Merceklerler Göz Kusurlarının Tedavisi

Görme Kusurları

Merceklerler Göz Kusurlarının Tedavisi

Göz, başlıca gözakı (sert tabaka), kornea ( saydam tabaka), ve retinadan ( ağ tabaka) meydana gelmiştir.

Sert tabaka bağ dokudan yapılmış içi boş bir küre biçimindedir ve ışığı geçirmez. Sert tabakanın ön bölümünde yer alan saydam tabaka ise ışığın küre içine denetimli bir biçimde girmesini sağlar. Bu yapı saydam ön oda sıvısı, göz merceği ve camsı cisimle birlikte “gözün objektifi” sayılabilir.

Gözkürenin en içteki katmanı ağ tabaka, ışığa duyarlı fotoğraf filmine benzetilebilir. İnsan gözü bir fotoğraf makinesi gibi sonsuza ya da yakın noktaya odaklanabilir.

Gençlerde en yakın net görme noktası yaklaşık 17 cm’dir. Gözün odaklama yapabildiği en uzak ve en yakın noktalar arasındaki uzaklığa uyum aralığı denilir.

Bu aralık gözün nesneleri ağ tabaka üzerinde odaklayabildiği yani net biçimde görebildiği alandır.

Sağlıklı bir gözün uyum aralığı 17 cm’den sonsuza kadar uzanır.

En sık görülen görme kusurları:
Hipermetropluk, miyopluk, astigmatlık ve perisbiyopluktur.

ASTİGMATİZM :

Astigmatlık genellikle doğuştandır. Bununla birlikte cerrahi girişimle saydam tabakanın kesilmesine, saydam tabakada iltihaplanmaya ya da travmaya bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Olguların en azından % 90’ında astigmatlığın düzeltilmesi kolay değildir. Saydam tabaka eğriliğinde ağır bir bozukluk yoksa kişi kırılma kusurunu farkında olmayabilir.

Çünkü refleks olarak görüntüyü iki dikey düzlemden birinin üstünde uyup yaparak birleştirir.

Bu nedenle astigmatlıkta genellikle iki odak uzaklığı arasında uyum sağlamak için sürekli değişen odaklamaya bağlı yakınmalar ortaya çıkar.

Hasta bu yorgunluk sebebiyle baş ağrısı, göz kürelerinde ağrı, gözlerde ağırlık hissi ve yanmadan yakınır. Gözakları kızarmıştır. Bu yakınmalar film izlerken artar. Gözleri sağlıklı kişide saydam tabaka bir küre dilimi biçimindedir ve eğriliği her yöne doğru aynıdır.

Bu sayede ışınlar bütün doğrultularda aynı oranda kırılarak odak noktasına yönelir.

Saydam tabakanın eğriliği bütün yönlere eşit biçimde dağılmıyorsa ve özellikle birbirini dik açıyla kesen doğrultular arasında eğrilik farkı varsa ışınlar merceği geçerken farklı oranlarda kırılırlar.

Astigmatlıkta haç biçimindeki bir nesneye bakarken haçın yatay ve dikey çizgileri eşit odaklanamayacaktır. Çünkü bu çizgilerin ışınları farklı eğrilikteki mercek alanlarından geçecektir.

HİPERMETROPİ :

Sağlıklı göz, değişik uzaklıklardaki görüntüleri odaklamak için merceğin biçimini değiştirir.

Daha yakın bir noktaya bakarken merceğin kalınlığı artar, uzağa bakıldığında ise azalır. Bir merceğin eğriliği ne kadar fazla ise ışığı o kadar fazla kırar ve odak uzaklığı kısalır. Sağlıklı gözde sonsuzdaki bir nokta, merceğin eğriliği en azken ağ tabaka üzerine odaklanır.

Hipermetrop gözde ise merceğin aynı noktayı odaklayabilmek için eğriliğini artırması gerekir. Merceğin eğriliğini kirpiksiz kasın kasılması düzenler. Halka biçimindeki bu kas iris kökü ile mercek arasında bulunur.

Hipermetroplukta gözküresinin ön-arka çapı normalden kısadır. Bu nedenle mercekte kırılan ışınlar ağtabakanın üstü yerine arkasındaki bir noktada birleşirler. Işınların ağtabaka üzerine düşmesi için mercek eğriliğinin artması gerekir.

Ancak mercek, belirli bir sınırın ötesinde eğriliğini artıramadığı için, hipermetrop göz yakın nesneleri odaklayamaz. Bu nedenle hipermetroplar gazeteyi uzakta tutarak okurlar.

Ayrıca gözküresinin ön-arka çapı kısa olduğundan, mercek uzak nesneleri odaklamak için eğriliğini artırır.

Sonuçta kirpiksi kas hiçbir zaman tam gevşeyemediğinden göz baş ağrısına neden olur. Hipermetropluk çocukta içe dönük şaşılığa yol açabilir. Gecikmeden müdahale edilirse, uygun camların kullanılmasıyla bu şaşılık düzeltilebilir.

MİYOPİ :

Gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri odaklayamamasına miyopluk denir.

Hipermetrop gözde göz küresinin ön-arka çapı normalden kısa olduğu ve mercek eğriliğini (kırma gücünü) belirli bir sınırın ötesinde artıramadığı için nesneler odaklanamaz. Miyop gözde ise bunun tam tersi bir durum ortaya çıkar. Genellikle göz küresinin ön-arka çapı normalden uzundur ve mercek belirli bir sınırın ötesinde eğriliğini azaltamaz.

Miyopluk kalıtsal ama çekinik bir göz bozukluğudur. Bu nedenle miyop anne babaların çocuklarında her zaman ortaya çıkmayabilir. Ancak ana babanın her ikisi de miyopsa doğal olarak çocuklarının da miyop olma olasılığı yüksektir.

Miyopluk belirtileri genellikle altı yaşına doğru kendisini gösterir. Miyop çocuklar uzağı görmenin gerekli olduğu oyunlardan kaçınırlar ve arkadaşlarından ayrı durmayı tercih ederler.

Altı yaşına doğru başlayan miyopluk, büyüme dönemi ilerlemeyi sürdürür ve vücut gelişimiyle birlikte durur. Göz küresinin çapı normalden daha uzundur.

Bu miyopluk türü gözlükle düzeltilebilir ve genellikle başka bir soruna yol açmaz.

Bundan farklı olarak patolojik miyoplukta ise görme kusuru ilerler. Ayrıca ağ tabakada bazı bozukluklar ortaya çıkabilir. Dikkatli ve düzenli muayenelerle hastalığın gidişi izlenerek kesin tanı konur ve uygun tedavi sağlanır.

İlk çağlarda miyopluk bügünkü kadar yayın değildi çünkü uzağı göremeyen insanlar vahşi hayvanlar tarafından hayatları sona erdiriliyordu.Miyop insanlar çoğalma (evlenme) imkanı bulamıyorlardı.

Dolayısıyla genetik yolla miyop olması ihtimali olan çocuklar dünyaya gelmiyorlardı.

PRESBİYOPİ :

Göz merceğinin esnekliği yaşla birlikte değişir. Çocuklukta çok esnek olan mercek yıllar geçtikçe bu özelliğini yitirir ve 70 yaşına doğru neredeyse hiç esnekliği kalmaz.

Mercek sertleştikçe değişik uzaklıklar üzerinde odaklanma güçleşir. Mercek en düşük eğrilik konumunda sertleşme eğiliminde olduğundan yaş ilerledikçe göz giderek daha uzaktaki nesneleri odaklayabilir. Bu nedenle sağlıklı gözde net görülen en yakın nokta 20 yaşlarında 17 cm, 40 yaşından sonra ise yaklaşık 40 cm’dir.

Yaşlılığa bağlı görme kusuru başlangıçta pek fark edilmez. Yapay ışıkta küçük harfleri odaklamada güçlük çekilir. Bir süre sonra gazete gözden uzaklaştırıldığında yazıların netleştiği fark edilir. Bu kez de küçük puntolu yazıları okumak güçleşecektir.

Источник: http://www.gozkusurlari.com/gorme-kusurlari/

göz sinirlerini güçlendiren bitkiler | göz kapağı düşüklüğüne bitkisel çözüm

Merceklerler Göz Kusurlarının Tedavisi

Kategori: Gençlik İksirleri – 31.220Yorum Yazın

Göz sinirlerini güçlendiren bitkiler gözlerin yaşla birlikte sağlık ve görme kalitesinin bozulmasını engellemeye yardımcı oluyor. Gözler yaşla birlikte iki türlü yaşlanır. Birincisi göz çevresi, göz altı ve göz kapağı gibi estetik yaşlılık belirtileridir.

İkincisi ise görme kalitesinin azalması, presbitlik, presbiyopi, yakın görme bozukluğu gibi kusurlardır. Bu yazıda özellikle görme kalitesinin daha genç ve sağlıklı kalması için bitkisel, doğal çözümleri okuyabilirsiniz.

Bu doğrultuda göz sinirlerini güçlendiren bitkileri inceleyebilirsiniz.

Yaşlılıkta ortaya çıkan göz sorunları

Yaşla birlikte tüm vücudumuz gibi gözlerimiz de değişimler gösterir. Bu değişimleri engellemek, gözlerimizin ileri yaşlarda da keskin görmesini sağlamak için anti aging göz sağlığı uygulamalıyız.

Yaşla birlikte görülebilecek temel göz sorunları yakını görme problemi (presbiyopi), göz bebeğinin ışığa duyarlılığın azalması, göz merceğinin sararması olarak sıralanabiliyor.

Göz sinirlerini güçlendiren bitkiler

Anti aging yaşlanma karşıtı göz bakımı için bitkisel çözümler popüler hale geliyor. Göz sağlığına bitkisel çözümler tüm dünyada ilgi görüyor. Gözlerin yaşlanmasını yavaşlatmak ve yaşlılıkta görme kalitesini iyi seviyede tutabilmek için bitkisel ve doğal olarak yapılabilecekleri aşağıda okuyabilirsiniz.

 • Demir yönünden zengin besinler görme kalitesi yanında gözaltı kahverengi halkaların giderilmesinde de etkilidir. Ispanak, bitter çikolata, fasulye tüketilmelidir.
 • Göz mimiklerinize dikkat edin. Gözlerinizi çok sıkan mimiklerinizi bırakmaya çalışın. Yüz yogası yaparak kırışıklık ve çizgilerin derinleşmesini engelleyin.
 • Göze iyi gelen egzersizler uygulayın. Tek gözünüzü üç saat kapatıp sonra diğer gözünüze uygulayabilirsiniz.
 • Gözün iyi görmesi için ne yemeliyiz? A vitamini körlüğe karşı korur ve vitamin C, glokomuönlemede veya hafifletirken rol oynayabilir.
 • Omega-3 esansiyel yağ asitleri, kuru göz sendromunun belirtilerini hafifletmekten maküler hasara karşı korumaya kadar çeşitli şekillerde göze yardımcı gözükmektedir.
 • 2003 yılında yapılan bir çalışmada, 12 haftada bir K vitamini ve retinol içeren bir göz altı kremi uygulayan kadınların göz çevrelerinin % 33 oranında iyileştiğini gördü. Retinol kaz ayaklarının giderilmesinde de etkili oluyor.

Görme kaybına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Görme kaybına iyi gelen bitkiler Photo: Pexels-Pixabay-genckalanlar

Görme kaybına iyi gelen bitkiler daha geniş ifadeyle besinler arasından ilk beşi aşağıda veriyoruz. Elbette liste bu beş besinle sınırlı değil.

Muhtemelen havuçların ve diğer turuncu renkli meyvelerin ve sebzelerin göz sağlığını geliştirdiğini ve kaliteli görüşü koruduğunu duymuşsunuzdur. Bu doğrudur: Beta-karoten, bu gıdalara portakal rengini veren A vitamini türü, retina ve diğer göz kısımlarına gözün sorunsuz çalışması noktasında yardımcı olur.

Ancak iyi görme sadece beta-karoten ile ilgili değildir. Görme ile bağlantıları bilinmese de, diğer bazı vitaminler ve mineraller sağlıklı gözler için gereklidir.

Araştırmalara göre,yeşil yapraklı bitkiler makula dejenerasyonu ve katarakt gelişme riskini düşüren lutein ve zeaxanthin-antioksidanlar doludur. Marul, ıspanak, roka, tere, pazı, karalahana göz sağlığı için mutlaka tüketilmelidir.

Yumurta sarısı lütein ve zeaksantin ile artı çinkonun asal bir kaynağıdır ve bu da makula dejenerasyonu riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Naranciyeler (portakal, turunç, mandalina, greyfurt vb.) ve çilek, makula dejenerasyon ve katarakt gelişme riskini azalttığı gösterilen C vitamininin güçlü kaynaklarıdır.

Araştırmalar gösteriyor ki barem, makula dejenerasyonunu yavaşlatan E vitamini ile doludur. Bir avuç badem günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık yarısını sağlar.

Göze iyi gelen yiyecekler arasında göz sinirlerini güçlendiren bitkiler yanında balıklar da yer alıyor. Özellikle yağlı balıklar, tuna, somon, uskumru, hamsi ve alabalık, retinada bulunan yağ asidi DHA bakımından zengindir ve düşük seviyeleri kuru göz sendromuyla bağlantılıdır. Bol balık tüketmek miyoba iyi gelen yiyecekler başta olmak üzere göz sağlığı için çok faydalıdır.

Göz sağlığı için bitkisel çözümler

Aşağıda göz sağlığı ve gözün genç kalmasını sağlayacak, göz için bitkisel tedavi sunacak, göz sağlığını koruyacak bitkisel çözümlerle ilgili maddeleri bulabilirsiniz. Bu maddelerle ilgili detaylı bilgiyi üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz. Göz bitkisel tedavi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

 • Göz kapağı düşüklüğüne bitkisel çözüm
 • Göz kapağı şişmesi bitkisel tedavi
 • Göz kanlanması bitkisel tedavi (Göz kanlanmasına bitkisel çözüm)
 • Göz nezlesi bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu
 • Göz kızarıklığı nasıl geçer bitkisel çözüm
 • Göz alerjisine bitkisel çözüm
 • Yakın görme bozukluğu
 • Göz çapaklanması nasıl geçer bitkisel
 • Göze iyi gelen besinler Maranki
 • Göz damar tıkanıklığı bitkisel tedavi
 • Göze iyi gelen vitamin hapları
 • Göz uçuğu bitkisel tedavisi
 • Göz iltihabı bitkisel tedavi
 • Göz eti bitkisel tedavi
 • Göz kaşıntısı bitkisel tedavi
 • Bitkisel göz altı kremi (Bitkisel göz çevresi bakımı, göz çevresi bitkisel yağ)
 • Göz kuruluğuna bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu (göz kuruluğu bitkisel tedavi)
 • Miyopa iyi gelen yiyecekler
 • Göz sarkmasına bitkisel çözüm
 • Göz kırışıklığına bitkisel çözüm
 • Göz altı lekelerine bitkisel çözüm

Göz bakımı bitkisel tarifler konusundaki makalemizi okumanızı öneriyoruz. Gözleriniz genç kalırsa emin olun hayata çok daha genç bakabileceksiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/goz-sinirlerini-guclendiren-bitkiler/

Göz Kusurları

Merceklerler Göz Kusurlarının Tedavisi

Göze giren ışığın hatalı kırınımı yaygın olarak bilinen bazı göz kusurlarına neden olur. Yaygın göz kusurlarından olan miyop ve hipermetrop göz küresinin eksenel olarak büyük ya da küçük olmasından kaynaklanır. Kısaca miyop ve hipermetrop göz küresinin şeklinin bozuk olmasından kaynaklanan göz kusurlarıdır.

Bu kusurlardan bir diğeri olan presbiyopi, yaşlanan gözün kendini yeniden şekillendirme özelliğini yani odak uzaklığını değiştirme özelliğini kaybetmesi ile oluşur. Astigmat ise kornea yüzeyindeki asimetrik eğimlerden kaynaklanır.

Bu göz kusurlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyecek olursak;

Miyop (Uzak Görmezlik)

Miyop Görüş

Miyop göz kusuru uzaktaki nesnelerin bulanık, yakındaki nesnelerin net görünmesine neden olur. Görüntü retinanın üzerinde değil önünde oluşur, bu yüzden retinanın tam üzerindeki görüntü bulanık olur. Normal göz ile kıyaslandığında göz küresi uzun veya göz merceğinin kırıcı gücü yüksektir. Başka bir değişle, miyop göz kusuru göz merceğinin odak noktasının kısalmasıdır. 

Miyop

Miyop göz kusurunu düzeltmek için konkav (kalın kenarlı, negatif dioptik güçlü, ıraksak) mercek veya kontak lens kullanılır. Böylece görüntünün retinanın üzerine düşmesi sağlanır. Miyop göz kusuruna sahip insanlar yakın nesneleri normal insanlardan daha net görürler.

Hipermetrop (Yakın görmezlik)

Hipermetrop Görüş

Hipermetrop göz normal gözden kısa olduğundan az yakınsamaya sahiptir ve kırınımı arttırmak için yakınsak bir merceğe ihtiyaç vardır. Hipermetrop, gevşemiş gözde görüntü retinanın arkasında odaklanır bu yüzden yakındaki cisimler bulanık olarak görünür.

Hipermetrop

Hipermetrop göz kusuru ince kenarlı (konveks, pozitif dioptik güçlü, yakınsak) bir mercek ile düzeltilebilir. Hipermetrop gözün görebildiği en yakın noktanın normal yakın noktadan çok daha uzakta olduğu bilinir. Bu yüzden hipermetrop gözde yakın nesneler göz merceği tam olarak kasılsa bile net görüntü oluşmaz.

Presbiyopi

Genellikle 40 yaş ve üzeri insanlarda görülen, 50cm den yakın olan cisimleri bulanık görmeye neden olan göz kusuruna denir.

Gözlerimizin içinde bulunan mercek şekil değiştirebilen bir yapıya sahiptir, bu sayede cisimler gözün yakınına geldiğinde mercek şişerek görme kalitesini arttırır.

Böylece sağlıklı bir insanda yakındaki cisimleri net görme gerçekleşir. Fakat presbiyopi göz kusurunda bu olay gerçekleşmez.

Presbiyopi tedavisinde de tıpkı hipermetroplukta olduğu gibi retina üzerine görüntüyü düşürmek için yakınsak bir mercek gerekmektedir. Presbiyopi göz kusurunda tek odaklı (tek güçlü) merceklerin kullanılması hem uzağın hem de yakının net görünmesini engeller.

Bu yüzden presbiyopi göz kusuru ancak çok odağa (çoklu güce) sahip merceklerle düzeltilebilir.

İki ayrı merceğin kullanıldığı çift odaklı (bifokal) gözlük camları, merceklerin gözlük çerçevesinin alt ve üst kısımlarına yerleştirilmesi ile hem uzağın hem de yakının net görünmesini sağlar.

Bifokal Cam

Ayrıca optik gücün yukardan aşağıya kademeli olarak arttığı çok odaklı merceklerin üretilmesiyle presbiyopi göz kusuruna sahip insanlar hem yakını hem uzağı net bir şekilde görebilmektedir. Presbiyopi tedavisinde ayrıca, günümüzde yaygın olarak kullanılan göz içi trifokal mercek operasyonları ile presbylasik lazer tedavileri uygulanmaktadır.

Astigmat

Astigmat

Astigmat göz kusuru genellikle korneanın şeklinin bozulması gibi gözde bulunan kırıcı elemanların yüzeylerindeki şekil bozukluklarından kaynaklanır. Genel olarak optik ekseni barındıran iki meridyen düzlemindeki kornea yüzeylerinin eğrilikleri eşit değildir.

Kornea ve merceklerdeki bu şekil bozuklukları ışığın retinanın üzerine odaklanmasını engellediği için görüntü her tarafta bulanık hale gelir. Düzgün ve düzensiz olmak üzere iki tip Astigmat vardır.

Optik eksendeki iki meridyen düzlemi birbirine dikse (biri dikey diğeri yatay) bu kusur düzgün astigmat olarak adlandırılır. Düzgün astigmat, gözlük camının arka yüzeyine yerleştirilen silindirik camlarla düzeltilebilir.

Görülme sıklığı az olmakla birlikte bir diğer astigmat türü, iki eksenin birbirine dik olmadığı durum olan düzensiz astigmattır. Düzensiz astigmat kolaylıkla düzeltilemez.

Astigmat genellikle miyop ve hipermetrop gibi diğer görme bozukluklarıyla birlikte görülür. Eğer miyop-astigmat varsa, görüntü iki açıdan bozuktur. Her iki bozukluğun düzeltilmesi küresel yüzeyleri miyopu, silindirik yüzeyleri de astigmatı düzeltmek için küresel silindirik mercek kullanımı ile sağlanır.

Astigmat göz kusurunun neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemekle birlikte kalıtsal veya doğuştan olduğu düşünülmektedir. Çocuklukta birlikte astigmat ilerleyebileceği gibi astigmat derecesi azalabilir.

REFERANSLAR

http://www.dunyagoz.com/tr/tibbi-birimlerimiz/yakin-gorme-problemi-presbiyopi/presbiyopi-hakkinda

https://www.venividigoz.com/goz-hastaliklari/kirilma-refraksiyon-kusurlari/

http://www.chm.bris.ac.uk/webprojects2002/upton/defects_of_the_eye.html

Gözlük Reçetesi Nasıl Okunur?

Источник: http://optiktasarim.com/2019/01/03/goz-kusurlari-2/

Miyop Göz Kusurunda Kullanılan Mercek ve Diğer Tedavi Yöntemleri

Merceklerler Göz Kusurlarının Tedavisi

Miyop, bir göz kusurudur ve günümüzde en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Elbette her rahatsızlıkta olduğu gibi miyopta da kısa sürede etkili sonuçlar alınabilir. Ancak uzman hekimler ilk süreçte gözlük kullanımını önermekte ve sonuç alınamadığında diğer yöntemlere başvurmaktadır.

Miyop Göz Kusuru Nedir?

Günümüzde en fazla karşılaşılan göz kusuru olan miyop, daha çok uzak görmenin gerçekleşemediği bir durumdu. Yüksek derecede olan miyoplarda sadece uzak değil, yakın görme durumu da olumsuz olarak etkilenmektedir.

Miyop hastalığının derecelendirilmesi farklı şekillerde yapılırken doğuştan ortaya çıkan, gençlik çağlarında görülen, okul çağında ortaya çıkan ve yetişkinlikte ortaya çıkan miyop olarak adlandırılabilmektedir. Uzağı çok daha bulanık gören bu hastalar, yakını net görmektedir.

Aslında bu durum için bir hastalık değildir, lens ve gözlüklerle ortadan kaldırılabilecek bir göz kusurudur. Pek çok kaynakta miyop durumunun bir hastalık olduğu aktarılsa da tamamen odaklanma kusuru olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi sizlere miyop göz kusuru hangi mercekle düzeltilir ve miyop tedavisinde hangi mercek kullanılır gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Miyopta Gözlük Kullanımı ve Kullanılan Mercekler

Miyop göz kusuru, ilerleyen süreçlerde farklı sorunları beraberinde getirebilmektedir.

Daha çok kalıtsal olarak ortaya çıkan bu durum, kısa sürede teşhis edilerek gerekli tedavi süreçlerinin başlatılması gerekir.

Daha çok büyüme çağında olan hastaların, doktor tavsiyesiyle bu gözlükleri mutlaka kullanmaya devam etmesi önemlidir. Yani miyop tedavisinin ilk ve en önemli süreci gözlük kullanımı olmaktadır.

Bu göz kusurunda, miyop ince kenarlı mercek yerine kalın kenarlı gözlük mercekleri tercih edilmektedir.

Kontak lens ve lazer uygulaması, gözlük kullanımından sonra gelmektedir. Eğer teşhis gecikmişse ve miyop ilerlemişse lazer tedavisine başlanabilir. Ayrıca gözlük kullanmak istemeyen kişiler de bu tür tedavi yöntemlerinden yararlanabilmektedir.

Daha net ve sağlıklı bir görüş için mutlaka tercih edilmesi gereken miyop gözlükleri, bu süreçte hastalığın ilerlemesini de engellemektedir. Doktorlar daha çok kalın kenarlı gözlük mercekleri sunarak bu kusurun giderilmesini sağlayabilmektedir.

Miyopta Diğer Tedavi Seçenekleri

Belirttiğimi üzere miyop kusurunun tedavisinin ilk tercihi gözlük kullanımı olmaktadır. Göz hekimleri bu konuda belirli testler yaparak gözün miyoplu olup olmadığını ortaya çıkarır.

Ayrıca kullanılacak mercekleri de bu sayede belirlemektedir. Düşük miyoplu kusurlarda eksi 4.30 göz numarası, daha az derecedeki miyoplarda eksi 54.

00’a kadar derecelendirilen göz numaraları, yüksek miyopta da eksi 6 ve daha üstündeki göz numaralarında bu gözlükler tercih edilmektedir.

Günümüzde gelişen tedavi seçenekleri arasında lazer tedavisinin de yaygın olduğunu görmekteyiz.

Belirttiğimiz üzere gözlük kullanmak istemeyen birçok hasta bulunduğu için lazerle tedavi olmayı çok daha cazip olarak görmektedir.

Ancak bu tedavi 18 yaşından önce uygulanamayacağı için yine gözlük kullanmak gerekecektir. Ayrıca çok kısa sürede yapılan lazerli miyop tedavisinde eksi 12’ye kadar olan miyoplar düzeltilebilir.

Intacts yöntemi, miyop göz kusurunda tercih edilen bir diğer seçenektir. Lens ya da gözlük kullanmak istemeyenler için önerilir. Özel bir göz halkasının göze yerleştirilerek miyopun engellenmesi amacıyla kullanılan bu yöntemin amacı, korneayı uygun bir hale getirmektir. Sıklıkla kullanıldığını söyleyemeyiz ancak lens ve gözlüğü tercih etmeyenler için farklı bir alternatiftir, diyebiliriz.

Miyop göz kusurunda kalın kenarlı mercek tercih edildiği için tür olarak diğer ince kenarlı gözlüklerle bu kusuru düzeltmek doğru değildir. Zaten uzman hekimler bu konuda gerekli tedbirleri alarak miyop tedavisinde ilgili süreci başlatır ve göz de kısa sürede düzelebilir. Bu kusuru tamamen ortadan kaldırmak için ise hastalığı ortadan kaldıracak gözlüklerin kullanılması şarttır.

Miyopun Kalıcı Tedavisi Var mıdır?

Miyop kusurunun lazerler tedavi edilmesi sonucunda uzağı görememe şikâyeti olan hastaların kalıcı çözümle elde edebileceğini söyleyebiliriz. Günümüzde çok yüksek bir başarı oranına sahip olan bu tedaviden önce elbette belirttiğimiz gibi gözlük kullanımı gerekecektir.

Lazer tedavisinde işlemden sonra ortaya çıkabilecek yan etkiler de oldukça azdır. Bu anlamda gözlük kullanımından sonra sonuç alamayan hastaların lazer tedavisine yönlendirildiğini söyleyebiliriz.

Zaten konuyla ilgili yapılacak olan muayeneleri, işlemleri ve gerçekleştirilecek olan tedavi yöntemlerini doktorunuz sizlerle paylaşmayı sürdürecektir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/miyop-kalin-kenarli-mercek.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.