Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?

içerik

4 Maddede Mide Kanamasının Belirtileri

Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?

Mide kanaması genellikle bağırsak ve mide arasında meydana gelen çeşitli kanamalar olarak ifade edilir. Midemizde yaşanan birtakım durumlar sonucu kan kaybı yaşanması demektir.

Ayrıca medikal yardım gerektiren oldukça yaygın bir rahatsızlık olma özelliği taşır.

Yavaş bir şekilde etkileyen kronik iç kanamalardan, hayatınızı tehdit edecek boyutlardaki kanamalara kadar ulaşabilmektedir.

Çok ciddi mide kanamalarından ölen kişilerin sayısı yüzde 8 iken, batıl inançlardan dolayı yapılan teşhisler ve tedavi yöntemleri, yanlış teşhislerin yapılması ile beraber ölüm riskini arttırmaktadır.

Doğru bir teşhis ile birlikte mide kanamasının tekrar oluşma ihtimali ortadan kalkar ve hastalık çok daha etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Düzgün bir şekilde tedavi edilebilme imkanı sayesinde, mide kanamasına sebep olan etmenler ve altında yatan sebepler çok daha efektif bir şekilde ortaya çıkarılabilmektedir.

Mide kanamasına sebep olabilecek pek çok etmen bulunmaktadır. Yazımızın bu kısmında mide kanamasına sebep olabilecek durumları ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kullanılan çeşitli ilaçlar, toksinler ve uyuşturucu maddeler mide kanamasına sebep olabilmektedir. Bu maddelerin isimlerinden oluşan liste halen tamamlanmamış olup, çok çeşitli ilaçları içerisinde barındırmaktadır.

İlaç alıp kullanacağınız zaman, doktorunuzun tavsiyelerine uymanız büyük bir önem taşımaktadır. Kullanacağınız ilacı seçerken ve dozajını ayarlarken doktorunuzun verdiği talimatların dışına çıkmayınız.

Mide kanamasına sebep olabilecek diğer etmenler ise;

 • Ülser Hastalığı: Bu hastalık genellikle mukoza tabakasının aşınmaya başladığı kısımlarda konumlanır. Ülser bu yüzden en çok midede oluşur. Midede bulunan tabakaların yıkılması ile birlikte, kan damarları hasar görür ve mide kanaması gerçekleşir.
 • Gastrit: Bir diğer mide rahatsızlığı da gastrittir. Genel olarak mideyi oluşturan tabakaların tahriş olması mide kanaması ile sonuçlanır. Gastrit ayrıca gastrik tabakasının, salgılanan asitten mideyi koruyamamasından dolayı gerçekleşir. Gastrite ve doğal olarak mide kanamasına sebep olan etmenler ise steroid ve alkol kullanımı, tahriş edici ilaçlar ve travmadır.
 • Kanser: Mide kanserine sahip olan kişilerin mide kanaması geçirme ihtimalleri, kusma sırasında ve dışkıdan kan gelmesi ihtimalleri oldukça yüksektir.
 • Tahriş: Mide tabakalarının çeşitli sebepler ile yıkılmasından dolayı, mide asidinden korunamaz hale gelinir. Böylece mide kanaması gerçekleşir.
 • Bulaşıcı Hastalıklar: İshal gibi bazı hastalıklar bazı durumlarda virüs veya bakteri ile çoğalabilir ve bulaşıcı bir hale gelir. Böyle bir durumda midenin iç tabakaları hassaslaşır ve mide kanamasına yol açar.
 • İlaç Kullanımları: Aspirin kullanımı, düzenli olarak alkol tüketme, mide asidini arttırıcı ve yağlı besinler tüketme, stres oluşumu, sigara kullanmak, kortizon ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması mide kanamasını teşvik eden durumlardır.

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın bu kısmında mide kanamasının semptomlarını yakından inceleyeceğiz. Böylece mide kanaması geçirip geçirmediğinize dair kafanızda birtakım fikirlerin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir şüphe ile karşılaştığınızda doktor gözetimine ayrılabilir ve hastalığınızı teşhis ettirebilirsiniz.

1.Kan Kaybı

Mide kanamasının belirtileri, hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna ve kan kaybının kaynağının neresi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Orta seviyedeki mide kanamaları, aktif olarak büyük bir miktar kan kaybı yaşamanıza sebep olmaz.

Fakat kan kaybı ile birlikte demir kaybı da olacağı için anemi hastalığı gelişim gösterebilir. Bu tip mide kanamalarında, çok büyük bir miktarda kan kaybı yaşanmamakla birlikte, bağırsak hareketleri sırasında birtakım belirtiler oluşabilmektedir.

2.Halsizlik

Oluşan kan kaybının anemiye sebep olabileceğinden bahsetmiştik. Anemi oluşumu ile vücudun bağışıklık sisteminde düşüşler yaşanmakta ve organlara yeterince oksijen ulaşamama sorunları oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda sabah uyandığınızdaki enerjiniz çok çabuk tükenir ve halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı ve bitkinlik gibi durumlar oluşabilir.

3.Dışkıda Kanama

Mide kanaması sonucu devam eden süreçte bağırsakların devamında dış ortama bırakılan dışkıda mide kanaması izleri görülebilir. Pıhtılaşmış ve açık kırmızı renkteki kan, dışkının üzerinde iz bırakabilir. Ayrıca dışkınızın rengi koyu bir renge de bürünebilmektedir.

4.Diğer Belirtiler

Mide kanaması geçiren kişilerde oluşması muhtemel olan diğer belirtiler ise mide ağrıları, solgun bir cilt rengi ile birlikte solgun bir görünüm, yorgunluk, halsizlik durumları ve uzun süreli mide kanamalarında yapılan mikroskobik testte olumlu bir sonuç oluşur.

Mide Kanamasının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler incelendikten sonra mide kanseri geçirmeniz durumunda oluşabilecek bu belirtilerden de haberdar olacağınız için kafanızda bir fikir oluşacaktır. Oluşan mide kanamalarında çok ani durumlar meydana gelebilmektedir.

Bu yüzden hasta yakınlarının çok iyi bir gözlem yeteneğinin olması gerekmektedir. Ani bir baygınlık durumunda hastanın uzun bir süre baygın kalması ölümcül sonuçlar getirebilir.

Mide kanaması şüphesi ile gittiğiniz bir hastanede doktorunuz tarafından hastalığı teşhis etmeye yönelik birtakım testler yapılacaktır.

 • Hastalığı algılayabilmek için geçmiş dönemde geçirmiş olduğunuz hastalıklar ve fiziksel bir test yapılacaktır. Fiziksel testte, rektumunuzdan meydana gelen kanamanın mikroskobik mi yoksa gözle görülebilir mi olduğunu anlamak için bir dijital rektum testi yapılır.
 • Devamında ise doktorunuz tarafından endoskopi veya kolonoskopi denilen bir aşama devreye sokulur. Endoskopi işleminde uzun bir tüpün üzerine iliştirilmiş ince bir kamera, arka kısmınızdan midenize kadar uzatılır ve meydana gelen kanama durumu gözlemlenir. Kolonoskopi de ise yine aynı şekilde kameralı ince bir tüp, bu kez kolonun içerisine sokularak kanama durumunun olup olmadığı incelenir. Her iki aşamada kanamanın kaynağını bulmaya yönelik işlemlerdir.
 • Yapılan bir diğer teşhis işlemi de vücudunuzda bulunan tüm kanın sayıp işlemi, serum kimyasalları, akciğer testi ve pıhtılaşma araştırmalarını kapsamaktadır. Bu işlemler ile de kan sayınız ölçülecek ve mide kanaması olup olmadığı yapılan laboratuvar ortamındaki testler sonucunda belirlenecektir.

Mide Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak belirtmek gerekir ki, oluşan mide kanaması rahatsızlıklarında herhangi bir evde tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Mide kanaması çok ciddi veya aktif olarak çeşitlenebilir. Her şekilde hastanede tedavi olunması gerekmektedir. Ayrıca kan hacminin yüzde 40’lık bir kısmının kaybolması ile hasta şoka girer.

Bu yüzden yukarıda saymış olduğumuz mide kanaması belirtisi gösteren kişilerin hiçbir vakit kaybetmeden tedavi görmesi gerekir. Bu rahatsızlığı ciddi bir şekilde geçiren kişilerde hayati değerler sabitlenemez, kan basıncı düşer ve kalp atış hızı artar.

Mide kanaması sebepleri artık bilindiğine göre teşhis işlemi yapıldıktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaya konulur. Bunlar;

 • Doktor tarafından kan takviyesi yapılarak, hayati değerler normal seviyeye çekilmeye çalışılır.
 • Üst midede büyük miktarda kan kaybedilmesi ile meydana gelen mide kanamalarında hastaya midesini boşaltmada yardımcı erytromycin veya metoclopramide gibi ilaçlar verilir. Yapılacak işlemler öncesi midenin boş olması gerekmektedir.
 • Ayrıca antibiyotikler ve çeşitli diğer ilaçlar ile küçük kan damarlarındaki kanamalar durdurulmaya çalışılır.

Mide kanaması oldukça ciddi ve tehdit edici bir hastalıktır. Tedavi sürecini geçiren kişilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Böylece tekrar mide kanaması geçirmemek için önlem alınmış olacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/mide-kanamasinin-belirtileri-nelerdir/

Bu belirtilere DİKKAT! Mide kanaması geçiriyor olabilirsiniz

Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?

Araştırmalara göre, ABD’de her yıl yaklaşık olarak 100 bin hasta mide kanaması şikâyetiyle hastanelere başvuruyor. Uzmanlar mide kanamalarının sıklıkla mide ülserlerine bağlı gelişen kanamalar nedeniyle gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen mide kanamalarının önemsenmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar, kanamaların yüzde 10 civarında ölüme neden olabileceği noktasında uyarıyor. Peki mide kanaması belirtileri ve nedenleri… Mine kanaması tanısı ve tedavisi… Tüm bu soruların cevapları haberimizde…

Halk arasında “mide kanaması” olarak adlandırılan kanama, aslında ağızdan başlayarak yemek borusu, mide ve bağırsaklardan rektum ve anüse kadar olan bölgeyi kapsıyor.

Gastrointestinal sistemde meydana gelen bu kanamalar, üst gastrointestinal sistemde (yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümü) ve alt gastrointestinal sistemde (ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs) olmak üzere ikiye ayrılıyor.

 Mide kanaması belirtileri

Mide kanaması ani ve şiddetli kanama veya hafif ve süreklilik göstermeyen şekilde de görülebilir. Koyu renkli ve katrana benzeyen dışkı mide kanamasının en sık görülen belirtilerinden biri.

Kanama şiddetliyse kan kusma, halsizlik, baş dönmesi gibi diğer belirtiler görülebilir.

Uzmanlar, ani ve çok miktarlı kan kaybına yol açabilen mide kanaması geçiren kişide en fazla görülen 5 belirtiyi şöyle sıralıyor: Baş dönmesi, göz kararması, ayakta duramama, halsizlik, bayılma ve şok.

Ayrıca uzmanlar, kanama nedeniyle hastanın taze kan kusması, kahve renkli kusması, dışkının siyahlaşması ve yumuşaması gibi yakınmalarında ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.

| Vitamin nedir? Hangi vitaminler hangi besinlerde bulunur?

Mide kanaması nedenleri

Hastanın aspirin, kortizon, kan sulandırıcı ve romatizmal ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanması, düzensiz ve mide asidini artırıcı gıdalarla beslenmesi, alkol kullanımı, stresin varlığı, sigara kullanımı, yanık veya ağır travmaların geçirilmesi, yoğun bakımda herhangi bir sebeple tedavi edilmesi ve yaşın ilerlemesi mide kanamasını tetikleyen faktörler arasında gösteriliyor. Başka bir sağlık sorunu nedeniyle aşırı kusma veya öğürme, yemek borusunda ve yemek borusunun mideye bağlandığı bölgede tahribata ve buna bağlı olarak kanamaya neden olabilir. Tüm bunlara ek olarak yemek borusu ve midede oluşan iyi huylu veya kötü huylu tümörler kanama nedenleri arasında gösteriliyor.

Mide kanaması tedavisi

Mide kanaması tedavisinde izlenecek yol kanamanın nedenine bağlı olarak değişebiliyor. Kullanılan ilaçlar nedeniyle yaşanan mide kanamasında, bu ilaçlar kesilerek, alternatif ilaç kullanımı önerilebilir. Kanama sebebi enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi uygun seçenekler arasında yer alıyor.

Bazı durumlarda sindirimi kolaylaştırmak için probiyotikler kullanılabileceği gibi alkol ve sigarayı bırakmak, düzenli ve sağlıklı bir beslenme programına geçiş yapmak tedavi için kritik önem taşıyor.

Mide kanaması tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Mide kanaması geçiren bir kişi tekrarlama ihtimaline karşı günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenlerin başında, düzenli ve mideye dokunmayan gıdalarla beslenmesi geliyor.

Yoğun baharat içeren gıdalar, kafeinli ve gazlı içecekler, ağrı kesici kullanımındaki artış mide kanamalarını tetikleyici bir etki yaratacağından uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Dr. Erhan Ergin: Mide kanaması şüphesinde, hayati fonksiyonlar kontrol edilmeli

En tehli olan mide kanaması türlerinin ülser ve siroza bağlı olarak gelişen varis kanamaları olduğuna dikkat çeken Manisa Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr.

Erhan Ergin, mide kanamasının nedenlerini şöyle açıkladı:  “Sadece mideden değil yemek borusu, mide ya da midenin çıkışındaki oniki parmak bağırsağının herhangi bir bölgesinden olan kanamaya mide kanaması diyoruz.

Mide kanamasındaki neden ya orda bir yara vardır, bir ülser vardır veya bir damarda yırtılma, çizilme vardır.

Mide kanaması şüphesi varlığında hekim öncelikle hayati fonksiyonlarını kontrol eder. Hastanın genel durumu kötü, tansiyonu düşük, nabız yüksek veya şuurda bozulmalar fark edilirse hastanın hemen damar yolu açılır. Serum ve kan nakli yapılır.

Mide kanaması belirtileri kesin varsa, hastanın genel durumu toparlayıp gastroduodenoskopi yapılana kadar hastaya ayrıca damardan asit baskılayıcı ilaçlar da verilmeye başlanır.

Hastanın hayati fonksiyonları elverdiğinde ise kanamanın nedeninin araştırılması için hastaya en kısa zamanda gastroduodenoskopi işlemi yapılır.

İlaçlarla ya da endoskopik müdahalelerle kanaması durmayan hastalarda cerrahi tedaviler de nadir de olsa gerekebilir”

Mide kanamasına yol açan sebeplerin ortadan kaldırılmadığı sürece rahatsızlığın tekrarlayabildiğine dikkati çeken Ergin, mide kanaması geçiren hastanın düzenli ve mideye dokunmayan gıdalarla beslenmesi gerektiğine işaret etti. Ağrı kesici kullanımını azaltmak gerektiğine dikkat çeken Ergin,   mide asidini baskılayan mide koruyucu ilaçlarla birlikte kullanmasının daha faydalı olacağını belirtti.

Etiketler: Mide kanamasıMide kanaması belirtileri

Источник: https://www.gidahatti.com/bu-belirtilere-dikkat-mide-kanamasi-geciriyor-olabilirsiniz-45726/

Mide Kanaması Uygulanan Tıbbi ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?

Mide kanaması rahatsızlıkları acil tedavi gerektiren ve zamanında önlem alınmadığında hastanın yaşamını yitirmesine sebep olan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Mide Kanaması ve Tedavi Yöntemleri

Mide kanamasına bağlı olarak yaşanan ölüm oranları günümüzde geçmişteki kadar yaygın olmasa da hala risk oluşturan rahatsızlık arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda kanamanın yoğun olması, kan kaybına bağlı olarak sonu ölümle bitebilen ciddi tablolar çizebilmektedir.

Mide kanamaları konusunda hastaların bilinçli olması ve acil olarak gereken tedavinin uygulanması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle hastaların bu konuda bılinçli olması gerekmektedir.

Geçmişe oranla gelişen tıp bilimi sayesinde mide kanaması konusunda ölüm riski daha az olsa da, günümüzde hala ciddiyetini korumaya devam eden bu rahatsızlık konusunda bilinçli olmak ve zamanında gecikmeden müdahale ve tedaviye başlamak oldukça önemlidir.

Mide kanaması geçiren bir hasta hastaneye ulaştığında gerekli kontroller yapıldıktan sonra gerekli görülmesi durumunda hastaya ilk olarak serum takılır veya kaybettiği kanın geri takviye edilmesi amacıyla kan verilir.

Daha sonra mide kanamasının nedeni araştırılıp gerekli durumlarda acil müdahale yapılması amacıyla endoskopi uygulanabilmektedir. Endoskopi uygulamaları teşhis için kullanıldığı gibi tedavi konusunda da yardımcı olan bir uygulamadır.

Mide kanamasında uygulanan tedavi genel olarak hastanın durumuna, meydana gelen kan kaybının oranına ve oluşum nedenine bağlı olarak değişik yöntemler uygulanarak yapılmaktadır.

Mide kanamasının tedavisinde uygulanan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

İlaç Tedavisi

Mide kanaması geçiren hastaya; oluşan kan kaybı ve hastanın şikâyetlerinin yoğun olmaması ve sorunun ilaçla tedavi edilmesinin mümkün olduğu durumlarda ilk olarak medikal tedavi yöntemi uygulanır. Hastanın kanama sırasında ağızdan beslenmesi hatta su bile içmesi engellenir. Gerekli olan sıvı ve besinlerin takviye edilmesi amacıyla hastaya serum takılarak damardan beslenmesi sağlanılır.

Mide kanaması geçiren hastaya uygulana ilaç tedavisinde; mide asidinin azaltılarak dengelenmesini sağlayan, asit dengeleyici görevi bulunan ilaçlar verilmektedir. Bunun yanında mide kanamasına neden olan sorun mide mikrobuyla antibiyotik de uygulanmaya başlanmaktadır. Mide koruyucu ilaçlar, kan ilaçları duruma göre medikal tedavi listesine eklenebilmektedir.

Endoskopik Uygulamalar

Mide kanaması tedavisinde endoskopik uygulamalar acil durumlarda tercih edilen bir uygulamalardır. Endoskopi uygulaması sırasında hasta yan yatırılır.

İşlem öncesi hastaya ya damar yoluyla sakinleştirici verilir ya da boğaz yolundan bir sprey sıkılarak çalışılacak bölge uyuşturulur.

Hastanın azgına ısırmasını engelleyecek bir cisim takılarak içinden endoskopi uygulaması için gerekli olan boru geçirilir.

Mide Kanaması 

On veya on beş dakika süren bu uygulama sırasında kanama oluşmasına sebep olan etken saptanır ve gerekli durumlarda sorunlu alana kanama durdurulabilecek encekte ilaç verilir.

Günlük Hayatın Düzenlenmesi

Mide kanamalarının oluşum nedenleri arasında farklı etkenler olsa da; genellikle yanlış beslenme, aşırı yorgunluk, alkol sigara kullanımı, stres ve psikolojik baskılar bu rahatsızlığın tetiklenmesinde ana etmenlerdir. Bu nedenle mide kanamaları konusunda tıbbi tedavi yanında hastanın günlük hayatında yapacağı düzenlemeler iyileşme sürecini hızlandıracak hatta bir daha aynı sorunla karşılaşılmamasını sağlayabilecektir.

Mide kanamaları konusunda günlük hayatta yapılması gereken düzenlemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri minimuma indirmek
 • Kola gibi asitli içeceklerden uzak durmak
 • Stres ve psikolojik baskı oluşturan ortamlardan kaçmak
 • Alkol ve sigara kullanmamak
 • Düzenli uyku saatleri oluşturmak
 • Beslenmeye dikkat etmek
 • Spor yapmak en azından temiz havada yürüyüşlerde bulunmak
 • Diyet Programları

Mide kanaması geçiren hastaya kanama devam ederken ağızdan beslenmesi hatta sıvı ürünleri ağız yoluyla alması kesinlikle rahatsızlık bakımından olumsuz sonuçlara yol açacaktır.

Kanama hafiflediğinde veya durdurulduğunda ise hastanın beslenmesi artık titiz bir hassasiyet göstermesi durum oluşturmaktadır.

Mide kanamalarının ilerleyen zamanda tekrarlaması ihtimali göz önünde bulundurularak hastanın beslenme düzenine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Hastanın midesini yormayacak bir beslenme düzeni oluşturması bu konuda oldukça büyük önem taşımaktadır.

Hastanın gazlı içecekleri, çay, kola, kahve gibi kafein oranı yüksek içecekleri mümkün olduğu kadar minimuma indirmesi gerekmektedir.

Bunun yanında yağlı besinlerden, kızartmalardan, baharatlı gıdalardan ve hazım zor olan yiyeceklerden uzak durması mide kanamaları tedavisinde oldukça önemli ayrıntılar oluşturmaktadır.

Doğal Yöntemler

Mide kanaması konusunda uygulanan tedavi yöntemleri arasında doğal yöntemler başarılı sonuçlar elde etmektedir. Bu konuda uygulanacak olan doğal yöntemlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kızamıkçık Kökü

 • Kızamıkçamı kökü
 • Bir bardak kaynar su

Otuz gram kızamıkçamı kökünü kaynar suyun içine atıp yedi dakika civarında birlikte kaynatmaya devam edin. Arkasından süzerek yemek öncesi bir çorba kaşığı kadar için.

Çilek Kürü

Bir avuç kadar yapraklı çilekleri dört yüz mililitre kaynar suyun içine dökerek birlikte kaynatın. Demlendirdikten sonra süzerek yemek öncesi bir çorba kaşığı kadar için

Sardunya Kökü Kürü

 • Kokulu sardunya kökü
 • Kaynar su

Kokulu sardunya köklerinden beş altı tane alıp iyice yıkayarak temizleyin. Daha sonra kaynar suyun içine ilave ederek yirmi dakika civarı kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Hazırlanan kürü yirmi dakikada bir sıcak olarak içmeye gayret edin .

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://midemikrobu.com/mide-kanamasi-kendiliginden-gecer-mi.html

Mide – Üst Gastrointestinal Sistem Kanaması Neden Olur? Mide Kanaması Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?

Mide kanaması geniş spektrumlu bir durumdur, çünkü mide kanaması sadece mideden değil mide, yemek borusu, onikiparmak bağırsağının herhangi bir kısmında meydana gelen kanama mide kanaması olarak tanımlanır. Mide kanaması sık rastlanan bir sağlık problemidir.

ABD’de her yıl ortalama 100 bin hasta mide kanaması nedeni ile hastaneye başvurmaktadır. Mide kanamasının meydana geldiği bölgede yara (ülser) olabilir ya da damarlarda bir yırtılma olabilir ve bu durumda mide kanaması meydana gelir.

Mide kanaması tipleri ve nedenleri

Mide kanamasının birçok nedeni vardır. Mide kanaması kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür.

Yemek borusu hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri: Yemek borusundaki kanamalar reflüye bağlı ve bazı ilaçların, antibiyotiklerin oluşturduğu tahrişten dolayı, o bölgede oluşan iltihabi bir soruna bağlı, ülser oluşumuna bağlı, özofagusta oluşan yırtıklara bağlı veya karaciğer hastalarında görülen yemek borusundaki varislere bağlı, yemek borusundaki kanama mide kanamasına yol açabilir.

Mide hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri: Bu bölgelerde oluşan bir mikroba ya da aspirin, ağrı kesici, romatizma ilaçlarının kullanımına bağlı ülserler mide kanamasına yol açabilir.

Yemek borusunda ve midede oluşan varisler nedeni ile mide kanaması gelişebilir ki, bu durum en tehli olanıdır.

Ayrıca mide tümörleri, erozyonlu gastritler, peptik ülser, aşırı alkol kullanımı, stres, sıkıntı ve üzüntüler ve nadir olarak da komşu organlara bağlı kanserler mide kanamasına neden olur.

Onikiparmak bağırsağı hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri: İnce bağırsak kanamalarının % 70-80’i vasküler (damarsal) lezyonlara bağlıdır.

Bu damarsal sorunlar arasında anjiyodisplazi, venöz ektazi, telenjektazi, arteriyovenöz malformasyon, Dieulafoy lezyonu gibi durumlar vardır. İnce bağırsak kanamalarının ikinci nedeni tümörlerdir.

İnce bağırsak kanamasının diğer nedenleri arasında duodenum ülseri, jejunal divertiküller, Crohn hastalığı, aortoenterik fistül, meckel divertikülü, Zolinger Ellison sendromu, vaskülit, ilaçlar ve enfeksiyonlar vardır.

Mide kanaması belirtileri

Mide kanaması nedeni ile genellikle acil servislere başvurulur.

Mide kanaması belirtilerinde hastanın kusma sırasında ağızdan kan gelmesi ya da kahve telvesi gibi sıvı gelmesi başlıca belirtileridir.

Bunun dışında kusma olmadan da hastanın dışkısında siyah renkli bir görünüm, katran renginde ve parlak şekilde, çok pis kokulu, yapışkan şekilde dışkılama bozukluğu mide kanamasına işaret edebilir.

Bazen de bu belirtilerin hiç biri olmadan, hastada baş dönmesi, çarpıntı, terleme, kendini kaybetme ve baygınlık gibi belirtiler ile hastaneye veya doktora başvurabilir. Mide ağrısı ile mide kanamasının çok fazla bir ilişkisi olmayabilir. Mide kanaması ağrı kesici ilaç kullanımına bağlı gelişmiş ise bu hastada çok fazla ağrı kendini belli etmez.

Mide kanaması belirtileri

Mide kanaması teşhisi 

Mide kanaması şüphesi olan hastanın mutlaka acil servise başvurması gerekir. Hastanın ağzından kusmuk ile kan ya da kahve telvesi şeklinde sıvı geliyor ise bu durum mide kanaması şüphesi taşır. Diğer bir bulgu ise dışkının katran renginde olmasıdır.

Burada yapılacak bazı tetkikler ile hastanın tansiyonunun ölçülmesi, bazı kan tahlillerinin yapılması, dışkı tahlillerinin yapılması şeklinde tetkikler ve hastaya endoskopik gastroskopi yapılması sonucunda mide kanamasının nedeni teşhis edilir. Mide kanaması geçirdiği düşünülen hastada endoskopik yöntemin önemi büyüktür. Mide kanaması geçiren hasta mutlaka gözlem altında tutulmalıdır.

Mide kanamasının tedavisi nedir?

Mide kanamasını direkt olarak etkileyen asit azaltıcı ilaçlar tedavide kullanılır. Çünkü midedeki asit mide kanaması olan hastanın kanamasını şiddetlendirir veya kanamanın durmasını engeller. Hastanın kan miktarı çok azalmış ise hastayı damar yolundan kan ve sıvı verilir.

Mide kanaması geçiren kişiye ağrı kesici ilaçlar verilmesi, yemek yedirilmesi ve süt içirilmesi midede daha çok tahribata neden olur, bu nedenle bunların yapılmaması gereklidir. Mide kanaması şüphesi olan hastanın durumu ağırsa bir an önce doktora yetiştirilmelidir. Mide kanaması geçiren kişi doğru tedavi edilmez ise yeniden mide kanaması geçirebilir.

Mide kanamalı hastanın teşhisinde ve takibinde nelere dikkat etmeli?

Mide kanaması ile hastaneye başvuran hastaların genelinde sorun, kan kaybı ile ilgili değil kanamanın ağırlaştırdığı altta yatan hastalıklardır. Örneğin ileri yaş hastalarda yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve şeker hastalığı var ise bu hastalıkların kontrolü zorlaşır ve bu hastalıklar ile ilgili problemler de ortaya çıkar.

Mide kanaması geçiren hastalarda ölüm vakaları genellikle altta yatan hastalıklardan dolayı gerçekleşir, bu nedenle mide kanaması geçiren hasta genel olarak değerlendirilmeli ve diğer hastalıkları ile birlikte takip edilmelidir. Mide kanaması olan ve başka hastalıkların kanamaya eşlik ettiği hastalar mutlaka yoğun bakım servisi olan merkezlerde takip edilmelidir.

Mide kanaması geçiren hasta nelere dikkat etmeli?

Mide kanaması geçiren kişinin tedaviden sonra mutlaka beslenmesine dikkat etmesi önemlidir.

 • Örneğin aşırı baharatlı gıdalardan uzak durması
 • Alkol kullanımını ya en aza indirmesi ya da tamamen bırakması
 • Kafein tüketimini olabildiğince azaltması
 • Gazlı içeceklerden uzak durması
 • Ağrı kesici ilaçları ve aspirin kullanmaması veya gereken durumlarda doktor kontrolü altında ve gerekirse mide koyucu eşlinde kullanılması
 • Gerekmedikçe ve doktor kontrolü altında olmadıkça antibiyotik ve grip ilaçları kullanımından kaçınılması veya gerekli ise mide koruyucu eşliğinde kullanılması
 • Midede ülser ve gastrit gelişimine ya da bu durumların artmasına neden olacak besinlerden kaçınması
 • Sigaradan uzak durması
 • Aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınması
 • Aşır yağlı yemeklerden ve kızartmalardan kaçınması
 • Salamura gıdalardan ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca kaçınması
 • Altta yatan bir hastalık varsa buna yönelik takip ve tedavilerine dikkat etmesi
 • Stres, aşırı üzüntü gibi durumlardan kaçınması gibi korunma yöntemlerine mide kanaması geçiren hastalar yaşam boyu dikkat etmelidir.

Not: Taze kan tükürme veya kusma, kahve telvesi gibi kusma, siyah ve/veya yumuşak dışkılama, ciddi kansızlık gibi problemleri olan hastalarda gizli mide veya bağırsak kanması mutlaka araştırılmalıdır ya da hasta bu tür durumlarda mutlaka bir gastroloji doktoruna ya da acil servise başvurmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/mide-kanamas-neden-olur-mide-kanamas/

Mide Kanaması : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Mide Kanamasında İlk Ne Yapmalı?

Mide kanaması, insanların hayat standartlarını düşüren çok tehli bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa yakalanan insanlarda mide soğukluğu gibi problemler gözlemlenebilir. Bununla beraber midedeki kanama sadece mideyi kapsamaz.

Bütün gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalara mide kanaması denir. Yani yemek borusu, bağırsaklar, rektum ve anüse kadar olan bölgeleri kapsar. Hafif ve sürekli olmayan mide kanamaları kendi kendine çözülebilir.

Ancak sıklıkla gerçekleşen mide kanaması için tedavi olunması gerekir.

Bu rahatsızlığın oluşmasının en büyük nedeni tedavi edilmemiş ülserdir. Ülser ise mide ya da onikiparmak bağırsağının mide asidi ya da diğer sindirim sıvıları ile tahrip edilmesi sonucunda midede yara oluşması halinde ortaya çıkar. Bu yara giderek büyüyerek daha derin mide katmanlarına inebilir. Bu yara uzun süre boyunca tedavi edilmez ise mide kanamaları da beraberinde ortaya çıkar.

Mide Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Mide kanaması ağırlıklı olarak yanlış beslenme sebebiyle oluşur. Sürekli olarak asitli içecek ve yiyeceklerle beslenen kişilerin midelerinde kanamanın ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

1. Cerrahi girişimler

Mide operasyonları sırasında yanlış bir müdahale nedeniyle mide kanamaları meydana gelebilir. Kanamanın olduğu ameliyattan haftalar sonra anlaşılabilir.

2. Tedavi edilmeyen ülser

Aspirin, ağrı kesici, romatizma ilaçlarının etkisi ile midede ülser oluşumu gözlenebilir. Ülser hastalığı sinsi bir şekilde ilerlediğinden hasta fark etmeden kanamaya neden olur. Uzun süre tedavi edilmediği taktirde çok daha büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

3. Aşırı alkol kullanımı

Aşırı alkol kullanımı mide kanamalarını tetikleyebilir. Bunun sebebi ise alkolün içerisindeki bileşenlerdir.

Asidik bir yapıya sahip olan alkol, çok tüketilmesi halinde midede yaralara sebep olabilir. Sürekli alkol kullanımı ülser hastalığını tetikleyen nedenlerin başında yer alıyor.

Bu nedenle mide ülseri ya da diğer rahatsızlıklara yakalanmamak için alkol kullanımını azaltmakta fayda var.

Düzenli olarak aspirin ilacı kullanımı mide kanamalarıyla karşı karşıya bırakabilir. Bunun nedeni ise aspirin içerisindeki bileşenlerdir. Aspirin içerisindeki bileşenler, mide mukozasının tahrip olmasına neden olabilir. Diğer tahrip eden ilaçlar, romatizma ilaçları, İbu-Cream, Niapren, Anturan’dır.

5. Kanser

İnsanlarda 55 yaşından sonra mide kanseri olma ihtimali 3-4 katına kadar çıkar. Bununla beraber içilen sigara ve alkol bu oranı 4-5 katına kadar artırır. Sigara ve alkolün mide iltihabının direk nedeni olduğu ispatlanmış bir gerçektir. Mide iltihapları da tedavi edilmediği taktirde mide kanamasına sebep olabilir.

6. Stres

Çok yoğun iş temposu ya da duygusal olarak travma yaşamış insanların midesinde kanama gerçekleşme ihtimali yüksektir. Bunun nedeni insanların stres anlarında midelerindeki asit oranının artmasıdır. Zaten asidik olan mideye asitli yiyecekler girdiği zaman midede yaralanmalar meydana gelebilir.

7. Sigara

Sigara kullanımı yalnızca kansere neden olmuyor direkt olarak mide kanaması geçirme olasılığını da artırıyor. Sigaranın içerindeki etken maddeler mide mukozasına direkt olarak zarar verir.

1. Yemek borusunda gelişen hastalıklara bağlı mide kanaması nedenleri

Yemek borusunda oluşan kanamalar, ilaçların yemek borusunu tahrip etmesi ya da yemek borusunda oluşan reflü sonucunda ortaya çıkar. Reflünün etkisi ile oluşan yemek borusundaki kanama, ağızdan kan gelmesi gibi sorunlara yol açabilir. Öksürüldüğünde yemek borusunda ağrı gözlemlenebilir.

2. Mide hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri

Yemek borusunda ve midede oluşan varislerden dolayı da midede kanamalar meydana gelebilir. Bu varisler sonucunda oluşan mide kanamaları çok tehli sonuçlar doğurabilir. Bununla beraber midede oluşan tümörler de bu rahatsızlığa yol açabilir. Alkol kullanımını abartma, yoğun stres, sıkıntı ya da üzüntü gibi nedenler de nadir de olsa mide kanamalarına neden olabilir.

3. Onikiparmak bağırsağı hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri

İnce bağırsak kanamalarının %70-80’i damarsal lezyonlara bağlıdır. Anjiyodisplazzi, venözz ektazi, telejektazzi, arteriyovenözz malformasyon, dieulafoy gibi lezyonlara bağlı olarak kanamalar ortaya çıkabilir. İkinci neden ise ince bağırsakta oluşabilecek tümörlerdir. İnce bağırsakta oluşabilecek diğer kanama nedenleri ise ilaçlar ve enfeksiyonlardır.

Rahatsızlığın belirtileri kanama miktarına ve belirtilerin ortaya çıkma anına göre değişkenlik gösterebilir. Aşağıda belirteceğimiz belirtiler görüldüğü taktirde ciddiye alınmalı ve bir sağlık ekibinin yardımına başvurulmalıdır. Mide kanamasını nasıl anlarız gibi bir soru aklınızda kaldı ise aşağıdaki belirtiler mide kanamasının direkt belirtileridir.

1. Parlak kırmızı ya da kahverengi kan kusmak

Ülser midedeki kanamanın en yaygın nedenidir. Ülser, mide mukozasını tahriş eder. İlerleyen zamanlarda tahriş olan bölge büyüyerek daha da yayılır.

Tahriş olan bölgedeki mide damarlarının delinmesi sonucunda midede kanama ortaya çıkar. Bu kanama bir süre sonra giderek artarak parlak kırmızı renkte ya da kahverengi yoğun bir şekilde kan kusmaya neden olabilir.

Bu şekilde bir belirti ortaya çıktığı anda en yakındaki sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmakta fayda var.

2. Siyah ya da katran renginde dışkı

Onikiparmak bağırsağında gelişen herhangi bir sorundan dolayı oluşan mide kanamaları sonucu dışkılama siyah renkli katran şeklinde olabilir. Bu süreç  ilk başlarda fark edilmese de hastalığın ilerleyen aşamalarında bağırsak bölgesinde ağrı görülebilir. Bu ağrılar kramp şeklinde olduğundan çok şiddetli ve can yakıcıdır.

3. Tuvalette dışkı ile karışık koyu renkli kan

Bu belirtinin nedeni ilk olarak mide kanaması, daha sonra hemoride bağlanabilir.

Beraberinde iştah kaybı, kansızlık, baş dönmesi, halsizlik, nabız yükselmesi gibi belirtilerin gözlenmesi durumunda mide kanamasından şüphe edilir.

Bu belirtilerin beraber gözlenmesi yoğun bir biçimde kanama gerçekleştiğinin işaretedir. Böyle bir durumda hemen uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Mide Kanaması Tedavi Nasıl Yapılır?

Mide kanaması, kanamaya neden olan hastalıkların bir semptomudur. Bu neden kanamanın neden kaynaklandığı doğru tespit edilip, buna uygun bir tedavi uygulanmalıdır.

Şiddetli mide kanamalarında hasta, hastaneye yatırılmalıdır. Hastahaneye gitmeyen ve kanamalarına önlem almayan kişiler, kanın %40’ını kaybettikten sonra şoka girebilirler.

Şoka giren hastanın midesinin yıkanması dahi gerekebilir.

1. Yarayı iyileştirme yöntemi

Bir doktor tarafından lazer ya da pens atma gibi endoskopik müdahalelerle midedeki yaralar kolaylıkla kapatılabilir. Bu yöntemler çok güvenlidir ve hastayı kısa sürede iyileştirir.Doktorların mide kanaması tedavisinde en çok kullandıkları yöntemdir.

2. İlaç tedavisi

İlaç tedavisi yalnızca doktorların önerisi ile uygulanmalıdır. Reçetesiz herhangi bir ilaç kullanmak sağlığı daha fazla bozabilir. Doktorlar genellikle ilaç tedavisi için mide asidini azaltacak ilaçlar yazarlar. 2.

ilaç olarak midenin kandan arındırılması, yani midenin temizlenmesi için kullanılabilecek ilaçlar tercih edilir. 3’üncü olarak bu rahatsızlığı ileri düzeyde geçiren insanlar için mide asidinin bloklanması amacıyla ilaçlar verilir.

Bakteriyel mide iltihabı sonucunda kanama mevcut ise antibiyotik ilaçların kullanılması gerekiyor.

4. Ameliyat ile tedavi yöntemleri

Mide kanamalarına yol açan mide ülseri için ameliyat gerekir. Doktorlar genellikle aşağıdaki ameliyat yöntemlerinden birini uygularlar.

Vagotomi: Beyinden mideye asit üretimini sağlayan sinir damarının kesilmesi sonucunda midedeki asit seviyesinin düşmesi sağlanır. Bu sayede midede asit birikimi en aza indirilmiş olur.

Antrektomi: Mide asidinin azaltılması için mide alt kısmından parça alınması operasyonuna verilen isimdir. Bu ameliyat tek başına kesim çözüm olmadığından vagotomi ile birlikte uygulanır.

Piloroskopi: Yiyecek artıklarının mideden daha kolay geçebilmesi adına midenin açılması ameliyatına verilen operasyonun adıdır.

5. Bitkisel tedavi yöntemleri

Bitkisel tedavi yöntemleri genellikle herhangi bir yan etkiye sebebiyet vereden direkt sonuç odaklı olduğu için çoğu hastalığın tedavisinde bitkisel kaynakların yardımına başvurulur. İlaçlar kimyasal kökenli oldukları için ilgili bölgeyi iyileştirirken vücudun farklı bir bölgesinde tahribata neden olabilir.

Ancak kesinlikle bitkisel tedaviler tek başına yeterli olmaz. Mide kanamasından şüphe duyulduğu an hemen bir doktor müracaat edilmesi gerekir. Doktorun önerdiği ilaçlar ve tedavi yöntemleri bitkisel kaynaklarla desteklenmelidir.

Mide kanaması sonrası beslenme düzeni planlı ve sağlıklı bir şekilde olmalıdır. Beslenme planının içerisindeki yiyeceklerin çoğunu yeşil bitkilerin oluşturması gerekir.

Mide Kanamasına Ne İyi Gelir?

 • Bir limon keserek yarısını bir bardak suyun içerisine sıkın. Daha sonra içerisine bir tatlı kaşığı havuç rendeleyerek dövün. Dövülen havuçların suyunu iyice çıkardıktan sonra bardağın içerisine havuç suyunu ekleyin. Bu kürü içtiğiniz zaman midedeki kanamayı keser. 3-4 saatte bir bu kürü için.
 • Az su içerisine bir iki adet havuç atın.

  Bu suyu 100 dereceye kadar kaynatıp lapa haline getirin. Soğuduktan sonra lapa halindeki havucu midenizin üzerine sürün. Lapa halindeki havucun içerisindeki bileşenler karın ağrınızı alacaktır.

 • Çobançantası, at kuyruğu, meşe yaprağı, ökse bitkilerini 1 litre suyun içerisine hepsinden 20 gram olacak şekilde koyarak kaynatın. Kaynatılan karışımı süzün.

  Süzülen karışımı soğuduktan sonra su yerine için. Bu işlemi günde dört beş kez tekrarlayın. Bu kürleri doktorunuzun verdiği tavsiyelerin yanında uyguladığınız taktirde bu rahatsızlıktan çok daha kolay ve acısız şekilde kurtulmanız mümkün.

 • Bu süreçte sizi en rahatlatacak yöntem kesinlikle asitli olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız olacaktır.

  Bu yiyeceklere meyveler de dahil. Acıkmaya başlamadan önce ufak ufak öğünler tüketmeyi ihmal etmeyin. Bunun sebebi ise acıkmaya başladığınızda midenizde asit salgılanır. Bu da midenizin ortamının bir anda asidik olmasına sebep olur. Gün içerisinde 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Su asitli olan midenin asidini düşür.

  Bu uyarılardan sonra her gün düzenli olarak salatalık, marul gibi besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu besinler, içerisinde yüksek oranda lif ve su bulundurduğundan midenizi rahatlatır. Çok yağlı besinlerden kaçının.

 • Taze nane ve semiz otunu farklı iki cezvede bir su bardağı olacak şekilde kaynatın.

  Tam kaynadıktan sonra iki karışımı karıştırın ve bu karışımı günde 3-5 kez su gibi tüketin.

 • Meşe ağacının yapraklarını bir avuç olacak şekilde 1 litre suyun içerisine atın. Daha sonra bu suyu 30 dakika boyunca aralıksız şekilde kaynatın. Kaynamış suyu süzüp soğuttuktan sonra günde 3 kez sabah, öğlen, akşam tüketin.

 • Bir bardak suyun içine eşit miktarda limon suyu ile havuç suyunu ekleyin. Bu suyu 1-2 saat beklettikten sonra 3-4 kez tüketin.
 • Karakafes otunu yarım litre suya 2 tatlı kaşığı olacak şekilde atın. Bu suyu 1 saat beklettikten sonra günde 2 kez için.
 • Yarım tatlı kaşığı ökse otunu bir fincan suyun içerisine atın.

  Daha sonra bu suyu 12 saat boyunca bekletin. Bir fincan suyu bir bardak süzün. Süzülen ökse otunu içi kaynar su ile dolu olan bir kabın içerisine dökün. Daha sonra bu suyu günde 1-2 defa bir bardak olacak şekilde tüketin.

 • Civanperçemini bir çay kaşığı olacak şekilde bir fincan kaynar suyun içerisine ekleyin.

  Daha sonra bu karışımı 10 dakika boyuca bekletin. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.

 • Yarım litre suyun içerisine bir yemek kaşığı at kuyruğu bitkisi ekleyin. Daha sonra bu suyu 10-15 dakika arası kaynatın. Kaynatılan suyu süzüp günde 3 kere sabah, öğlen, akşam olacak şekilde tüketin.

 • Bir su bardağı soğuk suyun içine bir tatlı kaşığı ince çoban çantasını kaynatıp 8 saat bekledikten sonra yudum yudum içmemiz hastalığın sepmtomlarını azaltır. Bu karışımı günde 1-2 defa içerek midenizdeki ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Yarım litre suyun içerisine 1 çay kaşığı susam ekleyin.

  Daha sonra susam içerisindeki özün suyun içerisine salınmasını bekleyin. Bu suyu yudum yudum için.

 • Patlıcanı bir leğen içerisindeki sirkeli suda bekletip dinlendirin. Dinlendirilen patlıcanı dilimleyip pirinçle birlikte suda pişirin. Daha sonra pişirdiğiniz patlıcan ve pirinci lapa haline getirin. Daha sonra ekşi nar taneleri ile karıştırarak yoğurun.

  Rahatsızlık süresince lapayı sık sık tüketin.

Bu bitkisel tedaviler ilaç tedavisi ile birleştiği andan itibaren rahatsızlığı en aza indirir. Erken teşhis ile beraber bu tedavi yöntemlerini uygulanamanız halinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan rahatsızlıktan kurtulmanız mümkün. Bu hastalığın tekrarlaması halinde hemen beslenme düzeninizi değiştirin.

Mide Kanaması Sonrası Beslenme

Mide kanaması süresince mide soğukluğu da gözlemlenebilir. Mideden sızan kan iç organlarda soğuyarak midede ya da diğer iç organlarda üşüme belirtisi gözlenmesine neden olabilir. Hastalık eğer bu kadar ileri bir seviyeye ulaştı ise direkt olarak en yakındaki sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Midedeki kanama vücuttaki kanın %40’ının kaybedilmesine neden olabilir. Bu durumda kan nakli gerekir.

Kansızlıktan kurtulmak için diyet listesinde olması gereken besinler şu şekildedir; karahindi bağı kökü, maydanoz, ısırgan otu, kırmızı et, pekmez, tahin, pazı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, kuru kayısı, balık, tavuk, elma, yumurta, kuru baklagiller. Bu yiyecekler kanama sırasında kaybedilen kanın bir an önce geri kazanılması için faydalı olarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Mide Kanaması Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tedavinin süresi hastanın midesindeki kanamanın nedenine bağlıdır. Küçük tahribatlar nedeniyle meydan gelen kanamalar genellikle birkaç gün içerisinde iyileşirken, hastalıklardan dolayı oluşan kanamaların tedavisi uzun sürebilir.

Ülser Nedeniyle Oluşan Kanama Tedavisi

Mide kanamasına karşın en mantıklı tedavi bitkisel yöntemlerdir. Günde 5 kez sebze tüketmek midedeki lif eksikliğini en az indirger. Ülser hastalarının mide asidini artıracak ilaçları, yiyecekleri, içecekleri kesinlikle tüketmemesi gerekir. Bunun yanında nikotin ve kafeinden uzak durulmalıdır. Probiyotik yoğurtların tüketimine ağırlık verilmelidir.

Источник: https://sebboy.com/mide-kanamasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.