Menisküs Yırtıkları

içerik

Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Yırtıkları

Menisküs insan vücudunda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemikleri arasında bulunan kıkırdak dokulu bir yapıdır. Ancak Menisküs genel olarak dizdeki dokuyu ifade etmek için kullanılan bir tabir haline gelmiştir.

Bacağın alt ve üst kısımları ile diz arasında; içte ve dışta olmak üzere her bir dizde ikişer tane bulunur. Dizdeki eklem hareketleri esnasında kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmasını engeller. Menisküs dokusunun %74’ü sudan oluşur ve 3,5 cm uzunluğunda hilal şeklinde bir yapısı vardır.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Diz kemiklerinin arasındaki kıkırdak dokulu menisküsün yırtılmasıdır. Yırtılan menisküs bacak kemikleri arasında sıkışır ve sürtünmenin etkisiyle ağrıya sebep olur.

Menisküs Yırtığı Kimlerde Görülür?

Menisküs yırtığı sporcularda sıklıkla görülen bir problemdir. Vücudun hareket halindeyken aniden yön değiştirmesi menisküs yırtılmasına sebep olur. Menisküs ileri yaşlarda yapısal olarak değişip bozulmaya başlamaktadır. İleri yaşlardaki kimselerde menisküs yırtığı sık görülen bir sorundur.

Genç yaşlarda menisküs yırtığının olması için ciddi bir sarsıntı gerekirken ileriki yaşlarda çömelme gibi basit bir hareket dahi menisküs yırtığının oluşmasına sebep olabilir. İstisnai olarak doğuştan menisküslerinde şekil bozukluğu olan kişiler, çok genç yaşlarda bile menisküs yırtılması problemini yaşayabilirler.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Dizde ağrı, diz içinde sıvı birikmesi sonucu dizde şişkinlik, bacağı bükerken ve gererken zorlanma hissi, yürümekte zorlanma ve dizde kilitlenme menisküs yırtığının başlıca belirtileridir.

Menisküs yırtığı ilk oluştuğunda dayanılmaz bir ağrıya sebep olmayabilir ancak zaman geçince ağrı artar.

Yaralanmaların şiddetine göre menisküs yırtığına çapraz ve yan bağların kopması gibi sorunlar da eşlik edebilir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtıklarının tedavisi yırtığın boyutu ve bulunduğu yere göre değişmektedir. Bağlantılı rahatsızlıklar, hastanın yaşı ve hastanın aktivite durumu da tedaviyi şekillendirir.

Dış menisküste olan yırtıkların kendi kendine düzelme imkânı söz konusu olabilirken, iç menisküste meydana gelen yırtıkların tedavisi için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bunun sebebi iç menisküsün çok daha hareketlli olmasıdır.

Menisküs yırtığı yaşlı kişilerde oluşmuşsa muhtemelen kireçlenme, kemik aşınması gibi problemler de hastalarda mevcuttur. Bu gibi durumlarda hastanın tedavisinde artroskopi ve kemik düzeltici ameliyatlar birlikte uygulanacaktır.

Spor yaparken duruş bozukluğu ya da ani hareket sonucunda gençlerde oluşan menisküs yırtıklarının çoğunun tedavisi için cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Genel olarak iki ayrı cerrahi müdahale menisküs yırtıkları tedavisinde kullanılır.

 • Menisküs Dikilmesi: Menisküs onarılacak şekilde yırtıldıysa dikilerek tedavi yöntemi seçilmektedir. Bu cerrahi müdahale sonrası 6-8 haftalık bir süreçte koltuk değnekleri ile yürümek durumunda kalınmaktadır. Spor yapan kişiler ise yaklaşık 4-6 ay spora dönememektedir. İyileşme süreci sancılı olsa da menisküs kendini yenilediği için uzun vadede bir problemle karşılaşılmaz. 
 • Yırtık Menisküsün Alınması (Meninsektomi): Onarılamayacak ölçüde hasar alan menisküslerin cerrahi operasyon ile o bölgeden alınması işlemidir. Kişi hafif bir işte çalışıyorsa 1 hafta içerisinde, ağır bir işte çalışıyorsa 30 günlük bir süreçte işe dönebilir. İleriki dönemde menisküsün alınması diz ağrılarına ve kireçlenme gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda kadavralardan menisküs nakli ile hastanın tedavi edilmesi mümkündür. Meninsektomi ameliyatı artroskopik cerrahisi ile gerçekleştirilir. 

Artroskopi Nedir?

Etimolojik olarak artroskopi; eklemin içine bakmak anlamına gelir. Tanım olarak ise artroskopi; eklem hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan kapalı cerrahi yöntemdir.

Artroskopi Nasıl Yapılır?

Artroskopi eklemlerin hastalıklarında kamera ve fiberoptik ışık kaynağına bağlı bir mercek ile uygulanan optik bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde ameliyat kesikleri bulunmaz.

0,5 cm’lik delikler açılır; bir delikten kamera sokulur diğer delikten cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Kamera sayesinde eklem içi 5-10 kat büyütülerek görülebilir ve böylece çok daha detaylı ve ince işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bu yöntem ile eklem içinin fotoğraflarının çekilmesi ve görüntülerin kaydedilmesi mümkündür.

Atroskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Artroskopi diz, bilek, dirsek ve omuz gibi bölgelerin eklem rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Artroskopi;

Dizde; yırtık menisküslerin çıkarılması, eklem iltihaplarının boşaltılması, eklem zarının çıkarılması, diz kapağı çıkıklarının tedavisi, erken dönem kireçlenme tedavisi, çapraz ve ön bağların onarılması, kıkırdak nakilleri gibi müdahalelerde uygulanır.

Omuzda; erken dönem kireçlenmelerinde, hareket kısıtlılıklarında, eklem içi cisimlerin çıkarılmasında, kas sıkışması ve kronik omuz çıkıklarının tedavisinde kullanılır.

Ayak ve el bileklerinde; eklem içi kırıklarda, romatizma hastalıklarında, doku sıkışmalarında, sinir sıkışmalarının gevşetilmesinde, eklem kıkırdakların zarar görmesi gibi durumlarda uygulanır.

Dirsekte; eklem içi kistlerin çıkartılmasında, kemik çıkıntılarının törpülenmesinde, kıkırdaktan parça ayrılmalarının tedavisinde kullanılır.

Artroskopinin Avantajları Nelerdir?

 • Artroskopi kapalı cerrahi yöntem olduğu için hastalar büyük kesiklere maruz kalmazlar. Dokulara zarar gelmez.
 • Operasyon oldukça kısa zamanda sona erer.
 • Açık operasyonlar esnasında ulaşılamayan bölgeler incelenebilir. Görüntüleri kaydedilip fotoğrafı çekilebilir.
 • Ameliyat sonrası dönemde eklem kesilip açılmadığı için fizik tedaviye daha çabuk başlanabilir ve iyileşme süreci daha hızlı ilerler.
 • Ameliyat sonrası ağrı minimum seviyededir böylece kişiler normal hayatlarına kısa zaman içerisinde dönebilirler. Özellikle sporcular için bu durum çok büyük bir avantajdır.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Meniskus-Nedir-Meniskus-Yirtigi-Belirtileri-ve-Tedavisi

Menisküs Yırtığı

Menisküs Yırtıkları

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Dizimizin en hassas bölgelerinden biriside menisküslerimizdir. Menisküsler diz bölgesinde en büyük iki kemiğimizin kesiştiği noktada ‘C’ şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır.

Diz de yuvarlak uyluk kemiği (femur) ile düz kaval kemiğinin (tibia) uyumlu bir eklem oluşturması, yükün taşınması, birçok yöne dönme hareketinin yapılabilmesi, femur (uyluk kemiği) ve tibia (kaval kemiği) arasındaki güç dengesinin sağlanması gibi görevler de rol oynarlar.

Menisküs Yırtığı Futbol gibi karşılıklı temas sporlarında dizin dönmesi, ani hareketlerde meydana gelen katlanma, tek diz üzerine yük alınması sonrasında olabilir.

Sporcularda bu yaralanmalara ön çapraz bağ(ÖÇB) yaralanmaları da eşlik edebilir. İleri yaş grubunda ise menisküsler herhangi bir travma olmaksızın diz de gelişen dejenerasyon ve dizde kıkırdak hasarına bağlı olarak yırtılabilirler. Ayrıca her yaş grubunda bir travma olmaksızın dejenerasyonla giden menisküs yırtığı görülebilir.

Menisküs Yırtığı Belirti ve Şikayetleri

Diz içerisinden gelen sesler yırtığın ilk bulguları olabilir. Dizde ödem gelişene dek sporcular oyuna devam edebilir, ya da günlük aktiviteler yapılabilir. Ancak ödem geliştiğin de şikayetler oluşur. Şikayetler 24 – 48 saat içerisinde gelişir.

 • Diz de gerginlik ve şişlik
 • Eklem hareket açıklığında azalma
 • Diz de sıvı toplanması
 • Menisküsün yırtık parçası eklem içine düştüğünde takılma, kitlenme.

Menisküs Yırtığı Tanısı

Doktorunuza herşeyin hangi travma ile nasıl başladığını anlatın, doktorunuz çeşitli manevralar ile dizinizi muayene edecektir. Ayırıcı tanı için röntgenler ve menisküslerin görüntülenmesi için MRI istenebilir. Dizin kitli kaldığı durumlarda artroskopik muayene önerilebilir. Menisküs yırtığı birkaç tipte olabilir.

Sporcular da dönme sonrasında oluşan dikey ya da kova sapı tarzında yırtıklar,Genç atletler de sürekli tekrarlayan tipte travmalar sonrası koşma gibi oluşan radial ya da gaga tarzında yırtıklar

Yaşlılar da kıkırdak bozulmasına bağlı oluşan horizantal ya da iç taraf yırtıkları sayılabilir.

Menisküs yırtıklarının başlangıç tedavisi RICE olarak kısaltılmış protokoldür:

 • Rest (istirahat)
 • Ice (buz uygulaması)
 • Compressıon (bası uygulaması, bandaj gibi)
 • Elevation (dizin yukarı alınması) şeklinde özetlenebilir,
 • Bu tedavinin takibinde dizde kitlenme ve kronik yakınmalar gibi şikayetler gelişmez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. Menisküsün sadece 1/3 dış (eklem kapsülüne yakın) bölümünde kan dolaşımı vardır. Bu bölgelerde ki yırtıklar da, menisküs kendi beslenmesi sayesinde iyileşebilir. 2/3 iç bölge de ise tam bir tamir olmaz. Yinede her zedelenmiş menisküs bulgu verecek diye bir kural da yoktur.

MENİSKÜS CERRAHİSİ

Cerrahi tedavi menisküsün iyileşemediği ve şikayetler oluşmaya devam ettiği zamanlarda planlanmaktadır. Menisküs cerrahisi günümüzde hemen sadece artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.

Yırtık ve şikayete neden olan menisküs yırtıkları kıkırdakta aşınmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden olur. Genç, aktif yaşam süren kişiler de menisküs yırtıklarının ameliyat edilmesi önerilir.

Yırtığın tipine, eşlik eden başka bir patoloji olup olmaması, hastanın yaşına göre doktorunuz uygun tedaviyi, planlayacaktır. Cerrahi sonrası rehabilitasyon tedavinin önemli bir parçasıdır.

2 tip menisküs cerrahisi vardır.

1. Meninsektomi(yırtık menisküsün alınması);

En sık uygulanılan diz artroskopik cerrahisidir. Hasarlı menisküs bölümü kesilerek çıkarılır. Küçük yırtıklar da menisküsün de küçük bir bölümü alındığı için hastalarda herhangi bir fonksiyonel kayba neden olmaz.

 Menisküsün 1/3 kısmının iyileşme şansı olmadığı için alınır. Yine çok parçalı büyük yırtıklar da alınmak zorunda kalınabilir.

 Menisküs alınmasının avantajı hastaların ameliyattan 4 saat sonra yürümekte ve 3 hafta sonra spora dönmeleridir.

Dezavantajlar ise menisküsün büyük kısmının yırtık olduğu durumlarda ise menisküsün büyük bir kısmı bazen tamamı alınır ki bu ciddi bir fonksiyonel bozukluğu bağlı zaman içinde diz ağrılarına ve kireçlenmeye neden olabilir. Bu nedenle gereksiz durumlarda menisküsün alınmaması, dikilmesi önerilir. Menisküsün alınmasına bağlı olarak oluşan ağrılı durumlarda genç hastalarda kadavradan menisküs nakli gerekebilir.

2. Menisküs Yırtığı ‘nın dikilmesi;

Teknik olarak son derece zor ve deneyimli diz cerrahları tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Menisküsün 2/3 dış (eklem kapsülüne yakın) kısmı iyileşme potansiyeli gösterir. Yine bu 2/3 lük dış bölge menisküs fonksiyonlarının % 90 ını yapar. Bu nedenle bu bölgedeki yırtıklar mümkün olduğunca dikilmelidir.

Avantajı menisküsün orjinale yakın biçimde iyileşerek uzun vadeli bir diz performansı sağlar. Dezavantajları ise ameliyat sonrası 6-8 hafta koltuk değneği kullanılması gerekmesi, % 10 dikilen yırtığın iyileşmemesi, spora dönüşün 3-4 ayı bulmasıdır. Ana kural; dikilebilecek tüm menisküs yırtıkları dikilmelidir, alınmamalıdır.

Menisküs Yırtığı Operasyonuna Karar Veren Hastalara Uyarılar

Menisküs yırtığı operasyonu sırasında ve sonrasında erken dönem olası komplikasyonlar; Enfeksiyon; İyi ameliyathane koşullarında artroskopik operasyonlarda enfeksiyon oranı % 1 in altındadır. Enfeksiyon olursa yeniden bir artroskopi ile eklemin yıkanması, ileri enfeksiyonlarda operasyonda konulmuş olan vidaların ve greftin çıkarılması gerekebilir.

Enfeksiyon olmaması için anestezi sırasında damardan antibiotik verilmektedir. Ayrıca kullanılan aletlerin sterilizasyonuna çok dikkat edilmektedir.

Derin ven trombozu ( toplar damarlarda kan pıhtılaşması);

Bu komplikasyon %5 in altındadır. Genellikle 3. günden sonra görülme olasılığı başlar, 6-10 günlerde en fazla görülür. Ancak nadiren de olsa operasyondan aylar sonra da görülebilmektedir.

Derin ven trombozlarınının da % 5-10 kadarı (tüm hastaların 10 binde 5-10 u ) pıhtının koparak akciğere veya beyine giderek hayati risk yaratabilir. Hastaların bazılarında ek risk faktörleri vardır.

Bunlar kadınlarda doğum kontrol hapları kullanılması, hastaların daha önce derin ven trombozu geçirmiş olması, bacaklarda varis bulunması, ailevi yatkınlık vb.

Derin ven trombozundan korunmak için (gerekli ise) kan sulandırıcı ilaçlar, operasyon sonrası antiembolik çoraplar giydirilmesi, yatak içi egzersizler ve erken ayağa kaldırarak yük verme riskleri azaltmaktadır. Eğer hastalarda ek risk faktörleri varsa bu uygulamalar daha da uzatılmaktadır.

Teknik hatalar; Menisküs ameliyatları özellikle de dikişi teknik olarak son derece komp operasyonlardır. Bu nedenle teknik hatalara bağlı komplikasyon olasılığı her zaman ve her yerde olabilmektedir. İyi ellerde teknik hatalara bağlı komplikasyonların riskleri çok azalmakta ve sonuca etki eden teknik hatalar çok nadiren oluşmaktadır.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı sırasında ve sonrası süreç;

Hastalar ameliyathaneye alındıktan sonra önce uyutulmakta, steril ortam için ilgili bacak silinmekte ve örtülmekte sonrasında artroskopinin sistemleri kurulmaktadır. Bu ortalama 40 dakika bir zaman gerektirmektedir.

Operasyonun deneyimli ellerdeki normal süresi 30 dakika-1 saat civarındadır. Dizdeki diğer sorunlar (kıkırdak, bağ lezyonları gibi) da aynı anda opere ediliyorsa bu süre uzayabilir.

Operasyon sonrası hastalar 30 dakika-1 saat arasında ayılma odasında bekletilmekte ve sonra da odalarına alınmaktadır.

Menisküsün alınması durumunda; Hastalar odalarına alındıktan sonra 2 saat içinde tamamen uyanık hale gelmektedir. Genellikle fazla bir ağrı olmamaktadır ve basit ağrı kesicilerle tamamen kontrol edilebilmektedir. Hastaların dizinde(kliniklerde uygulama farkları vardır) elastik bandaj, bacağa giydirilmiş antiembolik çorap bulunur.

3-4 saat sonra hastalara yemek verilir. Yemek sonrası hastaların ayağa kalkmalarına izin verilir. Ayağa kalkmadan önce 5 dakika kadar oturarak başın dönmediğinden emin olunmalı, baş dönerse uzanarak 1 saat sonra ayağa kalkma yeniden denenmelidir. Koltuk değneğine ihtiyaç duymadan korkusuzca basabilir ve dizinizi bükebilirsiniz.

Hastanede (uygulamalar farklı olmakla beraber) aynı gün operasyonda çıktıktan 4-5 saat sonra taburcu olacaksınız. Hastanede kaldığınız sürece dizinize buz uygulanacaktır. İlk 2 gece 38 civarında ateşiniz olabilir, enfeksiyon anlamına gelmez. Enfeksiyon bulguları 3. günde başlar. Eve döndükten operasyon sonrası 3.

gün sonuna kadar bacağınızı uzatarak yatabilir veya oturabilirsiniz. Bu sırada buz uygulamaya devam etmelisiniz. İhtiyaçlarınız için dilediğiniz sıklıkta ayağa kalkabilir ve dizinizi bükebilirsiniz. Bu dönemde dizinizdeki bandajı ve çorabı kesinlikle çıkarmayın. Egzersizlerinizi aksatmadan her gün tarif edildiği şekilde yapınız.

Bu dizinizin içinde kanama ve şişmeye neden olabilir. Eğer önerildi ise bu sırada kan sulandırıcı ilacınızı kullanmayı aksatmayınız ve ağrınız olursa ağrı kesicinizi alınız. 3. günden sonra ofisinize uğrayıp oturarak çalışabilirsiniz.

Dikkat; ateşiniz 38 derece üzerine çıkar, bacakta ağrı-ayak parmaklarınızda şişme olursa doktorunuzu derhal arayın.

Eğer işinizi organize edebilirseniz 10 gün ofise gitmemenizi öneririz. 10. gün yaranız doktorunuz tarafından görülecektir ve uygunsa dikişleriniz alınır ya da dikiş alınması 15. güne ertelenebilir. Dikiş alındıktan sonra fizik tedavi başlanır.

Bazı hastalarda fizik tedavi 3. hafta sonuna ertelenebilir. Fizik tedaviniz genellikle haftada 3 gün olmak üzere 1. ayın sonuna kadar devam edecektir. Fizik tedavi operasyon gibi deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Sonuç ta kaliteli fizik tedavi en etkili faktörlerden biridir.

2. haftadan sonra daha aktif olabilirsiniz, araba kullanabilirsiniz fakat sportif aktivite halen yasaktır.

1. ay sonunda fizyoterapistiniz sportif aktivitelere yavaş yavaş başlatabilir.

Menisküs dikişi sonrası;

Hastane de (uygulamalar farklı olmakla beraber) operasyon sonrası 4-6 saat kalacakınız. Fizyoterapist gelerek size yatakta yapmaya başlayacağınız ve eviniz de devam edeceğiniz egzersizleri gösterecektir. Hastane de kaldığınız sürece dizinize buz uygulanacaktır. İlk 2 gece 38 civarında ateşiniz olabilir, enfeksiyon anlamına gelmez. Enfeksiyon bulguları 3. günde başlar.

Eve döndükten operasyon sonrası 7. gün sonuna kadar bacağınızı uzatarak yatabilir veya oturabilirsiniz. Bu sırada buz uygulamaya devam etmelisiniz. Yemek için ayağınızı yere koyarak oturabilir ve ihtiyaçlarınız için koltuk değnekleri ile ameliyat olan bacağınıza yük vermeden ayağa kalkabilirsiniz.

Bu dönemde dizinizdeki bandajı ve çorabı kesinlikle çıkarmayın. Bu dizinizin içinde kanama ve şişmeye neden olabilir. Egzersizlerinizi aksatmada her gün tarif edildiği şekilde yapınız. Ağrınız olursa ağrı kesicinizi alınız. 3. günden sonra 1-2 saatliğine ofisinize uğrayıp oturarak çalışabilirsiniz.

Dikkat; ateşiniz 38 derece üzerine çıkar, bacakta ağrı-ayak parmaklarınızda şişme olursa doktorunuzu derhal arayın.

7. günden sonra ofisinizde oturarak 5-8 saat çalışabilirsiz. Eğer işinizi organize edebilirseniz 10 gün ofise gitmemenizi öneririz. 10. gün yaranız doktorunuz tarafından görülecektir ve uygunsa dikişleriniz alınır yada dikiş alınması 15. güne ertelenebilir.

Dikiş alındıktan sonra fizik tedavi başlanır. Bazı hastalarda fizik tedavi 3. hafta sonuna ertelenebilir. Fizik tedaviniz genellikle haftada 3 gün olmak üzere 3. ayın sonuna kadar devam edecektir. Fizik tedavi operasyon gibi deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Sonuç ta kaliteli fizik tedavi en etkili faktörlerden biridir.

6-8 hafta sonra koltuk değnekleri bırakılır. Bu dönemde kendinizi çok iyi hissedeceksiniz fakat halen son derece tehli bir aşamadasınız. 8. haftadan sonra daha aktif olabilirsiniz, araba kullanabilirsiniz fakat sportif aktivite halen yasaktır. 3-4. ay sonunda fizyoterapistiniz sportif aktivitelere yavaş yavaş başlatabilir. Amatör sporcularda tam spora dönüş 6 ay sonundadır.

Menisküs Yırtığı Videoları , 

Источник: https://www.fulyaayakcerrahisi.com/meniskus-yirtigi/

Menisküs yırtılmasının sebepleri ve belirtileri

Menisküs Yırtıkları

Menisküs yırtılması ve diğer menisküs problemleri belirtiler ve şiddet bakımından değişkenlik gösteren yaygın spor ve fitness yaralanmaları arasında ve sebep oldukları ağrı miktarı da değişebiliyor.

Peki sporcular neden menisküs yırtılmalarına sebep olan yaralanmalara daha açıklar? Çünkü bazı egzersiz türleri diz eklemlerine ciddi bir yük bindiriyorlar ve bunlar tüm bedendeki en büyük ve karmaşık eklemler arasındalar.

Diz her gün ciddi bir ağırlığı taşımak zorunda, özellikle de zıplarken, yere inerken, koşarken ve yüksek ağırlıklar kaldırırken.

Menisküs yırtılması özellikle artrit sahibi olan insanlarda ve yaşlı sporcularda yaygın, çünkü dizlerdeki menisküs yaşla birlikte zayıflıyor. Doku dejenerasyonundan dolayı kıkırdak doku zamanla inceliyor ve onu yırtılmalara müsait hale getiriyor.

Tıbbi bir menisküs yırtılması kendi kendine iyileşebilir mi? Yanal menisküs yırtılması nedir? Yırtılan menisküs tedavisi pek çok faktöre bağlıdır: yırtığın boyutu, yaralanmanın konumu, yırtık menisküs belirtilerinin ciddiyeti, hastanın yaşı ve aktivite düzeyi.

Yırtık menisküsün iyileşme zamanı bir kaç ayı bulabilir ancak fizik terapi, spor, esneme ve diğer doğal tedavi yaklaşımları uygulanırsa sonuç genelde iyi olur.

Menisküs Yırtılması Nedir?

Menisküs yırtılması yaygın karşılaşılan bir rahatsızlık ve dizin genelde agresif şekilde döndürülmesinden kaynaklanır, bu da dizdeki belli dokuların yırtılmasına sebep olur. Dizdeki en sık karşılaşılan kıkırdak yaralanmaları arasında ve özellikle travmalarda ve spor yaralanmalarında yaygın.

Bir menteşe eklemi olan diz yapısı, sadece tek bir yöne hareketi destekler. İki kıkırdak doku tibia ve femur kemikleri arasında bulunur ve buna menisci denilir. Diz yapısını oluşturan iki temel menisci mevcut ve bunlar orta ve yanal menisküs.

Bunlar normalde dizin hareketiyle birlikte hareket ederler. Kısmen esnemiş durumdayken dize fazla miktarda yük ve basınç gelirse yaralanma ortaya çıkar.

Bu menisküsün tibia ve femur kemiklerinin arasına sıkışmasına sebep olur ve sonucunda kıkırdak parçalanır veya yırtılır.

Menisküs Yırtılması Belirtileri

En yaygın belirtiler şöyle:

• Diz ağrısı• Diz hareketlerinde zorlanma ve yürümekte zorlanma (diz kilitlenmesinden dolayı)• Diz çevresinde şişkinlik ve hassasiyet

• Diz ve bacaklarda kısıtlı hareket kabiliyeti

Yırtık menisküsün en büyük belirtileri arasında dizdeki lokal ağrılar bulunuyor ve bunlar genelde yırtığın olduğu bölgede olurlar. Bazen yaralanma sırasında bir anda bir ses gelir, bazen de belirtiler ve ağrılar yavaş yavaş ortaya çıkarlar. Buna ek olarak, menisküsün bir parçasının kopması ve ekleme sıkışması durumunda da diz kilitlenmesi ve ağrılar ortaya çıkabilirler.

Yırtık menisküs ile yürünebilir mi? Diz yukarı ve aşağı, biraz da dönme kabiliyetine sahiptir. Ancak diz kilitlendiği zaman yürümek çok zor hale gelir ve hareket aralığı azalır. Diz kilitlenmesinde diz ya tamamen bükülemez, ya da düzleştirilemez çünkü araya bir şey sıkışmıştır.

Bir iki günün ardından diz eklem çevresindeki sıvı birikiminden dolayı şişebilir. Diz daha sonra sertleşmiş hissettirebilir ama belirtiler yatışır ve ağrı daha yumuşak hale gelir.

Bunun sebebi kıkırdaklardaki sinirlerin yoksunluğu. 4-6 hafta içerisinde ağrı ve şişkinlik azalarak günlük aktiviteleri daha kolay hale getirebilir.

Ancak spor faaliyetleri tekrar başladığı zaman maalesef ağrı ve şişkinlikler geri dönerler.

Menisküs Yırtığı Sebepleri

Menisküs yırtığı, dizde birden oluşabilecek veya dokunun zamanla dejenerasyona uğramasıyla ortaya çıkan bir yaralanma veya travmadan kaynaklanabilir. Genelde bacağın yanal kısmı ortaya doğru itilir ve yırtığa sebep olur. Bu hem ağrılı olur hem de dizin hareketlerini kısıtlar.

• Menisküs yırtıkları dizdeki ani yön değişimi ve bükülmelerden kaynaklanabilir. Sıklıkla diğer yırtık ve yaralanmalarla birlikte oluşur.• Genelde, bacağın doğal olmayan şekilde bükülmesi ve dönmesi menisküs kıkırdağının kısmen veya tamamen yırtılmasına sebep olur.

Bükülme yaralanmaları dizin dönüp ayağın sabit kaldığı pozisyonlarda olur. Futbol, snowboard veya basketbol gibi aksiyon sporlarında dizin ön kısmı bu tip yaralanmalara uğrar.• Ek olarak, dizin aşırı bükülmesi veya aşırı dönmesi de menisküs yırtığına sebep olur.

• Dönme, bükme ve hızlı tekme gibi hareketler yanal menisküs yırtıkları ile ilişkilendirilirler.

• Arabadan inmek ve arabaya binmek, çok hızlı ayağa kalkmak veya düşmek, sendelemek gibi günlük aktiviteler bile yatkın olan birisinde menisküs parçalanmasına sebep olabilir.

Menisküs Yırtığı Teşhisi

Doktorlar menisküs yırtığını teşhis etmek için fizik muayene yaparlar. Şişme, hassasiyet, dizin eklem çizgisi, hareket kaybı ve özel kıvrılma manevralarında ağrılar gibi işaretler menisküs yırtığını gösterirler.

MRI gibi testlerin kullanımı da doktora yırtığın konumu ve şiddeti hakkında fikir verir ve tedavinin belirlenmesine yardımcı olur.

RICE Protokolü ile Şişkinliğin Yönetimi

RICE protokolü, dinlenme, buz, kompres ve kaldırma olarak bilinen hareketlerin ingilizce isimlerinin baş harflerinden oluşmuştur. Eğer menisküs veya başka bir diz yaralanması oluştuysa, öncelikli hedef hemen dinlenmek ve iyileşmek olmalıdır.

Bunun için ilgili bacak kalp hizasının üzerine çıkarılarak şişkinlik azaltılır ve buz ile ağrılar azaltılır. Buz poşetleri günde bir kaç defa 20 dakika kadar uygulanırlar.

Doktor ayrıca elastik bir bant giymenizi de önerebilir, böylece ağırlığın, şişkinliğin ve hareketlerin dizde yarattıkları etki azaltılır.

Fizik Terapi

Menisküsü onarmak için ameliyat yapılmadan önce, fizik terapi ilk adım olarak uygulanmalıdır. Fizik terapi 4-6 hafta sürer (bazen daha uzun) ve dizi destekleyen kasların güçlendirilip esnetilmesini sağlar. Böylece işlev ve hareket aralığı yavaşça artar.

Menisküs yırtılması egzersizleri ve esneme hareketlerini doğru şekilde yapmayı öğrenmek için bir fizik terapist ile çalışmak gerekir. Dizin doğru iyileşmesi ve kronik ağrılardan kaçınmak için belli egzersizleri tamamlamak önemli.

Yırtık menisküs için ilk olarak nazik esneme hareketleri önemli, ardından da hamstring ve quadriceps kaslarını güçlendirerek dizin desteği arttırılır ve kas dengesizlikleri önlenir. Dengesizlikler vücut onları gidermeye çalışırken dize yük bindirirler.

Zamanla ve tekrar eden hareketler sonucunda eklemler yerlerinden çıkar ve hizaları bozulur. Ancak çalışmalar bacak kaslarını güçlendirmenin ağırlığı eşit dağıtmaya yardımcı olduğunu ve daha fazla denge sağladığını, böylece ağrıyı engellediğini gösteriyorlar.

İyileşme sürecinde yırtık menisküsü olan kişinin dönmekten, bükmekten ve çömelmekten kaçınması önerilir çünkü bunlar belirtileri arttırırlar. İlk hedef hareket aralığını arttırmak ve kasları güçlendirerek dizin dengesini sağlamak olmalı. İlk önce diz düz durumdayken quadriceps egzersizleri ile onları güçlendirmeli.

Menisküs Yırtığı Egzersizleri

Aşağıdaki bazı egzersizler iyileşmeyi hızlandırmak için yapılabilecek en iyi menisküs yırtığı egzersizleridirler.

• Bükme ve Uzatma Egzersizleri – Ayakta veya oturarak yapılabilir, dizinizi ağrı ve hareket aralığı izin verdiği kadar bükün ve düzleştirin. 10-20 replik 3 set yapın.

• Düz Bacak Kaldırma – Sırtüstü yatın ve bir dizi yerde ve düz tutarken diğerini yukarı kaldırın. Düz bacaktaki kasları kasın ama düz tutun, ardından bacağı yerden 180 santimetre kadar kaldırın. Bir kaç saniye tutarken kasmaya devam edin ve yavaşça indirin. 10 defa tekrar edin.

• Topuk Kaydırma – Sırtüstü yatın ve topuğunuz yerde kayarken dizinizi yukarı doğru bükün. Topuk mümkün olduğunca kalçalardan kayarak uzaklaşmalı, her bacakta 10-20 defa tekrar edilmeli.

• Baldır Kaldırma – Ayaklar omuz genişliğinde ayakta durun ve gerekirse denge için duvarı tutun. Topuklarınızı yerden mümkün olduğunca kaldırın ve yavaşça aşağı inin. 15-20 tekrarlı 2-3 set yapabilirsiniz.

• Kalça Kaldırma – Hasar görmemiş olan bacağınızın üzerinde durun ve yaralı bacağınızı vücudunuzdan yana doğru olabildiğince uzaklaştırın.

Duruş Düzeltme ve Yumuşak Doku Terapileri

Fizyoterapi genelde duruş analizi ile başlar ve ardından duruş düzeltme tedavisine geçirilir. Bir kaç farklı yumuşak doku terapisi ise iyileşme sırasında esnekliği arttırır ve ağrıları azaltır. Bunlar arasında kas masajı, esneme, derin doku masajı ve hareketlendirme var.

Pek çok hasta bir derin doku masörü veya kiroprakti uzmanını ziyaret ederek fayda görebiliyor. Duruş uzmanları sadece işlev kaybı ve ağrılara karşı çalışmıyorlar, aynı zamanda diz ağrılarına sebep olan duruş garipliklerini ortaya çıkarabiliyorlar. Bunlar arasında zayıf kaslar, yürüyüş şekli, kalçalar, zayıf karın kasları veya iliotibial bant sendromu bulunuyor.

Lazer terapisi de güvenli, etkili ve müdahaleci olmayan, ağrısız bri teknik olarak kullanılabilir. Ağrıları azaltabilir, diz eklemi çevresindeki kasları güçlendirebilir ve hareket aralığını arttırabilir.

Anti İnflamatuvar Beslenme ve Takviyeler

Sağlıklı bir beslenme ve belli takviyeler sayesinde bedenin iyileşme kabiliyetini arttırabilir ve inflamasyonları azaltabilirsiniz. Besin ağırlıklı, anti-inflamatuvar gıdalar şöyle:

• Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, turpgiller, orman meyveleri ve deniz sebzeleri gibi sebze ve meyve çeşitleri.
• Balık, yumurta ve organik et gibi kaliteli proteinler.• Kuruyemiş ve çekirdekler.

• Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar.

• Bol bol su, kemik suyu ve yeşil çay.
• Zerdeçal, zencefil, orman meyvesi ekstraktları ve omega-3 yağ asitleri gibi yaşlandıkça bağ dokuların sağlığını korumaya yardımcı olacak takviyeler.

Kolajen tüketimini arttırmak doku tamirine yardımcı olabilir ve yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. Her menisküsün dokusunda %70 oranında tip-1 kolajen bulunur ve bunlar bağ dokuları oluşturarak, yaraları tamir ederek ve eklemleri güçlü tutarak fayda sağlarlar.

Kemik suyu içmek kolajen tüketimi için iyi bir yöntem ve ayrıca glukosamin, chondroitin ve hyaluronik asit gibi bağ doku ve eklem sağlığını destekleyen diğer gıdaları da almanızı sağlar.

Menisküs Yırtıklarına Dair Uyarılar

Eğer menisküs yırtılması yaşarsanız, daima problemi kendiniz çözmek yerine önce doktora gidin. Önce biraz iyileşme sonra da güç kazanmayı hedefleyin.

İlk olarak gelişmiş egzersizlere geçmeden önce basit esneme ve egzersizleri yapın. Çok ağrı yapan egzersizleri asla yapmayın çünkü bunlar iyileşmeyi geciktirirler.

Источник: https://www.aysetolga.com/meniskus-yirtilmasinin-sebepleri-ve-belirtileri

Diz Eklemindeki Menisküs Yırtıkları

Menisküs Yırtıkları

Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları menisküs hastalığı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Günümüzde spor faaliyetleri ve fiziksel form hedefleyen egzersizler rağbet gördükçe diz yaralanmaları da her yaştaki insanlarda gittikçe daha sık görülmektedir. Diz eklemi vücuttaki en büyük eklemdir. Diz eklemi 3 kemikten oluşmaktadır.

Yukarıda uyluk (femur) kırığı aşağıda bacak (tibia) kemiği ve öndeki parça diz kapağı (patella) kemiğidir. Diz eklemi fleksiyon ve ekstansiyona izin veren menteşe tipi eklem olmasına rağmen,hareket esnasında rotator eklem fonksiyonu da gösterir.

Eklem yüzleri birbirlerine çok uygun olmadığı için eklem yardımcı dokularla güçlendirilmiştir. Bunlar diz eklemi bağları (Ligamentler) ve çukur şeklindeki kıkırdaklar (Menisküsler)'dir.

Anatomi:

Her dizde iç ve dış olmak üzere iki adet fibrokartilajinöz yapıda bulunan menisküsler vardır. Menisküsler yarım ay şeklinde, periferik kısımlarının koveks ve kalın içe doğru incelerek seyreden (enlemesine kesitlerde) üçgen biçiminde olup tibia eklem yüzünün 3/2 örtecek şekilde yerleşir.

Menisküsler kompresyona direnç gösterecek biçimde yoğun sıkı örgü şeklinde kollajen lifleri bulunan elastikiyeti olan ve önemli görevleri üstlenmiş yapılardır.

Menisküslerin şok abzorbe edici görevi, eklem kıkırdaklarının beslenmesine yardımcı diz stabilitesini sağlar ve yükün daha geniş bir alana dağılmasını ve eklem kıkırdaklarının yüksek basınçtan korunmasını sağlar.

Etyopatoloji:

Menisküs yırtıkları her yaşta görülebilmektedir.Ancak oluş mekanizmaları farklıdır. Genç insanlarda menisküs dokusu sağlam olduğundan ciddi travmalar sonucu yırtılırlar. Menisküs yırtığına neden olan travma ve zorlamaların kapsül, yan ve çapraz bağlarda yaralanmalara neden olduğu unutulmamalıdır.

İleri yaşlarda menisküs dejenerasyondan dolayı zayıflar ve çok basit diz hareketlerinde bile yırtılabilir. İç menisküsün daha geniş kalın olması ve medial yan bağa sıkıca yapışmış olmasından dolayı daha hareketli olan dış menisküse göre 5-7 kat daha sık olarak yaralanır ve yırtılır.

Menisküs yırtıkları yırtık biçimine göre sınıflandırılmıştır: – Uzunlamasına yırtıklar; menisküs kenarına paraleldir, kısmi veya tam olabilir.

– Enlemesine yırtıklar; menisküsün superior ve inferior yüzlerinin ayrılması şeklinde olur – Oblik yırtıklar – Radial (perifere dikey) yırtıklar – Değişik tip yırtıklar(flep şeklinde, kova sapı şeklinde, papağan ibiği şeklinde, karışık veya dejeneratif menisküs yırtıkları) Menisküste damarlı kısım periferde olduğu için iyileşme ancak bu bölgede olur.Bu nedenle son yıllarda artroskopik cerrahinin gelişmesiyle periferik menisküs yırtıklarının onarımı başvurulan onarım yöntemlerinden biri olmuştur.

Klinik Bulgu Ve Belirtileri:

Menisküs yırtıklarının büyük çoğunluğunda ağrı, şişlik ve kitlenme gibi üç ana belirti vardır. Ağrı en önemli belirtidir ve sıklıkla yırtık olan menisküs tarafında eklem hizasında olur.

Merdivende ve çömelirken ağrı artar kitlenme yırtık olan menisküs parçasının eklem aralığına sıkışması ile olur ve bükülen diz uzun süre açılamaz. Menisküs yırtığı olan dizde sıklıkla sıvı birikmesi de olur. Hasta bunu dizinde şişme ve dolgunluk hissi olarak algılar.

Duyarlılık eklem aralığı boyunca bulunabilir, bu menisküsün periferik yapışma yerlerindeki yırtılma veya zorlanmaları gösterir.

Tanı:

Tanıya anamnez, fizik muayene, menisküse yönelik özel testler, radyo-diagnostik yöntemler ve artroskopiyle ulaşır hastanın hikayesi yaralanmanın oluş şekli ve zamanı,travmanın şiddeti, şikayetleri, muayene bulguları ve özel testler (mcmurray, Apley testleri) ile menisküs yırtığından şüphelenilebilir.

Düz röntgen grafilerinde menisküsler görülmez; ancak dizdeki başka anormallikleri görme açısından çekilmesi önerilir. En iyi tanı aracı manyetik rezonanstır(MRI) Menisküs yırtıklarını %80-93 arasında gösterir, ayrıca beraberinde diğer eklem yapıları da görülür.

Eğer bunlarla tanı konulamazsa artroskopi ile dizin içine bakılarak tanı kesin olarak konulabilir.

Tedavi:

Konservatif tedavi:Akut bir diz travmasını takiben,dizdeki patolojilerin tanısı konulana kadarki ilk tedavi kanservatif olmalıdır.Öncelikle ekstremite yükten arındırılarak,istirahata alınır. Semptomik tedavi medikal olarak anti enflamatuvar ve analjezik ilaçlarla sağlanır.

Akut belirtilerin azalmasından sonra diz eklemi dikkatlice muayene edilir ve bulgulara göre tedavisinin gidişi saptanır. İlk tedavi yaralanmanın şiddetine bağlı olarak ortalama 10 ila 20 gün sürdürülür. Bu süre sonrasında yük verilir.

Bundan sonraki aşamada dizde lokalize palpasyon ağrısı devam ediyor; ancak bağ sistemi sağlamsa kitlenme ve hidroartroz yoksa konservatif tedaviye devam edilir.Dize elastik bandaj veya dizlik sarılır.

Hastanın sportif aktivitelerine ara vermesi söylenir ve progressif quadriceps egzersizlerine devam edilerek hasta izlenir.

Cerrahi Tedavi:

1-) İlk tedaviyi takiben tekrarlayıcı ağrı ve süregelen effüzyonlar ve de kilitlenme gibi septomlar günlük veya sportif yaşamı engellemeye başladığı anda menisküse yönelik cerrahi tedavide maximum menisküslerin korunmasını hedefleyen menisküslerin cerrahi olarak çıkarılması yani menisektomiler, menisküsün bütünü çıkarılmasını içeren total menisektomiler veya yalnız yırtık parçanın çıkarılmasını içeren parsiyel menisektomiler şeklinde yapılır. 2-) Pereferik yırtıklarda yırtığın dikişlerle tespit edilerek menisküs tamirleri menisküs tedavilerindeki son aşama menisküs transplantasyonlarıdır.Daha önce menisküsü alınmış hastalarda gelecekte karşılaşılacak dejeneratif değişiklikleri önlemek ve diz stabilitesine olan katkılarına tekrar kazanabilmek için alternatif bir yöntemdir. Son yıllarda giderek uygulama alanı bulan transplantasyonda ilke, kadavradan alınan menisküs dokusunun transplante edildiği yeni dizde de canlılığını sürdürmektedir.

Artroskopi:

Tüm dünyada büyük eklem yaralanmalarının tanı ve tedavilerinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Hastaya zarar vermeyen minor cerrahi bir işlemdir.

Artroskopi teknik olarak çok küçük ameliyat kesileri yardımıyla eklem içerisine yerleştirilen kurşun kalemden daha ince aletler ile ve fiberoptik kamera yardımıyla monitör ekranından eklem içerisinin net bir şekilde görüntülenmesi esasına dayanır.

Eklemin sağlamlığını temin eden yapılara bir zarar verilmediğinden hastalarımız artroskopi sonrası çok kısa sürede eski işlerine ve aktivitelerine dönebilmektedir. Ameliyat sonu cilde dikiş atılmaz. Hastaların büyük çoğunluğu aynı gün içinde taburcu edilebilmektedir.

Bilgi ve Randevu İçin : 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/diz-eklemindeki-meniskus-yirtiklar/

Menisküs Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Menisküs Yırtıkları

Genç yaşlarda genelde spor yapan kişilerde görülebilen bu hastalık, ani hareketlerde ve zorlamalarda toplumun her kesiminden kişilerde de görülebilir. Birçok kişi bu nedenle hastanelere başvurmaktadır. Menisküsün olşması için illa ki zorlama gerekmez.

Bazı durumlarda kendiliğinden de oluşabilmektedir. Bu durum genelde 40 yaş üzerindeki kişilerde ve yaşlı kişilerde tamamen yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülür. Önlemek için bazı tedbirler alınmalıdır.

Örneğin gün içinde hareketlere dikkat etmek çok önemlidir.

Ancak tüm dikkatlere rağmen neticede merdiven çıkmada güçlük, otururken ve kalkarken ağrılar olması, bacakların bazı zamanlar kitlenmiş gibi hissedilmemesi, hareketlerin kısıtlanması menisküs olduğuna işaret edebilir. Derhal bir uzmana görünmeli ve çok geç olmadan tedavi uygulanmalıdır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Doktora gittiğinizde mutlaka zorlanma ya da darbe gibi durumların meydana gelip gelmediği sorulacaktır. Bunları hatırınıza alarak ve bilerek gitmeniz teşhisin zaman kaybedilmeden koyulmasına ve tedavinin erkenden başlamasına yardımcı olur.

Doktorunuza tüm bilgileri eksiksiz vermelisiniz. Muayene ile teşhis koyulamazsa MR çekilmesi gerekebilir. Ancak bunlara rağmen menisküsün kendisini gizleme durumu söz konusudur. Böyle zamanlarda tedavi de gecikmektedir.

Menisküs Nedir?

Vücutta, uyluk kemiği ve bacakların eklemler sayesinde meydana getirdiği bölgeye diz eklemi adı verilir. Kıkırdaklardan oluşmuş bu dokulara menisküs ismi verilir. Diz eklemi vücut ağırlığına ve uygulanan basınçlara karşı dayanıklı bir bölgedir. Ancak bu bölge üzerinde oluşan zedelenmeler, kişilerin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir.

Menisküsün ana görevi; öne-arkaya dönme hareketlerinde vücudun sabit durmasını sağlamaktır. Bunun dışında üstten ve alttan gelen kuvvetlerin kemiğe iletilmesi görevini üstlenmektir.

Menisküsler, diz ekleminde yer alan ve “C” şeklinde olan yapılardır. İç ve dış olmak üzere iki adettir.

Bu yapılar dizin stabilitesini ve süspansiyonunu sağlarken, aynı zamanda kıkırdak yapının da korunması görevini üstlenmektedir.

Diz için son derece önemli bir kısım olan menisküs; dizin burkulması, kırılması ve çok fazla bükülmesi gibi durumlarda zarar göreceği için genellikle sporcu hastalığı olarak bilinir. Oysaki, bu durumlara maruz kalan herkes menisküs rahatsızlığı ile karşı karşıyadır.

Menisküs Nedenleri Nelerdir?

Menisküs dokuları oldukça sağlam yapılardır ama ciddi zedelenmelere karşı dayanamazlar.

Trafik kazalarında dizde oluşan yaralanmalar, diz üzerine düşme sonucunda ya da dize tekme atılması neticesinde oluşan zedelenmeler menisküse neden olur.

Futbol ya da kayak gibi zorlayıcı sporlar esnasında dizde görülen dönmeler, ayaklar sabit duruyorken vücudun diz üzerinde dönmesi menisküs nedenlerindendir.

Kıkırdak bir yapıya sahip olan menisküsün görevi, dize uygulanan yükü dengelemek ve eklem ile uyumunu sağlamaktır.

Dizin ters dönmesi, burkulması, bükülmesi veya kaza sonucunda hasar görmesi gibi durumlarda oluşan menisküs genellikle genç yaştaki kişilerde meydana gelir ve oldukça da sık görülür.

İlerlemiş yaşta ise menisküs yapısındaki kalitenin düşmesi, kıkırdak yapısının zamanla bozulması gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

En genel belirtileri; yürümekte zorluk çekmek ve diz bölgesinde genel olarak görülen ağrılardır. Bunların yanında daha nadir olarak ve ilerleyen zamanlarda ağrıya eşlik eden şişlik, eklem bölgesinin hareket edilmesinde zorluk, hareket esnasında kilitlenip kalma, dizde sıvı birikmesi ve bu sıvının akışının hissedilmesi gibi belirtiler görülebilir.

Menisküsün yarattığı ağrılar genellikle; merdiven inip çıkarken, dizi kırma hareketlerinde ve namaz kılarken ortaya çıkar. Düz yolda yürürken, yani dizlerin bükülmediği hallerde bu rahatsızlığın sebep olduğu ağrı pek hissedilmez. Menisküs yırtığının boyutuna göre; dizde kitlenme, hareket ederken ses duyulması, şişlik ve takılma gibi belirtiler görülebilir.

Menisküs Nasıl Önlenir?

Menisküs rahatsızlığının ana nedenleri arasında; dizin ters dönmesi, burkulma, dizin darbe alması ve yaralanması gibi sebepler yer almaktadır. Bu nedenle korunma yöntemlerinden bahsederken de, bu sebeplerin oluşmasını önleyecek davranışlar üzerinde durmalıyız. Bunun tek yolu ise spor yaparken dikkatli olmak, egzersizlerde çok sert hareketlerden kaçınmaktır.

Aslında menisküs yırtılmalarını kesin olarak önleyebilme yollarından bahsetmek yanlış olacaktır. Çünkü herhangi bir kazada veya diz burkulmalarında dahi bu sorun çok basit bir şekilde meydana gelebilmektedir. Onun dışında yaşa bağlı olarak ortaya çıkan menisküste de korunma yollarından bahsedemeyiz.

Menisküs Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi esnasında çok önemli olan dört uygulama bulunur. Bunlar; hastaların dinlenmesi, buz kompresi, bandaj uygulaması ve diz bölgesinin vücuttan yukarıda tutulmaya çalışılmasıdır. Bunların yanında ağrıların giderilmesi amacıyla ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Tedaviye kas güçlendirici egzersizlerle ve fizik tedavi ile başlanır. Menisküs bölgesinin üçte biri kan dolaşımından geçer. Bu bölge dinlenme neticesinde çoklukla düzelir. Üçte ikisinde kan dolaşımı bulunmaz ve bu nedenle bu yöntemle onarılma mümkün değildir. Ağrının iyileşme göstermediği zamanlarda kesinlikle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Ameliyat gerektiği netleşen kişilerde kanama olup olmadığına bakılır. Neticede kanama varsa bu iyi değildir ve düzelme ihtimali daha düşüktür. Böyle durumlarda kanama olan kısım dikilir ve kanamanın görüldüğü bölge alınır. Kalan kanamasız dokularda iyileşme görülmesi için beklenir. Ancak başarı oranı çok yüksek değildir.

Kıl Dönmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Farklı sorunlara neden olabileceği için daha sonra dokunun tamamen alınması gerekebilir. Yırtığın olduğu menisküsün alınması kullanılan en genel yöntemdir ama bu tür operasyonlar kireçlenme ya da kıkırdakta aşınma gibi sorunlara davetiye çıkartabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise menisküsteki yırtığın dikilmesi yoluyla tedavi edilmesidir. Bu yöntem biraz daha zahmet gerektiren bir yöntemdir ve işinde usta cerrahlarca uygulanması gerekir.

Her cerrahi müdahale sonrasında hasta 2 gün boyunca koltuk değnekleriyle yürümek zorundadır.Birkaç gün içerisinde de normal hayatına dönüş yapabilmektedir.

Bunların yanında henüz ülkemize ulaşmamış olan menisküs nakli yoluyla yapılan tedavi yöntemi de mevcuttur.

Источник: https://bilgihanem.com/meniskus-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть