Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar suyu, çekirdeği, kabuğu ve taneleri ile adeta hastalıklara şifa olup, vücudumuzu hastalıklara karşı da korumaktadır. İçerdiği bol miktarda demir, potasyum, C vitamini ile bağışıklık sistemini de güçlendirmesi narın faydaları içindedir.

Bir bardak nar suyu insan vücudunun günlük ihtiyacı olan C vitaminin yaklaşık olarak yüzde 2’sini karşılamaktadır. Nar ismi, Kuran-ı Kerim’de de geçtiği için halk arasında da “Cennet Meyvesi” olarak biliniyor. Günlük olarak tüketilen bu meyve yorgunluk giderir ve insan vücuduna zindelik sağlar.

Nar, bilimsel adıyla Punica granatum, kırmızı bir meyve üreten bir çalı türüdür. Çilek olarak sınıflandırılan meyveleri yaklaşık 5-10 cm çapındadır.

Bir bardakta (174 gram) aşağıdakileri öğeleri8içerir:

 • Lif: 7 gram.
 • Protein: 3 gram.
 • C vitamini: BKA’nın %30’u.
 • K vitamini: BKA’nın %36’sı.
 • Folate: BKİ’nin %16’sı.
 • Potasyum: BKİ’nin %12’si.
 • Antioksidandır.
 • C vitamini bulunur.
 • Kansere karşı korur.
 • Alzheimer hastalığına karşı korur.
 • Sindirime faydalıdır.
 • Kalbi güçlendirir.
 • Hafızanızı artırır.
 • Cinsel performansı ve doğurganlığı artırır.
 • Kan şeker düzeyini sürdürür.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Anemiyi önler.
 • Diş plaklarının etkisini azaltır.
 • Ve sivilceleri iyileştirmesi narın faydaları arasında.

Narın Bebeklere Faydaları

Yetişkinlere faydasının olduğu gibi narın bebeklere faydaları da saymakla bitmez. Doktorlar elbette ilk 6 ay anne sütün önemli olduğunun altını çiziyor. 6 aydan sonra ise sınırlı ve az miktarda meyve suyunun verilebileceğini söylüyorlar.

Bebeklerde ek gıda ilk 6 aydan sonra başlamaktadır. Asla bebeklere taneli bir halde verilmemelidir. Narın taneleri bebeklerde boğulmalara yol açabilir. Bu sebeple bebeklere nar suyu verebilirsiniz. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra 1 çay bardağı suyundan içirebilirsiniz.

Bebekler için narın faydaları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Nar suyu bebekleri yatıştırır.
 • Bebeklerde oluşan ishali kontrol altına almaya yardım eder.
 • Bakteriyel hatalıkları önler.
 • Bağışıklık güçlendirir.
 • Özellikle diş çıkarma dönemlerinde, bebekleri sakinleştirir.

Narın Dişe Faydaları

Nar sadece bizi hastalıklardan korumaz. Özellikle dişlerde oluşan iltihapları gidermek için kullanılır. Ancak dişiniz için kullanacaksanız, günlük olarak taze nar kullanmanız gerekmektedir. İşte diş için narın faydaları:

Nar ağız sağlığı için faydalı meyvelerden biridir. İçerisinde barındırdığı anti bakteriyel özelliği sayesinde vücutta ve dişte bulunan bakteriler ile savaşır. Diş plaklarını önler ve plak oluşumunu büyük ölçüde azaltır.

Plak oluşumu azaldığı için diş çürüğü, diş eti kanamaları, diş eti iltihabı ve özellikle diş eti hastalıklarının önüne geçer. 2011 yılında yapılan araştırmalara göre nar kullanımı dişlerde plak oluşumunu ortalama yüzde 32 azalttığı tespit edilmiştir.

Narın Sivilcelere Faydaları

Narın cilde faydaları sıralandığı zaman ilk başta sivilce oluşumunu önlemek gelir. Narın çeşitli alanlarda olan kullanımı 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Eski dönemlerde özellikle enfeksiyon, sindirim ve dolaşım sorunları için kullanılmış. Günümüzde ise narın her türlü formu çeşitli sebeplerle kullanılmaktadır.

Narın faydaları arasında sivilcelerin azaltması yanında yara izlerini hafifletme özelliği de vardır. Bunun dışında narlı kozmetik ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ancak uzmanlar narlı kozmetik ürünlerinin sadece narın bulunmadığı zamanlarda kullanılmasını öneriyor.

Birçok sebeple yüzde çıkan sivilceler nar ile azaltılabilir ve hatta düzenli olarak kullanıldığında tamamen ortadan kaldırılabilir. Sivilcelerin hızlı olarak kuruması için pamukla sivilcelerinizi silebilirsiniz.

Narın Kalbe Faydaları

Adeta ayaklı şifa deposu olan narın kalbe faydaları da bulunuyor. Kalbin düzenli olarak çalışmasına destek olup özellikle damar sertliğini azaltır. Bu sebeple de kolesterolün düşmesine de yardımcı olur. Bir nar ortalama 230 kaloridir. Kalorisinin bu kadar fazla olmasının sebebi ise içerisinde 39 gram şeker bulunmasından kaynaklanmaktır.

İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sebebi ile damara zarar veren oluşumları önlüyor ve kalpte yorgunluğun olmasını önlüyor. Bu sebeple kalbe en faydalı meyveler arasında bulunmaktadır.

Narın Kansere Faydaları

Uzmanlar kansere karşı her gün ortalama bir bardak nar suyunun tüketilmesini öneriyor. İçerisinde bulunan antioksidan, potasyum ve C vitamini sebebiyle portakal, kızılcık ve yeşil çaya kıyasla daha fazla koruyucu olduğu bilinmektedir.

Nar meyve suyu ve meyve olarak tüketilen kabuğu özellikle meme kanseri olmak üzere pek çok kanseri önlemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanlar nar kabuğunun nar suyundan çok daha faydalı olduğunu söylemektedir.

Nar kabuğunu içerisinde bulunan özellikleri sebebiyle anti-kanser özelliklerine sahiptir. Kanserli hastalarının kullanması için kabuğundan üretilen antioksidanlı kapsüller 50 gramlı olarak eczanelerde satılmaktadır.

Kanserli hastalarda ilk olarak vücut pH’ını 7.4’ün üzerine çıkartılmaktadır. Bu sebeple kanserden korunmak ve kanseri yenmek için hiçbir özelliği bulunmayan siyah çay, kola, ada çayı, bitki çayı gibi içeceklerin yerine nar kabuğundan yapılan çaylardan tüketilmesi gerekmektedir.

Nar Suyu Zayıflatır Mı?

Yarım bardak nar, 72 kaloridir. Düşük kalorili düşük diyetler için oldukça ideal bir meyvedir. Medikal ansiklopedilerinde nar suyunu kilo vermeye yardımcı olduğu bilgisi yazmaktadır. Lif bakımından oldukça zengindir. Kilo vermeye yardımcı olması narın faydaları arasında yer alıyor.

Lifli gıdalar kişiyi süre tok tutup acıkmayı önlemektedir. Bu sebeple nar suyu zayıflatmaktadır. Yapılan araştırmalara göre nar tüketen insanların tüketmeyen insanlara göre ortalama yüzde 22 daha az yediği belirlenmiştir.

Tatlı, ekşi ve beyaz renkte çeşitleri olan narın faydaları umarız hastalıklarınız için tedavi yerine geçer.

Источник: https://morbilgi.com/narin-faydalari/

Narın faydaları nelerdir? Nar neye iyi gelir? İşte nar ve nar suyunun inanılmaz faydaları

Narın Faydaları Nelerdir?

İçerik açısından çok zengin olan narın sağlığımıza faydaları çoktur. İçerdiği antioksidan miktarının yeşil çaydan on kat fazla olduğu söylenen nar, vücudun direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalbi ve damarı koruyan nar, kanserle mücadele eder, kolesterolü dengeler, cildi korur ve ihtiyacınız olan C vitaminini karşılar.

Bir sonbahar meyvesi olan narın faydaları ile birlikte nar suyunun hatta nar kabuğunun da birçok faydası bulunmaktadır. Makalemizde narın faydaları, narın içeriği, nar suyunun faydaları ve nar kabuğunun faydalarının tek tek inceledik. Haberimizin devamında her bire başlığınaltında narın faydaları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

NARIN FAYDALARI

Nar, kınagiller ailesinden olup Punica granatum olarak adlandırılmış çok taneli bir meyvedir. Ilıman iklimlerde yetişen nar, kuraklığa dayanıklı olup Akdeniz bölgesinde bin metreye kadar yükseklikte yetişebilir ve –10 dereceye kadar dayanıklıdır.

İlk olarak İran’da ortaya çıktığı düşünülen nar, Akdeniz’de birkaç bin yıldır ekilmektedir. Ülkemizde nar üretimi daha çok Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılmaktadır.

Antalya’nın Side ilçesi ile İspanya’nın Granada şehri adını nardan aldığı söylenmektedir.

Narın faydaları o kadar çoktur ki daha çok meyye olarak tükettiğimiz bu meyvenin gövde-kök ve dal kabukları ile meyve kabuğu da tıbbi olarak kullanılır.

Kök ve gövde kabuğu tanen, nişasta ve alkaloidlerden pelletierin taşır. Nar taneleri, aşure, güllaç gibi birçok tatlıyı süsler. Nar ekşisi, özellikle salata sosu olarak, ayrıca et terbiyesinde kullanılır.

Nar suyu, özellikle kış aylarında tüketimi artan bir içecektir.

Nar, özellikle vitamin, mineral ve vitamin içeriği ile faydalı bir meyvedir. C vitamini içeriği, günlük ihtiyacımızın yüzde 40’ını karşılayacak kadardır.

Ayrıca K ve B vitaminleri ile birlikte omega-3 yağ asitleri, demir, magnezyum, fosofor, potasyum, folat, manganez, selenyum, çinko minerallerini de içerir. Antioksidan açısında ise narın bileşimi, yeşil çaydan kat be kat fazladır.

Böyle zengin bir içeriği olan nar için başlıca antiviral, anti-inflamatuar ve antitümör diyebiliriz.
BÖLÜMİÇERİĞİ
Nar suyuAntosiyanin, glikoz, askorbik asit, ellagik asit, gallik asit, kateflin, aminoasitler,
Nar kabuğuFenolik punikalaginler, gallik asit, kateflinler, flavonoller, antosiyanidinler
Nar yaprağıTaninler, flavon glikozitler
Nar çiçeğiGallik asit, ursolik asit
Nar yağı%95 punisik asit, ellegik asit, diğer ya asitleri, steroller
Nar ağacı kökü ve kabuğuEllagitaninler, piperidin alkoloitleri

NARIN FAYDALARI NELERDİR?

Narın faydaları sadece taneleri ile sınırlı değil çekirdeğinden kabuğuna ve suyuna kadar sağlığımız için birçok faydası da mevcuttur.

Hastalığa karşı koruma sağladığı gibi aynı zamanda birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır.

Kuran-ı Kerim’de birçok yerde zikredilen ve cennet meyvesi olarak adlandırılan nar, günlük olarak tüketiminde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandırır.

1. CİLDİNİZİ KORUR VE YENİLER

İçeriğindeki zengin antioksidan miktarı ve çeşitli vitaminler ile nar, cilt hücrelerini yeniler. Böylece sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Epidermis ve dermis gibi cilt sorunları ile mücadele eden, cildi koruyan nar, dokuların tamir edilmesine de yardımcı olmaktadır.

Nar, zengin antioksidan içeriği ile serbest radikallerin oluşumunu önler. Bununla cilt kanserine yakalanma riski azalmakta ve cilt lekelerinin oluşumunun önüne geçilmektedir.

Nar, cildinizi nemlendirerek daha genç görünmesini sağlar. Bunu da içerdiği kolajen ve elastin sayesinde yapar. Cildi nemlendirme sırasında zararlı maddelerin ciltten uzaklaştırılmasını da sağlamış olur.

Yağlı bir cilde sahipseniz yağ oranını azaltma özelliği sebebiyle nar tüketimi sizler için önemli ve faydalıdır. Nar, aynı şekilde enfeksiyon ve yara iyileştirme özelliği ile yanıklara da iyi gelir.

2. YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Sonsuz yaşam sembolü olarak kabul edilen nar, içeriği ile kırışıkları yok etmeye yardımcı olur. Güneşin cildinizde bırakacağı etkilere karşı narın inanılmaz faydası vardır.

3. SERBEST RADİKALLERİ DURDURUR

Vücudumuzda bulunan serbest radikaller, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın sebebi olabiliyor. Bunların hareketlerini kısıtlamak ve onları durdurmak için antioksidan içeriği yüksek olan besinleri tüketmek gerekir. Nar ise bu bakımdan ilk sırada gelen bir meyvedir. Düzenli olarak nar tüketimi, serbest radikallerin kötü hücre oluşumunu engeller ve tümör oluşumu önüne geçilmiş olunur.

4. KANSERDEN KORUR

Narın çeşitli kanser hücrelerin çoğalmasını önlediğine dair ciddi araştırma sonuçları vardır. En önemlisi olarak prostat kanseri ve meme kanseri ile yapılan araştırmalar gelir.

Narın içeriği sayesinde erkeklerde prostat kanseri ile kadınlarda meme kanserinin hücrelerinin çoğalmasını önleyerek büyümesinin önüne geçtiği ortaya çıkarılmıştır.

Düzenli olarak tüketilen nar ve nar suyunun bu kanserlerin oluşumunu önlemesi açısından faydalıdır.

5. KEMİK YAPISINI GÜÇLENDİRİR

İskelet sistemine dair en çok karşılaştığımız sorunlar kemik erimesi ve kıkırdak sorunlarıdır. Nar içeriğindeki enzimler ile bu sorunlara deva oluyor. Düzenli tüketilen nar ve nar suyu, osteoartiti önler kıkırdak bozulmasının engeller. Eğer bu hastalıklardan muzdarip iseniz nar tüketimi ile hastalığının iyileşme süresini kısaltabilirsiniz.

6. SİNDİRİMİ DÜZENLER

Nar ve nar suyu tüketiminin sindirim sistemine faydası olarak mide bulantısı, hemoroid, dizanteri, bağırsak parazitleri ve ishal gibi sorunlar sayılabilir. Kabızlık durumundan çare olarak nar suyu tüketebilirsiniz. Sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini düzenleyen nar ve nar suyu tüketimi bu yüzden faydalıdır.

7. ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Nar ile yapılan araştırmalar, tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Nar takviyesi yapılan grubun, nar verilmeyen gruba göre yüzde 22 daha az yediği tespit edilmiştir. Nar suyunun bir bardağı 139 kalori, yüz gram nar ise 83 kaloridir. Diyet yapan ve zayıflamak için nar, listeye alınmaya değer sağlıklı bir meyvedir.

8. KANSIZLIĞA İYİ GELİR

Nar, demir içerir. Demir minerali eksikliği ise anemiye neden olabilmektedir. Bu yüzden düzenli tüketim ile nar, vücudun demir ihtiyacını karşılaması açısından faydalıdır. Aynı zamanda demir eksikliği nedeniyle yaşanan kansızlık tedavisinde nar size yardımcı olacaktır.

9. GRİP, NEZLE, SOĞUK ALGINLIĞI VE ÖKSÜRÜK

Grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için yüksek C vitamini içeriği ile nar tüketimi çok faydalıdır. Anti-inflamatuar özelliği ve C vitamini içeriği ile günlük olarak tüketilen nar ve nar suyu, vücudun direncini artırarak bu hastalıklardan sizi koruyacaktır. Aynı zamanda boğaz ağrıları, öksürük, hırıltı gibi sorunların geçmesinde de nar size yardımcı olacaktır.

10. KAN HÜCRELERİNİ YENİLER

Nar tüketimine dair yapılan araştırmalar, onun kanın pıhtılaşmasını düzene soktuğunu ortaya çıkarmıştır. Kan pıhtılaşmasını düzenle sokan nar, aynı zamanda kan hücrelerinin yenilenmesini de sağlar. Kan inceltici görevi gören nar, hareket ve ateroskleroz riskini azaltır.

11. HAMİLELİK VE BEBEĞE FAYDASI

Nar, gebelik döneminde annenin ve bebeğin ihtiyacı olan niasin, folik asit, potasyum, kalsiyum, C vitamini, demir ve lif miktarlarını karşılar. Ayrıca içerdiği vitaminler, antioksidan gibi faydaları ile birlikte hamilelik dönemindeki krampları engeller.

Daha iyi bir uyku düzeni sağlayan nar, böylece sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlar. Anti-trombosit aktivitesinin, arteryel plak ve kan pıhtılarına yardımcı olduğu bilinen narın, günlük olarak düzenli tüketimi kalp sağlığı açısından gereklidir.

12. KALP SAĞLIĞINI KORUR

Yapılan araştırmalar, narın kalp sağlığı açısından faydalı bir meyve olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kalp kasların oksijen tedarikini hızlandıran nar, böylece birçok kalp rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olacaktır.

13. TANSİYONU DENGELER

Yüksek tansiyon, insanda birçok ciddi hastalığın oluşumuna sebeptir. İnme, kalp krizi gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olan yüksek tansiyonu, taze nar suyu normal seviyesine inmesine yardımcı olmaktadır. Bununla ilgili yapılan araştırmalar, narın yüksek tansiyonu dengeleyen etkisi görülmüştür.

14. CİNSEL AKTİVİTE ARTIŞI SAĞLAR

Yapılan araştırmalar ile narın bu etkisi olduğu bulunmuştur. Viagra etkisi yaptığı söylenen nar, testesteron düzeyini önemli ölçüde artırdığı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca kan akışını düzenleyen nar suyunun ereksiyonu artırdığı araştırmalar sonucu gözlemlenmiştir.

NAR SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Nar suyu da doğal antioksidanlardan biridir. Nar suyu, aynı meyvesi gibi aynı etkilere sahip olup düzenli tüketimi birçok hastalık için gereklidir. Nar suyunun sadece tanelerinden değil, tüm meyveden üretilmesi, bu içeceğin antioksidan etkisinin daha da artmasına neden oluyor. Zaten “şifa” olarak pek çok yerde nar suyu satıldığını görürsünüz. İşte nar suyunun şaşırtan faydaları…

 • Nar suyu dişeti iltihaplarını giderir.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kalbimizi korur, düzenli çalışmasına destek olur.
 • Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır
 • Enerji verir, yorgunluğu giderir.
 • İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur
 • Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder, artmasını engeller.
 • Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar.
 • İshali önler, tedavide destek sağlar.
 • Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar.
 • Cilt enfeksiyonlarında olumlu katkısı vardır.
 • Böbrek iltihaplarının giderilmesinde etkilidir.

NAR KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Nar, her şeyi ile sağlığımız için faydalı bir meyvedir. Nar gibi nar kabuğu da ciddi ve yararlı bileşenler içermektedir. Güçlü antioksidanlar ile nar kabuğunun kalp hastaları üzerine yapılan araştırmalar, bu hastalıkların neden olduğu ölüm oranlarını azalttığı belirlenmiştir.

Hindistan’da eski zamanlardan beri nar kabuklarının kurutularak birçok hastalıktan korunmak için kullandıkları bilinmektedir. Aynı zamanda nar kabuğunun demlenerek içilmesinin sakinleştirici özelliği ile birlikte ishali bağırsak sorunları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği kabul edilmiştir.

Peki nar kabuğu nasıl tüketilebilir?

NAR KABUĞU KURUTULMASI VE KULLANIMI

Narın kabuğunu, içindeki çekirdekler çıkarıldıktan sonra güneşte kurutabilirsiniz. Daha sonra hava geçirmez bir şekilde muhafaza etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki reçete ile özellikle ishal, basur, hemoroid gibi sindirim sistemi sorunlarında ilaç olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca dövülerek öğütülen nar kabuklarının yaraların iyileşmesini hızlandırdığı bilinmektedir. Yarım litre su ile kaynatılan nar kabuğu, süzüldükten sonra günlük bir barda çay tüketimi basura iyi gelir, kabızlık sorununu çözer, mide ve bağırsakları temizler.

Malzemeler

½ su bardağı güneşte kurutulmuş nar kabuğu1 çorba kaşığı kimyon tohumu½ su bardağı kefir veya probiyotik yoğurt

Tat vermesi için kaya tuzu

Hazırlanışı

Nar kabuklarını 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra tüm malzemelerle birlikte homojenize bir karışım olana kadar blender ile öğütün ve içine tat vermesi için tercihe bağlı olarak kaya tuzu ekleyebilirsiniz.

PARTNERİşte şişe kapağı açma akımına kapılan ünlüler!Belçika Ulusal Mutluluk Araştırması: 'Para saadet getirmiyor'Memorial Sağlık Grubu ve Demir Hayat güçlerini birleştirdi

Источник: https://www.mynet.com/narin-faydalari-nelerdir-nar-neye-iyi-gelir-iste-nar-ve-nar-suyunun-inanilmaz-faydalari-110104521830

Narın Faydaları

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın faydaları hakkında çok az şey biliriz. Halbuki narın insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Çekirdeklerinden tanesine, kabuğundan suyuna kadar birçok hastalığa deva olan nar, aynı zamanda vücudu hastalıklara karşı da bir kalkan gibi korumaktadır.

Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

C, B1 ve B2 vitaminleri yanında zengin potasyum içeren ve yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar. İsmi Kuranı-ı Kerim’de geçtiği için, halk arasında ‘Cennet Meyvesi’ olarak da adlandırılan narı, günlük tükettiğinizde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandır.

Narın Sağlığa Faydaları

Mucizevi şifa kaynağı narın içi de dışı da insan sağlığına inanılmaz faydalıdır.

Narın kabuğu cildi yumuşatır ve enfeksiyonlardan korur, narın suyu birçok hastalığa şifadır, nar mideyi temizler, ülsere iyi gelir, öksürüğe çok iyi gelir, akciğeri güçlendirir, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağrılarını giderir. Narın şifasından maksimum derecede faydalanabilmek için nar tazeyken yenmeli ve suyu taze olmalıdır.

Narın önemli özelliklerinden bir tanesi de genel anlamda vücutta bulunan damar sistemini koruması ve kalp sağlığına yardımcı olmasıdır. Özellikle damar tıkanıklığına neden olan ACE adındaki enzimi engeller.

Bütün bu özelliklerinden dolayı, sofralarımızdan eksik etmememiz gereken narın diğer bir faydası da damar sertliklerini gidermesi, tansiyon düşürücü, kan yapıcı ve tansiyon düşürücü özelliklere sahip olmasıdır.

Genel anlamda sağlığa faydası olan nar, son zamanlarda özellikle prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.

Narın Kalp ve Damarlara Faydaları: Narın içerisinde bulunan polifenol ve antosiyanin adlı maddeleri E vitamininden 20 kat daha fazla güçlüdür ve bu maddelerin antioksidan özellikleri damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Ayrıca nar bir nevi doğal antibiyotik görevi gördüğünden dolayı kalp ve damarlarda bulunan zararlı maddeleri temizler, mikropları öldürür. Her gün sıkılmış bir bardak nar suyu kalp ve damarlara iyi gelir.

Gribal Enfeksiyonlara Faydaları: Narın içerdiği antioksidanlar gribe neden olan mikrop ve virüsleri zararsız hale getirir.

Bununla birlikte bakteriler tarafından kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarına karşı özellikle nar suyunun ciddi anlamda koruyucu etkisi vardır.

Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı önceden tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü narın içerdiği C vitamini vücudun soğuk algınlığına karşı direncini arttırır.

Nar Prostat Kanserini Engeller: Nar özellikle prostat kanserine karşı etkilidir. Birçok bilimsel araştırma sonucu narın prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Bununla birlikte prostat kanseri tedavisi için yapılan çalışmalarda narın kanser hücrelerinin hızını yavaşlattığı ortaya konulmuştur.

Bu yüzden özellikle düzenli olarak nar suyunun tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilmektedir.

İshale Faydaları: Narın içerisinde ve taneleri arasında bir damar halinde bulunan beyaz tabaka mideye iyi gelir ve güçlendirir. Aynı şekilde kabukları da ishale karşı etkilidir. Nar kabuğu kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır ve biraz bal ile tatlandırılarak içilir. Narın kabuğuyla yapılan bu karışım ishali keser.

Mideye Faydaları: Yukarıda belirttiğimiz gibi, narın içerisinde bulunan beyaz tabaka midenin kuvvetlenmesini sağlar.

Bunun yanında düzenli olarak ekşi nar pekmezi bal ile karıştırılarak alındığında mide iltihabına iyi gelir. Fakat bu karışım aç karınla alınmalıdır.  Yemekten sonra bir tane nar yemek alınan gıdaların hazmını kolaylaştırır.

Midede meydana gelen değişikliklerden dolayı oluşan kusma veya kusma hissine karşı ekşi nar iyi gelir.

Enfeksiyon, iltihap ve yaralara faydaları: Genel anlamda insan sağlığına faydası olan narın ayrıca doğal antibiyotik etkisi olduğunu söylemiştik.

Vücudumuzun içerisinde bulunan organlarda meydana gelebilecek iltihap ve yaralara faydası olduğu gibi, cildimizde meydana gelen yara ve iltihapları önleyici etkisi vardır.

Cildimizin herhangi bir yerinde meydana gelen yara veya iltihaplara nar kabuğunu sürerek giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Nar Genç Kalmanızı Sağlar: Narın içerdiği maddelerin kozmetik ürünlerinde de kullanıldığını biliyor muydunuz? Özellikle Amerika ve Çin’de yapıla araştırma sonuçları kozmetik ürünlerinin de dikkatini çekiyor. Hatta artık bazı kozmetik ürünleri narın içerdiği bazı elementleri ürünlerinde kullanmaya başlamışlar bile.

Narın içerisinde buluna antioksidanlar kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu yüzden özellikle yüz maskelerinde narın suyu ve kaynatılmış nar kabuklarını kullanabilir ve genç kalmayı başarabilirsiniz.Buraya kadar narın genel anlamda faydalarından bahsettik.

Narın diğer çeşitlerinin ve farklı uygulamalarının faydalarından bahsedeceğiz:

 Kudret Narının Faydaları:

Kudret Narı Afrika ve Asya ülkelerinde yetişir. Çok yüksek derecede E,  C vitaminleri ve proteinler içerir.

 • Hazımsızlığı giderir.
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kanserli hücrelerin yayılma hızını azaltır.
 • Sindirime yardımcı olur ve sindirim organların işlevlerini daha iyi yapmalarını sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yapraklarından hazırlanan çay karaciğere faydalıdır, kan şekerini düzenler.
 • Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir.

Nar Suyunun Faydaları:

Genel anlamda narın faydalarını artık biliyoruz. Fakat nar suyunun insan sağlığına faydasının çok özel bir yeri vardır. Nar suyunun faydalarını kısaca sıralayacak olursak:

 • Grip virüslerini yok edici özelliği vardır, gribal enfeksiyonlara karşı çok etkilidir.
 • Kanda oksitlenmeyi engeller, bunu içerdiği antioksidanlar sayesinde yapar.
 • Nar özü, antibiyotiklerle kullanıldığında dirençli bakterileri de öldürebilir.
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar. Damar tıkanıklığını önleyici etkisi vardır.
 • Kanserin yayılma hızını azaltır ve kanser hücrelerini öldürme özelliği vardır.
 • Kolesterol ve şekeri dengeler.
 • Kan yapıcı özelliği vardır.
 • Erkeklerde sperm yapıcı özelliği vardır ve canlılığı arttırır.
 • Romatizma ve eklem ağırlarının olduğu bölgelere uygulandığında ağrı kesici özelliği vardır.
 • Bayılmalara karşı nar suyu içilebilir.
 • Bağırsak parazitlerini öldürür ve iyi bakterilerin artmasını sağlar.

Önemli NOT: Nar suyu hazırlamada genel bir yanlış uygulama vardır ve sadece nar tanelerinden yapılır. Halbuki, kabuğu dâhil, meyvenin bütün parçaları kullanılmalıdır. Fakat nar kabuğunun etkisi çok güçlü olduğu için zehirleme etkisi vardır. Bu yüzden kabuğun tamamını değil de bir kısmı ve çok azı kullanılmalıdır.

Nar Kabuğunun Faydaları:

Nar kabuğunun içerdiği elementlerin çok güçlü mikrop, bakteri ve virüs öldürme özelliği vardır. Cilt üzerinde meydana gelen yara, tahriş ve enfeksiyonlara karşı çok faydalıdır. Narın kabuğu kaynatılarak çay gibi içildiğinde bağırsakları ve mideyi temizler, ishale iyi gelir. Toz haline getirilip kanayan yaraya serpildiğinde ise kanı durdurur ve mikropları kırar.

 • Yanıklara Faydaları: Nar kabuğu dövülerek yanığın üzerine uygulanır. Yaranın iyilleşme hızını arttırır ve mikropları öldürür.
 • Frengiye Faydaları: Kurutulmuş nar kabuğu mazı ile karıştırılır ( bir avuç), havanda toz haline getirildikten sonra sabah akşam bir çorba kaşığı alınır ve üzerine bir bardak su içilir.
 • Basura Faydaları: Yarım litre suda bir avuç nar kabuğu kaynatılır, süzüldükten sonra günde bir çay bardağı içilir.
 • Bağırsaklara Faydaları: Bir avuç nar kabuğunu yarım litre suda kaynatın ve süzün. Her sabah aç karınla bir bardak kurtlar dökülene kadar için.

Nar Ekşisinin Faydaları:

Nar ekşisinin içeriği nar ile neredeyse aynıdır. Fakat, hakiki nar ekşisi diye satılan bazı ürünlerin glikoz ve sitrik asitten yapıldığını bilmelisiniz. Bu yüzden nar ekşisi temin ederken hakikisini bulmak gerekir.

 • Bağırsak parazitlerine karşı yok edici etkisi vardır.
 • Cilde iyi gelir ve cildi enfeksiyonlara karşı korur.
 • Kalbi korur.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Bağışıklık sitemini kuvvetlendirir.
 • Kellik tedavisinde kullanılır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Diş eti kanamalarına karşı etkilidir.
 • Göz kaşıntılarına iyi gelir.

Nar çiçeği daha çok doğal antibiyotik olarak kullanılır. Bunun yanı sıra boyun ağrıları için lapa yapılarak uygulanabilir ve aynı şekilde bir litre suda kaynatılarak ağız yaraları için gargara yapılarak kullanılır.

 • Kalp krizi risklerini azaltma noktasında çok etkilidir.
 • Çok iyi bir antioksidan görevi görür.
 • Cildi sıkılaştırır ve genç tutar.
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve kanser hücrelerini yavaşlatır.
 • Alkol, sigara, kirli hava, zehirlenme etkilerini azaltır.
 • Şekerin dengelenmesini sağlar.
 • Kolesterolü ve hiper tansiyonu düzenler.
 • Rahatlatıcı etkisi ve zihinsel sağlığı koruyucu etkisi vardır.
 • Nar çekirdeğini bal ile karıştırıp iltihaplara uygulandığında tedavi edici etkisi vardır.
 • İshali giderir.

Kullanımı: Öğütülmüş nar çekirdeği günde bir veya iki defa alınabilir. Sade alınabileceği gibi bal, yoğurt, süte veya salatalara katılabilir.

Nar Çekirdeğinin Faydaları:

Yukarıda gibi narın içerdiği elementlerin kozmetik ürünlerde kullanıldığını yazmıştık. Kozmetik ürünlerin tam olarak kullandığı şey ise nar çekirdeğidir. Çünkü hücrelerin yenilenmesini sağlar, cildi güçlendirir, kırışıklıkları giderir, iki ay uygulanan kürle yaşlı ve yorgun görünen cilt canlandırılır. Cildi besleyici özelliği vardır ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

Bir  tatlı kaşığı yoğurt, bal ve yaş maya ile karıştırılır ve karışım 20 dakika cilde uygulanır ve akşamları cilde organik nar çekirdeği ile masaj yapılır. Eğer selülitli bölgelere uygulanırsa faydalı olur.

Bir fincan yağa 5-6 damla damlatılarak kullanılabilir, salata veya yemeklere de eklenir.

Narın Zararları

 • Çok yüksek değerde vitamin ve element içerdiği için hamile kadınların, mide, bağırsak hastalıkları olanların ve çocukların aşırı şekilde tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Çok çabuk hazmedilse de bazı kişilerde gaz ve şişkinlik meydana getirebilir. Ateşi olan hastaların tüketimine dikkat etmesi gerekir.

Tavsiyeler: Nar, kış aylarında özellikle kasım ayının başlarında çıkmasıyla birlikte tüketilmelidir. Yılın bu zamanında taze narı bulmak mümkündür. Kış aylarında üşütme sonucu meydana gelebilecek hastalıklara karşı bünyeyi güçlü hale getirmek için bütün kış boyu ve çıkar çıkmaz tüketilmesinde fayda var.

Özellikle çeşitli enfeksiyonların neden olduğu ve bulaşıcı bir hastalık olan gribe karşı son derece etkili bir meyvedir. Bu tür hastalıklara önceden önlem almanın en mantıklı yollarından birisi mevsimlik besin maddelerini düzenli olarak tüketmektir.

Kış aylarında tüketilmesi gereken bu besin maddelerinin başında şüphesiz nar gelir.

Источник: https://www.acil.net/narin-faydalari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть