Narın Faydaları Nelerdir?

Nar suyu ve narın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Lezzetli ve faydalı meyvesi için yetiştirilen nar ağacı ılıman iklimleri sever. Bu yüzden dünyanın birçok yerinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Türkiye ılıman iklimi sayesinde nar yetiştiriciliğinde dünya 3.südür.

Ülkemizin pek çok yerinde nar ağacı yetiştirilir fakat en yoğun olduğu bölgeler Ege, Akdeniz, ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir.

Narın içindeki vitaminler

Nar, içeriğindeki yüksek oranda lif, protein, C, K, E vitaminleri, çinko, fosfor, magnezyum ve demir bileşenleri sayesinde son derece besleyici ve tedavi edici özelliklere sahip bir meyvedir. Ancak içerdiği şeker konusunda dikkatli olmak gerekebilir.

Fosfor nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur? Sağlığa faydaları nelerdir?

Narın faydaları nelerdir?

Yıllardır uzmanlar narın gücünü araştırıyorlar. Güzel ve lezzetli nar meyvesi, vücudunuzda oluşan iltihap, hastalık ve toksinlerle mücadele etmenize yardımcı olan birçok bitkisel gıda ve antioksidan içerir.

Bir meyve, her bir tanesi meyvenin özünü ve meyve suyunu içeren yüzlerce tohumdan oluşur. Tohumlar tatlı ve mayhoştur ve koyu kırmızı suyu yeşil çay veya acai çileğinden daha fazla antioksidan içerir.

Eğer beslenme düzeninize narın meyvesini ya da suyunu eklerseniz çok kısa sürede aşağıda saydığımız faydalarını deneyimlemeye başlarsınız.

Nar tarih boyunca şifa veren bir bitki olarak tüketilmiştir

Narın kansere faydası

Her geçen gün narın kanserle mücadeledeki önemini ispatlayan daha çok çalışma yapılmaktadır.

Bu çalışmalarla narın çeşitli kanser hücreleri üzerinde antitümör etkisi olduğu ispatlanmıştır.

Çoklu çalışmalar, nar ekstrelerinin, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ve hatta programlanmış meme kanseri hücre ölümünü tetiklediğini göstermiştir.

Daha ileri araştırmalar, bu mucizevi meyvenin suyunun, erkekler için önde gelen kanser türü olan prostat kanserinin büyümesini yavaşlatabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar, tekrarlayan prostat kanseri ve yükselen prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerine sahip erkek denekler üzerinde yapılan bir çalışmada, narın meyve suyu ekstresini kullanmanın PSA’nın yükselme hızını önemli ölçüde yavaşlattığını göstermişlerdir.

Diğer çalışmalar, nar suyundaki bazı bileşiklerin, güçlü tümör karşıtı etkiler gösterdiklerini ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini bulmuşlardır.

Narın cilde faydaları

C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olan bu şifalı meyve, ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olabilir.

Bu antioksidanlar sayesinde cilt iltihabını, akne çatlaklarını ve güneş lekelerini tedavi etmek mümkündür.

Ayrıca narın doğal olarak cildi parlatma özelliği vardır.

Enginar nedir? Enginarın sağlığa faydaları nelerdir?

2 çorba kaşığı nar kabuğu tozuna 1 çorba kaşığı limon suyu ve bal ilave edin. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için iyice karıştırın. Bunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayınız. Bu yüz maskesi güneş lekelerini ve pigmentasyonu tedavi edebilir ve hatta cildi doğal olarak parlatabilir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkisiyle sizi şaşırtabilir.

Narın çekirek yağının, egzama ve sedef hastalığı tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Konuyla ilgili yapılan çok fazla çalışma olmasa da ezilmiş nar yapraklarının suyla karıştırılıp vitiligo tedavisinde kullanılması önerilmektedir.

Bu meyve ayrıca cildin güneşten korunmasına ve melazmanın (gebelik lekesi) tedavisine yardımcı olabilir.

Hamilelikte narın faydaları

 • Hamilelik sırasında nar yemek, plasentanın zarar görme riskini azaltır.
 • Bu harika meyve ayrıca folik asit bakımından da zengindir ve bu sayede hamilelik sırasında vücudunuzu güçlendirir ve doğum kusurlarını önleyebilir.
 • Narın çekirdekleri yenidoğanda beyin hasarını da azaltabilir.
 • İlk trimesterde geç dönemde yüksek risk taşıyan gebeler bu  meyveyi yerse, daha sağlıklı bebek sahibi olma olasılıkları artabilir.
 • Anne sütünü arttır ve kanı temizler.
 • Ayrıca narın kadınlarda kısırlığı tedavi ettiğine yönelik bazı kaynaklar mevcuttur.

Ancak nar ekstresinin hamile kadınlarda uterus kasılmalarına neden olduğu tespit edildiği için kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Narı yiyerek tüketmek, ondan faydalanmanın en iyi yolu olabilir.

Narın gribe faydaları

Grip ya da soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız C vitamini ağırlıklı beslenmek size yardımcı olacaktır.

Nardaki yüksek C vitamini miktarı grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu koruyabilir ve bu hastalıkların semptomlarını azaltabilir.

Gün boyunca bir litre suyla seyreltilmiş 1 ila 2 bardak taze nar suyu içmek gribin en yaygın görüldüğü sonbahar ve kış aylarını daha rahat atlatmanızı sağlar.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), inme ve kalp krizi oluşumunun nedenlerinden biridir. Yaş ve cinsiyete bağlı olmadan ortaya çıkan tansiyon, insan yaşamı için büyük bir teh taşır.

Narın taze suyu, yüksek tansiyonun düşmesini sağlayan güçlü bir kaynaktır.

 Yapılan bir çalışmada, yüksek tansiyonu olan bireyler 2 hafta süreyle günde 150 ml nar suyu tüketmiştir ve sonucunda tansiyonlarında belirgin bir düşüş görülmüştür.

Narın eklem romatizmasına (Artrit) faydaları

Eklem romatizması (Artrit), bir veya daha fazla eklemin iltihaplanmasıdır ve yaşla daha da kötüleşen ağrı ve eklem tutukluğuna neden olur. Nar, içeriğinde bulunan iltihap karşıtı flavonoller sayesinde ve bir antioksidan kaynağı olduğu için doğal eklem romatizması tedavisinde başı çeker.

Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Hayvanlarla yapılan bazı çalışmalarda, narın çekirdek ekstresinin kollajen kaynaklı artritin başlangıcını ve etki alanını azaltabileceği bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmalar bu besinin artrit ve eklem iltihabının şiddetini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.

Eğer zaten eklem romatizması için ilaç kullanıyorsanız, günlük rutininize bu meyveyi eklemeden önce doktorunuza danışın.

Yapılan birkaç çalışma, narın kalp kaslarına oksijen tedarikini hızlandırabileceğini ve kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalığı gibi birçok kalp rahatsızlığının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Narın anti-trombosit aktivitesinin, arteryel plak ve kan pıhtılarına yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle, en az 3 ay boyunca günde sadece bir bardak taze sıkılmış nar suyu kalp sağlığında önemli bir iyileşme sağlayabilir.

Nar suyunun sağlığa sayısız faydası vardır

Nar suyunun kadınlara faydaları

 • Kadınlarda östrojen seviyesini dengeler, günde bir bardak nar suyu içilmesi, menopoz problemleriyle mücadeleye yardımcı olur
 • Narın antioksidan özellikleri cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunabilir ve kırışıklıkları ve sarkık cildin yaşlanma belirtilerini tersine çevirebilir
 • Narın çekirdeğinin yağı saçları besler ve saçların daha rahat taranmasını sağlar
 • Bu muhteşem meyve demir açısından zengin bir besindir. Ön çalışmalar, narın özellikle anemiye bağlı adet düzensizliğine yardımcı olabileceğini doğrulamıştır.
 • Nar lif bakımından zengin olduğu için, mantar enfeksiyonunun tedavisine de yardımcı olabilir. Hastalıktan sorumlu mantarları öldürür ve faydalı olanları çoğaltır.

Nar suyunun hafızaya faydaları

Bilimsel çalışmalar, narın çekirdeklerinde ve suyunda bulunan polifenollerin hafıza ve bilişsel fonksiyonlara faydalarını kanıtlamıştır.

 • Özellikle ameliyat sonrası hafıza tutulumunda narın belirgin faydaları vardır.
 • Bir başka çalışmada, hafıza şikayetleri olan yaşlı bireyler, dört hafta boyunca nar suyu veya tat benzerliği olan bir plasebo içeceğinden 1 bardak içtiler. Nar suyu içen deneklerde, plasebo içen deneylere oranla sözel ve görsel bellek alanlarında önemli ölçüde olumlu farklar tespit edilmiştir.
 • Buna ek olarak, hayvanlarla yapılan bir çalışma, beslenmeye nar eklemenin, Alzheimer hastalığının başlangıcını ya da ilerlemesini geciktirdiğini kanıtlamış ve Alzheimer’in doğal tedavisinde narın kullanılabileceği belirtilmiştir.
 • Bir başka hayvan çalışması da, narın çekirdek ekstresinin, antioksidan ve serbest radikalleri uzaklaştırıcı etkileriyle ilgili olarak hafızayı ve kas koordinasyonunu geliştirici etkileri gözlemlenmiştir

Artık günümüzde narın faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak son yıllarda tüm bu faydalarına ek olarak narın viagra etkisinden sıkça bahsedilmeye başlanmıştır.

Margaret Üniversitesi’de yapılan bir araştırmada, saf nar suyu tüketiminin, kan basıncı ve ruh hali üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra tükürük testosteron düzeylerini önemli ölçüde artırdığı bulunmuştur. Yükselmiş testosteron, cinsel istek artışına yol açabilir.

Narın kabuğunun faydaları

 • Narın kabuğu, taneleri gibi doğrudan tüketilmemelidir. Narın kabuğunu tüketmek için en iyi yöntem su ile kaynatmak veya kabukları güzelce ezmektir.
 • Narın kabukları kaynatılarak içildiğinde mide ve bağırsakları temizler.
 • İshal ve kabızlık gibi sindirim problemlerini ortadan kaldırır.
 • Dövülerek öğütülen nar kabukları, yaralara sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırır
 • Yarım litre su ile kaynatılan nar kabukları süzüldükten sonra günlük olarak 1 çay bardağı tüketilebilir. Bu çay basura iyi gelir.

Aloe vera nedir, nasıl kullanılır? Sağlığa ve cilde faydaları

 • Kolesterol ve yüksek tansiyon ilaçlarından bazıları, narın suyu ile tüketilmemelidir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin, düzenli olarak nar suyu tüketmeden önce doktora başvurmaları gerekir.
 • Narın şeker oranı, diğer meyvelere oranla daha yüksektir. Diyabet ya da obezite hastalığı olan bireylerin, bu meyvenin tüketimine dikkat etmeleri gerekir.
 • Nar suyu bazı durumlarda gaz problemi yaratabilir. Fazla nar suyu tüketimi çocuklarda ve yetişkinlerde şişkinlik oluşturabilir.
 • Nar ekstresi hamile kadınlarda uterus kasılmasına neden olabilir.

Bu meyve, nadiren de olsa alerjiye yol açabilir. Alerjiyi ortayan çıkaran somut bir durum yoktur. Ancak yedikten sonra vücutta beklenmedik bir tepkime oluşuyorsa, vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınmalıdır.

 • Nar ekşisi yapımı için 2 kg taze nar yeterlidir.
 • Narların kabuklarını beyaz kısımlar kalmayacak biçimde temizleyin. Tanelerin arasında bulunan ince beyaz kabuklardan kurtulmak için tanelerini su dolu kabın içerisine bırakın. Böylelikle beyaz kısımlar suyun üzerine çıkar.
 • Taneleri sıkı bir tül veya kumaş süzgeç içerisine alarak bastırın ve suyunu çıkarın.
 • Çıkan suyu çelik tencere içerisine alın ve kısık ateşte pekmez kıvamına gelene kadar pişirin, kaynarken üzerinde oluşan köpükleri alın.
 • Nar ekşisinin kıvamını anlamak için içerisinden 1 yemek kaşığı alarak soğutun. Soğuduğunda kıvamı daha iyi anlaşılır.
 • Yaklaşık 4-5 saat içerisinde kıvam alır. Daha sonra altını kapatıp soğumaya bırakın.

Kaynaklar 1- Benefits of Pomegranate 2- Health benefits of pomegranate juice 3- Health benefits of pomegranate

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/nar-suyu-ve-narin-faydalari-nelerdir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir/

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 02.01.2019 09:57

 Narın İnsan Sağlığına Faydaları

Sevilen kış meyvelerinden biri olan narın faydaları saymakla bitmez. Çekirdeğinden kabuğuna kadar fayda sağlayan nar, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde her derde deva olmaktadır.

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen nar, birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. Türkiye’nin kıyı kesimlerinde yetiştirilen nar, genellikle Ege ve Güneydoğu gibi sıcak bölgelerde yetiştirilmektedir.

Nar üretimi ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Türkiye, nar üretiminde dünyada 3. sırada yer almaktadır.

Kanserden kalp sağlığına kadar birçok alanda vücut sağlığına katkıda bulunan nar, Kur’an-ı Kerim’de 3 yerde geçmesinden dolayı halk arasında “cennet meyvesi” olarak adlandırılmaktadır. Hz.

Ali narın faydaları ile ilgili “Narı içindeki zarı ile beraber yiyiniz, zira mideyi temizler.” buyurmuştur. Ayrıca nar, halk kültürümüzden günümüze kadar ulaşmış pek çok mani ve muammalara konu olmuştur.

 Narınsağlığa katkılarının yanı sıra çok eski zamanlardan beri “bereket sembolü” olarak nitelendirilmektedir.

Nar üreticiliği Amerika, Japonya, Afrika ve Kafkaslara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Çok eski çağlarda şifa kaynağı olarak görülen nar, aynı zamanda endişe ve huzursuzluğun ilacı olarak görülmekteydi.

Narın Sağlığa Katkıları

C vitamini deposu olan nar, aynı zamanda B1, B2, B5, B6 ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. 1 bardak nar suyu ile gün içinde vücudun ihtiyacı olan C vitamininin yaklaşık %25’ini karşılayabilirsiniz.

 İyi bir lif kaynağı olarak kabul edilen nar, içeriğinde kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve magnezyum gibi önemli mineralleri de barındırmaktadır. İçeriğinde pek çok organik bileşik bulunan nar, besin değeri yüksek olan besinlerin başında gelmektedir.

Kalp ve Damar Sağlığı

Güçlü bir antioksidan olan nar, kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu özelliği ile doğal antibiyotik olarak nitelendirilen nar, kalp ve damar sağlığını koruyarak olası kalp hastalıklarına karşı koruma ve direnç sağlamaktadır.

 Her gün bir bardak nar suyunun tüketilmesini öneren uzmanlar, narın kalp damarlarında daralma ve plak artışı gibi sorunları önlediğini belirtmektedir. Aynı zamanda kalp damarlarını temizlereyerek mikropları öldürür.

Böylece kalp ve kalp damarlarına zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırarak kolesterolün de düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Mide Sağlığı

Narın mideye olan faydası Hz. Ali tarafından belirtildiği gibi yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda da narın mideyi güçlendirdiği ve hazmı kolaylaştırdığı belirtilmektedir. Özellikle narı beyaz kısımları ile birlikte tüketmek mide sağlığını korur ve mide hastalıklarına karşı direnç sağlar.

 Yemekten sonra tüketilen nar mideyi rahatlatıp hazmı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda mide bulantısı ve kusma gibi sorunları da ortadan kaldırır.

Ekşi nar pekmezi ile karıştırılan bal, aç karnına tüketildiği takdirde mide iltihabına karşı etkili bir çözüm imkanı sunar.

Bağışıklık Sistemi

Oldukça güçlü bir antioksidan kaynağı olan nar, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. Antioksidan özelliği ile grip ve soğuk algınlığına neden olan virüsleri etkisiz hale getirerek etkili bir tedavi imkanı sunar.

 Vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan nar ve nar suyunun özellikle mevsim geçişlerinde tüketilmesi önerilmektedir. Böylece gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etki sağlamaktadır.

Bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyonu ortadan kaldıran nar, aynı zamanda içeriğindeki C vitamini sayesinde vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır.

 Nar ve nar suyu tüketimi gribal enfeksiyonlara karşı etkili olduğu gibi aynı zamanda çeşitli organlarda meydana gelebilecek iltihap ve enfeksiyon sorunlarına karşı da koruyucu bir etki sağlamaktadır. İltihap ve yara tedavisinde etkili bir rol oynayan nar, aynı zamanda cilt üzerinde meydana gelen iltihaplarda da etkidir.

Prostat Kanseri

Şifa kaynağı olarak bilinen nar, aynı zamanda kansere karşı da etkili bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalarda narın özellikle prostat kanserine karşı oldukça etkili olduğu belirtilmektedir.

Düzenli olarak tüketilen nar veya nar suyu, prostat kanseri riskini düşürdüğü gibi kanser hücrelerinin hızını yavaşlattığı belirtilmektedir.

 Anti-kanser olarak nitelendirilen nar, prostat kanserinin yanı sıra kolon, meme ve cilt kanserine karşı da etkili bir koruma ve direnç sağlamaktadır.

Yapılan deneyler ve araştırmalar sonucunda narın kanser hücrelerinin hızını yavaşlattığı görülsede kesin çare ve ilaç olduğu söylenemez.

Cilt Sağlığı

Cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan nar, günümüzde de birçok kozmetik ürünün içeriğinde yer almaktadır.

Nar tüketiminin yanı sıra cildinize direk olarak sürebileceğiniz bir meyve olan nar, cildinizin yenilenmesini sağlarak daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmanıza yardımcı olur.

 Yapılan inceleme ve araştırma sonuçlarına göre cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan nar, kolajen üretimini arttırarak cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur. Narın bu özelliği ile yaşlanma karşıtı bir meyve olduğunu söyleyebiliriz.

Beyin Sağlığı

İltihap önleyici özelliği bulunan nar, beyin sağlığı açısından oldukça önemli bir meyvedir.

İltihap önleyici özelliği sayesinde beyin sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan nar, beyin hücrelerinin korunmasını sağlayarak parkinson ve alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar.

 Düzenli olarak tüketilen nar veya nar suyu beyin hücrelerini koruyarak hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. özellikle orta yaş ve üzerindeki kişilerin düzenli olarak nar veya nar suyu tüketmeleri yaşlılık nedeniyle meydana gelen hafıza sorunlarını ortadan kaldırır.

Önerilen İçerik;

► Diş Fırçalarken Yaptığımız 6 Hata!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com 

Источник: https://www.neoldu.com/narin-faydalari-8809h.htm

Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar her kısmıyla şifa kaynağı olan bir meyvedir. Narın faydaları bu meyve ülkemizde çok yetiştiğinden dolayı önemsenmeyen bir konu olsa da yurtdışında çalışmalar yapan bilim insanları narın kabuğunun, çekirdeğinin, çiçeğinin ve suyunun birçok hastalığa iyi geldiğini belirledi. Bağışıklık sistemini koruma altına alan nar sağlığa faydaları ile ön plana çıkıyor.

Narın faydaları elbette içeriğinde yer alan maddeler sayesinde olmaktadır. Tam bir vitamin deposu olan bu meyve yüksek oranda C vitamini içeriyor. Ayrıca potasyum ve demir açısından da zengin olan nar, kanser hastalığından tutun gribe kadar birçok hastalığa karşı kişiyi korumaktadır.

Çoğu kişi tarafından “Cennet Meyvesi” olarak nitelendirilen narın faydaları o kadar fazla ki insan olsa narı şüphesiz doktor ilan ederdik. Ülkemizde en çok üretimi yapılan meyve olsa da nar maalesef ülkemiz insanından beklenilen ilgiyi görmüyor ve üretilen ürünler ülkemiz insanına şifa dağıtmak yerine yurt dışına satılıyor.

Kendinizi hastalıklara karşı korumak istiyorsanız narın çekirdeğinin, kabuğunun ve suyunun faydalarından nasiplenmeye çalışın.

Narın faydaları

• Boşaltım sistemi problemlerinden olan ishal, kişinin yüksek oranda su kaybetmesine ve iç organlarının zarar görmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Nar ishalin kesilmesini sağladığı gibi kişinin ishal nedeniyle kaybetmiş olduğu suyu geri kazanmasını sağlar.

• Bağırsaklarda yer alan parazitler, tükettiğimiz besinlerde yer alan tüm yararlı maddeleri emerek yeterli oranda vitamin ve mineral alamamamıza neden olur. Nar bağırsaklarda bulunan bu bağırsak parazitlerinin düşürülmesini sağlar.

• Damar tıkanıklığı ve damar sertliği nar sayesinde engellenebilir. Nar kalp damarlarını korucuğu için kalp sağlığını koruyan bir besindir.

• Yüksek tansiyon ve kolesterol değerlerinin normale düşürülmesinde rol alan nar, kan değerlerinin normale dönmesinde etkilidir.

Narın cilde faydaları arasında cilt hücrelerini yenilemesi bulunmaktadır. Yaşlılık belirtileri erken dönemde ortaya çıktığı için olduğunuzdan yaşlı görünüyorsanız nar suyu sayesinde cildinize gençlik kazandırabilirsiniz.

• Diş etlerinde olan problemler ağız sağlığı sorunlarında en çok karşılaşılan problemlerdir. Diş etinde meydana gelen sorunlar diş sağlığını da olumsuz etkiler. Nar diş etlerinin güçlenmesini sağlayarak ağız sağlığını korur.

• Nar tüm kanser türlerinde kanser hücrelerinin yayılma hızını azaltır. Özellikle cilt ve prostat kanserinde etkilidir. Bu yüzden neredeyse her kanser ilacının içerisinde nar bulunur.

Nar suyunun faydaları

Narın çekirdekleri olduğu için birçok kişi narı direkt olarak tüketmek yerine suyunu içerek tüketmeyi tercih ediyor.

Narın çekirdeklerinin faydası olsa da suyunun da çok sayıda faydası vardır.

Özellikle kış mevsiminde tüketildiği zaman grip hastalığına neden olan mikropların ölmesini sağlayarak kişi hastaysa daha çabuk iyileşmesini, hasta değilse grip hastalığına karşı korunmasını sağlamaktadır.

• Nar antioksidan özelliği olan besinlerden birisidir. Kan içerisinde toksinler biriktiği zaman ilk olarak bu durumdan bağışıklık sistemi olumsuz etkilenir ve kişi hastalıklar açık hale gelir. Nar suyu kanda yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

• Kalp hastalıklarının çoğu kalp damarlarının tıkanmasından dolayı oluşur. Nar suyunun içerisinde yer alan maddeler kalbi koruma altına aldığı gibi damar tıkanıklığının oluşmasını engeller.

• Kötü kolesterol ve kan şekeri yüksekliği günümüzde birçok insanın en büyük problemidir. Nar suyu kolesterol ve kan şekeri değerlerinin normal değerlere gelmesini sağlar. Ayrıca nar suyunun kansızlık problemi olan kişilere de önerildiği biliniyor çünkü nar suyunun kan yapıcı özelliği vardır.

• Gün içerisinde uzun süre radyasyona maruz kalınması, gıda katkılarının çok fazla alınması erkeklerde sperm kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Nar suyu içeriğindeki maddeler sayesinde sperm kalitesini arttırır ve eşlerin çocuk sahibi olmasına yardımcı olur.

• Kış geldiği zaman birçoğumuzun hayatı romatizma ağrılarından dolayı çekilmez bir hale gelir. Nar suyu oluşan romatizma ağrılarının azalmasını sağlar. Nar suyu ile romatizma ve eklem ağrılarının olduğu bölgelere masaj yaparak ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Nar çekirdeğinin faydaları

Nar çekirdeği cilde olan faydaları ile bilinir. Nar çekirdeğinin içerisinde yer alan maddeler cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Cilt hücreleri yenilendiği zaman yaşlılık belirtileri ortadan kalkar, cilt daha güçlü hale gelir, cilt pürüzsüz olur.

Nar çekirdekleri ile yapılan maskeleri özellikle yüz bölgenize belirli aralıklarla uygularsanız cildinizde olan değişimleri çok kısa zaman içerisinde görürsünüz. Yoğurt kullanılarak yapılan nar çekirdeği maskeleri olduğu gibi bal ve yaş maya ile yapılan nar çekirdeği maskeleri de vardır.

Cildinizin uygunluğuna göre bir maskeyi belirleyip güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Narın zararları

Kabukları ağır olduğundan dolayı eğer kabukları çok tüketilirse zehirlenme durumunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Hazmı zor olan nar midede şişkinlik oluşmasına neden olabiliyor.

Midesi ile sıkıntılar olan kişilerde sıklıkla gaz oluşumuna neden olabildiği için midesiyle alakalı sıkıntıları olan kişiler nar tüketiminden uzak durmalıdır. Uzmanlar çok sayıda maddeyi içerisinde barındırmasından dolayı bebek gelişimini olumsuz etkileyebileceği yönünde bilgiler vermektedir.

Bu yüzden hamile bir bayansanız nar tüketimine sınırlama getirmeniz tavsiye edilmektedir.Kaynaklar:

12 Health Benefits of Pomegranate

7 Amazing Health Benefits of Pomegranates
7 Incredible Pomegranate Seeds Benefits

Источник: https://www.bilgitimi.com/narin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir.html

Narın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar, faydaları olan ve tüketilmesi önerilen lezzetli bir meyvedir. Genellikle kış aylarında tüketilir. Ancak nardan yılın farklı zamanlarında birden fazla hasat almak mümkündür. Dışında sert bir kabuğu bulunan meyvenin iç yapısı merkezi sert, dışı tamamen sulu küçük tanelerden oluşur.

Üç farklı nar vardır ve bu narların da kullanım alanları farklıdır. Asitlik seviyelerine göre ayrılan bu narlar tatlı, mayhoş ve ekşi nardır.

Hoş bir aromaya sahip olmasının tatlı narın faydaları azdır ve tedavi amaçlı kullanılmazlar, pek bir tüketim alanına sahip değillerdir.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ekşi ve mayhoş narların ikisi de üretilmekte ve tüketilmekte olan narlar’dır. Nar ekşisi yapımında kullanılan ekşi narların aksine mayhoş narlar direkt olarak en çok tüketilen narlar’dır.

Mayhoş nar çeşitlerinden biri olan Hicaz Narı tüketimi Türkiye ve Avrupa pazarında en çok tercih edilendir. Soğuğa dayanıklı olması yetiştiriciliğinin de yaygınlaşmasını sağlayan Hicaz Narı alışık olduğumuz, nar dendiğinde aklımıza ilk gelen nar görüntüsüne de sahiptir. Ağaçlarından toplanan Hicaz Narları, tüketileceği ana kadar dayanıklılığını uzun süre koruyabilirler.

Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tüketimine bağlı olarak vücutta narın faydaları ve zararları gözlemlenebilmektedir. Hem su haline getirilerek, hem doğrudan taneleri tüketilerek, hem de kabuğu kullanılarak tüketilen nar, pek çok sağlık sorununun çözülmesine yardımcıdır.

Narın faydaları şunlardır:

 • Nar C vitamini deposudur. Aynı zamanda B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir.
 • Yoğun antioksidan içeriğine sahip narın özellikle kabuğu tedavi amacıyla meyvenin tanelerinden daha çok tüketilir.
 • Bağışıklık sistemini artıran nar aynı zamanda kan yapıcı özelliktedir. Kan dolaşımını düzenlemek ve damar sağlığını kuvvetlendirmek için nar tüketilebilir.
 • Soğuk algınlıklarıyla ve gribal enfeksiyonlarla savaşmakta çok etkili bir silah olan nar, vücudun bakteri ve virüslere karşı olan direncini de artırmaktadır.
 • Tüketiminin pek çok kanser hücresinin oluşumunu etkilediği bilinen nar, en yaygın olarak prostat kanserini önleyiciliği sebebiyle tüketilmektedir.
 • Mide rahatsızlıkları, mide üşütmeleri ve iltihaplarında nar tüketimi tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Su haline getirilerek tüketilen nar, kolesterol ve şeker değerlerinin düzenlenmesine yardımcıdır.
 • Nar suyu erkeklerdeki sperm sayısının ve sperm kalitesinin artmasını da sağlamaktadır.

Fazla tüketiminde ya da bazı özel durumlarda narın vücuda bazı zararları da vardır:

 • Kanser ilacı kullanan kanser hastalarının ilaçlarla tepkimeye girme ihtimali sebebiyle nar tüketmesi önerilmemektedir.
 • Dolaşımı ve sindirim sistemini hızlandıran nar tüketimi, henüz bağırsak ameliyatı geçirmiş kimseler için sakıncalıdır; önerilmez.
 • Hazımsızlık ve mide şişkinliği sorunundan muzdarip kişilerde nar tüketimi olumsuz etki yaratabilmektedir.

Narın Cilde Faydaları Var Mıdır?

Nar cilt bakımında kullanılmaktadır. İçeriği sayesinde hem doğal cilt bakımında hem de kozmetik sektöründe önemli bir yere sahiptir. Narın cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Antioksidan özelliği nedeniyle cilt bakımında sık sık kullanıldığını gördüğümüz nar, vücudu toksinlerden arındırır, cilde yeniler ve cilde genç bir görünüm kazandırır.
 • Hücre yenilemesi sayesinde sivilce ve yaraların iyileşmesinde de yardımı vardır

Cilde sahip olduğu ancak zamanla kaybolan esnekliğini de geri kazandırarak kırışıklıklarla savaşır.

 • Cilt bakımında doğal nar içerikli kremler de oldukça yaygın olarak tüketilmektedir.

Nar Hamilelikte Tüketilebilir Mi?

Hamilelikte narın faydaları, özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında oldukça fazladır. Yalnızca meyvesinin veya suyunun tüketilmesi anne ve bebek sağlığına olumlu etkilerde bulunur.

Ancak, hamilelik sürecinde nar tüketimi ve bu tüketimin kontrolü için anne adaylarının doktorlarına danışmaları önerilir.

Hamilelerin gebeliklerinin ilk aylarında özellikte nar çekirdeği konsantresi tüketmeleri, rahim kasılmalarına yol açabildiği için oldukça sakıncalıdır.

Hamilelikte nar çekirdeği konsantresi kesinlikle tüketilmemelidir. Çok yoğun içerikli ve çok güçlü bir meyve olduğu unutulmamalıdır.

Nar Kabuğunun Faydalı Mıdır?

Narın kabuğunun faydaları birden fazladır. Kurutularak ya da taze şekliyle kullanılabilen nar kabuklarının, kullanılmadan önce iç kısmındaki beyaz zardan ayıklanması önerilmektedir. Narın kabuğunun faydaları şunlardır:

 • Cilt yanıklarının iyileşme sürecini kısaltır.
 • Bağırsak sorunlarına iyi gelmesi halk arasında en yaygın bilinen faydasıdır.
 • Hemoroit tedavisinde kullanımı oldukça yaygın olan nar kabuğu, bağırsak enfeksiyonlarında ve bağırsak kurtlarından kurtulmada çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Ekşi Narın Faydaları Nelerdir?

Ekşi narın faydaları mayhoş narın faydalarıyla benzerdir. Doğrudan tüketim için fazla asidik kalan ekşi narlar, genellikle nar ekşisi üretiminde tercih edilirler.

Nar ekşisi, narın bahsedilen faydalarına ek olarak diş eti kanamalarını durdurmada etkilidir, kellik tedavisinde bile kullanım alanına sahiptir.

Ne Şekillerde Tüketilebilir?

Nar meyvesini ayıklamak diğer meyvelere göre biraz daha zahmetlidir:

 • Tepesi kesildikten sonra orta kısmına dokunmamak şartıyla nar dört parçaya ayrılır ancak ortasına dokunulmadığı için parçaları bir arada tutar.
 • Kabukların dışına bir kaşıkla hafifçe vurarak ya da parmaklar yardımıyla taneler kabuktan ayrılır.
 • Bu taneler dilenirse bu şekilde tüketilebileceği gibi, dilenirse de mutfak robotundan geçirilip sulandırılarak nar suyu olarak da tüketilebilir.
 • Nar kabuğu çayı yapmak içinse nar kabukları meyvesinden ayrıldıktan sonra kurutulur.
 • Suda kaynatıldıktan sonra bir süre demlenmeye bırakılan nar kabuğu çayı dilenirse zencefil ve bal eklenerek tüketilebilir.

Источник: https://www.saglik8.com/narin-faydalari-nelerdir-nasil-tuketilir/

Narın Sağlığa Faydaları

Narı isterseniz meyve olarak tüketebilir isterseniz de sıkarak suyunu içebilirsiniz. Özellikle vitamin açısından nar suyunun faydaları saymakla bitmez. Bununla birlikte pek çok derdin de şifası olarak nar ve nar suyu gösterilmektedir.

Kanserli Hücreler İle Mücadele Vermektedir
Narı oluşturan bileşenler incelendiğinde kanserli hücrelerin çoğalmasının önüne geçtiği tespit edilmiştir .Bununla birlikte kanserli hücrelerin ilerlemesini de büyük ölçüde durdurmaktadır.

En çok da prostat kanserinin hücrelerinin vücuda yaymış olduğu kimyasal etkinin azaltılması için nar en önemli yardımcı tedavi çeşitlerinden birisi olarak gösterilebilir. Bundan dolayı sağlık uzmanları nar suyu tüketilmesini önermektedirler.

Mevsiminde düzenli şekilde nar tüketmek aynı zamanda kansere yakalanma riskiniz azaltabilir.

Tamamen Bir Antioksidan Olarak Tüketilebilir
Nar denilince akla ilk olarak antioksidan gelebilmektedir. Özellikle kış mevsiminde nar suyu kesinlikle en önemli içeceğiniz den birisi olabilir.Bununla birlikte bir adet nar tüketiminin yaklaşık olarak 10 bardak yeşil çaya eş değer olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz.

Tansiyonu Düzenlemeye Yardımcı Olmaktadır
Nar tüketimi gerek meyve olarak gerekse suyu sıkılarak yapıldığında da kan akışını ve kan ve şekerini hızlı bir şekilde düzenlemektedir.Buna bağlı olarak da tansiyonu da oldukça hızlı bir şekilde düzenleme özelliğine sahiptir (9).

Kalp Sağlığını Korur
Narın içeriğindeki bileşenlerden dolayı oldukça yüksek bir antioksidan özelliğine sahip olması damar sağlığını da direkt olarak olumlu bir şekilde etkilemektedir. Nar sağlığı ile birlikte kalp sağlığı da yine aynı oranda koruma altına alınmaktadır. Bundan dolayı nar tüketimi kalp krizine yakalanma riskini azaltır.

Damarların genişlemesine yardımcı olarak damar sağlığınız için oldukça önemli olan nitrik asit seviyesinin de artmasına yardımcı olmaktadır. Uzmanlara göre ise düzenli olarak nar suyu veya nar tüketimin kalp sağlığı için kesinlikle en etkili olan doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle nar suyunun kalp sağlığı için en önemli doğal tedavi olduğunu belirtmekte fayda olacaktır.

Sonuç olarak, yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde düzenli nar tüketiminin kalp hastalıklarına yakalanma riskini ciddi düzeyde azalttığını görüyoruz.

Vücuda Zindelik Verir
Özellikle spor ile ilgileniyorsanız nar sizlerin en yakın dostunuz olabilir. Nar suyu tüketimi ile birlikte spor yaptığınızda daha geç yorulduğunuzu fark edebilirsiniz. Üstelik her ne kadar hareket etseniz de enerji kaybını da daha az yaşayabilirsiniz .

Özellikle damarların genişlemesini sağladığı için de vücudun spor yaparken daha kolay bir şekilde hareket edebilmesini sağlamaktadır . Bununla birlikte daha az yorulmanız da yine özellikle sporcular için narın sunmuş olduğu en büyük avantajlardan birisidir.

Beynin Güçlenmesine Yardımcı Olmaktadır
Narın içeriğine bakıldığında özellikle en önemli özelliklerinden birisinin de iltihapların önlenmesi için oldukça etkili olmasıdır .

Nar meyvesinin taşımış olduğu bu özellikler ile ise beyin gelişimi olumlu etkilemektedir. Ayrıca beyin ile ilgili meydana gelebilecek rahatsızlıklarda ve iltihaplarda da nar suyu oldukça etkili olabilmektedir.

Nar beyin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olabilir.Aynı zamanda yapılan bir çok araştırma Alzheimer başta olmak üzere zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azalttığı bilimsel bir çok çalışmayla ortaya konulmuştur (17).

Diş Sağlığı İçin Faydalıdır
Nar antibakteriyel olma özelliğine sahip olduğu için özellikle diş etlerindeki iltihapların önüne geçebilmektedir. Bununla birlikte nar suyunu düzenli olarak tükettiğinizde daha güçlü bir diş yapısına da sahip olabiliyorsunuz.

Aynı zamanda ağzınızdaki bakteri ve mikropların da yok olmasına yardımcı olduğu için sadece nar suyunu tüketerek bile ağız ve diş sağlığınızı korumuş olabiliyorsunuz.

Ağız ve diş sağlığı için belki de narın en önemli etkilerinden birisi de dokuları sıkılaştırması dır. Bu özelliği ile de diş etlerinin daha sıkı bir hal almasını sağlamaktadır.

Cilt Bakımında Tercih Edilmektedir
Pek çok kozmetik kremlerin içinde nar özlerini görebilirsiniz. Nar oldukça etkili bir meyve olduğu için özellikle cilt bakımında da oldukça sık tercih edilmektedir.

Deri üzerindeki faydalarından birisi de ödem ve toksinlerin daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır .

Bununla birlikte ciltteki kolojen üretimin artmasına da yardımcı olduğu için düzenli olarak nar tüketiminin kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Yaşlanma karşıtı olarak doğanın bir mucizesi olarak kabul edilen nar kesinlikle iyileştirici ve gençleştirici bir bileşene sahiptir.

Vücut Direncinin Artmasına Yardımcı Olur
Özellikle kış meyvesi olarak düzenli olarak tüketildiğinde nar ara hastalıklar olarak bilinen grip, nezle ve soğuk algınlığı için de bir ön kalkan olarak görevi görmektedir.

Bununla birlikte nar vitamin deposu olduğu için de çocuklarda özellikle bağışıklık sistemin daha güçlü olmasına yardımcı olmakta ve buna bağlı olarak da çeşitli hastalıklara karşı bir ön kalkan olabilmektedir.

Nar tüketiminde düzenli tüketime ve doğal olmasına dikkat etmekte fayda olacaktır. Çeşitli meyve suları ile de karıştırılarak veya direkt olarak meyve hali ile de tüketebilirsiniz .

Narın Besin Değeri

Nar en şifalı meyvelerden birisidir. Bununla birlikte halen nar üzerinde bilimsel çalışmalar da devam etmektedir. Yaklaşık olarak 100 gr narın içinde ise 82 kalori bulunmaktadır. 1,2 gr yağ oranı ve 3 mg da sodyum bulunmaktadır. 236 mg potasyum ve 19 gr karbonhidrat bulunmaktadır. Protein oranı ise 100 gr için 1,7 gr olarak bilinmektedir.

İçerik açısından bakıldığında ise oldukça zengin ve vitamin dolu bir besin değerine sahip olduğu bilinmektedir (1). Özellikle kalsiyum açısından neredeyse en zengin içeriğe sahip olan meyvelerden birisidir denebilir. Bununla birlikte C vitamini olarak da yine en yüksek değere sahip olan meyvelerden birisidir.

Aynı zamanda magnezyum için de oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde narın sağlık açısından herhangi bir zararı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat kişinin sağlık koşullarına bağlı olarak tüketimine dikkat edilmelidir buna göre narın yan etkileri olabilir;

 • Hamilelik döneminde nar tüketiminin zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. Fakat buna rağmen size özel sağlık koşullarını göz önünde bulundurarak  narın size veya bebek sağlığına zarar vermediğinden emin olmanızı öneririz.
 • Düşük tansiyon hastaları nar suyu tüketimine dikkat etmelidirler. Zaten düşük olan kan basıncını daha da düşürme riski olabilir.
 • Cerrahi müdahaleler sırasında kan basıncını olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı belirlenmiş bir ameliyat tarihinden 2 hafta önce tüketimi durdurmanızı öneriyoruz.

Sonuç

Sonuç olarak nar ve nar suyunun sağlık açısından birçok faydası olduğunu bilimsel çalışmalar gölgesinde inceledik.

İnsan sağlığını farklı hastalıklardan koruduğu gibi, nar aynı zamanda zinde kalmamıza yardımcı olmaktadır.

Bunların dışında, düşük tansiyon ve cerrahi müdahalelerde olumsuz etkilere neden olabileceğini gördük.

Bu durumlarda doktorunuza danışarak özellikle çok daha yoğun vitamin, mineral ve bileşen içeren nar suyu tüketiminin sağlığınızı tehdit edip etmediğini öğrenin.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/narin-faydalari

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть