Migren Tipi Baş Ağrısını Başlatan Yiyecekler

Migrene ne iyi gelir? Migren Baş Ağrısını Azaltan Doğal Çözümler

Migren Tipi Baş Ağrısını Başlatan Yiyecekler

Migren, başın bir veya her iki tarafında hissedilen güçlü, zonklama şeklindeki bağ ağrısıdır. Vücutta serotonin adı verilen kimyasalın miktarındaki değişmeler migren baş ağrılarının nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir.

Bu yazımızda “migrene ne iyi gelir?” sorusunu cevaplandırarak migrene iyi gelen bazı doğal-bitkisel çözümler hakkında bilgi vereceğiz.

Ayrıca migreni azaltmak için başvurabileceğiniz bazı pratik önlemlerden söz edeceğiz.

Serotonin düzeyleri yükseldiğinde, kan damarları büzüşür. Serotonin düzeyleri düşdüğünde ise kan damarları şişer. Bu şişme ağrı ve diğer problemlere yol açar.

Kadınlarda migren baş ağrıları 2 kat daha sık görülmektedir. Migren baş ağrılarının ilk başlangıcı genellikle çocukluk çağı ile 35 yaş arasında olmaktadır.

Çoğunlukla migren baş ağrılarının 10-14 yaş arasında başladığı bilinmektedir. Nadir durumlarda da olsa 40 yaşından sonra ortaya çıkabilir.

Kadınlarda migren baş ağrılarının menapoz döneminde başlaması çok nadir görülen bir durumdur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 yılında yayınldığı bir rapora göre dünya çapında 18-65 yaş arasındaki yetişkin bireylerin dörtte üçü baş ağrısı yaşamaktadır. Bu yetişkinlerin %30’unda baş ağrıları migrenden kaynaklanmaktadır.

Şiddetli baş ağrısı yanında migren belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Işığa ve sese hassasiyet,
 • Bulanık görme,
 • Görsel aura,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma
 • Halsizlik

Migren baş ağrıları ile yaşamak zor olabilir. Migrene iyi gelen şeyler arasında ilaçlar yaygın olarak kullanılsa da, bazı sağlıklı alışkanlıklar kazanarak ve basit doğal-bitkisel çözümlerle migren baş ağrıları kontrol altına alınabilir.

1. Soğuk Kompres Kullanmak

Migrene iyi gelen şeyler arasında ilk sırada soğuk kompres yer almaktadır. Migren baş ağrıları yaşıyorsanız baş ve/veya boyun bölgesine soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Buz uyuşturucu bir etkiye sahip olduğundan ağrıyı hafifletebilir.

2006 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre soğuk kompres tek başına migren baş ağrısına iyi gelmektedir.

Migren baş ağrısı için soğuk kompres uygulaması şu şekilde yapılmalıdır:

 1. Birkaç buz parçasını temiz bir havlunun içerisine koyun.
 2. Havluyu sararak şakak kemiklerine, alın bölgesine ve/veya boynunuza 10-15 dakika boyunca koyun.
 3. Bu işlemi ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat: Buzu doğrudan teninize değdirmeyiniz.

2. Zencefil Çayı İçmek

Zencefil migren dahil birçok sağlık sorunundan kaynaklanan baş ağrısını hafifletebilir.

2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre zencefilin migren baş ağrısının şiddetini ve süresini azaltma konusundaki etkisi migren tedavisinde reçeteli olarak kullanılan sumatriptan ilacının etkisi kadar güçlüdür.

Migrene iyi gelen zencefil çayını gün boyunca 2-3 bardak içebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için:

 1. 1 yemek kaşığı öğütülmüş zencefili 1.5 bardak suyun içerisine ekleyin.
 2. Suyu kaynatın, üzerini örtün ve 5 dakika demlenmeye bırakın.
 3. Çayı süzün, biraz bal ve limon ekleyerek için.

3. Migrene İyi Gelen Masajlar

Yaklaşan bir migreni önlemek için masaj terapisinden de yararlanabilirsiniz.

Migren masajı beyine gönderilen ağrı sinyallerini etkileyerek migren baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Migren masajı serotonin aktivitesini de arttırır ve belirli serotonin reseptörlerini uyararak migren baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Migren masajı uyku kalitesini iyileştirir, stresi azaltır. 2006 yılında Davranışsal Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre migren masajı terapisi, migren tedavisinde etkin bir uygulamadır.

 1. Alnınıza biraz zeytinyağı sürün.
 2. Parmaklarınızı kullanarak alın ve şakak bölgesine dairesel hareketlerle masaj yapın.
 3. Masajı en az 10-15 dakika boyunca yapın.
 4. Migren masajı ihtiyaç duydukça uygulanabilir.

4. Magnezyum Alımının Arttırılması

Magnezyum migrene iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlarda adet döneminde görülen baş ağrıları ve magnezyum eksikliği görülen kişilerdeki migren belirtileri için magnezyum alımının arttırılması etkili olmaktadır.

Headache dergisinde 2001 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre 1 gram intravenöz magnezyum sülfat migren ağrısının geçirilmesinde etkili, güvenli ve iyi tolere edilebilen bir uygulamadır.

2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre ise her gün magnezyum takviyesi kullanmak adet döneminde görülen migren baş ağrısını önlemede etkili olmaktadır.

2014 yılında Journal of Neural Transmission dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ise migren hastalarının yaklaşık yarısında magnezyum eksikliği bulunmakta ve bu kişiler için magnezyum takviyesi tedaviye destek olmaktadır.

 • Magnezyum içeren yiyecekler doğal olarak, günlük şekilde alınmalıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği, badem, uskumru, ton balığı, yoğurt, siyah fasulye, mercimek, avokado, incir, muz ve bitter çikolata magnezyum içeren yiyecekler arasındadır.
 • Ayrıca magnezyum takviyesi kullanılabilir. Alınması gereken doz için doktora danışılmalıdır.

Magnezyum içeren yiyeceklerin detaylı bir listesi için buraya tıklayabilirsniz.

5. Migrene İyi Gelen Akupunktur / Akupresür Uygulamaları

Gerek akupunktur, gerekse de akupresür uygulamaları migrene iyi gelen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Akupunktur tekniğinde ağrı ve diğer belirtileri azaltmak için vücuttaki belirli noktalara baskı uygulamak üzere iğneler kullanılır. Akupresür uygulamasında ise bu baskı parmaklar yoluyla uygulanmaktadır.

2012 yılında CMAJ’da yayınlanan bir araştırmaya göre akupunktur uygulamaları migren tedavisi kapsamında profilaktik ilaç tedavisi kadar etkili olmaktadır. Akupunktur güvenli, uzun süre etki eden ve uygun maliyetli bir yöntemdir.

2014 yılında Pain Management Nursing dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmaya göre ise akupresür uygulamaları çeşitli ağrılarda ağrının azaltılması için etkili bir yöntemdir.

Baş ağrısı için baskı uygulanması gereken akupunktur noktaları aşağıdaki görselde gösterilmiştir.

6. Kahve İçmek

Bir fincan kahve migreni azaltmak için bazen tek ihtiyacınız olan şeydir. Kahvedeki kafein kan damarlarını kısıtlar ve ağrıya neden olan belirli reseptörleri engeller. Hatta bazı migren ilaçlarında kafein bulunmaktadır.

Peki migreni azaltmak için ne kadar kahve içmek gerekir? Kahve söz konusu olduğunda her zaman ihtiyatlı olmak gerekir. Çok fazla kahve tüketimi başlı başına migren ağrılarına neden olabilir. Ayrıca kahve içilmediğinde baş ağrısının tekrar ortaya çıkması gibi bir etki yaratabilir. Bu nedenle migren ağrısı yaşayan kişiler günde 1 veya 2 bardak kahve içerek faydasını görebilirler.

7. Migrene Neden Olan Yiyeceklerden Uzak Durmak

Çeşitli yiyecek ve içeceklerin migreni tetiklediği bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre migrene neden olan yiyecekler şunlardır:

 • Sosis, ısıl işlem görmüş diğer etler,
 • Çikolata,
 • Çedar, parmessan gibi belirli peynir türleri.
 • Monosodyum glutamat (MSG) içeren yiyecekler,
 • Dondurma veya buzlu içecekler
 • İşlenmiş gıdalar
 • Salamura yiyecekler,
 • Fasulye,
 • Kurutulmuş meyveler,
 • Yayık ayranı, ekşi krema ve yoğurt gibi kültüre edilmiş süt ürünleri,
 • Yumurta,
 • Aspartam gibi yapay tatlandırıcılar.

8. Öğün Atlamamak

Migreni engellemek ve migreni azaltmak için düzenli aralıklarla yemek yenmelidir. Burada önemli olan uzun saatler aç kalmaktan kaçınılmasıdır. Düzenli beslenmek migreni azaltmak için etkili bir yöntemdir.

Kan şekerindeki dalgalanmalar migren ağrısına neden olabilmektedir.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre uzun saatler aç kalmak migreni tetikleyen unsurlar arasında en yaygın olanlardan biridir. Uzun saatler aç kalmaktan kaçınarak migrenin sıklığı azaltılabilir ve hastaların yaşam kalitesi iyileştirilebilir.

Bu nedenle her gün aynı saatte yemek yemeye gayret etmelisiniz. Her öğünde kan şekeri düzeyini kontrol altına almanızı sağlayacak sağlıklı besinler tüketiniz. Ayrıca gün içerisinde bol su içiniz.

9. Düzenli Uyku

Düzenli ve iyi uyku genel sağlığınız için önemli olmakla birlikte migren hastalarının yaşam kalitesinin arttırılmasında da etkilidir.

Uyku bozuklukları migren ile ilgili proteinlerde değişikliklere yol açarak migren ağrısına yol açabilir. Uykusuzluk hormon ve stres düzeylerinizi de etkileyecektir, ki bunların her ikisi de migreni tetikleyen faktörler arasındadır.

Bu nedenle her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak migreni azaltmak için etkili bir önlemdir. Ayrıca her gün 7-8 saat uyunmalıdır.

İyi uyumak için sakin bir odada, ışıkları kapatarak ve dış ortam faktörlerinden etkilenmeyeceğiniz bir şekilde uyumalısınız.

Uyumadan bir saat öncesinde cep telefonu, televizyon gibi materyalleri kullanmayı bırakmak daha kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

10. Migren Günlüğü Tutmak

Migren ağrıları herkeste farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Bu nedenle migrene neden olan şeylerden uzak durmak migren ağrılarını azaltmak ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için son derece önemlidir.

Migren günlüğü tutarak hangi durumlarda migren ağrısı yaşadığınızı daha kolay tespit edebilirsiniz. Migren ağrısı başlangıç zamanı, o sırada ne yaptığınız, ağrının ne sürdüğü ve ağrının ne yaparak hafifletildiği bu günlüğe yazılmalıdır.

Migren ağrısının nedeni şunlar olabilir:

 • Ağır kokular
 • Alkol
 • Parlak ışıklar
 • Yüksek ses
 • Hava durumundaki değişiklikler
 • Aşırı yorgunluk
 • Depresyon
 • Uyku bozukluğu
 • Öğün atlamak veya uzun saatler aç kalmak,
 • Regl dönemi
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Kafein bağımlılığı
 • Ağır antrenmanlar

Migrene Ne İyi Gelir: Ek İpuçları

 • Az miktarda alkol aldıktan sonra bile çok fazla etkileniyorsanız, alkolü tamamen bırakmalısınız.
 • Sigara içmek migren ağrısına neden olabilir. Sigarayı bırakmak migreni ve migren ağrısının şiddetini azaltacaktır.
 • Stres vücudunuzun nörolojik sistemi etkileyen ve migreni tetikleyen hormonlar üretmesine neden olabilir. Bu nedenle stresi azaltmaya çalışmalısınız.
 • Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • Riboflavin (B2 Vitamini) takviyesi kullanma konusunda doktorunuzla görüşünüz.
 • Öksürük otu bitkisinin de migren ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/migrene-ne-iyi-gelir-migreni-azaltmak-icin-dogal-bitkisel-cozumler/

Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler

Migren Tipi Baş Ağrısını Başlatan Yiyecekler

Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler Baş Ağrısına Sebep Olan Yiyecekler – Bu makaledeki notlar: baş ağrısı yapan yiyecekler baş ağrısına..

Baş Ağrısına Neden Olan Gıdalar

Gazi Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay, bazı yiyeceklerin bazı kişiler üzerinde baş ağrısı yapabildiğini belirterek, migreni olan hastalara “öğün atlamayın, sebze ve meyve ağırlıklı beslenin” önerisinde bulundu.

Ortak baş ağrısı yapan gıdalar arasında tunçgiller familyası var. Tabi ki bu turunçgillerin yenmeyeceği anlamına gelmiyor. Herkes belli miktarda almalı.

Bira

Kafein

Süt ve süt ürünleri

Mayalı yiyecekler

Eskimiş kaşar

Balık

Kurutumuş et

Sosis, salam gibi yiyecekler

Hazır gıdaların içindeki tatlandırıcılar

Konserve yiyecekler

Fındık, fıstık, yer fıstığı

Kırmızı şarap

Başağrısını geçirmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerekiyor.

Daha olumlu düşünülmeli

Yağdan daha fakir gıdalar tercih edilmeli

Stresi azaltmalı ve kilo vermek için spor yapılmalı

İçilen su miktarının artırılması (günde en az 1-1.5 litre) gerektiğine vurgu yaptı.

Baş ağrısı nasıl geçer

Bazı ağrılar var ki bu ağrılara mutlaka ilaç gerekir. Bu nedenle özellikle migreni olan hastalar doktora giderek kendilerine en uygun ilacı almalı ve ağrının başlayacağını hissettikleri an ilacı içmeliler. Aksi halde fazla ilaç kullanmak da zaman zaman baş ağrısı yapabiliyor.

Ayrıca migreni olan hastalar öğün atlamamaya dikkat etmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliler.

Migreni Tetikleyen Besinler

Migreni tetikleyen besinler

Sıcaklarda artan migren ataklarında nasıl beslenmeli, nelerden kaçınmalıyız?

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet

Ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısı olarak tanımlanan migreni hangi faktörlerin tetiklediğini bilmeniz önemlidir. Bunun için atak geldiği sırada neler yiyip içtiğinizi düşünebilirsiniz. Beklenen bir krizden yaklaşık üç gün önce, bir günlük meyve ve sebze orucu tutun.

Sonraki iki gün şunlardan kaçının: Kahve, şeker, peynir ve süt, mayalı ürünler, narenciye, konserve ürünler, kızarmış yiyecekler, baharatlı yiyecekler, fıstık, alkol.
Kriz döneminden önceki 4 – 6 hafta içindeki her haftada 1 gün bol bol su için. Kriz sırasında 2 kivi, 1 orta boy elma yiyin.

İlk belirtilerin gözlenmesinden önceki üç gün boyunca, günde iki defa naneli yeşil çay için. En az bir defa boyun ve omuz bölgesine derin doku masajı yaptırın. Her sabah 10 – 15 dakika yoga yapın. Akşam yemeğini en geç saat 20.00’de, yavaş yavaş yiyin. Fırsatınız olursa yürüyün ya da yüzün.

Gece geç vakte kadar uyanık kalmaktan kaçının.

Fırında kabakMalzemeler: 1 kg kabak, 2 domates, 45 sivri biber, 45 diş sarmısak, yarım demet dereotu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz.

Hazırlanışı: Kabaklar soyulur, halkalar halinde dilimlenir. Bir tepsiye yayılır. Üzerine soyulup doğranmış domatesler, iri parçalar halinde biberler ve küçük doğranmış sarmısaklar konur, tuzlanır. İnce kıyılmış dereotu da en üste yayıldıktan sonra zeytinyağı gezdirilip fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Afiyet olsun.

Ağrılı günlerde ne yemelisiniz?Sebze çorbası, rafadan yumurta, patates ve diğer sebzelerin püreleri, ızgara balık, muz, elma ve armut, papatya ve nane çayı, bol su.

Asitli ve baharatlı yiyeceklerden ise kaçının.

Başağrısını Tetikleyen Yiyecekler

Bolay, baş ağrısına neden olan yiyeceklerle ilgili şunları söyledi:
“Aynı gıda herkeste migren ağrısını tetiklemiyor. Ortak baş ağrısı yapan gıdalar arasında tunçgiller familyası var. Tabi ki bu turunçgillerin yenmeyeceği anlamına gelmiyor. Herkes belli miktarda almalı.

Örneğin herkeste geçerli değil ama kafein, süt ve süt ürünleri, mayalı yiyecekler, eskimiş kaşar, koruyucu maddeler içeren yiyecekler, kurutulmuş et, sosis, salam gibi yiyecekler, hazır gıdaların içindeki tatlandırıcılar, konserve yiyecekler, fındık, fıstık, yer fıstığı, kırmızı şarap, balık, bira, çikolata baş ağrısını belirgin şekilde artırabiliyor.”

Bolay, yiyeceklerin baş ağrısını artırması konusunda tek başına etken olmadığına işaret etti. Bolay, stres, uykusuzluk ve hormonel dengesizliğin de baş ağrısı yaptığını kaydetti.

Bir yiyeceğin alındıktan birkaç gün sonra bile oluşacak baş ağrısını tetikleyebildiğine dikkat çeken Bolay, bu nedenle hastalara ağrı günlüğü verdiklerini, bu günlüğe göre baş ağrısına nelerin sebep olduğunu bulmaya çalıştıklarını dile getirdi.

-YAĞDAN UZAK DURUN-

Bazı kişilerin çocukluktan itibaren bazı yiyeceklerden uzak durduklarını ve bu yiyeceklerin kişide rahatsızlık yaratabildiğini söyleyen Bolay, “Örneğin çocukluğundan bu yana dondurmadan uzak duran kişiler var” dedi.

Başağrısını geçirmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Bolay, yağdan daha fakir gıdaların tercih edilmesi, stresi azaltmak ve kilo vermek için spor yapılması, daha olumlu düşünülmesi, içilen su miktarının artırılması (günde en az 1-1.5 litre) gerektiğine vurgu yaptı. Bolay fazla kilonun baş ağrısı yaptığına dair bulgular olduğunu ifade etti.

Bolay, baş ağrısını gidermek için yine kişiye özgü çözümler bulunduğunu belirterek, “Kimi vatandaş duş yaparak, kimi nane yağıyla, kimi buz ile masaj yaparak baş ağrısını giderebiliyor. Ama bazı ağrılar var ki bu ağrılara mutlaka ilaç gerekiyor.

Bu nedenle özellikle migreni olan hastalar doktora giderek kendilerine en uygun ilacı almalı ve ağrının başlayacağını hissettikleri an ilacı içmeliler. Aksi halde fazla ilaç kullanmak da zaman zaman baş ağrısı yapabiliyor.

Ayrıca migreni olan hastalar öğün atlamamaya dikkat etmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliler” diye konuştu

Aşırı İlaç Kullanımı Sonucu Oluşan Baş Ağrısı

(LifeWire) – başağrısı ilaçların dünyasında, çok iyi bir şey kesinlikle çok fazla. Ilaç doğru çeşitleri, uygun şekilde kullanıldığında, kronik baş ağrısı insanlar için önemli faydalar sağlayabilir. Ama aslında Backfire olabilir, ağrı daha sık ve şiddetli sonucu çok fazla bu ilaçların alınması.

Bu fenomen için ilaç aşırı baş ağrısı veya SB olarak da adlandırılır. Bunun için eski isimleri analjezik rebound baş ağrısı, ilaç-baş ağrısı, ilaç-kötüye baş ağrısı ve baş ağrısı çekme indüklenen içerir.

Neden Olabilir MOHS Bu İlaçlar

Hemen hemen her ilaç baş ağrısı tedavisi için kullanılan MOHS içinde,-tezgah üzerinde uyuşturucu bile neden olabilir. En yaygın suçluların şunlardır: ·

* Analjezik (ağrı giderici ilaçlar) * Acetaminophen Tylenol (gibi) * Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar Motrin, Advil ve Aleve (gibi) * Aspirin ve formülasyonlar aspirin (Excedrin içermeyen) (Kodein dahil * Reçete narkotik-percocet ve Percodan gibi ilaçlar içeren) * Formulations kafein içeren (Excedrin dahil) * Formulations barbiturat butalbital içeren (fioricet, Fiorinal dahil ve Esgic) * Uyku ilaçları * Ergot-ilaçlar Cafergot, Ercaf, Wigraine ve Bel (gibi Phen-Ergot bazlı)

* Triptanlar, imitrex gibi (Sumatriptan) ve Zomig (zolmitriptan)

Kalkınma ve MOHS

Eğer daha haftada iki kez daha, bir yukarıda listelenen ilaç – tek başına veya birlikte – MOHS de birkaç ay gibi kısa yol açabilir kullanılır.

Yaygınlık ve MOHS

MOHS giderek büyüyen bir sorun olarak tüm dünyada kabul edilmektedir. Dergisi Lancet Nöroloji bir 2004 incelemesi makalede, dünya nüfusunun yaklaşık% 1 gibi baş ağrısı olacaktır tahmin.

Makalede ayrıca, baş ağrısı yapan özel kliniklerde, bu kişilerin yaklaşık 5-10% bakım talep hastalarda MOHS için kriterlerini yerine tahmini. Lancet Nöroloji gözden geçirme çalışmaları MOHS ile 2.

612 hastaların toplam içeren baktı ve baş ağrısı orijinal türleri aşağıdaki dökümü deneyimli bulundu:

* Migren baş ağrısı (65%) * Gerilim tipi baş ağrısı (27%)

* Karışık veya diğer baş ağrısı (% 8)

Bu hastaların arasında çok daha fazla kadın erkek ilaç aşırı baş ağrısı (3,5-1) geliştirdi.

MOHS nedenleri

Kimyasal değişiklikler hala tam olarak anlaşılmış değildir MOHS üretirler. Ancak, MOHS beyinde çeşitli kimyasal maddeler arasındaki karmaşık etkileşimlerin dahil görünüyor. Bazı bilim adamları Bu tür baş ağrısı geliştirmek bireyler olabileceğini bir veya şunların bir birleşimidir:

Beyin kimyasal serotonin * azalmış düzeyleri * Serotonin için beyin reseptörlerini artan etkinliği * Beyin kimyasal ağrı dahil, P maddesi olarak bilinen artan üretim

* Sinir büyüme faktörü artışlarını

Önce tam olarak bu hastalığın anlamak Ancak, daha fazla araştırma gereklidir.

SB Tanı ve

SB tanısı için Uluslararası Başağrısı Derneği kriterler şunlardır:

* Baş ağrısı ayda fazla 15 gün, C & D mevcutsa kriterlerini de yerine getirmiş.

* Bir ilaç baş ağrısı belirtileri tedavisinde kullanılan en az üç ay, aşırı miktarda belirli uyuşturucu bağımlı ile gereksiz yere gitti: o Ergotamin, Triptanlar, opioidler ve kombine analjezikler ayda en az 10 gün overused o Basit analjezikler (asetaminofen, aspirin veya steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) en az 15 gün, her ay için kötüye * Baş ağrısı başladı veya şiddetinde zaman boyunca ilerledi ki ilaç aşırı meydana gelen oldu.

* Baş ağrısı bölüm ya ateşkes veya frekans ya da yoğunluk önceki modeli için gereksiz yere ilaç durdurma iki ay içinde döner.

Belirtiler MOHS ve

MOHS genellikle sahip olarak açıklanan – veya arasında alternatif – migren ve gerilim tipi baş ağrısı özellikleri, kafası bu zonklama içeren iki tarafında ağrı ile vurma ve sıkma duyu.

Bu baş ağrısı genellikle sabah ilk şey grev. Zamanla, Bu tür baş ağrısı deneyimi bazı insanların hepsi gün, her gün baş ağrısı en azından hoş çok var hissediyorum.

Diğer belirtiler baş ağrısı eşlik edebilir şunlardır:

* Bulantı * Sinirlilik * Huzursuzluk * Işık duyarlılığı * Hassasiyet ses * Konsantrasyon ve hafıza ile Zorluk * Zayıflık * Sinirlilik * Trouble sleeping

* Depresyon

Tedavi MOHS ve

Bu gereksiz olduğunu ilaç bağlı olarak, doktor olup evde ilaç durdurma veya yatarak tedavi altına, amacıyla yakın izleme ve olası yoksunluk belirtileri için tedavi sağlamak için size bildirecektir. Baş ağrısı günlük bir çalışma 2.006 SB tedavi etmek için kullanılması gereken altı adım listeler. Hasta SB ile sağlama doktora sormak gerekir:

1. SB eğitim ve her ilaç hakkında

2. Güvenle sorunlu uyuşturucu kullanımının durdurulması için bir plan

3. Bu yoksunluk belirtileri tedavi etmek için kullanılabilecek ilaçlar listesi

4. Nasıl sorunlu ilaç kullanmadan baş ağrıları önlemek için öneriler; bu diğer ilaçlar, davranış tedavisi, biofeedback içerebilir

5. Maksimum doz ve doz sıklığı her ilaç ile izin net bir açıklama ile bir eylem planı nasıl baş ağrısı tedavi açıklayan,

6. A follow-plan. Takip randevuları kadar en az her ay ilaç durdurduğu olduğunu zaman dönemde yapılması gerekir. Bundan sonra, ilk yıl boyunca sonra ilaç durduruldu, randevular en az üç ayda gerçekleştirilmelidir.

MOHS Kurtarma

2.004 Lancet Nöroloji çalışma MOHS, nerede başarı baş ağrısı ya olmaması ya da ay veya genel başına baş ağrısı ile gün sayısını en az% 50 oranında bir azalma olarak tanımlandı için tedavi ile başarı bir% 74 şans gösterdi.

Relaps oranları Ancak, önemli ve ne kadar süre bağlı görünüyor uyuşturucu çekilmesi dan geçtikten, orijinal tipi baş ağrısı ve ilaç olarak da gereksiz yere yazın. Örneğin, nüks için zaman riskli dönem tedavisinden sonra ilk oniki ay sırasında.

Başlangıçta gerilim vardı şahıslar tipi baş ağrıları için daha fazla relaps olanların başlangıçta migren baş ağrıları vardı vardır yatkındır.

Kim gereksiz yere analjezikler sahip insanlar, özellikle formülasyonlar bu analjezikler çeşitli birleştirmek veya her iki analjezikler ve butalbital veya kafein içerir bu daha relaps için daha fazla risk altında olan ya da gereksiz yere Triptanlar ergo-uyuşturucu dayanmaktadır.

MOHS kaçınmak

Ilaç aşırı baş ağrıları önlemek için surest yolu dikkatlice sadece yönetmen şişe öğüt: “Take standart hapı aşağıdaki gereğidir.” MOHS önlemek için Ek ipuçları şunlardır:

* Ne zaman, yeni bir ilaç başladıktan sonra tam olarak nasıl alınması gerektiğini anladığınızdan emin olun.

* Dozaj veya size herhangi bir ilaç almak frekans artışı Don’t *, Her bir ilaç için maksimum günlük ve haftalık doz anladığınızdan emin olun * Olup ilaç kısa süreler için veya sadece alınmalıdır devamlı kullanılabilir öğrenin * Hangi ilaçlar anlamanıza emin olun – ve – birlikte birbirleriyle kullanılamaz

* Herhangi bir sorunuz, doktorunuza veya eczacınıza danışın var.

Varsa yardımcı olabilir diğer tedaviler vardır Eğer ilaç dozu veya frekans reçete de, doktorunuza sorun çalışmıyor. Özellikle, sigara düşünün-farmakolojik tedavi (tamamlayıcı terapiler), hipnoz, biofeedback, gevşeme eğitimi ya da bilişsel davranışçı terapi gibi.

Источник: https://www.notusta.com/bas-agrisina-neden-olan-yiyecekler-28765/

Baş ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir? 30 saniyede geçiren yöntem

Migren Tipi Baş Ağrısını Başlatan Yiyecekler

Genellikle hafif veya orta şiddette tüm baş bölgesinde ağırlık, gerginlik olarak hissedilen gerilim tipi baş ağrıları pek çoğumuzun yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Aslında günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle gerilim tipi baş ağrısından korunabileceğimizi söyleyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz alınması gereken önlemleri anlattı.

1- Ilık duş alın

Gün içinde gerilen kasları gevşetmek için ılık bir duş yapın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Ilık duş kasları gevşeterek baş ağrısından korunmazında yardımcı olacaktır.

2- Dinlenin

Aşırı yorgunluk da gerilim tipi baş ağrısına neden oluyor. Bu yüzden dinlenmek ya da istirahat etmek ağrıyı önlemek için çok önemli. Dinlenmeye geçildiğinde kan dolaşımı düzenlemeye başlıyor, böylece tüm organlara, özellikle de beyne oksijen girişi artıyor. Beyinde artan oksijen girişi ağrıda koruyucu etki gösteriyor.

3- Bol bol su tüketin

Yaşam kaynağımız olan su, kan dolaşımını kolaylaştırıyor ve vücuda gerekli olan elektrolit ile minerallerin dengesini sağlıyor ve baş ağrılarında koruyucu etki yapıyor. Bu nedenle günde 2 litre su tüketmek çok önemli. Alkol, kafein ve şeker tüketimini de azaltmak kan dolaşımını rahatlatarak ağrı yapıcı maddeleri uzaklaştırıyor.

4- Stresten uzak durun

Günlük yaşam kalitesini bozan depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar baş ağrısını tetikleyen önemli etkenlerden. Yoğun stres altında olduğumuz dönemlerde çok kısa süreliğine de olsa ortamdan uzaklaşmak, kendimize zaman ayırmak stresten ve baş ağrısından korunmamızı sağlayacaktır.

5- Soğuk /sıcak uygulaması yapın

Sıcak veya soğuk uygulaması özellikle gerilim tipi baş ağrılarından kurtulma da çok işe yarıyor, gergin kasları gevşeterek baş ağrısından kurtulmada yardımcı oluyor.

Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir beze küçük buz torbalarıyla yapabilirsiniz. Şakak ya da boyun bölgesi üzerinde bir süre tutun ardından 20 dakikada bir olmak üzere uygulamayı 3 kere tekrarlayın.

Baş ağrısından kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

6-Gevşeyin

Baş ağrılarını önlemek için stresten uzak durmak ve mümkünse gevşeyebilmek çok önemli. Bunun için derin nefes alma, yoga, davranış terapileri ile akupunktur gibi gevşeme terapilerinden faydalanabilirsiniz. Gevşemeyi başardığınızda beyninizdeki serotonin düzeyi artacak ve baş ağrısından korunacaksınız.

7- Uyku düzeni çok önemli

Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar kaliteli büyük önem taşıyor. Özellikle uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için oldukça faydalı. İyi bir uykunun başlıca ölçüsü ise sabah dinç uyanmak ve gün içinde zinde hissetmek. Uyku düzeninizi günde 6 saatten az, 10 saatten de fazla olmamak şeklinde düzenleyin.

8- Duruşunuza dikkat edin

Yanlış duruş kasların gerginliğini artırarak sağlık açısından pek çok probleme yol açabilir. Kasların gerginliğini azalmak ve baş ağrılarını önlemek için doğru duruş çok önemli. Vücudunuzun dik olmasına dikkat etmelisiniz.

9- Öğün atlamayın

Uzun süren açlık baş ağrısını tetikleyebiliyor. Bu yüzden öğün atlamamak gerekiyor. Ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün beslenmeyi ihmal etmeyin.

10- Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz demek baş ağrılarının azalması demek. Düzenli yapılan egzersiz mutluluk hormonunun salınmasını sağlıyor, kan dolaşımını düzenliyor ve kasları gevşetiyor.

Baş ağrısı ve stresi 30 saniyede geçiren yöntem

Başınız ağrıyorsa veya stresli hissediyorsanız bu basit yöntem ile sorunu 30 saniyede yok edebilirsiniz. Baş ağrısının ne zaman geleceği bilinmez. Yanınızda ağrı kesici olmadığında gelmek gibi bir huyu da vardır. Ayrıca sık sık ağrı kesici kullanmak vücudu yorar ve uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Bu basit yöntemi kullanarak sadece 30 saniyede baş ağrınızdan veya stresinizden kurtulabilirsiniz. Vücudumuzda bazı aktif noktalar vardır. Bu bası noktalarına masaj yapıldığında ağrı ve acılar azalabilir, hatta tamamen ortadan kalkabilir.

Elinizdeki işaret parmağıyla baş parmağınız arasındaki noktaya baskı uygulayarak baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Baskıyı 30 saniye boyunca sürdürün. Ardından el değiştirerek diğer elinize de uygulayın. Doğru uygulandığında baş ağrısınızın geçtiğini göreceksiniz.

Hastalıkları düşünce gücüyle değil düşünmeyerek nasıl yenebiliriz?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/09/bas-agrisi-ne-iyi-gelir-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть