Mevsim Geçişleri Hasta Ediyor

Mevsim Geçişleri Sizi Hasta Etmesin

Mevsim Geçişleri Hasta Ediyor

Bahar aylarında havalar yavaş yavaş ısınmaya, doğa canlanmaya başlıyor. Mevsim geçişlerindeki ısı değişimleri ise hastalıklara yakalanma riskinin en fazla olduğu dönemler olarak karşımıza çıkıyor.

Havanın bir ısınıp bir soğuması, güneşe aldanıp giyilen ince kıyafetler ve değişen beslenme ile uyku düzeni vücut direncini düşürüyor. Bu durum da soğuk algınlığı, grip ve nezle şikayetlerinin artmasına sebep oluyor. Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr.

Nurten Küçük, mevsim geçişlerinde sağlıklı kalmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Isı değişimleri hasta ediyor

Bahar mevsiminde havaların ısı ve nem değişimi hem soğuk algınlığı hem alerjik hastalıkların daha çok görülmesine neden olmaktadır. Mevsim geçişlerinde sıcaklık değerleri sık sık değişmektedir.

36-37 derece arasında olan vücut sıcaklığı bu dönemde değişen hava şartlarıyla tam dengesini sağlayamaz ve bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Vücudun savunma sistemindeki bu azalma kişiyi enfeksiyonlara ve hastalıklara açık hale getirmektedir.

İlkbaharın gelmesiyle alerji dönemine de girilmektedir. Bu dönemde özellikle alerjisi olan kişilerin daha çok dikkat etmeleri ve kendilerini korumaları gerekmektedir.

Belirtiler birbirine benziyor

Alerjide belirtiler genelde; burun kaşıntısı, gözlerde yaşarma ve kaşıntı, hapşırma şeklinde görülür. Grip ve nezleyle benzeşen tarafları bu belirtilerdir. Fakat grip ve nezle gibi bir enfeksiyona bağlı olarak gelişen durumlarda bu belirtilere ek olarak baş ağrısı, vücutta kırgınlık, halsizlik ve ateşte eklenmektedir.

Havaların ısınması ve güneşin çıkmasına aldanıp ince giyinmek yine hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Gün içindeki ısı değişimleri bir terleyip bir üşümek kişinin hasta olmasına neden olmaktadır. Bu ne çok sıcak, ne de çok soğuk havalar bakteri ve mikropların üremesine zemin hazırlamaktadır. Alerji partiküllerinin de havada dolaştığı bu mevsim her açıdan risk oluşturmaktadır.

Alerjilerde genelde hastalıkları tetiklemektedir.

Çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler dikkatli olmalı

Grip belirtilerinde ateş daha fazla görülmektedir. Soğuk algınlığında ateş çok etkili değildir. Vücut kırgınlığı, hapşırmalar, burun kaşıntıları ve akıntıları iki hastalığında belirtisi ama yüksek ateşe gripte daha fazla rastlanmaktadır.

Soğuk algınlığına viral enfeksiyonlar neden olurken gribe bakteriyel enfeksiyonlar neden olmaktadır. İki hastalıkta mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır ama grip daha ağır geçirilmektedir. Soğuk algınlığı gribin daha hafif bir formu gibi düşünülebilir.

Mevsim geçişlerinden en çok çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler etkilenmektedir. Bu yaş gruplarının etki altında kalmaları aslında bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Erişkinlerin ise bütün gün havalandırma sistemleri çok iyi olmayan kapalı ortamlarda çalışmaları ya da okullarda bir arada olmaları  bağışıklık sistemlerini zayıflatabilmekte ayni zamanda mikropların çoğalması için ortam hazırlamakta  bu da yine hastalıklardan etkilenmelerini sağlamaktadır.

Elleri sık yıkamak hastalığa yakalanma riskini düşürüyor

Grip ve nezle daha çok hava yoluyla bulaşan hastalıklar olduğu için kapalı alanlarda havalandırmanın düzenli yapılması, ortam ısısının ve neminin iyi dengelenmiş olması gerekmektedir.

Bunun haricinde öksürürken, hapşırırken ağzı kapatmak ve düzenli olarak el yıkamak korunma yöntemlerinin başında gelmektedir. Maske kullanmak ya da elle ağzı kapatmak hastalığın bulaşmaması için bir önlemdir ama tek başına yeterli değildir.

Bu hastalıkların bulaşma olasılığı el temasıyla daha yüksek olmaktadır. Bu yüzden elleri sık yıkamak hastalıkların bulaşma riskini düşürmektedir.

Bol su tüketin ve düzenli uyuyun

Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmek mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunma sağlamaktadır. Su bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olduğu için bol su tüketmek gerekmektedir. Bol su içmek metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Burnun ve boğazın nem dengesi önemlidir ve bu denge bol su içilerek korunmalıdır. Düzenli ve kaliteli uyku vücut direncini güçlü tutmaktadır. Yine sağlıklı ve dengeli beslenme bağışıklığı artırmaktadır.

Karbonhidrat, protein ve sebzeyi dengeli tüketilerek vücut için gerekli bütün vitamin ve mineraller alınmalıdır. C vitamini içeren meyveler ve sebzeler ayrıca yumurta ve balık gibi zengin besin içerikleri olan proteinler yine bu dönemde tercih edilmelidir.

Ihlamur, yeşil çay, kuşburnu gibi vitamin ve mineral açısından zengin çaylar tüketilebilir.

Aşılar bu hastalıklara karşı koruma sağlıyor

D vitamini de hastalıklardan korunabilmek açısında yine önem arz etmektedir. D vitamini düşük kişilerin hastalıklara ve alerjilere yakalanma riski daha fazla ve iyileşme dönemleri daha uzun olmaktadır. Bu dönemde yine güneşten daha fazla yararlanmak faydalı olmaktadır.

Hastalıklardan korunma açısından yine sonbaharda yapılan grip ve zatürre aşıları önemlidir. Özellikle 65 yaşın üzerindekiler için bu aşılar, ilkbaharın gelmesiyle oluşacak soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

Hastalığa yakalanılsa bile daha hafif atlatılabilmektedir.

Tedavi nedene ve kişiye göre farklılık gösteriyor

Uzman hekimler tarafından yakalanılan hastalığa göre bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. İyileşme döneminde istirahat etmek ve bol su içmek çok önemlidir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, vücudu rahatlatıcı birtakım ilaçlar önerilmektedir. Burnu ve ağız içini okyanus suyuyla temizlemek tedavi aşamasına yardımcı olmaktadır.

Orada biriken mikropların ve partiküllerin temizlemesi iyileşmeyi hızlandırmaktadır Kişinin ateşi yükseliyorsa ve burun akıntısı koyu renge dönmüşse bu bakteri kökenli bir enfeksiyon göstergesi olabilir ve buna göre antibiyotik tedavisine başlanabilmektedir. Eğer hastanın alerjisi de varsa tedavi ona göre uygulanmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 12 Nisan 2018Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mevsim-gecisleri-sizi-hasta-etmesin/

Mevsim geçişleri çocukları hasta ediyor

Mevsim Geçişleri Hasta Ediyor

Fatma SUCU, mevsim geçişlerinde hastalığa yakalanmanın daha fazla olduğunu söyledi.

Mevsim geçişlerinde özellikle bağışıklıkları tam gelişmemiş çocukların daha savunmasız olduğunu kaydeden Uzm. Dr. SUCU, “Mevsim geçişlerinde hastalık yapan mikropların doğada yayılımları artar.

Bir sıcak bir soğuk olan değişken hava koşulları kişilerin bağışıklık sistemlerini zayıflatır. Zayıf bağışıklık sistemi de hastalıklara karşı zemin hazırlar. Çünkü güçlü bağışıklık sistemi, bizi hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı korur ve onlarla savaşır.

Bağışıklık sistemi zayıfladığında bu savaşta başarısız olunduğu için mikroplar hastalıklara yol açar” dedi.

“Rüzgarlı ve yeşil alanlarda, tozlu zeminlerde bulunmamaya özen gösterilmesi gerekir”

Uzman Dr. Fatma Sucu, sonbaharda rüzgarların artması, ilkbaharda ise polenlerin her yere savrulmasının hastalıklara neden olduğunu ifade ederek, “Alerjik bünyeli bebeklerde ve çocuklarda; astım, saman nezlesi, cilt lezyonları gibi klinik semptomların oluşmasına sebep olur.

Bu dönemlerde koruyucu ilaçların kullanılması, rüzgarlı ve yeşil alanlarda, tozlu zeminlerde bulunmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Unutulmaması gereken nokta, erişkin ve çocuklarda sadece burun akıntısı ile kendiliğinden geçebilen grip nezle gibi virütik hastalıkların, bebeklerde bronşiolit ve zatürre yapıp solunum, kalp yetmezliğine kadar gidebilen tablolara neden olabilmesidir” şeklinde konuştu.

“Mevsim geçişleri ile birlikte sık görülen hastalıklardan biri kulak enfeksiyonu”

Mevsim geçişleri ile birlikte sık görülen hastalıklardan biri de kulak enfeksiyonu olduğunu belirten Uzm. Dr.

Fatma Sucu, “Çocuklarda kulak ile boğaz arası östaki borusu daha kısa olduğundan, boğaz enfeksiyonu bile, rahatça kulağa atlayabilir.

Odanın nemlendirilmesi, burnun gerektiğinde serum fizyolojiklerle açık tutulması ve boğaz enfeksiyonu durumunda kulakların incelenmesi, ihmal edilmemesi gereken, olası komplikasyonları azaltır” ifadelerini kullandı.

Mevsim geçişlerinde korunma yollarından bahseden Uzm. Dr. Fatma Sucu, “En iyi koruma sağlıklı beslenmektir. bebekler için anne sütü en iyi koruyucu olduğudur.

Sağlıklı beslenmek ve mevsiminde sebzeleri tüketmek ve vitamin yönünden bol gıdalar almak , hastalıklara karşı en iyi korunma yöntemidir.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bağışıklık artırıcıları özellikle salgın dönemlerinde kullanmak çok yararlıdır” diye konuştu.

Doğanın tüm güzelliklerini bünyesine barındıran kamp alanı, çocukların ve gençlerin serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerine büyük olanak sağlıyor.

Ulaşım, konaklama ve yemek ihtiyaçlarının Şehitkamil Belediyesi tarafından karşılandığı ücretsiz doğa ve gençlik kampı faaliyetleri öğrenci gruplarından büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Mevsim şartlarına göre farklı aktivitelerin gerçekleştirildiği kamp alanında baharın gelmesiyle birlikte yoğunluk üst seviyelere ulaştı.

Günübirlik ve üçer günlük kamp faaliyetlerinin yanı sıra spor ve sağlık konulu projelerde ev sahipliği yapan tesiste ilkokuldan üniversitelere kadar farklı yaş gruplarında öğrenim gören binlerce öğrenci etkinlikler esnasında adeta moral depoluyor.

Doğa sporları farklı yaş gruplarına hitap ediyor

Şehitkamil Belediyesi Gençlik Kampında gerçekleştirilen doğa sporları ve temel kampçılık faaliyetlerinin farklı yaş gruplarına hitap ettiğini ifade eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, kamp alanında gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Gençlik kampımızda öğrenci gruplarını, spor kulüplerimizde faaliyet gösteren sporcularımızı, sivil toplum kuruluşları mensuplarını misafir etmeye devam ediyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz bizler için çok değerliler. Bu nedenle kamp alanımızda onları en iyi şekilde ağırlamak, kamp programı sonrasında mutlu bir şekilde evlerine uğurlamak adına görevli arkadaşlarımız ellerinden gelen tüm çabayı sarf ediyorlar. Şehitkamil Belediyesi Gençlik Kampında gerçekleştirilen doğa sporları ve temel kampçılık faaliyetleri farklı yaş gruplarına hitap ediyor. Doğa yürüyüşü, paintball, ip parkuru, tırmanma duvarı, pentatlon sahası gibi farklı etaplarda zorluk derecelerine ve aktivitelere ayrılan zamanları ayarlayarak tabiri caiz ise 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızı misafir edebiliyoruz. Ağırlıklı hedefimiz; gelişim çağında olan çocuklarımız ve gençlerimiz. Kamp alanında eğlenceli faaliyetlerin yanı sıra katılımcı öğrencilerimizin faydalı bilgiler edinmelerine, yararlı alışkanlıklarla programı tamamlamalarına azami derecede gayret gösteriyoruz. Doğa sevgisi, çevreyi koruma bilinci, grupla birlikte hareket edebilme alışkanlarının artması konusunda eğitimler gerçekleştiriyoruz. Her yıl binlerce öğrenciyi ağırladığımız kamp alanında çocuklarımızın kitap okuma alışkanlıklarının artması, el becerilerinin gelişmesi adına farklı istasyonlarda oluşturduk. Çalışmalarda emeği geçen tüm eğitmen arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Page 3

Okan Üniversitesi'nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği “Okan'da 'Yılın En'leri” 2017 ödülleri sahiplerini buldu. Çok sayıda ünlü ismin katıldığı ödül töreninde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sosyal Sorumluluk Projesi Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Büyükşehir Belediyesinin Gaziantep etnografik kültürünün yerelden evrensele taşınması ve uluslararası düzeyde tanıtılmasına yönelik çalışmaları üniversiteli öğrenciler tarafından taçlandırıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, çalışmalarıyla akademik dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

Okan Üniversitesi'nin geleneksel hale getirdiği, “Okan'da 'Yılın En'leri 2017 ödülleri kapsamında Sosyal Sorumluluk Projesi Özel Ödülü'nü aldı.

Törende; sinema, dizi, tiyatro ve moda dünyasından isimlere 11 kategori ve 7 özel ödül verildi. Törenin ilk ödülü olan 'Onur Ödülü'nü oyuncu Selçuk Yöntem aldı. 'Bekir Okan Özel Ödülü'nün sahibi geçtiğimiz Ocak ayında hayatını kaybeden Türk sinemanın önemli oyuncularından Münir Özkul'a verildi.

'Meslekte 50 Yıl' ödülünün verildiği Moğollar grubu adına ödülü Cahit Berkay aldı. Sinema ve tiyatro dünyasının duayenleri arasında yer alan Haldun Dormen'e 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' takdim edildi. Öğrenciler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan şarkıcı Sıla, bu yılın 'En İyi Kadın Şarkıcısı' seçildi.

En iyi erkek dizi oyuncusu, Erkan Kolçak Köstendil oldu.

Yılın en iyi haber sunucusu Nazlı Çelik, yılın en iyi kadın dizi oyuncusu Berrak Tüzünataç, yılın en iyi senaristi Ece Yörenç, yılın en iyi dizi müziği Cem Öget, yılın en iyi erkek şarkıcısı Mehmet Erdem, yılın en iyi müzik projesi Ece Dağıstan&Güvenç Dağüstün, yılın en iyi moda tasarımcısı Raisa&Vanessa, yılın en iyi tiyatro oyunu Nihal Yalçın – Antabus, yılın en iyi fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, yılın en iyi şefi Cihan Kıpçak ve Sosyal Farkındalık Ödülü Hayvan Hakları Koruma Kanunu Django&Pamuk adına Tanem Sivar seçildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Gaziantep etnografik kültürünün yerelden evrensele taşınması ve uluslararası düzeyde tanıtılmasına yönelik sosyal sorumluluk projesi özel ödülüne layık görüldü. Başkan Şahin'in adına ödülü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Oya Alpay aldı.

Page 4

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan “Tüketici Hakları” konferansı GAÜN Atatürk Kültür Sahnesinde gerçekleştirildi.

Konferansın açılışında konuşan Gaziantep İl Ticaret Müdürü Bilal Yazıcı, Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü olarak 9 ilçe ve il hakem heyetinde toplam 72 kişi ile hizmet verdiklerini belirtti.

Yazıcı, “Amacımız tüketicilerin yaşadığı sorunlarda başvuracağı, haklarınızı arayabileceği, çözüm yolları bulabileceği ve ücretsiz bir şekilde devletimizin sağladığı imkanları sunmak. 2017 Yılında Gaziantep'te yaklaşık 15 bin tüketici şikayeti aldık.

15 Bin kişinin rakamsal karşılığı 7 milyon Türk lirası. 7 milyon TL'lik ürün veya hizmet anlamında sorun yaşamışsınız ve bunu hakem heyeti aracılığıyla mahkeme öncesinde çözüme kavuşturulmasını istemişsiniz. Bunun yüzde 89'u tüketicinin lehine verilen kararlar oluşturuyor. Yaklaşık 6.

3 milyon TL satıcıdan alınmış, tüketiciye verilmiş, bu anlamda sizlere hem sosyal hem ekonomik olarak hakem heyetlerimiz bir rehabilite imkanı sunuyor” dedi.

Genel hükümlere göre hak aramak gerekir

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, “Ticari mesleki olmayan amaçlarla bir hizmet ya da ürün almak gerekir.

Yani eve alınan televizyon tüketici kapsamına girerken işyerine alınan televizyon tüketici kapsamına girmez. Genel hükümlere göre hak aramak gerekir. Bu noktada Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulmaz. Ayıp deyince sadece kırık, bozuk, eksik anlaşılmasın.

Üründe herhangi bir sorun olmayabilir. Ancak ambalajda yazılan özelliklere sahip değilse ayıplı maldır. Aldığınız bir bakliyatın paketinde 1 kilogram yazarken, ürün gerçekte 900 gram ise bu ayıplı maldır, bakliyatta herhangi bir sıkıntı olmasa bile.

Ya da reklam ve ilanda belirtilen bir özelliğin olmaması da ayıplı mal demektir. Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz'' şeklinde konuştu.

Geleceğimiz Öğrencilere Bağlı

GAÜN İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arif Özsağır ise öğrencilere açık çağrıda bulunarak ‘Tüketici Kulübü' kurmayı teklif etti.Prof. Dr. Özsağır, “Biz öğrenciyi sahada görmek, öğrenciyi aktif hale getirmek istiyoruz çünkü geleceğimiz öğrenciye bağlı.

Öğrenciden talep olduğu sürece Tüketici Kulübü kurmaya hazırız. Yarın gelsinler kurarız danışmanı da ben olurum'' ifadelerinde bulundu.Prof. Dr.

Özsağır'a destek veren dernek başkanı da, ''Öğrencilerden talep geldiği sürece sonuna kadar destekçileriyiz'' diye konuştu.

Konferans sonunda Türkiye genelinde yapılan 5, 6, 7 ve 8'nci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen 'Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları' konulu resim yarışmasında Gaziantep'te ilk 3'e giren öğrencilere ödülleri verildi.

Yarışmada Vali Lütfullah Bilgin Ortaokulu 8'nci sınıf öğrencisi Enes Bulut birinci, Gaziantep Kolaj Vakfı Okulları 5'nci sınıf öğrencisi Azra Güneysu ikinci ve Vali Lütfullah Bilgin Ortaokulu'ndan 8'nci sınıf öğrencisi Sudenaz Aksın ise üçüncülük ödülünü aldı.

Источник: https://www.iha.com.tr/gaziantep-haberleri/mevsim-gecisleri-cocuklari-hasta-ediyor-1962973/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.