Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Miyom Tedavisi, Nasıl Geçer?

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom, rahimde meydana gelen ve kanser özelliği bulunmayan zararsız kistlerden oluşmaktadır. Çoğunlukla, doğurganlık yaşlarındaki kadınlarda gözlenen miyomlar, rahim kanseri riskini artıran ya da rahim kanseri oluşumuna sebep olan özelliklere sahip değillerdir. Miyom rahim dokusunun yumuşak mukuslu dokusunda gelişmektedir.

Yalnızca tek bir hücrenin hızlı bir şekilde bölünüp çoğalması ile şekillenmeye başlayan miyomlar, zaman içerisinde büyüyerek esas dokudan farklı şekillerde gelişmeye başlarlar. Ayrıca, miyomların büyüme şekilleri değişkenlik göstermektedir. Bazı miyomlar çok hızlı büyüme gösterirken bazıları ise oldukça yavaş şekilde büyüme gösterebilmektedir.

Öte yandan, bir miyom çok hızlı büyürken öteki ise daha yavaş büyüyerek, en son aşamada her ikisi de aynı boyuta ulaşmış olabilir. Bazı miyomlar, büyümek için aşırı efor harcayabilirken, bazı miyomlar ise zamanla kendilerini küçültme çabasına girebilmektedir.

Mevcut olan miyomlar, hamilelik döneminde büzüşerek küçülebilmekte ya da doğumdan sonra rahmin normal boyutuna dönmesi ile ortadan kaybolabilmektedir

Boyut olarak miyomlar göz ile görülemeyecek küçüklükte olabileceği gibi, rahmin şeklini bozacak ve rahmi genişletecek kadar büyük de olabilirler. Bu gibi büyük miyomlar, tekli ya da çoklu yapıda olabilir ve çok aşırı derecede büyüyerek rahmin de büyümesine sebep olabilirler. Bu durumda ise rahim göğüs kafesine kadar ulaşabilir.

Rahminde miyom olan her 4 kadından 3’ü günlük hayatlarında bu durumun farkında olmadan yaşamaktadır. Çünkü miyomlar genellikle belirti göstermezler. Doktorlar, pelvik muayene ya da doğum öncesi ultrason cihazı yardımı ile tesadüfen miyom tespit edebilmektedir.

Doktorlar, miyomun neden oluştuğunu tam olarak çözebilmiş değildir. Fakat yapılan araştırmalar ve klinik çalışmalar bazı faktörlere bağlı olarak miyom gelişebileceğini göstermiştir. Bu faktörler şu aşağıdaki gibidir;

Genetik değişiklikler: Birçok miyom, normal rahim kası hücrelerinin genetik olarak farklılaşması ve değişmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı çalışmalar ise, tek yumurta ikizlerinde, çift yumurta ikizlerine nazaran daha yüksek oranda miyom yaşandığını kanıtlamaktadır.

Hormonlar: Östrojen ve progesteron hormonlarının görevi, adet döngüsü sırasında rahim duvarını gebeliğe hazırlamak ve bu süreci dengelemeyi yönetmektir. Fakat bu hormonların çok fazla miktarda salgılanması, miyom oluşmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı miyomlar, azalan östrojen ve progesteron düzeyine bağlı olarak,  menopoz döneminde küçülmeye meyilli olurlar.

Diğer faktörler: İnsülin benzeri bazı bileşenler gibi, vücudun temel dokularını etkileyen bazı bileşenler, miyom oluşmasına neden olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Doktorlar tarafından miyom genellikle rutin olarak yapılan pelvis ve kasık muayeneleri sırasında tesadüfen fark edilmektedir. Muayene sırasında doktor, rahmin şeklinde bir değişiklik fark ederek, miyom varlığını tespit etmektedir. Eğer doktor, hastanın aynı zamanda miyom belirtilerini gösterdiğini de tespit ederse, aşağıdaki bazı test ve analizleri de isteyebilmektedir;

 • Ultrason,
 • Tam kan sayımı (CBC),
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yani EMAR
 • Histerosonografinin,
 • Histerosalpingografi,
 • Histeroskopi (küçük ince bir teleskop ile rahim içi incelenir ve rahme bir miktar steril tuz karışımı enjekte edilerek rahim boşluğu ve fallop tüpleri kontrol edilir).

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom tedavisi yöntemlerinde çok çeşitlilik vardır. Doktorlar hastanın belirtileri ve şikayetleri doğrultusunda tedavi şeklinde karar vermektedirler. Buna göre miyom tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

1.İzleme Süreci

Miyom sorunu olan birçok kadın ya hiçbir semptom yaşamaz ya da yaşasa bile hafif şekilde ve günlük yaşamı çok fazla etkilemeyen semptomlar yaşar. Bu tür hastalar için en iyi tedavi yöntemi izleme sürecidir. Ayrıca bu süreç için de endişe etmeye de gerek yoktur, çünkü miyomlar kanserojen özellik göstermezler.

Miyomlar sadece, çok ender olarak hamilelik oluşumunu ve doğurganlığı önleyebilmektedirler. Miyomlar genellikle yavaş şekilde büyüme gösterirler ve menopoz sonrasında bozulup küçülmeye başlarlar.

Bundan dolayı eğer hastanın çok fazla şikayeti yok ise doktor bu şekilde, yani sadece izleme ve takip etme şeklinde tedavi uygulamayı tercih edebilir.

2.İlaç Tedavisi

İlaçların tedavideki amacı, hormonları dengeleyerek menstrual döngüyü düzenlemek ve kasık ile pelvislerde meydana gelen baskıyı gidermektir. Ek olarak, ilaçlı tedavinin amacı, aşırı miktarda gerçekleşen regl kanamalarını azaltmaktır. İlaçlar miyomları tamamen yok edemez, fakat boyutlarının küçülmesine yardımcı olur. Miyom tedavisinde kullanılan ilaçlar ise şöyledir;

Gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri (Gn-RH): Gn-RH agonistleri olarak adlandırılan bu ilaçlar (Lupron, Synarel ve diğerleri), östrojen ve progesteron üretimini bloke ederek miyomları tedavi eder. Sonuç olarak, menstrual döngü durur, miyomlar küçülür ve sıklıkla anemi gerçekleşir.

Doktorlar, ameliyat öncesi, miyomların küçülmesi için de bu ilacı uygun görebilirler. Çoğu kadın, bu ilaçları kullandığı dönemde sıcak basması yaşamaktadır. Gn-RH agonistleri tipik olarak üç ile altı aydan daha uzun süre kullanılmaz.

Çünkü, ilaç kullanımı sona erdiğinde belirtiler yeniden oluşabilir ve uzun dönem kullanıldığında kemik erimesi yaşanabilir.

Projestin salgılayan rahim içi araç: Kısaca IUD ilaçlar, miyomları yok etmez fakat aşırı kanamanın önüne geçer.

Diğer bazı ilaçlar: Doğum kontrol hapları, menstrual kanamayı kontrol altına alır fakat miyom boyutlarını küçültmeye yardımcı olmaz. Steorid olmayan anti-iltihap ilaçlar ise, hormonel ilaçlar değildir ve kanamayı azaltmaz, fakat ağrı kesici özellik gösterir.

3.Noninvaziv Prosedür:

Noninvaziv prosedürler, MR (manyetik rezonans) rehberliğinde odaklanmış ultrason cerrahisi (FUS) süreçlerini kapsamaktadır. Yani herhangi bir aletin vücuda girişi söz konusu değildir.

Ayakta yapılan bu tedavide, herhangi bir kesik işlemi yoktur. Yüksek enerjili ultrason cihazının kullanıldığı tedavide, doktor miyomların yerini görüntüler.

Yeri keşfedilen miyomlara ise, ultrason ile ses dalgaları gönderilir ve miyomlar tahribata uğratılarak, küçültülür. Yeni bir teknoloji olan bu tedavi yönteminin güvenirliği ve etkisi hala araştırılmaktadır.

Fakat bazı veriler gösteriyor ki, bu tedavi yöntemi, güvenli ve etkilidir.

4.Minimal İnvaziv Prosedür

Bazı tedavi süreçleri rahim tapısına zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi işlem daha zararsız olacaktır. Minimal invaziv prosedörler şu şekildedir;

Rahim arter embolizasyonu: Küçük bir parçacığın, rahmi besleyen arterlere enjekte edilmesi ile, miyomlara kan akımı kesilir ve böylece miyomlar küçülerek imha edilir.

Myolysis: Laparoskopik süreç, elektrik ya da lazer ile miyomlar tahribata uğratılır.

Laparoskopik veya robotik myomektomi: Genellikle küçük ya da az sayıda olan miyomların tedavisinde kullanılır.

Histeroskopik myomektomi: Rahim boşluğunda bulunan-submukozal miyomları gidermek için kullanılır.

Endometrial ameliyatla çıkarma ve submukozal miyomdan parça alma tedavisi: Bu yöntemde, özel aletler rahim içine gönderilmektedir. Buna göre, ısı, mikrodalga enerji, sıcak su ya da elektrik kullanılarak, anormal kanamaların önüne geçilmektedir.

5.Normal Cerrahi Tedavisi

Bilinen normal ameliyatları kapsayan bu tedavi yönteminde iki yöntem yardımıyla miyomlara müdahale edilir;

Abdominal myomektomi: Eğer miyomlar sayıca çok fazla, çok büyük ve derinde ise, karın bölgesi ameliyatla açılır ve miyomlar temizlenir.

Histerektomi: Rahim ameliyatı ile rahim alınmaktadır ve bu durum doğurganlığın sonlanması demektir.

Miyom Belirtileri

Genellikle çoğu kadın miyom semptomlarının farkında bile değildir.

Fakat miyomda en yaygın şekilde gözlenen semptom ve belirtiler; çok yoğun kanamalı regl, uzamış adet kanamaları (yedi günden fazla süren regl dönemi), pelvislerde baskı ve ağrı, sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı, tuvaleti yaparken zorlanmak, kabızlık ve sırt ya da bacak ağrıları şeklindedir. Bazen de nadir olarak, kan girişiminin engellenmesi nedeniyle, akut ağrılar yaşanabilir. Bu durumda gıdasız kalan miyom yok olmaya başlar. Bozulmaya uğramış bu miyomdan kaynaklanan ürünler, dokuların içini sararak ağrıya, nadir olarak da ateşlenmeye sebep olabilir. Bazen de rahmin içine ya da dışına saplanıp kalan ve sinsice orada beslenen miyom, kan desteğini keserek ağrıya sebep olabilir. Miyomun konumu, boyutu ve sayısı belirti ve semptomları şu şekilde etkilemektedir;

Submukozal miyom belirtisi: Miyom, rahim boşluğu içinde meydana gelir ve büyür. Bu durumda ise, uzun süren regli dönemi, aşırı kanamalı adet periyotları yaşanmaktadır. Ayrıca, gebeliğe hazırlanan bazı kadınların sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

Subserozal miyom belirtisi: Miyom, rahmin dışında gelişir ve bundan dolayı miyom, idrar kesesine baskı yapar. Böylece birtakım idrar yolu semptomları yaşanabilir. Eğer miyom rahmin arkasından çıkıntı yapmış ise, bazen rektuma baskı yapabilir. Bu durumda, bel kemiği sinirlerinde ya da sırt bölgesinde ağrılar yaşanmaktadır.

Duvarlarda gelişen (intromural) miyom belirtisi: Miyom, rahim duvarında oluşur ve gelişir. Eğer bu miyom yeterince geniş ise, rahmin şeklini bozar ve sonuç olarak, ağrılı, çok kanamalı ve normalinden daha uzun süre devam eden regl periyotları yaşanır.

Bunlara ek olarak, idrara çıkarken çok zorlanma ve ağrı yaşanması durumu var ise, kasıklarda ve pelvislerde çok yoğun şekilde ağrılar yaşanıyorsa, bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

Miyom Risk Faktörleri

Üreme çağında bir kadın olmak miyom riski ile karşı karşıya olmanın en büyük nedenidir. Bunun dışında diğer risk faktörleri şu şekildedir;

Genetik faktörler: Eğer annede ya da kız kardeşlerde miyom var ise miyom riski oldukça yüksektir.

Irk: Siyahi kadınlarda diğer ırk kadınlarına göre, miyom riski daha yüksektir. Ayrıca, siyahi kadınlarda miyomlar çok daha genç yaşlarda oluşur ve oluşan miyomların boyutu oldukça büyüktür.

Diğer faktörler ise şöyledir;

 • Regl kanamasını çok erken yaşlarda yaşamaya başlamak,
 • Çok fazla miktarda kırmızı et ağırlıklı beslenmek,
 • Yeşil sebzeleri ve meyveleri düşük miktarda tüketmek,
 • Alkol, özellikle bira tüketimi.

Komplikasyonlar

Miyomlar genellikle tehsizdir fakat bazen, çok fazla regl kanaması yaşanmasından dolayı anemiye yol açabilir.

Bunların yanı sıra miyom, özellikle rahim içinde gelişen submukozal miyom, rahim boşluğunda fazla yer işgal ederek, embriyonun gelişmesine engel olabilir. Çok nadir olarak da bu miyom, kısırlığa ya da hamilelik kaybına ve düşüklere sebep olabilir. Bazen de, fallop tüplerinin tıkanmasına ve spermlerin rahime ulaşamamasına yol açabilir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Birtakım web siteleri, hormon kremleri, enzimler, özel diyetler ya da bazı evde tedavi yöntemlerini önermektedir. Fakat bu gibi yöntemlerin miyom tedavisine katkısı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir veri yoktur. Bundan dolayı bu gibi alternatif yöntemler bazen zararlı bile olabilmektedir ve uzak durmakta fayda vardır.

Alınacak Önlemler

Miyomun neden oluştuğunu araştıran çalışmalar devam etmektedir. Bir kısım bilim insanı ise, miyom oluşumunun nasıl engellenebileceğini araştırmaktadır. Fakat şimdilik görünen o ki, miyomu önlemek mümkün değildir.

Источник: //evdesifa.com/miyom-tedavisi/

Miyom Belirtileri ve Ameliyatı – Nedir, Neden Oluşur, Tedavisi | 3 – 4 cm

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom belirtileri ve ameliyatı… Miyom nedir, belirtileri ve tedavi seçenekleri nelerdir? Rahimde miyom tedavi edilmezse ne olur?  Miyom ameliyatı nasıl yapılır ve miyom nasıl yok olur?

Bütün cevapları birlikte arayalım.

Miyom nedir, belirtileri nedenleri ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şeyi paylaşacağız. Miyom belirtileri ve ameliyatı konusunun detaylarına yer vereceğiz.

Miyom hastalığı nedir? Kadınlarda miyom nedir? Kadın hastalığı miyom, iyi huylu bir kitledir. Östrojen denilen kadınlık hormonuna bağlı olarak gelişir. Yani, vücutta östrojen fazlalığı olduğu müddetçe miyom da büyüyecektir.

Miyom nasıl tedavi edilir? Menopoz döneminden sonra ise, miyom küçülecektir. Miyom belirtileri ve ameliyatı konusuna gelmeden önce, kimler risk altındadır, kısaca değinelim.

Miyom kimlerde, neden oluşur?

Annesi, kız kardeşi ve anneannesinde miyom olan kadınlar kalıtımsal nedenlerden dolayı risk altındadır.

Östrojen yani kadınlık hormonunun artmasından dolayı görülür.

Miyom çeşitleri nelerdir?

Genel olarak 3 çeşit miyom bulunur.

√  Subseröz miyomlar (rahim dışı miyomlar):  Rahmin dış tabakasında

√  İntramural miyomlar: Rahmin orta tabakasında

√  Submuköz miyomlar: Rahmin iç tabakasında bulunur.

Şimdi miyom belirtileri ve ameliyatı konusuna değinelim.

Miyom belirtileri ve ameliyatı – Miyom belirtileri nelerdir, rahimde miyom olduğu nasıl anlaşılır?

Miyom nasıl anlaşılır biliyor musunuz, rahimde iyi huylu miyom belirtileri nelerdir? Miyom veya rahim uru nasıl anlaşılır?

Miyomun 5 habercisi :

√  Âdet kanamalarının süresi uzayabilir. Kanamaların miktarı artar ve pıhtılı şekilde kanama olabilir.

√  Âdet dönemleri sancılı geçmeye başlayabilir.

√  Miyomlar büyüdükçe, ara kanamaları denilen âdet dışı kanamalar da gözlemlenebilir.

√  Öne doğru büyüyen miyomlar, idrar sıklığı oluşturabilmektedir.

√  Arkaya doğru büyüyen miyomlar ise kabızlık problemi yapabilmektedir.

Miyom belirtileri ve zararları, miyom büyümesi belirtileri sonrasında sebeplerine geçelim.

Rahimde miyom neden oluşur?

Kadınlarda miyom neden olur? Sebebi tam bilinmeyen miyomların genetik yatkınlıkla oluşabildiği gözlemlenmektedir.

Miyom tanısı nasıl konulur?

Jinekolojik muayenede ultrason yöntemi ile miyomun teşhisini koymak çok zor değildir.

Rahimde miyom tedavisi nasıl olur, yapılır?

Her miyom alınacak diye bir kural yoktur. Ancak düzensiz ve fazla kanama, ağrı, idrar kaçırma gibi sorunlara yol açan miyomların alınması gerekir. Miyomun ilaç ile tedavisi söz konusu değildir.

Miyom kansere dönüşür mü?

Rahimde miyom tehli mi, ne zaman tehlidir? Miyomlar, iyi huylu oldukları için çoğunlukla kansere dönüşme ihtimalleri yoktur; ancak, büyüdükleri için hastalarda problem yaratmaktadır.

Miyom hamileliğe engel mi, bebek olmasını engeller mi?

Miyom ne gibi sorunlara yol açar ve miyom çocuğa engel mi? Düşük yapma ve erken doğuma sebebiyet verebilen miyomların kontrol altında tutulması gerekir. Miyomun büyüklüğü ve yeri, hamile kalma konusunda da sorun teşkil edebilir.

Miyom belirtileri ve ameliyatı konusuna değiniyoruz da her miyom alınmalı mıdır?

√  Hızlı büyüyorsa

√  Şiddetli kanamaya neden oluyorsa

√  Bası belirtileri söz konusuysa miyom çıkarma ameliyatı yapılması gerekir.

Rahimde miyom tedavisinde çoğunlukla rahim alınmaz. Fakat 50 yaşına yaklaşmış, üreme zamanını tamamlamış,  kitleleri çok büyümüş ise rahim alınmasında hiçbir sakınca yoktur. Rahmin alınması hastanın isteğine de bağlıdır.

Menopoza yakın dönemde yumurtalıkların alınması, yine hastanın arzusuna bağlıdır. Ancak yumurtalıklarda sorun varsa, tabii ki alınmalıdır. Menopoza giren hastalarda ise rahimle birlikte yumurtalıklar da alınmaktadır.

Miyom belirtileri ve ameliyatı hakkında aklınıza gelebilecek tüm sorulara yer vermeye çalışıyoruz.  Şimdi miyom ameliyatı detaylarına geçelim.

Miyom ameliyatı nasıl yapılır, miyomlar nasıl yok olur?

Miyom ameliyatı nasıl olur? Miyomlar açık ya da kapalı cerrahi ile alınabilmektedirler. Hangi tekniğin kullanılacağına uzman doktor karar verir.  Doktor bu kararı verirken miyomun büyüklüğü, yeri ve sayısını göz önünde bulundurur. Miyom ameliyatı nerden yapılır?

Açık miyom ameliyatı: Karından yukarıdan aşağıya doğru bir kesi ile yapılır. Sezaryen gibi düşünebilirsiniz.

Kapalı miyom ameliyat: Laparoskopi, histeroskopi veya robotik cerrahi ile yapılmaktadır.

Kapalı ameliyat yöntemi daha fazla önerilmektedir. Çünkü yara daha hızlı iyileşmekte, yara izi yok edecek kadar az olmakta ve kanama daha az olabilmektedir.

Miyom belirtileri ve ameliyatı sonrası aklınıza gelen ilk soru zaman mı?

Rahimde miyom ameliyatı kaç saat sürer?

Hastanın durumuna, miyomun büyüklüğüne-sayısına ve uygulanan cerrahi yönteme göre ameliyat süresi değişmektedir.

Miyom ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kapalı miyom ameliyatı sonrası pansuman gerekebilir. Hastaneden çıktıktan sonra 1 hafta ile 10 gün arasında dinlenilmesi gerekir.

Miyom belirtileri ve ameliyatı tamam ama ya iyileşme süresi…

Rahimde miyom ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Ameliyat sonrası iyileşme kişiden kişiye göre değişir ancak açık miyom ameliyat olanlar daha geç iyileşir ve hastanede daha uzun süre kalabilir.

Kapalı ameliyat olanlar ise hastaneden daha erken taburcu olabilir ve daha erken iyileşebilir. Ortalama olarak 10-15 gün içerisinde iyileşme gözlemlenir ancak tam olarak iyileşme süreci 6 haftayı bulur.

Miyom ameliyatı sonrası şikâyetler nelerdir?

Ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşabilir. Ağrı, bulantı, kusma ve ateş görülebilir.

Rahimde miyom ameliyatı riskli midir, riskleri nelerdir?

√  Her ameliyatta olabilecek riskler miyom ameliyatı olanlar için de geçerlidir. Bunun dışında,

√  İltihap ve enfeksiyon gelişebilir.

√  İdrar yolları, bağırsak ve mesanede zedelenme söz konusu olabilir.

√  Karın içinde bulunan büyük damarlarda zedelenme, kan toplanması ve kanama gibi sorunlar görülebilir.

√  Damarlarda ve akciğerde pıhtı oluşumu, kalp krizi, akciğerlerde havalanma azlığı ve ölüm dahi olabilir.

Miyom tedavi edilmezse ne olur, ne tür sorunlara yol açar?

Miyomlar tedavi edilmezse, zamanla büyüyüp büyük kitleler haline gelebilir. Miyomlar rahmin iç duvarına yakınsa çocuklarda düşüğe sebep olabilir.  Miyom kanaması kansızlığa ve halsizliğe sebep olabilir.

Miyom ağrı yapar mı hakkındaki tüm sorular

Miyom, karın ve bel bölgelerinde ağrıya neden olabilir.

Miyom bacak ağrısı yapar mı? Miyomlar miyomun bulunduğu yere göre kasık ve bel ağrısı hatta bacak ağrısına da sebep olabilir.

Miyom ağrısı nasıl geçer?

Miyom ağrısına ne iyi gelir, miyom nasıl küçülür bitkisel öneriler nelerdir ve miyom çayı tarifi almak isteyenlere harika önerilerimiz var.  Miyom nasıl yok edilir merak ediyorsanız, Miyom İçin Bitkisel Öneriler yazımızı okuyun.

Miyom kanaması nasıl durdurulur diyenler, siz de yukarıdaki yazımıza mutlaka göz atın. Sizin için de çok etkili bir kür paylaştık.

Miyom kaç cm olursa ameliyat gerekir, miyom hangi boyutta ameliyat edilir?

Kaç cm miyom ameliyat edilir? 1 – 5 cm arası miyomlar küçük miyom olarak adlandırılır ve genellikle ameliyat edilmez; fakat gözlem altında tutularak büyüyüp büyümediği kontrol edilir.

Rahim içinde miyom ameliyatı … 8-10 cm miyomlar ameliyat ile alınır. Miyom kaç cm olunca alınır dedikten sonra biraz daha detaylara inelim.

3 cm miyom tehli midir?

3 cm boyutundaki rahim içi miyomlar küçük miyom sınıfına girer ve tehli değildir; yalnız kontrol altında tutulması gerekir.

4 cm miyom ameliyatı nasıl yapılır?

10 cm’den küçük olan ve rahmin dış yüzeyine yakın olan miyomlar için laparoskopik yani kapalı ameliyat önerilir.  Rahimde miyom ameliyatı 1-2 saat sürer ve 1-2 gün de hastanede kalınır.

Miyom ameliyatı sonrası kanama ne kadar sürer?

Miyom ameliyatından sonra 1 ay kadar kanamalar normal kabul edilir. Miyom ameliyatı sonrası adet görüldüğünde temizlenerek düzelmesi beklenir

Hamilelikte (Gebelikte) miyom tehli midir?

Gebelikte miyom büyük olmadığı sürece bir sorun oluşturmaz. Eğer miyomlar büyük olursa düşük ve erken doğum gibi sorunlara yol açabilir.

Rahimde miyom kilo aldırır mı, gaz yapar mı?

Kadın rahminde miyom kilo yapmaz, karında şişkinliğe sebep olabilir.

Miyom kanama yapar mı, miyom kanamaları nasıl olur?

Miyomlar kanama yapabilirler. Bazen regl dönemlerinde kanama fazlalığı görülür, kimi zaman da ara kanamalara sebebiyet verebilirler.

Miyom kanaması kaç gün sürer?

Normal regl döngüsü 2 -7 gün kabul edilmektedir. Miyomlar adet kanamalarının süresini ve miktarını daha da arttırabilir.

Miyom ameliyatı sonrası karında şişlik oluşur mu?

Miyom ameliyatından sonra karın içi yapışıklıklar oluşabilir. Yapışıklıklar, bağırsak gazlarını engelleyerek karında şişkinliğe neden olabilir. Bu durumu doktorunuza bildirmenizde yarar var.

Miyom embolizasyonu nedir?

Rahmi besleyen damarlara mikroskobik boyutlarda parçacıklar enjekte edilirve kan akımını engelleyerek miyomların küçülmesine yardımcı olur. Miyom embolizasyonu cerrahi yöntemlere alternatif bir tedavi yöntemidir.

Miyom ameliyat olmazsa ne olur?

Rahimdeki miyom tedavi edilmezse ne olur? Miyomlar iyi huyludur. Eğer tedavisi yapılmaz ve aniden büyürse, kötü huylu urlara dönüşme ihtimali çok az da olsa vardır.

Rahmin içinde bulunursa gebeliği önleyebilir. Rahim kası içerisinde bulunuyorsa aşırı kanama ve kansızlığa yol açabilir.

Ağrıya neden olabilir. Miyom ağrısı nasıl olur? Göbekte-karında ağrı oluşabilir. Adet görecek gibi kasıkta ağrıya neden olabilir ve bel ağrısı yapabilir.

Miyomlar çok büyürse ve bası yaparsa kabızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Miyom mide bulantısı yapar mı?

Miyom belirtileri ve ameliyatı konusunun en merak edilen bölümü de mide bulantısıdır. Kadınların korkulu rüyası miyomlar mide bulantılarına da sebep olabilmektedir.

Miyomun büyüdüğü nasıl anlaşılır?

Miyomların büyüdüğünü kendiniz de anlayabilirsiniz. Adet kanamalarınız ve ağrılarınız artmaya devam eder.

Miyom ameliyatı sonrası gebelik mümkün müdür?

Miyom ameliyatından ancak 6 ay sonra gebelik tavsiye edilir.

Miyom ultrasonda görülür mü?

1 cm’den küçük miyomlar bile ultrasonda görünür.

Bekârlarda miyom ameliyatı nasıl yapılır?

Bekarlarda miyom ameliyatı karın bölgesinden yapılmaktadır.

4 cm, 6 cm, 7 cm, 8cm, 10 cm miyom ameliyatı olanlar,

Miyom belirtileri ve ameliyatı hakkında tecrübelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? Aşağıdaki yorum kutusundan rahatlıkla yazabilirsiniz.

Источник: //www.fiskosta.com/miyom-belirtileri-ve-ameliyati.html

Miyom Nedir? Miyom Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom, rahim iç tabakasından çıkan selim urlar dır. Rahimde bulunan miyomlar genelde iyi huylu tümörler olup, kanserleşme olasılığı olmaz ve genellikle rahmin kendi dokusundan oluşarak meydana çıkmaktadır. Miyomun kadınlık hormonuna yani östrojenhormonuna bağlı geliştiği bilinmektedir.

Kadınlık hormonu çok olduğu sürece büyümeye devam edip, menopoza yakın küçülmeye başlar. Bu tümörlerin çapları 1-15 santimetre büyüklüğünde olup, miyomlar rahim ağzında ve rahim gövdesinde gelişmektedir. En fazla rahmin içerisinde bulunur ve bu miyomlara fibroidler, leiomyoma, leiomyom ve fibromiyom gibi benzeri isimler verilir.

Miyom oluşmasına neden olan faktörler

Miyomların oluş nedenleri tam olarak bilinmediği gibi, genetik olma özelliği bulunmaktadır. Miyom, toplumda yüz kadından 35-40 kadında miyom vardır. Miyomlar bu kadar sık görülen iyi huylu tümörlerdir.

Miyom, genelde 30’lu yaşlardan sonra rastlanan menopoza yaklaşıldığı zaman daha fazla görülen bir hastalıktır.

Fakat, menopozdan sonra rahimde ur rastlanır ise bunlar kötü huylu sarkom adı verilen ve mutlaka çıkarılması gereken urlar dır.

Miyom tipleri veya çeşitleri

Kadının, rahminde bulunan miyomlar kendi aralarında üç gurupta oluşmaktadır.

Submuköz miyomlar : Genellikle rahmin iç yüzeyinde gelişerek büyüme gösteren miyom çeşidi olup, diğer miyom türlerinin arasında en az rastlanan miyom türüdür. Az rastlanmasına rağmen en çok kanama şikayetleri, bu miyom türünde görülürken bu kanamalar daha çok adet kanamasında artma ve daha uzun sürmesi olarak belirti verir.

İntramural miyomlar : Kadının rahim içi kaslarında yerleşmiş olan miyom türü olup, en çok rastlanan miyom türüdür. Bu miyomlarda submuköz miyomları gibi hastada adet kanamasının fazla olmasına ve daha uzun sürmesine neden olur. Ayrıca hastada şiddetli karın ağrılarına yol açıp, rahminde büyüme sonucu dolgunluk hissi oluşmaktadır.

Büyüyen miyomlar karın içerisindeki diğer organları bası yapar.

Subseröz miyomlar : Bu miyomlar genellikle rahmin dış yüzeyinde gelişen miyom türü olup, diğer miyom çeşitleri gibi kanamaya sebep olmazlar. Fakat hastada çok yoğun karın ağrılarına sebebiyet verirler.

Bu ağrılar sırt bölgesinde yoğunlaşıp, çevre organları da aşırı baskı hissi oluşturur.

Miyom belirtileri

Miyom büyüdüğü için rahim iç duvarına bası yapar ise adet kanamaları daha uzun olup pıhtılı gelmesine, daha sancılı adet olmasına, adet dışı kanamaya neden olabilir.

Dahada çok büyür ve ön duvardan büyüdüğü söz konusu olduğu zaman, rahim ön duvarına idrar torbası komşu olduğu için bası yaptığı zaman sık idrara çıkma, idrarını yaptığında az yapma ve yinede sıkışıklık hissi duyma gibi şikayetlere sebep olabilir.

Eğer miyom arkaya doğru büyür ise kalın bağırsağını, sıkıştırarak dışkılama problemleri, kabızlık olabilir ve hasta dışkılama ihtiyacı duyar ama tuvalete gittiğinde dışkılama olmaz. Yani miyom ne kadar çok büyür ise o kadar çok şikayete sebebiyet verebilir.

Miyom nasıl teşhis edilir?

Miyom, basit bir jinekolojik muayene ile tespit edilmesi kolay bir hastalıktır.

Fakat günümüz koşullarında ultrasonografi ile standart bir kadın doğum uzmanı muayenesinde miyom tanısı konulabilir. Miyom tanısı en kolay konulabilen jinekolojik bir hastalıktır.

Kadınların sadece miyom testi için değil menopoz dan sonra senelik kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.

Miyom nasıl tedavi edilir?

Miyom tedavisinde, ilaç ile tedavisi pratik olarak olmayıp, teorik olarak hastanın menopoza girmesi elde edilir. Menopoza girmesini sağlayacak ilaçlar bulunur ve hastaya bu ilaçlar verilir ve miyom küçültülebilir.

Fakat 30-35 yaşındaki kadını sadece miyom sebebi ile menopoza sokmanın da mantığı bulunmamaktadır. Çünkü ilaç ile küçülen miyomlar üç beş ay içerisinde tekrar büyümeye başlar. Eğer hastada kalp, tiroid sorunları var ise bu sorunları düzeltene kadar geçici olarak ilaç ile tedavi uygulanabilir.

Hastanın diğer sorunları düzeldiğinde yine cerrahi olarak miyomlar çıkartılır. Çünkü miyomun asıl tedavisi cerrahidir.

Miyom ameliyatı nedir?

Miyom ameliyatlarındaher zaman rahim alınmayabilir. Genelde 40-45 yaşlarına gelmiş çocuk sahibi olmak istemeyen kanaması çok fazla olan kadınlarda ameliyat sırasında rahim alınabilir.

Bu yinede hastanın isteğine bağlı olmaktadır. Yumurtalık alımı ise yine hastanın isteğine bağlı yumurtalık alınabilir veya bırakılabilir.

Fakat yumurtalıklarda patolojik başka bir hastalık var ise bu durum değişiklik gösterebilir.

Miyom çıkarılması operasyonları, farklı işlemler ile yapıldığı gibi genelde açık ameliyat ile yapılır. Ayrıca, uygun yerde olan miyomlar için laparoskopik yöntem (kapalı ameliyat) işlemi ile de miyom ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyat yöntemi ile hastalar daha kısa sürede evlerine ve işlerine dönebilirler.

Miyomlar, hastaya semptom vermiyor, yani ağrıya, kanamaya ve baskıya neden olmuyor ise bu miyomlarda ameliyata gerek olmayıp, kadın miyom ile hayatını devam ettirebilir iken, senede bir veya altı ayda bir takip gerekebilir.

Eğer hasta menopozda bir hasta ise rahim duvarında ciddi bir miyom var ve kötü huylu tümöre dönüşme riski bulunuyor ise o zaman ameliyat ile miyomun ve yumurtalıkların çıkartılması gerekebilir.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/miyom-nedir/

Miyom nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıl?

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman belirti vermeyen miyomlar, büyüdüklerinde bağırsak fonksiyonlarını bile bozabiliyor. Bu nedenle tedavide geç kalınmaması gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Rana Karayalçın, miyomlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Yaş fark gözetmeden hemen her kadında ortaya çıkabilen miyomların oluşum nedenleri konusunda hala kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak özellikle 35-40 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık ortaya çıktığı gözleniyor. Rahimin hem iç duvarında hem de dış yüzeyinde bir ya da birden fazla miyom ortaya çıkabiliyor.

Özellikle bazı şikâyetlere neden olan türlerinde ilaç ve cerrahi gibi farklı tedavi seçenekleri gündeme geliyor. Doç. Dr. Rana Karayalçın, bu tedavilerin başında da hastaya kesin çözüm sunan miyomların çıkarılması işlemi yani “miyomektomi” yer aldığını söylüyor. Hem açık, hem de laparoskopik olarak yapılabilen cerrahi sonrasında kadının üreme fonksiyonları da korunabiliyor.

Miyom alınmazsa sorunlar artıyor!

Miyomlar alınmadığı takdirde hastanın organlarında bası yapabiliyor.

Aynı zamanda boyutunun çok büyümesi durumunda ise karın içerisinde ciddi bir hacim oluşturabildiği için hayati önem taşıyan bağırsak fonksiyonları bozulabiliyor.

Bununla birlikte idrar torbası üzerinde de bası oluşturan miyomlar nedeniyle hasta sürekli ve sık sık tuvalete gitmek zorunda kalabiliyor. Sonuçta kadının yaşam kalitesinin düşmesinin yanında böbreklerde de hasar oluşabiliyor.

Miyom için ne zaman cerrahi müdahale gerekiyor?

Miyomlarda tanı ultrason aracılığıyla konuluyor. Tanı sonrasında hastanın cerrahiye ihtiyaç duyup duymadığını gösteren bazı kıstaslar olduğunu anlatan Doç. Dr. Rana Karayalçın, şu bilgileri veriyor:

1- Hastanın şikayetleri: Miyomların kadınlarda yarattığı sıkıntıların başında düzensiz adet kanaması geliyor. İlaç tedavileriyle kontrol edilemeyen yoğun kanamanın varlığında cerrahi tercih ediliyor.

2- Miyomların yerleşimi: Rahim içerisine doğru büyümüş miyomlar daha fazla kanama yapıyor. Aynı zamanda hamile kalma konusunda sıkıntı yaratabiliyor. Bu nedenle rahim içine doğmuş miyomlar zaman kaybedilmeden cerrahi yöntem ile tedavi ediliyor.

3- Miyomların büyüme hızı: Normal şartlarda miyomlar büyüme hızları değişebilen ve kanser olmayan yani iyi huylu oluşumlar.

Ancak bir miyom senede 2-3 cm’den fazla büyüyorsa kansere dönüşüm endişesi yaratabiliyor. Bu durumda miyomların alınması olası kanser riskini de ortadan kaldırıyor.

Bu nedenle miyomların hiçbir şikayet yaratmasa bile düzenli olarak kontrol edilmesi önem taşıyor.

4- Miyomların kapladığı yer: Miyom, pelvis leğen kemiğinin içinden daha yukarı çıkarsa, 10 haftalık gebelik ölçüsünden daha büyükse ve ağrı yapıyorsa bu tip miyomların da alınması gerekiyor. Bazen karnı kaplayan, 10-11 kilograma varan dev miyomlar oluşabiliyor. Bunlar da mutlaka cerrahi tedaviyle alınıyor.

Laparoskopik cerrahi tercih ediliyor

Laparoskopik ve açık cerrahi olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilen ameliyatlarda tümörün boyutu ve yerleşim yeri tercihi belirliyor. Bugün yaygın olarak kullanılan laparoskopik cerrahinin hastaya önemli kazanımları var.

Laparoskopik cerrahide, göbek deliğinden açılan 1 cm’lik kesiden karın içerisindeki organları görmeye yarayan teleskop adı verilen bir alet yerleştirilerek gerçekleştiriliyor.

Kesilerin küçük olması öncelikle kozmetik açıdan hastaya büyük bir avantaj sağlıyor. Daha az ağrı olduğu için ağrı kesici ihtiyacı da azalıyor ve hasta aynı gün taburcu edilebiliyor.

Bu sayede, hızlı bir şekilde günlük hayata dönmek mümkün oluyor.

Miyomlar tehli mi?

Miyom tedavisinde mümkün olduğunca üreme organlarını korumaktan yana olduklarına işaret eden Doç. Dr. Rana Karayalçın, “Ancak miyomlar çıkartıldıktan sonra oluşan kanama durdurulamıyorsa, rahim içi dokuda aşırı gelişme, rahmin tamamında büyüme varsa, miyomektomi ameliyatı yapılamıyorsa veya kişi doğurganlık yaşını geçirmişse rahmin alınması tercih ediliyor” diyor.

Hamilelikte miyom tedavisi

Hamilelik döneminde eğer anne adayında miyom varsa; sayısına, yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak erken doğum, sezaryenle doğum yapma ihtimali veya doğum sonrası kanama çeşitli risklerin oluşmasına yol açıyor.

Miyomlar östrojene bağımlı olduğu için hamilelik sırasında büyüyor ve bu bazen dejenerasyon denilen ağrıya sebep olabiliyor. Bu ağrının erken doğum sancısından ayırt edilmesi önemli. Hamilelik sırasında miyomlar, doğum sırasında alınıyor.

Bazen de kanama riski yaratabileceği için daha sonra tedavi edilmek üzere bırakılıyor.

Jinekolojik kanserler hangi yaş grubundaki kadınları tehdit ediyor?

Источник: //indigodergisi.com/2017/11/miyom-nedir-belirtileri/

Miyom Neden Oluşur? Miyom Belirtileri Neler? Miyom Nasıl Yok Edilir?

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kendisinde miyom olduğunu öğrenen kadınlar korkarak büyük bir paniğe kapılırlar. Peki, miyom neden olur? Kendini nasıl belli eder ve bitkisel tedavisi nasıl yapılır?

Miyom Nedir? Neden Miyom Oluşur?

Genel olarak her 100 kadından 20 tanesinde miyom sorunu görülmektedir. Kadınların yaşının ilerlemesine bağlı olarak büyüyen miyom, menopoz dönemine girilmesiyle küçülmeye başlar. Kişiden kişide değişen miyom büyüklüğü bazen çok ufak olabilirken bazen de ir kavun kadar büyümektedir. Kadınlarda en sık karşılaşılan tümör türüdür.

İyi huylu olduğu için miyomların kansere dönüşme ihtimali çok düşüktür. Ancak yine de kadınları korkutan bir rahatsızlıktır. Bazen bir tane oluşabilen miyom, bazen sayılamayacak kadar çok olmaktadır.

Neden miyom oluşur? sorusuna yanıt arıyorsanız net cevaplar bulamayabilirsiniz. Çünkü miyomun neden oluştuğunun kesin nedenleri tespit edilememiştir.

Bu yönde araştırma yapan doktorların bazıları miyomun östrojene bağlı olarak ortaya çıktığını belirtmiştir.

Ergenlikten önce görülmeyen östrojen bir kadınlık hormonudur. Buna bağlı olarak miyomunda ergenlikten önce görülmediği belirtilmektedir. Bazı nedenlere bağlı olarak östrojen katkılı doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda miyom görülme riski yüksektir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom belirtileri nelerdir? sorusunu araştıran kadınlar, kendi durumlarını gözlemleyerek miyom rahatsızlığının kendilerinde olup olmadığını anlayabilirler. Genelde 30 – 40 yaşlarında ortaya çıkan miyomlar menopozla beraber küçülmeye başlarlar. Kadınların çoğunda miyom olmasına rağmen birçoğu bu durumun farkında bile değildir.

Genelde pek bir belirti vermeyen miyomların ortaya çıkardığı şikâyetler büyüklüğüne, sayısına ve nerede olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Miyom rahatsızlığı yaşayan kadınlarda en çok görülen belirtiler şunlardır:

 • Kasık ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Kasık ve karında dolgunluk hissi
 • Cinsel birliktelik esnasında ağrı
 • Ara kanamalar
 • Adet kanamalarının fazla ve uzun olması
 • Sık idrara gitme isteği
 • Hemoroid ve kabızlık

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyom rahatsızlıkları ile sık karşılaşıldığı için ilk etapta cerrahi tedavi önerilmemektedir. Bazı özel ilaçlar, spiraller ve bitkisel tedaviler ile sorun giderilmeye çalışılır.

Ancak hastanın şikâyetleri sürekli artan bir eğilim gösterirse miyom ameliyatı uygulanmaktadır.

Özellikle doğurganlık özelliğinin kaybedilmemesi istenen durumlarda açık cerrahi veya endoskopik ameliyat tercih edilmektedir.

Ameliyat öncesinde miyomum yeri ve boyutu belirlenmektedir. Göbek deliğinden 1 cm boyutunda bir kesi açılır ve teleskopik bir alet ile karın içerisindeki organlar görülür. Bu yöntem esnasında hissedilen ağrı çok az olduğu için ağrı kesici tercih edilmiyor. Kolay bir operasyon olduğundan dolayı hasta aynı gün taburcu edilir ve günlük yaşamına dönmesi sağlanır.

Miyom Nasıl Yok Edilir? Kaç Santim Olunca Alınır?

Her miyomun cerrahi yöntem ile çıkarılmasına gerek yoktur. Öncelikle hastanın düzenli takibi yapılır ve miyomun boyutu belirlenir. Miyom tanısı için ultrason tetkikleri yapılmaktadır. Tanı sonrasında ise hastanın şikâyetlerine göre cerrahi müdahale olup olmayacağı tercih edilmektedir.

Kansere neden olmayan miyomların büyüme hızları değişmektedir. İyi huylu olan miyom kaç santim olunca alınır? Sorusunun genel bir cevabı bulunmaktadır.

Bir sene içerisinde 2 – 3 cm’den fazla bir büyüme görülürse kanser riski ortaya çıktığı için cerrahi müdahale gerekmektedir. Ayrıca pelvis kemiğinin içinden yukarı çıkan miyomların da alınması gerekmektedir.

10 – 11 kiloya ulaşan ve karnı kaplayan miyomlar da alınmaktadır.

Myomektomi yöntemi ile rahim yerinde bırakılır ve miyomlar cerrahi olarak çıkarılır. Miyomu yok etmek için Laparotomi, Laparaskopi ve Histeroskopi gibi yöntemler de kullanılmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın durumuna, isteğine ve miyomun büyüklüğüne göre değişmektedir.

Miyom Bitkisel Tedavisi

Kadınlarda ağrıya neden olan miyom bitkisel yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bazı kişilerde hiç belirti gösteremeyen miyom, bazı kişilerde ciddi ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılardan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır:

Soğan Kürü: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen soğan kürü ile miyomlarınızdan kurtulabilirsiniz. 1 tane açık kahverengi kuru soğanı 4 parçaya ayırın ve 2 bardak klorsuz suda kaynatın. Altı ayda 15 gün uygulayabileceğiniz kürü öğlen ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce için.

Civanperçemi Kürü: Yine Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen civanperçemi, miyombitkisel tedavisi içerisinde en çok tercih edilenlerden biridir. Civanperçemini kaynatın ve çay olarak tüketin.

İbrahim Saraçoğlu Miyom Kürü

Источник: //saglikhaberleri.com/miyom-neden-olusur-miyom-belirtileri-neler-miyom-nasil-yok-edilir/

Miyom nedir? Belirtileri neler? Tedavisi nasıl olur? Miyom çeşitleri neler?

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom (fibroidler), bir kadının rahminde veya üzerinde gelişen anormal büyümelerdir. Bazen bu tümörler oldukça büyük hale gelir ve şiddetli karın ağrısı ve ağır dönemlere neden olurlar. Peki miyom nedir? Belirtileri neler? Tedavisi asıl olur? Miyom çeşitleri neler?

Bazı durumlarda, hiçbir belirti veya semptomlara neden olmazlar. Büyüme tipik olarak iyi huylu veya kansersizdir. Fibroidlerin nedeni bilinmiyor. Fibroidler 35 yaşındaki kadınlar yaklaşık yüzde 30’unu etkiliyor. 

Miyom nedir?

Miyom, rahmin kas katmanlarından büyüyen kanserli olmayan tümörlerdir. Düz kasların bu iyi huylu büyümeleri, bir bakla büyüklüğünden bir kavun kadar büyük olabilir. Genellikle 16 ila 50 yaş arasında gelişir. Bunlar östrojen seviyelerinin daha yüksek olduğu üreme yıllarıdır. 

Miyomların tam olarak neden oluştukları belirsiz, fakat östrojen seviyeleri daha yüksek olduğunda gelişirler. Çoğu insan herhangi bir semptom yaşamaz, ancak bunlar bel ağrısı, kabızlık ve anemiye yol açan aşırı veya ağrılı uterus kanamasını içerebilir.

Miyom neden oluşur?

Fibroidlerin neden geliştiği açık değildir, ancak bazı faktörler bunların oluşumunu etkileyebilir.

Hormonlar

Östrojen ve progesteron, yumurtalıkların ürettiği hormonlardır. Her menstruasyon döngüsü sırasında rahim astarının yenilenmesine neden olur ve fibroidlerin büyümesini uyarır.

Aile öyküsü

Miyom aileden gelebilir. Eğer anneniz, kız kardeşiniz veya anneannenizin durumun hakkında bir geçmişi varsa, sizde bunu geliştirebilirsiniz.

Gebelik

Hamilelik vücutta östrojen ve progesteron üretimini artırır. Hamileyken fibroidler hızlı bir şekilde gelişebilir ve büyüyebilir.

Miyom çeşitleri

 • İntramural fibroidler: İntramural fibroidler en sık görülen fibroid türüdür. Bu tipler rahmin kas duvarında görülür. İntramural fibroidler büyüyebilir ve rahminizi uzatabilir.
 • Subserozal fibroidler: Serosa adı verilen rahiminizin dış kısmında subserozal fibroidler oluşur.

  Rahiminizi bir tarafta daha büyük gösterecek kadar büyüyebilirler.

 • Pedinküllü fibroidler: Subserozal tümörler, tümörü destekleyen ince bir taban olan bir gövde geliştirebilir.  Pedinküllü fibroidler olarak bilinirler.
 • Submukozal fibroidler: Bu tip tümörler, uterusunuzun orta kas tabakasında veya miyometriyumunda gelişir.

  Submukozal tümörler diğer tipler kadar yaygın değildir.

Miyom tedavi

Doktorunuz yaşınıza, miyomlarınızın büyüklüğüne ve genel sağlığınıza bağlı olarak bir tedavi planı geliştirecektir. Tedavilerin bir kombinasyonunu alabilirsiniz.

Bitkisel tedavi ve doğal tedaviler

Bazı ev ilaçları ve doğal tedaviler de dahil olmak üzere, fibroidler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • akupunktur
 • yoga
 • masaj
 • kramplar için ısı uygulanması (ağır kanamalar yaşarsanız ısı kaçının)

Diyet değişiklikleri de yardımcı olabilir. Et ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durun. Bunun yerine yeşil sebzeler, yeşil çay ve ton balığı ya da somon gibi soğuk su balıkları gibi yiyecekleri tercih edin.

Stres düzeyinizi yönetmek ve aşırı kiloluysanız kilo vermek aynı zamanda miyomlu kadınlara da fayda sağlayabilir.

İlaçlar

Hormon seviyelerini düzenleyen ilaçlar, fibroidleri küçültmek için reçete edilebilir.

Ameliyat 

Çok büyük veya çoklu büyümeleri gidermek için cerrahi yapılabilir. Bu bir miyomektomi olarak bilinir.  Fibroidler ameliyattan sonra tekrar büyüyebilir.

Eğer durumunuz kötüleşirse veya başka bir tedavi yoksa, doktorunuz histerektomi yapabilir. Ancak, bu, gelecekte çocukları taşıyamayacağınız anlamına gelir.

Kimler risk altında?

Kadınlar aşağıdaki risk faktörlerinden bir veya daha fazlasına sahiplerse fibroidleri geliştirme riski daha yüksektir:

 • Gebelik
 • Fibroidlerin aile öyküsü
 • 30 yaş veya üstü
 • Fazla kilo

Etiketler: miyommiyom belirtileriMiyom tedavisirahim

Источник: //www.gidahatti.com/miyom-nedir-belirtileri-tedavisi-cesitleri-132334/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi