Ne Zaman Grip Aşısı Olmalı?

Grip Aşısı Kimlere ve Ne Zaman Yapılmalı? Aşının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ne Zaman Grip Aşısı Olmalı?
81 / 100SEO Score

Uzun süre tartışmalara neden olan grip aşısı, bir kesim tarafından koruyucu ve gerekli görülürken, diğer bir kesim tarafından faydasız ve gereksiz olarak gösterilmiştir.

Bu farklı görüşlerden dolayı çoğu kişi şu sorulara yanıt aramakta: Grip aşısı yaptırmalı mı? Faydaları ve yan etkileri nelerdir? Kimler bu aşıyı yaptırmalı, kimler yaptırmamalı? Aşı ne kadar etkili ve ne kadar koruyuculuk sağlıyor?

Bu sorulara yanıt vereceğimiz yazımızda, kişisel görüşlerden daha çok uluslararası sağlık kuruluşlarının önerilerine yer vereceğiz.

Grip, influenza isimli virüsün insanı enfekte etmesi sonucu oluşan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Grip hakkında ayrıntılı bilgi için Grip neden olur, belirtileri ve tanı testleri nelerdir? isimli yazımızı okumanızı öneririz.

Grip Aşısı Neden Her Yıl Yapılmak Zorunda?

Neden bir veya birkaç doz aşı ile ömür boyu bağışıklık sağlayamıyoruz? Aslında bizler, bulaşan virüse karşı bağışıklık sağlıyoruz.

Ancak influenza virüsü neredeyse her sene kendi yapısını değiştirdiği için, bu bağışıklığın koruyuculuğu kalıcı olmuyor. Yani virüs kendi yapısını değiştirerek savunma sisteminden kaçmayı ve bizi tekrar enfekte etmeyi başarıyor.

Ayrıca bu virüsün birçok tipinin olması(H1N1, H2N3,H5N1 gibi) aşı koruyuculuğunu uzun sürmesini engellemektedir.

Grip aşısının içindeki influenza tipi(suşu), bize bulaşan virüse ne kadar benzerse aşı da o kadar koruyucu olmaktadır.

Hastalık yapan influenza tipi her yıl değişebildiği için, grip aşısı da her yıl güncellenmektedir.

Kısacası geçen sene  yaptığınız aşısının bu sene koruyucu olmadığı kabul edilir.

İki Çeşit Grip Aşısı Bulunmakta

 • Canlı attenue (zayıflatılmış) aşı
 • İnaktif aşı

Ülkemizde inaktif aşı formları bulunmaktadır. Anlattığımız konu inaktif aşılar için geçerlidir.

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

Aşı bir hastalıktan korunmayı sağlayan en ucuz ve en güvenilir yöntemdir. Her ne kadar birçok spekülasyon çıkmış olsa da bilindik tüm sağlık otoritereleri, riskli grupta yer alan kişilerin aşı yapmasını önermektedir. T.C Sağlık Bakanlığı da yüksek riskli bireylerin aşı yaptırmasını önermektedir.

Grip aşısı yapılması önerilen gruplar:

 • Grip açısından yüksek riskli gruplar (aşağıda bahsedeceğiz).
 • Yüksek riskli grup ile teması olanlar.
 • Diğer özel durumlar

Grip açısından yüksek riskli gruplar

Grip bulaştığında ciddi seyredebilecek, hayati risk oluşturabilecek kişiler yüksek riskli grupta yer alır. Yani bu gruptaki kişiler gribi çok daha ağır geçirme riski taşırlar.

 1. Gebeler: Bütün sağlık otoriteleri tarafından aşı önerilen bir gruptur. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) grip aşısı yaptırması gerekenler arasında en öncelikli grubu hamileler olarak göstermiştir.
 2. Yaşlılar: 65 yaş üstü bireyler
 3. Çocuklar: 6 ay ile 5 yaş arasındakiler (özellikle 2 yaş altı çocuklar). 6 aydan küçük cocuklarda grip aşısı, bağışıklık sağlamadığı için yapılmamalıdır.
 4. Bakım evinde yaşayanlar: Huzurevinde kalanlar ve kronik bakım hastaları
 5. Sürekli aspirin kullanan, 19 yaş altı bireyler
 6. İleri derecede obez kişiler (Vücut Kitle İndeksi ≥40 )
 7. Kronik akciğer hastalığı(KOAH, kistik fibrozis) ve astım hastalığı olanlar
 8. Kalp hastalığı olanlar: kroner arter hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, konjenital kalp hastalıkları gibi. Daha açıklayıcı olmak gerekirse kalp damarlarında problem (tıkanıklık,stent…) olanların, doğuştan kalp hastalığı ve kalp yetmezliği olanların aşı yaptırmaları önerilmektedir.
 9. Kan hastalığı bulunanlar (orak hücreli anemi gibi)
 10. Nörolojik ve gelişimsel bozukluğu olanlar. Örn: epilepsi, beyin felci, zeka geriliği, orta-ciddi gelişim geriliği, kas hastalıkları, omurilik yaralanmaları gibi…
 11. Şeker hastalığı gibi endokrin bozuklukları bulunanlar
 12. Kronik karaciğer ve kronik böbrek hastaları
 13. Metabolik bozukluğu olanlar
 14. Bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle bozulmuş kişiler. Örn: HIV yada AİDS hastaları, kanser hastaları, uzun süreli steroid (kortizol) kullananlar.

Yüksek riskli kişiler ile temas halinde olanlar

Yukarıda ondört maddede anlattığımız yüksek riskli kişiler ile temas edenlerin de grip aşısı yaptırmaları önerilir. Bu grupta yer alanlar;

 • Doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanları
 • Bakım hastalarının bakımından sorumlu olup aynı ortamı paylaşanlar(bakımevi, huzurevi çalışanları).
 • Yukarıda bahsettiğimiz yüksek riskli gruptan kişilere evde bakım sağlayanlar veya bu riskli grup ile aynı evi paylaşanlar

Aşı Önerilen Diğer Özel Gruplar

Aşağıdaki gruplarda yer alanların da aşı yaptırmaları önerilmektedir.

 • Seyahat edenler; tropikal bölgelere, nisan-eylül dönemi güneye seyahat edenler, geniş gruplar ile toplu seyahat edenler.
 • Grip riskini azaltmak isteyip aşı olmak isteyenler

Kimler Grip Aşısını Yaptırmamalı?

 • 6 aydan küçük bebekler
 • Yumurtaya yada aşıda bulunan herhangi bir maddeye karşı, hayatı tehdit edici derecede alerjisi olanlar.
 • Ateşli bir hastalık geçirenler şikayetler geçinceye kadar beklemelidirler.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Aşının her yıl sonbaharda, tercihen ekim veya kasım aylarında yapılması önerilmektedir. Bu önerinin sebebi, grip mevsimi başlamadan bağışıklığın kazanılmış olmasını sağlamaktır.

Grip sezonu ocak ayı ve sonrasında da devam etmektedir. Eğer aşı önerildiği halde yaptırmadıysanız grip sezonu boyunca(ocak ayı ve sonrası dahil) aşı yaptırabilirsiniz.

Grip aşısı yapıldıktan 10-14 gün sonra koruyucu yanıt oluşur. Yani aşının koruması için 1-2 hafta geçmelidir.

Grip Aşısının Faydaları

Aşı özellikle riskli grupta yer alanlar için koruyucu bir sağlık hizmetidir. Aşılanma sonrası yüksek riskli bireylerdeki hastaneye yatış oranları ve ölüm oranları düşmüştür.

 • Gribe karşı koruyuculuk sağlar. Genç ve çocuklarda %70-90 arasında koruyuculuk sağlayabiliyorken, yaşlılarda bu oran % 20-40 seviyelerine kadar düşebilmektedir.
 • Grip komplikasyonlarına bağlı hastaneye yatış oranlarını düşürür. Yapılan bir çalışmada(2010-2012 arasında) grip kaynaklı çocuk yoğun bakımına yatış, %74 oranında azalmış olarak bildirilmiştir. Diğer bir çalışmaya göre ise 50 yaş ve üstünde gripten hastaneye yatış oranının %57 azaldığı bildirilmiştir.
 • Hamilelik esnasında hem anne hem de bebek için koruyucudur. Anne kanından bebeğe geçen antikorlar, doğum sonrasında bebeğin gripten korunmasına yardımcı olur. Grip aşısının hem gebede hem de doğum sonrası bebekte, grip riskini yarı yarıya azalttığını bildiren çalışmalar mevcut. Bebekteki bu koruyuculuk 4 aya kadar gözlemlenmiştir.
 • Grip aşısına rağmen hasta olanların belirtilerinin daha hafif seyrettiği bildirilmiştir.
 • Grip aşısının tüm komplikasyonlara bağlı ölümleri azalttığı bildirilmiştir.

Grip aşısının etkinliğini ve koruyuculuğunu belirleyen faktörler:

 • Kişinin yaşı ve bağışıklık durumu
 • Hastalık yapan virüs alt tipinin, aşıdaki alt tip ile benzerliği.

Grip Aşısının Yan Etkileri

Ülkemizde inaktif grip aşısı bulunmaktadır. İnaktif aşıda, aşı sonrasında kişinin grip olması beklenmez.

Grip aşısının yan etkileri arasında en sık görülenler şunlardır(

Источник: https://www.saglikbilgi.net/grip-asisi/

Grip tüm yaşamınızı etkiliyor mu? – Grip aşısı olmalı mısınız?

Ne Zaman Grip Aşısı Olmalı?

Kış aylarının baş belası olan grip virüsü hepimizin hayatını olumsuz etkiler! Hatta bazen o kadar beter etkileri olur ki günlük yaşantımıza devam edemez ve yataklara düşeriz.

Peki, gerçekten grip olup olmadığımızı nasıl anlayacağız? Çünkü soğuk algınlığı ya da alerji sorunu da yaşıyor olabiliriz.

Peki, grip aşısı olmalı mıyız? Gelin grip bizi yatağa düşürmeden bu konuyu masaya yatıralım!

 • Eğer gripseniz ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkacaktır. Ama soğuk algınlığında ateşimiz çok fazla yükselmez.
 • Gribin en büyük belirtisi boğazda karıncalanma, kaşınma ve ağrıdır. Hatta yemek yerken lokmaları yutmakta zorlanabilirsiniz. Soğuk algınlığında ise boğaz ağrısı daha hafif seyreder.
 • Her iki durumda da kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz ancak gripte bu süreç çok daha uzun sürer. Örneğin soğuk algınlığında bir iki gün sonra kendinizi biraz daha iyi hissedebilirsiniz ancak gripte bu süre bir haftayı bulabilir.
 • Gribi soğuk algınlığından ayıran en önemli belirtiler baş, eklem ve kas ağrılarıdır. Her yeriniz dökülüyormuş gibi hissedersiniz. Başınız da çatlar! Soğuk algınlığında ise bu tarz ağrılar nadir görülür.
 • Soğuk algınlığında burnunuz çok fena tıkanır, gripte ise daha az.
 • Eğer üst üste sürekli hapşırıyorsanız kesin soğuk aldınız çünkü gripte hapşırma daha az görülür.
 • Soğuk algınlığında kuru bir öksürüğünüz olur ve daha nadir öksürürsünüz fakat gripte öksürmekten uyuyamazsınız. Dolu dolu öksürürsünüz.
 • Grip olduğunuzda eğer yeterince dinlenmezseniz ve tedavi olmazsanız durumunuz zatürre veya bronşite kadar gidebilir. Soğuk algınlığının ise ileri seviyesi bu kadar şiddetli geçmez.
 • Grip aşısı ile gripten bir nebze korunmak mümkünken soğuk algınlığında başınıza geleni çekersiniz.

YOKSA SADECE ALERJİK MİSİNİZ?

Özellikle bahar aylarında soğuk algınlığına benzer belirtiler yaşıyorsanız veya ha grip oldunuz olacaksanız hissiniz bir türlü geçmiyorsa siz büyük bir ihtimalle alerjik bir insansınız. Alerji belirtilerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Enerji seviyeniz her zamanki gibidir. Vücudunuzda herhangi bir kırgınlık hissetmezsiniz. Günlük yaşamınıza da kolayca devam edebilirsiniz ama buna rağmen burnunuzda hafif bir tıkanıklık olur ve sık sık hapşırırsınız.
 • Boğazın kaşınır. Sadece sabah kalktığınızda boğazında hafif bir ağrı hissedersiniz. Bunun sebebi de büyük ihtimalle gece boğazınızda biriken burun akıntısının verdiği rahatsızlık hissidir.
 • Vücut ısınızda herhangi bir değişiklik olmaz ve her zamanki gibi 37 derece civarında seyreder.
 • Sıklıkla, peş peşe kriz halinde ve her seferinde neredeyse 10 kez hapşırırsınız. Hapşırırken bolca şamata koparırsınız. Burun akıntınız da hafif ve açık renkte olur.
 • Gözleriniz yaşarır, kaşınır ve kızarır. Hatta bazen sabah bir kalkmışsınız ki suratınıza yumruk yemiş gibi olursunuz. Gözleriniz kapanmıştır.

Eğer tüm bu belirtileri yaşıyorsanız neye alerjik olduğunuzu keşfedebilmek için (polenler, toz, herhangi bir yiyecek) test yaptırmalısınız. Doktorunuz neye alerjiniz olduğunu bulduğunda sizi yönlendirecektir.

Alerji olduğunuz maddeden uzak durabilme şansınız yoksa maalesef bununla yaşamaya çalışacaksınız ya da ilaç kullanacaksınız. Grip ve soğuk algınlığı en geç bir hafta içinde geçecek ama alerjide böyle bir şansınız yok.

GRİP AŞISI OLMALI MIYIZ?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Taner Yavuz, grip aşısı ile ilgili şunları anlatıyor:

Grip aşısı, gribe yakalanma riskini azaltarak grip olsak da hastalığı hafif geçirmemize olanak sağlar. Ayrıca gripten korunmada en etkili ve güvenli yöntemdir. Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi ve Amerikan Pediatri Akademisi 6 aydan büyük tüm bireylere her yıl grip aşısı yapılmasını önerir.

Kimler Mutlaka Grip Aşısı olmalı?

 • Hamileler
 • 5 yaşından küçük çocuklar (Aşı 6 ay üzerindeki çocuklara yapılabilir.)
 • 50 yaşın üzerindekiler
 • Kronik hastalığı olanlar (Özellikle kalp hastaları, kronik akciğer ve böbrek hastaları, diyabetikler vb.)
 • Bakım evlerinde yaşayanlar
 • Yüksek riskli hastalarla birlikte yaşayanlar ve sağlık hizmeti sunanlar.

Hamileler neden grip aşısı olmalı?

Gebelerin grip hastalığını ağır geçirme ve hastaneye yatırılma oranı yaşıtlarından 4 kat daha fazladır. Bu nedenle gebeler ve grip sezonunda hamilelik planlayan kadınlar aşı olmalıdır. Aşı yapılan gebenin bebeği de 6 ay süreyle ve en az %50 oranda gripten korunur. Gebeye aşı yapılması bir taşla iki kuş vurarak hem anneyi hem de bebeği gripten korur.

Grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Ülkemizde grip sezonu aralık ayında başlar ve nisan ayına kadar devam eder. Aşı için en uygun zaman ekim – kasım aylarıdır. Çocuklar 9 yaşın altında ve ilk kez aşı oluyorsa, 4 hafta arayla 2 doz aşı yapılmalıdır. Bu nedenle ilk aşı en geç ekim aynın son haftalarında yapılmalıdır.

Grip aşısı grip yapar mı?

Günümüzde en yaygın kullanılan aşı adaleye yapılan inaktif grip aşısıdır. Aşıda kullanılan virüsün proteinleri bağışıklık oluştururlar. Bu proteinler grip yapacak özellik taşımaz. Diğer bir ifadeyle grip aşısı grip yapmaz.

Ancak aşı yerinde hassasiyet, nadiren de hafif ateş ve sırtta kas ağrısı oluşturabilir. Grip aşısındaki yumurta proteini, alerjik reaksiyon yapamayacak kadar küçük miktardadır.

Eski görüşün aksine yapılan çalışmaların ışığında yumurta alerjisi olanlarda grip aşısı önerilmektedir.

Kesinlikle grip aşısı olmaması gerekenler kimlerdir?

 1. Grip aşısına bağlı daha önce gelişmiş tehli alerjik reaksiyonu olanlar.
 2. Orta ya da ağır şiddette hastalık durumunu hali hazırda yaşayanlar. (Aşının yan etkileriyle mevcut hastalığın bulgularını karıştırmamak için iyileşme beklenmelidir.

  )

 3. Grip aşısından sonraki ilk 6 hafta içinde Guillain-Barre sendromu denen nörolojk bir hastalık geçirmiş olanlar.
 • Gripli insanlardan uzak durmalısınız. Özellikle grip salgını başladığında eğer aşısızsanız kalabalığa girmekten kaçınmalısınız.
 • Ellerinizi sık sık yıkamalı ve yüzünüzden uzak tutmalısınız.
 • Grip olduğunuzu düşündüğünüzde hemen doktorunuza müracaat etmelisiniz. Böylece erken tedaviyle hastalığın uzun sürmesini önleyebilirsiniz.

Gripliyken macunu diş fırçasına değdirmeyin

Gripten korunabilmemiz için Diş Hekimi Pertev Kökdemir’in de bir tavsiyesi var:

“Gripliyken diş macununu fırçaya değdirmeyin. Gripten sonra da diş fırçanızı mutlaka değiştirin! Çünkü diş fırçası üzerinde bu hastalığa sebep olan virüsler hastalık sürecinde bol miktarda birikir.

Bakterilerden farklı olarak virüsler vücut dışında da çok uzun süre canlılıklarını sürdürebilirler ve tekrar uygun ortam bulduklarında hastalığa sebep olurlar. Bu nedenle hasta olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirin.

Böylece vücudunuz iyileşme döneminde tekrar yoğun şekilde virüslere maruz kalmayacak.”

Источник: http://hazanakoz.com/saglik/genel-saglik/grip-yasaminizi-etkiliyor-grip-asisi-olmali-misiniz/

Grip Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır, Grip Aşısının Yan Etkileri

Ne Zaman Grip Aşısı Olmalı?

grip aşısı nedir, ne zaman yapılır, grip aşısının yan etkileri

Grip aşısı nedir ve grip aşısı nasıl yapılır? Grip aşısı ne zaman yapılır? En uygun grip aşısı zamanı ve grip aşısının yan etkileri nelerdir? Grip aşısı kimlere yapılır ve kimlere yapılmamalıdır?

Grip aşısı nedir? Grip İnfluenza A ve İnfluenza B virüslerinin sebep olduğu bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Grip ülkemizde en fazla Aralık ayı sonu ile Nisan ayı sonu arasında görülür.

Bu dönemde grip nasıl geçer sorusuna cevap aramaktansa önceden tedbir alıp gribe yakalanmamak için gerekli ön hazırlıklar yapılmalıdır. Gripten korunmanın en iyi yolu da grip aşısıdır.

Grip aşısı sağlıklı kişileri %70 oranında korurken yaşlılarda bu oran %60’a düşmektedir.

Gribe ne iyi gelir başlıklı yazımızı okumak için tıklayın.

Grip aşısı nedir? Grip aşısı ölü (inaktif) bir aşıdır ve her sene kış aylarında görülmesi öngörülen grip virüsüne göre tekrar hazırlanır. Yani her sene aşının içeriği o yıl beklenen grip virüsüne göre değişir.

Herkes aşı yaptırmak zorunda değildir. Ancak gribe yakalanma riski fazla olan ve gribe yakalandığında hastalığı ağır geçirme riski altındaki kişilerin aşı yaptırması tavsiye edilir.

Aşı yaptırması tavsiye edilen risk grupları şu şekildedir:

 • Diyabet, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, astım, nöromuskuler veya nörolojik hastalıkları bulunan çocuklar ve bu çocukların aileleri (aynı evde yaşayan herkes) risk grubunda olmasa da mutlaka aşı yaptırmalıdır.
 • Kemik iliği ve organ nakline bağlı veya kanser hastalığı gibi hastalığa bağlı olarak bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ve bu kişlerle aynı evi paylaşanlar risk grubundadır ve aşılanmalıdır.

grip aşısı

 • Uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar.
 • Kronik hastalığı bulunanlar.
 • Hastalarla aynı ortamda bulunan sağlık çalışanları.
 • Hamileler (gebeliğin ilk 3 ayında grip aşısı yapılamaz).
 • Emziren anneler.
 • 50 yaş üzerindeki kişiler.
 • 6 aydan küçük çocukların bakımı ile ilgilenenler ve bu çocuklarla aynı evde yaşayanlar.
 • 6 ay ile 5 yaş aralığındaki çocuklar.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmaz

Grip aşısı kimlere yapılmaz:

 • Yumurtaya alerjisi olanlara.
 • 6 aydan küçük olan bebeklere.
 • Daha önce grip aşısına alerjik reaksiyon göstermiş olanlara.
 • Ateşli hastalığı olanlara.
 • Geçmişte grip aşısı yapıldıktan 6 hafta hafta sonrasına kadar Gullian-Barre sendrom geçirmiş olanlar.

Grip aşısınasıl yapılır? Aşı yetişkinlerde deri altından veya omuz kasından uygulanırken 2 yaşından küçük çocuklarda iç bacak kaslarından uygulanır. Kesinlikle damar içine uygulanmaz.

 • Aşı, daha önce aşı olmamış 3 yaşından küçük çocuklara 4 hafta arayla iki defa yarım doz şeklinde yapılır.
 • Bir önceki sene aşı yapılmış olan 3 yaşından küçük çocuklar için yarım doz aşı yeterlidir.
 • Daha önce aşı olmamış 3 ile 8 yaş arasındaki çocuklara 4 hafta arayla 2 defa tam doz şeklinde yapılır.
 • 9 yaşından büyüklere tek sefer ve tam doz aşı yapılır.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır

Grip aşısı ne zaman yapılır? Grip virüsü ülkemizde en çok Ekim-Mayıs ayları arasında görülür. Aşı koruyucu etkisini 2-3 hafta sonra göstermektedir.

Bundan dolayı aşının ortaya çıktığı Eylül ve Ekim aylarında grip salgınları başlamadan önceki zaman en uygun grip aşısı zamanı dır. Aşılanmanın Aralık ayından önce bitirilmesi tavsiye edilmektedir.

Ancak grip aşısı ne zaman yapılır sorusunu kesin tarihlerle kalıba sokmak mümkün değildir. Kişi gribe yakalanmamışsa grip sezonu boyunca aşı olabilir.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.