Menisküs Yırtıları ve Tedavisi

içerik

Menisküs yırtılmasının sebepleri ve belirtileri

Menisküs Yırtıları ve Tedavisi

Menisküs yırtılması ve diğer menisküs problemleri belirtiler ve şiddet bakımından değişkenlik gösteren yaygın spor ve fitness yaralanmaları arasında ve sebep oldukları ağrı miktarı da değişebiliyor.

Peki sporcular neden menisküs yırtılmalarına sebep olan yaralanmalara daha açıklar? Çünkü bazı egzersiz türleri diz eklemlerine ciddi bir yük bindiriyorlar ve bunlar tüm bedendeki en büyük ve karmaşık eklemler arasındalar.

Diz her gün ciddi bir ağırlığı taşımak zorunda, özellikle de zıplarken, yere inerken, koşarken ve yüksek ağırlıklar kaldırırken.

Menisküs yırtılması özellikle artrit sahibi olan insanlarda ve yaşlı sporcularda yaygın, çünkü dizlerdeki menisküs yaşla birlikte zayıflıyor. Doku dejenerasyonundan dolayı kıkırdak doku zamanla inceliyor ve onu yırtılmalara müsait hale getiriyor.

Tıbbi bir menisküs yırtılması kendi kendine iyileşebilir mi? Yanal menisküs yırtılması nedir? Yırtılan menisküs tedavisi pek çok faktöre bağlıdır: yırtığın boyutu, yaralanmanın konumu, yırtık menisküs belirtilerinin ciddiyeti, hastanın yaşı ve aktivite düzeyi.

Yırtık menisküsün iyileşme zamanı bir kaç ayı bulabilir ancak fizik terapi, spor, esneme ve diğer doğal tedavi yaklaşımları uygulanırsa sonuç genelde iyi olur.

Menisküs Yırtılması Nedir?

Menisküs yırtılması yaygın karşılaşılan bir rahatsızlık ve dizin genelde agresif şekilde döndürülmesinden kaynaklanır, bu da dizdeki belli dokuların yırtılmasına sebep olur. Dizdeki en sık karşılaşılan kıkırdak yaralanmaları arasında ve özellikle travmalarda ve spor yaralanmalarında yaygın.

Bir menteşe eklemi olan diz yapısı, sadece tek bir yöne hareketi destekler. İki kıkırdak doku tibia ve femur kemikleri arasında bulunur ve buna menisci denilir. Diz yapısını oluşturan iki temel menisci mevcut ve bunlar orta ve yanal menisküs.

Bunlar normalde dizin hareketiyle birlikte hareket ederler. Kısmen esnemiş durumdayken dize fazla miktarda yük ve basınç gelirse yaralanma ortaya çıkar.

Bu menisküsün tibia ve femur kemiklerinin arasına sıkışmasına sebep olur ve sonucunda kıkırdak parçalanır veya yırtılır.

Menisküs Yırtılması Belirtileri

En yaygın belirtiler şöyle:

• Diz ağrısı• Diz hareketlerinde zorlanma ve yürümekte zorlanma (diz kilitlenmesinden dolayı)• Diz çevresinde şişkinlik ve hassasiyet

• Diz ve bacaklarda kısıtlı hareket kabiliyeti

Yırtık menisküsün en büyük belirtileri arasında dizdeki lokal ağrılar bulunuyor ve bunlar genelde yırtığın olduğu bölgede olurlar. Bazen yaralanma sırasında bir anda bir ses gelir, bazen de belirtiler ve ağrılar yavaş yavaş ortaya çıkarlar. Buna ek olarak, menisküsün bir parçasının kopması ve ekleme sıkışması durumunda da diz kilitlenmesi ve ağrılar ortaya çıkabilirler.

Yırtık menisküs ile yürünebilir mi? Diz yukarı ve aşağı, biraz da dönme kabiliyetine sahiptir. Ancak diz kilitlendiği zaman yürümek çok zor hale gelir ve hareket aralığı azalır. Diz kilitlenmesinde diz ya tamamen bükülemez, ya da düzleştirilemez çünkü araya bir şey sıkışmıştır.

Bir iki günün ardından diz eklem çevresindeki sıvı birikiminden dolayı şişebilir. Diz daha sonra sertleşmiş hissettirebilir ama belirtiler yatışır ve ağrı daha yumuşak hale gelir.

Bunun sebebi kıkırdaklardaki sinirlerin yoksunluğu. 4-6 hafta içerisinde ağrı ve şişkinlik azalarak günlük aktiviteleri daha kolay hale getirebilir.

Ancak spor faaliyetleri tekrar başladığı zaman maalesef ağrı ve şişkinlikler geri dönerler.

Menisküs Yırtığı Sebepleri

Menisküs yırtığı, dizde birden oluşabilecek veya dokunun zamanla dejenerasyona uğramasıyla ortaya çıkan bir yaralanma veya travmadan kaynaklanabilir. Genelde bacağın yanal kısmı ortaya doğru itilir ve yırtığa sebep olur. Bu hem ağrılı olur hem de dizin hareketlerini kısıtlar.

• Menisküs yırtıkları dizdeki ani yön değişimi ve bükülmelerden kaynaklanabilir. Sıklıkla diğer yırtık ve yaralanmalarla birlikte oluşur.• Genelde, bacağın doğal olmayan şekilde bükülmesi ve dönmesi menisküs kıkırdağının kısmen veya tamamen yırtılmasına sebep olur.

Bükülme yaralanmaları dizin dönüp ayağın sabit kaldığı pozisyonlarda olur. Futbol, snowboard veya basketbol gibi aksiyon sporlarında dizin ön kısmı bu tip yaralanmalara uğrar.• Ek olarak, dizin aşırı bükülmesi veya aşırı dönmesi de menisküs yırtığına sebep olur.

• Dönme, bükme ve hızlı tekme gibi hareketler yanal menisküs yırtıkları ile ilişkilendirilirler.

• Arabadan inmek ve arabaya binmek, çok hızlı ayağa kalkmak veya düşmek, sendelemek gibi günlük aktiviteler bile yatkın olan birisinde menisküs parçalanmasına sebep olabilir.

Menisküs Yırtığı Teşhisi

Doktorlar menisküs yırtığını teşhis etmek için fizik muayene yaparlar. Şişme, hassasiyet, dizin eklem çizgisi, hareket kaybı ve özel kıvrılma manevralarında ağrılar gibi işaretler menisküs yırtığını gösterirler.

MRI gibi testlerin kullanımı da doktora yırtığın konumu ve şiddeti hakkında fikir verir ve tedavinin belirlenmesine yardımcı olur.

RICE Protokolü ile Şişkinliğin Yönetimi

RICE protokolü, dinlenme, buz, kompres ve kaldırma olarak bilinen hareketlerin ingilizce isimlerinin baş harflerinden oluşmuştur. Eğer menisküs veya başka bir diz yaralanması oluştuysa, öncelikli hedef hemen dinlenmek ve iyileşmek olmalıdır.

Bunun için ilgili bacak kalp hizasının üzerine çıkarılarak şişkinlik azaltılır ve buz ile ağrılar azaltılır. Buz poşetleri günde bir kaç defa 20 dakika kadar uygulanırlar.

Doktor ayrıca elastik bir bant giymenizi de önerebilir, böylece ağırlığın, şişkinliğin ve hareketlerin dizde yarattıkları etki azaltılır.

Fizik Terapi

Menisküsü onarmak için ameliyat yapılmadan önce, fizik terapi ilk adım olarak uygulanmalıdır. Fizik terapi 4-6 hafta sürer (bazen daha uzun) ve dizi destekleyen kasların güçlendirilip esnetilmesini sağlar. Böylece işlev ve hareket aralığı yavaşça artar.

Menisküs yırtılması egzersizleri ve esneme hareketlerini doğru şekilde yapmayı öğrenmek için bir fizik terapist ile çalışmak gerekir. Dizin doğru iyileşmesi ve kronik ağrılardan kaçınmak için belli egzersizleri tamamlamak önemli.

Yırtık menisküs için ilk olarak nazik esneme hareketleri önemli, ardından da hamstring ve quadriceps kaslarını güçlendirerek dizin desteği arttırılır ve kas dengesizlikleri önlenir. Dengesizlikler vücut onları gidermeye çalışırken dize yük bindirirler.

Zamanla ve tekrar eden hareketler sonucunda eklemler yerlerinden çıkar ve hizaları bozulur. Ancak çalışmalar bacak kaslarını güçlendirmenin ağırlığı eşit dağıtmaya yardımcı olduğunu ve daha fazla denge sağladığını, böylece ağrıyı engellediğini gösteriyorlar.

İyileşme sürecinde yırtık menisküsü olan kişinin dönmekten, bükmekten ve çömelmekten kaçınması önerilir çünkü bunlar belirtileri arttırırlar. İlk hedef hareket aralığını arttırmak ve kasları güçlendirerek dizin dengesini sağlamak olmalı. İlk önce diz düz durumdayken quadriceps egzersizleri ile onları güçlendirmeli.

Menisküs Yırtığı Egzersizleri

Aşağıdaki bazı egzersizler iyileşmeyi hızlandırmak için yapılabilecek en iyi menisküs yırtığı egzersizleridirler.

• Bükme ve Uzatma Egzersizleri – Ayakta veya oturarak yapılabilir, dizinizi ağrı ve hareket aralığı izin verdiği kadar bükün ve düzleştirin. 10-20 replik 3 set yapın.

• Düz Bacak Kaldırma – Sırtüstü yatın ve bir dizi yerde ve düz tutarken diğerini yukarı kaldırın. Düz bacaktaki kasları kasın ama düz tutun, ardından bacağı yerden 180 santimetre kadar kaldırın. Bir kaç saniye tutarken kasmaya devam edin ve yavaşça indirin. 10 defa tekrar edin.

• Topuk Kaydırma – Sırtüstü yatın ve topuğunuz yerde kayarken dizinizi yukarı doğru bükün. Topuk mümkün olduğunca kalçalardan kayarak uzaklaşmalı, her bacakta 10-20 defa tekrar edilmeli.

• Baldır Kaldırma – Ayaklar omuz genişliğinde ayakta durun ve gerekirse denge için duvarı tutun. Topuklarınızı yerden mümkün olduğunca kaldırın ve yavaşça aşağı inin. 15-20 tekrarlı 2-3 set yapabilirsiniz.

• Kalça Kaldırma – Hasar görmemiş olan bacağınızın üzerinde durun ve yaralı bacağınızı vücudunuzdan yana doğru olabildiğince uzaklaştırın.

Duruş Düzeltme ve Yumuşak Doku Terapileri

Fizyoterapi genelde duruş analizi ile başlar ve ardından duruş düzeltme tedavisine geçirilir. Bir kaç farklı yumuşak doku terapisi ise iyileşme sırasında esnekliği arttırır ve ağrıları azaltır. Bunlar arasında kas masajı, esneme, derin doku masajı ve hareketlendirme var.

Pek çok hasta bir derin doku masörü veya kiroprakti uzmanını ziyaret ederek fayda görebiliyor. Duruş uzmanları sadece işlev kaybı ve ağrılara karşı çalışmıyorlar, aynı zamanda diz ağrılarına sebep olan duruş garipliklerini ortaya çıkarabiliyorlar. Bunlar arasında zayıf kaslar, yürüyüş şekli, kalçalar, zayıf karın kasları veya iliotibial bant sendromu bulunuyor.

Lazer terapisi de güvenli, etkili ve müdahaleci olmayan, ağrısız bri teknik olarak kullanılabilir. Ağrıları azaltabilir, diz eklemi çevresindeki kasları güçlendirebilir ve hareket aralığını arttırabilir.

Anti İnflamatuvar Beslenme ve Takviyeler

Sağlıklı bir beslenme ve belli takviyeler sayesinde bedenin iyileşme kabiliyetini arttırabilir ve inflamasyonları azaltabilirsiniz. Besin ağırlıklı, anti-inflamatuvar gıdalar şöyle:

• Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, turpgiller, orman meyveleri ve deniz sebzeleri gibi sebze ve meyve çeşitleri.
• Balık, yumurta ve organik et gibi kaliteli proteinler.• Kuruyemiş ve çekirdekler.

• Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar.

• Bol bol su, kemik suyu ve yeşil çay.
• Zerdeçal, zencefil, orman meyvesi ekstraktları ve omega-3 yağ asitleri gibi yaşlandıkça bağ dokuların sağlığını korumaya yardımcı olacak takviyeler.

Kolajen tüketimini arttırmak doku tamirine yardımcı olabilir ve yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. Her menisküsün dokusunda %70 oranında tip-1 kolajen bulunur ve bunlar bağ dokuları oluşturarak, yaraları tamir ederek ve eklemleri güçlü tutarak fayda sağlarlar.

Kemik suyu içmek kolajen tüketimi için iyi bir yöntem ve ayrıca glukosamin, chondroitin ve hyaluronik asit gibi bağ doku ve eklem sağlığını destekleyen diğer gıdaları da almanızı sağlar.

Menisküs Yırtıklarına Dair Uyarılar

Eğer menisküs yırtılması yaşarsanız, daima problemi kendiniz çözmek yerine önce doktora gidin. Önce biraz iyileşme sonra da güç kazanmayı hedefleyin.

İlk olarak gelişmiş egzersizlere geçmeden önce basit esneme ve egzersizleri yapın. Çok ağrı yapan egzersizleri asla yapmayın çünkü bunlar iyileşmeyi geciktirirler.

Источник: https://www.aysetolga.com/meniskus-yirtilmasinin-sebepleri-ve-belirtileri

Menisküs Neden Olur, Belirtileri, Tedavisi

Menisküs Yırtıları ve Tedavisi

menisküs neden olur, belirtileri, tedavisi

Menisküs; aşırı zorlayıcı hareket edilmesi sonucunda diz eklem bölgesindeki dokularda ortaya çıkan kıkırdak yapının yırtılmasına denir. Menisküs diz eklemlerinde yer alan ve vücudun yük taşıma ile aktarımından sorumlu olan bölgedir.

Diz kapakları arasında C harfine benzeyen 2 adet disk bulunmaktadır. Menisküs olarak adlandırılan bu diskler vücutta adeta amortisör görevi görmektedirler.

Daha çok sporcu kişilerde görülen menisküs yırtığı rahatsızlığı sporcu hastalığı olarak bilinse de son zamanlarda sporla uğraşmayan kişilerde de yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

Menisküs Yırtığı Neden Olur

İnsan vücudunda en çok yaralanan bölge olan menisküsler aşırı yük ile zorlandığında, ani ve ters hareket edildiğinde ya da diz aniden katlandığında yırtılabilir. Vücut için ve özellikle diz bölgesindeki eklemlerde önemli görevleri olan menisküs disklerinin sağlığını korumak da bu nedenle çok önem arz etmektedir.

Eklem sağlığı ve yağlanması, şok emilimi sağlaması, kuvvetlerin dağılımı gibi önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Diz yaralanmaları arasında en çok karşılaşılan durum olan menisküs yırtığı her yaştan bireyde görülmektedir. Menisküste ortaya çıkan yırtığın derecesi hissedilen ağrının şiddetini ve tedavi sürecini de oldukça etkilemektedir.

Menisküs yırtığına neden olan faktörlerin şu şekilde olduğu söylenmektedir ;

 • Basketbol veya futbol gibi temas gerektiren sporlarda alınan sert darbeler
 • Hızlı bir şekilde çömelme pozisyonu almak ya da çömelme pozisyonundan hızlı bir şekilde ayağa kalkmak
 • Ani dönüş ve durma hareketi yapmak
 • Diz üzerine yük binmiş iken ya da dizlerden hafif eğilmiş pozisyonda iken vücudu döndürmeye çalışmak
 • Osteoartrit hastalığı

Menisküs Belirtileri

menisküs belirtileri

Menisküs çocuk, ergen ve yaşlılarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla çocuklarda görülen menisküs belirtileri ile yaşı ilerlemiş kişilerde görülen menisküs belirtileri farklılıklar gösterebilir. Menisküs yırtığı olduğunda diz bölgesinden ses gelebilir.

Kişi kayma veya patlama hissine kapılabilir. Diz eklemi kilitlenebilir ya da düzelttikten sonra tekrar eğilemeyebilir. Özellikle dizde menisküs yırtığı var ise bölgede şişme, şiddetli ağrı görülmektedir.

Hareket kısıtlanması, dizde boşa gitme hissi, diz bölgesinde ısı artışı gibi belirtiler ile de menisküs rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

menisküs tedavisi

Menisküs yırtığı dikilebilir ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ancak bazı durumlarda menisküs yırtığı dikilmesine ihtiyaç duyulmadan ve cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan tedavi edilirken bazı durumlarda yırtıklar o kadar ileri seviyede olabiliyor ki diz artık eski sağlığına kavuşamıyor.

Yırtılmanın meydana geldiği yerde kan damarları yoğun olarak bulunuyorsa iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşirken kan damarları yoğun değilse iyileşme süreci daha zor ve uzun olabilmektedir. Menisküs yırtığının 4 evreden oluştuğu, 1. ve 2. Evrede cerrahi müdahaleye gerek duyulmadığı ancak 3. ve 4.

Evrelerde ise cerrahi müdahaleye gerek duyulduğu bilinmektedir.

1. ve 2. evresinde menisküs yırtığı olan kişilerin tedavisi için öncelikli olarak önerilen dinlenme. Dizde olan baskıyı azaltmak için dinlenmek ve yürürken bir süre koltuk değneklerinden destek almak işe yarar bir uygulamadır. Ayrıca buz uygulaması diz ağrısını ve şişliği azaltmaktadır.

Bunun için 15 – 20 dakika boyunca uygulanması tavsiye edilen buz kompresi ilk 48 saat ve her 3 – 5 saatte bir yapılmalıdır. Bunun yanı sıra reçetesiz satılan ve düşük dozda olan ağrı kesici ilaçlar da bir miktar ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır.

Elastik bir bant ya da bandaj ile dizi sıkıştırmak ve sabitlemek de kan akışını ve baskıyı azaltacağı için menisküs ağrısını hafifletmektedir. Cerrahi müdahaleye gerek duyulmayan menisküs yırtığı tedavisinde bir diğer uygulama ise fizik terapidir.

Diz bölgesindeki kasları güçlendirmek ve dize binen yük dağılımını eşitlemek için fizik tedavi oldukça fayda sağlamaktadır.

3. ve 4. Evresinde menisküs yırtığı olan kişiler için tedavi yöntemi ise ameliyattır. Diz cerrahinde gelişen teknolojiler sayesinde gerek duyulan cerrahi müdahaleler neticesinde çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. Menisküs teşhisi için öncelikle kişi fiziki muayeneye alınır. MRI çekilir. Yırtığın yeri, tipi ve derecesi belirlenmeye çalışılır.

Yırtığın seviyesine göre cerrahi bir müdahale gerekiyor ise kapalı yöntem adı verilen artroskopi yapılır. Ucunda kamera olan ince uçlu cihazlar ile hem diz içi görüntüleme hem de hasar görmüş menisküsün onarılması işlemleri yapılır. Yaklaşık 15 – 20 dakika süren bu operasyon bölgenin lokal olarak uyuşturulması ile yapılmaktadır.

Anestezi uyuşukluğu geçmesi ile birlikte (2 – 3 saat sonra) hasta yürüyebilmektedir. Operasyon bittikten sonra aynı gün içinde hastanın evinde dönmesini mümkün kılan bu yöntem sonrası kişiye birkaç hafta istirahat ve buz kompres uygulaması önerilmektedir.

Kişinin günlük aktivitelerine ve çalışma temposuna 15 – 20 gün gibi bir süre ara vermesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Источник: https://www.faydaloji.com/meniskus-neden-olur-belirtileri-tedavisi/

Menisküs nedir? Menüsküs yırtığı belirtileri ve tedavisi

Menisküs Yırtıları ve Tedavisi

Artroskopi menisküs yırtığı tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Diz üzerinde kesikler açılarak içeri kamera gönderilmesiyle yapılan bu operasyonun riski azdır ve komplikasyon oluşma ihtimali düşüktür.(1)

Menisküs yırtığı nedir?

Menisküs yırtığı en sık görülen diz yaralanmalarından biridir. Vücut ağırlığı dengesiz bir şekilde dizlere yüklendiğinde, özellikle spor yaparken diz ani bir şekilde döndürüldüğünde menüsküs yırtığı oluşur. Dizdeki kemiklerin arasında tampon görevi gören kıkırdağın ani basınçla yırtılmasıdır. (2)

Menisküs yırtılması ile oluşan kıkırdak doku hasarı

 • Dizi bükmek,fazla esnetmek veya ani diz çökmek
 • Futbol, basketbol, kayak, tenis gibi ani hareketler ve hız gerektiren sporlar
 • Vücut ağırlığının dizlere binmesi, ağırlık kaldırma
 • Kıkırdakta tekrarlanan küçük yaralanmalar
 • İleri yaşlarda menisküs kıkırdağında aşınma
 • Doğuştan ortaya çıkan sorunlar

Futbol, basketbol, voleybol ve tenis gibi sporlarda hızlı ve ani hareketler menisküsün yırtılmasına sebep olur.

Yürürken veya koşarken, vücut ağırlığı dizlere verildiği bir anda aniden durma veya dizin dönmesi sonucu menisküs kıkırdağı yırtılır.

Genç insanlarda menisküs dokusu sağlam olduğu için ciddi travmalar sonucu yırtılır ancak yaşlılarda diz eklemlerindeki bozulmalar sonucu basit hareketler de menüsküs yırtığına sebep olabilir.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Menisküs belirtileri

 • Şişme veya sertlik
 • Dizlere dokunulduğunda, özellikle çevirme ve bükme hareketi yapıldığında ağrı
 • Dizi bükmeden bacağı uzatmakta zorlanma
 • Hareket ettirmeye çalıştığınızda dizde sıkışma ve kilitlenme hissi
 • Bir kıkırdak parçasının gevşemesi ve diz ekleminin tıkanması hissi veren ani bir batma

Genellikle dizde ağrı menisküs yırtığının en önemli belirtisidir. Menisküs yırtığı oluştuktan hemen sonra çok şiddetli ağrı görülmeyebilir. Hatta kişi yaptığı harekete devam edebilir. Bir süre sonra dizdeki eklemlerin dengesinde bozulma, eklem sıvısının artması ve şişlik yaşandığında ağrı artmaya başlar.

Menisküs teşhisi

 • Fizik muayene: Doktor dizinizi ve bacağınızı hareket ettirir, onları farklı pozisyonlarda tutar. Menisküsün bulunduğu bölgenin çevresindeki hassasiyeti belirlemeye çalışır. Yürüyüşünüzü izler, eğilmenizi ister, böylece acı hissinin hangi pozisyonlarda artıp azaldığını görerek menisküs yırtığını tespit eder.
 • Görüntüleme testleri: Fizik muayene sonrası teşhisi doğrulamak ya da diğer olası hastalıkları ekarte etmek için röntgen ya da MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir.
 • Artroskopi: Dizin içini incelemek için kullanılan Artroskop, küçük bir kamerası olan bir cihazdır, dizin içine küçük bir kesi ile yerleştirilir. Dizin içi bu kamera ile incenir. Ancak günümüzde görüntüleme teknolojilerinin gelişmesi nedeniyle menisküs yırtığının teşhisinden çok yırtığın nerede ve ne şekilde oluştuğunu tespit etmekte ve ameliyatta kullanılır. (3)

Romatizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Menisküs tedavisi

Menüsküs yırtığı olan kişinin yırtık çok ciddi değilse ve harekete izin veriyorsa kendiliğinden iyileşmesi mümkündür. Küçük yırtıklar 6 haftada kendiliğinden iyileşir.

Bu sürede dizdeki destekleyici kasları güçlendirmek için bir fizik tedavi uzmanından destek almanız gerekebilir. Bazı yırtıklar tam olarak iyileşmez ama ilk ağrı ve şişlik geçtikten sonra hafifler.

Kişi yaşamına engel olmayacak şekilde dizini kullanabiliyorsa başka tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Fizik tedavi görmenize rağmen ağrılar yaşam kalitenizi veya çalışma hayatınızı etkileyecek şekilde 6-8 haftadan sonra da devam ediyorsa, bir ortopedi cerrahına görünmeniz önerilir. Diziniz bu tedavilere cevap vermiyorsa doktorunuz artroskopik cerrahi önerebilir. Ancak doktor menisküs yırtılması teşhisi koysa bile bu kesinlikle ameliyat olmanız gerektiği anlamına gelmez.(4)

Menisküs yırtığı çok büyük ise yırtılan menisküs dokusunun tamamı ameliyatla alınır. Total menisektomi adı verilen bu ameliyatın uzun vadede başka sorunlara neden olduğu gözlenmiştir. Kısmi menisektomi ameliyatında ise sadece yırtık parça ameliyatla alınır. Bazı durumlarda yırtılan doku birbirine dikilerek onarılabilir.

Menisküs yırtıklarında ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi

Doktor menisküs yırtığının durumuna ve hastanın bu ameliyata uygun olup olmadığına bakarak bu operasyonu yapar. Hastanın aktif bir hayatı varsa ve menisküs dokusu çok hasar görmediyse menisküs dokusunun tamiri tavsiye edilmektedir. (5)

Ayrıca çok hasar görmüş menisküs yırtıklarında doktor menisküs naklini önerebilir. Kadavralardan elde edilen dokular hastaya nakledildiği gibi, son teknolojiyle menisküs kıkırdağı şekline getirilmiş başka organik maddeler de menisküs dokusu yerine nakil edilebilmektedir.

Menisküs yırtığının tamir edilemediği ve ameliyatla tamamının alındığı durumlarda hastalarda uzun vadede, diz eklemlerinde aşınma ve hasar gözlemlenmiştir. Ameliyat sonrasında rehabilitasyon uzun vadede sonuçları olumlu etkilemektedir.

Ameliyat sonrası dizdeki kasları güçlendirmek için düzenli hareket etmek önemlidir. İyileşmenin tam olarak sağlanabilmesi için egzersiz bir fizik tedavi uzmanı tarafından desteklenmelidir.Artroskopi nedir?

Operasyon öncesinde dizin içine tuzlu su enjekte edilerek dizin şişmesi sağlanır. Operasyon sırasında hastanın durumu ve geçmişine göre anestezi uygulanır.

Genellikle menisküs yırtığı hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiliyorsa artroskopiye karar verilir ve planlanarak yapılır. Komplikasyon oranı çok düşük olan güvenli bir cerrahi operasyondur. Cilt sinirlerinin yaralanması en sık görülen komplikasyondur ama o da ameliyat sonrasında özenli bakımla tedavi edilebilir.

Artroskopik kısmi menisektomi

Menisküs yırtığı vakalarının bir kısmı artroskopi ile onarılabilir fakat büyük çoğunluğu onarılmaya uygun değildir. Yırtık onarılmaya uygun değilse, kısmi menisektomi denilen bir operasyon ile yırtık parça kesilerek alınır. Bu operasyonun amacı geriye kalan sağlam parçanın korunmasıdır.

Yırtık parça çıkarıldıktan sonra kişi, gerekli fizik tedavi desteğini de aldığında dizini kullanmaya devam edebilir. Menisküs dokusu kısmen de olsa görevine devam eder.

Menisküs bitkisel tedavisi

Menisküs yırtığı ameliyat gerektirmeyecek şekildeyse tedavisinde zeytinyağı, sıcak su uygulaması, soğuk su uygulaması, sülük tedavisi gibi destekleyici yöntemlere başvurulabilir.

Menisküs yaralanmasına karşı yapılması gereken egzersizler ve koruyucu önlemler

 • Dizin altına yastık koyarak bacakları kalp seviyesinin üstünde tutmak
 • İltihap ve ağrıyı iyileştirene kadar, dize ağırlık bindirmemek, koltuk değneğiyle yürümek
 • Diz desteği ve dengelenmesi için ortopedik bir cihaz
 • Eklem hareketini ve bacak direncini iyileştirmeye yardımcı olan fizik tedavi
 • Yırtık menisküsün onarılması veya çıkarılması için cerrahi operasyon

Eğer yırtık çok derin değilse etkisini azaltmak için uygulanabilecek bazı yöntemler:

 • Dizi daha fazla incinme riskinden korumak çok önemlidir.
 • Yaralanmadan sonra dizi 2-3 gün dinlendirmek, bu sırada dizi herhangi bir baskı ve ağırlıktan korumak gerekir. Doktorlar yaralanmış dizin uzun süre hareketsiz kalmasını tavsiye etmez. Dizi hareket ettirecek ev egzersizleri yapmanız önerilir. Bu egzersizleri diziniz çok fazla acımadan hareket etmeye başladığınızda uygulayabilirsiniz.
 • Buz tedavisi yani dizin yaralanmasından hemen sonra 10 dakikadan 30 dakikaya kadar (10 dakikadan az olursa bir etkisi olmaz ve 30 dakikadan fazla olursa ciltte hasar oluşabilir.) üzerine buz koymak, hasar gören dokuya kan akışını yavaşlatarak ağrı ve iltihabı sınırlayabilir. Yaralanmadan sonraki 3 gün boyunca her iki saatte bir 15 dakika tekrar edilmesi önerilir.
 • Bir bandaj ile bölgeyi sarmak şişmesini önleyecek ve diz ekleminin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Çok sıkmadan kan akışına izin verecek ve hafif basınç uygulayacak şekilde bağlanması gerekir. Bandajı 48 saat sonra çıkarmanız önerilir, çünkü normalde daha serbest hareket etmesi gereken diz eklemlerinin hareketini sınırlayabilir.
 • Belirtiler devam ederse diz etrafındaki kasları güçlendirmek için fizik tedavi gerekebilir.

Menisküs ağrısına ne iyi gelir?

 • Parasetamol ve kodein: Parasetamol ağrıyı hafifletmek için yararlıdır, daha güçlü ağrılar için kodein kullanılabilir.
 • Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ): Bu ilaçlar iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardır. Birçoğu reçeteli satılır fakat aspirin ve ibuprofeni reçetesiz satın alabilirsiniz. NSAİ ilaçları kullanmadan önce mutlaka bir doktor ya da eczacıya danışın. İltihap bazı durumlarda iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bu yüzden iyileşme sürecine zarar vermemek için bazen NSAİ ilaçların yaralanmadan sonraki 2 gün içinde kullanılmaması gerekebilir.
 • Topikal (krem) NSAİİ’ler: Sürülerek uygulanan bu ilaçları da reçetesiz satın alabilirsiniz. Topikal NSAİİ’ler ile hap olarak alınanların hangisinin daha etkili olduğu konusunda tartışmalar devam etmektedir. Fakat sürülerek uygulanan ilaçların kan dolaşımına giren miktarı tablet göre daha azdır ve daha az yan etki riski vardır.

İltihap nedir? Neden olur? Belirtileri, tedavisi ve kurutan diyetler

Çocuklarda ve gençlerde menisküs

Menisküs kıkırdağı yaş ilerledikçe zayıflayan bir yapıdır. Menisküs yırtılması ortalama 30 yaş üzeri kişilerde görülmektedir. Ancak çocuklar günümüzde takım sporlarında daha fazla yer aldıkları için ve özellikle tek bir spor üzerinde yoğunlaşan çocuklarda menisküs yırtığı görülme oranı daha fazladır. Çocuklardaki menisküs yırtığının ise iki türü vardır.

Erişkinlerde görülen menisküs yırtılması, sporla ilgilenme yaşı düştüğü için 10 yaşının üzerindeki çocuklarda da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca doğuştan menisküs dokusu zayıf olan çocuklarda 10 yaşın öncesinde menisküs yırtığı oluşabilmektedir. Menisküs dokusu 10 yaşa kadar kendini yenileyebilmekte, 10 yaşından sonra ise erişkin hale gelerek kendiliğinden iyileşmesi zorlaşmaktadır. (6)

Bacak ve diz kaslarını güçlendiren egzersizler kişinin bir sorun yaşamadan dizini kullanmasını sağlayabilir. Ayrıca Menüsküs yırtığı ameliyatı sonrasında da dizi güçlendirmek ve iyileşmeyi desteklemek için denge geliştirici egzersizler yapılmalıdır.

Bu egzersizlerden bazıları:

 • Ayakta dururken hasarlı ayak dizden bükülerek hareket ettirilir,
 • Yerde oturmuş ve ayakları uzatmış halde hasarlı diz, ayak tabanını yerden kaldırmadan vücuda doğru çekilir. Tekrar açma hareketinde bacak düz olana dek elle dize bastırarak hareket ettirilir.
 • Hastanın bacağının kuvvete karşı direnç uygulamasıyla kaslarının güçlendirildiği izometrik hamstring güçlendirme. Bacağı biri tutar ve tuttuğu yönün tersi yönde bacak kapatılmaya çalışılır.
 • Bir platformun üzerinde ayaklar omuz hizasında açılarak parmak uçlarına kalkılır. Bir süre sonra tek ayakla aynı hareket tekrarlanır.
 • Thera bandı ile, bant halka şeklinde sabit bir cisime geçirilir, ayak halkanın içine gelecek şekilde yerleştirilir, ayak yere değmeden ve diz bükülmeden öne arkaya ve yana hareket ettirilir.
 • Diz kapağının altına ve iki bacak arasına rulo şeklinde havlu yerleştirilerek sıkma ve gevşetme egzersizleri yapılır.
 • Yüz üstü yatılır ve diz ayak ağrı noktasına kadar yavaşça bükülür, bir süre tutularak yavaşça eski haline getirilir. Bu hareket birinin yardımıyla yapılmalıdır.

Bu hareketlere hasardan veya ameliyattan hemen sonraki günlerde azar azar başlanır, ağrının durumuna göre günden güne sayı arttırılır. Bazı hareketlerde dizlik kullanmak gerekebilir. Birkaç ay içinde ağırlıkla çalışmaya, 4-5 ay sonrasında da bisiklet hareketine başlanabilir.

Romatoid artrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Menisküsten korunma yolları

 • Düzenli olarak bacak kaslarını çalıştıran egzersizler yapın.
 • Dizinizi ve bacağınızı incitme riski olan aktiviteler yaparken bandaj ya da destekleyici bağlar kullanın.
 • Egzersiz yaparken veya dizinize basınç oluşturan sporlarla uğraşırken duruşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Ağırlığınızı diz yerine ayak tabanına yönlendiren dik duruş dizinizi koruyacaktır.
 • Spora başlamadan önce ısınmayı ihmal etmeyin.
 • Uygun ayakkabı ve aksesuar (bandaj ya da destekleyici bağ gibi) kullanın.

Menisküs yırtığı nasıl geçer?

Menisküs yırtığı tedavisi geciktirilirse arthirid denilen iltihaplanma oluşabilir. Oluşan iltihabın durumuna göre kullanılan tedavi yöntemleri:

 • Kilo verme
 • İlaç tedavisi
 • Fizik tedavi
 • Eklem ve kıkırdak destekleyici yöntemler,
 • Eklemlerin çıkarılması ameliyatıdır.

Menisküsü olanlara öneriler

Doktor menisküs yırtığı için ameliyatı gerekli görmemişse diz ve bacak kaslarını güçlendiren egzersizler sürekli yapılmalıdır. Ağırlık kaldırmamak ve ani hareketlerden kaçınmak da daha fazla hasar görmesini önleyecektir.

Referanslar: 1- Meniscus tears – aftercare, 2- Knee arthroscopy, 3- Meniscal allograft transplantation

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/meniskus-nedir-menuskus-yirtigi-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Ortopedi ve Travmatoloji – Ankara – Menisküs Yırtıklarında Tedavi Seçenekleri

Menisküs Yırtıları ve Tedavisi

Prof. Dr. N. Reha Tandoğan – Op. Dr. Asım Kayaalp
Menisküsler diz ekleminde yer alan C şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan femur ve tibia arasında yer alırlar. Biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde ikişer tane menisküs bulunur.

Menisküsler ne işe yarar?

Kırk yıl öncesine kadar menisküslerin işe yaramaz artıklar olduğu düşünülürdü. Bu nedenle dizi ağrıyan her hastada menisküs yırtığı akla gelir ve ameliyat sırasında menisküsler sağlam bile olsa, nasıl olsa ileride yırtılacak diye tamamen çıkartılırdı.

Ancak son yıllarda menisküslerin dizlerin normal işlevi için çok önemli görevleri olduğu anlaşıldı. İki kemik arasında yerleşen menisküsler bir conta gibi görev yaparak eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korurlar. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çok önemlidirler.

Ayrıca eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırırlar ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunurlar. Menisküsler olmadığında diz eklemine gelen yükler doğrudan eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yani osteoartrite yol açarlar.

Bu bilgilerin ışığında, günümüzde menisküsleri korumak ortopedistlerin birinci önceliği haline gelmiştir.

Menisküs yırtıkları nasıl oluşur?

Futbol sırasında sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında menisküs yırtığı oluşabilir Gençlerde ve ileri yaştaki bireylerde menisküs yırtıklarının oluş şekli farklıdır. Gençlerde, menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gerekir.

Bu genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. Futbol, basketbol, kayak gibi sporlarda oluşan yırtıklar buna örnektir.Yıllar geçtikçe menisküsler sağlamlık ve esnekliklerini kaybederek “dejenere” olurlar. Dejenere menisküslerin çok daha kolay yırtılabilirler.

İleri yaştaki bireylerde basit bir çömelme veya halıya takılma ile menisküs yırtıkları oluşabilir.Dış menisküs, iç menisküse göre daha hareketlidir, bu nedenle iç menisküs yırtıkları daha sık görülür. Nadir de olsa, menisküslerde doğuştan şekil bozuklukları olabilir.

Bu tip menisküsler yırtılmaya daha müsaittir ve çocuk yaşlarda bile belirti verebilir.

Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir?

Menisküs yırtığının şematik görünümü Menisküs yırtıkları oluşurken hastalar genellikle ani bir ağrı batma ya da yırtılma hissederler. Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı dizin iç ya da dış kısmında daha belirgindir.

Birkaç saat içinde dizin içinde sıvı veya kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik ortaya çıkar. Genellikle yaralanan dizin üzerine basmak mümkündür ancak topallama vardır ve sporcular genellikle sporu bırakmak zorunda kalırlar.

Yaralanma şiddetli ise menisküs yırtıklarına diz ekleminin çapraz ya da yan bağlarının kopmaları da eşlik edebilir. Bu durumda dizde emniyetsizlik ve boşluk hissi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Bazen yırtılan menisküs parçası, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında sıkışarak diz hareketini engeller. Kilitli diz olarak bilinen bu durumda erken dönemde cerrahi tedavi yapılması gerekir.Zaman geçtikçe dizdeki yaygın ağrı azalarak ilgili menisküsün üzerinde noktasal hale gelir.

Ağrı özellikle ani dönüşlerde ve çömelme sırasında ortaya çıkar. Yırtık menisküs parçaları eklem yüzleri arasına girerek dizde takılma ve kilitlenme gibi belirtilere yol açabilir. Bu beraberinde daha önceden dizde olmayan kıtırtı benzeri seslere de yol açabilir.

Menisküs yırtıklarına nasıl tanı konulur?

Doktorunuzun menisküs yırtığı tanısına ulaşması için önce olayın oluş şeklini anlatmanızı isteyecektir. Daha sonra dizinizi muayene ederek menisküs yırtığı bulgularını araştırır. Bu sırada yan ve çapraz bağlarınızı da muayene eder. İyi bir hikaye ve fizik muayene sonrasında menisküs yırtığı tanısı büyük ölçüde ortaya çıkar.

Dizinizdeki aşınma-eskimenin miktarını değerlendirmek ve kemik yapılarda başka bir sorun olup olmadığını anlamak için doktorunuz röntgen grafileri isteyebilir. Menisküs yırtıklarının tanısını doğrulamak için son yıllarda en güvenilir yöntem diz ekleminin manyetik rezonans görüntülemesidir (MRG).

MRG’de iç menisküs yırtığının görüntüsü MRG’nin menisküs yırtıklarını saptamadaki doğruluk oranı, usulüne uygun çekilir ve deneyimli ellerde değerlendirilirse % 95’in üzerindedir. Ancak tedaviye karar vermede tek belirleyici MRG değildir.

Bazı olgularda yırtık olmadığı hale yırtık varmış gibi görüntü elde edilebilir (yalancı pozitif sonuç) ya da tam tersine yırtık olduğu halde MRG’de saptanamayabilir (yalancı negatif sonuç).Özellikle daha önceden menisküse yönelik cerrahi tedavi yapılmış ise hata payı çok artar ve daha ileri tanısal yöntemlere gerek olabilir.

Bu nedenle tedavinize karar verirken doktorunuz sadece MRG bulgularını değil, sizin hikaye ve fizik muayene bulgularınızı da göz önüne alır. Bazı hallerde bu tanı yöntemlerinin hepsi yetersiz kalabilir. Bu durumda artroskopi ile tanı doğrulanır.

Bakınız bu web sitesindeki “Artroskopik cerrahi nedir” bölümü.

Menisküs yırtıklarında tedavi seçenekleri nelerdir?

Gençlerde menisküs yırtıklarının tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Çok nadir görülen ve tam kat olmayan bazı küçük yırtıklar dışında menisküslerin kendiliğinden iyileşme yeteneği yoktur. Belirgin yakınmaları olan hastalarda cerrahi müdahale ile menisküs yırtığı onarılmaya çalışılır, eğer yırtık onarıma uygun değilse yırtık olan kısım çıkartılır.

İleri yaştaki hastalarda menisküs yırtıklarına genellikle dizde artroz (aşınma, yıpranma, kireçlenme) eşlik eder. Bu durumda sadece menisküs yırtığına müdahale etmek sorunu tam olarak çözmeyebilir.

Doktorunuz bu durumda ilaç tedavisi ile belirtilerin baskılanmasını, eklem içi enjeksiyonları, artroskopik cerrahiyi ya da artroskopi ile birlikte kemik düzeltici ameliyatlardan birine karar verecektir.

Menisküs onarımı nasıl yapılır?

Dizin uzun dönem sağlığı için çok önemli olan görevlerini yerine getirmeleri için menisküs yırtıklarında ilk seçenek onarımdır. Menisküslerin damarlanma özellikleri nedeniyle iyileşme yetenekleri çok yüksek değildir ve menisküs yırtıklarının kabaca beşte biri tamire uygundur.

Menisküs tamiri günümüzde artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.
Doktorunuz yırtığın tamire uygun olduğuna karar verdikten sonra özel kanüllerden yerleştirilen uzun iğneler ile menisküs yırtığınızı onarabilir. Yırtık boyunca 3-4 mm arayla menisküsün hem üst hem alt yüzünden dikişler atılır (Video 1 ve 2).

Dış menisküs tamiri için geliştirilen özel dikiş cihazı kullanılarak yapılan onarım. Dikişlerin eklem dışına çıkartılıp bağlandığı yerde ilave küçük bir kesi yapılmasına gerek vardır. Son yıllarda geliştirilen bazı implant-dikiş kombinasyonu cihazlar ile menisküs onarımı çok daha kolay hale gelmiştir.

Küçük plastik çapalara bağlı kendinden düğümlü bu implantların kullanımı Video 2'de gösterilmiştir. Bu implantlar kullanıldığında diz dışında ikinci bir kesiye ihtiyaç yoktur. Dikiş-implant kombinasyonu cihazlar ile menisküs onarımı. Yapılan tamirin sağlamlığı ve eklem içinde yapılan başka girişimler (ör.

Çapraz bağ cerrahisi) olup olmadığına göre ameliyat sonrası dönemde birkaç hafta koltuk değneği kullanmanız ve çömelmekten kaçınmanız gerekli olabilir. Spora dönüş 4 hafta ile 4 ay arasında değişen sürelerde olabilir.

Menisküs onarımının başarı oranları yırtığın tipi ve yapılan cerrahinin şekline göre değişmekle birlikte % 70 ile 95 arasındadır. Yapılan tamire rağmen menisküs iyileşmeyebilir veya tekrar yırtılabilir. Başka bir deyişle, menisküs tamiri yapılan hastaların % 5-30’unda ikinci bir cerrahi gerekli olabilir.

Başarısızlık oranı yüksek gibi görünmekle birlikte, menisküsler olmadığında dizde meydana gelecek aşınma göz önüne alındığında bu risk kabul edilebilir düzeydedir. Yapılan tamir başarısızlıkla sonuçlanırsa basit bir ameliyatla yırtık olan menisküs parçası çıkartılabilir.

Menisektomi nedir?

Parsiyel menisektomi Doktorunuz, menisküs yırtığınızın onarıma uygun olmadığına karar verirse, yırtık olan menisküs parçası çıkartılır. Bu işleme menisektomi adı verilir. Bu işlem sırasında sadece yırtık olan kısım çıkartılarak menisküsün geriye kalan sağlam kısmı korunmaya çalışılır. Buna parsiyel menisektomi adı verilir.

Ne kadar çok menisküs dokusu korunabilirse dizin uzun dönem sağlığı için o kadar iyi olur. Zira korunan menisküs dokusu kısmen de olsa yük taşımaya devam eder. Parsiyel menisektominin erken dönem sonuçları çok iyidir. Ameliyat sonrasında ciddi bir rehabilitasyon programına gerek yoktur.

Sıklıkla evde yapılan egzersizler sonrası birkaç gün yada hafta içinde normal yaşam ve spora dönmek mümkündür.15 yıldan uzun süreli takiplerde, parsiyel menisektomi yapılan hastaların yaklaşık beşte birinde dizde aşınmaya bağlı bulgular ortaya çıkabilir.

Bu bulgular özellikle dış menisküsü çıkartılan hastalarda, iç menisküsü çıkartılanlara göre daha şiddetli ortaya çıkar.

Menisküs nakli nedir?

Sentetik menisküs Menisküsleri ileri derecede hasar görmüş ve tamamen çıkartılması gereken hastalarda, dizdeki aşınmanın önüne geçmek için menisküs dokusun nakli gündeme gelmiştir.

Kadavralardan alınan dondurulmuş menisküs dokuları, hastalık taşınmasını önlemek için testleri yapıldıktan sonra nakledilebilir. Ülkemizde henüz uygulaması çok sınırlı olan bu işlemin 10 yıllık takipteki başarısı % 60-80 arasındadır.

Oldukça büyük bir cerrahi işlem gerektiren menisküs nakli ile birlikte kemiğe yönelik ameliyatlar da gerekli olabilir. Yapılan testlere rağmen, milyonda üç civarında hastalık taşınması riski vardır.

Başka bir insandan alınan dokular yerine sentetik menisküs dokusunun üretimi ve nakli konusunda çalışmalar devam etmektedir. Bugünkü teknoloji ile sadece kısmi menisküs kayıplarında sentetik menisküs dokuları kullanılabilmektedir.

© Prof. Dr. Reha Tandoğan – Op. Dr. Asım Kayaalp

Источник: https://ortoklinik.com/hastalar-icin/meniskus-yirtiklari

Menisküs Yırtılması Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Bitkisel Tedavisi

Menisküs Yırtıları ve Tedavisi

Diz kısmındaki hareketlerin kontrol edilmesini sağlayan menisküsler, bacağın üst ve alt kısmındaki iki kemiğin birbirine sürtünmesini önler. İçinde kan dolaşımı bulunan menisküs dokuları bazı nedenlerle yırtılırlar. Bu durumda birçok şikâyet meydana gelir. Sporcu hastalığı da denilen menisküs yırtılması nedir? Neden olur? Tedavisi Mümkün müdür?

Menisküs Yırtılması Neden Olur?

Menisküs rahatsızlığının çok sık görülmesi ‘’ menisküs yırtılması neden olur? ‘’ sorularını artırmıştır. En çok görülen diz yaralanması menisküs yırtığıdır.

Özellikle her yaşta görülebiliyor olması hastalığın nedenlerinin araştırılmasını ve tedavisini daha önemli hale getirmektedir.

Genelde basketbol, futbol gibi temasın çok olduğu spor aktivitelerinde bu sorun meydana gelmektedir.

Spor aktiviteleri dışında ani hareketler de menisküs yırtılması sorununa neden olur. Çömelirken aniden kalkmak bu duruma en güzel örnektir. Ani dönüşler, durulması gereken yerde hareket edilmesi veya ağır kaldırma gibi birçok farklı nedene bağlı olarak menisküslerde yırtık meydana gelir.

Menisküs Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtılması sorununu yaşama riski kişinin yaşına ve genel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Rahatsızlığın bir an önce fark edilmesi ve tedavisine başlanması için menisküsyırtılması belirtileri çok önemlidir. Çok ciddi şikâyetlere neden olan menisküs yırtığının en çok bilinen belirtileri şunlardır:

 • Dizlerde şişme
 • Dizlere dokunulduğu anda büyük bir ağrı
 • Dizlerin hareket ettirmede zorlanma
 • Dizlerin kilitlenmesi
 • Düz yürüme esnasında ağrı hissi
 • Merdiven çıkarken acı
 • Oturup kalkarken acı hissi
 • Bacak bacak üstüne atmada zorluk

Menisküs Yırtığına Nasıl Teşhis Konur?

Yukarıda sıralanan belirtileri yaşadığını anda mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sorun daha da büyür ve daha ciddi sorunlara neden olur.

Hastalığın tanısı için kapsamlı bir fiziksel muayene yapılır. Dizleri inceleyen doktorunuz hareket aralığını test eder. McMurray testi ile yırtıkların nerede olduğu belirlenir.

Bununla beraber MRG, Diz X – Ray, Ultrason, Artroskopi gibi görüntüleme testleri yapılır.

Saraçoğlu Menisküs Yırtığı Kürü

Doğal tedavilerin her zaman önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, hemen herkeste görülebilen menisküs yırtığıiçin doğal kür önermektedir. Evinizde yapabileceğiniz bu tedavi ile menisküs yırtığının ortaya çıkardığı etkenleri en aza indirebilirsiniz. Doğal menisküs yırtığı kürü için gerekli olan malzemeler:

 • 1 kahve fincanı buğday kepeği
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığında dereot
 • 1 tane orta boy turp
 • 1 çorba kaşığında kekik
 • 2 – 3 yaprak lahana
 • Bir miktar su

İlk olarak turp kabuklu ya da kabuksuz rendelenir. Dereotu kıyılarak lahana dışındaki bütün malzemeler su ile haşlanır ve lapa haline getirilir. Lahana başka bir kapta haşlanır.

Diz ağrısı yaşanan kısma lapadan sürülür ve üzerine haşlanan lahana yaprakları sıcak bir şekilde koyulur. Streç filmle bu kısım kapatılır ve bir süre bekletilir.

Haftada 2 – 3 kez uygulanması önerilen kür ile diz ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

Menisküs Egzersizleri Nelerdir?

Источник: https://saglikhaberleri.com/meniskus-yirtilmasi-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir-bitkisel-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть