Migren Yaş Ayrımı Gözetmiyor

Migren Neden Olur? Migrene Sebep Olan 5 Önemli Şey

Migren Yaş Ayrımı Gözetmiyor

Migren nasıl oluşur? Migren neden olur? Neden migren ağrısını çekiyoruz buna zemin hazırlayan sebep bizden kaynaklı mı yoksa doğuştan gelen bir hastalık mı? Migren dünyadaki en yaygın hastalıklar arasında 3. sırada gelir. Dünya nüfusunun %14.7’si (1) migrenden muzdariptir ve bu da her 7 insandan 1 tanesinde migren olduğunu gösterir.

Bu kadar yaygın bir hastalık olmasına rağmen, migreni olan insanlar genellikle baş ağrılarına sebep olan şeyin ne olduğunu bilmezler. Eğer migrenin kaynaklarının ne olduğunu bilirsek, baş ağrılarını hafifletebiliriz ancak bir çok insan baş ağrısının kaynağını bulmak yerine başı ağrır ağrımaz ilaç almayı tercih ediyor.

Eğer sizin durumunuz da böyle ise ilaç içmek yerine, migreninizin kaynağının ne olduğunu öğrenin. Bu şekilde baş ağrılarınızla kolay bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Doktorlar tarafından açıklanan migrene sebep olan 5 şeyi sizin için hazırladık.

Migren neden olur, Migrene sebep olan etkenler nelerdir?

Durmadan şikayet ettiğimiz ve çoğu zaman geçmek bilmeyen migren neden olur ve hangi yanlış davranışımız migren ağrısının oluşmasına sebep olur sizler için 5 önemli etkeni yazdık.

1. İlaçlar

Her ne kadar ilaçların amacı sizi daha iyi hale getirmek olsa da, ilaçların da bir takım yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden bir tanesi de migrendir. Özellikle düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda migren ortaya çıkma şansı oldukça yüksektir. Uyku hapları ve hormon düzenleyici hapların da aynı etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.

2. Stres

Stres vücut için ölümcül bir şeydir. Stresin sebep olabileceği en kötü şeylerden bir tanesi ise şiddetli baş ağrılarıdır. Bundan dolayı stresin migrene yol açması sürpriz olmayacaktır. Stres hormonların dengesizleşmesine, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve kasların gerilmesine yol açar -ki kasların gerilmesi migrene sebep olur.

3. Sağlıksız Yaşam

Vücudunuz temelde sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte bazen vücudun mekanizmaları migrene yol açacak şekilde dengesizleşebilir. Fiziksel sağlık sorunları ise migrene yol açan başlıca sebeplerdendir. (2)

4. Gluten

Günümüzde gluten içeren ürünleri diyetinizden çıkarmak için geçerli bir çok sebebiniz vardır. Ancak artık neredeyse her yiyecekte gluten bulunmaktadır. Bu yüzden glutenden kaçmanız neredeyse mümkün değildir.

Yapılan araştırmalar ise gluten duyarlılığı rahatsızlığı çeken insanlarda migren ağrılarının daha fazla olduğunu göstermektedir.

Çünkü gluten duyarlılığı rahatsızlığı çekenler, gluteni özümseyemez ve bu da migren gibi sağlık sorunlarına yol açar.

5. Duyusal Uyarıcılar

Çevresel uyarılar migrene yol açan başlıca şeydir. Parlak ışıklar, güçlü kokular, aşırı yüksek sesler ve ani ısı değişimi gibi bu uyarılar, sinir sistemlerinde ani uyarılara sebep olur ve migren oluşumuna yol açar.

Migrene yol açan 5 şeyi öğrendikten sonra şimdi de doktorlar tarafından önerilen, migreni tedavi etmek için uygulanan 5 yönteme bakalım.

Migreni tedavi etmek doktorların önerdiği 5 yöntem

Biz değil migren tedavisi için bu 5 öneriyi doktorlar söylüyor. Migren ağrınız var ise bu önerileri dikkate alırsanız sizin yararınıza olacaktır.

1. Beslenmenizi Değiştirin

Yukarıda belirttiğimiz gibi gluten duyarlılığı, migrene yol açabilen potansiyel bir rahatsızlıktır. Yani yapmanız gereken ilk şey gluten duyarlılığına sahip olup olmadığınızdır. 2 haftalık özel bir diyet ile bunu kolayca bulabilirsiniz.

2 hafta boyunca kesinlikle gluten bakımından zengin besinleri ya da süt ürünlerini tüketmeyin ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Sonra bu ürünleri yavaş yavaş diyetinize ekleyin ve herhangi bir değişiklik yaşanıp yaşanmadığını kontrol edin.

2. İlaçlarınızı Değiştirin

Bir hastalık bir kaç tane ilaç tarafından tedavi edilebilir. Eğer ilaç kullanmayı gerektiren herhangi bir hastalığınız varsa alacağınız ilaçların yan etkileri arasında migren olmamasına dikkat edin. Bunu ayarlamanın en kolay yolu da doktorunuza danışmaktır.

3. Stres Seviyenizi Azaltın

Stres bir çok sağlık sorunlarına yol açar yani stresten kurtulursanız sadece migren riskini ortadan kaldırmakla kalmazsınız aynı zamanda çoğu sağlık problemlerinin de önüne geçersiniz. Stresinizin kaynağını bulun ve işleri yoluna koymak için etkili bir yöntem bulun. Yoga ve meditasyonları deneyebilirsiniz.

4. Düzenli Bir Uyku ve Egzersiz

Migren neden olur diye kendimize soruyoruz ama hiç uykumuza dikkat ediyor muyuz? Akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştıkça göz problemi ve baş ağrısı çeken insan sayısı hızla artmaktadır.

Uykusuz kalmanız migreni tetikleyebilir özellikle migreni olan insanların akıllı telefon kullanımına dikkat etmemesi sonucunda atak meydana gelir. Migrenle başa çıkmanın en basit yollarından biri de uyumaktır.

Eğer vücudunuz yeterli uykuyu alırsa, migren dalgalarının yoğunluğunda gözle görülür bir azalma olacaktır.

5. Migreni Tetikleyen Şeyin Ne Olduğunu Bulun

Eğer migreninizin sebebi duyusal bir uyarım ise, bunun takibini yapıp  hangi duyunuzun çevreden daha çok etkilendiğini bulmanız lazım. Bunun kaynağını bulduktan sonra duyunuzu etkileyen bu kaynaktan uzak durmaya çalışın.

Migren rahatsızlığı oldukça düzen bozucu ve can sıkıcı olabilir, ancak sorunun kaynağını ve nasıl tedavi edileceğini bildiğiniz sürece, normal bir hayat yaşamanızın önünde herhangi bir engel kalmayacaktır.

Источник: https://bilgecafe.com/migren-neden-olur/

Migren Belirtileri Nedir Migren Tedavisi

Migren Yaş Ayrımı Gözetmiyor

migren belirtileri nedir migren tedavisi

Otonom sinir sistemi kaynaklı bio-elektriksel bir hastalık olan migren günümüzde sadece baş ağrısı değil, nörolojik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Migren atakları esnasında otonom sinir sistemi işlevlerinde (damar,sindirim,dolaşım) geçici aksaklıklar görülür. Migren nedir sorusunun cevabı en genel haliyle bu şekilde verilebilir.

Migren atakları 4 saat ile 72 saat arası farklı uzunluklarda sürebilir.

Çoğunlukla orta şiddette ve şiddetli olarak görülen migren atakları migreni olan kişiyi ve yakınlarını olumsuz etkiler, yaşam kalitelerini düşürür.Migren  başın ağrısı başın tek bir yanında ağrı olarak hissedilebilir, zonklayıcı baş ağrısı olabilir veya atak şeklinde görülebilir. Atakla birlikte sese ve ışığa karşı hassasiyet, bulantı, kusma görülebilir.

Migren erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Erkeklerde % 6.5 oranında görülürken kadınlarda %18.6  oranında görülür.

Sinüzit belirtileri nelerdir? Sinüzit ile migren arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Migrenin Nedeni Nedir

Neden kaynaklandığı tam olarak bilinmeyen migren ebeveynlerden birinde migren varsa çocukta görülme ihtimali %40, anne-babanın ikisinde de varsa çocukta görülme ihtimali %75 tir.

Migreni Tetikleyen Etkenler

 • Kafeinli yiyecekler, yoğurt, çikolata, çerez, salam, sosis, soğan, incir, eski peynir, salamura veya tütsülenmiş balık/et tüketimi.
 • Diyet soda, çay, kahve, alkollü içecekler (özellikle viski, bira, kırmızı şarap), kafeinli meşrubat tüketimi.
 • İlaçlar.

 • Katkı maddeler.
 • Parlak ve titreşimli ışıklar, aşırı sevinmek, aşırı üzülmek ve aşırı heyecan, stres, aşırı baskı, depresyon, endişe.
 • Uykusuzluk, yorgunluk ve açlık.
 • Hava ve mevsim değişiklikleri, lodos, deniz seviyesinin çok üzerinde olmak.

Migren nedir sorusundan daha önemli olan migreni tetikleyen etkenler nelerdir sorusudur.

Yukarıda saydığımız maddelerden uzak durmayı başaran migren hastaları daha az migren atağı geçirecektir ve migrenin yaşam kalitesi üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiden uzaklaşacaktır.

Migren Atağı Nasıl Olur

Migren atağı damarlardaki genişlemeden kaynaklanan yoğun baş ağrısı, yine damarlardaki büzülmeden kaynaklanan aura, bağırsaklardaki yavaşlamadan kaynaklanan bulantı ve kusma, yorgunluk, halsizlik, duyularda aşırı hassaslaşma şeklinde belirir. Kan basıncı ve nabızda değişiklik olur.

Sinüzit belirtileri nelerdir? Sinüzit ile migren arasındaki farkı öğrenmek için tıklayın.

Migren Belirtileri

Başlangıçta migren belirtileri ni sıradan bir baş ağrısından ayırt etmek zor olabilir. Migreni sıradan baş ağrılarından ayıran temel özellikleri şunlardır:

 • Genel Belirtile: Ses, ışık ve koku hassasiyeti. Bulantı, kusma ve ishal. Tansiyonda yükselme ve düşme, halsizlik, yorgunluk ve çarpıntı.
 • Baş Ağrısı: Günlük hayatı olumsuz etkileyecek düzeyde zonklayıcı, delici, yırtıcı, sıkıştırıcı baş ağrısı. Baş ağrısı 4 ile 72 saat aralığında sürebilir. Tüm başta olabildiği gibi şakak, ense, alın veya tek tarafta olabilir.
 • Ruhsal Belirtileri: Mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik, depresyon, aşırı hassasiyet ve öfke hali başlıca ruhsal belirtileridir.
 • Nörolojik Bulgular: Çift görme, geçici görme kaybı, göz önünde ışıklı noktalar,konuşma güçlüğü, baş dönmesi, uyuşma ve geçici felçtir.

En çok karşımıza çıkan migren belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Migrene Ne İyi Gelir

Migren atağı başlangıcında kullanılan bazı ağrı kesiciler atağın önlenmesinde etkili olabilir. Kullanılan ağrı kesiciler kulaktan dolma bilgilerle değil doktor tavsiyesi ile seçilmelidir.

Ağrı kesicinin etkili olması için atağın başlayacağı hissedildiği anda, atak başlangıcında kullanılmalıdır. Migren atağı başladığında ışığın, kokunun ve sesin olmadığı bir ortama geçilmeli.

Başa soğuk uygulamak, baş masajı, naneli bazı cilt kremleri, soğuk migren bantları kısmen iyi gelebilir.

Migrenin tedavisi olmayan bir hastalık olduğu inanışı oldukça yaygındır. Hastalar migrenle yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını düşünürler. Bunu aksine migrene sebep olan etkenler tespit edilip ortadan kaldırıldığı taktirde hastalardaki migren atakları oldukça azalır hatta görülmez. Migren tedavisi aşağıdaki dört adım izlenerek gerçekleştirilir.

Bu 4 adıma geçmeden önce bozucu alanla ilgili kısa bir bilgi paylaşalım.

Bozucu Alan: Hücrelerin bio-elektriksel yapılarının bozulmasına bozucu alan denir.

Bu bio-elektriksel bozulma otonom sistemini olumsuz etkiler ve otonom sistem temel işlevini ( damar, sindirim, dolaşım) geçici süre sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremez.  Bozucu alanlar çocuklarda boğaz ve bademcik enfeksiyonları.

Sezaryen, bademcik ve kürtaj ameliyatları. Diş sıkma, uyumsuz protez, çürük diş, eksik kanal tedavileri ve yirmi yaş dişleri. Psikolojik ve fiziksel travmalar kaynaklı olabilir.

Bozucu alan açıklandıktan sonra 4 adımlık migren tedavisi ne geçilebilir.

İlk Adım:

 • Hasta şikayetleri dinlenir ve kaydedilir.
 • Ağrının özelliklerinin ortaya çıkarılması amacıyla ağrıyla ilgili detaylı sorgulama yapılır.
 • Hastanın yaşamı süresince geçirdiği hastalıklar öğrenilir.
 • Ailedeki bozucu alanlarla ilişkili hastalıklar tespit edilir.
 • Migren bulgularıyla ilgili çizelge oluşturulur. Başlangıç ve değişimler takip edilir.

İkinci Adım:

 • Tespit edilen tüm bozucu alanlar ve oluşma zamanları kaydedilir.
 • Migrende etkili olan bozucu alanlar ve ağrıların özellikleri izlenerek tespit ve kayıt edilir.
 • Tedavide öncelikli olarak değerlendirilecek bozucu alan belirlenir.

Üçüncü Adım (Nöral Terapi):

 • Nöral terapi ile yumuşak doku hormonları ve bozucu alanları düzenlenir.
 • Nöral terapi ile jinekolojik bölge ve tonsil (migrende ön planda bulunan) düzenlemesi yapılır.
 • Kronik migrenlerde otonom sinir sistemindeki bozukluklar düzenlenir.
 • Yoğun ilaç kullanan hastalarda sistemin adaptasyonu sağlanır.

Dördüncü Adım (Dişler):

 • Diş eti sorunları ve çürükler tedavi edilir. Eski dolgular yenilenir.
 • Yirmi yaş dişleri ve kalmış kökler alınır.
 • Protez dengesi ayarlanır, eski dişlere bakım yapılır.

Migrende kullanılan ilaçlar geçici çözümdür. İlaçlar migren tedavisi nde kalıcı bir tedavi amaçlı kullanılmaz. Hipnoz, akupunktur, nöral terapi gibi yöntemler ilaçlardan çok daha etkilidir.

Migrene Bitkisel Çözüm

Migrene bitkisel çözüm olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından biberiye kürü öneriliyor. Biberiye kürünün hazırlanışı ve uygulanışı:

migrene bitkisel çözüm

 • Bir bardak su kaynatılır.
 • Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı biberiye eklenir.
 • Biberiye eklendikten sonra karışım kısık ateşte 4 dakika daha kaynatılır.
 • Karışım ılıyınca süzülür ve içilir. Tatlandırıcı veya şeker kullanılmamalıdır.
 • İlk iki hafta günde 3 defa içilir.
 • Karışım her seferinde yeniden hazırlanmalı ve taze içilmeli.
 • İkinci haftadan sonra günde iki defa içilir.
 • Bir ay süreyle biberiye kürü uygulanır.

Biberiye kürü uygulandığında atak sıklığının ve atak şiddetlerinin azaldığı görülecektir. Biberiye kürü aynı zamanda gut hastalığına da iyi gelir.

Daha şiddetli migren atakları geçirenler biberiye yerine düz yapraklı aslan pençesi kullanabilirler. Hazırlanışı ve uygulanışı biberiye kürü ile aynıdır.

Migren İçin Şifalı Bitkiler

Migren için şifalı bitkiler başlıca biberiye, düz yapraklı aslan pençesi, kedi otu kökü, kekik, anason, oğul otu, defne ve kekiktir. Bu bitkilerin kürleri migren hastalarına faydalı olacaktır.

Источник: http://saglikloji.com/migren-belirtileri-nedir-migren-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть