Mutluluk genetik çıktı!

içerik

Mutlulukla ilgili psikolojik araştırmalar

Mutluluk genetik çıktı!

Mutluluğu vücudumuzun neresinde hissederiz, mutluluk genetik kodlarımızı nasıl etkiler,
mutluluk neden yaşa göre değişir…

Uplifers olarak mutluluk konusunda son dönemde yapılmış 10 yeni psikolojik araştırmayı
derledik:

1. Mutluluk tüm vücudu harekete geçiriyor

Sanılanın aksine duygular sadece zihinde yaşanmıyor, her biri bedende bir yerle ilişki
kuruyor.

Finlandıyalı araştırmacılar, yaptıkları son araştırma sayesinde farklı duyguların vücuttaki 701 farklı noktayı etkilediğini tespit etti ve bu etkinin vücudun hangi bölgelerinde azalıp hangi bölgelerinde arttığını renklendirilmiş haritalarla göstermeyi başardı.

Buna göre sarı en yüksek etkiyi simgeliyor, arkasından kırmızı geliyor. Siyah hiçbir şey hissedilmediğini gösterirken mavi tonlar vücuttaki etkinin gittikçe azaldığını gösteriyor. Yapılan bu çalışmaya göre mutluluk, bölgesel olarak azalıp çoğalmakta birlikte vücudun tamamını etkiliyor.

Mutluluk, vücudun tamamını etkiliyor.

2. Mutluluk genetik kodları değiştiriyor

Mutluluk sadece insana kendisini iyi hissettirmekle kalmayıp aynı zamanda vücuda da faydalı.

Yapılan son bir araştırma, enfeksiyon hastalıkları ve vücudun yabancı materyallere karşı savunmasının hücre için genetik ifade sayesinde olduğunu ortaya koydu.

Daha mutlu insanlarda ise virüs karşıtı genlerin daha güçlü olduğu tespit edildi. İyi şeyler yapmak ve iyi hissetmek bizleri mutlu ederken aynı zamanda genlerimiz için de faydalar sunuyor.

3. İnsanlar doğru şeyi yaptıklarında daha mutlu oluyor

Dünyanın birçok yerinde ekonomik krizle yüzleşen insanların mutluluğu ne oldu? İşsizlik, parasızlık, umutsuzluk ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir kabusun içindeyken yaşanan kontrol kaybıyla nasıl başa çıktılar? El birliği yaparak.

Dışa dönük davranmak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.

ABD’deki 255 şehirden alınan verilere göre birbirleri için ufak iyilikler yaparak birlik olmayı başaran topluluklar daha mutlular. Sosyal sermayenin her zaman üretici bir etkisi var. İnsanlar doğru şeyi yaptıklarında daha mutlu oluyor.

4. Dışa dönük davranın – öyle olmasanız bile

Yapılan son araştırmalara göre içe dönük bir insan olsanız bile dışa dönük davranmak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.

ABD, Venezuela, Filipinler, Çin ve Japonya’dan yüzlerce insanın katılımıyla yapılan bir çalışmaya göre günlük durumlarda dışa dönük tavırlar sergilediklerini söyleyen insanlar, daha pozitif duygular barındırıyor.

Normalde içe dönük olsa bile 10 dakikalığına dışa dönük davranan kişiler ise sonrasında kendilerini daha iyi hissettiklerini söylediler.

5. Mutluluk dijital ortamda bile bulaşıcı

üzerine yapılan en büyük araştırmalardan biri olan ve iki yıl boyunca binlerce paylaşımının incelendiği yeni bir çalışma, online olarak ifade edilen duyguların bulaşıcı olduğunu ortaya koydu. Üstelik pozitif duygular barındıran paylaşımlar, negatif olanlara göre daha güçlü bir şekilde yayılıyor.

6. Yaşlandıkça sizi mutlu eden şeyler değişiyor

Yaş geçtikçe, insanlar günlük şeylerden daha fazla keyif almaya başlıyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma kapsamında, yaşları 19-79 arasındaki 200 kişiye onları sıra dışı şeylerin mi sıradan şeylerin mi mutlu ettiği soruldu.

Çalışma kapsamındaki tüm yaş gruplarında olanlar, hem sıradan hem de sıra dışı şeylerden mutlu olduklarını söyledi. Ancak yaşı daha büyük olan kişilerin günlük sıradan deneyimlerden daha fazla mutlu olmayı başardıkları anlaşıldı.

Örneğin ileri yaşlardaki kişiler, aileleriyle vakit geçirmekten veya parkta yürümekten daha fazla keyif alıyor.

Çocukluk ve ergenlik çağlarında kurulan güçlü ilişkiler, daha mutlu yetişkinler ortaya çıkmasını sağlıyor.

7. Materyalist insanlar neden daha az mutlu oluyor?

Bu sorunun yanıtı çok basit; materyalist insanlar ellerinde olana şükretmek yerine istediklerini elde etmeye odaklandıkları için daha az mutlu oluyorlar. Son dönemde yapılan bir çalışma, materyalist kişilerin daha az şükran duymasının, hayattan daha az tatmin olmalarıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

8. Sosyal bağların gücü

Araştırmalar, kurulan ilişkilerin mutluluğu akademik başarılardan çok daha fazla etkilediğini ortaya koyuyor.

Çocukluk ve ergenlik çağlarında kurulan güçlü ilişkiler, daha mutlu yetişkinler ortaya çıkmasını sağlıyor. Akademik başarıların yetişkinlikte mutlulukla ilişkisi ise çok daha düşük.

Bu da eğitimin, duygusal veya felsefik anlamda mutluluğun ne olduğunu öğretmediğini gösteriyor.

9. Mutluluğa götüren hedefler

Şaşırtıcı belki ama insanlar sıklıkla kendilerini mutlu edecek hedefler konusunda yanılıyor. Yapılan yeni bir araştırma, somutlaşmış hedeflerin soyut hedeflere göre daha fazla mutluluk getirdiğini gösteriyor. Buna göre bir insanı mutlu etmektense, bir insanı somut olarak gülümsetmek, karşısındaki kişiye daha fazla mutluluk veriyor.

10. Sıradan anlardan alınan beklenmedik keyif

Yeni bir araştırma sıradan, gündelik deneyimlerin beklenmedik mutluluklar getirebildiğini söylüyor.

Çalışma kapsamında 135 öğrenciden bir zaman kapsülü yapmaları ve içine son dönemde yapılmış bir konuşma, katıldıkları son organizasyon, yazı yazıkları bir parça kağıt ve en sevdikleri üç şarkının ismini yazmaları istendi.

Öğrenciler zamanı gelip kapsülü açtıklarında, göreceli olarak gündelik olmasına rağmen, kapsülün içindekilere dair büyük bir merak ve mutluluk hissi duydu.

Kaynak:
Psy Blog

Источник: //www.uplifers.com/mutlulukla-ilgili-mutlaka-takip-etmeniz-gereken-10-yeni-arastirma/

Mutluluk Nedir

Mutluluk genetik çıktı!

Mutluluk kavramı oldukça göreceli bir kavram. Eski çağ filozoflarından günümüze değin çok farklı alanlardan uzmanlar mutluluk nedir sorusuna cevap aramıştır.

İki türlü mutluluk tanımı yapılmaktadır.

 1. Hedonik mutluluk.
 2. Psikolojik mutluluk. Yalnızca hedonik mutluluğu elde etmek bireyi mutlu kılmaz. 

Mutluluk nihai amaçtır.

Başka bir şeyi elde etmek için istenmez. Yani bir insan neden okula gitmek ister. İş bulmak için. Peki neden iş bulmak ister. Para kazanmak için. Para kazanmayı neden arzular. Ailesini geçindirebilmek için… Nihayetinde tüm bunları istemesinin nedeni mutlu olabilmek içindir.

Mutluluk negatif duyguların olmaması değildir. 

Mutluluk hem negatif hem pozitif tüm duyguları dolu dolu yaşamaktır. 7/24 mutlu olamaz insan. Sürekli olarak mutlu olması, gülmesi, neşe içinde olması söz konusu değildir. Negatif duygularımıza karşı duyarsızlaşamayız. Kendimizi iyi tanımamız oldukça önemli. Kırılganlıklarımızı kabul ederek onlarla barışık olmak bizi daha mutlu kılar.

Mutluluk başarı değildir

Mutluluk nedir sorusuna birçok insan büyük çabalardan sonra elde edilen başarı anında ki duygu olarak cevap verir. Oysaki yapılan birçok araştırma başarı elde eden insanların başarısızlık yaşayanlardan daha fazla mutlu olmadığını gösteriyor.

Başarı her zaman mutluluk getirmiyor. Fakat mutluluk başarı getirebilir. Mutluyken insan daha fazla şey öğrenebilir. Yüksek bir motivasyonla işine devam edebilir.

Mutluluk tek beden değildir

Herkesin mutluluk kaynakları birbirinden farklıdır. Bunlardan bazıları şunlar olabilir; doğa, aileyle vakit geçirmek, spor yapmak, iş, müzik… Bireyler kendi mutluluk kaynaklarını kendileri keşfetmeli.

Mutluluk terapi etkinlikleri

Çocuklarla yapılabilecek farklı çocuk terapisi etkinlikleri hazırladım. Bu etkinlikleri bağlantıdan (.pdf) olarak indirebilir ve çıktı alarak uygulayabilirsiniz:

Mutluluk kaynakları: İşte beni hayatta mutlu kılan şeyler

Mutluluk formülü: Burada yaşamdan ze almanın birkaç basit yöntemi var.

Mutluluk hatıraları sandığı: Herkesin bir psikolojik ilk yardım çantası olmalı. İçinde de kendisine iyi gelen birçok şeyin yanında güzel anılar olmalı.

Mutluluk formülü

Elbette herkesin mutluluk kaynakları birbirinden farklıdır. Fakat yol gösterici olabilecek aşağıdaki formül sıklıkla dile getirilir.

Genetik faktörler %50

 • Maalesef mutluluğumuz tamamiyle bizim elimizde değil. Mutluluk yüzde elli oranında genetik faktörlere dayanıyor. Farklı ikiz çalışmalarıyla bu oranlar ortaya konulmuştur.

Demografik nedenler %10

 • Yaşadığımız yer, cinsiyetimiz, eğitim ve maddi durumumuz gibi faktörler mutluluk oranını %10 oranında belirler.
 • Maalesef birçok insan demografik faktörleri değiştirmeye çabalar. Oysaki bunların çoğu elimizde değildir. Ayrıca mutluluk düzeyimiz üzerinde de yüksek bir etkiye sahip değiller.
 • Cinsiyet. Birçok araştırma kadınlar ve erkekler arasında mutluluk düzeyleri açısından kayda değer bir farklılık ortaya koymamıştır. Fakat depresyon gibi psikolojik hastalıklar kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun fizyolojik ve toplumsal etkileri bulunmaktadır.
 • Medeni hali. Yapılan araştırmalar tutarlı bir biçimde evli insanların mutluluk düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Fakat bu oran çok yüksek değildir. Evli insanlara yaşamı sürdürme amacı verebilir eş ve çocuklar. Yalnızlık isebirçok psikolojik hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Elbette kötü giden bir evlilik bireyin mutluluk seviyesini düşürebilmektedir. Boşanan kadınların, boşanan erkeklerden daha düşük seviyede mutlu oldukları ortaya konmuştur. Bunda boşanmış kadınların sosyo-ekonomik düzeyleri rol oynamaktadır.

Amaçlı davranışlar %40

 • İyimser olmak, olumlu düşünme, şükran duyma (olumlu olanları fark etmek), affetmek, spor yapmak, kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmak…gibi olumlu duygu ve davranışlar.
 • Yapılabilecek olan amaçlı davranışlardan biriside şükran günlükleridir. Birey haftada üç defa hayatında şükran duyduğu şeyleri not eder. Bunlar oldukça küçük şeyler olabilir. Örneğin; çok şükür arkadaşım telefon etti, karnım doydu…

Mutluluk – İnsan devamlı mutlu olabilir mi?

7/24 mutlu olabilmek söz konusu değildir. Aynı günün içerisinde de bireyin mutluluk seviyesi inip çıkabilir. İnsanların en mutlu olduğu vakitlerden birisi sabah uyandığı vakittir. Birey umut dolu olarak uyanabilir.

Mutluluk düzeyimizin dalgalanması normal bir süreçtir. Bunun psikolojik olduğu kadar fizyolojik nedenleride bulunur. Örneğin; yemek yedikten sonra kendimizi daha mutlu hissederiz.

Para mutluluk getirir mi?

Bu soru özellikle ülkelerin mutluluk düzeyleri karşılaştırılırken gündeme gelir. Büyük ölçüde kişi başına düşen geliri yüksek olan ülkelerin mutluluk düzeyide yüksek görülmektedir. Örneğin, İskandinav ülkeleri mutluluk düzeyleri en yüksek olan ülkelerdir.

Fakat kimi ülkeler bu eğilimin dışında duruyor. Örneğin; Japonya’nın kişi başına düşen geliri Çin’den kat ve kat yüksek olmasına rağmen mutluluk düzeyleri hemen hemen eşittir.

Geliri oldukça düşük olan Meksika gibi Güney Amerika ülkelerinde ise mutluluk düzeyleri daha yüksektir.

Yakından yapılan incelemeler şu sonuçları ortaya koyuyor. Temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra elde edilen gelir bireyin mutluluk düzeyini çok fazla etkilemiyor.

Eğer kişi barınma ve yaşamını idame ettirecek gıdayı elde etmekte güçlük çekiyorsa mutlu olmasını beklemek çok gerçekçi olmaz.

Fakat zenginlerin daha da zenginleşmesi mutluluk düzeyleri üzerinde pek etki yaratmıyor.

Öyleyse mutluluk düzeyini etkileyen diğer veriler nelerdir? Dünya Mutluluk Veri Bankası (World Database of Happiness) şu faktörleri ortaya koyuyor.

 1. Milli gelir
 2. Vatandaşlık hakları
 3. Özgürlük (ekonomik, politik, bireysel)
 4. Eşitlik (kadın / erkek, gelir)
 5. Toplumsal çeşitlilik (göçmenler, tolerans)
 6. Eğitim

Örneğin; piyangodan büyük ikramiye kazananlar başlangıçta büyük bir mutluluk yaşasalar bile çok kısa sürede hedonik adaptasyon yaşarlar. Yani önceki mutluluk düzeylerine geri dönerler. Hatta paranın yaşattığı stres ve sosyal baskılar nedeniyle birey eskisine oranla daha bile mutsuz olabiliyor.

Mutluluk ve psikolojik iyi oluş 

Kişinin iyi ve kaliteli bir yaşam sürüp sürmediğini belirleyen kriterler tespit edilmiştir.

Fiziksel / biyolojik iyi oluş

Sağlıklı olmak sadece hasta olmamak değildir. Değer üretebilmek ve sosyal ilişkilerimizin iyi olmasıda önemli.

Sosyal iyilik hali

 • Topluma kendini ait hissetme
 • Güvende hissetme
 • Değer kazanma
 • Sosyal ilişkilerin iyi olması
 • Sarılmak bireye mutluluk verir. Evcil hayvan besleyerek onlarla iletişim içinde bulunmak da mutluluk düzeyini artırır.

Psikolojik / Duygusal iyi oluş

Ruh sağlığımızın genel olarak nasıl olduğu önemli. Birey sürekli kaygılı, evhamlı, depresif olabilir ya da mutlu olabilir.

Maddi / Finansal iyi oluş

Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz, iş güvenimizin olması iyi oluşumuzu etkiler.

Manevi iyi oluş

Bu herhangi bir dine inanmak ve bu dinin gereği olan ritüelleri ve ibadetleri yerine getirerek karşılanabilir. Veyahut da hayatta anlam ve amaç bulmakla da ilgili olabilir. Yaşamda anlam ve amaç bulmak insan psikolojisi üzerinde derin bir etki yaratır.

Çevresel iyilik hali

 • Doğadan kopmamak, çevreyi korumak, diğer canlılara da yaşam hakkı tanımak …
 • Yapılan araştırmalar düzenli yürüyüş yapmanın hafif düzeyde depresyonu olan bireylerde anti-depresanlar ve psikoterapi kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Entellektüel iyi oluş

 • Meraklı olmak
 • Yeni bir şeyler öğrenmek
 • Yeni yerler görmek
 • Kitap okumak
 • Kendimize her gün bir şeyler katmak

Kariyer iyi oluş

 • Üretken olmak, çalışmak
 • Ortaya koyduğumuz ürünlerden gurur duyabilmek

İletişim ihtiyacı

Barınma, beslenme gibi fiziksel ihtiyaçlarımızın dışında psikolojik ihtiyaçlarımızda bulunmaktadır. Psikolojik ihtiyaçlarımızın en önde geleni ilişki ihtiyacıdır. İnsanlarla derin, doyurucu ve sağlıklı iletişim içinde olmak bizim için bir ihtiyaç.

Güven. İnsanlara olan güvenimizi kaybettiğimizde umudumuzu da büyük ölçüde yitiriyoruz. Oysaki mutlu olmak bir anlamda umutlu olmaktır. Mutluluk düzeyi yüksek olan İskandinav ülkelerinde insanların birbirine olan güveninin de yüksek olduğu görülmüştür.

İki temel ilişki tarzımız bulunuyor; besleyici ve zehirleyici ilişkiler. Besleyici ilişki tarzına sahip insanlarla birlikte vakit geçirdiğimizde motivasyonumuzu artırır, bizi duygusal ve sosyal olarak beslerler. Yanlarından mutluluk düzeyimizi artırmış olarak ayrılırız.

İlginizi çekebilir: Başkalarını affetmek, kendini affetmek

Birey doyurucu bir ilişki içerisinde iken yaşanılan bir ihlal sonrasında büyük bir güven kaybı yaşanabilir. Bu durumda pozitif psikolojinin başlıca konularından biri olan affedicilik gündeme gelebilir. Affetmek hayata uygulaması en zor, kimi zaman ise imkansız olan erdemlerden bir tanesidir.

Zehirleyici ilişkiler. Bazı insanlar ise zehirleyici ilişki tarzına sahiptir. Duygusal vampirler de denilen bu insanların yanından ayrıldığımız zaman kendimizi kötü hissederiz.

Zehirleyici ilişki tarzına sahip bireylerin özelliklerinden bazıları şunlardır; kibirli, aşağılayıcı, küçümseyici ve önyargılı.Uzun vadede zehirleyici kişiler mutsuz olurlar.

Zira başkalarına yardımcı olmak da kişiye mutluluk verir.

Türkçe’de mutluluk ifadeleri

 • Abat olmak
 • Gözü gönlü açılmak
 • İçi açılmak
 • Afiyette olmak
 • Ağzı kulaklarına varmak
 • Asudelik
 • Bahtiyarlık
 • Başı göğe ermek
 • Bayram etmek
 • Berhudar olmak
 • Devletli
 • Zeten dört köşe olmak
 • Dünyalar birinin olmak
 • Göbek atmak
 • Gözlerinin içi gülmek
 • Yüzü gülmek
 • İçi içine sığmamak
 • Keyfi yerinde olmak
 • Müteleziz olmak
 • Ruhunda güneş açmak
 • Mesut olmak
 • Sevinçten uçmak
 • Mesrur olmak
 • Şad olmak
 • Yüzünde güller açmak

İlginizi çekebilir: Mutlu çocuk yetiştirmenin sırları

Mutluluk nedir hakkında paylaşmak istedikleriniz varsa lütfen yazın.

Источник: //tuba-aydin.com/mutluluk/

Mutluluğun genetik olduğu ortaya çıktı

Mutluluk genetik çıktı!

Mutluluğun genetik olduğu sonucuna demografik özellikler bakımından aynı olan insanların mutluluk düzeyleri arasındaki farklılıkları araştıran Minnesota Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ulaştı.

Yüzde 48’i genlerimizden

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, ilginç araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Minnesota Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tek yumurta ikizi olarak doğup, bebekken birbirlerinden ayrılan ve farklı aileler tarafından büyütülen kişileri takip ettiler.

Genetik olarak birbirlerinin kopyası olup farklı çevrelerde yetişmiş bu bireyler, ki böyle ikizler sosyal bilimciler için bir hazine kıymetindedir, genetik ve çevre faktörlerini birbirinden ayrı olarak analiz etmeye çok büyük imkan sağlıyor.

Bu araştırmacılar, herhangi bir andaki mutluluğumuzun şaşırtıcı bir oranda -yaklaşık yüzde 48- genlerimizden geldiği sonucuna vardılar. Bunu öğrendikten sonra, ruh halinizin kötü olduğu zamanlar için sakın anne-babanızı suçlamayın!”

Yüzde 40’ı olaylara bağlı

Mutluluk düzeyimizi belirlemede genler yaklaşık yüzde 50 rol oynuyorsa, diğer yüzde 50’lik rolü oynayan faktörler nelerdir?

Sosyal bilimcilere en kapsamlı verileri sağlayan Chicago Üniversitesi tarafından yapılan General Social Survey (Genel Sosyal Araştırma/Anketi) ile dünyada mutluluk üzerine yapılan birçok araştırmayı inceleyen Psikolog Mehmet Başkak, şöyle devam ediyor:

“Tek seferlik olayların -hayal ettiğiniz işi bulmanız ya da piyango çıkması gibi- aradığımız mutluluğu daimi olarak getireceğini düşünmek çok mantıklı görünüyor. Araştırmalar da münferit olayların mutluluğumuzun büyük bir kısmı üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor, yaklaşık yüzde 40 kadar.

Fakat münferit olaylar mutluluk düzeyimiz üzerinde önemli oranda rol oynasa da bu olayların etkisi kısa süreli oluyor.

İnsanlar maaşlarına yüksek bir zam gelmesi gibi büyük değişikliklerin kendilerini daimi olarak daha mutlu edeceğini varsayıyorlar. Ama durum öyle değil.

Büyük hedeflerinizi gerçekleştirmek için yıllarca çok çalışmanız gerekebilir ve harcadığınız çaba sonuç vermiş de olabilir ama hedeflerinize ulaştığınız anda oluşan mutluluk birkaç ay sonra kayboluverir.

O nedenle mutluluğunuzun büyük, tek seferlik olaylara bağlı olduğunu düşünmeyin. Büyük bir başarı ya da prestijli bir iş daimi mutluluğun sırrı değildir.

Özet olarak, kişilerin mutluluğunu yüzde 48 oranında belirleyen genetik faktörlerdir. Yüzde 40’a kadar belirleyici olan yakın zaman önce olmuş olan olaylardır fakat bunların etkisi uzun sürmez.”

Yüzde 12’si inanç, aile bağları ve arkadaşlık

Mutluluk seviyemiz üzerinde etkili olan yaklaşık yüzde 12’lik role sahip başka faktörler kalıyor geriye. Psikolog Başkak, bunu değerlerimizle açıklıyor.

“Bu oran fazla büyük görünmeyebilir ama sevindirici olan şu ki bu yüzde 12’yi kendi kontrolümüz altına almamız mümkün. Belli bir oranın genetik olduğu ve bir şekilde kontrolümüz altında olmadığı bilgisinden yola çıkarak inanç, aile bağları, toplumsal ilişkiler ve iş dört temel değer olarak mutluluğa giden en kesin yollar olarak karşımıza çıkıyor.

Bu dört temel faktörden ilk üçü tartışma götürmez öğeler. Emprik kanıtlara göre inanç, aile bağları ve arkadaşlık ilişkileri mutluluğu arttırıyor.”

Çok para mutlu etmiyor

Ekonomistler, yaptıkları araştırmalarda paranın gerçekten ihtiyaç sahibi insanların günlük hayatlarında yaşadıkları sıkıntılara çare olduğu sürece -mesela yeteri kadar yiyeceğinin olması, yaşayacak bir yerinin olması ya da çocuğunu doktora götürebilme imkanının olması gibi- onları daha mutlu ettiği sonucuna ulaşmışlar. Nobel ödülü sahibi psikolog Daniel Kahneman gibi araştırmacılar da insanların bir kez ortalama orta-sınıf gelir düzeyinin birazcık üstüne çıktıktan sonra, sonradan çok büyük finansal kazanımları olsa da, bunun mutluluk düzeylerinde bir artışa sebep olmadığı sonucuna varmışlar.

Psikolog Başkak, “Sevindirici olan şu ki fakirlik büyük mutluluk getirebiliyorken, yüksek gelir tek başına bunu garanti etmiyor” diyor.

Hayatlarının geri kalan kısmında lüks içinde yaşamalarını sağlayacak yüklü miktarda bir para beklenmedik bir şekilde ellerine geçse bile, Amerikalı’ların yaklaşık 3/4’ü işlerini bırakmayacaklarını söylüyorlar.

Böyle bir durumda, eğitim seviyesi ve gelir düzeyi daha düşük olan ve daha az prestijli işlerde çalışanlar daha çok işlerine devam etmeye meyilliyken, elitler daha çok parayı alıp, kaçacaklarını belirtiyor.

Kadınlar mı daha mutlu erkekler mi?

Psikolog Başkak’ın verdiği bilgiye göre, yıllar boyu yaptıkları araştırmalarda, bilim insanları kadınların erkeklerden daha mutlu olduğu sonucuna vardılar. Fakat en son yapılan araştırmalar iki cinsiyet arasındaki farkın azaldığı, hatta durumun tersine dönmüş olabileceğini ortaya koyuyor.

Özellikle muhafazakar kadınların yüzde 40’ı “çok mutlu” olduklarını söylüyorlar. Bu kadınlar muhafazakar erkeklere göre bir miktar daha mutlu, liberal kadınlara göreyse ciddi derecede daha mutlular.

Bütün bu gruplar arasında, en mutsuz grup liberal erkekler, bu erkeklerin sadece 1/5’i kendisini “çok mutlu” görüyor.

Sağ ve sol beyin testi: Beyninizde hangi lobu daha iyi kullanıyorsunuz?

Источник: //indigodergisi.com/2016/06/mutlulugun-genetik-oldugu-ortaya-cikti/

Mutluluk Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Psikolojik Araştırma

Mutluluk genetik çıktı!

Finlandiyalı araştırmacılar 701 katılımcıdan kızgınlık, korku, iğrenme, mutluluk, üzgünlük ve sürpiz gibi hisleri vücutlarında nerelerinde hissetiklerini boş vücut çizimlerinde boyamalarını istediler ve sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı. Sarı duygularımızı en yoğun hissettiğimiz bölgeyi gösterirken, kırmızı daha azı, siyah hissizlik, mavi ve açık mavi ise çok düşük aktiviteyi gösteriyor.

İlginç olan ise insanlar mutlu hissettiğinde tüm vücutlarında aktivite olduğunu belirtmeleri. Belki de mutluluk bizi hayat için harekete geçiren bir şey!

Kızgınlık Korku İğrenme Mutluluk Üzgünlük Sürpriz

2. Mutluluk genetik kodumuzu değiştiriyor

Başkalarına yardım ederek mutlu olan insanların, antikor ve antiviral genleri daha etkin çalışıyor. Bu da başkalarına yardım eden insanların daha etkin çalışan bir bağışıklık sistemleri olduğu anlamına gelebilir!

3. Sosyal yardımlaşma insanları zor zamanlarda da mutlu ediyor

Amerika’da 2009 krizinden sonra birçok ailede hem anne hem de baba işsiz kaldı, borçlar arttı ve her haneye daha az para girmeye başladı.

Peki aileler bu çöküşle nasıl başa çıktılar? Amerika’da 225 aile ile yapılan bir araştırma gösteriyor ki, zor zamanlarda birbirlerine destekte bulunan mahallelerin mutluluğu (örn.

birbirine borç veren, birbirinin çocuklarını kollayan) diğerlerine göre daha yüksek. Yani, sadece finansal kapital değil, sosyal kapital de insanları mutlu ediyor.

4. İçe dönük olsanız da dışa dönük davranın

Amerika, Venezuela, Filipinler, Çin ve Japonya’da yapılan bir araştırmada, içe dönük ve dışa dönük kişilik tipindeki insanlardan bulundukları ortamda 10 dakika boyunca dışa dönük davranmalarını ve sonrasında nasıl hissettiklerini tarif etmeleri istendi. Sonuçlar gösterdi ki katılımcılar sadece 10 dakika boyunca dışa dönük davransalar bile sonrasında ruh durumlarını daha pozitif sözcüklerle tanımlıyorlar.

5. Mutluluk Internet’te de bulaşıcı!

’un milyonlarca kullanıcının duygularını manipüle ettiği için tüm Dünya’da oldukça eleştirilen araştırmasının sonuçları gösteriyor ki, hem mutluluk hem de mutsuzluk online mecrada bulaşıcı.

Hatta ve hatta, mutlu etkileşimler mutsuzlardan daha çabuk ve hızlı yayılıyor.

Bu, şu anlama geliyor: sayfanızda mutlu içerikler paylaşan arkadaşlarınız daha çok ise, sizin de mutlu içerik paylaşmanız ve (belki de hissetmeniz) daha olası.

7. Materyalist insanlar neden mutlu olamıyor?

Para insanları mutsuz etmiyor, ancak materyalist bir zihin yapısına sahip olmak, paranız olsun olmasın, sizi mutsuz edecektir.

Peki neden materyalist olmak insanları mutsuz ediyor?

Çünkü materyalist insanlar sürekli sahip olmadıkları bir şeyin onları mutlu edeceğine inanıyorlar, ve ellerindekinin değerini bilemiyorlar.

Ayrıca son zamanlarda yapılan bir araştırma gösterdi ki, materyalist insanlar daha az şükran duyuyorlar, bu da onların genel olarak hayattan aldıkları tatmini düşürüyor.

Belki de hepimiz elimize kredi kartını alıp, bir sonraki harcamamızı yapmadan önce Epikür‘ün şu sözlerini hatırlamalıyız: “Sahip olamadıklarının acısını çekerek, sahip olduklarını mahvetme. Hatırla ki bugün sahip oldukların, bir zamanlar sahip olmak istediklerindi.”

8. İlişkilerin gücü

Hepimiz lise yıllarımızı yad ederken unutulmaz arkadaşlıklarımızı hatırlarız. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki, çocuk ve ergenler için de okul başarıları değil, okullarında kurdukları sağlam ilişkiler mutluluklarını belirliyor. Çocuğunuzun hem mutlu hem de başarılı olmasını istiyorsanız, akademik yönelim kadar kurduğu sosyal ilişkilere de önem verin.

9. Mutlu olmak için ne tür hedefler koymak gerekir?

İnsanlar aslında onları mutlu eden hedefler hakkında yanılıyorlar.

Bir psikolojik araştırmada katılımcıların bir kısmından ‘bir başkasını mutlu etmeleri’, diğer bir kısmından ise, ‘bir başkasını güldürmeleri’ istendi.

Sonuçlar gösterdi ki, kendilerine daha somut bir hedef atanan grup (bir başkasını güldürme), isteneni yerine getirdikten sonra daha mutluydu.

10. Sıradan anlardan mutluluk duyabilmek

Bir araştırma 135 üniversite öğrencisinden bir zaman kapsülü yaratmalarını istedi. Bu zaman kapsülü, kapalı bir şişenin içine şunları koyarak yaratılıyordu:

– birisiyle yakın bir zamanda yaptıkları kısa bir sohbeti bir kağıt parçasına yazmak

– en son katıldıkları sosyal etkinliği yazmak

– yakın zamanda yazdıkları bir ödevin bir parçasının kopyası ve

– en sevdikleri 3 şarkının ismini bir kağıt parçasına yazmak

Araştırmacılar katılımcılara 3 ay sonra bu zaman kapsülünü açarken nasıl hissedeceklerini sorduklarında, katılımcıların çoğu bunu çok da önemsemediklerini belirtmişlerdi. Ancak 3 ay sonra kapsülü açmak için çağırıldıklarında, çoğu bir öncekine göre çok daha pozitif sıfatlarla hislerini tarif ettiler.

Bu araştırma gösteriyor ki, günlük olayların bizi ne kadar mutlu edebileceklerini oldukça azımsıyoruz.

Ve neden şimdiden kendi zaman kapsülümüzü yaratmayalım?

Psk. Ayşe Canan Altındaş

Источник: //pavlovspartner.com/mutluluk-hakkinda-bilinmesi-gereken-10-psikolojik-arastirma/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..