Narın Faydaları Nelerdir?

Narın 15 Mucizevi Faydası

Narın Faydaları Nelerdir?

İşte narın potansiyel faydalarından bazıları.

1. Antioksidan

Nar, tarih boyunca sağlık yararları için yenmiştir. Günümüzde, bu meyvenin suyu sağlıklı diyetlerin popüler bir parçasıdır. Nar taneleri canlı kırmızı tonlarını polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır .

Nar suyu, diğer meyve sularının çoğundan daha yüksek seviyede antioksidan içerir. Ayrıca kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan vardır . Nar suyunda bulunan antioksidanlar serbest radikallerin giderilmesine, hücrelerin zarar görmemesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir .

Bu antioksidan dediğimiz moleküller vücudumuzda kanseri önceyi etki yaparlar.

2. C vitamini

Narın içerinde bol miktarda C vitamini vardır.

3. Kanser önleme

Nar suyunun, son zamanlarda araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

4. Alzheimer hastalığının korunması

Meyve suyundaki antioksidanların ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurduğu ve hafızayı koruduğuna inanılıyor.

5. Sindirim

Nar suyu, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltabilir ve sindirimi artırabilir. Crohn hastalığı , ülseratif kolit ve diğer inflamatuar barsak hastalıkları olan kişiler için faydalı olabilir .Nar suyunu, ishaliniz varsa içmemeniz daha uygun olacaktır.

6. Anti-inflamatuar

Nar suyu, yüksek konsantrasyondaki antioksidanları nedeniyle güçlü bir antienflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve oksidatif stres ve hasarı önleyebilir .

7. Artrit

Nar suyundaki flavonoller osteoartrit ve kıkırdak hasarına katkıda bulunan iltihabı engellemeye yardımcı olabilir . Meyve suyu şu anda osteoporoz üzerindeki potansiyel etkileri için çalışılmaktadır, romatoid artrit ve diğer artrit ve eklem iltihabı türleri tedavi olumlu etkileri vardır.

8. Kalp hastalığı

Nar suyu, kalp sağlığı için olumlu etkileri bulunmaktadır. Bazı çalışmalar , narın faydaları arasında kan akışını iyileştirdiğini ve arterlerin sert ve kalın olmasını engellediğini göstermiştir.

Ayrıca , arterlerde plak büyümesini ve kolesterol birikmesini yavaşlatabilir .  Ancak nar, kan basıncı ve statinler gibi kolesterol ilaçlarıyla olumsuz reaksiyona girebilir .

Kolesterol rahatsızlığınız varsa narı tüketmeden doktorunuza danışın.

9. Kan basıncı

Günlük nar suyu içmek de sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Kapsamlı bir inceleme randomize kontrollü çalışmaların kalp sağlığı için diyete günlük nar suyu dahil etmenin son derece faydalı olacağını kanıtladı.

C vitamini ile E vitamini gibi diğer bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında nar suyu, hastalığı önleyebilir ve enfeksiyonla mücadele edebilir. Narların ayrıca laboratuar testlerinde antibakteriyel ve antiviral olduğu gösterilmiştir. Sık görülen enfeksiyon ve virüsler üzerindeki etkileri için araştırılmaktadırlar.

11. Vitamin bakımından zengin

Narın faydaları arasında C vitamini ve E vitamini bakımdan zengin olması da vardır. Ayrıca nar  iyi bir folat , potasyum ve K vitamini kaynağıdır.

12. Hafıza

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre günde bir bardak nar suyu içmek, öğrenmeyi ve hafızayı geliştirebilir .

13. Narın cinselliğe faydaları  ve doğurganlık

Nar suyunun antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi (tanımı aşağıda) etkileme yeteneği onu potansiyel bir doğurganlık yardımcısı yapar. Oksidatif stresin, sperm fonksiyon bozukluğuna neden olduğu ve kadınlarda doğurganlığı azalttığı gösterilmiştir .

Meyve suyunun plasentadaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar bunun sağlayabileceği kesin yararları henüz bilmiyorlar. Nar suyu içmek , erkek ve kadınlarda testosteron düzeylerini artırabilir , cinsiyete neden olan temel hormonlardan biridir.

14. Dayanıklılık ve spor performansı

Üzerine, vişne ve pancar suyunu karıştırın. Nar suyu yeni spor performansı arttırıcı olabilir. Meyve suyu, ağrıyı azaltmaya ve güç kazanımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda egzersizin neden olduğu oksidatif hasarı azaltır.

15. Diyabet

Nar, geleneksel olarak Orta Doğu ve Hindistan’da diyabet ilacı olarak kullanıldı . Narın diyabet üzerindeki etkileri hakkında hala pek bir şey bilinmemekle birlikte, insülin direncini azaltmaya ve kan şekeri düşürmeye yardımcı olabilir .

Narın faydaları için ibrahim saraçoğlu demiştir?

 • Diş eti rahatsızlıkları ve enfeksiyonlarında çok güçlü bir antibiyoktik işlevi görür.
 • İmplant sonrası diş eti hassasiyeti için çok etkilidir.
 • Yüz de yüz nar suyunu her 30 dk da bir yudum alıp ağızda 30 sn bekletin ve gargara yapın. Bunu gün boyu tekrarlayın ertesi gün sonuca şaşıracaksınız.

Narın Zararları Nelerdir?

 • Nar bazı durumlarda İshali arttırabilir buna dikkat edilmelidir.
 • Kan basıncı ve statinler gibi kolesterol ilaçlarıyla olumsuz reaksiyona girebilir. Kolesterol rahatsızlığınız varsa narı tüketmeden doktorunuza danışın.

Hamilelikte narın faydaları Nelerdir?

 • Hamilelik sırasında narı meyve ve suyu olarak tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur.
 • Ayrıca hamilelik sırasında oluşabilecek kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
 • Vitamin, mineral ve fitokimyasal bakımından zengindir. Ayrıca antibakteriyel ve antiviral özelliği sayesinde  anne ve bebeği korur.

Nar Kabuğunun Faydaları

 • Nar kabuğu antioksidan açısından zengindir.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • bağışıklık sistemi güçlendirir.
 • Özellikle kalp hastalıklarını önlemede önemli etkisi olduğu saptanmıştır.
 • Nar kabuğunun faydalarına, nar kabuğu çayı ile erişebilirsiniz.

Narın Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Sivilcelere iyi gelir: Mevcut sivilcelerin üzerine nar suyunu pamukla sürerek tedavi edebilir. Sonrasında oluşacak lekelerinde önüne geçebilirsiniz.
 • Anti Aging: Nar suyu yaşlanmanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır. Nar suyu kolajen ve elastik üretimini arttırarak cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve kırışıklıkların görünümünü hafifletir.
 • Yaralar: Nar çekirdeği eski çaylardan günümüze yaraları iyileştirmek için kullanılan doğal bir üründür. Aynı zamanda cildi etkileyen enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve yaranın iyileştikten sonra ciltte kalan izini önemli oranda azaltır.

Fitokimyasallar, bitkilerde doğal olarak bulunan biyolojik olarak aktif kimyasal bileşiklerdir. “Fito” ön eki, Yunanca’da bitki anlamına gelen bir sözcüktür.

 Fitokimyasallar, bitkilerde doğal bir savunma sistemi olarak görev yapar ve renk, aroma ve tat sağlar.

oksidatif stresi; dış kaynaklı oksidanlara yüksek oranda maruz kalma durumunda ( örneğin fastfoot gibi yiyecekler yediğimizde) vücudun antioksidan savunma mekanizması bununla baş edemeyebilir.

bu durum oksidatif stres olarak adlandırılır ve pro-oksidanlar ile antioksidanlar arasındaki dengesizlikten ortaya çıkar.

oksidatif stres zaman içerisinde; erken yaşlanma, kalp-damar hastalıkları, kanser, katarakt, yaşa bağlı bağışıklık sistemindeki zayıflamalar ve sinir sistemindeki dejeneratif rahatsızlıklar gibi yaşla gelişen hastalıklara neden olan olur.

kaynak;https://www.medicalnewstoday.com/articles/318385.php

Источник: https://www.faydalari.com/narin-faydalari/

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?
Dr. Aydın Yılmaz 2018-11-06T21:49:37+0300 2016-11-09T16:59:51+0300

Nar meyvesinin kökenine bakıldığında KINAGILLER familyasından geldiği bilinmektedir. Bununla birlikte küçük çekirdeklerden ve meyvesinin gövdesini oluşturan yüzlerce farklı tanecik ten meydana gelmektedir. Tadı   ekşi ile tatlı olabilmektedir. Ağrılıklı olarak ise ılıman iklimlerde yetişmektedir.

Narın Sağlığa Faydaları

Narı isterseniz meyve olarak tüketebilir isterseniz de sıkarak suyunu içebilirsiniz. Özellikle vitamin açısından nar suyunun faydaları saymakla bitmez. Bununla birlikte pek çok derdin de şifası olarak nar ve nar suyu gösterilmektedir.

Kanserli Hücreler İle Mücadele Vermektedir
Narı oluşturan bileşenler incelendiğinde kanserli hücrelerin çoğalmasının önüne geçtiği tespit edilmiştir .Bununla birlikte kanserli hücrelerin ilerlemesini de büyük ölçüde durdurmaktadır.

En çok da prostat kanserinin hücrelerinin vücuda yaymış olduğu kimyasal etkinin azaltılması için nar en önemli yardımcı tedavi çeşitlerinden birisi olarak gösterilebilir. Bundan dolayı sağlık uzmanları nar suyu tüketilmesini önermektedirler.

Mevsiminde düzenli şekilde nar tüketmek aynı zamanda kansere yakalanma riskiniz azaltabilir.

Tamamen Bir Antioksidan Olarak Tüketilebilir
Nar denilince akla ilk olarak antioksidan gelebilmektedir. Özellikle kış mevsiminde nar suyu kesinlikle en önemli içeceğiniz den birisi olabilir.Bununla birlikte bir adet nar tüketiminin yaklaşık olarak 10 bardak yeşil çaya eş değer olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz.

Tansiyonu Düzenlemeye Yardımcı Olmaktadır
Nar tüketimi gerek meyve olarak gerekse suyu sıkılarak yapıldığında da kan akışını ve kan ve şekerini hızlı bir şekilde düzenlemektedir.Buna bağlı olarak da tansiyonu da oldukça hızlı bir şekilde düzenleme özelliğine sahiptir (9).

Kalp Sağlığını Korur
Narın içeriğindeki bileşenlerden dolayı oldukça yüksek bir antioksidan özelliğine sahip olması damar sağlığını da direkt olarak olumlu bir şekilde etkilemektedir. Nar sağlığı ile birlikte kalp sağlığı da yine aynı oranda koruma altına alınmaktadır. Bundan dolayı nar tüketimi kalp krizine yakalanma riskini azaltır.

Damarların genişlemesine yardımcı olarak damar sağlığınız için oldukça önemli olan nitrik asit seviyesinin de artmasına yardımcı olmaktadır. Uzmanlara göre ise düzenli olarak nar suyu veya nar tüketimin kalp sağlığı için kesinlikle en etkili olan doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle nar suyunun kalp sağlığı için en önemli doğal tedavi olduğunu belirtmekte fayda olacaktır.

Sonuç olarak, yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde düzenli nar tüketiminin kalp hastalıklarına yakalanma riskini ciddi düzeyde azalttığını görüyoruz.

Vücuda Zindelik Verir
Özellikle spor ile ilgileniyorsanız nar sizlerin en yakın dostunuz olabilir. Nar suyu tüketimi ile birlikte spor yaptığınızda daha geç yorulduğunuzu fark edebilirsiniz. Üstelik her ne kadar hareket etseniz de enerji kaybını da daha az yaşayabilirsiniz .

Özellikle damarların genişlemesini sağladığı için de vücudun spor yaparken daha kolay bir şekilde hareket edebilmesini sağlamaktadır . Bununla birlikte daha az yorulmanız da yine özellikle sporcular için narın sunmuş olduğu en büyük avantajlardan birisidir.

Beynin Güçlenmesine Yardımcı Olmaktadır
Narın içeriğine bakıldığında özellikle en önemli özelliklerinden birisinin de iltihapların önlenmesi için oldukça etkili olmasıdır .

Nar meyvesinin taşımış olduğu bu özellikler ile ise beyin gelişimi olumlu etkilemektedir. Ayrıca beyin ile ilgili meydana gelebilecek rahatsızlıklarda ve iltihaplarda da nar suyu oldukça etkili olabilmektedir.

Nar beyin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olabilir.Aynı zamanda yapılan bir çok araştırma Alzheimer başta olmak üzere zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azalttığı bilimsel bir çok çalışmayla ortaya konulmuştur (17).

Diş Sağlığı İçin Faydalıdır
Nar antibakteriyel olma özelliğine sahip olduğu için özellikle diş etlerindeki iltihapların önüne geçebilmektedir. Bununla birlikte nar suyunu düzenli olarak tükettiğinizde daha güçlü bir diş yapısına da sahip olabiliyorsunuz.

Aynı zamanda ağzınızdaki bakteri ve mikropların da yok olmasına yardımcı olduğu için sadece nar suyunu tüketerek bile ağız ve diş sağlığınızı korumuş olabiliyorsunuz.

Ağız ve diş sağlığı için belki de narın en önemli etkilerinden birisi de dokuları sıkılaştırması dır. Bu özelliği ile de diş etlerinin daha sıkı bir hal almasını sağlamaktadır.

Cilt Bakımında Tercih Edilmektedir
Pek çok kozmetik kremlerin içinde nar özlerini görebilirsiniz. Nar oldukça etkili bir meyve olduğu için özellikle cilt bakımında da oldukça sık tercih edilmektedir.

Deri üzerindeki faydalarından birisi de ödem ve toksinlerin daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır .

Bununla birlikte ciltteki kolojen üretimin artmasına da yardımcı olduğu için düzenli olarak nar tüketiminin kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Yaşlanma karşıtı olarak doğanın bir mucizesi olarak kabul edilen nar kesinlikle iyileştirici ve gençleştirici bir bileşene sahiptir.

Vücut Direncinin Artmasına Yardımcı Olur
Özellikle kış meyvesi olarak düzenli olarak tüketildiğinde nar ara hastalıklar olarak bilinen grip, nezle ve soğuk algınlığı için de bir ön kalkan olarak görevi görmektedir.

Bununla birlikte nar vitamin deposu olduğu için de çocuklarda özellikle bağışıklık sistemin daha güçlü olmasına yardımcı olmakta ve buna bağlı olarak da çeşitli hastalıklara karşı bir ön kalkan olabilmektedir.

Nar tüketiminde düzenli tüketime ve doğal olmasına dikkat etmekte fayda olacaktır. Çeşitli meyve suları ile de karıştırılarak veya direkt olarak meyve hali ile de tüketebilirsiniz .

Narın Besin Değeri

Nar en şifalı meyvelerden birisidir. Bununla birlikte halen nar üzerinde bilimsel çalışmalar da devam etmektedir. Yaklaşık olarak 100 gr narın içinde ise 82 kalori bulunmaktadır. 1,2 gr yağ oranı ve 3 mg da sodyum bulunmaktadır. 236 mg potasyum ve 19 gr karbonhidrat bulunmaktadır. Protein oranı ise 100 gr için 1,7 gr olarak bilinmektedir.

İçerik açısından bakıldığında ise oldukça zengin ve vitamin dolu bir besin değerine sahip olduğu bilinmektedir (1). Özellikle kalsiyum açısından neredeyse en zengin içeriğe sahip olan meyvelerden birisidir denebilir. Bununla birlikte C vitamini olarak da yine en yüksek değere sahip olan meyvelerden birisidir.

Aynı zamanda magnezyum için de oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde narın sağlık açısından herhangi bir zararı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat kişinin sağlık koşullarına bağlı olarak tüketimine dikkat edilmelidir buna göre narın yan etkileri olabilir;

 • Hamilelik döneminde nar tüketiminin zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. Fakat buna rağmen size özel sağlık koşullarını göz önünde bulundurarak  narın size veya bebek sağlığına zarar vermediğinden emin olmanızı öneririz.
 • Düşük tansiyon hastaları nar suyu tüketimine dikkat etmelidirler. Zaten düşük olan kan basıncını daha da düşürme riski olabilir.
 • Cerrahi müdahaleler sırasında kan basıncını olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı belirlenmiş bir ameliyat tarihinden 2 hafta önce tüketimi durdurmanızı öneriyoruz.

Sonuç

Sonuç olarak nar ve nar suyunun sağlık açısından birçok faydası olduğunu bilimsel çalışmalar gölgesinde inceledik.

İnsan sağlığını farklı hastalıklardan koruduğu gibi, nar aynı zamanda zinde kalmamıza yardımcı olmaktadır.

Bunların dışında, düşük tansiyon ve cerrahi müdahalelerde olumsuz etkilere neden olabileceğini gördük.

Bu durumlarda doktorunuza danışarak özellikle çok daha yoğun vitamin, mineral ve bileşen içeren nar suyu tüketiminin sağlığınızı tehdit edip etmediğini öğrenin.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/narin-faydalari

Narın Faydaları

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın faydaları hakkında çok az şey biliriz. Halbuki narın insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Çekirdeklerinden tanesine, kabuğundan suyuna kadar birçok hastalığa deva olan nar, aynı zamanda vücudu hastalıklara karşı da bir kalkan gibi korumaktadır.

Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

C, B1 ve B2 vitaminleri yanında zengin potasyum içeren ve yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar. İsmi Kuranı-ı Kerim’de geçtiği için, halk arasında ‘Cennet Meyvesi’ olarak da adlandırılan narı, günlük tükettiğinizde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandır.

Narın Sağlığa Faydaları

Mucizevi şifa kaynağı narın içi de dışı da insan sağlığına inanılmaz faydalıdır.

Narın kabuğu cildi yumuşatır ve enfeksiyonlardan korur, narın suyu birçok hastalığa şifadır, nar mideyi temizler, ülsere iyi gelir, öksürüğe çok iyi gelir, akciğeri güçlendirir, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağrılarını giderir. Narın şifasından maksimum derecede faydalanabilmek için nar tazeyken yenmeli ve suyu taze olmalıdır.

Narın önemli özelliklerinden bir tanesi de genel anlamda vücutta bulunan damar sistemini koruması ve kalp sağlığına yardımcı olmasıdır. Özellikle damar tıkanıklığına neden olan ACE adındaki enzimi engeller.

Bütün bu özelliklerinden dolayı, sofralarımızdan eksik etmememiz gereken narın diğer bir faydası da damar sertliklerini gidermesi, tansiyon düşürücü, kan yapıcı ve tansiyon düşürücü özelliklere sahip olmasıdır.

Genel anlamda sağlığa faydası olan nar, son zamanlarda özellikle prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.

Narın Kalp ve Damarlara Faydaları: Narın içerisinde bulunan polifenol ve antosiyanin adlı maddeleri E vitamininden 20 kat daha fazla güçlüdür ve bu maddelerin antioksidan özellikleri damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Ayrıca nar bir nevi doğal antibiyotik görevi gördüğünden dolayı kalp ve damarlarda bulunan zararlı maddeleri temizler, mikropları öldürür. Her gün sıkılmış bir bardak nar suyu kalp ve damarlara iyi gelir.

Gribal Enfeksiyonlara Faydaları: Narın içerdiği antioksidanlar gribe neden olan mikrop ve virüsleri zararsız hale getirir.

Bununla birlikte bakteriler tarafından kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarına karşı özellikle nar suyunun ciddi anlamda koruyucu etkisi vardır.

Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı önceden tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü narın içerdiği C vitamini vücudun soğuk algınlığına karşı direncini arttırır.

Nar Prostat Kanserini Engeller: Nar özellikle prostat kanserine karşı etkilidir. Birçok bilimsel araştırma sonucu narın prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Bununla birlikte prostat kanseri tedavisi için yapılan çalışmalarda narın kanser hücrelerinin hızını yavaşlattığı ortaya konulmuştur.

Bu yüzden özellikle düzenli olarak nar suyunun tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilmektedir.

İshale Faydaları: Narın içerisinde ve taneleri arasında bir damar halinde bulunan beyaz tabaka mideye iyi gelir ve güçlendirir. Aynı şekilde kabukları da ishale karşı etkilidir. Nar kabuğu kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır ve biraz bal ile tatlandırılarak içilir. Narın kabuğuyla yapılan bu karışım ishali keser.

Mideye Faydaları: Yukarıda belirttiğimiz gibi, narın içerisinde bulunan beyaz tabaka midenin kuvvetlenmesini sağlar.

Bunun yanında düzenli olarak ekşi nar pekmezi bal ile karıştırılarak alındığında mide iltihabına iyi gelir. Fakat bu karışım aç karınla alınmalıdır.  Yemekten sonra bir tane nar yemek alınan gıdaların hazmını kolaylaştırır.

Midede meydana gelen değişikliklerden dolayı oluşan kusma veya kusma hissine karşı ekşi nar iyi gelir.

Enfeksiyon, iltihap ve yaralara faydaları: Genel anlamda insan sağlığına faydası olan narın ayrıca doğal antibiyotik etkisi olduğunu söylemiştik.

Vücudumuzun içerisinde bulunan organlarda meydana gelebilecek iltihap ve yaralara faydası olduğu gibi, cildimizde meydana gelen yara ve iltihapları önleyici etkisi vardır.

Cildimizin herhangi bir yerinde meydana gelen yara veya iltihaplara nar kabuğunu sürerek giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Nar Genç Kalmanızı Sağlar: Narın içerdiği maddelerin kozmetik ürünlerinde de kullanıldığını biliyor muydunuz? Özellikle Amerika ve Çin’de yapıla araştırma sonuçları kozmetik ürünlerinin de dikkatini çekiyor. Hatta artık bazı kozmetik ürünleri narın içerdiği bazı elementleri ürünlerinde kullanmaya başlamışlar bile.

Narın içerisinde buluna antioksidanlar kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu yüzden özellikle yüz maskelerinde narın suyu ve kaynatılmış nar kabuklarını kullanabilir ve genç kalmayı başarabilirsiniz.Buraya kadar narın genel anlamda faydalarından bahsettik.

Narın diğer çeşitlerinin ve farklı uygulamalarının faydalarından bahsedeceğiz:

 Kudret Narının Faydaları:

Kudret Narı Afrika ve Asya ülkelerinde yetişir. Çok yüksek derecede E,  C vitaminleri ve proteinler içerir.

 • Hazımsızlığı giderir.
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kanserli hücrelerin yayılma hızını azaltır.
 • Sindirime yardımcı olur ve sindirim organların işlevlerini daha iyi yapmalarını sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yapraklarından hazırlanan çay karaciğere faydalıdır, kan şekerini düzenler.
 • Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir.

Nar Suyunun Faydaları:

Genel anlamda narın faydalarını artık biliyoruz. Fakat nar suyunun insan sağlığına faydasının çok özel bir yeri vardır. Nar suyunun faydalarını kısaca sıralayacak olursak:

 • Grip virüslerini yok edici özelliği vardır, gribal enfeksiyonlara karşı çok etkilidir.
 • Kanda oksitlenmeyi engeller, bunu içerdiği antioksidanlar sayesinde yapar.
 • Nar özü, antibiyotiklerle kullanıldığında dirençli bakterileri de öldürebilir.
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar. Damar tıkanıklığını önleyici etkisi vardır.
 • Kanserin yayılma hızını azaltır ve kanser hücrelerini öldürme özelliği vardır.
 • Kolesterol ve şekeri dengeler.
 • Kan yapıcı özelliği vardır.
 • Erkeklerde sperm yapıcı özelliği vardır ve canlılığı arttırır.
 • Romatizma ve eklem ağırlarının olduğu bölgelere uygulandığında ağrı kesici özelliği vardır.
 • Bayılmalara karşı nar suyu içilebilir.
 • Bağırsak parazitlerini öldürür ve iyi bakterilerin artmasını sağlar.

Önemli NOT: Nar suyu hazırlamada genel bir yanlış uygulama vardır ve sadece nar tanelerinden yapılır. Halbuki, kabuğu dâhil, meyvenin bütün parçaları kullanılmalıdır. Fakat nar kabuğunun etkisi çok güçlü olduğu için zehirleme etkisi vardır. Bu yüzden kabuğun tamamını değil de bir kısmı ve çok azı kullanılmalıdır.

Nar Kabuğunun Faydaları:

Nar kabuğunun içerdiği elementlerin çok güçlü mikrop, bakteri ve virüs öldürme özelliği vardır. Cilt üzerinde meydana gelen yara, tahriş ve enfeksiyonlara karşı çok faydalıdır. Narın kabuğu kaynatılarak çay gibi içildiğinde bağırsakları ve mideyi temizler, ishale iyi gelir. Toz haline getirilip kanayan yaraya serpildiğinde ise kanı durdurur ve mikropları kırar.

 • Yanıklara Faydaları: Nar kabuğu dövülerek yanığın üzerine uygulanır. Yaranın iyilleşme hızını arttırır ve mikropları öldürür.
 • Frengiye Faydaları: Kurutulmuş nar kabuğu mazı ile karıştırılır ( bir avuç), havanda toz haline getirildikten sonra sabah akşam bir çorba kaşığı alınır ve üzerine bir bardak su içilir.
 • Basura Faydaları: Yarım litre suda bir avuç nar kabuğu kaynatılır, süzüldükten sonra günde bir çay bardağı içilir.
 • Bağırsaklara Faydaları: Bir avuç nar kabuğunu yarım litre suda kaynatın ve süzün. Her sabah aç karınla bir bardak kurtlar dökülene kadar için.

Nar Ekşisinin Faydaları:

Nar ekşisinin içeriği nar ile neredeyse aynıdır. Fakat, hakiki nar ekşisi diye satılan bazı ürünlerin glikoz ve sitrik asitten yapıldığını bilmelisiniz. Bu yüzden nar ekşisi temin ederken hakikisini bulmak gerekir.

 • Bağırsak parazitlerine karşı yok edici etkisi vardır.
 • Cilde iyi gelir ve cildi enfeksiyonlara karşı korur.
 • Kalbi korur.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Bağışıklık sitemini kuvvetlendirir.
 • Kellik tedavisinde kullanılır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Diş eti kanamalarına karşı etkilidir.
 • Göz kaşıntılarına iyi gelir.

Nar çiçeği daha çok doğal antibiyotik olarak kullanılır. Bunun yanı sıra boyun ağrıları için lapa yapılarak uygulanabilir ve aynı şekilde bir litre suda kaynatılarak ağız yaraları için gargara yapılarak kullanılır.

 • Kalp krizi risklerini azaltma noktasında çok etkilidir.
 • Çok iyi bir antioksidan görevi görür.
 • Cildi sıkılaştırır ve genç tutar.
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve kanser hücrelerini yavaşlatır.
 • Alkol, sigara, kirli hava, zehirlenme etkilerini azaltır.
 • Şekerin dengelenmesini sağlar.
 • Kolesterolü ve hiper tansiyonu düzenler.
 • Rahatlatıcı etkisi ve zihinsel sağlığı koruyucu etkisi vardır.
 • Nar çekirdeğini bal ile karıştırıp iltihaplara uygulandığında tedavi edici etkisi vardır.
 • İshali giderir.

Kullanımı: Öğütülmüş nar çekirdeği günde bir veya iki defa alınabilir. Sade alınabileceği gibi bal, yoğurt, süte veya salatalara katılabilir.

Nar Çekirdeğinin Faydaları:

Yukarıda gibi narın içerdiği elementlerin kozmetik ürünlerde kullanıldığını yazmıştık. Kozmetik ürünlerin tam olarak kullandığı şey ise nar çekirdeğidir. Çünkü hücrelerin yenilenmesini sağlar, cildi güçlendirir, kırışıklıkları giderir, iki ay uygulanan kürle yaşlı ve yorgun görünen cilt canlandırılır. Cildi besleyici özelliği vardır ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

Bir  tatlı kaşığı yoğurt, bal ve yaş maya ile karıştırılır ve karışım 20 dakika cilde uygulanır ve akşamları cilde organik nar çekirdeği ile masaj yapılır. Eğer selülitli bölgelere uygulanırsa faydalı olur.

Bir fincan yağa 5-6 damla damlatılarak kullanılabilir, salata veya yemeklere de eklenir.

Narın Zararları

 • Çok yüksek değerde vitamin ve element içerdiği için hamile kadınların, mide, bağırsak hastalıkları olanların ve çocukların aşırı şekilde tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Çok çabuk hazmedilse de bazı kişilerde gaz ve şişkinlik meydana getirebilir. Ateşi olan hastaların tüketimine dikkat etmesi gerekir.

Tavsiyeler: Nar, kış aylarında özellikle kasım ayının başlarında çıkmasıyla birlikte tüketilmelidir. Yılın bu zamanında taze narı bulmak mümkündür. Kış aylarında üşütme sonucu meydana gelebilecek hastalıklara karşı bünyeyi güçlü hale getirmek için bütün kış boyu ve çıkar çıkmaz tüketilmesinde fayda var.

Özellikle çeşitli enfeksiyonların neden olduğu ve bulaşıcı bir hastalık olan gribe karşı son derece etkili bir meyvedir. Bu tür hastalıklara önceden önlem almanın en mantıklı yollarından birisi mevsimlik besin maddelerini düzenli olarak tüketmektir.

Kış aylarında tüketilmesi gereken bu besin maddelerinin başında şüphesiz nar gelir.

Источник: https://www.acil.net/narin-faydalari/

Nar Gribe İyi Gelir

Narda bulunan antioksidanlar gribe sebebiyet veren virüslerle savaşmaktadır. Nar gribe yakalanma olasılığını bir hayli düşürmektedir.

Nar suyunun bakteriler yüzünden meydana gelen enfeksiyonlara karşı ne denli etkili olduğu bilinmektedir.

Gribe karşı önlem almak istiyorsanız sizde narın faydalarını göz ardı etmemeli ve bu sağlık dolu meyveyi tüketmeye başlamalısınız. Bu sayede gribe karşı vücudunuzun direncini arttırabilirsiniz.

Nar İshali Keser

Narın içinde bulunan beyaz tabaka midenin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu tabaka ishale de çok iyi gelmektedir. İshal sorununu ortadan kaldırmak için nar kabuğunu kaynatmalı ve ardından soğumaya bırakmalısınız. Dilerseniz iraz bal katıp tatlanmasını sağlayabilirsiniz. Narın karışımından elde edilen bu karışım ishal problemine iyi gelecektir.

Nar Gençleştirir

Kozmetik ürünlerin bir bölümünde narın içeriğinde bulunan maddelerde kullanılmaktadır. Çin ve Amerika gibi ülkelerde gerçekleştirilen araştırmalar dikkatleri narın üzerinde toplamayı başarmış durumda.

Antioksidan açısından çok zengin olan nar kozmetin ürünlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir diyebiliriz. Kaynatılmış nar kabukları ve narın suyu yüz maskelerinde çok fazla tercih edilmektedir.

Çünkü nar zengin içeriği ile yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmakta ve cildin sağlıklı kalmasına destek olmaktadır.

Yara ve İltihaplara Nar İyi Gelir

Doğal antibiyotik etkisi bulunan nar yara ve iltihaplara karşıda çok büyük faydalar sağlaması ile de ünlenmiş bir meyvedir. Vücut içerisinde oluşan yaralar içinde kullanılan nar cilt yüzeyindeki iltihapları da önlemektedir. Nar kabuğu sürerek cildinizde oluşan yaraların iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Mide Sağlığına Narın Katkısı Var

Bal ve ekşi nar pekmezi karıştırılıp aç karnına tüketildiğinde mide iltihabına iyi gelmektedir. Yemek yedikten hemen sonra nar tüketmekse hazmı kolaylaştırmaktadır. Narın mide sağlığına katkılar yadsınamaz düzeydedir. Sizde mide sağlığınız için narın faydalarından yararlanan insanlar arasına katılabilirsiniz.

Nar Kansere İyi Gelir

Nar çok güçlü ve zengin bir içeriğe sahiptir. İçinde barındırdığı bileşenler kanser hücrelerine karşıda çok etkilidir. Kanser hücrelerinin yayılma hızını ciddi oranda azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Narın faydaları nelerdir?

Narın faydaları nelerdir, en etkili olduğu alanlardan biri kalp damar sağlığını iyileştirmesidir. Nar kan damarlarını temizler ve genişletir. Böylece kan dolaşımını iyileştirir. Nar tüketmek yüksek tansiyon, kolesterol problemi ve kalp hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığı önler.

Bununla birlikte nar kan şekerinin de dengelenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile şeker hastalığı yani diyabet rahatsızlığı olanlar için de yararlı bir meyvedir. Nar önemli etkin maddeleri barındıran mucizevi bir meyvedir. Bu yüzden nar yemenin faydaları pek çok ayrı hastalık üzerinde iyileştirici etki sunar.

Nar suyu gençlik iksiri niteliğindedir. Narda bulunan antioksidanlar hem zararlı bileşenleri etkisiz hale getirir, hem de hücre yenilenmesini destekler.

Vücudun sağlıklı yapısının korunması ancak şifa kaynağı olan besinleri tüketmekle olur. Nar bu besinlerden biridir. Nar neye iyi gelir, kan damarlarının yapısını ve dolayısıyla kalbi güçlendirir. Enfeksiyonu ve iltihabı giderir.

Narın faydaları nelerdir:

Güçlü bir beyin: Yaşam alışkanlıklarımız, her günkü beslenmemiz, ne kadar uyuduğumuz ve hatta ruh halimiz bile beyin sağlığına etki eder. Eğer uzun yıllar iyi çalışan bir beyin, güçlü bir hafıza istiyorsak genç yaşlardan başlayarak beyni geliştirecek yiyeceklerle beslenmemiz lazım.

Yüksek antioksidan içerikli gıdalar beynin korunmasında etkilidir. Nar tüketmek beyni alzaymır ve benzeri rahatsızlıklara karşı korur. Daha keskin bir hafıza sağlar. Hesaplama, akıl yürütme gibi beyin aktivitelerinde performansı artırır.

Zihni geliştiren yiyecekler

Kemik sağlığı: Narda bulunan etkin maddeler kıkırdakların korunmasında görev alır. Aynı zamanda narın faydaları arasında kireçlenmeyi önlemek de vardır. Kireçlenme sonucu özellikle eklemler ve kıkırdaklar büyük zarar görür. Düzenli nar tüketerek kıkırdakların yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Nar besin değeri bakımından hücre, doku ve organların sağlıklı yapıda kalmaları için gereken pek çok faydalı maddeyi içinde barındırır. Bol miktarda antioksidanla birlikte önemli vitamin ve mineralleri içerir.

Narda bulunan K vitamini kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda nardaki manganez de kemik şeklinin korunmasına yardımcı olur.

Kemik erimesi belirtileri

Sağlıklı diş ve diş etleri: Nar antibakteriyel özelliktedir ve ağız içindeki zararlı bakterilerle savaşır. Ağız kokusu ve diş çürümelerine neden olan bakteri plağının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca C vitamini bakımından zengin olması ile nar diş eti rahatsızlıklarını önler.

C vitamini diş etlerinin güçlenmesine ve daha sağlıklı olmasına yardım eder. Nar yemenin faydaları hem ağız içinde hijyen sağlamak hem de diş ve diş eti sağlığını iyileştirmektir.

Ağız kokusu neden olur?

Enfeksiyon giderici: Nar aynı zamanda doğal antibiyotik işlevi görür. Vücutta oluşan her türlü iltihap ve enfeksiyonu iyileştirirci özelliktedir. Nar aynı zamanda yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Gribe karşı etkili: Narın enfeksiyonu giderici özelliği antioksidan deposu olmasıyla da birleşince grip gibi rahatsızlıklara karşı güçlü bir şifa kaynağı haline gelir. Narda bulunan antioksidanlar grip yapan mikroorganizmaların zararsız hale getirilmesini sağlar.

Buna ek olarak narda çok yüksek oranda C vitamini bulunur. Nar, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde her türlü gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı çok etkilidir. Soğuk havalarda, grip salgını olduğu zamanlarda nar yemenin faydaları sizi bu rahatsızlıklardan koruyacaktır.

C vitamini eksikliği belirtileri

Mideye iyi gelir: Nar tanelerini birarada tutan beyaz zar mide için şifalıdır. Bu zar mideyi güçlendirir. Buna ek olarak nar midede iltihap varsa giderir. Ekşi nar mide bulantısı hissini yok eder.

Nar aynı zamanda bağırsak sağlığı için de birebirdir. Özellikle nar kabuğunun faydalarından biri ishale iyi gelmesidir. Eğer ishaliniz varsa bir miktar nar kabuğu ile çay yapıp tüketebilirsiniz. Nar kabuğu çayı ishalinizin kesilmesini sağlayacaktır.

Kalp damar sağlığı: Güçlü bir kalbe sahip olmanın yolu sağlam kan damarlarından geçer. Nar kan damarlarının dokusunu güçlendirir. Damarların genişlemesini sağlayarak kan dolaşımına katkıda bulunur.

En önemlisi nar kan damarlarda plak oluşumuna engel olur. Bu özellikleriyle nar damar sağlığına katkıda bulunduğu gibi pek çok kalp rahatsızlığına yakalanma riskini de en aza indirir.

Kalp sağlığı için egzersiz

Kolesterol: Nar yemenin faydalarından biri de kötü kolesterol (LDL) düzeyini düşürmesidir. Nar kolesterolün dengelenmesini sağlar ve kan damarlarında plak oluşumuna engel olur.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Gençlik iksiri: Çevresel etkenlerle vücuda giren zararlı maddeler ve hücre içi işlemler sonucu oluşan atık maddeler vücuttaki zararlı serbest radikalleri oluşturur.

Bu serbest radikaller vücutta birikerek doku ve organlarda hastalık oluşmasına yol açarlar. Aynı zamanda yaşlanma etkilerini hızlandırırlar. Hastalık risklerini ortadan kaldırmak ve yaşlanma etkilerine karşı savaş açmanın yolu bu serbest radikalleri etkisiz hale getirmek ve vücutta birikmesini önlemektir.

İşte antioksidan dediğimiz bileşenler bu işi yapar. Narda bulunan güçlü antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Buna ek olarak cildin genç ve sağlıklı yapısının korunmasında önemli rol oynar. İçerdiği güçlü etkin maddeler ile nar pek çok kozmetik ürünün içerisinde kullanılmaktadır.

Kan şekeri: Yapılan bilimsel araştırmalara göre nar suyu içtikten birkaç saat sonraki zaman diliminde açlık kan şekeri düzeyi ve insülin direncinin azaldığı, beta hücrelerinin faaliyetinin arttığı tespit edilmiştir. Kan şekeri ile ilgili problem yapıyorsanız nar suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kan şekeri neden düşer?

Narın besin değeri

Narda C vitaminine ek olarak kemik sağlığı için önemli olan K vitamini ve manganez bulunur. İçerdiği potasyum ile narın faydaları nelerdir, kan basıncının düzenlenmesinde ve hücresel işlevlerin yerine getirilmesinde etkilidir.

Bununla birlikte nar kalori bakımından kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Ayrıca narda bulunan lif de kilo vermeye yardımcıdır.

Narın lifli gıdalar arasında olması bağırsak hareketlerini artırmasını ve kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirmesini sağlar. Nar yemenin faydaları yüksek besin değeri ile lif içeriği sayesinde pek çok rahatsızlık riskini ortadan kaldırmasıdır.

Bir nar yediğinizde günlük folik asit ihtiyacınızın çeyreği karşılanmış olur. Ayrıca narda B1, B2, B5, B6 vitaminleri ile az miktarda da B3 vitamini bulunur. Nar yemenin faydaları maksimum oranda olsun istiyorsanız mutlaka narın çekirdeklerini iyice çiğneyin.

Çünkü narın çekirdeği meyvesine göre daha fazla mineral barındırır. Narda fosfor, potasyum, magnezyum, çinko, manganez, demir ve kalsiyum mineralleri bulunur.

Tüm bu zengin içeriğiyle nar yemenin faydaları bu kadarla kalmıyor. Nar yüksek oranda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar narın meyvesinde ve narın kabuğunda bulunur.

Antioksidanlar yaşlanma etkileriyle savaşır, hücre yenilenmesini destekler. Ayrıca narda bulunan bir antioksidan olan punisik asit güçlü bir yağ yakıcıdır ve obeziteyi önlemede etkilidir.

Nar çiçeğinin faydaları nelerdir?

Nar çiçeği de fayda bakımından narın meyvesi kadar değerli. Eğer nar çiçeği temin edebiliyorsanız, çiçekleri sadece süs olarak kullanmayın. Nar çiçeklerini herhangi bir işleme tabi tutmadan çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Günümüzde özellikle salata tabakları yenilebilir çiçeklerle süslenmektedir. Nar çiçeğini salatalarınıza çiğ olarak katabilir ve nar çiçekleri ile salatalarınızı süsleyebilirsiniz.

Nar çiçeği yemenin sağladığı faydalar:

 • Kanı temizler
 • C vitamini deposudur
 • Bağırsaklardaki iltihabın giderilmesini sağlar
 • Böbrek iltihabına da iyi gelir

Nar kabuğunun faydaları nelerdir?

Nar sadece meyvesi ile değil çiçeği ve kabuğu ile de son derece şifalı bir bitkidir. Düzenli olarak nar tüketmek pek çok hastalık riskini azaltır. Aynı zamanda nar kabuklarını da atmayarak çeşitli şekiller de yararlanabilirsiniz.

Nar kabuğunun faydaları arasında yanık tedavisi, bağırsak kurtlarını yok etmesi ve ishali gidermesi de bulunmaktadır.

Narda çok sayıda faydalı mineralden bolca bulunur. Ancak nar kabuğu narın meyvesine göre çok daha fazla mineral içerir. Ayrıca nar kabuğunda da güçlü antioksidanlar ve diğer etkin maddeler bulunmaktadır. Bu yüzden dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

Nar kabuğunun faydaları:

 • Bağırsak kurtlarına karşı nar kabuğu kullanabilirsiniz. Düzenli olarak nar kabuğu çayı tüketmek bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlayacaktır.
 • Nar kabuğunun faydaları arasında ishale iyi gelmesi de vardır. İshale karşı nar kabuğu çayı tüketebilirsiniz.
 • Nar kabuğu yanın tedavisinde kullanılabilir. Bir miktar nar kabuğunu blendırda çekerek yanık üzerine koyun. Bu uygulama yanık yarasının iyileşme sürecini hızlandıracak, aynı zamanda yarada enfeksiyon oluşmasını önleyecektir.
 • Nar kabuğunu çay yaparak tüketmenin bir faydası da basura iyi gelmesidir.

Bu yazımızda narın faydaları nelerdir, hangi hastalıklara karşı kullanılabilir açıkladık. Ancak herhangi bir alerji ya da başka bir rahatsızlık riskine karşı, tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/narin-faydalari-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть