Nargile, Sigara Kadar Zararlı

Nargile, sigara kadar zararlı mı?

Nargile, Sigara Kadar Zararlı

Uzmanlar, bir saatlik nargile içiminde alınan duman miktarının, bir sigara içiminde solunan duman miktarından 50 kat kadar daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar, nargile kullanımının zararlarına dikkat çekti.

Sigara en popüler yöntem

Tütün kullanımının çok eski yıllara dayanmakla birlikte farklı kültürler içerisinde kullanım şekillerinin de farklılık gösterdiğini belirten Ömer Bayar;

“Çiğneme, enfiye, pipo, puro, nargile gibi yöntemlerle kullanılabilen tütünün en yaygın tüketim şekli ise sigaradır. Sigaranın diğer yöntemlere göre daha popüler olma nedenlerinin başında ise içiminin daha pratik ve içe çekilebilirliğinin daha kolaylaştırılmış olmasıdır” dedi.

Sigara her yıl 7 milyon kişiyi öldürüyor

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yayınladığı istatistiklere göre, dünyada 1 milyarın üzerinde insanın sigara kullandığını ve her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin sigara kullanımı nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar;

“Sigara kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Sigaranın zararlarına yönelik farkındalığın toplum içerisinde giderek artmasına karşın vazgeçilmez ve bırakılması güç bir noktada olmasının en önemli sebebi ise içerisinde bağımlılık yapıcı özelliği bulunan başta nikotin olmak üzere birçok kimyasal madde içermesidir” dedi.

Nargile neden bu kadar yaygın?

Son yıllarda giderek popülerleşen bir diğer tütün kullanma yönteminin de nargile olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar, nargilenin başlarda daha çok orta yaş üzeri ve yaşlı kesim tarafından tüketilirken 2000’li yıllardan itibaren genç kesimde de yaygınlaştığını belirterek;

“Merak, arkadaş etkisi, sigaraya alternatif olarak tercih edilmesi, özenmek, stres ve iş ortamından uzaklaşmak nargileye başlamada öne çıkan faktörlerdir. Gençler ile yapılan çalışmalarda nargilenin tercih edilmesindeki en önemli etkenin ise sosyalleşme imkânı sağlaması olduğu gözlenmiştir.

Özellikle 20’li yaşlardaki genç nüfus, kafe ve çay bahçeleri gibi arkadaşlarla bir araya geldikleri ortamlardan haz aldıklarını ifade etmiştir. Bunlara ek olarak nargile içme isteğinin sadece sosyal sebeplere dayanmadığı, biyolojik etmenlerin de büyük ölçüde etkili olduğu düşünülmüş ve buna yönelik araştırmalar yapılmıştır” dedi.

Nargile, beyindeki haz sistemini uyarıyor

Sigarada olduğu gibi nargilenin de içerdiği nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı etkisi olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar, nargilenin beyindeki haz sistemini uyaracak şekilde tasarlandığını belirterek şunları söyledi:

“Bağımlılık etkisini pekiştiren ve zehirli bir madde olan asetaldehit ve birçok farklı toksik kimyasal madde de nargile tütünlerinde yoğun olarak bulunmaktadır. Sigaranın içimini kolaylaştıran ve pekiştirici özelliğini arttıran endüstri mühendisliği çalışmaları nargile için de kullanılmıştır.

Bağımlılığın pekişmesi için tütünün yanı sıra daha fazla duyu organının uyarılması hedeflenmiştir. Bunun için özellikle beyindeki haz sistemini uyaracak şeker melası, tat ve koku sağlayan farklı meyve aromaları, kolay solunabilirlik sağlayan katkı maddeleri nargile tütünlerine eklenmiştir. Sadece duman yerine hoş koku ve tadın da alınması, nargile içen kişilerin daha çok hoşuna gitmektedir.

Nargile içen kişilerin %80’inden fazlası klasik tütün yerine aromatik tütünleri tercih etmesi bunu destekler niteliktedir.”

Bir saatlik kullanımda 50 kat fazla duman solunuyor

Toplumda nargilenin sigaraya göre daha az zararlı olduğu görüşünün hâkim olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar;

“Ayrıca birçok kişinin nargilenin zararlarını bilmediği de gözlenmektedir.

Su içeren bir sistemi olması, zararı azalttığı iddia edilen farklı aparatların pazarlanması, tek kullanımlık veya kişiye özel marpuç hizmetlerinin sağlanması, sigara kadar yaygın ve sık şekilde kullanılamaması bu algının oluşmasında etkilidir. Buna karşın nargilenin zararlarını gösteren birçok farklı çalışma mevcuttur.

Nargile dumanında nikotin, katran ve ağır metaller (arsenik, krom, kurşun) bulunmaktadır. Bir saatlik nargile içiminde alınan duman miktarının, bir sigara içiminde solunan duman miktarından 50 kat kadar daha fazla olduğu saptanmıştır. Bir nargileden içe çekilen dumanın bir sigaradan içe çekilen dumana göre çok daha fazla toksik madde içerdiği de bilinmektedir” diye konuştu.

Bulaşıcı hastalık riskleri var

Sigara dumanına maruz kalınmasının 40 kadar hastalığa yol açtığını belirten Ömer Bayar, başta kanser olmak üzere, solunum yolu hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları sigara kullanımının neden olduğu ve en sık karşılaşılan öldürücü hastalıklar olduğunu, nargile kullanımında da benzer sağlık problemlerine yol açtığını söyledi.

Ömer Bayar, nargile kullanımını ile karşı karşıya kalınabilecek bir diğer sağlık sorununun ise bulaşıcı hastalık riski olduğuna dikkat çekerek bir çalışmada nargile kullanımı ile tüberkülozun bulaşabileceğinin gösterildiğine dikkat çekti.

Çocuğun sağlıklı sosyal ilişkiler kurmasına destek olunmalı

Özellikle alışkanlık ve bağımlılık haline gelmesi açısından en büyük riski ergenlik ve genç yetişkinlik dönemindeki bireylerin taşıdığı göz önüne alındığında okullarda buna yönelik eğitimlerin verilmesinin önemli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar;

“Medyada tütün mamullerinin verdiği zararlara yönelik daha kapsamlı ve sık bilgilendirmelerin yapılması önemlidir. Bunun yanında nargile kafelere yönelik yaş sınırlaması getirilmesi ve bu tarz mekânların denetiminin arttırılması gerekli bir adımdır.

Ailelerin ise çocuklarına rol model olabilmesi açısından bu ürünlerin kullanımından uzak durması ve özendirmemesi gerekmektedir. Ayrıca alternatif faaliyetler, hobiler ve spor alışkanlığının kazandırılması, çocuğun ihtiyaç duyduğu sosyal ortam ve ilişkileri sağlıklı yollarla yaşamasına imkân sağlayacak, böylece tütün kullanımına duyacağı istek ve ihtiyacı azaltacaktır” tavsiyesinde bulundu.

E-sigara (elektronik sigara) sigarayı bıraktırır mı?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/nargile-sigara-kadar-zararli-mi/

Sigara mı, nargile mi daha zararlı?

Nargile, Sigara Kadar Zararlı

Sigara, nargile, puro ve pipo… Çoğu zaman bir gençlik hevesi olarak başlayan ve ileride neden olacağı sağlık sorunları göz ardı edilen zehirli maddeler… Türkiye'de 100 bin, dünya genelinde ise tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’deki ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle gerçekleşiyor. Ülkemizde 16 milyon, dünyada ise 1,2 milyar kişi tütün kullanıyor.

Tüm bu yüksek rakamların yanı sıra özellikle ülkemizde son yıllarda sevindirici bazı gelişmeler de yaşanıyor. Tütünle mücadele kapsamında yapılan hizmetler sonucunda, 15 yaş üzeri nüfusun sigara içme oranı 2006 yılında yüzde 33,4'ken bu oran 2012 yılında yüzde 27,1'e geriledi.

2008 yılında yaklaşık 2 milyon 200 bin kişi sigarayı bıraktı. Kapalı alanlarda sigara dumanına pasif maruziyet yüzde 60 ve yasak olmamasına rağmen evlerde sigara içenlerin oranı yüzde 35 azaldı.

Tütünle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kriterlere göre ülkemiz dünyada başarılı ilk 4 ülke arasında yer alıyor.

Kalp, alzheimer, kanser..

Sigaranın; başta kalp ve kanser olmak üzere cilt sağlığımızdan, dişlere; göz sağlımızdan solunum yollarına dek sağlımıza olumsuz etkisi bulunur.

1- Sigara cildin sağlıklı görünümünü bozar, soluk ve sağlıksız görünmeye neden olur. 2- Sigara içenlerde dişler beyazlığını kaybeder ve sararır. Dişeti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur ve var olan dişeti hastalıklarının daha da kötüleşmesine yol açar. 3- Sigara tat ve koku alma duyusunu azaltır.

Dudak ve ağız içi kanser görülme sıklığını arttırır. 4- Sigara içen kişiler çevrelerine kötü bir koku yayar. Bu koku özellikle sigara içmeyen kişiler için çok rahatsız edici. 5- Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin yapısının bozulması, seste kalınlaşma ve gırtlak kanserine yol açar.

6- Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar. 7- Beyinde felç, ileri yaşta bunama ve Alzheimer riski artar. Her nefeste yaklaşık 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. 8- Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.

9- Akciğerlerde kansere yakalanma, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Bunlar arasında özellikle KOAH hastalığının ana nedeni. 10- Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ve kanser oluşumunu artırır. 11- Pankreas kanseri riski artar.

12- Kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve erken doğum, düşük tartılı doğum, erken menopoz, rahim ağzı kanseri gibi tehler oluşturur. 13- İktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği ve kalıtımsal bozukluklara zemin hazırlar. 14- Mesane kanserine neden olur. 15- Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.

16- Kemik erimesine sebep olur. 17- Kol ve bacak damarlarında tıkanıklıklara neden olur. 18- Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine kadar varan Burger hastalığı gibi sorunların oluşmasına neden olur.

19- Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalmaya neden olur.

20- Sigara içenlerde solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür ve iyileşmesi daha uzun zaman alır. Sigara ilaçların etkisini azaltabilir.

Bir nargile 5 paket sigarayla eşdeğer

Son yıllarda özellikle gençler arasında trend haline gelen nargile de en az sigara kadar zararlı. İçerisindeki ağır metaller nedeniyle 1 nargile belki de 4-5 paket sigarayla eşdeğer zarara yol açabilir. Nargilenin bu kadar zararlı olmasının nedeni içerdiği nikel, kobalt ve kurşun oranının sigaradan çok daha yüksek olması.

Nargile içilen mekanların giderek yaygınlaşması ve aromalılarının tüketilmesi, özellikle gençler arasında nargilenin daha sosyal ve zararsız bir tütün ürünü olduğu yönünde yanlış bir kanaat uyanmasına neden oluyor.

Ayrıca nargile cafelerde umuma açık bir şekilde kullanılan ve yeterince dezenfekte edilmeyen nargileler aracılığı ile verem başta olmak üzere birçok enfeksiyonel hastalık kişiden kişiye bulaşabilir.

Sigaranın bağımlılık yapma gücü kokainin 5 katı

Sigarayı bırakabilmenin ilk ve en önemli koşulu, öncelikle bunu istemek ve bu konuda karar almak. Çünkü sigara hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık yapar. Öyle ki sigaranın bağımlılık yapma gücü kokainden 5 kat daha yüksek.

Tablet halinde bir takım ilaçlar, nikotin sakızları, nikotin bantları ve akupunktur sigarayı bıraktırma yöntemleri arasında. Ama sonuca ulaşmayı sağlayan en önemli faktör bunu gerçekten istemekten geçer.

Dünya Sağlık örgütü 1 ay boyunca günde sadece 1 adet sigara içen bir kişiyi bile bağımlı olarak kabul eder.

10 yıl sonra bile olsa bir tanesi yeter

Sigara kullananlarda beyinde oluşan nikotin reseptörleri ömür boyu varlıklarını sürdürür. Bu nedenle sigarayı bırakmış olan bir kişi 10 yıl sonra bile 1 adet sigara içtiğinde nikotin reseptörleri uyanır ve ertesi gün 1-1,5 pakete geçebilir. Bu nedenle sigarayı bırakmış olanların ne olursa olsun, o 1 adet sigarayı içmemeleri gerekir.

Yanında içmeseniz de zararları bebeğinize geçer

Sigara içilen ortamda bulunan pasif içiciler en az aktif içiciler kadar zarar görür. Ancak yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, sigaranın zararları etkileri kişinin üzerine siner ve onunla beraber dolaşır.

Örneğin, anne bebeğini salonda bırakır, balkona çıkar; bir adet sigara içip tekrar salona girer. Bebeğini kucağına alıp öpüp, koklayıp sever. Bir saat sonra bebeğin idrarı tahlil edilince sigarayla ilgili atıklar saptanır.

Yani annenin teninden, nefesinden sigaranın toksinleri bebeğe geçer.

İlginizi çekebilir

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın nedenleri
Dikkat çocuğunuz da bağımlı olabilir!
Sigara kısırlık tedavisini olumsuz etkileyebilir
 

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/sigara-mi-nargile-mi-daha-zararli

Nargile Sigaradan Daha Zararlı İddiası

Nargile, Sigara Kadar Zararlı

Nargile sigaradan daha zararlı iddiasını inceledik. “Nargile mi daha zararlı sigara mı?”, “Nargile sigaraya başlatır mı?”, “Nargile bağımlılık yapar mı?”, “Nargile sigaradan kaç kat zararlı?” gibi soruların ve daha fazlasının cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Nargile Mi Daha Zararlı Sigara Mı?

Nargile dumanı, sigara dumanı kadar tehlidir. Nargile, sigaradan farklı şekilde duman üretir. Sigara dumanı, tütünü yakarak açığa çıkarken, nargile dumanı, tütünün odun kömürü kullanarak bir kapta ısıtılmasıyla üretilir. Ancak nihai olarak, her ikisinde de kanserojen maddeler içeren aynı duman açığa çıkar.

Tek bir sigaraya kıyasla, nargile dumanı daha yüksek seviyede arsenik, kurşun ve nikel içermekte, sigaradan 36 kat fazla katran ve 15 kat fazla karbonmonoksit bulundurmaktadır.

Bunun nedeni, nargilenin daha uzun ve zorlu çekim gerektirmesi ve akciğerlerde teneffüs edilmiş nikotin düzeylerini ve kanserojen maddeleri arttırmasıdır. Nargile içimi ne kadar uzun olursa, nikotin ve toksinler o kadar fazla alınır.

45-60 dakikalık bir nargile seansı, yaklaşık olarak bir sigara paketindeki kadar miktarda katran ve nikotin açığa çıkarabilir.

Nargile de aynen sigarada olduğu gibi, kendiniz içmiyor olsanız bile bulunduğunuz ortamda içiliyorsa dumanamaruz kaldığınız pasif içici olursunuz ve bu durum sağlığınızı olumsuz olarak etkiler. Nargilenin sigaradan farklı olarak ağızlık (sipsi) problemi de vardır.

Nargile içilebilen birçok mekanda ağızlıklar, paketli ve tek kullanımlık olsa da, ağızlığın yapısının maddelerden etkilenip, nargilenin zararına ek olarak sizi etkilemesi muhtemeldir.

Ayrıca ağızlıkları başkalarıyla paylaşmanın, soğuk algınlığı, grip, ağız/dudak uçuklaması gibi hastalıkların yayılması riskini arttırabileceğini unutmayın.

Nargile Sigaradan Daha Az Mı Zararlı?

Yukarıdaki açıklamaların konusu olan iddiadan farklı olarak, nargileninsigaradan daha az tehli olduğu da iddia edilmektedir.

Buna dayanak olarak da bitkisel ya da meyve aromalı olan nargilelerin sağlıklı olduğu, nargile dumanının sudan geçerken filtrelendiği için zararlı olmadığı, nargilede nikotin olmadığı, bağımlılık yapmadığı, dumanı soğuk olduğu için akciğerleri yakmadığı gibi yanlış bilgiler sunulmaktadır. Tütün, ne olursa olsun tütündür. Nargilenin şeker pekmezine ya da balın içine batırılması, meyve ile karıştırılması, aromalandırılması, bitkisel olması vs. hiçbir şey değiştirmez. Tıpkı bitkisel veya “doğal” sigara gibi, bitkisel nargile de içicisini katran ve kanserojen maddelere maruz bırakır. Meyve aromalı nargilelerde de durum aynıdır. Meyve ile karıştırıldığı için kansere neden olan kimyasallar ve nikotin ya da zararları yok olmaz.

Nargile dumanının sudan geçerken filtrelendiği ve bu yüzden zararlı olmadığı iddiası da yanlıştır. Nargile dumanı sudan geçerken, kansere neden olan kimyasal maddelerin çoğu filtrelenmez. Sudan geçen nargile dumanı, sigara dumanı kadar akciğerlere ve kalbe zarar verebilir.

Tütün yandığı zaman yaklaşık 4000 farklı madde açığa çıkmaktadır. Nargile dumanı sudan geçerken, bu maddelerden iyi ihtimalde 50-100 civarı su tarafından gerçekten tutulsa dahi, yine de zararlı maddelerin çok büyük kısmı sanıldığı gibi filtrelenmemektedir.

Nargiledenikotin olmadığı ya da bağımlılık yapmadığı iddiası da tamamen yanlıştır. Nargilede de aynen sigara gibi nikotin bulunur.

Hatta 60 dakikalık bir nargile içiminde, tek bir sigaranın duman hacminin 100 ile 200 katı arasında değişen oranlarla dumana maruz kalmaktadırlar.

Dolayısıyla nikotin açısından 1 seans nargile, tek bir sigara içiminden daha fazla nikotine maruz bırakır. Bir klişe olarak bağımlılık kişinin iradesiyle orantılıdır diyebiliriz.

Ancak sadece 1 seans nargile içimi bile, tek bir sigaranın duman hacminden kat kat fazla dumana maruz bıraktığı için, sigaradan daha az bağımlılık oluşturma riski olduğunu söylemek mümkün değildir.

Son olarak nargile dumanı, nargile tabanındaki suyla soğutulduğu için, solunurken akciğerleri yakmaz. Ancak duman soğutulsa bile, hala kanserojen madde içerir ve hala sağlıksızdır.

Sonuç itibariyle nargilenin sigaradan daha azzararlı olduğunu söyleyemeyiz. Hatta araştırmacıların bir kısmı nargilenin sigaradan daha zararlı olduğunu söylemektedir.

Ancak bu sigaranın zararsız olduğu anlamına gelmemektedir. Her ikisi de içme sıklığına göre birbirinden daha zararlı olabilir. Bir nargile içimiyle bir sigara içimi kıyaslandığında, nargile daha zararlıdır.

Ancak bağımlılık durumuna göre ikisi de birbirinden zararlı olabilir.

Kaynaklar:

health.umd.edu, cdc.gov, cebp.aacrjournals, cebp.aacrjournals 2, acibadem, , mayoclinic, lungusa2, doğru veri

[Toplam:12    Ortalama:4.8/5]

Источник: https://dogrula.org/nargile-sigaradan-daha-zararli-iddiasi/

Nargilenin Zararları Nelerdir?

Nargile, Sigara Kadar Zararlı

Nargile içmek insanlara sağlıklı bir şey gibi ve sigara içmeye bir alternatif olarak tanıtılıyor. İnsanlara nargile içmenin daha güvenli ve kişiye herhangi bir zarar vermeyeceği anlatılıyor.. Dahası, nargile içmek artık bir eğlence aktivitesi olarak görülüyor ve bu nedenle kafelerde ve barlarda insanlara bu zararlı eğlence anlayışı sunuluyor.

Fakat yapılan araştırmalar sonucunda, nargile içmenin önceden söylendiği gibi o kadar da zararsız olmadığına dair bulgular edinilmiştir.

Araştırmacıların bulgularına göre, nargile içmek insan sağlığına en az sigara içmek kadar zararlıdır. Hatta bazı durumlarda, nargile içmek, sigara içmekten kat ve kat daha tehli olabilir.

Bu yazımızda size nargilenin nasıl çalıştığından ve sağlığınıza verebileceği zararlardan bahsedeceğiz.

Nargile özünde, içinde su koyulacak bölmesi bulunan bir şişedir. Bu bahsettiğimiz şişe genelde cam veya seramikten yapılır.

Şişenin özel bir çeşit tütünün koyulabileceği ve yavaş yavaş yanabileceği özel bir bölmesi bulunur ve bu süreç sonunda bölmeye koyulan tütün kişinin içine çekebileceği bir dumana dönüştür.

Tütün bölmesi genişçe bir çanağa benzeyen ve nargilenin alt kısmında bulunan bir bölmeye -suyun koyulduğu bölme- bağlanır ve bu sayede tütün bölmesinden gelen dumanın sudan geçirilerek soğuması sağlanır. Soğutulan duman, küçük bir borunun ucundaki ağızlık denilen bir parçadan içen kişiye ulaştırılır.

Nargilenin içindeki su ve dumanın bundan geçerek size ulaşmasıyla, dumanın seyreldiğini veya dumanın içerisinde bulunan zehirli maddelerin filtrelendiğini düşünüyor olabilirsiniz fakat maalesef durum bu değil.

Dumandaki zehirlerin seyreltilmemeleri bir yana, en az gerçek bir sigara kullanıcısının içine çektiği duman kadar zararlıdırlar.

Dahası, nargile içimi, yapısından dolayı bir saate kadar çıkabildiği için, içen kişiye uzun süre tüketiyor olmasından dolayı sigaranın verdiğinden kat kat daha fazla zarar verecektir.

Nargile içmenin zararlarıyla ilgili yapılan araştırmaların hepsi göstermiştir ki, nargile içmek en az sigara içmek kadar zararlıdır ve sigara içmenin ikonikleşmiş birçok hastalığı nargile içenlerde de görülmektedir. Öksürmekten, göğüsteki hırıltılara kadar sigara içen kişilerde görülen semptomların hepsi nargile içenlerde de görülmektedir. Bunun dışında, nargile içmenin sağlığınıza verebileceği diğer maddeleri sıraladık.

1.Kömür Tarafından Üretilen Zararlı Kimyasallar

Nargile içmekle bağdaştırılan ve en büyük risk faktörü olarak görülen şey nargile tütününü sıcak tutmak ve nargileyi içilebilir hale sokmak için kullanılan kömürdür.

Hatta bu risk faktörü, sağlığa verdiği zarar konusunda sigarayı geçmesini sağlamaktadır.

Bu kömür, nargileyi içen kişinin ciğerlerine soluduğu dumana katran, karbonmonoksit ve kansere neden olabilecek bir dizi kimyasalların da içinde bulunduğu çeşitli zararlı maddeler katmaktadır.

2.Daha Fazla Zehir

Daha da endişe verici olan şey ise, nargile dumanındaki bu zararlı maddelerin etkilerinin seviyeleri belli bir zaman geçtikçe daha da artmaktadır.

Yani, bir kişi nargileden çıkan dumanı ne kadar içine çekerse, bu zararlı maddelerin o kişinin vücuduna girme sıklığı da artar.

Bu bahsettiğimiz zehirlerin içerisinde karmon monoksit ve ağır metallerle birlikte daha bir sürü zararlı madde bulunmaktadır.

3.Değişik Çeşitte Kanserlerin Nedeni

Nargile içimi için hazırlanan tütün ile sigara için hazırlanan tütün birbirlerinden farklıdır ve her halükarda, sağlığınıza yararlı hiçbir tarafı da yoktur. Nargile tütünü de aynı sigara tütünü bünyesinde gibi birçok zehirli madde bulundurmaktadır. Sağlığa zararlı bu maddeler ağızda, akciğerlerde kanserlere neden olmaktadır.

4.Daha Uzun Süre, Daha Çok Zarar

Nargile tütününden veya buna benzer başka maddelerden yapılan duman emilimi oral yolda kanserlere sebep olur. Bunun neden ise, dumanın geçtiği ağız ve nefes borusunu tahriş etmesidir. Sigarada ise durum biraz daha farklıdır.

Sigara içerken, dumanı içe çekme eyleminin sıklığı, nargilede olduğu gibi sürekli ve uzun süreli olmadığından, bu tür kanserlerin görülme oranı, sigarada biraz daha kısıtlı olacaktır.

Fakat iş nargile içmeye geldiğinde, oral kanserlere yakalanma oranı şiddetle artar, çünkü nargilenin içimi oldukça uzun sürer.

5.Kardiyovasküler Tehler

Oral yolda ve ciğerlerde neden olduğu kanserlere ek olarak, nargile içmenin sebep olduğu bir sürü sağlık problemi olduğu bilinmektedir. Nargile içmenin sebep olduğu sağlık sorunları içerisinde, kalp hastalıkları, nargile kullanıcıları arasında en yaygın olanıdır.

Yapılan araştırmaların gösterdiği üzere, hem nargilenin içine koyulan tütün hem de o tütünün yaydığı duman, ikisi de katran ile doludur. Bu da nargile içen kişilerin atar damarlarının tıkanmasına ve kalbe doğru giden kan akışının engellenmesine neden olmaktadır.

Bunun sonucunda kullanıcılar kalp krizine yakalanmada birinci sırada olurlar.

6.Bulaşıcı Hastalıklar

Nargile, sigara gibi kullan at bir ürün olmadığından dolayı, sadece ağızlık kısmı değişerek birçok defa kullanılmaktadır. Bu nedenle aynı nargileyi paylaşmak zorunda kalan kişilerin, eğer var ise bulaşıcı hastalıkları birbirlerine geçirme riski bulunmaktadır. Nargile dumanını içlerine çekmek için aynı parçayı kullanmaları bu riskin oluşmasına neden olmaktadır.

7.Yeni Doğan Çocuk İçin Riskler

Kadınlarda hamilelik sırasında nargile veya tütün ürünleri içmek, anneye olduğu kadar anne karnındaki çocuğa da zarar vermektedir.

Nargile içen hamile anneler, sigara veya tütün ürünleriyle hiçbir geçmişi bulunmayan annelere göre, doğum yaptıklarında bebeklerin normal kilosunun altında doğma ihtimali oldukça fazladır. Bu nedenle yeni doğanlar, nefes alma güçlükleri çekebilirler.

Dahası, bu normal kilosunun altında doğmuş olan çocuklar, hayatlarının erken dönemlerinde, akciğer rahatsızlıkları yaşama tehsi ile karşı karşıyadırlar.

8.Pasif İçicilik

Önceki maddelerde, nargile içmenin yarattığı hastalıklardan ve zararlardan bahsettik. Fakat bilmemiz gereken bir diğer önemli konu, nargile içmenin zararlarının sadece içen kişiye değil, yanında bulunan pasif içiciye de etki etmesidir.

Burada pasif içici olarak bahsettiğimiz kişi, kendisi nargile ya da diğer tütün maddelerini kullanmayıp, yakınında kullanan kişilerin yarattığı dumana maruz kalıp, bu dumanı solumak zorunda kalan kişilerdir.

Nargile dumanı içerisinde, tütünden ve tütünü ısıtmak için kullanılan közden gelen birçok zararlı kimyasal barındırdığından, kişi diğer bu dumanı ciğerlerine solumasa da, pasif içici olarak bu dumana maruz kalması, nargilenin zararlarından etkilenmesi için yeterlidir.

9.Enfeksiyon Riski

Nargile içilen kafe ya da barlarda kullanılan nargile hortumları gerektiği kadar temizlenmiyor olabilir. Bu durum bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini arttırmaktadır.

Bu bulaşıcı hastalıklara tüberküloz (akciğerlere ve vücudun diğer bölümlerine zarar verebilir), aspergilloz (ciddi akciğer enfeksiyonlarına neden olan bir çeşit mantar) ve helikobakter (mide ülserlerine neden olan bir hastalık) dahildir.

Düzgün temizlenmeyen nargile hortumları bu hastalıkların, kullanan insanlar arasında yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu yerlerde nargile içilecekse, dikkatli olunmalıdır.

10.Diğer Zararlar

Yazımızın başında dediğimiz gibi, nargile içmenin, tütün ürünlerini tüketmenin diğer yollarına göre daha az zararlı olduğunu düşünenler, fikirlerini tekrar gözden geçirmeliler. Nargile içmeyi geçmişte kalmış bir hobi haline getirmek ya da bunu tamamen sosyal bir aktiviteye çevirip bu zararlara katlanmak, yine bizim elimizdedir.

Nargile içmenin burada anlattığımız etkileri, aslında sadece belli başlı olanlarıdır. Hala araştırılan ve bilmediğimiz daha bir sürü zararı olabilir. Kesin olan tek şey, nargile içmeye başladığınız anda, vücudunuzu parça parça ve yavaşça öldürmeye başladığınızdır.

Источник: https://evdesifa.com/nargilenin-zararlari-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.