Miyop Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Miyop Sorunun Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Miyop Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gözde miyop sorunu olan kişilerde belli başlı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler meydana geldiği zaman vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

Miyop Belirtileri ve Semptomları

Miyop sorunu yaşayan kişilerde zaman içinde sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın anlaşılmasını sağlayan belirtiler kişilerin uzmana yönlenmesine de olanak sağlar. miyopi belirtileri içinde;

 • Uzak nesnelere bakarken bulanık görüş meydana gelir.
 • Açıkça görülebilmek adına göz kapaklarını küçültme veya kısmen kapatma ihtiyacı duyulur.
 • Baş ağrısı, göz yorgunluğuna neden olur.
 • Özellikle gece (gece miyopisi) araç kullanırken görme güçlüğünün ortaya çıkmasına neden olur

Gözde miyop sorunu genellikle çocukluk döneminde tespit edilir ve sıklıkla gençlik dönemi boyunca erken okul yılları arasında teşhis edilebilir.  Miyop sorunu olan çocuklarda aşağıdaki davranış şekilleri ve belirtileri de ortaya çıkar;

 • Devamlı olarak uzaktaki nesneyi seçmeye çalışırlar.
 • Televizyonda film izlerken her daim en yakına oturma çabası içine girerler.
 • Sınıf içinde tahtada yazanları görmek için ayağa kalkarlar ya da yakına oturmak isterler.

Bu sorunlar yaşanmaya başlandığı zaman ve belirtiler ortaya çıktığı zaman en kısa süre içinde uzman hekime başvurmak gerekir. Uzman hekimler gerekli kontrollerin yapılmasından sonra teşhis koyar ve tedavi sürecini planlar.

Miyopun Teşhis Edilmesi

Miyop belirtileri olan kişiler uzmana başvurup göz muayenesi oldukları zaman sorun olup olmadığı anlaşılır. Göz doktorları özel göz damlaları kullanarak gözün açılmasını sağlar.  Bu uygulama oldukça ağrısız bir şekilde yapılır ve gözün içine bakılır.

 Çocukluktan itibaren gözlük kullanan ya da göz hastalığı olanlar için en az iki yılda bir kez bir muayene önerilmektedir. Miyop genelde ilk önce çocuklukta ve gençlik yıllarında ortaya çıkar.

 Bazen bir hasta miyopi gösterebilen bu semptomlardan kaynaklı şikayet eder.

Özellikle baş ağrısı yaşamak, göz travması yaşamak, okuma konusunda zorlanması sorunları olan kişilerde genelde görüş bulanıktır. Bir birey, astigmatizm ile birlikte miyop gibi birden fazla görme problemine sahip olabilir.

Bunların teşhis edilmesi için hastaya uzan hekim belli başlı testler ve tetkikler yapar. Bunların sonucunun çıkmasından sonra sorun ile alakalı olarak tanı koyulur. Tanının koyulması için uzan daha detaylı tarama isteyebilir. Detaylı tarama işlemleri için göze damla damlatılmaktadır.

Damla gözün iç kısmının, gözün tepkilerinin ve hareketlerinin detaylı bir şekilde incelenmesine olanak sağlar.

Miyopi Tedavi

 • Miyop tedavisinin en yaygın yolu, ışığı retina üstüne yeniden odaklayan düzeltici gözlükler veya kontakt lensler ile ilgili olmasıdır. Kontakt lensler komplikasyonlara sebep olabilir ama gözlüklerin pratik olmadığı aktiviteler için oldukça avantajlı olabilmektedir. Göz doktoru bir phoropter isimli cihazı kullanarak hastanın görüşünü en iyi düzelten objektifleri hızlı şekilde anlayabilir. Genç yaşlarda ise retinoskopi ismi verilen bir teknik göz doktorunun gerekli düzeltmeyi belirlemesine yardımcı olur. Tedavi için gerekli objektifler uzman tarafından reçete edilir.
 • Refraktif cerrahi işlemleri 20’li yılların başında stabilize olduğunda kullanılan bir seçenektir. Refraktif cerrahinin en yaygın çeşitleri içinde lazer yardımlı keratomileusis (LASIK) ve fotorefraktif keratektomidir (PRK) bulunur. Her ikisi de, ışığı retinaya daha iyi odaklamak için korneanın şeklini değiştirmektedir.
 • Lazer işlemlerinde doku korneanın iç tabakasından çıkarır. Bunu yapmak için dış korneanın yüzey kısmı ince bir kesit ile kesilir ve iç korneanın ortaya çıkması adına geri katlanır. Lazer korneanın yeniden şekillendirilesi için kesin miktarda dokuyu çıkarır. Sonra kanatlar iyileştirmek içinde yerine geri yerleştirilir. Lazer uygulaması ile mümkün olduğunca düzeltme, güvenle kaldırılabilen kornea dokusu miktarı olmalıdır.
 • PRK da kornea dokusu tabakası çıkarılır ama yüzey flebi oluşturulmadan bu yapılır. Kornea yüzey hücreleri lazer uygulamasından önce çıkarılır. Bundan dolayı yüzey hücreleri korneanın yüzey kısmını kaplayacak şekilde büyümek zorunda kalacağından dolayı PRK’da daha uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulur. Lazer cerrahi uygulamasında olduğu gibi, PRK’ da ne kadar güvenli doku çıkartılacağı ile sınırlıdır. Bu tarz tedavi uygulamaların hangisinin yapılacağına uzman hekimler yapacakları testlerin sonrasında karar vermelidir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/miyop-belirtileri.html

MİYOP TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Miyop Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Miyop sizlerinde bildiği gibi bir göz kusurudur. Bu yazımızda sizlere bu göz kusuru hakkında nasıl bir tedavi şekli izlemeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bu sağlık sorunu hakkında daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Miyopluğu kısaca açıklayacak olursak eğer, yakında bulunan nesnelerin görüşünde herhangi bir sorun olmamasına karşın, uzakta bulunan nesneleri bulanık görme durumu oluşmasıdır. Oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Miyopluluk sorunu, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde oldukça şiddetli ve ağır seviyelerde bulunurken bazı kişilerde ilk aşamalarda durmaktadır.

Bu durum genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır ve göz tam büyüyene kadar aşamalı olarak kötüleşir, ama aynı zamanda çok küçük çocuklarda da gelişebilmektedir. Miyopluk çoğu zaman kalıtsal sebeplerden dolayı oluşmaktadır.

Küçük çocuğunuz için miyop belirtileri şunlardır;

 1. Televizyonu görmede zorluk çekmesi ya da okulda tahtayı görememe sorunu
 2. Baş ağrısından şikayetçi ve gözlerinde yorgunluk olan kişiler
 3. Düzenli olarak gözlerini avuşturan çocuklar
 4. Uzakta bulunan nesnelerin varlığından habersiz olunması

Bireylerde miyopluk belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Uzaktaki nesnelere bakarak bulanık görme
 • Şaşı ya da açıkça görmek için göz kapaklarını kısmen kapatmaya ihtiyaç duymak
 • Baş ağrısı göz yorgunluğuna neden oluyorsa
 • Özellikle geceleri, bir araç sürerken görmede zorluk çekiyorsanız (gece miyopu)

Miyop Tedavisi Nelerdir?

Miyop tedavisinde uygulanan en yaygın tedavi biçimi kullanılan gözlükler ve lenslerdir. Bunların yanı sıra diğer tedavi şekilleri ise günümüzde daha popüler olmaya başlamıştır.

Gözlerde yapay lens yerleştirme ve lazer cerrahisi, genellikle etkisiz olan çok nadiren (örneğin, çok şiddetli kısa görüşlülük olan insanlar gibi) kullanılan oldukça yeni bir tekniktir. Bu kapsamda uygulanacak olan tedavi biçimleri şöyle sıralanmaktadır;

1.Gözlük

Kısa görüşlülük genellikle reçete ile verilen gözlükleri kullanılarak düzeltilebilmektedir. Gözlük ile, doğru göz (retina) sırtına odaklanmasını sağlayarak uzaktaki nesneleri net görmeleri sağlanmaktadır. Gözlüğünüzün numarası ise, gözlerinizde bulunan sorunun derecesine göre şekillenmektedir.

Okuma ve televizyon izlemek gibi uzaktan ve yakından görme faaliyetleri aynı anda yapabilmeniz için 2 camlı gözlüklerden kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca yakındaki nesneleri ve orta ve uzun mesafelerde (değişken odaklı gözlük) olanların görmenize yardımcı multifokal gözlüklerde alabilirsiniz.

2.Kontakt Lensler

Kontakt lensler de gözlüğün yapmış olduğu görevleri gerçekleştirmektedir. Oldukça hafif ve görünmez olan lensleri gözlerinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Çoğu kişi için oldukça kolay bir işlem olan lens kullanımı bazı kişiler için oldukça zor bir durum halindedir.

Kontakt lensler günlük bazda yıpranmış ve her gün (günlük tek kullanımlıklar) atılır ya da dezenfekte edilerek yeniden kullanılabilirler. Göz uzmanları genellikle kontakt lensler nedeniyle enfeksiyon riskinin daha fazla olduğunu dikkat çekerek, geceleri de takılanları önermemektedir.

Bazı kişiler ise, çok nadiren de olsa ortokeratoloji denilen bir tekniği kullanırlar.

 Böylece gün boyunca bir lens veya gözlük olmadan daha iyi görebilmek için (gözün önündeki saydam tabaka) kornea eğriliğini düzleştirmek adına sert bir kontakt lensi gecede takmaktadırlar.

  Kornea genellikle normal şekline döner, çünkü miyopluk için bir tedavi şekli değildir, ama bazı insanlar için lensler bağımlılığı azaltabilir.

Göz doktorunuz sizin için kontakt lenslerden en uygun türü hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Eğer kontakt lens kullanmaya karar verirseniz, bunu göz enfeksiyonlarını önlemek için iyi bir lens hijyeninini sağlayarak yapmanız çok önemlidir.

3.Lazer Göz Ameliyatı

Lazer göz ameliyatı, eğriliği düzeltmek adına, korneadan uzakta olan küçük bölümleri yakmak için, bir lazer kullanarak, ışık ile retina üzerine odaklanılmasıdır. Lazer göz ameliyatı üç ana tipi vardır:

 • Fotorefraktif keratektomi (PRK) – Kornea yüzeyinde bir lazer kullanılarak yüzeyinden küçük bir miktar doku kaldırarak çıkarılır ve korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır.
 • Lazer epitel kerotomileusis (LASEK) – PRK’ya benzer ancak lazer sadece korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır ise, yani doku flep dışına kaldırılabilirse, kornea yüzeyini gevşetmek için kullanılır ve sonrasında flep yerine geri konulmaktadır.
 • Yerinde keratektomi (LASIK) lazer – LASEK’e benzer, ancak korneada küçük bir flep oluşturulur.

Genellikle bu tedaviler ayakta yapılmaktadır ve 1 geceyi bile hastanede geçirmenize gerek kalmayan operasyonlardır. Tedavilerin tamamlanması genellikle 30 dakika sürmektedir. Gözleri uyuşturmak içinse lokal anestezi kullanılmaktadır.

Hangi Tedavi Daha İyidir?

Her üç lazer göz ameliyatı teknikleri benzer sonuçlar doğurmaktadır, ancak farklı derlenme sürelerine sahip olma eğilimindedirler.

Neredeyse hiç ağrıya neden olmayan LASEK ya da LASIK, çoğunlukla tercih edilen yöntemdir ve vizyonu genellikle birkaç saat ya da gün içinde iyileşme göstermektedir.

PRK biraz ağrılı olabilir ve sonradan 1 ay gibi bir süre görme sorunlarınız olabilmektedir. Korneanız kalın ise, sadece LASIK gerçekleştirilebilir. Kornea ince ise, ortaya çıkan komplikasyonlarda görme kaybı riski oldukça fazladır. Kornea LASIK için yeterince kalın değilse LASEK ve PRK mümkün olabilir.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Gözünüzün korneasının çok uzun ya da çok uzun eğilimli olması genellikle miyop oluşmasına neden olmaktadır. Bazen neden olarak ise kalıtsal nedenler ve çevresel koşullar kabul edilmektedir.

Gördüğü görüntüleri odaklamak için, gözünüz iki kritik parçalara dayanmaktadır;

 1. Kornea, gözün net ön yüzeyi
 2. Kristal lens, odak nesneleri görmenize yardımcı olur.

Bu yukarıda sizlere vermiş olduklarımızda herhangi bir sorunun oluşması miyopluğa neden olmaktadır.

Kornea veya lens eşit ve düzgün kavisli değilse, ayrıca ışık ışınları düzgün kırılan değilse, bir kırma kusuru vardır. Miyopluk kırma kusurunun bir türüdür.

 1. Hipermetropi (hipermetrop): Kornea çok az kavisli veya göz normalden daha önde ise oluşmaktadır.
 2. Astigmat: Korneanızın veya lensinizin başka yönde daha fazla dik ve kavisli oluşudur. Düzeltilmemiş astigmatizma görüşünüzü bulanıklaştırır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı risk faktörleri miyopu geliştirme olasılığını artırabilir:

 • Aile öyküsü: Miyopluk ailelerden geçme eğilimindedir. Aileden biri miyop ise, duruma yakalanma riski artar. Her iki ebeveyn miyop varsa risk daha da yüksektir.
 • Okuma: Okumayı çokça yapan insanlarda risk faktörü daha fazla olmaktadır.
 • Çevresel koşullar: Bazı çalışmalarda zaman eksikliği miyopun gelişme şansını artırabilir.

Komplikasyonları Nelerdir?

Miyopluk çok sayıda komplikasyonlar ile ilişkili olabilir;

 1. Yaşam kalitesini azaltır. Düzeltilmemiş miyopluk yaşam kalitesini etkileyebilir. İstediğiniz gibi bir görevi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Ve sınırlı görme gün içerisindeki faaliyetleriniz üzerinde olumsuz etki yaratabilir.
 2. Göz yorgunluğuoluşmaktadır. Düzeltilmemiş miyopluk şaşı ya da odak sağlamak için gözlerinizi zorlamanıza neden olabilir. Bu göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olabilir.
 3. Eğer düzeltilmemiş görme probleminiz varsa kendi güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini tehye atabilirsiniz. Eğer bir araba veya ağır ekipman kullanıyorsanız, bu özellikle ciddi olabilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Miyopun oluşmasına engel olamazsınız. Ancak bazı çalışmalar miyopun ilerlemesini yavaşlatmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Gözlerinize iyi bakın. Gözlüklerinizi düzenli olarak takın.
 2. Kronik sağlık koşullarını kontrol edin. Bu tür diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı koşullar, uygun tedavi almazsanız görüşünüzü etkileyebilir.
 3. Güneşten gözlerini korumak. Ultraviyole (UV) radyasyonundan korunmak için gözlük takın.
 4. Spor yaparken ve oyun oynarken göz yaralanmalarına dikkat edin.
 5. Sağlıklı gıdalar yiyin. Meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer sebzeler bol yemeye çalışın. Orkinos ve somon gibi omega-3 yağ asitlerini tüketin.
 6. Sigara içmeyin. Sigara vücudunuza her anlamda zarar vermektedir.
 7. Reçeteli gözlükler kullanın.
 8. Göz yorgunluklarınızı azaltın. Okuma ve bilgisayar başında uzun süre geçirince gözlerinizi aralıklarla 10 ile 15 dakika dinlendirin.
 9. Gözünüzde bulunan sorunlar hakkında bilinçli olun.

Источник: //evdesifa.com/miyop-tedavisi/

Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Göz hastalıkları her geçen gün daha da artmakta ve gözlüklü insan sayısı çoğalmaktadır. Bu göz hastalıklarından biri de miyoptur. Miyop genellikle okul çağında fark edilir.

Sizde kendinizde veya çocuğunuzda miyop olduğunu düşünüyorsanız makalemizde merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Öncelikle miyop ne demek ve miyop tedavisi nasıl yapılır anlatalım.

Miyop Nedir?

miyop ne demek, miyop tedavisi, miyop testi, miyop astigmat, miyop nasıl geçer, miyop neden olur,

Miyop ne demek? Miyop yakını net görürken uzağı görmede problem olmasıdır. Okul çağında fark edilmesinin nedeni de çocuğun tahtayı görmekte zorlanması ve gözlerini kısarak bakmasıdır. Aynı şekilde televizyon izlerken net görememek, sokakta dükkanların vitrinlerinde ki yazıları uzaktan bakınca okuyamamak miyop olduğunu göstermektedir.

Miyop ne demek sorusunun yanıtının uzağı net görememek olduğunu öğrendik. Peki neden uzağı göremeyiz? Gözün yapısında ki bozukluklar göz kusurlarına neden olmaktadır. Miyop olan kişilerin göz boylarının farklı ve kornealarının normal şeklinde olmamasıdır.

Miyop neden olur? Göz gereğinden fazla ovaldir. Kornea ve mercekte kırılan ışık retinanın üzerine düşmez. Bu da kişinin uzağı görmesinde problem yaratır. Bu göz kusurunun dereceleri vardır. Bu dereceler göz hekimi tarafından miyop testi yapılarak saptanır.

Miyop neden olur sorusunun en çok rastlanan yanıtı genetiktir oluşudur. Ailesinde miyop olan kişilerin miyop olma olasılığı yüksektir. Genellikle çocukluk döneminde derece daha düşüktür ve büyüdükçe miyop derecesi de artar. Özellikle ergenlik döneminde miyop derecesinde artış olmakta ve 20 li yaşlarda artış yavaşlamaktadır. 40 yaşına kadar çok az artma saptanır.

Son yıllarda miyopta görülen artış akla miyop neden olur sorusunu getirmektedir. Genetik olmasının dışında beslenme alışkanlıklarının yetersizliği, aşırı okuma, bilgisayar ekranına çok fazla bakma, ışık yetersizliği miyop neden olur sorusunun yanıtlarıdır.

Miyop Belirtileri

Miyop çocukluktan itibaren olsa da çok net göremediğin farkına varmaz ve bunu belirtmez. Genellikle çocuğun net göremediğini ebeveynler anlamaktadırlar.

Uzaktaki bir nesneyi göremediğini, okula başladığında tahtayı göremediğini ya da sürekli gözlerini kısarak baktığını anne ve babalar fark etmektedirler.

Yetişkinlerde gelişen miyopta se uzağı net görememek en belirgin miyop belirtisidir.

Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop ne demek artık bildiğimize göre tedavisini anlatmaya geçebiliriz. Sorun uzağı net görememek olduğu için bu durumu ortadan kaldırmanın farklı yolları vardır. Miyop olan kişiye gözlük veya lens kullanması önerilir. Öncelikle miyop testi yapılarak derecesi ölçülür ve uygun derecede gözlük veya lens kullanması söylenir.

Gözlük ve lensin merceği kalın kenarlı içbükeydir. Bunlar sayesinde uzaktan gelen ışığın retinaya düşmesi sağlanır ve miyop sorunu ortadan geçici olarak kaldırılır.

Kalıcı miyop tedavisi son yıllarda mümkündür. Miyop astigmat saptanan gözlere lazer uygulamaları ve ameliyat uygulamaları ile kalıcı çözümler sağlanmaktadır. Ancak bu yöntemler herkese uygulanmaz.

Belli kriterlere uygun olunması gerekir.

Miyop tedavisinde lazer uygulaması için gerekli kriterler; 18 yaşından büyük olmak, miyop derecesinin 10’ dan küçük olması, gözlerde başka bir sorun olmaması, romatizma ve şeker hastalığı geçmişi olmamasıdır.

Miyop Dereceleri

3 tür miyop vardır. 3,50 numaraya kadar olan dereceler düşük miyop, 3,50-6,00 numaraya kadar olan dereceler orta miyop ve 6,00 numaradan büyük dereceler yüksek miyoptur.

Miyop nasıl geçer? Miyop olan kişilerin en büyük hayali gözlüksüz ve lens takmadan uzağı görebilmektir. Eskiden bu bir hayalken artık miyop ameliyatları ile mümkün hale gelmiştir. Her ne kadar ameliyat olma fikri korkutucu gelse de hem miyop ameliyatının ağrısız acısız oluşu hem de gözlükten kurtulma fikri miyop ameliyatının tercih edilmesine neden olmaktadır.

Günümüzde miyop ameliyatlarının başarı oranı % 95’ dir. Yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında gerçekleştirilen miyop ameliyatlarında lazer tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kalıcı miyop tedavisinde lazer ameliyatı uygun olmayan kişilere bir başka teknik olan göz içine mercek yerleştirme ameliyatı uygulanmaktadır.

Miyop ameliyatı olmak için gözlük derecesinin bir yıl içinde değişmemiş olması, kornea şeklinin ameliyat için uygun olması, retinanın kalınlığının uygun olması gerekmektedir. Ameliyat gözün kornea tabakasına yapılmaktadır. Kansız ve acısız bir ameliyattır.

Korneada damar yapısı yoktur bu da kanama olmamasının nedenidir. Acı olmamasının nedeni de lokal anestezi için göz damlası kullanılmasıdır. Ameliyat sonrasında ise batma hissi, gözde yaşarma, hafif baş ağrıları normaldir. 2 gün içinde bu etkilerde geçmektedir. Ameliyat sonrası güneş gözlüğü kullanmak gerekir.

Kalıcı miyop tedavisi ameliyatlarında farklı teknikler kullanılmaktadır. LASIK (Laser-Asisted Situ Keratomilessis), Intralese LASIK, PHR(Photorekraktif keratektomi) kullanılan yöntemlerden bazılarıdır.

Hangi tür yöntem kullanılacağına göz hekimi karar vermektedir.

Bu kararı ameliyat yapılacak yüzeyin yapısına, miyop astigmat her ikisinin de olmasına, daha önce göz ameliyatı geçirilmiş olup olmadığına göre vermektedir.

Kalıcı miyop tedavisine uygun olmayan durumlar söz konusu olabilmektedir. Kornea tabakası ince ise, hastada yoğun göz kuruluğu varsa veya düzeltilmesi gereken gözlük numarası 6 numaradan yüksek miyop, 2 numaradan yüksek hipermetrop veya astigmatsa lazer tedavisi riskli olacağı için uygulanmamaktadır.

Bir başka kalıcı miyop tedavisi yöntemi de göz içi lens cerrahisidir. Lazer tedavinin uygulanamadığı kişiler için alternatif bir tedavi şeklidir. 20- 45 yaş arasında ki kişilere uygulanabilmektedir.

12-14 numara miyop, 6 numara hipermetrop ya da 5 numara astigmat gibi refraksiyon kusuru olan kişilerin gözlükten kurtulması açısından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Lazere göre gözyaşı fonksiyonu bozulmamakta, kornea inceltilmemekte ve lazer tedavisine de gerek duyulmamaktadır.

20 dakika süren bir ameliyattır. Göz içine kontakt lense benzeyen bir mercek yerleştirilir. Dışarıdan bakıldığında görülmeyecek şeffaflık ve inceliktedir. Kanama ve acı söz konusu değildir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar ise; 24 saat banyo yapılmaz, enfeksiyon riskine karşı göz damlası kullanılır, direk güneş ışığına çıkılmamalıdır.

Kalıcı miyop tedavisinde uygulanan göz içi mercek ameliyatında başarı şansı % 95’ tir. Ameliyat sonrası batma hissi olacaktır. Ancak hiçbir şekilde göz ovalanmamalı ve kaşınmamalıdır.

Gelişen teknoloji ile artık göz kusurlarında kalıcı çözümler uygulanmaktadır. Ancak ameliyat olmak istemeyen kişiler içinde gözlük ve lens ile miyop tedavisi mümkündür.

Bu tamamen kişini tercihine ve göz yapısının uygunluğuna göre doktor ve hastanın birlikte verecekleri bir karardır.

Kimi miyop kusuru olanlar gözlükten kurtulmak isterken kimileri de ameliyattan kaçınmakta ve gözlük kullanmayı tercih etmektedirler.

Miyop göz kusuru olanlar kontrollerine düzenli gitmeli ve gözlük derecelerinde değişiklik olduğunu hissettiklerinde hemen muayene olmalıdırlar. Yanlış dereceli gözlükler derecenin artmasına neden olabileceği gibi net görmede sorun yaratmakta ve baş ağrısına neden olmaktadırlar.

Miyop astigmat hipermetrop göz kusurlarının artık çok daha başarılı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İhmal edilmemeli ve düzenli kontroller sağlanmalıdır. Gözlük ve lens tedavisinde sık kontroller kadar gözlük ve lensin düzgün kullanılması da önemlidir.

Bu makalemizde miyop ne demek ve miyop tedavisi nasıl yapılır konuları hakkında bilgi verdik. Son teknolojik gelişmelerden bahsettik. Göz sağlığının önemini vurgulamaya çalıştık. Bir sorun olmasa bile yılda bir defa gözlerinizi kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

Kaynak: //www.pufnoktalari.net/miyop-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir/

Источник: //www.dahabilgi.com/miyop-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir/

Miyop nedir? Miyopluk neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Miyop Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Miyopluk gözlük ve lens ile pratik şekilde çözülebilen bir görme kusuru olup, günümüzde ayrıca lazer göz ameliyatı ile de tedavi edilebilmektedir. Sanılanın aksine miyopluk çok okumak ile ilgili değildir. Zamanının çoğunu açık havada geçirenlerde daha az görülür.

Miyopi nedir?

Miyopi uzağı net görememe problemidir. Bir nesneye bakıldığında o nesnenin ışık ışınları gözün dışta kalan saydam tabakası korneadan ve göz merceğinden geçer.

Bu, ışığı kırar ve gözün arkasındaki ışığa duyarlı dokuya (retinaya) odaklanır. Mükemmel bir görüntü elde etmek için kornea düzgün bir şekilde kavislenmeli ve göz doğru uzunlukta olmalıdır.

Gözü sağlıklı olanlarda ışınlar doğrudan retina yüzeyine odaklanır.

Miyopi kişiler genellikle bir kitap veya bilgisayar ekranını okumakta sıkıntı yaşamasa da uzaktaki nesneleri görmek için mücadele edebilirler ama bu sorun yavaş geliştiği için çoğunlukla sorunun ciddiyetini anlamazlar. Tanı konmamış miyopisi olanlar, uzak mesafedeki nesneleri net görmek için mücadele ettikleri için baş ağrısı ve göz yorgunluğu yaşarlar.

Basit miyopi

Eksi 6 diyopetriye (ışığı kırma derecesine) kadar olan ve genellikle ergenlikte ortaya çıkan miyopidir.

Eğer size patolojik miyopi teşhisi koyulduysa miyopi dereceniz çok yüksek demektir. Bu miyopi türü gözün aşırı uzamasına, retina, koroid, vitröz, sklera ve/veya optik sinirde değişikliklere neden olur. Koroid gözün orta tabakasıdır. Vitröz, gözün merkezini dolduran jel benzeri bir maddedir. Sklera ise gözün dış beyaz kısmıdır.

Göz ağrısı neden olur? Ağrı yapan göz hastalıklarının tedavisi

Patolojik miyopi belirtileri tipik olarak ilk çocuklukta ortaya çıkar ve genellikle ergenlik ve yetişkinlik döneminde kötüleşir. Tedavi, gözün uzamasını yavaşlatamaz veya durduramaz; bununla birlikte, retina dekolmanı, retinanın orta kısmındaki sıvının birikmesi, anormal kan damarı büyümesi ve glokom gibi komplikasyonlar genellikle tedavi edilebilir.

 • Düşük derece miyopi: -4, -3, -2,-1, 0 ve 0.75 gibi değerlere sahip olan gözler.
 • Orta derece miyopi: -4 ve -6 arasıdır. Bu göz derecesine sahip olanlarda glokom (göz tansiyonu) görülme riski yüksektir.
 • Yüksek derece miyopi: -6 ve üstü derecelerde göz değerleridir. Yüksek miyopi retina dekolmanı, katarakt ve glokom riskini artırır. Bu risklerin her biri görme kaybına neden olabilir.
 • Şaşılık: Gözlerin farklı yönlere işaret etmesi, özellikle çocukluk dönemi görülür
 • Tembel göz: Tek gözdeki görüşün düzgün gelişmediği çocukluk dönemi göz sorunudur.
 • Glokom: Gözlerin içinde artan basınçtır, göz tansiyonu olarak bilinir
 • Katarakt: Göz merceğinin saydamlığını yitirip matlaşmasıdır
 • Retina dekolmanı: Göz arkasında yer alan retina tabakasının kendisine besin ve oksijen ihtiyacını sağlayan kan damarlarından ayrılmasıdır.

Miyopi hem genetik hem de çevresel nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Yeni yapılan araştırmalar miyopiye neden olabilen 24 yeni genetik risk faktörü olduğunu göstermiştir.

Bu tür genetik riskleri olan kişilerde miyopi riskini yaklaşık 10 kat arttığı saptanmıştır. Ancak çevresel faktörlerin miyopiye etkisinin çok daha fazla olduğu sanılmaktadır.

Dışarıda, gün ışığında daha az zaman geçirmek ve bilgisayar gibi yakın çalışmalara daha fazla zaman ayırmak bu sorunun önemli nedenleri arasındadır.

Dört yaygın kırılma kusuru vardır:

 • Miyopi: Yakın görüş net ama mesafe arttıkça görüş bulanıklaşır.
 • Hipermetrop: Uzak görüş net ama yakın görüş bulanıktır.
 • Astigmatizm: Korneanın neden olduğu odak problemleridir.
 • Presbiyopi: Yaşlanmanın bir sonucu olarak yakına odaklanma yetersizliğidir.

Miyop Belirtileri

 • En önemli miyop belirtisi uzağı bulanık görmedir
 • Baş ağrıları
 • Göz yorgunluğu nedeniyle çift görme
 • Göz çevresinde haleler
 • Şaşı bakmak

Bir çocuğun miyopi olabileceğini gösteren işaretler

 • Okulda tahtaya daha yakın oturma isteği, uzakteyken tahtadakileri görememe
 • TV’ye yakın oturmak
 • Baş ağrısı veya yorgun gözlerden şikayet
 • Düzenli olarak gözlerini ovmak

Bazı uzmanlara göre çocuklar genellikle miyopi olduklarını fark etmezler çünkü miyopi yavaş yavaş gelişir ve bulanık görüşlerinin başkalarından farklı olduğunu bilemezler. Bu nedenle ebeveyenler en az iki yılda bir düzenli olarak çocuklarına göz testi yaptırmalıdır. Bu testi gözlerinde bir sorun hisseden yetişkinler de mutlaka yaptırmalıdır.

Miyopi teşhisi nasıl yapılır?

Bir göz doktoru kapsamlı bir göz muayenesiyle miyopi tanısı koyabilir. Gerektiğinde optik sinir ve retinanın yakın bir şekilde incelenmesi için bir göz damlasıyla gözbebekleri genişletilebilir.

Miyopi tedavisi

Miyopi genellikle birçok tedaviyle etkili bir şekilde düzeltilebilir. Ana tedaviler şunlardır:

Kontakt lensler

Bazı insanlar kontakt lensleri gözlüklere tercih eder çünkü bunlar hafif ve neredeyse görünmezdir ancak göz kuruluğu ve enfeksiyon gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

Kontakt lensler günlük takılıp her gün atılır (tek kullanımlık) veya dezenfekte edilip tekrar kullanılabilir.

Göz uzmanları genellikle enfeksiyon riski nedeniyle gece boyunca kontakt lenslerin kullanılmamasını tavsiye etmektedir.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Göz doktorları bazen ortokeratoloji adı verilen bir teknik kullanırlar.

Bu, korneanın (gözün ön tarafındaki saydam tabaka) eğriliğini düzleştirmek için gece boyunca sert bir kontakt lens takılmasını gerektirir, böylece gün boyunca lens veya gözlük kullanmadan daha iyi görülebilir.

Bu teknik miyopiyi tedavi etmez çünkü kornea genellikle normal şekline geri döner ancak bazı insanlardaki lens bağımlılığını azaltabilir.

Kontakt lens takmaya karar verilirse göz enfeksiyonlarını önlemek için iyi lens hijyenini sağlamak çok önemlidir.

Lazer göz ameliyatı

Lazer göz cerrahisinde, korneada küçük bölümler lazer ışını uygulanarak yakılır, böylece ışık retinaya daha iyi odaklanır. Üç temel lazer göz ameliyatı tipi vardır:

Fotorefraktif keratektomi (PRK)

Korneanın yüzeyi az miktarda çıkarılır ve bu teknik doku kaldırmak ve korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır.

Lazer epitelyal keratomileusis (LASEK)

Teknik olarak PRK’nin değiştirilmiş şeklidir fakat korneanın yüzeyini gevşetmek için uyuşturma işlemi gerekir. Bu ameliyatta korneanın en üst katı lazerle kesilip bir kapak kaldırılır ve korneanın şeklini değiştirmek için lazer kullanılır ve kapak yerine yerleştirilir.

Lazer in situ keratektomi (LASIK)

LASEK’e benzer ancak daha küçük bir kornea kanadı oluşturulur.

Miyopi tedavisinde hangi cerrahi yöntem daha iyidir?

Her üç lazer göz ameliyatı tekniği benzer sonuçlar verir ancak farklı iyileşme süreleri vardır.

LASEK ya da LASIK genellikle tercih edilen yöntemlerdir çünkü bunlar hemen hemen hiç ağrıya neden olmaz ve görüş yeteneği genellikle birkaç saat içinde iyileşmeye başlar. Görüş kabiliyeti bir aya kadar tamamen stabil (sabit) olmayabilir.

PRK biraz acı verebilir ve daha sonra görüş kabiliyetinin stabilize olması birkaç ay sürebilir. LASIK sadece kornea yeterince kalınsa yapılabilir. Kornea ince ise görme kaybı gibi komplikasyon riski çok yüksektir. Kornea LASIK için yeterince kalın değilse LASEK ve PRK mümkün olabilir.

Lazerle miyop ameliyatı tehli midir?

Her üç tekniğin sonuçları da genellikle iyidir. Miyopiyi tam olarak iyileştirmek her zaman mümkün olmasa da 10 kişiden yaklaşık 9’u görüşlerinde önemli bir iyileşme yaşar. Lazer ameliyatı olan çoğu insan sonuçtan memnun olduklarını bildirmiştir.

Lazerle miyop ameliyatı riskleri

 • Göz kuruluğu olabilir ve genellikle birkaç ay sürer. Bu süre boyunca gözler özel göz damlasıyla nemlendirilir.
 • Nadir de olsa çok fazla kornea dokusunun çıkarılabilir. Bunun sonucunda uzun görüşlü bir gözle kalabilirsiniz.
 • Gece görüşünüz azalabilir, ancak genellikle altı haftada geçer.
 • Parlak ışıklar etrafında bir pus etkisi hissedebilirsiniz. Genellikle 6-12 ayda geçer.
 • Çok nadir olarak kornea zayıflığı ya da enfeksiyon görülebilir.

Kontakt lensler ve lens solüsyonları hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler

Kimler lazer ameliyatı yaptıramaz?

Yirmi bir yaşın altındakiler lazer göz ameliyatı yaptırmamalıdır çünkü bu dönemde görüş hâlâ gelişmektedir. Yirmi bir yaşın üzerindekiler ise bu ameliyatı sadece gözlük veya kontakt lens reçeteleri son iki yılda veya daha fazla değişmediyse yaptırmalıdır.

Ayrıca başka rahatsızlıkları olanlar bu ameliyatı yaptıramaz. Bunlar:

 • Diyabet olanlar: Gözlerde lazer ameliyatıyla korneayı daha kötü hale getirilebilecek anormalliklere neden olabilir.
 • Hamile veya emzirenler: Bu dönemde kadınların vücutlarında görme keskinliğini azaltmaya neden olabilecek hormonlar bulunduğundan hassas ameliyatlar zorlaşır.
 • HIV veya romatoid artrit gibi bağışıklık sistemini etkileyen bir rahatsızlığa sahip olanlar: Bu koşullar ameliyat sonrası iyileşme yeteneğini etkileyebilir.
 • Glokom veya katarakt gibi gözde başka problemleri olanlar.

Lens implantı cerrahisi

Lazer göz cerrahisi genellikle -10 diyopetriden daha yüksek reçetesi olan hastaları tedavi edemez. Bu nedenle daha yüksek miyopi derecelerinde lens implantı düşünülebilir. Lens implantı cerrahisi miyopi için nispeten yeni bir ameliyat türüdür.

Korneada küçük bir kesikle göze yapay lens yerleştirilmesini içerir. Lensler, ışığın retinaya daha net bir şekilde odaklanmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Çok şiddetli miyopi veya gözlük ya da kontakt lens takarken güçlük çeken insanların görüşlerini iyileştirmede yardımcı olabilirler. İki tip lens implantı vardır:

Fakik implant: Doğal merceği çıkarmadan göze yapay bir lens yerleştirilir ve doğal okuma görüşü normal olan daha genç insanlarda tercih edilebilir.

Yapay değiştirme: Doğal mercek çıkarılır ve katarakt cerrahisine benzer şekilde yapay olanıyla değiştirilir.

Lens implantı cerrahisi tehli midir?

Lens implantı, gözlere zarar veren katarakt ya da glokom gibi miyopiden başka bir göz rahatsızlığı olanlara daha uygundur. Ancak her iki teknik de nispeten yeni olduğundan uzun vadede güvenli veya etkili olup olmadıklarına dair çok az bilgi vardır.


Tüm tıbbi prosedürler gibi, göze yapay lens implantları yerleştirmek için yapılan ameliyat, komplikasyon riski taşır. Arka zar kireçlenmesi, lens implantı cerrahisinin en sık görülen komplikasyonlarından biridir. Bu, yapay merceğin bir kısmının kalınlaşıpbulanıklaşmasının sonucudur.

Genellikle ameliyat olduktan birkaç yıl sonra ortaya çıkar. Tedavisi için lensin kalınlaşmış kısmını çıkarmak için lazer ameliyatı yapılabilir.

Lens implantı cerrahisinin diğer olası komplikasyonları şunlardır:

 • Retina dekolmanı
 • Katarakt
 • Geceleri nesnelerin etrafında bir ışık halesi görmek
 • Azaltılmış gece görüşü
 • Glokom

Her bir teknikle ilgili doktor veya cerrahla konuşmalıdır, böylece ilgili risklerle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olunur.

Miyopinin ilerlemesi durdurulabilir mi?

Ne yazık ki çocuklarda miyopi büyüdükçe daha da kötüleşir. Gençler miyopi olduklarında genellikle görüşlerinin daha hızlı bozulduğu ve yetişkinlikte şiddetlendiği görülür. Miyopi genelde 20 yaş civarında ilerlemeyi keser. Günümüzde ilerlemeyi durduracak bir tedavi yöntemi henüz yoktur.

Bununla birlikte atropin göz damlası veya özel kontakt lensler içeren tedavilerle yavaşlatılabilir.

Ancak araştırmalar, atropin göz damlaları miyopinin ilerlemesini yavaşlatsa da yüksek derecede yan etkilere neden olabileceğini göstermektedir; örneğin okuma ve parlak ışığa duyarlılık gibi zorluklar.

Gece lensleri (ortokeratoloji) ve bifokal kontakt lensler, çocuklarda miyopi ilerlemesini yavaşlatabilir ancak göz damlası kadar etkili olmayabilir ve küçük riskler taşırlar.

Kaynaklar 1- Understanding Myopia 2- Refractive Errors 3- Short-sightedness (myopia)

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/miyop-nedir-miyopluk-neden-olur-miyopi-belirtileri-ve-tedavisi/

Miyop Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Uzağı görememe durumu olarak da bilinen miyopi; en sık görülen kırma kusurları arasında yer alır. Sağlıklı ve keskin bir görüş elde edilmesi için ışığın kornea ve göz merceğinde düzgün kırılıp; kırılan ışığın retinaya gönderilmesi gerekir. Miyop hastalarında ışığın odak noktası retinanın ön kısmında yer aldığı için uzak mesafeler net bir şekilde görülmez.

Miyopi hastalığı yaşayan kişiler rahatlıkla yakın mesafedeki yazıları okuyabilirler, bilgisayar kullanabilirler ancak objelerle aralarındaki mesafe “genel” olarak 2 metreyi geçtiğinde görüş netlikleri azalır. Uzağı görmek için gözleri kısan miyop hastalarının göz kürelerinin normalden daha uzun olması da söz konusudur.

Giderek daha çok kişiyi etkisi altına alan bu kırma kusuru; hafif miyopi, orta seviyede miyopi ve yüksek miyopi olarak sınıflandırılır. Farklı tedavi yöntemleri bulunan bu hastalığın tedavisinin kapsamı detaylı göz muayeneleri sonucunda kişiye özel planlanır.

Miyop Nedir?

Miyopi; gözün kırma kusurları arasında yer alan ve kişinin uzak mesafeleri net bir şekilde görememesine neden olan bir görme bozukluğudur. Göz küresinin gereğinden fazla uzun olması; kornea ve lensin ışığı retinanın önünde odaklaması gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bu görme bozukluğu genellikle çocukluk döneminde başlar.

Ailesinde miyopi olan kişilerde görülme sıklığı artar ancak miyopi oluşumu yalnızca genetik faktörlere de indirgenemez. Miyop tedavi edilmediği takdirde ilerleyebilir ve görme kalitesini azalttığı gibi zaman içerisinde gözde yapısal değişimlere de yol açabilir.

Yüksek dereceli miyopi retinanın incelmesine ve zayıflamasına yol açabilir. İlerleyen evrelerde görme kayıpları oluşma riskini de arttıran bu kırma kusurunun tanısı basit tetkiklerle konulup miyop tedavisi başlatılabilir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyopi hastalığının en net belirtisi uzaktaki objeleri net olarak görememektir. Aynı zamanda;

 • Baş ağrısı,
 • Göz yorgunluğu,
 • Şaşılık,
 • Televizyonu yakından izleme gereksinimi duyulması,
 • Göz kısma ihtiyacının hissedilmesi,
 • Gözlerin sık sık kırpılması ve
 • Göz tahrişi gibi belirtilerle de miyopi kendisini gösterebilir.

Miyop derecelerine göre belirtilerinin yarattığı şikayetler artabilir. Genellikle ilkokul çağında etkisini göstermeye başlayan bu kırma kusuru ilerleyici özelliğe sahiptir.

Gözleri ışığa karşı hassaslaşan, gözünün önünde küçük noktacıklar beliren ve gölgeli bir görme deneyimi yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden göz muayenesi olması gerekir. Bu belirtiler retina yırtılması sinyalleri olabileceği için muayene zamanlaması kritik bir öneme sahiptir.

Miyop Neden Olur?

Gözde görüntülere odaklanan iki ayrı bölüm bulunur. Bunlardan ilki gözün dış yüzeyini mükemmel bir şekilde saran kornea tabakasıdır. Bir diğer bölüm ise şeffaf yapıya sahip göz merceğidir.

Normal şartlarda göz içinde bulunan bu odaklama elemanlarının her biri pürüzsüz bir eğriliğe sahip olur.

Şekilleri düzgün olan kornea ve göz içi mercek gelen ışığı kırarak keskin bir şekilde retina üzerinde odaklar.

Ancak kornea ve lens düzgün kavisli bir yapıya sahip olmazsa gözde farklı kırma kusurları meydana gelebilir. Miyopi hastalığının oluşmasındaki temel faktör de kornea ve mercek tarafından kırılan ışığın retinanın önünde odaklanmasıdır.

Miyopiye yol açan kırma sorununun tam olarak neden oluştuğu bilinmemektedir. Genetik faktörlerin miyop oluşumunu tetiklediği düşünülse de çevresel faktörlerin de miyopi oluşumu riskini arttırabileceği kabul edilmektedir.

Miyop Tedavisi

Miyop basit bir kırma sorunu olarak düşünülse de uzağı görememe insan hayatı üzerinde ciddi etkiler yaratabilir. Uzağı net olarak göremeyen kişilerin günlük hayatı zorlaşır, baş ağrısı ve göz yorgunluğu yaşayabilirler. Üstelik tedavi edilmediği takdirde miyopi retina dekolmanı, glokom hastalığı ve katarakt gibi göz hastalıklarının oluşma riskini arttırabilir.

Tüm bu gerçeklikten yola çıkarak miyop olan kişilerin tedavilerini zaman kaybetmeden başlatmaları önerilir. Miyopi tedavisi temel olarak gözün kırma problemlerini düzelterek görüşü iyileştirmeyi amaçlar. Miyop olan kişiler düzenli muayene olarak farklı göz hastalıklarının gelişip gelişmediğini de kontrol ettirebilirler.

Miyopi tedavisinde en sık tercih edilen tedavi yöntemleri gözlük ve lens kullanımıdır. Kırma kusurunun yol açtığı sorunları ortadan kaldıran ve rahatsızlığın ilerlemesini engelleyen bu tedavi yöntemleri geçici çözüm olma niteliği taşır.

Miyop tedavisi için Excimer lazer de kullanılabilir.

Ancak lazerle miyopi ameliyatının yapılabilmesi için hastanın 18 yaşından büyük olması, miyop numarasının 10’un altında olması, göz numarasının son bir sene içerisinde değişmemiş olması, ameliyatı engelleyecek farklı göz hastalıkları bulunmaması ve kişinin genel sağlık durumunun operasyona uygun olması gibi şartlar aranır. Bu nedenle miyop sorunundan kurtulmak için lazerle göz ameliyatı olmak isteyen tüm hastaların talepleri yerine getirilmez. Operasyon kararını detaylı tetkikler yaptıktan sonra uzman doktorlar verir.
Bir sonraki konumuz astigmat nedir?

Источник: //www.saglikk.com/miyop-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi