Merdiven Kullanımı Sonrası Diz Ağrısına Dikkat!

içerik

Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri Tedavisi ve Sorularınız

Merdiven Kullanımı Sonrası Diz Ağrısına Dikkat!

Diz kapağı ağrısı farklı birçok nedenle meydana gelebilmektedir.

Kronik  bir diz ağrısı olabilir, darbeye, incinmeye  bağlı bir ağrı olabilir, bir hastalıktan rahatsızlıktan kaynaklanan bir ağrı olabilir, menisküs, bağ zedelenmesi kopması gibi bir ağrı da olabilir.

 Diz ağrılarının nedenleri derinlemesine araştırılması gereken bir konudur. Genel olarak diz ağrılarının sebepleri ne olabilir konularıyla ilgili olarak tavsiyeediyorum.com da bulunan diz ağrısının sebepleri yazımı okuyabilirsiniz.

Hastanın kendisinin vereceği bilgiler ya da geçmişte yaşadığı olay veya rahatsızlıklarında dikkate alınması gerekir. 

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur?

Masa başında çalışan insanlarda uzun süre aynı pozisyonda oturmak diz kapağı üzerinde bir baskı oluşturduğu için zaman içerisinde diz kapağı ağrılarına neden olur.

Merdiven inip çıkarken de benzer ağrılar görünüyorsa diz kapağı ağrısı mı yoksa menisküs veya bağlarda da bir sıkıntı olabilir. Bunun için mutlaka Ortopedi doktoruna görünmelisiniz. Diz kapağı ağrısının ne olduğunun anlamak ve doğru teşhis için Röntgen, mr ve doktor muayenesi ile karar verilir.

Diz kapağı muayenesinde yana doğru hareket fazla diz kapağında kayma şeklinde hareket varsa diz kapağı ameliyatı için karar verilebilir.

Diz Kapağı Ağrısı Tedavisi :

En son olarak ameliyat düşünülmedir. Diz kapağı ağrısında fizik tedavi de sonuç vermediyse o zaman ameliyat düşünülebilir.

Diz kapağı ameliyatı olarak artroskopi ile lateral gevşetme denilen bağları rahatlatma ve hareketi artıcı bir işlem yapılmaktadır. Diğer diz kapağı cerrahi operasyonu ise diz kapağının pozisyonunu düzeltmek için müdahale edilir.

Diz kapağı ameliyatı sonrasında iyi derecede fizik tedavi yapılması gereklidir.

Diz kapağında ağrı var ve hafifletmek için ne yapabilirsiniz?

Öncelikle, ağrıyı oluşturan veya ağrı olabilecek hareketlerden kesinlikle kaçınmamız gerekir. Örneğin uzun süre dizinizi büktüğünüzde ağrı artıyorsa bu pozisyonda durmaktan kaçının. Merdivenleri birer birer çıkın ve diz üzerindeki baskıyı azaltmak için spor faaliyetlerinizi durdurun.

Kuadriseps, hamstring ve baldır kaslarını germek için esneklik egzersizleri uygulamaya başlayarak, diz kapağının femur üzerinde düz bir çizgide hareket etmesini sağlayın.

Diz ağrıları ile ilgili olarak gelen sorular ve cevapları

Soru : Merhaba; Dizimi büktüğümde  açamıyordum mr çektirdim sonuç şu şekilde: medial menisküste evre 2 sinyal artışı, parsiyeldiskoid lateral menisküste evre 2 sinyal artışı, diz eklem içi ve suprapatellar bursada hafif sıvı artışı, patellofemoral eklemde uyumsuzluk ve erken dönem kondromalezi, acl intertisial dejenerasyon.

Hocam bunlar iyileşebilir problemler mi? Ne yapmalıyım? (Aydın da yaşıyorum .)

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU Sanırım Patellofemoral sorununuz var. Büyük ölçüde egzersiz programı ayarlanırsa bu işle uğraşan bir hekim tarafından, rahatlarsınız.

Aydın da  Prof. Dr. İlhan Özkanı tavsiye ederim. Kendisi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Soru : Diz ağrısı için emar çektirmiştim emar raporunda şöyle bir sonuç yazıyordu.

Sol tibia proksimal metafizodiafizer bileşke düzeyinde lateralde10+5mm boyutunda TIA hipo T2A hiperintens yeğ baskılı T2A görüntülerde hiperintens lezyon izlenmektedir.

Bu durumu merak ediyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ediyorum..zaman zaman bacağımda da  ağrı duyuyorum.

Prof. Dr. Sinan KARAOĞLUMuhtemelen diz ağrısı ile ilgili olmayan tesadüfi saptanmış bir lezyondur. Merak edecek bir durum olmama ihtimali yüksek. Ancak kesin cevap için mutlaka doktorunuzla görüşün

diz ve diz kapaği ağrısı

Diz Kapaktaki Ağrı Soruları

Soru 1 : Mrb. Üniversitenin  voleybol takımındayım maç esnasında sağ dizime bir ağrı girdi ama önemsemedim kasımı zorlamışımdır diye düşündüm.

Ancak yaklaşık bir ay boyunca sağ dizimde bir ağrı oldu dizimi kıvırdığımda hiç bir sorun yok ama uzatmaya çalıştığımda şiddetli bir ağrı oluyor ayağa kalktığımda sağ ayağımda bir ağrı oluyor. Biraz yürüdükten sonra ağrı geçiyor.

Doktora gittim film çekti mr lazım dedi onu da çektirdim ancak finallerim nedeniyle sonucumu öğrenecek vaktim olmadı sorun ne olabilir ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden tskler..

Cevap 1:  Prof. Dr. Sinan KARAOĞLUMutlaka doktorunuza MR sonucunuzu gösterin. En sağlıklı bilgiyi ondan alırsınız. Benim söyleyeceklerim, sizi ve filmlerinizi görmediğimden tahmin olacaktır.

Dizimde ağrı ve dizden ses gelmesi

Soru 2  : Merhaba 19 yaşındayım ve 5 ay önce diskoid menisküs ameliyatı oldum fakat yaklaşık bir haftadır dizimde bir ağrı var açıp kapatırken dizimden kırt kırt ses geliyor adeta yerine oturur gibi ve ağrı daha çok sabah kalktığımda oluyor korkudan üstüne basamıyorum.Sizce menisküs yırtığı tekrarlamış mıdır?

Cevap 2: Prof. Dr. Sinan KARAOĞLU : Patolojik olmayan bir ses (takılma) olabilir. Bu, ağrısız olur genelde.

Wrisberg tipi bir discoid ise ve sizi rahatsız ediyorsa. Defektif olan kısmı tamir için tekrar müdahale gerekebilir.

Tekrar yırtık ihtimali de vardır. Tekrar müdahele gerekebilir.

Soru 3 :  Merhaba, Annem 1961 doğumlu ve uzun yıllardır diz kapağında ağrı inanılmaz derecelerde . Diz ağrısı sebebiyle yürüme ve diğer hareket kabiliyetleri çok kısıtlı.Haliyle kilo sorunumuz da var.

Daha önce ortopedi hekimlerine gösterdik fakat yaşının protez ameliyatı için erken olduğunu söylediler. Aynı hekimler diz kapağında kist oluştuğunu alınabileceğini ve kısmen rahatlatacağını fakat tekrar edeceğini söylediler.

Bu nedenle çok sıcak bakmadık.

Diz kapağındaki ağrıyı elektrik çarpması gibi tarif ediyor. Protez ameliyatını önerir misiniz yoksa yaşın ilerlemesini beklemeli miyiz sizce? Ağrılar dayanılmaz boyutlara gelmek üzere annem bu ağrılar nedeniyle zaman zaman ağlıyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok çok teşekkürler.

Cevap 3: Prof. Dr. menis : Dizdeki ağrılarda elektrik çarpması gibi bir ağrı varsa  başka sebepler de olabilir. Protez öncesi bunları araştırmakta fayda var. Dizdeki ağrı kireçlenmeye bağlı ve çok şiddetli ise protez tabii ki yapılabilir, Hastanın tahammül sınırları bu kararda önemlidir.

Merdiven çıkarken dizimde ağrı oluyor?

Soru 4: Merhaba Sinan Bey;  Ben 28 yaşında bayanım.Benim 6 yıl önce sol femur kemiğim kırılmıştı(tek kırık). Başarılı bir şekilde platin takıldı. İyileştim fakat son günlerde sol dizimde sadece merdiven çıkarken çok ağrı oluyor.

 Platinle alakası var mıdır? (çünkü son zamanlarda başka bir sakatlanma yaşamadım) Platini hala çıkarma şansım var mı? Bu platinin ileri ki yaşantımda böyle sorunlar yaratır mı? Bir de Lazer epilasyona gitmek istiyorum platinden dolayı bir sakınca doğurur mu bu lazer aletleri.

Zaman ayırdığınız için Teşekkürler Saygılar.

Cevap 4:Prof. Dr. Sinan KARAOĞLULazer epilasyonun zararı olmaz. Diz ağrısının platinle alakası olduğunu zannetmiyorum. Sadece merdivende olduğundan (muhtemelen çömelme-kalkma sırasında da dizde ağrı da oluyordur) patellofemotal probleminiz vardır. Dizle uğraşan bir ortopediste gitmenizi öneririm.

Diz kapağının üstünde şişlik var?

Soru 5 :  42 yaşında bir bayanım sağ diz kapağımda ağrısız acısız bir şişlik vardı. Doktor dizimde sıvı olduğunu ve alınması gerektiğini söyledi. İlk operasyonda bir enjektör sıvı alındı. Yaklaşık 20 gün sonra tekrar dizim şişti ve bu sefer başka uzmana gittim. Oda 2 enjektör sıvı aldı.

Dizlik takmamı ve yere diz üstü çökmememi söyledi, namazları bile sandalyede kılmamı söyledi halen acı ve ağrı hissetmiyorum istedim hareketi yapabiliyorum. Bu sınırlamalar ne zamana kadar sürer. Daha önceden ben çok antibiyotik kullandım.

 Vücudumda biriken antibiyotikdir diyorlar, bir şey olmaz diyorlar, ne derece doğru şimdiden cevabınız için teşekkür ederim?

Cevap 5: Prepatellar bursit genelde sadece şişlik yapar. Yapılan tedaviler doğrudur. Geçmezse ameliyat yapılabilir.

Soru 6 : Mrb hocam ben 29 yaşındayım. Diz kapaklarımda ve dizimde oturup kalktıkça sesler ve  çok rahat duyulabilen çatırdamalar oluyor. 1 yıl öncesine kadar ağrı olarak hiç bir şikayetim yoktu.

Şimdi ara ara dizimin birinde  diz kapağı ağrısı özellikle diz kapağımın kenar ve iç kısmında ağrı oluyor ama çok ayakta kalmam ve yorgunlukta nüksediyor. Doktora gittim ama hiç bir film falan çekilmedi, doğal disk eksikliği dediler, ameliyat edelim ama ilerleyen yaşta şimdi değil falan dedi.

Böyle rahatsızlıklar neden olur, dizimde ameliyatlık bir durum olur mu? Yaşlılıkta diz sorunları yaşar mıyım?  Ayrıca  kışın daha çok ve sık diz kapağımda ağrım oluyor. Cevap için teşekkürler kolay gelsin.

Cevap 6: Merdiven inerken ağrı ile çömelme ağrısı var ve düz yol yürümede fazla sorun yok ise, iyi bir egzersiz programı ile 1,5-2 ayda iyileşme sağlanır büyük ihtimalle. (Anlattıklarınızdan patellofemoral sendrom akla geldiği için bu varsayımla cevabı yazıyorum. Tabii ki bu varsayım iyi bir muayene ile desteklenmelidir).
Geçmiş olsun

Soru 7 : Ben 38 yaşında bir ev hanımıyım benim 1 aydır diz kapağımın arkasında ağrı ve şişlik var.Yatarken çok rahatsız oluyorum ağrıdan dolayı ve ayağımı büküp oturunca da ağrı kendini belli ediyor.
Bunun nedeni nedir hocam? Şimdiden Teşekkürler…

Cevap 7: Anlattıklarınız çok spesifik bir tablo değil ve bir çok olasılık var. Dizin arkasında kistler (Baker kisti) bazen bu durumu yapabilir. Ya da diz kapağı problemleri buna yol açabilir. Mutlaka bir uzmana muayene olmanızı öneririm.

Merdiven inerken dizde ağrı

Doğum sonrası diz ağrıları neden olur?
Soru 8 :  Dizlerimde doğumdan sonra ağrı oluşmaya başladı. Bu ağrı özelikle otururken, basamak ve merdiven inerken ağrı oluyor.

Yere oturduğumda dizlerimin üstüne yine dizlerimde ağrı oluyor ,oturup kalkarken zorlanıyorum.

Diz kapağımın yan tarafında alta doğru bir ağrı oluyor sebebi nedir? Ayrıca evim dublex devamlı merdiven inip çıkmaktan ağrı olabilir mi?

Cevap 8 : Böyle bir soruya cevap vermek, ancak hastayı muayene etmek ve sonrasında da filmlerini incelemekle mümkün olur.

Ancak kısaca tahmini olarak bilgi vermeye çalışayım yine de; Anlattıklarınıza göre aklımıza Patellofemoral problemler geliyor.

Aynı zamanda merdiven inerken dizde ağrı  ve çömelme ağrıları da oluyor ise, düz yolda yürüme çok sorunlu değilse bu ihtimal daha da kuvvetlenir. Durumunuz buna uyuyor ise özel egzersiz programlarından fayda görürsünüz.

Soru 9:  İyi günler Sinan bey, 40 yaşındayım. Diz kapaklarımın alt, üst ve arka kısımlarında ağrı oluyor, yürürken ve özellikle merdiven inerken dizde  ağrı var. 2 şubat 2011 tarihinde kayseri de özel bir hastanede çekilen MR ım sonucunda Medial menisküs arka boynuz-apekste grade II dejenerasyon olduğu tespit edildi.

ayrıca o gün doktorum rahatlatması için diz kapağımdan iğne vurdu. Doktor ayaklarımda taban düşüklüğü olduğunu söyledi ve taban düşüklüğü için bileklik kullandım. Şu an hala rahatladığını düşünmüyorum hala şikayetlerim ve ağrılarım devam ediyor.

Tüm vücudumdaki eklem bölgelerinde sızı ve çabuk yorgunluk hissediyorum acaba ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 9 :Patellofemoral ağrı sendromu tarif ediyorsunuz . Tedavi tamamen özel hareketlerden oluşmuş bir egzersiz programı. Yaklaşık 1,5-2 ay sürer iyileşme. İlaç ve iğnelerin, hele de ameliyatın yeri pek yoktur tedavide.

Diz Sızlaması

Soru 10 :Doktor bey annemin bacaklarındaki diz kapakları çok ağrıyor ve  dizleri sızlıyor. Doktora gitti,röntgen çekildi bir şey çıkmadı ama bazen bacaklarındaki damarlar şişiyor acaba neden dolayı şişiyordur? Annemin ne yapması gerekiyor? Tavsiyede bulunur musunuz?

Cevap 10 : Diz kapağı problemleri oldukça sık görülmektedir. En yüksek olasılık bu oluyor genelde. Eğer bu durum ise; özellikle merdiven inerken dizde ağrı ve çömelme vaziyetinden kalkarken dizlerde çok ağrı olmakta, bunun yanı sıra düz yolda yürürken fazla rahatsızlık yapmamaktadır.

Diğer bir özelliği de bir müddet oturduktan sonra ağrı olması ve kalkınca ağrı olması sonra yavaş yavaş açılması şeklinde rahatsızlık yapmasıdır. Bu hastalarda %80 egzersiz (özel bazı hareketlerden oluşan hareketler), dizlik, buz masajı ve ilaçlarla rahatlama olur. Bunlar sadece tahmindir.

Bu yüzden diz konusunda uzmanlaşmış bir ortopediste muayene olmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

Источник: http://www.sinankaraoglu.com/diz-kapagi-agrisi/

Diz Ağrısı Neden Olur ? Diz Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Merdiven Kullanımı Sonrası Diz Ağrısına Dikkat!

Diz eklemi, asıl olarak fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerine olanak sağlayan menteşe tipi bir eklemdir. Eklemin stabilitesi statik ve dinamik yapılar tarafından sağlanır.

 Statik yapılar kapsül ve bağlardan, dinamik yapılar kas ve tendonlardan oluşmuştur. Diz eklemi insan vücudunda en fazla yaralanan eklemdir.

Diz eklemi bozuklukları günlük ortopedik pratikte karşılaşılan olguların çoğunluğunu oluşturur.

Diz ağrılarına neden olan bir çok faktör vardır.

Diz ağrısının genç yaşlarda en sık nedeni menisküs yaralanmaları, sportif aktivitelerde yaşanan bağ yaralanmaları ve buna paralel olarak ortaya çıkan bağ yaralanmaları genç yaş grubunun diz ağrısının en başta gelen nedenlerindendir. İleri yaş 55 – 60 yaşlarında görülen diz ağrısının bilinen en önemli nedeni dizde kireçlenme oluşmasıdır.

Bunların dışında dizin romatizmal hastalıkları vardır ve diz romatizması çocukluk yaşlarından başlayabileceği gibi, ergenlik döneminde, orta yaşlarda ve ileri yaş döneminde’de dizin romatizmal hastalıklarına rastlanabilir.

Ayrıca, kırıklar, çıkıklar, diz kapağı çıkığı, diz kayması, pateller tendon yırtığı, huzursuz bacak sendromu, osgood schlatter hastalığı, patello femoral ağrı sendromu gibi diz problemleride diz ağrılarına neden olur.

Menisküs yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Menisküs yaralanmaları genellikle sporcu hastalığı olarak bilinmesine rağmen, dizini herhangi bir şekilde zorlayan herkeste görülebilir. Dizde ağrı, şişlik ve kilitlenme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Menisküs yırtılmalarında tedavi, dinlenme, buz uygulama, bandaj, dizin vücuttan uzak tutulması, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerahi tedavi uygulanır.

Diz kireçlenmesi nedeni ile diz ağrısı

Diz kireçlenmesi, en sık görülen eklem kireçlenmesidir.

Orta yaş üstünde ve ileri yaştaki diz ağrılarının başlıca sebebi olan diz kireçlenmesi, diz ekleminin yüzeyini kaplayan kıkırdak dokunun, bazı nedenlerden dolayı aşınması, yıpranması ve hücrelerinin kaybolması ile meydana gelir.

 Diz kireçlenmesi belirtileri, dizde ağrı özellikle hareket etme sırasında veya günün ilerleyen saatlerinde artan ağrı şeklinde olur. Kireçlenme tedavisinde, hastanın kilo sorunu var ise kilo vermesi, egzersiz, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerrahi tedavi uygulanır.

Patello femoral ağrı sendromu nedir?

Patella diz kapağı kemiğidir. Patellofemoral ağrı diz kapağı ve kemikler arsındaki bozukluklardan kaynaklanır. Hastalar genellikle genç yaş grubudur.

Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri, özellikle merdiven inip çıkarken ağrı, uzun süre oturulduğunda ağrı, bazen dizde boşalma hissi, dizi bükme sırasında kıtırdama sesi ve şişlik gibi belirtiler görülür.

 Patellofemoral ağrı sendromu tedavisi, öncelikle antiinflamatuar ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, buz masajı ve bütün bunlara rağmen geçmeyen şikayetlerde cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulabilir.

Diz kırılması nedeni ile diz ağrısı

Diz eklemi kemik yapı olarak uyluk kemiği, kaval kemiği, diz kapağı kemiğinden oluşur. insan vücudunda en sık travmaya uğrayan bu kemiklerde çok sayıda kırık meydana gelebilir. Diz eklemi kırıklarının belirtileri, dizde ağrı, şişlik, morarma, hareket ettirememe gibi tipik kırık belirtileri vardır.

 Diz eklemi kırıklarının tedavisinde, az kaymış kırıklar uzun bacak alçısı ile 4- 6 haftalık tespitten sonra egzersizlere başlanır. Ayrılmış kırıklarda cerrahi etdaviye gerek vardır. Cerrahi tedavide, kansellöz (spongioz) vidalar ile tespit yapılır.

Çökme kırıklarında, cerrahi redüksiyon gerekir ise çöken kemik bölgesine kemik greft desteklenerek plak ve vida tespiti uygulanır.

Diz kapağı kayması nedeni ile diz ağrısı

Diz kapağı kayması genelikle oturarak çalışanlarda rastlanan önemli bir sorundur. Oturma şekli bozuklukları, koşu bandı üzerinde eğim vererek koşmak, step yapmak ve uzun süre sandalyede oturmak diz kapağında kaymaya neden olabilir.

 Diz kapağı kayması belirtileri, diz kapağında zamanla yavaş yavaş ortaya çıkan ağrı, koşarken, merdiven inip çıkarken uzun yolculuklarda ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir.

 Diz kapağı kayması tedavisi, kaymanın dercesine göre artroskopik cerrahi veya klasik cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz romatizması nedeni ile diz ağrısı

Diz romatizması, diz ekleminde bulunan kıkırdağın bozulması, aşınması, yıpranması ve kaybının abartılmış, ağırlaşmış şeklidir. Diz romatizması belirtilerinde ilk şikayet eklem ağrısıdır.

 Hareket ettikçe artan ağrı, eklem tutukluluğu, diz ekleminde şişlik, kızarıklık ve ilerledikçe hareket kısıtlılığı gibi belirtiler görülür.

Diz romatizması tedavisinde en başlarda ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavileri ve cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz bağ yaralanması nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısı

Dizlerde en sık yararlanan iki bağ vardır. Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament – ACL) adı verilen bağ, dizin ortasında bulunur ve çoğunlukla bir dönüş hareketi esnasında zedelenir. Kayak yaparken ya da merdivenden düşme gibi ön çapraz bağı yaralanması, sandalyenin bir bacağının kırılması şeklinde tanımlanabilir.

İç yan bağ (medial collateral ligament – MCL) denilen bağ ise dizin iç kısmında bulunur ve yandan gelen darbeler nedeni ile zedelenir.

Bu yaralanma, futbol oyuncularının birbirlerine çarmaları gibi darbeler ile meydana gelir. Diz bağ yaralanmasının belirtileri, dizde pop sesi ve kontrol kaybı, ayağa kalkma sırasında ağrı hemen hissedilen belirtilerdir.

Diz bağ yaralanmaları tedavisinde, fizik tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Osgood schlatter sendromu nedeni ile diz ağrısı

Osgood schlatter hastalığı (OSD), aktif hızla büyüyen adolesanlarda (ergenlerde) oldukça sık görülen ve diz ağrısına neden olan bir durumdur. Patellar tendon ve tibial tüberkül apofizinde görülen, çoğunlukla benign (selim) bir hastalıktır.

 Osgood schlatter sendromu belirtileri, kemiğin ön tarafında, diz kapağının 2-3 sm altında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı uzun sürer ise şişlik oluşabilir.

Osgood schlatter hastalığı tedavisi, egzersiz tedavisi, istirahat, soğuk veya sıcak uygulamak ve geçmeyen ağrılarda hastanın yeniden değerlendirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Pateller tendon yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Pateller tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzleşmesini sağlar. Yetişkinlerde pateller tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur.

 Patellertendon yırtılmasıbelirtileri, diz ağrısı, hassasiyet, şişlik, kopma sesi, morarma ve diz kapağı altında çukurlaşma gibi belirtiler ile kendini belli eder.

Pateller tendon yırtığı tedavisi, konservatif tedavi olarak uzun bacak dizlik, istirahat, fizik tedavi ve spesifik egzersiz tedavisi ve tam kat yırtılmalarda cerrahi tedavi yöntemlerine gerek duyulur.

Diz kapağı (patella) çıkığı nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Uyluk alt kısmında yer alan femoral oluk ve patella aslında uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam ya da yarım çıkık ile sonuçlanır. Diz üstüne olan direkt veya dolaylı travmalar nedeni ile dizde çıkık nadir görülür ve dizde patella çıkığı olması için şiddetli bir travmaya maruz kalması gerekir.

Diz kapağı çıkığı belirtileri, diz kapağının yana kayması, ayakta duramama, hareket etme esnasında ön diz ağrısı, şişlik, morarma, sertlik ve dizde sürtme sesleri gibi belirtiler ortaya çıkar.

 Patella çıkığı tedavisi, diz kapağı çıkığı yarı çıkık ise konservatif tedavi ve takip gereklidir. Lakin, yineleyen ve şikayetleri geçmeyen çıkıklar genellikle cerrahi olarak tedavisi yapılır.

Tedavide yumuşak doku ameliyatlarının yanı sıra kemik ameliyatlarıda yapılabilir.

Huzursuz bacak sendromu nedeni ile diz ağrısı

Huzursuz bacak sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, normal olmayan duyularla karakterize, kronik, ilerleyici bir bozukluktur.

 Huzursuz bacak sendromu belirtileri, tarifi olmayan bir his, ağrı, uyuşma, karıncalanma, çekilme ve gıdıklanma gibi tarif edilemeyen belirtilerdir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi, ilaç tedavisi, egzersiz tedavisi, yaşam tarzı değişikliği gibi tedavi seçenekleri uygulanır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/diz-agrisi-olur-diz-agrisi-tedavisi/

Diz Ağrısı, Diz Kapağı Ağrısı Tedavisi Ankara

Merdiven Kullanımı Sonrası Diz Ağrısına Dikkat!

Diz ağrısı çok sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Diz ağrılarının kaynağı eklem içi dokular ya da eklem çevresindeki kas, kiriş, bağ ve keseler olabilir.

Akut diz ağrısı genellikle travma kökenlidir ama kronik diz ağrılarısı nedenleri arasında   genellikle romatizmal patolojiler yatar.

Ağrının nedenine bağlı olarak hasta, ağrıyı diz kapağında, diz önünde, diz arkasında hissedebilir.

Diz Bağ Yaralanmaları

Diz yan bağları ya da çağraz bağlardaki yaralanmalar sıklıkla travmatik kaynaklıdır.Özellikle spor yaralanmalarında karşımıza çıkar. Akut gelişen diz ağrısı, yürüken ve dizi kıvırırken belirgin rahatsızlık vardır. Bazı olgularda tekrarlayan yarlanmalar sonucunda kalsifikasyon ortaya çıkabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön çapraz bağ yaralanmaları, diz ağrısı nedenleri arasında en sık görülen  bağ yaralanmasıdır. Tek başına olabilir ya da iç  yan bağ, iç menisküs yaralanmaları eşlik edebilir.Sıklıkla kuadrİsep kasılı durumdayken aniden duruşlarda yaralanır.

Ön Çapraz Bağ Yaralanma Mekanizması

Ön Çapraz Bağ Yırtığı

Temel bulgular diz ağrısı, şişlik, eklem hareket açıklığında kısıtlanmadır. Kronik olgularda dizde boşalma duygusu olabilir. Tedavide istirahat, bandaj ve soğuk uygulanır.

Akut dönem tedavisinden sonra hastanın yaşı, akitiviteleri, eşlik eden diğer sorunlar göz önüne alınarak tedavi seçimi yapılmalıdr.

Ancak tedavi seçimi ne olursa olsun erken ve etkin fizik tedavi ve rehabilitasyonun ön koşul olduğu unutulmamalıdır.

Arka çapraz bağ yaralanmaları: Tüm diz yaralanmalarının %3-37’sini oluşturur. Yaralanma akut ya da kronik, tek başına ya da diğer yaralanmalarla birlikte olabilir.

Arka Çapraz Bağ Yırtığı

Dizin aşırı kıvrılması arka çapraz bağ yaralanmasının en önemli mekanizmasıdır. Fizik muayenede akut yaralanmaya bağlı olarak dizin arka tarafında cilt altındaki kanamaya bağlı kırmızılık görülebilir. Dizde şişlik ve hareket kaybı vardır.

Ağrı ve yürüme zorluğu vardır. Tedavide istirahat, bandaj, soğuk uygulama yapılır. Hastalığın seyri genellikle iyidir.
Yan bağ yaralanmaları: En sık dizin iç kısmında bulunan bağ yaralanır.

İç menisküs ve ön çapraz bağ yaralanmaları eşlik edebilir.

Diz Yan Bağ Yırtıkları

Dış yan bağın tek başına yaralanması nadirdir. Genellikle diğer yaralanmaların bir parçası olarak karşımıza çıkar. Önde gelen bulgu diz ağrısıdır. Ağrının yanında kilitlenme varsa menisküs ve ön çapraz bağ yaralanması düşünülmelidir. Tedavide diğer bağ yaralanmalarına uygulanan prensipler geçerlidir.

Diz Kiriş Kılıfının İltihabı ( Tendinit )

Romatizmal hastalıkların bir bulgusu olarak ya da aşırı kullanım sendromlarından biri olarak karşımıza çıkabilir.

Patellar Tendinit (Diz Kapağına Ait Tendinit): Diz kapağı alt bölgesinde görülen ağrının yaygın nedenlerindendir.

Patellar Tendinit

Diz Kapağı Ağrısı

Sıçrayıcı dizi olarak bilinen bu durum özellikle sık tekrarlayan sıçramayı gerektiren sporlarda (voleybol, basketbol, tenis, atletizm) sık görülür.

Hatalı antrenman teknikleri (yetersiz ısınma, antrenman yoğunluğunda ve sıklığında ani artışlar, sert zemin ve kötü ayakkabı), kas gücü ve esnekliği arasında dengesizlik, baldır arka kaslarında yetersiz esneklik gibi çeşitli nedenler diz kapağı tendinitine zemin hazırlayabilir.Karakteristik yakınma, aktiviteyle ilişkili  diz kapağı ağrısıdır.

Uzun süreli oturma ya da merdiven çıkmadan sonra da ağrı ve sertlik açığa çıkar. Tedavide öncelik ağrının azaltılmasıdr. Bunun içn ilaç tedavinin yan sıra fizik tedaviden yararlanıbilir. Daha sonra nedene yönelik egzersiz programı düzenlenmelidir.

Diz Ağrısı, Menisküs Yaralanmaları

Menisküsler uyluk ve kaval kemiği eklem yüzeyleri arasındaki boşluğu doldurular. Dizin dengesinin sağlanmasında, ekleme binen yükün dağıtılması ve emilmesinde önemli rol oynarlar.

Menisküs Yırtığı

Menisküs yaralanmaları akut bir tramva ya da yaşlanma sürecindeki yıpranmaya bağlı ortaya çıkar. İç menisküs yırtıkları dış menisküs yırtıklarından daha sık görülür.

Menisküs yaralanmalarında temel yakınma diz ağrısı, diz kapağı ağrısı, şişlik ve kilitlenmedir. Bağ lezyonu eşlik etmiyorsa şişlik belirgin değildir. Hasarlı bölge dokunmakla duyarlıdır.Tedavide akut dönemde istirahat, lokal soğuk uygulama, bandaj uygulanır. Aktif, atletik gençlerde cerrahi tedavi açısından değerlendirilmelidir.

Diz Kapağı Kese İltihapları ( Bursit )

Keseler özellikle vücudun birbirine sürtünen yapıları arasında bulunup aşınmalarına engel olan yapılardır.

Diz Eklemi Çevresindeki Bursalar

diz kapağı altı iltihabı

Diz eklemi çevresinde 11 kese vardır. Bu keselerden herhangi birindeki yangı, diz ağrısına neden olabilir. Tekrarlayan küçük travmalar, akut direk travma, enfeksiyona sekonder olarak gelişebilir. Lokal diz kapağı ağrısı, şişlik, kızarılık ve ısı artışı vardır.

Diz Kıkırdak Kırıkları (Osteokondritis Dissekans)

Eklem kıkırdağının ya da eklem kıkırdağıyla birlikte kıkırdak altındaki kemiğin bir bölümünün beslenmesinin bozukluğu ve canlılığını kaybetmiş kemik parçasının sağlam dokundan ayrılmasıdır.

Kıkırdak Ayrılması

Sıklıkla uyluk kemiğin iç eklem yüzeyinde ortaya çıkar. Genellikle  adolesanlarda görülen diz ağrısı nedenlerindendir  ve %20 olguda iki taraflıdır. Akut travma, tekrarlayan küçük travmalar, dolaşım bozukluğu ve genetik nedenlerden kaynaklanabilir.

Hastada aktiviteyle artan diz ağrısı ve şişlik vardır. Eklem faresi denilen serbest cisim nedeniyle dizde kilitlenme saptanabilir. Tedavi hastalığın evresine, hastanın iskelet gelişimine bağlıdır.

İskelet gelişimini tamalamış olan hastalarda, dizde kilitlenme ya da ağrılı serbest cisim varlığında ortopedik girişim düşünülmelidir.

Diz Ağrısı, Eklem Faresi (Serbest Cisim)

En sık nedeni kıkırdak lezyonları ve kireçlenmelerdir. Diz eklemi, serbest cisimlerin en sık görüldüğü eklemdir. Serbest cisimlerin karakteristik bulgusu kilitlenmeye yol açmalarıdır. Kilitlenme şiddetli diz ağrısıyla beraberdir. Düz grafilerde kolaylıkla saptanır. Kilitlenmelere neden olan olgularda serbest cismin cerrahi olarak çıkarılması gerekir. 

eklem faresi

Diz Kemik Dokusunun Canlılığını Kaybetmesi (Osteonekroz)

Klasik olarak orta yaşlı ya da yaşlı kadınlarda görülür. Travma olmaksızın, ani başlangıçlı diz ağrısı ve eklem hareket kısıtlılığı vardır. Özellikle erken tanı konan olgularda koruyucu tedaviyle bulgular geriler.

Diz Kapağı Çıkığı

Diz kapağı kemiği diz önünde bulunan üçgen şeklinde bir kemiktir. Dizimizi büküp gerdiğimizde diz kapağı kemiği uyluk kemiği yatağı içinde aşağı yukarı hareket eder. Bazen dizdeki bir kas ya da bağ ters yönde gerilirse diz kapağı kemiği zorlanır. Bu durumda diz kapağı kısmen veya tamamen yerinden çıkabilir.

Dizin kıvrılmasıyla aniden ortaya çıkan diz kapağı ağrısı vardır ve hasta dizini açamaz. İç yan bağ yaralanma bu tabloya eşlik edebilir. Genellikle genç atletlerde ve kızlarda daha sıktır.

Bağlardaki gevşeklik, uyluk kemiğinin gelişim anormalliği, diz kapağının anormal yüksek pozisyonu diz çıkığına yatkınlaştıran etkenlerdir.

Diz Kapağı Çıkığı

Diz Kapağı Çıkığının Radyolojik Görüntüsü

Diz Osgood-schlatter Hastalığı

Sıklıkla onlu yaşlardaki, atletik, aktif çocuklarda ortaya çıkan diz ağrısı nedenleri arasındadır. Kaval kemiğinin osteonekrozudur.

Diz kapağı altında kaval kemiğinin üst ucunda aktiviteyle ilişkili diz kapağı ağrısı, şişlik ve hassasiyet vardır. Erkeklerde daha sık görülmekle beraber, sportif aktivitlere katılan kızlarda da sıklığı fazladır.

Bulgular genellikle hızlı büyüme döneminde başlar. Ağrı kesintilirdir, özellikle diz bükme, çömelme, sıçrama gibi aktiviteler sırasında artar.

Tedavide aktivite düzenlenmesi, ilaç tedavisi, soğuk uygulama ve fizik tedavi yapılır.

Os Good Schlatter Hastalığının Radyolojik Görüntüsü

Os Good Schlatter Hastalığına Bağlı Diz Kapağı Altında Şişlik

Dizde Yağ Yastıkçığı Sendromu

Diz eklemi içinde bir çok yağ yastığı vardır. Diz ekleminin ön bölümünde diz kapağı üstinde, arkasında ve altında olmak üzere üç tane yağ yastığı mevcuttur.

Bu yağ yastıkları damar ve sinir açısından zengin bir yapıdır. Özellikle Hoffa hastalığı olarak bilinen diz kapağı altındaki yağ yastığı hastalığı çok sık görülür. Diz kapağı ağrısı nedeni olabilir.

Diz ağrısı uzun süre oturmayla ve diz çökmeyle artar.

Diz Kapağı Altındaki Yağ Yastığı

Koşucu Dizi

Sıklıkla koşucular, bisikletçiler, askerler gibi dizde tekrarlayan bükülme-gerilme yapanlarda görülür. Dizin dış yanında ağrı vardır.

Ağrı genellikle koşuya başladıktan 10-15 dakika sonra başlar, istirahatla rahatlar. Bazen yürüyüş ya da merdiven inip çıma sırasında da ortaya çıkabilir.

Tedavide istirahat, lokal soğuk uygulama, germe egzersizleri, ilaç tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon yapılır.

Diz Kireçlenmesi

Tıbbı karşılığı osteoartrit olan kireçlenme, sıklığı yaşla birlikte artan, eklem kıkırdağının lokal kaybıyla birlikte eklem kenarlarında meydana gelen kemik değişiklikleridir. Klinik olarak temel yakınma ağrı ve tutukluktur. Diz kireçlenmesi yaşlı popülasyonun üçte birini etkileyen diz ağrısı nedenleri arasındadır. Daha sıklıkla kadınlarda ve iki dizden birden görülür.

Источник: https://www.yaseminsoyturk.com/diz-agrisi/

Merdiven çıkarken diz ağrısı çekmeyin | detaylarıyla anlattık!

Merdiven Kullanımı Sonrası Diz Ağrısına Dikkat!

Genelde yaşı ilerlemiş insanlarda görülen diz ağrıları arasında en rahatsızlık verici olanı merdiven çıkarken oluşan diz ağrısıdır. Normal diz ağrıları, vücuda çekilebilir bir ağrı şiddeti verir. Bu ağrı gününüzü mahvetmez ancak canınızı sıkabilir.

Öte yandan merdiven çıkarken hissettiğiniz diz ağrısı sizi bir anda kitler, hareket edemez hale gelirsiniz ve anınızı zehir edebilir. Bu makale de dizin yapısı hakkında bilgi vereceğiz ve diz de oluşabilecek ağrı türlerini inceleyeceğiz.

Ayrıca merdiven çıkarken neden diz ağrısı oluşur bu konuyu da ele alacağız.

Merdiven çıkarken diz ağrısı neden olur?

Dizin yapısına baktığımız zaman kaval kemiği bölgesi ile baldır kemiği bölgesindeki bağlantıyı sağlayan ve eğilme, bükülme, doğrulma gibi hareketleri gerçekleştiren bir eklem noktasıdır. Bu nedenle bazı hareketleri yapma sırasında zorlanabilir.

Bu zorlanmalar sonucu ağrılar oluşur ve biz bu ağrıları diz ağrısı olarak adlandırırız. Örnek vermek gerekirse, merdiven çıkarken kaval kemiğine yük bindirme esnasında yani basamağa tırmanırken oluşan pozisyon dizi en çok zorlayan pozisyondur.

Merdiven çıkarken diz neden ağrır?

Diz ağrıması, genelde kilo problemlerine bağlıdır. Boyunuza uygun bir kilo da seyrediyorsanız vücudunuz sizi taşımaktan yorulmaz. Ancak fazla kiloluysanız ve genel vücut ağırlığınız dizlerinizi zorluyorsa bu diz ağrılarını tetikleyebilir.

Aynı zamanda ayak bileklerinde ve aşil tendon bölgesinde de ağrı duyulur. Fazla kilo dizleri direkt olarak etkilemez. Önce bağlara saldırır. Bağları iyice zorlar ve yanlış bir harekette bağ yırtılmasına veya kopmasına neden olur.

Aynı anda da iç menisküste yırtılma meydana gelebilir. Bunu takip edere dış menisküste aşınma meydana gelir. Bir süre kemiklerin birbirine sürtmesinden dolayı kireçlenme oluşur ve kemikte aşınmalar başlar. Merdiven inerken veya çıkarken diz ağrılarının nedeni budur.

Bu seviye diz ağrısının nirvana seviyesidir. Yani tamamen bir sebep-sonuç ilişkisidir.

merdiven çıkarken diz neden ağrır

Dizin yapısı ve bağlar

Dizin yapısını anlamamız, oluşabilecek ağrıları neyin tetiklediğini öngörebilmek için önemlidir. Bilinçli ve çözüm odaklı adımlarınız sizi hızla sonuca götürür. Dizin yapısına giriş yapalım.”

Bilmeniz gereken bölge isimleri – Dizin kısımları

 • Uyluk kemiği
 • Kuadriseps kası
 • Diz kapağı kemiği
 • Arka çapraz bağ
 • Ön çapraz bağ
 • İç menisküs
 • Dış menisküs
 • İç yan bağ
 • Dış yan bağ
 • Fibula kemiği
 • Tibia kemiği

dizin yapısı ve bölümleri

Şimdi dizin yapısında bulunan öğeleri kısaca açıklayalım

Uyluk kemiği: Yaşam sistemimizdeki en güçlü kemiktir. Aynı zamanda kemiklerin en büyüğü ünvanına sahiptir. Temel olarak koşmamızı ve zıplamamızı sağlayan bu kemik ve etrafını saran kaslardır.

Kuadriseps kası: Yürüme veya ani hareket esnasında vücudun dik durmasını sağlayan temel kastır. Bu kas olmasaydı vücudumuzda dizden yukarısı dik duramazdı. Bu kastaki herhangi bir bozulma da veya olası bir zorlama da koşmayı, merdiven çıkmayı, zıplamayı geçtim, yürümek bile mümkün olmazdı. Yaşı ilerlemiş insanlarda bu kaslar zayıfladığı için genelde eğik yürüdükleri gözlemlenir.

Diz kapağı kemiği: Patella olarak isimlendirilen diz kapağı kemiği, diz eklemi üzerinde kolayca kayarak hareket etmesini sağlayan bir yapıdadır. Aynı zamanda bağları ve menisküsü dış etkenlerden korur. Bacak hareketlerinin gerçekleştirilebilmesi için  gereken destek noktasını diz kapağı oluşturur.

Arka çapraz bağ: Diz ekleminin hareketlerini ve stabil durumlarını koruyan bir bağ çeşididir. Ön çapraz bağa nazaran daha zor zedelenir. Aynı zamanda zedelenme sonrasında oluşturduğu ağrı azdır.

Ön çapraz bağ: Genelde sporcuların çokça yaralanma sebeplerinden bir tanesidir. Bacağın ileri-geri hareketinde rol oynar. Aynı zamanda çarpık bacaklılığı engeller. Diz bölgesinde en çok zedelenen bağ, ön çapraz bağlardır.

İç menisküs: Dizi oluşturan kemiklerin eklem yüzlerini uyumlu hale sokar. Vücudun ağırlığını dizlere eşit olarak dağılmasını sağlar. Diz eklemine olası bir ağırlık binmesinde tehli olan ağırlığın emilmesini sağlar. Genelde iç menisküs yırtılması olarak karşımıza çıkar ve adından hep bu rahatsızlıkla söz ettirir.

Dış menisküs: İç menisküsle aynı görevi görmektedirler. Eklem sıvısının eşit dağılımını sağlar.

İç yan bağ: Dizin genel yapısının bozulmasını engeller ve dizi sağlamlaştırır. Dizin kontrolsüz içe veya dışa açılmasını önler. Çapraz bağların görevlerini paylaşarak birlikte dizde istikrarı sağlarlar.

Dış yan bağ: İç yan bağ ile aynı görevleri yerine getirir.

Fibula kemiği: Kaval kemiğinin dize bağlanmasını sağlayan ek bir kemiktir.

Tibia kemiği: Bacaktaki genel duruşu sağlayan, sert, esnemeyen bir kemiktir. Arkasında bulunan kaslarla vücudun hacminin yerini değiştirmesini sağlar.

Diz eklemlerinde sıvı tükenmesi

Dizdeki sıvıların dağılımını sağlayan iç ve dış menisküs bölümleri bazen doğru işlem yapamayabilir. Bu durumda dengesiz sıvı dağılımı olur ve dizin hareketi esnasında aşağıda açıkladığımız uyluk kemiği ve tibia kemiği birbirine sürter. Bu rahatsızlık süresince menisküs yıpranır ve aşınır.

Bunlara bağlı olarak dizdeki bağlar zorlanır ve aşırı zedelenme haline girerler. Dizin bu hali, kişiye çok fazla acı verir ve adım atarken, merdiven çıkarken sanki diz içerisinde bir kitlenme gibi bir his belirir. Bu kitlenme acıyı tetikler ve kişi hareketi tamamlamakta zorlanır.

Bu durumda olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle doktor gözetimine gitmeli ve tedavi sürecine derhal başlamalısınız.

Aşağıdaki yorum bölümünü siz kullanın diye oraya koyduk

Источник: https://www.agrisinaiyigelen.com/merdiven-cikarken-diz-agrisi-cekmeyin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.