Mutlu Çocuğun Sırrı

Mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmenin sırları

Mutlu Çocuğun Sırrı

Bilim İnsanlarına Göre Başarılı Çocuklar Yetiştiren Ailelerin 13 Ortak Özelliği!

Günümüzde başarı algısı genellikle sınavlardan yüksek notlar almak, çok para kazandıran bir meslek sahibi olmak gibi kavramlar üzerine yoğunlaşmış olsa da başarı asla böyle kalıplar içine sokulabilecek bir şey değildir.

Her anne baba çocuğunun okulda başarılı olmasını, beladan uzak durmasını ve büyüyünce de iyi bir hayat yaşamasını ister.

Elbette iyi ebeveynler olmanın bir tarifi olamaz fakat bazı psikolojik araştırmalar çocukların başarılı olmalarını öngören birtakım faktörler ortaya koyuyor.

Tabi ki bunların çoğu da anne babadan ve çocuklarını nasıl yetiştirdiklerinden başlıyor.

 1. Çocuklarına ev işleri yaptırıyorlar.

Stanford Üniversitesi eski dekanı Julie Lythcott-Haims’e göre çocuklar iş yaptıklarında hayatın bir parçası olmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini anlıyor ve gelecekte meslek sahibi olduklarında çalışma arkadaşlarıyla daha iyi işbirliği kurup daha empatik bireyler oluyorlar.

 1. Sosyal beceriler öğretiyorlar.

Pennsylvania State University ve Duke Üniversitelerinin 20 yıl süren ve 700 çocuk ve genci kapsayan ortak araştırmasına göre, anaokulundayken sosyal becerileri olan öğrenciler; daha yardımsever, problem çözme yeteneği gelişmiş yetişkinler oluyor ve üniversite bitirip 25 yaşında meslek sahibi oluyorlar.

 1. Çocuklarından beklentileri daha yüksek oluyor.

2001 yılı doğumlu 6600 çocukla yapılmış bir araştırmadan edindiği veriler sayesinde, Kaliforniya Üniversitesi profesörü Neal Halfon ve çalışma arkadaşları, ebeveynlerin beklentilerinin çocukların gelecek başarıları üzerine çok büyük bir etkisi oluğunu ortaya çıkarttı.

 1. Çocukarıyla sağlıklı ilişkiler kuruyorlar.

İllinois Universitesi araştırmalarında boşanmış veya birlikte olmaları fark etmeksizin; çatışmaların ve tartışmaların olduğu bir ailenin parçası olan çocukların olmayan çocuklara göre çok daha az başarı elde ettikleri görülmüş.

 1. Kendileri de daha yüksek eğitim seviyelerine sahip.

Michigan Üniversitesi’nden psikolog Sandra Tang’in 1998-2007 arasında anaokuluna gitmiş 14000 çocuk üzerinde yaptığı araştırmaya göre, genç anne olan kadınların çocuklarının üniversiteye gitme oranları çok düşük. Eğitim almış anneler ise çocuklarını daha çok o yönde etkiliyorlar.

 1. Çocuklarına matematiği erken yaşta öğretiyorlar.

Matematiği erken öğrenen çocuklar okulda hem matematikte hem de okumayı öğrenmede daha başarılı oluyor.

 1. Çocuklarıyla sağlam ve hassas bir ilişki geliştiriyorlar.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, hassas bir şekilde bakılan ve özen gösterilen 0-3 yaş arası bebeklerin gelecekte özellikle akademik anlamda daha başarılı oldukları gözlendi. Çocuklarına özen gösteren ve onlardan gelen isteklere zamanında ve uygun bir dille cevap veren bireyler daha özgüvenli çocuklar yetiştiriyorlar.

 1. Stres seviyeleri çok daha düşük.

Özellikle çalışan annelerin çocuk bakımı ve iş hayatı arasında kaldıkları zaman yaşadıkları stres çocuklarını da olumsuz yönde etkiliyor. ‘Duygusal bulaşıcılık’ adı verilen psikolojik fenomen bu durumu büyük ölçüde açıklıyor; yani çocuklar çevrelerindeki ruh hallerinden etkilenip aynı duygulara kapılabiliyor.

 1. Başarısızlıktan kaçınmak yerine, gösterilen çabaya değer veriyorlar.

Çocukların başarının kaynağının ne olduğunu düşünmeleri de sonuçta elde ettikleri başarıyı etkiliyor.

 Stanford Üniversitesi’nden psikolog Carol Dweck uzun yıllar boyu sürdürdüğü araştırmalar sonucu başarıya iki şekilde yaklaşıldığını keşfetti.

Bunları sabit veya gelişimci zihniyet olarak ikiye ayıran Dweck, gelişimci zihniyette başarısızlığın bir zeka eksikliği olarak görülmesi yerine ilerlemeye yönelik bir sıçrama ve gösterilen bir emek olarak algılandığını açıklıyor.

 1. Başarılı çocukların anneleri genellikle çalışan anneler.

Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi annelerin ev dışında bir işe sahip olmasının çocukların üzerinde gözle görülür bir etkisi var. Çalışan annelerin kız çocukları çalışmayan annelerin çocuklarına göre daha uzun süre okuyor, daha yüksek mercilerde çalışıyor, erkek çocukları ise hem çocuk bakımına hem de ev işlerine daha çok vakit ayırıyor.

 1. Daha yüksek bir sosyo-ekonomik seviyeye sahipler.

Yine Stanford Üniversitesi’nin araştırmasına göre düşük gelir seviyesi ve daha iyi gelir seviyelerine sahip ailelerin çocuklarının arasındaki başarı oranı farkı yaklaşık %30 – %40 civarında ve üzücü bir şekilde büyük.

 1. ‘Otoriter’ veya ‘fazla serbest bırakan’ aileler olmak yerine ‘saygı uyandıran’ ebeveynler olmayı tercih ediyorlar.

Kaliforniya Üniversitesi gelişim psikoloğu Diana Baumride tarafından ilk 1960’ta yayınlanan araştırmaya göre anne babalar bu üç kategoriye ayrılıyor. Saygı uyandıran ebeveynler olmayı tercih eden ailelerin çocukları ise otorite tarafından bastırılmış hissetmek yerine buna saygı duymayı öğreniyorlar.

 1. Çocuklarına ‘dayanıklılığı’ öğretiyorlar.

2013 yılında, Pensilvanya Üniversitesi’nden psikolog Angela Duckwort’un başarıya götüren bir kişilik özelliği olarak tanımladığı ‘dayanaklılık’; çocuklara uzun dönem hedefler belirlemeyi ve yaşamak istedikleri geleceğe giden yolda kendilerini adayabilmeyi öğretiyor.

Kaynak: Businessinsider

Okumayı ve Öğrenmeyi Sevmesini Sağlayın!

Bildiğiniz gibi, çocuk en önemli eğitimini ailede alır. Bu nedenle ona öğretmeniz gereken ilk şeylerden bir tanesi okumayı ve öğrenmeyi sevdirmek olmalıdır.

Çünkü çocuğunuzu ne kadar iyi okullara gönderdiğinizin, kaç tane özel hoca tuttuğunuzun ya da kitapları için ne kadar para harcadığınızın burada pek bir önemi yoktur. Belki istediği her kitabı satın alıyorsunuz, belki bulunduğunuz bölgenin en iyi okulunda okumasını sağlıyorsunuz.

Ancak ona kitap aşkının ne demek olduğunu öğretemezseniz, bütün bunlar hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden daha bebekliğinden başlayarak ona kitapları sevdirmek için var gücünüzle çaba harcamalısınız.

Evet, bazı çocuklara okumayı ve öğrenmeyi sevdirmek diğerlerine göre çok daha zor olabilir. Ama yeterince çaba harcadığınızda bunu önünde sonunda başaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Eğlenceli oyunlarla, kitap okuma yarışmalarıyla, ilgisini çeken konularda yapacağınız araştırmalarla, onun hayatı boyunca öğrenme meraklısı bir birey olmasını sağlayabilirsiniz.

Uzun lafın kısası; başarılı çocuk yetiştirmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey ona kitapları ve öğrenmeyi sevdirmek olmalıdır!

Kendisine Doğru Yapacağı Keşif Yolculuğunda Yanında Durun!

Ona tutkularının peşinden gitmeyi öğretin. İsteklerinin, yeteneklerinin ve hayallerinin farkına varmasını sağlayın. Kendi isteklerinizin onun hayatını etkilemesine izin vermeyin.

Mesleğinizin, yaşantınızın, hobilerinizin ona ilham kaynağı olması için uğraşmayın. Bırakın, kendi tutkularını bulabilsin.

Gerçekten ne istediğini, nelerin ona keyif verdiğini ve hayatını nasıl bir insan olarak sürdürmek istediğini düşünmeyi öğrensin.

Küçük yaştayken ona plan yapmayı, ne istediğine karar vermeyi ve istemediği takdirde hiçbir şey yüzünden kararından vazgeçmemeyi öğretin. Düşüncelerini korkmadan ifade edebilsin.

Yeri geldiğinde size karşı çıkıp; “hayır, ben diğer yoldan gitmeyi tercih ediyorum” diyebilsin. Uzun lafın kısası, onun kendisine doğru yapacağı keşif yolculuğunda önünde ya da arkasında durmayın.

Her halükarda yanında durun ve bunu ona da hissettirin.

Ona Mutluluğu Öğretin!

Evet, gerçekten başarılı çocuklar yetiştirmek istiyorsanız onlara mutluluğu öğretmelisiniz. Hayattan keyif almayı, umutlu olmayı, insanlara yardım etmeyi ve yaşamı sevmeyi aşılamalısınız.

Çünkü bir insanın mutluluğun gerçekten ne demek olduğunu bilmesi, zaten başarıyı garantilemiş olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle, her hareketinizle çocuğunuza örnek olmalısınız.

İnsanlara karşı davranışlarınızla, işinize bakış açınızla, komşularınızla olan ilişkilerinizle, eşinizle olan konuşma tarzınızla, kısacası hayattaki duruşunuzla ona sevginin, mutluluğun ne demek olduğunu göstermelisiniz. Çünkü mutlu çocuklar başarılı çocuklar demektir.

Hayata umutla bağlı olan, ailesinden gördüğü gibi zorluklar karşısında güçlü durabilen ve gülüşleriyle etraflarına ışık saçan çocuklar demektir. Kaldı ki bu dünyada mutluluğun hiç zorlanmadan öğretilebileceği varlıklardır çocuklar.

 • çocuk psikolojisi
 • mutlu çocuk

Источник: http://www.akilogretmeni.com/mutlu-ve-basarili-cocuk-yetistirmenin-sirlari/

Daha mutlu çocuklar nasıl yetiştirebilirsiniz?

Mutlu Çocuğun Sırrı

17 Haziran 2019 Pazartesi

'Dr. Maria Montessori'nin el kitabı' adlı kitabında daha mutlu çocukların nasıl yetiştirilebileceği hakkında öneriler veren Dr. Maria Montessori, çocukların hayatında yapılan birtakım pozitif değişikliklerin onları daha mutlu ettiğini açıkladı. İşte o değişiklikler…

Çalışma ortamını organize etmek

Çocuk eğitimi konusunda uzman olan Dr. Maria Montessori, sınıf ortamının çocukları araştırmacı ve meraklı olmaya teşvik edici, amaçlarına uygun bir şekilde çalışabilecekleri bir ortam şeklinde olmalı diyor.

Amaçlarına uygun olarak çalışmak çocukları daha pozitif ve yaptıkları şeyden tatmin olan bireyler yapar

Montesorri’nin kendi sınıfları, çocukların kendi yanlışlarını bulabileceği ve yanlışlarını kendilerinin düzeltebileceği bir ortam olarak tasarlanmış. Yani bir öğretmenden destek almalarına gerek yok. Buna örnek olarak verilebilecek şey ise puzzle.

Puzzle’da bütün parçalar birbirine uyacak şekilde tasarlandığından çocuklar, puzzle yaparken öğretmenlerine danışmak zorunda kalmıyorlar. Bu Montessori’nin sınıf düzeninin bir özeti olarak görülebilir.

Çocuklar onun sınıfında öğretmeni memnun etmek yerine kendilerini geliştirmeye o daklanıyor ve bu da onlara belirli bir amaca sahip olmanın ne demek olduğunu göstererek mutlu ediyor.

ÇOCUKLARI MUTLU ETMENİN YOLLARI

Özgürlük

Çalışma ortamına uygun bir şekilde hazırlanmış bir sınıfta çocuklar ne hakkında çalışacaklarını özgür bir biçimde seçebiliyorlar. Çoğu okulda yapılanın aksine çocuklar aynı anda aynı konu için çalışmıyor.

 Kitabında “Çocukları başkalarını rahatsız etmediği sürece çalışırken özgür bırakıyoruz” diye belirten Montessori, çocuğun kurduğu ilişkilere de çok gerekli olmadıkça müdahale etmekten kaçınılması gerektiğini de ekliyor.

 Montessori ayrıca belirli bir amaç ve seçenekler sunulduğunda çocukların asilik eğilimi göstermediğini de belirtiyor. Bu da çocuğu daha mutlu ediyor ve karakterlerinin gelişimine katkı sağlıyor.

Mutluluk kavramı

Mutluluğun kesin bir tanımı olmamasına rağmen özerklik, yeni yetenekleri geliştirme ve başka insanlarla iletişim kurma gibi kavramların –ki bunlar da Montessori’nin sınıflarında özellikle vurgulanıyor- mutlulukla yakından ilişkisi olduğu söyleniyor. Kendisi ayrıca kişisel seçim özgürlüğünün de insan genelini mutlu ettiğini belirtiyor.

Özgürlüğün mutluluk için esas olduğu fakat çok fazla özgür olmanın ve limitsiz seçenek olmasının da aslında mutluluğu engellediği belirtiliyor. Burdan çıkarılabilecek sonuç ise mutluluğu besleyen şeyin 'Sınırları olan özgürlük' kavramı olması.

 Bu konuda çocuklar açısından şöyle bir örnek verilebilir: Çocuklar sınıfta istedikleri gibi dolaşma ve istedikleri yere oturma özgürlüğüne sahip olabilir fakat çocukların sınıfta koşma ve başkalarının işine saygısızlık etme hakları olamaz.

Ya da tüm gün matematik çalışıp okuma yapmama gibi bir şey yapamazlar. Bu gibi noktalarda öğretmenleri de onlara doğru seçimler yapmaları için rehberlik edebilir.

 Bu da demek oluyor ki çocukların kendilerini ifade etmeleri için özgürlükleri her daim olmalı fakat başkalarını rahatsız etmeye varacak kadar da özgürlük sakıncalı.

BAŞARILI ANNE BABA NASIL OLUR?

Peki bunları evde nasıl uygulayabilirsiniz?
 

Odasını çalışma için uygun bir mekan haline getirebilirsiniz

Çocuğunuzun odasını onun yaratıcılığını ortaya çıkaracak ve konsantrasyonunu güçlendirecek bir şekilde hazırlayın.

Yaramazlık yapıyorsa belirli bir amacı olacağı görevler edinmesini sağlayın

Örneğin size yemek hazırlarken yardım etmesini isteyebilirsiniz. Bu, onun yaptığı işten tatmin olmasını sağlar ve benlik algısının geliştirmesine yardımcı olur.

Bir adım geri durmasını bilin

Çocuğunuza bir şeyi yapmamasını söyleyeceğiniz zaman ya da başkasıyla olan bir tartışmasına müdahale edeceğinizde 'bu gerçekten gerekli mi?' diye bir düşünün veya bunun yerine çocuğunuzun sorunu kendi kendine çözmesi için ona gereken özgürlüğü tanıyın.

 Çocuklara özgür olabilecekleri fırsatlar vermek ve belirli bir amaç uğruna çalışmalarını sağlamak onları mutlu eder. Bu tarz çalışmaları en çok zaman harcadıkları okullarında yapabiliyorlarsa bu gerçekten onlar için iyi bir fırsattır.

Fakat eğer böyle bir imkanları yoksa evde bu tarz ortamları sağlayabilirsiniz.  

Harvard'lı uzmanlara göre iyi çocuk büyütmenin 6 sırrı

+6Birlikte daha fazla zaman geçirin.Çocuğunuzla yaptığınız tüm iletişim disiplinden ibaretse, o zaman bu çabalarınız asla sonuç vermeyecektir. Çocuğunuzla, güvenilir bir ilişki kurmaya çalışın. Çocuklarınızla sohbet edin, oyunlar oynayın, bir yere seyahat edin. Ve elbette, onları ne kadar çok sevdiğinizi göstermeyi unutmayın. Bu, onlara sevgi ve saygının ne olduğunu gösterecektir. Bu duyguları çevresindeki diğer kişilerle paylaşabilecek ve iyi, saygılı bir birey olmasına yardımcı olacaktır. Kaynak: brightside.me

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/ebeveynlik/haber/1065280-daha-mutlu-cocuk-yetistirmenin-sirlari-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть