Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Görülme oranı oldukça yüksek olan mide kanseri, çok az belirti verdiği için erken tanı koyma açısından ne yazık ki doktorların işini güçleştirmektedir.

Tüm hastalıkların tedavisinde geçerli olan erken teşhis durumu, bu sebeple mide kanserinde dezavantajdır.

Bu nedenle ailede daha önce kanser olan biri olmasa bile, özellikle de 50 yaşından sonra periyodik olarak sağlık muayenesi yaptırılmalıdır.

Mide kanseri dünya genelinde bakıldığında en sık görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık 20 bin gibi çok ciddi bir sayıda kişi bu kansere yakalanmaktadır.

Kanser konusuyla ilgili yayımladığımız diğer yazılarımızda olduğu gibi, bunda da öncelikle mide denilen organı tanıyarak işe başlayalım. Mide kaslardan oluşan, alınan besinlerin geçici olarak depolandığı bir sindirim sistemi organıdır.

Kaburgaların altında, karının üst bölgesinde yer alır.

İnce Bağırsak Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yemek borusu ile ince bağırsak arasında yer alan mide en az 1,5 litre, en fazla 4 litre su tutma kapasitesine sahiptir. Ağız yoluyla alınan besinler özefagus yani yemek borusu vasıtasıyla mideye ulaşır.

Buraya ulaşan yiyecekler fiziksel ve kimyasal bir parçalanmaya uğrar. Midenin iç yüzeyi mukoza adı verilen bir tabaka ile örtülüdür.

İçerisinde besin olan bir mide her 20 saniyede bir dalgalanma hareketi yaparak, besini parçalama işlemini gerçekleştirir.

Mide Kanseri Nedir?

Bir sindirim sistemi organı olan midede meydana gelen kansere mide kanseri adı verilir. Genellikle bir ülser şeklinde başlayan mide kanseri oldukça hızlı yayılım göstermektedir. Bu yüzden ne kadar erken tanı konur ve tedaviye başlanırsa hastanın bu kanserden kurtulma ihtimali o kadar artar.

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan mide kanseri midenin mukoza zarında oluşan tümörler ile kendini göstermektedir. Hastalık en hızlı ilerleyen ve yayılan kanser türlerinden biridir. Direkt kan yoluyla veya lenfatik yolla yayılabilmektedir. Dünyadan en sık görülen 4. kanser türü olan mide kanserinin ülkemizdeki görülme sıklığı da oldukça fazladır.

Kanser sebebiyle meydana gelen ölümlerde ilk başta gelmektedir. Vakaların geneline bakıldığında erkeklerde ve ileri yaştaki kimselerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Dünya çapında mide kanserinin en çok görüldüğü yerler ise; Japonya, Şili, Malezya, Çin ve Kolombiya gibi ülkelerdir.

Mide Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Genel olarak tüm kanser türlerinde sebep olan asıl faktör kesin olarak bilinmemektedir. Birçok uzmanın hemfikir olduğu bu konuda insanlara şu alışkanlıklara sahip olduğunuz için kansere yakalandınız demek yerine, bu duruma yol açan tüm faktörler anlatılmaktadır.

Bunların çoğunu artık ezbere bilsek de ne yazık ki sağlığımızı olumsuz etkileyen bazı alışkanlıklardan bir türlü vazgeçemiyoruz. Bunların en başında da hiç kuşkusuz sigara ve alkol gibi alışkanlıklar gelmektedir. Peki, mide kanserine yola açan diğer sebepler nelerdir?

 • Beslenme: Mide kanserinin nedenleri arasında en önemli yer tutan beslenme alışkanlığıdır. Çok fazla tuzlu beslenen kişilerin mide kanserine yakalanma oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Tuzlu besinler çok fazla alındığında nitrit ve nitrat tuzları mide içinde kanserojen maddelere dönüşebilmektedir. Özellikle etin, mangal ve ızgarada pişirilmek üzere tuzlanması, pişirilme esnasında tuzun kanserojen maddeye dönüşmesine sebep olabilmektedir.
 • Sigara ve Alkol: Yapılan araştırmalar sigara içen kişilerin, içmeyenlere oranla mide kanserine yakalanma riskinin 6 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Sigara mide mukozasında iltihaplanmaların oluşmasına yol açmaktadır. Yine alkol de diğer tüm kanser türlerinin olduğu gibi mide kanserinin de nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Cinsiyet: Mide kanserine yakalanan kişilere bakıldığında, erkeklerin kadınlara kıyasla 2 kat daha fazla olduğu görülmektedir.
 • Genetik: Eğer birinci dereceden akrabanızdan herhangi birinde daha önce mide kanseri olan biri varsa, siz de riskli grup içerisindesiniz anlamına gelir.
 • Yaş: Genel olarak 50 yaş ve üzeri kişilerde görülen mide kanserinin, en çok görüldüğü yaş aralığı ise 70-74'tür.
 • Hastalıklar: Gastrit ve ülser gibi mide hastalıkları hafife alınmamalı ve gerekli tedavi zamanında yapılmalıdır. Çünkü bu hastalıklar önemsenmeyip tedavi edilmezse mide kanserinin başlamasına sebep olmaktadır.
 • Çevresel Faktörler: Büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği hava kirliliği, radyasyon, sanayi işlerinde çalışanların maruz kaldığı kömür, nikel gibi maddeler mide kanserine neden olmaktadır.
 • Diğer Faktörler: Yukarıda saydığımız sebeplere ek olarak mide kanserine yakalanmada en önemli risk faktörleri arasında midede meydana gelen ve geç fark edilen polipler yer almaktadır. Geç belirti veren bu polipler daha sonradan kanserli hücrelere dönüşebilirler. Uzun süreli sigara kullanımı, pernisiyöz anemi, genetik yatkınlık ve uzun süren mide iltihabı da kansere yol açan diğer etkenlerdendir.

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin erken evresinde hastalık kendini hemen belli etmez. Uzmanlar bu tür hastalıklar için “sinsi seyirli” ifadesini kullanmaktadır. Genellikle kendini çok geç gösteren mide kanserinin başlıca belirtileri şunlardır;

 • Karın bölgesinde belli-belirsiz bir ağrı.
 • İştahsızlık sebebiyle meydana gelen kilo kaybı.
 • Bulantı, kusma.
 • 1-2 günden uzun süren sebepsiz yorgunluk hissi.
 • Yutkunma zorluğu.
 • Dışkının kanlı veya koyu kahverengi bir hal alması.
 • Halsizlik.
 • Sürekli ve şiddetli hazımsızlık.

Mide Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Mide kanserinden korunmanın en basit ve pratik yolu kansere sebep olan faktörlerden olabildiğince uzak durmaktır. Mide kanserinin ve diğer tüm kanserlerin tamamen önüne geçmek ve %100 koruma sağlamak elbette mümkün değildir. Ancak sebep olan etkenleri hayatımızdan çıkarırsak en azından görülme ihtimalini düşürmüş oluruz.

Öncelikle beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeli, sigarayı, alkolü hayatınızdan çıkarmalı ve olabildiğince sağlıklı beslenmelisiniz. Tuzu sofralarınızdan hatta mutfağınızdan bile uzaklaştırın. Amerikan Kanser Topluluğu konserve, turşu, dondurulmuş gıdalar gibi aşırı tuzlu besinlerin mide kanserini artıran etkenler arasında ilk sıralarda geldiğini ispatlamıştır.

Böbrek Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Patates, sarımsak, havuç ve turunçgiller kanser hücrelerinin yok olmasında ve çoğalmasında olumlu sonuçlar verdiğinden bu gıdaların bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında düzenli egzersiz, hayvansal yağ kullanmamak, çok sıcak ve çok soğuk içeceklerin tercih edilmemesi de mide kanserinden korunmada işe yarayacak önlemler arasındadır.

Mide Kanserinin Tedavisi Nedir?

Kanserin hangi aşamada olduğuna, hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre farklı tedavi türleri uygulanabilmektedir.

Öncelikle midenizle ilgili bir şikayetiniz varsa, ya da size mide kanseri teşhisi konulmuşsa gastroenterolog, cerrah ve medikal onkologlardan tedaviniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mide kanserinde tercih edilen tedavi yöntemleri ağırlıklı olarak ameliyat (cerrahi müdahale) olmak üzere, kemoterapi ve radyoterapi gibi metodlardır.

 • Cerrahi Tedavi: Mide kanseri tedavisinde en çok tercih edilen cerrahi tedavi şeklidir. Bu yöntemle öncelikle tümörün yeri, büyüklüğü, diğer organlara sıçrama ihtimali gibi durumlar hesaplanır ve ona göre hareket edilir. Genellikle göbeğin üst kısımdan açılan kısımdan midenin bir bölümü veya tamamı çıkarılarak alınmaktadır. Ameliyatın bu şekline gastrektomi adı verilir. Eğer midenin bir kısmı alındıysa kısmi gastrektomi, midenin tamamı alındıysa total gastrektomi denmektedir. Ameliyat sonrasında hasta kendini bir süre yorgun ve halsiz hissedebilir, kabızlık veya ishal gibi bağırsak düzeninizin bozulduğu durumlar görülebilmektedir. Bu gibi yan etkiler görüldüğünde endişeye kapılmamalı, eğer çok şiddetli ağrı ya da daha başka yan etkiler görürseniz hemen ameliyatınızı yapan doktorunuza danışmalısınız.
 • Kemoterapi: Kanser tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi, ameliyattan önce, sonra ve hastalığın en ileri aşamasında bile yapılabilmektedir. İlaçların damar yoluyla verilmesi prensibine dayanan kemoterapi, ileri safhadaki hastalarda 8-9 ay sürecek şekilde uygulanmaktadır.
 • Radyoterapi: Genellikle cerrahi tedavinden sonra tercih edilen bir yöntemdir. Radyoterapi kanser hücrelerinin yeniden oluşmasını engellemek için ışınla yok etmektir.

Источник: //bilgihanem.com/mide-kanseri-nedir/

Mide kanseri (gastrik kanser) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mide karın bölgesinin üstünde J şeklinde bir organdır ve yediğimiz besin maddelerini işleyip atık maddeleri vücuttan dışarı atmaya yardımcı olan sindirim sisteminin bir parçasıdır.

Yemek boğazdan mideye doğru içi boş, kaslı bir tüp olan özofagusla hareket eder. Midede kısmen sindirilmiş gıda buradan ayrılıp ince bağırsağa, oradan da kalın bağırsağa geçer.

Midenin duvarı 5 katmandan oluşur.

Katmanlar, kanserin evresini belirlemede ve bir kişinin durumunun ciddiyetini saptamaya yardımcı olmada önemlidir. Bir kanser dış katmandan daha derine doğru büyüdükçe evre daha ileriye gider ve ölüm riski artar.

Endoskopi nedir? Neden ve nasıl yapılır? Riskleri nelerdir?

Mide kanseri nedenleri

Mide kanseri, midenin içindeki sağlıklı hücreler mutasyona uğradığında ve kontrolden çıkarak tümör oluşturduğunda ortaya çıkar. Bu süreç uzun yıllar boyunca çok yavaş gelişir. Kesin nedeni bilinmiyor. Ancak mide kanseri geliştirme riskini artırabilecek bazı faktörler vardır:

 • Pernisiyöz anemi (B12 eksikliği sebebiyle alyuvar üretiminin az ve sağlıksız olması)
 • Helicobacter pylori (mide enfeksiyonuna neden olan bakteri)
 • Kronik gastrit (uzun süreli mide iltihabı)
 • Mide polipleri (midenin mukozayla kaplı iç yüzünde oluşan kitleler)
 • Sindirim sisteminin diğer bölgelerindeki tümörler
 • Geçmişte aile bireylerinden birinin mide kanseri olması
 • Bir mide ameliyatı geçirmiş olmak
 • 50 yaş üstünde olmak
 • Erkek olmak
 • Sigara ve alkol kullanmak
 • Meyve-sebze az tüketmek
 • Tuzlu ya da işlenmiş gıda çok tüketmek
 • Çok fazla et yemek
 • Yiyecekleri doğru şekilde pişirmemek veya saklamamak

Helicobacter Pylori ile enfekte kişilerde mide kanseri riski 8 kat artıyor!

 • İştahsızlık
 • Erken tokluk
 • İstenmeyen kilo kaybı
 • Karın (göbek) ağrısı
 • Mide ağrısı (yemeklerden sonra daha kötü olabilir)
 • Genellikle göbek üstünde karın bölgesindeki belirsiz rahatsızlık
 • Şişkinlik hissi
 • Mide ekşimesi ya da hazımsızlık
 • Mide bulantısı
 • Kanlı veya kan olmadan kusma
 • Karında şişme veya sıvı birikmesi
 • Dışkıda kan
 • İshal veya kabızlık
 • Kansızlıkla bağlantılı yorgunluk
 • Sarılık (göz ve cilt sararması)
 • Asitler (karındaki sıvının birikmesi)
 • Yutma problemi

Mide kanseri genellikle erken evrelerinde pek belirti göstermez. Hastalık ilerledikçe belirtiler görülmeye başlar.

Ülser nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bu belirtilerin çoğu, mide virüsü veya ülser gibi kanser dışındaki rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Pankreas, karaciğer, kalın veya ince bağırsak gibi diğer kanser türleri de olabilirler. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, özellikle de şikayetleriniz uzun sürüyor veya daha da kötüye gidiyorsa bir doktora görünmelisiniz.

İnsanlar bazen göğüs ve pelvis arasındaki bölgeyi mide olarak tanımlasa da aslında burası karın bölgesidir. Ve bu bölgedeki her ağrı mide ağrısına işaret etmez. Ağrının kaynağı bağırsaklar, pankreas gibi o bölgedeki diğer organlar olabilir. Dolayısıyla belirtileri de farklılık gösterebilir.

Mide kanseri teşhisi

Tıbbi geçmiş ve fiziksel muayene: Doktor belirtileri öğrenip fiziksel muayeneye başlar. Ayrıca tıbbi geçmiş, ailede mide kanseri olup olmadığı ve yaşam tarzı hakkında sorular sorar.

 • Kan testleri: Helicobacter pylori bakterisinin varlığına yönelik bir test de dâhil olmak üzere kanserin varlığını araştıran bir dizi kan testi.
 • Üst endoskopi: Mide kanseri teşhisinde kullanılan ana testlerden biridir. Boğazdan ucunda küçük bir video kamera ile ince, esnek, ışıklı bir tüp olan endoskop kaydırılarak yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk kısmı görüntülenir.
 • Baryumlu röntgen: Bir baryum solüsyonu yutularak yemek borusu ve mide içinden ilerlemesini izlemek için birkaç röntgen filmi çekilir.
 • Bilgisayarlı tomogrofi: Bu testte midenin ayrıntılı, kesitsel görüntüleri için yine X-ışınları kullanılır ancak röntgenden farklı olarak yumuşak dokular da ayrıntılı görüntülenir. Mideyi oldukça net gösterdiğinden çoğunlukla kanserin yeri saptanabilir.
 • Biyopsi: Midedeki anormal dokudan küçük bir parça alınarak kanser teşhisi için patoloji laboratuarına gönderilir. Genelde endoskopi esnasında şüpheli görülen oluşumlardan, endoskoba biyopsi için aletler geçirilerek parça alınır. Bazı mide kanserleri, mide duvarının derinlerinde bulunur ve bu da standart endoskopi ile biyopsi yapılmasını zorlaştırabilir. Bu durumda endoskopik ultrason, bir biyopsi örneği almak için ince, içi boş bir iğneyi mide duvarına yönlendirmek için kullanılabilir.

Mide kanserinin evreleri

 • Evre 0: Kanser midenin ilk tabakasında başlamış ancak yayılmamıştır.
 • Evre I: Kanser mide dokusunun ilk tabakasının hemen altına yayılmış ancak kasları henüz işgal etmemiştir. Sınırlı sayıda lenf noduna (düğümüne) de yayılmış olabilir.
 • Evre II: Kanser bu aşamada mide duvarının daha derin bir kas tabakasına ve yakınındaki lenf nodlarına yayılarak büyüyordur.
 • Evre III: Kanser midenin tüm tabakaları boyunca büyüyerek yakın yapılara ya da daha fazla lenf nodlarına yayılmış olabilir.
 • Evre IV: Kanser mide çeperi içinden lenf düğümlerine, akciğere, kemiklere ve karaciğere metastaz (sıçrama) yoluyla yayılmış olabilir. Mide kanserinin en ölümcül evresidir.

Mide kanserinin tedavisi

Mide kanserine yönelik tedavi seçenekleri kanserin safhasına, hastanın genel sağlığına, yaşına ve tercihlerine bağlıdır.

Cerrahi müdahale

Mümkün olduğunca midedeki tüm kanserli ve bir parça sağlıklı doku ameliyatla alınır.

 • Mide zarından erken evre tümörleri çıkarmak: Mide iç astarındaki çok küçük kanserli hücreler endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR) ile çıkarılabilir.
 • Midenin bir bölümünü çıkarmak: Sadece kanserden etkilenen mide bölümü temizlenir.
 • Tüm mideyi çıkarmak: Tüm mideyi ve etraftaki bazı dokuları çıkarmayı içerir. Daha sonra yemek borusu, sindirim sistemi boyunca yiyeceklerin taşınabilmesi için doğrudan ince bağırsağa bağlanır.
 • Kanser aramak için lenf düğümlerini çıkarmak: Kanserli hücreleri bulmak için karındaki lenf düğümleri alınarak incelenir.
 • Belirtileri rahatlatmak için cerrahi: Midenin bir kısmının çıkarılması ileri evredeki kanserin belirtilerini hafifletebilir. Amaç artık tedavi değil, hastayı rahatlatmaya çalışmaktır.

Cerrahi müdahalenin yan etkileri kanama ve enfeksiyon riski, midenin tamamı veya bir kısmı çıkarıldığında ise sindirim sorunları olabilir.

Radyasyon tedavisinde, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü ışınlar kullanılır. Bu ışınlar, hasta masa üzerinde uzanırken etrafında hareket eden bir makineden gelir. Ameliyattan önce daha kolay çıkartılması için midedeki tümörün küçültülmesi için kullanılabilir.

Ayrıca midenin etrafında kalan kanserli hücreleri öldürmek için ameliyattan sonra da uygulanabilir. Yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı, kusma ve radyasyon bölgesinde kırmızılık ve cilt kuruluğu olabilir.

İleri kanser vakalarında, sadece büyük bir tümörün neden olduğu yan etkileri hafifletmek için kullanılabilir.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasal madde kullanılan bir ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar vücudun her yerinde dolaşarak midenin ötesine yayılmış olan kanser hücrelerini öldürür.

Kemoterapi ameliyattan önce bir tümörün küçülmesine yardımcı olmak ve ameliyattan sonra vücutta kalabilen herhangi bir kanser hücresini öldürmek için verilebilir. Genellikle radyasyon tedavisiyle birleştirilir. Belirtileri hafifletmek için ileri evrede de tek başına kullanılabilir.

Yan etkileri hangi ilaçların kullanıldığına bağlı olarak değişse de genellikle saç dökülmesi, bulantı, kusmadır.

Hedefli ilaçlar

Hedefe yönelik tedavide, özellikli kanser hücrelerindeki anormalliklere saldıran veya bağışıklık sistemini kanser hücrelerini öldürmeye (immünoterapi) yönlendiren ilaçlar kullanır.

Mide kanserini tedavi etmek için kullanılan hedefli ilaçlar Trastuzumab, cyramza, sutent, stirvaga ve gleevec’tir. Hedefli ilaçlar genellikle standart kemoterapi ilaçlarıyla birlikte kullanılır.

Kanserli hücrelerin durumuna yönelik uygulanacak testlerle bu tedavinin işe yarayıp yaramadığı izlenebilir.

Palyatif bakım

Palyatif bakım, ciddi bir hastalığın ağrı ve diğer belirtilerinden kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bakımdır.

Palyatif bakım uzmanları, hastanın tedavi sürecine ekstra bir destek sağlamak için hastanın kendisi, ailesi ve tedavisini yürüten doktorlarıyla birlikte çalışır.

Palyatif bakım, cerrahi, kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi tedaviler sırasında kullanılabilir. Tüm diğer uygun tedavilerle birlikte palyatif bakım kullanıldığında, mide kanseri hastaları daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.

Mide kanseri öldürür mü?

Mide kanseri çok erken teşhis edilirse iyileşme şansı yüksektir. Ancak çok yavaş ilerleyip iyice yayıldığında belirtilere neden olması, erken teşhisi zorlaştırabilir. Bu yüzden teşhis genellikle ileri seviyelerde konulur.

Hastanın genel sağlığı, evresi ve diğer organlara sıçrama olasılığı yaşam süresini belirleyen kriterlerdir. Bu kriterlere göre mide kanseri hastalarına bir ömür biçmek zordur ancak istatistikler ortalama beş yıl olduğunu göstermektedir.

Ayrıca ileri evrelerde hayatta kalma oranı düşüktür.

Mide kanseri ölüm belirtileri

 • Sürekli yatma ve uyuma isteği
 • Uykusuzluk ya da uyanma zorluğu
 • Kilo kaybı nedeniyle hareketlerde zorluk
 • Yeme ve özellikle katı gıda tüketme zorluğu
 • Mama ile ya da damardan beslenme
 • Günlük su içme miktarında azalma
 • İlaçları yutma sorunu
 • Dikkat süresinde kısalma ve odaklanma sorunu
 • Kafa karışıklığı
 • İletişimde zorlanma
 • Ani el, kol, bacak ya da yüz kasılmaları
 • Artan halsizlik nedeniyle hareket etme isteksizliği

Mide kanserinden korunma yolları

Mide kanserine neyin neden olduğu net değildir, bu yüzden bunu önlemenin bir yolu yoktur. Ancak bazı önlemler mide kanserine yakalanma riskini azaltabilir:

 • Düzenli egzersiz
 • Daha fazla meyve-sebze tüketimi
 • Tuzlu ve hazır gıda tüketimini azaltmak
 • Sigara ve alkol kullanmamak
 • Mide kanserine yakalanma riski yüksek olan hastaların reçeteli kanser önleyici ilaç almaları

Özellikle risk grubundaki insanlar erken tarama testi yaptırabilir. Bu test olası mide kanserini erken aşamada tespit etmeye yardımı olabilir.

Mide kanserine iyi gelen şifalı bitkiler

 • Sarı kantaron: Yaklaşık 30 gr. sarı kantorunu beş bardak suda 45 dk. kaynatıp süzdükten sonra günde 3 kez öğünlerden önce için.
 • Kekik: 2-3 gr. taze ya da toz kekiği bir bardak kaynar suya atıp 10 dk. demleyin. Günde iki kez için.
 • Ökse otu: 2-4 gr. ökse otunu bir bardak kaynar suda 15 dk. demleyip yemeklerden üç saat önce günde üç kez için.

At kuyruğu, tıbbi nergiz, ildon yaprağı ve kırlangıç otunu da benzer yöntemlerle hazırlayıp günde ortalama 2-3 kez içebilirsiniz.

Ayrıca kara kovan balı, doğal bal mumu, polen, kudret narı, ısırgan tohumu ve çörek otunun da tedaviyi destekleyici etkileri vardır.

Ancak hangi bitkisel kürü uygularsanız uygulayın doktorunuza mutlaka danışın.

Mide kanseri hastaları nasıl beslenmeli?

 • Tuz diyeti yapın. Yüksek tuzlu gıdalar tüketmeyin.
 • Sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünlerini tüketmeyin.
 • Vitamin ve mineral almak için günde beş porsiyon meyve ve sebze yemeye özen gösterin.
 • Özellikle A vitamini ve karoten bakımından zengin gıdalara yönelin.
 • Az, sık ve düzenli beslenin.
 • Kızartılmış besinlerden ve hazır gıdalardan kaçının.
 • Yiyecekleri ızgarada, fırında ya da haşlayarak az yağlı ve az tuzlu hazırlayın.Mide kanseri hastalarına öneriler

 • Tedaviniz hakkında karar vermek için bilgi edinin: Doktorunuzdan mide kanserinizin evresi ve tedavi seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi isteyerek konuyla ilgili araştırma yapın.
 • Diğer mide kanseri hastalarıyla bağlantı kurun: Bölgenizdeki destek grupları hakkında doktorunuza danışın ya da sosyal medya üzerinden böyle grupları araştırıp iletişime geçin. Bu, hem tecrübe aktarımı, hem de moral desteği ve dayanışma için etkili bir yoldur.
 • Aktif kalın: Kanser teşhisi, ze aldığınız meşguliyetleri bırakmak zorunda kalmak anlamına gelmez. Kendinizi iyi hissettiğiniz anlarda size iyi gelen işlere zaman ayırın.
 • Destek alın: Arkadaşlarınızla ve ailenizle görüşmeyi kesmeyin, onların size yardımcı ve destek olmalarına izin verin.

Kaynaklar ve Referanslar: 1- Gastric Cancer, 2- Stomach Cancer, 3- Stomach Cancer

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/mide-kanseri-gastrik-kanser-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Mide Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mide kanseri dünyada en sık görülen 4. kanser türü kabul ediliyor. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 20 bin kişi mide kanserine yakalanıyor. Çocukluktan başlayan bilinçsiz beslenme alışkanlığının yanı sıra; sigara- alkol tüketiminin de tetiklediği mide kanseri hakkında Memorial Genel Cerrahi Uzmanları bilgi verdi.

Mide Kanseri Nedenleri Ve Risk Faktörleri

Mide kanserinin pek çok nedeni olabilir. Mide kanseri sindirim sistemi organlarından herhangi bir parçasında gelişebilir ve yayılabilir. Sindirim sürecinde yer alan tüm organları etkileyen davranışlar ve risk faktörleri mide kanserini de tetikleyebilir. Bunlar şöyle sıralanabilir;

 • Beslenme şekli:Mide kanseri nedenlerinin en önemlisi, yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle mangalda pişmiş et ve benzeri gıdalar, aşırı tuzlanmış ve salamura yapılmış sebzeler, işlenmiş gıdalar mide kanserinin oluşmasına zemin hazırlar. Mide kanserinden korunmanın en iyi yolu ise Akdeniz tipi beslenme tarzını benimsemektir. Organik ve taze meyve sebzeler mide kanserine karşı koruyucudur.
 • Enfeksiyonlar:Mide kanserine neden olan önemli bir faktör de H.plori enfeksiyonudur.

Mide kanseri vakalarının %65-85’inde H.plori enfeksiyonu görülmüştür. H.plori enfeksiyonlu olguların %2’sinde de mide kanserine rastlanmaktadır.

 • Sigara ve Alkol: Önlenebilir bir mide kanseri nedeni ise sigaradır. Özellikle alkol ile birlikte tüketildiğinde mide kanseri olma olasılığını arttırmaktadır. Sigara ve alkolden uzak durarak mide kanseri olma riski düşürülebilir.
 • Genetik: Mide kanserinde de diğer tüm kanserlerde de olduğu gibi genetik faktörler önemlidir. Mide kanseri vakalarının %10’unda genetik faktörler öne çıkar.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Mide kanserinin belirtileri arasında ilk göze çarpan hazımsızlık ve şişkinliktir. Etli gıdalara karşı isteksizlik de mide kanseri belirtileri arasındadır.

Mide kanserinin ileriki safhalarında ise; karın ağrısı, bulantı, kusma, yemek yedikten sonra şişkinlik, kilo kaybı görülmektedir.

Özellikle daha önce benzer şikâyetleri olmayan 40 yaş üstü hastaların hazımsızlık ve kilo kaybını mutlaka önemsemeleri gerekir.

Mide kanseri belirtileri, hastalığı erken evrede yakalamak adına çok önemlidir. Çeşitli sindirim sistemi bozuklukları, mide bölgesinde ağrı ve hazımsızlık şikayetlerini fark eder fark etmez uzman doktor kontrolüne başvurmak, mide kanserini erken evrede yakalamak için çok önemlidir.

Mide kanseri belirtilerini kısaca şöyle sıralayabiliriz.

 • Asidite ve geğirme: Mideasidinin yükselmesi ve geğirme sorunu mide kanseri vakalarında çok sık karşılaşılan belirtilendir. Ancak bu şikâyetleri yaşana herkesin mide kanseri olacağı anlamına gelmez.
 • Doluluk hissi: Mide kanserinin belirgin belirtilerinden biri de yemek yerken normalden daha erken fazla doymuş hissetmektir. Uzun süren doluluk hissi, kilo kayıplarına neden olabilir.
 • Kanama ve yorgunluk: Midekanseri erken dönemde mide içinde kanamaya neden olabilir. Sürekli kanama da anemiye neden olabilir. Kırmızı kan hücrelerinizin azalması ile birlikte daha soluk görünmeye, nefes nefese kalmaya başlayabilirsiniz. Bazı vakalarda kan kusmak da görülebilir.
 • Kan pıhtıları:Mide kanseri olan kişilerde kan pıhtısı olma oranı daha yüksektir. Bu nedenle ani göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bacakların şişmesi durumunda acil olarak kanın pıhtılaşmasını önlemek gerekir. Buru durumda vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmak gerekir.
 • Bulantı ve yutma güçlüğü: Mide kanseri belirtileri arasında bulantı ve yutma güçlüğü hissi oldukça önemlidir. Mide kanseri olan kişilerin yarısından fazlasında görülen en belirgin belirtilerden ikisidir. Bu semptomlara mide ya da göğüs kemiğinin altındaki ağrı da eşlik eder.
 • İleri evre mide kanseri belirtileri: Mide kanseri ilerlediğinde dışkıda kan görülmesi, batında sıvı olması, iştahsızlık ve kilo kaybı belirtilerle karşılaşılabilir.

Mide kanseri bazen hiçbir belirti vermeden, sinsice ilerleyebilir. Belirtiler geç dönemlerde görüldüğünde, hasta cerrahi müdahale şansını kaybetmiş olabilir. Bu nedenle erken teşhis mide kanseri için çok önemlidir.

Mide Kanseri Tanısı

Mide kanserinde erken teşhis tedavinin başarısı için çok önemlidir. Bu nedenle midesinde sorun yaşayan kişilerin erken dönemde uzman doktorlar kontrolünde endoskopi ile takip edilmesi çok önemlidir.

Endoskopi uygulaması ile doktorunuz ışıklı bir kamerası bulunan uzun bir tüp ile yemek borunuzu, midenizi ve ince bağırsağın ilk kısımlarını gözlemleyebilir. Anormal görünen kısımlar var ise kesin bir tanı için biyopsi alınır. Endoskopinin uygun kullanımı ile hastalığı erken evrede yakalamak mümkündür.

Endoskopi dışında kontrastlı grafiler ve bilgisayarlı tomografi mide kanseri tanısını sağlayan diğer önemli tanı yöntemleridir.  

Mide kanserinin evresini belirlemek ve diğer organlara yayılıp yayılmadığı görmek için iler testilere ihtiyaç duyulur. Bu testler aynı zamanda hasta için en uygun tedaviyi belirlemek için de gereklidir.

Mide kanserinin büyüklüğünü ve yerini saptayan Bilgisayarlı Tomografi (BT), kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol eden Laparoskopi ve MR, PET-BT,Böbrek ultrason çekimi, göğüs röntgeni gibi testler uygulanabilir.

Mide Kanseri Çeşitleri

Mide kanseri tanısı ile kanserin tipi belirlendikten sonra uygulanacak tedaviye karar verilir. En sık görülen mide kanseri türü ise adenokarsinomdur.  Mide kanseri çeşitlerini ise aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Adenokarsinom: Her 100 mide kanserinden 95’i adenokarsinomdur. Mide kanserinin esık görülen tipi olan adenokarsinom mide astar bezi hücrelerinde başlar.
 • Skuamöz hücre kanseri: Adenokarsinoma ile aynı şekilde tedavi edilen Skuamöz hücre kanseri mide astarını oluşturan bez hücreler arasındaki cilt hücresi benzeri hücrelerdir.
 • Mide lenfoması: Mide lenfoması çok nadir görülmekle birlikte mide diğer mide kanserlerinden farklıdır.  
 • Gastrointestinal stromal tümörler (GIST):Nadir görülengastrointestinal stromal tümörler (GIST) iyi huylu ya da kötü huylu olabilirler. Bu kanser türü sindirim (gastrointestinal) sistem organlarını destekleyen bağ dokusu hücrelerinde ve çoğunlukla da midede görülür.
 • Nöroendokrin tümörler (NETs):Nöroendokrin tümörler (NETs) iyi huylu ya da kötü huylu (kanser) olabilir. Nadir olarak görülen bu kanser tipi genellikle sindirim sisteminde hormon üreten dokularda büyürler.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri tanısı ile kanserin tipi belirlendikten sonra uygulanacak tedaviye karar verilir. Mide kanseri tedavisi multi disipliner yaklaşımı gerektirmektedir. Uzman ekip çalışması ve dam donanımlı bir hastane ile başarı sağlanabilmektedir.

Mide kanseri tedavisinde kansere neden olan tümörün uygun şekilde çıkarılması tedavinin en önemli kısmını oluşturur. Erken evrede yapılan başarılı cerrahi operasyonlar hastanın yaşam süresi açısından çok önemlidir. Ameliyatla hastanın midesinin bir bölümü ya da tümü alınabilir.

Midesinin tümü alınan hastalarda, bağırsaktan yeni mide yapılır ve hasta bundan sonraki yaşamını normal bir şekilde devam ettirebilir. Bu şekilde yaşayan hastalara az ve sık yemeyi gerektiren diyet önerileri sunulur.

Bazı hastalarda mide alındıktan sonra kanserin şekline göre doktorun belirlediği şekilde ışın ya da ilaç tedavisi uygulanabilir.

Mide Kanserinde Hipertermi Tedavisi

Mide kanserinin evresine göre değişiklik gösteren tedaviler sırasında eğer tümör lenf bezlerine sıçramış ise mutlaka kemoterapi uygulanır. Özellikle ikinci evreden başlayan mide kanserinde operasyon öncesi verilen kemoterapi tedavisi, operasyon sonrasındaki etkinliği arttırmak için çok önemlidir.

Ayrıca mide kanseri tedavisinde “Hipertermi” adı verilen sıcak kemoterapi uygun hastalarda başarılı sonuçlar alınmasını da sağlıyor. Hipertermi denilen sıcak kemoterapi aslında son 20- 30 yıldır uygulanan bir tedavi yöntemi.

İlk kez kadın kanserleri üzerinde uygulanan yöntem son dönemlerde kalın bağırsak ve mide kanserlerinde de sık sık uygulanıyor.

Mide Kanseri Ameliyatı

Yaklaşık 2-5 saat süren mide ameliyatı sırasında midenin büyük bir kısmı veya tamamı alınmaktadır. Mide ameliyatı sonrası hastanın sık aralıklarla, küçük porsiyonlarla beslenmesi ve besinleri çok iyi çiğneyerek yutması önerilir. Mide kanseri ameliyatı ve tedavisi sonrası, “Mide ameliyatı oldum ve iyileştim” dememeli, düzenli kontrollere devam edilmelidir.

Mide ameliyatı sırasında uygulanan hipertermi yani sıcak kemoterapi; karın zarı ve karın içi organlara yayılan tümörlerde, bu organlar içinde uygun olanlar çıkarıldıktan sonra, özel araçlarla karın içinin 40-42 derecede kemoterapatik ajanlarla yıkanmasıdır. Bu sayede geride kalan tümör hücrelerinin mekanik temizliği gerçekleşirken, aynı zamanda kemoterapi ajanlarının direkt olarak tümör sahasına gitmesine ve yok edilmesine olanak sağlanır.

Mide Kanserinden Korunmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Mide kanserinden korunmanın en önemli kısmını beslenme alışkanlıklarımızı sorgulamaktan geçiyor.  Kırmızı et, salamura besinler, çay, tuzlu gıdalar mide kanserini tetikleyici besinler arasında yer alıyor. İşte mide kanserinden korunmak için dikkat etmeniz gerekenler;

Mangalda Et

Mangalda et çok sevilse de etin yanacak derecede pişmesi ve marine ederken fazla tuz kullanılması etin kanserojen bir gıdaya dönüşmesine neden olur.

Tütsülenmiş Yiyecekler

Özellikle doğu bölgelerinde tütsülenmiş yiyeceklere daha sık rasatlarız. Tütsülenmiş et, balık, peynir, salamura besinler, çiğ tüketilen et, nitrat tuzları içeren yiyecekler, konserve ve hazır gıdalar sizi mide kanserine doğru sürükleyebilir.

Sıcak Çay

Çay genellikle sıcak olarak tüketilse de çok sıcak içilmesi durumunda yemek borusu ve mide mukozasının üzerinde tahrişe neden olur. Bu tahriş de kansere zemin hazırlar. Sıcak çay, Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgesindeki mide kanserlerinde sıklıkla karşılaşılan nedenlerden biri

Gastrit ve Ülser

Helicobacter pylori enfeksiyonu gastrit ve ülsere neden olduğu gibi mide kanseri nedenlerinden biridir. Gastrıt ve ülser durumlarında mutlaka bu bakterinin ortadan kaldırılması gerekir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımından da mide kanserinden korunmak adına uzak durulmalıdır.

Kirli Hava ve Su

İçtiğiniz sudaki çinko ve kurşun oranı mide kanserine neden olan önemli bir etkendir. Ayrıca soluduğunuz havadaki talk ve asbestoz gibi çevresel faktörler de risk faktörleri arasındadır.

Mide Şikâyetleri

Mide kanseri kimi zaman sinsice ilerleyebilir ve hiç belirti vermeyebilir.  Mide ağrısı, hazımsızlık, iştahsızlık gibi belirtiler fark ettiğinizde mutlaka uzman bir doktor kontrolüne başvurmalısınız.

C Vitamini

Mide kanserine karşı C vitamini yönünden zengin besinler tüketmek ve stresten uzak durmak son derece önemlidir.
Güncellenme Tarihi: 20 Şubat 2017 Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-kanseri/

Mide Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mide kanseri, kanserli hücrelerin midenin iç tabakasında oluşmasıyla başlar ve bu hücreler bir tümöre de dönüşebilir. Aynı zamanda gastrik kanser olarak da bilinen bu hastalık, genellikle uzun yıllar boyunca yavaşça büyür.

İlgili Haber

Buna rağmen mide kanseri nedenleri ve mide kanseri belirtileri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olursanız, ortaya çıktığında siz ve doktorunuz daha kolay teşhis edebilir. Böylece hastalığın tedavisi de hızlanır. Peki mide kanseri nasıl tedavi edilir?

Mide Kanseri Neden Olur?

Bilim adamları kanserli hücrelerin midede büyümesinin nedenini tam olarak bilmemektedir. Buna rağmen mide kanseri riskini artıran belli şeyler hakkında bilgi sahibiyiz. Bunlardan birisi ülsere yol açan ve H.

pylori olarak bilinen yaygın bir bakteri.

Aynı zamanda gastrit denilen bağırsaklarınızdaki iltihaplanma, uzun süreli bir anemi türü olan pernisiyöz anemi ve midenizdeki poliplerin büyümesi de kansere yakalanma olasılığnıı artırır.

Diğer mide kanseri sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Sigara içmek
 • Aşırı kilolu ya da obez olmak
 • Bol tuzlu ya da turşulu gıdalarla beslenmek
 • Ülser için mide ameliyatı olmak
 • Genetik yatkınlık
 • Epstein-Barr virüs enfeksiyonu
 • Metal, kömür ya da lastik endüstrilerinde çalışmak
 • Asbeste maruz kalmak

İlgili Haber

Mide kanseri erken aşamada aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

 • Hazımsızlık, sindirim güçlüğü
 • Yemek yedikten sonra şişkinlik hissi
 • Mide yanması
 • Hafif baş dönmeleri
 • İştah kaybı

Kanser Hastalığında Erken Teşhis Sağlayan Deri İmplantı

Ayrıca sadece yemekten sonra hazımsızlık ya da mide yanması yaşamanız mide kanseri olduğunuzu göstermez. Fakat bu belirtileri çok sık görüyorsanız doktorunuzla konuşmanzıda fayda vardır. Uzman hekim diğer risk faktörlerini de hesaba katarak testler gerçekleştirebilir.

Midedeki tümörler büyüdükçe aşağıdaki daha ciddi belirtileri de görmeniz olasıdır:

 • Mide ağrısı
 • Dışkıda kan
 • Kusma
 • Sebepsiz kilo kaybı
 • Yutkunmada zorluk
 • Sararan gözler ve cilt
 • Midede şişme
 • Kabızlık ya da ishal
 • Zayıflık ya da yorgun hissetmek
 • Mide yanması

Mide Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar genellikle mide kanseri için rutin taramalar yapmazlar. Çünkü mide kanseri çok yaygın bir hastalık değildir ve ekstra testlere başvurulmaz. Dolayısıyla eğer kendinizi yüksek risk altında görüyor ya da belirtileri hissediyorsanız öncesinde doktora danışmanızda fayda var.

Mide kanseri olup olmadığınızı anlamak için doktorunuz fiziksel testlerle başlayacak, aynı zamanda risk faktörlerini ya da genetik unsurları öğrenmek için tıbbi geçmişinizi sorgulayacaktır. Ardından doktorun mide kanseri için yapacağı testler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kan testleri
 • Üst endoskopi
 • CT taraması
 • Biyopsi

Birçok tedavi yöntemi mide kanseriyle savaşmakta etkilidir. Bu hastalığı ne kadar uzun süredir yaşadığınıza bağlı olarak buna doktorunuz ve siz karar vereceksiniz.

İlk aşama genellikle kolaydır ve cerrahi müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilir. İlerleyen aşamalarda ise kanserin tedavisi giderek zorlaşır çünkü tümör yayılmaya ve büyümeye başlar. Üçüncü aşamada hem kemoterapi, hem de ameliyat gerekebilir ve hastalık her zaman tedavi edilemez. En sonuncu aşamada ise artık kanser hücreleri bütün organlara sıçrar ve daha çok mücadele vermek gerekir.

Mide kanseri tedavisinde kullanılan üç temel yöntem şu şekildedir;

 • Kemoterapi
 • Gastrik bypass
 • Ameliyat

Mide Kanseri Nasıl Önlenir?

Öncelikle işe mide enfeksiyonlarını tedavi ederek başlayın. Eğer H.pylori enfeksiyonu kaynaklı ülseriniz varsa antibiyotikle bakterileri öldürebilirsiniz. Aynı zamanda doktorun vereceği çeşitli ilaçlar da midenizdeki astarı iyileştirerek kanser riskini azaltır.

İkinci olarak sağlıklı beslenmelisiniz. Her gün taze meyve ve sebze yerseniz, bu gıdaların içinde lif ve vitaminler kanser riskinizi azaltacaktır. Çok fazla tuzlu, turşulu ya da tütsülenmiş, işlenmiş gıdalardan kaçının. Kilonuzu sağlıklı seviyede tutmaya çalışın çünkü obezite de riskleri artırır.

Sigara içmeyin. Tütün kullananlarda mide kanseri riski iki kat artmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/mide-kanseri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi