Migrene Yol Açan Besinler Ve Tip 3 Testi

Migreni Makûslaştıran Besinler

Migrene Yol Açan Besinler Ve Tip 3 Testi

Herkesin etkilendiği şeyler değişiktir. Ancak bazı besinler var ki, genellikle migreni kötüleştirir. Neler olduklarını keşfedin!

Migrenin ya da baş sızısının nedenlerini herhalde çoktan öğreniyorsunuzdur. Çok çalışmak ya da yeteri kadar dinlenmemek bu nedenlerden bazılarıdır.

Yeniden de, bazı gıdaların migreni kötüleştirdiğini öğreniyor muydunuz? 

Bu yazımızın devamında, bu gıdaların neler olduğundan bahseceğiz. Bu sayede yemekten sakınabilir ya da az tüketebilirsiniz.

Migren neden olur?

Bazı gıdaların içinde histamin dından bir madde bulunur ve bu madde baş sızısına neden olur.

Ağrı kesici almak yerine, baş sızınızı kötüleştiren besinlerden sakınmanızı öneriyoruz. 

Migren günün rastgele bir saati kendini gösterebilir ve bir kaç saat süresince tesiri devam edebilir. Işık ya da hengame şiddetini çoğaldırabilir. Ciddi vaziyetlerde, migreni kusma, mide bulantısı ve baş dönmesi takip eder.

Stres, uykusuzluk, iş eforu ve günlük problemler şiddetli baş sızılarına neden olabilir. Koku, hengame, hava farklılığı hatta hormonal farklılıklar da migreni tetikleyebilir. 

Ancak, yediğiniz gıdaların migrene neden olabileceğiniz çoğu insan bilmez.

Bazı vaziyetlerde, besin hassasiyetinden dahi kaynaklanıyor olabilir. Bağışıklık sisteminiz bazı bileşenlere karşı savaşmak zorunda kalır ve bu vaziyet baş sızısına neden olan bazı maddelerin üretilmesine neden olur.

Hangi besinler migreni kötüleştirir?

Migrenle karşı karşıya kalmadan evvel ne yediğinize dikkat etmek iyi bir fikirdir.

Öbür etmenlere de bağlı olabilir. Ancak, beslenmenizden bir şeyin neden olduğu daha muhtemeldir.

Baş sızınızı kötüleştiren besinler:

1. Fasulyeler

Her cins fasulyenin içinde tanenler vardır. Tanenler, migrene neden olan bir maddedir.

Belirtileri eksiltmek için olabildiğince az fasulye yemeye çalışın ya da yemeyi tamamen bırakabilirisiniz. Farkı göreceksiniz.

2. Turşu

Aslında tek mesele turşu değil. Öbür konserve gıdalar da buna dahildir.

Tuz ya da sirkeyle operasyondan geçmiş her besinden uzak durmaya çalışın.

3. Acı biber

Meksika yemeklerini beğenen biriyseniz, ne yazık ki yediğiniz baharatlı gıdalara bir kısıtlama getirmelisiniz.

Acı biberin içindeki kapsaisin baş sızısına neden olabilir ve migreni kötüleştirebilir. Bu vaziyet özellikle kriz anında acı biber yiyorsanız geçerlidir.

4. Yemişler

Oldukça lezzetlidirler. Protein ambarıdırlar ve açlığınızı yatıştırırlar. Ancak, kumpaslı olarak migrenden davacıysanız size iyi gelmeyeceklerdir. 

Badem, ceviz ve kaju öbür yemişler sülfit isminde bir madde kapsarlar. Bu madde sızıya ve rahatsızlığa neden olur. 

5. Avokado ve erik

Bu iki meyveyi aynı kategoriye ekledik zira ikisinde de aynı migren tetikleyici madde bulunur: Tiramin. 

Yemeklere tat vermesi için avokado kullanmayı seçim ediyorsanız ya da sıhhatli bir tatlı olarak erik harcıyorsanız, bunlara bir ara vermelisiniz ve en fazla hafta bir kez yemelisiniz. 

6. Muz ve limon

Bu meyvelerdeki tiramin ve histaminin sentezi baş sızısının esas nedenlerinden biridir. 

Bu, bir daha muz ya da narenciye meyveleri yememelisiniz anlamına gelmiyor zira sıhhatiniz için çok faydalıdırlar. Ancak yediğiniz ölçüyü eksiltebilirsiniz. Ya da migreniniz başladığında yemekten sakınabilirsiniz. 

7. Un

Taneli un, arıtılmış edilmiş undan daha sıhhatlidir. Ancak her ikisi de migrene neden olabilir.

Zira natürel bir madde olan kumarin kapsarlar. Bu maddenin ölçüyü mayalanma sırasında daha da artar.

Sonuç olarak, ekmeği, pizzayı, kurabiyeleri ya da makarnayı daha az harcamanızı öneriyoruz.

8. İşlenmiş et

Salam, sucuk ve sosis, baş sızınızı daha da kötüleştiren bir çok madde kapsar.

Bu besinler tiramin kapsamakla kalmaz aynı zamanda gözetici kimyevi maddeler de kapsar ve bu kimyeviler migrenle hiç iyi gitmezler. 

9. Peynir

Özellikle kürlenmiş ya da fermantasyon geçirmiş peynirler migreni kötüleştirir.Bu peynirler bir çok değişik usuller kullanılarak senelerce bekletilmiştir. Usullere misal olarak tütsülemek ve tuzlamak verilebilir. Tatları çok yoğundur, bu surattan migreni kötüleştirebilir.

Migreniniz olduğu zaman Parmesan, Manchego, Padano ya da Pecerino peynirlerini yemekten kaçının. 

10. Süt ürünleri

Süt kreması ya da süt, en yağlı süt mahsulleridir. Dolayısıyla şayet başınız çok ağrıyorsabu ürünleden uzak durmalısınız.

Aynı zamanda kazein ve kutun bulundururlar. Bu iki madde rahatsızlığa ve besin hassasiyetine yol açarlar. 

Ayrıca, katı yağ, yoğurt ya da yapsız mahsuller de migreninizi daha kötü hale getirebilir ancak tesirleri daha düşüktür.

11. İçkili içecekler

Çok fazla içki harcamak sıhhatinizi etkilemesinin yanında kapsadığı tiramin sebebiylebaş sızısına, baş dönmesine ve dizorientasyona yol açar. 

Öte yandan netlikle kırmızı şarap içmemelisiniz zira kırmızı şarap tiraminin yanında sülfit ve tanin kapsar. Tüm bunlar baş sızısını daha da kötüleştirir. 

Yeniden de akşam yemeğinde bir bardak içmenin hasarı dokunmaz.

Başınız ağrıdığında içki içmemenizi öneriyoruz. Onun yerine, su ya da meyve suyu içebilirsiniz.

12. Çikolata ve kahve

Her ikisi de kafein, tanin ve baş sızısını kötüleştiren öbür maddeleri kapsar. Kafeinsiz kahve dahi migreni tetikler. Aynı şey ilave ediyorsanız da geçerlidir.

Источник: http://drsaglik.net/migreni-kotulestiren-yiyecekler/

Migren hastaları nelere dikkat etmeli? Migren ve beslenme ilişkisi

Migrene Yol Açan Besinler Ve Tip 3 Testi

Ülkemizde 2008 yılında 21 ilde 5323 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada görülmüş ki; ayda 4 ve daha fazla atak geçiren hastaların oranı %50’yi geçmekte. Ve bu çalışmayla, atakların 35 saate kadar sürdüğü saptanmış.

Çalışan migren hastalarının, ayda 3 kez işe gidemediği, izin alamayanların ise analjezik kullanımı ile düşük verimde çalıştığı yapılan araştırmaların sonucunda saptanmıştır.

Bu yüzden migreni, en fazla iş gücü kaybına yol açan baş ağrısı rahatsızlığı olarak da tanımlayabiliriz.

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavi yöntemleri

Migren hastaları, beslenmelerine dikkat ettiği takdirde atakları azalıyor. Bu yüzden migren ağrılarının oluşumunun önlenmesinde beslenme tedavisi önemli bir nokta. Ancak genel olarak migren ataklarını tetikleyen veya önleyen besinler olsa da bireyden bireye değişen farklılıklar da olabilir. Bu nedenledir ki kişiler besinleri elimine ederek atağı tetikleyen besini veya besinleri bulmalıdır.

Migreni neler tetikler?

StresSigaraAçlıkUykusuzlukAşırı fiziksel yorgunlukHormonal değişiklikler

(östrojen düzeyinin artması migren atağını uyarır, adet döneminde ve gebeliğin özellikle ilk aylarında ataklar sıklaşır ve şiddetlenir; gebelik sonrası dönemde ve menopozda azalabilir.)
Çevresel faktörler

(Isı, ışık, gürültü, koku, sıcak, soğuk)
Mevsimsel değişiklikler
Havasız ortamlar

Migren hastaları nelere dikkatli olmalı!

Migren hastalarının, sigara ve alkol tüketimlerini kısıtlamaları, özellikle de kırmızı şaraptanuzak durmaları gerekiyor. Çikolata ve eski peynir, migren atağını tetikler. Çünkü bu besinler ile alınan feniletilamin, vazospazmı (damar kasılması) tetiklemektedir.

https://www.medikalakademi.com.tr/manuel-terapi-ile-migren-tedavisi-mumkun/

Migren hastaları basit şeker, çikolata, kakao gibi bileşiminde kafein bulunan yiyecekleri tüketmekten de kaçınmalıdır. Çay, kahve ve kolalı içecekler. Migren hastalarının, doğum kontrol hapı kullanımlarını kısıtlamaları ve bazı durumlarda aspartam içeren yiyeceklerden uzak durmaları da gerekiyor. Aşırı tuzlu yiyecekler, konserveler, turşular da migreni tetikleyebilen besinlerden.

Bütün bunlara dikkat ettikleri halde iyileşemeyen migren hastalarının, tüketimini kısıtlamaları gereken yiyecekler ise şöyle sıralanıyor: Çikolata, maya türevleri, maya ürünleri, karaciğer, salam, sosis, bakla, salamura ringa balığı ve peynir gibi bileşiminde tiramin bulunan yiyecekler.

Tiramin: Bazı besinlerde doğal olarak bulunan bir maddedir. Uzun süre bekleyen besinlerde proteinin yıkılması ile oluşur. Proteinli besinler ne kadar uzun süre bekletilirlerse tiramin içerikleri bir o kadar yükselir. Tiramin içeriği yüksek besinlerin başında peynirler, fıçı bira, soya sosu, bayatlamış tavuk eti, lahana turşusu gelir.

Peynir, salam, sosis, tuzlama ve lahana gibi içinde histamin bulunan
yiyecekler.

Histamin: Besin alerjilerinin migreni tetiklediği bilinmekte. Besin alerjisi olan kişilerin daha fazla serotonin ve histamin salgılamaları sonucu migren atakları da etkilenmektedir.

Portakal ve muz gibi içinde migreni azdırabilecek doğal kimyasallar bulunan yiyecekler. İçeriğinde tartrazin (E102), benzoat (E210-219) ve mono sodyum glutamat (E621) gibi katkı maddeleri bulunan yiyecekler. Buğday ve Süt

 • Sebze çorbası
 • Sebze püresi
 • Kereviz
 • Haşlanmış yumurta
 • Armut
 • Elma
 • Kivi
 • Papatya çayı
 • Melisa çayı

Kan şekerinin düşüş gösterdiği durumlarda baş ağrısı artar. Bu nedenle migren hastalarının öğün atlamamaya özen göstermesi gerekir. Günde 2-2,5 litre sıvı alınmalı ve 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.  Migren hastaları günde ortalama 7-8 saat uyumalıdır. Kafein, baş ağrılarında iki türlü etki gösterir. Aşırı tüketimi, ağrıyı tetikler. Sınırlandırılması ise ağrıyı azaltıcı etki sağlar.

O yüzden günlük kafein tüketimi azaltılmalıdır. Ağrının başlayacağını hissedildiği anda ısırgan otu, ıhlamur, melisa çayı gibi rahatlatıcı çaylar tercih edilmelidir.

 Trombositlere karşı güçlü etkileri olan besin bütünleyicilerin başında B6, C ve E vitaminleri, temel yağ asitleri (keten tohumu yağı, balık yağı ) ve zencefil gibi bazı besin maddeleri gelir, bunlar tüketilebilir.

Tabi ki her migren hastasında yukarıda yazan besinler ağrıyı tetikleyecek diye bir durum söz konusu değil. O yüzden migren rahatsızlığınız varsa mutlaka bir uzman eşliğinde beslenmenizi ve tedavinizi şekillendirmelisiniz.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/migren-nelere-dikkat-etmeli-beslenme-liskisi/

Migren Tetikleyicileri ve Doğal Migren Tedavisi

Migrene Yol Açan Besinler Ve Tip 3 Testi

Doğal migren tedavisindeki en önemli nokta migreni tetikleyen şeyleri ortadan kaldırmak. Sizin için migreni tetikleyen besinleri ve doğal tedavileri sıraladım.

Migren ile ilgili açığa kavuşturulmayan çok fazla şey var. Dolayısıyla merak artıyor, hastalar tedavi sürecinde kendilerini yalnız hissediyor.

Burada birçok hastamın ayrıca ağrı kesicilere yöneldiğini görüyorum. Bu durum aslında oldukça yalnış. Çünkü ağrı kesicinin düzenli olarak kullanımı -ki migren hastaları bu şekilde davranmaya eğilimlidir- kişilerde ağrının daha kolay ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Aslında bu basit bir tıbbi bilgi. Eğer bir duyuyu baskılarsanız onun daha hassas olmasını sağlarsınız. Yani siz ağrıyı baskıladıkça sonradan gelişecek ağrıya daha duyarlı oluyorsunuz ve sonuç kötüleşen, ilaçlarla geçmeyen migren atakları.

Dolayısıyla ağrı kesiciler de çözüm değil. Burada medikal olarak yapılan botoks, biyofeedback gibi yöntemler de herkeste başarılı değil. Yani migren tedavisinde odak noktamız hastalığı direkt olarak düzeltmek değil. Çünkü hala net bir tedavi yöntemimiz yok

Bunun yerine atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak birinci önceliğimiz. Burada size vermek istediğim şey de bu.

Migren hastalarında tetikleyicileri bulmak ve onları ortadan kaldırmak oldukça önemli. Çünkü eğer migrene sebep olan faktörleri ortadan kaldırsanız, ağrılarınız ve ataklarınız azalacaktır.

Basit birkaç öneri ile migren ataklarından “neredeyse” tamamen kurtulmuş birçok hastam var. Dolayısıyla tetikleyicileri bilmeniz gerekiyor. İşte en önemli tetikleyiciler!

Mayalı besinler içerisinde oldukça fazla tyramin içerir. Bu madde kan damarlarınızın genişliğini ve kasılma sürecini etkileyerek baş ağrısına sebep olur (1, 2). Hatta besinlerin direkt mayalanmasına bile gerek yok. Dolapta birkaç gün bıraktığınız bir yemeği tüketmek baş ağrısı yapıyorsa sorunu uzaklarda aramamalısınız.

Yapmanız gereken şey ise mayalı ekmek, kefir, sauerkraut, şarap ve diğer tüm mayalanmış besinleri diyetinizden çıkartmak.

Biliyorum mayalı besinlerin çoğu probiyotik açısından zengin ve oldukça sağlıklı.

Dolayısıyla ben bu kısıtlamayı hastalarıma bir süre uygulatıp, migren sıklığı azaldıktan sonra mayalı besinleri yavaş yavaş diyetlerine ekliyorum.

Bu şekilde denge oluşuyor.

Çikolata seven takipçilerimi üzecek bir haberim var. Çünkü çikolata aşk hormonu olarak bilinen ve beyinde birçok farklı noktayı uyaran feniletamin içerir. Bu maddenin son zamanlarda migren ataklarından sorumlu olduğunu gösteren birçok araştırma mevcut (3).

Dolayısıyla migren hastalarında çikolatayı azaltmak oldukça önemli bir adım.

Nitrit ve nitrat içeren besinler vücutta nitrik oksit oluşumunu kolaylaştırır. Bu durum damarları genişletir ve beyinde damar genişlemesinin bir sonucu da baş ağrısıdır.

Eğer migreniniz varsa besinler içerisinde nitrit ve nitratı en çok içeren işlenmiş et ürünleri (sucuk, pastırma, sosis gibi) ve kırmızı pancar tüketimini tekrar gözden geçirmeniz daha doğru olacaktır.

Hatta bu tip ağrının özel bir adı var. “Hot dog headache” yani sosisli baş ağrısı. Aşırı nitrit içeren sosisli (ekmek arası sosis) tüketen kişilerde görülen baş ağrısını açıklamanın en güzel yolu değil mi?

Источник: https://www.fitekran.com/migren-tetikleyicileri-ve-dogal-migren-tedavisi/

Tiroid tahlili nasıl verilir, test öncesi hazırlıklar

Migrene Yol Açan Besinler Ve Tip 3 Testi

Hormon testleri sık tercih edilen ve hastalıkların teşhisi, hastalıkların süreci hakkında bilgi edinilmesi amacıyla yapılan kan tetkiklerinden olup, bunlardan tiroid testi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Tiroid Bezi Hastalıkları

İnsan bedenindeki birçok aktivite için önemli rol oynayan tiroid, bozukluğunda birçok sıkıntıyı beraberinde getirebilmektedir. Yazımızın başında tiroid bezlerinin hastalıklarının teşhis edilebilmesi için dikkat edilebilecek 13 belirtiden bahsedeceğiz.

Bu belirtilerin kişide bir tanesinin olması dahi tiroid hormonunun seviyesinin ölçülmesi için tiroid hormonu testi yapılmasını gerektirmektedir. Tiroid hastalıklarının belirlenmesi için yapılan kan testleri için uzman kararı gerekir.

Tiroid bezi nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisi için bu tahlilleri yaptırmak gerekmektedir.

Tiroid bezlerinde ortaya çıkan bir rahatsızlığın belirtileri arasında uyku bozuklukları ve yorgunluk yer almaktadır. Yorgunluk ve uyku bozuklukları birçok hastalığın tetikleyicisi olabildiği için tiroid bezi tahlilleri yapılabilmesi için tek başına yeterli gelmeyebilir.

Kilo vermenin zor olduğu durumlar ve kişinin sürekli kilo alması hipotiroidizm olarak adlandırılmaktadır. Bu durumun tam tersi olarak bahsedebileceğimiz hipertiroidizm ise sürekli aynı yiyeceklerin tüketilmesine rağmen kilo verme durumu olarak adlandırılır.

Bu gibi durumlarda tiroid hormonu tahlilleri yapılır mı sorusunun cevabı evettir.

Kan testleri vasıtasıyla ölçümü yapılacak olan tiroid bezi tahlilleri kişideki zihinsel ve mod değişimleri, bağırsak problemleri, eklem ve kas problemlerinde, libido problemlerinde, kısırlık durumunda, kadınların düzensiz adet görme durumlarında, deri ve saçlarda normal olmayan değişikliklerde de yapılabilmektedir.

Tiroid Testi Şartları

Hastalıkların teşhisi ve hastalıkların seyri için yapılacak hormon testlerinden olan tiroid testi için genel hormonların testinde olduğu gibi aksi belirtilmediği sürece aç olmak gerekmektedir.

Tiroid hastalıkları çok farklı sebepleri olan durumlar arasında yer almaktadır.

 Bu durumlar ise tiroid hormonlarının çok salgılanmasına ya da tiroid hormonlarının az salgılanmasına göre değişiklikler göstermektedir.

Tiroid tahlilleri ne amaçla yapılır sorusuna yazımızın başında detaylı bir şekilde cevap vermiştik. Şimdi ne zaman yapılır sorusuna cevap veriyoruz. Kan testleri vasıtasıyla yapılan tiroid tahlilleri aç karnına yapılması gerekir.

Hormonlar ile ilgili testler yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kadınların adetliyken hormonal düzeylerinde çok farklı değişimlerin gerçekleşebileceğinin unutulmamasıdır.

Bu nedenle ilgili tahlillerin yapılacağı zaman önemsenmesi gerekir.

İligili bezi hastalık bakımından inceleyebilmek için yapılacak tahlil için hazır olmak gerekir mi sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Hazır olmak cümlesinden kasıt hormonların düzensizliğinin en aza indirgendiği zaman olarak bahsedilebilir.

Zaman zaman hormonların düzensiz olması durumu tahlil sonuçlarında yanılgıya düşülebilmesine neden olabilir. Bu nedenle zaman konusunda düzenli olmak gerekir.

İlgili bezi tahlil edebilme şartı olarak kandaki hormonal değişimlerin önemi vurgulanmaktadır.

Tiroid testi ne zaman yapılır sorusunun haricinde hangi oranların görülebilmesi için gerekir sorusunun cevabını da vermemiz gerekiyor. İlgili hormonun vücuttaki değerlerinin ölçülebilmesi amacıyla kan vasıtasıyla yapılan uygulamada TSH yani tiroid uyarıcı hormonuna, T4 yani Thyroxine değerlerine, T3 Triiodothyronine değerlerine, Tiroid Antibody durumlarına bakılabilmektedir.

İlgili bezi hastalıklar konusunda değerlendirebilmek amacıyla yapılan testler haricinde başka uygulamalar yapılır mi sorusunun cevabı da evettir. Bu uygulamalar arasında radyoaktif iodin alımı değerleri ölçülür, çeşitli hastalıkların belirlenmesinde de ultrason uygulaması kullanılabilmektedir.

Tiroid Testleri Çeşitleri

İlgili testleri sadece kan üzerinden yapılan uygulamalarla değerlendirmek doğru değildir. İlgili testleri yapmak için sadece kan tahlili olmak bir seçenek olmadığı gibi testleri yapabilmek için farklı uygulamaların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Kan tahlili olmak haricinde ilgili hormonun ultrasonu da çekilebilmektedir. Bezin büyüklüğü, bez haricinde nodül var mi , varsa büyüklüğü ne kadar ultrasonla da öğrenilebilmektedir. Ultrason haricinde sintigrafi uygulaması da yapılabilmektedir.

İlgili bezin filmi çekilebilir mi sorusunun cevabını sintigrafi sayesinde olumlu olarak yanıtlayabiliriz. Sintigrafi yapılabilmesi için çeşitli şartların oluşması gerekmektedir. Çeşitli durumlarda ince iğne aspirasyon biyopsisi de yapılabilmektedir.

Источник: https://hormonlarim.com/testler/tiroid-testi-oncesi-hazirliklar

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть