Neden Sebze ve Meyve Tüketmeliyiz?

NEDEN SEBZE VE MEYVE TÜKETMELİYİZ?

Neden Sebze ve Meyve Tüketmeliyiz?

Kurulduğu 2009 yılından bu yana sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, toplumu beslenme ve sağlık alanlarında bilimsel ve güvenilir bilgiyle aydınlatmak üzere birçok projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı, sebze ve meyve tüketiminin sağlığa faydalarına dikkat çekiyor. Sağlıklı bir beden için günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğinin altını çizen Sabri Ülker Vakfı, sebze ve meyvelere dair önemli bilgiler paylaşıyor.

Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze ve meyve grubu altında toplanır. Bileşimlerinin önemli kısmı su olduğu için günlük enerji, yağ ve protein gereksinmesine çok az katkıda bulunurlar. Bunun yanında folik asit, A vitaminin ön öğesi olan beta-karoten, E, C, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindirler.

Sebze ve meyveler büyüme ve gelişmeye yardımcı olur, deri ve göz sağlığı için temel öğeler içerir. Hücre yenilenmesi ve doku onarımı sağlarlar. Diş ve diş eti sağlığını korurlar. Kan yapımında görev yapan öğelerden zengindirler.

Hastalıklara karşı direnç oluşumunda etkindirler. Doygunluk hissi sağlarlar. Dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltırlar.

Bağırsakların düzenli çalışmasına ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar.

Tüketimde çeşitlilik sağlayın
Tüm sebze ve meyveleri besin değeri içeriği ve ekonomik olması açısından mevsiminde, bol ve ucuz bulunduğu dönemlerde tüketin.

Farklı sebzeler, farklı besin öğeleri içerdikleri için gün içerisinde tüketilen sebzelerin çeşitlendirilmesi gerekir. Yeterli ve dengeli beslenmek için çeşitli renk ve türlerde sebze tüketmeye çalışın. .

 Günlük alınan beş porsiyon sebze ve meyvenin en az iki porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon gibi turunçgiller veya domates olmalıdır.

Sebze ve meyveler nasıl tüketilmeli?

 • Sebze ve meyveleri çiğ tüketmeyi tercih edin. Yenilebilen kabuklarını soymayın, eğer soymanız gerekiyorsa mümkün olduğunca ince soyun. Birçok vitamin ve mineral sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunurlar, iç kısımlarda yoğunlukları daha azdır. 
 •  Taze sebzeler önce ayıklanmalı, akan bol su altında iyice yıkanıp sonra doğranmalı ve yeteri kadar su ile pişirilmelidir. 
 • Sebzeler yıkanırken suda uzun süre bekletilmemelidir. Bekletme sırasında bazı vitaminler suda çözünerek besin değerinin azalmasına neden olabilir. 
 • Sebzelerin pişirilmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde kesilmesi gerekir. Yüzeyle az temas vitamin kaybını azaltır. 
 • Yeşil yapraklı sebzelerin su oranı çok yüksektir. Bu nedenle  hiç su koymadan veya susuz pişirilebilir. Sebze yemeğine ne kadar su konursa vitamin kaybı o kadar fazla olur. 
 • Sebzelerin mümkün olduğu kadar kısa sürede ve diriliği korunacak şekilde pişirilmesi gerekir. B vitaminleri ve C vitamini gibi bazı vitaminler ısı ile kolayca kayba uğrar. 
 •  Sebzelerin haşlama suyu kesinlikle dökülmemelidir. Dökülürse suda eriyen vitaminlerin büyük bir kısmı (C, B2 vitaminleri, folik asit gibi) suya geçtiği için, besin değeri kaybı çok fazla olacaktır. 
 • Islatma ve iyi pişirme ile sebzelerin gaz yapıcı etkileri en aza indirilebilir.
 • Sebzelerin pişme suyu çorbalara, yemeklere ve soslara eklenebilir. 
 • Sebzeler pişirilirken asla soda eklenmemelidir. Pişirme sırasında eklenen soda sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bazı vitaminlerde kayıplara neden olur. 
 • Meyve ve sebzelerin sularını içmek yerine, tüm olarak tüketilmesi, ayrıca kabuklu yenilebilen meyvelerin kabukları ile yenilmesi posa tüketimini artırır. 

Çimlenmiş patateslerde kabuğa yakın kısımda bulunan ve zehirleyici etkisi bulanan ‘solanin’ maddesi miktarı artar. Bu nedenle patates çimlenmekten korunmalı, aşırı çimlenmiş patatesler tüketilmemelidir. Solanin zehirlenmesi sindirim sistemi bozuklukları, terleme ve halsizlik gibi bulgularla ortaya çıkar.

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ

Источник: http://www.tuzlapress.com/haber/39397/neden-sebze-ve-meyve-tuketmeliyiz.html

Mevsimlere Göre Sebze ve Meyve Tüketimi Nasıl Olmalı?

Neden Sebze ve Meyve Tüketmeliyiz?

Sebze ve meyve tüketmek zayıflama diyetlerinin yanı sıra sağlıklı beslenme açısından da sofralarımızda önemli bir yer tutar. Meyvelerde porsiyon miktarına dikkat etmek, sebzelerde ise doğru pişirmek ve saklamak sağlıklı yaşamın adımlarındandır.

Meyve ve sebzeleri düzenli olarak ve zamanında tükettiğimizde vücudumuz hastalıklara karşı daha dirençli olur.

Yine çocukların fiziksel gelişimi sağlıklı ve dengeli beslenmesi için sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir.

Sebzelerin Beslenmedeki Önemi Nedir? Nasıl Saklanmalıdır?

Sebzeler vitamin, mineral, fitokimyasallar ve posa gibi zengin kaynakları içlerinde bulundururlar. Yapılan çalışmalar yeterli ve düzenli sebze tüketen insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve birçok kronik hastalık riskini azalttığını göstermiştir.

Sebzelerdeki yüksek lif içeriği kolesterolü ve kan şekerini dengeler, kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini azaltır. Zayıflama diyetlerinin de olmazsa olamazı dır. Sebzeler demir, potasyum ve kalsiyum gibi maddeleri vücudumuza kazandırır.

Sebzeleri tüketmek kadar onları saklamak ve pişirmekte önemlidir. Pişirme süresini kısa tutmalıyız ve pişirme suyunu atmamalıyız.

Sebzeler vitamin kaybına uğramaması için pişirilmeye yakın ve olabildiğince büyük doğranmalıdır. Pişirilirken soda eklemek, salatalara sirke dökülerek bekletmek sebzelerde A ve C vitamin kaybına yol açar.

Sebzeleri saklamak istiyorsak doğramadan bütün halinde dondurmamız kayıpları azaltır.

İlginizi çekebilir :  Avokadonun Faydaları ve Avokadolu Tarifler

Özellikle kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak adına meyve tüketmek oldukça önemlidir. Meyvelerin içinde bulunan antioksidan yönünden zengin vitaminler bizi soğuk kış günlerine hazırlarlar.

Antioksidan özelliği olan C vitaminini elde etmenin en kolay yoludur. Meyveler lif, vitamin ve minerallerden zengindir.Bu sebeple her çeşit meyveyi miktarında ve zamanında tüketmek önemlidir.

Bazı rahatsızlıklar sonucunda meyveler iyi bir alternatif olabilir. Kabızlık durumunda erik, kayısı, armut gibi bağır sağımızı çalıştıracak meyveler tüketilebilir. İshal olduğunuzda ise muz gibi meyveler sıvı emilimini sağlarlar ve sindirim sistemini düzenlerler.

Yine yaş meyvelerin yanında kurutulmuş meyvelerinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir. Yalnız meyve tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bazı hastalık durumlarında içerdiği potasyum miktarı, şeker içeriği sebebiyle tüketimleri kısıtlanabilir.

Yumruğumuz büyüklüğünde bir meyveyi bir porsiyon olarak kabul edersek genel olarak günlük tüketimi kadınlarda 2-4 erkeklerde 3-5 porsiyon aralığındadır. Kişinin içinde bulunduğu hastalık ve boy,yaş,kilo hesaplamalarıyla değişiklik gösterebilir.

İlginizi çekebilir :  D Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Mevsimlere Göre Meyve Sebze Tüketmek

Ülkemizde çeşit çeşit sebze ve meyveler yetiştirilmektedir. Sofralarımızı zenginleştiren bu yiyecekler hem oldukça sağlıklı hem de bulunması kolaydır.

Kışın yetiştirildiğini bildiğimiz meyvelerin yazında raflarda yer alması insanlarda kafa karşılıklılığına sebep olmuştur.

Daha sağlıklı ve kaliteli beslenmek, yiyeceklerin lezzetine varmak adına bu besinleri zamanında ve mevsimine uygun olarak tüketmek oldukça önemlidir.

Sebze ve meyvelerin mevsiminde alınması ve tüketilmesi özellikle çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Her yaş grubundaki çocuk için kaliteli beslenmek onları hastalıklardan koruduğu gibi geleceğe sağlam adımlarla ilerlemelerine de olanak sağlar. Aileler bu konuda daha çok bilinçlenmeli; pazar ve ya market alışverişini bilinçli bir şekilde yapmalıdır.

Doğru zamanda alınan yiyecekler ekonomik olarak cebimizi de rahatlatır. Birey basitçe oluşturacağımız beslenme takvimiyle market ve ya pazar alışverişlerini gönül rahatlığıyla yapabilir.

İlkbahar Meyve ve Sebzeleri

Mart Ayı: Portakal, ayva, elma, yerli muz. Pırasa, brokoli, turp, ıspanak, havuç, lahana, kereviz.
Nisan Ayı: Çilek, çağla, elma. Karnabahar, pırasa, pazı, kereviz, lahana, kuşkonmaz.
Mayıs Ayı: Dut, çağla, malta eriği, yeşil erik. Bezelye, pazı, pırasa, havuç, bakla, enginar.

Yaz Meyve ve Sebzeleri

Haziran Ayı: Kiraz, malta eriği, çilek, yeşil erik Bezelye, havuç, kabak, patlıcan, taze fasulye, en-ginar, bamya.

Temmuz Ayı: Karpuz, kavun, üzüm, şeftali, Bezelye, kabak, taze fasulye, kabak.

Kiraz, erik, kayısı.

Ağustos Ayı: Mısır, taze fasulye, kabak, patlıcan. İncir, vişne, armut, şeftali, karpuz, kavun.

Eylül Ayı: Şeftali, kavun, üzüm, vişne, incir, armut, karpuz. Mantar, mısır, kapak, patlıcan, pazıEkim: Üzüm, muz, elma, armut Ispanak, turp, karnabahar, yer elması, lahana, pırasa
Kasım Ayı: Kestane, üzüm, ayva, armut, mandalina. Balkabağı, karnabahar, havuç, kereviz, ıspanak,
Kivi. Pırasa, pazı

Kış Meyve ve Sebzeleri

Aralık Ayı: Nar, elma, armut, kivi, mandalina. Balkabağı, ıspanak, Karalahana, pazı, kereviz,pırasa.

Ocak Ayı: Kabak, kereviz, kara turp, lahana Greyfurt, nar, portakal, ayva, mandalina.

brokoli, karnabahar, ıspanak.

Şubat Ayı: Pancar, turp, karnabahar, pazı, lahana, Muz, portakal, greyfurt, mandalina.

Kereviz.

Источник: https://www.kadingibi.com/mevsimlere-gore-sebze-ve-meyve-tuketimi-nasil-olmali/

Mevsiminde Sebze ve Meyve Tüketimi Neden Önemli?

Neden Sebze ve Meyve Tüketmeliyiz?

Her şeyin bir zamanı var, der büyüklerimiz…

Doğanın sunduğu sebzeler ve meyvelerin de kendilerine has ekme ve mahsul verme takvimi var.

Eğer yemeklerinizin tat ve besleyicilik açısından verimli olmasını isterseniz, bu takvime uygun beslenmek elbette yararınıza olacaktır.

Sevdikleriniz ve özellikle aileniz için hazırlayacağınız yemeklerin malzemelerini mevsim sebzelerinden seçmeniz, sağlıklı ve dengeli beslenme için yeter de artar bile.

Yemek yaparken damak tadınızı da gözetin elbette, bu konuda kimse size karışamaz ama mevsiminde toplanıp sofralara ulaşmış bir sebzenin lezzeti her zaman bir başka olur.

Bu durum yemek yaparken kullanacağınız ürünlerin kalitesini azaltmayacağı gibi, çeşitlilik sağlayacak tarifler seçmenizi de sağlayabilir. Sofranıza; mevsiminde toplanmış, taze ve besleyici gıdalar koyarak, çocuklarınızı ideal biçimde besleyebilmeniz oldukça kolaylaşır.

Yemek kültürümüzde de yoğun olarak hissedilen mevsiminde kullanım sayesinde büyüklerinizin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha fark edebilirsiniz.

Doğallık Mühim: Sebzeleri Mevsiminde Tüketmenin İncelikleri

Günümüz dünyasında her şeye ulaşmak kolaylaşmış durumda. Besinler de buna dahil. Seralar sayesinde her mevsim farklı türden sebzeyi sofralarda görmek mümkün. Fakat beslenmeye özen gösteriyorsanız, sebzelerin lezzetini ve tazeliğini hissetmeniz için mevsiminde almayı tercih edebilirsiniz.

Domates, biber ya da bezelye gibi yemeklerde sık kullanılan sebzeleri mevsiminde tüketmenin yanı sıra, yılın diğer aylarına saklamak için dondurma ve kurutma gibi seçeneklerden yararlanılabilir.

Bahar ve yaz aylarında bollaşan bu ve benzeri sebzeler, mevsiminde hem leziz olur, hem de uygun fiyata alınıp derin dondurucularda saklanabilir.

Evde tasarrufa katkı sunmak için bundan iyi fırsat bulamazsınız.

Doğallığı her daim ön plana çıkarıyorsanız, sebzeleri hem vaktinde tüketmek hem de diğer mevsimlere saklamak için çeşitli yöntemleri kullanmak ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacaktır.

Bunu yaparken elbette mevsimin getirdiği özellikleri de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin kışın soğuklardan korunmak için kış sebzelerinin vücudu dinç tutan türlerini tüketmeniz yararlı olacaktır.

Bu gibi önemli ayrıntılar, doğanın sizlere sunduklarının ne kadar değerli olduğunu gözler önüne serer.

Hangi Sebze ve Meyve Hangi Mevsimde Yenir?

Geldik en önemli konuya…

Sebzeler ve meyveler, yılın farklı bölümlerinde hasat edilebildiklerinden, mevsim sebze meyve takvimi ve vakit çizelgesi yaparak aklınızda tutmanız kolaylaşır.

 • Yemeklerin olmazsa olmazı domates yazın başından, sonbaharın bittiği ve kışın göründüğü aylara kadar sofralarda en taze haliyle yerini alır. Domates olmadan nasıl yemeklerime tat katacağım diyorsanız, panik yapmaya hiç gerek yok. Konserveler ile lezzetli yemeklerinizde domates tadı sizleri sene boyunca hiç bırakmaz. Biberler de yine yazın başlayıp sonbahar içinde noktalanan mevsimlik süreçleriyle salatalarda ve yemeklerde taze olarak tüketilebilir.
 • Salatalıklar ilkbaharın son demlerinde başlayıp sonbahara dek özellikle salata tariflerini zenginleştirir.
 • Yazın başından sonbaharın sonuna kadar bulabileceğiniz patlıcanlar da birçok farklı yemek çeşidi yapabilmenize imkan tanır.
 • Brokoli, pırasa, karnabahar, ıspanak, lahana, kereviz ve pancar gibi sebzeler, kış aylarında en taze halleriyle sofralarınıza bereket katacaktır.
 • Meyveleri mevsiminde yemek hem vitaminlerinden hem de lezzetlerinden en iyi biçimde yararlanabilmenizi sağlar.
 • Şeftali, kiraz, kayısı ve karpuz gibi yaz meyvelerini sıcak günlerde bolca tüketebilir, portakal ve mandalinayı ise kışın vitamin deposu olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Mevsim sebze ve meyveleri yediklerinizden tat alabilmenizi sağlarken besin değerleriyle de göz doldurur.

Mevsim Sebzeleri Nasıl Seçilir?

Mevsiminde sebze ve meyve yemenin keyfini en iyi biçimde yaşamak için önce doğru ürünleri seçmeniz gerek, değil mi? Bunun için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Domates seçerken en önemli nokta olgun olmasıdır. Kokusu güzel domatesler olgunlaşmış ve lezzetli olurlar.
 • Doğru patlıcanı seçerken de kahverengi lekeleri bulunmayan pürüzsüz olanları seçmeniz yararınıza olur.
 • Taze fasulye de zaten adı üstünde, taze ve kırıldığında çıtır çıtır olduğunu hissedebileceğiniz ürünler olmalı.
 • Bamyaların parlak olmalarına özen göstermeniz, bezelyelerin ise renklerinin çok koyu ya da çok açık olmamasına dikkat etmeniz önemlidir.
 • Brokolide canlı görünümdeki yapraklar iyi bir seçim yapmanız için gerekli kriterleri sunar.
 • Kuşkonmazlarda da ucunun kapalı olması daha taze olduğunu gösterir.
 • Lahana ise ne yapılacağına göre seçilebilir. Büyük ve gevşek olanlar lahana sarması için uygun olurken, sıkı olanlar salata gibi alternatifler için ideal bir yapı sunar.
 • Dolmalık biberlerde de incelik ve renginin canlılığı gibi faktörler taze olmasında etkili unsurlardır.

Kışlık Taze Fasulye

Mevsim Sebzeleri Nasıl Saklanır?

Mevsiminde bol bol alınabilecek taze ve lezzetli sebzelerin tadına doyamadıysanız, üzülmeyin!

İster dondurucuda saklayarak ister kurutarak isterseniz de konserve yaparak mevsimlik sebzeleri yılın her anı doyasıya tüketebilirsiniz. Annelerinizden öğrenebileceğiniz bu işlemler, yemek alışkanlıklarınızı da oldukça pratikleştirir.

 • Dondurma İşlemi: Tabii ki bu teknoloji çağında ilk yararlanmak isteyeceğiniz saklama yöntemi kolay ve uzun süreli dondurma işlemi olacaktır. Barbunya, bezelye, patlıcan, nohut, taze fasulye, bamya ve kuşkonmaz gibi gıdalar dondurma işlemi için gayet uygundur. Sebzeleri önce yıkayıp sonra temizleyip ardından da pişirme, haşlama ve şok haşlama şeklindeki tekniklerle dondurmaya hazır hale getirebilirsiniz. Paket paket donduracağınız sebzeleri ihtiyacınıza göre dondurucudan çıkarıp tüketmek, yemek hazırlama sürecini inanılmaz derecede kolaylaştıracaktır.
 • Kurutma İşlemi: Kurutma işlemi de Anadolu’nun birçok yerinde yıllardan beri uygulanan bir yöntemdir. Siz de dolmalık biber, domates, acı biber, bamya ya da patlıcan gibi mevsim sebzelerini kurutarak rahatlıkla saklayabilirsiniz.
 • Konserve: Konserve işlemi de evinizdeki yemek çeşitliliğini arttıracak bir saklama yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle domates konservelerini kışın yemeklerinize katarak, lezzetli tariflere hayata verebilirsiniz.

Mevsim Sebzelerini Pişirmenin Püf Noktaları

Sebzeleri uygun biçimde seçtiniz ve diğer malzemeleri hazırladınız. Yani enfes mevsimlik sebze yemekleri için hazırsınız. Bu süreci daha zeli, kolay ve işlevsel bir hale getirmek de sizin maharetli ellerinizde. Öğrenebileceğiniz birkaç püf noktası, mevsimin en güzel sebzelerini en iyi şekilde yemeye hazır hale getirmenizde etkili olacaktır!

 • Yıkayıp güzelce temizlediğiniz sebzeleri doğrarken dikkat etmeniz gereken detay, yapacağınız yemeğe uygun şekli belirlemek.
 • Halkalar halinde ya da kuşbaşı doğramanın yanı sıra küp şeklinde de doğramak birçok yemek için iyi bir seçenek olur.
 • Pişirirken kokusu çok keskin olan sebzelerde de tencere kapağını açık bırakarak yemeğe çok fazla koku sinmesini engellemeniz mümkündür.
 • Marullarla salata yaparken de kesmek yerine elinizde doğrarsanız sebzenizin besin değerini koruyabilirsiniz.

1) Et Yemeklerinizde Renkli Eşlikçiler Fırınlanmış Mevsim Sebzeleri:

Garnitür olarak özellikle et yemeklerinin yanına yakışacak fırınlanmış mevsim sebzeleri tarifi sayesinde, sebzelerin nefis tatlarını sofralarınıza katabilirsiniz. Fırınlanmış Mevsim Sebzeleri ve Cherry Domatesler

2) Zengin Aromalara Sahip Mevsim Sebzeli Mücver:

Oldukça besleyici bir seçenek olan mücveri, mevsim sebzelerinin katkısıyla yaparak sevdiklerinizin damaklarını tatlandırabilirsiniz. Mevsim Sebzeli Mücver

3) Vitamin Deposu Mevsim Sebzeli Çorba:

Her sofranın vazgeçilmezi olan çorbalar, özellikle soğuk kış aylarında içinizi ısıtır. Çorba alternatifleri arasına, lezzeti ve besleyici değerleri ile öne çıkan mevsim sebzeli çorbayı eklemeyi unutmayın.  Mevsim Sebzeli Çorba

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/mevsiminde-sebze-ve-meyve-tuketimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.