Mide Yanması ve Ekşimesini İhmal Etmeyin

MİDE YANMASI VE EKŞİMESİNİ İHMAL ETMEYİN

Mide Yanması ve Ekşimesini İhmal Etmeyin

     Yaygın olarak görülen reflünün ülser, koroner kalp hastalığı ve safrakesesi taşı gibi başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirten uzmanlar, mide ekşimesi ve yanmasının dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Yaşam kalitesini düşüren reflüyü önlemek için akşamları ağır yemeklerden kaçınmak, az ve sık yemek, yatak başını yükseltmek gibi bazı tedbirler etkili olabilir.

Mide Yanması Dikkate Alınmalı

     Op. Dr. Şerafettin Özer, Reflü (GÖRH) hastalığının evrensel olarak kabul edilen bir tanımı bulunmadığını belirterek “Hastalığı belirtilerine göre tanımlamak en basit yaklaşımdır.

Ancak mide ekşimesi (mide yanması) ve mide asidi geri kaçması gibi reflü göstergesi olduğu düşünülen belirtiler toplumda çok yaygındır ve birçok kişi bunları normal olarak değerlendirir ve tıbbi yardım aramaz” dedi.

Başka Hastalıkların Belirtisi Olabilir

     Bu belirtilerin yemek borusu darlığı, diffüz özofageal spazm, özofagel karsinom, mide çıkışı darlığı, safra kesesi taşı, gasrtrit, duodenal ülser, koroner kalp hastalığı gibi başka hastalıklarda da görülebildiğine dikkat çeken Op. Dr. Şerafettin Özer, “O nedenle bu belirti ve şikâyetler görüldüğünde muayene ve incelenmesi tanı için çok önemli olmaktadır” uyarısında bulundu.

Yaşam Kalitesini Düşürüyor

      Reflü hastalığının gece belirtileri üzerine yapılan çalışmada toplumda yaklaşık 5’te 1 oranında haftada en az 1 kere gece mide ekşimesi ve mide yanması olduğuna dikkat çeken Özer, “Mide ekşimesi olanların % 80’inin gece, % 65’inin hem gece hem gündüz şikâyetleri olmaktadır. %63‘ü uykuya dalışının ve ertesi gün işlerinin etkilendiğini bildirmektedir. %72’si reçeteli ilaç kullanmaktadır. Yaklaşık yarısı (%45) güncel tedavilerin bütün belirtileri rahatlatmadığını bildirmektedir” diye konuştu.

Sistemdeki Sorun Reflüye Yol Açıyor

     Yemek borusu ile mide birleşiminde bir yüksek basınç bölgesi bulunduğunu, normal zamanda bu bölgenin kapak görevi yaptığını belirten Op. Dr. Şerafettin Özer, “Bu bölgede halka şekilli askı kas yapısı ve tutturucu liflerden oluşan özelleşmiş bir kalınlaşma vardır.

Bu kaslar yutma işlemi yapılırken gevşer, besin borusunun mideye geçişine imkân sağlar; ek olarak, mide duvarı gaz ve sıvı ile gerildiğinde açılır gazın çıkmasına (geğirme) izin verir. Bu sistemin görevini yapamaması GÖRH’e sebep olmaktadır. Mide suyunun, yemek borusuna doğru ters akımına karşı direncin kaybolmasıdır.

Bağırsak Kanunu’na göre akım ağızdan anüse doğrudur” diye konuştu.

Aşırı Yemek Mide Duvarlarının Gerilmesine Yol Açıyor

      Aşırı yemek yeme ve yüksek yağ içerikli beslenme alışkanlığına bağlı olarak mide boşalmasının gecikmesinin mide duvarlarının gerilemesine sebep olduğunu belirten Op. Dr.

Şerafettin Özer, “Meydana gelen bu gerilme, genişlemiş mide duvarları tarafından kapağın kapatılamamasına neden olur ve yemek borusunun mide sıvısına mağduriyetiyle sonuçlanır. Tekrarlayan maruziyet inflamasyon ve mide girişinde yapı değişikliğine neden olur.

[attention type=yellow]
Özofajit (yemek borusu iltihabı) ve kardit görülür. Hasta bu durumu yutkunmayı arttırarak dengelemeye, tükürük sıvısının geri kaçan mide suyunu nötralize ederek reflünün oluşturduğu rahatsızlığı yatıştırmaya çalışır. Artan yutkunma, hava yutma, karında şişkinlik ve geğirme ile sonuçlanır.
[/attention]

Bu durum mide gerilmesini arttırarak yemek borusunun maruziyetini, tekrarlayan hasarını arttırarak bir kısır döngü yaratır” dedi.

Uyumadan Önce Yemek Yemeyin
Op. Dr. Şerafettin Özer, reflü olmamak için tedbirleri de şöyle sıraladı:

▶ Yatak başını yükseltmek,

▶ Vücudu saran kıyafetler giymekten kaçınmak,

▶ Az ve sık yemek,

▶ Uyuma vaktinden kısa bir süre önce yemek
yemekten kaçınmak,

▶ Alkol, kahve, çikolata gibi basınç azaltan
besinlerden uzak durmak.

▶ Akşamları karnımızı doldurmamalıyız!”

Reflü, Kronik Bir Hastalıktır

         Reflünün sebebinin tam olarak araştırılması ve sebebe yönelik tedavinin yapılması gerektiğini belirten Op. Dr. Şerafettin Özer, “Salgı azaltıcı ilaçlar, antiasitler hafif vakalarda komplikasyonları olmayan durumlarda kontrol ve takip çok önemlidir. Reflü, şimdilerde yemek borusu hastalıkların çoğunluğunun sebebi sayılmaktadır.

Kronik bir hastalıktır. Tıbbi tedavi gerektiğinde bu tedavi ömür boyu sürer. Çeşitli endoskopik anti-reflü müdahalelerinin geliştirilmesinde son çabalar, çığır açıcı olmalarına rağmen reflüyü kontrol altına almada kalıcı bir başarı göstermemişlerdir.

Anti-reflü cerrahisi etkili ve uzun vadeli bir tedavi ve gastroözofageal kapağı onarabilen tek yaklaşımdır” diye konuştu.

Источник: https://www.sehirgazetesi.com/2018/06/08/mide-yanmasi-ve-eksimesini-ihmal-etmeyin/

Yemekten sonra sürekli mide yanması – ne yapmalı?

Mide Yanması ve Ekşimesini İhmal Etmeyin

Sindirilmiş yiyeceklerin özofageal sisteme girmemesi gerçeği nedeniyle mide ekşimesi göründüğünden, göğüste ve rahimde sürekli yanma endişesi olduğunda, faringeal bölgeye ulaşır. Bir belirtinin ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. Çoğu karaciğer hastalığının yanı sıra ülserler veya gastrit eşlik eder.

Kalıcı mide ekşimesi nedenleri

Yemek midede kaldıktan sonra geri dönemez, sfinkter nedeniyle kas tıkanması var. Bu nedenle, özofagus çok tahriş edicidir, kişi hoş olmayan bir acı hissi, yanma hissi doğurmuştur.

Semptomatoloji, bir kişi ağır bir şey kaldırdığında kötüleşir; karın bölgesindeki basınç arttıkça, midede bulunan gıdaların yemek borusunda kalması tehlidir. Sık mide ekşimesiyle ilgili endişeleriniz varsa, derhal muayene edilmelidir.

Bazen mide ekşimesi ciddi kalp rahatsızlıklarıyla karıştırılır – stenokard , aynı zamanda şiddetli ağrıya, yanmaya neden olur. Bu durumda bir kardiyolog ile görüşmeniz gerekir.

Sürekli mide yanması böyle faktörleri provoke eder:

1. Aşırı kilo. Karında bol miktarda yağ birikirse, midede basınç yükselir, kilonuzu sürekli kontrol etmek, sağlığınızı güçlendirmek önemlidir.

2. Ekşi meyveleri kötüye kullanma – elma, limon, kefir, siyah ekmek.

3. Bir kişi kuvvetli kahveye bayılırsa, mide alanında asidite yükselir.

4. Bir kişi sıkı kıyafetler giyerse, sürekli ağır yiyecekleri toplar, böylece midede bulunan yiyecekler yukarı akmaya başlar, yemek borusu valflerine bastırır.

5. Bir kişi yiyecekleri kötüye kullandığında, midesi uzar, daha sonra gıdayı tamamen sindirmek için gerekli olan asit üretilir. Bu nedenle, sık sık ve küçük miktarlarda yemeniz gerekir. Likit içki içmek için küçük yudumlar, böylece özofagustan asit yıkayabilirsiniz. Mide suyundaki asidite atlaması nedeniyle soda ile taşınamazsınız.

Yatmadan önce yemeyin, bir kişi hareket ederse, salivenin azaldığı, salivenin azaldığı, bir kişi uyurken salgının oluşmadığı çok miktarda tükürük üretilir. Yatmadan 4 saat önce akşam yemeği yemeniz gereken son kez yastık üzerinde yüksekte yalan söyleyin.

6. Sürekli mide ekşimesi, midede asit enzimlerinin çok miktarda üretilmesinin yardımıyla, ilaçların uzun süre kullanılmasının bir sonucu olabilir, bu yüzden ekşiğer çok çabucak özofagustan itilir. İlaçlar, yedikten sonra alınmalıdır.

7. Mide ekşimesi, yaşanan stresin bir sonucu olabilir. Bu durumda, psikolojik yardıma ihtiyacınız var.

Sürekli mide yanması tedavisinde kullanılan yöntemler

Mide enzimlerinin işini azaltabileceğiniz ilaçları almalısınız. Böylece midenin, yemek borusunun mukoza zarını koruyabilirsiniz.

Geleneksel şifacılar mide ekşimesi, soda, süt, tebeşir, sorbentler kullanmanızı önerir. Tüm bu ilaçlar kısa süre semptomları hafifletir, bu nedenle ek bir tedavi dersi almanız gerekebilir.

Sürekli mide ekşimesiyle birlikte diyet

Düzgün yemenin, küçük porsiyonlarda 6 kata kadar önemli olması. Sadece rahatlayamazsın, mümkün olduğunca hareket etmeniz, yürümeniz, oturmanız gerekir. Yedikten hemen sonra karnınızı bir kemerle sıkıştırmak yasaktır. Gece atıştırmalıklarını unutmak gerekiyor.

Her insanda, soğan, ekşi sebzeler, sebzeler, sarımsak, beyaz lahana ve lahana turşusu, çikolata, yağlı sutta bulunan bazı yiyeceklerde mide ekşimesi oluşabilir. Ayrıca karbonatlı içecekler, bira, kuru beyaz şarap, şampanya vazgeçmeye değer.

Yukarıdaki gıdaların hepsinden dolayı, midenin içindeki basınç artar, bu nedenle asidite atlar. Bağırsak, önleyici amaçlar için, kabızlığı önlemeye yardımcı olan yiyecekleri tam ve düzenli olarak çalışmalıdır.

Kalıcı mide yanması tedavisinde geleneksel yöntemler

1. Patatesleri alın, ovun, suyu alın. Yarım fincanla günde 4 defa yemek.

2. Çiçeklenme karabuğunu kullanın, yakın, kül çıkarın, burçlarını inceltin. Sabah, öğle ve akşamlarda içelim.

3. Yeşil kenevir tohumları ye.

4. Tebeşiri 30 dakika önceden ısıtın, yemekten önce yiyin.

5. Darphane, St. John's wort, az miktarda zopnik içeren mide ekşimesi koleksiyonuyla etkili bir şekilde yardımcı olur.

6. Mide ekspresini iyileştirin bal yardımcı olur, yemeden önce biraz az miktarda alınmasını engeller.

7. Meşrubatları ezin, toz kullanın, ılık süt ile yıkayın.

8. Bataklık aureus alın ve haşlanmış suyla döktürün. Ayın sonuna kadar tüketmek.

9. Kızarmış buğday ile pişirilen toz yardımcı olur. Günde üç defa yeterli iki gram var.

Kalıcı mide ekşimesi riski

Hastalık zamanla iyileşmezse, o zaman gelecekte de gözlemlenebilir:

1. Kan yoluyla kusma, tabureler koyu renkte iken katran şeklinde.

2. Göğüste keskin bir ağrı var, baş çok dönüyor, kişi bilinç kaybediyor.

3. Gıdaları yutmak acıyor.

4. Kişi keskin bir şekilde kilo verir.

5. Dokularda dehidrasyon meydana gelebilir.

Yukarıdaki semptomatolojinin tümü kronik mide ekşimesinden bahsetmektedir. İhmal edilen forma yalnızca durağan koşullar altında muamele edilmesi önemlidir, burada tam bir incelemeye tabi tutulmanız gerekir.

Semptomolojiyi kolaylaştırmak, zararlı ve antasit etkilere sahip olan ilaçlara yardımcı olacaktır. Birinci grup, midede suyun asiditesini azaltabilen bir antasit ajan yardımıyla özofagus mukozasını sarar.

Mide ekşimesi tedavisinde soda çözeltilerini istismar etmeyi önermeyin, tuz ve su dengesini ihlal edebilirler. Almagel, Maalox, Gastal, Renin, Phospholugel gibi ilaçlara dikkat etmek daha iyidir.

Asitliği azaltmak için bir çok ilacı kullanamazsınız, örneğin omeprazol, yanlış kullanıldığında asitliği daha da artırabilir.

Böylece, sürekli bir mide yanması belirli bir hastalığa eşlik eder, bu nedenle muayeneyi zamanında geçirmeniz, daha sonra tedaviye başlamanız gerekir.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/postoyannaya-izzhoga-posle-edy-chto-delat_default.htm

Ne, mide ekşimesi ile yiyemezsin, ama ne yapabilirsin? Mide yanması nedir?

Mide Yanması ve Ekşimesini İhmal Etmeyin

Herhangi bir hastalık her zaman hoş değildir ve hissettirirVücudun bir kısmındaki ağrı nahoş bir şekilde iki katına çıkar.

Çok fazla yemek yiyoruz ve kendimizi sağlığımıza ihmal ederek tedavi ediyoruz, ama eylemlerimiz için ödeme yapmaya alışkın değiliz. Bazen, hastalık riskini bile bildiğimizde, bu riski tamamen azaltmak veya ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapmıyoruz.

Bu tavırdan dolayı, yaşlılık çağındaki bir kişi bir grup hastalıktan muzdariptir ve sonuç olarak yaşam beklentisi azalır.

Ne oldu

Yani, mide ekşimesinin ne olduğunu bulalım. Erişkin populasyondaki en yaygın hastalık, her dördüncü kişide ortaya çıkan mide ekşimesidir. Göğüste hoş olmayan yanma hissi, bazen de bulantı ve kusma hissi yaratır. Herkes rahatsızlık hissedecek ve mide ekşimesi ile kötü hissedecektir. Ne yenmez, biraz sonra fark ederiz, ama şimdi anlayacağız, çünkü genel olarak bu rahatsızlık var.

nedenleri

 • İçten bir akşam yemeğinden sonra acilen ihtiyacın olduğuna karar verdin.Ağır bir şeyi kaldırmanız gerekiyor, örneğin, kanepeyi hareket ettirin. Mide ekşimesi varsa şaşırmayın çünkü bu işte sadece kasları değil, tüm iç organlarımızı da yükleriz. Sonuç olarak, mide çift bir yük alır ve bu durumda en çok acı çeker.
 • Ekstra kilogram. Fazla kilolu olmak birçok hastalığın önemli bir kaynağıdır, mide ekşimesi bir istisna değildir. Bunu serilir daha büyük bir ağırlık varsa, o zaman içinde kasların amaçlarını kaybeder ve yağ değiştirilir, iç organların iyi bir göstergesi değildir vücut yağ, üzerine sadece sopa başlar. hayati teh olduğundan Daha sonra, çok tehli tür insanlar, kilo vermek.
 • Kötü alışkanlıklar. Özellikle sigara içmek. Nikotin öldürüyor. Herkes bunu duydu, ama dedikleri gibi: “Bir kulağın içinde uçtu, başka bir uçtu.” Duydum ve unutuldu, ya da sadece dikkat etmedi, bir tür güvence göz önüne alındığında, sigara dumanında çizmeye devam etti. Ve sonra, hastalandığımızda, herkesi suçlamaya başlarız, kendimizi değil.
 • Portakallar, mandalinalar, limonlar için harika bir aşk.kireç ve diğer benzer ürünler. Artan asit içeriği nedeniyle, bu ürünler mide ekşimesi görünümünü kışkırtır, bu yüzden ikinci bir saldırı almak istemiyorsanız bunları reddetmek daha iyidir.
 • Baharatlı soslar ve baharatların gıdaya eklenmesi, özellikle de büyük miktarlarda sıkça kullanılmasıyla vücudumuzu da etkiler.
 • Kahve ve içecekleri gazla seven insanlar da mide yanması olasılığını dışlamadılar.
 • Durumdaki kadınlar görünüşte şaşırmayabilirBöyle bir hastalık. Durumlarına göre oldukça doğal. Ancak bu, tedavinin gerekli olmadığı anlamına gelmez, aksine, bir doktora görünmek için mümkün olan en kısa zamanda değerindedir.
 • Farklı zararlı yiyeceklere keskin tepki veren yemek borusu hassas duvarları.
 • Sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olan bu tür ilaçların benimsenmesi ve doğum kontrol haplarının kullanımı hoş olmayan yanmaya neden olabilir.
 • Azalmış asitliğe sahip mide ekşimesi daha az sıklıkta görülür, ancak aynı zamanda oldukça yaygındır. Çoğu zaman mide ekşimesi artan asitlikte görülür.
 • Alkol. Yedikten sonra biraz içtik. Bu nedir? Mide yanması? Şaşırma. Alkol çoğu zaman mide ekşimesi nedenidir.
 • İşteki sıkıntılar, kişisel yaşamınızdaki problemler de nedenlerden biri olabilir.
 • Şeker. Sık kullanımı sadece mide ekşimesine değil, aynı zamanda diğer hastalıklara da neden olabilir, bu nedenle aşırı derecede dikkatli olun, çok tatlı, daha iyi yemek yemeyin ve hatta festozu değiştirerek bırakın.

Güç kaynağı

Mide yanması ile ne yiyebilirim? Ne yenilmez? Bu sorular oldukça karmaşıktır, çünkü her insanın farklı nedenlerden dolayı mide ekşimesi vardır. Ancak her türlü hastalık için yenebilecek bazı yiyecekler vardır. Ancak, hepsi aynı, sağlıklı bir yaşam tarzı ile aynı olmalıdır. Mide yanması için yetkili bir menü yapmak önemlidir.

Ne yenilmez?

 • Kırmızı, yeşil elma.
 • Özellikle baharatlı yiyecekler, Kore'de havuç, sarımsak sosu vb.
 • Bir sürü yağ ile kızarmış yiyecekler.
 • Portakal, mandalina ve benzerleri.
 • Muz.
 • Buharlama için lahana da tavsiye edilmez.
 • Şeker.

Mide yanması için uygun beslenme, aşağıdaki gibi menü ürünlerinde yer almalıdır:

 • Her türlü yulaf lapası, özellikle yulaf ezmesi açıktır.
 • Özellikle az yağlı içerikli ev yapımı çorbalar, özellikle tavuklar.
 • Haşlanmış patates, haşlanmış et, sebze.
 • Gönderi sırasında izin verilen ürünler.
 • Farklı türde balıklar, buğulama.

Ne, mide ekşimesi ile ne yiyebilirsin?anladım. Bu konuda karmaşık bir şey yok. Ama mide ekşimesi ile içmek mümkün mü? Tabi ki yapabilirsin, ama hepsi değil.

Örneğin, mide ekşimesi için alkol kesinlikle yasaktır, çünkü midenin duvarlarının tahriş olmasına ve aynı zamanda şişkinliğe neden olabilir. Sonuçta, mide ekşimesi nedir? Bu tahriş ve alkollü içecekler ona yardım ediyor.

Mide kefirini sakinleştirmeye yardımcı olan mükemmel yardımı sayesinde, midenin duvarlarını kaplayarak, asit miktarını azaltarak ve vücuda yararlı bakterilerle doyurmayı sağlar.

Yedikten sonra mide ekşimesi kurtulun

Mide içindeki bu hoş olmayan duygudan kalıcı olarak kurtulmak için, birkaç basit kuralı gözlemlemek yeterlidir, bu sayede huzur bulabilir ve acı çekmeyeceksiniz:

 • Bir yemek sırasında, özel bir yiyecekle çiğnemekdikkatli olun, bu yüzden tokluk daha hızlı gelir ve aşırıya kaçmazsınız. Büyük porsiyonlarda taşınmayın, azar azar uygulayın, daha sonra goritlenmemişse katkı maddeleri koymak daha iyidir.
 • Yatmadan önce yemeyinUyku, iç organlarımız bizimle uyuduğu için, dinlenmeye de ihtiyaç duyarlar. Yemek yerseniz, mide dinlenmez, ancak bütün gece ve daha sonra ertesi gün çalışmalıdır. Ona ve kendine acıma.
 • Doğru beslenme bir numaralı çözümdür. Mide ekşimesi ile ne yiyebilirsin, ve ne değil, biz yukarıda sökük.
 • Oldukça garip ama etkili bir şekilde – yastığın mümkün olduğu kadar yükseğe uzanması, böylece başınızın en üstte olması. Böylece yemek özofagusa geri dönmeyecek ve tekrarlanan acıya neden olmayacaktır.
 • Öğleden sonra uyku, elbette, iyi ama değilmide ekşimesi muzdarip olduğunda. Onu terk etmek ve yemek yaptıktan hemen sonra, örneğin bir tür hobisi yapmak daha iyidir. Ancak yarım saatlik bir süre boyunca aktif fiziksel aktivite de pratik yapmamakta daha iyidir. Yiyecek sindirildikten sonra uzanabilirsiniz.
 • Genel duruma dikkat edin. Sadece midede değil, bağırsakta da ağrı varsa, hastaneye gittiğinizden ve çeşitli hastalıklar için gerekli muayeneden geçtiğinizden emin olun.

Çocuk mide ekşimesi

Çocuklar yetişkinlerle aynı semptomlara sahiptir, ancakortaya çıkma nedenleri biraz farklıdır. Nedeniyle vücudun iç organlarının ve dokularının hızla gelişmesi mümkün bazı cesetlerin kendilerine atanmış iş yükü ile başa çıkmak için, bu vesile ile iskelet için zamanım yok.

Çok sayıda yağ tabakası, sinirler,Kötü beslenme ile birlikte uzun sporlar da mide yanmasına neden olabilir. Bu durumda yemek, yetişkinlerde olduğu gibidir. Ayrıca fast food'ı tamamen ortadan kaldırmak için tavsiye edilir.

Mide ekşimesi için tarifler

Ev ilaçları da iyidir. Bugüne kadar, eczanede satılan ilaçlardan bile daha fazlası var. Hangileri en etkili?

 • Viburnum çilek et suyundan demlenmiş. Bunu yapmak için, meyveler 1 kg almak, şeker, su ile, kapağı tat ve pişmiş kadar pişirin.
 • Kıyılmış fındıklar, özellikle cevizler günde bir kez, tercihen sabahları tüketilmelidir.
 • Çeşitli otlar ile yeşil çay.
 • Keten tohumu.

Bu fonlar en etkili olanıdır, ama tabii ki böyle bir fırsat varsa, ilaçların yardımına başvurmak daha iyidir.

tıp

Şu anda çok büyük bir miktar varçeşitli ilaçlar. Yeterince sorunun ne olduğunu söylemek, eczaneye gelip ve etkili bir araç verilecektir. Ancak, bu dünyadaki her şey gibi, tabletlerin dezavantajları vardır. İlk olarak, birçoğu hemen harekete geçmez, ancak belli bir süre sonra, ve birkaç dakika ve yaklaşık iki saat olabilir.

İkincisi, her ilaca varÇok fazla kontrendikasyon, bu yüzden bu ilacı içmeden önce, talimatları dikkatlice okuyunuz ve bir doktorun size reçete yazması için en iyisidir. Üçüncüsü, çoğu nedenini ortadan kaldırmaksızın ağrı kesici olarak davranmaktadır. Bu durumda, sadece bir reçete ile reçete, ancak tam bir ilaç içme içmek gerekir.

Doktora ziyaret

Mide ekşimesi olan hastanede, herhangi bir yere gitmekçünkü, zaten gördüğünüz gibi, ortaya çıkması için birkaç sebep var. Fakat hastaneye yapılan ziyaretin ertelenmemesi gereken durumlar var:

 • Mide ekşimesi her gün veya daha sık görülür. Bu durumda sindirim sistemi ile ilişkili bir hastalık geliştirme riski vardır.
 • Hızlı kilo kaybı, iyi boyanmayan oldukça rahatsız edici bir semptomdur.
 • Karın ağrısı, kusma, vücut ısısının yükselmesi hastalığın başlangıcını gösterir.
 • Sık hiccough.
 • Mide ekşimesi için ağrı tedavisi sırasında, çelik daha güçlü ve daha sık görülür, periyodik bir karaktere sahiptir.

Bütün bu belirtiler oldukçaTehli ve bazılarında ciddi bir hastalığın gelişiminin başlangıcı hakkında uyarıda bulunabilir. Yani bunlardan en az birine sahipseniz hemen hastaneye gidin. Kendi ilacına girmeyin, talihsiz sonuçlara yol açabilir, bu da daha sonra değerli bir şekilde ödenmesi gerekecek.

Sonuç

Böylece, mide ekşimesinden kurtulmak içinEn azından kısmen, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, beslenmeyi izlemek, mide ekşimesi ile yenemeyeceklerin listesini dikkatli bir şekilde incelemek, baharatlı, kızarmış ve tuzlu yiyeceklerin yanı sıra tatlı yiyecekleri yememek için sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek gereklidir. Tabii ki, bu durumda reddetmek için çok şey gereklidir, ancak sonuç sadece bu hoş olmayan hastalığın tamamen yok edilmesi değil, aynı zamanda güzel bir figürün yanı sıra mükemmel sağlık ve iyi bağışıklıktır.

Источник: https://tr.trendexmexico.com/zdorove/123402-chto-nelzya-est-pri-izzhoge-a-chto-mozhno-chto-takoe-izzhoga.html

Mide yanmasına ne iyi gelir? Mide yanması neden olur?

Mide Yanması ve Ekşimesini İhmal Etmeyin

Mide yanması, her yaştan ve kesimden insanların yaşayabileceği bir durumdur. Bu rahatsızlığı sık yaşıyorsanız ilk olarak bir hekime görünmeniz gerekir. Fakat doktora gidemeyeceğiniz bir durumda mide yanması yaşarsanız iyi gelen yiyecekler ile evde doğal bir çözüm üretebilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey ise midenize dokunacak, rahatsız gelecek yiyecek ve içecekleri bulmak ve onlardan uzak durmak olmalıdır.

Haberimizde mide yanması neden olur, mide yanmasına ne iyi gelir sorularının cevapları ile mide yanması sebepleri ve mide yanmasını önleme yollarını detaylıca inceledik.

MİDE YANMASI NEDİR, NASIL OLUR?

Mide yanması, mide veya boğazda hissedilen yanma olarak tarif edilir ve mide asidinin yüksek miktarda olması nedeniyle olur. Mide, zor sindirilen ve hazmedilen besinlerden dolayı daha çok asit üretmeye başlar.

Bu besinleri parçalamak için salgılanan bu asid ise mide duvarına zarar vermektedir. Bu durumda ise midenizde yanma hissi oluşur. Mide yanmasının kronikleşmiş hali ise reflü olarak adlandırılır. Bu durumda olan ise mide ile yemek borusu arasındaki kas görevini yapamaz.

Böylece mide asidi, yemek borusuna ve gırtlağa kadar çıkarak göğüs bölgesinde yanma hissi oluşur.

Mide yanması, reflüyü getirir. Reflü ilerlerse gastrite neden olur. Gastrit ise ülserin oluşmasına sebep olur. Mide yanmasının bu derece ilerlememesi için ilk olarak sebep olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Mide asidine neden olacak gıdaların başlıcaları şunlardır; baharatlı ve kızarmış yiyecekler, kafein ve alkol.

Mide yanmasının başlıca nedenleri arasında psikolojik nedenler başta geliyor. Stres, üzüntü ve depresyon durumlarında mide asidi salgılama ve mide yanması sıkça görülür. Bunun yanı sıra baharatlı ve yağlı yiyecekler, fazla çiğnenmeden yenilen lokmalar, bazı ilaçlar, süt ve süt ürünlerine karşı alerjik durumlar sayılabilir.

MİDE YANMASINA NE İYİ GELİR?

Mide yanmasına hangi yiyecekler iyi gelir bilmeniz durumda midenizi rahatlatıcı doğal çözüm üretebilirsiniz. Mide yanmasına bazı bitki çaylarının da iyi geldiği bilinmektedir. Mide yanmasının neden olan mide asidinin tutulmasını sağlayan yiyecekler, bu hastalığa iyi gelecektir.

TAM TAHILLAR

Tahıllar başta lif olmak üzere, magnezyum, demir ve selenyum gibi mineraller ile B vitamini bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Zengin lif içerikleri ile, arpa, buğday, bulgur ve esmer pirinç gibi tahıllar, hem genel sağlığı korumakta hem de mide yanmasını gidermektedir.

KARBONATLI SU

Bir su bardağında eritilen bir çay kaşığı karbonat ile midedeki asid etkisi azaltılmış olunur. Böylece mide yanması kısa sürede hafifleyecektir. Fakat tansiyon hastası iseniz bu karışım sizin için tehli olabilir.

SÜT

Mide yanması sırasında içilen bir iki yudum süt, yanmayı hafifletir. Tabii süt ve süt ürünlerine karşı alerjiniz yok ise. Aynı şekilde laktoz intoleransı olanların bu durumda laktozsuz süt içmeleri gerekir. Mide yanması için bir bardak süt ve bir tatlı kaşığı karbonat karışımı da çifte etkisi ile mide yanmasına iyi gelir.

TAHİN

Mide yanmasını sürekli yaşıyorsanız doğal bir çözüm olan tahini önerebiliriz. Bunun için sabah ve akşam ikişer yemek kaşığı tahin, mide onarımına büyük katkı sağlar. Bu şekilde kullanım ile bir hafta içinde mide yanmanızda azalmayı hissedersiniz.

SEBZELER

Çok ağır olmayan ve hazmı kolay olan gıdalar her zaman mide ile dosttur. Bundan dolayı da sebzeler mide sağlığının desteklenmesi ve mide yanmasının önlenmesi için ideal besinlerdir.

Hem vitamin hem de mineral kaynağı olan sebzeler, mide asidinin dengelenmesine yardımcı olmakta, yüksek lif içerikleri sayesinde de daha sık ve kolay şekilde tuvalet ihtiyacının giderilmesini sağlamaktadır.

Özellikle de çiğ olarak ya da haşlanmış şekilde tüketilmesi tavsiye edilen yeşil yapraklı sebzeler ve patates gibi yumru köke sahip bitkiler, mide yanmasına karşı etkiliyken, domates gibi asitli ve brokoli gibi gaz yapan sebzeler, mide yanmasına karşı tetikleyici etkiler göstermektedir.

BADEM

İçeriğindeki bileşenler ile mide asidini nötralize eden bademi, mide yanması veya mide ekşimesi sırasında bir avuç kadar yemeniz, rahatsızlığın azaltılmasında yardımcı olacaktır. Fakat bademin tüketiminde aşırıya kaçmamak şartı ile…

MEYVELER

Lif bakımından zengin olan meyveler mide yanmasına iyi gelmeleri açısından daha çok tercih edilmelidir. Çünkü lif içeren meyveler, mideye sindirim sırasında yardımcı olmakta ve daha kolay bir şekilde parçalanmaktadır.

Hazmı kolay olan meyveler, bu sayede mide asidinin dengelenmesine yardımcı olmakta ve mide yanmasını önlemektedir. Yalnız, dikkat edilmesi gereken husus, kivi, ananas, çilek, greyfurt, mandalina ve portakal gibi asit içeren meyvelerin tüketilmemesidir.

Sindirime yardımcı olan ve kolay sindirilerek mide asidinin artmasını önleyen meyveler ise, şeftali, kavun ve armut gibi meyvelerden oluşmaktadır.

ELMA

Sindirim sistemi sorunlarının tedavisinde etkili olan elma, mide yanmasına da iyi gelir. Mide yanması sırasında taze olarak sıktığımız elma suyunu içerseniz etkisini anında görebilirsiniz. Fakat elma suyunun hazır olanını tüketmek aynı şekilde etki göstermeyecektir.

ANASON

Mide yatıştırıcı etkisi olan anason, yiyeceklerin sindirimine yardımcı olup mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. Her yemekten sonra bir tatlı kaşığı yenilen anason tohumu, mide yanmasını geçirir. Anasonun diğer bir kullanım şekli ise sıcak suda demlemek şeklindedir. Kuru anason yaprağı veya çekilmiş anason yaprağını 10 dakika demleyin, sonrasında süzerek içiniz.

BİTKİ ÇAYLARI

Bazı bitki çayları mide yanmasının azalmasına ve önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Özellikle de kekik çayı ve zencefil çayı, mideye dost olan ve mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olan önemli bitki çaylarındandır. Fakat bitki çaylarının çok sıcak içilmesi mide dokularına ve yemek borusuna zarar verebileceği için, biraz ılıdıktan sonra tüketilmesi daha uygun olacaktır.

BAL

Mide asidinin dengelenmesine yardımcı olan bal, sadece mide yanmasına iyi gelmekle sınırlı kalmayıp aynı zamanda, ülser nedeni ile yaşanan mide ağrılarının yatıştırılmasına da yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak bal ve tarçın karışımı tüketmek, mide yanmasının giderilmesine destek olmaktadır.

Bal, limon ve sıcak su karışımı da mide yanmasına iyi gelen doğal çözümlerdendir. Bu karışımı hazırlamak için bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve yarım limonun suyu eklenir. Mide asitlerinin aşırı üretimini engelleyen bu karışım, mide yanmasını da önlemiş olur.

KAVUN VE MUZ

Birçok meyvenin asit içeriği yüksek olmasına rağmen muz ve kavun gibi meyvelerin asit içeriği yoktur. Bundan dolayı da muz ve kavun, mide asidinin artmasını önlemekte ve mide yanmasının yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde, karpuz ve tatlı kavun da mide yanmasına iyi gelmektedir.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil sebzeler genellikle asit içeriği bakımından diğer sebzelere nazaran daha az miktarda asit içermektedirler. Bundan dolayı da yeşil sebzeler mide yanmasına iyi gelmektedirler. Kuşkonmaz, yeşil fasulye, kereviz ve karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzeler, mide yanması için faydalı etki göstermektedirler.

YUMURTANIN AKI

Çok iyi bir protein kaynağı olan yumurtanın özellikle de beyaz kısmı, oldukça düşük oranda asit içermektedir. Bundan dolayı, yumurta sarısı mide asidini artırıp mide yanması şikayetini artırırken, yumurta beyazı ise, mide yanmasının önüne geçmektedir.

PATATES SUYU

Mide asidini nötralize eden bir diğer besin patatestir. Bu nedenle mide yanması ve ekşimesinde etkili bir çözümdür. Mide yanmasından muzdarip iseniz sabah

REZENE

Meyan kökü ile birlikte karıştırılarak tüketilen rezene, salata ve yemekler içine baharat şeklinde eklenerek de tüketilebilmektedir. Rezene, sindirimin uygun şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmakta ve midedeki asidin düşmesini sağlayarak, mide pH değerlerini dengelemektedir.

ZENCEFİL

Mide bozulması tedavisi için eski zamanlardan günümüze değin kullanılan zencefil, reflü gibi mide hastalıklarına iyi gelmesinin yanı sıra, midedeki asidin düzenlenmesine yardımcı olarak, mide yanmasının giderilmesini sağlamaktadır.

MAYDANOZ

İnce bir dal şeklinde filizlenen maydanozun faydası, sadece yemeklere dekoratif olması ile sınırlı değildir. Öyle ki maydanoz, yüzyıllardır mide bozulması tedavisinde kullanılmaktadır. Öte yandan, asit reflü mide hastalığına iyi geldiğine dair kanıtı bulunan maydanoz, mide asidini düzenlemekte ve mide yanmasını önlemektedir.

ALOE VERA

Hem mide hem de bağırsak problemlerinde eski zamanlardan günümüze değin kullanılan aloe vera, mide asidinin mide dokusuna zarar vermesini önlemekte ve mide yanmasının önlenmesi ile giderilmesine yardımcı olmaktadır.

PARTNERDünya hakkında hiç duymadığınız 10 şaşırtıcı gerçekKefirin faydaları nelerdir? Zencefilin faydaları nelerdir?

Источник: https://www.mynet.com/mide-yanmasina-ne-iyi-gelir-mide-yanmasi-neden-olur-1223694-mykadin

Mide yanmasına dikkat edin

Mide Yanması ve Ekşimesini İhmal Etmeyin

Yaşam kalitesini düşüren reflüyü önlemek için akşamları ağır yemeklerden kaçınmak, az ve sık yemek, yatak başını yükseltmek gibi bazı tedbirler etkili olabilir. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, tıbbi adı “GÖRH” olan ve toplumda reflü olarak bilinen hastalığın toplumda yaygın şekilde görüldüğünü söyledi.

Mide yanması dikkate alınmalı

Op. Dr. Şerafettin Özer, Reflü (GÖRH) hastalığının evrensel olarak kabul edilen bir tanımı bulunmadığını belirterek “Hastalığı belirtilerine göre tanımlamak en basit yaklaşımdır.

Ancak mide ekşimesi (mide yanması) ve mide asidi geri kaçması gibi reflü göstergesi olduğu düşünülen belirtiler toplumda çok yaygındır ve birçok kişi bunları normal olarak değerlendirir ve tıbbi yardım aramaz” dedi.

Başka hastalıkların belirtisi olabilir

Bu belirtilerin yemek borusu darlığı, diffüz özofageal spazm, özofagel karsinom, mide çıkışı darlığı, safra kesesi taşı, gasrtrit, duodenal ülser, koroner kalp hastalığı gibi başka hastalıklarda da görülebildiğine dikkat çeken Op. Dr. Şerafettin Özer, “O nedenle bu belirti ve şikâyetler görüldüğünde muayene ve incelenmesi tanı için çok önemli olmaktadır” uyarısında bulundu.

Yaşam kalitesini düşürüyor

Reflü hastalığının gece belirtileri üzerine yapılan çalışmada toplumda yaklaşık 5'te 1 oranında haftada en az 1 kere gece mide ekşimesi ve mide yanması olduğuna dikkat çeken Özer, “Mide ekşimesi olanların % 80'inin gece, % 65'inin hem gece hem gündüz şikâyetleri olmaktadır. %63'ü uykuya dalışının ve ertesi gün işlerinin etkilendiğini bildirmektedir. %72'si reçeteli ilaç kullanmaktadır. Yaklaşık yarısı (%45) güncel tedavilerin bütün belirtileri rahatlatmadığını bildirmektedir” diye konuştu.

Sistemdeki sorun reflüye yol açıyor

Yemek borusu ile mide birleşiminde bir yüksek basınç bölgesi bulunduğunu, normal zamanda bu bölgenin kapak görevi yaptığını belirten Op. Dr. Şerafettin Özer, “Bu bölgede halka şekilli askı kas yapısı ve tutturucu liflerden oluşan özelleşmiş bir kalınlaşma vardır.

Bu kaslar yutma işlemi yapılırken gevşer, besin borusunun mideye geçişine imkân sağlar; ek olarak, mide duvarı gaz ve sıvı ile gerildiğinde açılır gazın çıkmasına (geğirme) izin verir. Bu sistemin görevini yapamaması GÖRH'e sebep olmaktadır. Mide suyunun, yemek borusuna doğru ters akımına karşı direncin kaybolmasıdır.

Bağırsak Kanunu'na göre akım ağızdan anüse doğrudur” diye konuştu.

Aşırı yemek mide duvarlarının gerilmesine yol açıyor

Aşırı yemek yeme ve yüksek yağ içerikli beslenme alışkanlığına bağlı olarak mide boşalmasının gecikmesinin mide duvarlarının gerilemesine sebep olduğunu belirten Op. Dr.

Şerafettin Özer, “Meydana gelen bu gerilme, genişlemiş mide duvarları tarafından kapağın kapatılamamasına neden olur ve yemek borusunun mide sıvısına mağduriyetiyle sonuçlanır. Tekrarlayan maruziyet inflamasyon ve mide girişinde yapı değişikliğine neden olur.

[attention type=yellow]
Özofajit (yemek borusu iltihabı) ve kardit görülür. Hasta bu durumu yutkunmayı arttırarak dengelemeye, tükürük sıvısının geri kaçan mide suyunu nötralize ederek reflünün oluşturduğu rahatsızlığı yatıştırmaya çalışır. Artan yutkunma, hava yutma, karında şişkinlik ve geğirme ile sonuçlanır.
[/attention]

Bu durum mide gerilmesini arttırarak yemek borusunun maruziyetini, tekrarlayan hasarını arttırarak bir kısır döngü yaratır” dedi.

Reflü olmamak için tedbirler

– Yatak başını yükseltmek,

– Vücudu saran kıyafetler giymekten kaçınmak,

– Az ve sık yemek,

– Uyuma vaktinden kısa bir süre önce yemek yemekten kaçınmak,

– Alkol, kahve, çikolata gibi basınç azaltan besinlerden uzak durmak.

– Akşamları karnımızı doldurmamalıyız

Reflü, kronik bir hastalıktır

Reflünün sebebinin tam olarak araştırılması ve sebebe yönelik tedavinin yapılması gerektiğini belirten Op. Dr. Şerafettin Özer, “Salgı azaltıcı ilaçlar, antiasitler hafif vakalarda komplikasyonları olmayan durumlarda kontrol ve takip çok önemlidir. Reflü, şimdilerde yemek borusu hastalıkların çoğunluğunun sebebi sayılmaktadır.

Kronik bir hastalıktır. Tıbbi tedavi gerektiğinde bu tedavi ömür boyu sürer. Çeşitli endoskopik anti-reflü müdahalelerinin geliştirilmesinde son çabalar, çığır açıcı olmalarına rağmen reflüyü kontrol altına almada kalıcı bir başarı göstermemişlerdir.

Anti-reflü cerrahisi etkili ve uzun vadeli bir tedavi ve gastroözofageal kapağı onarabilen tek yaklaşımdır” diye konuştu.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/mide-yanmasina-dikkat-edin.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.