Mine Teber Her Türlü Diyeti Denedim

Ender Saraç 2 Günde 1 Beden İncelme Diyeti | Zayıflama Diyet Kilo Verme

Mine Teber Her Türlü Diyeti Denedim

Güvenilir diyet listeleri ve tarifleri  ile çok sayıda kişinin yakından takip ettiği Ender Saraç, sağlıklı beslenmenin yanı sıra verdiği şok diyet listeleri ile de adından sıkça söz ettirmektedir.

2 günde 1 beden incelmeyi vaat eden diyet sadece önerildiği süre kadar uygulandığında zararsız ve etkilidir.

Yaz aylarına girmeye az zaman kalan süreçlerde acil 1 beden incelmek isteyenler için sağlıklı bir çorba eşliğinde zayıflamanın sırrı verilmektedir.

Özellikle göbek ve kalça gibi bölgesel kilo sorunu olanlar için birebir olan bu diyet şekli ile 2 gün gibi kısa bir süre içerisinde toparlanmak ve daha formda görünmek mümkün olacaktır.

Göbek Eritmek İstiyorsanız Bu İçeriğe de Mutlaka Bakmalısınız

Ender Saraç 2 Günde 1 Beden İncelme Diyeti Nasıl Yapılır?

İki gün boyunca sadece yenilen ve içilenlere özen göstermeye yönelik olan ve elbette spor ile desteklenmesi gereken Ender Saraç diyeti, zorlanmadan yapılabilecek özelliktedir.

Uygulanan 2 günlük bu diyet sayesinde vücudu toksinlerden arındırmak ve öğünlerde çorba tüketerek mide ve bağırsakların dinlenmesini sağlamak da diğer faydaları arasındadır.

Sadece 5 malzeme ile hazırlanan çorbayı 2 gün boyunca öğünlerin vazgeçilmezi yaparak incelmenin keyfini sürmek Pratik ve etkisi yüksek yöntemlerden biridir.

Ender Saraç 2 Günde 1 Beden İncelten Çorba Nasıl Yapılır?

Pırasa, beyaz lahana, maydanoz, sarımsak ve taze zencefil gibi son derece sağlıklı yiyeceklerle hazırlanan sebze çorbası 5’lü sebze çorbası olarak da pek çok kişinin kısa zamanda zayıflamasına yardımcı bir kür niteliğindedir.

Yağ eklenmeden kaynar suyun içinde pişirilmesi gereken tüm malzemeler çorba kıvamına geldiğinde tercih edilen kimyon ve karabiber gibi baharatlarla tatlandırılabilir.

Yalnızca 2 gün boyunca uygulanması gereken diyette yer alan çorba tarifi isteğe göre sonraki günlerde de sağlıklı bir çorba alternatifi olarak öğünlerde yer alabilir.

 2 Günde 1 Beden İncelten Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 günde 1 beden incelerek kapanması güç düğmelerin kapanmasına olanak sağlayan Ender Saraç diyet listesine ek olarak bazı kurallara da dikkat etmek, verilen kiloların kalıcı olmasını sağlarken hızlı zayıflamayı da sağlayacaktır. Bol su içmek mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallardan biri iken, ara öğünlerde mutlaka rezene ve yeşil çay gibi bitki çaylarına yer verilmelidir.

2 günlük süreçte günde 1 şişe soda içilmelidir. Önerilen listeye göre akşam yemeği saat 06:00’dan önce yenmelidir. Bitki çayları şekersiz, yemekler ise az tuzlu olarak tüketilmelidir.

Ender Saraç 2 günde 1 beden incelten diyetin en önemli püf noktası ise içilen su ve benzeri içeceklerin buz gibi soğuk özellikte olmamasına dikkat etmek ve olabildiğince oda sıcaklığında olmasına özen göstermektir.

Kimler Ender Saraç 2 Günde 1 Beden İncelten Diyeti Yapabilir?

Uzun süreli diyetlerden çok çabuk sıkılanlar ve genel sağlık sorunu olmayan herkesin oldukça kısa olan Ender Saraç diyetini uygulamalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Verilen diyet listesine 2 gün boyunca harfiyen uyulduğu müddetçe ve kafaya göre yanlış eklemeler yapılmadığı sürece pek çok kişinin bir beden incelmesi ve sonraki diyetlere motive olması söz konusudur.

Tansiyon ve şeker gibi kronik rahatsızlığı olanların mutlaka doktor kontrolü eşliğinde uygulamaları ya da doktor önerisi ile uygulamamaları tavsiye edilir.

Kimler Ender Saraç 2 Günde 1 Beden İncelten Diyeti Yapmamalı?

Sağlığı 2 günde 1 beden incelme diyet programını kaldırmayacak düzeyde olan kişilerin bu diyeti uygulamamaları önerilir.

Mide rahatsızlıkları bulunan, hamile ve emziren anneler için önerilmeyen Ender Saraç diyet listesi, özel sağlık sorunu olanlar için mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken bir programdır.

Bu diyet öncesinde bedenin birkaç gün öncesinden şok diyete hazırlanması ve beslenme şeklinin listede yer alan çorba ve diğer önerilenlere uygun olarak beslenmesine dikkat edilmelidir.

Ender Saraç 2 Günde 1 Beden İncelme Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Şok diyetlerin pek çoğu etkisi kanıtlanmış ve uygulamış olanların fayda gördükleri diyet listeleridir. Ender Saraç tarafından önerilen 2 günde 1 beden incelme diyet programı da şok diyet etkisi oluşturan ancak aynı zamanda sağlıklı beslenmenin de yer aldığı 2 günlük bir programdır. Genel anlamıyla 1 beden incelmeyi vaat etse de verilen kilo sayısı kişiden kişiye değişebilmektedir

. Diyet listesine çıkmadan, verilen öneriler dikkate alındığında 2 gün sonunda 2-3 kilo verilmesi mümkündür. Listede yer alan yiyeceklerin ve özellikle 5’li sebze çorbasının vücuttan toksin ve ödem attırıcı etkisi oldukça yüksektir.

2 gün sonunda sona erdirilmesi gereken, isteğe göre 1 aylık aradan sonra belirli dönemlerde tekrar edilmesinde hiçbir sakınca olmayan bu diyet listesi, kış aylarından yaz aylarına geçiş döneminde forma girmenin en kestirme yollarından biri niteliğindedir.

2 Günde 1 Beden İncelme Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün mü?

Kısa süreli şok diyetler kilo verme konusunda istikrarsız ve ümitsiz olanların çok fazla itibar etmedikleri diyet programlarıdır.

Ancak güvenilir kişilerin önerisi ile hazırlanmış olan şok diyetlerinde etkisi yadsınamayacak niteliktedir.

Bu sebeple özellikle Ender saraç 2 günde 1 beden incelme diyeti gibi pek çok kişinin denediği ve olumlu sonuç aldığı diyetler kilo verilmesi oldukça mümkün olan diyet listelerinden biridir.

Temelinin sağlıklı beslenmeye ve bol su içmeye dayalı olmasından dolayı diğer uzun süre aç kalınarak yapılan şok diyetler ile karıştırılmamalı ve gönül rahatlığı ile uygulanmalıdır. Rakamlara takılı kalmayan ve sağlıklı ve formda olmak isteyenlerin bedenlerine dinçlik kazandıracakları diyet programı herkesin zorlanmadan yapabileceği düzeydedir.

Hızlı ZayıflamaHızlı Zayıflama DiyetiŞok Diyet Listeleri

Источник: https://zayiflama.site/diyet-listeleri/ender-sarac-2-gunde-1-beden-incelme-diyeti/

ANVB diyeti yerine ASY diyeti ile zayıflayın!

Mine Teber Her Türlü Diyeti Denedim

Bu söylediklerim kafanızı karıştırabilir. Bazen zayıflamanın psikoloji ile ne alakası var bu tamamen metabolik bir durum diyen uzmanlara şaşkınlıkla bakıyorum. Acaba bu dünyada psikolojiden etkilenmeyen herhangi bir şey var mı? Vücudumuzda olan biten tüm mekanizmalar yıllardır araştırılıyor, inceleniyor.

Bilim adamlarının hâlâ açıklayamadıkları kısımlar var. Çoğu şeyin altından psikoloji, moral, stres çıkmıyor mu? Bazen başka bir neden beklerken gittiğiniz doktor size hastalığın sebebi ‘psikolojik’ deyiveriyor ya, kızmayın.

Aman,bir şey bulamayınca psikolojik deyip geçiştiriveriyorlar, demeyin. Belki bazen öyle olabilir, ama psikolojik diyorsa bir durun düşünün.

Gerçekten yaşadığınız stres sizi hasta da edebilir, hastayken tedavinin verdiği cevabı da değiştirebilir.

Aylar önce ‘mutlu insanlar zayıflıyor’ diye yazmıştım. Diyet sırasında psikolojik durumun motivasyonu artırdığı ve diyeti daha düzenli yaptıklarını anlatmıştım. Bu konu üzerine izlemlerim devam ediyor ve bir cümle daha takılı kalıyor kulaklarımda. Siz de söylüyor musunuz? Önce size birkaç soru sorayım. Eğer cevapları evet ise yönteminizi değiştirin derim…

Diyet yaparken

 • Karşınıza çok sevdiğiniz bir yemek mesala tatlı çıktı. Arkadaşınız uzattı ve ister misin diye sordu. Hatta ısrarla yedirmek istiyor. Cevabınız ne olur? “Amaan, sonra yerim, şimdi yemek istemiyorum, teşekkürler” mi? Amaan, ne var bunda, yerim bir şey olmaz mı?
 • Restorandasınız, balık yiyorsunuz, yanında da mezeler var. Şimdi diyet bozulacak mı, ne yaparsınız? “Amaan, sonra yerim bu mezeleri, ben balık ve salatamı yerim, diyetim de bozulmaz” mı? Amaan, ne var bunda, iki kaşık kızartma, 2 karidesten ne olacak mı?
 • Börek veya tatlı hazırlıyorsunuz. Mutfakta zaman geçirirken ne yaparsınız? “Amaan, sonra yerim canım çok isterse, şimdi yemesem de olur” mu? “Amaan, ne var bunda, iki lokma attım ağzıma, ben zaten her mutfağa girdiğimde atıştırırım. Bir parçadan ne olacak ki” mi?
 • Eve misafir geldi. Yemekler hazır, masaya oturdunuz… “Amaan, sonra yerim ben kremalı makarnayı, bugün domates soslu yesem de olur. Krema şart değil ki” mi?
 • Cevaplarınız A şıkkı ağırlıkta isesiz ASY diyeti yapıyorsunuz demektir. Yani ‘Aman Sonra Yerim’ diyenler daha rahat zayıflıyorlar ve kolay kolay da takılmıyorlar. Ertelemek başarı sağlıyor. Eğer siz B şıkkına daha yakın hissediyorsanız bir yerlerde bir hata var demektir.
 • Diyet yapanların fark etmeden atıştırmalarından veya sadece tadına baktım dedikleri yemeklerden 200-300 kalori alabildiklerini biliyor musunuz? Siz ANVB diyeti yani ‘Aman Ne Var Bunda’ diyeti uyguluyorsunuz ve bu yöntem zayıflamayı durduruyor veya yavaşlatıyor.

Dönüp dolaşıp aynı kilo!

Bir cümle benim metabolizmamı nasıl etkiler? Diye düşünüyorsanız bir deneyin. Yasaklar içinde diyet yapanlar ve kendini çok gevşek bırakanlar sonuçta aynı noktaya varıyorlar. Diyet zor ve sıkıcı bir iş, denemeyen bilmez. Bu sebeple yasaklar dolu bir diyet yapmak hızlı zayıflatsa da verdiğiniz kiloları çok kolay geri alabiliyorsunuz.

Tam tersi, diyetteyim deyip bir türlü diyette gibi yaşamamak da istediğiniz rakamlara ulaşmanıza engel oluyor. Aman, ne olur ki iki lokma yesem diyenler genelde kalori hesabını sağlayamayan ve porsiyon kontrolünde zorlananlar oluyor.

Sevdiğiniz yiyecekleri yasaklamayın, erteleyin

ASY diyeti bu anlama geliyor. Şimdi gerçekten o tatlıyı yemek istiyor musun? Eğer çok canın çekiyor ise ye ama sonra yiyebilirsen hemen ertele. Ertelemek seni sıkmaz, strese sokmaz ve kalori almana engel olur. Bence zayıflamayı başaranların sihirli cümlesi bu.

Tavsiye

Gittiğiniz restorantlarda diyet mönüsünü inceleyin. Diyet mönüsü sadece haşlanmış tavuk+ haşlanmış sebze demek değildir. Mutlaka düşüncelerinizi paylaşın. Az kaloriye çok lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Bu bölümleri geliştirmeleri için biraz da sizin yorumlarınız ve tepkileriniz gerekiyor. Yıllar önce bir yerde kepekli ekmek diye sorunca suratınıza garip garip bakıyorlardı. Artık köşe başındaki büfede bile var. Ha gayret, şimdi bu mönüleri de lezzetli hale getirebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/diyet/haber/1015350-anvb-diyeti-yerine-asy-diyeti-ile-zayiflayin

Diyet Yapmama Rağmen Kilo Veremiyorum… Peki Sorun Ne?

Mine Teber Her Türlü Diyeti Denedim
Beslenme ve Diyet
Memorial Şişli Hastanesi

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, “ Uzun süreler diyet yapmasına rağmen kilo veremeyenler için ipuçları verdi.

Kilo vermek için elinizden geleni yapıyor ve hala kilo veremiyorsanız, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir.

İşte size yapılan yanlışlar ve çözüm yolları;

Öğün Atlamak

Diyete başladınız. Yoğunluktan dolayı, o gün tüketmeniz gereken ana veya ara öğünlerden birisini veya birkaçını atladınız. Belki o öğünü/öğünleri yememiş olmanın, kilo verme çabalarınıza katkıda bulunacağını düşünebilirsiniz. Bu durumda sadece kendinizi kandırmış olursunuz. Öğün atladığımızda, kan şekeri seviyesi düşer.

Bu da, tatlı besinlere olan ihtiyacı arttırır, sizin acıkmanıza neden olur. Ayrıca az ve sık yemek yemek metabolizmanızın da sürekli çalışmasını sağlayacaktır. Böylece vücudunuz tükettiğiniz bütün besinleri harcama çabasına girecektir. Metabolizmanız sürekli çalışacaktır.

Araştırmalar, kahvaltı etmeyenlerin, günün ileriki saatlerinde daha çok kalori aldıklarını ispatlıyor.

Amacınızın yaşam şeklini değiştirmek olmaması

Kilo vermede başarılı olmanın tek yolu, bunu, hayat tarzınızda yapacağınız bir değişiklik olarak görmektir. Diyete başlarken ben yaşam şeklimi değiştiriyorum ve bundan sonra yediklerime dikkat edeceğim, hep bu şekilde besleneceğim mantığıyla yaklaşırsanız kilo vermek ve verdikten sonrada korumada da büyük başarı sağlamış olursunuz.

Kısa dönem boyunca aç kalmayı diyet olarak algılayanların elde edeceği tek şey, kısa zamanda diyeti bırakmak olacaktır. Bu sebeple de sağlıklı ve dengeli bir beslenme programını yaşam şekli olarak benimsemeniz gerekmektedir.

Yapılan kaçamakların farkında olmamak

Diyetinizi harfiyen uyguladığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Eğer buna rağmen  hala kilo vermiyorsanız, o zaman yediklerinizin miktarını kaçırıyor olabilirsiniz.

Mesela çayın yanında yediğiniz o 2 tane bisküviyi, ya da doğum günü partisinde elinize tutuşturulan pastayı, ağzınıza attığınız bir avuç fıstığı, ya da yediğiniz grissinileri saymayı unutuyorsunuzdur belki, yada farkında olmadan atıştırıyorsunuzdur. Ama bunlar biriktikçe, kilo verememenizin sebebi olup çıkıverirler.

Eğer kilo verememekten şikayet ediyorsanız, bir beslenme günlüğü tutun ve yiyip içtiğiniz her şeyi yazın. Haftanın sonunda, eğer dürüstçe her yiyip içtiğinizi yazdıysanız, niye kilo veremediğinizi göreceksiniz.

Bazı besinleri hayatımızdan tamamen çıkartmak

Diyet denilince çok sevdiğimiz çikolata,tatlı,kuruyemiş,meşrubat,  vb gibi bazı besinleri kesinlikle yememek gelir.

Amacınız yaşam şeklinizi değiştirmek olduğu için bu besinleri hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine tüketim sıklığını ve miktarını azaltmak yeterli olacaktır.

Yapmanız gereken  şu: Sevdiğiniz besinlerden ufak bir porsiyonu arada bir yemek. Haftada 1-2 kez kendinize sevdiğiniz bir besinden bir porsiyon yeme hakkı tanıyın.

Egzersiz yapmamak

Diyete başladığınız zaman aldığınız kalori kadar harcadığınız kalori miktarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. abii ki egzersiz olmadan da kilo verebilirsiniz.

Ama egzersiz metabolizmanızı hızlandıracağından, daha kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacaktır. Haftada yapacağınız 25-30 dakikalık tempolu yürüyüşlerin size faydası çok olacaktır.

Asansör yerine merdiveni kullanmak, toplu taşıma araçlarından erken inmek ve eve, işe yürümek, bisiklete binmek diğer aktiviteler arasında alıyor.

Her gün tartılmak

Diyetin en güzel kısmı, tartıldığınızda ibrenin sola doğru kaydığını görmektir. Sağlıklı beslenme programına başladıktan sonra her gün tartının üstüne çıkmak, bir an önce sonuç almanızı ya da bunun hızlanmasını sağlamaz.  Sağlıklı tartı alınması birçok olayı etkiler.

Sağlıklı bir tartım; haftada 1 kez, aynı tartıda, sabah kalkınca aç karnına ve tuvalete çıktıktan sonra (dışkılama sonrası), giysisiz yapılır. Unutulmaması gereken bir nokta;kadınların aylık periyotlarda yaşadığı adet dönemi öncesi vücudunun su tutmaya başlaması; bu da tartıda 0.

5-2 kg gibi fark ettirebiliyor. Adet döneminin 4. gününden itibaren yavaş yavaş su tutumu çözülmeye başlar. Biz buna yalancı kilo diyoruz. Mevsime göre, hormonlarınızın durumuna göre su tutumu değişebilmektedir.

Bunun dışında kabızlık durumunuz, kullandığınız bir ilacın vücudunuzda su tutmaya yol açması, tuzlu besinleri fazla tüketmeniz yüzünden veya bol su içmediğiniz için de vücudunuz su tutabilir. Bu sebeple, zaman zaman kilo almadıkları halde, almış gibi hissederek endişelenirler. Bu da diyeti zorlaştırır.

Çünkü kişi kilo veremediğini düşünerek demoralize olur ve kilo veremediğini düşünerek diyeti bırakabilir. Başarılı bir diyette kilo kaybı yavaş ve daha kalıcıdır.

Light ürünlerin tüketiminin sınırsız olduğunu düşünmek

Diyetlerde yapılan en büyük hatalardan biriside kalorisi azaltılmış ürünlerin (light ürünlerin) tüketiminin sınırsız olduğunu düşünmek. Oysaki bu besinlerinde tüketilmesi gereken miktarlar sınırlıdır ve belirli oranlarda kalori içerirler.

İçeceklerde de kalori vardır

Sağlıklı şekilde beslenip, abur cubur tüketmiyor olabilirsiniz ama özellikle bol miktarda sodalı içecek ve meyve sularından tüketip, kremalı kahve içip, kahve ve çaya şeker koyuyorsanız, kilo vermede gene problem yaşayacaksınız demektir.

Porsiyon miktarı

Porsiyon ölçmek, insanı diyetten soğutan bir başka konu. Buradaki problem şu: Diyet birkaç hafta sıkı sıkıya uygulandıktan sonra, diyeti yapan kişi porsiyonların miktarını artık bildiğinden emin olarak, buna eskisi kadar özen göstermemeye başlıyor.

Tabii bu arada, porsiyon miktarı farkına varılmadan giderek artıyor. Bunun önüne geçmek için, markette alışverişinizi yaparken, ihtiyaç duyduğunuzdan fazlasını satın almayın.

Eğer ekmeği kalın dilimlemek gibi bir eğiliminiz varsa, o zaman da dilimlenmiş ekmeği alın.

Moda diyetleri denemek

Moda diyetler belli bir besin ya da besin grubunu diyet programın dışında tutmaya yönelik olduğundan, bağlı kalınmaları ve başarılı olunması zor diyetlerdir. Sağlık açısından da yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayamadıklarından büyük problemlerin yaşanmasına neden olabilirler.

Sürekli farklı diyetleri denemek metabolizma hızınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun için yaşınıza, cinsinize, kilonuza, sağlık durumunuza, metabolizma hızınıza uygun diyeti bir uzman yardımıyla birlikte yapmalısınız.

Uzman diyetisyenlerimizle kilo verme yolculuğuna çıkmak için hemen online randevu alabilirsiniz. 

Göbek eritme ve zayıflama yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Güncellenme Tarihi: 07 Ocak 2019Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/diyet-yapmama-ragmen-kilo-veremiyorum-peki-sorun-nel/

Ketojen diyet

Mine Teber Her Türlü Diyeti Denedim
5 Kişi oy verdi Ortalama puan: 5,00. Loading…

Uyarı : Ketojen diyet  Diyabet rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı olanlar için kesinlikle uygun değildir. Çok ciddi sonuçları olabilir.

Ketojenik diyet nedir ?

Kabaca özetlemek gerekirse çok düşük karbonhidrat, normal seviyelerde protein ve yüksek miktarda sebze  ile yağ kullanılan bir diyettir. Karbonhidrat az, Şeker Yok, Meyva yok, Bakliyat az da diyebiliriz. Bu diyetin genel amacı vücudumuzdaki yakıt sistemini değiştirmektir. Yani glikoz olan vücut yakıtını yağ olarak değiştiriyoruz.

Ketosis nedir ?

Ketosis terim olarak metabolik anlamda , kan değerlerindeki ketonların normal seviyesinden çok daha fazla seviyede bulunması durumudur. Ketosis durumuna geçmek demekse vücutta bulunan yağları vücudun kendi yakıtı olarak kullanması demektir.

Amaç yağ yakmaksa ve eğer yukarıda saydığımız rahatsızlıklardan biri sizde bulunmuyorsa saçma sapan kilo verdirmeyen , kas kaybettiren diyetlerden bıktıysanız. Ketosiz olayı tam size göre. Ketosisin muhteşem gücünü kullanın. Allah’ın her an yarattığı mucizelerden birine şahit olun.

Açlık hissini yok edin ve acıkmayı unutun.

Özetle bu diyet vücut enerjisinin tamamının şeker ve karbonhidratlar yerine yağlardan sağlanmasını hedefleyen bir beslenme şeklidir.

Ketojen diyetin yararları

Ketosis olayında ve ketojen diyetlerde kesinlikle kas kaybı olmaz ve aksine maksimum yağ kaybı sağlanır.

( Bütün diyetlerin ortak sorun kas kaybına sebep olmaları ve genelde yağ yakmadan sudan ve kastan kilo verdirmeleridir ) Bu diyeti müthiş kılansa hem kas dokularınız zarar görmüyor hemde yağdan kilo veriyorsunuz.

Eğer ketosis durumuna geçebilirseniz vücuttaki ketonlar üre vasıtası ile dışarı atılır. Yani yağlarınız idrar vasıtası ile hooop dışarı.

Ketojen diyet insülin seviyenizi dengede tutar. Ve obezite sebebi olan yüksek insülüni normal seviyelere çeker. Diğer diyetler gibi düşük lipoliz ve gliserin ortaya çıkarmaz aksine daha yüksek seviyede bu değerleriniz çıkar. Daha yüksek lipoliz ve gliserin ve daha düşük insülin demek daha fazla büyüme hormonu demektir. Ve bize faydalı hormonların yaşamlarına olank sağlamak demektir.

Ketojen diyette asla açlık hissetmezsiniz ( Özellikle ilk üç günü atlatırsanız, ve diyet kurallarna harfiyyen riayet ederseniz. Aman bir bardak kola ne olur ki sakın demeyin ketosis durumunu bitirmiş olursunuz ) Bunun sebebi de insülin seviyenizin normal seviyelerde olmasıdır.

İnsülin ne kadar dengede o kadar az açlık , bu dengeyi diyetimiz bize sağlıyor.
Ketosis bir protein cimrisidir. Proteini çok idareli kullanır.

Tasarruf ehlidir 🙂 Ketosis durumunda vücut en başta ketondan glikoza tercih eder , ve zaten çok fazla yağ varken  vücut proteini oksitleyerek glukoza dönüştürme işlemini yapmaz.

insülin seviyesi 80-120). İnsülinin lipolizleri engelleme efekti vardır bu da yağı enerji olarak kullanmayı engellemektedir. Eğer insülin düşük seviyelere getirilirse birçok yararlı hormon örnek olarak büyüme hormonu gibi büyüme faktörü olan hormonlar ortaya çıkar.

Biliyor muydunuz ? Bu diyetin kimi bilim adamları tarafından programlı bir şekilde sara hastalığı, beyin tümörü tedavisinde kullanılmaya çalışıldığını.

Ketojen diyetin zararları ?

( Tekrar ediyorum EĞER DİYABET HASTASI YADA KALP HASTASI İSENİZ bu diyet bolca proteinli gıdalar içerdiğinden ölüme bile yol açabilir . )Elbette vücutta yapılan tüm değişiklikler gibi ( Örn.

Antibiyotik kullanımı, ağrı kesici kullanımı, fazla yağlı yemek yemek, vitamince eksik beslenmek vs. gibi normal hayatta zaten çokça yapıyor olduğumuz şeyler ) şeyler psikolojik olarak kendimizi kötü hissetmemize sebep olabilir.

Ancka kısa bir süer içinde vücut bu yeni duruma da alışır ve hiç bir sorun kalmaz. ( Allah öyle mükemmel yaratmıştır ki bizleri her ortama çok kısa sürede adapte oluruz hem vücudumuzla hem zihnimizle ) işte bu nedenle bu zarar gibi görülen durum geçicidir.

Bir başka zarar gibi görülen durumsa düşük karbonhidrat alımından dolayı vücüt vitaminsiz kalacağından multivitamin takviyesi yapmak gerekebilir ( B Kompleks Vitamin ve C Kompleks Vitamin alınabilir )

Bunuda okumalısın !  70 TL ye hayat kurtarmak

Yüksek oranda yağ alınması sebebi ile eğer kolesterol sorununuz varsa kolesterol seviyeniz dahada yükselebilir. Bu yüzden Omega 3 bakımından zengin zeytinyağı, keten yağı, fındık yağı ve ayrıca tereyağı gibi kaliteli yağları tercih edin.

Ketojenik diyet programı katabolik etki mi yapar anti katabolik etki mi yapar. Katabolik nedir ? Anti katabolik nedir ?

Katabolik etki demek bir diyetin kas kaybına olan etkisi demektir. Anti katabolik etki ise o diyetin kas kaybı etkisi olmaması demektir.

Günümüzde uygulanan süper diyetler, şok diyetler , hızlı kilo verdiren diğer diyetlerin hepsi kas kaybına yol açarlar aslında yağ yaktığınızı zannederken siz sadece su kaybeder ve kaslarınızı kaybedersiniz. Bu katabolik etkidir. Bu realiteyi kimse inkar edemez.

Siz kas kaybetmeyeyim diye spor yapmaya başlarısınız daha fazla katabolize olursunuz. İşte bu yüzden karbonhidrat fakiri diğer diyetlerde böyle bir şeye yol açmamak için hafta sonları bir gün karbonhidrat yüklemesi dediğimiz olay yapılır.

Örneğin her hafta pazar günü bolca karbonhidrat alarak , karbonhidrat yüklemesi yapılır kas kaybının önüne geçilir. Tabi ki katabolik etki oluşturan tek sebep bu değil vücuttaki proteinin şekere yani glukoza dönüşmesi işlemi sırasında da katabolik etki oluşur.

Bu işlem esnasında insan beyni dörtte bir oranında glukoza ihtiyaç duyar. Karbonhidrat vasıtası ile bunu temin edemeyen beyin kaslara yönelir ve kas dokusundan glikozu temin eder bu da kas kaybı demektir.

Ketosis , ketojen diyet’ in anti katabolik etkisi vardır !

İlginç değilmi bu kadar karlı bir diyet olabilir mi. Maksimum yağ yakımı, minimum kas kaybı sağlayan bir diyet. Yukarda bahsettiğimiz gibi düşük kalorili tüm diyetler katabolik etki oluştururken.

Ketojen ( Protein ağırlıklı , karbonhidratı azaltan diyet ) yönteminde kas kaybı olmamaktadır. Ketosis sistemi oluştuğu zaman beyin glukoz yerine ketonları tercih eder. İşte bu yüzden kas kaybetmeyiz.

Bu ayrıca vücudun enerjiyi karşılamak için proteinler yerine vücuttaki yağları kullanması demektir. Bu diyetinde enbüyk başarısı budur zaten.

Ketosis seviyesine nasıl gelinir ?

Ketosis seviyesine gelmek biraz uzmanlık ve tecrübe istemekle birlikte bunu herkes yapabilir. Bilimsel olarak

1 Aşama : Yüksek miktarda yağ ve protein alımı

2. Aşama : Karbonhidrat yüklemesi

3. Aşama : Ketosis seviyesine ulaşmak

Uyarı : sakın ha sakın bir dilim ekmekten ne olur, bir tas yoğurt yesem ne olur, çayıma bir tane şeker atsam ne çıkar , ya arkadaşı kırmayım bir bardak kola içeyim demeyin. Boşu boşuna zahmet etmiş  olursunuz ve ketosis seviyesine gelmenizi imkansız kılmış olursunuz.

İşin sırrı zaten diyeti harfiyyen uygulamakta.

Minimum Karbonhidrat, Maksimum Protein ve Yağ , Sıfır şeker, Sıfır tuz, Sıfır Karbonhidrat yani süt yok , şeker yok , tuz yok, meyve yok, yoğurt yok, ekmek yok yok oğlu yok 🙂 ama neler var neler et var , tavuk var ,balık var, tereyağda yumurta var var oğlu var

Bunuda okumalısın !  Bel fıtığı – Disk Hernisi

Keto diyeti program örneği :

A)  CKD Ketojen diyeti – Dönüşümlü diyet listesi

Günlük 20 gr. karbonhidrat alımı

Gerisi protein

Hafta sonu bol miktarda karbonhidrat yüklemesi

Dikkat etmeniz gereken karbonhidrat alımı günü öncesi idmanınızın çok yorucu olması ve vücuttaki glukojeni tamamen tüketiminizdir. Takatiniz kalmasın :). Bunu ise süper set ile yapabilirsiniz.
Örneğin Önce biseps sonra triseps olacak şekilde düşük ağırlık çok tekrar .

12 Biseps yapıp sonra 12 Triseps yapıp böylece beşer  set yapmak. Toplamda on set.

Sonra başka bir hareket … ( Süper set ile ilgili google da araştırma yapabilirsiniz bu ayrı bir makale konusudur ) Süper setle ilgili söyleyeceğim tek şey mola sürelerinin ( 10 set bitiminde , 60 saniye olması ve setler arası dinlenmenin olmaması )

Karbonhidrat yükleme nasıl yapılır ?

Haftanın son mesai günü ( Cuma ) günü antrenmanından bir kaç saat önce meyve yiyin. Glukojen deponuzu doldurun. Vücudu ketosis durumdan çıkarıyoruz.

Dört beş saat önce iki dilim ekmek, biraz haşlanmış tavuk ve zeytin yağına ekmeği banarak  yiyin.

Cumartesi , Pazar da karbonhidrat alabilirsiniz. ( Abanmadan )

Örnek ketosis antreman programı :

 • Pazar günü onca ekmeği yedikten sonra elli dakika kardiyo yaparsınız artık 🙂
 • Pazartesi : Omuz , kol ağırlıklı çalışın
 • Salı :  Göğüs , Karın , Bacak
 • Çarşamba : Omuz ile birlikte kol çalışnı
 • Perşembe : Kardiyo günü
 • Cuma – Hiit Kardiyo sonrası Süper set ağırlık çalışması
 • Cumartesi – Antrenman yok yatın.

Eğer ketosis etkiyi yakalarsanız enerjinizin doruğa çıktığını da fark etmiş olmalısınız. Bu diyeti atkins diyetinden ayıran tek fark hafta sonları karbonhidrat yüklemesi yapmaktır.

Diyetin hasas noktaları :

 • Et, tavuk, peynir, yumurta , balık bunlarda sınır yok haşlayarak dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz ( abartmadan )
 • Karbonhidrat alımı hafta içi günlük 20 gram civarında olmalı bunu da lifli sebzelerden almalısınız.
 • Meyve gerçekten mükemmel bir mucize ancak bu diyette maalesef meyveye yer yok.
 • Yoğurt yine mükemmel bir gıda ancak ketojen diyetinde yoğurt ve süte de yer yok.
 • Yenilmesi serbest sebzeler ( salatalık, ıspanak, semizotu vs )
 • Kök sebzeler yenmeyecek ( Havuç, patates, soğan vs. )
 • Mineral takviyesi için günlük 2 maden suyu için
 • Bitki çaylarıni şekersiz olarak içebilirsiniz
 • Günlük minimum 3 litre su tüketin
 • Sebzeleri buharda veya fırında pişirin
 • Sadece zeytin yağı ve tereyağı kullanın
 • Günde 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı kullanın

Gelen yorumlar üzerine Haziran 2015 güncellemesi

Karbonhidrat yükleme dönemi nasıl olmalıdır . ( Hafta sonu yapılması tavsiye edilir ) Bu dönem yüksek miktarda karbonhidrat tüketme dönemidir : )

Ketojenik Diyet Atkins diyeti uygulanarak yapılabileceği gibi tamamen bunun için düzenlenmiş özgün menülerle de yapılabilir.

Aşağıdaki menü gelişme çağındaki bir çocuk için 1500kcal içerecek şekilde hazırlanmıştır.

Yetişkin bir kadın için günlük kalori ihtiyacı 2000kcal olarak ayarlanmalıdır. Erkek için ise 2800kcal olacak şekilde ayarlanır.

 • Kahvaltı: pastırmalı yumurta ( 1 yumurta ve 11 g pastırma ile yapılır) yanında  35 gram kaymak, 23 gram tereyağı ve çeyrek elma
 • Ara öğün: 15 gram Fındık ezmesi veya fıstık ezmesi(Şekersiz)
 • Öğlen yemeği: 1 kutu ton balığı ile hazırlanmış salata ( içine 25 gram mayonez ve 10 gram kereviz koyabilirsiniz )
 • Ara öğün: Yoğurt ( Keto Yoğurt  demek 20g kaymak, 17g yoğurt, 2 çilek ve suni tatlandırıcı içermelidir )
 • Akşam yemeği: Peynirli veya normal köfte
 • Ara öğün: 25 gram doğal kaymak, 1 yumurta, vanilya

Görüldüğü gibi sadece yağlı yiyecekleri içeren bir menü olduğundan bu menü kilo aldırmaz.  Eğer bir yetişkin iseniz ve bu menüyü uygularsanız haftada ortalama 1kg kilo kaybına yol açar. Bu menü kolesterol yükseltmez ancak ara ara  kontrol edilmesinde fayda vardır.

KARBONHİDRAT YÜKLEME DÖNEMİ TEKNİKLERİ :

Bunuda okumalısın !  Champix ile sigarayı bıraktım

1) Cuma akşamı son olarak antrenmanından 5-6  saat önce 25-50 gram arası karbonhidrat protein ile alınmalıdır ki vücut ketojen durumdan yavaşça çıkabilsin. Ekstra olarak birazcık yağ eklenebilir.

2) Antrenmandan 1 veya 2 saat önce 25-50 gram arası glikoz ve früktoz basit şeker alımı glikojen depolarını doldurma olmalıdır ( Meyve)

3) Eğer carb-up sürecini 36 saat olarak düşünürsek ilk 18 saatlik bölümde karbonhidrat alımı kas+kemik ağırlığının 10 katı kadar olmalıdır. Diğer 18 saatlik dönemde 5 katı olarak alınmalıdır.

4) İlk 18 saatlik dilimde oranlar %70 karbonhidrat % 15 protein %15 yağ . Diğer 18 saatlik dilimde %60 karbonhidrat %25 protein %15 yağ.

5) Karbonhidrat miktarı azaldıkça glisemik indeksi düşük karbonhidratlar almak gereklidir.

Hızlı yağ yakımı için iki yöntem :

Yağ yakımı ile aynı anda kas yapma ve kütle artırma sıklıkla dile getirilen bir durumdur. Her ne kadar kişiye özel durumlar olsa da yağ yakımı için iki tür antrenman programı vardır.

 1. Düşük şiddetli uzun süren kardiyo antremanı. Bu tür bir antremanda , antreman boyunca yağ yakımı gerçekleşecektir.
 2. Şiddetli ve kısa süreli ağırlık çalışması ise antreman süresince kardiyo kadar yağ yakımı gerçekleştirmese bile yağ yakılması olayı gün boyu devam edeceğinden oldukça başarı sağlanabilir. Genel olarak gün içinde yakılan yağ miktarı düşünüldüğünde bu yöntem daha karlı olacaktır. Ayrıca zaman problemi olanlar ve rahatsızlığı olmayanlar için en iyi tercihlerden birisidir. Metobolizmada bu yöntem ile hızlanır ve uzun süreli az şiddetli kardiyonun aksine kas kaybına neden olmaz.

Yazının yazıldığı tarihten sonra okuyucularımızın yorumlarına yazdığım cevaplarda makaleye ek olarak okursanız aydınlatıcı olur.

KAYNAKÇA

 • The calorically restricted ketogenic diet, an effective alternative therapy for malignant brain cancer. Zhou W, Mukherjee P, Kiebish MA, Markis WT, Mantis JG, Seyfried TN. Nutr Metab (Lond). 2007 Feb 21;4:5. PMID: 17313687
 • Targeting energy metabolism in brain cancer: review and hypothesis. Seyfried TN, Mukherjee P. Nutr Metab (Lond). 2005 Oct 21;2:30. PMID: 16242042
 • Role of glucose and ketone bodies in the metabolic control of experimental brain cancer. Seyfried TN, Sanderson TM, El-Abbadi MM, McGowan R, Mukherjee P. Br J Cancer. 2003 Oct 6;89(7):1375-82. PMID: 14520474
 • http://calculators.hpathy.com/calories-need.asp

Uyarı : Bu sitede yazan hiç bir öneriyi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Источник: https://www.teknotrik.com/ketojen-diyet.html

Neden Bir Türlü Diyete Başlayamıyoruz?

Mine Teber Her Türlü Diyeti Denedim

Neden hep diyet yapmak isteyip de bir türlü diyete giremiyoruz? Kendimizi neden yemekten bir türlü alıkoyamıyor, aklımızdaki yemek yeme düşüncesini terk edemiyoruz? Uzman Psikolog Feyza Bayraktar açıklıyor.

Birçok insan hemen hemen her gün “diyete başlamam gerek”, “kilo fazlam var”, “artık yemeğe bir dur demeliyim” gibi cümleler sarf ediyor. Herkesin kilo ve yemekle ilgili bir derdi var son yıllarda.

Kimse olduğu kilodan ya da yeme düzeninden memnun değil, diyete girmek istiyor fakat ya bunu durmadan erteliyor ya da diyete başlasa bile bu durum çok fazla sürmüyor.

Dolayısıyla diyet ve kilo verme sadece sözde kalıp bir türlü gerçeğe dönüşemiyor.

Diyet yapamamanın psikolojik nedenleri

Diyet yapamamanın ve kilo verememenin herhangi bir fizyolojik sebebi yoksa sebebini psikolojik ve çevresel faktörlere bağlayabiliriz. Öncelikle toplumsal olarak büyük bir baskı söz konusu diyet ve kilo verme ile ilgili.

Yani hemen hemen tüm kadınlar kendisini zayıflamak zorunda hissediyor, sosyal ortamda rahatça yemek yiyemiyor. Kilo vermek ve diyet yapmak hayatın en büyük projesi haline getirildiği için de diyete başlanamıyor ya da diyetler devamlı yarıda bırakılıyor.

Eğer bir şey ne kadar büyütülüp proje haline getirilirse gerçekleştirilmesi o kadar güç olur. Bunun yanı sıra kilo vermekle ilgili insanların kafasında oluşan gerçekçi olmayan “kilo verince hayatın değişeceği” inancı da diyete başlamayı zorlaştırıyor.

Sanki kişi kilo verdiği zaman tüm hayatı değişecek, ödemesi gereken faturaları ödemek zorunda kalmayacak, eşi veya sevgilisi bir anda değişip tam istediği gibi olacak, çocukları ile hiçbir sorun yaşamayacak, kısacası hayatında hiçbir derdi tasası kalmayacak sanıyor.

Oysaki tartıda eksilen birkaç sayının böyle mucizevi etkileri yok ve kilo vermeye yüklenen bu gerçeklikten uzak anlam da kişinin diyet, kilo verme olayını daha da büyütüp bir türlü sonunu getirememesine sebep oluyor.

Yeme bağımlılığı nedir?

Yeme bağımlılığı da diyet yapmayı zorlaştıran faktörlerden bir tanesi. Yemeğin de bağımlılığı mı olur demeyin, çünkü var. Alkol ve madde gibi yiyecekler de bağımlılık yaratabiliyor.

Yapılan araştırmalar sonucu özellikle şeker, yağ ve tuz içeren besinlerin beyindeki haz bölgesini uyardığını ve bağımlılık yaratabileceğini kanıtlamıştır. Kişi bir veya birden fazla yiyeceğe bağımlı olabilir.

Bazı kişilerin “ Ben tatlısız yaşayamam” , “Midem bulana kadar çikolata yiyebilirim” dediğini duymuşsunuzdur.

Bir yiyeceğe bağımlı olan kişiler o yiyeceği tok olsa dahi bol miktarda tüketebilirler, daha önce yetindikleri miktarlar artık yeterli gelmediği için zamanla daha fazla yeme ihtiyacı hissedebilirler, o yiyecek evde olmadığı zaman saat kaç olursa olsun bulmak için çaba harcayabilirler, o yiyeceği yemedikleri zaman sinirlilik, kaygı hissedebilirler.

Genellikle cips, peynir, çikolata, tatlı çeşitleri, kafein içeren içecekler en çok bağımlılık yaratan yiyeceklerdir. Diyetlerde bir çok kişi bağımlı oldukları yiyecekleri istedikleri kadar yiyemeyecekleri için ya diyete başlayamazlar ya da başladıkları diyeti bozarlar.

Kişi sadece bir tür yiyeceğe bağlı olmak yerine yemek yemenin kendisine de bağımlı olabilir. Diğer bir deyişle, ne yediği o kadar önemli değildir. Yalnız yine de seçimlerini yüksek kalorili yiyeceklerden seçebilir.

Yemek yeme bağımlılığında kişi üzüntülüyken, canı sıkılıyorken veya herhangi bir olumsuz duygu durumdayken, yemek onun o durumla baş etmesindeki tek yol haline gelir.

Her olumsuz duygu halinde yemeğe sarıldığı için diyet yapamaz, diyet yapamadığı için pişmanlık duyar ve bu pişmanlık kişiyi daha çok yemeğe iter. Dolayısıyla kişinin üzerindeki diyet yapma baskısı onun yemeğe olan bağımlılığını daha da artırır.

Ne Yapmalı?

Öncelikle herhangi bir sağlık probleminiz yoksa diyet yapmak ve kilo vermek zorunda olmadığınızı bilin, kabullenin. Herkes bunu konuşuyor olabilir ama unutmayın sizin hayatta daha önemli problemleriniz ve öncelikleriniz var.

Kilo verdiğiniz zaman hayat değişmeyecek, sadece daha rahat alışveriş yapabileceksiniz. Şu an size dünyanın en muhteşem şeyi gibi gözükse bile alışveriş için harcayacağınız milyonlarınız yoksa zaten bir şekilde kısıtlanacaksınız. Artı alışveriş de eninde sonunda sizi sıkacak, bunu unutmayın.

Kilo vermek istiyorsanız da bunu hayatınızın odak noktası haline getirmeyin. Unutmayın, bir şey ne kadar gözünüzde büyürse yapması o kadar zor olur. İş, aile yaşamı, sosyal hayat, hobileriniz devam etsin; kısacası hayatınız aksın, diyet de yanında gitsin. Tüm hayatınız ve düşüncelerinizi diyet yapmaya odaklamayın.

Yeme bağımlılığınız varsa mutlaka psikolojik destek alın. Yemekle ilgili duygusal bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız gitmeniz gereken yer beslenme uzmanı değil psikolojik danışmandır.

Yeme bağımlılığı ve diğer yeme sorunlarında beslenme uzmanına gitmek ve/veya diyet yapmaya çalışmak sizin daha fazla yemek düşünmenize sebep olacak ve yeme probleminizin daha kronikleşmesine neden olacaktır.

Diyet yapma ve yeme döngüleri içinde kayboluyor, bir kilo verip bir kilo mu alıyorsunuz? Belki de yemekle duygu durumunuz arasında bir bağ vardır, farkında olmadan yeme bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Bir yeni diyet girişiminde daha bulunmadan mutlaka bir psikoloğa gidip durumunuzu tanımlayın.

Eğer yeme bozukluğunuz varsa bunun altında yatan sebep psikolojiktir ve diyet yapmakla çözülmeyecek bu durum, müdahale edilmezse, sizin aynı döngü içinde kalmanıza sebep olacaktır.

Источник: http://www.yesiltopuklar.com/neden-bir-turlu-diyete-baslayamiyoruz.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.