MS (Multipl Skleroz) Hastalığı Nedir? Emes Belirtileri, Tedavisi, Nedenleri

içerik

Emes Hastalığı Neden Olur? (Multipl Skleroz Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı Nedir? Emes Belirtileri, Tedavisi, Nedenleri

Multipl skleroz (MS) hastalığı merkezi sinir sitemi beyin, beyincik ve omuriliğin oluşturduğu ve insan vücudunun bütün faliyetlerinin eşgüdümlü olmasını sağlayan merkezi sinir sisteminde meydana çıkan kronik bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle genç erişkinlerde görülür ve daha sık kadınlarda rastlanır.

Multipl skleroz (emes hastalığı) nedenleri

İnsan vücudundaki sinir hücreleri beyin ile organlar arasındaki iletişimi özel bir elektrik akışı ile sağlar.

Bu akış, etrafında ”miyelin kılıfı” adı verilen esnek bir tabakaya sahip ”aksonlar” (sinir lifleri) aracılığı sayesinde gerçekleşir. Miyelin kılıfı sinir liflerini korumakla birlikte bu iletişimin eksiksiz işlemesine olanak sağlar.

Emes hastası ya da hastalığın şüphesi olan kişinin gitmesi gereken doktor nörologdur.

Emes hastalığı, vücudun herhangi bir kısmında miyelin kılıfının ya da sinir liflerinin zarar görmesi sonucu meydana çıkan ve farklı işlev bozukluklarına neden olan bir hastalıktır.

Miyelin kılıfı yerine sertleşmiş doku gelişince beyin ile organlar arasındaki ulaşım sistemi tamamen ya da kısmen engellenir.

İletişimin tamamen ya da kısmen engellenmesi veya yanlış yerlere komut gitmesinden dolayı bedensel işlevler kontrolsüz hale gelir.

Multipl skleroz (emes hastalığı) belirtileri

Emes hastalığı sinir ağının çeşitli yerlerinde oluşabileceğinden, belirtileri ve etkileri de hastadan hastaya ve bazen aynı hastada bile zaman içerisinde farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden emes hastalığında bazı belirtiler birbirine benzese bile, meydana çıkış şekli ve seyri açısından kişiye özel bir hastalıktır.

Multipl skleroz hastalığında en sık rastlanan belirtiler arasında görme bozuklukları, kas gücü ve el becerisinin kaybı, duyusal şikayetler, konuşma bozuklukları, aşırı yorgunluk hissi, bilgisel sorunlar, cinsel problemler, tam veya kısmi felç olma riski, denge kaybı, koordinasyon bozuklukları gibi belirtilerin biri ya da birkaçı görülebilir. Emes hastalığının seyri, tekrarlama ve düzelme çeşitliliği de belirti ve etkilerin birbirinden ayrılmasına sebep olur. Bazı hastalarda hafif ataklar halinde kendini gösteren hastalık, bazı hastalarda ise tekrarlama, düzelme, bazı hastalarda da ilerleyen bir seyirde görülebilir.

Emes hastalığı (multipl skleroz) teşhisi

Emes hastalığının başlangıç evresinde belirtiler gelip geçici bir çok hastalığa benzer şekilde görülebilir. Bu gibi durumlarda doktor için tanıyı koymak zorlaşabilir. Bazı testler ve görüntüleme teknikleri tanıyı koymada yardımcı olsa da, emes hastalığı varlığını kesin olarak tespit edecek bir test yoktur.

Emes hastalığının tanısında ilk aşama hastanın şikayetleri ve geçmişindeki olayların doktor tarafından değerlendirilmesi şeklinde başlar. Nörolojik muayeneden sonra manyetik rezonans görüntüleme tetkiki, belden su alınması (lomber ponksiyon) ve EEG ölçümleri ile tanının kesinleşmesi sağlanabilir.

Emes hastalığı (multipl skleroz) tedavisi

Emes hastalığı tedavisi birkaç ayrı bölümde incelenir. Bunlardan biri ataklardır ve ataklar ortaya çıktığı zaman serum ile yüksek dozda kortizon verilir.

Bu serum tedavisinin süresi 3-5-7 gün arasında değişir fakat bu tedavi her emes atağında uygulanmaz. Bazı ataklar hafif olur ve hiç bir tedavi uygulamadan kendiliğinden geçer.

Kortizon tedavisi atakların daha çabuk düzelmesi için uygulanır.

Ayrıca tedavi amaçlı kullanılan bazı programlar vardır ve bu programlarda fizik tedavi, psikoterapi, özel cihazlar, sanatsal ve eğitsel kursları içeren programlardır. İlaç tedavisi ile desteklenen bu çalışmalar emes hastalarının yaşam standartlarını yükseltme amaçlıdır.

Günümüzün tıbbi olanaklarında emes hastalığının ataklarının görülme sıklığını ve şiddetini azaltan, sinir sisteminde yeni hasarların oluşmasını önleyen ilaç tedavileri uygulanır. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan bu ilaçların yanı sıra emes hastalığının yol açtığı sorunları gidermeye yönelik terapiler de vardır.

Emes hastalığının seyri

Emes hastalığının ilerlemesi önlenebilir mi?

Emes hastalığının özellikle ilerleyici tiplerinde atakların sıklığına ya da şiddetine yönelik ilaç tedavileri bulunmaktadır.

Bu tedaviler genellikle iğne olarak kimi zaman haftada bir kimi zaman gün aşır veya her gün yapılan tedavilerdir.

Tıp dünyasında hala gizemini koruyan emes hastalığı için kesin bir tedavi bulunmadığı gibi dünya genelinde tanı, tedavi ve rehabilitasyona yönelik araştırmalar sürmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda emes hastalığının oluşum nedeni hakkında farklı görüşler ortaya atılmıştır. Bu görüşlerden birisi hastalığın bir veya birden çok virüsün sinir hücrelerine saldırması sonucu meydana çıktığını öne sürmüştür.

Bir başka görüş ise emes hastalığının bağışıklık sisteminden kaynaklandığını söylemektedir. Bu görüşe göre virüs ve bakterilere karşı vücudu savunan bağışıklık sistemi kimi zaman geri teperek bedeni saldırabilir.

Bir başka görüş ise yukarıda anlatılan iki görüşün aynı anda gerçekleşebileceğini iddia etmektedir.

Her ne kadar görüşler arasında farklılıklar olsa da, nöron (sinir hücresi) incelemelerinden doku deneylerine ve immünoterapiye (bağışıklık sistemi tedavisi) ne kadar hastalığın nedeni ve tedavisine yönelik araştırmalar devam etmektedir.

Bir taraftan da tanı ve rehabilitasyon konusunda önemli gelişmeler olmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde emes hastalarının bağımsız, rahat ve üretken olmalarını sağlamak amacı ile fizik tedavi ve rehabilitasyon programları vardır.

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/emes-hastalg-multipl-skleroz/

Emes (MS ya da Multipl Skleroz) Belirtileri

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı Nedir? Emes Belirtileri, Tedavisi, Nedenleri

MS (Multipl skleroz) hastalığın pek çok farklı belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler vücudun etkilenen bölgesine bağlı olarak değişebilmektedir. Her hastada da belirtiler farklılık göstermektedir. Belirtileri öncesinden tahmin etmek pek mümkün değildir.

Bazı hastalarda belirtiler zaman içinde gelişmekte ve giderek kötüleşmektedir. Bazı hastalarda ise belirtiler gelip gidebilmektedir. Belirtilerin kötüleştiği dönemlere nüksetme denmektedir. Belirtiler düzeldiğinde ya da yok olduğunda ise bu, remisyon dönemi olarak adlandırılır. (1)

Emes nasıl anlaşılır? Emes hastalığı nedeniyle ortaya çıkabilecek en yaygın belirtilerden bazıları şunladır:

 • Yorgunluk
 • Görme problemleri
 • Uyuşma ve karıncalanma
 • Kas spazmları, sertlik ve güçsüzlük
 • Hareketlilik sorunları
 • Ağrı
 • Düşünme, öğrenme ve planlama ile ilgili sorunlar
 • Depresyon ve kaygı
 • Cinsel sorunlar
 • Mesane problemleri
 • Bağırsak sorunları
 • Konuşma ve yutma zorlukları

MS hastalarının çoğunda bu belirtilerin yalnızca birkaçı görülmektedir. Emes başlangıcı belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmalısınız. (2)

Genel olarak, daha sık yaşanan MS belirtilerini şöyle açıklamak mümkündür:

Yorgunluk

Yorgunluk MS hastalarında en sık rastlanılan belirtidir. Hastaların neredeyse %80’i yorgunluk problemi yaşamaktadır. Evde ve işte çalışma kabiliyetine önemli ölçüde etki eden bir hal alabilmektedir.

Hissizlik ya da Karıncalanma

Yüz, beden veya ekstremitelerde (kollar ve bacaklar) meydana gelen bu hissizlik ya da karıncalanma, çoğu zaman MS hastası olduğun teşhis edilenlerin hastaların yaşadığı ilk belirtidir. (3)

Zayıflık

Kullanılmayan kaslardaki kondisyon eksikliğinden veya kasları uyaran sinirlerde meydana gelen hasardan kaynaklanan MS hastalığındaki zayıflık, rehabilitasyon stratejileri, hareket yardımları ve diğer yardımcı cihazların kullanımı ile yönetilebilmektedir.

Baş Dönmesi veya Vertigo

MS hastaları, dengesizlik veya baş düşmesi problemi yaşayabilmektedir. Diğer yandan, hasta daha az sıklıkla yaşansa da kendisinin veya çevresinin döndüğünü (vertigo) hissedebilmektedir. (4)

Görme Bozuklukları

Birçok insan için MS hastalığının ilk belirtilerinden biri de görme bozukluklarıdır. Bulanık görme başlangıcı, zayıf kontrast veya renkli görme ve göz hareketindeki ağrı korkutucu olabilmektedir. Görme bozuklukları ciddi bir durum olduğu için hemen değerlendirilmelidir.

Yürüme Zorlukları

Zayıflık, spastisite (kasların şiddetli derecede kasılı kalması), denge kaybı, duyusal eksiklik ve yorgunluk gibi birkaç faktöre bağlı olarak, yürümede zorluklar yaşanması ortaya çıkabilen bir durumdur. (5)

Spastisite

Spastisite, sertlik hissi ve çok fazla istemsiz kas spazmı anlamına gelmektedir. Bu durum herhangi bir uzuvda ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan, bacaklarda çok daha yaygın olarak yaşanmaktadır.

Cinsel Sorunlar

MS sahibi olan insanlar da yaygın olarak cinsel problemler yaşanmaktadır. Cinsel tepkiler merkezi sinir sistemindeki hasarın yanı sıra yorgunluk ve spastisite gibi belirtiler ve psikolojik faktörler tarafından da etkilenebilmektedir.

Mesane Sorunları

Mesane sorunları olan insanların en az % 80’inde görülen mesane disfonksiyonu (kesintili olarak idrar yapma ve artan idrar sıklığı) genellikle ilaçlar ve sıvı yönetimi ile başarılı bir şekilde yönetilebilmektedir. (6)

Bağırsak Kontrolünde Sorunlar

Kabızlık gibi bağırsak kontrolünün kaybedilmesi durumları, MS sahibi olan insanlar arasında özel bir endişe kaynağı haline gelebilmektedir. Bağırsak sorunları tipik olarak diyet, yeterli sıvı alımı, fiziksel aktivite ve ilaç yoluyla yönetilebilmektedir.

Ağrı

Ağrı, MS hastalığı durumunda yaygın yaşanabilen bir belirtidir. Bir çalışmaya göre, MS hastası olan kişilerin % 55’inde bir süre ağrı problemi yaşanmaktadır. Hastaların neredeyse yarısı kronik ağrıya sahiptir. (7)

Bilişsel Sorunlar

MS hastalarının % 50’sinden fazlası, alınan bilgileri işlemek, yeni bilgileri öğrenmek ve hatırlamak, organize etmek ve problem çözmek, dikkati odaklamak ve çevrenin doğru algılanması da dahil olmak üzere, bir dizi beyin işlevleri problemleri yaşayabilmektedir.

Duygusal Sorunlar

MS ile yaşamanın yanı sıra, nörolojik problemler de hastayı zorlayabilmektedir. Anlamlı depresyon, duygudurum salıncakları, sinirlilik ve kontrol edilemeyen gülme ve ağlama olayları, MS hastaları ve aileleri için önemli zorluklar oluşturabilmektedir.

Depresyon

Yapılan araştırmalara göre, depresyon MS hastalarının en sık yaşadığı belirtiler arasında gelmektedir. Fiziksel olarak pek çok zorluk yaşayan hastalar, hayatlarına uyum sağlamada yaşadıkları problemler nedeniyle depresyona girebilmektedir. (8)

Daha az sıklıkla yaşanan MS belirtileri ise şunlardır:

Konuşma Sorunları

Konuşma bozukluğu ya da ses kaybı dâhil olmak üzere bazı konuşma sorunları, MS hastalarının yaklaşık olarak, % 25-40’ında ortaya çıkabilmektedir. Özellikle, hastalığın ilerlemesiyle ve aşırı yorgunluk dönemlerinde yaşanmaktadır. Bazen kekemelik de oluşabilmektedir.

Yutma Problemleri

Yutma problemleri ya da yutma güçlüğü, ağız ve boğazdaki birçok küçük kasları kontrol eden sinir hasarından kaynaklanmaktadır. (9)

Titreme

Hareket mekanizmasından sorumlu olan karmaşık sinir sisteminde hasar gören alanlar nedeniyle titreme veya kontrol edilemeyen sallanma vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilmektedir.

Solunum Problemleri

Solunum problemleri, göğüs kaslarını kontrol eden sinir hasarı nedeniyle ciddi şekilde zayıflamış insanlarda meydana gelmektedir. (10)

Nöbetler

Beynin hasar gören alanı nedeniyle, anormal elektrik boşalmalarının bir sonucu olan nöbetler, nadir olarak MS hastalarında yaşanabilmektedir.

Kaşıntı

Kaşıntı, iğnelenme ya da karıncalanma hissinin beraberinde getirdiği bir durumdur. (11)

Baş Ağrısı

Baş ağrısı yaygın olarak yaşanan bir MS belirtisi değildir, ancak, gözlemlere göre MS hastalarının yaşadıkları baş ağrılarında bir sıklaşma mevcuttur.

İşitme Kaybı

MS hastalarının yaklaşık % 6’sında işitme problemleri yaşanmaktadır. Çok nadir durumlarda, işitme kaybı hastalığın ilk belirtisi olarak bildirilmiştir. (12)

Emes (MS ya da Multipl Skleroz) Nedir?

Halk arasında emes hastalığı olarak da biline MS yani Multipl skleroz, bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi, sinir liflerini örten koruyucu kılıf olan miyelinlere saldırmaktadır. Bu nedenle de, beyinle vücudun geri kalan kısmı arasında iletişim problemleri yaşanmaktadır. Sonuç olarak da, hastalık sinirlerin bozulmasına veya kalıcı hasar görmesine yol açmaktadır.

MS hastalığını belirtileri çok çeşitlilik gösterebilmektedir. Sinir hasarının miktarına ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Şiddetli MS hastalığı olan bazı insanlar bağımsız yürüyebilme özelliğini kaybedebilmekte veya diğerleri yeni belirtiler olmaksızın uzun süreli remisyon dönemi yaşayabilmektedir.

Multipl skleroz hastalığının bir tedavisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, uygulanan tedaviler saldırıların sayısını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (13)

Emes (MS ya da Multipl Skleroz) Nedir? detayı için bakabilirsiniz

Emes (MS ya da Multipl Skleroz) Nedenleri

Merkezi sinir sistemindeki sinir liflerini çevreleyen koruyucu miyelin kılıfının hasar görmesi durumunda MS hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Emes neden olur? Neyin MS hastalığına neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Hastalık üzerine yapılan bilimsel çalışmalara göre, pek çok faktör hastalığın gelişmesinde rol oynayabilmektedir. (14)

Emes hastalığının gelişiminde rol oynayan faktörler şunlardır:

 • Genetik
 • Enfeksiyonlar
 • D vitamini eksikliği
 • Çevresel faktörlerin bir kombinasyonu
 • Sigara içmek
 • Vasküler deformite
 • Diğer faktörler (15)

Emes (MS ya da Multipl Skleroz) Nedenleri detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Emes (MS ya da Multipl Skleroz) Tedavisi

Emes nasıl geçer? MS için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, uygulanan tedavi, belirtilerin nüks veya saldırı sayısını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Uygulanan tedavi genellikle ilaçların enjeksiyonla verilmesini içermektedir. Yüksek doz steroidler (intravenöz veya oral olarak verilir) nüks etmeler tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Hastalığın aktivitesini ve ilerleyişini azaltmak için, fingolimod, glatiramer, interferon beta-la, interferon beta-1b, mitoksantron ve natalizumab gibi hastalık düzenleyici ilaçlar da kullanılmaktadır.

Mesane problemleri, yorgunluk, ağrı, depresyon, anksiyete ve stres gibi belirtileri gidermek için çeşitli diğer ilaçlar ve yaşam tarzı müdahaleleri de tedaviye yardımcı olabilmektedir. (16)

Emes İçin Hangi Doktora Gidilir?

Emes tanısı ve tedavisi için nöroloji bölümüne başvurulabilmektedir. (17)

Emes (MS ya da Multipl Skleroz) Tedavisi detaylarını inceleyebilirsiniz

Источник: //www.acil.net/emes-ms-ya-da-multipl-skleroz-belirtileri/

MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir? MS Belirtileri ve Tedavisi

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı Nedir? Emes Belirtileri, Tedavisi, Nedenleri

MS hastalığının tedavisi toplumca bilinen yanlışlar nedeniyle varlığından haberdar olunmayan yöntemleri içermektedir. Tüm Dünya’da 3 milyonu aşan sayıda MS hastası olması ve Türkiye’de de aralarında ünlülerin de bulunduğu MS hasta sayısının artışı, MS hastalığına karşı olan bilinci artırarak toplumun bu hastalığı tanıma ve tedavi yöntemlerini araştırma eğilimini artırdı.

 • Hastalığın belirtileri,
 • Hastalığın çeşitleri,
 • Hastalığa karşı kimlerin risk altında bulunduğu,
 • Hastalıkta erken teşhisin önemi,
 • Hastalığı tetikleyen nedenlerin ne olduğu,
 • Hastalığın teşhisi ve tedavisi,
 • Hastalığa nelerin iyi geleceği,
 • Hastaların nelerden kaçınması gerektiği

Gibi soruların cevapları ülkemizde de merak edilerek kamuoyunu meşgul etmeye başladı. Artan görülme oranı düşünüldüğünde hastalığın yakından tanınması, erken teşhisini mümkün hale getirerek hastalığın seyrine olumlu yönde etki edilmesini kolaylaştıracaktır.

Tıp Dünya’sından aldığımız umut verici gelişmeler eşliğinde MS hastalığının belirtileri gözlenmesi ile birlikte tedavi sürecinde başlanıldığında hastalığın yenilebildiği bilinmektedir.

Bu nedenle belirtilerin gözlenmesi durumunda ihmal edilmeden gerekli uzmana müracaat edilerek hastalığın teşhis ve tedavisinin başlatılması gerekmektedir. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan sonuçlar bizleri bekleyecektir.

MS Hastalığı Nedir?

MS hastalığı bir çeşit merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Bilindiği üzere merkezi sinir sistemimiz beyinden gelen sinyalleri gerekli uzuvlarımıza sinirler aracılığıyla iletmekte ve bu sinyaller doğrultusunda davranışlarımız ve hareketlerimiz şekillenmektedir.

MS hastalığı ise merkezi sinir sistemine saldırarak beyin, omurilik ve optik sinirleri etkilemekte; beyinden gelen uyarıların hedef sinirlere iletimini önlemektedir.

MS hastalığı ölümcül müdür sorularına hayır yanıtı verilse de tedavi edilmediği sürece MS hastalığından dolayı yatalak kalınabilmektedir.

MS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

MS belirtileri bu hastalığın maruz kalınan kişi tarafından tespitini oldukça kolaylaştırmaktadır. Kendisine has belirtilere sahip olan MS hastalığında;

 • Görmede bulanıklık veya çift görme şeklinde gözlemlenen bozukluk,
 • Kollarda ve bacaklarda güçsüzlük,
 • Başın dönmesi ve vücut dengesinin bozulması,
 • Vücutta uyuşma ve karıncalanma,
 • Konsantrasyon ve düşünme problemleri,
 • Konuşmada bozulma,
 • Yorgunluk ve depresyon hali,
 • Yutma gibi temel fonksiyonlarda zorluk çekilmesi,
 • İdrarı tutamama,
 • Kas spazmları,
 • Hafıza problemleri,
 • Cinsel işlev sorunları

Rahatsızlığın işaretçisi olarak kabul edilebilir. Hastalığın ilk belirtileri her hasta için farklı olmakta olup herhangi bir belirtinin gözlenmesi halinde doktora başvurulması oldukça önemlidir.

Belirtilerden de anlaşılacağı üzere sinirlerin elektrik uyarılarını kesintiye uğratan MS hastalığı kasların ve vücudun pek çok temel işlevinin yerine getirilmesini önleyerek hayatı alt üst etmeye yetecek sorunlara yol açabilmektedir.

MS Hastalığı Türleri Nelerdir?

MS hastalığının 4 çeşidi olduğu bilinmektedir. Belirtilerin gözlenmesi sonrası başvurulan tıbbi destekte hastalıklara ne iyi gelir sorusuna yanıt verilebilmesi için uygulanacak teşhis tetkiklerinde öncelikle hastanın aşağıda yer alan hangi türde MS hastası olduğu tespit edilir ve uygun tedavi yöntemlerine karar verilir.

 • CIS (Klinik İzole Sendrom): MS tanı belirtilerine sahip olunmayan bu aşamada olan bireylerin MS olmama ihtimalinin bulunmaktadır. Bazı MS belirtilerinin bu türde 24 saat sürdüğü bilinmektedir.
 • RRMS (Nükseden – Uyaran MS): MS hastası kişilerin büyük bölümünü etkileyen bu tür, MS hastalığının en yaygın formu olarak bilinmektedir. Bu MS türünde yeni ve semptom atakları mevcuttur.
 • PPMS (Birincil İlerleyen MS): MS hastalarının %15 oranında görülen bu tür başlangıç itibari ile giderek kötüleşen MS hastalığı türüdür. Nörolojik fonksiyonların giderek kötüleştiği bu türde erken teşhis oldukça önemlidir.
 • SPMS (İkincil İlerleyen MS): İlk belirtilerin ardından sürekli hastalığın ilerlediği MS hastalığı türüdür. İlk belirtilerle birlikte vakit kaybedilmeden tıbbi desteğe başvurulmalıdır.
 • Malburg: En nadir görülen MS hastalığı çeşidi olmasına karşın en tehli tür olduğu ve gözlemlenen atakların büyük bölümünde hastanın kaybedildiği bilinmektedir.

MS Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

MS hastalığının kesin bir nedeni bulunmamakla birlikte hastalık için risk faktörlerinden bahsetmek daha doğru olacaktır. MS hastalığının;

 • Yaş,
 • Cinsiyet,
 • Etnik köken,
 • Genetik faktörler
 • Maruz kalınan toksik madde,
 • Geçirilen enfeksiyonlar,
 • Fazla tuz kullanımı

Gibi risk faktörlerine bağlı olarak tetiklendiği raporlanmıştır.

MS Hastalığı En Çok Hangi Yaşlarda Görülür?

MS hastalığını tetikleyen en önemli unsur yaştır. MS hastalığı yaygın olarak gençlerde görülen bir hastalık türüdür. 20’li yaşlar ile 50’li yaşlar arasında kalan bireylerde MS hastalığının görülme oranının yüksek olması, MS hastalığının genç hastalığı olarak bilinmesine yol açmaktadır.

MS Hastalığında Genetik Yatkınlığın Etkileri Nelerdir?

MS hastalığının genlerle aktarıldığı bilinmektedir. İskandinav ülkelerinde MS hastalığının görülme riskinin yüksek olması, MS hastalığının genetik faktörlerle aktarılıyor olma iddiasını kuvvetlendirmektedir. Yapılan araştırmalarla bu iddia da desteklenmekte olup;

 • MS hastası anne veya babaların,
 • Sağlıklı anne ve babaların

Çocukları arasında yapılan incelemede MS hastası anne veya babaların çocuklarında MS hastalığının görülme sıklığının daha fazla olduğu rapor edilmiştir. MS hastalığını tetikleyen tek faktörün genetik olmadığı ve diğer faktörlerle birlikte genetik faktörün de önemli bir etken olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

MS hastalığını tetikleyen nedenlerin tümüne göz atıldığında genetik yatkınlık ve yaş faktörünün üzerinde durulduğu gibi cinsiyet faktörü de atlanmamalıdır. MS hastalığı kadınlarda daha sık görülmekte olup hastalığın genellikle;

 • Gençlerde,
 • Kadınlarda,
 • İskandinav ülkeleri gibi refah ve eğitim seviyesi yüksek toplumlarda

Görüldüğü istatistiksel rakamlarla sabittir.

Ülkemizde de MS hastalığına yakalanan ünlüler bu tezi destekleyerek MS hastalığının hayat standartları yüksek kesimde görülme sıklığının yüksek olduğuna işaret etmektedir.

Verdiğimiz bilgiler MS hastalığının görülme riskinin yüksek olduğu kesimi işaret etmekte olup bu zümre dışında kalan kişilerde de MS hastalığı görülebilmektedir.

MS Hastalığı İçin Hangi Doktora Çıkılır?

MS hastalığının teşhis ve tedavisi için tıbbi yardım talebinizde;

Servislerinden herhangi birisine başvurarak gerekli teşhis tetkikleri ile başlayan tıbbi sürece başlayabilirsiniz.

MS Hastalığının Teşhisi Nasıl Konur?

MS belirtileri gözlenmesi ile birlikte başvurduğunuz tıbbi destek sonrası farklı teşhis tetkikleri uygulanarak hastalığın MS olduğu ve hangi seyirde izlediğinin tespiti yapılabilmektedir.

Teşhis süreci zor bir süreçtir ve sizlere tavsiyemiz uzmanlığına güvendiğiniz, yeterli uzman sayısına sahip kuruluşlara müracaat ederek hastalığınızın teşhis ve tedavi sürecinin yönetilmesini sağlamanızdır.

Teşhis için şikayetlerinizle birlikte fiziksel muayene yapılmasının ardından aşağıda yer alan tetkiklerden yararlanılarak hastalığınızın türü ve seyri hakkında gerekli bilgiler elde edilebilmektedir.

 • MRI: Beyin ve omurilik hakkında detaylı bilgiler MRI filmleri ile alınabilmektedir. MS hastalığı teşhisinin konuşabilmesi için bu teşhis yöntemi oldukça önemlidir.
 • Beyin Omurilik Sıvısının İncelenmesi: Bağışıklık sisteminin aktivitesinin gözlemlenerek MS teşhisinin konulabilmesi için beyin omurilik sıvısının incelenmesi oldukça faydalı bir teşhis yöntemidir.
 • Uyarılmış Yanıtlar: Sinir ileti hızlarının ölçülerek olası hasarların tespit edildiği uyarılmış yanıt testleri; görsel uyarılmış yanıtlar, işitsel uyarılmış yanıtlar ve smatsensriyel uyarılmış yanıtlar olmak üzere 3 çeşittir.

MS Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişiye özel gerçekleştirilmesi gerekli MS hastalığı tedavisinde erken teşhis hastalığın ilk aşamalarına müdahale şansı tanıması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sizlere de belirttiğimiz belirtileri gözlemlemeniz halinde en kısa sürede tıbbi desteğe başvurarak hastalığın teşhis ve tedavi aşamasına geçmeniz gereklidir.

Teşhis sonrası hastalığın seyri hakkında fikir sahibi olunabilmekte ve MS hastalığının tedavisi için kişiye özel en uygun yöntemler seçilebilmektedir.

Bir kez daha kalıcı hasar görülmemesi için MS hastalığı belirtilerinin gözlenmesi ile birlikte vakit kaybedilmeden tedaviye başlanması gerektiğinin önemine değindikten sonra uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bahsedebiliriz:

 • Koruyucu aşı tedavisi,
 • Kortizol tedavisi,
 • Kas gevşetici, ağrı kesici ve antidepresanlar ilaçlarla ilaç tedavisi,
 • Fizyoterapi tedavi

Yöntemlerinden faydalanılmaktadır.

MS Hastaları Tedavi Sırasında Nelerden Kaçınmalıdır?

MS hastalığının tedavi sürecinde hastalığın kontrol altında tutulabilmesi için hastaların bazı aktivitelerden ve duygusal değişimlerden korunarak tedaviye destekte bulunması gerekmektedir. MS hastaları özellikle tedavi döneminde;

 • Yorucu işlerden uzak durmalıdırlar.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmelidirler.
 • Hareket ederek kaslarını çalıştırmalıdırlar.
 • Sigara ve alkol kullanımını bırakmalıdırlar.
 • Stres ve üzüntü getirici ortamlardan uzaklaşmalıdırlar.
 • Şikayetlerini artıcı etki gösterecek sıcak ortamlardan uzak durmalıdırlar.

MS Hastalığının Seyri Nasıl Takip Edilir?

Hastalığın teşhisi ile birlikte uygulanan tedavi yöntemlerinde hastalığın seyrinin takibi büyük önem taşımaktadır. Özellikle ilaç tedavisi uygulanırken hastalığın hangi seyirde devam ettiği uzman doktor tarafından takip edilmeli, gerekli hallerde gözlemlenen atak ve belirtiler ile birlikte teşhis testleri yeniden uygulanmalıdır. Tedavinin değiştirilmesi,

 • Tedavinin farklı tedavi yöntemleriyle birlikte uygulanması,
 • Tedaviye devam edilmesi

Gibi kararları verecek uzmanlar, sadece hastalığın seyrini takip ederek tedavi süreci ile ilgili radikal kararları verebilmektedirler.

MS Hastalığı Ataklarına Karşı Yapılabilecekler Nelerdir?

MS krizi olarak da bilinen MS atakları, her MS türünde gözlemlenen fakat yaşanma periyotları farklı olan bir belirti türüdür. Tehli olan MS türlerinde geçirilen atakların sonuçları hasta için ağır olabilirken ataklara karşı önlem alınmadığında hastanın sakat kalma olasılığı yüksektir.

Bu nedenle MS tedavilerinin büyük bölümleri atakları hafifletme ve ortadan kaldırmaya yönelik olarak gerçekleştirilerek MS tedavisi başarıya ulaşmaktadır. Ataklara karşı uygulanan en etkili tedavi yöntemi aşı tedavisidir.

Aşılar MS ataklarına karşı korumakla birlikte geçirilen atak sonrası sakat kalma riskini de azaltmaktadır.

MS Hastalığı Hamileliğe Engel Midir?

MS hastalığının görülme sıklığı her ne kadar genetik nedenlere kaynaklanıyor olsa da MS hastalarının gebe kalamayacağı tespitinde bulunmak yanlıştır. MS hastalarının rahat bir hamilelik dönemi geçirerek dünyaya sağlıklı çocuklar getirdikleri bilinmektedir. MS hastalığının hamileliği engellemediği gibi MS ataklarının hamilelik döneminde yaşanmadığı vakalara da sıklıkça rastlanmıştır.

MS Hastalığına Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Basında veya çeşitli platformlar üzerinde MS hastalığı bitkisel tedavi altında çeşitli şifalı otların isimleri, nasıl kullanılacakları ve ne kadar süre ile tedavinin devam edeceği şekilde paylaşımlarla rastlanılmaktadır. Pek çok MS hastasının bitkisel yöntemlerle tedavi edildiği ve zamanla MS hastalığını yendiği ile ilgili paylaşımlara karşı Türk Nöroloji Derneği Başkanı katıldığı bir programda yaptığı açıklama ile açıklık getirerek;

 • Keçi sütü,
 • Çuha otu,
 • Sülük tedavisi,
 • Hacamat,
 • Arı sokması

Gibi alternatif tedavi yöntemlerinin MS hastalığını iyileştirici etkiye sahip olmadığını belirtmiştir.

MS Hastalığına Karşı Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir?

Egzersizler MS hastalığı tedavisinde yer alır. MS belirtileri arasında yer alan ve pek çok MS hastasının kafada uyuşmalar nasıl geçer, yorgunluk nasıl atlatılır gibi sorulara yanıt bulduğu egzersizler, MS hastalığının kontrol altına alınmasında önemli role sahiptir. Uzmanlar MS hastalarının;

 • Günün en sıcak anlarında yapılmadıkları,
 • Egzersiz sırası ve sonrasında bol sıvı tüketildikleri,
 • Kendilerini aşırı zorlamadıkları,
 • Isınma hareketleri sonrası egzersize başladıkları

Hallerde düzenli egzersiz yaparak kendilerini iyi hissedecekleri ve hastalığın pek çok olumsuz belirtisini yenebileceklerini söylemektedirler. Yüzme, yoga, pilates veya herhangi bir ze alınan hafif egzersizler MS hastalığının yenilmesi için hastalara oldukça büyük destek sunmaktadır.

Источник: //www.saglik8.com/ms-multiple-skleroz-hastaligi-nedir-ms-belirtileri-ve-tedavisi/

MS Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey – APPVICE

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı Nedir? Emes Belirtileri, Tedavisi, Nedenleri

MS hastalığı, merkezi sinir sistemini etkileyen kronik bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sinir liflerinin etrafındaki koruyucu tabaka olan miyeline saldırır. Bu da iltihaplanma, skar dokusu veya lezyonlara neden olur. Bu oluşan dokular beynin vücudun geri kalanına sinyal göndermesini zorlaştırabilir.

MS hastalığı toplumda yaygın olarak olarak karşılaşılan bir hastalıktır. Kişilerin bağışıklık sisteminde oluşan bozukluk beyinde plakalar meydana getirir, bu da ms hastalığına yol açar. Önemli olan ms hastalığını anlamaktır. Bu yazıda ms hastalığı nedir, tedavisi ve belirtileri ile ms hastalığı ölümcül müdür sorusunun cevaplarını bilimsel makaleler dayanan sonuçlar ile bulabilirsiniz.

MS hastasıysanız, sinir lifleriniz etrafındaki koruyucu miyelin tabakası hasar görür. Hasarın bağışıklık sistemi saldırısının sonucu olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar, bağışıklık sistemi saldırısını başlatan bir virüs ya da toksin gibi çevresel bir tetikleyici olabileceğini düşünüyor. Bağışıklık sisteminiz miyeline saldırır, iltihaplanmaya neden olur. Bu da skar dokusuna (lezyonlar) yol açar.

Enflamasyon ve skar dokusu beyninizle vücudunuzun diğer bölümleri arasındaki sinyalleri bozar.

MS hastalığı kalıtsal (genetik) değildir, ancak MS hastası bir ebeveyniniz veya kardeşinizin olması hastalık riskini biraz yükseltir.  Bilim adamları, MS hastalığına neden olan bazı genlerin aileden geçebileceğini kanıtlamıştır.

Ms Hastalığı Belirtileri

Multipl skleroz (MS) hastalığı olan insanlar çok çeşitli semptomlar yaşarlar. Hastalığın doğası gereği, belirtiler kişiden kişiye geniş ölçüde değişebilir. Ayrıca yıldan yıla, aydan aya ve hatta günden güne de belirtiler  değişebilirler.

Ms hastalığının en sık görülen belirtilerinden ikisi yorgunluk ve yürüme güçlüğüdür. MS hastası kişilerin yaklaşık yüzde 80’i yorgunluk yaşadığını bildirmiştir. MS’te ortaya çıkan yorgunluk, çalışma ve günlük işlerinizi yapma yeteneğinizi etkileyerek zayıflatıcı olabilir.

MS hastalığı farklı nedenlerle yürüme zorluğuna neden olabilir;

 • Bacak ve ayak uyuşukluğu
 • Denge problemi
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Görme zorluğu
 • Aşırı yorgunluk da yürüme zorluğuna neden olabilir. Yürüme zorluğu düşmeye bağlı yaralanmalara neden olabilir.

MS hastalığının neden olduğu diğer durumlar:

 • Konuşma bozuklukları
 • Titreme
 • Konsantrasyon, hafıza ve problem çözme becerilerini etkileyen nörolojik durumlar
 • Akut veya kronik ağrı

MS hastalığının en yaygın semptomlarından biri yorgunluktur. Ms hastalarında görülen diğer durumlar;

Yaşlandıkça MS hastalığının olumsuz etkileri daha belirgin hale gelebilir. Denge sorunlarınız varsa zaman içerisinde düşmelere bağlı kırık riskleri artar. Artrit ve osteoporoz gibi başka durumların ortaya çıkması da sorunları karmaşıklaştırabilir.

Denge problemi fiziksel aktivitelerinizi ve egzersiz yapmanızı engelleyebilir. Bu da zaman içerisinde diğer sorunlara neden olur. Yorgunluk ve denge sorunlarının cinsel işlev üzerinde de etkisi olabilir.

Ms hastalığının son evresi dahil tüm evrelerinde oluşan nörolojik durum bir çok yan etkiye neden olur. MS lezyonları merkezi sinir sisteminin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve bu da vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.

MS Hastalığı Erken Dönem Belirtileri

Ms hastalığının erken dönem belirtilerinin hepsi bir anda çıkabilir ya da bu belirtiler o kadar hafiftir ki bunları fark bile etmeyebilirsiniz.

Ms hastalığının erken belirtileri şunlardır;

 • Kollarda, bacaklarda veya yüzün  bir tarafında uyuşma ve karıncalanma. Bu hisler, uykuya daldığınız zaman ayaklarınıza iğneler batıyormuş gibi olması hissidir. Ancak bu his hiç bir neden olmadan ortaya çıkar.
 • Denge zorluğu ve zayıf bacaklar. Yürürken veya başka bir fiziksel aktivite yaparken kendinizi sendelerken bulabilirsiniz.
 • Çift görme, bulanık görme veya kısmi görme kaybı. Bunlar MS hastalığının erken bir göstergesi olabilir. Ms hastalığının belirtileri gözde ağrı veya acı da yapabilir.

Bu erken Ms belirtileri kısa bir süre sonra tekrarlayacak şekilde geçebilir. Aynı zamanda bu belirtiler arasında yıllar da geçebilir.

Bu semptomların birçok farklı nedeni olabilir. Bu belirtiler sizde varsa bile mutlaka MS hastası olduğunuz anlamına gelmez.

Yineleyici- Düzelen MS (RRMS)

Bu ms hastalığı türü en yaygın hastalık seyridir. Hastalık aktivitesinde net nüksler ve ardından ataklar vardır.  Atak dönemlerinde semptomlar hafiftir veya yoktur aynı zamanda hastalıkta dailerleme yoktur.

Klinik olarak izole edilmiş sendrom (CIS)

CIS, merkezi sinir sisteminde oluşan sebep olduğu nörolojik semptomların 24 saatlik bir bölümüdür.

İki bölüm vardır, monofokal ve multifokal. Monofokal epizod, bir lezyonun bir semptoma neden olduğu anlamına gelir. Çok odaklı bölüm ise birden fazla lezyonunuz ve birden fazla semptomunuz olduğu anlamına gelir.

Bu bölümler MS hastalığının belirtisi olmasına rağmen, tanı koymak için yeterli değildir. MS hastalığında görülenlere benzer lezyonlar mevcutsa, RRMS teşhisi alma olasılığınız daha yüksektir. Bu lezyonlar yoksa MS hastalığının oluşma ihtimali düşüktür.

Birincil-ilerleyici  MS (PPMS)

PPMS’niz varsa nörolojik fonksiyon semptomlarınız zamanla giderek daha kötü hale gelir. Bununla birlikte, kısa süreli sabit bir süreç da ortaya çıkabilir.

Aşamalı-tekrarlayan MS, önceden net bir şekilde tekrarlayan, ilerleyici MS için kullanılan bir terimdi. Buna şimdi PPMS denir. “Aktif” ve “aktif değil” terimleri hastalık aktivitesini tanımlamak için kullanılır.

İkincil-ilerleyici MS (SPMS)

SPMS, RRMS ilerici forma geçtiğinde meydana gelir. Fonksiyon veya sakatlığın aşamalı olarak kötüleşmesine ek olarak, gözle görülür tekrarlamalar olabilir.

MS Hastalığı (Multipl Skleroz) Tedavisi

MS hastalığı için spesifik bir tedavi yoktur, bir çok farklı tedavi kombinasyonu vardır.
 RRMS’niz varsa, hastalık düzenleyici ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatır ve tekrarlama sıklığını azatır. Damar yoluyla alınabilen hastalık düzenleyici  ilaçlar arasında, glatiramer (Copaxone) ve beta interferonlar bulunur:

 • Avonex
 • Betaseron
 • Extavia
 • Plegridy
 • Rebif

RRMS için ağızdan alınan ilaçlar şunlardır:

 • Dimetil fumarat (Tecfidera)
 • Fingolimod (Gilenya)
 • Teriflunomid (Aubagio)

RRMS için damar yolu ile alınan tedaviler şunlardır;

 • Alemtuzumab (Lemtrada)
 • Natalizumab (Tysabri)
 • Mitoksantron (Novantrone)

Hastalığı düzenleyen ilaçlar, ilerleyici MS hastalığı tedavisinde etkili değildir.

Doktorunuz nüks tedavisi için metilprednizolon (Medrol) ve prednizon (Deltason) gibi kortikosteroidler verebilir.

Diğer tedaviler, semptomlarınızı hafifletebilir ve yaşam kalitenizi artırabilir. MS hastalığı herkes için farklı olduğu için tedavi sizin spesifik semptomlarınıza bağlıdır.

Bu nedenle çoğu tedavi yöntemi esnek bir yaklaşım gerektirir.

MS Hastalığının Aşamaları Nelerdir?

MS hastalığının herhangi birinde nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

MS hastalarının yaklaşık yüzde 10 ila 15’inde tanı konulduktan on yıl sonra sadece nadir ataklar ve minimum sakatlığa kalır. Buna bazen iyi huylu MS denir.

İlerleyen MS hastalığı genellikle RRMS’den daha hızlı ilerler. RRMS’li insanlar uzun yıllar remisyonda olabilirler. Bu kişilerde tanı konulduktan beş yıl sonra sakatlık oluşmaması önemli bir noktadır.

MS Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

Doktorunuz nörolojik muayene yanında hastalık geçmişinizi de soracaktır. Bunların yanında MS hastalığını teşhis edebilmek için başka testler de isteyecektir.

MS hastalığı tanısı için yapılan testler şunlardır;

MRI taraması. Kontrastlı boya kullanmak, MRG’nin beyniniz ve omuriliğinizdeki aktif ve inaktif lezyonları tespit etmesini sağlar.

Uyarılmış potansiyel testi. Bu, beyninizdeki elektriksel etkinliği analiz etmek için sinir yollarının uyarılmasını sağlar. Doktor bu testle MS hastalığı tanısında üç bölgeyi test eder;  görsel,alan beyin sapı ve duyusal alan.

Spinal musluğu (lomber ponksiyon). Doktorunuz bu testi omurilik sıvınızdaki anormallikleri test etmek için kullanabilir. Bu test, semptomların bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı olmadığını bulunmasında yardımcı olur.

Kan testleri.  Doktorlar, benzer semptomları olan diğer koşulları ortadan kaldırmak için kan testlerini kullanır.

MS hastalığı tanısı, beyninizin, omuriliğinizin veya optik sinirlerin birden fazla bölgesinde farklı zamanlarda meydana gelen demiyelinizasyon kanıtını gerektirir.

Aynı zamanda, benzer semptomları olan Lyme hastalığı, lupus, Sjögren sendromu gibi diğer diğer hastalıkların da elenmesi gerekir.

MS Hastaları Kaç Yıl Yaşar? 

MS hastalarının çoğu semptomlarını bir şekilde yönetmenin yollarını bulur. Zamanla değişebilecek benzersiz zorluklarla karşılaşacaksınız. MS hastası birçok kişi, kişisel veya online destek grupları aracılığıyla mücadelelerini ve başa çıkma stratejilerini paylaşır.

MS hastası olmak,  MS hastalığı tedavisinde deneyimli bir doktora görünmeniz gerektiği anlamına gelir. Hastalığı yöneten ilaçlardan birini kullanıyorsanız, önerilen programa uyduğunuzdan emin olmanız gerekir. Doktorunuz belirli semptomları tedavi etmek için başka ilaçlar reçete edebilir.

Lifli, sağlıklı ve dengeli bir beslenme genel olarak sağlığınıza iyi gelir.

Düzenli egzersiz, engelli olsanız bile fiziksel ve zihinsel sağlık için önemlidir. Fiziksel hareket zorsa, yüzme havuzunda yüzmek veya havuzda egzersiz yapmak yardımcı olabilir. Bazı yoga sınıfları sadece MS hastası insanlar için tasarlanmıştır. Tamamlayıcı tedavilerin etkinliği ile ilgili çalışmalar azdır, ancak bu bir şekilde yardımcı olamayacakları anlamına gelmez.

Aşağıdaki etkinlikler daha az stresli ve daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir:

 • Meditasyon
 • Masaj
 • Tai Chi
 • Akupunktur
 • Hipnoterapi
 • Müzik terapisi

MS hastalığı ömür boyu süren bir hastalıktır. MS hastalığı hakkında tüm endişelerinizi doktorla konuşmalı, hayatın olumlu taraflarına odaklanmalı ve hastalığınızı yönetmeye çalışmalısınız.

MS Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Diyetin hastalığın doğasını etkilediği gösterilmemiştir, ancak bazı zorluklarınızda size yardımcı olabilir.

Örneğin, yorgunluğunuz varsa, yüksek oranda yağ içeren bir diyet ve basit karbonhidratlar yardımcı olmaz.

Diyetiniz ne kadar iyi olursa, genel sağlık durumunuz da o kadar iyi olur.

Böylece sadece kısa vadede daha iyi hissetmekle kalmayacak, daha sağlıklı bir gelecek için de temel oluşturacaksınız.

Ms hastası diyetinde şunlar olmalıdır;

 • Çeşitli sebze ve meyveler
 • Balık ve derisiz kümes hayvanları gibi yağsız protein kaynakları
 • Kepekli tahıllar ve diğer lif kaynakları
 • Fındık
 • Bakliyat
 • Az yağlı süt ürünleri
 • Yeterli su ve diğer sıvılar

Ms hastalarının yememesi gereken gıdalar:

 • Doymuş yağ
 • Trans yağ
 • Kırmızı et
 • Çok şekerli yiyecek ve içecekler
 • Asitli içecekler
 • İşlenmiş ve paketli gıdalar

Porsiyon kontrolü daha sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Yiyecek etiketlerini okuyun. Kalorisi yüksek fakat besin değeri düşük olan yiyecekler daha iyi hissetmenize yardımcı olmaz. MS hastalığı yanında farklı bir durum da varsa mutlaka diyetiniz konusunda doktordan tavsiye alın. Daha sağlıklı beslenmek için diyet oluştururken mutlaka uzman bir diyetisyenden destek alın.

MS Hastalığı ile İlgili İstatistikler

MS hastalığı, dünya çapında genç yetişkinlerde görülen en yaygın nörolojik hastalıktır. Çoğu kişi, tanı anında 20 ila 40 yaş arasındadır. MS hastalığı erkeklere göre kadınlarda iki ila üç kat daha fazla görülmektedir; bu, beş yıl boyunca düzenli olarak büyüyen bir farktır.

MS hastalığı, ekvatora yakın yerlerde daha az görülmektedir. Bunun güneş ışığı ve D vitamini ile ilgisi olabilir. 15 yaşından önce yeni bir yere taşınan insanlar genellikle yeni yerle ilgili risk faktörlerinden etkilenirler.

MS Hastalığı Ölümcül müdür? 

Hastalık genellikle erkeklerde kadınlardan daha hızlı ilerler. Ayrıca 40 yaşından sonra tanı konulanlarda ve nüks oranı yüksek olanlarda hastalık çok daha hızlı ilerleyebilir.

MS hastası kişilerin yaklaşık yarısı, MS hastalığı teşhisi konduktan 15 yıl sonra baston veya farklı bir yardımcı ekipmanla yürür.  20 yıl içerisinde, hastaların yaklaşık yüzde 60’ı hala ayaktadır ve yüzde 15’inden azı temel ihtiyaçları için yardıma ihtiyaç duyar.

Yaşam kaliteniz semptomlarınıza ve tedaviye ne kadar iyi yanıt verdiğinize bağlı olacaktır. MS hastalığı nadiren ölümcül olan, bir anda seyri değişebilen bir hastalıktır. Ancak MS hastalarının çoğu sakat kalmadan hayatını normal bir şekilde devam ettirip tamamlayabilir.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.
ortalama puan: 4,19 , 26 oy

Источник: //getappvice.com/tr/ms-hastaligi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi