Migren Çeşitleri

Migren Hastalığı

Migren Çeşitleri

Sıradan bir baş ağrısından öte bir hastalık olan migren, doktorlara en sık başvuruda bulunulan hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkar. Migren hormonlarının aktif olması sebebiyle genç yaşlarda olan kadınlarda, erkeklere oranla üç kat fazla görülür.

Her beş kadından birinde migren varken bu durum erkeklerde her 100 erkekten 8’inde görülür. Migren şakak bölgesinde sabit bir şekilde keskin ve zonklayan türden bir ağrının var olması ile kendini gösterir.

Şimdi sizlere migren hastalığındanve bu hastalığın detaylarından bahsedeceğiz.

Atak halinde baş ağrısına sahip olan kişiler migren ağrısına sahip olabilir. Migren atakları yılda birkaç defa yada ayda defalarca kez görülebilir.

Çoğu şiddetli bir şekilde seyreden migren ağrıları, şiddetli baş ağrılarına ilave olarak ses ve ışığa duyarlılık ve bulantı gibi belirtilerin de ortaya çıkması ile daha kolay tespit edilebilir.

Bu tür rahatsızlıkların bir arada olması sebebi ile günlük işlerin yapılması da oldukça zorlaşır. Migren tanısının koyulabilmesi için ise uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Migrenin ortaya çıkma sebeplerinin başında genetik faktörler yer alır. Aile geçmişinde migren hastalığına yakalanmış birinin olması halinde bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz %40 oranındadır. Üstelik hem anne hem de baba migren hastası ise %75 oranında migren olma ihtimaliniz bulunur.

Migren ağrısının en büyük nedenlerinden bir diğeri ise hormonal değişimler olarak karşımıza çıktığı için bu rahatsızlık kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür. Bu tür hormonal değişimler aynı zamanda hastalığın ağrılarının da şiddetlenmesine yol açar. Tek taraflı, zonklayıcı ve yoğun tarzda ağrılara ilave olarak sese ve ışığa karşı hassasiyet ve bulantı ile kusma görülebilir.

Migren Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Migren hastalığının en büyük belirtileri arasında elbette baş ağrısı yer alıyor.

Migren söz konusu olduğu zaman baş ağrısı kendisini o kadar şiddetli bir şekilde gösterir ki, bireyler herhangi bir şey yaparken dahi zorluk çekebilir ve bu sebeple de yatak istirahatine geçer.

Tek taraflı bir baş ağrısı olarak kendini gösteren migren zaman zaman taraf değiştirebilir. Baş ağrısı göz ve gözün arkasına ya da şakaklara yerleşir. Migren ağrıları başın arka bölümü ve kulağın hemen arkasında sıklıkla görülür.

Baş ağrısı ile birlikte aşırı tepkisellik ve duyarlılığın bulunduğu migren hastalığı, depresif hissetme, donukluk ve durgunluk, gereksiz ve aşırı neşe, dikkat dağınıklığı, kelime bulma güçlüğü, yavaş düşünme, sese ve kokuya karşı aşırı duyarlılık, konuşurken takılma, iştahsızlık ya da iştah artışı, tatlı yeme isteği, uyuma isteği, esneme, kabızlık, karında şişlik hissi, aşırı su içme ya da ishal gibi belirtiler ile kendini gösterir. Duyarlılık sebebiyle baş ağrısının arttığı da görülür. Özellikle parfüm gibi kokular sebebiyle kusma ve bulantı görülebilir.

Migren Aurası; Migren belirtileri arasında aura da yer alır. Şiddetli baş ağrılarının öncesinde kendini gösteren çeşitli belirtilere aura ismi verilmiş bulunuyor. Bu durum görme ya da işitme kaynaklı olarak karşımıza çıkar.

Migren aurası ağrının öncesinde ya da sonrasında 10 ile 30 dakika süresince kendini gösterir.

Görsel aura, titrek parıldayan ışıkların görülmesi, duyusal aura ise el, dil ya da ağız ve çene uyuşma ile karıncalanma hislerinin ortaya çıkması ile kendini gösterir.

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Migrenin çeşidini öğrendikten sonra tedavisinin uygulanması gerekir. Migren söz konusu olduğu zaman uzman bir doktora başvurmak yapılabilecek en iyi şey olur. Aurasız migren, en sık görülen migren olarak karşımıza çıkar. Auralı migrenlerde de kimi zaman aurasız ataklara rastlanır.

Migreni Ne Tetikler?

Migreni tetikleyen durumlar kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir. Bir kişide migren ağrılarına yol açan şey diğer kişide böyle bir ağrıya neden olmaz.

Çikolata ve peynir gibi bir yiyecek kimi kişilerde migreni etkileyebileceği gibi, öğünü geciktirmek ya da atlamak, yeteri kadar su içmemek, az ya da fazla uyumak, aşırı egzersiz yapmak ya da uzun süre boyunca yolculuk etmek de migreni azdırabilir.

Yanıp sönen ya da çok parlak olan ışıklar, iklim değişiklikleri ve kesin kokular migren ağrılarını tetikler ya da arttırır.

Psikolojik ve duygusal faktörlerin, hormonal değişikliklere yol açması sebebi ile migreni tetiklediği de biliniyor.

Migrene iyi gelen yiyecekler konusunda herhangi bir kanıt bulunmasa da soya ürünleri, mercimek ürünleri, kuru fasulye, bakla, kakao, çikolata, alkollü içecekler, sakatatlar, çeşitli düzeni ürünleri tavuk suyu ve hazır et tabletleri, konserveler, asitli içecekler, kahve, kuru üzüm, incir, kırmızı erik, muz, avokado, papaya ve fıstık ezmesi gibi yiyeceklerin migreni etkilediği biliniyor.

Migren Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migren hastalığının tedavisi edilebilmesi için ilk aşama doktor tarafından hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve ardından klinik bir tanı koyulması ile gerçekleşir. Beyin kaynaklı hastalık şüphesi sebebiyle yapılacak olan incelemeler yapılır. Tekrarlayan ağrılar için beyin tomografisi alınarak, migreni taklit eden bir durumun olup olmadığı tespit edilir.

Uygun tedavi ile birlikte migren ataklarından kurtulmak mümkün olur.

Migren tanısının ardından ağrıların seyrek olması halinde ağrı ataklarının üstesinden gelinmesi için kriz tedavisi haftada birkaç kez yapılır.

Migren tedavisinde migreni etkileyen hormon, uykusuzluk ve açlık gibi etmenlerin ortadan kaldırılması da işe yarar. Buna göre ağrılı atakların şiddetinin ya da sıklığının azaldığı görülür.

Uzman kontrolü atlında alınacak olan ilaçlar da oldukça işe yarar. Günlük yaşam rutinlerinin değiştirilmesi ve ilaç tedavisi büyük önem taşır. Migren hastalığına göre düzenlenmemiş bir günlük yaşam hastayı çok daha zorlu bir yükün altına sokar.

Günlük yaşamınızda baş ağrısı günlüğü tutmalı ve baş ağrısı ataklarına dikkat etmelisiniz.

Alkolden kaçınmalı, uygun bir kiloda olmalı, stres ile başa çıkmayı öğrenmeli, aşırıya kaçmadan düzenli bir şekilde egzersiz yapmalı ve düzenli bir şekilde uyumalısınız.

Migren tedavisinde koruyucu bir yöntem olan ilaçların doktor tavsiyesinde alınması sayesinde migren ataklarının önüne geçilmesi de mümkün olur.

Migren ağrılarına ilave olarak bulantı olması halinde migren ağrılarını ve bulantıyı giderecek türden bir ilacın kullanılması oldukça fayda sağlar.

Migrenin çeşitleri olduğu ve kişiden kişiye göre farklı etkilere sahip olduğu için eş, dost ya da akraba tarafından yapılacak olan tavsiyelerin dinlenilmemesi gerekir.

Migren ilacı kullanmakta olan kişilerin bu ilacı her daim yanında tutması önem taşır. Atak belirtilerinin kendini göstermesi ile birlikte ilacı kullanmanız gerekir.

Bununla birlikte haftada birkaç defa kullanılması halinde vücudun tolerans göstermesi muhtemel olduğu için ağrıların tekrar nüksetmesi de mümkün olur. Bu da tedaviyi zorlaştırır.

Migren ilaçlarının işe yaramaması ve atakların şiddetli ve sık bir şekilde ilerlemesi halinde koruyucu tedavinin denenmesi gerekir. Zira koruyucu tedavi ile birlikte verilecek olan ilaçlar migren eşiğini yükseltmeye yarar.

Migren söz konusu olduğu zaman kişilerin hastalık geçmişine bakılması ve boyun ve baş bölge muayenesinin ardından kişiye özel bir tedavi yönteminin kullanılması önem taşır. Muayene sırasında kişilerin kas yapılarının incelenmesi, sırt ve boyun bölgesinde bir adale kasılması ya da kuluncun tek taraflı yüz ya da göz ağrısına yol açması da muhtemeldir.

Çevresel şartlar, su tüketimi, uyku düzeni, stres derecesi ve gastrointestinal durumların bilinmesi önem taşır. Zira fizyolojik bozukluklar ağrının normalden fazla salgılanmasına yol açabilir. Günümüzde sırt ve boyun ağrısı çekmekte olan birçok insan olduğu gibi bunlara ilave olarak baş ağrısının bulunduğu durumlarda da migren tanısı koyulabiliyor.

Migren hastalığı söz konusu olduğu zaman nöroloji, beyin cerrahisi, fizik tedavi ve psikiyatri bölümlerinin bir arada çalışması gerekiyor. Yapılan çalışmalara göre migren hastalarının %53’ü psikojenik faktörler ya da hastalığın ardından ortaya çıkan psikolojik sorunlardan dolayı ağrı çekiyor. Bu nedenle de her bir kişiye özgü olarak farklı yaklaşımların uygulanması gerekiyor.

Migren Belirtileri, Tedavisi, Migrene İyi Gelenler ve Migren Tetikleyiciler

Migren Çeşitleri

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 14:24

Migren Nedir?

Migren kişide ataklar halinde oluşan baş ağrısıdır. Migren basit bir baş ağrısı değildir, nörolojik bir hastalıktır. Migren ağrısı bazen kişinin günlük yaşantısını etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Migrenin kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Migren hastalarda genellikle 40 yaşından önce görülür. Kişiyi günlük aktivitelerini yapamayacak kadar çok etkileyen rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği zaman migren atakları daha da uzun sürmeye başlar.

Peki, birçok insanın şikayeti olarak bilinen migrenin belirtileri nelerdir? Migrene ne iyi gelir?Migrenin tedavisi nedir? 

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Migrenin çok fazla çeşidi vardır. Bunlardan ilk ikisi en çok görülen migren çeşitleridir. Bunlar basit ve klasik migren isimleriyle adlandırılmaktadır.

Basit Migren

Basit migren, toplumumuzda % 75 oranında görülen migren çeşididir. Basit migren genellikle kadınlarda görülür. Basit migren de tek veya çift taraflı baş ağrısı görülür. Baş ağrısını geçiren mucize içecek isimli içeriğimizi inceleyerek nasıl hazırlandığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Klasik Migren

Klasik migren toplumumuzda % 10'luk bir kesimde görülür. Ergenlikte görülür. Klasik migrende başın tek tarafı ağrır. Ağrıya kusma da eklenir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren belirtileri beş evreye ayrılır.

 • Uyarıcı belirtiler
 • Aura dönemi
 • Baş ağrısı dönemi
 • Ağrının geçmesi dönemi
 • İyileşme dönemi

Uyarıcı Belirtiler

 • Yorgunluk
 • Işıktan ve sesten rahatsız olma
 • Kaslarda ağrı
 • Mide bulantısı, kabızlık, ishal
 • Susuzluk, idrara sık sık çıkma
 • Huzursuzluk ve üzüntü gibi belirtiler migren atağının göstergesidir.

Aura Dönemi

Migren ağrısı başlamadan 20 dakika önce görülen dönemdir. Tek taraflı görmede sıkıntı, kör nokta, ışık çakması, kollarda ve bacaklarda karıncalama, uyuşma oluşur. Aura dönemindeki tüm belirtiler baş ağrısından hemen önce görülür.

Baş Ağrısı Dönemi

72 saat kadar süren bir dönemdir. Başın bir tarafında zonklayıcı ağrı görülür. Bazı kişilerde başın iki tarafında da görülebilir. Baş ağrısının yanında bulantı, kusma gibi şikayetler de ortaya çıkar.

Ağrının Geçmesi Dönemi

Ağrınızın biraz hafiflemesini uyuyarak sağlayabilirsiniz. Ağrının geçme yöntemi kişiden kişiye değişir. Bazı hastalara ilaç tedavisi gerekli olabilir. Bazı migren hastaları ise hiçbir şey yapmaz, atağın geçmesini beklerler.

İyileşme Dönemi

Atak bittikten, iyileştikten sonra kendinizi çok yorgun hissedersiniz. Baş ağrısı geçtikten sonra bazı hastalar da kendilerini çok enerjik hissedebilirler.

Migreni Tetikleyen Faktörler

Migreni tetikleyen faktörleri, duygusal tetikleyiciler, fiziksel, beslenme, çevresel ve diğer migren tetikleyicileri olarak 5 faktöre bölebiliriz.

Fiziksel Tetikleyiciler

 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Artan çalışma saatleri
 • Yanlış duruş
 • Boyun ve omuz ağrısı
 • Uzun süren seyahatler
 • Düşük kan şekeri

Beslenme Tetikleyicileri

 • Az kalorili beslenmek
 • Susuz kalma
 • Öğün erteleme ve düzensiz yemek yeme
 • Alkol
 • Bazı yiyecekler ( eski peynir çeşitleri, kırmızı şarap, tavuk ciğeri )
 • Fermente gıdalar
 • Fıstık ezmesi
 • Turşu çeşitleri
 • Kafeinli içecekler
 • Çikolata, peynir gibi gıdalar

Çevresel Tetikleyiciler

 • Parlak ışık
 • Yanan sönen bilgisayar ekranı
 • Gürültülü bir ortam
 • Havanın çok soğuk ve nem dengesi değişikliği
 • Güçlü koku
 • Hava kirliliği

Diğer Migren Tetikleyicileri

 • Doğum kontrol hapı
 • Alkol
 • Oruç, öğün atlama
 • Hormon tedavisi
 • Yüksek tansiyon
 • Alerji
 • Menopoz

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Şikayetleriniz migren belirtileri ise ve migrenden şüpheleniyorsanız, doktora gidip, doktorunuzun size soracağı birkaç soruyu cevaplamanız gereklidir.

 • Baş ağrısı başın sadece bir tarafında mı yaşanıyor?
 • Ağrı zonklama şeklinde mi görülüyor?
 • Yaşanan ağrı günlük hayatınızı engelliyor mu?
 • Baş ağrısıyla birlikte kusma, mide bulantısı da oluyor mu?
 • Ağrı hareket esnasında daha da şiddetleniyor mu?
 • Işığa ve sese hassasiyet oluyor mu?

Sayacağımız belirtiler görüldüğü an da ise, hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

 • Aniden bir beklenmedik baş ağrısı görülürse
 • Baş ağrısının yanında ateş, boyun ağrısı, nöbet, çift görme, konuşma bozukluğu varsa
 • Baş bölgesinde oluşan travma sonucu, baş ağrısı varsa
 • Ani hareketler sonrasında ağrı artıyorsa
 • 50 yaş üzeri kişilerde baş ağrısı görülmesi

Migren Tedavisi

Migrenin kesin olarak bir tedavisi yoktur. Ancak migrenin bir nebze de olsun geçmesini sağlayacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Migren ağrınızdan kurtulmak için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Migrene çözüm için son yıllarda bir kaç alternatif çözüm yollarıda uygulanmaktadır.

Migrenden Korunmak İçin Evde Yapılabilecekler

Migren ağrısını bir nebze de olsun azaltabilmek için evde aşağıda ki teknikleri uygulayabilirsiniz;

Kaslarınızın rahatlamasını sağlayın

Özellikle boyun ve omuzlar olmak üzere esneme hareketleriyle, kaslarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Uykunuzunu alın

Ne çok fazla uyuyun, ne de az uyuyun. Uykunuzu düzenli olarak almaya özen gösterin.

İstirahat edin

Atak geldiği zaman sessiz bir ortamda dinlenmek, ağrınızın biraz hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Migren günlüğü tutun

Migreninizi ortaya çıkaran nedenleri bulabilmek için, mutlaka not alın.

Migrene Ne İyi Gelir?

Migren rahatsızlığını yaşayan birçok kişi “Migrene ne iyi gelir?” sorusuna sormaktadır ve cevap aramaktadır. Migren oldukça ağır geçebilen bir hastalık olsa da migrene iyi gelen ve migreni hafifleten bazı çözüm yolları da mevcuttur. Migren ağrısına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? 

Migren Bitkisel Tedavi

İşte, “migren nasıl geçer?” sorusunun cevabı;

Elma Sirkesi

Birçok rahatsızlığa iyi gelen elma sirkesi migrene de iyi gelmektedir. Bir bardak suya ya da bir kase çorbaya organik elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Nane

Her konuda insan sağlığına katkı sağlayan nane, migrende iyi gelmektedir. Balla tatlandırılmış nane çayı içerek migreni tedavi edebilirsiniz.

Biber

Biber insan vücudunda kan dolaşımını arttırmaktadır. Aynı zamanda migrene iyi gelen besinlerden de bir tanesidir. Ilık bir bardak su içerisinde bir çay kaşığı acı biber koyun ve güzelce karıştırın.

Buz

Birçok baş ağrısı gerginlikten kaynaklanmaktadır ve buz da baş ağrılarını geçirebilmektedir. Buz, migren ağrılarına da gidermektedir. Uyuşturucu etkisi bulunduğundan dolayı migren ağrısı başladığı sürenin başında buz kullanabilirsiniz.

Masaj

Masaj, nereye uygulanırsa uygulansın direkt olarak beyne gönderilen bir mesaj etkisi yaşamaktadır. Migren ağrısı yaşayan insanlar, kafaya masaj yaptıkları zaman migrenin azaltılması sağlanmış olur.

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavi yöntemleri

Migren Çeşitleri

 • Ağrı, ataklar halinde gelir.
 • 4-72 saat arasında sürer.
 • Orta veya ağır şiddettedir.
 • Genellikle tek taraflıdır (Hastaların %20 si çift taraflı)
 • Zonklayıcı özelliktedir (Nabız atışı gibi)
 • Işık ve sese karşı hassasiyet olur
 • Bulantı ve kusma eşlik edebilir
 • Merdiven çıkma, yürüme gibi fiziksel aktivitelerle artar

Migrende, baş ağrısından çok daha öte semptomlar görülür. Şikayetler ağrıdan saatler hatta günler öncesinden başlayabilir. Ağrı hastayı en çok rahatsız eden semptomdur bu yüzden kimi hastalar sadece ağrı dönemini düşünerek migreni değerlendirmeye çalışır. Hastaların yarısından fazlasında günler öncesinde başlayan, hasta tarafından çok fazla belirtilmeyen ruhsal durumda değişme, halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerin olduğu dönemler vardır. (2)

Migrenden bir veya iki gün önce, yaklaşmakta olan bir atağı haber veren küçük değişiklikler yaşanabilir. Örneğin:

 • Kabızlık
 • Aşırı mutluluk halinden depresyona doğru değişkenlik gösteren ruh hali,
 • Yemek isteği
 • Boyun tutulması
 • Su ihtiyacında ve idrara çıkmada artış
 • Sık sık esneme

Migren ağrısı genellikle çok şiddetli olur

Migren aura dönemi

 • Çeşitli şekiller, parlak noktalar veya ışık parlamaları gibi görsel olaylar
 • Görme kaybı
 • Kol veya bacakta iğne batma hissi
 • Yüzün veya vücudun bir tarafında zayıflık veya uyuşukluk
 • Konuşma zorluğu
 • Gürültü veya müzik duymak
 • Kontrol edilemeyen, ani hareketler görülebilir.

Migren atağı

Atak, müdahale edilmediği zaman dört ila 72 saat arası sürebilir ve sıklığı kişiden kişiye değişir. Atak sırasında şunlar yaşanabilir:

 • Genellikle başın bir tarafında, nadir olarak her iki tarafta da zonklama şeklinde ağrı
 • Işığa, sese, bazen kokuya ve dokunmaya karşı duyarlılık
 • Mide bulantısı ve kusma

Atak sonrası bütün bir gün boyunca aşırı halsizlik, tükenmişlik ve kafa karışıklığı hissedilebilir. Ancak mutlu hisseden insanlar da vardır. Bu süreçte ani baş hareketi kısa bir süre sonra tekrar ağrıya neden olabilir.Migren türleri

Auralı migrende baş ağrılarından önce aura olarak adlandırılan yakınmalar gözlenir. Aura dönemi sonrasında ağrı başlar.

Bu türde aura dönemi yaşanmadan ağrılara geçiş olur.

Adet dönemlerinde görülen migrendir. Ağrılar normalden daha şiddetli ve tedaviye daha dirençlidir. Adetten 2 gün önce başlayıp genellikle adetin ilk 3 günü boyunca devam eder. Eğer atakların %90’ı adet döneminde görülüyorsa hastaya menstrual migrenden şüphelenebilirsiniz.

Hemiplejik migrende, aura döneminde vücudun bir tarafında ortaya çıkan kuvvetsizlik sonrasında baş ağrıları başlar.

Hastaların %10’unda görülür. Baş dönmeleri ya da boşlukta hissetme gibi nonspesifik şikayetler görülebilir. Şikayetler saatlerce ya da günlerce sürebilir ve sonrasında baş ağrısı görülmeyebilir. Baş dönmesi yanında bulantı, kusma, araç tutması gibi semptomlar da olabilir.

Aura döneminde izlenen şikayetler gözlenir. Ancak sonrasında ağrı oluşmaz.

Kronik migrende 3 aydan daha fazla ayda en az 8 gün baş ağrısı yaşanır.

Ağrı ataklarının 72 saatten uzun sürdüğü şiddetli kusmaların da eşlik edebileceği uzamış migren ağrılarıdır.

Migren nedenleri

Migrenin tam olarak neden kaynaklandığı anlaşılamamıştır ancak genetik ve çevresel faktörlerin etkisi olduğu bilinmektedir. Fiziksel, psikolojik ya da biyolojik etkenlere bağlı olarak genetik yatkınlığı olan kişilerde özellikle omurilik soğanındaki değişikliklere bağlı olarak ataklar tetiklenebilir.

Omurilik soğanı ve baş bölgesinde bulunan sinirlerin aşırı uyarılmasına bağlı olarak beyinde bulunan damarlarda genişlemeler olur. Serotonin, kalsitonin gen-ilişkili peptid (CGRP), substance P, nörokinin A gibi bazı kimyasal maddelerdeki değişiklikler ağrıların artmasına neden olmaktadır.

(4)

Serotonin nedir? Ne işe yarar? Serotonini arttıran gıdalar

Migreni ne tetikler?

 • Uykusuzluk, yorgunluk,
 • Bazı yiyecekler (peynir, şarap, çikolata, tuzlu gıdalar, işlenmiş gıdalar)
 • Öğün atlamak ya da açlık
 • Bilgisayar ve televizyon önünde uzun süre oturmak
 • Aşırı gürültü,
 • Yetersiz sıvı alımı
 • Tiner, parfüm gibi keskin kokular
 • Hormonal değişiklikler, özellikle östrojenin ani olarak düşmesi
 • Alkol
 • Stres
 • Hava değişiklikleri
 • Doğum kontrol hapları

Migren hastaları nelere dikkat etmeli? Migren ve beslenme ilişkisi

Migreni tetikleyen yiyecekler

Her hasta için farklılık gösterse de aşağıdaki gıdalar migreni tetikleyebileceğinden hastalar tarafından dikkatli tüketilmelidir:

 • Çikolata, kakao gibi içerisinde kafein bulunan yiyecekler
 • İki fincandan fazla kahve tüketimi
 • Konserveler, turşular ve tuzlu yiyecekler
 • Aşırı baharatlı yiyecekler
 • Aspartam içeren diyet kola, meyve suları gibi içecekler
 • İçerisinde tiramin bulunan mayalı ürünler, peynir, karaciğer, sosis, salam, salamura ringa balığı, bakla gibi yiyecekler

Aspartam nedir? Zararlı mıdır, hangi gıdalarda bulunur?

Gerilim tipi baş ağrısı olarak adlandırılan ağrılar toplum içerisinde daha sık görülmektedir. Bu ağrılar yorgunluk, sıkıntı, stres ile ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrıları migrenden ayırmak için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz:

Baş ağrısı  Migren
Çift taraflı Genelde tek taraflı
Sıkıştırır tarzda Zonklayıcı
Kısa süreli Daha uzun sürer
Şiddeti daha hafif Şiddetli
Fiziksel aktivite ile artmaz Fiziksel aktivite ile artar
Bulantı kusma, görülmez  Bulantı, kusma sık görülür

Migren teşhisi

Migrenin tanısı öykü ve fizik muayene sonrasında konur. Diğer testler migren türü ağrılara neden olabilecek durumları dışlamak için istenir. Teşhis için kullanılan yöntemler: (5)

 • Öykü: Muayeneyi yapan hekimin sorduğu sorular ile ağrı özellikleri ve tetikleyici faktörler tespit edilmeye çalışılır. Ağrının özelliği tanı için en önemli kriterdir.
 • Fizik muayene: Fizik muayene sırasında herhangi bir bulguya rastlanıyorsa, bunun sebebi migren değil daha farklı bir hastalıktır. Migrende herhangi bir fiziksel bulguya rastlanmaz.
 • Görüntüleme yöntemleri: Beyin tomografisi ve beyin MRG ağrılara neden olabilecek tümör ya da damarsal hastalıkların tespiti için istenir. Migren hastalarında görüntüleme bulguları normal olmalıdır.

Görüntüleme yöntemleri daha önce beyin görüntülemesi olmayan ısrarcı ağrıları olanlarda, daha önceki ağrıların karakterinin değiştiği durumlarda, anormal muayene bulguları olan hastalarda mutlaka istenir.

Migren testi

Migren genellikle başka hastalıklarla karıştırılabilen ve yanlış teşhis edilebilen bir hastalıktır. Ancak yapılan bir araştırmada sadece üç soruyla migren hastalarının %93’ünün kesin olarak tanımlanabileceği ileri sürülmektedir. Bu sorular:

 • Baş ağrısı, son üç ayda günlük aktivitelerinizi bir gün veya daha fazla bir süre için sınırladı mı?
 • Baş ağrısı sırasında mide bulantısı da yaşıyor musunuz?
 • Baş ağrısı sırasında ışık sizi rahatsız ediyor mu?

Yukarıdaki bu sorulardan en az ikisine evet cevabı veriyorsanız migren hastası olabilirsiniz. Tedaviye başlamak için mutlaka uzman bir doktora başvurun.

Migren tedavisi

Migren tedavisi atak tedavisi ve ağrı sıklığını azaltmayı amaçlayan koruyucu tedavi olarak iki kısımda değerlendirilebilir. (6)

Migren tedavisi: Migrene iyi gelen öneriler ve doğal yöntemler

Atak tedavisi

 • Parasetamol (Parol), ibuprofen, naproksen sodyum, aspirin, flurbiprufen gibi ağrı kesiciler inatçı olmayan ağrılarda tercih edilebilir.
 • Daha şiddetli ağrılarda serotonin üzerinden etki eden migren ağrılarına özgü ilaç grubu olan triptanlar tercih edilebilir. Bu ilaçlar ağızdan alınan tablet formunda olabileceği gibi enjeksiyon veya burun spreyi tarzında da olabilir. Frovatriptan (Migrex) ,Eletriptan (Relpax), Sumatriptan (Imigran ), Zolmitriptan ( Zomig ), Rizatriptan ( Maxalt )  triptan grubunda olan ilaçlardır.
 • Daha eski yıllarda içerisinde ergotamin içeren ilaçlar daha fazla kullanılmaktaydı. Yan etkilerinin fazla olması nedeniyle Avmigran, Cafergot gibi ergotamin içeren ilaçlar günümüzde daha az kullanılmaktadır. (7)

Atak tedavisinde kullanılan ilaçlar ağrı başlamadan önce kullanıldığında daha etkili olmaktadır.

Koruyucu tedaviler

Atakların çok şiddetli geçtiği, günlük yaşamsal aktivitelerin oldukça bozulduğu, ayda üçten fazla atağı olan hastalarda tercih edilebilir. Bu ilaçlar kalp hastaları, epilepsi hastaları, psikiyatrik rahatsızlıkları olan hastalarda kullanılan ilaçlardır. Düzenli kullanıldığında migren ataklarını azaltmaktadır.

Propranolol (dideral), valproik asit (depakin), topiramat (topamax), amitiriptilin (laroxyl), venlafaksin (efexor), fluoksetin (prozac), essitalopram (cipralex), sentralin (lustral), flunarezin (sibelium) ve verapamil (isoptin) koruyucu olarak alınan ilaçlardandır.

Botoks, kronik migren tedavisinde çok etkili bir seçenek olabilir!

Migren aşısı

CGRP proteinin etkinliğini azaltan Erenumab (Aimovig) maddesi antikor özelliğinde enjeksiyon formda bir ilaç olduğundan migren aşısı olarak adlandırılmış.

Ancak aşılardan farklı olarak etkinliği 2-4 hafta arasında sürer ve tekrarlanması gerekir. İlaç şu an ülkemizde yoktur. ABD’de 500-600 dolar arasında satılmaktadır.

Çalışmalar aşının ağrılı gün sayısını oldukça azalttığını göstermektedir ancak migreni tamamen ortadan kaldırmayabilir. (8)

Migren ameliyatı

Migren ameliyatı son yıllarda yapılmaya başlayan alternatif bir tedavi seçeneğidir. Ameliyat ile ilgili geniş çalışmalar yoktur.

Bu yöntem 2000’li yılların başlarında yüz germe ameliyatları sırasında migren özelliğinde baş ağrılarının azaldığının fark edilmesi sonrasında geliştirilmiştir.

Alın boyun ve ense kısmının duyusunu alan ve migrende önemli olduğu düşünülen trigeminal sinirin etrafındaki baskıyı azaltmayı amaçlayan bir yöntemdir.

Cerrahi yöntem migren ağrılarını tamamen ortadan kaldırmayabilir. Seçilmiş hastalarda uygun yöntemle yapılan ameliyatlar sonrasında ağrılı gün sayısının azaldığı, kimi hastalarda tamamen ortadan kalktığı gözlenmiştir. Geniş çaplı klinik çalışmalara gereksinim vardır.

Migren nasıl geçer?

 • Ağrı gelmeden saatler önce hasta şiddetli ağrısı olacağını fark edebilir. Bu dönemde gevşeme egzersizleri, baş boyun bölgesine yapılan masajlar rahatlama sağlayabilir.
 • Açlık hissi varsa bir şeyler yenilmelidir.
 • Ağrı kesici ilaçlar ağrı öncesi alınırsa daha faydalı olmaktadır.
 • Migrende kullanılan triptan içeren ilaçlar veya sıradan bir ağrı kesici bu dönemde ağrının gelmesini engelleyebilir.
 • Ağrı başladığı dönemde soğuk uygulama, başı sıkma ağrıyı azaltabilir.
 • Ağrı artmaya devam ediyorsa triptan grubu ağrı kesicilerden bir tane daha alınabilir. Ancak bu tür ağrı kesiciler 24 saat içerisinde ikiden fazla alınmamalıdır.
 • Her şeye rağmen ağrı devam ediyorsa karanlık sessiz bir ortamda uzanmak ya da uyumak ağrıyı azaltacaktır.Migren atakları nasıl azaltılır?

 • Migreni tetikleme olasılığı olan yiyeceklerden kaçının.
 • Bol sıvı tüketin.
 • Düzenli spor yapın.
 • Düzenli bir yaşam ve uyku alışkanlığı edinin.
 • Televizyon ve bilgisayar başında uzun süre kalmayın.
 • Gerektiğinde koruyucu tedaviler alın.
 • Adet dönemi gibi tetikleyici faktörlerden önce ağrı olmasa da atak tedavisi ilaçları kullanın.
 • Ağrıyı tetikleyici faktörleri not alarak bu davranışlardan kaçının.

Referanslar: 1- Migraine, 2- Migraine Information Page, 3- What are migraines?

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/migren-nedir-neden-olur-migrenin-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Migren Çeşitleri Nelerdir? Migren Ağrısı İlaçları

Migren Çeşitleri

Migren İlaçları ve Migren Çeşitleri. En çok görülen auralı ve aurasız migrendir. Bunlar arasında da en sık görülen migren tipi aurasız migrendir. Migren hastalarının yaklaşık yüzde 80-90’ında görülen basit migren tipidir. Yalnızca baş ağrısıyla başlayıp baş ağrısıyla biter.

Migreni diğer baş ağrılarından ayıran en önemli fark yarım baş tutmasıdır. Ancak ağrı şiddetlendiği zaman tüm başa yayılır. Zonklayıcı olması, ağrının yanında  bulantı, kusma, ışık ve gürültü rahatsızlığının da olması migren olasılığını güçlendirir.

Migrenin süresi genel olarak  3-72 saat civarında olur. Beyinde hücresel düzeyde bir bozukluk başlamakta ve bunun sonucunda beyin damarları ve beynin etrafını saran zarlar etkilenmekte ve şiddetli zonklayıcı ağrı ortaya çıkmaktadır.

Migren Neden Olur?

Migren hastalığı kadınlarda daha fazla görülmektedir. Her 5 kadından biri ve her 10 erkekten birinde migrene rastlanmaktadır. Migrenlilerin bu hastalığa doğuştan yakınlıkları vardır. Migrenli insanların beyni ve sinir sistemi daha hassas ve uyarıya yatkındır. Migrenin östrojenle de ilgisi bulunmaktadır. Hormonlarının aktif olduğu genç kadınlarda görülme oranı erkeklerden 3 kat fazladır.

Migren Ağrısı Nasıl Olur?

Migren ağrısı sırasında beyin çevresindeki damarlar genişler, damarların etrafında şişmeler oluşur. Sinir uçları, damardaki her genişlemede uyarılır ve hasta bu ağrıyı zonklama şeklinde algılamaya başlar.

Migreni Tetikleyenler

Sigara dumanı, floresan ışığı ya da titreyen herhangi bir ışık, parfüm, basınç farklılıkları, sıcaklık ve nem değişikliği, kuvvetli rüzgâr, lodos, mevsimsel değişimler, uyku düzenindeki bozukluklar, doğum kontrol hapları, adet dönemi ve hamilelik gibi kadınlarda hormonal değişiklikler, stres, açlık, öğün atlama, ağır kokular migreni tetikleyen unsurlar arasındadır.

Migreni Tetikleyen Besinler

Şarap, çikolata, peynir, her türlü kafein, et ve tavuk suyu tabletleri, salam, sucuk, çerez türü gıdalar migreni tetikleyebilir.

Migren Çeşitleri

Migren genel olarak auralı migren ve aurasız migren tipi olarak ayrılmaktadır. Bunun dışında daha az görülen hemiplejik migren, oftalmik migren, komp migren gibi çeşitleri de vardır.

Auralı Migren

Auralı migren %10-20 oranında rastlanan bir migren tipidir. Auralı migren tipinde baş ağrısı gelmeden bazı nörolojik belirtiler olur. Birçok hasta sağ ya da solu görememek, ışık sapmaları, karanlık noktalar görmek gibi şikayetlerde bulunurlar.

Kişi parlak ışıklar, zikzak çizgiler gördüğünü veya görmesinin bulanıklaştığını ifade eder. Bazen de bir gözü tamamen görmez. Bu sorunlar beş dakikayla bir saat arasında devam eder, sonra baş ağrısı başlar.

Auralı migren genetik unsurların daha fazla rol oynadığı bir migren tipidir.

Auralı migren durumu kişinin doğuştan özelliğidir. Genel olarak 20 yaşından önce ortaya çıkar.

Aurasız Migren

Aurasız migren en yaygın görülen migren türü olmasına rağmen risksizdir. Bu migren türü doğrudan başağrısıyla başlar.

Hemiplejik Migren

Hemiplejik migren çok az görülür. Ağrıdan önce tüm gün sürebilen güçsüzlük, uyuşma, görme bozukluğu ya da konuşma bozukluğu ortaya çıkar. Hemiplejik migren komaya ve felce yol açabilen bir migren türüdür.

Baziler Migren

Baziler migrene nadiren rastlanır. Çift görme, baş dönmesi, uyuşmalar ya da bulantı gibi belirtiler kendini gösterir. Baziler migren profilaktik tedavi gerektirir.

Abdominal Migren

Herhangi bir başağrısı hissedilmeden günler süren bir mide bulantısıyla kendini gösterir. Karnın orta bölümünde tekrarlayan hafif veya şiddetli ağrı nöbetleri bazen üç güne kadar devam edebilir.

Retinal Migren

Migren atağı öncesinde hastada körlük olur, bir gözü görmez, saatlerce, dakikalarca sürebilir ve sonrasında ise düzelir. Ancak atak öncesinde oluşan körlük, yanlış tedavi sebebiyle kalıcı hale gelebilir.

Migren Teşhisi

Migren teşhisi baş ağrısı tanısı, klinik muayene ve MR ile konulur.

Migren İlaçları – Migren Tedavisi Nasıl Olur?

Migrenli hastalara uygulanan  ilaç tedavisi atak tedavisi ve önleyici tedaviden oluşur. Önleyici tedavide  en az 6 ay veya daha fazla süreyle günlük düzenli ilaç kullanılarak atak sıklığı ve şiddetinin azaltması hedeflenir. Atak tedavisi ise o sıradaki migren atağını bitirmek için yapılan tedavidir.

Analjezikler, non-steroidal anti-inflamatuvarlar, ergot türevleri, nöroleptikler, anti-emetikler, anti-depresanlar, beta-blokerler migren tedavisinde kullanılan ilaçlar arasındadır.

Migrenin Zararları

• Migren hastalarıyla ilgili yapılan araştırmalara göre beynin yaşamsal merkezlerinin yoğun olduğu bölgelerinde lezyon riski, migreni olmayan kişilere göre  7 kat daha fazla olmaktadır. Risk, auralı migreni olan kişilerde ya da ayda en az bir kez migren atağı yaşayanlarda daha çoktur. Sık atak yaşayan auralı migren hastalarında ise risk 16 kat fazladır.

• Auralı migren tipi olan kadın doğum kontrol hapı ya da menopozda östrojen hormonu kullanırsa felç olasılığı 15 kat artar.

• Auralı migren tipi damar tıkanıklıklarına zemin hazırlar. Bu sorunu olan kişi sigara içerse damar tıkanıklığı olasılığı artar veya beyin krizi riskiyle karşılaşabilir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/migren-cesitleri

Migren Nedir ve Migrenin Türleri Nelerdir ?

Migren Çeşitleri

Migren kafatasını çevreleyen atardamarlardaki değişimlerden kaynaklanan Baş ağrısıdır. Damarlar şiştiği zaman ağrı reseptörleri bu basınç artışına tepki verir. Migren kişinin günlük aktivitelerini zayıflatır; tekrarlı ve kalıtsaldır. Üç ana tür migren vardır: klasik, yaygın ve ribaund.

Migren ve Belirtileri

Migrenin en önemli belirtisi baş ağrısıdır. Baş ağrıları küçük yaşta, ergenlikte ya da yetişkinlikte başlayabilir. Dört evreden oluşmaktadır. Bunlar haberci, auralı, atak ve postdrome olarak adlandırılır.

Belirtileri ses ve ışığa karşı duyarlılık, baş ağrısı ve kusmayla sonuçlanabilen mide bulantısı hissidir. Fiziksel aktivite kimi zaman ağrıyı yoğunlaştırır.

 Evrelere göre migrenin semptomları aşağıdaki gibidir:

Haberci evresinin belirtileri:

 • Kabızlık
 • Depresyon
 • Açlık
 • Hiperaktivite
 • Huzursuzluk
 • Boyunda sertlik
 • Sürekli esneme

Auralı evresinin belirtileri:

 • Görsel bozukluklar. Işık noktaları ve flaş görmeler.
 • Görmede kayıp.
 • Bacak ve kollarda iğne batma hisleri.
 • Konuşmada problemler.

Atak evresinin belirtileri:

 • Başın bir tarafı veya her iki tarafında da ağrı.
 • Sürekli artan migren ağrıları.
 • Işığa, kokuya ve sese karşı duyarlılık.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Bulantılı görme.
 • Bayılma.

Migren

Klasik Migren Nedir ?

Klasik migrenler titrek ışık görüntüleri, kör noktalar veya görme kaybı gibi görsel bozukluklara yol açan auralı migrenlerdir. Ailesel veya sporadik olarak ikiye ayrılmaktadır.

Aileden yakın birinde daha önce görülmüşse ailesel, değilsel sporadiktir. Ulusal Baş Ağrısı Kurumu’na (NHF) göre auralar halüsinasyonlara ve koklama, tatma ve dokunma duyularında bozukluklara yol açabilir.

Auralar korkutucu olsa da, etkileri genellikle bir saat içerisinde, ağrılar başlayınca son bulur.

Yaygın Migren Nedir ?

Yaygın migrenler aurasız migrenlerdir. Migrenden şikayetçi olan kişilerin üçte biri auralı geçirmektedir; dolayısıyla yaygın migren en sık görülen türüdür.

Ribaund Migren Nedir ?

Ribaund migrenler aşırı ağrı kesici kullanımı sonucunda ortaya çıkar. Ağrı kesiciler çok kullanıldığında, vücut er ya da geç ağrı kesicilere dirençli hale gelir.

Bu durum ağrı kesici dozajının arttırılmasına ve dolayısıyla direncin daha da artmasına yol açar. Direnci artmış olan kişilerde migrenler daha sık ve şiddetli gerçekleşir.

Birçok şikayetçi kullandığı ağrı kesicileri değiştirerek direnci en alt seviyede tutmaktadır.

Migrenin Seyrek Türleri

Migrenin başka ciddi ve seyrek olan türleri vardır. Eğer bu seyrek türlerinden birini geçirirseniz hemen tıbbi yardım alın. Görsel, oftalmoplejik, baş ağrısız, baziler arter, abdominal ve carotidynia seyrek rastlanan migrenlerdendir.

 • Görsel migren çoğunlukla yarım veya tam görme kaybıyla başlar.
 • Oftalmoplejik migrende göz çevresini şiddetli bir ağrı sarar ve aylarca sürebilen göz kası felçleri yaşanabilir.
 • Baş ağrısız migrenler gerçek bir baş ağrısı yaşanmayan migren auralarıdır.
 • Baziler arter migreni çocuklarda daha yaygındır. Beyin kökündeki baziler arterinden kaynaklanır ve koordinasyon kaybına, Vertigoya, konuşma ve görme sorunlarına yol açar.
 • Abdominal migrenlerin teşhisi zordur ve ishale ve kusmaya yol açan bir mide bulantısı hissiyle başlar.
 • Carotidynia yüzle ilgili bir migrendir; boyun ve çene bölgelerinde ağrı hissi uyandırır ve yaşlılarda daha sık görülür.

Migreni Önlemek ve Tedavisi

Migren gerçekleşmeden önceki bütün aktiviteleri kayıt altına alın. En sık karşılaşılan tetikleyicileri belirlemek rahatsızlığın etkilerini minimuma indirmenize yardımcı olur.

Amerikan Baş Ağrısı Topluluğu’na (AHS) göre güneş ve floresan ışığı bütün vakaların yarısının sebebidir ve kafein sıklıkla baş ağrısına yol açar. NHF’nin belirttiği üzere, stresten kaynaklanan anksiyete ve depresyon yaygın tetikleyicilerdendir.

Kan şekeri düzeyindeki değişimler ve Dehidrasyon tansiyon kaynaklı baş ağrıları yapar.

Bu hastalığın ilaçla tedavisinde genellikle 2 tür ilaç verilmektedir.

 • Baş ağrılarını azaltıcı ve semptomları hafifleten ilaçlar: Ibuprofen, Aspirin, Asetaminofen, Naproxen bazlı ağrı kesiciler.
 • Atakları engelleyen ilaçlar: Zolmitriptan, Rizatriptan, Almotriptan, Frovatriptan generik adlı ilaçlar

Eğer migreniniz devam ediyorsa, ağrılarınızı azaltmaya veya migrenleri durdurmaya yarayacak ilaçlar, beta-blokerleri veya antidepresanlar yazması için bir doktora başvurun. “Migrenin evde tedavisi nasıl yapılır ?” adlı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Источник: //www.cevapsepeti.com/migren-ve-migrenin-turleri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Bunama Ve Alzheimer
Bunama Ve Alzheimer
Bel Kayması
Bel Kayması