Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Görülme oranı oldukça yüksek olan mide kanseri, çok az belirti verdiği için erken tanı koyma açısından ne yazık ki doktorların işini güçleştirmektedir.

Tüm hastalıkların tedavisinde geçerli olan erken teşhis durumu, bu sebeple mide kanserinde dezavantajdır.

Bu nedenle ailede daha önce kanser olan biri olmasa bile, özellikle de 50 yaşından sonra periyodik olarak sağlık muayenesi yaptırılmalıdır.

Mide kanseri dünya genelinde bakıldığında en sık görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık 20 bin gibi çok ciddi bir sayıda kişi bu kansere yakalanmaktadır.

Kanser konusuyla ilgili yayımladığımız diğer yazılarımızda olduğu gibi, bunda da öncelikle mide denilen organı tanıyarak işe başlayalım. Mide kaslardan oluşan, alınan besinlerin geçici olarak depolandığı bir sindirim sistemi organıdır.

Kaburgaların altında, karının üst bölgesinde yer alır.

İnce Bağırsak Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yemek borusu ile ince bağırsak arasında yer alan mide en az 1,5 litre, en fazla 4 litre su tutma kapasitesine sahiptir. Ağız yoluyla alınan besinler özefagus yani yemek borusu vasıtasıyla mideye ulaşır.

Buraya ulaşan yiyecekler fiziksel ve kimyasal bir parçalanmaya uğrar. Midenin iç yüzeyi mukoza adı verilen bir tabaka ile örtülüdür.

İçerisinde besin olan bir mide her 20 saniyede bir dalgalanma hareketi yaparak, besini parçalama işlemini gerçekleştirir.

Mide Kanseri Nedir?

Bir sindirim sistemi organı olan midede meydana gelen kansere mide kanseri adı verilir. Genellikle bir ülser şeklinde başlayan mide kanseri oldukça hızlı yayılım göstermektedir. Bu yüzden ne kadar erken tanı konur ve tedaviye başlanırsa hastanın bu kanserden kurtulma ihtimali o kadar artar.

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan mide kanseri midenin mukoza zarında oluşan tümörler ile kendini göstermektedir. Hastalık en hızlı ilerleyen ve yayılan kanser türlerinden biridir. Direkt kan yoluyla veya lenfatik yolla yayılabilmektedir. Dünyadan en sık görülen 4. kanser türü olan mide kanserinin ülkemizdeki görülme sıklığı da oldukça fazladır.

Kanser sebebiyle meydana gelen ölümlerde ilk başta gelmektedir. Vakaların geneline bakıldığında erkeklerde ve ileri yaştaki kimselerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Dünya çapında mide kanserinin en çok görüldüğü yerler ise; Japonya, Şili, Malezya, Çin ve Kolombiya gibi ülkelerdir.

Mide Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Genel olarak tüm kanser türlerinde sebep olan asıl faktör kesin olarak bilinmemektedir. Birçok uzmanın hemfikir olduğu bu konuda insanlara şu alışkanlıklara sahip olduğunuz için kansere yakalandınız demek yerine, bu duruma yol açan tüm faktörler anlatılmaktadır.

Bunların çoğunu artık ezbere bilsek de ne yazık ki sağlığımızı olumsuz etkileyen bazı alışkanlıklardan bir türlü vazgeçemiyoruz. Bunların en başında da hiç kuşkusuz sigara ve alkol gibi alışkanlıklar gelmektedir. Peki, mide kanserine yola açan diğer sebepler nelerdir?

 • Beslenme: Mide kanserinin nedenleri arasında en önemli yer tutan beslenme alışkanlığıdır. Çok fazla tuzlu beslenen kişilerin mide kanserine yakalanma oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Tuzlu besinler çok fazla alındığında nitrit ve nitrat tuzları mide içinde kanserojen maddelere dönüşebilmektedir. Özellikle etin, mangal ve ızgarada pişirilmek üzere tuzlanması, pişirilme esnasında tuzun kanserojen maddeye dönüşmesine sebep olabilmektedir.
 • Sigara ve Alkol: Yapılan araştırmalar sigara içen kişilerin, içmeyenlere oranla mide kanserine yakalanma riskinin 6 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Sigara mide mukozasında iltihaplanmaların oluşmasına yol açmaktadır. Yine alkol de diğer tüm kanser türlerinin olduğu gibi mide kanserinin de nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Cinsiyet: Mide kanserine yakalanan kişilere bakıldığında, erkeklerin kadınlara kıyasla 2 kat daha fazla olduğu görülmektedir.
 • Genetik: Eğer birinci dereceden akrabanızdan herhangi birinde daha önce mide kanseri olan biri varsa, siz de riskli grup içerisindesiniz anlamına gelir.
 • Yaş: Genel olarak 50 yaş ve üzeri kişilerde görülen mide kanserinin, en çok görüldüğü yaş aralığı ise 70-74'tür.
 • Hastalıklar: Gastrit ve ülser gibi mide hastalıkları hafife alınmamalı ve gerekli tedavi zamanında yapılmalıdır. Çünkü bu hastalıklar önemsenmeyip tedavi edilmezse mide kanserinin başlamasına sebep olmaktadır.
 • Çevresel Faktörler: Büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği hava kirliliği, radyasyon, sanayi işlerinde çalışanların maruz kaldığı kömür, nikel gibi maddeler mide kanserine neden olmaktadır.
 • Diğer Faktörler: Yukarıda saydığımız sebeplere ek olarak mide kanserine yakalanmada en önemli risk faktörleri arasında midede meydana gelen ve geç fark edilen polipler yer almaktadır. Geç belirti veren bu polipler daha sonradan kanserli hücrelere dönüşebilirler. Uzun süreli sigara kullanımı, pernisiyöz anemi, genetik yatkınlık ve uzun süren mide iltihabı da kansere yol açan diğer etkenlerdendir.

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin erken evresinde hastalık kendini hemen belli etmez. Uzmanlar bu tür hastalıklar için “sinsi seyirli” ifadesini kullanmaktadır. Genellikle kendini çok geç gösteren mide kanserinin başlıca belirtileri şunlardır;

 • Karın bölgesinde belli-belirsiz bir ağrı.
 • İştahsızlık sebebiyle meydana gelen kilo kaybı.
 • Bulantı, kusma.
 • 1-2 günden uzun süren sebepsiz yorgunluk hissi.
 • Yutkunma zorluğu.
 • Dışkının kanlı veya koyu kahverengi bir hal alması.
 • Halsizlik.
 • Sürekli ve şiddetli hazımsızlık.

Mide Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Mide kanserinden korunmanın en basit ve pratik yolu kansere sebep olan faktörlerden olabildiğince uzak durmaktır. Mide kanserinin ve diğer tüm kanserlerin tamamen önüne geçmek ve %100 koruma sağlamak elbette mümkün değildir. Ancak sebep olan etkenleri hayatımızdan çıkarırsak en azından görülme ihtimalini düşürmüş oluruz.

Öncelikle beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeli, sigarayı, alkolü hayatınızdan çıkarmalı ve olabildiğince sağlıklı beslenmelisiniz. Tuzu sofralarınızdan hatta mutfağınızdan bile uzaklaştırın. Amerikan Kanser Topluluğu konserve, turşu, dondurulmuş gıdalar gibi aşırı tuzlu besinlerin mide kanserini artıran etkenler arasında ilk sıralarda geldiğini ispatlamıştır.

Böbrek Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Patates, sarımsak, havuç ve turunçgiller kanser hücrelerinin yok olmasında ve çoğalmasında olumlu sonuçlar verdiğinden bu gıdaların bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında düzenli egzersiz, hayvansal yağ kullanmamak, çok sıcak ve çok soğuk içeceklerin tercih edilmemesi de mide kanserinden korunmada işe yarayacak önlemler arasındadır.

Mide Kanserinin Tedavisi Nedir?

Kanserin hangi aşamada olduğuna, hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre farklı tedavi türleri uygulanabilmektedir.

Öncelikle midenizle ilgili bir şikayetiniz varsa, ya da size mide kanseri teşhisi konulmuşsa gastroenterolog, cerrah ve medikal onkologlardan tedaviniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mide kanserinde tercih edilen tedavi yöntemleri ağırlıklı olarak ameliyat (cerrahi müdahale) olmak üzere, kemoterapi ve radyoterapi gibi metodlardır.

 • Cerrahi Tedavi: Mide kanseri tedavisinde en çok tercih edilen cerrahi tedavi şeklidir. Bu yöntemle öncelikle tümörün yeri, büyüklüğü, diğer organlara sıçrama ihtimali gibi durumlar hesaplanır ve ona göre hareket edilir. Genellikle göbeğin üst kısımdan açılan kısımdan midenin bir bölümü veya tamamı çıkarılarak alınmaktadır. Ameliyatın bu şekline gastrektomi adı verilir. Eğer midenin bir kısmı alındıysa kısmi gastrektomi, midenin tamamı alındıysa total gastrektomi denmektedir. Ameliyat sonrasında hasta kendini bir süre yorgun ve halsiz hissedebilir, kabızlık veya ishal gibi bağırsak düzeninizin bozulduğu durumlar görülebilmektedir. Bu gibi yan etkiler görüldüğünde endişeye kapılmamalı, eğer çok şiddetli ağrı ya da daha başka yan etkiler görürseniz hemen ameliyatınızı yapan doktorunuza danışmalısınız.
 • Kemoterapi: Kanser tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi, ameliyattan önce, sonra ve hastalığın en ileri aşamasında bile yapılabilmektedir. İlaçların damar yoluyla verilmesi prensibine dayanan kemoterapi, ileri safhadaki hastalarda 8-9 ay sürecek şekilde uygulanmaktadır.
 • Radyoterapi: Genellikle cerrahi tedavinden sonra tercih edilen bir yöntemdir. Radyoterapi kanser hücrelerinin yeniden oluşmasını engellemek için ışınla yok etmektir.

Источник: //bilgihanem.com/mide-kanseri-nedir/

Mide Kanseri Belirtileri nelerdir ? Tanı ve Tedavisi nasıl yapılır?

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri genellikle mideyi döşeyen mukus üreten hücrelerde başlar. Bu tip kansere adenokarsinom denir.

Geçen birkaç on yıl boyunca, midenin ana bölümündeki (midenin gövde bölgesi) kanser oranları dünya çapında düşüş gösterdi. Bu süre zarfında, midenin üst kısmının (kardiya) yemek borusunun (özofagus) alt ucuyla buluştuğu alanda kanser çok daha yaygın hale geldi. Midenin bu bölümüne gastroözofageal kavşak denir.

Mide kanseri risk faktörleri nelerdir?

Gastroözofagal kavşak kanseri için başlıca risk faktörleri, GERD ve obezite öyküsüdür.

Mide içi lokasyonlu mide kanseri riskinizi artıracak faktörler aşağıdakileri içerir:

 • Tuzlu ve tütsülenmiş besinler açısından zengin beslenme tipi
 • Meyve ve sebzeler açısından fakir beslenme tipi
 • Aflatoksin denen mantarın bulaşmış olduğu gıdaların yenmesi
 • Ailede mide kanseri öyküsü
 • Helikobakter pilori enfeksiyonu
 • Uzun süreli mide iltihabı
 • Pernisiyöz anemi
 • Sigara kullanımı
 • Mide polipleri

Mide kanserini önlemek için neler yapılabilir?

Gastroözofageal kavşak ya da mide kanserine neyin sebep olduğu belli değildir, bu nedenle bunu önlemenin bir yolu yoktur. Günlük yaşamınızda değişiklikler yaparak gastroözofageal kavşak ve mide kanseri riskinizi azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Örneğin, aşağıdakileri yapmayı deneyin:

 • Egzersiz. Düzenli egzersiz, mide kanseri riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir. Haftanın çoğu gününde fiziksel aktiviteyi gününüze bir şekilde dahil etmeye çalışın.
 • Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Beslenme şeklinize her gün daha fazla meyve ve sebze eklemeye çalışın. Bol çeşitli renkli meyve ve sebzeleri seçin.
 • Yediğiniz tuzlu ve tütsülenmiş gıdaların miktarını azaltın. Bu gıdaları sınırlandırarak midenizi koruyun.
 • Sigara içmeyin. Eğer sigara içiyorsanız, bırakın. Eğer sigara içmiyorsanız, başlamayın. Sigara içmek, mide kanseri yanı sıra birçok kanser türü riskini artırır. Sigarayı bırakmak çok zor olabilir, bu yüzden doktorunuzdan yardım isteyin.
 • Gastroözofageal kavşak kanseri veya mide kanseri riskiniz hakkında doktorunuza danışın. Gastroözofageal kavşak kanseri veya mide kanseri riskiniz yüksekse doktorunuzla konuşun. Doktorunuzla birlikte, mide kanseri belirtilerini aramak için periyodik endoskopi düşünebilirsiniz.

Mide kanseri nasıl teşhis edilir?

Gastroözofageal kavşak kanseri ve mide kanseri tanısını koymak için kullanılan testler ve işlemler aşağıdakileri içerir:

 • Midenizin içini görmek için kullanılan küçük bir kamera (üst endoskopi). Küçük bir kamera içeren ince bir hortum boğazınızdan aşağı doğru midenize ilerletilir. Doktorunuz kanser belirtileri arar. Herhangi bir şüpheli alan belirlenirse incelenmek üzere küçük bir doku parçası alınabilir (biyopsi).
 • Görüntüleme testleri. Mide kanserini araştırmak için kullanılan görüntüleme testleri içerisinde bilgisayarlı tomografi (BT) ve bazen baryumlu grafi adı verilen özel bir röntgen tetkiki yer almaktadır.

Mide kanserinin yayılımının (evresinin) belirlenmesi nasıl yapılır?

Mide kanserinizin evresi doktorunuzun sizin için en iyi tedavileri kararlaştırmasına yardımcı olacaktır. Kanserin evresini belirlemek için kullanılan testler ve işlemler aşağıdakileri içerir:

 • Görüntüleme testleri. Bu testler arasında BT ve pozitron emisyon tomografisi (PET) yer alabilir.
 • Keşif ameliyatı. Doktorunuz kanserinizin özofagusunuzun veya midenizin ötesine geçerek karın boşluğu içerisine yayıldığını gösteren belirtileri aramak için size ameliyat önerebilir. Keşif ameliyatı çoğunlukla laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Bu ifade, cerrahın karın duvarınızda birkaç küçük kesi yapacağı ve görüntüleri ameliyathanede bulunan bir ekrana aktaran özel bir kamerayı karın içerinize sokacağı anlamına gelmektedir.

Durumunuza bağlı olarak diğer evreleme testleri kullanılabilir.

Mide kanserinin evreleri nelerdir?

Mide veya özafagusun adenokarsinomunun evreleri aşağıdakileri içerir:

 • Evre I. Bu evrede, tümör özafagus veya midenin iç yüzeyini döşeyen doku katmanıyla sınırlıdır. Kanser hücreleri az sayıda yakındaki lenf nodlarına da yayılmış olabilir.
 • Evre II. Bu evredeki kanser özafagus veya mide duvarının daha derin bir kas katmanına doğru büyüyerek daha derine yayılmıştır. Kanser daha fazla sayıda lenf noduna da yayılmış olabilir.
 • Evre III. Bu evrede kanser özafagus veya midenin tüm katmanlarında büyüme göstermiş olabilir ve yakındaki yapılara yayılabilir. Veya lenf nodlarını yaygın şekilde tutan daha küçük bir kanser olabilir.
 • Evre IV. Bu evre kanserin vücudun uzak bölgelerine yayıldığını belirtir.

Mide kanseri tedavi yöntemleri nelerdir için tıklayınız? 

Источник: //neolife.com.tr/mide-kanseri/

MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Midede oluşan kanser çeşidine mide kanseri ismi verilmektedir. Adele kasları da midenin üst kısmında ve aynı zamanda kaburganın alt kısmında bulunur.

Midenizde bu kaslar vasıtası ile yemiş olduğunuz yiyecekleri alır ve burada tutar. Devamında ise yiyeceklerin yıkımı yapılır ve sindirim işlemi gerçekleşir. Mide kanseri genellikle, midede mukus tabakasını üreten hücrelerde başlar.

Bu duruma adenokarsikom ismi verilir. Adenokarsikom, en yaygın mide kanseri tipidir.

Mide kanseri, midenin içerisinde bulunan kanser hücrelerinin çoğalması ile başlar. Bu hücreler ilerleyen zamanlarda tümöre dönüşür. Kanser yıllar içerisinde aşama aşama ve büyüyerek gerçekleşirse gastrit kanseri ismini alır. Ayrıca dünya çapında en yaygın tip kanser çeşidi de mide kanseridir. Özellikle 40 yaş ve üzeri erkekleri etkilemektedir.

Bilim adamları halen midenin içinde büyüyen ve gelişen kanser hücrelerinin bu hareketini tam olarak açıklayamamıştır. Ancak mide kanserini tetikleyebilecek birtakım unsurlar üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu kanserin sebeplerinden biri de enfeksiyondur.

Bu enfeksiyona da çok yaygın olan ve aynı zamanda ülser yapıcı bakteri olan H.pylorinin sebep olduğu düşünülmektedir. Midede oluşan iltihaba gastrit, daha uzun süreçlerde gerçekleşene anemi yani kansızlık ve son olarak midede büyüyen kanser hücrelerinin sebep olduğu hastalığa da mide kanseri denir.

Mide kanserine sebep olan durumlar ise şu şekilde incelenebilir;

 • Sigara tüketimi, aşırı kilo ve obezite, sık sık tuzlu ve yağlı yiyecekler tüketmek, ülser sebebiyle mide ameliyatı olmak, A tipi kana sahip olmak, belirli genlere sahip olmak, kömür ve metal gibi ağır endüstri işlerinde çalışmak ve asbest maddesine maruz kalmak mide kanserini tetikleyici unsurlardır.

Mide kanserinin erken aşamada pek belirtisi olmasa da ilerleyen aşamalarda birtakım belirtiler görülmektedir. Ancak bu belirtiler pek çok diğer hastalıklar tarafından meydana gelmiş olabilir. Bunlara örnek olarak midede yer alan virüslerin yapmış olduğu ve ülser sebebiyle meydana gelen birtakım rahatsızlıklar sık sık mide kanseri belirtileri ile karıştırılmaktadır.

1.Mide Ağrısı ve Tokluk Hissi

Mide kanserinin belirtileri arasında çeşitli mide ağrıları ve çok az bir yemek yenilse dahi hemen tokluk hissinin gelmesi sayılabilir.

Mide kanserine sebep olan virüsler sayesinde midede çeşitli düzensizlikler meydana gelir ve bu düzensizlikler sindirim sistemine yansır. Sonuç olarak dışkıda renk değişiklikleri ve özellikle koyu renk dışkı meydana gelir.

3.Kusma

Bir diğer belirti de sürekli ve devam eden kusma durumudur. Ayrıca kusma sırasında kan gelme olayı da meydana gelebilmektedir.

4.Kilo Kaybı

Mide kanseri geçiren kişilerde iştah kayıplarının meydana geldiği çeşitli araştırmalar sonucu belirlenmiştir. İştah kaybı ile orantılı olarak kilo kaybının yaşanması da kaçınılmazdır. Yaşanan bir diğer durumda sık sık meydana gelen mide bulantısıdır.

5.Diğer Belirtiler

Mide kanserinin belirtileri arasında yer alan diğer durumlar ise halsizlik, bitkinlik, enerji eksikliği, aç hissetmeme, genel sağlıkta düşüş, çeşitli mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları, mide yanması, cilt renginde sararmalar ve yutkunma zorluklarıdır.

Erken aşamalarda bu belirtiler görülmeyebilir. Bazı belirtilerde çeşitli mide düzensizlikleri ile benzer belirtiler gösterir. Yine de yukarıda yer alan belirtiler görüldüğünde medikal destek alınması gerekmektedir.

Mide Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan belirtiler sebebiyle bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktorunuz tarafından yapılacak birtakım testler ile mide kanseri teşhisi yapılmaya çalışılır.

İlk olarak fiziksel belirtileri saptamak için birtakım fiziksel testler yapılır. Size, mide kanseri risk faktörlerini belirlemek için tıbbi geçmişiniz hakkında birtakım sorular sorulacaktır.

Devamında ise aşağıda maddeler halinde vereceğimiz birtakım testler yapılacaktır.

 • Kan testi bunlardan biridir. Vücutta bulunan kanseri tespit edebilmek için sizlerden bir kan örneği alınacak ve üzerinde yapılacak birtakım testler ile hastalığın teşhisi yapılacaktır.
 • Üst endoskopi, doktorunuz tarafından ince ve esnek bir tüp içerisinde bulunan ufak bir kamera boğazınızdan içeriye midenize doğru yollanacaktır. Böylece mide sorunlarının tespiti yapılacaktır.
 • Bir diğer teşhis işlemi de, midenizdeki hareketlerin daha iyi görülebilmesini sağlayan ve içerisinde baryum bulunan kireçli bir sıvı içmeniz gerekmektedir. Bu sıvı ile birlikte X-ray ışınları sayesinde mideniz incelenecektir. Bu sistemin adı da üst GL seri testleridir.
 • Vücudunuzun haritasını çıkaracak olan güçlü X-ray ışınları ile yapılan bir diğer test de aynı şekilde mide kanserini tespit etmeye yöneliktir.
 • Biyopsi denilen bir yöntem ile midenizden alınan birtakım dokular ile midenizdeki durum mikroskop ortamında incelenecek ve mide kanseri belirlenmeye çalışılacaktır.

Mide Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok tedavi yöntemi sayesinde mide kanseri ile savaşılabilir. Ancak birtakım kriterlere göre tedavi şekli seçilebilir. Bunlar hastalığa ne kadar maruz kaldığınıza, hastalığın hangi aşamada olduğuna ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Tedavi yöntemlerini hemen alt kısımda maddeler halinde sıralayacağız.

 • Ameliyat: Kanser fazla yayılmamış ise doktorunuz tarafından yapılacak cerrahi bir müdahale ile midenizin veya dokuların, kanser tarafından etkilenmiş kısımları alınır. Ameliyat sayesinde tümörden kurtulabilir ve hastalığın tekrardan yayılmaması sağlanabilir. Hastalık daha da ileri safhalara gelmiş ise ameliyat aşamasında tüm midenin alınması gerekebilir. Bazı tümörler yiyeceklerin midenizdeki hareketini kısıtlar. Bu durumda ise ameliyat ile midenize stent takılır ve tüm yolların açık olması sağlanır.
 • Kemoterapi: Çoğu insanın ismini duyduğunda korktuğu tedavi yöntemlerinden biri de kemoterapidir. Ağır ilaçlar ve uyuşturucular ile kanser hücreleri öldürülür ve bu sayede büyümeleri engellenir. Bu tedavide hap şeklinde alınan ilaçlar ile yapılır. Haftalarca sürebilen bir süreçtir. İlaç kendinizi halsiz hissetmenize ve saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Çok güçlü bir metabolizmaya sahip olan kişiler kendilerini daha çabuk toparlar.
 • Radyasyon: Yüksek enerji dalgaları veya partikülleri kanser hücrelerini yok ederek, tümörü ortadan kaldırabilir. Bunu sağlayabilmek için X-ray ışınlarından faydalanılır.
 • Uygulanan diğer yöntemler ise kemoradyasyon ve hedeflenen uyuşturuculardır.

Mide Kanseri Nasıl Önlenir?

Mide kanserine yakalanmamak için birtakım önlemler alabilirsiniz. Bunlar:

 • Sağlıklı Beslenme: Daha çok taze sebze ve meyveler içeren bir tabak tüketerek daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Yüksek lif desteği ve bazı vitaminler mide kanseri riskini düşürmektedir. Ağır ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Kilonuz da sağlıklı bir seviyede olmalıdır. Aşırı kilo ve obezite mide kanserini yükseltici etmenlerdendir.
 • Mide Enfeksiyonu Testleri: H.pylori enfeksiyonundan dolayı ülseriniz var ve tedavi olmanız gerekir. Antibiyotikler midenizdeki bakterileri ve diğer ilaçlar da midenizde bulunan yaraları iyileştirecektir. Böylece mide kanseri riskiniz azalacaktır.
 • Sigara: Pek çok hastalığın anası kabul edilen tüketim maddelerinden biri de sigaradır. Çoğu kansere sebep olan etmenlerden biridir. Sigara tüketimi ile birlikte mide kanseri riski 2’ye katlanmaktadır. Bu yüzden alkol ve sigara gibi zararlı şeylerin tüketiminden uzak durarak kendinize göre ufak çaplı önlemler alıp, kanser hücrelerinin oluşmasını ve gelişmesini engelleyebilirsiniz.

Источник: //evdesifa.com/mide-kanseri-belirtileri-nelerdir/

Mide kanser belirtileri nelerdir

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide kanser belirtileri , mide kanseri, yapılan araştırmalarda dünyada en sık görülen 4. kanser türü olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 20 bin kişinin mide kanserine yakalandığı görülmektedir.

Çocukluktan itibaren başlayan bilinçsiz beslenme alışkanlığının yanı sıra; sigara, alkol tüketimi de mide kanserini tetiklemektedir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de tedavinin başarılı olması için erken teşhis, hastalığı erken evrede yakalamak çok önemlidir. Bu nedenle mide kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Aşağıda açıkladığımız belirtilerin bir veya birkaçını hayatımızda gözlemliyorsak, kesin tanı için hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeliyiz. 

Mide kanseri, çeşitli sebeplerden dolayı mide mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda ortaya çıkar. Midenin herhangi bir bölgesine yerleşen ve genellikle lenf bezleri, akciğer, karaciğer, gibi organlara yayılabilen özelliktedir.

Ülkemizde ve dünyada en çok rastlanan kanserler arasında yer alan mide kanseri her yıl dünyada 800 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Uzman kontrolü ve sağlıklı beslenme, ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı yaşama ile mide kanserinden korunmak ve kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Mide kanser belirtileri

Mide kanser belirtileri

Mide kanseri belirtileri nelerdir ? Bazı mide kanseri hastalarında erken dönemde hiçbir belirti görünmeyebilir. Mide kanseri genellikle sinsi bir şekilde ilerleyen kanser türüdür. Genellikle oldukça geç belirti verir ve belirtiler hastalığa özgü değildir, başka hastalıklarda görülen belirtiler ile ortaklık gösterir. 

 • Hazımsızlık ve şişkin mide kanserinin belirtileri arasında ilk göze çarpanlardandır.
 • Karın ağrısı, bulantı ve yutma güçlüğü, mide kanseri belirtileri arasında yutma güçlüğü ve bulantı hissi oldukça önemlidir. Mide kanseri olan kişilerin yarısından fazlasında görülen en belirgin belirtilerden iki tanesidir. Bu rahatsızlıklar ile birlikte mide ya da göğüs kemiğinin altında ağrı olabilir.
 • Etli gıdalara karşı isteksizlik, bu gıdaları yemek istememe de mide kanseri belirtileri arasındadır.
 • Asidite ve geğirme,  mide asidinin yükselmesi ve geğirme sorunu mide kanseri hastalarında çok sık karşılaşılan belirtilerdendir. 
 • Doluluk hissi, mide kanserinin en önemli belirtilerinden biri de yemek yerken normalden daha erken ve fazla doymuş hissetmektir. Kişi karnını dolu, tok hissetmesine rağmen kilo kayıpları yaşayabilir.
 • Kanama ve yorgunluk, mide kanseri erken dönemde mide içinde kanamaya neden olabilmektedir. Sürekli kanama da anemiye sebep olabilir. Kırmızı kan hücrelerinizin azalması ile birlikte kişi daha soluk görünmeye, nefes nefese kalmaya başlayabilir. Bazı hastalarda kan kusmak da görülebilir.
 • Kan pıhtıları, mide kanseri olan kişilerde damarlarda kan pıhtısı olma oranı daha yüksektir. Bu sebeple ani göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bacakların şişmesi durumları olursa acil olarak kanın pıhtılaşmasını önlemek için  vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmek gerekir.

İleri evre mide kanseri belirtileri,

Mide kanseri ileri evreye geldiği zaman dışkıda kan görülmesi, batında sıvı olması, iştahsızlık ve kilo kaybı durumları da ortaya çıkabilmektedir. Mide kanseri hastalığı bazen hiçbir belirti vermeden, çok sinsice ilerleyebilir. Yukarıda saydığımız belirtiler hastalığın geç dönemlerinde görülebilir.

Bu durumda, hasta cerrahi müdahale şansını kaybetmiş olabilir. O nedenle erken teşhis mide kanseri için çok önemlidir, düzenli doktor kontrollerimizi yaptırmalıyız.

 mide kanseri öldürürmü , mide kanseri ölümcülmüdür , evet erken teşhis yapılmaz ise mide kanseri hastalığının ölüm ile sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Kaynak: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-kanseri/

www.hezarfenyayinlari.com

Not: Bronzit taşının faydaları başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. www.hezarfenyayinlari.com

Not: Bolluk bereket, sağlık, kısmet kesesi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. //www.hayatvesaglik.net/bolluk-bereket-saglik-kismet-kesesi/

Akciğer kanserinin ilk belirtileri başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. //www.hayatvesaglik.net/akciger-kanseri-ilk-belirtileri/

Mide kanseri belirtileri nelerdir , mide kanseri nedir , mide kanseri öldürürmü , mide kanserinin belirtileri nelerdir , mide kanseri belirtisi , mide kanseri ölümcülmüdür , mide kanseri teşhisi .

Mide kanser belirtileri , mide kanserin belirtileri , mide tümörü belirtileri , mide kanseri belirtileri nedir , mide kanseri belirtileri , mide kanserinin belirtileri , mide kanseri belirtileri nelerdir .

//www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-kanseri/

Источник: //www.hayatvesaglik.net/mide-kanser-belirtileri-nelerdir/

Mide Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri dünyada en sık görülen 4. kanser türü kabul ediliyor. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 20 bin kişi mide kanserine yakalanıyor. Çocukluktan başlayan bilinçsiz beslenme alışkanlığının yanı sıra; sigara- alkol tüketiminin de tetiklediği mide kanseri hakkında Memorial Genel Cerrahi Uzmanları bilgi verdi.

Mide Kanseri Nedenleri Ve Risk Faktörleri

Mide kanserinin pek çok nedeni olabilir. Mide kanseri sindirim sistemi organlarından herhangi bir parçasında gelişebilir ve yayılabilir. Sindirim sürecinde yer alan tüm organları etkileyen davranışlar ve risk faktörleri mide kanserini de tetikleyebilir. Bunlar şöyle sıralanabilir;

 • Beslenme şekli:Mide kanseri nedenlerinin en önemlisi, yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle mangalda pişmiş et ve benzeri gıdalar, aşırı tuzlanmış ve salamura yapılmış sebzeler, işlenmiş gıdalar mide kanserinin oluşmasına zemin hazırlar. Mide kanserinden korunmanın en iyi yolu ise Akdeniz tipi beslenme tarzını benimsemektir. Organik ve taze meyve sebzeler mide kanserine karşı koruyucudur.
 • Enfeksiyonlar:Mide kanserine neden olan önemli bir faktör de H.plori enfeksiyonudur.

Mide kanseri vakalarının %65-85’inde H.plori enfeksiyonu görülmüştür. H.plori enfeksiyonlu olguların %2’sinde de mide kanserine rastlanmaktadır.

 • Sigara ve Alkol: Önlenebilir bir mide kanseri nedeni ise sigaradır. Özellikle alkol ile birlikte tüketildiğinde mide kanseri olma olasılığını arttırmaktadır. Sigara ve alkolden uzak durarak mide kanseri olma riski düşürülebilir.
 • Genetik: Mide kanserinde de diğer tüm kanserlerde de olduğu gibi genetik faktörler önemlidir. Mide kanseri vakalarının %10’unda genetik faktörler öne çıkar.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Mide kanserinin belirtileri arasında ilk göze çarpan hazımsızlık ve şişkinliktir. Etli gıdalara karşı isteksizlik de mide kanseri belirtileri arasındadır.

Mide kanserinin ileriki safhalarında ise; karın ağrısı, bulantı, kusma, yemek yedikten sonra şişkinlik, kilo kaybı görülmektedir.

Özellikle daha önce benzer şikâyetleri olmayan 40 yaş üstü hastaların hazımsızlık ve kilo kaybını mutlaka önemsemeleri gerekir.

Mide kanseri belirtileri, hastalığı erken evrede yakalamak adına çok önemlidir. Çeşitli sindirim sistemi bozuklukları, mide bölgesinde ağrı ve hazımsızlık şikayetlerini fark eder fark etmez uzman doktor kontrolüne başvurmak, mide kanserini erken evrede yakalamak için çok önemlidir.

Mide kanseri belirtilerini kısaca şöyle sıralayabiliriz.

 • Asidite ve geğirme: Mideasidinin yükselmesi ve geğirme sorunu mide kanseri vakalarında çok sık karşılaşılan belirtilendir. Ancak bu şikâyetleri yaşana herkesin mide kanseri olacağı anlamına gelmez.
 • Doluluk hissi: Mide kanserinin belirgin belirtilerinden biri de yemek yerken normalden daha erken fazla doymuş hissetmektir. Uzun süren doluluk hissi, kilo kayıplarına neden olabilir.
 • Kanama ve yorgunluk: Midekanseri erken dönemde mide içinde kanamaya neden olabilir. Sürekli kanama da anemiye neden olabilir. Kırmızı kan hücrelerinizin azalması ile birlikte daha soluk görünmeye, nefes nefese kalmaya başlayabilirsiniz. Bazı vakalarda kan kusmak da görülebilir.
 • Kan pıhtıları:Mide kanseri olan kişilerde kan pıhtısı olma oranı daha yüksektir. Bu nedenle ani göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bacakların şişmesi durumunda acil olarak kanın pıhtılaşmasını önlemek gerekir. Buru durumda vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmak gerekir.
 • Bulantı ve yutma güçlüğü: Mide kanseri belirtileri arasında bulantı ve yutma güçlüğü hissi oldukça önemlidir. Mide kanseri olan kişilerin yarısından fazlasında görülen en belirgin belirtilerden ikisidir. Bu semptomlara mide ya da göğüs kemiğinin altındaki ağrı da eşlik eder.
 • İleri evre mide kanseri belirtileri: Mide kanseri ilerlediğinde dışkıda kan görülmesi, batında sıvı olması, iştahsızlık ve kilo kaybı belirtilerle karşılaşılabilir.

Mide kanseri bazen hiçbir belirti vermeden, sinsice ilerleyebilir. Belirtiler geç dönemlerde görüldüğünde, hasta cerrahi müdahale şansını kaybetmiş olabilir. Bu nedenle erken teşhis mide kanseri için çok önemlidir.

Mide Kanseri Tanısı

Mide kanserinde erken teşhis tedavinin başarısı için çok önemlidir. Bu nedenle midesinde sorun yaşayan kişilerin erken dönemde uzman doktorlar kontrolünde endoskopi ile takip edilmesi çok önemlidir.

Endoskopi uygulaması ile doktorunuz ışıklı bir kamerası bulunan uzun bir tüp ile yemek borunuzu, midenizi ve ince bağırsağın ilk kısımlarını gözlemleyebilir. Anormal görünen kısımlar var ise kesin bir tanı için biyopsi alınır. Endoskopinin uygun kullanımı ile hastalığı erken evrede yakalamak mümkündür.

Endoskopi dışında kontrastlı grafiler ve bilgisayarlı tomografi mide kanseri tanısını sağlayan diğer önemli tanı yöntemleridir.  

Mide kanserinin evresini belirlemek ve diğer organlara yayılıp yayılmadığı görmek için iler testilere ihtiyaç duyulur. Bu testler aynı zamanda hasta için en uygun tedaviyi belirlemek için de gereklidir.

Mide kanserinin büyüklüğünü ve yerini saptayan Bilgisayarlı Tomografi (BT), kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol eden Laparoskopi ve MR, PET-BT,Böbrek ultrason çekimi, göğüs röntgeni gibi testler uygulanabilir.

Mide Kanseri Çeşitleri

Mide kanseri tanısı ile kanserin tipi belirlendikten sonra uygulanacak tedaviye karar verilir. En sık görülen mide kanseri türü ise adenokarsinomdur.  Mide kanseri çeşitlerini ise aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Adenokarsinom: Her 100 mide kanserinden 95’i adenokarsinomdur. Mide kanserinin esık görülen tipi olan adenokarsinom mide astar bezi hücrelerinde başlar.
 • Skuamöz hücre kanseri: Adenokarsinoma ile aynı şekilde tedavi edilen Skuamöz hücre kanseri mide astarını oluşturan bez hücreler arasındaki cilt hücresi benzeri hücrelerdir.
 • Mide lenfoması: Mide lenfoması çok nadir görülmekle birlikte mide diğer mide kanserlerinden farklıdır.  
 • Gastrointestinal stromal tümörler (GIST):Nadir görülengastrointestinal stromal tümörler (GIST) iyi huylu ya da kötü huylu olabilirler. Bu kanser türü sindirim (gastrointestinal) sistem organlarını destekleyen bağ dokusu hücrelerinde ve çoğunlukla da midede görülür.
 • Nöroendokrin tümörler (NETs):Nöroendokrin tümörler (NETs) iyi huylu ya da kötü huylu (kanser) olabilir. Nadir olarak görülen bu kanser tipi genellikle sindirim sisteminde hormon üreten dokularda büyürler.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri tanısı ile kanserin tipi belirlendikten sonra uygulanacak tedaviye karar verilir. Mide kanseri tedavisi multi disipliner yaklaşımı gerektirmektedir. Uzman ekip çalışması ve dam donanımlı bir hastane ile başarı sağlanabilmektedir.

Mide kanseri tedavisinde kansere neden olan tümörün uygun şekilde çıkarılması tedavinin en önemli kısmını oluşturur. Erken evrede yapılan başarılı cerrahi operasyonlar hastanın yaşam süresi açısından çok önemlidir. Ameliyatla hastanın midesinin bir bölümü ya da tümü alınabilir.

Midesinin tümü alınan hastalarda, bağırsaktan yeni mide yapılır ve hasta bundan sonraki yaşamını normal bir şekilde devam ettirebilir. Bu şekilde yaşayan hastalara az ve sık yemeyi gerektiren diyet önerileri sunulur.

Bazı hastalarda mide alındıktan sonra kanserin şekline göre doktorun belirlediği şekilde ışın ya da ilaç tedavisi uygulanabilir.

Mide Kanserinde Hipertermi Tedavisi

Mide kanserinin evresine göre değişiklik gösteren tedaviler sırasında eğer tümör lenf bezlerine sıçramış ise mutlaka kemoterapi uygulanır. Özellikle ikinci evreden başlayan mide kanserinde operasyon öncesi verilen kemoterapi tedavisi, operasyon sonrasındaki etkinliği arttırmak için çok önemlidir.

Ayrıca mide kanseri tedavisinde “Hipertermi” adı verilen sıcak kemoterapi uygun hastalarda başarılı sonuçlar alınmasını da sağlıyor. Hipertermi denilen sıcak kemoterapi aslında son 20- 30 yıldır uygulanan bir tedavi yöntemi.

İlk kez kadın kanserleri üzerinde uygulanan yöntem son dönemlerde kalın bağırsak ve mide kanserlerinde de sık sık uygulanıyor.

Mide Kanseri Ameliyatı

Yaklaşık 2-5 saat süren mide ameliyatı sırasında midenin büyük bir kısmı veya tamamı alınmaktadır. Mide ameliyatı sonrası hastanın sık aralıklarla, küçük porsiyonlarla beslenmesi ve besinleri çok iyi çiğneyerek yutması önerilir. Mide kanseri ameliyatı ve tedavisi sonrası, “Mide ameliyatı oldum ve iyileştim” dememeli, düzenli kontrollere devam edilmelidir.

Mide ameliyatı sırasında uygulanan hipertermi yani sıcak kemoterapi; karın zarı ve karın içi organlara yayılan tümörlerde, bu organlar içinde uygun olanlar çıkarıldıktan sonra, özel araçlarla karın içinin 40-42 derecede kemoterapatik ajanlarla yıkanmasıdır. Bu sayede geride kalan tümör hücrelerinin mekanik temizliği gerçekleşirken, aynı zamanda kemoterapi ajanlarının direkt olarak tümör sahasına gitmesine ve yok edilmesine olanak sağlanır.

Mide Kanserinden Korunmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Mide kanserinden korunmanın en önemli kısmını beslenme alışkanlıklarımızı sorgulamaktan geçiyor.  Kırmızı et, salamura besinler, çay, tuzlu gıdalar mide kanserini tetikleyici besinler arasında yer alıyor. İşte mide kanserinden korunmak için dikkat etmeniz gerekenler;

Mangalda Et

Mangalda et çok sevilse de etin yanacak derecede pişmesi ve marine ederken fazla tuz kullanılması etin kanserojen bir gıdaya dönüşmesine neden olur.

Tütsülenmiş Yiyecekler

Özellikle doğu bölgelerinde tütsülenmiş yiyeceklere daha sık rasatlarız. Tütsülenmiş et, balık, peynir, salamura besinler, çiğ tüketilen et, nitrat tuzları içeren yiyecekler, konserve ve hazır gıdalar sizi mide kanserine doğru sürükleyebilir.

Sıcak Çay

Çay genellikle sıcak olarak tüketilse de çok sıcak içilmesi durumunda yemek borusu ve mide mukozasının üzerinde tahrişe neden olur. Bu tahriş de kansere zemin hazırlar. Sıcak çay, Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgesindeki mide kanserlerinde sıklıkla karşılaşılan nedenlerden biri

Gastrit ve Ülser

Helicobacter pylori enfeksiyonu gastrit ve ülsere neden olduğu gibi mide kanseri nedenlerinden biridir. Gastrıt ve ülser durumlarında mutlaka bu bakterinin ortadan kaldırılması gerekir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımından da mide kanserinden korunmak adına uzak durulmalıdır.

Kirli Hava ve Su

İçtiğiniz sudaki çinko ve kurşun oranı mide kanserine neden olan önemli bir etkendir. Ayrıca soluduğunuz havadaki talk ve asbestoz gibi çevresel faktörler de risk faktörleri arasındadır.

Mide Şikâyetleri

Mide kanseri kimi zaman sinsice ilerleyebilir ve hiç belirti vermeyebilir.  Mide ağrısı, hazımsızlık, iştahsızlık gibi belirtiler fark ettiğinizde mutlaka uzman bir doktor kontrolüne başvurmalısınız.

C Vitamini

Mide kanserine karşı C vitamini yönünden zengin besinler tüketmek ve stresten uzak durmak son derece önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 20 Şubat 2017 Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-kanseri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi