Mide gribi nedir

içerik

Mide gribi ile ilgili bilmeniz gereken 13 bilgi – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Mide gribi nedir

Bağırsak enfeksiyonundan daha kötü ne olabilir ki? Kusma, ishal ve mide krampları bezdirir.

Çok yaygın olmasına rağmen, pek çok insan bunun hakkında fazla bilgi sahibi değil. Birincisi, aslında bu bir grip değil! Gerçek tıbbi adı: Viral gastroenterit!
Mide ve bağırsaklarına saldıran virüslerin neden olduğu gerçeğinden yola çıkarak bu hastalık hakkında bilmeniz gereken 13 şey vardır:

1. Grip Aşısı Yardımcı Olmaz

İnsanlar grip olduğunda bu mutlaka influenza(viral) olduğu anlamına gelir. Bu virüs, her yıl dünyayı dolaşarak, burun ve boğazlara saldırarak, topluluklara dalgalar halinde yayılım sağlar. Grip ilaçları, viral gastroenterite neden olan semptomlara değil, bu virüse karşı koruma sağlar.

Bu tür vücut ağrıları, bulantı, kusma ve düşük dereceli ateş gibi bazı örtüşen belirtiler nedeniyle başa hastalıklarla karıştırılabilir. Karışıklık; vücut ağrıları, mide bulantısı ve düşük dereceli ateş gibi bazı semptomların örtüşmesine bağlı olabilir. Ancak bir grip aşısı mide mikroplarına karşı koruma sağlamaz.

Mide grip aşısı diye bir şey yoktur.

2. Suçlu Norovirüs

Gribi suçlamayı bırakın, bunun yerine hastalığınızın gerçek adını öğrenin: Norovirüs.

Bu tip virüsler, erişkin gastroenterit için en çok suçlanacak virüs ailesidir, ancak bazı durumlarda hastalığa adenovirüs ve astrovirüs adı verilen virüsler de neden olabilir.

Norovirüs, gündüz bakım merkezlerinde, okullarda, yolcu gemilerinde, hastanelerde ve bakımevlerinde salgınlara neden olabilir, kalabalık bir yerde hızla yayılabilir.

3. Son Derece Bulaşıcı Bir Durumdur

Mide gribi, ağız yoluyla yayılır. Temelde, enfekte dışkı veya kusmuktaki virüsler ağız yoluyla vücudumuza girer. Çok dikkatli olmalıyız. Düzenli el yıkama, en iyi savunmanızdır.

Çocuk bezlerini değiştirdiyseniz veya hasta bir çocuğun ardından temizlik yapıyorsanız elleriniz dikkatli bir şekilde yıkayın.

Özellikle evdeki yetişkinler ellerinden geleni yaparak kendilerini ve ortamı temiz tutmalıdır.

4. Yiyeceklerden de Bulaşabilir

Viral gasteroenterit; salmonella gibi tehli toksin üreten bakteriler de dahil gıda kirleticilerinin neden olduğu bir hastalığa işaret eden gıda zehirlenmesiyle, tam olarak aynı şey değildir. Ancak norovirüs, ABD’de gıda kaynaklı hastalıkların bir numaralı nedeni olarak gösterilmiştir.

Viral gastroenterit kişiden kişiye ya da bozulmuş bir yiyeceğe dokunarak yayılabilir. Virüs üreten yiyeceklerden ya da sudan viral gastroenterit alırsınız. Ayrıca yemekleri hazırlayanlar ellerini yıkamamışsa da yiyeceğe mikrop bulaşabilir.

Dolayısıyla restoranlar hem pişiren hem de yiyen için el yıkamak büyük bir öncelik olmalıdır.

5. Bu Virüsler Dayanıklıdır

Diğer virüslere kıyasla, norovirüsler şaşırtıcı derecede dayanıklıdır ve ev yüzeylerinde günlerce yaşayabilir, bu yüzden kolayca yayılırlar. Ayrıca enfeksiyona neden olması için çok az sayıda virüs parçacığı gereklidir. El temizleyici losyonlardan daha etkili olan sabun ve su ile ellerinizi yıkayın.

Hastaysanız (semptomlar zayıfladıktan sonra hala 3 gün veya daha fazla süre için bulaşıcı olabilir) yiyecek hazırlamaktan kaçının ve çamaşırları dikkatli bir şekilde yıkayın, kirli giysileri ve yatak takımlarını tutarken elinizden geldiğince eldiven kullanmaya çalışın. Sert yüzeylerdeki virüs parçacıklarını öldürmek için bir ağartıcı bazlı temizleyici kullanın.

6. Belirtiler Yavaş Yavaş Ortaya Çıkar

İshal, kusma ve karın ağrısı sizi, bir gastrointestinal virüs bulaşmasından hemen sonra vurmayacaktır, tipik olarak bir iki günde aşamalı olarak gelişir. Ancak, gıda zehirlenmesinin diğer türleri, rahatsız edici maddeye maruz kaldıktan birkaç saat sonra hızlıca yayılabilir. Şiddetli kusma ve diyare(ishal) gibi belirtiler daha dramatik hale gelir.

7. Yalnız Başına İyileşmek Daha İyi Gelebilir

Hem mide gribi hem de diğer gıda zehirlenmesi türleri, doktorların kendi kendini sınırlama tavsiyesiyle geçecektir. Yani yalnız istirahat ve nadiren tıbbi tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Norovirus, gıda kaynaklı hastalıkların önde gelen sebebidir ancak salmonella ve diğer virüslerin hastaneye kaldırılma veya ölümle sonuçlanma olasılığı daha yüksektir. Viral gastroenteritiniz varsa, iki veya üç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız gerekir.

Diğer sebeplerden dolayı gıda zehirlenmesi sizi daha çok ve daha hızlı şekilde vurur ancak gerekli ilaçlarla hemen iyileşebilirsiniz. Bir iki gün içinde normale dönmüş olabilirsiniz.

8. Dehidrasyon En Büyük Risktir

Sulu ishaller ve kusma ile çok miktarda sıvı kaybediyorsanız, kaybettiğiniz sıvıyı takviye etmeniz gerekir. Ancak sıvıyla aynı anda, elektrolitler olarak bilinen; sodyum, potasyum ve diğer mineralleri kaybediyorsunuz ve bunların da yenilenmesi gerekiyor.

Spor içecekleri mükemmel bir seçim değildir, çünkü içerdikleri tuzlar ve şekerler karışımı, diyare(ishal) ve kusmaya karşı kaybedilen sıvıların değiştirilmesi açısından tam olarak doğru değildir.

Doktorunuzla görüşün ve kaybettiğiniz mineralleri yerine koymak için önereceği takviyeleri kullanın.

9. Su En İyi Seçim Değildir

Çok fazla sade su içmekten veya şeker içeren soda veya meyve suyu gibi içeceklerden kaçınmaya çalışın. Çünkü su; doğru elektrolitlerin yerine konması için yeterli değildir. İnsanların yaptığı en büyük hata sadece su içmeye çalışmaktır.

Hastalar susuz kalmayı önlemek zorunda olduklarını anlıyorlar ancak yaptıkları aslında yanlıştır. Elektrolit ilavesi olmadan vücuda su almak, vücudunuzda halen var olan elektrolitleri seyreltecektir. Ayrıca ishalinizi de kötüleştirecektir.

10. Reçeteli İlaçlar

Viral gastroenterit tedavisi yoktur. Zamanla istirahat ve semptomların hafifletilmesi ile iyileşme süreci gelişir. Antibiyotikler faydasızdır.

Bu nedenle doktorunuzdan bir tane “Bizmut subsalisilat” içeren ilaç isteyebilirsiniz, bu basit diyare(ishal) için yardımcı olabilir.

Antidiyareik ilaçlar krampların ve ishalin hafifletilmesine de yardımcı olabilir, ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kanlı diyare veya yüksek ateşiniz varsa hastalığı kötüleştirebileceğinden bunlardan kaçınmanız gerekeceğini açıklamıştır.

11. Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz?

Dışkıda veya kusmuğunuzda kan görürseniz hemen doktora görünün.

İshal tek başına alarm vermek için bir sebep değildir ancak aşırı derecede uykusuzluk, veya başka şekilde zihinsel durum değişikliği ve ciddi dehidrasyon belirtileri olan idrar eksikliği yaşarsanız doktorunuzu arayın.

Ayrıca semptomlarınız üç gün sonra düzelmiyorsa, sıvı kaybını çoğaltan kusmalar yaşıyorsanız veya ateşiniz 38.5 dereceden daha yüksekse mutlaka doktora görünmelisiniz.

12. Yaşlı, Genç veya Çocuk, Herkes Risk Altında

Küçük çocukların bağışıklık sistemlerini geliştirmeleri aşamasında, viral enfeksiyonlara karşı savaşmaları zor olacaktır. Küçük vücutları dehidrasyon olma riskini artırıyor.

Ayrıca yaşlıların da viral gastroenterit’e eğilimli olduğunu ve iyileşmelerinin uzun süreceğini söylemek mümkün.

Kalp rahatsızlığı, astım, kanser veya böbrek hastalığı gibi kronik bir hastalığı olan ya da HIV taşıyan veya bağışıklık sistemini bastıran ilaçları kullanan herkes; mide gribi ile karşı karşıya kalırsa bir doktora danışmalıdır.

14. Dikkatli Beslenin

Kusmayı bıraktığınızda ve ishaliniz azaldığında muhtemelen çok acıkmış olursunuz. Midenizi herşeyle doldurmadan önce birkaç gün geçmesini bekleyin. O sırada daha küçük porsiyonlu ve sağlıklı yemekleri yiyin.

Mideyi rahatsız edecek şekilde yemekten veya içmekten kaçınmak isteyeceksiniz.

Karnınızı biraz fazla doldurmak, sizin tekrar tekrar hasta hissetmenize neden olabilir, bu nedenle yağlı gıdaları azaltın ve kolay sindirilecek yemekler tüketin.

Источник: //www.aysetolga.com/mide-gribi-ve-bilmeniz-gerekenler

Mide gribi nedenleri ve tedavisi

Mide gribi nedir

Viral gastroenterit yaygın olarak mide gribi olarak bilinen oldukça bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyondur. Semptomlar sulu ishal, mide krampları ve kusmayı içerir.

Mide gribine çeşitli virüsler neden olur ve genellikle enfekte bir kişi ile temas ettikten sonra veya kontamine gıda veya su tüketerek gelişir. Daha az sıklıkla, mide gribi bakterilerden kaynaklanabilir.

Mide gribinin inanılmaz tatsız olmasına rağmen, çoğu insan herhangi bir komplikasyon olmaksızın birkaç gün içinde iyileşir.

Mide gribi için özel bir tedavi yoktur ve enfeksiyon genellikle seyrini sürdürebilir. Evde tedaviler semptomları iyileştirebilir ve hasta olduklarını düşünenler için tavsiye edilir.

Mide grip belirtileri

Viral gastroenterit grip olarak adlandırılsa da, influenza ile aynı değildir. Grip, sadece burun, boğaz ve akciğerler de dahil olmak üzere solunum sistemini etkiler. Mide gribi mide ve bağırsaklara saldırır.

Mide gribi belirtileri şunları içerebilir:

 • sulu, kanlı olmayan ishal
 • mide krampları ve ağrı
 • mide bulantısı, kusma veya her ikisi de
 • ara sıra kas ağrıları veya baş ağrısı
 • düşük dereceli ateş

Çoğu durumda, semptomlar enfeksiyondan 1-3 gün sonra ortaya çıkar ve hafif ila şiddetli arasında olabilir. İnsanlar genellikle virüse maruz kaldıktan 12-48 saat sonra semptomlar yaşamaya başlarlar. Semptomlar genellikle 3-7 gün sürer. Ağır vakalarda, 10 güne kadar sürebilirler.

Mide gribinin belirtileri olan herkes okula gitmemeli veya çalışmamalı.

Mide grip tedavisi

Mide gribini tedavi edebilecek ilaç yoktur; Antibiyotikler, durum genellikle bir virüsün neden olduğu için yardımcı olamaz.

 • İbuprofen – ateş ve ağrı ile yardımcı olabilir, ancak mideyi üzecek ve böbrekler zaten susuz olduklarında yapmak için ekstra çalışma verebileceğinden dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Asetaminofen – bu genellikle tavsiye edilir ve ibuprofen’den daha az yan etki gösterir. Acetaminophen satın almak istiyorsanız, amazon üzerinde kullanılabilir.
 • Antiemetikler – bunlar mide bulantısı duygularını hafifletebilir. Doktorlar prometazin, ondansetron, metoklopramid veya proklorperazin reçete edebilir.
 • OTC antidiarrheals – subsalisilat (Pepto-Bismol) ve loperamid hidroklorür (Imodium) dahil. Pepto-Bismol çocuklarda kullanılmamalıdır.

Mide gribinin nedenleri

Mide gribine bir dizi farklı virüs neden olur. Genellikle enfekte olmuş veya kontamine yiyecek veya su yedikten sonra bir kişiyle temastan sonra ortaya çıkar. Daha az sıklıkla, mide gribi bakterilerden kaynaklanabilir.

Mide gribine karşı gıda zehirlenmesi

Mide gribi ve gıda zehirlenmesinin belirtileri çok benzerdir; Her ne kadar gıda zehirlenmesi daha yaygındır.

En önemli fark hastalık süresidir. Gıda zehirlenmesi birkaç gün içinde ortadan kalkma eğilimindedir, ancak mide gribi 10 gün sürebilir.

Farklılıklara daha ayrıntılı bir bakış için, “Mide virüsü veya gıda zehirlenmesi olup olmadığını nasıl anlarım?” Makalemizi deneyin.

Mide gribi için ev ilaçları

Ne yazık ki, mide gribi için kesin bir tedavi planı veya tedavi yoktur. Antibiyotikler viral enfeksiyonlara yardımcı olmaz, bu nedenle rahatlama semptomları hafifleten ev ilaçlarıyla sağlanabilir.

Hidratlı kalın

Mide grip olan insanlar genellikle yemek gibi hissetmezler ve yiyecek eksikliğinden dolayı susuz hale gelebilirler. Vücut aynı zamanda ishal, kusma ve terleme yoluyla çok miktarda sıvı kaybeder.

Dehidrasyondan korunmak için vücutta sıvı seviyelerini tutmak önemlidir. Mide grip olan insanlar, berrak soda, berrak et suyu veya kafein içermeyen spor içecekleri gibi bol miktarda sıvı içmelidir. Yavaş sipler sıvıları azaltmaya yardımcı olur.

Yiyecek ya da içecek tutamamayan insanlar, buzlanmayı önlemek için buz parçacıkları üzerinde çerez atabilirler.

Mide gribinin tedavisi söz konusu olduğunda tüm içecekler eşit değildir; kahve, siyah çay ve çikolatadan kaçınmak akıllıcadır – mideyi rahatlatabilir; ek olarak, kafein iyileşmeyi önemli olan uykuyu bozabilir. Bir diüretik olduğu için alkolden kaçınılmalıdır – başka bir deyişle, rehidrat yapmaz.

Ne yemeli

Mide gribi genellikle iştahı azaltır veya yok eder. Ancak, belirtiler iyileştikçe, yavaş yavaş başlayıp basit bir şekilde yemek için önemlidir.

Spor içecekleri, kafeinsiz alkolsüz içecekler veya seyreltilmiş meyve suları ile rehidrate edilmesi önemlidir. Sonra belki çorbalar ve et suları, sonra normal yaş uygun küçük öğünlere geçiş.

Bazı insanlar, mandıradan olumsuz deneyimler bildirirken, diğerleri etkilenmez. Fiber bağırsakları gevşetir, bu yüzden fazla liflerden kaçınmak en iyisidir. Domates bazlı, yağlı ve baharatlı yemekler de ishali kötüleştirebilir.

Dinlenme

Mide gazı yorucu olabilir. Vücudun enfeksiyonla savaşmak ve hasarı onarmak için mümkün olduğu kadar enerjiye ihtiyacı vardır; Bu nedenle, bağışıklık sisteminin çalışmasına ve hücrelerin mümkün olduğunca çabuk onarılmasına izin vermek, dinlenmek önemlidir.

Mide grip olan herkes, gün boyunca dinlenmeli ve her gece iyi bir gece uykusu çekmelidir.

Kanıtlar zayıf olsa da, bazı insanlar aşağıdaki tedavilerden rahatlayarak semptomları bulabilir:

Zencefil ve nane

Zencefil, enflamasyonu azaltmaya ve mide bulantısını ve kusmayı gidererek sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca mide kramplarından ve şişkinliklerinden biraz rahatlamada yardımcı olabilir.

Zencefil çayı yapmak için:

 • 1 fincan suya 1 tatlı kaşığı toz zencefil veya ginger çay kaşığı taze zencefil kökü ekleyin
 • 5 dakika kaynatın ve 10 dakika dik bırakın
 • Taze zencefil kökü kullanırken çayı süzün
 • rahatlamak için günde 2-3 kez içilir

Zencefil yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Mide gribine sahip kişiler zencefil kapsülleri alarak, zencefilli gazozu içerken veya bir parça zencefili çiğneyerek zencefil tüketebilirler. Eğer toz zencefil satın almak isterseniz, amazon satın almak için kullanılabilir.

Nane gibi nane de, mide rahatsızlıklarının giderilmesine, gaz ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olabilir. Çay olarak kullanıldığında mide rahatsızlığı için en etkili olanıdır.

Nane çayı yapmak için birkaç taze nane yaprağı alın ve suda kaynatın. İnfüzyonu süzün.

Aküpresür

Bazı kişiler akupunkturun bulantıyı azaltabileceğini bildirmektedir. Avuç içi altından üç parmak genişliğini ölçün; baş parmağınızla iki tendon arasındaki yumuşak bölgeye basınç uygulayın. Birkaç dakika masaj yap.

sarı papatya

Papatya, bir mide grip ilacının bir parçası olarak kullanılabilecek bir bitkidir. Kasları rahatlatır ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Bu bitki, bazı kişilerde ishal, mide krampı, şişkinlik, mide bulantısı ve gazın rahatlamasına yardımcı olabilir.

Papatya çayı yapmak için:

 • Amazon’da çevrimiçi olarak satın alınabilecek bir fincan sıcak suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği ekleyin.
 • kapağı ve 10-15 dakika dik bırakın
 • süzün ve ardından biraz limon suyu ve tadı bal ekleyin
 • 2-3 gün boyunca bu çayı üç veya dört kez içirin

Biberiye, kırmızı ve rezene çayı da antienflamatuvar özelliklere ve sindirime yardımcı olabilir.

Çocuklar için çareler

Küçük çocuklar 1-2 günden uzun süredir belirtileri varsa, doktorlara götürülmelidir. Mümkünse, çocuğun su kaybını önlemek için su sosu (veya anne sütü / formülü) alması teşvik edilmelidir.

Pedialyte gibi elektrolit çözeltileri de kayıp sıvıların değiştirilmesine yardımcı olabilir.

Mide gribi önlenmesi

Norovirüs, mide gribinin en yaygın şeklidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 19-21 milyon hastalığa neden olur, her yıl 56.000-71.000 yatışa ve 570-800 ölüme katkıda bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gıda kaynaklı hastalık salgınlarının en yaygın nedenidir. Mide gribinin yakalanma riskini azaltabilecek birkaç basit önlem vardır:

Elleri sık sık yıkamak ve genel temizlik uygulamak, norovirüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 • İnsanlar yiyecekleri kullanmadan veya hazırlamadan önce ve tuvaleti kullandıktan sonra veya bir bezi değiştirdikten sonra daima ellerinizi yıkamalıdır.
 • Tüm meyve ve sebzeleri yıkayın ve yemekten önce deniz ürünlerini iyice pişirin.
 • Hastalık hissetmeye başlayan insanlar başkalarına yemek hazırlamamalıdır.
 • Kullanmadan önce alışveriş sepeti tutamaçlarını silin.
 • Tezgah ve yüzeyleri dezenfekte edin, çamaşır ve yatak takımlarını yıkayın.
 • Bulaşıkları yıkamak yerine bulaşık makinesini kullanın.
 • Hasta aile üyelerini izole edin – örneğin, onları bir banyoyla sınırlayın.

İnsanlar derhal bir doktora görünmelidir:

 • sıvıları 24 saat boyunca tutamaz
 • bağırsak hareketlerinde kan fark eder
 • 104 derecenin üzerinde ateş var Fahrenheit

Dehidrasyon, vücudun düzgün çalışması için yeterli suya sahip olmadığı zamandır. Susuzluk belirtileri aşırı susama, ağız kuruluğu, yorgunluk, baş ağrısı ve baş dönmesini içerir.

Doktorlar bazı belirtiler için yardım sunabilir ve başka bir hastalığa neden olmadıklarından emin olabilirler. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar mide gribi ile aynı semptomlara neden olur.

Ev ilaçları mide gribinden herhangi bir rahatlama sağlamazsa, doktor ayrıca ek profesyonel rehberlik sunabilir.

Görünüm

Çoğu insan için durum birkaç gün içinde ortadan kalkacak.

Mide gazı ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Источник: //trmedbook.com/mide-gribi-nedenleri-ve-tedavisi/

Mide Gribi (Viral Gastroenterit) Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Mide gribi nedir

Vücutta çok ciddi şikayetlerin yaşanmasına neden olan ve tedavisi yapılmadığında organ kayıplarına dahi neden olabilen mide gribinin nedenleri ve belirtilerine yönelik bitkisel tedaviler.

Viral Gastroenterit (Mide Gribi) Nedir?

Viral gastroenterit

Çok şiddetli semptomlarla meydana gelen viral gastroenterit rahatsızlığı, toplum genelinde mide gribi olarak bilinir. Toplumda özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte çok sık görülen rahatsızlıklardan birisi olması nedeni ile mide gribi nedir sorusu çok sık dile getirilir.

Temel olarak diyare(ishal), karın ve çevresinde şiddetli kasılmalar, kramp ve ağrılar, sık sık mide bulantısı ve istifra gibi semptomlar ile meydana gelen bir rahatsızlık olan mide gribi, bir tür bağırsak enfeksiyonudur. Bebeklerde çok sık görülebilir. Bu durum mide gribi nedir sorusunun yanıtını kesin biçimde oluşturmaktadır.

Etkilerinin çok ciddi olmasına ve semptomlarının gündelik yaşantıyı etkilemesine rağmen, tedavisi doğru şekilde ve doğru zamanda yapıldığı takdirde kişinin farklı bir rahatsızlığı bulunmuyorsa rahatlıkla rahatsızlığın yok edilebilmesi mümkündür.

Buna karşın bağışıklığı henüz tam olarak güçlü yapıya bürünmemiş olan bebekler, çeşitli rahatsızlıklardan dolayı mide bölgesinde problemler ve bağışıklık sisteminde zayıflık yaşayan kişiler ile bağışıklık sistemi zayıflamış olan yaşlılar viral gastroenterit rahatsızlığından dolayı hayati risk dahi taşıyabilir.

Mide Gribi Bulaşıcı Mı?

Mide gribi yani viral gastroenterit rahatsızlığı bulaşıcı yapıda olan rahatsızlıklar arasında bulunur. Çünkü mide gribinin meydana gelmesine neden olan etkenler doğrudan virüs temelli olduğundan temasla dahi bulaşabilmesi mümkündür.

Mide gribi rahatsızlığına yönelik olarak modern tıp dünyasında henüz kesin sonuç sağlayan tedavi yöntemleri geliştirilebilmiş değildir. Bu yüzden de mide gribinin oluşmasının önüne geçilmesi için gerekli olan önlemlerin alınması daha büyük bir önem taşır.

Mide Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Temel olarak bir grip türü olarak tabi ediliyor olsa da viral gastroenterit rahatsızlığı, toplumda genel bilinen grip yapısına göre önemli farklılıklar teşkil eder.

Yani griplerin solunum yollarında etkileri görülürken, mide gribi rahatsızlığında sorunlar daha yoğun olarak sindirim sistemi içerisinde midede görülmektedir. Bununla birlikte sindirim sisteminin bir diğer önemli yapı taşı olan  bağırsaklar üzerinde de önemli etkiler oluşturur ve belirtileri de sıkça burada görülür.

Mide gribi belirtileri ağırlıklı olarak sindirim sistemi dahilinde görülür. Viral gastroenterit rahatsızlığının ortaya çıkarmış olduğu belirtiler arasında;

 • Diyare yani ishal (sıvı ve kansız),
 • Karın bölgesinde çok ciddi ağrılar ve kramp yaşanması,
 • Sık sık mide bulantısı yaşanması ve buna bağlı istifra edilmesi,
 • Kaslarda ciddi ağrılar,
 • Nadir olarak baş bölgesine vuran ağrı şikayeti,
 • Ateş problemleri,

gibi semptomlar bulunur. Bu semptomları yaşayan kişilerin viral gastroenterit rahatsızlığı yaşadığı önemli oranda teşhis edilebilir. Ancak kesin sonuçlar için uzman doktor tarafından kontrollerin gerçekleştirilmesi de gerekir.

Viral gastroenterit rahatsızlığının belirtilerinden olan ishalde eğer ‘kanlı ishal’ durumu görülüyorsa bu durum daha ciddi ve daha riskli bir enfeksiyon oluşumuna işaret ettiğine dikkat edilmelidir.

Mide Gribi Sebepleri Nelerdir?

Kirli besinlerin tüketilmesi ya da sıvıların içilmesi durumunda dahi mide gribi rahatsızlığı yaşanabilir. Bu gibi nedenleri haricinde ciddi belirtileri söz konusu olan mide gribinin ortaya çıkışına neden olan etkenler arasında çeşitli daha ciddi nitelikli virüslerde bulunur. Bu virüsler;

şeklindedir. Bunun dışında bağışlıklık sisteminin zayıflaması nedeni ile de virüsün vücuda girişi söz konusu olur. Bunun dışında bebeklerde veya bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde, rahatsızlığı taşıyan kişilerle temas edilmesi de önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Mide Gribi Tedavisi

Mide gribine yönelik olarak doğrudan etkili sonuçlar sağlayacak ilaç ya da cerrahi tedavi bulunmamaktadır.

Bu yüzden de mide gribine neden olan virüsün etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak ve bunun içinde bağışıklık sistemini güçlendirecek niteliklerde ürünlerin ve kürlerin uygulanması tavsiye edilmektedir. Ancak tüm bunların uzman kontrol ve önerileri çerçevesinde de olmasına dikkat edilmelidir.

Mide Gribi İlaçları

Mide gribi ilaçları genel olarka mide gribinin ortadan kaldırılmasına değil, ortaya çıkarmış olduğu şikayetlerin yok edilmesi ve rahatsızlığa neden olan virüslerin yok edilmesinde bağışıklık sistemine yardımcı olma amacı taşır. Buna göre uzman doktorlar tarafından önerilen mide gribi ilaçları arasında;

 • Loperamid,
 • Diphenoxylate HCI 2.5 mg/atropine sülfat 0.025 mg,
 • Bizmut subsalisilat,
 • Adsorbanlar,

ilaçları yer alır.

Mide Gribine Ne İyi Gelir?

Su tedavisi

Mide gribine iyi gelen en önemli sudur. Çünkü çok yoğun şekilde ishal ve istifra gibi durumların yaşanması nedeni ile vücuttaki su kaybı oldukça ciddi boyutlara ulaşır.

Bu durumda organ iflaslarına dahi neden olabilecek hayati teh taşıdığından mutlaka bu tarz sorunlara karşı en iyi gelecek şey olan suyun gün içerisinde bol bol tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Bu noktada bitkisel tedavisi için mideye ve virüse karşı iyi gelecek en iyi şey ne yemeli sorusunun yanıtı için beslenmenin de sıvı ağırlıklı olarak gerçekleştirilmesidir. Tüm bu süreç içerisinde özellikle rahatsızlığa iyi gelmesi ve etkilerinin risklerini düşürebilmek için;

 • Tuzlu ayran ve tuzlu pirinç suyu,
 • Bol tuzlu doğal bitkilerden oluşan sebze çorbası,
 • Tavuk çorbası (Kesinlikle paket/hazır olmamalı, doğrudan tavuk kaynatılarak elde edilen sudan yapılmalı),
 • Tahıl, et, meyve ve sebze gibi vücut enerjisini arttıracak besinler,

tüketilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu Mide Gribi Diyeti (Bitkisel Tedavisi)

Bitkisel tedavi ile mide gribinden kurtulabilmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan ir mide gribi diyeti bulunuyor. Bu diyet programına göre;

 • Sabahları kolay şekilde temin edilebilecek süpürge otu tohumunun bir havanda iyice dövülmesi ve ideal miktarda suyla birlikte tüketilmesi,
 • Öğle saatlerinde ise ebegümeci bitkisinin taze yapraklarından temin ederek, bunların bir su bardağı suyla kaynatılarak, taze şekilde içilmesi,

şeklindedir. Ancak mide gribine iyi gelen bu her iki bitkisel ürünün kullanımları arasında birkaç saat olmasına dikkat edilmelidir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //midemikrobu.com/mide-gribi.html

Mide Gribi Nedir?

Mide gribi nedir

Mide ve karın ağrısına eşlik eden, ishal ya da kusma gibi durumlarda ‘midemi üşüttüm herhalde’ diye düşünürüz. Ancak bunlar başka bir rahatsızlığınız yoksa, midede ve bağırsakta bulunan viral gastroenteritin yani mide gribinin semptomlarıdır.

‘Mide gribi’ olarak adlandırılan gastroenterit; soğuk algınlığı ve gripten farklıdır. Gastroenterit, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve vücudun genelinde ağrılara neden olur. Viral enfeksiyonların ya da bakterilerin sebep olduğu gastroenterit, çoğunlukla mide problemlerinden daha farklı semptomlarla birlikte seyreder.

Mide gribi genellikle ilaç almadan 10 gün içinde kendi kendine geçer. Ancak ilk birkaç gün kendinizi gerçekten kötü hissetmenize neden olur. Eğer ishal ve kusma 3 günden uzun bir süre, şiddetle devam ediyor ve vücudunuz çok sıvı kaybediyorsa daha fazla zaman geçirmeden muayene olmalısınız. Bebeğinizde aşağıdaki semptomları görüyorsanız hiç vakit kaybetmeyin:

 • İdrar yapamama
 • Gözyaşı dökmeden ağlama
 • 38,5 °C’den yüksek ateş
 • Bitkinlik
 • Huysuzluk
 • Bebeğin başındaki yumuşak fontanel bölgede (bıngıldak) çöküklük
 • Çok koyu renk dışkı ve dışkıda kan ya da iltihap

Bu semptomların yanı sıra özellikle diyabet hastalarında olduğu gibi sıvı kaybının önemli olduğu durumlarda hızla müdahale edilmelidir.

Mide gribi tedavisi

Mide gribindeki en büyük teh yüksek miktarda sıvı kaybıdır. Dehidrasyon riskini ortadan kaldırmak için bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir.

Dehidrasyon durumunda vücutta suyla birlikte tuz ve mineraller gibi değerli elektrolitler de kaybedildiğinden, yalnızca su takviyesi bebekler için yeterli olmayabilir.

Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesi üzerine eczanelerde bulabileceğiniz elektrolit dengeleyici sıvılardan alıp bebeğinizin biberonuna ekleyebilirsiniz.

Vücudun kaybettiği sıvıyı telafi etmek amacıyla kullanılan sporcu içecekleri, büyük çocuklar ve gençler için uygun olsa da çok fazla şeker içerdiğinden küçük çocuklara ve bebeklere verilmesi tavsiye edilmez.

Mide gribi durumunda dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta süt tüketimidir. Eğer çocuğunuzun gastroenterit problemi varsa süt midesini daha kötü yapabilir.

Bu nedenle emziren annelerin bu durumu mutlaka doktorlarına danışması gerekir.

Bununla birlikte, portakal suyu gibi sitrik asit içeren içecekler ve kafeinli içecekler karın ağrısı yapabileceğinden bu süreçte asitli gazlı içeceklerle çay-kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır.

Sıvı tüketimi mide gribinde çok önemli olsa da birden çok sıvı almak mide bulantısını arttırıp tekrar kusmaya neden olabilir. Bu nedenle 5 dakika gibi kısa aralıklarla yudum yudum su içmek daha doğrudur.

Mide gribinde beslenme

Mide gribinde iştah kaybı yüzünden özellikle çocukların beslenmesi ciddi anlamda sekteye uğrayabilir. Bu süreci desteklemek için sıvı-katı besin dengesini korumanız önemlidir.

Öncelikle ekmek, patates, sade yoğurt, kraker, pirinç ve muz gibi mideyi sakinleştiren besinler tüketmesini sağlamanız, çocuğunuzun midesini zorlamadan beslenmesi açısından en sağlıklısıdır.

Bu besinleri rahat bir şekilde tüketebiliyorsa et ve sebze yemekleri de tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Mide gribinde, hem çocukların hem de yetişkinlerin baharatlı, kızartılmış ve yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bunlar midenin hassasiyetini arttırarak iyileşme sürecini geciktirir.

Reçetesiz satılan ilaçları kullanmayın!

Mide gribinin tedavisinde zaman en iyi ilaçtır. Bunun için eczaneden reçetesiz alacağınız ilaçlar sizi iyileştirmek yerine daha çok ağrı hissetmenize neden olabilir.

Örneğin; ibuprofen çocuğunuzun midesinin daha çok yanmasına, asetaminofen karaciğer sorunlarına neden olabilir. Antibiyotikler bakterilere karşı mücadele vermesine karşın virüslere etki edemezler.

Bununla birlikte anti-ishal ilaçlar enfeksiyon sürecinin uzamasına neden olabilir. Üstelik bu ilaçların hepsi küçük çocuklar için tehlidir.

İlaç kullanımının tek istisnası yüksek ateş durumudur. Yüksek ateşi düşürmek için asetaminofen veya ibuprofen kullanabilirsiniz. Bunun dışında en önemlisi sıvı tüketimi ile mideyi sakinleştirecek yumuşak besinlerin dengesini korumaktır.

Mide gribi nasıl önlenir?

Mide gribinde en iyi tedavi önceden önlem almaktır. Alabileceğiniz basit ve etkili önlemler şunlardır:

 • Çocuğunuzu rota virüs aşısı yaptırın. Rota virüs; gastroenterite neden olan en yaygın virüslerden biridir.
 • Ellerinizi tuvaleti kullandıktan sonra, bebek bezi değiştirmeden önce ve sonra sabunla iyice yıkayın. Elleri sık yıkamak mide gribine karşı alınabilecek en etkili önlemlerden biridir.
 • Meyve ve sebzeleri tüketmeden önce iyice yıkayın. Aynı durum et için de geçerlidir. Ayrıca etin iyice pişirilmesi bakterilerden dolayı mide gribine yakalanma riskinizi azaltır.
 • İçme suyu olarak doğal kaynak suyu ya da işlenmiş su tercih edilebilir.

Источник: //evdesifa.com/mide-gribi-nedir/

Mide Gribi Mi Olurmuş Demeyin!

Mide gribi nedir

Mide gribi veya başka bir deyişle gastroenterit , genellikle grip olarak adlandırılsa da, tam olarak grip ile ilgili değildir.

Gribe influenza virüsü neden olur ve esas olarak bir solunum yolu hastalığıdır. Genellikle bağırsak yoluna saldıran ve midede şişmeye neden olan bir virüsten kaynaklanır.

Bakteriler, bozulmuş  yiyecekler, bir ilacın yan etkisi veya diğer ciddi hastalıklar da buna neden olabilmektedir. Bu bilgiler ışığında mide gribi nedir sorusuna cevap bulmuş oluyoruz.

Mide Gribi Belirtileri Nelerdir ?

 • Ateş
 • Mide bulantısı-Kusma
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Düşük dereceli ateş
 • Yorgunluk

Mide Gribi Nedenleri

Mide gribi nedenleri arasında birçok virüs ve bakteriler olsa da bunlardan en yaygın olanı norovirüstür. “Norovirüs Nedir Nasıl Korunacağız” adlı yazımızda anlattığımız üzere, mide gribine neden olan virüs olmasının yanında bulaşıcıdır ve ondan kurtulmak oldukça zordur.

Mide gribi için tipik inkübasyon süresi (semptomların gelişme süresi) genellikle 12-48 saattir. Belirtileri 1 ila 3 gün sürer. Bununla birlikte, bazı insanlarda ishal süresi 10 günü bulabilmektedir.

Mide Gribi Tedavisi Nasıl Olur? 

Mide gribi tedavisi olarak kullanılabilecek tıbbi bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak, hastaneye gitmeden önce, kendi kendinize mide gribi nasıl geçer diye ya da mide gribine ne iyi gelir diye sorduğunuz anda evde şunları deneyebilirsiniz:

 • Kusarken, yani beli bir süre hiçbir şey yemeyin ve içmeyin. Karnınızın en az 15 – 30 dakika kadar dinlenmesine izin verin.
 • Sonra kusup kusmayacağını anlamak için 5 dakikalık aralarla azar azar su için
 • Kendinizi iyi hissediyor ve kusmuyorsanız içtiğiniz su miktarını arttırın.
 • Bu şekilde birkaç saat sıvı alımından sonra  kraker, çubuk ve ekmek gibi yiyecekleri yemeyi deneyin. Bu aşamada kesinlikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının! Yoksa rahatsızlığınız daha da kötüleşecektir.
 • Mide gribi bitkisel tedavisi olarak kendinizi iyi hissetmeniz halinde limon, nane ve zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil, nane veya limon mide gribi semptomlarını azaltacaktır.
 • Tarçın, bal ve su karşımı hazırlayarak tüketebilirsiniz, tarçın kusma ve bulantıdan sizi kurtaracaktır.
 • En önemlisi de bolca dinlenin, dinlenin ve dinlenen.

Hangi Aşamada Doktora Gidilmelidir

Mide gribi genellikle tıbbi muayeneyi gerektirmez ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Ancak aşırı su kaybı olduğundan şüpheleniyorsanız tıbbi yardım almanız gerekebilir. Su kaybı, mide gribinin en sık görülen komplikasyonu olduğundan, aşırı su kaybı durumlarında hangi yolların izleneceği çok önemlidir. O nedenle bir doktora başvurmanız doğru olacaktır.Yine aşağıdaki belirtilerden birkaçını aynı zamanda maruz kalıyorsanız da doktora gitmenizde fayda var:

 • Kan kusma
 • Ayakta durduğunuzda gelen bayılma hissi
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Alışılmadık derecede uykulu olmak ya da zor uyanmak
 • Yüksek ateş
 • Sürekli kusma (2 gün veya daha fazla süre)

Yetişkinlerde Aşırı Su Kaybı (Dehidrasyon) Belirtileri

 • Seyrek idrara çıkma (yaşa göre değişir; büyük çocuklar ve yetişkinler için 12 saat boyunca idrara çıkma bir sorun oluşturmaz)
 • Aşırı susuzluk
 • Çok koyu renkli idrar
 • Kuru cilt ve ağız
 • Baş dönmesi
 • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk

Bebekler ve Küçük Çocuklarda Aşırı Su Kaybı (Dehidrasyon) Belirtileri

 • Kuru ağız
 • Ağlarken gözyaşlarının olmaması
 • 3 saatten fazla süre bezlerini ıslatmamaları
 • Aşırı sinirlilik

Mide Gribi Nasıl Önlenir ?

Mide gribinin önlenmesi zordur, çünkü oldukça bulaşıcıdır. Mide gribi nasıl bulaşır amacıyla yapılan araştırmalarda, daha çok insanların uğrak yeri olan restorantlar, toplu taşıma araçları gibi yerlerde enfeksiyon kapmanın kolay olduğu gözlenlenmiştir.

Birçok insan gastroenterit (kusma veya ishale neden olan enfeksiyon) taşıyabileceğinden herhangi bir yerde bu enfeksiyonu kapmak çok kolaydır.

Bu nedenle mide gribini önleme yolu olarakgösterilebilecek en iyi yol, kişisel temizliğimize önem vermektir. Ellerimizi yıkamayı ihmal etmemeli ve her daim temiz olmasına dikkat göstermeliyiz.

Başkası tarafından kullanılan bardak, kaşık gibi gereçleri kullanmaktan kaçınmalıyız.

Çevremizden birinin mide gribi rahatsızlığı var ise o kişi ile fazla yaklaşmamalı, mümkün olduğunca temas etmemeye çalışmalıyız tutmaya çalışın.

Eğer buna engel olamayacak ve temas halinde olacak iseniz (çocuğunuzun mide gribine maruz kalması durumu gibi) ellerinizi ıslak mendil vs gibi temizlik araçlarıyla temizlemeniz norovirüsü yok edemeyecektir. Bu nedenle ellerinizi kesinlikle bol su ve sabun ile yıkayın.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Sigara Kullanımı Sonucu ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Источник: //hemsirelersitesi.net/mide-gribi/

Mide Gribi Nedir? Belirtileri Bitkisel Tedavisi ve Mide Gribine İyi Gelenler

Mide gribi nedir

MideMide Gribi| Mayıs 14, 2017

           Özellikle normal gripten daha fazla zararlı olan mide gribi devametmesi halin de, çocuklarda ölümle sonuçlanabilir. Belirtileri kanlı ishalebenzeyen, mide gribi enfeksiyonel hastalık ölümlerin de, ilk üçte. Özelliklehavaların soğumasıyla kendini gösteren mide gribi, kreş hastalığı olarak dahalk arasında yerini almış durumda. Sıklıkla olmasa da, yetişkinlerde degörülen mide gribinin belirtilerini anlamak çok önemlidir. Mide gribi nedir ve belirtileri nelerdir?  Mide gribiözellikle çocuklar da görülen nörovirüslerin sebep olduğu ishal ve kusmadurumudur

 Mide gribi belirtileri nelerdir:

 Mide gribi,çoğunlukla normal grip türüyle karıştırıldığı için karşımızdan tehli birhastalık olarak çıkmakta. Mide gribibelirtileri çok çeşitli olarak karşımıza çıkıyor;

 1. Özellikle çok şiddetli karın ağrıları ve halsizlik mide gribi belirtileri arasın da,bulunmakta.
 2. Sürekli devam eden ishal hali, mide gribin de ishalde kanolmaz, eğer kanlı ishal geliyorsa kesinlikle ertelemeden doktora gitmenizgerekiyor.
 3. Bulantı, ayağa kalktığınız da başınızın dönmesi ve süreklikusma mide gribinin belirtileri arasın da bulunmakta.
 4. Mide gribi olan çoğu hastanın, yüksek ateşi olmaz genelliklenormal vücut derecesinin altındaki değerlerde vücut ısısı bulunuyorsa, midegribi geçiriyor olmanız yüksek ihtimaller arasın da. Aynı şekil de, yüksekdereceli ateşlerde de, mide gribi belirtileri arasında.
 5.  Bu belirtileri hastaolan kişide görüyorsanız, kesinlikle doktor kontrolünden geçmeniz gerekmekte.İhmal edilen sonuçlar da ciddi riskler ortaya çıkabilir.

 Doktor kontrolündengeçtikte sonra, mide gribi teşhisi konduktan sonra eğer ilaç kullanmakistemiyorsanız, aktarlar da bulabileceğiniz çaylarla mide gribi hastalığınınağrısız bir şekil de, atlatabilirsiniz. Önemli olan şifalı çayları düzenli birşekil de, tüketmeniz ve şifalı çayların işe yaramasına fırsat vermenizdir.

 Bitkisel mide gribi tedavisi şifalı otlar;

 1.  Zencefil çayı, gribigeçiren en önemli şifalı otlardan birisidir. Grip semptomlarınızı arttırmanızısağlayan zencefil çayı, ılık içildiğin de mide gribini atlatmanıza çok yardımcıolur.
 2. Nane limon, özellikle annelerimizin çok iyi bildiği mideiçin şifalı bileşimlerden birisidir. Bulantı ve mide asitinizi atmanızayardımcı olacak nane limon sayesin de, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
 3. Bitkisel yöntemlerle bir başka mide gribi tedavisi ise; Tarçın içerisin de barındırdığı maddelersayesin de mide ağrılarına çok iyi gelir, bir su bardağına atacağınız bir yemekkaşığı toz tarçının demlenmesini bekledikten sonra süzgeç yardımıyla, süzün.Ardından içeceğiniz tarçınlı su mide gribinize iyi gelirken, titreme halinizikesecek ve kusmanızı kolayca önleyecektir.
 4. Papatya çayı yine mide gribine iyi gelen, şifalı otlarınarasın da bulunmakta. Sıcak suya atacağınız, bir kaç sap papatyanındemlenmesini bekleyin ve 15 dakika sonra içmeye başlayın. Papatya çayı midegribinizi yatıştırırken rahat bir uyku uyumanıza da yardımcı olacaktır.
 5. Elma sirkesi, mide ile ilgili bütün hastalıklar da, sizirahatlatan şifalı besinler arasındadır. Özellikle ılık bir suyun içineatacağınız bir yemek kaşığı elma sirkesi, virüslerin öldürülmesini ve kendinizidaha iyi hissetmenizi sağlayacak.

 Mide gribine iyi gelen diğer faktörler:

 Mide gribiniziatlatmanıza yardımcı olacak diğer faktörler, eviniz de uygulayabileceğinizbasit ve yardımı dokunan maddelerdir ve besinler.

 1. Buzlu su, midegribinizi atlatmanıza çok yardımı dokunacaktır. Özellikle buzdolabındanalacağınız bir küp buzu ağzınıza alarak emmeye başlayın, bir süre sonraağrılarınızın azalmaya başlayacağını hissedebilirsiniz.
 2. Bir kaç saatliğine yemek yemeyi bırakın, mideniz dinleneceğiiçin ağrılarınız azalmaya başlayacaktır.
 3. Sindirimi kolay olan besinleri tüketmeye çalışın, özelliklemide gribiyseniz muz yemek sizi çok rahatlatacaktır. İshalinizi düzenleyecekolan muzu günde 3 den fazla rahatlıkla yükleyebilirsiniz.
 4. İlaç kullanımınızı mümkün mertebe azaltmaya çalışın, çünküfazla ilaç kullanımı midenize daha fazla zarar verecektir.
 5. Fazlasıyla uyuyun, uyumak vücudunuzdaki mikroplara karşıdirenç kazanmanızın en iyi yolları arasındadır. Uyumaya çalışarak mide gribininiyileşme süresini hızlandırır ve güç kazanırsınız.
 6. Özellikle mide gribi geçiriyorsanız alkol ve sigaratüketmeyin. Mide gribinizi daha kötü hale getirecek olan bu maddeler midenizizorlayacağı için, kan kusmanıza ve bu yüzden kan kaybetmenize sebep olacaktır.
 7. Mide gribi geçirirken süt ve süt ürünleri tüketmemeye dikkatedin, vücudunuz da gaz oluşturacağı için kendinizi daha kötü hissetmenize nedenolacaktır.

“,”author”:null,”date_published”:”2017-05-20T00:00:14.000Z”,”lead_image_url”:”//3.bp.blogspot.com/-7Z1SHyma1Go/WRWa-L4yV4I/AAAAAAAAA2E/NAO-jyO1H_AOoXg1gcubCOJ3h_-CxHVtgCLcB/s320/mide%2Bgribi.jpg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”//www.abcsaglik.xyz/2017/05/mide-gribi-nedir-belirtileri-bitkisel.html”,”domain”:”www.abcsaglik.xyz”,”excerpt”:”Mide gribi nörovirüslerin sebep olduğu ishal ve kusma durumudur.Makalede 5 belirtisi, 5 bitkisel tedavi yöntemi ve mide gribine iyi gelen uygulamalar açıklanmıştır”,”word_count”:62,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: //www.abcsaglik.xyz/2017/05/mide-gribi-nedir-belirtileri-bitkisel.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..