Mide Botoksu Bir Mucize Mi?

içerik

Mide Botoksu – Mide Küçültme

Mide Botoksu Bir Mucize Mi?

Obezite (aşırı kilo) insan hayatını olumsuz etkileyen en büyük sağlık sorunlarından biri. Siz de obeziteyle başa çıkmak ve ameliyat olmadan fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız mide botoksu tedavisini öneririz.

Mide Botoksundan önce Botoks Nedir? ondan bahsedelim!

Botoks, “Clostridium Botulinum” adlı bakterilerden elde edilerek insan vücuduna enjeksiyon yoluyla uygulanan tıbbi bir protein türüdür. Öyleki insan vücuduna uygulandığı bölgedeki sinirsel ve elektriksel akımı durduran bu protein 4 ile 6 ay gibi bir sürede kasların kasılmasını önler.

Mide Botoksu Nedir?

Endoskopik olarak midenin açlık ve iştah üzerinde etkili olan sinirlerin ve kasların belirli süre etkisiz hale getirmeyi hedefleyen obeziteye karşı ameliyatsız tedavi yöntemidir ve dünyada 15 yıldır uyulanmaktadır.

Mide Botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir.

Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur.

Bu tedaviside botoks maddesi midenin açlık hormonu sağlayan ilgili bölümlerine uygulandığı için, kişide iştahında azalma ve uzun tokluk hissleri oluşacaktır.

Ortalama 15–20 dakika süren bu tedavinin ardından kişide açlık ve iştah üzerinde etkili olan bu kaslar 4–6 ay gibi bir süre kısıtlı çalışacak ve bu sayede iştah azalacak, midedeki kasların kasılma yeteneğini kaybetmesinden dolayı da midenin boşalması uzayacaktır.

Midenin kasılma yeteneğini kaybetmesinden dolayı, alınan gıdalar midede daha uzun süre durur ve boşalması gecikir. Bu sayede kişi daha uzun süre tokluk hisseder ve fazla gıda alma ihtiyacı duymaz.

Alınan karbonhidratların mideyi terketmesi 2–4 saat arası bir süre alırken mide botoksu tedavisinden sonra bu süre 12 saate kadar uzar.

Mide Botoksu tedavisi endoskopik olarak uygulandığından dolayı diğer ameliyatlarda ihtiyaç duyulan herhangi bir ön hazırlık gerektirmez.

Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tedavi olmadan önce mide ile ilgili bir rahatsızlığınız olmamalı!

Gastrit, mide ülseri gibi hastalıklarda botoks tedavisi uygulanmadan önce bu tip hastalıkların öncelikle tedavi olması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Mide Botoksunun Faydaları

Fazla kilolarınızın %40 ‘ ından 6–8 ay arası bir sürede kurtularak hayal ettiğiniz ideal kiloya kavuşacaksınız. Bununla birlikte obeziteye bağlı, obezitenin sebep olduğu diğer hastalıkların iyileşmesinde de önemli ölçüde yol katedersiniz.

Mide Botoksu Tedavisi Güvenli mi?

Bu tedaviyi yaptırmak isteyen hemen her hastanın aklında kuşku bırakacak mide botoksu riskleri, mide botoksu güvenli mi, mide botoksu yan etkileri tarzında sorular olması gayet doğal bir içgüdü. Etkisinin 4–6 ay sürdüğü mide botoksu ameliyatının herhangi bir riski ya da yan etkileri yoktur. Hata tedaviden 1–2 saat sonra yürüyerek hastaneden ayrılabilir.

Mide Botoksu Etki Süresi

Mide botoksu uygulamasını takip eden 3 günden sonra, açlık ve iştah hislerinde azalmalar başlar. 1 hafta sonrasında ise bu hisler maksimum seviyeye gelir ve etkisi 4 ila 6 ay süreyle devam eder.

Mide Botoksu Tekrar Uygulanabilir mi?

Mide Botoksu işleminde 6 ila 8 ay içersinde kişinin ideal kiloya ulaşması hedeflenir. Bu süreç içersinde, çok az kilo veren ve hedeflenen ideal kiloya erişemeyen kişiler için tekrar mide botoksu işlemi uygulanabilir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Fazla kilolarından şikayetçi olan ve kilo vermek isteyen tüm kişilere uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Bu işlemde hasta seçimi çok önemlidir. Vücut kitle indeksi 40 ‘ ın üzerinde olan kişilerde mide botoksu işleminin çok faydalı olmayacağını belirtmek gerekir.

“,”author”:”Mide Küçültme”,”date_published”:”2019-06-19T17:16:44.491Z”,”lead_image_url”:”https://miro.medium.com/max/1200/1*__22TiFHd8edm7qfV_pRHw.png”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://medium.com/@midekucultme/mide-botoksu-8719ee8fa27c”,”domain”:”medium.com”,”excerpt”:”Obezite (aşırı kilo) insan hayatını olumsuz etkileyen en büyük sağlık sorunlarından biri. Siz de obeziteyle başa çıkmak ve ameliyat olmadan fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız mide botoksu…”,”word_count”:532,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://medium.com/@midekucultme/mide-botoksu-8719ee8fa27c

Mide Botoksu

Mide Botoksu Bir Mucize Mi?

Mide botoksu; dünyada 10-15 yıldır uygulanan, endoskopik olarak uygulanan, midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirmeyi amaçlayan ameliyatsız bir obezite ile mücadele yöntemidir.

Mide botoksu işlemi ortalama 15-20 sürer. Bu sürede midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kasları 4-6 ay süreyle etkisiz hale getirildiği için iştah azalır, mide kaslarının kasılma yeteneğini kaybetmesi nedeniyle midenin boşalması gecikir, besinlerin midede daha uzun süre kalması sayesinde tokluk süresi uzar, daha az gıdayla daha kolay doyulur ve kilo kaybedilir.

Normalde karbonhidratlı gıdalar mideyi 2-4 saatte terk ederken, mide botoksu uygulamasından sonra midenin boşalma süresi 12 saate kadar uzar.

Mide botoksu, midenin açlık hormonu salgılayan bölümlerine de uygulandığı için kişinin iştahının azaltılmasında ve tokluk süresinin uzatılmasında etkinliğe sahiptir.

Mide botoksu uygulaması ile 6-8 ay içinde fazla kilonun %40’ının verilmesi ve ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir.  

Obezite (şişmanlık) Nedir? 

Obezite (şişmanlık); bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe artan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün “vücutta sağlığı kötü yönde etkileyecek düzeyde yağ birikimi” olarak tanımladığı obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle, vücudun enerji dengesinin bozulması ve vücut ağırlığının sağlığı bozacak boyutta artmasıdır. 

Erişkin kadınlarda vücuttaki yağ oranının %30’dan, erişkin erkeklerde ise % 25’ten fazla olması obezite olarak kabul edilir.

Obezite, başlı başına bir sorun olmanın ötesinde; kalp ve tansiyon hastalıklarına, 
şeker hastalığına, böbrek hastalıklarına, solunum sistemi hastalıklarına, eklem hastalıklarına ve ani gelişen felçlere yol açan önemli risk faktörü olduğu için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezite, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ölüm riskini artıran kronik bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 2.3 milyar kişi fazla kilolu ve 700 milyon kişi obezdir.

Aynı verilere göre, fazla kiloluluk ve obezite Avrupa’daki yetişkinlerde diyabetin (şeker hastalığı) %80’inden, kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun (yüksek tansiyon) %55’inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmaktadır. Günümüzde Avrupa’da en az 150 milyon yetişkinin obez olduğu bilinmektedir. 

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite; vücuttaki birçok organı etkileyen bir hastalıktır. Bu yüzden tedavisinin de “multidisipliner” yani birden çok branşın birlikte uyum içerisinde çalıştığı bir yaklaşımla planlanıp yapılması gerekir. 
Obezite hastalığının tedavisinde şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi
 • İlaç tedavisi
 • Mide balonu
 • Mide botoksu

Botoks Nedir?

Botoks; “clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen ve enjeksiyon yoluyla vücuda uygulanan tıbbi bir proteindir. Bu protein, uygulandığı bölgenin sinirlerindeki elektriksel akımı durdurur ve bu sayede 4-6 ay süreyle kasların kasılmasını önler.

Botoks, 10 yılı aşkın süredir göz hastalıklarının, nörolojik hastalıkların, cilt kırışıklıklarının ve aşırı terlemelerin (hiperhidrosis) tedavisinde kullanılmaktadır.

Göz kaslarının istenmeyen kasılmalarının yol açtığı şaşılığın, vücutta istenmeyen kasılmaların gözlendiği nörolojik hastalıkların, mimik kaslarının kasılmasıyla oluşan kırışıklıkların tedavisindeki etkinliği, botoksun kasların kasılmasını önlemesi sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Botoks enjeksiyonu, midenin detaylı olarak içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi (gastroskopi) uygulaması eşliğinde gerçekleştirilir. Bu nedenle, hastaya verdiği rahatsızlık, sadece “gastroskopi” uygulaması kadardır. 

Mide botoksu endoskopik olarak uygulandığı için ameliyatların gerektirdiği herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz.

Ucunda kamera bulunan boru şeklindeki endoskopi cihazı ağız yoluyla mideye ulaştırılmadan önce hastaya “sedasyon” sağlayan ilaçlar verilerek rahatlaması sağlanır.

Cihaz mideye ulaştıktan ve mide görüntülendikten sonra uygulama bölgelerine botoks enjeksiyonu yapılır. Ortalama 15-20 dakika süren uygulamanın ardından hasta uyandırılır ve 1-2 saat sonra taburcu edilir. 

Kimler Mide Botoksu Yaptırabilir?

Mide botoksu uygulaması, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan etkin bir obezite tedavi yöntemidir.

Özellikle, zayıflama diyeti programlarına uymakta ve düzenli egzersiz yapmakta zorlanan, obeziteye bağlı sağlık sorunları olup diyetle kilo vermede sürekli başarısız olan kişiler için devrim niteliğinde bir tedavidir. Uluslararası kriterlere göre vücut kitle indeksi (İ) 35’in altında olan kişilere uygulanabilir.

Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilere, mide botoksu uygulaması önerilmez. Mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi hastalıkların varlığında, mide botoksunun bu hastalıkların tedavisinin ardından yapılması önerilir.

Mide Botoksunun Avantajları

 • 6-8 ay içinde fazla kilolarının %40’ını verebilmekte ve ideal kilolarına ulaşabilmektedir.  
 • Obeziteye bağlı diğer hastalıklarında da önemli düzelmeler gözlenmektedir.
 • Etkisi 4-6 ay süren botoks uygulamasının yüksek güvenlik profili sayesinde, uygulamadan sonra gözlenebilen yan etkiler çok düşük düzeydedir. Mide botoksu uygulaması çok güvenli bir tedavidir.

Mide botokosu uygulamasından 3 gün sonra, iştahta ve açlık hissinde azalma görülmeye başlanır. 1 hafta sonra bu etkiler maksimum düzeye ulaşır ve 4-6 ay süreyle devam eder.

 Mide botoksu uygulaması ile 6-8 ay içinde ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir. Bu süre zarfında bir miktar kilo veren ancak ideal kilosuna ulaşamayan kişilere, kilo kaybının devamı için yeniden mide botoksu uygulanabilir.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Источник: https://ethica.com.tr/mide-botoksu

Mide botoksu ile zayıflayanların yorumları

Mide Botoksu Bir Mucize Mi?

Mide botoksu yaptıranlar yorumları neler? Herkes mide botoksu işlemini ve uygulamasını tavsiye ediyor mu? Türkiye’de yeni kilo verme trendi mide botoksu su ile zayıflayanlar ve Mide botoksu ile zayıflayanların yorumlarını sizler için bir araya getirdik.

Mide Botoksu ile kaç kilo verilir? Mide botoksu ile kilo verenler neler söylüyor? Mide botoksu ile zayıflama ve Mide botoksu yaptıran ünlüler kimler? Mide botoksu yaptıran hastalar ve mide botoksu yaptıran var mı? Sorularının cevabı sağlık haberimizde.

Ayrıca Mide botoksu fiyatları için tıklayabilirsiniz.

Günümüzde birçok insan aşırı kilolu ve yaşam kaliteleri degiderek ciddi bir şekilde bozuluyor. Bu sadece hastaların görünüşlerini veruhlarını değil, aynı zamanda sağlık durumlarını da etkilemektedir.

Aşırıkilolarınızı vermek, sağlıklı bir hayata başlamak, kalıcı ağırlığınızınolmasını ümit ediyor ve sosyalleşmek istiyorsanız, o zaman mide botoksuuygulaması tam da sizin için. Diyet ve egzersiz arasında bir denge bulmakbirçok insan için zordur.

Sonuçlar artan kilo ve yüksek tansiyon, tip 2 diyabetveya zihinsel acı gibi ilişkili semptomlardır.

Obezite dünyanın sorunu. Tüm dünyada başını alıp gidenfazla kilolar birçok bireyin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Fazla kilolarıile mücadele eden bireyler bir taraftan toplumdan giderek uzaklaşmayabaşlarken, öte yandan aile hayatları da bitme noktasına gelmektedir.

Hastanelerve birbirinden ünlü diyetisyenlerin göz dolduran diyet listesi ilk etaplardaçok kolay gibi görülse de, diyet listesi uygulanmaya başladığı andan itibarensonu hüsranla sonuçlanıyor.

Bu konuda psikolojik destekler devreye girse dekaybedilen zaman ve giderek depresyona giden bir hayatla karşı karşıyakalınmaktadır. Kilo verememe ve aşırı kiloların temel nedeni beslenmedir. Bubeslenme türü sürekli yeme isteğini tetiklemektedir.

Hal böyle olunca da obeziteninve çeşitli hastalıkların önüne geçmekte bireyler zorlanabilmektedir.

Mide botoksu ülkemizde henüz yeni. Avrupa’da mide botoksu ilezayıflayanların sayısı giderek artıyor. Ancak uzmanlar mide botoksu ilezayıflayanlar için koruma diyet programına sadık kalınmasının altınıçizmektedirler. Aşağıda Avrupa’da mide botoksu yaptıranların yorumlarıbulunmaktadır.

Mide botoksuile 17 kilo verdi!

Küçükken haftada iki kez futbol oynuyordum. Bir futbol oyuncusuolarak sahadaydım ve maçtan sonra asitli içecekler tüketirdim. Metabolizmam herşeyle başa çıkmıştı. Bir gün annem futbol oynamayı bırakırsan balon gibi olacağımısöylemişti. Tabi ben o zaman gülüyordum ve henüz 30 yaşındaydım.

Sporcu birinsanın koca bir yağ kitlesine dönüşeceğine asla inanamazdım. Futbol hayatım zirvedebir star gibi devam ederken, ayak bileği yaralanması sonrasında ciddisakatlıklarım meydana geldi. Futbol oynamayı bıraktım. Üstelik çalışacak birişimde yoktu. Sürekli yiyip içtiğimi fark ettim. Biliyor musunuz? İnsan kiloaldığının farkında olmamaktadır.

Bu yönü ile oldukça sinsi bir hastalıktır. Hayatımadeta kabusa dönmüştü.

Denemediğim diyet programı kalmadı. Spora geri döndüm. Ancak yemeiçme isteklerimin önü sonu gelmiyordu. Bir gün bildiğimiz botoks işlemleri ilekilo verildiğine dair bir yazı okudum. Mide botoksu işlemini duyunca kaybedecekhiçbir şeyimin olmadığını fark ettim. Burada muayeneniz önemlidir. Midenizde çeşitli hastalıkların olmaması gerekir.Bu konuda oldukça şanslıydım.

İlk mide botoksu seansının ardından 5 haftageçmişti. Porsiyonlarımda azalma ve iştahımda isteksizlik hissi uyanmayabaşlamıştı. Ama bu benim için yeterli bir sonuç değildi. Mide botoksu uygulamasının6. haftasında pantolonumun bel ve uyluğunda gözle görülür genişleme fark ettim.İşte o an hayata yeniden döndüğümü anladım. Toplamda 17 kilo vererek eskigünlerime geri döndüm.

Mide botoksuile 20 kilo verdi!

Bir genç olarak oldukça atletiktim. Ama yaşlandıkça,kariyerimden daha çok görünüşüme odaklandım. Ofise oturdum ve bir yerdesağlıklı bir şeyler atıştırmak yerine sürekli büfelere gittim, kebaplar vepatates kızartması, hamburgerler alıp başını gitti.

Spor yapmadığınızda vesadece tüm gün masada oturmanın çok fazla egzersiz yapmamanın ciddi sorunlaryaratacağını sonradan öğrendim. Sorun şu ki, ilk başta fark etmemiştim. Her günkendini aynada görüyorsun, bu yüzden yavaş kilo aldığını fark etmiyorsun.

Birsüre sonra kemer takmayı kestim ve yine de şişmanlamamı umursamadım. Bir gün,şık bir gala etkinliği için smokin pantolonuma ihtiyacım olduğunda, ne kadarşişman olduğumu anladım. Smokin pantolonum hiç uymuyordu. Yatağa uzandım venefesimi tuttum, ama hiçbir şey yardımcı olmadı.

Sarsıldım çünkü o akşam ogalaya gitmenin bir yolu olmadığını biliyordum. Sonra bir şeyin değişmesigerektiğini ve kilo vermem gerektiğini anladım!

İlk zamanlarım kabus gibiydi. Diyetisyenler, proteinler,spor salonlarından geçen aylardan sonra toplamda 2 kilo verdiğimi görüncedünyam başıma yıkıldı. Asıl sorun şu ki, kilo vermek için çok geçerlinedenlerinizin olmasından ziyade, akıllı bir yöntemi olmalı gerekiyordu.

 İşte tam da tüm ümitlerimin sona erdiğinoktada karşıma mide botoksu tedavisi çıktı. Üstelik ameliyatsız bir uygulama.Hemen gerekli tahlil ve tetkikler için kliniğe başvurdum. Mide botoksu işlemiyarım saat sürdü. İlk 4 saat hiç bir şey yiyemedim. Ardından mutfakta kialışkanlıklarıma geri döndüm.

Yeme ve içme isteğimde değişikliği 4. Günde farkettim. İştahım ve aşırı yeme arzusunda tutukluk olmuştu sanki. Mide botoksu ile5 ayda toplam 20 kilo verdim. Bu kilo verme serüvenimde en büyük destekçim isekuşkusuz mide botoksu ile beraber koruma diyet listesi oldu. Hayata yenidenmerhaba.

Eski kilolara geri dönmek mi? Asla!

Mide Botoksuile kaç kilo verilir? Mide botoksu ile kilo verenler neler söylüyor?

Hamile kalmadan önce istediğimi yiyip içebilirim diyeaklımda kodlamıştım. Ancak iki çocuğum doğduktan sonra, sadece 18 ay arayla,hamileliklerim boyunca aldığım kilonun ortadan kalkamayacağını fark ettim.

Tabii ki, hamileliğin, özellikle de bu kadar kısa sürede fazla kilo sağlayacağınıhiç biliyordum. Sonuçta, hamile olmanın faydalarından biri, ne istersenyiyebilmen, hep böyle düşünmüştüm.

Bu düşünce doğum sonrasında da yeme içmearzularımın önüne geçemedi.

Ne yediğime, daha önce hiç yapmadığım bir şeye dikkatetmeye başladım. Ama en sevdiğim zeleri ve yemekleri silerken, fazla kiloluolduğumu fark ettim. Sanırım ağırlık sonsuza dek benim bir parçam olarakbelirlendi. Böyle hissediyordum. Hayatımın baharında çürüyen bir dal olamahissiyatı beni günden güne bitiriyordu.

Açıkçası anne olduktan sonra ve aşırıkilolarım doğduktan sonra 2 şeyden utanç ve nefret etmeye başlamıştım.Bunlardan birincisi çocuklarıma iyi bir anne olamama durumu. Bir diğer hususise özel hayatımda kocamla olan ilişkimdi. Aynı yatakları paylaşmıyor vearamızda hiç bir şey yaşanmıyordu.  AmanAllah’ım bu ne kadar utanç verici ve üzücü. Kocama bir eş olamamıştım.

Çocuklarıma anne olmamıştım. Tanrı’nın bana sunduğu hayata ve bedene bile sahipçıkamamıştım. Bir sabah diyetle bu aşırı kilolardan kurtulacağıma dair sözvermiştim kendime. Ama aynı günün öğle saatinde aşırı yeme isteği ile diyetibozdum. Saatlerce ağlamıştım. Ne kötü zamanlarmış. Sonra mide ameliyatı olmayakarar verdim.

Bu ameliyat sürecini araştırırken mide kelepçesi ve mideameliyatından çok daha iyi ve cerrahi olmayan mide botoksu ile tanıştım. Aşırıistekliydim. Mide botoksu işlemi ile diyet listesi de aldım. Artık iştahımınkabarmadığını ve yeme içme dürtülerimin azaldığını fark etmiştir. 1. Ayın sonundaelbiselerimden birini giymek isteyince dünyalar benim olmuştu.

İlk aydayaklaşık 7 kilo vermiştim. Mide botoksu toplamında 15 kilo vererek hayatımageri döndüm. Şimdi çocuklarımı ve eşimi çok seviyorum. O eski güzel günlerimizegeri döndük.

Mide botoksuile 17 buçuk kilo verdi!

Dürüst olmak gerekirse, fazla kilolu olmaktan hiçsıkılmadım. Gerçekten çok mutlu oldum ve sevgi dolu hoş bir hayatgeçirdim. Aşırı kilomla ilgili fikrimi değiştirdiğim gün, yanlışlıkla bazımeslektaşlarımın konuşmalarını duyduğumda gerçekten beni şişman olarakadlandırdıklarını ve görünüşümden dolayı çeşitli olaylara davet edilmediğimiöğrendiğim korkunç gündü.

Görünüşümden başkalarının sadece benimle olmakistemediklerini bilmiyordum. Yemeyi çok seviyordum ve yardıma ihtiyacımolduğunu biliyordum. İnsanlar çocukken peri masalları ile büyüdükleriiçin, olgunlaştıklarında ve çaresiz kaldıklarında o masal kahramanlarınınbirinin sihirli bir değnekle bir dokunuş yapmasını hep hayal eder. Ben deöyleydim.

Hayatımı birden değiştirecek sihirli bir şeyler arıyordum.

Benim durumum oldukça kötüye gitmeye başladı. Sözkonusu yeme alışkanlıklarımdan sonra ciddi bir ağız kokusu ve önüne geçemediğimmasumane osurukların kokusundan rahatsız olan ve burunlarını kapatan insanlaraşahit oldum. İlk zamanlar aldırış etmemeye başladım.

Sonraları giderek yalnızlaştığımıgörüyordum. İşyerimde fazla yer kaplayan bir eşyadan farklı kalır bir yanımyoktu. Herkes gibi ben de diyet listelerine ve diyetisyenlere gidip gelmeyebaşladım. İşin aslının psikolojik olduğunu söylemişlerdi.

2 ay boyunca boşuboşuna psikologumun kliniğine gidip geldim. Çünkü beni sadece dinliyordu.

Daha sonra kendi kendime bir karar aldım. Aslayemeyecektim. Ama bunun önüne geçemiyordum. Kızarmış her şeyi yemeyiseviyordum. Yemediğimde mutsuz oluyordum. Televizyon kanallarında mahvolmuşhayatları izler ibret alırdım. Ama bir türlü harekete geçemiyordum.

Çünkü adımattığım her adımın sonu hüsrandı. Daha sonra büyük babam mide botoksu ileyepyeni bir sayfa açacağıma dair umutlar verdi. Kliniğe ilk girdiğimde bir günburadan bir kuş gibi hafifleyip özgürlüğüme kavuşacağımın hayallerini kurmaya başlamıştım.

 İlk gün heyecandan olsa gerek dedimfazla bir şey yememiştim. Sonraki günler nasıl geçti bilmiyorum. Aradan aylargeçmişti. Bir sabah uyandığımda üzerimdeki ölü deri yok olmuş gibiydi. Kendimihafif hissetmeye başlamıştım. Kilo vermiştim ve vücudumda gördüğüm sarkmalardanbaşka bir şey değildi.

Üstelik ciddiye alacağım sarkmalarda değillerdi.Teşekkürler Büyük baba!

Şimdi kendimi harika hissediyorum ve çok iyigöründüğümü düşünüyorum. İşyerindeki kadınlara, benim hakkımdasöylediklerinin kilo vermem için itici güç olduğunu anladım. Duygularım ozamanlar incinmiş olmasına rağmen, mide botoksu ile kilo vermem için bana ilhamverdiği için minnettarım ve şimdi dışarı çıktığımda kendimi özgür hissediyorum.

Mide botoksuyaptıran hastalar ve Mide botoksu yaptıran var mı?

Bütün hayatım boyunca şişko hayatımı savundum. Aslında,ben gençken o kadar da kötü değildi. Birkaç dans gecesi ile ara sıraçikolatalı kek. Keki kız arkadaşlarımla kolayca yakabilirim. Dans pistindebirkaç saat kalori yakmak için bir şey yok! Ne yazık ki, hayatın incebellere karşı bir şeyi olduğu görülüyor. İlk bebeğimden sonra benim incebelimi kaybettim.

Çoğu annede olduğugibi kendimle ilgilenecek çok zamanım olmadı. Bütün zamanım kocam veçocuklara bakmaktı. Her anne bunu okuduğunda anlayacaktır. Biri kendinibırakma eğilimindedir. Dolabı her açtığımda, bebeğimin iç çamaşırını gördüğümeyemin edebilirdim!

Kısacası, bütündiyetleri denedim. Jogging yaptım, yüzdüm ve dans ettim ama istediğimbaşarıları elde edemedim. Beni yanlış anlamayın, spor yardımcı oldu vekesinlikle daha iyi hissettim, ancak bir noktada faydaları azalmış gibiydi. Buyüzden biraz destek aradım ve mide botoksunu keşfettim. Benim için harikaydıve herkese tavsiye ederim. 14 kilo az bir kilo değil.

Mide botoksuile zayıflama ve Mide botoksu yaptıran ünlüler

Türkiye’de son zamanlarda mide botoksu trendine ünlüler dünyasından da tanınan ve bilinen simalar var. Ancak bunlardan sadece bazıları mide botoksu ile kilo verenler arasında.

Mide botoksu ile zayıflama trendinin en çok bilinen isimlerinden birisi de kuşkusuz son haftaların gündemden düşmeyen ismi Safiye Soyman.

Peki, ünlü sanatçı mide botoksu ile kaç kilo verdi?  Sanatçı Safiye Soyman mide botoksu yaptıranlar arasında ve mide botoksu ile zayıflayanlar kervanına katılan isimlerden. Ünlü sanatçı mide botoksu yaptırdıktan sonra 20 günde toplamda 5 kilo verdi.

67 kilo olan sanatçı mide botoksu işlemi ile 3 haftada 5 kilo verdi. Ünlü sanatçının hedeflediği kilo ise 55 kilo olduğu belirtilmiştir. Safiye Soyman kimdir? Sanatçının hayatı için tıklayın. Safiye Soyman’dan sonra sanatçı Nur Ertürk de mide botoksu yaptırdı ve toplamda 20 kilo verdi.

Botox, kırışıklık tedavisi için bir klasiktir ve 15 yıldır estetik tıpta başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Botoks kas gevşetici bir ilaçtır. Sadece kozmetik tıpta kullanılmıyor, aşırı terleme, nörolojik bozukluklar ve ağrı tedavisi durumlarında da başarıyla kullanılmaktadır.

Obezite giderek artan bir sağlık sorunudur ve birçok kronik hastalığın önünü açmaktadır. Bu konuda son trend  mide botoksu. Mide botoksu ile aşırı kilolardan kurtulmak mümkündür, bu da yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler! Mide botoksu yaptıranlar işlem sonrasında ilk 3 haftada ciddi yollar kat etmişlerdir.

Mide botoksu ile zayıflayanlar beraberinde sürdürdükleri koruma diyeti ile verilen kiloları bir daha geriye almamaktadır. Mide botoksu yaptıranlar şimdilerde kendileri ile daha barışık ve hayata pozitif bakıyor. Yeme içmeye bağlı olarak gelişen aşırı kilolar herkesin derdi.

Özellikle de kadınlarda doğum sonrasında oluşan kilolar, spor ve diyetle verilemediği için farklı metotlar ve yöntemler aranıyordu. Mide botoksu işlemi aşırı kiloları ile boğuşan herkes için ideal bir tedavi yöntemi.

Türkiye’de özel hastanelerde mide botoksu yaptıran ve zayıflayanların yorumlarını da bekliyoruz.

Источник: https://www.haberonu.com/mide-botoksu-ile-zayiflayanlarin-yorumlari

Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Nasıl Nasıl Yapılır?

Mide Botoksu Bir Mucize Mi?
Uzm. Dr.

Şule NAMLI KOÇ
Gastroenteroloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı oluşur; böylece kilo kaybı sağlanmış olur.

Mide botoksu kimler için uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir obezite cerrahisi değildir. Ancak uygulanabilecek hastalar için belli kriterler söz konusudur.

 • Diyet ve sporla gerektiği gibi kilo veremeyenler için uygun bir yöntemdir.
 • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve obezite cerrahisi ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksu faydalı olmayacağından bu hastalarda önerilmez.
 • Mide botoksu uygulanacak hastaların vücut kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Yani vücut kitle indeksi 27-35 arası olan 10-20 kilo fazlalığı olan diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen bireylerde uygulanır. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur.

Midesinde ülser veya gastrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir

Mide botoksunun yan etkileri var mıdır?

Botoks yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır ve uzman hekim tarafından doğru dozajda uygulandığından bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir mide botoksu zararı bulunmaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide botoksu kilo verdirir mi?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.

Mide botoksu işlemi ne kadar sürer, hastanede yatmak gerekli midiri?

 • Mide botoksu bir obezite ameliyatı değildir
 • Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir.
 • Kesi yoktur
 • İşlem ortalama 20 dakika sürer.
 • Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur.
 • Hastanede yatmak gerekli değildir.
 • İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.
 • Mide botoksu uygulaması sonrası yaklaşık 3 gün içerisinde iştah da azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanır.

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Mide botoksunun etkisi ne zaman başlar?

Mide botoksu uygulandıktan 2-3 gün içinde acıkma hissi azalır. 2 haftadan sonra kilo verme görülmeye başlanır. Hedeflenen 10-20 kilo verilir.

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini artırıcı bir etki yapmamaktadır.

Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Gebelerde ve emzirenlerde uygulanabilir mi?

Mide botoksunun gebelerde ve emzirenlerde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır.

Mide botoksu uygulamasından beklenti nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide botoksundan sonra beslenme nasıl olmalıdır?

Öncelikle hiç bir tedaviden mucize beklememek  gerekir.  Botoks uygulaması sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Mide botoksu sonrası özellikle fast food tarzı aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli beslenmemek gerekir. Mümkün olduğunca sağlıklı beslenme programına bağlı kalınarak botoks uygulamasından maksimum fayda sağlanabilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Güncellenme Tarihi: 24 Mayıs 2019Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2019

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-botoksu-nedir-mide-botoksu-nasil-nasil-yapilir/

Mide Botoksu ile zayıflamak mümkün mü?

Mide Botoksu Bir Mucize Mi?

Mide Botoksu, obez hastalarda midenin çıkış deliğine yakın bir bölgeye botulinum toksin maddesi enjekte edilme işlemidir. Bu işlem üst sindirim sistem endoskopisi ile yapılır.

Genel Bilgiler

mide botoksu

Endoksopi işlemi esnasında midenin antrum ve prepylorik kısmına toksin maddesi (botoks, botox) enjekte edilir. Böylelikle midenin çıkış kısmındaki kaslar felç edilerek (gastroparesis) gıdaların ve içeceklerin daha uzun süre midede kalması ve tokluk hissi yaratması sağlanır. Normal şartlarda midenin boşalma zamanı 4-6 saattir.

Obezite artık dünya çapında bir sağlık sorunudur. Obez bireylerde metabolik hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler ve hepatobiliyer hastalıklar sık ​​olduğu için morbidite ve mortalite risklerini arttırmaktadır. Ne yazık ki kilo verme amacıyla uygulanan çeşitli Diyetler, farmakolojik ilaçlar ve davranışsal tedaviler kısmi sonuçlara sahiptir ve kısa sürelidir. (1)

Cerrahi girişimler (tüp mide, mide katlama, gastrik bantlama ve by-pass), bazı hastalarda etkili olsalar bile, invazivdir ve ciddi komplikasyonları olabilir.

Botulinum toksin A

Hem çizgili hem de düz kaslarda güçlü, uzun süre etkili kas kasılmalarının inhibitörüdür. Gram (+) anaerob bir bakteri “Clostridium botulinum” tarafından üretilir. Bu madde sinir uçlarından enzimlerin (asetilkolin) salgılanmasını engelleyerek kaslarda felç tablosu “botulizm” oluşturur.

Botoks (Botulinum) çok sayıda hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır ve beyin ve sinir sistemine direkt nüfuz etmediği için santral sinir sistemini doğrudan etkilediği gözlemlenmemiştir. Botulinum toksininin terapötik etkileri 1970’lerde gösterilmiştir.

Servikal distoni, blefarospazm, kol-bacak spastisitesi, başağrısı profilaksisi, kronik anal fissür, hiperhidrozis, esansiyel tremor ve akalazi’nin de içinde bulunduğu 50’den fazla terapötik kullanım alanı literatürde bildirilmektedir.

Elsevier M. consulteDeneyimsiz kişiler tarafından injekte edildiğinde komplikasyonlar gelişebilmesine karşın, botoksun estetik amaçlar için kullanımı güvenli bir uygulama olarak gözükmektedir.

İstenmeyen etkiler ve bazı sekeller geçici olmakla birlikte, derin kırışıklıkları olan, yüzde plastik operasyon geçirmiş ve evvelce nöromüsküler hastalığı olan bazı hastalarda botoks injeksiyonundan sonra daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Botoks aracılı yüz gençleştirme işlemlerinin tümünde daha konservatif olunarak, uygun botoks dozları ve uygun injeksiyon teknikleri kullanarak komplikasyonları azaltmak olasıdır.(2)

Yapılan klinik araştırmalarda, kasları gevşeten mide Botoks’un insanların kilo vermelerine yardımcı olacağını, çünkü midenin kendi başına boşalma oranını yavaşlatacağını varsayıyorlardı.

Ancak yeni çalışmada araştırmacılar farklı bir teori test ettiler: Botoks’un beyni ve mideyi birbirine bağlayan ve açlık ve tokluk duygularını kontrol eden vagus siniri bloke edip edemeyeceği yönündedir. (3)

Ancak, American Gastroenterological Association tarafından yayınlanan bir çalışmada ise bazı farklı tespitler yapılmıştır (4).

Bu çalışmalarda, Botulinum toksin A’nın (BTA) gastrik enjeksiyonları gastrik boşalmayı geciktirebilir, ancak Şubat’taki Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisine göre obez bireylerin kendilerini daha dolu hissetmelerine, yeme davranışlarını değiştirmelerine veya kilo vermelerine neden olmadığını öne sürdü.

Çalışma katılımcılarına, her biri endoskopik ultrason tarafından yönlendirilen gastrik antral muskularis proprisinde 1 BTA (100, 300 veya 500 U) enjeksiyonu veya plasebo verildi. Katı gıdaların gastrik boşalması sintigrafi ile ölçüldü.

Ayrıca katılımcıların vücut ağırlıkları her 2 haftada bir ölçülürken, doygunluk (bir kalorik sıvı içeceği testinde tolere edilen maksimum hacme dayanarak), kalori alımı (bir ankete dayanarak), gastrointestinal semptomlar ve yemeğin psikolojik yönleri de ölçülmüştür.
BTA Gastrik etkisi

Dolayısıyla, BTA’nın mide enjeksiyonu mide boşalmasını yavaşlatsa da, tokluk hissini arttırmaz veya vücut ağırlığının kaybına neden olmaz. Yazarlar, test edilenlere göre daha yüksek BTA dozlarının, gastrik boşalma veya kilo kaybında ek gecikmelere neden olacağı ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. (5)

Mide Botoks nasıl Yapılır?

Mide mukozasına enjeksiyon

Kırışıklıkların tedavisinde kullanılan aynı tedavi olan Botoks, gastroparezi tedavisinde de etkilidir. Bir piloroplasti ile aynı prensipte çalışan daha az invaziv bir işlemdir. Botoks lokal olarak verilir, bu nedenle yan etkiler yaygın değildir.

İşlemden önce:

Uyutularak yapılan Endoskopi işlemi aşamaları uygulanır. Hastaya işlemden yaklaşık 30-60 dakika önce hastaneye gelmesi talimatı verilir. Kalp monitörü, IV damar yolu açılması, oksijen ve sedasyon gibi hazırlıklar yapılır.

İşlem sırasında:

Hasta yatıştırılırken, doktor yemek borusu, mide ve pilor sfinkterini inceler. Botoks, pilor sfinkteri kaslarını gevşetmek amacıyla enjekte edilir. Mide botoksu işlemi yaklaşık 15-30 dakika sürer.

Mide Botoksu Yararları ve Avantajları

 • Kolay olması
 • Düşük maliyetli
 • Kısa sürede uygulanması, günübirlik
 • Ameliyata göre daha az invazif ve riskli olması
 • Diyet uygulayan hastalarda hızlı etki göstermesi

Mide Botoksu Zararları ve Dezavantajları

 • Kolay, ucuz ve kısa işlem olduğundan deneyimsiz kişiler tarafından yapılablmesi
 • Kanama
 • Perforasyon, mide delinmesi
 • Mide duvarında nekroz ve mide ülseri
 • Kalıcı olmaması. Mide botoksunun etkisi 6-12 ay kadar devam eder. Tekrar uygulanması gerek.
 • Tekrarlandığında aynı sonuç vermemesi

Kaynaklar

 1. https://www.em-consulte.com/en/article/156118
 2. http://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-botulinum-toksini-farmakolojisi-ve-terapotik-perspektif-48668.html
 3. https://www.livescience.com/54892-botox-weight-loss.html
 4. http://journalsblog.gastro.org/stomach-botox-for-weight-loss/
 5. https://agajournals.wordpress.com/
 6. https://www.g-pact.org/gastroparesis/treatment-options/surgical-intervention

Источник: https://www.ertanbeyatli.com/mide-botoksu-nedir/

Obeziteyle Mücadelede Yeni Yöntem ‘Mide Botoksu’ İle İlgili Tüm Detaylar!

Mide Botoksu Bir Mucize Mi?

Norveçli bilim insanlarının 2004 yılından bu zamana kadar yaptıkları bir çok  denemeler sonucunda zayıflama etkisi gösteren Mide Botoksu artık Türkiye’de uygulanmaya başlandı. 15-20 dakikalık bir işlem olması ve sonucunda kilo verilmesi hastaları cezbediyor.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Mide Botoksu bir ameliyat değildir, fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkese  uygulanabilir. Vücut Kitle Endeksi (İ) 35 ve altında olan  18 ile 55 yaş arası bireylerde uygulandığı zaman başarılı olunmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi (İ) 40’ın üzerinde olan bireylerde mide küçültme cerrahileri ile başarı elde edilebilir. Bu yüzden mide botoksu ile istedikleri kiloya ulaşamazlar.

Obez gurubunda ki hastalarda Mide Botoksu çok başarılı bir işlem olmayacaktır.
Mide Botoksu yaptırabilecek hastalar, obezite cerrahisine gerek görülmeyen hasta gurbudur.

Yani 5-20 kilo arası fazlalığı olan hastalar için uygundur.

Mide rahatsızlığı olan hastalarda ülser yada gastrit tedavi edildikte sonra Mide Botoksu uygulanabilir.

Kimler Mide Botoksu Yapıtabilir?

 • Vücut kitle İndeksi (İ) 35’in altında özellikle 27 ile 35 arası olanlar,
 • Yaş grubu 18 ile 55 arası olanlar,
 • Fazla kilosu 5 ile 20 arası olanlar,
 • Bu süreçte botoksa takviye olarak diyet ve gezersiz yapabilecek olanlar.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide Botoksu Endoskopik olarak uygulandığı için ameliyat gerektiren herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. Endoskopi cihazı mideye ulaştıktan ve mide görüntülendikten sonra uygulama bölgelerine botoks enjeksiyonu yapılır. Ortalama 15-20 dakika süren uygulamanın ardından hasta uyandırılır ve 1-2 saat sonra taburcu edilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mı?

Yanygın olarak kullanılan bir işlem olan botoksun esas amacı kırışıklık gidermektir. Botoks işlemi çok yaygın olarak tercih edilmekte ve yaptırılmaktadır, herhangi bir yan etkisi mevcut değildir.

Yapılan araştırmalar ve gerçekleştirilen mide botoksu işlemlerinde kayıt tutulmuş önemli bir yan etki bulunmamaktadır. Ama hastanın botoksa karşı var olan bir alerjik reaksiyonu var ise yada kas hastalığına sahipse mide botoksunu yaptırması doğru değildir.

Mide Botoksu Kilo Verdirir mi?

Mide Botoksu Kilo Verdirir mi?

Aslında bakarsanız hiçbir yöntemin kilo verme garantisinden söz edilemez. Mide Botoksu işlemi obez gurubuna girmeyen hastalarda başarılı olduğu görülmektedir. Ama hiçbir cerrahi işleme yada operasyona mucize, kesin çözüm gözüyle bakmak doğru değildir.

Mide Botoksu uygulamasının iştah azaltıcı etkisi vardır, diyet uyguladığınız zaman kilo vermeniz destekleyicidir. Ama Mide Botoksu uygulaması yapıldıktan sonra karbonhidrat değeri yüksek olan gıdalar tüketen hastaların kilo verme ihtimali düşüktür. Yani Mide Botoksu yaptırdığınız zaman hemen kilo vereceksiniz diye bir garanti bulunmamaktadır. Sizde beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Mide Botoksu bir ameliyat değildir. Yani vücutta herhangi bir kesi işlemi olmaz. Mide Botoksu uygulaması sadece endoskopi ile ağızdan girerek gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Hasta, anestezi ile uyutulur, ortalama bu uygulama 15-20 dakika sürmektedir. Uyguşama biktikten sonra hasta 1-2 saat gözlem altında tutulur ve sonrasında günlük yaşamına dönmektedir. Mide Botoksu için hastanede yatmaya gerek duyulmamaktadır.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide Botoksu, Mideye Zarar Verir mi?

Mide Botoksu uygulamasında kullanılan ilacın etkisi 3-6 ay arasında vücuttan tamamen yok olmaktadır. Uygulama sırasında herhangi bir kesme işlemi olmadığı için midede bir hasar oluşturması yada mideye zarar vermesi mümkün değildir.

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

 • Mide Botoksu sonrasında beslenmeye dikkat edilmelidir. Sonrasından verilecek diyet listesi birebir uygulamaya çalışılmalıdır.

 • Hazır yiyecekler yani fastfood grubuna giren yağlı ve katı besinlerden ve asit içeriği bulunan içeceklerden uzak durulmalıdır.

 • Mide Botoksu uygulamasından sonra acıkma hissiniz gecikecektir.
 • Az porsiyon ile daha erken doyacaksınız.

Mide Botoksu Tekrar Yapılabilir mi?

Mide Botoksu uygulaması 6 aydan sonra hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu süreçte kilo veren ama hedefine ulaşamayan kişilerde, kilo vermeye devam edilmesi için tekrar Mide Botoksu uygulanabilir.

Mide Botoksu Tekrar Yapılabilir mi?

Mide Balonundan Farkı Nedir?

Mide Balonu

 • Fazla kilolarından kurtulmak isteyen hastalar için uygulanan endoskopik bir işlemdir.
 • Mide Balonunun hacmi tamamen hastaya göre uygun olarak ayarlanması gerekmektetedir. Bunun için endoskopik işlemin herseferinde yapılması gerekir.
 • Mide içerine yerleştirilen yabancı madde, hastada mide bulantılarına neden olabilmektedir.
 • Midedeki balonun çıkarılması sonucunda bir çok hastanın iştahının açıldığı bilinmektedir.

Mide Botoksu

 • Tek seferde uygulanacak ve etkisi 3 ile 6 ay arası olan iştahta azalma sağlar.
 • Mide Botoksunun etkisi geçtikte, hasta süreç içerisinde kademeli olarak iştah ve yeme isteği zamanla normale dönmektedir.

Mide Botoksu Fiyatları Ne Kadar?

Mide Botoksunun Devlet hastanelerinde yapıldığı henüz bilinmemektedir. Mide Botoksunun özel hastanelerde ki ücreti ise doktorun tecrübesine ve hastane kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Sizde detaylı bilgi için karar verdiğiniz doktorun çalıştığı hastaneden Mide Botoksu fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Mide Botoksu İle Kilolara Veda – Video

Mide Botoksu hakkında ne biliyorsunuz? Oldunuz mu? Olmak istiyor musunuz? Eğer olduysanız bizlerle bu süreçte neler yaşadığınızı ve beslenme programınızı paylaşabilirsiniz.

Источник: https://www.obezitehaber.com/mide-botoksu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.