Miyom, Polip ve Kistlerin Tedavisi

içerik

Kist Tedavisinde Kullanılan Yöntemler ve Bitkisel Kürler

Miyom, Polip ve Kistlerin Tedavisi

Kistin erimesi için ilaç tedavisi uygulanır. Sonrasında kist iyileşmemesi durumunda aspirasyon yöntemi ile içinde oluşan sıvı boşaltılması ya da cerrahi yöntemle çıkartılması gerekir.

Kist İlaç Tedavisi

Kist Tedavisi

Miyom ve kist tedavisi için bayanlara basit ve küçük kist olması durumunda doktorları tarafından uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında kistin küçülerek erimesi için hastaya doğum kontrol hapları reçete edilecektir. Bu kist tedavisinde etkili olan bir yöntem olsa bile kistlerin bazılarında etkili olmamaktadır.

Yumurtalık kistlerin de ve bazı miyom tedavisinde hastalara uygulanacak olan doğum kontrol hapları yeterli olmayacaktır. Bu nedenle de cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Özellikle de 8 santimden daha büyük olan kişilerin organları üzerinde oluşan kistin ilk öncelikle iltihaplanması sonucunda antibiyotik tedavisi uygulanarak iltihabın kuruması gerekmektedir.

Sonrasında ise kistin çıkartılması için ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Hastanın yumurtalıklarında meydana Yasmin doğum kontrol hapı ile kistin erimesi sağlanmaktadır. Yasmin doğum kontrol hapı ile birçok kist tedavi edilebilir.

Menisküs Kisti

Yaşanılan bir travma sonrasında meniskal doku üzerinde oluşan menisküs kistlerin tedavi olması için ortopedi uzmanları tarafından kistin bulunduğu yerden cerrahi müdahale ya da aspirasyon işlemi ile kiste  bulunan sıvının dışa boşaltılması ile gerçekleşecektir. Hasta sonrasında fizik tedavi uygulanmalıdır.

Dilde Kist

Dilde kist oluşması sonucunda Tiroglossal kanal bölgesinde oluşan kistlerin tedavisinde etkili olması için öncelikle ilaç tedavisi için hastaya antibiyotik verilecektir. Kistin erimesi beklenir. Eğer hastanın dil altında oluşan kistin iyileşmemesi sonucunda bu kistin ameliyat yöntemi ile alınması ve kistin bulunduğu bölgeden genel anestezi altında çıkartılması önemlidir. 

Basit Kist

Basit kistlerin oluşması durumunda son yıllarda tıp alanında bu kistlerin tedavisinde uygulanan yöntemlerden bir tanesi skleroterapi isimli bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kistin içinde oluşan sıvı iğne yardımıyla dışa boşaltılacak ve bunun sonucunda da kist tedavisi gerçekleşecektir.

Spermatik Kord Kisti

Erkeklerde meydana gelen kord kisti oluşumu durumunda erkeklerde sağlık sorununun oluşmasına neden olacak durumlar gelişecektir. Bu durumda üroloji uzmanları tarafından kistin ameliyat ile çıkartılması neticesinde hastalarda sağlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Hipofiz Kisti

Hipofiz bezinde kist nadiren olarak da görülmekte ve kistin oluşması durumunda fonksiyon olarak hipofiz bezinin fonksiyonlarında gerileme oluşmasına neden olacaktır. Hipofiz bezi hormonları yeterli miktarda üretilemeyecek olduğundan tedavisinin cerrahi müdahale ile gerçekleşmesi gerekmektedir.

Eğer ki hipofiz bezinde meydana gelen kistin büyük boyutlarda olması durumunda kemoterapi ile küçültülmesi sonucunda cerrahi müdahale uygulanır. Hipofiz kisti tedavisi gerçekleşecektir.

Lenfanjiom Kisti

Doğuştan meydana gelen lenfanjiom kistinin cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Hastalarda oluşan lenfanjiom kisti üzerinden küçük bir kesi işlemi yapılması sonucunda bulunduğu bölgeden tamamen doku üzerinden çıkartılması gerekmektedir. Kistin tedavisinde nüks etme ihtimali de nadiren görülmektedir.

Göz Kisti

Gözde meydana gelen kistin tedavisinde son yıllarda lazer tedavisi etkili olur. Bu yöntem için hastaya uygulanacak olan yöntem lazerle tedavisi olması durumunda hastaya yüksek ısıya sahip olan ışı lazer yöntemiyle verilecek ve kist eriyecektir.

Yumurtalık Kistleri

Kadınların yumurtalıklarında sıklıkla gelişen polip ya da miyom tanısı konulması durumunda oval görünümlü olan polip kistlerinin tedavisinde etkili olacak yöntem laparoskopi yöntemi olmaktadır.

Bunun için kadınlarda cerrah tarafından yapılacak müdahale ile miyom ve polip kistlerinin yok olması sayesinde hastanın rahminde meydana gelen polip ve miyom sonucunda fonksiyonuna tekrardan kavuşacaktır.

Mezenter Kist

Kist tanısı konulması neticesinde hastaların büyüme sorunlarının olmasına neden olacak bir durum gelişebilir. Bunun sonucunda hastaya ilaç tedavisinin yetersiz kalması nedeniyle hastanın mutlaka cerrahi yöntem uygulanarak mezenter kistinin bulunduğu bölgeden başarılı bir şekilde operasyon ile çıkartılması gerekmektedir.

Çocuk cerrahları tarafından gerçekleştirilecek kist açık cerrahi yöntemi ile gerçekleşecektir.

Karsinom Kist

Organlar üzerinde gelişen kist eğer ki kötü huylu olması durumunda hastaya karsinom tedavisi uygulanacaktır. Hastalarda meydana gelen kötü huylu kistlerin karsinom tedavisi uygulanacağı zaman kistin her zaman türüne göre ya da konumuna göre erkeklerde ve bayanlarda değişecektir. Kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi seçenekleri de söz konusu olur.

Feridun Kunak Bitkisel Tedavisi

 • 1 tane beyaz soğan;
 • 1 yemek kaşığı sumak.

Kadınlarda ya da erkeklerde meydana gelen kist oluşması durumunda Feridun Kunak tarafından bitkisel kür tarifi sayesinde kistin erimesinde ve yok olmasında etkili olacak kür tarifi için orta büyüklükte beyaz kuru soğanın küçük parçalar halinde dilimlenmesi gerekmektedir.

Bu kistin tedavisinde etkili olması için soğanın salata gibi doğranması neticesinde Feridun Kunak tarafından oval kist tedavisinde etkili olacak olan soğan salatasının öğle yemeklerinden 2 saat sonra yenmesi belirtilmektedir.

Feridun Kunak bu soğan ve sumak salatasını 21 gün boyunca tüketmeniz gerektiği kist tedavisinde etkili olduğunu belirtmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu tarafından organlar üzerinde içinin sıvı dolu olan keseler meydana gelmesi durumunda bu kistin erimesinde etkili olacak bitkisel tedavisi için beyaz kuru soğan 1 tane orta büyüklükte olması ve küçük parçalara bölünerek 200 gram suyun içerisine atılması gerekiyor. Kısık ateşte kaynatılması ve su kaynadığı zamanlarda ocağın altı kapatılarak demlenir. Su ılık olması durumunda soğanlar suyun içerisinde çıkartılır. Sabah aç karnına içtiğiniz bu bitkisel kürü İbrahim Saraçoğlu tarafından akşam aç karnına da aynı şekilde içilmelidir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //kistim.com/kist-tedavisi.html

Endometrial Polip Tedavisi Ankara

Miyom, Polip ve Kistlerin Tedavisi

Rahim içi polip rahim iç tabakasından (endometrium) gelişen lezyonlardır.Rahim içi polip en sık rahimin fundus bölgesinde gelişirler.Endometrial(rahim içi) polip gelişiminde estrojen hormonunun etkisi olduğu düşünülmektedir.

Polip rahim içinden gelişen iyi huylu bir et parçasıdır.

Endometrial poliplerin kanserleşmesi çok nadirdir, 1000’de 3-5 oranında polipler kanserleşebilir.

Polip tedavisi Prof Dr Polat Dursun tarafından başarı ile yıllardır uygulanmaktadır.

Polip Patoloji

Endometrial poliplerin stromasında belirgin kan damarlarının oluşturduğu merkezi çekirdeği çevreleyen glandüler proliferasyonla karakterizedir.

polipler kötü huylu değildir ama poliplerde kanser olma ihtimali binde 3 civarındadır.

Rahim içi ve rahim ağzı polip

Rahim içi polip sıklığı rahim biyopsisi ve rahimi alınan kadınlarda yapılan incelemelerde %10-20 oranında poliplere rastlandığı gösterilmiştir.Endometrial polip 20 yaşın altında kadınlarda görülme olasılığı azdır.Polipler 40-50’li yaşlarda daha sık gözükür.Poliplerin %60’ı menopoz öncesi(premenopoz)dönemlerde gözükür.

Polip Belirtileri, polip bulguları

Polip belirtileri:poliplerin coğu asemptomatiktir.Yani çoğu herhangi bir belirti vermezler.Rahimde polip olan kadınlarda en sık belirti düzensiz vajinal kanamalardır.

Anormal vajinal kanaması olan kadınlarda yapılan araştırmalarda %30’unda polipe rastlanmıştır. Polip olan kadınlarda tipik olarak kahverengi vajinal akıntı görülür.

Kahverengi vajinal akıntısı olan kadınların polip olup olmadığının veya rahimde başka bir sorun olup olmadığının mutlaka tecrübeli bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Kahverengi akıntı Poliplerde sık olarak görülür.

Endometrial Polip Gebeliğe Engel Olur mu ?

Polipler üreme çağında sık görülen lezyonlardır.İnferil populasyonda sık rastlanırlar.Polipler rahim içinde değişik boyutlarda ve değişik sayılarda ve değişik yerlerde gelişebilirler.

Poliplerin biyolojik karekterleri,poliplerin patolojik özellikleri ve polip oluşturan etkenler poliplerin üreme üzerine etkilerininden sorumlu olabilirler.Polipin kendisi ya direkt etkileri ile yada polip üreten faktörlerin indirekt etkileri ile üreme üzerine olumsuz etkilerde bulunurlar.

Teorik olarak polipler gebeliğin oluşmasında olumsuz etki olarak şunlarla katkıda bulunabilirler; -düzensiz rahim içi kanamalar yapmaları -inflamatuar endometrial cevap oluşturmaları(ria benzeri) -sperm geçişinde obstriktif defekt oluşturma olasılığı -embriyonun rahime tutunmasında fiziksel ve endokrin(glycodelin molekülü) engel oluşturma -embriyo tutunması ve gelişmesine olumsuz mikro çevre etkisi

Yukarıda sıralan etkilerinden dolayı rahim içi poliplerin hamileliğe engel oluşturabilirler.

Endometrial Polip Tanısı nasıl konur ?

Endometrial polip tanısı basit bir ultrason muayenesi ile tecrübeli bir jinekolog tarafından hemen konulabilir.

Polip tanısı için şu yöntemlerden yararlanılabilir; -SİS(Serumlu rahim incelenmesi) Sis yöntemi yüksek doğruluk oranı,güvenli,hızlı ve minimal invaziv etkisi nedeniyle polip tanısında kullanılan bir tanı yöntemidir. -HSG(rahim filmi) Rahim polip tanısında rahimde dolma defekti şeklinde polipler gözükebilirler.

-Histeroskopi Polip histeroskopi tanısı hem tanı hemde tedavi açısından en önemli araçtır.Histeroskopi ile polipler tespit edilerek aynı seansda alınırlar. -MR

Polip tanısında mr rutin olarak kullanılan bir tanı aracı değildir.

Polip Tedavisi , Endometrial Polip Ameliyatı , Ankarada Polip Tedavisi

Polip tedavisi polipin cerrahi olark çıkartılmasıdır. Polipler histeroskopi denen inceleme yöntemi ile rahim içine kamera il bakılarak değerlendirilir ve aynı anda makas ile kesilerek çıkartılır.

 Polip çıkartılmasında bu işlemi yapan doktorun tecrübesi önemlidir.  Prof Dr Polat Dursun ofis histeroskopi ve operatif histeroskopi  ile poliplerin tedavisini başarılı bir şekilde yıllardır yapmaktadır.

Histeroskopi ile endometrial polip ameliyatı nasıl yapılır :

Histeroskopi ameliyatından bir görüntü

Polip Ameliyatı , histeroskopi ile polip çıkartılması ameliyatı

Endometrial polip tedavisi polipin cerrahi olarak çıkartılması ile yapılır.Polip şu yöntemlerle çıkartılabilir -Küretaj(D&C) -Histeroskopik polip rezeksiyonu

-Transvajinal ultrason eşliğinde polip çıkartılması

Endometrial Polip alınmazsa ne olur ? 

endometrial polipler çıkartılmazsa düzensiz ve yoğun kanamalar ve ara kanamaları devam eder ve buna bağlı  kansızlık olabilir. Hastanın cinsel hayatı ve sosyal hayatı bozulur ve kansızlık gelişirse de süerekli halsizlik ve yorgunluk olur.

Endometrial poliplerin aknserleşme olasılığı azda olsa vardır ve çıkarılmayan poliplerde kanserleşme özellikle menapoz sonrası kadınlarda olur ama aşırı obes ve polikistik over sendromu olan kadınlarda menapoz öncesi dönemde de görülebilir.

Polipler düzensiz kanama yaparak  ve endometrial kavitede embriyonun tutulmasını bozarak gebe kalmayı da engelleyebilir. Gebe kalamayan ve polip tespit edilen kadınlarda poliplerin çıkartılması uygun olacaktır.

Polip Ameliyatı ne kadar sürer ve sonrası 

polip ameliyatı ayaktan günübirlik cerrahi girişim şeklinde yapılır, hastanede yatılması gerekmez.  Ameliyatdan önce 4-6 saat açlık yeterlidir. Hafif bir sedasyon analjezisi ile yapılır. Normal şartlarda işlem 10-15 dakika sürer. ve sonrasında hasta uyandıktan ve kendine geldikten sonra 1-2 saat içinde hastaneyi terkeder.

Ertesi gün normal hayatına devam eder ve işlemden sonra birkaç gün az az kanaması olabilir. Poliplerin az da olsa tekrarlama riski mevcuttur o  nedenle işleminizi yapan doktora belli aralıklarla kontrole gitmek uygun olacaktır. Normalde polip ameliyatı sonrası adet düzensizliği düzelir ara kanamalar geçer ve kanamaların miktarı azalır.

Şikayetlerde düzelme olmazsa yine doktorunuza görünmeniz gerekir.

endometrial polip tedavisi sonrası cinsellik kanama durduktan sonra başlayabilir.

Endometrial polipler gebeliğe engel mi ?

Polipler düzensiz kanama yaparak  ve endometrial kavitede embriyonun tutulmasını bozarak gebe kalmayı da engelleyebilir. Gebe kalamayan ve polip tespit edilen kadınlarda poliplerin çıkartılması uygun olacaktır.

Endometrial polipler ağrı yapar mı ? 

Polipler ağrı yapmaz ama kanama düzensizliği yaparak adet sancısında yaşanan ağrıların oluşmasına sebep olabilir.

Tamoksifen kullanan meme kanseri hastalarında endometrial kalınlaşma ve polipler 

Tamoksifen,  östrojene duyarlı meme kanseri hastalarının 5-10 yıl kullanması gereken bir ilaçtır. Bu ilaç meme kanseri tekrarlamasını,  kanserin diğer memede tekrarlamasını ve metastaz yapmasını azaltır.

Ayrıca hastaların yaşam süresini uzatır ve meme kanserine bağlı ölüm riskini azaltır.  Bu sebeplerle önemli bir ilaçtır.  Tamoksifen meme kanseri üzerine koruyucu ve faydalı birçok etkide bulunurken yumurtalık ve rahim üzerinde birtakım olumsuz etkilerde bulunabilir.

Tamoksifen yumurtalıklarda kistlerin gelişmesine sebep olur bu kistlerin çoğu basit ve ameliyat gerektirmeyecek kistlerdir. Bunun tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.  Birçok hasta tamoksifene bağlı kist geliştiği söylenilerek ameliyat olmaktadır.

Bazılarında gerçekten ameliyat gerekirken büyük bir kısmı ameliyat gerektirmeden düzelebilir.

Tamoksifen endometrium üzerinde de uyarıcı etki gösterir ve endometriumun kalınlaşmasına yol açar.

Bu kalınlaşmanın derecesi ve beraberinde polip olup olmadığı ve hastaların kanamalarını olup olmadığı veya adet kanamasını paterninin değişip değişmediği endometrial kalınlaşması ve polibi olan hastalara müdahele ederken önemli bir konudur.

Çünkü Tamoksifene bağlı rahim kanseri gelişebilir. Bunu anlamanın yegane yolu endometrial kalınlaşma veya polip gelişen hastalarda biopsi alınması veya rahim duvarının kazınmasıdır.

Adet görmeyen bir kadında normal endometrium 4 mm’dir bunun üzerindeki değerler kalınlaşma olarak kabul edilir. Endometrial kalınlaşma varsa ve özellikle de beraberinde kanama veya düzensiz kanama varsa endometrial kalınlığın biopsi alınarak , histeroskopi veya rahim duvarı kazınarak değerlendirilmesi ve çıkartılan materyalin mutlaka patolojik incelemeye gönderilmesi gereklidir.

Meme kanseri hastalarının %5-10 ‘da  BRCA gen mutasyonu vardır ve bu hastaların bir kısmında yumurtalık kanseri ve tamoksifen kullanımına bağlı rahim kanseri gelişme riski vardır. Bu sebeplerle meme anseri tanısı alan ve/veya tamoksifen kullanan hastaların daha sık aralarla jinekolojik muayeneye gitmesi gereklidir.

Endometrial poliplerin bitkisel tedavisi 

Endometrial poliplerin bitkisel tedavisi, alternatif ilaçlar ile tedavisi veya hacamat uygulayarak düzelmesi söz konusu değildir. Bu şekilde alternatif ve bilimsel olmayan yaklaşımlar sadece vakit ve paranızın israf edilmesidir. Lütfen bu tür yaklaşımlara itibar etmeyiniz.

Rahim içi endometrial polipler düzensiz kanama , ara kanaması, kahverengi lekelenme, adet kanamasının artması , ilişki sonrası kanama gibi belirtilere yol açabilir. Bu nedenle halsizlik yorgunluk gibi kanamanın artması ile ilişkili şikayetlere neden olur.

Endometrial poliplerin tedavisinde histeroskopi en çok uygulanana ve en başarılı ameliyatdır. Rahim içine milimetrik bir kamera ile girilerek polip görülür ve mikro bir makas ile kesilerek çıkartılır. Polip ameliyatları günübirlik uygulanır, hastanede yatmayı gerektirmez.

ERTESİ GÜN NORMAL HAYATINA DEVAM EDEBİLİR.

Prof Dr Polat Dursun yıllardır binlerce histeroskopi uygulamış ve sayısız endometrial polip tedavisi ve ameliyatı yapmıştır. Ankarada endometrial poliplerin tedavisini histeroskopi ile başarılı bir şekilde uygulayan en deneyimli hekimlerden birisidir. Akademik ve cerrahi deneyimi çok iyidir. Rahim içinde polip tedavisi gerektiğinde mutlaka deneyimli bir hekime danışınız.

Rahim içi poliplerin kanser olma ihtimali binde 3 oranındadır. Polip zemininde gelişen bir kanser olduğunda hastanın yaşına ve çocuk beklentisine göre tedavi planlanmalıdır.

Источник: //polatdursun.com/polip/

Kist ve Polip arasındaki fark

Miyom, Polip ve Kistlerin Tedavisi

Polip, makroskopik olarak görünür bir yapı oluşturmak için mukozal bir yüzeyin üzerinde büyüyen bir kütle. Kist, sıvı veya yarı katı bir madde ile dolu epitelyal kaplı bir boşluktan oluşan bir nodüldür.

Anahtar fark kisti ve polip, kistlerin sıvı dolgulu boşluğa sahipken, poliplerin sıvı dolu boşlukları yoktur.

Bu koşullan yönetmek ve tedavi etmek için kist ve polip arasındaki farkı açıkça bilmek önemlidir.

İÇİNDEKİLER

1. Genel ve Anahtar Farkı 2. Polip nedir 3. Kist nedir 4. Yan yana Karşılaştırma – Tabla Formunda Kist ve Polip

5. Özet

Polip Nedir?

Makroskopik olarak görünür bir yapı oluşturmak için mukozal bir yüzeyin üzerinde büyüyen bir kütle, bir polip olarak bilinir. Bunlar genellikle farklı bir sap tarafından mukozaya bağlanır.

Çoğu durumda, polipler benign tümörlerdir, ancak malign polipler de olabilir. Burun mukozasında görülen inflamatuar polipler nonneoplastiktir.

Kolonik mukozadan çıkan anormal doku büyümesine kolonik polip denir. Bu polipler tek ya da çok olabilirler ve bunlar

 • Pedunculated polipler
 • Düz polipler
 • Sessil polipler

gibi bir çok formda bulunabilirler. Bir polipin çapı birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişebilir .

Kolorektal polipler histolojik özelliklerine göre adenom, hamartom ve benzeri gibi çeşitli kategorilere ayrılmıştır.

Kolorektal poliplerin oluşumu ile ilişkili patolojik durumlar:

Adenom kolon kanserlerinin öncü lezyonudur. Başlangıçta iyi huylu tümörler gibi görünürler, ancak displastik değişikliklerle malign hale gelebilirler.

Kolonik polipin

 • çapı 1.5 cm'den fazla ise
 • Çoklu, düzgün veya düz,
 • Vill mimarisi ve ilişkili skuamöz ile ciddi displazi var metaplazi.

Malign transformasyon riski yüksekse, bağırsaklardan tümörleri çıkarmak için kolonoskopi yapılır. Bunların kaldırılmasından sonra dahi sürekli gözetim gereklidir.

Rektum ve sigmoid kolondaki poliplerin en sık görülen klinik özelliği rektal kanamasıdır. Proksimal lezyonlar genellikle semptomsuzdur.

Benign hiperplastik polipler (HPS), geleneksel tırtıklı adenomlar (TSA) ve premalign seril adenomlar (SSA) bu kategoriye girer.Bu lezyonlar, epitel tabakasının testere dişi görünümü nedeniyle diğerlerinden farklıdır. SSA'ların ve TSA'nın endoskopik rezeksiyonu önerilir.

3. Kolorektal Karsinom

Kolorektal kanser dünya çapında üçüncü en yaygın kanserdir.

Hastalığın klinik özellikleri

 • Gevşek dışkı
 • Rektal kanama
 • Aneminin semptomları
 • Tenesmus
 • Palpe edilebilir rektal veya abdominal kitle

Aşağıdaki olasılıkları dışlamak için araştırmalar yapılmaktadır

 • Kolonoskopi-altın standart
  • Endoanal ultrason ve pelvik MR
  • Çift kontrast baryumlu lavman

Hastalığın yönetimi için multidisipliner bir ekip çalışması gereklidir. Bağırsaklardan etkilenen bölgenin cerrahi rezeksiyonu çoğu hastada yapılır. Cerrahi prosedür, kanser bölgesine göre değişir ve hastalık prognozu, evrelemeye ve metastaz varlığına bağlıdır.

Şekil 9: Uterin Polipleri

Safra Kesesi Polipleri

Safra kesesi polipi, hepatobiliyer ultrasonografiye yönlendirilen hastalarda sık görülen bir bulgudur. Bu polipler inflamatuardır ve kolesterol birikimlerini içerir. Çoğu küçük ve iyi huyludur. Habis olanlar da olabilir. Polip boyutu 10 cm'den fazla ise habis olabilirler. Bunlar için kolesistektomi önerilen tedavi yöntemidir.

Gastrik Polipler

Bu hastalık çoğu zaman nispeten nadir görülür ve asemptomatiktir. Daha büyük lezyonlar hematemez veya anemi ile sonuçlanabilir. Lezyonun teşhisi endoskopi ile yapılabilir. Polipektomi polipin histolojisine bağlı olarak yapılabilir. Büyük veya çoklu polipler mevcut olduğunda cerrahi müdahale gereklidir.

Burun Polipler

Bu polipler, dar bir sapla burun mukozasına tutturulan yuvarlak, yumuşak, yarı saydam, soluk yapılardır. Genellikle alerjik veya vazomotor rinitli hastalarda görülürler.

Mast hücreleri, eozinofiller ve mononükleer hücreler çok sayıdaki hücrelerde bulunur. Burun polipleri, burun tıkanıklığına, tat ve koku kaybına ve ağız solunumuna neden olabilir.

Bu rahatsızlığın tedavisinde burun içi steroidler kullanılır.

Kist Nedir?

Sıvı veya yarı katı materyalle doldurulmuş epitelyal kaplı bir boşluktan oluşan bir nodule kist adı verilir.

Karşılaştığımız kistlerin çoğu, gri, parlak, pürüzsüz bir zar tarafından astarlanmış ve berrak bir sıvı ile doldurulmuş saydamdır.

Kistler karaciğer, böbrek ve akciğer gibi organların çeşitli patolojik nedenlerinden dolayı ortaya çıkar. İnsan vücudunda görülebilen kistlerden bazıları

 • Hidatik kist
 • Böbreğin kistik hastalıkları
 • Karaciğerin fibrokistik hastalığı
 • Akciğer kistleri
 • Safra kistleri
 • Baker kisti
 • Sebatöz kist
 • Pilar kist

Hidatik Kistler

Hidatik kistler, insanın köpeği tenya, Echinococcus granulosus 'un bir ara konak haline geldiği kist hidatik hastalığında oluşur. Yetişkin solucan yurtiçi ve yabani kanin bağırsaklarında yaşar. İnsanlar köpeklerle doğrudan temastan veya köpek dışkısıyla kontamine gıda veya sudan bulaşmış olurlar.

Sindirimden sonra solucan ekzokisti barsak duvarı içine girer ve karaciğer ve diğer organları kan yoluyla girer. Kalın duvarlı, yavaş büyüyen bir kist oluşur. Bu kist içerisinde, parazitin larva aşamaları daha da gelişir. Karaciğer, bu durumdan etkilenen en yaygın organtır.

En sik görülen klinik belirtiler:

 • Sarılık (safra kanalı üzerindeki baskıya bağlı)
 • Karın ağrısı
 • Eozinofili ile ilişkili ateş
 • Fetitasyon (kistin bronkusa bulaşmasına bağlı olarak)
 • Kronik pulmoner apseler
 • Fokal nöbetler (beyindeki kist nedeniyle)
 • Lomber ağrı ve hematüri

Araştırmalar periferik eozinofili ve pozitif hidatik kompleman fiksasyon testi yapabilir. Kistin dış kaplamasının kalsifikasyonu düz bir abdominal röntgen filmi ile izlenebilir.

Şekil 02: Bir mediastinal bronkojenik kistin mikrografı

Yönetim

 • Albendazol 10mg / kg kist boyutunu azaltabilir.
 • Ponksiyon, delinme, enjeksiyon, tekrar emme (ÇİFT) gerçekleştirilebilir
 • İnce iğne aspirasyonu ultrasonografi yardımıyla yapılır

Böbrek Kistik Hastalıkları

Böbreğin kistik hastalıkları kalıtsaldır, gelişimsel veya edinilmiş bozukluklar. Böbrek kistik hastalıklarının çeşitli biçimleri aşağıda listelenmiştir.

 • Erişkin polikistik hastalık
 • Çocukluk çağı (otozomal resesif) polikistik hastalık
 • Yalnız kistler
 • Kistli medüller hastalıklar

Karaciğerin Fibrokistik Hastalıkları

Bu bozukluklar hepatik kistlere veya fibroza neden olabilir. Karaciğerin polikistik hastalığı böbreğin polikistik hastalığının bir parçası olarak ortaya çıkar. Karaciğer fibrokistik hastalıkları genellikle asemptomatiktir ancak bazen karın ağrısı ve distansiyona neden olabilir.

Kist ve Polip arasındaki fark nedir?

– diff Makale Tablo ->

Polip, makroskopik olarak görünür bir yapı oluşturmak için mukozal bir yüzeyin üzerinde büyüyen bir kütledir. Sıvı Dolgulu Kavite
Kistlerin sıvı dolu bir oyuğu vardır.
Poliplerin sıvı dolu boşlukları yoktur. Özet – Kist ve Polip

1. Silahşör, David. Dermatoloji. N. s. : Churchill Livingstone, 2007. Baskı.

2. Kumar, Parveen J. ve Michael L. Clark. Kumar & Clark klinik tıp. Edinburgh: W. B. Saunders, 2009.Baskı. 3. Kumar, Vinay, Stanley Leonard Robbins, Ramzi S. Cotran, Abul K. Abbas ve Nelson Fausto. Hastalığın Robbins ve Cotran patolojik temeli. 9. baskı. Philadelphia, Pa .: Elsevier Saunders, 2010. Baskı

Resim Nezaket:

1. Nefron'dan “Bronkojenik kist yüksek mag” – Kendi çalışmalarınız (CC BY-SA 3. 0) Commons Wikimedia

yoluyla. “Uterine Polipleri” BruceBlaus – Kendi çalışması (CC BY-SA 4. 0) Commons Wikimedia'dan

Источник: //tr.esdifferent.com/difference-between-cyst-and-polyp

Miyom Tedavisi, Nasıl Geçer?

Miyom, Polip ve Kistlerin Tedavisi

Miyom, rahimde meydana gelen ve kanser özelliği bulunmayan zararsız kistlerden oluşmaktadır. Çoğunlukla, doğurganlık yaşlarındaki kadınlarda gözlenen miyomlar, rahim kanseri riskini artıran ya da rahim kanseri oluşumuna sebep olan özelliklere sahip değillerdir. Miyom rahim dokusunun yumuşak mukuslu dokusunda gelişmektedir.

Yalnızca tek bir hücrenin hızlı bir şekilde bölünüp çoğalması ile şekillenmeye başlayan miyomlar, zaman içerisinde büyüyerek esas dokudan farklı şekillerde gelişmeye başlarlar. Ayrıca, miyomların büyüme şekilleri değişkenlik göstermektedir. Bazı miyomlar çok hızlı büyüme gösterirken bazıları ise oldukça yavaş şekilde büyüme gösterebilmektedir.

Öte yandan, bir miyom çok hızlı büyürken öteki ise daha yavaş büyüyerek, en son aşamada her ikisi de aynı boyuta ulaşmış olabilir. Bazı miyomlar, büyümek için aşırı efor harcayabilirken, bazı miyomlar ise zamanla kendilerini küçültme çabasına girebilmektedir.

Mevcut olan miyomlar, hamilelik döneminde büzüşerek küçülebilmekte ya da doğumdan sonra rahmin normal boyutuna dönmesi ile ortadan kaybolabilmektedir

Boyut olarak miyomlar göz ile görülemeyecek küçüklükte olabileceği gibi, rahmin şeklini bozacak ve rahmi genişletecek kadar büyük de olabilirler. Bu gibi büyük miyomlar, tekli ya da çoklu yapıda olabilir ve çok aşırı derecede büyüyerek rahmin de büyümesine sebep olabilirler. Bu durumda ise rahim göğüs kafesine kadar ulaşabilir.

Rahminde miyom olan her 4 kadından 3’ü günlük hayatlarında bu durumun farkında olmadan yaşamaktadır. Çünkü miyomlar genellikle belirti göstermezler. Doktorlar, pelvik muayene ya da doğum öncesi ultrason cihazı yardımı ile tesadüfen miyom tespit edebilmektedir.

Doktorlar, miyomun neden oluştuğunu tam olarak çözebilmiş değildir. Fakat yapılan araştırmalar ve klinik çalışmalar bazı faktörlere bağlı olarak miyom gelişebileceğini göstermiştir. Bu faktörler şu aşağıdaki gibidir;

Genetik değişiklikler: Birçok miyom, normal rahim kası hücrelerinin genetik olarak farklılaşması ve değişmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı çalışmalar ise, tek yumurta ikizlerinde, çift yumurta ikizlerine nazaran daha yüksek oranda miyom yaşandığını kanıtlamaktadır.

Hormonlar: Östrojen ve progesteron hormonlarının görevi, adet döngüsü sırasında rahim duvarını gebeliğe hazırlamak ve bu süreci dengelemeyi yönetmektir. Fakat bu hormonların çok fazla miktarda salgılanması, miyom oluşmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı miyomlar, azalan östrojen ve progesteron düzeyine bağlı olarak,  menopoz döneminde küçülmeye meyilli olurlar.

Diğer faktörler: İnsülin benzeri bazı bileşenler gibi, vücudun temel dokularını etkileyen bazı bileşenler, miyom oluşmasına neden olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Doktorlar tarafından miyom genellikle rutin olarak yapılan pelvis ve kasık muayeneleri sırasında tesadüfen fark edilmektedir. Muayene sırasında doktor, rahmin şeklinde bir değişiklik fark ederek, miyom varlığını tespit etmektedir. Eğer doktor, hastanın aynı zamanda miyom belirtilerini gösterdiğini de tespit ederse, aşağıdaki bazı test ve analizleri de isteyebilmektedir;

 • Ultrason,
 • Tam kan sayımı (CBC),
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yani EMAR
 • Histerosonografinin,
 • Histerosalpingografi,
 • Histeroskopi (küçük ince bir teleskop ile rahim içi incelenir ve rahme bir miktar steril tuz karışımı enjekte edilerek rahim boşluğu ve fallop tüpleri kontrol edilir).

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom tedavisi yöntemlerinde çok çeşitlilik vardır. Doktorlar hastanın belirtileri ve şikayetleri doğrultusunda tedavi şeklinde karar vermektedirler. Buna göre miyom tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

1.İzleme Süreci

Miyom sorunu olan birçok kadın ya hiçbir semptom yaşamaz ya da yaşasa bile hafif şekilde ve günlük yaşamı çok fazla etkilemeyen semptomlar yaşar. Bu tür hastalar için en iyi tedavi yöntemi izleme sürecidir. Ayrıca bu süreç için de endişe etmeye de gerek yoktur, çünkü miyomlar kanserojen özellik göstermezler.

Miyomlar sadece, çok ender olarak hamilelik oluşumunu ve doğurganlığı önleyebilmektedirler. Miyomlar genellikle yavaş şekilde büyüme gösterirler ve menopoz sonrasında bozulup küçülmeye başlarlar.

Bundan dolayı eğer hastanın çok fazla şikayeti yok ise doktor bu şekilde, yani sadece izleme ve takip etme şeklinde tedavi uygulamayı tercih edebilir.

2.İlaç Tedavisi

İlaçların tedavideki amacı, hormonları dengeleyerek menstrual döngüyü düzenlemek ve kasık ile pelvislerde meydana gelen baskıyı gidermektir. Ek olarak, ilaçlı tedavinin amacı, aşırı miktarda gerçekleşen regl kanamalarını azaltmaktır. İlaçlar miyomları tamamen yok edemez, fakat boyutlarının küçülmesine yardımcı olur. Miyom tedavisinde kullanılan ilaçlar ise şöyledir;

Gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri (Gn-RH): Gn-RH agonistleri olarak adlandırılan bu ilaçlar (Lupron, Synarel ve diğerleri), östrojen ve progesteron üretimini bloke ederek miyomları tedavi eder. Sonuç olarak, menstrual döngü durur, miyomlar küçülür ve sıklıkla anemi gerçekleşir.

Doktorlar, ameliyat öncesi, miyomların küçülmesi için de bu ilacı uygun görebilirler. Çoğu kadın, bu ilaçları kullandığı dönemde sıcak basması yaşamaktadır. Gn-RH agonistleri tipik olarak üç ile altı aydan daha uzun süre kullanılmaz.

Çünkü, ilaç kullanımı sona erdiğinde belirtiler yeniden oluşabilir ve uzun dönem kullanıldığında kemik erimesi yaşanabilir.

Projestin salgılayan rahim içi araç: Kısaca IUD ilaçlar, miyomları yok etmez fakat aşırı kanamanın önüne geçer.

Diğer bazı ilaçlar: Doğum kontrol hapları, menstrual kanamayı kontrol altına alır fakat miyom boyutlarını küçültmeye yardımcı olmaz. Steorid olmayan anti-iltihap ilaçlar ise, hormonel ilaçlar değildir ve kanamayı azaltmaz, fakat ağrı kesici özellik gösterir.

3.Noninvaziv Prosedür:

Noninvaziv prosedürler, MR (manyetik rezonans) rehberliğinde odaklanmış ultrason cerrahisi (FUS) süreçlerini kapsamaktadır. Yani herhangi bir aletin vücuda girişi söz konusu değildir.

Ayakta yapılan bu tedavide, herhangi bir kesik işlemi yoktur. Yüksek enerjili ultrason cihazının kullanıldığı tedavide, doktor miyomların yerini görüntüler.

Yeri keşfedilen miyomlara ise, ultrason ile ses dalgaları gönderilir ve miyomlar tahribata uğratılarak, küçültülür. Yeni bir teknoloji olan bu tedavi yönteminin güvenirliği ve etkisi hala araştırılmaktadır.

Fakat bazı veriler gösteriyor ki, bu tedavi yöntemi, güvenli ve etkilidir.

4.Minimal İnvaziv Prosedür

Bazı tedavi süreçleri rahim tapısına zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi işlem daha zararsız olacaktır. Minimal invaziv prosedörler şu şekildedir;

Rahim arter embolizasyonu: Küçük bir parçacığın, rahmi besleyen arterlere enjekte edilmesi ile, miyomlara kan akımı kesilir ve böylece miyomlar küçülerek imha edilir.

Myolysis: Laparoskopik süreç, elektrik ya da lazer ile miyomlar tahribata uğratılır.

Laparoskopik veya robotik myomektomi: Genellikle küçük ya da az sayıda olan miyomların tedavisinde kullanılır.

Histeroskopik myomektomi: Rahim boşluğunda bulunan-submukozal miyomları gidermek için kullanılır.

Endometrial ameliyatla çıkarma ve submukozal miyomdan parça alma tedavisi: Bu yöntemde, özel aletler rahim içine gönderilmektedir. Buna göre, ısı, mikrodalga enerji, sıcak su ya da elektrik kullanılarak, anormal kanamaların önüne geçilmektedir.

5.Normal Cerrahi Tedavisi

Bilinen normal ameliyatları kapsayan bu tedavi yönteminde iki yöntem yardımıyla miyomlara müdahale edilir;

Abdominal myomektomi: Eğer miyomlar sayıca çok fazla, çok büyük ve derinde ise, karın bölgesi ameliyatla açılır ve miyomlar temizlenir.

Histerektomi: Rahim ameliyatı ile rahim alınmaktadır ve bu durum doğurganlığın sonlanması demektir.

Miyom Belirtileri

Genellikle çoğu kadın miyom semptomlarının farkında bile değildir.

Fakat miyomda en yaygın şekilde gözlenen semptom ve belirtiler; çok yoğun kanamalı regl, uzamış adet kanamaları (yedi günden fazla süren regl dönemi), pelvislerde baskı ve ağrı, sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı, tuvaleti yaparken zorlanmak, kabızlık ve sırt ya da bacak ağrıları şeklindedir. Bazen de nadir olarak, kan girişiminin engellenmesi nedeniyle, akut ağrılar yaşanabilir. Bu durumda gıdasız kalan miyom yok olmaya başlar. Bozulmaya uğramış bu miyomdan kaynaklanan ürünler, dokuların içini sararak ağrıya, nadir olarak da ateşlenmeye sebep olabilir. Bazen de rahmin içine ya da dışına saplanıp kalan ve sinsice orada beslenen miyom, kan desteğini keserek ağrıya sebep olabilir. Miyomun konumu, boyutu ve sayısı belirti ve semptomları şu şekilde etkilemektedir;

Submukozal miyom belirtisi: Miyom, rahim boşluğu içinde meydana gelir ve büyür. Bu durumda ise, uzun süren regli dönemi, aşırı kanamalı adet periyotları yaşanmaktadır. Ayrıca, gebeliğe hazırlanan bazı kadınların sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

Subserozal miyom belirtisi: Miyom, rahmin dışında gelişir ve bundan dolayı miyom, idrar kesesine baskı yapar. Böylece birtakım idrar yolu semptomları yaşanabilir. Eğer miyom rahmin arkasından çıkıntı yapmış ise, bazen rektuma baskı yapabilir. Bu durumda, bel kemiği sinirlerinde ya da sırt bölgesinde ağrılar yaşanmaktadır.

Duvarlarda gelişen (intromural) miyom belirtisi: Miyom, rahim duvarında oluşur ve gelişir. Eğer bu miyom yeterince geniş ise, rahmin şeklini bozar ve sonuç olarak, ağrılı, çok kanamalı ve normalinden daha uzun süre devam eden regl periyotları yaşanır.

Bunlara ek olarak, idrara çıkarken çok zorlanma ve ağrı yaşanması durumu var ise, kasıklarda ve pelvislerde çok yoğun şekilde ağrılar yaşanıyorsa, bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

Miyom Risk Faktörleri

Üreme çağında bir kadın olmak miyom riski ile karşı karşıya olmanın en büyük nedenidir. Bunun dışında diğer risk faktörleri şu şekildedir;

Genetik faktörler: Eğer annede ya da kız kardeşlerde miyom var ise miyom riski oldukça yüksektir.

Irk: Siyahi kadınlarda diğer ırk kadınlarına göre, miyom riski daha yüksektir. Ayrıca, siyahi kadınlarda miyomlar çok daha genç yaşlarda oluşur ve oluşan miyomların boyutu oldukça büyüktür.

Diğer faktörler ise şöyledir;

 • Regl kanamasını çok erken yaşlarda yaşamaya başlamak,
 • Çok fazla miktarda kırmızı et ağırlıklı beslenmek,
 • Yeşil sebzeleri ve meyveleri düşük miktarda tüketmek,
 • Alkol, özellikle bira tüketimi.

Komplikasyonlar

Miyomlar genellikle tehsizdir fakat bazen, çok fazla regl kanaması yaşanmasından dolayı anemiye yol açabilir.

Bunların yanı sıra miyom, özellikle rahim içinde gelişen submukozal miyom, rahim boşluğunda fazla yer işgal ederek, embriyonun gelişmesine engel olabilir. Çok nadir olarak da bu miyom, kısırlığa ya da hamilelik kaybına ve düşüklere sebep olabilir. Bazen de, fallop tüplerinin tıkanmasına ve spermlerin rahime ulaşamamasına yol açabilir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Birtakım web siteleri, hormon kremleri, enzimler, özel diyetler ya da bazı evde tedavi yöntemlerini önermektedir. Fakat bu gibi yöntemlerin miyom tedavisine katkısı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir veri yoktur. Bundan dolayı bu gibi alternatif yöntemler bazen zararlı bile olabilmektedir ve uzak durmakta fayda vardır.

Alınacak Önlemler

Miyomun neden oluştuğunu araştıran çalışmalar devam etmektedir. Bir kısım bilim insanı ise, miyom oluşumunun nasıl engellenebileceğini araştırmaktadır. Fakat şimdilik görünen o ki, miyomu önlemek mümkün değildir.

Источник: //evdesifa.com/miyom-tedavisi/

Rahim İçi Polipleri Nedenleri ve Belirtileri (Endometrium Polipleri) – Sağlık Ocağım .NET

Miyom, Polip ve Kistlerin Tedavisi

Polipler, küçük ve genellikle iyi huylu tümöral oluşumlardır. İnsan vücudunda rahim ağzı, rahmin içi (endometrium) ses telleri ve bağırsaklar gibi bazı organlarda oluşmaktadırlar. Rahim içi polip,rahimin içini döşeyen zar tabakasından köken alır ve bu doku normalin dışında büyüyerek rahim boşluğuna doğru itildiğinde polip meydana çıkar.

İtilmiş olan bu doku rahim içi ile bağlantısını kesmez. Bu bağlantı çok ince ise bunun adına saplı polip denir. Bazı durumlarda rahim içi ile polip arasındaki bağlantı daha geniş alana dağılır ve geniş tabanlı polipler meydana çıkar. Saplı polipler ileriki zamanlarda rahim ağzından dışarıya doğru sarkabilirler.

Poliplere, halk dilinde et parçası denilmektedir.

Rahim içi (endometrium) polipleri neden olur?

Rahim içi poliplerine neden olan etkenler, tam olarak bilinmemektedir.

Fakat, polip oluşumu ile birlikte genelde endometrial hiperplazi’de aynı anda görüldüğünden, fazla östrojen hızının rahim içi poliplerine sebep olabileceği bilinmektedir.

Meme kanseri olan hastalarda tamoksifen tedavisi alanlarda da rahim içi polip oluşumuna sık rastlanmaktadır. Bazı araştırmalarda polipler ile genetik patolojilerin ilgili olma ihtimali bildirilmektedir.

Rahim içi polipler ile sigara kullanımının, doğum kontrol hapları ve fazla doğum yapmış olmanın etkisinin olmadığı bilinmektedir.

Bu hastalığın görülme sıklığı hakkında kesin bir bilgi bulunmadığı gibi, kadınların % 50’sinde rastlanan bir durumdur. Bunun dışında menopoz sonrası kanama problemi olan kadınların % 7’sinde polip varlığına rastlanmaktadır.

Rahim içi polipleri her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 40- 50 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

Rahim içi (endometrium) polipleri belirtileri

Poliplerin geneli belli bir belirti vermez ve başka bir sebepten yapılan incelemeler esnasında veya rahim ameliyatları sonrasında yapılan patolojik araştırma sonucu fark edilirler.

En fazla karşılaşılan şikayet, kanama bozukluğu olup, adet kanamasının fazla olması, iki adet kanaması arasında lekelenme şeklinde kanamalar, benzer biçimde menopoz sonrası görülen kanamalarında altında yatan neden rahim içi polipleri olabilir. Bazı kadınlarda da adet kanaması sonrası kahverengi lekelenme olarak kendini belli edebilir.

Rahim ağzından dışarıya sarkan poliplerde cinsel ilişki sonrası kanama veya ağrıya sebebiyet verebilir. Dışarıya sarkan polip görüldüğünde bunun rahim ağzından köken alan polip mi, servikal polip mi, yoksa rahim içi polip mi olduğu çoğu zaman anlaşılmayabilir.

Rahim içi (endometrial) poliplerin kısırlık ve yineleyen düşükler arasında, bir ilişki olup olmadığı tam olarak bilinmemekle birlikte, kısırlığa sebep olduğu kabul görmüştür. Eğer embriyo yani yumurtalıkta oluşma aşamasındaki çocuk, polip üzerine yerleşir ise gelişimini tamamlamakta zorluk çekebilir.

Polip dışında normal rahim içine yerleştiğinde rahim içinde yer kaplayan bu lezyon, hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürmesine engel olabilir. Bu nedenle düşük tehsineyol açabilir. Yapılan araştırmalarda kısırlık sorunu yaşayan eşlerin ortalama % 24’ünde rahim içi polip olduğu bildirilmiştir.

Poliplerin kanserleşme olasılığı oldukça azdır.

Rahim içi (endometrium) polipleri teşhisi

Endometrial poliplerin tanısında, kullanılan birden fazla yöntem bulunmaktadır. Histerosalpingografi büyük poliplerin teşhisinde yardımcı olur iken, küçük polipler gözden kaçabileceği için tanıda çok fazla desteği olmayabilir. Polip tanısı geneldetransvajinal ultrasonografiyardımı ile konulur.

Fakat, yalancı polipler ile karışabileceği gibi, rutin ultrason incelemesi yerine rahim iç boşluğunu daha net gösteren sulu ultrasonografi (sonohisterografi)polip tanısında en güvenilir yöntemlerden biridir.

Rutin transvajinal ultrasonografinin, polipleri saptamadaki duyarlılığı % 66 iken, sonohisterografinin kesinliği % 100 civarıdır. Polip tanısında en değerli yöntem histeroskopi olur iken, direkt olarak gözle görülen polip aynı zamanda polip alınarak tedaviside yapılmış olur.

Radyolojik incelemeler sonucu, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile de rahim içi polip görüntülenebilir.

Rahim içi (endometrium) tedavisi

Rahim içi poliplerinin tedavisi, en iyi tedavisi histeroskopiile görüntülenerek poliplerin çıkarılmasıdır. Çıkarılan polipler patolojiye gönderilip incelenir. Tedavide diğer bir yöntem ise rahim iç tabakası örneklemesi dir.

Kürtajbu işlem genellikle bulunduğu bölgeden koparak parçalanması ve lezyonun ortadan kaybolması ile sonuçlanır. Histeroskopiden farklı olarak kürtaj işlemi tam görülmeden yapıldığı için bu işlemde poliplerin bazıları atlanabilir.

Hem histeroskopi hemde kürtaj tedavisinin iyi yapıldığı durumlarda ekstradan başka tedavi gerekmeyebilir. Polipler, tekrarlama özelliği olan rahatsızlık olduğundan düzenli takip edilmesi gerekmektedir.

Rahim hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/rahim-ici-polipleri-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.