Metabolizmada Bahar Dopingi!

içerik

Bazal Metabolizma Hesapla

Metabolizmada Bahar Dopingi!

Vücudun, 24 saatlik tam dinlenme durumundayken yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu enerji miktarıdır. Bazal metabolizma, kişinin yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, cinsiyetine ve çevresel faktörlere göre değişir.

Bazal metabolizmanızı öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Yaş: Büyüme için enerji harcandığından, büyümenin en hızlı olduğu bebeklik döneminde bazal metabolizma en yüksektir. Yaş ilerledikçe bazal metabolizma düşer.

Cinsiyet ve vücut yapısı: Vücutta yağ dokusu arttıkça bazal metabolizma düşer, kas dokusu arttıkça da bazal metabolizma yükselir. Bunun nedeni, yağ dokusuna göre kas dokusunun daha etkin olması ve daha çok enerji harcamasıdır.

Genellikle kadınlarda yağ dokusu erkeklere göre daha fazla olduğundan, kadınların bazal metabolizması, erkeklerden biraz daha düşüktür.

İşçi ve sporcu gibi kas dokusu fazla olanlarda bazal metabolizması, hafif işle uğraşanlara göre daha yüksek olabilir.

Hormonlar: Tiroit bezinden salgılanan tiroksin hormonu bazal metabolizmayı etkiler. Bu hormon aşırı salgılanırsa bazal metabolizma yükselir, az salgılanırsa bazal metabolizma düşer. Böbreküstü bezinde salgılanan adrenalin hormonu da bazal metabolizmayı yükseltici etki gösterir.

Gebelik ve emziklilik: Gebeliğin ilk aylarından sonra bazal metabolizma hızında artma başlar ve son üç aylık dönemde bazal metabolizma hızında ortalama %20 artış olabilir. Bunun nedeninin, son aylarda yavrunun ve annelik dokularının hızlı büyümesi olduğu düşünülmektedir.

Hastalıklar: Özellikle ateşli hastalıklarda hücre çalışmasındaki artış nedeniyle bazal metabolizma yükselir. Vücut sıcaklığında 37°C üzerinde her 1°C artış, bazal metabolizmayı ortalama %12.5 yükseltir.

Sürekli açlık: Uzun süreli açlık ve yarı açlık durumu bazal metabolizma hızını düşürür. Uzun süre normalden az besin alanlarda bazal metabolizma hızında %20 dolayında düşme olduğu saptanmıştır.

Aşırı ve sürekli açlık durumunda ise bazal metabolizma hızında %50 kadar azalma olduğu saptanmıştır.

Aşırı ve sürekli açlıkta, vücudun bazal metabolizma için daha az enerji kullanmaya başladığı, böylece az enerji harcayarak muhtemel bir açlık durumunu atlatmaya çalıştığı tahmin edilmektedir.

Beslenme tarzı ve diyet: Beslenme tarzı ve uygulanan diyetin içeriğinde protein oranının fazla olması, bazal metabolizmayı yükseltici etki gösterir.

Uyku: Uyku sırasında bazal metabolizma hızı, uyanık olunan zamana göre %10 oranında daha azdır. Uyku sorunu olan kişilerde de metabolizma hızı daha düşüktür.

Mevsim sıcaklığı: Bazal metabolizma, soğuk geçen kış aylarında, yaz aylarına kıyasla daha düşüktür.

Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılmalı?

Gün içerisinde 2,5-3 lt su tüketin. Çünkü su kaybı metabolizmanızı yavaşlatmaktadır.Öğün atlamayın. Gün içinde az ve sık sık yemeye dikkat edin ve günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamayın.Özellikle karabiber ve pul biber gibi baharatlı yiyecekler tüketin.

Böylece metabolizmanızı yaklaşık %20 oranında hızlandırabilirsiniz.Mutlaka egzersiz yapın. Egzersiz yapmak için vakit bulamıyorsanız gideceğiniz yere yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi fiziksel aktivitelerde metabolizma hızına yardımcı olacaktır.Dengeli beslenin.

Vücudunuzu dengede tutarakta metabolizmayı hızlandırabilirsiniz.Yemek sonrasında yapılan küçük yürüyüşler de metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır.Kış mevsiminde daha yavaş çalışan metabolizmayı hızlandırmak için daha hareketli olunmalıdır.Günde 3 fincan Türk kahvesi veya şekersiz kahve için.

Yeşil çay tüketimi de metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Akupunktur tedavisi de metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Kilo verdikçe bazal metobolizma hızı ne olur?

Kilo verdikçe bazal metabolizma hızı düşer. Bunun bir nedeni de sağlıksız kilo vermeler nedeniyle yağ ile beraber kas kaybının da eşlik etmesidir. Egzersiz yapılarak kas kayıplarının önüne geçmek gerekir. Ayda 4 kilodan fazla kilo verilmemesi gerekir. Hızlı kilo kayıplarında bu durum daha bariz olarak ortaya çıkar.

Hastalıklar bazal metobolizma hızını etkiler mi?

Bazı hastalıklarda bazal metabolizma düşerken bazılarında ise yükselir. Yükselten durumlar; korku, öfke vs gibi sinirsel anlardır. Bunların dışında Hipertiroidi (zehirli guatr), hipofiz ve böbrek üstü bezi hastalıkları, gebeliğin son üç ayında ve bazı ilaçlar bazal metobolizmayı yükseltir.

Bazal metobolizmayı düşüren durumlar ise; beslenme yetersizlikleri, uyku anı, anemi (kansızlık), bazı psikiyatrik hastalıklar ve genetik hastalıklar, hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması durumunda), hipofiz ve böbrek üstü bezi hastalıkları ile yine bazı ilaçlardır.

Sağlık Hesapları

Sağlık Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden 😉

Источник: http://www.hesaplarbizden.com/bazal-metabolizma

Metabolizmayı hızlandırmak için bahar dopingi!

Metabolizmada Bahar Dopingi!

Hafif yorgunluklar, kırgınlık hissi, sabah uyanmakta zorluk çekme, gün içinde keyifsiz ve mutsuz durumlar en çok gözlenen durumlardır.

Bol vitamin tüketin!

Bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğumuz vitaminler bol bol antioksidan taşıyan C vitamini, E vitamini ve B grubu vitaminler. Selenyum, çinko, magnezyum, kalsiyum büyük önem taşıyor.

C vitamini kivi, portakal, mandalina, maydanoz, ıspanak, kuşburnu vazgeçilmezimizken E vitamini fındık, badem, ceviz, zeytinyağında bolca bulunur.

Bizi ruhsal anlamda iyi hissettiren güzel bir B grubu vitamini Tiamin!

Tiamin yani B1 vitamini tam buğdayda, yulafta ve kuru bakliyatlarda bulunur. İyi bir protein kaynağı olan yumurta, peynir, balık, kırmızı et, hindi eti beslenmede mutlaka bulunmalıdır.

Güne dinç başlamak isteyenler için sebzeli bir omlet enerji deposu olacaktır. Protein tüketince yanında bol C vitaminli mevsim yeşilliklerini ihmal etmemek gerekir.

Gün içinde uzun açlıklar yaşamak enerjinizi düşürüyorsa kuru meyveler, kuru yemişler ve yoğurt enerjiyi geri getirecektir.

1- Uyandıktan 1 saat sonra kahvaltı edin

Hızlı bir metabolizma için düzenli beslenmek ilk kurallardan birini oluşturuyor. Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı ederek metabolizma hızınızı yüzde 30 oranında artırabilirsiniz.

Kahvaltıda yağlı gıdalardan ve şekerli besinlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Kahvaltınızın dengeli ve doyurucu olması için protein (yumurta, peynir, süt), kaliteli karbonhidrat (tam tahıllı ürünleri, yulaf) mevsim yeşillikleri ve mevsim meyveleri içermesi gerekiyor. Yulaf ile sağlıklı kilo vermek: Yulafın faydaları neler?

2- Uyanır uyanmaz evin içinde 3 4 dakika koşun veya hızlı hızlı yürüyün

Sabah uyanınca beden ısınızı, kalp ve nabzınızı hızlı hareket ederek artırın. Erkenden dolaşımınız ve beden ısınız yükselsin.

3- Sabahları sade Türk kahvesi

Doğal kahve ya da yeşil çay, içerdikleri kafein-tein ile canlandırır. Ayrıca gün içersinde de toplamda 2 Türk kahvesi ve 2-3 yeşil çay vücudu uyarır, canlandırır. Türk kahvesinin faydaları için tıklayın

4- Ara öğünleri asla atlamayın

Metabolizma hızının azalmasının en büyük sebeplerinden biri de, düzensiz beslenme alışkanlığı. Özellikle ana öğünleri (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) düzenli olarak tüketmek, besinlerin vücutta yağ olarak depolanmasının önüne geçiyor. İki ana öğünün arasında 4-5 saat gibi zaman dilimi olmasına da özen gösterin.

5- Metabolizmayı hızlandırmak için günde 10 bardak su için

Havaların soğumasıyla birlikte unutmaya başladığınız su ihtiyacınızı yeniden hatırlayın. Vücudunuzun yüzde 70’ni oluşturan suyu günde 10 bardak içmeniz metabolizma hızınızı artırarak, aldığınız enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasını engelleyecektir.

6- Bir fincan tarçınlı, limonlu zencefil çayı

Zencefil ve tarçın vücut sıcaklığını yükselterek metabolizma hızını artırıyor. Bunların yanına bir de C vitamininden zengin olan limonu eklediğinizde hem metabolizmanızı hızlandırmış hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olacaksınız.

1 büyük bardak kaynamış suya 1 dilim taze zencefil, 1 tane çubuk tarçın, 2 dilim limon ilave edip, karışımı 10 dakika kadar demlenmeye bırakarak çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Çayınızı tatlandırmak isterseniz 1 çay kaşığı kadar üzüm pekmezi ilave edebilirsiniz.

7- Şekerli gıdalar ve hamur işlerinden mutlaka uzak durun!

Yaşadığınız açlık krizlerinde belki de ilk aklınıza gelen şekerli gıdalar ve hamur işleri oluyor.

Ancak unutmayın ki karbonhidrat içerikleri ve kalori yükleri yüksek olan bu besinlerin tamamına yakını vücudunuzda yağ olarak depolanıyor.

 Aralarda yaşadığınız açlıklarda bu besinler yerine mevsim meyvelerinden 1 porsiyon (1 orta boy elma veya portakal veya 1 tane kivi vb.) seçmeniz kilo kontrolünü sağlamayı kolaylaştıracaktır.

8- Yeşil yapraklı sebzeler sofraya

Değişen hava koşullarına uyum sağlamak için vücut direncinizi artırmanız gerekiyor. C vitamini vücut direncinizin artmasında ve güçlü bir bağışıklık sistemiyle vücut ısınızın korunmasında en önemli vitaminlerden biri.

C vitamininden zengin olan, ıspanak, pazı, brokoli ve karnabahargibiyeşil yapraklı sebze yemeklerini hafta da en az 3-4 kere tüketmelisiniz. Yeşil yapraklı sebzelerin yanında C vitamininden zengin olan turunçgillerin tüketimi de bağışıklık sistemini destekliyor.

Her gün 1 adet portakal veya greyfurt yemek de vücut direncinizi artırmanın bir diğer yolunu oluşturuyor.

9- Badem yemekten korkmayın

Riboflavin, magnezyum, bakır ve yağ asidinden zengin olan bademin sindirilmesi için vücudun daha fazla enerji harcaması gerekiyor. Bunun sonucunda metabolizma hızınız artıyor.

Badem ayrıca midede kalış süresi de uzun olması nedeniyle kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor.

Tüm bu özelliklerini düşündüğümüzde günlük 8-10 tane kadar çiğ badem metabolizma hızlandırıcı ve tok tutucu bir ara öğün olacaktır.

10 – Metabolizmayı hızlandırmak için günde 1 fincan yeşil çay

Yeşil çayın içerisinde bulunan kafein ve ‘epiogallocatechin-3-gallat’ adındaki bileşen sinir sistemi ile beyni etkileyerek kalp atış hızını ve metabolizmayı hızlandırıyor. İçerisindeki polinefol bileşenleri de iştahın baskılanmasına yardımcı oluyor.

Ancak yeşil çayın bu etkileri için onu doğru demlemekgerekiyor. Yeşil çayı kesinlikle kaynatmayın. Bir kupa kaynamış suyu ocaktan aldıktan sonra içine 1 çay kaşığı kadar yeşil çay ilave edip 3-4 dakika kadar demleyin, ardından süzün.

Sonrasında çayınızı isterseniz soğuk isterseniz sıcak olarak içebilirsiniz.

11- Tadına bakmadan tuz ilave etmeyin!

Tuzda bulunan sodyumun fazla alımı vücudunuzun su tutmasına, bunun sonucunda da ödem yapmasına neden oluyor. Sonuç; kendinizi, özellikle sabahları uyandığınızda şişkin ve kilolu hissetmek. Günlük tuz tüketiminizi 5 gram ( 1 çay kaşığı) ile sınırlandırmaya özen gösterin.

12 – Metabolizmayı hızlandırmak için egzersizler

Havaların soğuması spora ara vermeniz için bir neden olmasın. Eğer herhangi bir spor dalıyla ilgilenmiyorsanız günlük 30-40 dakikalık yürüyüşler yaparak harcadığınız enerjiyi artırabilirsiniz. Böylelikle yavaşlayan metabolizma hızınızın da dengesini sağlamış olursunuz.

Metabolizmayı hızlandırmak için düzenli egzersiz çok önemli!

13- Daha çok kas yapın

Her egzersizde kas yapamazsınız. Örneğin düzenli yürüyüş kalori tüketimi ve yağ yakımı için yararlıdır ama istenen miktarda kas sağlamaz. Yeterince kas yapmak için mutlaka direnç egzersizleri, yani ağırlık gibi çalışmalar yapmalısınız. Kaslara biraz direnç vererek geliştiren egzersizler kas kitlesini artırır ve işte o zaman istirahatte bile daha çok kalori tüketmeye başlarsınız.

Çocukluk döneminde metabolizma daha iyi çalışırken özellikle 40 yaşından sonra kasların kaybı ve yağlanma hızlanıyor; bu nedenle her beş senede bir hareketi artırmak gerekiyor. Eğer bu gerçeği kabullenmez ve kas yapıcı egzersizleri yapmazsanız, kollar, popo, bacak kasları erirken göbek çevresinde yağlanma başlar. Bu da yaşlanmanın ve metabolizmanın yavaşlamasının ilk işaretlerindendir.

Yorgunluksavar Bağışıklık Çayı

 • 2 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı ekinezya
 • 1 çay kaşığı taze zencefil
 • 2 dilim yeşil elma
 • 1 çubuk tarçın

Tüm malzemeleri kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 2-3 dakika daha bekleyin ve soğumaya bırakın. Süzerek sıcak veya ılık tüketebilirsiniz.

Enerji Veren Smoothie-1

 • 1 orta boy kivi
 • 1 su bardağı kefir
 • 10 adet çiğ fındık
 • 4-5 yaprak taze nane

Tüm malzemeleri blenderdan geçirip taze tüketin.

Enerji Veren Smoothie-2

 • Yarım orta boy muz
 • 5-6 adet çiğ badem
 • 1 tatlı kaşığı kakao
 • 2 adet yumuşak kuru hurma
 • 1 su bardağı süt

Tüm malzemeleri blenderdan geçirip taze tüketin.

Metabolizmayı hızlandırmak için çay tarifi:

1 bardak suya 1 parmak ucu doğranmış zencefil, yarım tatlı kaşığı acı kırmızı pul biber, 1.5 kahve kaşığı yeşil çay, 1 adet avokado yaprağını katın; iyice kaynamış suya atın ve hemen altını kapatın. 5 dakika kadar demlendikten sonra içine ince bir dilim limon atarak, şekersiz için. Bu çayı günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırmak için salata 4 kişilik salata tarifi:

Bol tere, roka, 4 adet acı sivri biber, 1 yemek kaşığı öğütülmüş tere tohumu, 2 yemek kaşığı kabaca öğütülmüş keten tohumu, 1 adet doğranmış greyfurt, 4 dilim taze ananas, 1 parmak kadar rendelenmiş taze zencefil, 4 adet taze sarımsak, 2 adet taze soğan, 1 tatlı kaşığı nar ekşisi, 1 limonun suyu ve 1 tatlı kaşığı acı kırmızı pul biber. Bu salatayı yedikten sonra 1 fincan da yeşil çay içerseniz harika olur. Burada yazdığım önerileri uygulayın, 3 hafta sonra ortaya çıkan sonuca sizde şaşıracaksınız.

Bahar yorgunluğundan bu tüyolarla kurtulabilirsiniz

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/metabolizmayi-hizlandirmak-icin-oneriler/

Metabolizma Nedir? Metabolizma Ne demek? – Nedir.com

Metabolizmada Bahar Dopingi!

Besinlerin vücutta çeşitli değişikliklere uğramasıdır. Besinlerin ayrışması, sindirilmesi ve nihayet dışarı atılması metabolizma çalışmasıdır. Metabolizma çalışmaları, besinlerin çeşidine göre değişir.

Uç ana besin maddesi olduğuna göre başlıca üç metabolizma çeşidi de: Karbonhidrat, Protein ve yağ j metabolizmalarıdır. Sindirim sırasında metabolizma çalışmaları artar.

Aynı şekilde fazla hareket de metabolizmayı artırır.

Öte yandan iç salgı bezlerinin yavaş çalışması metabolizmayı yavaşlatır, hızlı çalışması da hızlandırır. Bu gibi bozukluklar, bazı hastalıkların teşhisine yarar. Metabolizma çalışması sırasında vücut, kullanılmayan fazla yağları depo eder.

Eğer bu depolama aşırı derecede artarsa o zaman «şişmanlık» dediğimiz durum meydana gelir. Vücutta üç ana besinden proteinler şekere, şeker de yağa dönebilir.

Bu bakımdan karbonhidrat, protein ve yağ gibi besinler metabolizmada birbirine bağlıdır.

Metabolizma, organik yapım ve yıkım olayları esnasında madde ve enerjinin hücre veya organizma tarafından değişikliğe uğratılması şeklindeki karmaşık ve devamlı olayların hepsini içine alır. Hücreler besin alarak ve bileşimlerini değiştirerek hayatlarını sürdürürler.

Besinlerin çoğu kompleks yapılarından basit bileşiklere ayrılarak hücrenin yapısına katılır veya enerji üretim kaynağı olarak kullanılırlar. Organik bileşiklerin basit yapılara yıkımı esnasında enerji açığa çıkar. Enerjinin bir kısmı hemen hücre içinde kullanılır.

Çoğunluğu da kullanılmaya hazır kimyasal enerji olarak ATP moleküllerinde depolanır. Maddelerin hücre bünyesinde parçalanarak bozunması şeklindeki yıkım olaylarına katabolizma denir. Katabolizma, metabolizmanın yıkım reaksiyonlarını ifade eder.

Organizma büyümek ve yıpranan kısımlarını onarmak için besinlerin bazı moleküllerini birleştirerek bünyesine has kompleks maddeler sentezler. Bu şekildeki sentez ve yapım olaylarına da anabolizma denir.

Bu olaylar esnasında katabolizmada açığa çıkan enerji kullanılır.

Ototrof organizmalarda ise inorganik maddelerden bilhassa ışık enerjisiyle kompleks maddeler yapılır. Anabolizma, kemik gibi durgun dokularda da devam eder. Şeker, yağ ve protein metabolizması, bu maddelerin organizma içinde uğradıkları kimyasal değişikliklerin tamamıdır.

Bu maddeler sindirim kanalında değişikliklere uğradıktan sonra organizmanın iç ortamına geçer. Bundan sonra yeni değişiklere uğrayarak, canlı maddelerin sentezle oluşumuna yarar, yedek maddeler haline geçer veya organizmaya gerekli enerjiyi sağlamak üzere oksitlenirler.

Organizmanın canlı hücrelerinde aynı anda birçok anabolik ve katabolik olaylar cereyan eder. Bazal metabolizma; vücut sıcaklığı, dış ortamın sıcaklığıyla denge halindeyken, dinlenmekte olan aç bir insanın vücut yüzeyinde meydana gelen ve bir metrekareye düşen ısı miktarıdır.

Bazal metabolizma nazari olarak Aturater kalorimetresine benzer bir kalorimetreyle (bir insanı içine alabilecek büyüklükte olan ısı kaybını önleyen ve insanın çıkardığı ısıyı ölçebilen oda) ölçülebilir.

Pratikte bazal metabolizma dolaylı bir kalorimetreyle ölçülür, yani üretilen enerji harcanan oksijen miktarına göre hesaplanır; vücut yüzeyinin bir metre karesinin bir saatte açığa çıkardığı büyük kalori sayısı ile ifade edilir.

Çeşitli sıcakkanlı canlılar üzerinde yapılan ölçümler, bazal metabolizmanın, metrekare başına, yirmi dört saatte 700-1000 kalori arasında değiştiğini göstermektedir.

Erişkin insanın bazal metabolizması saatte m2 başına erkekte 40, kadında 73,5 kaloridir.

Bazal metabolizma; yaşa (yaşlandıkça düşer), cinsiyete (kadında düşüktür), ırka, iklime, beslenme tarzına, oksijen basıncına, bazı maddelere (adrenalin, tiroksin, kafein yükseltir, müsekkinler düşürür) bağlı olarak değişiklikler gösterebilir.

Metabolizma hızını etkileyen faktörler

Yaş: Her yaşın ayrı bir metabolizma hızı vardır. Metabolizmanın en hızlı çalıştığı dönem 15-30 yaş aralığıdır.

30 yaşından sonra düşmeye başlayan metabolizma hızı bayanlarda menopoz dönemine girildiğinde tekrar hızlı çalışmaya başlamaktadır. Ergenlik döneminde ve bayanların hamilelik döneminde metabolizma hızı artmaya başlar.

 Cinsiyet: Kadınlardaki kas sayısı erkeklere oranlara hem az hem de zayıftır. Bu da kadınların daha az enerji harcaması demektir.

Kısacası kadınların metabolizması erkeklerin metabolizmasına göre daha yavaş çalışmaktadır. Genetik: Bir diğer etmende genetiksel yapıdır. Ailesinde metabolizma sorunu olan kişilerde metabolizma doğuştan yavaş çalışabilmektedir.

Diyet: Özellikle kilolu insanların kilo vermek için yapmış oldukları diyetle sürekli kilo alıp vermeleri de metabolizma hızını etkileyen bir diğer etmendir.

 Hastalıklar: İnsan vücudundaki troit bezlerinin hızlı çalışması metabolizmayı hızlandırırken, yavaş çalışması da yavaşlatmaktadır.

Vücudun kortizon veya insülin salgılaması da metabolizma hızını yavaşlatabilmektedir. Karbonhidrat: Gün içerisinde makarna, şeker, tatlı ve hamurlu gıdaların tüketimi de metabolizma hızını etkileyebilmektedir. Sıcaklık: Hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde metabolizma daha hızlı çalışırken, kış mevsiminde daha yavaş çalışmaktadır.

Sözlükte “metabolizma” ne demek?

1. Değişme ) dirb. canlı organizmada ya da canlı gözelerde hareketi, enerjiyi sağlamak için oluşan, dirimbilimsel ve kimyasal değişimlerin tümü.

Metabolizma kelimesinin ingilizcesi

n. metabolism
Köken: Fransızca

Источник: https://www.nedir.com/metabolizma

Metabolizma Hızı Hesaplama (Bazal metabolizma)

Metabolizmada Bahar Dopingi!

Metabolizma hızı hesaplama aracımızla cinsiyet yaş, kilo ve boy ile ilgili bilgilerinizi girerek dinlenim durumundaki enerji harcamanızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

BME günlük fiziksel aktivitelerimizden haricinde vücudun fizyolojik olaylarını gerçekleştirmek amacıyla harcadığı toplam enerji anlamı gelmektedir. Bu enerjinin büyüklüğü ve düzeyi ise bazal metabolizma hızını tanımlamaktadır.

Normal bir bireyde günlük harcanan enerjinin yaklaşık %60-75 lik kısmını BME oluşturmaktadır.

Yemekten 12 saat sonra, hareketsiz yatar pozisyonda iken vücudun canlılığnı idame ettirebilmesi için gereken enerjiye bazal metabolizma enerjisi (BME) denir. Bir diğer deyişle herhangi bir kas hareketi yapmıyorken ve sindirm faaliyetleri durmuş tüm fizyolojik olayların sürdürülebilmesi için harcanan enerji miktardır.

BME isteğimiz dışında gerçekleşen olaylarla harcanan enerjidir.Bu değerin yüksekliği besinlerle gelen enerjinin daha hızlı kullanılması anlamına gelmekte yani metabolizma hızının yüksekliğini ifade etmektedir. Enerji ihtiyacı dışında kendi irademizle bilinçli olarak yaptığınız her hareket bizlere ek kalori sarfiyatı sağlamakta ve kilo verme sürecimize katkıda bulunmaktadır.

Not: Günlük enerji harcanımının yaklaşık %10 unu sağlayan sindirim faaliyetleri sonucu harcanan enerji miktarı BME ye dahil değildir.

Dolaylı yoldan BME ‘ nin nicelik olarak büyüklüğünün ifadesi olmakla birlikte çoğu zaman bazal metabolizma enerjisi ile aynı anlamda kullanılır ki bu durumda büyük bir sakınca yoktur. Daha temel bir tanımla besinleri enerjiye dönüştürme ve yakma hızıda denilebilir.

Temel mantıkta bazal metabolizma enerjisi yüksek olan kişilerin metabolizma hızı yüksektir.

Metabolizma hızının düşük olması besinler yoluyla aldığımız enerjinin vücutta kullanımının yavaş olması ve buna bağlı olarak fazla enerjinin yağ olarak depo edilmesi ile sonuçlanır.

Normal koşullarda kalorimetre yardımıyla oksijen harcanımı esas alınarak ölçülen BME pratikte bazı kabul görmüş formüllerle hesaplanabilmektedir. Hesaplama aracımızda kullanılan formül Harris Benedict denklemidir. Gerçek değerlere en yakın sonuçlar verdiğinden uzmanlar tarafından en çok kullanılan hesaplama yöntemidir.

Harris Benedict haricinde , Schofield denklemi, WHO (dünya sağlık örgütü) BME formülü ve pratik hesaplama yöntemi kullanılan diğer dinlenim durumu enerjisi saptama yöntemleridir. Saptanan değerin büyüklüğü metabolizma hızının düzeyini göstermektedir.

Aşağıda sıralıdığımız ve hesaplama aracımızda kullandığımız yöntemler 18 yaş ve üzerindeki bireyler için uygundur.

WHO Pratik yöntem

Dünya sağık örgütü tarafından geliştirilen bu yöntem BME hesaplama da kullanılan en basit yöntemdir. Klinikte zaman kaybı yaşamamak adına tercih edilen bir formüldür.

Verdiği sonuçlar gerçeği yansıtsa da Harris Benedict denklemi kadar doğru sonuçlar vermemektedir. Hesaplamada sadece kişinin kilosu ve cinsiyeti baz alınır.

Ağırlık ile cinsiyete göre kabul edilen katsayı çarpılarak kısayoldan sonuca gidilir.

Erkekler için = Ağırlık(kg) X 24 x 1 kkal
Kadınlar için = Ağırlık(kg) X 24 x 0,95 kkal

Harris Benedict Denklemi

Harris Benedict denklemi, James Arthur Harris ve Francis Gano Benedict tarafından 1919 yılında bulunmuştur.

Formüle kendi adlarını veren bu iki araştırmacının kaloritmetre ile ölçülen değerlere en yakın sonuçları veren bu denklemleri, neredeyse bir asır geçmesine rağmen hala geçerliliğini korumaktadır.

Hesaplama aracımızda yine bu yöntem uygulanmakatadır. Ölçümde 4 temel kriter vardır bunlar ; Cinsiyet, yaş, boy ve kilodur

Harris benedict formülü:

Erkekler için : 66,5 + (13,75 x Ağırlık (kg) ) + (5,003 x Boy (cm) ) – (6,775 x Yaş (yıl) )
Kadınlar için : 6551 + (9,563 x Ağırlık (kg) ) + (1,85 x Boy (cm) ) – (4,676 x Yaş (yıl) )

Schofield denklemi

Harris Benedeict denklemi ile beraber klinikte en çok kullanılan hesaplama yöntemlerinden birisidir. Cinsiyet ve ağırlığın dikkate alındığı be hesaplama türünde yaş aralıklarına göre sabit katsayılar değişmektedir

Schofield Formülü

15-18 Yaş aralığında Erkek ise : 17,6 x Ağırlık(kg)+ 656

Kadın ise : 13,3 x Ağırlık(kg)+ 690

18-30 Yaş aralığında Erkek ise : 15,0 x Ağırlık(kg)+ 690

Kadın ise : 14,8 x Ağırlık(kg)+ 485

30-60 Yaş aralığında Erkek ise 11,4 x Ağırlık(kg)+ 870

Kadın ise : 8,1 x Ağırlık(kg)+ 842

60 yaşından büyük Erkek ise : 11,7 x Ağırlık(kg)+ 585

Kadın ise : 9,0 x Ağırlık(kg)+ 656

Dünya sağlık örgütünün geliştirdiği bu yöntem Schofield denklemi gibi yaş cinsiyet baz alınarak geliştirilmiş bir formüldür. Harris benedict ve Schofiel denklemelerinde göre biraz daha geri planda kalmış olsa verdiği sonuçların tutarlılığı sebeiyle kabul görmüş bir yöntemdir.

Who BME hesaplama formülü

18-30 Yaş aralağında ise Erkek : 15,3 x Ağırlık (kg) + 679

Kadın : 14,7 x Ağırlık (kg) + 496

30-60 Yaş aralağında ise Erkek : 1,6 x Ağırlık (kg) + 879

Kadın : 8,7 x Ağırlık (kg) + 829

60 Yaşından büyük ise Erkek : 13,5 x Ağırlık + 487

Kadın : 10,5 x Ağırlık + 596

Yaş

Yetişkinlerde yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlamakta ve dinleneme durumunda harcanan enerji miktarı azalmaktadır. Bu sebeple ilerleyen yaş ile birlikte kilo alımı da hızlanmaktadır.

Vücut kompoziyonu ve Cinsiyet

Dinlenim durumu enerjisine etki eden temel faktörlerden birisi de yağ oranıdır. Yağ dokuda enerji harcanımı kas dokusuna göre daha azdır. Yine aynı sebeple cinsiyet hormanlarından kaynaklı kadınlarda yağ oranının erkeklere göre daha yüksek olması metabolizma hızındaki yavaşlığın önemli bir sebebidir.

Boy

Boy uzunluğunun artmasıyla beraber vücut yüzey alanın ve hacmindeki artış dinelenim durumu enerjisinde artışa sebep omakta dolayısıyla metabolizma hızını arttırmaktadır.

Kilo

Kişinin kilosundaki artış BME düzeyinde artışa sebep olmakta dolayısı ile metabolizma hızını bir miktar arttırmaktadır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki; kilo artışı ile beraber kişide yağ miktarı da artacağından BME artışı yüksek bir ivmeye sahip değildir.

Ayrıca kilodaki artış aşırı kalori alımının bir göstergesidir Kişinin metabolizma hızı bir miktar artmış olmasına rağmen aldığı kalori miktarının fazlalığı, BME ve fiziksel aktivite düzeyinin çok üstünde olacağından, metabolizma hızındaki bu artışın kilo verme üzerine büyük bir etkisi olmayacağı bilinmektedir.

Hastalık ve fizyolojik durum

Ateş, enfeksiyon, yanık vakaları, hipertiroidi gibi hastalıklarda BME artarken, hipotiroidi, guatr ve diyabet gibi metabolik ve hormanal hasatlıklar da düşebilmektedir. Bunların yanında kişinin genetik özellikleri ve hareket düzeyi de BME yi etkliyebilir.

Yukarda saydığıız maddelere bakıldığında metabolizmanın hızı bir çok değişkene bağlı olduğu görülmektedir. Bu sebeple ideal bir değerden bahsetmek mümkün değildir. Bu değer kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Dyt. Akın Fatih Yıldız

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/metabolizma-hizi-hesaplama/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.