Mide Küçültme Ameliyatları

Mide Küçültme Ameliyatı – Kimlere Yapılır – Fiyatları Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatları

Mide Küçültme Ameliyatı yapılmasının gerekçesi olarak; bu yıllarda yaygın hastalıkların başında gelen obezite, çocukları da etkisi altına almaya başlamıştır.

Hareketsizlik ve yanlış beslenmeyle orantılı olarak her geçen gün gelişen ve yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen obezite hastalığında hazır gıdaların payı oldukça büyüktür.

Bu yazımızda mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır, mide küçültme ameliyatı olanların yorumları ve asılında en önemlisi mide küçültme ameliyatı fiyatları nelerdir? sorularına değindik.

Sürekli kilo almak ve bunun sonucunda zaman içerisinde sarkan mideyi, eski formuna getirebilmek zordur. Son zamanlarda oldukça ismini duyduğunuz yağ aldırma ve mide küçültme ameliyatları ile kısa süre içerisinde vücudun toparlanarak mide sarkıklığının önüne geçilebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatında en önemli kriter; alanında uzmanlaşmış bir doktor ve bu doktorun beslenme önerilerine dikkate almaktır. Mide küçültme operasyonları esas olarak daha az yemek yemek için yapılmaktadır ve bu operasyonların farklı çeşitleri vardır.

Midenin kelepçe ve katlama ile küçültülebilmesi ve midenin bir kısmı kesilerek alınması sizlere kısa bir zamanda kilo vermenizi sağlıyacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır

Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır, sorusuna baktığımızda genel olarak obezite hastaları için yapılan bir ameliyattır. Hastaneye sık sık uğramadan rahat ve kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Ameliyat maliyeti ve süresi kısa olduğu için, obezite hastalarının tedavisinde sıkça başvurulur.

Ameliyatta hiç bir bıçak kullanımı olmadan, midenin bir kısmında katlama işlemi yapıldığı için ölümcül bir riskte taşımamaktadır. Fakat detaylı bir araştırma yaptığımızda ender olarak bu ameliyatı geçirenlerde ölümlerin olduğu hakkında bazı söylemler gördüğümüzüde belirtelim.

Bu nedenle gelişmiş bir hastanede ve alanında uzmanlaşmış bir doktorun ellerinde bu ameliyatı olmak içinizde kuşku bırakmıyacaktır. Bu ameliyat sırasında önem taşıyan konulardan biriside hastanın dikkatle takip edilmesidir.

Operasyon sonrasındaki ilk 1 ay için, bu konu hakkında deneyimli obezite uzmanı, hastaya yaşam tarzını ve beslenmesini planlanlamalıdır ve herhangi bir nedenle oluşabilecek küçük olsa dahi sorunlarda doktorunuza görünmelisiniz.

Mide Katlama Ameliyatı Sonrası

Mide katlama ameliyatı nın temel amaç, mide hacmini küçültmek diyebiliriz. Küçültülen mide, tokluk hissi verir ve sonucunda ise gün içerisinde alınan gıdaların azalmasını sağlar. Ameliyat olmadan önce tükettiğiniz besinlerin oranı sonrasında yarıya kadar düşecektir.

Ayrıca midedeki tüp şekli, yediğimiz besinlerin hızlıca bağırsaklardan atılmasını sağlamaktadır. Ameliyat sonrasında mide genişlemesi tekrar oluşmaması için beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Beslenme düzenine uyulmaması ve sonucunda ise midenin tekrar genişlemesi, bu ameliyatın tekrar yapılmasına neden olabilmektedir.

Ameliyatın tekrar yapılması için ise herhangi bir engel yoktur.

Mide Kelepçesi Taktırmak

mide kelepçesi

Mide kelepçeleme ameliyatında doktor; midenin etrafını çevreleyen üst kısıma, silikon bir kelepçe takar. Bu kelepçe takma işlemi sayesinde mide, küçük lokmalar ile dolacak ve aşırı besin tüketilmesinin önüne geçilecektir.

Ameliyat sonrasında ise mide boyutları, bir iğne yardımıyla girilerek azaltılabilir veya çoğaltılabilir. Mide katlama ameliyatında olduğu gibi bir kesik işlemi dahi olmadan yapılan bir ameliyat çeşitidir.

Mide kelepçesi konusunda daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Midenin Bir Kısmının Kesilerek Alınması

midenin bir kısmının kesilmesi

Obezite hastalığına sahip olan kişilerde en son seçenek olarak uygulanan midenin kesilmesiyle küçültme ameliyatı, ameliyatta midenin dörtte üçünün kesilerek çıkartılması işlemi yapılır.

Bu satede gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerin oranı 3/1 düşecektir. Yukarıda açıklamalarını yaptığımız diğer mide küçültme ameliyatları gibi geriye dönüşü olan yada herhangi bir ayarlama yapılabilen bir operasyon değildir.

Bunun için diğer yöntemlerin denenip başarısızlıkla sonuçlanması sonucu en son çare olarak bu yönteme başvurulur.

Mide Küçültme Ameliyatının Fiyatları

mide küçültme ameliyatının fiyatları

Mide küçültme ameliyatı fiyatlarına bakmadan önce sağlığınızın paradan kıymetli olduğunu hatırlatmak isterim. Aşağıda yazdığımız fiyatlar tam bir netlik göstermeyip hastadan hastaya değişiklikler gösterebilmektedir.

Ameliyat fiyatını tam olarak doktorunuzun sizi detaylı bir muayene etmesi sonucunda ulaşabilirsiniz. SSK, vücut kitle endeksine göre ameliyat fiyatının bir kısmını yada tamamını karşılamaktadır.

Bu yüzden doktorunuz size bir fiyat vermeden önce vücut kitle endeksi oranızı ölçecektir. Eğer vücut kitle endeksi oranınınız Sosyal Güvenlik Kurumu için az gelirse kendiniz karşılamanız gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatının fiyatları 14 – 15 bin lira civarlarındadır. Dediğimiz gibi SSK vucut kitle endeksinize göre bu fiyatın tamamını yada bir kısmını karşılacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatının Yorumları

mide küçültme ameliyatı yorumları

Mide küçültme ameliyatının yorumları genellikle olumlu yöndedir. Bu ameliyat kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için etkisinin az veya çok olduğu konusunda bir açıklama yapamamaktayız. Sizde mide küçültme ameliyatı hakkında yorumlarınızı aşağıdaki yorum yap bölümünden bizlere ve bu ameliyatı olacak kişilere iletebilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Dilde mantar başlıklı makalemizde dilde mantar, dilde mantar nedenleri ve dilde mantar tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/mide-kucultme-ameliyati/

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatları

Kilolar ve düzensiz besleneme sonucunda kontrolü kaybeden bireylerin bu günlerde başvurduğu zayıflama yöntemlerinden biri de mide küçültme ameliyatı. Ancak mide küçültme ameliyatı hakkında hiç kimse net bir bilgiye sahip değil. Bu nedenle cerrahi operasyonunun öncesi ve sonrasında nelerin olduğu konusunda endişeler giderek artmaktadır.

Televizyon ekranlarını süsleyen ünlü doktorlar ve yanlarında boy gösteren ünlüler furyasına göre mide küçültme ameliyatı oldukça sıradan bir cerrahi işlem.

Peki, gerçekten öyle mi?  Mide küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar? Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır? Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Mide küçültme ameliyatı olanlar ve Mide küçültme ameliyatı olanların yorumları neler? Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme ve diyet nasıl olmalı? İşte tüm detaylar Sağlık bölümümüzde mide küçültme ameliyatına ilişkin merak edilen konu başlıklarını sizler için araştırdık ve bir araya getirdik. Şiddetli obezite veya diyabet gibi komorbiditeleri olan kişilerde, cerrahi, mide ölçeklemesi gibi kısa sürede çok fazla kilo verme seçeneği olabilir. Mide küçültme ameliyatı nedir? Gelin birlikte bakalım.

Mide küçültme ameliyatı nedir?

Obezite hafifletici ameliyatlar kategorisine giren gastrikredüksiyon cerrahisi, obezite tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda da birtekniktir.

Şişmanlıktan kurtulmak için dünya çapında en sık kullanılan cerrahitüp mide ameliyatıdır. Genel anestezi altında midenin operasyonu basit birişlemle yapıldığından, operasyon sırasında herhangi bir ağrı veya ağrıhissetmez.

Laparoskopik kapalı tüp ameliyatı, hastaları iyileşmeye zorlayanunsurlara sahip değildir.

Mide küçültme ameliyatı kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

Başarılı bir gastrik redüksiyon ameliyatı hastanın 3mekanizma şeklinde kilo vermesini sağlar. İştah veren ghrelin hormonunusalgılayan “fundus” un söz konusu kısmı kaldırıldı. Bu, iştahtaönemli bir azalma ile sonuçlanır ve hasta daha az yemeye başlar ve kilo vermesürecine girer.

Operasyon sırasında sivrisineklerin çoğu uzaklaştırılır vesonuç olarak mide hacmi azalır. Daha az besin alımı ve daha az tokluk.Tüketilen gıdanın ince barsaklara geçişi ameliyattan sonra hızlandırılır.Doygunluk hissi kısa sürede elde edilebilir, çünkü erken dönemde incebağırsağın doygunluğunu salgılar.

Bu daha az yiyecek tüketimi getiriyor.

Ameliyattan hemen sonra kilo verme sürecinin başlangıcı,mide ameliyatının en yetenekli özelliklerinden biridir. Ameliyattan sonra ilk 3ay çok hızlı kaybolur. Hastalar ideal beslenme alışkanlıklarını sürdürmektegüçlük çekmezler çünkü hasta motivasyonlarını arttırırlar.

İlk 3 ayın sonunda,kilo kaybı önemli ölçüde yavaşlar ve yaklaşık 9 ay boyunca yavaşça devam eder.Bir yıllık ameliyattan sonra kilo kaybı daha da yavaşlar. Operasyondan bu yana2 yıl geçtiğinde kilo kaybı tamamen durma eğilimindedir.

Bu süre zarfında kiloalımını önlemek için, hastalar kesinlikle ameliyattan sonra düzenli olarakegzersiz yapmalıdır.

Gastrik redüksiyon ameliyatı kararı hastaların tümyiyecekleri tüketme eğilimindedir. Bir anlamda, yıldönümü hissini tüketmeyebaşladıkları ve yağlı, yüksek kalorili enerji tükettikleri bilinmektedir.

Ancakbu ameliyattan önce hasta hastanın günlük yeme alışkanlıklarına devametmelidir. Aslında, protein açısından mümkün olduğu kadar yüksek yiyeceklertüketilmeli ve yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Bu tip bir diyetameliyat sonrası kilo verme sürecini etkiler, bu nedenle tüm hastalar mideameliyatından önce aşırı yemekten kaçınmalıdır.

Hastalar hızlı bir kilo kaybı sürecinden geçer. Ameliyatsırasında fazla kilonun % 55 ila % 70’i kaybedilir.

Bununla birlikte, sporda nekadar kilo verdiğiniz, ne kadar kilo verdiğiniz ve ameliyat sonrası ne kadarkilo verdiğiniz çok önemli olabilir.

Ancak, bu iki faktörün ameliyat sonrasıağırlığın alınmadığı noktada etkili olduğunu söyleyebiliriz. Araştırmalar buameliyattan sonra uzun yürüyüşlerde kilo alımının % 20’sinin geri kazanıldığınıgöstermiştir.

Mide küçültme Cerrahisinin tarihçesi

Tüp uygulamasında sadece ilk uygulamada aşırı şişmanlıkdurumunda tercih edildi. Amaç, başlangıçta hastayı mide ameliyatı ilerahatlatmak ve sonra hastayı gastrik bypass ameliyatına hazırlamaktı. Bununlabirlikte, son 10 yılda tubal greft ameliyatı ile başarılı sonuçların eldeedildiği ve bu işlemin obezite ve obezite hafifletici tekniklerde dahayoğunlaştığı görülmüştür.

Obeziteye karşı başarılı bir mücadelenin temeli beslenme,egzersiz ve davranış terapisinden oluşur. Amaç, vücut ağırlığını azaltmak veuzun vadede stabilize etmektir. Şiddetli obez insanlarda, bu önlemler her zamanbaşarılı değildir. Ayrıca, ilaç tedavileri şimdiye kadar kitlesel kilolukişilerde yankılanan bir başarıya yol açmamıştır.

Hal böyle olunca insanlariçin son çare mide küçültme ameliyatı seçeneği kalmaktadır. Hiç şüphe yok kiobezite, ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edici hastalıkların önemlibir nedenidir. Bazen fazla kilolu olmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İdeal vücut ağırlıkları üzerinde 100 kilo veya daha fazla olan kişilerin tıbbisorunlara yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Bu sorunlar diyabet, kalp hastalığı,uyku apnesi ve eklem problemleridir. Bu faktörlere dayanarak, aşırı kilolubireylerin neden şişmanlıklarıyla mücadele etmek için çeşitli kilo vermemüdahalelerine baktıklarını anlamak zor değildir.

Bariatrik cerrahi olarak dabilinen kilo verme ameliyatı olan mide küçültme ameliyatı, artık obezbireylerin döndüğü en yaygın müdahalelerden biri.  Hangi kilo kaybı ameliyatını seçerseniz seçin,prosedür pahalıdır ve yaşam tarzınızda büyük değişiklikler yapmanızıgerektirir. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, dikkate alınması gerekenfaydalar ve eksiklikler vardır.

En iyi kararı vermek için, mide küçültmeameliyatı artıları ve eksileri hakkında cerrahınızla dürüst ve açık bir şekildekonuşmanız gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı nasıl olur?

Bariatrik cerrahi, obez bir bireyin yiyecek alımını azaltmakiçin sahip olabileceği ve dolayısıyla kilo vermelerine neden olabilecek birdizi kilo verme prosedürünü ifade eder. Bariatrik veya metabolik cerrahi olarakda adlandırılan kilo verme cerrahisi, bazı durumlarda özellikle de obez olankişilerin tedavisi için kullanılır.

Gastrik bypass, mide ve ince bağırsaklarınyediğiniz yiyeceği kullanma şeklini değiştirerek kilo vermenize yardımcı olancerrahidir. Ameliyattan sonra mideniz daha küçük olacaktır. Daha az yiyecekledolu hissedeceksiniz. Yediğiniz yiyecekler artık midenizin bazı kısımlarına veyiyecekleri emen ince bağırsaklara girmez.

Bu nedenle, vücudunuz yediğinizyiyeceklerin tüm kalorilerini alamaz.

Mide küçültme ameliyatı genel anestezini altında yapılmaktadır.Mide küçültme ameliyatı sırasında 2 adım vardır. İlk adım midenizi küçültüyor.Cerrahınız, midenizi küçük bir üst bölüme ve daha büyük bir alt bölüme bölmekiçin zımba kullanır. Midenizin üst kısmı (kese adı verilir) yediğiniz yemeğinnereye gideceğidir. Kese bir ceviz büyüklüğündedir. Sadece 1 ons (oz) veya 28gram yiyecek (g) tutar.

Bu nedenle daha az yiyip kilo vereceksiniz. İkinci adımbypass. Cerrahınız, ince bağırsağınızın küçük bir kısmını (jejunum) kesenizdekiküçük bir deliğe bağlar. Yediğiniz yemekler şimdi poşetten bu yeni açıklığa veince bağırsağınıza gelecek. Sonuç olarak, vücudunuz daha az kaloriyi emecektir.Gastrik bypass iki şekilde yapılabilir.

Açık ameliyatla, cerrahınız karnınızıaçmak için geniş bir cerrahi kesim yapar. Baypas, mideniz, ince bağırsaklarınızve diğer organlarınız üzerinde çalışarak yapılır. Bu ameliyatı yapmanın birbaşka yolu da laparoskop denilen küçük bir kamera kullanmak. Bu kamera karnınayerleştirilmiş. Ameliyata laparoskopi denir . Kapsam, cerrahın karnınızın içinigörmesini sağlar.

Mide küçültme ameliyatında cerrahınız, karnınıza 4 ila 6küçük kesik yapar. Ameliyatı gerçekleştirmek için gereken kapsam ve aletler bukesiklerin içine yerleştirilir. Kamera ameliyathanedeki bir video monitörebağlı olur. Bu durum, cerrahınızın ameliyatı yaparken karnınızın içinigörmesini sağlar. Açık cerrahiye göre laparoskopinin avantajları elbette dahafazladır.

Daha kısa hastanede kalış ve daha hızlı iyileşme. Daha az acı. Küçükizler ve fıtık ya da enfeksiyon olma riski daha düşüktür.

Mide küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Mide küçültme ameliyatı yaklaşık olarak 2 ila 4 saat arasısürmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın hastanede en az 4 ila 7 gün arasındakontrol altına tutulması gerekmektedir.

Karın bölgesinde kesi kullanımı olmayancerrahi hastalar, çok rahat iyileşme süreci olan hastalar günlük yaşamlarınageri dönebilmek için kapalı prosedürle gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraklinikte yaklaşık 3 gün bekletilmelidir. Bu eğitimin sonunda, hasta taburcuolarak eve dönebilir.

Yaklaşık bir hafta boyunca, karın bölgesi kompulsifhareketlerle kapatılmalıdır. Doktor buna daha sonra izin verirse, hasta ağırişler yapabilir ve yapabilir.

Mide ameliyatından sonra hangi yiyecekleri almalıyımdiyorsanız et, yumurta, süt ürünleri ve baklagil sebzeler tavsiye edilir. Ancakher yiyecek yenmemeli  belirli ürünlerise az tüketilerek yenebilir. Ameliyat sonrası 3 gün boyunca klinik dinlenmegereklidir.

Ameliyat sırasında oküler fundusun iştah hormonunu salgılayan kısmıkaldırılır. Bu, hastanın iştahında bir azalmaya yol açar. Bu ameliyatın bazı uzmanlaragöre hiçbir yan etkisi yoktur. Sigara ve alkol tüketimi ameliyattan 10 gün öncedurdurulmalıdır. Ameliyattan 12 saat önce katı veya sıvı yiyecek alımıyapılmamalıdır.

Bu ameliyat aç karnına yapılır. Doktorunuz sizden bazı testleryapmanızı isteyecektir.

Mide küçültme ameliyatı ölüm riski!

Bu tür söylemler ne kadar etkili olur bilinmez ama cerrahiişlemlerin hepsinde mutlak bir risk vardır. Mide küçültme ameliyatı ölüm riskiile elbette sonuçlanmaz.

Ancak ameliyata karar vermeden önce tüm süreçleriyeniden gözden geçirmenizde yarar vardır.  Mide küçültme ameliyatı cerrahidir ve birçokriskleri vardır. Bu risklerin bazıları çok ciddi sonuçlar doğurur.

Bu riskleriameliyat olmadan cerrahınızla tartışmalısınız.

Mide küçültme ameliyatı riskleri

Genel olarak anestezi ve ameliyat için riskler şunlarıiçerir;

 • İlaçlara bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlar
 • Solunum problemleri
 • Kanama, kan pıhtıları, enfeksiyon
 • Kalp sorunları
 • Gastrit (iltihaplı mide astarı), mide ekşimesiveya mide ülseri
 • Ameliyat sırasında mide, bağırsaklar veya diğerorganlarda yaralanma
 • Midenin parçalarının birbirine zımbalandığıhattan sızıntı
 • Zayıf beslenme
 • Gelecekte bağırsaklarınızda tıkanmaya nedenolabilecek karnınızın içinde yara izi
 • Miden kese tutabileceğinden daha fazla yemektenkusma gibi riskler sayabileceğimiz riskler arasındadır.

Mide küçültme ameliyatı zararları

Cerrahınız sizden bu ameliyattan önce diğer sağlık hizmetisağlayıcıları ile testler ve ziyaretler yapmanızı isteyecektir. Kan testleri,safra kesenizin ultrasonu ve ameliyat için yeterince sağlıklı olduğunuzdan eminolmak için diğer testler.

Diyabet, yüksek tansiyon ve kalp veya akciğerproblemleri gibi diğer tıbbi problemlerin kontrol altında olduğundan eminolmadan mide küçültme ameliyatına başvurmayınız. Sigara içiyorsanız,ameliyattan birkaç hafta önce durmalı ve ameliyattan sonra tekrar sigaraiçmemelisiniz. Sigara içmek iyileşmeyi yavaşlatır ve problem riskleriniarttırır.

Kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştıran ilaçlar almayı bırakmanızistenebilir. Bunlar, aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), warfarin (Coumadin) vediğerlerini içerir.

Mide küçültme ameliyatı kaç TL?

Mide ameliyatı fiyatı özel hastanelerde ortalama fiyatlarıkullanılan malzemelere göre farklılık gösterir. Mide küçültme ameliyatı 2019güncel fiyatları ortalama 18 bin TL İle 24 bin TL arasında değişiklikgöstermektedir.

Mide küçültme ameliyatı diğer mide ameliyatlarına nazaranoldukça pahalı bir işlemdir.

Mide küçültme ameliyatının dışında mide botoksuile zayıflamak isteyenler mide küçültme ameliyatının 3’te 1 fiyatına üstelikcerrahi bir işlem olmaksızın yapabilir.

Devlet hastanesinde mide küçültme ameliyatı ve Mide küçültme ameliyatıdevlet karşılıyor mu?

Mide küçültme ameliyatları malzemeleri oldukça pahalıdır.Aynı zamanda ameliyatı gerçekleştiren cerrahlarda pahalıdır. Bu nedenle mideküçültme ameliyatını devlet hastaneleri maalesef karşılamamaktadır.

Mide küçültme ameliyatı şartları

Mide küçültme ameliyatının başlıca şartları bulunmaktadır.Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT)yapılan değişikliklere göre ameliyat minimum vücut kitle endeksi 40’tan 35’eçekilmesi uygun görülmüştür.

Cerrahi, ciddi kilo kaybına neden olabilir vesağlığı iyileştirebilir. Bununla birlikte, bazen ciddi komplikasyon riski devardır. İşlem sonrası sindirim problemleri ve eksiklik semptomlarından kaçınmakiçin birçok şeyi de değiştirmek zorundasınız.

Bu nedenle ameliyat sonrası iyibakım önemlidir.

Источник: https://www.haberonu.com/mide-kucultme-ameliyati

Mide Küçültme Ameliyatları Ücreti 2019

Mide Küçültme Ameliyatları

Tüp mide ameliyatı, günümüz de en büyük sağlık sorunu olarak görülen, birçok obezite hastası bayan, erkek olmak üzere herkesin ilgisini çekmektedir. Çünkü vücudu kilo alımına müsait pek çok kişinin, morbid obez hastası olma riski çok yüksektir.

Mide Küçültme Ameliyatı

Tartı da artan kiloların bir yerden sonra önünü almak zorlaşıyor. Hayat tarzı, beslenme biçimi, hareketsizlikten kaynaklanan kilo sorunu bir süre sonra istenilmeyen sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Hastalar fiziken yaşadığı problemler, psikolojik olarak verdiği savaşlar ve bir takım sağlık sorunları yaşamaktadırlar.

Bu sorunlar yetmezmiş gibi birde çevre de insanların bilinçsizce konuşmaları ile mücadele veren obezite hastaları, başarısız diyet sonucun da cerrahi olarak bir çözüm arayışına düşmektedirler. Bir hekime baş vurmak çok doğru bir karar olacaktır.

Çünkü artık kesin çözüm olan yöntemlere yönelmek gerekmektedir.

Obezite hastası olarak bir yaşam sürdürmek yerine, kendi sağlığı ve psikolojisi için cerrahi yöntemler arasın da en ideal çözüm olan tüp mide ameliyatının, nasıl olduğu ? Kimlerin bu ameliyatı yaptığı ?

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı olmuş insanların görüşlerini, araştırak doğru kararı vermelidirler.Belli kilolara gelmiş bireylerin tek başına yöntemler denemesi anlamsızdır. Çünkü obezite hastalarının %95 disiplinli bir iradeye sahip değillerdir. Vücut kitle endeksi 35 ve üzeri olan hastaların cerrehi bir müdahale olmadan zayıflamaları zordur. Elbette imkansız değildir.

Büyük uğraşlar sonucunda zayıflayabilirler. Mesele, biraz da kiloları vermek değil, verdikten sonra iki katı olarak geri almaktır. Tıbbi bir destek aldıktan sonra muhakkak her şey daha kolaylaşacaktır.Tüp mide ameliyatı olmaya karar vermiş bir kişi ilk olarak, tüp mide ameliyatı fiyatı araştırmak isteyecektir.Kişiyi sarsmaması için en ayrıntılı konulara dikkat edilmelidir.

Tüp mide maliyetleri farklı özel hastanelere göre değişim göstermektedir. Çünkü sadece bir kişi ameliyat olmamaktadır. Durum sadece ameliyattan ibaret değildir.

Bunun psikoloji ve diyet bölümü de vardır. Bunlarda artı masraf olduğu için hastaneler buna göre fiyat listesi çıkarmaktadır. Bu ücret listelerinde her şey içinde olarak düşünülmektedir.

Asıl önemli olan aşama ameliyat sonrası desteklerdir.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Özel Hastane

Tüp mide ameliyatı fiyatı özel hastanelerde değişiklik göstermesinin nedenleri aşağıda belirtilen başlıklar da açıklanıyor.

 • Hekim maaşı
 • Ekip maliyeti
 • Malzeme fiyatı
 • Refakatçı maliyeti
 • Yoğun bakım maliyeti
 • Refakatçı kalış maliyeti

Yukarıda ki ücretlendirme de değişiklik olması durumun da, direk olarak tüp mide ameliyatı fiyatını etkileyecek bir faktördür.

Bu başlıkların açılımı;
Hekim maaşı
Tüp mide ameliyatı yapan hekimin nerede görev yaptığı, doktorun sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmasının olup olmaması, hekimin görev yaptığı kurum ve kuruluş, hekim uzmanlığı, doçent veya prof olması, tüp mide ameliyatı fiyatını direk etkiliyen bir sebeptir.

Tüp mideoperasyonunu yapan hekimin tecrübesi çok önemli bir husustur. Mide küçülme ameliyatına yeni başlamış doktorun tecrübesi ile bu alan da yıllarını harcamış doktor tecrübesi bir değildir. Ayrıca obezite hastasını müşteri olarak gören doktor sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Seçeceğiniz doktar da dikkat etmeniz gereken en önemli etken de budur.

Sizi yaklaşım tarzı müşteri olarak mı ? Yoksa gerçekten sizi kilolarınızdan kurtarmayı hedefleyen, yardımcı olmaya çalışan bir hekim gibi mi? Öncelikle seçtiğiniz doktor güven vermelidir. Samimi olmalıdır ki bu uzun yolculukta rahat bir şekilde kendinizi gözü kapalı teslim edebilesiniz.

Tüp mide ameliyatı yapan hekiminizin hastalarıyla sosyal medya üzerinden doktor grupları üzerinde bir araştırma yapmalısınınız. Olumsuz ve başarılı hastalarını değerlendirmelisiniz.

Ayrıca başarılı ameliyat yaptığı hasta sayısı arttıkça, ameliyat fiyatında artma olur. Hekimin geçmişte hastaların da oluşan komplikasyonları düzelte bilmesi, hastaların sağlığını yoluna koyabilmesi çok önemlidir.

Hekimin ölüm vakasının olup olmamasını araştırmalısınız. Bu etkenlerin hepsini toplayıp hekiminizi doğru seçmelisiniz.
Tüp Mide

Ekip maliyeti

Ameliyata girecek ekipteki insan sayısı maliyeti etkiler. Ayrıca operasyonunuza özel bir ekip katılmasını isterseniz mide küçültme ameliyatı fiyat listeniz de artma olacaktır. Özel ekipteki avantaj çok önemlidir. Tecrübe sahibi bir ekip ise stres yapmanıza gerek yoktur.

Malzeme fiyatı

Kaliteli olması ve markası çok önemlidir. Bu konu da titizlik göstermeniz gerekmektedir. Bir de malzeme yabancı veya yerli üretim ise mide küçülme ameliyatı fiyatı dolaylı olarak değişiklik gösterir.

Hastanenin maliyeti

Özel veya devlet hastanesi olmasında büyük değişiklikler vardır. Devlet hastanesinde ücretler devlet tarafından ödenmektedir. Fakat özel bir hastane ise sosyal güvenlik kurumu ile anlaşması var mı yok mu, kalitesi ve hastalar tarafından ün salmış özel hastaneler işletme stratejisi gereği tüp mide ameliyatı fiyatı direk olarak artmaktadır.

Yoğun Bakım maliyeti

Tüp mide amliyatı olmuş hasta, mutlaka bir gece yoğum bakımda kalması gerekmektedir. Sağlık durumuna göre iki le üç gün arasında da kalabilir. Bu duruma hekim karar verir. Kaldığı gün kadar özel hastaneler de tüp mide fiyatı artar. Her hastanenin fiyatları değişiklik gösterir.

Refakatçi Kalış maliyeti

Devlet hastanesinde kesin refakatçı ücreti ödenmez. Özel hastanelerde ise refakatçının kaldığı gün kadar ücreti tüp mide ameliyatı fiyat listesine yansıtılır.,

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı

Mide küçültme ameliyatı maliyeti, 2018 listesine bakıldığı zaman çok uç noktalarda fiyatlar bulunmaktadır. Mesela 6 bin TL’ye ameliyat olabilinecek hastane bulunabilirken, 50 bin TL’ye de ameliyat fiyatı veren özel hastanelerle karşılaşabilirsiniz.

Baştan da bahsettiğimiz gibi hastanenin desteğine ve kalitesine göre değişim gösterilmektedir. Bu da çok normal durumdur. Obez bir insanın zaten psikoloji alt üst durumdadır. Çünkü toplumda bazı insanlar çok acımasız bir şekilde eleştiriler yapmabilmektedir. Bu da hastaları derinden etkilemektedir. Bu yüzden insanlar hiçbir zaman incitilmemelidir.

Heran  obezite hastasıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu hastalığa bazen bir sağlık problemleri sonucu yapılan tedavi ve ilaçlar sebep oluyorken, bazen de yemeğe duyduğu ilgisinden  kaynaklanmaktadır. Kişinin kendisinden kaynaklanıyorsa mideyi toparlaması gerekmektedir. Mide ameliyatı çok gereklidir. Bazı özel durumda ameliyat olunmalıdır.

Tabi her kilolu insanda ameliyata sarılmamalıdır. Zaten ameliyat olmak için sağlık bakanlığı tarafından belli sınırlamalar getirilmiştir. Orta seviyede kilosu olan bir insan diyetisyen yardımı ile de kilolarından kurtulmaktadır. Her insan hemen ameliyat fikrine kapılmamalıdır. Kişi ameliyattan önce sağlıklı beslenmesine önem vermelidir.

Sağlıklı beslenen insanların ciltlerine de yansımaktadır. Sağlıklı beslenen ve bunu yaşam standardı haline getiren kişi kilolarından belli bir zaman içinde kurtulabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olanların Yorumları

Tüp Mide Yorum

Tüp Mide Yorum

Tüp Mide Yorum

Tüp mide ameliyatı oldunuz mu? Kaç kilo verdiniz? Ameliyat olmak isteyen arkadaşlarımıza moral motivasyon için tecrübe ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Источник: https://www.obezitehaber.com/mide-kucultme-ameliyatlari-ucreti-2019/

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır, Mide Küçültme Riskleri Nelerdir

Mide Küçültme Ameliyatları

mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır, mide küçültme riskleri nelerdir

Modern obezite cerrahisini oluşturan mide küçültme ameliyatı ve mide bypass’ı gibi günümüzde sıkça tercih edilen yöntemlerin, ülkemizde tanınmasında öncülük eden ve birçok genç cerrahın yetişmesinde eğitmen olarak katkısı bulunan öğretim üyesi Prof. Dr. Koray Tekin’e aşağıdaki obezite cerrahisi ile ilgili bilgilendirici makaleyi bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Mide küçültme ameliyatı, midenin büyük bir kısmı cerrahi bir operasyon ile çıkartılması şeklinde yapılır. Laparoskopik, yani karın duvarı kesilmeden, küçük deliklerden özel aletler ile girilerek yapılır. Bu sayede vücudumuz fazla strese maruz kalmaz ve tüp mide ameliyatı sonası iyileşme, günlük yaşantıya dönüş oldukça hızlı olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Mide kelepçesi ameliyatı: Mide kelepçesi ameliyatlarında cerrah, midenin üst kısmına, silikon şişirilebilen bir kelepçe yerleştirir.

Bu kelepçe sayesinde mide, birkaç lokma ile dolacak ve fazla gıda tüketilmesi engellenecektir. Ameliyat sonrasında takılan kelepçe, cilt altına yerleştirilen hazne aracılığı ile küçültülebilir veya büyütülebilir.

Mide küçültme ameliyatı gibi herhangi bir büyük kesi olmadan yapılan ameliyattır.

Mide bypass ameliyatı: Amerika’da 5 yıl öncesine kadar en sık tercih edilen yöntemdir. Mide küçültme ameliyatının yaygınlaşması ile ikinci sırada tercih edilen yöntem olmuştur. Bu yöntemde mide hemen yemek borusu girişinin altından ikiye bölünerek küçük bir mide poşu oluşturulur.

Bu ameliyatta mide küçültme ameliyatının aksine midenin herhangi bir parçası çıkartılmaz. Oluşturulan yeni küçük mide, ince barsak ile birleştirilerek; gıdaların büyük mide ve ince barsağın ilk kısmını bypass etmesi sağlanır.

Bu sayede hem az yemekle doyma hem de alınan gıdanın daha az emilmesi amaçlanır.

Bu yöntemi birinci basamakta tercih etmeyişimizin ana sebebi aslında hem mide hem de bağırsağın ameliyatta aynı anda kullanılmasıdır.

Her türlü obezite cerrahisi yönteminden sonra kilo alımı riski vardır, bu yüzden öncelikle mideyi küçültüp bağırsaklar üzerinde herhangi bir işlem uygulamadan zayıflamayı sağlayarak, zaman içerisinde mide küçültme ameliyatı olanlar ın kilo alımı durumunda ince bağırsakları işleme dahil etmenin uygun olduğu düşünülmektedir.

Mide katlama ameliyatı: Mide katlama ameliyatı, diğer mide küçültme yöntemlerine göre daha düşük maliyetlidir. Ameliyat sırasında mideye yabancı bir cisim yerleştirilmez. Ameliyat ön duvar katlanması veya ön- arka duvar katlaması şeklinde yapılır.

Bu yöntem ilk tanıtıldığında midenin kesilme hattında yırtılma kaçak ya da sızıntı gelişme riskini ortadan kaldıracağı umulmuştu. Fakat uygulandıkça ameliyat sonrası ilk günlerdeki aşırı bulantı, kusmalar ve nadirde olsa dikişlerde yırtılmaya bağlı kacaklar görülünce düşük maliyetine rağmen popülerliğini yitirdi.

Son olarak kilo verim oranları mide küçültme ameliyatına göre daha düşük çıkması nedeniyle, neredeyse yapmaya devam eden birkaç merkez dışında tamamen terkedildi.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır

Mide küçültme ameliyatları, genellikle ileri derecede obezite problemi olan ve diyet, spor gibi yöntemlerle kalıcı kilo verimini sağlayamayan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Obezitenin derecesini belirlemek için en sık “vücut kitle indeksi” denen, kilomuzun boyumuza oranlanması ile elde edilen bir rakam kullanılır. Örnek olarak 2 metre boyunda 160Kg ağırlığındaki bir kişinin İ’si:

 • Boyun karesi 2×2=4,
 • Kilo/boyun karesi 160/4= 40

olarak belirlenir.

İ’nin normal oranları yaşa göre değişim göstermektedir. 19 – 25 arası sağlıklı aralık olarak kabul edilir. İ değerleri: 25 üzeri kilolu, 30 üzeri 1.derece obezite, 35 üzeri 2. derce obezite, 40 ve üzeri 3. derece obezite olarak kabul edilir.

35 ve üzerindekiler yandaş hastalıkları varsa, 40 üzerinde olanlar ise yandaş hastalık olmasa bile cerrahi tedavi için uygun olarak değerlendirilirler. Kas kütlesi çok olanlarda İ tek başına yanıltıcı olabilir. 30 – 35 arasında olup obezite ile alakalı yandaş hastalığı olanlardaki durum tartışmalıdır.

Bu konudaki otorite derneklerden “Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği” 1. derece obezitede cerrahi yaklaşımın, deneyimli cerrahlar tarafından, her hasta için özel değerlendirme yapılmasını önermektedir.

Yaş aralığı açısından mide küçültme ameliyatları kimlere yapılır sorusunun cevabı; mide küçültme ameliyatı için yaş aralığı 13 – 65 olarak verilmektedir.

Fakat literatürde fiziksel kondisyonu uygun bireylerde 70 yaş üzeri hastalar bildirilmiştir.

Çocuklarda ise en küçük yaş 13 olacak şekilde yine obezite cerrahisinde deneyimli bir merkez olma şartı ile ameliyatlara onay verilmektedir.

Psikiyatrik hastalık durumunda ise psikiyatristin onayı alınmak kaydıyla hastalığı kontrol altında olan kişilerde mide küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri

Ameliyat olmak isteyenler en çok mide küçültme ameliyatı riskleri konusunda endişelenmektedir.

10 yıl öncesinde mide küçültme ameliyatları sonrasında komplikasyon oluşma oranları yaklaşık %2-5, ölüm oranları ise binde 2 olarak bildirilmişti. Günümüzde bu oranlar gelişmiş merkezlerde binde 1’in altına inmiş durumda.

Obezite cerrahisi gelişen teknoloji ve zaman içerisinde cerrahların artan deneyimi sayesinde mide küçültme ameliyatı riskleri azalmış ve daha güvenli olmuştur.

Komplikasyonların başında kaçak ya da diğer adıyla sızıntı gelmektedir. Midenin kesilme hattının üst kısmı en zayıf noktadır. Bu alandaki zımba hattında oluşabilecek küçük bir açılma bile karın içerisinde tehli bir enfeksiyona yol açabilir. Bu enfeksiyonun tedavisi haftalar sürebilir.

Uygun tedavi teknikleri uygulanırsa daha kısa sürede ve tekrar ameliyat gerekmeksizin sızıntı tedavi edilebilir.

Yine ameliyatı uygun bir hastanede ve deneyimli bir ekip tercih ederek yaptırmak hem kaçak riskini en aza indirir hem de olması durumunda tedavi olabilme ve düzelme şansınızı önemli ölçüde artırır.

Emboli, yine çok konuşulan ve sadece obezite cerrahisi ile ilgili olmayan, diğer tüm ameliyatlar sonrasında görülebilen, büyük olduğunda hayati teh oluşturabilen mide küçültme ameliyatı riskleri arasında yer alır. Burada yine en önemli konu emboli oluşma riskini en aza indirecek tedbirleri almaktır.

Bunların başında kan sulandırıcı ilaçları kullanmak, ameliyat esnasında bacaklar etrafına sarılan ve aralıklı hava kompresyonu ile kan dolaşımını destekleyen cihazın kullanımı emboli riskini en aza indirecektir. Ameliyattan çıkan hastanın erken yürütülmesi yine emboli riskini azaltacak önlemlerden biri olacaktır.

Mide küçültme ameliyatı riskleri arasında yer alan kanama, çok sık olmasa da karşılaşılabilen durumlardandır. Çoğu zaman kendiliğinden durur, bazen kan vermek gerekebilir. Nadir olarak hastanın tekrar ameliyata alınması gerekebilir. Çoğu zaman hayati teh oluşturmaz.

Tüm bu ciddi komplikasyonlarla karşılaşılmaması ve karşılaşıldığında uygun şekilde tedavi edilebilmesi için tecrübeli bir ekip ile uygun bir hastanede obezite cerrahisinin uygulanması çok önemlidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Konusunda uzman bir cerrah tarafından yapılması gereken mide küçültme ameliyatı, hastanın duruma göre birkaç gün hastanede kalmayı gerektirir. Hastaneden çıkıldıktan sonra evde ağır iş yapmadan birkaç günlük dinlenme sonrasında, iş ve sosyal hayata devam edilebilir.

Ameliyat sonrasında hastanın iştahı eskisi ile kıyaslanamayacak kadar azalacaktır. Mide küçültme ameliyatı sonrası öncelikle sıvı ile başlayıp, sonrasında püre yapılmış gıdalar ile beslenmesine devam eden hastalar, 8. Haftada katı gıdaya geçebilmektedirler.

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme planı ile ilk altı ay içinde hastalar etkili şekilde kilo vermektedir. İlerleyen zamanlarda mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme yine diyetisyen eşliğinde programlanmalıdır. Operasyon öncesindeki beslenme tarzına geri dönen hastalarda, midenin tekrar genişlemesi olmaksızın kilo almak mümkündür.

Bu durum diyet ile kontrol edilemez ise mide küçültme operasyonu tekrarlanabilir ya da “bypass” türü alınan gıdanın emilimini de azaltan ikinci revizyon ameliyatı yapılabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede erken dönem öncelikle berrak ve kıvamlı sıvılar ile başlamaktadır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası sıvı döneminde besin alımının başladığı ilk günden itibaren açık sıvıdan koyu sıvıya doğru geçiş sağlanmaktadır. Bu dönem ilk 2 haftayı kapsamaktadır. 3. ve 4.

Hafta püre ve yumuşak katı dönemi olarak devam etmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme planı ilk bir ay için normal beslenmeye geçiş süreci olarak düzenlenmiştir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası protein kaynakları beslenmede en çok tüketilmesi istenen gruptur. Bu nedenle sıvı dönemde tüketimine önem verilmektedir. Hastanede ilk olarak su, %100 elma suyu ile sıvı alımına başlanmaktadır. İlerleyen günlerde açık şekersiz çay, et/tavuk suyu şeklinde devam edilmektedir.

Taburculukla beraber evinizde ilk 7 gününüz için hastanedekiyle aynı berraklıkta sıvılar tüketilmelidir. Evde devam edeceğiniz sıvılar ilk günlere ek olarak; sulandırılmış yarım yağlı/ light ayran, light süt veya laktozsuz süt, yeşil yoğurt suyu, 5.

Günden itibaren başlayabileceğiniz, bakliyat, un, salça içermeyen süzülmüş çorbalar, %100 meyve suları ve şekersiz komposto şeklindedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası sıvı dönemin 2. Haftasında kıvamlı sıvılara başlanabilir. 7. Günden itibaren süt ürünleri sulandırmadan da tüketilebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası protein ihtiyacını yeterli miktarda karşılamak için protein tozu tuketilmeye başlanmalıdır. Bu dönemde rafadan yumurta, yumuşak peynir, çılbır, omlet gibi yumuşak katı denemeleri, kişilerin besinleri tolere edebilme durumları değerlendirilerek, denenmektedir.

Katı et ve tavuk parçaları içermeyen çorbalar (10. Günden itibaren terbiye edilebilir) blenderize edilerek tercih edilebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası püre dönemi 3 ve 4. haftaları kapsamaktadır. Bu dönemde az yağlı, blenderize yiyecekler tüketilmelidir. Protein tozuna devam ederken et ve tavuk suları ile zenginleştirilmiş sebze püreleri tercih edilmelidir. Ayrıca et ve tavuk parçaları blenderize edilmemelidir.

Et grubundan sadece balık eti yumuşak şekilde 21. Günden itibaren tüketilebilirObezite cerrahisi sonrası erken dönemde tüketilmemesi gereken besinleri midenin iyileşme sürecini olumsuz etkileyen ve sindirimi zor olan besinler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Örneğin asitli-gazlı içecek, türk kahvesi ve kafeinli kahveler, yağ ve yağlı yiyecekler, sofra şekeri ve şekerli yiyecekler, acı sos veya baharatlar sindirimi zor katı besin olarak et, tavuk, kuru baklagiller, çiğ sebzeler tüketilmemelidir.

Obezite cerrahisi sonrası yemek tarifleri ile tat duyusundaki değişmeler kontrol altına alınabilmektedir. Bu noktada diyetisyeninizle iş birliği içinde olmanız oldukça önemlidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Hastanın Hayatı Nasıl Değişir

Mide küçültme ameliyatının amacı, mide hacmini küçültmektir. Küçülen mide hacmi nedeniyle, erken tokluk hissi oluşmakta ve bu sayede gün içerisinde alınabilen gıda miktarı önemli derecede azalmaktadır. Mide küçültme ameliyatı sonrasında gıda tüketimi yaklaşık olarak ¾ oranında azalmaktadır.

 Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenme şekline dikkat edilmediğinde mide tekrar genişlemese bile kilo alımı olabilmektedir. Buna izin vermemek için ameliyat sonrası hastanın profesyonel bir ekip tarafından düzenli bir şekilde takibi esastır.

Başarı, düzgün bir ameliyat kadar, mide küçültme ameliyatı sonrası uygun bir takiple mümkündür.

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar

Mide küçültme ameliyatı ile ilgili en çok merak edilenler arasında mide küçültme ameliyatı yorumları yer almaktadır. Mide küçültme ameliyatı olanlar neler yaşadı, sonrasında hayatları nasıl değişti, zorlukları nelerdir kendilerinden duyulmak isteniyor. 

 • Yıllardır obezite problemi yaşayan opera sanatçısı Deniz Yetim de mide küçültme ameliyatı olanlar arasında. Deniz Yetim yaptığı araştırmaların neticesinde Prof. Dr. Koray Tekin ile karşılaşmış. Duyduğu güven ile gözü kapalı kendisini Koray Tekin ve ekibine teslim ettiğini söyleyen Yetim, ameliyat sonrası yaşama olan sevincinin geri geldiğini, nefes alışlarının değiştiğini ve kendisini mutlu hissettiğini söyleyerek Koray Tekin ve ekibinin kendisi için artık aileden biri olduklarını söylüyor.
 • Öğretmen olan Çağla Tuna da 2012 yılında mide küçültme ameliyatı olmaya karar vererek, tamamen tesadüf eseri, hiç araştırma yapmadan, internette isim ve numarasını gördüğü Koray Tekini arayarak ameliyat oldu. Prof. Dr. Koray Tekine teşekkürü borç bildiğini belirten Çağla öğretmen ameliyattan önce 160 kilo olduğunu, geçen 4,5 senelik süreçte 80 kilodan kurtulduğunu belirtiyor. Çağla Tuna olduğu ameliyattan hiç pişmanlık duymadığını söylüyor ve keşke daha önce Prof. Dr. Koray Tekinle karşılaşsaydım diyor.

Источник: http://saglikloji.com/mide-kucultme-ameliyati-nasil-yapilir-mide-kucultme-riskleri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.