Mide gribini bitki çaylarıyla tedavi edin

içerik

Bitki Çayları ile Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mide gribini bitki çaylarıyla tedavi edin

Diyet sürecinde ya da günlük yaşantınızda en büyük yardımcınız olan bitki çayları isimleri ve faydalarını paylaşıyor olacağız sizinle. Geçmişten süregelen bitkisel  tedavi yöntemleri bu defa zayıflamak ve bunun yanı sıra sindirim sistemi, soğuk algınlığı tedavisi, sigara ve alkol etkilerine karşı vs. ile ilgili her daim tedavi reçetenizde yerini alacaktır.

Nane Çayı

Diyet sürecinde düzenli kullanılması halinde zayıflamaya da destek olacak olan nane çayı, içerdiği C vitamini ile sizi hastalıklara karşı koruyacak ve vücut direncinizi artıracaktır. Ayrıca mentol etkisi ile yüksek ateşi de düşürmektedir.

Papatya Çayı

Mayıs ve Haziran aylarında daha çok çiçek veren papatya, siyah çaydan sonra en çok tüketilen çay türüdür. Faydaları ise saymakla bitmez. İltihaplı yaralar, döküntüler ve kaşıntılar için bire bir çaredir. Cildi güzelleştirir. Diş ağrılarında gargara yapıldığında ağrıyı hafifletir. Bunlarla birlikte sinüzit ve nezle tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Zencefil Çayı

Doğal bir ağrı kesici olarak kabul edilen zencefil çayı, regl ağrıları için kökten çözüm olarak gösterilmektedir. Astımı olan hastalar için yararlıdır. Balgamı yumuşatır ve akciğeri rahatlatır. Öksürüğün azalmasında yardımcıdır. Tüm bu yararların yanı sıra bir de sakinleştirici etkisi vardır. Sizi stresten uzaklaştırır ve rahatlamanıza yardımcı olur.

Rezene Çayı

Genellikle bebeklerin gaz şikayeti için kullanılan rezene çayının diğer ve en önemli faydalarından biri de metabolizmayı hızlandırıyor olmasıdır. Ayrıca toksinlerin atılma işlemini hızlandırır ve ateşi düşürür. Boğaz ağrısına iyi gelir. Bir su bardağı kaynamış suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş rezene eklenir ve  yaklaşık 5-10 dakika kadar demlemeye bırakılır.

Karahindiba Çayı

Karahindibanın en önemli faydalarından biridir karaciğerin temizlenmesi. D vitamini içeriğiyle kansızlığa iyi gelir.Ayrıca stres ve depresyonun vücudunuzda oluşturduğu olumsuz etkiyi de yok etmektedir. Ayrıca kilo veriminde de yardımcıdır.

Çadıruşağı Çayı

Çadıruşağı otu, çayı ve yağının dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkisi göz ardı edilemez. Ancak bu çay sık kullanıldığında en başta karaciğer olmak üzere iç organlara ciddi zararlar vermektedir. Hatta bazı kaynaklara göre ölüme dahi yol açabilmektedir. Bu nedenle kontrollü kullanmak gerekmektedir.

Kimyon Çayı

Balgam söktürücü, idrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı, üst solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucu ve doğal bir böbrek temizleyicisidir. Vücudun şeker ve uyku dengesi de kimyon çayıyla sağlanabilir.

Anason Çayı

Uykusuzluğa iyi gelir ve sinirleri yatıştırır. Kan akışını düzenler ve anne sütünü artırır. Kuru bitkiyi havanda dövdükten sonra 5-10 dakika boyunca kaynar suda bekleterek anason çayını demleyebilirsiniz.

Sigara ve Alkolün Etkilerine Karşı Vücudu Koruması İçin: Kekik Çayı

Eğer taze kekik otu kullanılarak çay hazırlayacaksanız öncelikle kekiğin odunsu dallarını seçmelisiniz. Ayıklanmış kekik yaprakları ince ince doğranmalı ve kaynamış suyun üzerine dökülmelidir. 5-8 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Kurutulmuş kekikten çay yapılacaksa aynı şekilde kaynamış suyun üzerine kekikler atılır ve yaklaşık 15 dakika demlenmesi beklenir.

Vücut Direncini ve Enerjiyi Artırmak, Ülser ve Gastritin Doğal Tedavisi İçin: Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron çayı, sinirleri yatıştırıyor ve kasları gevşetiyor. Göğsü yumuşatarak öksürüğün giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca kantaron bitkisi kanser tedavilerinde destekleyici etki göstermektedir.

Mide Asitlerini Düzenlemeye Yardımcı Olması İçin: Yasemin Çayı

Antioksidan etkileri olan yasemin çayı, yağ yakımını hızlandırmakta ve kilo kaybını hızlandırmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmekte, kansere karşı vücudu korumaktadır. Diş çürükleri ve diş eti çekilmelerine karşı da etkilidir.

Bitki çayları yazımızın devamı olan bu yazımızda da bildiğiniz bitkilerin bilmediğiniz faydalarından bahsetmeye devam ediyor olacağız. Bitki çaylarının tarifleri için yazılarımızı takip etmenizi öneriyoruz.

Mide Ülserine Sebep Olan Bakterileri Yok Etmek ve Hazımsızlık İçin: Sinameki Çayı

Müshil etkisi ile birlikte eklem ağrılarının ve kas spazmlarının önlenmesine yardımcı olan sinameki çayı, çoğunlukla güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Ancak bu yan etkilerinin olmadığı anlamına gelmemektedir.

En sık görülen yan etkiler arasında mide ağrısı, mide bulantısı ve uzun süreli ishal gösterilmektedir.

İki haftadan fazla kullanılması önerilmeyen sinameki çayı, bağırsak fonksiyonlarının bozulmasına ve sindirim sisteminin tembelleşmesine sebep olabilmektedir.

Vücuda Kuvvet Vermesi ve Kan Şekerini Dengelemesi İçin: Mısır Püskülü Çayı

Bir su bardağına iki tatlı kaşığı mısır püskülü ölçeği ile demlenmesi gereken mısır püskülü çayı hazırlanırken püsküllerin su ile kaynatılmaması gerekiyor. Suyun içine atılan mısır püskülleri 10-15 dakika kadar kapağı kapalı olacak şekilde demlenerek içilmesi tavsiye edilmektedir.

Midedeki Ağrı ve Yanmayı Azaltması İçin: Ebegümeci Çayı

Ebegümeci çayı ve bir pamukla yapılan pansuma göz kuruluğunu azaltmaktadır. Cilt üzerinde oluşan çıban, yara ve yanıkların iyileşme sürecini destekleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda meyan kökü gibi öksürüğe de iyi gelmektedir.

Mide ve Bağırsaklarla İlgili Sorunlarda İyileştirici Etkiler İçin: Lavanta Çayı

Bir su bardağı içme suyu kaynatılarak içerisine bir tatlı kaşığı lavanta ilave edilir. Bu işlemden sonra ocağın altı kısılarak lavanta çayının altı dakika demlenmesi sağlanır. Demlenmiş olan çay ılındıktan sonra süzülerek içilebilir. Lavanta çayı aç karnına ya da akşam yemeklerinden en az iki saat sonra içilmelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek, Kas ve Eklem Ağrılarını Yok Etmek İçin: Ekinezya Çayı

Ekinezya kökü tazeyken demlenebildiği gibi kurutulduğunda da demlenebilir. Bunun için dört tatlı kaşığıekinezya bitkisi, bir litre kaynar suyun içine atılarak beş dakika boyunca demlenmeye bırakılır.

Bitkinin kök kısımları acı bir tada sahip olması zebebiyle zencefil, limon ya da balla tatlandırılabilir.

Düzenli olarak ekinezya çayı tüketildiğinde A, B, E vitaminleri ile birlikte sodyum, potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi önemli mineralleri de alarak vücuda direnç sağlanır.

Karaciğer ve Safra Kesesine İyi Gelmesi, Vücudun Direncini Yükseltmesi İçin: Enginar Çayı

Enginar karaciğer ve safra kesesine sağladığı faydalardan hemen herkes haberdardır. Fakat aynı zamanda vücudun direncini artırdığı gibi zihni rahatlatıcı etkileri de mevcuttur ve çok etkili bir idrar söktürücüdür. Enginar suyu ve çayı faydaları yazımızdan daha detaylı bilgilere ulaşın ve canlanın!

Sindirim Sisteminin Sağlıklı Çalışması İçin: Hibiskus Çayı

Hibiskus çayı kan basıncını düşürür, Kolesterolü kontrol altına alır. Soğun algınlığı ve öksürük tedavisinde yoğun olarak kullanılır. Böbrek taşının düşmesini sağlar. Sindirim sisteminde de iyileştirici etkisi vardır.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü aktarlardan rahatlıkla temin edilebilmektedir. Bitki kök halinde kök şeklinde satın alındığında öncelikli olarak bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılmalıdır. Bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 ila 1,5 tatlı kaşığı meyan kökü atılarak 5-6 dakika demlenmeye bırakılır. Meyan kökü çayı, bir bardak çay kaşığı bal ya da bir çubuk tarçın ilave edilerek tatlandırılabilir.

Zerdeçal Çayı

Vücuttaki zehirin ve iltihabın atılmasını hızlandıran zerdeçal çayını hazırlamak için bir cezveye su konulur. İçine zerdeçal atılır ve yaklaşık 15 dakika civarı kaynatılır. 15 dakikanın sonunda süzülerek suyu alınırve zerdeçal bir kenara ayrılır.

Kaynamış olan zerdeçal suyunun içerisine limon, bal ve zencefil eklenerek zerdeçal çayının hazırlanması tamamlanır. Zerdeçal çayı hazırlanırken bütün zerdeçal yerine toz zerdeçal da tercih edilebilir.

Ödem söktürücü besinler yazımızdan diğer yardımcı yiyecek ve içecekleri daha detaylıca öğrenebilirsiniz.

Oolong Çayı

Siyah çay ve yeşil çay gibi Camellia Sinensis yapraklarından üretilen oolong çayı, siyah çaydan ise kısa, yeşil çaydan ise daha uzun, bir fermantasyon süresine tabi tutularak elde edilmektedir. Siyah çay gibi parçalanmadan üretilen çay, açık yeşil renkteki yaprakları ve bakır rengi demi ile tanınmaktadır.

Çin, Tayvan ve Japonya gibi ülkelerde tüketilen oolong çayı, Çin’in Fujian bölgesine has bir çay türüdür. Hazırlanma süreci diğer çaylara göre biraz daha zahmetli olan oolong çayı, metabolizmayı hızlandırır ve kalp ritmini düzene sokar. Düzenli olarak içildiğinde ise ağız sağlığın iyi gelir ve dişleri çürüğe karşı korur.

Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.

Ardıç Çayı

Ardıç çayı tüketildiğinde kanı temizleyerek vücudun direncini artırır. Metabolizmayı hızlandırır ve zayıflmaya yardımcı olur. Diyet sürecinde bu konuda iyi bir destekleyicidir. Keskin tadı nedeniyle iştah açıcıdır. Mideyi uyandırarak sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Bağırsak ve mide gazlarının giderilmesinde yardımcı olur.

Ihlamur çayı

En bilinen ve en sevilen kış çaylarından biridir ıhlamur çayı. Vücudun direncini artırmanın yanı sıra ishale ve damar tıkanıklığına da iyi geldiği diğer faydalarındandır. Düzenli olarak sabah aç karnına tüketildiğinde kilo kaybını hızlandırıcı etkilerinin olduğu ise pek bilinmeyen ancak etkili faydalarından bir diğeridir.

Bilgi: Bitki çayları yazımızın devamı için linki tıklayabilirsiniz.  Bununla birlikte bitkilerin zayıflama üzerindeki etkilerini öğrenmek için de “Bitkisel Zayıflama Çayları” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Uyarı: Bahsettiğimiz tüm bitki çaylarının taze demlenmesini öneriyoruz. Hazır satılan bardak bitki çayları ile aynı etkiyi göremiyor olacaksınız. Bu nedenle dediğimiz gibi bitki çayları taze demlenmeli ve ölçülü tüketilmelidir. Aksi taktirde yarardan ziyade zararı olabilir. 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Источник: //www.diyetixyen.com/bitkisel-tedavi-icin-bitki-caylari/

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Mide gribini bitki çaylarıyla tedavi edin

Mide ağrısı sık sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Midede gaz veya sindirim güçlüğü yaşanması hallerinde mide ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

Yanlış tercih edilen besinler mide ağrılarına neden olabilmektedir. Özellikle tüketilen hazır gıdalar, kahve, şeker, süt ürünleri, alkol gibi yiyecekler gaz, şişlik, mide ağrısı gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Mide ağrıları nedeniyle ortaya çıkan sorunları giderebilmek için bitkisel karışımlardan faydalanabilirsiniz. Gün içerisinde oluşan mide ağrıları nedeniyle ortaya çıkan sorunlar sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır.

Mide ağrısı nefesi kesecek kadar şiddetli ve kısa süreli kramplar şeklinde ortaya çıkabileceği gibi sabit bir ağrı şeklinde de kendini gösterebilmektedir.

Mide Ağrısının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

 • Hızlı ve Aşırı Yemek Yemek: Aşırı yemek tüketildiğinde veya hızlı bir şekilde yemek yendiğinde sindirim sistemi zorlanır v mide ağrısı ortaya çıkar. Hızlı yemek yeme nedeniyle ortaya çıkan mide ağrılarını ortadan kaldırabilmek için yavaş yavaş yemek yemeli ve porsiyonlar küçültülmelidir. Ayrıca yemeklerden sonra yürüyüşe çıkmak sindirim problemlerinin önüne geçecektir.
 • Enfeksiyon: Bakteri veya virüslerin vücuda girdiği andan itibaren vücut tepkime gösterir. Mide ağrılarının yanı sıra ishal ve kusma ile virüs veya enfeksiyon kendini belli etmektedir.
 • Kabızlık: Yanlış beslenme tarzının benimsenmesi nedeniyle kabızlık ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sıvı veya lif içeren besinlerin tüketilmemesi sonucu ortaya çıkan kabızlık problemi mide ağrısına neden olmaktadır.
 • Tahriş: İç organlarda yaşanan tahriş mide ağrısına neden olmaktadır. Özellikle gastrit, ülser gibi belirtiler kendini mide ağrısıyla ortaya koymaktadır.
 • Stres: Stres mide ağrısının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Kaygı ve depresyon nedeniyle ortaya çıkan stres halinde mide rahatsızlıklarının tetiklendiği görülmektedir. Stres hormonları mide spazmlara neden olabilmektedir. Ayrıca stresli dönemlerde beslenme tarzında farklılıklar meydana gelebilmektedir. Kötü beslenme tarzı nedeniyle sindirim problemleri ortaya çıkar ve mide ağrılarına neden olur.
 • Aşırı Kilo: Fazla kilolar nedeniyle ekstra bir ağırlık ortaya çıkmaktadır. Safra taşına neden olan fazla kilolar nedeniyle mideye aşırı bir baskı yapılır ve reflü gibi mide problemleri ortaya çıkar. Bu nedenle aşırı kilolardan kurtulmak hem bedensel hem de sağlık açısında olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

karın ağrısına ne iyi gelir

Mide Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide ağrısını ortadan kaldırabilmek için ilaç kullanmak yerine doğal bitki çaylarını kullanabilir ve mide ağrılarının sebep olduğu olumsuz durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

Mide Ağrısına Nane Çayı

Hoş kokulu bir bitki olan nane içerisindeki uçucu yağ mentol sayesinde spazm çözücü bir etki ortaya çıkarmaktadır. Nanenin kokusu sinirleri yatıştırma özelliğine sahiptir.

Midede spazm oluşumunu engelleyen nane mideyi yatıştırma özelliğine sahiptir. Nane sayesinde mide yanması, karın ağrısı ve gaz problemlerinin de önüne geçilebilmektedir.

Sindirim problemlerini ortadan kaldıran nane sayesinde mide ağrıları ortadan kaldırılabilmektedir. Kuru nane ile yapılabilecek nane çayında taze nane de tercih edilebilmektedir.

Birkaç yaprak taze naneyi bir bardak sıcak suda 5 dakika beklettikten sonra nane çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Mide Ağrısına Papatya Çayı

Spazm çözücü bir etkiye sahip olan papatya çayı gaz gidermeye de yardımcı bir bitkidir. Mide ağrısını ortadan kaldırmaya yarayan papatya çayı sindirim yolundaki mukozayı rahatlatmaktadır.

Stresten kaynaklanan mide ağrılarına da iyi gelen papatya çayının yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Mide asidini dengelemeye yarayan papatya çayı reflü nedeniyle oluşan ağrıları da hafifletmektedir.

6-7 adet kurumuş papatyayı bir bardak suda kaynatın, ardından soğutarak papatya çayınızı içebilirsiniz.

Mide Ağrısına İyi Gelen Zencefil Çayı

Zencefilin gaz giderici özelliği sayesinde gaz nedeniyle ortaya çıkan mide ağrıları ortadan kaldırılmaktadır. Orta boy bir zencefili dilimleyip bir bardak sıcak suyun içerisine atın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra zencefil çayınızı süzerek tüketebilirsiniz.

Mide Ağrısı İçin Rezene Çayı

Mide kramplarını ortadan kaldırmaya yarayan rezene çayı gaz giderici bir özelliğe de sahiptir. Şişkinlik nedeniyle ortaya çıkan mide ağrılarını rezene çayı ortadan kaldırmaktadır. Ezilmiş rezene tohumunu bir bardak sıcak suyun içerisinde 5 dakika kaynatmanız yeterlidir. Soğuduktan sonra rezene çayını tüketebilirsiniz.

Çadıruşağı Çayı

Gaz ve hazımsızlığın neden olduğu mide ağrılarını ortadan kaldıran çadıruşağı hing olarak da bilinmektedir. Bir bardak sıcak suda çadıruşağını kaynatarak günde 3-4 bardak tüketmeniz mide ağrılarının ortadan kaldırılmasında etkili bir yöntemdir.

Mide Ağrısına Elma Çayı

Elma çayı ile bağırsakta bulunan parazitlerin dökülmesi sağlanmaktadır. Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını ortadan kaldıran elma çayı mide ağrılarına iyi gelmektedir. Birkaç dilim elmayı sıcak suyun içerisinde kaynattıktan sonra elma çayınızı hazır hale getirebilirsiniz.

Meyankökü Çayı

Mide ülserine iyi gelen meyan kökü çayının hazımsızlığı giderme yönü de bulunmaktadır. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı meyan kökü ekleyerek 5 ile 10 dakika arasında demlemelisiniz.

Demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz. Tadının acı gelmesi halinde tarçın veya bal ekleyerek meyan kökü çayını tatlandırabilirsiniz. Mide ülseri ile mide ağrılarını ortadan kaldıran meyan kökü çayı sindirimi de kolaylaştırmaktadır.

Источник: //yasamloji.net/saglik/mide-agrisina-iyi-gelen-bitkisel-caylar.html

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları, Bitkiler

Mide gribini bitki çaylarıyla tedavi edin

mide ağrısına iyi gelen bitki çayları

Mide ağrılarının genelde sıkışan gaz ve şişkinlikten kaynaklandığı bilinmektedir. Mide sorunlarının bulantı, kusma, yanma ve ishal gibi semptomlara sebep olduğu için aksatılmadan tedavi edilmesi gereklidir. Her mide ağrısında öncelikle ilaç kullanmak yerine bazı durumlarda bitki çaylarından da yararlanılabilir. Mide ağrısına iyi gelen bitki çayları şu şekildedir;

mide ağrısı için zencefil çayı

Mide ağrısı için zencefil çayı: Mide ağrılarına iyi geldiği bilinen bir bitkidir zencefil. Uzun yıllardan beri mideyi rahatlatmak için yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Zencefili bitki çayı olarak tüketebileceğiniz gibi yemeklerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle bir miktar taze zencefili ve çeyrek limonu 1 litre kaynar su içine atıp 5 dakika kadar kaynatarak hazırlanan zencefilli limonlu bitki çayı mideye oldukça faydalıdır.

Dilerseniz çayınızın aromasını bal, çubuk tarçın ya da elma kabukları ile zenginleştirebilirsiniz.

mide ağrısı için papatya çayı

Mide ağrısı için papatya çayı:Mide ağrısına iyi gelen bitki çaylarından biri de papatya çayıdır. Günlük olarak en fazla 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilen papatya çayını hazırlamak için kurutulmuş papatya yaprakları kullanılmaktadır.

Bir bardak kaynar su içine 1 tatlı kaşığı papatya yaprakları ilave edilir. Demlenmesi için 10 – 15 dakika ağzı kapalı olacak şekilde bekletilerek ılık olarak tüketilir. Uyku getirme özelliği olduğu için gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca papatya ile ilgili olarak dikkatinizi çekeceğine inandığımız papatya yağının faydaları, nasıl kullanılır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

mide ağrısı için nane çayı

Mide ağrısı için nane çayı: Özellikle bulantı ve kusma gibi şikâyetleri önemli oranda azaltan nane çayı, midenin bir numaralı dostudur. İçeriğinde bulunan mentol ve antispazmodik etkisi ile mide kaslarındaki kramp ve sancıları önlemektedir.

  Bir miktar taze nane yaprakları veya toz naneyi 1 bardak kaynar su içine atın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Süzdükten sonra ılık olarak içebileceğiniz çayın içine dilerseniz limon da ilave edebilirsiniz.

Ancak mide asidini artıracağı için reflüsü olan kişilerin nane çayını tüketmesi tavsiye edilmez.
mide ağrısı için ıhlamur çayı

Mide ağrısı için ıhlamur: Özellikle üşütmeden kaynaklı mide ekşimeleri ve mide bulantıları gibi şikayetleri gideren kısacası mideağrısına iyi gelen bitki çaylarından biridir ıhlamur çayı. Kaynayan su içine atılan bir miktar ıhlamur bitkisi demlenmesi için bir süre bekletilir. Huzur veren kokusu ve aroması ile doğal antibiyotik görevi gören ıhlamur çayını dilerseniz bir miktar bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz.

mide ağrısı için kekik çayı

Mide ağrısı için kekik çayı: Mide ağrısına iyi gelen kekik çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kekik 1 bardak kaynar su içine atılır. 10 dakika ağzı kapalı olacak şekilde demlendirilir. Süzüldükten sonra dilerseniz içine bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelen kekik çayını 2 hafta boyunca günde en fazla 2 bardak tüketmek ve sonra 2 ay ara vermek en sağlıklı sonuçların alınması açısından tavsiye edilmektedir.

Birçok sağlık sorununa şifa dağıtan kekik bitkisi hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak isterseniz kekik çayının faydaları ve kekik suyunun faydaları yazılarını okumanızı öneririz.

Mideye İyi Gelen Bitki Çaylarının Yan Etkileri

Mideye iyi gelen bitki çaylarının yan etkilerinden korunmak için her şeyde olduğu gibi ölçülü olmak ve aşırıya kaçmamak önemlidir. Ayrıca bitki çaylarının tek bit türü değil, diğer çeşitlerinin değiştirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Özellikle tansiyon ilacı kullananlar, kronik mide rahatsızlığı olanlar, kan inceltici ilaçlar kullananlar, süreğen hastalığı olanların mideye iyi gelen bitki çaylarını tüketmeleri tavsiye edilmez.

Gebelik ve emzirme döneminde bitkisel çayların tüketilmesi hem anne hem de bebeğin sağlığı için önerilmemektedir.

Mideye İyi Gelen Bitkiler

mideye iyi gelen bitkiler

Günlük beslenmemizde en temel organımız olan midenin sağlığı da çok önemli bir yer tutmaktadır.

Bu sebeple mide sağlığına yararı olan besinleri tüketmek, mide sağlığını olumsuz etkileyen besin ve her türlü kötü alışkanlıklardan uzak durmak gereklidir.

Mideye yararı olan bitkilerin iyi bilinmesi ve beslenme planında bu bitkilere yer verilmesi mide sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Mideye iyi gelen bitkiler;

 • Yulaf: Mide ağrıları genelde sindirim bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bağırsak hareketlerinin sağlıklı olması mide ağrılarının en aza inmesini sağlayacaktır. Lifli gıdalar tüketerek bağırsak hareketlerinin daha düzenli ve sağlıklı olması sağlanabilir. 1 fincan yulafı 2 fincan süt ile yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra ceviz ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Muz: Muz içeriğinde bulunan doğal bileşenler ve pektin denilen madde sayesinde mide sağlığını destekleyen etkiler göstermektedir. Bağırsak işlevlerinin daha sağlıklı olmasını sağlayan muz midede kolayca sindirilen yiyeceklerin başında gelmektedir.
 • Yoğurt: Yoğurt, özellikle süte karşı hassasiyeti olanların mide sağlığı için başlıca tüketmesi tavsiye edilen bir besindir. Bağırsak florasına olumlu katkıları olan yoğurt midedeki iyi bakterilerin sayısını da artırmaktadır. Mide şişkinliği ve hazımsızlığı gidermek için yoğurt çok faydalı bir besindir.
 • Süt: Midenin Ph dengesini sağlayan süt ayrıca midenin ihtiyaç duyduğu kalsiyum kaynağı görevi görmektedir. Sütün tüketilirken gaz yapmaması adına aşırı sıcak ya da soğuk olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Elma sirkesi: Doğal elma sirkesi bilinenin aksine mideye dost bir besindir. Salata ve yemeklerde doğal elma sirkesinin tüketilmesi midenin rahatlaması için çok önemlidir.
 • Nane: Özellikle taze nane yaprakları midedeki gaz ve krampları büyük oranda azaltmaktadır.
 • Elma: İshal gibi şikâyetleri ciddi oranda azaltan bir meyve olan elma, lifli yapısı ile mide sağlığına çok önemli katkılar sunmaktadır.
 • Kimyon: Bir avuç kavurduğunuz kimyon tohumlarını yemeklerden sonra bir kaşık kadar tüketmek, midedeki gaz ve şişkinliğe bağlı olarak gelişen mide ağrıları için birebir etkiler göstermektedir.
 • Rezene: Gaz sıkışmasına bağlı olarak yaşanan mide ağrıları için rezene çok etkili sonuçlar vermektedir. Özellikle rezene tohumları ile hazırlanan rezene çayı, doğal müshil etkisi göstererek toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Papaya: Mide asidini dengeleyen ve sindirimi kolaylaştıran papaya meyve olarak tüketilebileceği gibi papaya kapsülleri halinde de tüketilmektedir.
 • Aleo vera suyu: Mide toksinlerini temizleyen aleo vera suyunın tüketilmesi, mide ekşimesi ve mide yanması gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Lifli meyveler: Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, kiraz gibi lifli meyveler bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Mide ve bağırsak sağlığı için lifli meyvelerin devamlı ve uygun miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Patates: Özellikle haşlanmış patatesin tüketilmesi mide bulantılarını önler, midedeki fazla sıvıyı emer ve gevşek dışkılamayı kolaylaştırmaktadır.

Источник: //www.faydaloji.com/mide-agrisina-iyi-gelen-bitki-caylari-bitkiler/

Gribe ve soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları: Ihlamur, ekinezya, zencefil

Mide gribini bitki çaylarıyla tedavi edin

Gribe karşı evde hazırlayabileceğiniz bitki çayları

Bitki çaylarını sık tüketmek riskli mi?

Bilimsel araştırmaların sonuçları, mikropların bitkilere karşı direnç kazanamadıklarını, aksine mikropların antibiyotiğe karşı direncini kırarak antibiyotiklerin etkisini göstermesini sağlayabileceğini gösteriyor.

Bu nedenle bitki çayları kullanılarak soğuk algınlığından korunmamız mümkün olabilir. Yeni bir araştırmada yeşil çay içerisindeki kateşinlerin mikropların antibiyotiklere karşı savunma mekanizmalarını çökerttiğini ortaya koyuyor.

Bu nedenle eğer soğuk algınlığına yakalanarak antibiyotik kullanmak zorunda kaldıysanız sıklıkla yeşil çay içmenizi öneririm.

Soğuk havalarda sıcak bitki çayı deyince akla ilk gelendir ıhlamur. Seneler geçse de, bitki çaylarının çeşidi her geçen gün artsa da yerini her zaman korur.

Ağrı giderici, iltihap geçirici olması ile özellikle boğaz enfeksiyonları ile başınız beladaysa sıcak bir ıhlamur size yardımcı olacaktır.

Öksürük şikayetinde ise yine 3 dakika demlediğiniz ıhlamur içeriğindeki yatıştırıcı madde (linalool) ile rahatlamanıza destek olur.

//www.medikalakademi.com.tr/zencefilin-faydalari-nelerdir-zencefil-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-zayiflatir-mi/

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ekinezya çayı

Senelerdir ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Kapalı bir ortamda çalışanlar özellikle solunum yolu enfeksiyonları ile daha sıklıkla karşılaşabiliyor. İşte bu noktada sağlığınızı kaybetmeden koruyucu etkisinden yararlanmak için günde 2 fincan “ekinezya” çayı içmelisiniz. Unutmayın hastalık başlamadan önce düzenli kullanım ile doğru etkiyi sağlarsınız…

Ekinezyanın faydaları nelerdir? Ekinezya çayı neye iyi gelir?

Boğaz iltihaplarına karşı adaçayı

Boğaz iltihabı denildi mi bir diğer bitki çayı ise adaçayıdır. Özellikle demleyerek yapacağınız adaçayının boğaz ağrı ve yanmasına karşı yararlı etki yaratabileceğini unutmayınız. Ayrıca ders çalışırken, rapor hazırlarken, stresle başa çıkmak için de yine rahatlatıcı etkisi ile adaçayı içmeyi deneyebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için zencefil limon

Her ikisinin de bağışıklık sistemi üzerine etkisi bilinen bir gerçek. Yıllarca soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili kabul edilen zencefil çayı vücut direncini artırıyor. Hem bağışıklığı güçlendirmek hem de metabolizmayı canlı tutmak için özellikle sabah saatlerinde tercih edebilirsiniz. Böylece gün içinde kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Karışık bitki çaylarını bilmeyenimiz yoktur. Her birinin etkisi farklı bitkilerin doğru oranlarda birleştirilerek yapılan bu çaylar vücudun yavaşlamaya eğilimli sindirim sistemi üzerine destek olur.

Doğru kaynaklardan elde edilmiş, saklama koşullarından emin olduğunuz, araştırma ve geliştirilmesi yapılarak doğru içerik ve doğru miktarlarla hazırlanmış bu çayları günde 2 defa 2-3 dakika demleyerek kullanabilir, yavaşlayan sindirim sisteminize destek yaratabilirsiniz.

Ancak size uygun olabilecek itki çayından emin olmak için lütfen öncelikle diyetisyeninize başvurunuz.

Grip nedir, nasıl geçer? Gribe iyi gelen besinler ve tedavisi

Metabolizmanızı hızlandırmak için yeşil çay

Sıcak bitki çayı derken yeşil çaydan bahsetmemek olmaz. Kışa girerken kalın kazakların altına gizleyebileceğimiz kiloların rahatlığına girmek yerine metabolizmanızı her daim canlı tutarak yaza doğru daha az kilo kaybını sağlamak için uğraşabilirsiniz. Yapılan binlerce çalışma yeşil çayın metabolizma üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Özellikle abdominal bölge olmak üzere vücut yağını düşürdüğü yapılan birçok çalışma ile ispatlanmıştır. Bu çalışmaların birinde 240 yetişkin kadın ve erkek 12 hafta boyunca gözlenmiştir. Çalışmanın sonunda ise vücut yağ yüzdesinde, vücut ağırlığında, bel çevresinde ve abdominal bölgede önemli derecede farklar olduğu gözlenmiştir.

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı neye iyi gelir, nasıl hazırlanır?

Günde içeceğiniz en az 3 fincan yeşil çay ile kışın kilo artışınızı durdurabilir, metabolizmanızı canlı tutabilirsiniz. Ayrıca Yeşil çaydaki en önemli bileşik olan Epigallokateşin Gallat (ECGC)’dir.

ECGC birçok hastalığa iyi gelen ve tedavi edici özelliği olan bir bileşiktir. Yeşil çayın içerisindeki vitamin ve mineraller de sağlık için büyük önem taşır.

Yeşil çaydaki C vitamini, grip ve genel soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olur.

Karabiber meyveleri ile gargara boğaz enfeksiyonlarına iyi geliyor

Karabiberin meyveleri ile hazırlanan çayın boğaz enfeksiyonlarında yararlı olduğunun altını çizen Sanem Apa Doğan’ın bu dönemde etkili olabilecek bitki çayları önerileri:

Bu bitkiler her derde deva

 • Tarçın kabuğu, biberiye yaprağı, zencefil, kekik,  karanfil tomurcuğu; içerisindeki uçucu bileşenlerin bakterilerin gelişimini önleyici etkisi bulunuyor.
 • Yenibahar, kişniş, kakule, anason, frenk kimyonu, mayıs papatyası, zencefil, zerdeçal; safra ve mide asidini artırarak sindirimi kolaylaştırıyor.
 • Karahindiba, biberiye, enginar yaprağı, zencefil ve zerdeçal; safra oluşumu ve salgılanmasının artırıyor, hasar gören karaciğer hücrelerini yenileyerek kuvvetlendiriyor.
 • Turunç kabuğu ve biberiye; metabolizmayı hızlandırıyor, yağların yakılmasına yardımcı oluyor.
 • Tarçın kabuğu ve kekik; kan şekeri seviyesini düzenliyor.
 • Zencefil, zerdeçal ve mayıs papatyası; vücuttaki iltihabı atmaya yardımcı oluyor.

Kışın içinizi ısıtacak besin ve içecekler

Kar yağışı ile bir anda kış mevsiminin geldiğini anladık ve üşüyoruz.

Bu günlerde hem evin keyfini çıkarmamızı sağlayacak hem de içimizi ısıtacak besin ve içeceklere fazlaca ihtiyacımız olacak gibi görünüyor.

Tahmin ettiğiniz yiyecekler kadar sizi şaşırtacak olanlarda listede var. Kırmızı pul biber, dondurma, yulaf ezmesi, sıcak çikolata, tarçın, ve zencefil ile sıcak hissetmemize yardımcı oluyor.

Evde hazırlanabilecek boza, sahlep ve bitki çayına farklı bir alternatif de Sıcak Zerdaçal Çayıdır. Klayca hazırlayabilirsiniz.

Kırmızı pul biber: İçerdiği kapsaisin pigmenti ile sinir hücrelerini uyararak ısınmamızı ve sıcak hissetmemizi sağlayan kırmızı pul biber; salatalara ve çorbalara eklenebileceği gibi eğer patlamış mısır yapacaksanız değişik bir aroma için tercih edebileceğiniz bir seçenek.

Dondurma: Yağ, protein ve karbonhidratı yapısında yüksek oranda bulunduran yiyecekler ilk tüketildikleri anda serinlik hissi verseler de, sindirim süreci başladığı andan itibaren vücut ısısının yükselmesini sağlarlar.

Çünkü sindirim için gerekli enerji üretilirken vücut ısısı da artar.

Yulaf ezmesi: Kompleks karbonhidrat adı verdiğimiz zor sindirilen karbonhidrat içeren yulaf, karabuğday, tam tahıllı makarna gibi yiyecekler vücutta daha uzun süre işlem gördüğü için beyaz şeker, beyaz un içeren yiyeceklere göre daha uzun süre vücut ısımızı korumamıza yardımcı olurlar.
Sıcak Çikolata: Soğuk havalarda hepimizin aradığı bir klasik olan sıcak çikolata ile ilgili Immunology isimli bilimsel dergiye yayınlanan bir habere göre, sıcak çikolata ve kakao ürünleri tüketenlerin kırmızı hücreleri toksinlere karşı daha dayanıklı oluyor.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Sarımsağın faydaları

Tarçın ve benzeri baharatlar: Tarçın, zerdeçal, kimyon gibi birçok baharatın içerdikleri öğeler sayesinde vücut sıcaklığını arttırdıkları biliniyor.

Bu soğuk günlerde tarçınlı bir çay, kimyonlu bir çorba ve zerdeçallı fırında patates kulağa hiç fena gelmiyor öyle değil mi?
Zencefil: Kendimizi daha sıcak hissetmek dışında bağışıklık sistemimizin güçlenmesini de sağlayan bu yiyeceğin hem tazesi hem de kurusu tercih edilebilir.

Çorbalara, çaylara, salatalara ilave ederek bu kışı daha sıcak geçirebilirsiniz.
Sıcak içecekler: Çorba, çay, sahlep gibi içeceklerinde kısa sürede olsa daha sıcak hissetmemize yardımcı olduğu biliniyor.

Bitki çayı, sahlep ve sıcak çikolatadan biraz sıkıldıysanız ve evde farklı alternatifler yaratmak istiyorsanız hem içinizi ısıtacak hem de metabolizmanızı hızlandıracak tarifimize göz atın.

SICAK ZERDEÇAL ÇAYI TARİFİ
Malzemeler:

 • 2 su bardağı badem sütü
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 silme çay kaşığı toz zerdeçal
 • ½ silme çay kaşığı toz zencefil
 • ½ silme çay kaşığı toz tarçın
 • 1 adet çekilmemiş karabiber
 • ½ silme çay kaşığı vanilya

Yapılışı: Bütün malzemeleri blenderdan iyice geçirdikten sonra, cezvede çok kısık ateşte kaynatın. Afiyet olsun!

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/gribe-ve-soguk-alginligina-iyi-gelen-bitki-caylari/

Mide Fıtığının Tedavisinde Doğal ve Bitkisel Tedavi Alternatifleri

Mide gribini bitki çaylarıyla tedavi edin

Midedeki baskı ve zorlanma sorucunda yemek borusu ve diyafram yönünde yer değiştiren midenin eski haline getirilmesi ve beraberinde gelişen semptomların tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler.

Mide Fıtığı İçin Kullanılan Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mide fıtığı

Günümüzde toplum genelinde çok sık görülen mide fıtığı problemine ilişkin olarak ilaç tedavilerinin ve cerrahi müdahalelerin dışında kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri de bulunuyor.

Kişinin midesinde ortaya çıkan tüm sorunların giderilmesi noktasında doğanın sunduğu şifa kaynağı bitkilerin çok önemli etkileri bulunuyor.

Uzmanlar vücuttaki pek çok sağlık sorununda özellikle semptomların bastırılması ve iyileşmeye destek olması amacı ile zengin temel bileşenlere ve besin değerlerine sahip olan bitkilerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bu çerçevede de mide fıtığı tedavisi için kullanılan bitkiler ile midedeki başta yanma ve ekşime sorunları olmak üzere günlük yaşam akışını dahi doğrudan etkileyebilen ciddi semptomların etkisini hafifletebilmek ve zaman içerisinde tamamen yok edebilmek mümkündür. Çünkü bitkilerin içermekte oldukları zengin bileşenler mide içerisinde yapıcı, onarıcı ve koruyucu etkiler oluşturur.

Sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet programının uygulanması gereken bitkisel mide fıtığı tedavisinde aynı zamanda da düzenli beslenilmesi, kaliteli bir uyku ve düzenli spor egzersizleri de çok önemlidir.

Misal olarak sabah uykudan kalktıktan sonra midesinde fıtık oluşumu söz konusu olan kişilerin midelerine ağırlık kazandırarak, sarkma sorunun gidermek ve olası mide yanması ve ekşimesi semptomlarını önleyebilmek amacı ile oda sıcaklığında bir bardak su içmesi gerekir.

İçilen bu suyun daha hızlı şekilde midede sindirilmesi ve ağırlık kazanımı için ayak parmak uçlarına hızlı şekilde birkaç defa kalkılması gerekir. Bu gibi egzersiz uygulamaları ile fıtığın etkilerini önemli oranda düşürebilmek mümkün olur.

Mide fıtığı bitkisel tedavisi için kullanılan bitkisel ürünlerin hangilerinin olduğuna dair bilgi sahibi olunması, bazı besinlerde bulunan mide fıtığının tetiklenmesine yol açacak bileşenlerin olumsuz etkilerinden korunma şansı verecektir.

Mide Fıtığı Diyeti

Mideye iyi gelen besinlerin yer aldığı doğal ve sağlıklı bir diyet programı sayesinde mide fıtığı başta olmak üzere midedeki problemlerin önlenebilmesi ve aynı zamanda da tedavi edilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Vücutta midede fıtığın meydana gelmesine neden olan ya da mevcut fıtık vakalarında semptomların çok daha ciddi etkiler oluşturmasına neden olabilen besinlerin tüketilmemesi gerekir. Uygulanacak diyet programı sayesinde vücuttaki fazla kalori ve yağlardan kurtularak önemli bir kilo kaybı oluşturulabilir.

Bu şekilde sağlıklı bir şekilde (mideyi her yönden yormadan) elde edilecek ideal kilo kayıpları, midedeki baskı ve zorlanmanın da yok olmasına yardımcı olacağından fıtığın tedavi edilebilmesine yardımcı olur.

Mideye iyi gelen sebzeler ve meyveler bulunan doğal ve sağlıklı yağlar ile desteklenmekte olan bir diyet programı sayesinde midedeki fıtığın geçmesi kesin olarak doğal şekilde sağlanabilir.

Mide Fıtığına İyi Gelen Bitkiler

Mideye iyi gelen bitkiler, midedeki asidite dengesini düzenlenmesine ve aynı zamanda da olası tahribatların onarımına yardımcı olur. Özellikle de lifli yapıya sahip olan yüksek vitamin ve mineralli bitkiler midedeki fıtığa karşı en etkili çözümleri sağlar.

Bu noktada en önemli hususların başında kesinlikle sebze ve meyvelerin bazılarında bulunan yüksek asidite seviyesidir.

Özellikle turunçgiller sınıfında bulunan limon ve portakal gibi meyvelerin yüksek asit değerlerine sahip olmaları, midedeki asit dengesini bozacağından, midedeki fıtığın tedavi edilmesinden çok etkilerinin ve şiddetinin artmasına neden olur. Buna göre midedeki fıtığa karşı yapılacak diyette tüketilebilecek bitkiler arasında;

 • Havuç,
 • Zencefil,
 • Zerdaçal,
 • Lahana,
 • Aloe vera,
 • Muz,
 • Üzüm,
 • Keten tohumu,
 • Nane,
 • Papatya,

gibi bitkiler yer alır. Bu bitkiler ile midede rahatlama, yatıştırıcı etki oluşturulabilir.

Mide Fıtığı İçin Su Tedavisi

Mide ve su ilişkisi

Vücuttaki hücrelerin yenilenmesine ve tazelenmesine yardımcı olması ile normal koşullarda dahi gün içerisinde en az 2 litre su tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Bununla birlikte midesinde fıtık oluşumu gözlemlenen kişilerin midedeki baskıyı kaldırmak ve ağırlık oluşturarak, yemek borusuna doğru yaşanan yönelimini engellemek amacı ile sabahları kalkar kalkmaz oda sıcaklığında su içilmesi gerekir.

Bu su sayesinde boş olan midenin ağırlık kazanarak yukarıya doğru kayışı engellenebildiği gibi boş midede mevcut olan sorunların ekşime veya yanma gibi rahatsız edici şikayetlerin yaşanmasına önüne geçilebilmesine yardımcı olur.

Üstelik bir bardak su içildikten sonra hızlı şekilde ayak parmak uçlarına kaldırılarak, suyun daha hızlı emilmesini ve böylelikle etkisini daha iyi ve daha hızlı şekilde göstermesi sağlanabilir.

Mide Fıtığı İçin Kür Tarifleri

Midesinde fıtık problemi bulunan kişilerin bitkisel tedavi amacı ile uygulayabileceği doğal ve bitkisel kür tedavileri de bulunmaktadır.

Gereken Malzemeler

 • Keten tohumu (1 çorba kaşığı),
 • Süzme bal (1 çorba kaşığı),
 • Su (yarım bardak),

Nasıl Yapılır?

Yarım bardak su bir kap içerisinde kaynamaya alınır. Kaynayan su içerisine keten tohumları da ilave edilerek, yaklaşık olarak 30 saniye kadar daha kaynatılır.

Ocaktan alınan bu karışım ılıması için bırakılır ve ılıyan karışım içerisine bal da ilave edilir. Bu üç malzeme iyice karıştırılır ve ‘macun’ formu kazanması sağlanır.

15 gün boyunca her gün gece yatmadan önce 1 kaşık şeklinde uygulanmalıdır.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..