Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?

Nasır Nasıl Tedavi Edilir? Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer? | Cilt Bakımı

Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?

Nasır; sıklıkla ellerde ve ayaklarda görülen nasır sürtünme sonucu, sürtünen noktaların deri üzerinde kalınlaşarak deri üzerinde ölü derinin tabaka haline gelmesine Nasır denir.

Nasır oluşum itibari ile ellerde avuç içlerinde, ayaklarda ise ayak üstünde, ayak parmaklarının arasında, ayak parmaklarının üstünde ve ayak tabanında görülür.

Çok nadir olarak sürtünmeye bağlı kalan diğer bölgelerde görülme olasılığı vardır.

Peki nasır neden olur yada ayakta nasır neden olur sıklıkla nasır sorunu yaşayan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Bu soruya cevap vermek gerekirse Ayakta nasır oluşmasının nedenleri sırası ile;

Nasır neden olur

 • Dar ve sıkı ayakkabı giymek
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymekten
 • Çok uzun süre ayakta durmak
 • Çorapsız ayakkabı giymekten
 • Uzun süre yürümek
 • El ile uzun süre iş yapmak
 • Ayak üzerine baskı yapan sporla ilgilenmek özellikle futbol
 • Ayak kemiğinde çarpıklık olanlar

Yukarıda saydıkların nasıl oluşumda ana etkenlerden bazılarıdır. Vücudunda yara bulunanlar, şeker hastaları zayıf kan akışı olanlarda nasır oluşuma aday kişiler arasındadır.

Ayaklarınızda özellikle ayak tabanında nasır olanlar sıkıntılı bir süreç yaşamaktadır. Bu gibi acı veren nasır mutlaka bir doktor tarafından nasır tedavisi yapılmalıdır.

Nasır görüntü itibari ile hemen anlaşılmaktadır. Deride kalınlaşma, sert çıkıntı, ağrı nasır belirtileri arasında yer almaktadır. Nasır oluşmaya başladığında ayakta nasır olursa ağrıya neden olur ve rahatsızlık verir.

Nasır nasıl tedavi edilir yada nasır nasıl geçer konusunda ilk bilmeniz gereken nasır oluşumuna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmek. Sürtünme yada baskı ortadan kalktığında nasır iyileşme sürecine girer. Nasır tedavisi için gerekli olan ilaç ve kremler iyileşme sürecini hızlandırır.

Sizlere evde nasır tedavisi ile nasırlardan doğal yolla kurtulma yöntemleri anlatmaya çalışacağım. Ayaklarınızda yada ellerinizde nasır varsa evde doğal ve bitkisel yoldan nasırlardan kurtulabilirsiniz.

Evde Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Sizlere nasır tedavisi ile etkili şekilde nasırda kurtulmak için denenmiş ve etkili sonuç veren nasır geçirme yöntemleri ve nasır nasıl çıkar anlatmaya çalışacağım.

Evde nasır tedavi için ilk yapılması gerekenlerin başında mutlaka ayak temizliği yapılmış olmalıdır. Eğer nasır kökü çok derin ise nasır kökünü çıkarmak için fazla uğraşmadan önce yumuşatmanız ve nasır geçiren kremler ile nasırı tedavi etmeniz gerekmektedir.

Bu konuda doktorunuzdan mutlaka destek almalısınız.

 Ponza Taşı ( Topuk Taşı)

Ponza Taşı

En etkili yöntemlerden biri ponza taşı ile yapılan ölü derinin uzaklaştırma işlemidir. Her banyodan sonra yumuşayan ayaklarınıza özellikle ayak topuklarına uygulayabilirsiniz.

 • Sertleşen derinin mutlaka yumuşak olması gerekmektedir. Bundan dolayı banyodan sonra yada ayaklarınızı 10 dakika sıcak suda beklettikten sonra ponza taşı sürmenizdir.
 • Ponza taşını nazik hareketlerle nasır olmuş bölgeye ileri geri yaparak ölü deriyi soyarak 5 dakika boyunca yapınız.
 • İşlem bittikten sonra ayaklarınıza bulunan nasırın üzerine Hint yağı sürün. Hint yağını 2 yada 3 gün boyunca akşamları tekrarlayın.
 • Her hafta aynı işlemi düzenli şekilde yapmayı ihmal etmeyin

Beyaz Sirke İle Nasır Tedavisi

Beyaz Sirke

Sirkenin özellikle beyaz sirkenin nasır oluşumunu durdurduğu ve tedavi ettiği bilinmektedir. Beyaz sirke içeriğinde bulunan asitler sayesinde sert cildin yumuşamasını sağlamaktadır, ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadır.

 • Akşam yatmadan önce bir bardak suyun içerisine bir kahve fincanı beyaz sirke etlenir.
 • Seyrelttiğiniz beyaz sirkeyi nasır olan yere sürüyoruz.
 •  Beyaz sirke sabah kadar nasırlı olan yerde kalmalıdır. Herhangi bez ile bu bölgeyi kapatın.
 • Sabah ponza taşı ve törpü ile kalınlaşmış deriyi sökün.
 • Tekrar nasıl oluşumun önüne geçmek ve nasırın yumuşaması için bu bölgeye zeytin yağı yada Hindistan cevizi yağı sürülmelidir.
 • Evde nasır tedavisi nasır iyileşene kadar her gün yapılmalıdır.

Karbonat İle Evde Nasır Nasıl Çıkarılır

Karbonat ile Nasır Tedavisi

Sıklıkla cilt bakım maskelerinde bahsettiğimiz karbonat çok etkili bir peeling maskesidir. Cilde iyi gelen karbonat nasır tedavisinde kullanılmaktadır. Ölü deriyi cildinizden uzaklaştırır.

 • Ilık bir kova suya 2 – 3 yemek kaşığı karbonat ekliyoruz. Ayaklarımız belli bir süre bu kovanı içinde bekletiyoruz ve yumuşadıktan sonra ponza taşı ile nasırlı bölgeyi ovalıyoruz.
 • Bir diğer yöntem ise az miktarda suya bir çay kaşığı karbonat ekliyoruz ve bunu macun haline getiriyoruz. Hazırladığımız karbonat macununu sadece nasır olan yere sürüyor açık kalacak şekilde sabah kadar bekletiyoruz. Sabah ılık su ile yıkayıp ponza taşı ile ovalamanız yeterlidir.
 • Etkili sonuç alana kadar her gün yapabilirsiniz.

Limon ile Nasır Tedavisi

Ayak üzerinde bulunan nasırı yok etmek için etkili bir yöntem ise limon ile nasırı yok etmektir. Limonun içeriğinde bulunan asit nasırı yumuşatır ve nasır kökünden çıkarak yok olur.

 • Nasıl olan bölgeye taze limonu sürün ve belli bir süre kurumasını bekleyin. Gün içerisinde 3 – 4 defa yapmanızda sakınca yoktur.
 • Limon içeriğinde bulunan asitler tahriş edici özelliği bulunduğundan çok fazla sürmek sakıncalı olabilir.

Bu yöntemi her gün nasır geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ile Nasır Tedavisi

Sarımsak İle Nasır Tedavisi

Doğal antioksidan olan sarımsak ile nasır tedavi yapmak mümkündür. Sarımsak ayrıca içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde enfeksiyon önleyici etkisi vardır. Nasır tedavisi için sarımsak kullanmak için;

 • Nasır olan bölgeye baskı yapmadan sarımsak sürülür. Akşam yatmadan önce uygulayın sarımsağın nasır üzerinde kurumasını sağlamak için sabah kadar nasır üzerinde durmasında fayda vardır.
 • Bir diğer seçenek ise 2 diş sarımsağın iyice ezilmesinden sonra bir sirke eklenerek karışım hazırlanır ve bu karışım nasır olan yere sürülür, üzeri pamuk ile kapatılır ve iyice sarılır. 3 saat kadar bekledikten sonra bandajı açtığınızda nasır yumuşadığını göreceksiniz. Nasır yok olana kadar her gün uygulamanız gerekmektedir.

Terebentin Yağı İle Nasır Tedavisi

Terebentin Yağı ile Nasır Tedavisi

Terebentin yağının iyileştirme etkisi çok hızlıdır. Yağın içeriğinde bulunan antiseptik bileşenler sayesinde hızlıca sorunlu bölgeyi tedavi etkisini gösterir.

 • Kalıp halindeki buzu direk nasırın üzerine uygulayın. buzu nasır üzerinde 2 dakika boyunca gezdirin. Bu işlemden sonra terebentin yağı sürerek hava alacak şekilde açık bırakın. Akşam yatmadan önce uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Bir diğer yöntem ise 2 çay kaşığı saf Hindistan cevizi yağı eritilir. Eritme işleminden sonra bir çorba kaşığı kadar terebentin yağı ve 2 çorba kaşığı kafur yağı  eklenir karışım karıştırılarak soğuması için beklenir. Bu karışımı uygulamadan önce 5 dakika kadar ayaklarımızı ılık suda bekletiyoruz. Ayaklarınızı kuruttuktan sonra hazır olan karışımı nasır olan bölgeye sürüyoruz. Bu işlemi günde 2 yada 3 defa  uygulayabilirsiniz. Kalan karışımı kullanmak için saklayın.

Sizlere anlattığım evde nasır geçiren yöntemler hepsi doğal ve sağlıklıdır. Bu nasır tedavilerinde amaç nasır olan yeri yumuşatmak ve nasırı kökünden çıkarmaktır. Yöntemlerin hepsi enfeksiyon riski olmayan yöntemlerdir. Nasır tedavisine başladığınızda yukarıda saydığım yöntemlerden birini seçip istikrarlı şekilde devam etmelisiniz.

İbrahim Saraçoğlu Nasır Tedavisi

İbrahim Saraçoğlı nasır nasıl geçer sorusuna sık sık katıldığı tv programlarında cevap vermektedir. İbrahim Saraçoğlu’nun nasır tedavisi için önerdiği bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler

Yukarıda saydığım iki meyveyi de püre haline getirip nasırlı bölgeye uyguluyoruz ve gece boyunca durması için temiz bir bez ile sarıyoruz. Sabah ılık su ile tıkayıp nasır yok olana kadar her gün uyguluyoruz. Bu işlemden daha etkili sonuç almak için işlem bittikten sonra nasır olan yere zeytin yağı sürülür ve ponza taşı ile ovalanır.

Nasır nasıl tedavi edilir, nasır nasıl geçer ile alakalı bu videoyu izleyip konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Источник: //www.ciltguzellik.com/evde-nasir-nasil-tedavi-olur/

Nasır Neden Olur Nasıl Geçer? Nasırın Sebepleri ve Tedavisi

Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?

Günümüzde hemen her insanda olan nasır hastalığı ellerde ve ayaklarda görülen deri tabakasının kalınlaşması ve kötü görüntüsü ve değişik şekilleri olan bir hastalık türüdür. Nasır hastalığı en çok ayak, altı ayaküstü veya ellerde görülmektedir. Ayrıca çok ağrılı bir hastalık türüdür, ayakaltı nasırları kişilerin yürümesine engel olmaktadır.

Uzun tedavi süreci olan hastalık kişilerde yeni çıkma aşamasında iken nasır olduğu anlaşılmayabilir. Nasır hastaları öncelikle bir genel cerrah doktoruna giderek emin olmalıdır. Doktorun yapacağı muayene hastadaki nasır boyutunu tespit etmektedir.

Genel olarak nasır oluşan bölgede ayak içinden başlayıp dışarı vuran bir ağrılı ve kalınlaşmış bir deri göstergesi ile görünmektedir.

Nasırın Sebepleri Nedir?

Anne ve babada olan nasır aile içinde çocuğunda da olmaktadır, Genetik olarak irsi bir durumdur veya özellikle bayanlarda görsel amaçlı şık görünme etkisi ile giyinen dar ayakkabıdan oluşmaktadır. Ayak sağlığı son derece ciddiye alınan bir durumdur. Çalışan her bayan önce şık değil rahat ayakkabı tercihi yapmalıdır.

Gün içinde en az 8 sat ve daha fazla ayakların dar ayakkabı içinde olması şekil bozukluğu ve nasır oluşumuna sebep olmaktadır. İlaç tedavisi olan nasır hastalığında ilaç etkisi çok fayda etmemektedir. Geçici olarak rahatlatmaktadır, fakat ciddi boyutlu nasır hastalığında çözüm ameliyat olmaktadır.

Bu duruma öncelikle doktor karar vermektedir, ameliyat olan nasır hastalarında parça tahlile gönderilmekte ve sonuç doğurgan olup olmadığına bakılmaktadır.

Nasırın Belirtileri Nelerdir?

Ellerde ve ayakta çıkan nasırlar şiddetli bir kaşıntı ve ağrı ile belirti göstermektedir. Özellikle nasır oluşan bölgede kuruluk ve sertleşme olmaktadır.

Bu durumlarda nasır hastaları şiddetli ağrı ile nasır bölgesini çok hareket ettiremez iken yanma hissi ile huzursuzluk göstermektedir. Nasır olan bölge ayakaltında ise yürüme zorluğu son derece zorlaşmaktadır.

Ellerde ise ellerin deterjana girmemesi ve korunması gerekmektedir.

Nasırdan Korunma Yolları Nelerdir?

Nasır hastalarının Önce ayakaltı ve üstünde oluşan nasırlar için rahat ve ortopedi ayakkabı giymesi gerekmektedir. Bu şekilde rahat yürümesi sağlanarak nasır ilerlememiş olmaktadır.

Silikon ayak makaraları ile nasır bölgeleri olan ayaklar desteklenmelidir. Doktor tarafından verilen ilaçlar uygulanmalı ve kullanılmalıdır.

Ellerde oluşan nasırlar suyla çok temas etmemeli ve nasır hastaları dinlenmelidir.

Nasırın Tedavisi Nedir?

İlaç tedavileri ve silikon makaralar ile düzenli kullanım şekli ayrıca nasır hastaları öncelikle genel cerrah doktoru ile muayene sonrası gerek görülürse cerrahi işlemle nasır bölgesi alınmalıdır. Nasır alınan parça tahlile gönderilerek nasırın boynuzlu olup olmadığına bakılmalıdır.

Hastanın tahlil sonucu temiz değil ise nasır kendisini yenileyerek tekrar aynı bölgede çıkmaktadır. Bu işlem olarak yapılan ameliyat bir yıl koruması ardından kendini tekrarlamaktadır. Fakat temiz sonuç ise hastanın nasır tahlili tekrar çıkmadan hasta nasırlarından kurtulmuş olacaktır.

Nasır Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayak nasır hastası olan kişiler çok ayakta kalmamalı ve kendisini yormamalıdır. Ağır taşımamalı ve yüksek topuk giymemelidir. Erken oluşan bir nasır hemen tedavi edilmeli ihmal etmemelidir.

Ellerde oluşan nasırlar suya çok girmemeli ve çalışan insanların makas ve kalemi belli aralıklarda bırakması gerekmektedir. Çok uzun süre ellerde tutulan kalem ve makas nasır oluşumuna sebep olmaktadır.

Düzenli doktor kontrol ve muayenesi yaptırmalıdır, ilaç desteği gerekiyor ise uygulanarak içilmelidir.

Nasır Hastası Olan Kişilerde Bulaşıcı Olur mu? Evet, nasır hastalarının ayakkabı ve terlikleri başkaları tarafından giyilmemelidir.

Nasır Hastalığı Ameliyat Sonrası Ne Zaman İyileşir? Ameliyat olan nasır hastaları en az ayak altı veya üstünden ameliyat olmuş ise iki hafta sonra iyileşir. Ayağa çok kalkmadan dinlenmeli ve dikişler alınmalıdır.

Nasır Hastaları Ne Tür Ayakkabı Seçimi Yapmalıdır? Özellikle bayanlar sivri burun ayakkabı giymemeli ve bu tarz modellerden uzak kalmalıdır. Küt burun ayakkabılar tercih edilmelidir.

Nasır Hastalığı Her Yaşta Görülebilir Mi? Her yaşta evet oluşan nasırlar erkeklerde ve kadınlarda hatta çocuklarda dahi görülmektedir.

Nasır Hastalığı Tekrarı Çok Ağrılı Mı Olmaktadır? Her nasır hastasında oluşan ikinci birçok nasır şiddetli ağrı ve batma hissi ile oluşturmaktadır.

Источник: //www.bilginoktasi.com/nasir-neden-olur-nasil-gecer-nasirin-sebepleri-ve-tedavisi.html

Nasır : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?

Nasır, derinin kendini aşınmalara karşı koruma refleksinin sonucunda ortaya çıkan kalınlaşmış tabakadır. Farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Yoğun olarak ayak, parmaklar ve ellerde nasırla karşılaşılır.

Başlangıç safhalarında ağrı yapmasa da, zamanla hareket etmeyi bile zorlaştıracak seviyede bir rahatsızlığa neden olur. Ağrının nedeni, oluştuğu bölgedeki ölü deri tabakasının sinir uçlarına yakın olması dolayısıyla baskı yapmasıdır.

Ağrı yanında görüntü olarak da hoş bir durum oluşturmadığı için estetik kaygılara neden olur.

Ana neden sürtünme sonrası basınçtır. Sürtünmeye bağlı nedenler ise değişiklik gösterebilir.

1. Aşırı kilo

Vücudumuzun bütün basıncı ayaklar üzerinde toplanır. Kişinin kilosu arttıkça, ayakların maruz kaldığı basınç miktarı da artar. Doğal olarak da ayaklardaki sürtünme çoğalacağı için problem tetiklenir. Aşırı kilo ayaklarda da şişliklere ve ödemlere yol açar. Bu şişlikler sonucunda, ayaklar ayakkabı içerisinde sıkışır ve ayakları saran deri tabakası zarar görür.

2. Yanlış yürüme

Yanlış yürüme sorunu çoğu insanın karşı karşıya olduğu ancak farkında olmadığı bir durumdur. Ayaklar içe ya da dışa basabilir. Ayağın bastığı yönde ise baskı çoğalır.

Baskıya karşı da o tarafta bulunan deri tabakası kendisini korumaya alır ve kalınlaşma eğilimine girer.

Yürüme sorunlarından kaynaklı problemlerin tedavisinde, ortopedik ayakkabılar ile yürüyüşün düzeltilmesi ya da egzersiz ile daha doğru bir yürüyüş şekli alışkanlığının kazandırılması gerekir.

Ayak sağlığı söz konusu olduğunda bakım yapmak kadar, doğru ayakkabı seçimi de çok öemlidir. Dar, sivri uçlu, yüksek topuklu ayakkabıların sürekli kullanılması ayak derisinde baskıyı artırır.

Çok sıkı ayakkabılar da kemiklerde deformasyona yol açar. Kemiğin deforme olduğu alanlarda bulunan derinin üzerinde nasır ve benzeri sorunlar oluşur.

Bu sebeple derinin kalınlaşmasını önlemek adına rahat, ortopedik ve ayağın yapısına uygun ayakkabılar tercih edilmesi gerekir.

4. Mesleki deformasyon

Bazı meslek gruplarında çalışanların nasırla karşılaşma olasılıkları daha yüksektir. Örneğin, gitaristlerde veya telli çalgı çalanlar müzisyenlerde el parmaklarının uçları sürekli sürtünme ile kalınlaşır. Bahçe işleri ile uğraşan kişilerin de ellerinde nasır oluşabilir.

Bunların yanı sıra el oymacılığı, marangoz gibi zanaat işlerinde uğraşan kişiler de diğerlerine göre daha fazla risk altındadır. Garsonluk, emlakçılık ve bahçıvanlık gibi uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslek gruplarında çalışanlarınsa ayaklarında nasır oluşumu görülür.

Bu nedenle bu kişiler, ayaklarının bakımına daha fazla dikkat etmelidirler.

5. Kemik çıkıntıları

Ayak kemiklerinde oluşan çıkıntıların kesin nedeni tam olarak bilinmese de çoğu doktor, çıkıntıları genetik özellikler ve yanlış ayakkabı seçimine bağlar. Başlı başına sorun yaratan bu durum, aynı zamanda kemiğin çıkıntı yaptığı bölgedeki cilt tabakası için de sorunlu bir durum oluşturur. Kemik çıkıntısı tedavisinin de nasırla birlikte yürütülmesi gerekir.

6. Çıplak ayakla yürümek

Sürekli çıplak ayakla yürümek, ayakları savunmasız hale getirir. Deri zamanla aşınır ve koruyuculuğunu kaybeder. Çatlaklar ile birlikte derideki nasır oluşumu tetiklenir. Özellikle yaz aylarında, sıcak havalar ile birlikte artan çıplak ayakla yürüme alışkanlığı tahrişin artmasına sebebiyet verir.

Nasır Nasıl Geçer?

Sağlık açısından çok ciddi bir problem olmasa da, verdiği ağrı nedeniyle tedavi edilmeleri şarttır. Tedavi süresi sorunun büyüklüğüne ve yerleşmesine bağlı olarak değişir. Çoğunlukla bezelerle karıştırıldığı için tedavi sırasında sıkıntı yaşanabilir. Ancak beze iltihaplıdır, nasır ise ölü deridir. Tedavi için birkaç farklı yöntem uygulanabilir.

1. Tıbbi tedavi

Doktor tarafından kalınlaşan bölgenin alınması veya belirli periyotlarla derinin temizlenmesi tedavi çeşitlerinden biridir. Ayrıca, yine doktor tarafından verilecek solüsyonların nasırlı bölgeye uygulanması ile derinin kaldırılması işlemi yapılabilir. Çok ileri safhalarda ise kemiğe dayanacağı için ameliyat gerektirebilir.

2. Önleyici tedavi

Ayak bakımı sırasında, ayaklar ıslak iken ponza taşı ve benzeri malzemeler ile ölü derinin temizlenmesi deride kalınlaşmayı engeller. Bunun dışında uygun ayakkabı seçimine de özen gösterilmesi gerekir. Ellerde ise nemlendirici krem kullanmak deriyi yumuşatır. Temizlik tedavinin en önemli parçasıdır.

3. Eldiven kullanmak

Elde nasır sorunundan korunmak için, bahçe ve benzeri işlerde çalışan kişilere eldiven kullanımı önerilir. Eldivenler, ellerin yabancı maddelerle doğrudan temasını engeller ve cilt daha az tahriş olur, zarar görmez.

4. Domates ile nasır tedavisi

Bitkisel nasır tedavisi olarak en çok domates kullanılır. Domatesin çekirdeğinde bulunan asitler, ölü derinin yok edilmesi ve yumuşatılmasında faydalıdır. Tedavi için domatesler püre haline getirildikten sonra, nasır olan bölgeye konularak sarılır. Bir gece boyunca bekletilir. İyileşme sağlanana kadar her gün domates kürüne devam edilir.

5. Limon ile tedavi

Bir başka asitli meyve olan limon da tedavinin başlıca yardımcılarındandır. Problem oluşan yere, günde üç sefer taze limon suyu sürülür. Ayrıca limon suyuna birkaç tane karanfil atmak etkisini güçlendirecektir. Karanfiller limon suyuna eklendikten soran on dakika kadar beklenir. Daha sonra bu su ile nasırlı bölge silinir.

6. Beyaz sirke

Beyaz sirkenin asit oranı diğer sirke türlerine göre daha yüksektir. Sirke doğrudan değil sulandırılarak kullanılır. Bir ölçü sirke, üç ölçü su ile karıştırılıp sürülür ve bandaj yapılarak kapatılır.

Açıldıktan sonra yumuşayan deri törpülenerek temizlenir. Ardından zeytinyağı gibi doğal nemlendiriciler kullanılabilir. Sirke içine sarımsak da eklenebilir.

Sarımsağın hem bakterileri yok etme hem de ölü deriyi temizleme etkisi vardır.

7. Karbonat

Oldukça ucuz ve etkili bir yöntemdir. Yıkanmış ve kurulanmış ayaklar karbonat ile ovulabilir. Peeling etkisinin yüksek olması sayesinde ölü derileri temizler. Ilık su içerisine karbonat atarak ayak banyosu da yapılabilir.

Nasır Kökü Nasıl Çıkarılır?

Uzun yıllar tedavisi yapılmayan rahatsızlık iyice yerleşerek yoğunlaşır ve kök oluşturur. Yüzeyden ölü deri temizlendikçe, derinlere kadar ilerlemiş tabaka ile karşılaşılır. Bu kadar ilerlemiş vakalarda genellikle iyileşme süresi de uzundur. Öncelikle nedeni tespit edilir.

Nasır bantları veya bitkisel ürünler kullanarak, katmanlı haldeki ölü deri temizlenebilir. Bütün bunlar sonuç vermezse küçük bir operasyon ile kök temizlenebilir. Tedavinin ardından ayak sağlığına özen gösterilmemesi durumunda ise tekrarlama olasılığı vardır.

Ayakların ve ellerin düzenli olarak yıkanması, nemlendirici kullanarak derinin beslenmesi ve ölü derilerin temizlenmesi tekrarlama sorunu için alınabilecek tedbirlerdir.

Источник: //sebboy.com/nasir-neden-olur/

Nasır Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?

Nasır derinin kendisini korumak amacıyla verdiği bir reflekstir. Cilt sürekli bir basınca ya da sürtünmeye maruz kalırsa o bölgede kalınlaşma eğilimine girer.

Çoğunlukla ayaklarda, ellerde ve parmaklarda ortaya çıkar. Nasır öncelikle bir görüntü sorunu olarak belirir. Derinleşmesi durumunda ise can yakan bir hal alır.

Nasır geliştiği bölgede sinir uçlarına baskı yapar ve bu da nasır ağrısı olarak tanımlanan durumu ortaya çıkartır.

Nasır Neden Olur?

1. Yanlış ayakkabı seçimi
Ayaklarda nasır oluşmasının en önemli nedeni ayakkabıların yanlış seçilmesidir. Çok sıkı, yüksek topuklu, sivri uçlu, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar, ayak sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurduğu gibi, ayak derisinin de kendisini yaşadığı aşırı sürtünmeye karşı korumasına yol açar. Bunun sonucunda da nasır oluşur.

2. Fazla kilo
Fazla kilo sorunuyla gelen bir başka sıkıntı vücutta ödem ve şişlikler oluşması, bununla birlikte de el ve ayakların şişmesidir. Yine fazla kilo ayaklara vücuttan aşırı yük binmesine neden olur. Sonucunda da ayak derisinin sürtünme oranı artar.

3. Ayak yapısındaki bozukluklar
Ayak kemiklerinde meydana gelen çıkıntılar da nasır oluşmasının bir başka nedenidir. Kemik çıkıntıları yanlış ayakkabı kullanımı ya da genetik özelliklere göre oluşabilir. Kemiklerin dışarı doğru yöneldiği bölgede cilt daha fazla tahriş olur ve sonucunda nasır ortaya çıkar.

4. Mesleki nedenler
Bazı meslek gruplarında nasır oluşumu diğerlerine göre daha fazladır.

Gitar, keman gibi yaylı çalgıları çalan müzisyenler, bahçe işleriyle ilgilenenler, marangozlar gibi ellerini sık ve zorlu işlerde kullanan kişilerin el bölgesinde nasırlar oluşur.

Elde nasır, elin en çok kullanılan bölgesinde ortaya çıkar. Uzun süre ayakta durarak çalışan kişilerin de ayaklarında nasırlar ortaya çıkar.

5. Yanlış yürüme şekli
Yürümenin doğru bir yöntemi vardır. Ancak yapı veya alışkanlık nedeniyle yanlış yürüyen kişilerin nasır sorunu ile karşılaşmaları sürecin bir parçasıdır. Özellikle ayakları içe ya da dışa basan kişilerde baskı sürekli bir yönde yoğunlaşır. Ayağın daha fazla sürtünmeye maruz kaldığı bölgede ise deri kendini koruma refleksine girerek sertleşir.

6. Ayakların sürekli çıplak olması
Özellikle yaz aylarında sürekli çıplak ayakla yürümek derinin doğrudan yere temas etmesine neden olur. Bu da derinin tahriş olmasına yol açan etkenlerden biridir. Tahriş olmaya başlayan deri kalınlaşır. Zamanla bu kalınlaşma nasıra doğru ilerler.

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

1. Domates
Domates ile nasır tedavisi, bitkisel yöntemler arasında en çok bilinendir. Domatesin asidik yapısı ölü derinin yumuşamasına ve kaldırılmasına yardımcı olur. Domates püre haline getirildikten sonra nasırlı bölgeye sarılır. Bir gece bekletilir ve sabah yumuşayan deri törpülenir. Nasır tamamen yol olana kadar bu küre devam edilir.

2. Limon
Bitkisel nasır tedavisi sırasında kullanılan yöntemlerden biri de limon kullanmaktır. Nasırlı bölgeye ortadan kesilmiş limon sürülür ve deri yumuşadığı zaman temizlenir. Nasır tam olarak iyileşene kadar her gün bu uygulama günde birkaç sefer tekrar edilir. Limon asidik özellikte olduğu için derinin yumuşamasını ve kolay bir şekilde kaldırılmasını sağlar.

3. Korunma
Nasır tedavisinin en önemli yanlarından biri de korunmaktır. Nasır oluşumunun ardından daha doğru ayakkabı seçmek, eller için eldiven kullanımı ve nasırlı bölgenin düzenli olarak bakımının yapılması gelir. Nemlendirici krem veya yağlar kullanılarak derinin yumuşatılması sağlanabilir.

4. Soğan
Cildi yenileme özelliğine sahip olan soğan da nasır tedavisi sırasında kullanılan yöntemlerden biridir. Soğan ezildikten sonra nasırlı bölgeye konulup üzeri sarılır. Mümkünse bir gece kadar bekletilir. Sabah nasırlı bölge yıkanır. Bu yöntem nasır yumuşayana ve kaybolana kadar devam ettirilir.

5. Beyaz sirke
Diğer sirkelere göre asit oranı daha yüksek olan beyaz sirke nasır tedavisinde sulandırılarak kullanılır. Üçe bir oranında sulandırılan sirkeli suda ayaklar bekletilir. Sonrasında törpüleme işlemi yapılır. Sirkeli suda ayakları bekletmek aynı zamanda ayaklarda bakteri oluşumunu engeller.

6. Karbonat
Peeling etkisi yaratan maddelerden biri olan karbonat, nasır tedavisinde iki şekilde kullanılır. Ayaklar karbonatlı suda bir süre bekletildikten sonra ayak törpüsü yardımıyla nasırlı bölge bekletilir.

Ardından soğuk su ile ayaklar durulanır. İkinci yöntemde ise ayaklar karbonat ile doğrudan ovulur. Böylece ölü deriler aşınma yöntemiyle uzaklaştırılmış olur. Nasır oluşumunu engellemek için kullanılabilecek koruyucu yöntemlerden biridir.

7. İncir
Ciltte oluşan siğillerin tedavisinde incirden elde edilen sütün kullanımı yaygındır. Bu süt aynı zamanda nasırların da iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Tam olgunlaşmamış incirin dalından koparıldığı bölgeden çıkan sütünü nasırlı bölgeye damlatınız. Zamanla bu süt nasırın yumuşamasını sağlar. Nasır tedavisi tamamlanana kadar incir sütü kullanılabilir.

8. Zeytinyağı
E vitamini yönünden zengin ve cildi besleyen bir yapıya sahip olan zeytinyağı, nasırlı bölgeleri yumuşatmak için kullanılabilecek doğal yöntemler arasında bulunur. Duş sonrası cilt nemli iken zeytinyağı ile nasırlı bölgeyi güzelce ovun. Bir süre sonra bu alanın yumuşadığını fark edeceksiniz.

Nasır Nasıl Geçer, Neden Olur, Nasıl Önlenir

Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?
nasır nasıl geçer

Nasır Nasıl Geçer

Nasır cildinizin kötü etkilenebileceği dış etkenlere karşı cildin verdiği doğal bir tepkidir. Çok sık sürtünmeye maruz kalan cilt bölgelerinde deri incelmesini engellemek için cilt kalınlaşır ve nasır adı verilen görüntü ortaya çıkar. Nasır cildi tahriş edici ve çizebilecek etkenlere karşı korur.

Nasır olan bölgelerde genelde incinme, acı hissedilmez ancak bazı durumlarda acı verebilir. Genellikle topuklarınızda, avuçlarınızda, ayak parmaklarınızda, diz ve kol dirsekleriniz de oluşan Nasır ciddi bir rahatsızlık değildir ve korkulacak sağlık etkileri görülmez.

Enfeksiyon kapması, iltihaplı olması ve acı hissi vermesi durumunda doktora görünmelisiniz.

Bu makale ile nasır nasıl geçer sorusunun cevabını sizlere sunacağız. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile Nasırın kötü görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Nasır nasıl geçer

Sıcak Su ile Nasır nasıl geçer

Nasır nasıl geçer sorusunun en basit cevabı ılık su olarak verilmektedir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre birkaç sıcak su seansı ile nasırdan kurtulabilirsiniz.

Sıcak su kaynak olacak şekilde değil, ılıktan sıcağa kıvamında olmalıdır. Hazırladığınız sıcak suya nasırlı bölgeyi 20 dakika boyunca bekletecek şekilde batırın. İşlem sonrası bölgeyi temiz bir havlu ile kurulayın.

Birkaç kez bu işlemi uyguladıktan sonra oluşan sert tabakayı zımpara veya ponza taşı ile temizleyebilirsiniz.

Domates ile Nasır nasıl geçer

Nasır nasıl geçer sorusuna bir diğer yolu da domates kürüdür. Domates sert nasırı yumuşatır ve nasırın geçmesini sağlar.

 Domatesi kabuğundan ayırın, rendeleyin ve ezme haline getirin. Nasırlı bölge üzerine uygulayın. Bir bandaj yardımıyla üzerini kapatın.

Gece boyunca bu şekilde kalmasını sağlayın ve bunu nasırlarınız geçinceye kadar her gece yatmadan önce uygulayın. Nasır nasıl geçer

Elma Sirkesi ile Nasır nasıl geçer

Elma sirkesi mucizevi bir nimettir. Temizlik malzemesi olarak da kullanılabilir, cilt bakımı içinde, sağlık problemlerini iyileştirmek için de.. Uzmanların nasır nasıl geçer sorusuna cevap olarak Elma sirkesini önerdiği de bilinmektedir.

Elma sirkesi içerdiği asit ile nasırın sebep olduğu sert cildi yumuşatır. 4 bardak suya bir çay bardağı elma sirkesi ekleyin. Nasırlarınızı yaklaşık 20 dakika içerisinde bekletin. Bu işlem sonrası cildiniz yumuşar ve nasırlı bölgeyi zımpara veya ponza taşı ile temizleyebilirsiniz.

Yumuşayan bölgeyi fazla zorlamayın cildinize zarar verebilirsiniz.

Hint Yağı ile Nasır nasıl geçer

Hint yağı, cildi doğal yağlar ile besleyici özelliğe sahiptir. Nasırları zımpara ya da ponza ile temizlemeden önce cildinizi hint yağı ile takviye ederek nasırların direncini kırabilirsiniz.

  Bir kaseye 2 su bardağı su ekleyin 5 çorba kaşığı hint yağı karıştırın. Karışımı temizleme işlemi öncesi nasır üzerine sürün ve birkaç dakika bekleyin. Nasırın sertliği geçinceye kadar işlemi tekrarlayın.

Yumuşama sağlandığında nasırı zımpara ya da ponza taşı ile temizleyebilirsiniz. Nasır nasıl geçer

Kaya Tuzu ile Nasır nasıl geçer

Kaya tuzu bir exfoliator olarak kabul edilir. Bu tedavi özellikle, ellerinizle çalıştıktan sonra elinizi dinlendirmeye yarar. Nasırdan kurtulmak için de kaya tuzu fayda sağlar. Tuzun ince tanecikleri kaslarınızı gevşetir ve cildinizi rahatlatır.

 Bir kasede bir miktar su ile 2 ila 3 yemek kaşığı kaya tuzu karıştırılarak nasırın üzerine sürün. Bu hem cildinizi rahatlatır, hem de nasırın yumuşamasına ve kolayca temizlenmesine olanak sağlar. Ponza taşı ya da zımpara ile nasırlardan kurtulabilirsiniz.

 Nasır nasıl geçer

Çay Ağacı Yağı ile Nasır nasıl geçer

Çay ağacı yağı , antibakteriyel, antifungal ve doğal bir antiseptiktir. Ilık suyla dolu bir kaseye birkaç damla çay ağacı yağı koyun.

Cildin yumuşamasını ve gevşemesini hissedene kadar nasırlı bölgeyi bekletin.

 Çay ağacı yağı çok güçlü olduğundan ve çok uzun süre maruz kalırsa cilt tabakasına zarar verebileceğinden, bu ilacı 15 dakikadan fazla bekletmeyin. Yumuşama sonrası nasırı temizleyebilirsiniz.

Kabartma tozu ve limon suyu

Nasır nasıl geçer sorusuna en etkili cevap kabartma tozu ve limon suyu ile yapılan doğal kürdür.

Bu çare, bir asit bileşeninin (limon suyu) ve kimyasal bir bileşenin (sodyum karbonat, aynı zamanda kabartma tozu olarak da bilinir) birleştirilmesiyle, nasırların çıkarılmasını daha kolay hale getiren bir reaksiyon ortaya çıkarmaktadır. Hazırlamak için ılık su, bir kase ve 2 ila 3 çorba kaşığı limon suyuna ihtiyacınız olacaktır.

 Bu karışımda nasırlı bölgeyi birkaç dakika beklettikten sonra, kabartma tozu ekleyin. Kabartma tozu ve limon suyuna ilave edilmesi sonucu nasırlı bölgeniz yumuşar ve nasırlardan kurtulmak için en müsait zamanı size sağlar.

Nasırlardan Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz Malzemeler

Yukarıda nasır nasıl geçer sorusuna karşılık evde uygulayabileceğiniz doğal çarelerden bahsettik.

Bu doğal elemanları kullanırken yardımcı elemanlar da kullanmanız gerekir. Aşağıda yer alan malzemeler de bu kürler ile birleştiğinde nasırdan kurtulmak için hiçbir eksiğiniz kalmaz.

Uygulayın ve nasırın sağladığı kötü görüntüden kurtulun. Nasır nasıl geçer

İlaçlanmamış Nasır Pedi

Nasır oluşumunu önlemek için keçe, silikon ve yumuşak bir yapışkan ile oluşan nasır pedleri kullanımı da nasır nasıl geçer sorusuna karşı uzmanların önerilerinden biridir.

Nasır oluşma ihtimali olan bölgelere nasır pedleri yerleştirerek önlem alabilirsiniz. Çoraplarınızın, ayakkabılarınızın, eldivenlerinizin veya gömleklerinizin altına nasır pedleri koyarak cildinizi koruyabilirsiniz.

İlaçlı nasır pedi kullanmanız önerilmez çünkü cildinizi tahriş edebilir.
Pomza taşı

Bir pomza taşı özellikle ayaklarınızın alt kısmında veya dirseklerinizde, görmenin zor olduğu nasırlar olduğunda kullanışlı olabilir. Nasırı iyice ıslattıktan sonra, ponza taşının basıncını nasır üzerine uygulayın ve dairesel hareketlerle ovalayın.

 Bir kerede bütün nasırı yok etmeye çalışmayın. Birkaç tekrar sonucu nasırlarınız tamamen yok olacaktır. Nasır nasıl geçer
Zımpara
Nasırlardan kurtulmak için ince bir zımpara kağıdını nazikçe ovalayarak kullanabilirsiniz.

 En iyi sonuçları almak için zımparayı yukarıdaki listedeki diğer ıslatma çözümlerinden biriyle eşleştirmelisiniz. Nasır temizlenmeye karşı dirençli ise, ıslatma işlemini tekrarlayın veya başka bir zaman deneyin. Cildinizi kesinlikle kuru kuru zımpara kağıdıyla ovalamayın.

Zımpara işlemi için nasırın yumuşaması gerekir.

Nasırlardan kurtulmak için evde yapabileceğiniz doğal ve kolay yöntemleri paylaştık. Eğer nasırlarınız iltihaplanmaya yapıyorsa, acı veriyorsa, tahriş olmuşsa, enfeksiyon kapmaya meyilli ise veya kapmışsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Şimdi sırada merak edilen sorular var.

Nasır Nedir

Cildin sürekli bir basınca ya da sürtünmeye maruz kalması durumunda cilt tahrişlere karşı kendini korumak için cildi kalınlaştırır.

Nasır çoğunlukla ayaklarda, ellerde ve parmaklarda ortaya çıkarken diz ve kol dirseklerinde de oluşabilmektedir. Nasır  bir görüntü sorunu olarak belirirken derinleşmesi halinde acı verici olabilir.

Nasır oluştuktan sonra sinir uçlarına baskı yapar. Böylece nasır ağrısı ortaya çıkar.

Nasıl neden olur

Nasır oluşumuna neden olabilecek pek çok etken olabilir. Bunlardan bazıları yani en çok bilinenleri ; Nasır nasıl geçer

*Ayakkabının yanlış seçilmesi *Aşırı kilolu olmak *Ayak yapısındaki bozukluklar *Mesleki nedenler *Yanlış yürüme şekli yani yere yanlış basmak *Ayakların sürekli çıplak olması *Yüksek topuklu ayakkabı tercihi *Hijyen koşullarına uyulmaması *Enstrüman çalanlardaki gibi sürekli ele baskı uygulanması *Sürekli elin çeşitli nedenlerle sıkılması *Dirsekler ile sürekli bir yerlere temas edilmesi

*Pantolon, gömlek vb. kıyafetlerin bol olması nedeniyle sürekli cilde sürtünmesi vb. gibi durumlarda nasıl oluşur.

Источник: //www.kingomedya.com/nasir-nasil-gecer.html

Nasır Nasıl Geçer Kesin Çözüm, Nasır Tedavisi

Nasır Nedir? Neden olur, nasıl geçer?

nasır nasıl geçer kesin çözüm, nasır tedavisi

Cildin aşırı basınca ve sürtünmeye maruz kadığında sürtünen veya basınç uygulanan bölgede oluşan dairesel biçimdeki kalın ve sert yapıya nasır denir. Nasırın en çok görüldüğü yerler ayak tabanları, ayak parmak araları ve ayak üstleridir. Bunların dışında daha nadir vücudun farklı bölümlerinde de oluşur.

 • Nasırın en çok görüldüğü yer ayaktır. Ayaklarda nasır oluşmasının nedeni ayağa uygun ayakkabı kullanılmaması, yüksek topuklu ayakkabıların kullanılması, sıkı ayakkabılar ve çok fazla ayakta kalmak ayakta nasır oluşmasının temel nedenleridir.
 • Nasır neden olur dendiğinde ayakta nasır oluşumuna sebep olan diğer faktörler çorapsız ayakkabı kullanımı, ağır el emeği gerektiren işleri yapmak, çok fazla yürümek ve ayaklara baskı oluşturan sporlarla uğraşmak da sık karşılaşılan nasır nedenleridir.
 • Ayrıca ayak kemiklerindeki çarpıklık, ter bezi hastalıkları vaya vücutta siğil ya da yara izinin olması nasır riskini arttıran faktörlerdir. Ayaklarında kan akışı zayıflığı olan hastalar ve şeker hastaları nasırı önemsemeli, komplikasyon riski nedeniyle hemen doktora başvurmalıdır.

Pürüzlü ve kalın cilt, sert çıkıntılar başlıca nasır belirtileridir. Nasırı oluşturan durumlar ortadan kalktığında genellikle nasır da kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak bazen oluşan nasırlar çok acı verir ve rahatsız edici olur.

Bu nedenle bazı ilaçlarla, bant veya evde yapılacak tedaviyi destekleyici uygulamalarla iyileşme sürecinin hızlandırılması gerekebilir.

Nasır tedavisi için kullanılan bant, losyon ve ilaçlara ek olarak evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal tedavi yöntemler:

Nasır Bandı

Nasır bantları nasırın giderilmesini hedefleyen ürünlerdir. Bu bantlar ilaçlı ve keçe yastıklıdır. İlaçlı bölümünde salisilik asit özleri bulunur ve bu sayede avuç içi, parmaklar ve ayak tabanındaki kalınlaşmayı giderir. Yine ilaçlı kısmındaki asetik asit nedeniyle iltihap riskini önleyerek ve mikrop kapmadan nasırları eritir. Nasır bandı nasıl kullanılır ve kimlere uygun değildir?

nasır bandı

Nasır Bandını Kimler Kullanmamalı

 • Küçük bebekler.
 • Diyabet hastaları.
 • Doktorun uygun görmediği kişiler.

Nasır Bandı Nasıl Kullanılır

Piyasada çeşitli boyutlarda nasır bandı vardır. Seçilen nasır bandı nasırın büyüklüğüne göre olmalıdır. Nasır bandı nasıl kullanılır; Önce bandın uygulanacağı bölgeyi yıkayın ve çok iyi kurulayın. Koruyucu yüzeyi ilaçlı yüzeyden ayırın, İlaçlı mor yüzeyi nasırın üzerine gelecek şekilde yapıştırın. Nasır bandı nasırlı bölgede 3 gün kalmalıdır.

Bu 3 gün boyunca ilaçlı yüzey nasırın üzerinden oynatılmamalıdır. Aksi taktirde ilaç sağlam olan deriyi tahriş ederek acı verir. Süre dolduğunda bandı hafifçe çekerek çıkarabilirsiniz. Varsa bandı çıkardıktan sonra nasırın olduğu bölgeye tentürdiyot sürebilirsiniz. Bant çıktığında bandın takıldığı bölüm mor görülebilir. Bu morluk birkaç güne kendiliğinden geçer.

Nasır Ağrısını Hafifletmek İçin

Nasırlara uygulanan tedavi süresince nasırlarınızın verdiği rahatsızlığı azaltmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Nasırlı bölgeye zeytin yağı ya da doktorunuzun önereceği yumuşatıcı kremleri sürebilirsiniz.
 • Ayakta nasır için terlik veya ayakkabı giydiğiniz zamanlarda nasırlı bölgeye yumuşatıcı bantlar ya da yara bandı takabilirsiniz. Bu bantla bir günden fazla ayağınızda kalmamalı ve çıkarırken ayağınızdaki yaraları tahriş etmeden çıkarmalısınız.
 • Ayaklarınızı ılık suda bekleterek yumuşatın. Daha sonra törpü ya da ponza taşıyla nasırlı bölgeyi törpüleyin. Bu sayede geçici bir süre de olsa ayaklarınız rahatlayacaktır.

nasır tedavisi

Nasır Oluşmasını Önlemek İçin

 • Nasır oluşmasını önlemek için ayağınıza uygun, sıkmayan, çok yüksek topukları olmayan ve yumuşak ayakkanılar seçmelisiniz.
 • Alacağınız ayakkabının parmak ve topuk bölgesinde yastıklı yapı olmasına özen gösterin.
 • Uzun süre sivri burunlu ve topuklu ayakkabı kullanmamalısınız.
 • Pamuklu çoraplar tercih edilmeli, çoraplar sık sık değiştirilmeli ve ayaklar kalmamalı.
 • Başkalarına ait çorap, terlik ve ayakkabılar kullanılmamalı. Ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.
 • Evde zaman zaman çıplak ayakla dolaşılarak parmaklar rahatlatılmalı.
 • Dengeli beslenmek vücudun genel sağlığı için olduğu gibi nasır oluşmasını önlemek için de önemlidir. Özellikle A ve E vitamini eksikliği nasıra sebep olur.
 • Sürekli aynı ayakkabıyı giymek yerine 2 günde bir değiştirerek giymek ayak sağlığınızı korur ve nasır oluşma riskini azaltır.

Источник: //saglikloji.com/nasir-nasil-gecer-kesin-cozum-nasir-tedavisi-bandi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi