Mesleğe Göre Gülüş Tasarlanıyor

Dijital Gülüş Tasarımı

Mesleğe Göre Gülüş Tasarlanıyor

“Gülüşü, bir insanın kalbine açılan penceresidir!”

Mutluluk, tatmin olma, memnuniyet, rahatlama gibi pozitif duyguların evrensel bir dışa vurumu olan gülümseme, kişilerin iş ve sosyal yaşantılarında gerçekleştirdikleri etkileşimlerde de önemli bir pay sahibidir. Öyle ki estetik bir gülümseme ön yargıları kırabilir, kişilere her alanda pek çok kapının açılmasına yardımcı olabilir.

Güzel gülümsemeye verilen önem yeni değildir aslında… En eski medeniyetlerde bile bu anlamda bir güzellik arayışı vardı; örneğin milattan önceki yüzyıllarda hem Fenikeliler hem de Etrüskler doğal dişin şekil, biçim ve tonunun bir benzerini yakalamak için hayvan dişlerini oyuyorlardı. Diş hekimliğinin çeşitli dallarının farklı bir branş olarak tanınması ise 18’inci yüzyılı buldu. Fransız Pierre Fauchard (1678–1761) iş arkadaşlarıyla birlikte diş hekimliğini modernize etti ve bu alandaki estetik uygulamaların savunuculuğunu yaptı.

Ben de bu yazımda, sizlere estetik diş hekimliğinin önemli bir parçası olan, “Gülüş Tasarımı” olarak bilinen sanatı oluşturan temel ilkeler hakkında bilgi vereceğim. Eğer estetik diş hekimliği uygulamaları merak ettiğiniz bir konuysa, bu yazıyı okumadan önce konu hakkında daha genel bilgi verdiğim şu sayfaya da göz atabilirsiniz…

Gülüş Tasarımı Nedir?

Son on sene içerisinde “gülüş tasarımı” terimi giderek popülerleşen, diş estetiğinde sık kullanılan bir terim haline geldi. Peki, ama gülüş tasarımı esasen ne demektir?

Günlük konuşma dilinde “gülüş tasarımı” estetik amaçlı yapılan diş tedavisiyle eş anlamlı olmaya başlamıştır. Ancak, aslında gülüş tasarımı tedavi başlamadan önceki süreçtir:

Gülüş tasarımı; yüz, gülümseme, diş ve diş etlerinin birbirleri ile uyumu, işlevsellik ve uygulanabilirlik gibi faktörler göz önünde bulundurularak, ağızdaki mevcut uyumsuzluğu gidermek ve estetik bir görünüm yakalamak adına, hastanın bireysel ihtiyaçlarına uygun bir estetik diş tedavisi planlanması ve bunun önceden görselleştirilmesidir.

Gülüş Tasarımının Hedefleri

Diş estetiğinin temel amacı diş, dokular, kaslar, kemik yapısı ve eklemlerin hepsinin birbiri ile uyumlu çalıştığı düzgün ve stabil bir kas sistemi geliştirmektir (Peter Dawson).

Estetik vakalar için tedavi planlarken gülüş tasarımı, hastanın genel tedavisinden ayrı tutulmamalıdır.

Başarılı, sağlıklı ve fonksiyonel sonuçlar almak için kaslar, kemikler, eklemler, diş eti dokuları ve oklüzyon gibi ağzın içindeki tüm yapıların arasındaki ilişkinin doğru bir biçimde anlaşılması gerekmektedir.

Diş ve diş eti gibi diş hekimliğinin konusuna giren unsurlar insanın gülümsemesinde önemli rol oynar. Bugünkü toplumda bir kişinin dişle ilgili sahip olduğu unsurların sağlıklı olmaması veya düzgün gözükmemesi durumunda kişiler gülümserken kendine güvenleri çok daha azdır.

Son senelerde diş estetiği giderek artan bir taleple karşılandığı için, gülüş tasarımı pek çok klinik tedavi planı için sıkça kullanılan bir terim haline gelmiştir. Kısacası gülüş tasarımı; diş estetiği uygulamaları aracılığıyla dişle ilgi unsurlarda değişiklik yaparak daha iyi bir gülüş tasarlamak anlamına gelmektedir.

Gülüş tasarımı sağlık ve fonksiyonun yanında gülüşün estetik görünümünü iyileştirmek için sanatla bilimi bir araya getiren kapsamlı bir diş tedavisidir.

Estetik Gülüşün Bileşenleri

Estetik bir gülüş elde etmek için yüz yapısı ve diş yapısının birbirlerini mükemmel bir biçimde bütünlemeleri gerekmektedir. Yüz yapısı yüzdeki hem sert hem de yumuşak dokuları kapsamaktadır.

Diş yapısı ise özellikle dişler ve dişlerin diş eti dokusuyla ilişkisiyle ilgilidir. Gülüş tasarımında mutlaka hem yüz hem de diş yapısı değerlendirilip analiz edilmelidir.

Doğru gülüş tasarımı yüz analiziyle başlar; gözbebekleri ve üst dişinizin (gülme çizgisinin) bağlantı köşelerinden geçen yatay çizgi paralel bir uyum içerisindeyse, gülme çizgileri de alt dudağın üst kıvrımıyla uyum içerisinde olmalıdır.

Daha sonra, dişlerinizin renk, boyut ve dizilimi incelenerek doğru yerde ve yüzünüzle orantılı olup olmadıkları incelenir. Bu bağlamda gülüş estetiğini, yüz estetiğinin sadece bir parçası olarak düşünmek gerekir.

Doğal olarak yüzün farklı bölümlerinin birbirleri ile harmonisi olarak da düşünebiliriz.

Burada en önemli unsurun ağzın ve çene yapısının yüze göre konumlanması ve yaptığı uyum olduğunu unutmamanız gerekir.

Bazen diş ve diş etlerindeki sorunların giderilmesi ve güzel dişlerin yapılması bile güzel bir gülüş oluşmasında yeterli olmayabilir, mesela çok yukarı kalkan bir dudak hattı var ve tüm üst çene kemiği aşırı gözüküyorsa bu durumda yapılacak en güzel diş estetiği (porselen lamine restorasyonlar) ve diş eti estetiği bile yeterli gelmeyecektir. O hastanın mutlaka bir dudak operasyonu geçirerek dişlerle harmoniyi sağlayan dudak hattını geri kazanıp gülüşünü düzeltmesi gerekir.

Bilgisayar Destekli Dijital Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı toplamda bir konseptin adıdır aslında, yani bir tedavi şekli değildir tek başına. Birden fazla diş hekimliği disiplinini bir araya getirerek estetik ve fonksiyonel olarak hastalarımıza çözüm bulduğumuz bir yöntemdir.

Dijital gülüş tasarımı ise aslında bir mimarın başlayacağı projeyi ilk başta çizip projelendirmesi gibi tedavi protokolünün oluşturulması temeline dayanır. Dijital gülüş tasarımı bir tedavinin dijital vb gerçekleştirileceği anlamına gelmez; bu bir planlamadır.

Arkasından ise bu gerçeğe dayanarak 3 boyutlu yazıcılar ve dijital ağız taramalarıyla birleştirilen bilgileri bir diş estetiği tedavisi olarak da uygulayabiliriz. Ben özellikle hemen hemen her hastamda, eğer işin içine diş estetiği girecekse 2 boyutlu bir planlama yaparak hazırlık yapmayı uygun buluyorum.

Çünkü geri dönüşü olmayan ve sübjektif yani “beğeni” gibi kişisel bir kriterin devreye girdiği bir işte planlamanın çok önemli olduğunu biliyorum.

Diş estetiği yaptırmak isteyen kişiye farklı olasılıkları ve tasarlanan gülüşü önceden göstermek için pek çok farklı araç bulunmaktadır ancak yine de şüphesiz bilgisayar destekli dijital gülüş tasarımı en etkin olandır.

Bilgisayar destekli dijital gülüş tasarımı diş hekimi tarafından özel bir grafik tasarım programı veya özel gülüş tasarım programı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Gülüş tipine, dişlerin yüzde yaratacağı etkiye göre düzenlenebilir/ değiştirilebilir detaylara beraber karar verilebilir.

Bazı durumlarda gerçekten uyumlu bir gülümsemenin yaratılması için hastanın talimatları, zei ve tarzı da dikkate alınmalıdır. Hatta daha da ilerisi bazen hastalarımıza kişilik özelliklerini de göz önünde bulundurduğumuz testler uygulayarak Dr.

Galip Gürel ‘in de içinde bulunduğu ekibin geliştirdiği Visagismile* uygulamasının yardımı ile, o yüze daha uygun bir gülüşün bulunması konusunda bir yazılım desteği alabilmekteyiz. Bu şekilde Visagismile ile doğal dişler ve natürel bir gülüş oluşturmada ilk adımı atmaktayız.

Gülüş Tasarımını Destekleyen Diş Estetiği Uygulamaları

En yaygın diş estetiği uygulamalarından bazıları dişinizin renginin görünüşünü iyileştiren diş beyazlatma, kompozit dolgu (bonding) ve porselen venerler (yaprak porselenler, porselen laminalar) veya porselen kuronlar ve dişe uyum sağlamak için yapılan diş eti şekillendirme tedavileridir.

Yetişkinlerde, ortodonti gibi sadece gülüşü düzeltmek için değil aynı zamanda diğer kozmetik uygulamalar için daha sağlıklı bir zemin de hazırlamak adına veya sadece dişlerin temizlenmesini ve bakımını kolaylaştırmak için yapılan uygulamalarla dişlerin düzeltilmesi de estetik gülüş tasarımının bir parçasıdır.

Lazerli uygulamalar estetik diş hekimliğinin birer tamamlayıcısıdır.

Lazerle gerçekleştirilen gülüş tasarımı sadece diş beyazlatma ve diş eti şekillendirme gibi uygulamaları daha hızlı ve daha az acılı hale getirmekle kalmaz aynı zamanda lazer ışınlarının oldukça hedefe odaklı olması sebebiyle işlem yapılan alanın etrafındaki dokunun zedelenmesini de engeller. Uygulamalar cerrahi işlem gerektirmez.

Gülüş tasarımı ve uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanır?/Dijital Gülüş Tasarımının Aşamaları

Gülüş Estetiğinde Dikkate Alınması Gerekenler

Gülüş Estetiği Özen ve Bakımı

*Plastik sanatçısı Philip Hallawell tarafından ortaya atılan visagism kavramı, genel olarak kişinin karakteri ile uyumlu, onu yansıtan kişisel bir görünüm ortaya çıkarmak ile ilgilidir.

Visagism, diş hekimlerine yalnızca hastalara estetik bir görünüm kazandırmanın ötesine geçerek; ortaya çıkan imajın onların kişiliklerini ve duygularını da yansıtan karakteristik bir görüntü vermelerine yardımcı olmaktadır. EDAD’ın(Estetik Diş Hekimleri ve Akademisyenler Derneği) kurucusu ve başkanı olan Dr.

Galip Gürel’in de geliştirici ekip içinde yer aldığı Visagismile uygulaması, estetik diş hekimleri tarafından kişiselleştirilmiş gülüş tasarımı çalışmalarında sık kullanılmaktadır. 

Источник: https://www.onurozturk.com/gulus-tasarimi/

Kendi Gülüşünüzün Tasarımcısı Olun!

Mesleğe Göre Gülüş Tasarlanıyor

Son yıllarda diş hekimleri; gülüş tasarımı ve genel olarak diş estetiği için daha fazla ziyaret edilmeye başladı. Peki, hayal ettiğiniz gülüşe sahip olmak ve gülüşünüzün daha iyi olması için nelerin mümkün olduğunu ve gülüş tasarımının ne olduğunu biliyor musunuz?

Gülüş tasarımı; dişlerin şeklinin, hatlarının ve renginin yüzünüze oranlanan şekilde yönetildiği, acısız ve kimi tedavilerde 1 günde gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Başarılı sonuçların elde edilebilmesi için her bireye özgü sağlık unsurları göz önünde bulundurularak hastanın hayalleriyle hekimin ideal estetik anlayışı ortak bir paydada buluşuyor. Sonuç; herkesin kabul ettiği bir gülüş!

Buradaki asıl amaç, güzel bir gülüş oluşturmak için; gülüşü yaratan dişleri, onları çevreleyen dudakları ve diş etlerini uygun şekilde tasarlamak. Peki, gülüş tasarımı gerçekten de gülümsemenizi tasarlamak anlamına mı geliyor?

Estetik müdahale, yaygın olarak bilinen bir güzelleştirme prosedürüdür. Peki, gülüşünüzün mevcut durumundan daha farklı görünecek şekilde tasarlanması mümkün mü? Evet, mümkün; ve sonucunda hayal ettiğiniz gülümsemeye kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir tedavi seçeneği ortaya çıkıyor; “Gülüş Tasarımı”.

Gülüş tasarımına nasıl başlanır?

Gülüş tasarımı, üç aşamalı bir süreçten meydana geliyor. İlk aşamada hekim – hasta arasında geçen görüşme sonunda çekilen bir dizi fotoğraf ve videonun değerlendirilmesiyle, gülümsemede en doğal ve güzel sonucu yaratacak uygun değişikliklerin tasarlanması göz önünde bulunduruluyor.

Diş hekiminiz, her bir prosedürün mükemmel bir uyum içinde gerçekleşebilmesi için, yüzünüzün genel simetrisine bakarak, neyin daha iyi olabileceğini değerlendiriyor. Bu, tedaviye başlamadan önce, ağız sağlığı hakkında fikir edinilmesi açısından da bir hayli önemli. Sonuçların ömür boyu kalıcı olabilmesi için, tedavi planına, ek prosedürlerin dahil edilmesi de ayrıca gerekebilir. 

İkinci aşamada hastadan alınan ölçüler sayesinde dişlerin kopyaları çıkarılarak mock up çalışma uygulanıyor. Buradaki amaç, ön bir taslak çıkarıp hastanın dişlerine müdahale etmeden önce dişlerin son halini gösterebilmek. Böylece kişi, dişleri tamamlandığında nasıl bir görüntüye kavuşacağını önceden görebilme imkanına sahip oluyor. 

Üçüncü aşama ise tedaviye başlama etabıdır. Tedavi sırasında sadece dişlere müdahale yeterli olmayabilir. Diş etlerinin şekli ve yapısı, dişin rengi ve eksikliği gibi sorunlar varsa ilave tedaviler gerekebilir.

Gülüş tasarımında hangi işlemler yapılabilir?

Yüz yapınıza ve ihtiyaçlarınıza estetik olarak uygun olan bir gülüşün tasarlanabilmesi için kullanılabilecek birkaç işlem vardır. Örneğin, diş hekiminiz, sizin için yeni bir gülüş tasarlamak için kombinasyon halinde aşağıdaki prosedürlerden birini ya da birkaçını kullanabilir:

-Pembe Estetik (diş eti estetiği)-Diş Beyazlatma,-Diş İmplantları-Laminateler (Yaprak Porselen)-Zirkonyum Porselenler

-Bonding Sistem

Gülüş tasarımı ile çekici bir gülüş elde etmenin yanı sıra, bir süredir kaybettiğiniz öz güveninizi de geri kazanmanız mümkündür. Güvenli gülüş her zaman kişiye çekicilik katar.

Kaç çeşit gülüş vardır?

Gülüş tasarımından bahsedildiğinde gülüşlerin aslında tam olarak kişiye özel olduğu, herkesin karakteristik bir gülüşü olduğu da bir gerçektir.

Nasıl ki, herkesin yüz şekli, siması, yüzündeki tüm organları farklı ise gülüşü de kendine özel ve diğer kişilerden farklı olabilir. Gülüşünden memnun olmayan kişilere müdahale edileceği zaman da kişinin talebine göre, beklentisine göre uygulama yapılmaktadır.

Genel olarak gülüş tasarımında; çekici gülüş, entelektüel gülüş, otoriter gülüş, sportif gülüş çeşitleri arasından bir seçim yapılır.

-Çekici gülüş; daha çok göz önünde olmayı seven, yüzünün görünümünü günlük yaşamında çok önemli bir yere koyan mankenler, televizyon yıldızları ve modacılar tercih etmektedir. Çekici bir gülüşe sahip olmak isteyenlerde; ön dişler diğer dişlere göre daha uzun şekilde tasarlanıyor. Bu sayede daha enerjik ve çekici bir görünüm elde edilebiliyor.

-Entelektüel gülüş; daha çok gazeteciler, akademisyenler, öğretmenler, yazarlar, psikologlar ve tarihçiler tarafından tercih ediliyor. Entelektüel bir gülüş için; dişler daha düz bir yatay çizgi şeklinde birbirine eşit sıralanıyor. Bu sayede kişi daha kendinden emin, daha bilgili ve daha olgun görünüyor.

-Otoriter gülüş; daha çok akademisyen, öğretmen, şirket yöneticileri, genel müdürler, avukatlar, hakimler tarafından tercih ediliyor. Otoriter bir gülüş için; keser dişler daha köşeli hale getirilirken, köpek dişler daha sivri bir görünüme kavuşturuluyor.

-Sportif gülüş; turizm ve otelcilikle ilgilenenler, reklamcılar, sporcular, halkla ilişkiler çalışanları, mimarlar, doktorlar, mühendisler, sinema ve televizyonculukla ilgilenenler tarafından tercih edilmektedir.

Sportif bir gülüşle daha samimi ve sıcak bir ifade yakalayabilmek için; orta kesici dişler, yandaki kesici dişlere göre biraz daha uzun bırakılır. Bu sayede ne çok çocuksu ne de çok ciddi olmayan, sportifl bir görünüm elde edilir.

Gülüş tasarımı ne kadar sürede uygulanır?

Gülüş tasarımı prosedürünün ne kadar sürede uygulanacağı, gerçekleştirilecek diş prosedürlerine bağlıdır. Ağız sağlığınızda çoklu diş eksikliğine bağlı diş implantı gibi temel tedavilere ihtiyacınız varsa, bunlar süreyi uzatabilir. Aynı zamanda beyazlatma veya bonding gibi tedaviler de 1 gün içinde tamamlanabilmektedir;  sonuçlar genel olarak oldukça kısa bir sürede görülmektedir.

Diş implantları için 1-2 aylık süre zarfında 2 ziyaret, diş dolguları için 1 ziyaret ve porselen kaplamalar ve laminateler için 2-3 ziyaret ve 10 gün genellikle yeterli olmaktadır. 

Gülüş tasarımını kimler yaptırmalı?

İmplantlar, diş eti şekillendirme, diş beyazlatma ve lamina porselenler gibi işlemlerin bir kombinasyonu olan gülüş tasarımı için en uygun adaylar; genellikle güzel bir gülüşe ihtiyaç duyan bireyler oluyor.

Diş çürükleri, dolgu ya da yüksek diş hassasiyeti olan bireyler, hangi ek tedavilerin gerekeceği konusunda diş hekimleri ile mutlaka görüşmeli. Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının olması durumunda, farklı ek prosedürlerin gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Ayrıca, diş sıkma alışkanlığı olan hastalarda, daha farklı prosedürler de gerekebilir; çünkü, sıkma problemi yeni dişlerin ömrünü kısaltabilir. Hastalar ayrıca; implant ya da diş beyazlatma işlemleri gibi prosedürlere uygun olmak için, yeterli diş minesine ve kemik yapısına sahip olmalı.

Sonuç olarak; gülüş tasarımıyla acısız bir şekilde eskisinden çok daha çekici bir gülüşe sahip olabilir ve diş problemleri nedeniyle kaybettiğiniz özgüveni kısa bir sürede geri kazanabilirsiniz. 

Gülüş tasarımının avantajları nelerdir?

Dış görünüm ve özellikle de ilk izlenim her yaştan, her meslekten kişi için çok önemlidir. Dış görünümü güzelleştirmeye de aslında gülüşü güzelleştirmekle başlamak en doğrusu olmaktadır. Çünkü gülüş, kişinin ruh haline ve psikolojisine dair çok önemli ipuçları verir. İşte bunlar için gülüş tasarımı önemlidir ve kişiye çok faydalıdır. Gülüş tasarımı sayesinde kişi;

-Daha doğal görünen yüzüne ve çenesine yakışan dişlere kavuşur.-Dişlerin renkleri daha çekici ve net hale gelir.-Diş etleri ile ilgili sorunlar halledilir ve daha sağlıklı bir görünüm kazanır.-Parlayan dişlerle, parlayan bir gülümseme elde edilir.

-Varsa dişlerdeki çürük ve eksiklikler düzeltilir.

Gülüş tasarımıyla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: GÜLÜŞ TASARIMI , DİŞ HEKİMİ , SAĞLIK , DİŞ SAĞLIĞI

Источник: https://vogue.com.tr/saglik/kendi-gulusunuzun-tasarimcisi-olun

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.