Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir Tedavisi

Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

mide kanaması belirtileri, tedavisi nasıl yapılır

Mide kanaması ülkemizde sık görülen rahatsızlıklardan birisidir.

Mide kanaması belirtileri,mide kanaması tedavisi,mide kanaması nasıl anlaşılır soruları bu rahatsızlık hakkında en çok merak edilen sorulardır.

Bu yazımızda mide kanaması belirtileri ve tedavisi hakkında faydalı bilgileri bulabilirsiniz. Mide kanaması belirtileri nelerdiri açıklamadan önce mide kanaması nedir onu açıklayalım.

Mide Kanaması Nedir

mide kanaması nedir

Mide kanaması mide duvarının zarar görmesi ile oluşan ciddi bir rahatsızlıktır. Mide kanaması ağız, mide, bağırsak, anüs bölgelerini kaplayan ve bu bölgelerde meydana gelen kanamalardır. Mide kanaması erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülen bir rahatsızlıktır.

Mide kanaması ani şekilde ortaya çıkabilen, hayati risk oluşturabilen bir şekilde görülebilir ya da hafif şekilde oluşan ve sürekliliği olmayan kanamalar şeklinde de görülebilir. Mide kanamasında en sık görülen belirti şekli ise dışkılama yolu ile koyu renkli kırmızı kan dışkılamadır.

Eğer mide kanaması çok şiddetli oluyorsa; halsizlik, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler de görülmektedir.

Mide Kanaması Belirtileri

mide kanaması belirtileri

Mide kanaması belirtisi kanamanın hangi bölgeden meydana geldiğine ve kanama şiddetine göre değişkenlik göstermektedir.

Ani ve Şiddetli Mide Kanaması Belirtileri; Dışkı çok koyu renktedir. Bu renk normal bir dışkı renginde değildir. Kanlı katran şeklinde siyah renge benzemektedir.

Ani şekilde gelişen mide kanamasında kan kaybı çok fazladır. Halsizlik, baş dönmesi, nefes alıp vermekte zorlanma, özellikle yüz renginde solgunluk oluşması gibi belirtiler görülmektedir.

Ani ve şiddetli mide kanamasında çoğu zaman kırmızı ya da koyu kahverengi renkli kan kusmaları görülebilir.

Dışkılamanın siyah katran renginde olması MİDE KANAMASININ, KIRMIZI RENKTE OLMASI DA KANAMANIN ince ya da kalın bağırsaklarda oLDUĞUNU GÖSTERİR. DIŞKI RENGİ ÖNEMLİ AYIRT EDİCİ BELİRTİDİR.

Hafif ve Kronik Mide Kanaması Belirtileri; Bu tip mide kanaması geçiren kişiler çoğunlukla mide kanaması geçirdiklerini anlamazlar. Ancak kronik şekilde görülen bu mide kanamaları kan kaybı nedeniyle ileride kansızlığa neden olur.

Hafif geçirilen mide kanaması belirtisinde kan yine dışkılama yoluyla dışarı atılır ve kanın rengi normal kırmızı rengindedir. Ancak dışkılama sırasında belirgin şekilde akan taze kan rengi görülmektedir.

Bu belirti ile birlikte aşağıdaki belirtiler de görülmektedir;

 • İshal
 • İştah kaybı
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Mide yanması
 • Karın ağrısı
 • Nabız yüksekliği
 • Nefes alıp vermede zorlanma

Mide Kanaması Tedavisi

Mide kanaması tek başına bir hastalık değildir. Mide kanaması başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Mide kanaması tedavisi, kanamaya neden olan hastalığın ortaya çıkarılmasıyla yapılır.

Ancak ani ve şiddetli şekilde mide kanaması geçiren kişilerin acilen hastaneye götürülmesi gerekir.

Çünkü mide kanaması çok şiddetli şekilde görülür ve kanamaya müdahale edilmediği zamanlarda da kişi kanının %40’ını kaybedebilir ve kan kaybından dolayı şoka girer.

Midede oluşan bir yaradan dolayı mide kanaması oluşuyorsa; Yara kapatılır. Midedeki yara lazer ya da endoskopi yöntemiyle kapatılır. Mide yarası kapatıldıktan sonra iyileşme süresi hızlıdır, hasta sağlığına biran önce kavuşur.

Mide asidinden kaynaklı mide kanaması için; İlaç tedavisi uygulanır. Mide asidinin yüksek olması mide kanamalarına neden olabilir ancak doktorun verdiği mide asidini tedavi edici ilaçlar tedavide etkilidir.

Ülser nedeniyle oluşan mide kanaması için; Ülserin tedavi edilmesi gerekir. Ülser için ilaç tedavisi uygulanır ancak bazı durumlarda doktorun uygun görmesi halinde ameliyat da yapılmaktadır.

Mide kanaması için ciddi risk faktörü oluşturan alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı maddelerden uzak durmak ve sağlıklı beslenmek de oldukça önemlidir.

Mide Kanaması Neden Olur

mide kanaması neden olur

Mide kanamasının en yaygın görülen nedeni, gastrit ve ülserdir. Mide mukozası çok tahriş olur. Tahrişin giderek büyümesi mide damarına zarar verir ve mide kanamasına neden olur. Ayrıca alkol, sigara, baharatlı ve çok acı tüketmek ülseri tetikleyebilir.

Aspirin kullanımı; Çok sık kullanılan aspirin, naproksen ve ibuprofen gibi ilaçlar mide kanamasına neden olabilir. Bu iltihap giderici ilaçlar sindirim sistemini tahriş ederek mide kanamasına yol açar.

Mide kanseri; Midede meydana gelen kötü huylu tümörler ilerleyen zamanlarda mide kanserine neden olabilir ve mide kanseri mide kanamalarına yol açan bir hastalıktır.

Mide kanamasına neden olabilecek diğer faktörler; Farklı nedenlerden dolayı kusma, öğürme, yemek borusu ve yemek borusunun mideye bağlandığı bölümde tahrişe neden olarak mide kanamasına yol açabilir.

Ayrıca siroz gibi karaciğer hastalıklarından dolayı da yemek borusunda varis oluşabilir ve mide kanamasına neden olabilir. Bağırsaklardaki damarların aşırı büyümesi ya da şekil değiştirmesine neden olan anjiyodisplazi, kolon zarı iltihabı, ülserafit kolit gibi rahatsızlıklar bağırsaklarda kanama görülmesine neden olabilir.

Mide Kanaması Nasıl Anlaşılır

Mide kanaması anlaşılması; kanlı kusma ve kanlı dışkı ile anlaşılır. Eğer kanlı katran gibi koyu renkli bir dışkılama varsa kişi mide kanaması geçirmektedir ve acilen doktora götürülmelidir.

Mide kanamasının anlaşıldığı bir diğer önemli belirti ise; hafif ve kronik mide kanamalarında görülen açık kırmızı kan rengindeki dışkılamadır. Kişi bu durumda çoğunlukla mide kanaması geçirdiğini anlamayabilir.

Ancak tekrarlar halinde görülen kırmızı kanlı dışkılama için muhakkak doktora gidilmelidir ve kanamanın nedeni belirlenerek tedavi altına alınmalıdır.

Источник: //www.faydaloji.com/mide-kanamasi-belirtileri-nelerdir-tedavisi/

4 Maddede Mide Kanamasının Belirtileri

Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

Mide kanaması genellikle bağırsak ve mide arasında meydana gelen çeşitli kanamalar olarak ifade edilir. Midemizde yaşanan birtakım durumlar sonucu kan kaybı yaşanması demektir.

Ayrıca medikal yardım gerektiren oldukça yaygın bir rahatsızlık olma özelliği taşır.

Yavaş bir şekilde etkileyen kronik iç kanamalardan, hayatınızı tehdit edecek boyutlardaki kanamalara kadar ulaşabilmektedir.

Çok ciddi mide kanamalarından ölen kişilerin sayısı yüzde 8 iken, batıl inançlardan dolayı yapılan teşhisler ve tedavi yöntemleri, yanlış teşhislerin yapılması ile beraber ölüm riskini arttırmaktadır.

Doğru bir teşhis ile birlikte mide kanamasının tekrar oluşma ihtimali ortadan kalkar ve hastalık çok daha etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Düzgün bir şekilde tedavi edilebilme imkanı sayesinde, mide kanamasına sebep olan etmenler ve altında yatan sebepler çok daha efektif bir şekilde ortaya çıkarılabilmektedir.

Mide kanamasına sebep olabilecek pek çok etmen bulunmaktadır. Yazımızın bu kısmında mide kanamasına sebep olabilecek durumları ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kullanılan çeşitli ilaçlar, toksinler ve uyuşturucu maddeler mide kanamasına sebep olabilmektedir. Bu maddelerin isimlerinden oluşan liste halen tamamlanmamış olup, çok çeşitli ilaçları içerisinde barındırmaktadır.

İlaç alıp kullanacağınız zaman, doktorunuzun tavsiyelerine uymanız büyük bir önem taşımaktadır. Kullanacağınız ilacı seçerken ve dozajını ayarlarken doktorunuzun verdiği talimatların dışına çıkmayınız.

Mide kanamasına sebep olabilecek diğer etmenler ise;

 • Ülser Hastalığı: Bu hastalık genellikle mukoza tabakasının aşınmaya başladığı kısımlarda konumlanır. Ülser bu yüzden en çok midede oluşur. Midede bulunan tabakaların yıkılması ile birlikte, kan damarları hasar görür ve mide kanaması gerçekleşir.
 • Gastrit: Bir diğer mide rahatsızlığı da gastrittir. Genel olarak mideyi oluşturan tabakaların tahriş olması mide kanaması ile sonuçlanır. Gastrit ayrıca gastrik tabakasının, salgılanan asitten mideyi koruyamamasından dolayı gerçekleşir. Gastrite ve doğal olarak mide kanamasına sebep olan etmenler ise steroid ve alkol kullanımı, tahriş edici ilaçlar ve travmadır.
 • Kanser: Mide kanserine sahip olan kişilerin mide kanaması geçirme ihtimalleri, kusma sırasında ve dışkıdan kan gelmesi ihtimalleri oldukça yüksektir.
 • Tahriş: Mide tabakalarının çeşitli sebepler ile yıkılmasından dolayı, mide asidinden korunamaz hale gelinir. Böylece mide kanaması gerçekleşir.
 • Bulaşıcı Hastalıklar: İshal gibi bazı hastalıklar bazı durumlarda virüs veya bakteri ile çoğalabilir ve bulaşıcı bir hale gelir. Böyle bir durumda midenin iç tabakaları hassaslaşır ve mide kanamasına yol açar.
 • İlaç Kullanımları: Aspirin kullanımı, düzenli olarak alkol tüketme, mide asidini arttırıcı ve yağlı besinler tüketme, stres oluşumu, sigara kullanmak, kortizon ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması mide kanamasını teşvik eden durumlardır.

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın bu kısmında mide kanamasının semptomlarını yakından inceleyeceğiz. Böylece mide kanaması geçirip geçirmediğinize dair kafanızda birtakım fikirlerin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir şüphe ile karşılaştığınızda doktor gözetimine ayrılabilir ve hastalığınızı teşhis ettirebilirsiniz.

1.Kan Kaybı

Mide kanamasının belirtileri, hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna ve kan kaybının kaynağının neresi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Orta seviyedeki mide kanamaları, aktif olarak büyük bir miktar kan kaybı yaşamanıza sebep olmaz.

Fakat kan kaybı ile birlikte demir kaybı da olacağı için anemi hastalığı gelişim gösterebilir. Bu tip mide kanamalarında, çok büyük bir miktarda kan kaybı yaşanmamakla birlikte, bağırsak hareketleri sırasında birtakım belirtiler oluşabilmektedir.

2.Halsizlik

Oluşan kan kaybının anemiye sebep olabileceğinden bahsetmiştik. Anemi oluşumu ile vücudun bağışıklık sisteminde düşüşler yaşanmakta ve organlara yeterince oksijen ulaşamama sorunları oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda sabah uyandığınızdaki enerjiniz çok çabuk tükenir ve halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı ve bitkinlik gibi durumlar oluşabilir.

3.Dışkıda Kanama

Mide kanaması sonucu devam eden süreçte bağırsakların devamında dış ortama bırakılan dışkıda mide kanaması izleri görülebilir. Pıhtılaşmış ve açık kırmızı renkteki kan, dışkının üzerinde iz bırakabilir. Ayrıca dışkınızın rengi koyu bir renge de bürünebilmektedir.

4.Diğer Belirtiler

Mide kanaması geçiren kişilerde oluşması muhtemel olan diğer belirtiler ise mide ağrıları, solgun bir cilt rengi ile birlikte solgun bir görünüm, yorgunluk, halsizlik durumları ve uzun süreli mide kanamalarında yapılan mikroskobik testte olumlu bir sonuç oluşur.

Mide Kanamasının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler incelendikten sonra mide kanseri geçirmeniz durumunda oluşabilecek bu belirtilerden de haberdar olacağınız için kafanızda bir fikir oluşacaktır. Oluşan mide kanamalarında çok ani durumlar meydana gelebilmektedir.

Bu yüzden hasta yakınlarının çok iyi bir gözlem yeteneğinin olması gerekmektedir. Ani bir baygınlık durumunda hastanın uzun bir süre baygın kalması ölümcül sonuçlar getirebilir.

Mide kanaması şüphesi ile gittiğiniz bir hastanede doktorunuz tarafından hastalığı teşhis etmeye yönelik birtakım testler yapılacaktır.

 • Hastalığı algılayabilmek için geçmiş dönemde geçirmiş olduğunuz hastalıklar ve fiziksel bir test yapılacaktır. Fiziksel testte, rektumunuzdan meydana gelen kanamanın mikroskobik mi yoksa gözle görülebilir mi olduğunu anlamak için bir dijital rektum testi yapılır.
 • Devamında ise doktorunuz tarafından endoskopi veya kolonoskopi denilen bir aşama devreye sokulur. Endoskopi işleminde uzun bir tüpün üzerine iliştirilmiş ince bir kamera, arka kısmınızdan midenize kadar uzatılır ve meydana gelen kanama durumu gözlemlenir. Kolonoskopi de ise yine aynı şekilde kameralı ince bir tüp, bu kez kolonun içerisine sokularak kanama durumunun olup olmadığı incelenir. Her iki aşamada kanamanın kaynağını bulmaya yönelik işlemlerdir.
 • Yapılan bir diğer teşhis işlemi de vücudunuzda bulunan tüm kanın sayıp işlemi, serum kimyasalları, akciğer testi ve pıhtılaşma araştırmalarını kapsamaktadır. Bu işlemler ile de kan sayınız ölçülecek ve mide kanaması olup olmadığı yapılan laboratuvar ortamındaki testler sonucunda belirlenecektir.

Mide Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak belirtmek gerekir ki, oluşan mide kanaması rahatsızlıklarında herhangi bir evde tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Mide kanaması çok ciddi veya aktif olarak çeşitlenebilir. Her şekilde hastanede tedavi olunması gerekmektedir. Ayrıca kan hacminin yüzde 40’lık bir kısmının kaybolması ile hasta şoka girer.

Bu yüzden yukarıda saymış olduğumuz mide kanaması belirtisi gösteren kişilerin hiçbir vakit kaybetmeden tedavi görmesi gerekir. Bu rahatsızlığı ciddi bir şekilde geçiren kişilerde hayati değerler sabitlenemez, kan basıncı düşer ve kalp atış hızı artar.

Mide kanaması sebepleri artık bilindiğine göre teşhis işlemi yapıldıktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaya konulur. Bunlar;

 • Doktor tarafından kan takviyesi yapılarak, hayati değerler normal seviyeye çekilmeye çalışılır.
 • Üst midede büyük miktarda kan kaybedilmesi ile meydana gelen mide kanamalarında hastaya midesini boşaltmada yardımcı erytromycin veya metoclopramide gibi ilaçlar verilir. Yapılacak işlemler öncesi midenin boş olması gerekmektedir.
 • Ayrıca antibiyotikler ve çeşitli diğer ilaçlar ile küçük kan damarlarındaki kanamalar durdurulmaya çalışılır.

Mide kanaması oldukça ciddi ve tehdit edici bir hastalıktır. Tedavi sürecini geçiren kişilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Böylece tekrar mide kanaması geçirmemek için önlem alınmış olacaktır.

Источник: //evdesifa.com/mide-kanamasinin-belirtileri-nelerdir/

Mide Kanaması Belirtileri Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

Mide kanaması, yetişkin, çocuk ya da bebek fark etmeksizin her yaşta görülmesi mümkün olan, hastaların yaklaşık olarak %10’unu ölümü götürebilen bir hastalıktır. Gelişen teknolojiyle beraber ölüm oranı azalsa bile hala tehli sayılan hastalıklar arasındadır.

Bazı basit vakalarda mide kanamasının kendiliğinden geçtiği görülse de mide kanamasının durdurulamazsa ameliyata kadar ilerleyen, dahası ölüme sebep olabilen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Bu sebeple mide kanamasını işaret eden birtakım belirtiler dikkate alınmalı, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 • Ağızdan gelen kan: En sık görülen mide kanaması belirtisidir. Kan, kahve telvesi gibi veya normal bir şekilde kırmızı renkte olabilir. Çoğu zaman yüksek miktarda kan kaybı olmasa da böyle bir durum söz konusu olduğunda demir eksikliği yaşanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Dışkıda yaşanan değişimler: Dışkının çok koyu renkli ve parlak olması ya da kahve telvesi şeklinde olması mine kanaması belirtisidir.
 • Çok şiddetli mide ağrısı: Özellikle mide merkezli kanamalarda yaşanan ve reflü veya gastrit kaynaklı kanamalarda daha çok görülen bir semptomdur.
 • Tansiyonun düşmesi: Mide kanaması yaşayanlar insanlarda sıklıkla tansiyon düşmesi görülür.
 • Terleme: Yaşanan çeşitli semptomların ve ağrıların bir sonucu olarak yoğun terleme yaşanır.
 • Baş dönmesi: Tansiyonun düşmesi sonucunda ya da halsizlik gibi semptomlarla birlikte baş gösteren bir belirti de baş dönmesidir.
 • Kalp çarpıntısı: Halsizlik, tansiyon düşmesi gibi belirtileri yaşayan bir kişinin dinlenmesi gerekir. Bu semptomları geçiştiren ya da yoğun bir kanama yaşayan kişilerde aritmi, taşikardi gibi ritim bozuklukları görülür.
 • Bulantı, kusma, yanma, ekşime, hazımsızlık ve şişkinlik: Midede kanama meydana gelmesi halinde bu problemlerden biri ya da birkaçı birlikte varlık gösterebilir.Mide kanamasının nedeni bu problemlerin şiddetindeki belirleyici faktördür. Mide kanserinde yaşanan semptomlarla, stres nedenli asit yükselmesiyle oluşan bir mide kanamasının belirtilerinin aynı ölçüde sorun teşkil ettiği düşünülmemelidir.
 • Makattan gelen kan: Mide kanamasını işaret eden önemli bir belirti olsa da hemoroid gibi bağırsaklarda veya makat bölgesinde yara oluşumuna sebep olabilen hastalıklar ya da kolon kanseri gibi büyük hastalıkların da bu gibi belirtiler verdiği unutulmamalıdır.
 • Doygunluk hissi: Midede yaşanan sıkıntılardan veya halsizlik kaynaklı iştahsızlık, çok doymuşluk hissi ve bulantıdan ötürü yemek yiyemek doygunluk hissine sebep olur.
 • Halsizlik: Kansızlıkla beraber vücudun bağışıklık sistemi de zayıflar ve organlara yeterince oksijen ulaşmaması sebebiyle enerji çabuk tükenir, halsizlik söz konusu olur.
 • Göz kararması ve ayakta duramama: Mide kanaması geçirenlerinbaş dönmesi, ayakta duramama, gözün kararması, bayılma ve şok hissi gibi problemlerle karşılaşmaları da muhtemeldir.

Hamilelikte mide kanaması belirtileri yukarıdaki belirtilerle aynıdır. Fakat durumun hassaslığı ve hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğu, kanamanın şiddetini belirler.

Mide kanaması kaç günde iyileşir sorusunun cevabı, hastalığın nedenleri ve içinde bulunulan koşullara göre değişiklik gösterir.

Mide Kanaması Nasıl Teşhis Edilir?

Yukarıdaki belirtilerden biri ya da birkaçının görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz mide kanamasından şüphelenirse endoskopi yapılmasını talep eder. Endoskopi; ucunda minik bir kameranın bulunduğu endoskop denilen alet yardımıyla midenin iç görüntüsünün alınması işlemidir.

Endoskop ağızdan sokularak midenin içine kadar ilerlemesi sağlanır ve bu şekilde üst gastrointestinal sistemde kanama tespit edilmeye çalışılır. Fakat kanama alt gastrointestinal sistemde meydana gelmiş olabilir. Bu durumda ise kolonoskopiden faydalanılır.

Kolonoskopi ise makattan sokulan kamera sayesinde alınan görüntüye göre teşhis konulması işlemidir.

Her yaş grubu ve cinsiyette görülebilen mide kanaması;

 • 40- 60 yaş grubu kadınlarda,
 • Yatalak hastalarda,
 • Alkolik kişilerde,
 • Yoğun stres altında yaşayanlarda,
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda,
 • NSAİD grubu ilaç kullananlarda daha çok görülür.

Mide Kanamasının Türleri Nelerdir?

Mide kanaması meydana geldiği bölgeye göre ikiye ayrılır. Tüm sindirim sisteminde meydana gelmesi mümkün olan mide kanaması;

 • Üst gastrointestinal sistemde (yemek borusu, mide ve ince bağırsağın başladığı bölüm) veya
 • Alt gastrointestinal sistemde (ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs) varlık gösterebilir.

Ayrıca mide kanaması süresine göre de ikiye ayrılır. Bu ayrım;

 • Akut mide kanaması (1 ile 6 hafta arası süren kanamalar) ve
 • Kronik mide kanaması (6 haftadan uzun süren kanamalar) şeklindedir.

Mide Kanaması Durmazsa Ne Olur?

Mide kanaması, gelişen teknoloji ile beraber ölüm vakalarının azaldığı bir hastalıktır. Mide kanaması yaşayan hastaların %80’inin kanamaları kendiliğinden geçer.  Geriye kalan hastalarının çoğu endoskopik müdahale ile iyileşirken çok az bir kısmı için ameliyat gerekir.

Mide Kanaması Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mideyi rahatsız edecek ağır besinlerden, kafeinli, gazlı içeceklerden ve baharattan uzak durulmalı, lif açısından zengin gıdalarla beslenilmelidir. Ayrıca kanama sürecinde kaybedilen demir ve ihtiyacını karşılamak için protein ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Mide kanaması probleminin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için: Mide Kanaması: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Kaynaklar:

Kaynak 1

Источник: //sebboy.com/mide-kanamasi-belirtileri/

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

Mide kanaması nedir, mide duvarının hasar görmesi ile ortaya çıkan kanama mide kanaması olarak adlandırılır. Mide kanamasının birbirinden farklı sebepleri vardır. Mide kanaması belli bir süre fark edilmediyse kan kaybına bile sebep olabilir. Mide kanaması fark edilir edilmez hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Eğer  mide kanaması nedenleri nelerdir, hangi sebepler mide kanamasına yol açar, mide kanaması nasıl anlaşılır sorularına yanıt arıyorsanız bu yazıdan istifade edebilirsiniz.

Mide Kanaması Neden Olur?

Mide kanamalarının büyük bir kısmı mide ülserlerine bağlı olarak gelişir. Bunlar ciddi kanamalardır. Göz kararması, baş dönmesi, ayakta durmakta zorlanma, halsizlik, bayılma ve şok gibi belirtilerle ortaya çıkan mide kanaması, ülser dışında siroz sebebiyle de oluşabilir.

Siroza bağlı varis kanamalarının da tehli olabildiğini söyleyen uzmanlar, kanamanın sadece mideden değil, yemek borusu ve mide çıkışındaki onikiparmak bağırsağının herhangi bir bölgesinden de kaynaklanabileceğini belirtiyor. Mide kanaması ya midedeki bir yaraya, ya ülsere, ya da damardaki herhangi bir yırtılma yahut çizilmeye bağlı olarak gelişir.

Bunun haricinde gastrit, mide kanseri, midedeki tahriş, ishal gibi rahatsızlıklar, sürekli aspirin kullanımı, düzenli alkol tüketimi, mide asidini artıran yiyecekler, özellikle yağlı yiyeceklerin tüketimi, stres, sigara, kortizon ve kan sulandırıcı ilaçların kullanımı da mide kanamasına sebep olabilmektedir.

Mide kanaması şüphesi ile başvurulan hekim önce hastadaki yaşamsal fonksiyonları kontrol eder. Eğer hastanın kan basıncı düşük, nabzı yüksek, bilinci bulanık ve genel durumu kötü ise ivedilikle hastanın damar yolu açılır, serum verilir ve kan nakli yapılır.

Mide kanaması ağrı yapar mı sorusu sık sorulur ama hemen söyleyelim mide kanamasında ağrı çok hissedilen bir semptom değildir

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması hangi belirtileri verir, nasıl anlaşılır hususları da oldukça önemlidir. Peki mide kanaması belirtileri nelerdir, ne gibi semptomları vardır bir bakalım

İlk belirti kan kaybıdır. Orta dereceli mide kanamaları çok büyük kan kayıplarına sebep olmaz. Ama kan kaybı sebebiyle demir eksikliği de yaşanacağından anemi yani kansızlık gelişebilir.

Kansızlık, vücutta bağışıklık sisteminin de zayıflamasına sebebiyet verir ve organlara yeteri kadar oksijen ulaşamaz. Böyle bir durumda kişi özellikle sabahları kalktığında enerjisinin tazelenmediğini, halsiz, bitkin ve yorgun ve tükenmiş olduğunu hisseder. Nefes darlığı da yine mide kanamasından kaynaklanan kansızlık sebebiyle gelişir.

Mide kanaması geçiren bir kişide dışkıda kan da görülebilmektedir. Dışkı üzerinde açık kırmızı ve pıhtılaşmış halde kan izleri görülebilir. Ayrıca dışkı rengi de çoğunlukla koyudur.

Bunların dışında mide ağrıları, solgun bir cilt görünümü, halsizlik yorgunluk belirtiler de mide kanaması belirtileri arasında sayılabilir.

Mide Kanaması Sonrası Beslenme

Mide kanaması atlatıldıktan sonra yenilen içilenlere olabildiğince dikkat etmek gerekecektir. Daha da hassaslaşan mideyi yormamak ve ek yük bindirmemek için beslenme şekline son derece dikkat etmek gerekir.

Sözgelimi beslenmede protein yönünden zengin gıdalar tercih edilmeli, yağ ve yağlı yiyeceklere mesafeli yaklaşılmalıdır.

Mideyi fazla doldurmamaya gayret ederek, küçük porsiyonlar halinde yemek ve midede daima boş alan bırakmak gerekir.

Alına sıvılar ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Sıvıları hızlı hızlı tüketmek yerine yavaşça tüketmek gerekirse yudumlamak gerekir.

Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi narenciyeler, acılı baharatlar, domates çikolata, çiğ soğan, çiğ sarımsak, nane, gazoz ve kola gibi asitli ve gazlı içecekler, koyu kahve ve demli çay gibi içecekler çok dikkatli ve olabildiğince az tüketilmeli ve hatta gerekirse bu yiyecek ve içeceklerden bir müddet uzak durulmalıdır.

Alkol özofagus irritasyonu sebep olduğundan ve mide asidini arttırdığından mutlaka uzak durulmalıdır. Gece geç vakit yenilen yemek ve beraberinde alınan alkol, sigara ve kahve de midedeki hassasiyeti arttıracağından mutlaka uzak durulmalıdır.

Kızartmalar, yağlı ve kremalı soslar, yağlı etle; krema, mayonez, kaymak gibi ağır yiyecekler; açma, poğaça, simit, börek gibi yağlı hamur işleri; baklava, tulumba, şöbiyet gibi şerbetli ve ağır tatlılar dikkatli tüketilmeli ve gerekirse bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yemekleri pişirirken de pişirme şekilleri son derece önemlidir. Hayvansal ve katı yağlar yerine sıvı yağlar tercih edilmeli, yemekler kızartma tekniğiyle değil haşlama, fırın yahut ızgara yöntemiyle hazırlanmalıdır.

Yemek yaparken salçayı bol kullanmaktan kaçınmalı, soğan ve baharat miktarına dikkat edilmelidir.

Fazla kilo da mide şikayetlerini artıran bir faktördür. Bu sebeple muhakkak sağlıklı bir beslenme diyetiyle ideal kiloya kavuşulmalıdır.

Dar kıyafetler ve sıkı kemerler de mide şikayetlerini artırır. Bu hususa da dikkat etmek gerekir.

Bunların dışında stresten de mutlaka uzak durulmalıdır; zira stres mide şikayetlerine sebep olan baş aktörlerden birisidir.

Mide Kanaması Tedavisi kaç Gün Sürer?

Mide kanaması geçiren bir kişinin tedavisi mutlaka hastanede yapılmalıdır. Bu sebeple de mide kanaması geçiren kişi muhakkak hastaneye ulaştırılmalıdır. Önce kanamanın yeri ve sebebi saptanmalıdır. Kanayan nokta bulunduğunda kanamayı durdurabilmek için sıcaklık tedavisi yahut ilaç tedavisi yapılmalıdır. Böylelikle kanamaya acilen müdahale edilmiş olur.

 • Mide kanaması durumunda acilen hekime başvurmak gerekir.
 • Mide kanaması tedavisinin süresi kanamanın yerine ve yoğunluğuna, hastanın bünyesine ve vücut özelliklerine göre değişir.
 • Mide kanamasında mide ağrısı da yaşanacağından ağrı azaltıcı etkisi sebebiyle hastaya ağrı kesici verilmemeli, süt içirilmemeli ve emek yedirilmemelidir. Bunlar midede daha fazla harabiyet oluşturacaktır.
 • Mide kanaması ameliyatı mide ülserinden kaynaklanan kanamalarda başvurulan bir yöntemdir. Birbirinden farklı 3 mide kanaması ameliyatı bulunur.

 • Vagotomi; beyinden mideye asit üretmesi için giden sinir üzerinde gerçekleştirilen bir operasyondur.
 • Antrektomi; mide asidinin azaltılması için alt bölümden parça alınması ameliyatıdır.
 • Piloroplasti; besinlerin kolayca geçebilmesi için mide tabanında genişletme yapılmasıdır.
 • Endişeyle sorulan mide kanaması öldürür mü sorusunun yanıtına gelince; mide ülseri kanamalarının ölüme sebebiyet verdiği durumlar vardır ama günümüzde 100 kanamadan 80’inde kanama kendiliğinden durur. Geriye kalan bölümde ise endoskopik tedaviyle kanama durdurulur. Ama günümüzde mide kanaması sebebiyle yaşanan ölüm oranı geçen yıllara göre hayli düşmüştür.

  Kaynak: //www.pufnoktalari.net/mide-kanamasi-belirtileri-nelerdir-neden-olur-tedavisi-kac-gun-surer/

  Источник: //www.dahabilgi.com/mide-kanamasi-belirtileri-nelerdir-neden-olur-tedavisi-kac-gun-surer/

  Mide Kanaması Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Neden Olur? Tedavisi

  Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

  Mide kanaması, gastrointestinal sistemin herhangi bir yerinde kanama olmasıyla oluşur. Sindirim yolu; yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak (kolon), rektum ve anüsü içerir. Mide kanaması bir hastalık değil semptomdur, bir ya da birden fazla hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, tedaviye başlanmadan önce altta yatan neden anlaşılmalıdır.

  Mide Kanaması Nedir?

  Mide kanaması, sıklıkla hastaneye yatmayı gerektiren yaygın bir klinik problemdir ve sinir sistemindeki bir bozukluğun belirtisidir. Kan genellikle dışkıda veya kusmukta görülür, yine de her zaman görünür değildir; ancak dışkının siyah veya katran renginde görünmesine de neden olabilir.

  Mide ya da kolondaki kanama genellikle kolayca tanımlanabilir, ince bağırsakta meydana gelen kanamanın ise nedenini bulmak zor olabilir. Birçok kanama atağı kendi başına iyileşir ancak kanama alanının tespit edilmesi zorunludur. Kesin bir tanı, kanamanın tekrarlanmasını önleyebilir ve gelecekteki atakları daha etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabilir.

  Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  Mide kanamasının nedenleri büyük ölçüde farklılık gösterirken, kanamanın akut veya kronik olup olmamasına bağlı olarak gastrointestinal kanama semptomları tutarlıdır.

  Kronik veya uzun süreli olarak kabul edilen mide kanaması belirtisi, fekal gizli kan testi gibi tıbbi bir test yapılmadan tespit edilemeyecek kadar küçük olabilir.

  Tedavi edilmeyen bu yavaş kanama, anemiye veya kan sayımının düşmesine neden olabilir. Öte yandan akut mide kanaması aniden olur ve yaşamı tehdit edebilir.

  Belirtileri ise oldukça fark edilir şekildedir:

  • Dışkıda kan
  • Kahve telvesine benzer bir şekilde kan kusmak
  • Siyah, katran renginde dışkı
  • İshal
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Derinin solgunlaşması
  • Anemi (gizli kan kaybı yaşayan hastalarda)
  • Nefes darlığı
  • Parlak kırmızı veya bordo renkli dışkı (alt veya üst gastrointestinal kaynakta bir kanama olduğunda)

  Peki mide kanaması ağrı yapar mı? Evet, çoğu durumda yukarıdaki belirtilerin yanı sıra karın krampları ve ağrı da görülebilir.

  Mide Kanaması Neden Olur?

  Mide kanaması sebepleri sindirim yolundaki yerine bağlı olarak üst veya alt olarak iki şekilde sınıflandırılır. Sindirim sisteminin farklı kısımları belirli koşullardan etkilenir. Bu nedenle farklı bölgelerde olan kanamanın da çeşitli nedenleri vardır.

  1) Peptik Ülser Hastalığı

  Peptik ülserler, sindirim kanalının mukoza astarının lokalize erozyonlarıdır. Ülser genellikle mide veya oniki parmak bağırsağında görülür. Mukozal astarın bozulması, kan damarlarına zarar verir ve mide kanamasına neden olur. Üst gastrointestinal sistem kanamasının en yaygın nedeni duodenumda (oniki parmak bağırsağı), mide astarının kendisinde veya yemek borusunda bulunan bir ülserdir.

  2) Yemek Borusu Varisleri

  Özofagus (yemek borusu) varisleri veya varisli damarlar, genellikle siroz gibi altta yatan kronik karaciğer hastalığının bir sonucudur ve hızlı bir şekilde kanamaya yol açar. Özofagus ve midenin birleşme yerindeki bir yırtılma bazen tekrarlanan kusma veya emilmenin bir sonucu olarak da ortaya çıkar.

  3) Gastrit

  Gastrit, midede kanama ile sonuçlanabilen mide astarının iltihaplanması durumudur ve mide astarının, ürettiği asitten korunmasını engelleyememesinden kaynaklanır. Gastrit nedenleri:

  • NSAID’ler yani nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (örneğin ibuprofen (Advil, Excedrin, Çocuk Advil, Midol, Pamprin ve aspirin)
  • Stereoidler
  • Alkol
  • Yanıklar
  • Travma

  4) Mallory-Weiss Sendromu

  Yemek borusu ya da mide astarında, sıklıkla şiddetli kusma ya da çürümenin sonucu olarak lineer bir yırtık oluşur. Mukozal yırtıklar; nöbetler, şiddetli öksürme veya gülme, ağır cisim kaldırma, zorlama veya doğum sonrasında ortaya çıkabilir. Doktorlar, günümüzde düzenli olarak alkollü içecek tüketen insanlarda da bu yırtıklara rastlamaktadırlar.

  5) İltihaplanma

  Mukoza zarları bozulduğu zaman, mide asidinin sert etkilerine karşı koyamazlar. Steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar, aspirin, alkol ve sigara kullanımı gastrik ülser oluşumunu teşvik eder. Helicobacter pylori de ülser oluşumuna sebep olan bir bakteri türüdür.

  6) Divertikülöz

  Alt gastrointestinal sistem kanamasının en yaygın nedenlerinden biridir. Vakaların %40’ından fazlasını oluşturur. Küçük dış cepler veya divertiküller, genellikle bağırsak duvarının zayıflamış bir bölgesinde kolonun (kalın bağırsak) duvarında oluşur. Sık sık kabız olan veya bağırsak hareketleri düzensiz olan kişilerde daha çok görülür.

  7) Hemoroidler ve Çatlaklar

  Hemoroidler anüs içinde ve çevresindeki şişmiş damarlardır. Bağırsak hareketleri sırasında gerilmenin tekrarlanması, kanamalara neden olur. Bu kanamalar genellikle hafif, aralıklı ve parlak kırmızıdır.

  Anal duvardaki çatlaklar veya yırtıklar, anüste az miktarda parlak kırmızı kanamayı da tetikleyebilir.

  Sert bir dışkının geçişi sırasında zorlayıcı ıkınma genellikle çok ağrılı olabilen ve ameliyat gerektirebilecek türden yırtıklara neden olur.

  Mide Kanaması Tehli Mi? Kendiliğinden Geçer Mi?

  Mide kanaması bir hastalık değil, başka bir hastalığın belirtilerinden biridir. Bu nedenle altta yatan neden mutlaka tanımlanmalı ve tedavi edilmelidir. Bazı kanama atakları kendi başına da iyileşebilir ancak eğer gizli bir kanama söz konusu ise ve uzun zaman tedavi edilmezse tehli bir hal alabilir.

  Mide Kanaması Sonrası Neler Yemeli, Nelerden Uzak Durmalı?

  • Alkol bağırsakları tahriş eder. Aşırı tüketimi, yemek borusundaki damarların genişlemesine ve sindirim yolunda kitlesel kanamaya neden olan varis oluşumuna yol açar. Bu nedenle hem aktif kanama süresince hem de kanama sonrası alkol tüketilmemesi gerekir. Aspirin ya da steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlarla birlikte alınması, ülser ya da mide tahrişi gelişme riskini de artırabilir.
  • Çoğu zaman mide kanaması beslenme programı oluşturulmasını zorunlu kılabilir. Yeterli miktarda lif almak dışkıların yumuşak kalmasına yardımcı olur ve bunları sindirim yolu boyunca hareket ettirir, böylece kabızlık engellenmiş olur. Lifli gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler, meyve, kuru erik suyu, yüksek lifli tahıllar ve kepekli tahıllar bulunur. Bunlar ayrıca hasarlı dokularınızın iyileşmesine yardımcı olan vitaminler ve mineraller içerir.
  • Hastalarda mide kanaması sonrası halsizlik ve yorgunluk görülebilir. Bu yüzden kanama dönemlerinde kaybedilen demir depolarını yeniden inşa etmek için protein ve demir içeren balık, yağsız et ve kümes hayvanları gibi protein yönünden zengin besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Non-heme demir kaynakları arasında fasulye ve diğer baklagiller, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar bulunur. Ayrıca yüksek C vitamini içeren yiyecekleri tüketmek de demir emilimini artırır.
  • Mide kanaması perhiz yapılmasını gerektiren bir durumdur. Kafein, baharatlı yiyecekler ve narenciye sindirim yolunu tahriş edebilir. Çikolata, çay, kahve, soda ve enerji veya spor içeceklerinin hepsi kafein içerir. Bu nedenle bu potansiyel irritanları sindirim kanalınızın bunlarla başa çıkabildiğinden emin oluncaya kadar beslenme programınıza eklememeniz tavsiye edilir. Ancak mide kanaması sonrası diyet listesi çıkarma işlemini doktorunuza danışarak yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Mide kanamasına Helicobacter pylori enfeksiyonu neden olduysa, antioksidanlar açısından zengin besinler faydalı olabilir. Yaban mersini, kiraz ve biber gibi yiyecekler antioksidan ile doludur. Lahana ve ıspanak gibi sebzeler ayrıca kalsiyum ve B vitaminleri içerir.
  • Mide kanaması bitkisel tedavi yöntemi olarak aloe vera bitkisinin yaprakları çiğnenebilir. Bir dilim yaprak yavaş yavaş çiğnenir ve bu sırada ağza gelen suyu da içilir. Bitkinin suyu bitince kalan lif tükürülür. Bu tedavi yöntemi bir ay boyunca uygulanabilir ancak bir ayın sonunda ara verilmelidir. Aloe vera bitkisine karşı bir alerji söz konusuysa kesinlikle uygulanmamalıdır.

  Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri

  Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Evde Çözüm

  Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Ülser Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtisi, Tedavisi, Diyeti

  Mide Yanmasına Neler İyi Gelir?

  Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/mide-kanamasi-belirtileri-nasil-anlasilir-neden-olur-tedavisi/

  Mide Kanaması Belirtileri, Nedenleri ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

  Mide Kanaması Nedir? Nasıl anlaşılır? Neden olur, belirtileri, tedavisi nasıldır?

  Günümüzde oldukça sık rastlanılan mide kanamaları; zamanında müdahale edilmediği durumlarda vücuttaki kan tahliyesinin belli bir seviyeye ulaşması alinde hastanın yaşamını yitmesine sebep olur.

  Nedenleri

  Mide kanaması rahatsızlıklarında uzun senelerdir mide ve duedenumun peptik ülseri başrol oynayan ana neden olmaktadır.

  Son zamanlarda peptik ülser nedenine bağlı kanamalar oldukça azalsa da; günlük hayatta yaşanan yüksek psikolojik baskılar, düzensiz ve bilinçsiz kullanan ilaçlar, yanlış ve sağlıksız beslenme, alkol ve sigaraya olan yatkınlık kanamaların oldukça artmasına sebep olmaktadır.

  Mide Kanaması

  Bilhassa atmış yaş üzerindeki insanlar, düşük tansiyon veya yüksek tansiyon sorunları olanlar; kalp, karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri olanlar, daha önce mide kanaması geçirenler hastalar kanama konusunda risk oluşturan gruba girmektedir.

  Mide kanamaları dört ana guruba ayrılmaktadır. Bunlar:

  • Mide ülseri, divertikül, sindirim sisteminde veya tümörlerde kanama, hemoroit, solucanlar, fıtık gibi gastrointestinan sistem rahatsızlıklar
  • Hepatit, siroz, sikatrisyel striktür gibi portal olarak hipertansiyona bağlı oluşan kanamalar
  • Özofagus, skleroderma, varisler gibi vasküler hasar durumuna bağlı meydana gelen kanamalar
  • Aplastik anemi, hemofil, lösemi, trombositemi gibi kanla ilgili rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen kanamalar.

  Mide kanamalarının oluşmasına eşlik eden en yaygın nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ülser
  • Duodenum ülseri
  • Kronik özofaljit yani özfagus mukozası iltihabı
  • Reflü rahatsızlıkları
  • Hemorajik gastrit
  • Ülseratif kolit ve Crohn rahatsızlıkları
  • Uzun süreli ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar
  • Psikolojik baskılar ve stres
  • Tümörler
  • Daha önce yaşanan gastrointestinall sistemle ilgili opersyonlar
  • Mide mukozasında oluşan tahribatlar
  • Mukoza zarında meydana gelen yırtılmalar
  • Mide varisleri
  • Bakteriyel olarak meydana gelen kolit
  • Hemoroid
  • Sindirim sisteminde oluşan kanser, sarkom gibi malign tümörleri
  • Bağırsak parazitlerinin yok açtığı lezyonlar
  • Gastrointestinal sistemde yer alan polipler, lipom, nevinoma gibi benign ismi altında toplanan tümörler
  • Dizanteri, salmonelloz gibi bağırsakta oluşan bulaşıcı lezyonlar
  • Kronikhepatit rahatsızlıkları
  • Hepatik toplardamarlarda tromboz oluşması
  • Portal ve toplardamarlardaki trombozlar
  • Yanlış beslenme
  • Alkol ve sigaranın aşırı olarak tüketilmesi
  • Karaciğer sirozları

  Tedavi Yöntemleri

  Mide kanamaları konusunda uygulanan tedavi yöntemleri genellikle ilaçlarla yapılan tedavilerdir.

  Bunun dışında sosyal hayatın düzenlenmesi, beslenme düzenin sağlıklı bir şekilde oluşturulması, bitkisel tedavi yöntemleri de bu konuda başarılı sonuçlar verebilmektedir.

  Mide kanamasının tedavisi, kanama nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. İlk olarak kanamanın oluşum nedeninin saptanarak aynı anda tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Genel olarak hafif ve orta dereceli bir mide kanaması ayakta, hastanın günlük yaşantısı çok etkilenmeden ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Fakat yüksek dereceli mide kanamalarında hastanın hastanede yatarak cerrahi müdahale altına alınması gerekebilmektedir.

  İlaçla Tedavi

  Mide kanamalarında uygulanan ilaç tedavisinde genellikle hastaya mide de asidi azaltan ve dengeleyen, kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar verilir. Kan kaybının çok olması durumunda, kaybedilen kanın vücutta takviyesinin sağlanması temin edilir. Mide kanaması sırasında hasta belli bir süre ağız yoluyla beslenmez. Su bile içirilmeyen hastaya serum takılarak beslenmesi sağlanılır.

  Endeskopik Yöntemlerle Tedavi

  Yapılan endeskopik tedavi yöntemi, mide kanamaları sırasında lezyonun; operatörler tarafından eceksiyonla müdahale edilerek kanamanın durdurulması yöntemidir.

  Beslenme

  Mide kanaması geçiren hastanın beslenme düzeni uygulana tedavinin önemli bir parçası haline gelmektedir. Kanama sırasında ağız yoluyla beslenmeyen hasta daha sonra da kendisine doktor veya hemşire tarafından verilecek diyet programına uygulaması gerekmektedir. Bunun yanında hasta, kullanıyorsa; alkol ve sigarayı kesinlikle bırakmalı ve stresten uzak durmalıdır. 

  Bitkisel Yöntemler

  Mide kanaması geçiren bir hasta; doktorunun da onayı alınarak, tıbbi tedavi yanında bir takım bitki kürleri uygulayarak, yapılan tıbbi tedaviye destek olabilir, iyileşme sürecini kısaltabilir.

  Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Bitki kürleri gelişigüzel olarak, doktora danışmadan uygulanmamalıdır.

  Bunun yanında mide kanaması sırasında uygulanacak bitkisel tedavi tek başına bir işe yaramaz, uygulanana bitki kürleri sırasında; tıbbi tedavi kesilmemelidir.

  (Sizin oyunuz ilk olsun)
  Loading…

  Источник: //midemikrobu.com/mide-kanamasi-belirtileri.html

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi