Mide Ağrısı Çekmemek İçin Ne Yapmalı?

Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısından nasıl kurtuluruz?

Mide Ağrısı Çekmemek İçin Ne Yapmalı?

Mide ağrısı nasıl geçer? Zaman zaman yaşanan mide ağrıları yüzünden çok zor anlar yaşar ve bu ağrıları geçirmek için ne yapılabilir diye sorup, araştırma yoluna gittiğimiz olmuştur. 

Mide, vücudun merkezinde, yaşamsal fonksiyonun başladığı yerde bulunur. Mide ağrısına neden olan birçok unsur mevcuttur ve bu ağrının nedenleri bilmek de son derece önemlidir.

Beslenme konusunda sağlıklı yiyecekler tercih etmemiz gerekirken, yağlı ve baharatlı yiyecekleri tercih ederek mide ağrısına sebebiyet veririz. Tabi bu da midemiz içerisindeki asitleri daha etkin hale getirir ve ağrı oluşumunu tetiklemiş olur.

Mide ağrısı için tedavi yöntemi denildiğin de akla ilk gelen anlık rahatlatabilecek ilaçlar gelir. Tabi ki doktor muayenesi sonrasında almalısınız ki bunu söylemeye bile gerek yok artık!

Mide ağrısı çekmemek için dikkat etmemiz gerekenler;

 • Bağırsaklarınızı canlandırmak için daha fazla egzersiz ve günlük yürüyüşler yaparak ve derin nefes alıp verme egzersizleri yaparsak mideyi oldukça rahatlatırız ve sağlık açısından da formda kalmış oluruz.
 • Mideyi sıcak tutmak ve soğuk havalarda dikkat etmek çok önemlidir.
 • Tüm süt ürünleri midenize ağır bir şekilde oturur ve çoğu insan süt ürünü tükettikten sonra iyi hissetmez. Sebebi ise, vücudumuzun süt ürünlerini sindirecek enzime sahip olmamasıdır! Bu gıdalar bağırsaklarımızın duvarlarına yapışır ve mide yanması, gaz, hazımsızlık ve yağ ve toksin birikimine sebep olur.
 • Bir şey yemeden 1 ya da 2 saat duruyor, sürekli atıştırıp, elinizde sürekli şeker ya da sakız varsa, bu demek oluyor ki mideniz dinlenemiyor! Sürekli çalışarak hazımsızlığa, yetersiz besin emilimine ve ağrılara sebep olur.
 • Sinirliyken, endişeliyken ya da gerginken yemek yemeyin ve yediğiniz besinleri acele etmeden yavaş çiğneyerek, her lokmanın tadını çıkarın.
 • Günde 2 litre su içmelisiniz. Sindirimi zorlaştırmamak adına, yemek sırasında 1 bardaktan fazla su içmeyin.
 • Çiğ besin tüketmeye çalışın yani mümkünse meyve ve sebzeleri fazlaca tüketin.

Mide ağrısı çekmemek için bunlardan uzak Durun!

Asitli yiyecek ve içecekler: Çiğ köfte, bulgur pilavı, kırmızı et (sebzelerle karışık salata da haftada 2’yi geçmemek şartı ile yiyin.) gibi yiyecekler ve kola, gazoz ve sirke gibi içecekler tüketmemelisiniz.

Kızartmalar: Kavurma, patates kızartması gibi her türlü kızartmadan uzak durmalısınız.

Alkol ve sigara: Alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durmalısınız. Şarap tüketiminizi abartmadığınız sürece kullanabilirsiniz.

Acılı gıdalar: Acılı, ekşili, bol baharatlı gıda ve turşulardan uzak durmalısınız.

Hamur işi: Şekerli yiyecekler ile hamur işinden de elinizden geldiğince uzak durmalısınız.

Mide ağrısına iyi gelen gıdalar

 • Papatya, ıhlamur, ada çayı, melisa çayı, anason ve nane gibi iyileştirici ve sağlıklı otlar içeren çaylar içebilirsiniz.
 • Tam tahıllı yiyecekler tüketerek, vücudunuza daha fazla lif alın.
 • Zencefilin sindirim sistemi için oldukça faydalı bir bitkidir, gözünüz kapalı kullanabilirsiniz.
 • Kullanırken; Orta boy bir zencefili iyice dilimleyerek 1 bardak suda kaynatın ve 5 dk. kaynattıktan sonra süzün. İsteğiniz dâhilinde tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.
 • Rezenenin mide ağrısına çok iyi geldiği söylenir. Hatta uzmanlar, bebeklere sakinleştirip ve gaz sancısını geçirmesi için rezene çayı tavsiye ederler. Gaz gideren, idrar söktüren, ağrı azaltan ve antimikrobiyal özelliklere sahip olarak mide ağrısı için, rezene tohumu çok etkili bir doğal çözümdür.
 • Kullanırken; 1 bardak sıcak su içine ezilmiş rezene tohumu atıyoruz ve 5 dk. kaynatıp, soğuduktan sonra içiyoruz. Ayrıca yemekten sonra rezene tohumunu, bir ya da bir buçuk çay kaşığı çiğnerseniz de mide ağrısına iyi gelebilen bir ilaca dönüşebilir.
 • Papatyanın birçok faydası vardır ve çok geniş yelpazede sağlığımıza faydalı bir bitkidir. Mide kaslarının rahatlatarak hazımsızlığın etkilediği mide ağrılarına birçok faydası vardır ve üşütmeden kaynaklanan mide ağrısına da iyi gelir.
 • Kullanırken; 6-7 adet kurumuş papatyayı 1 bardak suda kaynatıp, soğuduktan sonra içiyoruz.
 • Alkalin içeren kimyon ile pH dengesini sağlıklı kılar, C vitamini içeren limon suyu ise serbest radikalleri ortadan kaldırıp, mide ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 • Kullanırken; Kimyonu 1 bardak suda kaynatıp, 4-5 damla limon suyu ekleyerek tüketebilir, ayrıca da limonun suyunu sıkarak içebilirsiniz.
 • Günde 2-3 bardak nane çayı tüketerek de mide ağrılarını büyük ölçüde giderebilirsiniz. Hızlı bir çözüm ve rahatlama için nane yaprakları çiğneyebilirsiniz.
 • Doğal antibiyotik olan elma sirkesini, ılık suya 1 çorba kaşığı ekleyip, ağrınız geçene kadar günde 1-2 bardak için.
 • Güçlü bir mide koruyucusu olan meyankökü son yapılan araştırmalara göre mide oluşan aşırı asitlenmeyi azaltıyor.
 • Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin ve ince şeritler halinde doğrayıp salatasını yaparak tüketin.
 • Kullanırken; Lahananın 4/1’ini ve kerevizi soyup yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. Sonra 1 havucu da temizleyip dilimleyerek, lahana ve kereviz ile beraber suyunu sıkıp, sabah akşam için.
 • Çiğ patates suyu da mide yanmasının doğal ilaçlarındandır. Patatesi soyarak katı meyve sıkacağında suyunu sıkın ve su, havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.
 • Çok sık duyulan ve tüketilen doğal bir içecek olan maden suyu, mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getirir.

“Sağlık midede başlar.” diye bir söz vardır. Mideniz düzgün çalışmıyorsa düzenli ve sağlıklı beslenerek ve ufacık dikkat ile sağlıklı bir mideye kavuşabilirsiniz.

Editör / Araştırmacı ve Girişimci Yazar

Источник: https://www.agrisinaiyigelen.com/mide-agrisi-nasil-gecer-mide-agrisindan-nasil-kurtuluruz/

Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Mide Ağrısı Çekmemek İçin Ne Yapmalı?

Mide problemleri birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden. Bulantı ve yanma hissi, kişiyi oldukça rahatsız eder, günlük yaşantısında zora sokar. Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Bütün cevaplar yazımızda…

Beslenme alışkanlığının etkisini mide de hissederiz. Yağlı ve asitli gıdalar tüketildiğinde, mide de hissedilecek ağrı kaçınılmazdır. Fakat, mide ağrısını hiç bir zaman küçümsememek gerek.

Çok şiddetli ve geçmeyen mide ağrıları, bazı kanser türlerinin habercisi olabilir. Bunun yanı sıra, mide ağrısı ve kalp krizi durumlarının neredeyse belirtileri aynı.

Bunun için, ağrılarınızı hafife almayarak genel kontrollerinizi aksatmayın.

Sebebi ülser olmayan mide ağrısına neyin sebep olduğu net değildir. Doktorlar, işlevsel bir bozukluk olarak kabul ederler, bu da belirli bir hastalık veya tanınabilir bozukluğun bulunmadığı anlamına gelir. Biz neden mide ağrısı olur konusunu başlıklar halinde yazımızda ele aldık.

Önemli not: Mide ağrısı sorunu yaşıyorsanız öncelikle mutlaka bir uzmana danışmayı unutmamalısınız!

Mide ağrısı neden olur?

Mide ağrısı neden olur?

Birçok sebepten dolayı mide ağrısı çekebiliriz. Mide ağrısına maruz kalan insanlar ise ağrıları azaltmak için farklı yöntemler deniyor. Yaygın mide ağrısı nedenleri:

 • Aşırı yemek,
 • Enfeksiyonlar,
 • Stres,
 • Gaz sıkışması
 • Gastrit,
 • Reflü,
 • Ülser,
 • Mide kanaması,
 • Gıda zehirlenmeleri

gibi durumlar sonucu mide ağrıları ortaya çıkar ve şiddetlenebilir. Ayrıca, mevsim geçişlerinde, hali hazırda mide ağrısı çeken insanların şikayetleri daha çok artar.

Uzmanlara göre mide ağrısı nedenlerinin şiddetlenmesinin en önemli sebebi hareketsiz bir yaşam ve dengesiz bir beslenme düzeni olduğunu düşünüyor. Bu iki kriterin, neredeyse bütün hastalıkların başlangıç nedenleri olarak biliyoruz.

Vücudun en hassas noktalarından biri olan mide de, kötü bir beslenme şeklinden epey etkileniyor. Çok şiddetli ağrılar çekiyorsanız, ağır yemeklerden kaçınılmalı ve yürüyüş yapılmalı.

 Bunun yanı sıra, en duygusal organımız olan mide, stresten de bir hayli etkileniyor.

Mide ağrısı, karın bölgesinde hissediliyor. Karın bölgesinde hissedilen ağrının yanı sıra, kramplar, bulantı, şişkinlik ile daha da şiddetleniyor.  Sürekli bir hazımsızlık problemi yaşıyorsanız, mideniz olduğundan fazla ağrıyı çeker.

Bununla beraber, kabızlıkta mide ağrısına neden olabiliyor. Sindirim sisteminin olduğundan farklı seyretmesi haliden oluşan kabızlık sorunu, mide ağrınızı şiddetlendirir.

İshal ve kusma durumları gibi sindirim sistemini etkileyen bu rahatsızlıklar, yine mide ağrısını artırabilir.

Mide ağrısı gastrit ve reflüye sebep olabilir!

En hassas organlarımızdan biri olan mide, kötü bakıldığında, hem kendisini hem de sizi rahatsız edecek durumlara sokar. Şiddetli mide ağrısı, mide iltihabı hastalığı olan gastrit, mide salgısının yemek borusuna kaçmasına neden olan hastalık reflüyü tetikleyebilir. Çok daha ciddi olarak, mide üst tabakasının bozulması ile ülser hastalığı ortaya çıkabilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Bu bitkiler sayesinde, mide ağrısı oluşma riskini azaltabilir, var olan şiddetini de hafifletebilirsiniz. Doğadan gelen bu şifalı bitkiler ile midenizi rahatlatın.

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler:

 • Meyan kökü
 • Zencefil
 • Nane
 • Rezene
 • Papatya
 • Zerdeçal

Gelin bitkileri detaylarıyla ele alalım.

Meyan Kökünün mide ağrısına faydaları

Midede oluşan fazla asit birikimi rahatsız edici bir durum. Fakat bu asit birikimini meyan kökü ile giderebilirsiniz. Meyan kökü ile asit birikimi yok olur, böylece asidin midenizin dokularına zarar verilmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca, meyan kökü mide koruyucu niteliğinde.

Zencefilin mide ağrısına faydaları

Tıpkı meyan kökü gibi, zencefil de mide asidinin dengelenmesine büyük katkı sağlar. Mide bulantısı ve kusma problemlerinin giderilmesine yardımcı olan zencefil, mide ekşimesinin yok olmasında da etkilidir. 

Nanenin mide ağrısına faydaları

Ferahlık veren nanenin, midede oluşan gaz ve spazm giderici özelliği var. Mide bozulmalarında oluşan olumsuz durumlar için nane çayı tüketilerek, mide rahatlatılabilir. 

Rezenenin mide ağrısına faydaları

Mide sıvılarının üretiminin artmasına yardımcı olan rezene, nane gibi midenin rahatlamasını sağlar. Şişkinlik ve gaz gibi rahatsız edici sorunlar yaşandığında, rezene çayı ile kurtulunabilir. Mideyle bağlantılı olarak, sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına yardımcı olur. Rezeneyi yemeklerin içine koyarakta tüketebilirsiniz. 

Papatya mide ağrısına faydaları

Sakinleştirici etkiye sahip bitkilerden olan papatya, mide ve bağırsaklarda oluşan sorunlar için ideal bir çözüm yoludur. Birçok mide rahatsızlığına iyi gelen papatya çayı, hazımsızlık problemine de çok iyi gelir. 

Zerdeçalın mide ağrısına faydaları

Zerdeçal bitkisinin içinde bulunan iltihap giderici özelliği sayesinde midede bakterilerin yol açacağı rahatsızlıklara iyi gelir.  Midede bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan zerdeçal, doğal bir antibiyotik gibidir. Şişkinlik ve gaz gibi sorunlara iyi gelmesinin yanı sıra, bağırsaklarda oluşan kabız ya da ishal gibi sorunlara da iyi geliyor. 

Mide ağrısı olanlar ne yememeli?

Beslenmenin doğrudan mideyi etkiliyor. Düzenli beslenmek her ne kadar mideye iyi gelse de, bazı yiyecekler midemizi olduğundan daha kötü bir hale getirebilir.

 • Çok demli ve acı kahveleri özellikle aç karnına tüketmek,
 • Fazla baharatlı ve acı yemekleri yemek
 • Fazla tuz, kırmızı pul biber, isot gibi ağır baharatlar

midenizi rahatsız edecektir. 

Hangi durumlarda doktora gitmeliyiz?

Mide ağrısı varsa aşağıdaki durumlarda hemen burayı tıklayarak tıbbi yardım alın:

 • Kanlı kusmuk,
 • Koyu renk, katranımsı dışkı,
 • Nefes darlığı,
 • Çene, boyun veya kolunuza yayılan ağrı,
 • Açıklanamayan kilo kaybı.

Etiketler: mide ağrısımideye iyi gelen bitkilerşifalı bitkiler

Источник: https://www.gidahatti.com/mide-agrisina-ne-iyi-gelir-mide-agrisi-neden-olur-nasil-gecer-125903/

Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide Ağrısı Çekmemek İçin Ne Yapmalı?

Mide ağrıları çok sık yaşanan bir sorundur ve hemen hemen herkesin başına gelir.

Mide ağrılarının yüzlerce farklı sebebi olabilir ancak çoğu ciddi durumlar değildir ve kendiliğinden geçer. Genellikle aradığınız çözüm mutfağınızdadır.

Gaz, şişkinlik, hazımsızlık, bulantı, kabızlık, ishal gibi sorunlar en sık mide ağrısına yol açan sebeplerdir. Ayrıca regl ağrıları, huzursuz bağırsak sendromu, böbrek taşları ve safra kesesi taşları da mide ağrısına sebep olur.

Apandisit mide ağrısına sebep olsa da çok sık görülmez, ancak dikkat edilmelidir zira patlarsa derhal ameliyatla müdahale gerektirir.

Ancak sorun altta yatan bir hastalık değilse mide ağrılarının çok hızlı ve sağlıklı çözümleri vardır. Birçok gıda mide ağrınızı keser, ayrıca evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem de mevcuttur. İşte bunlardan bazıları.

Mide ağrısı nasıl geçer?

Şiddetli mide ağrısını geçirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

1) Daha çok hareket edin

Fiziksel aktiviteler, bağırsak hareketlerinin artırarak sindirim sistemimizin daha düzenli çalışmasına yardım eder. Bu da kabızlık, gaz gibi sorunların önüne geçilmesini sağlar. Sürekli hareketsiz bir şekilde durmak kabızlığa yol açacaktır. Dışarıda yapılacak yarım saatlik bir yürüyüş bile mide ağrısı çekmenizi önleyebilir. Her gün en az yarım saat kadar hareket etmeye çalışın.

2) Tuvaleti ziyaret edin

Mide bulantısı ya da karın ağrısı yaşayan kişiler aslında genellikle bağırsaklarını boşaltmaya gereksinim duyar. Başka bir yöntem denemeden önce tuvalete gidip 5-10 dakika kadar oturmayı deneyin, bacaklarınızı karnınıza doğru iyice çekerek oturun, dilerseniz ayak desteği kullanın.

Bu pozisyonda oturmak bağırsakların zorlama olmadan, doğal olarak hareket etmesini sağlar. Yalnız ıkınmamaya ve kendinizi zorlamamaya dikkat edin, bunlar hemoroid gibi sorunlara yol açabilir.

3) Sıcak kompres uygulayın

Otururken ya da uzanmış haldeyken karnınıza sıcak su torbası ya da ısı bantları yerleştirmek mide ağrınızı biraz azaltabilir. Sıcaklık kasların rahatlamasını sağlar ve kramp var ise krampları da yatıştırır.

Dilerseniz elektrikli battaniye de kullanabilirsiniz. Ancak ısıyı en fazla 5-10 dakika kadar uygulamanız gerekir. Eğer apandisit ya da mide sorunlarından şüpheleniyorsanız sıcak kompresi kesinlikle uygulamayın, bu apandisitin patlayıp kana karışmasını hızlandırır.

4) Uzanın ve bacaklarınızı karnınıza çekin

Ya da dilerseniz ayağa kalkın ve ayak parmaklarınıza dokunun. Mide ağrılarının büyük kısmı midede ve bağırsaklarda sıkışan gazdan kaynaklanır. Bu iki hareketi yapmak ise gazın sıkıştığı yerden çıkıp vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu esnada gaz çıkarmaya çalışın.

5) Kusmamak için kendinizi tutmayın

Eğer mideniz çok bulanıyorsa vücudunuz size kusmak istediğini söylüyor olabilir. Kusmak çok rahatsız edici ve istenmeyen bir durum olsa da vücudumuzun bakteri, virüs ve sindirilmeyen yemeklerden kurtulma şeklidir.

Bu yüzden kendinizi tutmayın ve kusmaya çalışın. Ancak kusma bir günden fazla sürüyorsa derhal doktora danışın. Ayrıca kusarken kaybettiğiniz su ve elektrolitleri geri kazanmak için su ve maden suyu tüketmeye çalışın.

6) Karnınıza masaj yapın

Mide krampları kas kasılmasından da kaynaklanıyor olabilir. Kendi kendinize yapacağınız nazik bir masajla bu kasılmayı rahatlatabilirsiniz, bunun için midenizin ve belinizin bazı yerlerine hafifçe bastırarak masaj yapın.

Fazla sert bastırmamaya dikkat edin. Masaj yaparken burnunuzdan derin nefes alıp ağzınızdan yavaşça vermeye özen gösterin, bu da kaslarınızı rahatlatacaktır.

7) Rahat ve geniş kıyafetler giyin

Karın ve mide bölgenizi sıkacak giysilerden uzak durun. Bu önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de aslında çok önemlidir zira kıyafetleriniz mide asidini artırabilir ya da hazımsızlığa bile neden olabilir.

Yüksek belli ve sıkı pantolonlar ile etekler karnınızı sıkıştırır ve yemek borunuzun alt kısmına baskı yapar, bu da hazımsızlığa ve mide asidinin yemek borusuna çıkmasına yol açar. Yemek yedikten sonra eğer pantolonunuz sıkıyorsa mümkünse düğmesini açmaya çalışın.

Mide ağrısına iyi gelen besinler

Bazı yiyecekler ve içecekler mide ağrısını geçirir, diğer şikayetlerinizi de keser. Bu besinlerden bazıları şunlardır:

1) Zencefil

Mide ve bağırsak sorunlarının en etkili ilaçlarından biri de zencefildir, antik çağlardan beri kullanılır. İçerisindeki bileşenler bağırsak duvarlarını rahatlatır ve gevşetir.

Kök zencefilden 7-8 ince dilim kesin, kabuğunu soyun, içine çeyrek limon sıkın ve 4 fincan suda kaynatın. Beş dakika kadar kaynasın. Ardından süzerek için. Bu çayı günde 2-3 kez tüketebilirsiniz. Dilerseniz içerisine biraz bal da ekleyebilirsiniz.

2) Karbonatlı su

Reçetesiz satılan antiasit mide ilaçlarının çoğunda ana etken madde olarak karbonat bulunur. Bu sebeple bu tür ilaçları denemek yerine evde kendi mide ilacınızı yapabilirsiniz.

Bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı karbonat koyun ve iyice karıştırın. Karışımı yavaşça için. Mide ağrınız kesilene dek 3-4 saatte bir içebilirsiniz.

3) Muz ve badem ezmesi

Mideye nazik davranan atıştırmalıklardan biri de tam taneli kızarmış ekmeğin üzerine sürülen badem ezmesi ve muz dilimleridir. Muzun sindirilmesi kolaydır ve mide asidinin nötrlenmesine yardımcı olur, ayrıca bağırsak hareketlerini de düzenler.

Bu sebeple yalnızca muz tüketmek bile midenizin rahatlamasını sağlamaktadır. Muz ishali de keser. İçerisindeki pektin maddesi dışkıyı koyulaştırır. Günde bir muz tüketebilirsiniz.

4) Hafif yanmış kızarmış ekmek

Kömür, hastanelerde yemek ve alkol zehirlenmelerinin yol açtığı zehrin vücutta nötrlenmesi için kullanılır. Kızarmış ekmek de midenin asidini alır. Bu sebeple ekmeğinizi kızartma makinesinde biraz fazla tutarak midenizdeki toksinlerin ve alkolün nötralize olmasını sağlayabilirsiniz.

5) Limon ve tarçın

Tarçın çayı, yulaf ezmesi, su ya da diğer hafif yiyeceklerinize limon eklemeye çalışın. Özellikle limon ve tarçın çayı antioksidan bakımından çok zengindir ve mide ile bağırsaktaki mukus katmanını destekleyerek midede ağrıya sebep olan durumları dindirebilir. Özellikle ülser ağrılarına çok iyi gelir.

Limondaki asit midenin daha çok asit salgılamasını sağlar ve sindirimi destekler. Tarçın ise sindirimi hızlandırır ve doluluk hissini giderir. İki adet çubuk tarçının üzerine bir bardak kaynar su dökün, içine biraz limon suyu ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Dilerseniz içine bal da ekleyebilirsiniz.

6) Elma sirkesi

Mideniz ağrıdığında biraz elma sirkesi tüketmek belki çok iç açıcı bir fikir gibi gelmeyebilir ancak çok yararlıdır.

Elma sirkesi bakterileri öldürür, eğer midenizde bakteriyel bir enfeksiyon varsa bunun giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi mide asidinizi dengeler ve reflü ile savaşır. Ancak tek başına içilmemelidir.

Bir çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya karıştırarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz içerisine bal da ekleyebilirsiniz.

7) Beyaz pirinç ya da haşlanmış patates

Beyaz pirinci suda haşlayıp süzdükten sonra kalan suyu içmek mide ağrınızı dindirebilir. Pirinç haşlandığında suya, mideyi ülser ve gastrit ağrılarından koruyan bir madde bırakır. Esmer ya da beyaz pirinci haşlayarak suyunu tüketmeye çalışın. İçine bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Ayrıca haşlanmış pirinç ve haşlanmış patates ishali önler ve dışkınızın katılaşmasına yardımcı olur. Midedeki fazla asidi de emerler. Ancak patates gaz yapabileceğinden ötürü çok tüketilmemelidir.

8) Yoğurt

Yoğurt yüksek miktarda probiyotik, yani yararlı bakteri içerir ve mide ile bağırsaktaki doğal dengeyi korur, onarır. Böylece sindirimi güçlendirir.

Bunun için şekerli, meyveli yoğurtlar yerine sade yoğurt tüketmelisiniz zira şeker midenizi daha çok ağrıtabilir. Eğer sade yoğurdun tadını sevmiyorsanız bir çay kaşığı bal ile karıştırabilirsiniz.

Mümkünse ev yapımı yoğurt yiyin, kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın. Her gün yoğurt tüketmeye çalışın.

9) Nane

Nane, gaz giderici ve ağrı kesicidir, ayrıca krampları da dindirerek rahatlama sağlar. Mide asidinizi dengeler ve sindirimi de kolaylaştırır. Mide ağrısı için naneyi farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Dilerseniz birkaç yaprak taze nane çiğneyebilir, naneli şeker yiyebilir, taze naneli su içebilir ya da nane çayı yapabilirsiniz. Nane çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir avuç ezilmiş taze nane yaprağı ya da bir kaşık kuru nane koyun ve 10 dakika kadar demleyin, ardından süzerek için.

10) Aloe vera suyu

Aloe vera bitkisinin suyu mide yanmasını keser ve mide ağrılarını dindirir. Özellikle taze aloe vera bulursanız keserek suyunu çıkarabilirsiniz. Bu su toksinleri atmak için çok yararlıdır ancak çok fazla kullanmamaya dikkat edin çünkü çok fazla kullanınca müshil etkisi gösterebilir.

11) Rezene

Rezene sindirimi destekler, gazı ve şişkinliği dindirir ve mide ağrısını geçirir. Mide ağrısı için üretilen bitki çaylarında etken maddelerden biridir. Eğer taze rezene bulursanız birkaç dilim kesip çiğneyerek yiyin.

Ya da dilerseniz yarım çay kaşığı rezene tohumunu çiğneyin ya da tohumlarla çay yapın. Kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı rezene tohumu koyup demleyebilirsiniz.

12) Frenk kimyonu

Frenk kimyonu tohumları rezene tohumlarına benzer, içerisinde bolca vitamin ve mineral bulunur ve bunlar sindirim sisteminde yerleşen zararlı bakterilerin gelişimini engelleyerek sindirimi destekler, gazı ve şişkinliği geçirir. Bir avuç frenk kimyonu tohumunu yemeklerden sonra çiğneyebilirsiniz, gaz sorunu yaşadığınızda da işe yarar.

Kaynaklar:

15 Best Foods to Ease a Stomach Ache

https://www.wikihow.com/Cure-a-Stomach-Ache

https://www.parents.com/health/stomach-ache/natural-tummy-ache-remedies/

17 Proven Home Remedies for Stomach Aches and Cramps

Источник: https://www.mailce.com/mide-agrisina-ne-iyi-gelir.html

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Çekmemek İçin Ne Yapmalı?

Mide ağrısı hemen hepimizin zaman zaman rahatsız olabildiği bir durum, malumunuz. Üstelik bu ağrı öyle farklı sebeplerle ve öyle farklı zamanlarda olabiliyor ki yaşlı-genç demeden herkesi hayatı boyunca farklı dönemlerde, değişik zamanlarda yoklayabiliyor.

Peki, yok mudur bunun bir çaresi dersiniz?

Elbette var. Eğer ciddi bir problem olduğunu düşünüyor ya da bu durumu sık sık yaşıyorsanız çareyi doktorunuzda aramalısınız ama geçici bir durum yaşıyor ve doğal, bitkisel yöntemlerden de destek almak istiyorsanız sizi hemen böyle alabiliriz.

“Mide ağrısına ne iyi gelir?” diye düşünüyorsanız çareyi mide ağrısını azaltan, hatta yeri geldiğinde dindiren bu doğal malzemelerde bulabilirsiniz. “Mide ağrısı neden olur?” derseniz onun da cevaplarını vermeden geçmedik, baştan söyleyelim.

Şimdiden çok çok geçmiş olsun diyor ve başlıyoruz.

Mide ağrısı neden olur?

adventisthealthcare

Başta da söylediğimiz gibi mide ağrısı birçok farklı sebep nedeniyle olabilir. O sebeplerin en yaygın olanları ise şöyle:

 • Hazımsızlık
 • Stres
 • Aşırı yemek yeme
 • Yağlı, ağır yiyecekler tüketme
 • Aşırı baharatlı yiyecekler tüketme
 • Uzun süreli aç kalma
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Hormonal etkiler
 • Çevresel etkiler
 • Zararlı alışkanlıklar
 • Gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları
 • Aşırı kilolu olma
 • Gaz sıkışması
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Mide ağrısına ne iyi gelir?

  moptopmaven

  Mide ağrısının birçok nedeni var gördüğünüz gibi. Bu nedenle aşağıda sıraladığımız doğal malzemelerin sadece midenizi rahatlatma konusunda size destek olabileceğini unutmamalı ve sık sık mide ağrısı sorunu yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde kendinize iyilik yapmak isterken bilmeden daha fazla zarar vermiş olursunuz, aman diyelim.

  Uyarımızı da bir kez daha tekrar vettiğimize göre mide ağrısına ne iyi gelir sorunuza cevap verebiliriz. Buyursunlar, mide ağrısına iyi gelen yiyecekler şöyle:

  Süt ve yoğurt

  Eğer laktoz intoleransınız yoksa mide ağrısı için destek alabileceğiniz yiyecek ve içeceklerin başında süt ve yoğurt geliyor.

  Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olan bir bardak süt ya da bir kase ev yapımı doğal yoğurtla mide ağrılarının üstesinden kolayca gelebilir, kısa sürede midenizin rahatladığını görebilirsiniz.

  Ancak laktoz intoleransınız varsa ya da süt ve süt ürünlerine karşı vücudunuz farklı reaksiyonlar gösteriyorsa uzak durmalısınız.

  Tarçın

  Midede asit-baz dengesinin bozulması nedeniyle oluşmuş, mide yanmasına benzer bir ağrı söz konusu ise tarçın imdadınıza yetişmeye hazır. Dilerseniz çayınızın içine, dilerseniz bir kase yoğurdun içine ilave edebileceğiniz tarçınla bu sorunun üstesinden kısa sürede gelebilirsiniz.

  Muz

  Aslında sadece muz değil, muz başta olmak üzere tüm lifli besinler mide ağrılarını hafifletme konusunda size yardımcı olacaktır. Sindirilebilir besin lifi açısından oldukça zengin olan muz, mide enzimlerinin de sağlıklı bir şekilde salgılanmaya devam etmesini sağlıyor, bu da kısa sürede mide ağrısına iyi geliyor.

  Keten tohumu

  Tıpkı muz gibi besin lifi açısından oldukça zengin olan, hatta sırf bu nedenle diyetlerin de vazgeçilmez malzemelerinden sayılan keten tohumu, bu özelliği sayesinde mide ağrısına da iyi geliyor. Size de aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz keten tohumunu salatalarınıza ya da bir kase yoğurdun içine ilave ederek afiyetle yemek düşünüyor.

  Kimyon

  Aşırı baharatlı yiyecekler mide ağrısını tetikler dedik ama bu baharatlardan biri kesinlikle kimyon değil, diyebiliriz. Tabii eğer alerjiniz yoksa.

  Kimyon, midedeki asit-baz dengesinin sağlanmasında vücuda destek oluyor, dileyenler yine bir kase yoğurtla tüketebileceği gibi isteyenler de limon suyu ya da temiz içme suyuna karıştırarak tüketebiliyor.

  Silme 1 çay kaşığı kadar kimyon kullanmanız yeterli olacaktır, aşırıya kaçmamaya özen gösterin, bizden söylemesi.

  Armut

  Her mevsim bulamıyor olsak da eğer mide ağrıları çektiğiniz bir dönemde evinizde armut varsa, ondan destek almayı da deneyebilirsiniz. Tıpkı muz ve keten tohumu gibi besin lifi bakımından zengin olan armut, midenizi hiç yormadan sindirilecek, bu arada da içindeki lifler ve faydalı maddeler sayesinde mide ağrınızı hafifletecektir.

  Nane

  Hemen her derde deva olmayı başaran, kokusu bile şifalı lezzetlerden nane, mide ağrısına da iyi gelen yiyecekler arasında. Özellikle gaz sıkışması gibi bir problem nedeniyle mide ağrısı çekiyorsanız nane çayı hazırlayarak ya da nane-limon yaparak midenize iyileşme yolunda güzel bir destekte bulunabilirsiniz.

  Zeytinyağı

  Safra salgısı olarak bilinen salgının sağlıklı bir şekilde salgılanmasını sağlayan zeytinyağı, bu etkisi sayesinde besinlerin sindirim sürecini hızlandırıyor ve daha sağlıklı bir hale getiriyor.

  Aşırı kilo, aşırı yemek yeme gibi durumlar nedeniyle oluşan mide ağrıları da bu sayede hızla geçebiliyor.

  1-2 yemek kaşığı zeytinyağını doğrudan tüketebileceğiniz gibi dilerseniz bol zeytinyağlı hafif salatalar hazırlayarak da aynı etkisini görebilirsiniz.

  Papatya çayı

  Biraz da içelim diyor ve mide ağrısına iyi gelen içeceklerin başında gelen papatya çayı ile sizi baş başa bırakıyoruz. Stres gibi farklı psikolojik etkiler nedeniyle oluşan mide ağrıları için sinir sistemini destekleyen, sinirleri rahatlatarak stres ve buna bağlı oluşan sorunları ortadan kaldıran papatya çayından her gün bir fincan içebilirsiniz.

  Maden suyu

  Bilirsiniz, yemek yedikten sonra midesinde rahatsızlık hissedenler genelde maden suyu içer. İşte bu gerçekten mide ağrısı problemini çözmede etkili yöntemlerden biri aynı zamanda. Midede ağrılara neden olan bozulan asit-baz dengesi ise maden suyu bu konuda size destek olabiliyor. Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırdığından kısa sürede mide ağrısının geçmesine de olanak sağlıyor.

  Tüm bunların yanı sıra eğer midenizde yaşadığınız problemin başka bir şey olduğunu düşünüyorsanız şu içeriklerimize de göz atmak isteyebilirsiniz:

  Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

  Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

  Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

  Önemli bir not: Eğer yukarıdaki herhangi bir yiyeceğe karşı alerjiniz varsa ya da tükettiğinizde mide ağrılarınız azalmıyor, hatta şiddetleniyorsa asla tüketmemeli ve vakit kaybetmeden doktorun yolunu tutmalısınız.

  Источник: https://yemek.com/mide-agrisina-ne-iyi-gelir/

  Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı nedenleri nedir? Hangi yiyecekler mide ağrısını geçirir?

  Mide Ağrısı Çekmemek İçin Ne Yapmalı?

  Mide ağrısı, kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin maruz kalacağı ve birçok nedene bağlı bir rahatsızlıktır. Karın bölgesinde kasılma ve kramp olarak kendini gösteren mide ağrısının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında beslenme alışkanlığı gelir.

  Mide ağrısı, aşırı yağlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimi ile kendini, bulantı, kusma, kasılma, kramp, yanma şeklinde gösterebilir. Mide ağrısı için ilk olarak bir doktora başvurmak gerekir. Böylece mide ağrısına iyi gelecek ilaç yazabilir, mide ağrısı nedenlerini öğrenebiliriz.

  Fakat doktora gidecek fırsat ve zaman olmadığı zamanlarda mide ağrısına ne iyi gelir öğrenmek isteriz. Haberimizde mide ağrısına iyi gelen yiyecekler ile birlikte doğal çözümleri sizler için derledik.

  MİDE AĞRISI NEDEN OLUR?

  Mide, yemek borusu ile ince bağırsaklar arasında yer alan ve düz kaslardan oluşan bir organımızdır. Ağız yolu ile aldığımız besinler, önce dişler ve tükürük salgısı yardımıyla parçalandıktan sonra yemek borusunda mideye gelir.

  Burada mide tarafından bazı salgılar ile bu besinler sindirilir. Normal olarak bu şekilde işlemesi gereken bu işlem sırasında bazı aksaklılar mide ağrısına neden olur. Mide ağrısı da midenin görevini engellediği için bizlere rahatsızlık verir.

  Ki bazen bu rahatsızlıklar, çok sancılı olabilir.

  Mide ağrıları, genellikle, sinirsel hazımsızlık, safra taşı, ülser, mide kanseri, gastrit ve kolit hastalıklarının habercisi olabilir. Bu yüzden, bu hastalıkların önlenmesi için erken teşhis önemli olur. Eğer mide ağrınız 2-3 gün gibi uzun sürerse doktora başvurmanız gerekir.

  MİDE AĞRISININ NEDENLERİ NEDİR?

  Mide ağrısı, hemen hemen her yaşta, herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu durum, psikolojik nedenlerden olabileceği gibi, beslenme ve hormonal düzensizlik nedeniyle olabilir. Mide ağrısı nedenlerini başlıca şu şekilde sayabiliriz;

  1- Stres2- Alerjik durumlar3- Herhangi bir mide hastalığı başlangıcı4- Hormonal etkiler5- Psikolojik sebepler6- Çevresel etkiler7-Gastrit8- Reflü9- Aşırı kilo10- Aşırı acı tüketimi11- Sigara ve alkol

  12- Kabızlık

  Gastrit Belirtileri

  MİDE AĞRISI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Mide ağrısı tedavisi için ağrıya neden olan ektenleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu durumda mide ağrısına iyi gelen ilaçların kullanımı ya da mide ağrısına iyi gelen yiyecekler çözüm yolu olabilir. Aynı zamanda şifalı bitkilerle yapılan tedaviler ile mide ağrısı giderilebilir.

  Mide ağrısına neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması için ilaçla tedavi bir doktor gözetiminde, denetiminde yapılması gerekir. Ve bu yöntemle çok daha iyi sonuçlar alınır.

  Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis, mide ağrısının ileride daha büyük rahatsızlığa dönüşmesini önler.

  Bu nedenle tüm hastalıklarımızda olduğu gibi mide ağrısında da bir doktora görünmek iyileşmede en büyük etkendir.

  MİDE AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  Mide ağrısı için ilk olarak doktora gitmek gerekse bile bazen imkanımız olmayabilir. Bunun için doktora gitmeden önce mide ağrısını hafifletmek için ne iyi gelir, hangi yiyecekler iyi gelir bilmek önemlidir.

  Bazı bitkilerin mide ağrısına iyi gelen ilaçlar gibi etkileri olabiliyor. Kesin olarak mide ağrısını ortadan kaldırmasa bile bu yiyecekler sizi rahatlatabilir.

  Mide ağrısına iyi gelen yiyecekleri ve nasıl kullanabileceğinize dair bir liste hazırladık.

  1- Kimyon ve limon: Mide ağrısına bitkisel çözüm olarak kimyon ve limon ikilisini kullanabilirsiniz. Kimyon, asit-baz oranını dengelemede yardımcı olur. Midenizde aşırı asit sonucu bir ağrı var ise limon ve kimyon karışımı ile bu ağrıyı giderebilirsiniz. Bunun için ise yarım bardak limon suyuna bir miktar kimyon ekleyerek karıştırarak içmeniz yeterli olacaktır.

  2- Yoğurt: Sindirimi kolaytıran yoğurt, mide ağrısı için bir diğer çözümdür. Yoğurt, hazımsızlık ve sindirim yavaşlığı sebebiyle oluşan mide ağrılarınıza iyi gelir. Yoğurdu normal öğünlerimizde tüketmemiz sindirimi kolaylaştırır.

  3- Papatya çayı: Sakinleştirici özelliği ile birçok derde deva olan papatya çayı, mide kaslarının kasılması sonucu oluşan mide ağrısına iyi gelir. Hazımsızlığı giderme özelliği de olan papatya çayı, mide kaslarının gevşemesine yardımcı olur.

  Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı neden olur ve nasıl geçer?

  4- Süt: Mide ağrısına iyi gelen süt, mideyi yatıştırma, sindirimi kolaylaştırma özellikleri mevcuttur. Mide ağrısına en doğal çözümlerden biri olan süt, pH dengesini ayarlar. Böylece mide sıvısının mideyi delmesi önlenmiş ve mide kanamasının önüne geçilmiş olunur. Yatmadan önce içilen bir bardak süt, geceleyin mide ağrısı nedenlerini ortadan kaldırabilir.

  5 – Tarçın: Mide yanması, mide ağrısının nedenlerinden biridir. Mide yanması, mide yapısının bozulması, mide asit-baz dengesinin bozulması, aşırı asitli yiyecek tüketimi nedeniyle olur. Bu durumda tarçın, mide ağrısına iyi gelen bitkisel çözüm olarak karşımıza çıkar. Mide yanmasına iyi gelen tarçının tüketimi ile bu nedenden dolayı oluşacak mide ağrısını önlemiş oluruz.

  6- Karnabahar: Mide yanması için bitkisel diğer bir çözüm ise karnabahar tüketimidir. Doğal bir mide koruyucu olan karnabaharı kaynatarak kullanılabilir.

  Haftada 3 kere bir porsiyon az suda az haşlanmış karnabahar yemek mide ülserine karşı tedavi edici olarak öneriliyor.

  Bu kür sırasında tuz kullanılmaması ve yağ olarak sadece bitkisel yağlar tercih edilmesine dikkat çekiliyor.

  7- Elma Sirkesi: Mide ağrısına iyi gelen elma sirkesi, mide yanmasın karşı kullanabileceğimiz çözüm yoludur. Elma sirkeci, midenin doğal yapısını koruyarak mide duvarının zarar görmesini önler.

  mide duvarları, mide sıvısından etkilenmemesi için özel bir zarla kaplıdır. iştebu zar tabakayı, elma sirkesi korur ve iyileştirir.

  Yemeklerinizde kullanacağınız elma sirkeci, mide yanması nedeniyle oluşacak mide ağrısına iyi gelir.

  8- Muz: Mide enzimlerinin üretiminde ve dengesinde önemli bir besin olan muzu, öğünler arasında tüketmek mide yanmasına ve mide ağrısına iyi gelir. Muz, yapısal olarak mide hücreleri ile uyumludur.

  Midedeki besinlerin eritilmesi ve sindirilmesi görevini gören mide enzimi, midenin sağlığını kaybetmesi ile mideye zarar verebiliyor. Bu durum da mide kanamasına yol açabilir.

  Doğal bir mide koruyucu olan muz, bu durumda kullanılacak bitkisel bir çözüm olur.

  9- Lifli besinler: Lif içeren besinler, sindirim sisteminin çalışamasına yardımcı olur. Bundan dolayı kabızlık durumunda kepekli ekmek, kuru kayısı, kuru incir gibi lifli besinlerin tüketimi ile kabızlığın giderilmesi sağlanır ve bundan oluşan mide ağrılarına iyi gelir.

  10- Maden suyu: Mide asidinin artması nedeniyle oluşan mide ağrılarında maden suyu yardımcı olabilmektedir. Maden suyunun şeker içermeyen doğal olması gerekir. Maden suyu, midedeki asit miktarının etkisiz hale getirmesi nedeniyle mide ağrısına iyi gelir.

  11- Baklagiller: Midenin korunmasını sağlayan Bioflavionid adlı madde içermeleri nedeniyle baklagiller, mide sağlığı açısından önemlidir. Fasülye, mercimek gibi baklagillerin tüketimi ile mide dış ve iç etmenlerden korunur ve böylece ağrı oluşması önlenmiş olur.

  12- Lahana: Mide ağrılarının nedenlerinden olan ülser ve gastrit gibi hastalıkların tedavisinde lahana, özellikle çiğ olarak tüketimi ve çiğ lahana suyu etkili besindir. Bundan dolayı mide ağrısında çiğ lahana ve çiğ lahana suyu iyi gelir.

  13- Zeytinyağı: Yiyeceklerden alınan yağların sindirimi için gerekli olan safra salgısını destekleyen zeytinyağı, mide sağlığının korunmasında etkili olup mide ağrısına iyi gelir.

  14- Patates: Mide ağrılarına iyi gelen patates, içerdiği lifler ile mide sağlığı açısında etkilidir. Özellikle haşlanmış patates, mide problemlerinin giderilmesinde ve mide yanmalarını hafifletmeye yardımcı bir besindir.

  15- Armut: Sindirimi kolay olan armut, lifli yapısı nedeniyle mideye dost bir meyvedir. Mide ile birlikte sindirim sistemi organlarını yormayan armut, mide ağrısını hafifletmeye yarayan bir besindir.

  16- Keten Tohumu: Omega-3 kaynağı olan keten tohumu, lifli yapısı nedeniyle kabızlık ve şişkinlik gibi mide problemlerinde yoğurdun içine konularak veya salataların içine eklenerek tüketilmesi tavsiye edilmiştir.

  17- Zencefil çayı: Bulantı ve kusmanın durdurulmasında etkili olan zencefil çayı, sindirim sistemi organları yatıştırması özelliği nedeniyle mide ağrısı tedavisinde doğal bir çözümdür. Zencefilin aynı zamanda mide ekşimesine de iyi geldiği bilinmektedir.

  PARTNER Minik Hüdaverdi'ye bir de şimdi bakınDiş ağrısına ne iyi gelir?Şizofreni Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

  Источник: https://www.mynet.com/mide-agrisina-ne-iyi-gelir-mide-agrisi-nedenleri-nedir-hangi-yiyecekler-mide-agrisini-gecirir-1222403-mykadin

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

   ×
   Рекомендуем посмотреть