Nefes Darlığı Kalp Hastalığının Habercisi Olabiliyor

Nefes Darlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Nefes Darlığı Kalp Hastalığının Habercisi Olabiliyor

Nefes darlığı ortaya çıkış hızına ve şekline bağlı olarak akut, kronik ve subakut şeklinde ayrılabilir. Bir de bunlara ek olarak psikolojik nefes darlığından söz edilebilir.

Psikolojik nefes darlığı genellikle gençler arasında sık görülür. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler asla tam anlamıyla rahat nefes alıp veremezler ve göğüslerinde sürekli bir baskı olduğundan şikayet ederler.

Bu durum ruhsal problemlerden kaynaklanmaktadır.

Nefes Darlığı Nedir?

Tıp dilinde “dispne”olarak tabir edilen nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması şeklinde ortaya çıkar, kişi sanki tam nefes alamıyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Kişi nefes darlığını yürüme ya da merdiven çıkma gibi durumlarda zorlanma, hava alma isteği artması veya geçmişe göre daha fazla güç harcama, yeterince hava alamama şeklinde tanımlar.

Nefes darlığı, daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini için mutlaka bir sağlık kuruluşuna, hekime görünmesi gerekir.

1.

Astım
Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu süren ataklar ile hastanın yaşam kalitesini düşüren astım, dünyada 300 milyon insanı etkisi altına almıştır. Astım ataklarını en aza indirebilmek için öncelikle bu hastalığı tetikleyen etmenlerden kurtulmak gerekir. Astımın en yaygın belirtilerinin başında ise nefes darlığı ve öksürük gelir.

2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
KOAH, istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer alıyor. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilir ve tedavi edilir.

Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlarına ulaşmasının başlıca sebebi sigaradır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinde yaşanan gecikmeler de ölüm oranlarını artırmaktadır. İnsanlar nefes darlığı ya da öksürüğü ciddiye almadan yaşamlarına devam ederler.

Ancak bir zaman sonra KOAH fazlasıyla ilerlemiş olur ve tedavi edilemez bir hal alır.

3. Zatürre
Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Zatürre ilk olarak öksürükle birlikte kendini gösterir.

Diğer belirtileri ise kirli ve iltihaplı balgam, halsizlik, iştahsızlık, ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir.

Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp yetmezliği
Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır. Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır.

Diğer belirtileri ise öksürük, iştahsızlık, yorgunluk, ödem, çarpıntı, kilo alımı ve geceleri sık idrara çıkmadır.

5. Obezite
Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

Genellikle fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, dengesiz beslenme ve spor yapmadan hareketsiz bir yaşam sürmek giderek kilo artışına sebep olurken hayati organları da tehye sokmaktadır. Kilolu bir anne babanın çocuğu genetik olarak %80 oranında obezite riski taşımaktadır.

Obezitenin diğer belirtileri; aşırı terleme, eklemlerde ve sırtta ağrı, uyku apnesi, horlama ve gün içinde yorgun ve uykulu olmadır.

6. Anemi
Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır. Kan 4 farklı bileşenden oluşur. Bunlar; akyuvarlar, alyuvarlar, proteinler ve trombositlerdir.

Bu bileşenler azalırsa anemi belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir.

Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

 • Fiziksel bir aktivite gerçekleştirmeden, normal zamanda nefes darlığı hissetmek
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Öksürük krizleri
 • Hırıltı ve ıslık sesi şeklinde solunum
 • Vücudun çok çabuk ödem toplaması, ayak ve ayak bileklerinde şişme
 • Baş ağrısı
 • Yatarken rahatsızlık hissi yaşamakYukarıdakiler nefes darlığının yaygın olan belirtileri arasındadır. Ancak bazı belirtiler oldukça ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve acilen hekime başvurmak gerekir. Nefes darlığında acil durumlar ise aşağıdaki gibidir:
 • Bilinç azalması
 • Dinlenme esnasında bile nefes darlığı yaşanması
 • Kilo kaybı
 • Gece terlemeleri
 • Ajitasyon ve karışıklık
 • Kalp atışının hızlanmasıBu gibi durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

Derin nefes alma teknikleri
Nefes darlığına evde ne yapılır sorusuna verilebilecek en faydalı yanıt nefes egzersizleridir. Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin. Nefesinizi birkaç saniye tutun. Sonra havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edebilirsiniz.

Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük dudak solunumu
Solunum egzersizlerinin en faydalı olanlarından birisi de büzük dudak egzersizidir. Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır.

Bu tekniği uygulamak için rahat bir pozisyon alarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken de dudaklarınızı büzerek tıpkı yanan bir mumun ateşini söndürmeden üfler gibi nefesinizi yavaşça verin.

Bu egzersiz düzenli yapıldığında nefes darlığı şikayetlerinde ciddi anlamda azalma görülür.

3. Bitkisel yöntemler
Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemleri ile azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Ancak tabii ki nefes darlığının altında yatan sebep mutlaka teşhis edilmeli ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Nefes darlığına iyi gelen doğal kaynakların başında ise keçiboynuzu gelir.

Keçiboynuzu kürü: 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkayın. Sonra küçük parçalara bölerek yarım litre kaynayan suya atın. 7-8 dakika kadar kaynatın ve suyunu süzüp bir kavanoza koyun. Keçiboynuzunu buzdolabında saklamalı ve 3 gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Bu kürü 20 gün boyunca ara vermeden uygulayın.

Sarımsak: Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin. Nefes darlığı şikayetleriniz hafifleyene kadar bu kürü tüketmeye devam edebilirsiniz.

İstanbul'la ilgili belgeler de var! Yıllardır tüm dünyadan saklamışlarNasır Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Miyop ve hipermetrop neden olur?

Источник: https://www.mynet.com/nefes-darligi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221815-mykadin

Kalbin Hızlı Atması ve Nefes Darlığı Tedavi Yöntemleri

Nefes Darlığı Kalp Hastalığının Habercisi Olabiliyor

Kalbin hızlı atması diğer bir deyişle çarpıntı tek başına yaşandığında ciddi bir sorun olmayabilir. Çarpıntıyla birlikte nefes darlığı baş dönmesi gibi semptomlar oluştuğunda tehli bir duruma gelir.

Kalbin Hızlı Atması ve Nefes Darlığı

Genellikle sinirsel bir soruna dayanan kalbin hızlı atması ve nefes darlığı problemi; içinde bulunduğumuz zamanda sıklıkla rastlanılan bir olaydır. Kalbin hızlı atması insanın kendi kalbinden gelen ritimleri normalden fazla hissetmesidir.

Çarpıntı olarak da adlandırılan bu durumun altında yatan neden yorgunluk veya stres olabilmektedir. Bazı durumlardaysa sonu ölüme kadar gidebilen önemli bir rahatsızlığın habercisidir.

Bu sebeple; böyle bir sorun yaşayan hastaların zaman yitirmeden bir kardiyologa başvurarak bu sorunun kaynağını öğrenmesi ve gerekli olan tedaviye başlaması gerekmektedir.

Normal bir insanda bir dakika içinde atmış ile yüz arasında ritim veren kalp kası çarpıntı anında yüksek değerlere ulaşabilmektedir.

Tek başına ortaya çıkan taşikardiler ciddi sorun oluşturmasalar da nefes darlığıyla birlikte ortaya çıktığında damarlarla veya kalple ilgili bir problemin habercisi olmaktadır. Hastalığın saptanmasında kalbin hızlı atması ve nefes darlığı sırasında başka bir belirti olup olmadığı önem kazanmaktadır.

Bu sorun ortaya çıktığında hastada aynı anda baş dönmesi veya bayılma tarzında belirtilerde bulunuyorsa direk olarak damar sorunları veya kalp hastalıkları gündeme gelebilmektedir.

Kalbin hızlı atması ve nefes darlığı nedenleri arasında en belirgin olanlar:

 • Fiziksel eforlar
 • Stres ve korku
 • Uykusuzluk ve yorgunluk
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Beslenme tazındaki hatalar
 • Kansızlık
 • Aşırı kilolar
 • Panik atak
 • Alkol kullanımı

 Belirtileri

Çarpıntı ve nefes darlığı sorunu olan hastaların bu problem oluştuğu anda beraberinde getirdiği belirtilere önem vermesi gerekmektedir.

Her şeyden önce bu sorunun ne zaman başladığı ve ne kadar süreyle devam ettiği hangi durum sonunda ortaya çıktığı önemli ayrıntılardır.

Tek başına oluşması ve beraberinde başka bir belirti olmaması rahatsızlığın tabanında herhangi bir kalp rahatsızlığı olması ihtimalini azaltmaktadır.

Nefes darlığı ve çarpıntı anında hastada eğer baş dönmesi, mide bulantısı, bilhassa geceleri yatarken nefes alıp vermede zorluk çekme, ölüm korkusu, titremeler, panik atak, tansiyonun yükselmesi, geçici şuur kayıpları, görmede sorunlar yaşama, konuşma zorluğu çekme gibi sorunların da yaşanması halinde sorun ciddi bir boyut almaktadır

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Nefes darlığı ve kalp çarpıntısının aynı anda ve beraberinde farklı belirtilerle birlikte ortaya çıkması önemli sorunları da paralelinde getirebilmektedir. Bu sorun çoğu zaman stres ve panik ataktan kaynaklanabilmektedir.

Bu gibi durumlarda hastanın psikolojisini toparlaması panik atağının kontrol altında tutulması için gerekli olan tedavi uygulanmaya başlar.

Yorgunluk, yanlış beslenme, aşırı kilo sorunlarından dolayı kaynaklanan çarpıntı ve nefes alıp vermedeki zorlukların tedavisi de sosyal yaşamın düzenlenmesi şeklinde olabilmektedir. Fakat sorunun kaynağı kalp veya damar hastalıklarıyla o zaman özenli ve dikkatli bir tedavi gerekmektedir.

Hastaya ilk olarak sakinleştiren kan basıncını ve kan akışkanlığını düzenleyen, pıhtılaşmayı önleyen kalp kasının ve damarların güçlenmesini sağlayan ilaçlar verilir. Bunun yanında hastanın beslenmesi düzenlenir. Alkol ya da sigara tarzındaki bağımlılıklarından kurtulması sağlanır.

Kalbin Hızlı Atması ve Nefes Darlığı

İlaç tedavisi yeterli başarıyı göstermediği durumlarda; anjiyografi, stent, balon, bypass ve açık cerrahi müdahaleleri çözüm yolu olarak gündeme gelmektedir. Damar darlıklarının yüzde elliyi geçmesi durumunda veya kalbin gereğinden fazla zorlanması halinde; bypass veya kalp pili gibi müdahaleler ön plana çıkar.

Yapılan tıbbi tedavinin yanında; günümüzde oldukça fazla ilgi gören ve bu konuda başarılı sonuçlar veren bitkisel tedavi yöntemleri, bitki kürleri, şifalı bitkiler; doktora danışılıp gerekli olan onayı aldıktan sonra bitkisel tedavi konusunda uzman bir doktor tarafından önerilen oranda ve şekilde tedavi yöntemleri arasında yerini alır.

Kalp Kapakçık Ameliyatı

Kalp kasında yer alan odacıkların arasında kanın dolaşım yapmasına imkan vermek amacıyla gerektiğinde açılıp kapanan kapakçıklarda oluşan bir sorun veya hasar nedeniyle işlevini tam olarak yerine getiremez. Kalp kapakçıklarında meydana gelen bu sorunlara bağlı olarak kan hem kalpte hem de damarlarda olan dolaşımını gerekli olan zamanda gerekli olan miktarda yapamaz.

Bu da hem kalbin hem de beslemekle yükümlü olduğu organların görevlerini tam olarak yerine getirmelerine engel olmaktadır. Hastanın daha fazla risk altına girmesini önlemek amacıyla kalp kasında yer alan kapaklar ya değişme ya da onarılma yoluna gidilir. Bu amaçla yapılması ön görülen operasyondan bir gün önce hasta hastaneye yatmak ve ameliyata hazırlanmak üzere alınır.

Ameliyat öncesi hastaya anestezi uygulanır.

Hastanın göğüs kafesi açılarak kalp kasına ulaşılır. Yapılan kalp kapakçık ameliyatı sırasında hastanın hem kalbi hem de akciğeri durdurulur. Hastanın operasyon sırasında kalbi ve akciğeri durdurulduğu için; bu organların görevlerini kalp ve akciğer makineleri yerine getirir.

Cerrahi müdahale sırasında kalp kasında bulunan boşluklar açılır ve sorunlu olan kapakçıklara ulaşılır. İşlem tamamlandıktan sonra; kalp boşlukları ve göğüs kafesleri kapatılarak son kontroller yapılır.

Kalp kapak ameliyatları üç saat zaman alabileceği gibi bu süre altı saate de çıkabilmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Kalp kapak ameliyatlarından sonra hastanın bir süre hayatı ve tedavisi konusunda dikkatli olması gerekir.

Kapakları değişen hastalar eskiden uzun süreler hastanede yatarken şimdi gelişen tıp bilimi sayesinde ortalama birkaç günde hastaneden çıkabilmektedir.

Hastanın hastanede yatma ve normal hayatına geri dönme süresi;a ameliyat sonrası bakıma ve tedaviye verdiği öneme göre değişmektedir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalbin-hizli-atmasi-ve-nefes-darligi.html

Çarpıntı ve Nefes Darlığı Hangi Sebeplerden Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkar?

Nefes Darlığı Kalp Hastalığının Habercisi Olabiliyor

Çarpıntı ile nefes darlığı sorunlarının ortadan kaldırılması için kesinlikle altında yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Bu nedenlerin dahilinde uzman hekimler gerekli tedavi sürecinin planlamasını yapar.

İçindekiler

 • Çarpıntı  Ve Nefes Darlığı
 • Tedavisi

Çarpıntı  Ve Nefes Darlığı

Çarpıntı insanların kendilerinin kalp sesini var olması gerekenden daha çok hissetmesidir. Çarpıntı ve nefes darlığı çoğunlukla sinirsel kaynaklı olarak meydana gelir.

Çarpıntı yapılan spor sonrasında meydana gelen yorgunluk ya da farklı bir sebepten, ortaya çıkan vücut yorgunluklarından, herhangi bir olaya sinirlenmekten meydana gelir. İnsanlar arasında kalp çarpıntısı ve nefes darlığı sorunları sık şekilde rastlanılan bir durum halindedir.

Bu sıkıntılar huzursuzluğa bağlı sebeplerden kaynaklı oluşabileceği gibi önemli hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilir. Sonuçları ölüme varan, çarpıntı ile nefes darlığı sorunları olabilmektedir. Bundan dolayı bu tarz sorunlarda kısa süre içinde uzman bir hekime başvurarak altta yatan nedenlerin öğrenilmesi gerekir.

Sağlıklı şekilde yaşamını sürdüren insanlarda kalp atımı 60 ila 100 atım aralığındadır. Çarpıntı başlı başına bir sorun teşkil etmeyebilir ama kalp çarpıntısı nefes darlığı titreme beraber meydana geldiğinde kalp ve damar hastalıklarına işaret ediyor olabilir.

Bunun içinde şikâyetlerin başlama ve bitiş zamanları, şikâyetler ile birlikte bayılma ve baş dönmesi teşhis konulması konusunda oldukça önemlidir. Egzersiz, stres, kansızlık, korku, kalp hastalıkları, endişe, alkol ve panik atak sorunları nefes darlığı kalp çarpıntısı şikâyetlerini ortaya çıkartabilir.

Kalp çarpıntısı ile nefes darlığı  şikâyetlerinin nasıl ve ne tarz koşullarda meydana geldiği son derece önemli bir ayrıntıdır. Bundan dolayı rahatsızlık yaşayan kişiler sorunların başlama ve bitme zamanlarını, devam eden sürecini ve meydana gelen diğer sorunlara dikkat etmelidir.

 Kalp çarpıntısı ile nefes darlığı şikâyetlerinin oluşum sebeplerinden emin olmak adına uzman doktor belli başlı durumlarda hasta kişiye ritim holder ismi verilen cihaz ile test yapar ve bu cihazı hasta bir süre üzerinde taşır. Üstte taşınan cihaz hastanın günlük rutin işlerinde aksatma olmadan yapılmasını sağlar. Cihaz kalp çarpıntısı ile nefes darlığı sorunlarının ne tarz ritim bozuklukları ile beraber meydana geldiğini kayıt altına alır.

Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı meydana getirebilecek şikâyetler;

 • Egzersiz ile birlikte gelen yorgunluk
 • Stres, endişe ve korku tarzında hisler
 • Kansızlık durumlarının meydana gelmesi
 • Kafein, kokain, nikotin ve alkol tarzında uyarıcı nitelikte olan maddeler kalp çarpıntısı nefes darlığı sorunlarına yol açabilir.
 • Kan içinde bulunan oksijen düzeyinin düşmesi ve bu duruma bağlı derinden nefes alıp vermek
 • Kalp hastalıkları ya da panik atak hallerinde de kalp çarpıntısı ve nefes darlığı şikâyetleri meydana gelebilir.

Nefes darlığı kalp çarpıntısı şikâyetlerine yol açan uyaran etkenler bilindiğinde bu uyaranların hepsinden kaçınmak oldukça önemlidir. Hasta kişilerin kendilerin yapabileceği hallere örnek olarak;  hastanın fazla kilolarının tamamını vermeye çalışması gerekmektedir. Düzenli şekilde uyku uyumak, kolesterolü ve şekeri arttırabilecek beslenme düzeninden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.

Tedavisi

Kalp çarpıntısı ile nefes darlığı sorunları yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar bulunur. Bu detaylar arasında;

 • Bol bol su içilmesi gerekir.
 • Herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa hasta vücuduna uygun şekilde düzenli spor yapılması gerekir.
 • Uyku düzenine kesinlikle özen göstermelidir.
 • Dengeli ve sağlıklı şekilde beslenilmelidir.
 • Aşırı tuzlu ve aşırı yağlı besinlerden uzak kalınması gerekir.
 • Kafein, sigara ve alkol tarzında tüm zararlı maddelerin tüketiminin yapılması kesinlikle yasaktır. Olabildiğinde en az düzeyde tüketilmesi gerekir.
 • Stresten uzak kalınmalıdır. Huzurlu ortamların içinde zaman geçirmek gerekir.
 • Ani korku ile panik durumlarını yaşamamak gerekir.
 • Kronik bir sorun varsa diyet ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.
 •  Hızlı şekilde ve arka arkaya beslenme yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Çarpıntı ya da nefes darlığı sorunu ortaya çıktığı zaman hastanın panik yapmadan gevşemesi, rahat bir alana oturup, sakinleşerek dinlenmeye çalışması gerekir. Ayrıca hastanın soğuk bir şey içmesi ve öksürmesi de rahatlatabilir.
 •  Kalp yetmezliği bulunan kişilerde geceleri zor şekilde nefes alma, baygınlık ve çarpıntı gözlemlenir. Kalp yetmezliği ellerde ve ayakların bilek kısımlarında şişmelere, ayak, el ve yüz bölgelerinde morarma ile iştahsızlık gözlemlenir.
 •  Kansızlık sorunu nefes darlığı ile çarpıntıya neden olabiliyor. Kansızlık sorunun en önemli sebebi düzensiz şekilde beslenmedir.
 • Çarpıntılar ve nefesin alınmasında meydana gelen daralmalar yüksek tansiyon hastalığının belirtileri arasında yer alır.
 • Panik ataktan kaynaklı da ortaya çıkabilir.

Bu sorunların tedavi edilmesi konusunda önemli olan uzman hekime başvurulmasıdır. Uzman hekim gerekli test, tetkik ve muayeneleri yaptıktan sonra hasta için kişisel bir tedavi planı hazırlar.

Çarpıntıların ve nefes alımında meydana gelen zorlukların altında yatan nedenler tedavi konusunda büyük önem taşır. Tedavi sürecinde hastanın uzmanın tüm söylediklerine ve tedavi sürecine uyması gerekir.

Tedavi detaylarına uyulduğu sürece hastanın sağlıklı bir yaşama adım atması sağlanır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/carpinti-nefes-darligi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.