Mide Botoksu Nedir?

içerik

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?

Aynaya baktığınızda ‘daha zayıf bir siz’le karşılaşmak hayatınızdaki en büyük hayallerinizden biri olabilir. Hatta bu dileğiniz doğrultusunda bugüne dek doktorlara gitmiş, spor salonlarına yazılmış ve bir sürü diyet denemiş de olabilirsiniz. Fakat belki de hala zayıflayamamışsınızdır.

Merak etmeyin yeryüzünde sizinle aynı durumda çok kişi var. Öncelikle zayıflamak için her yolu denemeye gönüllü olup da iş uygulamaya geldiğinde zorlanan ilk kişi olmadığınızı bilin.

Sonrasında da tıp dünyasının sizinle aynı durumdaki kişilerin daha mutlu ve sağlıklı olması için durmadan yeni yöntemler geliştirdiğinin farkına varın.

Tıp dünyasının zayıflama alanında geliştirdiği yöntemlerden mide botoksunun popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Bu operasyona ve detaylarına dair merak ettikleriniz varsa bu yazımız aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Dileriz keyifle okursunuz.

Mide Botoksunu Keşfedelim!

Midenin belirli bölgelerine toksin uygulanmasıyla midenin kasılma sayısının düşmesini sağlayarak iştahı dengelemeyi hedefleyen zayıflama yöntemine mide botoksu denir.

Dünyada son 10-15 yıldır hayvanlar üzerinde denenen bu yöntemin insanları zayıflatmak için tercih edilmesi oldukça yeni bir olaydır. Yöntem çok yeni olduğu için henüz deneyen kişilerin sayısı çok fazla değildir.

Fakat herkes operasyonun ne kadar işe yaradığını merak etmektedir.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide botoksu işlemi, gastroskopi sonrasında mide botoksuna uygun olduğuna karar verilen mideye Botilinum toksinin yani botoksun enjekte edilmesiyle tamamlanan oldukça basit bir operasyondur.

Sadece damar yolu açılması işlemin yapılması için yeterlidir. Bu damar yolundan verilen sakinleştiricilerle uyutulan hasta, operasyon sırasında hiçbir şey hissetmez.

Midede gastroskopide bir sorun çıkmazsa bu damar yolundan ilerletilen iğneyle midenin belirlenen bölgesine botoks yavaş yavaş enjekte edilir ve işlem sona erer. Yaklaşık 20 dakika süren bu işlemi yaptırdıktan sonra hastanede kalmanız gerekmez.

Ayrıca ertesi gün işinize gitmenizi de engellemeyen bu işlemle sosyal hayatınıza hiç ara vermeden hayalinizdeki görünüm ve sağlığınız için büyük bir adım atabilirsiniz.

Mide botoksu yaptıracaksanız; operasyon günü hastaneye aç gitmelisiniz.

Mide Botoksu Faydaları

Yeni bir tıp uygulaması çıktığında herkes bu uygulamanın ne kadar faydalı olduğunu merak etmektedir. Mide botoksunun faydaları da insanlar tarafından merak edilmektedir. Bu operasyonun faydası en kilo veremeyen insanın bile zayıflamasını sağlamasıdır.

Çünkü uygulanan botoks sayesinde iştahı kapanan kişi operasyonu gerçekleştiren doktorunun önerilerini de dikkate alırsa kendini kilo verirken bulacaktır.

Ayrıca bu operasyon büyük cerrahi müdahalelerden ürken insanlarla diyet listelerine uyum sağlayamayan insanların da zayıflamasını sağlamasıyla kilo veremeyenlere büyük fayda sağlayan bir uygulama olmuştur.

Mide Botoksu Riskleri

Mide botoksu aslında oldukça risksiz bir işlemdir. Fakat mide botoksu yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç unsur söz konusu. Bunlardan ilki; mide botoksu yaptıracaksınız botoksa alerjiniz olmadığınıza emin olmalısınız. Eğer botoks alerjiniz varsa bu operasyon sizin için bir kabusa dönüşebilir.

Alerjiniz olmasına rağmen mide botoksu yaptırırsanız; kusma, uyuşukluk hissi, kas seğirmeleri ve halsizlik gibi birçok sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü bu operasyon sırasında herhangi bir cilt işlemine harcanan botilinum toksininin yaklaşık 100 katı botoks midenize enjekte edilmektedir.

Yani botoks alerjiniz varsa bu operasyondan göreceğiniz zararın etkileri çok büyük olabilir.   Risksiz bir operasyon geçirmek için dikkat etmeniz gereken diğer şey de; midenizde ülser, gastrit ve reflü gibi sorunlar olup olmadığıdır.

Botoks direkt midenize uygulanacağı için bu operasyonu yaptıracağınız midenizde hastalık olması sizi rahatsız eder ve sonrasında sağlığınız zarar görebilir.

Mide Botoksunun Zararları

Mide botoksunun uzmanlar tarafından saptanan bir zararı yoktur. Fakat yukarıdaki maddede belirttiğimiz gibi eğer botoks  alerjiniz ya da mide rahatsızlığınız varsa bu operasyonu yaptırmanız çeşitli rahatsızlıklar aracılığıyla sağlığınıza zarar verebilir.

Mide botoksu ile zayıflayanlar bu yöntem ile 6 aylık süre zarfında yaklaşık 5-20 kilogram aralığında ağırlık kaybettiklerini söylemişlerdir.

Genel olarak bu yöntemden memnun kaldıklarını dile getiren bu kişiler; memnuniyetlerinin sebebinin doktorlarının önerilerine uymaları olduğunu da belirtmiştir.

Doktorlarının yenmesini önerdiği yiyeceklere ağırlık vererek zayıflayan kişiler bu yolculukta verilen önerileri dikkate almayanların kendileri kadar zayıflayamayacaklarını düşündüklerini de söylemişlerdir.

Kısacası bu yöntem aracılığıyla iştahınız kapanacak olsa da; eğer doktorunuzun dediklerine uymazsanız ya da karnınız tok olsa dahi sırf yemek istediğiniz için yerseniz mide botoksundan aldığınız verim düşecektir.

Mide Botoksu Kalıcı Mıdır?

Mide botoksu da diğer zayıflama operasyonları gibi yüksek maliyetli bir işlemdir. Bu nedenle mide botoksu yaptırmak isteyen kişiler bu işlemin kalıcı olup olmadığını merak etmektedir.

Bu işlemi yaptırdıktan sonra midenize enjekte edilen botoks maksimum 6 ay kalacaktır. Bu durumu yüzünüzün herhangi bir bölgesine estetik amaçlı uygulattığınız botoks işlemi gibi değerlendirebilirsiniz.

Nasıl o botoks da bir süre sonra etkisini yitirecekse midenize enjekte edilen botoksun etkisi de aynı örnekteki gibi dönemsel olacaktır.

Not: Mide botoksundan verim alırsanız tekrardan yaptırabilirsiniz.

Mide Botoksu Devlet Hastanesinde Yapılıyor Mu?

Mide botoksu yaptırmak isteyenlerin aklındaki sorulardan biri de; bu operasyonun devlet hastanelerinde yapılıp yapılmadığıdır.

Çünkü insanlar devlet hastanelerinde operasyonu daha düşük maliyetle yaptırabilecekleri için bu konuyu merak ederler. Fakat şu an mide botoksu yapan bir devlet hastanesi yoktur.

Zaten bu yeni bir yöntem olduğu için şu an ülkemizde sadece birkaç özel hastanede mide botoksu yapılmaktadır.

Mide Botoksunu SGK Karşılıyor mu?

Mide botoksu ile fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların merak ettiği bir diğer nokta da; bu operasyonun SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığıdır.

2017 yılında aşırı terlemeye karşı botoks tedavisi olması gereken bir öğretmenin avukat kızının açtığı dava sayesinde mecburi botoksun sigorta tarafından karşılanacağı belirtilmiştir.

Yani tedavi amaçlı botoksları devletin karşılayacağı fakat estetik botoksun ise sigorta kapsamında olmadığı bilinmektedir. Söz konusu mide botoksu olduğunda da bu operasyon sigorta tarafından karşılanmaz.

Safiye Soyman

Yıllardır kilo problemi yaşayan Safiye Soyman; son zamanların popüler yöntemi mide botoksunu deneyen az sayıdaki ünlülerden biridir.

Bu yöntem sayesinde 20 günde 5 kilo veren Safiye Soyman’ın son hali görenleri şaşırtmaktadır.

Ayrıca Soyman’ın esprileriyle ünlü sevgilisi Faik Öztürk’ün sevgilisinin iştahının azaldığını gözlemlediği ve buna inanamadığını söylemesi de mide botoksunun gücünü kanıtlar niteliktedir.

Mide botoksunu denemek isteseniz de şu an bu operasyona ayıracak bütçeniz olmayabilir. Böyle bir durumdaysanız zayıflamak için neler yapabileceğinizi keşfetmek için “Zayıflama Yöntemleri ve En Etkili Diyet Yöntemleri !” yazımızı da okumanızı öneririz.

Источник: https://iyi21.com/saglik/mide-botoksu-nedir/

Mide Botoksu

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu; dünyada 10-15 yıldır uygulanan, endoskopik olarak uygulanan, midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirmeyi amaçlayan ameliyatsız bir obezite ile mücadele yöntemidir.

Mide botoksu işlemi ortalama 15-20 sürer. Bu sürede midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kasları 4-6 ay süreyle etkisiz hale getirildiği için iştah azalır, mide kaslarının kasılma yeteneğini kaybetmesi nedeniyle midenin boşalması gecikir, besinlerin midede daha uzun süre kalması sayesinde tokluk süresi uzar, daha az gıdayla daha kolay doyulur ve kilo kaybedilir.

Normalde karbonhidratlı gıdalar mideyi 2-4 saatte terk ederken, mide botoksu uygulamasından sonra midenin boşalma süresi 12 saate kadar uzar.

Mide botoksu, midenin açlık hormonu salgılayan bölümlerine de uygulandığı için kişinin iştahının azaltılmasında ve tokluk süresinin uzatılmasında etkinliğe sahiptir.

Mide botoksu uygulaması ile 6-8 ay içinde fazla kilonun %40’ının verilmesi ve ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir.  

Obezite (şişmanlık) Nedir? 

Obezite (şişmanlık); bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe artan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün “vücutta sağlığı kötü yönde etkileyecek düzeyde yağ birikimi” olarak tanımladığı obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle, vücudun enerji dengesinin bozulması ve vücut ağırlığının sağlığı bozacak boyutta artmasıdır. 

Erişkin kadınlarda vücuttaki yağ oranının %30’dan, erişkin erkeklerde ise % 25’ten fazla olması obezite olarak kabul edilir.

Obezite, başlı başına bir sorun olmanın ötesinde; kalp ve tansiyon hastalıklarına, 
şeker hastalığına, böbrek hastalıklarına, solunum sistemi hastalıklarına, eklem hastalıklarına ve ani gelişen felçlere yol açan önemli risk faktörü olduğu için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezite, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ölüm riskini artıran kronik bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 2.3 milyar kişi fazla kilolu ve 700 milyon kişi obezdir.

Aynı verilere göre, fazla kiloluluk ve obezite Avrupa’daki yetişkinlerde diyabetin (şeker hastalığı) %80’inden, kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun (yüksek tansiyon) %55’inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmaktadır. Günümüzde Avrupa’da en az 150 milyon yetişkinin obez olduğu bilinmektedir. 

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite; vücuttaki birçok organı etkileyen bir hastalıktır. Bu yüzden tedavisinin de “multidisipliner” yani birden çok branşın birlikte uyum içerisinde çalıştığı bir yaklaşımla planlanıp yapılması gerekir. 
Obezite hastalığının tedavisinde şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi
 • İlaç tedavisi
 • Mide balonu
 • Mide botoksu

Botoks Nedir?

Botoks; “clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen ve enjeksiyon yoluyla vücuda uygulanan tıbbi bir proteindir. Bu protein, uygulandığı bölgenin sinirlerindeki elektriksel akımı durdurur ve bu sayede 4-6 ay süreyle kasların kasılmasını önler.

Botoks, 10 yılı aşkın süredir göz hastalıklarının, nörolojik hastalıkların, cilt kırışıklıklarının ve aşırı terlemelerin (hiperhidrosis) tedavisinde kullanılmaktadır.

Göz kaslarının istenmeyen kasılmalarının yol açtığı şaşılığın, vücutta istenmeyen kasılmaların gözlendiği nörolojik hastalıkların, mimik kaslarının kasılmasıyla oluşan kırışıklıkların tedavisindeki etkinliği, botoksun kasların kasılmasını önlemesi sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Botoks enjeksiyonu, midenin detaylı olarak içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi (gastroskopi) uygulaması eşliğinde gerçekleştirilir. Bu nedenle, hastaya verdiği rahatsızlık, sadece “gastroskopi” uygulaması kadardır. 

Mide botoksu endoskopik olarak uygulandığı için ameliyatların gerektirdiği herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz.

Ucunda kamera bulunan boru şeklindeki endoskopi cihazı ağız yoluyla mideye ulaştırılmadan önce hastaya “sedasyon” sağlayan ilaçlar verilerek rahatlaması sağlanır.

Cihaz mideye ulaştıktan ve mide görüntülendikten sonra uygulama bölgelerine botoks enjeksiyonu yapılır. Ortalama 15-20 dakika süren uygulamanın ardından hasta uyandırılır ve 1-2 saat sonra taburcu edilir. 

Kimler Mide Botoksu Yaptırabilir?

Mide botoksu uygulaması, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanan etkin bir obezite tedavi yöntemidir.

Özellikle, zayıflama diyeti programlarına uymakta ve düzenli egzersiz yapmakta zorlanan, obeziteye bağlı sağlık sorunları olup diyetle kilo vermede sürekli başarısız olan kişiler için devrim niteliğinde bir tedavidir. Uluslararası kriterlere göre vücut kitle indeksi (İ) 35’in altında olan kişilere uygulanabilir.

Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilere, mide botoksu uygulaması önerilmez. Mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi hastalıkların varlığında, mide botoksunun bu hastalıkların tedavisinin ardından yapılması önerilir.

Mide Botoksunun Avantajları

 • 6-8 ay içinde fazla kilolarının %40’ını verebilmekte ve ideal kilolarına ulaşabilmektedir.  
 • Obeziteye bağlı diğer hastalıklarında da önemli düzelmeler gözlenmektedir.
 • Etkisi 4-6 ay süren botoks uygulamasının yüksek güvenlik profili sayesinde, uygulamadan sonra gözlenebilen yan etkiler çok düşük düzeydedir. Mide botoksu uygulaması çok güvenli bir tedavidir.

Mide botokosu uygulamasından 3 gün sonra, iştahta ve açlık hissinde azalma görülmeye başlanır. 1 hafta sonra bu etkiler maksimum düzeye ulaşır ve 4-6 ay süreyle devam eder.

 Mide botoksu uygulaması ile 6-8 ay içinde ideal kiloya ulaşılması sağlanabilmektedir. Bu süre zarfında bir miktar kilo veren ancak ideal kilosuna ulaşamayan kişilere, kilo kaybının devamı için yeniden mide botoksu uygulanabilir.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Источник: https://ethica.com.tr/mide-botoksu

Video

Son yılların en rağbet gören işlemlerinden biri haline gelmiştir. Obezite alanında birçok talebi karşılayacak olan bu işlem, avantajları ile talebi daha da arttırmaktadır.

Peki, nasıl yapılır bu işlem ;  Gelin derinlemesine inceleyelim.

Mide Botoksu Hakkında

Karşılaşanlar iyi bilirler. Özellikle migren şikâyeti olan hastalarda yıllarca kullanılan botox tedavisi, birçok kişinin bu sorununa çözüm bulmasına yardımcı olmuştur. Yine bazı göz hastalıklarında botoks tedavisi hastalara uygulanmaktadır.

Bu uygulama artık mide içinde kullanılmakta. Obezite hastaları için alternatif tedavi olarak sunulan uygulamanın esaslarını tek tek ele alacağız.

Amacı Nedir?

Mide botoksundaki amaç kişinin yeme alışkanlığını değiştirmek ve kilo vermesine yardımcı olmaktır. İştahının azalması ile birlikte dengeli beslenmeye yönlendirmek ve mümkünse bir diyetisyen eşliğinde hedeflenen kilolardan kurtarmaktır.

Kimler İçin Uygundur?

Soruları ile tarafımıza dönüş yapanlar olmaktadır. Mide botoxsu için mutlaka ön muayene gereklidir. Fiziki bulguları, şeker hastalığının olup olmaması, kalp sorunu yaşayıp yaşamaması gibi etkenler çok önemlidir. Bunların değerlendirilmesi şarttır. Yinede mide botoksu kimler için yapılır sorusuna aşağıdaki gibi cevap vermemiz mümkündür.

 • Genel anestezi almak istemeyen kişilere
 • Diyet programları sonucunda kilo veremeyen kişilere
 • Cerrahi operasyon olmak istemeyen kişilere
 • 27’nin üstü 35 altında vücut kitle endeksi olan kişilere
 • Botoksa karşı alerjisi olmayan kişilere

Mide ülseri olan, on iki parmak bağırsak ülseri olan, gastriti olan kişilere uygulanabilmesi için öncelikle bu sorunlarının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Nasıl Çalışır?

Mide botoksu nedir, nasıl çalışır konusunu inceleyelim. Mide botoxsundaki çalışma prensibi en basit tarifiyle midedeki kasların bir süre dondurulmasıdır diyebiliriz. Mide duvarına enjekte edilen botoksun etkisi ile orada bulunan kaslar kısmi felce uğramaktadır.

Kasların 4-6 ay arasında çalışmaması mideye inen gıdaların daha zor sindirilmesine sebebiyet verecektir. Bu durum kişide normalden daha fazla tokluk hissetmesine neden olacaktır.

Açlık hissettiren hormonların botoks etkisi ile görevini yapamaması kişide iştahsızlıkta yaratacaktır.

Nasıl Yapılır?

Mide botoksu uygulaması endoskopik cihazla yapılmaktadır. Sedasyon ile yapılan işlemde hasta hiçbir şey hissetmez. İşlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Ağızdan mideye inen endoskop cihazı ile mide duvarına endoskopik iğneler yardımı ile botoks uygulanır. Kısa ve konforlu bir işlemdir. Hasta ağrı sızı hissetmez.

Gastroenterologların bu işlemi yapması ki bu tamamen hekime kalmış bir durumdur; işlem esnasında kamera ile mideye indikleri için midede polip kontrolünü de yapmaktadırlar. Bu iki işlemin aynı anda yapılması hasta içinde avantajlı bir durumdur.

İşlemden kısa bir süre sonra hasta kendini iyi hissettiği an taburcu olabilir. Bu durum genellikle ortalama 45 dakikayı bulabilir. Hasta evine gidebilir.

Kaç Kilo Verilir?

Hastanın ortalama 15-20 kilo arasında kilo vermesi beklenir. Bu süreçte hastanın da dikkat etmesi gereken durumlar söz konusudur. Belki diyetisyen desteği alabilir. Düzenli beslenme ile bu durum desteklenmeli ve 5 ayın sonunda hasta tekrar aynı kiloları almayacak pozisyonda beslenme alışkanlığı edinmelidir.

Etkisi Ne Kadar Sürüyor?

Etkisi 4-6 ay arasındadır. Bu süre sonunda etkisi yitirir.

Tekrarlanabilir mi?

6 ay aralıklarla tekrarlanabilir bir işlemdir. Hastanın anemnezine göre yani hastanın fiziki durumuna göre bu işlem iki ya da üç kere uygulanabilir.

Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinen bir zararı ve yan etkisi oluşmamaktadır. Başarı oranı çok yüksek ve etkili bir yöntemdir. Mide botoksu yaptırmak isteyen hastaların tedirgin olmaları gayet normaldir. Dediğimiz gibi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Çok nadir de olsa hafif mide bulantısı oluşabilir.

Yaş Sınırı Nedir?

Kaç yaşından itibaren yapılabilir sorusuna 18 olarak cevap verebiliriz. Yalnız kişi ebeveyn izni ile ve sağlık durumu sonuçları göz önünde bulundurularak erken yaşta yaptırabilir. Ama istediğimiz değer 18 yaş üstüdür.

Yurt Dışından Gelen Hastalar

Yurt dışı hastaları da ağırlıktadır. Uzak mesafeden gelmeleri sebebiyle hastalardan bazı bilgiler istenir. Geçirdiği ameliyatlarının olup olmadığı, belirli bir hastalık, kullandığı ilaçlar, alerji durumu, sigara kullanımı, kilo, boy, yaş gibi bilgiler istenir. Bu durumlar normal ise hastaya randevu verilebilir.

Yurt dışından mide botoksu için gelecek kişinin İstanbul da geçireceği süre için iki gün diyebiliriz. İşlem bittikten sonra hastanın bir gün ülkemizde kalmasını istemekteyiz. Eğer hastanın zamanı yoksa aynı günde ülkesine dönüş yapabilir.

Hazırlık Aşaması

Hazırlık için hastalardan 8-10 saat arasında açlık istenir. Kabuklu yiyecekler yememesi önerilir. Ön hazırlığın ne olacağı ile ilgili net bilgiler doktorunuz tarafından size detaylı bir şekilde aktarılacaktır.

Fiyatları Nedir?

Hekimin bu konudaki tecrübesi çok önemlidir. Bu operasyonu sürekli yapan bir hekim her türlü donanıma sahip olacaktır. Kliniğin şartları kullanılan cihazlar mide botoksunun fiyatlarını belirler.

Fiyat bilgisi için ilgili telefonlarımızdan arayabilir, çağrı merkezimizden net fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Makalemizi Lütfen Değerlendirin

(9 votes, average: 4,33 5)
Loading…

Источник: https://www.ztysaglik.com/mide-botoksu-nedir/

Obeziteyle Mücadelede Yeni Yöntem ‘Mide Botoksu’ İle İlgili Tüm Detaylar!

Mide Botoksu Nedir?

Norveçli bilim insanlarının 2004 yılından bu zamana kadar yaptıkları bir çok  denemeler sonucunda zayıflama etkisi gösteren Mide Botoksu artık Türkiye’de uygulanmaya başlandı. 15-20 dakikalık bir işlem olması ve sonucunda kilo verilmesi hastaları cezbediyor.

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?

Botoksun temel maddesini oluşturan kaynak bakteriden var olan protein merkezli bir toksindir.

Botoks maddesi herhangi bir cilt uygulamasında kas geçişini bloke eder ve kasların kasılmasını engelleyerek kırışık olan cilt görünümünü düzeltir.

Mide botoksu da diğer botoks işlemleri gibi bir işlemdir. Tek farkı mide içerisinde gerçekleştirilmesidir. Bölgesel sinir iletimini devre dışı bırakır ve acıkmayı geciktirir.

Mide Botoksu uygulamasından 3 gün sonra etkisi yavaş yavaş hissedilmeye başlanır ve iştahta azalma yaşanmaktadır. 1 hasta geçtikten sonra etkileri daha da artmaktadır ve bu süreç 3 ile 6 ay arası sürmektedir. Sonrasında bireyin beslenme alışkanlığı normalde dönmektedir.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Mide Botoksu bir ameliyat değildir, fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkese  uygulanabilir. Vücut Kitle Endeksi (İ) 35 ve altında olan  18 ile 55 yaş arası bireylerde uygulandığı zaman başarılı olunmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi (İ) 40’ın üzerinde olan bireylerde mide küçültme cerrahileri ile başarı elde edilebilir. Bu yüzden mide botoksu ile istedikleri kiloya ulaşamazlar.

Obez gurubunda ki hastalarda Mide Botoksu çok başarılı bir işlem olmayacaktır.
Mide Botoksu yaptırabilecek hastalar, obezite cerrahisine gerek görülmeyen hasta gurbudur.

Yani 5-20 kilo arası fazlalığı olan hastalar için uygundur.

Mide rahatsızlığı olan hastalarda ülser yada gastrit tedavi edildikte sonra Mide Botoksu uygulanabilir.

Kimler Mide Botoksu Yapıtabilir?

 • Vücut kitle İndeksi (İ) 35’in altında özellikle 27 ile 35 arası olanlar,
 • Yaş grubu 18 ile 55 arası olanlar,
 • Fazla kilosu 5 ile 20 arası olanlar,
 • Bu süreçte botoksa takviye olarak diyet ve gezersiz yapabilecek olanlar.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var mı?

Yanygın olarak kullanılan bir işlem olan botoksun esas amacı kırışıklık gidermektir. Botoks işlemi çok yaygın olarak tercih edilmekte ve yaptırılmaktadır, herhangi bir yan etkisi mevcut değildir.

Yapılan araştırmalar ve gerçekleştirilen mide botoksu işlemlerinde kayıt tutulmuş önemli bir yan etki bulunmamaktadır. Ama hastanın botoksa karşı var olan bir alerjik reaksiyonu var ise yada kas hastalığına sahipse mide botoksunu yaptırması doğru değildir.

Mide Botoksu Kilo Verdirir mi?

Mide Botoksu Kilo Verdirir mi?

Aslında bakarsanız hiçbir yöntemin kilo verme garantisinden söz edilemez. Mide Botoksu işlemi obez gurubuna girmeyen hastalarda başarılı olduğu görülmektedir. Ama hiçbir cerrahi işleme yada operasyona mucize, kesin çözüm gözüyle bakmak doğru değildir.

Mide Botoksu uygulamasının iştah azaltıcı etkisi vardır, diyet uyguladığınız zaman kilo vermeniz destekleyicidir. Ama Mide Botoksu uygulaması yapıldıktan sonra karbonhidrat değeri yüksek olan gıdalar tüketen hastaların kilo verme ihtimali düşüktür. Yani Mide Botoksu yaptırdığınız zaman hemen kilo vereceksiniz diye bir garanti bulunmamaktadır. Sizde beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Mide Botoksu bir ameliyat değildir. Yani vücutta herhangi bir kesi işlemi olmaz. Mide Botoksu uygulaması sadece endoskopi ile ağızdan girerek gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Hasta, anestezi ile uyutulur, ortalama bu uygulama 15-20 dakika sürmektedir. Uyguşama biktikten sonra hasta 1-2 saat gözlem altında tutulur ve sonrasında günlük yaşamına dönmektedir. Mide Botoksu için hastanede yatmaya gerek duyulmamaktadır.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide Botoksu, Mideye Zarar Verir mi?

Mide Botoksu uygulamasında kullanılan ilacın etkisi 3-6 ay arasında vücuttan tamamen yok olmaktadır. Uygulama sırasında herhangi bir kesme işlemi olmadığı için midede bir hasar oluşturması yada mideye zarar vermesi mümkün değildir.

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

 • Mide Botoksu sonrasında beslenmeye dikkat edilmelidir. Sonrasından verilecek diyet listesi birebir uygulamaya çalışılmalıdır.
 • Hazır yiyecekler yani fastfood grubuna giren yağlı ve katı besinlerden ve asit içeriği bulunan içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Mide Botoksu uygulamasından sonra acıkma hissiniz gecikecektir.
 • Az porsiyon ile daha erken doyacaksınız.

Mide Botoksu Tekrar Yapılabilir mi?

Mide Botoksu uygulaması 6 aydan sonra hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu süreçte kilo veren ama hedefine ulaşamayan kişilerde, kilo vermeye devam edilmesi için tekrar Mide Botoksu uygulanabilir.

Mide Botoksu Tekrar Yapılabilir mi?

Mide Balonundan Farkı Nedir?

Mide Balonu

 • Fazla kilolarından kurtulmak isteyen hastalar için uygulanan endoskopik bir işlemdir.
 • Mide Balonunun hacmi tamamen hastaya göre uygun olarak ayarlanması gerekmektetedir. Bunun için endoskopik işlemin herseferinde yapılması gerekir.
 • Mide içerine yerleştirilen yabancı madde, hastada mide bulantılarına neden olabilmektedir.
 • Midedeki balonun çıkarılması sonucunda bir çok hastanın iştahının açıldığı bilinmektedir.

Mide Botoksu

 • Tek seferde uygulanacak ve etkisi 3 ile 6 ay arası olan iştahta azalma sağlar.
 • Mide Botoksunun etkisi geçtikte, hasta süreç içerisinde kademeli olarak iştah ve yeme isteği zamanla normale dönmektedir.

Mide Botoksu Fiyatları Ne Kadar?

Mide Botoksunun Devlet hastanelerinde yapıldığı henüz bilinmemektedir. Mide Botoksunun özel hastanelerde ki ücreti ise doktorun tecrübesine ve hastane kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Sizde detaylı bilgi için karar verdiğiniz doktorun çalıştığı hastaneden Mide Botoksu fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Mide Botoksu İle Kilolara Veda – Video

Mide Botoksu hakkında ne biliyorsunuz? Oldunuz mu? Olmak istiyor musunuz? Eğer olduysanız bizlerle bu süreçte neler yaşadığınızı ve beslenme programınızı paylaşabilirsiniz.

Источник: https://www.obezitehaber.com/mide-botoksu/

Mide Botoksu ile zayıflamak mümkün mü?

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu, obez hastalarda midenin çıkış deliğine yakın bir bölgeye botulinum toksin maddesi enjekte edilme işlemidir. Bu işlem üst sindirim sistem endoskopisi ile yapılır.

Genel Bilgiler

mide botoksu

Endoksopi işlemi esnasında midenin antrum ve prepylorik kısmına toksin maddesi (botoks, botox) enjekte edilir. Böylelikle midenin çıkış kısmındaki kaslar felç edilerek (gastroparesis) gıdaların ve içeceklerin daha uzun süre midede kalması ve tokluk hissi yaratması sağlanır. Normal şartlarda midenin boşalma zamanı 4-6 saattir.

Obezite artık dünya çapında bir sağlık sorunudur. Obez bireylerde metabolik hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler ve hepatobiliyer hastalıklar sık ​​olduğu için morbidite ve mortalite risklerini arttırmaktadır. Ne yazık ki kilo verme amacıyla uygulanan çeşitli Diyetler, farmakolojik ilaçlar ve davranışsal tedaviler kısmi sonuçlara sahiptir ve kısa sürelidir. (1)

Cerrahi girişimler (tüp mide, mide katlama, gastrik bantlama ve by-pass), bazı hastalarda etkili olsalar bile, invazivdir ve ciddi komplikasyonları olabilir.

Botulinum toksin A

Hem çizgili hem de düz kaslarda güçlü, uzun süre etkili kas kasılmalarının inhibitörüdür. Gram (+) anaerob bir bakteri “Clostridium botulinum” tarafından üretilir. Bu madde sinir uçlarından enzimlerin (asetilkolin) salgılanmasını engelleyerek kaslarda felç tablosu “botulizm” oluşturur.

Botoks (Botulinum) çok sayıda hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır ve beyin ve sinir sistemine direkt nüfuz etmediği için santral sinir sistemini doğrudan etkilediği gözlemlenmemiştir. Botulinum toksininin terapötik etkileri 1970’lerde gösterilmiştir.

Servikal distoni, blefarospazm, kol-bacak spastisitesi, başağrısı profilaksisi, kronik anal fissür, hiperhidrozis, esansiyel tremor ve akalazi’nin de içinde bulunduğu 50’den fazla terapötik kullanım alanı literatürde bildirilmektedir.

Elsevier M. consulte

Deneyimsiz kişiler tarafından injekte edildiğinde komplikasyonlar gelişebilmesine karşın, botoksun estetik amaçlar için kullanımı güvenli bir uygulama olarak gözükmektedir.

İstenmeyen etkiler ve bazı sekeller geçici olmakla birlikte, derin kırışıklıkları olan, yüzde plastik operasyon geçirmiş ve evvelce nöromüsküler hastalığı olan bazı hastalarda botoks injeksiyonundan sonra daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Botoks aracılı yüz gençleştirme işlemlerinin tümünde daha konservatif olunarak, uygun botoks dozları ve uygun injeksiyon teknikleri kullanarak komplikasyonları azaltmak olasıdır.(2)

Yapılan klinik araştırmalarda, kasları gevşeten mide Botoks’un insanların kilo vermelerine yardımcı olacağını, çünkü midenin kendi başına boşalma oranını yavaşlatacağını varsayıyorlardı.

Ancak yeni çalışmada araştırmacılar farklı bir teori test ettiler: Botoks’un beyni ve mideyi birbirine bağlayan ve açlık ve tokluk duygularını kontrol eden vagus siniri bloke edip edemeyeceği yönündedir. (3)

Ancak, American Gastroenterological Association tarafından yayınlanan bir çalışmada ise bazı farklı tespitler yapılmıştır (4).

Bu çalışmalarda, Botulinum toksin A’nın (BTA) gastrik enjeksiyonları gastrik boşalmayı geciktirebilir, ancak Şubat’taki Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisine göre obez bireylerin kendilerini daha dolu hissetmelerine, yeme davranışlarını değiştirmelerine veya kilo vermelerine neden olmadığını öne sürdü.

Çalışma katılımcılarına, her biri endoskopik ultrason tarafından yönlendirilen gastrik antral muskularis proprisinde 1 BTA (100, 300 veya 500 U) enjeksiyonu veya plasebo verildi. Katı gıdaların gastrik boşalması sintigrafi ile ölçüldü.

Ayrıca katılımcıların vücut ağırlıkları her 2 haftada bir ölçülürken, doygunluk (bir kalorik sıvı içeceği testinde tolere edilen maksimum hacme dayanarak), kalori alımı (bir ankete dayanarak), gastrointestinal semptomlar ve yemeğin psikolojik yönleri de ölçülmüştür.

BTA Gastrik etkisi

Dolayısıyla, BTA’nın mide enjeksiyonu mide boşalmasını yavaşlatsa da, tokluk hissini arttırmaz veya vücut ağırlığının kaybına neden olmaz. Yazarlar, test edilenlere göre daha yüksek BTA dozlarının, gastrik boşalma veya kilo kaybında ek gecikmelere neden olacağı ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. (5)

Mide Botoks nasıl Yapılır?

Mide mukozasına enjeksiyon

Kırışıklıkların tedavisinde kullanılan aynı tedavi olan Botoks, gastroparezi tedavisinde de etkilidir. Bir piloroplasti ile aynı prensipte çalışan daha az invaziv bir işlemdir. Botoks lokal olarak verilir, bu nedenle yan etkiler yaygın değildir.

İşlemden önce:

Uyutularak yapılan Endoskopi işlemi aşamaları uygulanır. Hastaya işlemden yaklaşık 30-60 dakika önce hastaneye gelmesi talimatı verilir. Kalp monitörü, IV damar yolu açılması, oksijen ve sedasyon gibi hazırlıklar yapılır.

İşlem sırasında:

Hasta yatıştırılırken, doktor yemek borusu, mide ve pilor sfinkterini inceler. Botoks, pilor sfinkteri kaslarını gevşetmek amacıyla enjekte edilir. Mide botoksu işlemi yaklaşık 15-30 dakika sürer.

Mide Botoksu Yararları ve Avantajları

 • Kolay olması
 • Düşük maliyetli
 • Kısa sürede uygulanması, günübirlik
 • Ameliyata göre daha az invazif ve riskli olması
 • Diyet uygulayan hastalarda hızlı etki göstermesi

Mide Botoksu Zararları ve Dezavantajları

 • Kolay, ucuz ve kısa işlem olduğundan deneyimsiz kişiler tarafından yapılablmesi
 • Kanama
 • Perforasyon, mide delinmesi
 • Mide duvarında nekroz ve mide ülseri
 • Kalıcı olmaması. Mide botoksunun etkisi 6-12 ay kadar devam eder. Tekrar uygulanması gerek.
 • Tekrarlandığında aynı sonuç vermemesi

Kaynaklar

 1. https://www.em-consulte.com/en/article/156118
 2. http://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-botulinum-toksini-farmakolojisi-ve-terapotik-perspektif-48668.html
 3. https://www.livescience.com/54892-botox-weight-loss.html
 4. http://journalsblog.gastro.org/stomach-botox-for-weight-loss/
 5. https://agajournals.wordpress.com/
 6. https://www.g-pact.org/gastroparesis/treatment-options/surgical-intervention

Источник: https://www.ertanbeyatli.com/mide-botoksu-nedir/

Mide Botoksu Fiyatları İstanbul

Mide Botoksu Nedir?

Daha çok cilt kırışıklıklarının görünümünü azaltmak için kozmetik bir tedavi olarak kullanılan Botoks artık günümüzde kilo vermek için kullanılan işlemler arasında yerini aldı.

Peki, mide botoksu nasıl uygulanıyor? Mide botoksu güvenli bir işlem mi? Mide botoksu yapan hastaneler hangileri? Mide botoksu fiyatları nedir? Mide botoksu fiyatları İstanbul, Antalya, İzmir, Anakara fiyatları ne kadar? Sağlık bölümümüzde son ayların etkili ve en çok merak edilen konusu mide botoksu hakkında kapsamlı bilgiler sunacağız.

Mide botoksu nedir?

Mide botoksu, hastanın tükettiği besin miktarını azaltmak için dolgunluk hissini uzatarak kilo vermek için temel oluşturan ve aynı zamanda cerrahi olmayan bir yöntemdir.

 Cerrahi yöntemlerden kaçınan hastalar için uzunlamasına çalışmalar sonucu onaylanan mide botoksu tedavisi, Avrupa ve Amerika’dan sonra Türkiye’de de kullanılmaya başlandı.

 Ağırlıkları hakkında şikayette bulunan, diyet programlarıyla ilgili problemleri olan, kilo verme süreçlerini gerektiği gibi yönetemeyen, sağlık problemleri nedeniyle kilo verme konusunda sorunlu olan hastalar için en iyi tedavi seçeneği olarak tanımlanan mide botoksu ile bireyler artık kolayca kilolarından kurtulabilecek.  Mide botoksu,cerrahi dışı yöntemle şişmanlıkla mücadele için kilo kaybında yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Mide botoksu, cerrahi olmayan obezite müdahale yöntemlerinden biridir. İşlemin temel amacı hastalara daha uzun süre tokluk hissi vermektir. Dolgunluk ne kadar uzun olursa tüketilen besin miktarı o kadar az olur.

Cilt üzerindeki yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılan botoks, bazı nörolojik sağlık problemlerinde de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Muayenelerden sonra tedaviyi engelleyecek herhangi bir koşul yoksa mide botoksu iştahı, tüketilen besin miktarını azaltır, dolgunluk hissini arttırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

  Bariatrik bir girişim olan mide botoksu, dolgunluk ve açlık hissini etkileyen kas ve nöronları bloke ederek hastanın dolgunluk hissini uzatmaya dayanır. 

Endoskopik yöntemle uygulanan tedavi yaklaşık 20-30 dakika sürer. Operasyon sırasında hasta sakinleştirildiği için herhangi bir ağrı hissetmez. Bu nedenle bu tedavi yöntemi çok rahat bir yöntem olarak kabul edilebilir.

 Yemeğin mideden çıkışı, midenin kas kasılmalarını yavaşlatarak uzatılır. Böylece, dolgunluk hissi süresi uzar ve iştah kaybı ve daha az yiyecek tüketimi sinir tıkanıklığı yoluyla elde edilir.

Hasta genellikle gözlem altında 2 saat geçirdikten sonra, evine geri dönebilir ve yeme içmesine kaldığı yerden devam edebilir. Bu tedavinin iyileşme süresi son derece kısadır. Kilo kaybı, tedaviden 3-7 gün sonra başlar. Tedavinin kalıcılığı 6 aya kadardır.

 Tedavinin hasta için kişiselleştirilmiş bir diyet programı ile desteklenmesi durumunda, hasta 6 ay içinde 4-20 kilo kadar rahatlıkla kilo verebilmektedir.  

Mideye yapılan botoks enjeksiyonlarının ardındaki temel teori, mide hareketini yapan kasları felç ederek, midenin daha dolgun hissetmesi, hastanın daha az aç hissetmesine, daha az yemesine ve kilo vermesine yardımcı olmaktır.

Mide botoksu fiyatları ne kadar?

Mide botoksu fiyatları nedir ve midebotoksu fiyatları ne kadar diye merak edenler için mide botoksu yapanhastanelerde bu fiyat değişmektedir. Aşağıda mide botoksu fiyatları 2019 güncelfiyatlarını bulabilirsiniz. Mide botoksu fiyatları ilgili illerde bulunanhastane sayıları ortalama fiyatları alınmıştır.

 • Mide botoksu fiyatları İstanbul: 3.000 TL ile 6.000 TL arasında.
 • Mide botoksu fiyatları Antalya: 2.600 TL ile 4.200 TL
 • Mide botoksu fiyatları İzmir: 2.400 TL ile 5.000 TL
 • Mide botoksu fiyatları Ankara: 2.750 TL ile 5.000 TL

Mide Botoksu kaç seanstır?

Mide botoksu kilokaybı programı, insanların yaşam tarzı ve sağlık modifikasyonları yoluylasağlıklı bir kiloyu başarılı bir şekilde korumalarına yardımcı olmak için birdizi temel araç ve kaynak içerir.  Bu kişiler için tedaviden sonra 3 seansta bu tiphastalığı olmayanlara mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksu,6 ay sonra başka bir kilo kaybı gerektiğinde, uygulamanın başarılı olmasıdurumunda tekrar edilebilir.

 Mide botoksu 6 aya kadar etkilidir ve hastanın ağırlığınabağlı olarak, bu tedavi bir seansta istenen etkiyi gösterebilir.

 Belirlikoşullar altında, eğer hasta daha fazla kilo vermek isterse, ikinci uygulama 6ay sonra tamamlanabilir. Literatürde hastalarve kilo vermek isteyenler için en fazla 3 seans önerilmektedir. 

Mide botoksu devlet hastanesi karşılıyor mu?

Mide botoksu işlemi devlet hastaneleritarafından karşılanıyor mu? SGK mide botoksu ile zayıfla işlemine ne kadardestek oluyor? Çalışan ve emekliler yararlanabiliyor mu? Mide botoksu işlemieğer birebir estetik kaygılar için yapılıyorsa bu ücretler devlet hastaneleri tarafındankarşılanmamaktadır. Ama söz konusu birey kiloları ile obez olma yolunda yol katetmesi durumunda devlet hastaneleri Mide botoksu ücretlerinin büyük bir kısmınıkarşılamaktadırlar.

Mide botoks kimlere uygulanamaz?

Mide Botoks, diyetle kiloveremeyen ve fazla kilolu olması nedeniyle sağlık sorunları olan kişiler içinözellikle uygundur. İşlemden önce mide muayene edilmelidir. Mide sorunu olanbir kişinin mide ilk önce tedavi edilmelidir, ancak bundan sonra mide Botokstedavisi kullanılabilir.

İşlemin etkisi, midede açlık ve tokluk üzerine etkiliolan kas ve sinirlerin tıkanması ile açıklanmaktadır. Bu uygulama ilemidenin boşalma süresi uzar ve açlık hissi azalır. Obezite ile mücadeledecerrahi müdahalelerden korkan hastalarımız için ideal bir yöntemdir.

Bir mideBotoks uygulamasında, mide sinirleri ve kasları 4-6 ay boyunca nötralizeedilir, iştahı azaltır ve besinleri midede daha uzun süre tutar. Tedavi içinyaş sınırı yoktur. Ancak 60 yaşından büyük hastalar için belirli gıdalarınbulunmaması, botoksun tolere edilmesini zorlaştırmaktadır.

 Bu nedenle 60yaşından büyük hastalar için tavsiye edilmez.

Mide botoksu, vücut kitle indeksi35’ten küçük, mide problemleri veya botoks alerjisi olmayan, diyetprogramlarıyla uyumsuzluğu olan ve aşırı kilo şikayetçisi olan herkeseuygulanabilir.

 Bununla birlikte, tedaviyi önleyen bazı sağlık sorunlarıvardır.

 Bu yöntem, Botoks alerjisi hastalarında mide ülseri, gastrit, endoskopik inceleme sırasında patolojik bulgularıbulunan, bağırsakülseri gibi problemleri olan kişiler için geçerli değildir. 

Hamileler mide botoksu yapabilir mi?

Doktorlar genellikle hamileyken veya emzirirken Botoks kullanmamayı önermektedir. Söz konusu işlem obezite tedavi yöntemidir endoskopik olarak uygulanır ve midenin iştahını ve açlığını etkileyen sinirleri ve kasları geçici olarak nötralize etmeyi amaçlar.

 Bu nedenle uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Mide Botoksu, bir kişinin iştahını azaltmada ve midenin açlık hormonlarının salgılandığı alanlarda da uygulandığı için dolgunluk hissinin uzatılmasında oldukça etkilidir.

 Ancak uzman doktorlar doğum sonrası kiloların kolayca verilemesi için doğumdan en az 6 ay sonra mide botoksunu önermektedirler.

Mide Botoksu güvenli mi? Mide Botoksu zararları nelerdir?

Botox enjeksiyonları deneyimlibir doktor tarafından yapıldığında oldukça güvenlidir. Olası yan etkiler iseşunlardır:

 • Enjeksiyonyerinde ağrı, şişlik veya morarma,
 • Baş ağrısıveya grip benzeri semptomlar,
 • Sarkık gözkapağı,
 • Çarpık birgülümseme veya sallanma,
 • Göz kuruluğuveya aşırı yırtılma,
 • Vücudun heryerinde kas güçsüzlüğü,
 • Görüşproblemleri,
 • Konuşma ya dayutma sıkıntısı,
 • Mesanekontrolünün kaybı,

Operasyonun başarısını etkileyenen önemli faktör cerrahın mide ve tecrübesine ne kadar Botoksuygulandığıdır. İstenilen etkileri göstermek için midenin büyük birbölümüne Botoks uygulanmalıdır. Bu nedenle, mide Botoks için kullanılanBotoks cilt gençleştirme uygulamasından 100 kat daha fazladır.

 Daha ucuzişlemlerde kullanılan Botoks miktarının sınırlı etkileri vardır. Botoks, midekaslarına uygulanır ve mide düz kaslarında etkilidir. Botokslu kaslarkasılma kapasitesini azaltır. Örneğin, yiyecekleri 2-3 saatte işleyen midekaslarının kasılması ve bu işlenmiş yiyecekleri 4-4.

5 saatte atmasıyavaşladığından, bu işlem 10-12 saate kadar sürebilir

Источник: https://www.haberonu.com/mide-botoksu-fiyatlari-istanbul

Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Nasıl Nasıl Yapılır?

Mide Botoksu Nedir?
Uzm. Dr.

Şule NAMLI KOÇ
Gastroenteroloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı oluşur; böylece kilo kaybı sağlanmış olur.

Mide botoksu kimler için uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir obezite cerrahisi değildir. Ancak uygulanabilecek hastalar için belli kriterler söz konusudur.

 • Diyet ve sporla gerektiği gibi kilo veremeyenler için uygun bir yöntemdir.
 • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve obezite cerrahisi ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksu faydalı olmayacağından bu hastalarda önerilmez.
 • Mide botoksu uygulanacak hastaların vücut kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Yani vücut kitle indeksi 27-35 arası olan 10-20 kilo fazlalığı olan diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen bireylerde uygulanır. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur.

Midesinde ülser veya gastrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir

Mide botoksunun yan etkileri var mıdır?

Botoks yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır ve uzman hekim tarafından doğru dozajda uygulandığından bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir mide botoksu zararı bulunmaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide botoksu kilo verdirir mi?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.

Mide botoksu işlemi ne kadar sürer, hastanede yatmak gerekli midiri?

 • Mide botoksu bir obezite ameliyatı değildir
 • Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir.
 • Kesi yoktur
 • İşlem ortalama 20 dakika sürer.

 • Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur.
 • Hastanede yatmak gerekli değildir.
 • İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.

 • Mide botoksu uygulaması sonrası yaklaşık 3 gün içerisinde iştah da azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanır.

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Mide botoksunun etkisi ne zaman başlar?

Mide botoksu uygulandıktan 2-3 gün içinde acıkma hissi azalır. 2 haftadan sonra kilo verme görülmeye başlanır. Hedeflenen 10-20 kilo verilir.

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini artırıcı bir etki yapmamaktadır.

Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Gebelerde ve emzirenlerde uygulanabilir mi?

Mide botoksunun gebelerde ve emzirenlerde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır.

Mide botoksu uygulamasından beklenti nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide botoksundan sonra beslenme nasıl olmalıdır?

Öncelikle hiç bir tedaviden mucize beklememek  gerekir.  Botoks uygulaması sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Mide botoksu sonrası özellikle fast food tarzı aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli beslenmemek gerekir. Mümkün olduğunca sağlıklı beslenme programına bağlı kalınarak botoks uygulamasından maksimum fayda sağlanabilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Güncellenme Tarihi: 24 Mayıs 2019Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2019

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-botoksu-nedir-mide-botoksu-nasil-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.