Mide-Bağırsak Enfeksiyonundan Korunmanın 5 Yolu

Mide-bağırsak enfeksiyonundan korunmanın 5 yolu!

Mide-Bağırsak Enfeksiyonundan Korunmanın 5 Yolu

Özellikle sıcakla uygun olmayan ortamlarda saklanan veya uzun süre açıkta bekletilen yiyeceklerin mide-bağırsak enfeksiyonuna yol açabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, içeceklere katılan buzların bile enfeksiyon nedeni olabileceğini belirterek, enfeksiyondan korunmanın 5 yolunu anlattılar.  

Bugünlerde pek çok kişi; karın ağrısı, ishal ve kusma gibi şikayetlerle hastanelerin acil servisinin yolunu tutuyor. Yaz hastalıkları arasında başı çeken mide-bağırsak enfeksiyonları, özellikle de aşırı sıcaklarda önemli oranda artış gösteriyor.

Bunun en büyük nedeninin, uygun olmayan ortamlarda saklanan veya açıkta uzun süre bekletilen yiyecekler olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, şunları söyledi:

“Mikroorganizmazlar sıcak ortamda çoğalıyor”

“Sıcak ortamda mikroorganizmalar kolayca çoğalarak gastroenterit adı verilen mide-bağırsak enfeksiyonuna yol açabiliyor.

Hastalık çoğunlukla hafif seyrederek birkaç gün içinde kendiliğinden geçebiliyor ancak kusma ve ishalin şiddetli olduğu vakalarda vücuttan su ve elektrolit kaybı gelişerek hastaneye başvuru gerektirebiliyor.

Hijyenik şartların iyi olmadığı ortamlarda ise enfeksiyon, salgına dönüşebiliyor.”

Mide-Bağırsak enfeksiyonundan korunmanın 5 yolunu anlatan Doç. Dr. Suna Yapalı, enfeksiyona yakalanma halinde neler yapılması gerektiğini açıkladı, uyarı ve önerilerde bulundu.

Kaynağı bilinmeyen suları tüketmeyin!

Özellikle sular, yaz aylarında en önemli bulaş kaynağı! Musluk suyu ve denetimsiz içme sularından uzak durun. Zorunlu hallerde suları kaynatarak için.

Serinlemek için içeceklerinize eklediğiniz buzlara dikkat edin; zira buzlar bile önemli bir enfeksiyon kaynağı olabiliyor.

Müesseselerde buzların musluk suyundan hazırlanmaması, ayrıca buz makinelerinin günlük olarak temizlenmesi büyük önem taşıyor.

“Ellerinizi sık sık yıkayın”

Enfeksiyonlardan korunmak için en önemli hijyen kuralı, sık sık elleri yıkamak. Ellerden yiyeceklere bulaşan mikroorganizmalar sindirim sisteminde enfeksiyonlara yol açabiliyor.

Tuvaletten, ev ve bahçe işlerinden, evcil hayvanlara dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Gıda maddelerine dokunmadan önce de ellerin yıkanması çok önemli.

Eller en az 30 saniye bol sabunlu suyla, parmak araları dahil ovularak yıkanmalı.

Yiyecekleri saklama koşulları

Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden, son kullanım tarihi geçmiş ürünlerden, pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinden uzak durun. Gıdaları buzdolabı dışında uzun süre bekletmeyin.

Çiğ sebze ve meyveleri bol ve temiz suyla yıkayın.

Özellikle açık büfe servis yapan yerlerde açıkta uzun süre bekletilen soslu, mayonezli ve kremalı yiyecekler önemli enfeksiyon kaynağı olarak karşımıza çıkabiliyor.

Havuz ve kirli denize dikkat!

Yaz sıcağında serinlemek için girilen havuz ve kirli denizler de enfeksiyon nedeni olabiliyor. Özellikle havuzların temizliğinin uygun koşul ve sıklıkla yapıldığından emin olun. Kalabalık ve temizliği yeterince yapılmayan havuzlar gözün yanı sıra mide ve bağırsak enfeksiyonları açısından da risk oluşturuyor. Su yutmamaya dikkat edin.

“Ortak tuvaletlerin temizliğine dikkat edin”

Mide-bağırsak enfeksiyonlarına zemin hazırlayan en önemli faktörlerden birisinin de tuvaletler olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, “Tuvaletlerin temiz olması, özellikle mide-bağırsak enfeksiyonu şikayeti yaşayan kişilerin kullandıkları tuvaletlerin düzenli olarak temizlenmesinde özen gösterilmesi, ortak havlu kullanımından da kaçınılması çok önemli” dedi.

Mide-bağırsak enfeksiyonu halinde ne yapılmalı?

Hastalık süresince vücudunuzun su, tuz ve mineral desteğini sağlayın.

İshal düzelene kadar yağsız ve az posalı diyet yapın.

İshal süresince yağsız çorbalar, yağsız peynir, yoğurt, patates haşlaması, elma, şeftali, muz ve havuç gibi besinler tüketin.

Bu dönemde kepek ekmekten, yağlı ve şekerli gıdalardan, baharatlardan, bol posalı sebze ve meyvelerden uzak durun.

Halk arasında ishali azalttığı sanılan kuru kahve ve kuru çay tüketiminden kaçının! Çünkü kahve ve çay vücuttan sıvı kaybına neden oluyor. Bol bol su içmeye özen gösterin.

Yapılan en önemli hatalardan biri de; hekime danışmadan ishal kesici ilaçların kullanılması. İshal kesici ilaçların bilinçsizce kullanılması, bağırsak hareketlerini yavaşlatarak sindirim sistemindeki zararlı mikroorganizmaların atılımını durduruyor ve bağırsak hastalığını daha da ağırlaştırabiliyor.

Uzun süren, tedaviye yanıt vermeyen, kanlı ve sümüklü ishallerde altta yatan bir bağırsak hastalığı olabileceğinden mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurun.

Etiketler: Doç. Dr. Suna Yapalıishalsu içmek

Источник: https://www.gidahatti.com/mide-bagirsak-enfeksiyonundan-korunmanin-5-yolu-84357/

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bağlı Sağlık Problemleri ve Mide Bulantısı

Mide-Bağırsak Enfeksiyonundan Korunmanın 5 Yolu

Enfeksiyonun belirtileri ve beraberinde neden kaynaklı olduğunu bilmekte fayda var. Vücudumuzun bağışıklık sistemine göre farklı sağlık problemlerine dayalı idrar yolu enfeksiyonu oluşmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Mide Bulantısı

İdrar yolu hastalıkları son derece önemli bir sağlık problemi olmak ile birlikte bakterilerin neden olduğu bir hastalık türü olduğunu söyleyebiliriz. İdrar yolu enfeksiyonu hastalığı olan kişilerde zamanla bağışıklık sisteminde zayıflama meydana gelmektedir. Bunun sonucunda da eğer vücudunuzun savunma sistemi güçlü ise hastalık kendi kendine geçecektir.

Lakin vücudunuzun savunma sistemi zayıf ise hastalığın başlamasının ardından hastalık belirtileri ortaya çıkacaktır. Sağlık problemi kapsamında akıllarda soru işareti bırakan sorulardan bir tanesi idrar yolu enfeksiyonu mide bulantısı yapar mı olmakta. Evet idrar yolu enfeksiyonu zaman içerisinde hastalığın vücut tarafından tedavi edilememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Hastalık kapsamında en fazla ön plana çıkan belirti mide bulantısı olmakta. Bu aşamada tedavi uygulamasında bulunulması gerekmektedir.

Eğer tedavi işlemi geciktirilir ve enfeksiyon tedavi edilmez ise o zaman idrar sisteminde başlayan enfeksiyon ilerleme kaydedecek ve üst bölgelere doğru yayılacaktır. Bunun sonucunda da böbreklere sıçrama riski oluşacaktır.

Bu süreçte hasta mide bulantısının yanı sıra dayanılmaz şiddette ağrı hissi duymaktadır. Bu süreçte kişi muhakkak bir dahiliye doktoruna gözükmelidir. Enfeksiyonun devam ettiği süreçte kişinin her zaman midesi bulunmaktadır.

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonun Mide Bulantısına Etkileri

Daha çok idrar yaparken meydana çıkan yan etkiler oluşturan bu sağlık problemi kapsamında birden fazla belirti ve rahatsız edici gözlemler söz konusu olmaktadır. İdrar yaparken yanma hissi ile karşılaşırken aynı zamanda bel soğukluğu ve mide bulantısı da ileri düzeyde tepkime göstermektedir. Kısaca belirtmek gerekirse idrar yolu ile ilgili oluşan enfeksiyonlar midemizi etkilemektedir.

Mesanede İdrar Birikimi

Zaman içerisinde iltihaplanmaya neden olan etkileşimler bir tanesi de idrarın mesane de kalarak tortulaşmasıdır. Bu durum zaman içerisinde iltihaplanmanın söz konusu olması ve sonucunda da rahatsız edici mide bulantılarının açığa çıkmasına sebep olmaktadır.

Böbrek taşlarında meydana gelen hareketlenmeler sonucunda idrar yolunda meydana gelen tıkanmalar sonucunda bölgede bakteri oluşumunun ilerlemesi ile iltihaplanma meydana gelmektedir. Buda mide bulantısına yol açar ve bunun yanı sıra kişide soğuk soğuk terlemeler söz konusu olacaktır.

Genital Bölge Temizliği

Genital bölge temizliği ilk olarak uygulanması gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesidir. Öyle ki tuvalet temizliğine özen göstermeniz bakteri üremesinin önüne geçebilecek en önemli ayrıntı olmakta.

Bu sayede idrar yollarında meydana gelecek iltihaplanmayı da önlemiş olmaktasınız. İdrar yolunda oluşan bakteriler genellikle sindirim sisteminde yer alan bakterilerden oluşmaktadır.

Bakterilerin bu alanda ilerleme kaydederek üretraya ulaşması sonucunda enfeksiyon meydana gelmektedir.

Mide Bulantısı ve Sık Sık İdrara Çıkma

Enfeksiyon sürecinde en belirgin belirtilerden bir tanesi de sık sık idrara çıkmadır. Bu hem sık sık idrara çıkma hem de genital bölgede meydana gelen yanmalar ile birlikte bizlere zor süreçler yaşatan bir sağlık problemini açığa çıkarmaktadır. Tedavi edilmediği süreçte ise çok daha ciddi sağlık sorunlarını meydana getirecektir.

Enfeksiyon oluşumu sonrasında kişinin beslenme düzeni ve sindirim sistemi tamamı ile etkilediğinden kişi kabızlık problemi açığa çıkmaktadır. Kabızlık karın ağrısına ve mide bulantısına da sebep olacağından bu durumda etkileşimlerin azalması yönünde doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Tüm bu belirtiler ve etkileşimler hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelen belirtiler olmakta. 

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önleme

 • Enfeksiyondan korunmak ve mide bulantısına sebep olacak düzeyde hastalığın ilerlememesi adına alınması gereken bir takım önlemler bulunmaktadır.
 • Cinsel birleşim sonrasında mesanenizi temizlemek. Bakterilerin oluşumunu engellemek amacı ile dikkat edilmesi gereken detaylardan bir tanesidir.
 • Bol miktarda sıvı tüketiminde bulunun. Sık sık sıvı tüketiminde bulunmak enfeksiyon belirtileri başlamadan önce idrarınızın sulanması ve bakterilerin boşaltım sistemi aracılığıyla vücudunuzdan atılmasına katkı sağlamaktadır.
 • Tahriş edici ürünler kullanımından kaçınmak. Enfeksiyon riski oluşturan bir diğer neden ise kişisel olarak kullanılan kozmetik ürünü losyonlar ve benzeri maddelerdir.

Kısaca özetleyecek olursak idrar yolu enfeksiyonunda mide bulantısı olur mu? Evet mide bulantısı savunma sistemimizin karşılamadığı evrede olan sağıl problemine karşı vücudumuzun bizlere sinyal gönderdiği bir hastalık belirtisidir. Birden fazla nedene bağlı olarak mide bulantısının oluşabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu süreçte doktora başvurmalı ve doktorumuzun önerdiği ilaçlar ile hijyenik bir bakım süreci sonucunda hastalığı kolaylıkla atlatabiliriz.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://midemikrobu.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-mide-bulantisi-yapar-mi.html

Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri (Gastroenterit Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Mide-Bağırsak Enfeksiyonundan Korunmanın 5 Yolu

Gastroenterit genellikle ”gastro” olarak tanımlanır. Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu duruma bakteriler, virüsler ve diğer organizmalar neden olabilir.

Bağırsak enfeksiyonları daha çok besin zehirlenmeleri nedeni ile ya da su kaynaklı meydana gelir. Gastroenterit ataklarının çoğu birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. İshal ve kusma şiddetli olur ise vücutta su kaybına yol açabilir ve bu durum vücutta yeteri kadar su kalmamış anlamına gelir.

Bu durum bebeklerde ve çocuklarda daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Birleşik Krallıkta Gastroenterit’e çoğunlukla virüsler neden olur. Virüslerin yayılımı bir kişiden diğerine yakın temas ve hasta kişinin hazırladığı yemeklerden bulaşma olur. Gastroenterit’e bazen gıda zehirlenmeleri de sebep olabilir.

E-coli ve Salmonella gibi gıda zehirlenmesine neden olan bazı bakteri türleri vardır.

Su kaynaklı enfeksiyonlar Salmonella, Shigela bakterileri, Amipli dizanteri, Kolera ve özellikle çocuklarda da görülen Rota virüs enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar bağırsak enfeksiyonlarına etken olan enfeksiyonlardır. Bakterilerin karıştığı içme suları ve kullanma suları da özellikle sağlık koşulları iyi olmayan ve az gelişmiş ülkelerde alt yapının kötü olmasından kaynaklanır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) belirtileri

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri kusma ve ishaldir. Hastaların genelinde mide ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleri de görülür.

Bu belirtiler genellikle birkaç gün sürebileceği gibi, bazen bir hafta bile devam edebilir. Şiddetli ishal ve kusma söz konusu ise su kaybı gelişebilir.

Su kaybı belirtileri çökük gözler, ağız kuruluğu, dilde paslı görünüm ve az miktarda koyu renkli ve kötü kokulu idrar’dır.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) teşhisi

Bağırsak enfeksiyonları genellikle ishal bulgusu ile kendini gösterir ve ishal yapan diğer bazı nedenler ile de karıştırılabilir. Kronik ishal yapan bazı hastalıklar ve bazende ilaçlar ishale neden olabilir. Örneğin antibiyotik kullanımı sonrası ishal çok sık görülür. Bu nedenle hastaların antibiyotik kullandığını doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Bazı kronik seyirli gastrointestinal hastalıklar (Corhn hastalığı, ülseratif kolit, kolon kanseri) gibi hastalıklar bağırsak enfeksiyonu ile karışabilir.

İshal üç aydan daha fazla devam eder ise kronik ishal olarak değerlendirilir ve daha ciddi tetkikler yapılır. Bağırsak enfeksiyonları başlangıçta iyi huylu ve daha çabuk iyileşen sorunlardır.

Fakat ısrarlı süren ishal vakalarında daha derin araştırmalar için gastroentroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu nedeni ile kusma ve ishal şikayeti olan hastanın su kaybını önlemek için bol sıvı alması gerekir. Çok acil ve şiddetli durumlarda mutlaka acil servise baş vurulması önemlidir. Mümkün olduğunca katı bir şeyler yemeye çalışmalı, istirahat edilmelidir. Fakat bazı durumlarda mutlaka antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Uygun antibiyotik tedavisinin başlanabilmesi için enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına baş vurulması önemlidir. Ne tür antibiyotik verileceğini enfeksiyon hastalıkları uzmanı karar verir.

Fakat enfeksiyon hastalıkları uzmanına baş vurana kadar bol su ve gazlı olamayan sıvılar alınmalıdır. Fakat gazlı içeceklerden kaçınmak önemlidir.

Çünkü gazlı içecekler bağırsak hareketlerini daha da arttırırlar.

Gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) nasıl önlenir?

Bağırsak enfeksiyonlarından korunmanın temel yöntemi alınacak alt yapı önlemleridir ve bu açıdan belediyecilik hizmetleri çok büyük önem taşır.

Belediyecilik hizmetlerinin iyi olduğu ülkelerde ve şehirlerde bağırsak enfeksiyonu görülme sıklığı daha azdır. Türkiye’nin Batısında bağırsak enfeksiyonları daha az görülür iken, Güney Doğu ya da Doğu Bölgelerinde daha sık görülür.

Daha az gelişmiş ülkelere gidildiğinde bağırsak enfeksiyonları görülme oranı daha sıktır.

Bunların yanı sıra kişilerin kendi alacağı önlemler arasında dışarıda satılan besinleri tüketmekten kaçınmak, sebze ve meyveleri iyi yıkamak, hijyen koşulları iyi olmayan yerlerde yemek yememek, sık sık elleri yıkamaya dikkat etmek, çocukları el yıkama alışkanlığını kazandırmak, tuvalet hijyenine dikkat etmek, çevre temizliğine dikkat etmek, sokakta satılan yiyeceklerden kaçınmak gibi önlemler alınarak bağırsak enfeksiyonlarından (gastroenteritten) korunmak mümkün olabilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/bagrsak-enfeksiyonlar-gastroenterit/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть