Nefes darlığı neden olur?

Nefes Darlığı : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Nefes darlığı neden olur?

Nefes darlığı, nefes alıp vermede solunum zorluğu çekme sorunudur. Bu sorun yavaş yavaş gelişebildiği gibi, aniden de başlayabilir. Sanki yeterince hava alamıyormuş gibi hissetmeye sebep olabilir.

Egzersiz sonrasında yaşanan yorgunluk gibi hafif solunum sorunları bu kategoriye dahil edilemez. Çeşitli koşullar yüzünden ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları stres ve kaygıdır.

Şayet çok sık olarak nefesinizde daralma veya ani, yoğun ataklar meydana geliyorsa, tıbbi bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü bu durum, ciddi bir sağlık probleminin işareti olabilir.

Nefes darlığı ve öksürük birbirleriyle ilişkili iki sağlık problemidir.

Nefes daralması yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğunun öksürük problemi de yaşamasının sebebi daralan hava kanallarından geçen havanın gıdaklama etkisinin olmasıdır.

Böyle bir durumda asıl önemli olan nefes darlığının sebebini saptamaktır. Sebebin çözüme kavuşturulması halinde doğal olarak öksürük de ortadan kalkmış olur.

Psikolojik Nefes Darlığı

Nefeste daralma problemi, fizyolojik nedenlere bağlı olabildiği gibi, psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir.

Şayet bu problemi yaşıyorsanız ve buna sebebiyet verecek herhangi fiziksel bir rahatsızlığınız yoksa, o halde büyük ihtimalle psikolojik olarak nefesiniz daralıyor. Hava açlığı da denilen bu sorun, daha çok gençler arasında görülür.

Hasta nefes alamadıkça panikler ve daha fazla nefes almak ister. Bu şekilde durum kısır bir döngüye girer. Genelde yaklaşık 15 dakika kadar süren bu durum, bünyeden bünyeye de değişiklik gösterebilir.

Nefesi psikolojik olarak daralan bazı kişilerde, göğüste ağırlık ve boğazda düğümlenme hissi yaşanabilir. Ruhsal problemler yaşayan kişilerde nefes alma ile alakalı rahatsızlıklar olabilir. Anksiyete bozukluğu olan bazı kişilerde genellikle nefes alma problemleri görülebilir.

1. Akciğer ile ilgili rahatsızlıklar

Ansızın ortaya çıkan nefes darlığı, çoğu hastalığın habercisi olabilir. En yaygın sebebi bronşların daralmasıyla ortaya çıkan astım hastalığıdır.

Bazen kendi kendine, bazen de soğuk, egzersiz, alerji ve grip gibi bir uyarana bağlı olarak gelişen, hava yollarındaki spazmlar ile sonuçlanan bir sorundur. Akciğerlerde ıslık sesi ve hışıltı benzeri sesler duyulabilir.

Yeterince nefes alamama, göğüste tıkanıklık hissiyatı olarak da ifade edilen bu sorun, doktorun akciğer seslerini dinlemesiyle büyük ölçüde anlaşılan bir durumdur.

Astımın yanı sıra zatürre, kronik bronşit, KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalığı) gibi akciğer hastalıkları da nefeste daralmaya neden olabilir. Ayrıca akciğer arterlerinde kan pıhtılarının birikmesi, ağız, burun ya da boğazdaki hava geçişlerinde tıkanma olması, hava yollarına sıkışan bir nesne sonucunda boğulmak gibi durumlar da nefes darlığına sebebiyet verebilir.

Daha çok göğüs ağrılarının ön plana çıktığı kalp krizi rahatsızlığında, nefeste daralma da görülebilir. Omuza ve kola yayılan göğüs ağrısına nefes daralmasına eşlik edebilir.

Nadir olarak görülse de ağrısız, yalnızca nefeste daralma ile kendisini gösteren kalp krizleri de vardır.

Kalp krizinin yanı sıra kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, anjin, doğumdan gelen bazı kalp kusurları da kalp ile ilgili nedenlerden sayılabilir.

3. Diğer nedenler

Kalp ve akciğer rahatsızlıklarının yanı sıra; obezite (aşırı kilo), anemi, anksiyete (kaygı bozukluğu), panik atak, sigara, reflü, küf ya da polen gibi maddelere karşı alerjiler, çevredeki tozlar, göğüs duvarının sıkışması ve havada daha az oksijen olan yüksek rakımlara tırmanılması diğer nedenler arasında yer alır.

Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

 • Göğüs sıkışması, hırıltılı solunum, yeterince nefes alamadığını hissetme ya da havasız kalma gibi bazı belirtiler yaşayabilirsiniz.
 • Kalbinizle alakalı bir problem nedeniyle bu sorunu yaşıyorsanız, bacaklarınız özellikle de ayak ve ayak bilekleriniz şişmiş olabilir.
 • Parmaklarınız ve dudaklarınız maviye dönebilir.
 • Uzun süre sert bir biçimde öksürürken veya derin bir nefes aldığınız zaman, kaslarınız ve akciğerlerinizde ağrı oluşabilir.
 • Nefes almadan önce yaşadığınız nefes daralması daha kötü bir hal alabilir. Gecenin bir saatinde, uyanmanıza sebep olabilir.
 • Öksürük krizleri yaşayabilirsiniz. Aniden başlayan ya da uzun süreli yani kronik öksürük sorunu ortaya çıkabilir.
 • Baş ağrısı, yorgunluk, ateş ve titreme gibi diğer belirtiler görülebilir.

1. Pursed-lip solunum

Bu nefes alma yöntemi, nefes hızınızı hızla yavaşlatır ve normal nefes alıp vermenize yardımcı olur. Ayrıca pursed-lip soluma yöntemi, stres ve anksiyete sorunlarının giderilmesinde de yardımcı olur. Bu tekniğin aşamaları şu şekildedir;

 • Öncelikle rahat bir şekilde oturup, boyun ve omuz kaslarınızı gevşetin.
 • Dudaklarınızı, birbirine yapışacak biçimde sıkıca kapatın.
 • Birkaç saniye sadece burnunuzdan nefes almayı deneyin. 4’e kadar sayın ve büzdüğünüz dudaklarınızın arasından yavaş bir şekilde nefesinizi verin.
 • Bu şekilde nefes alıp vermeye 10 dakika devam edin. Sorun meydana geldiğinde, bu tekniği uygulayarak rahatlamanız mümkündür. Sizi birkaç dakika içerisinde daha iyi hissettirir.

2. Diyaframdan nefes almak

Karın boşluğundan veya derin nefes alma olarak da bilinen diyaframdan nefes almak, nefes daralmasını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Diyaframdan nefes alınması, özellikle KOAH hastalığına bağlı gelişen nefeste daralmanın hafiflemesine yardımcı olur. Bu yöntemin aşamaları şu şekildedir;

 • Sırt üstü uzanıp, ellerinizi karnınızın üstüne koyun.
 • Burnunuzdan derin bir şekilde nefes alın. Karnınızı genişletip sonrasında ciğerlerinizi hava ile doldurun. Birkaç saniye nefesinizi tutmalısınız.
 • Ağzınızdan yavaşça nefes verin ve akciğerlerinizi boşaltın.
 • Bu işlemi 5-10 dakika süreyle günde 2-3 kez olacak şekilde tekrarlayın.

3. Buhar solumak

Nefesinizin daralmasının nedeni bir solunum problemi ise, buhar soluma tekniği iyi bir tercih olabilir. Bu teknik, burun kanallarında oluşan tıkanıklığı dağıtır.

Ayrıca, buhardan gelen nem ve ısı, mukus yapısının kolay bir şekilde çözülmesine yardımcı olur. Bu işlem için bir kaba kaynamış suyu koyun. Bu suyun içerisine bir miktar okaliptüs veya nane esansından ekleyin.

Kaseyi yüzünüze yaklaştırıp başınızın üstüne havlu örtün. Buharı içinize çekip birkaç dakika derin derin nefes alın.

Nefes Darlığına İyi Gelen Şeyler

 • Balgamı artıran süt ürünleri, şeker, tuz, yağlı, kızarmış besinler tüketilmemelidir.
 • Baharatlı yiyecekler, sarımsak, biber, zencefil, narenciye beslenme düzeninde olmalıdır.
 • Sıvı tüketimi artırılmalıdır. Bitkisel çaylar içilebilir. Özellikle zencefil, nane, biberiye, ginseng çayı tüketilebilir. Çaylara biraz bal eklemesi de yapılabilir.
 • Günde 10-15 dakika, düzenli egzersiz ve yoga yapılmalıdır.
 • Sigara ve alkol kesinlikle içilmemelidir.
 • Düzenli uyku ve dengeli beslenme üzerine kurulu bir hayat tarzına sahip olunmalıdır.
 • Soğanı pişmiş veya çiğ olarak tüketebilirsiniz.
 • Göğüs tıkanıklık için tavuk çorbası içilebilir. Sıcak tavuk çorbası, akciğeri iltihabını azaltır.
 • Nefes darlığı bitkisel tedavisi için balı limonla karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Astım ve öksürük krizi yüzünden oluşan durumlarda, acıyı hafifletmek amacıyla koyu kahve de içebilirsiniz. Kafeinsiz kahveler önerilir.

Nefes Darlığına Evde Ne Yapılır?

 • 4-5 adet havucu rendeleyip sıkarak suyu çıkartın. İçerisine yarım bardak kaynamış süt ve 1 çay kaşığı bal ekleyip günde 3 kez için. Bu karışım rahatsızlığa çok iyi gelir.
 • Her sabah taze nane çayından yapıp için veya taze olarak çiğneyin. Nanenin yanı sıra; 1 çay kaşığı hardal tohumunu da kaynatarak çay olarak tüketebilirsiniz.
 • Sıcak su, göğüs ve boğazları yumuşatarak balgamı çözer. Ayrıca günde birkaç kere tuzlu suyla gargara da yapabilirsiniz.
 • Özellikle de kışın, kuru havayı yumuşatmak amacıyla nemlendirici kullanın.

Источник: //sebboy.com/nefes-darligi-neden-olur/

Nefes Darlığı Nedir Neden Olur, Nefes Darlığı Belirtileri

Nefes darlığı neden olur?

nefes darlığı nedir neden olur, nefes darlığı belirtileri

Gün içerisinde veya bir işle uğraştığınız sıralarda yeterli miktarda nefes alamadığınızı hissettiğiniz zamanlara nefes darlığı denir. Bu zaman aralıklarına aklınıza gelen ilk düşünce nefes darlığı nedir neden oluşur gibi sorulardır.

Nefes alamadığınızı hissettiğiniz aralıklarda mutlak suretle altında yatan bir sorun veya problem bulunmaktadır. İlk olarak akciğer hemen arkasına kalp, sindirim ve bir takım böbrek sorunları bireyin nefes darlığı hissetmesine sebep olabilmektedir.

Nefes darlığı hissi hastanın vücuduna yeterli miktarda oksijen girmemesi durumudur. Bu sebeptendir ki hastalık sonucunda geniş kapsamlı tetkikler yapılmaktadır.

Nefes darlığı nedir, nasıl geçer gibi sorular ise hastalığın teşhisi konduktan sonra cevabı öğrenilmesi gereken sorulardır.

Her bireyin arada sırada nefesi kesilebilmektedir. Dik bir yokuşu çıkarken, hızlı bir şekilde koşarken, ağır bir antrenman yaparken veya vücudun ciğer kapasitesini zorlayacak bir fiziksel aktivitede bulunurken kişinin nefessiz kalması çok normaldir. Nefesin kontrolden çıktığı zamanlarda nefes darlığı yaşanılmaktadır.

Derin nefes alamama, nefesin yeterli miktarda vücuda girmemesi veya zorlanma durumları bu hastalığın tanımlarındandır. Kişi bu durumların içerisine girdiği vakit kendi kendine nefes darlığı neden olur, nasıl geçer gibi çeşitli sorular sorabilmektedir. Durup dururken veya hergün yaşanması bile kişinin korkması için önemli bir etkendir.

Sebebinin bilinmediği bir sebepten ötürü bireyin nefesinde ani kesilmeler yaşanabilmektedir.
Bir takım insanlar bu sorun ile karşılaşmamak için günlük işlerini aksatıp, tembel bir hayatı seçmeyi yeğlemişlerdir. Çok yanlış bir tutum olmakla birlikte birey içinde bir hayli zararlıdır. Bunun yerine günlük işlerinizi yavaş bir şekilde tamamlayıp işlerden kaçmayı engelleyebilirsiniz.

Nefes darlığı neden olur diyen bir kişi için fazla efor sarfettiği zamanları hatırlatabilirsiniz ya da aşırı sıcak havaların vermiş olduğu buhranı. Kısacası belirli sebeplerden ötürü kendini gösterip hiç beklemediğiniz anlarda da kişi için ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bir aylık bir süreç boyunca nefes darlığı çeken bir insanda kronik nefes darlığı sorunu bulunmaktadır.

Bu insanların hayat kalitesi düşüktür, yaptıkları işten keyif almazlar ve bir çok aktiviten kendilerini mahrum bırakırlar.

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı problemi kişide ani bir şekilde görülmektedir. Diğer hastalıklar gibi yavaş yavaş vücutta birikmek yerine bünyeyi bir anda sarsıp ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığı nedenleri çeşitli hastalıklardan ötürü oluşabilmektedir.

Akciğer ve solunum yolları hastalıklarından ötürü astım, zatürre ve koah hastalığı nefes darlığı sorununa yol açabilmektedir. Hemen arkasına kalp hastalıklarından kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp ritmi de nefes darlığına sebep olmaktadır. Bir diğer nefes darlığı nedeni de panik atak ve kaygıdır.

Bu durumlar içerisinde bulunan kişiler hızlı ve derin bir şekilde nefes alma ihtiyacı isterler. Bunun temel sebebide adrenalindir. Nefesi yoğunlaştırmak ve yavaşlatmak için çeşitli egzersizler olsa da anlık nefes kesilmeleri oluşabilmektedir.

Nefes darlığı nedenleri arasında bulunan diğer hastalıklarda; amfizem, anemi, akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri, akciğer sönmesi, aritmiler, astım, boğulma, hipotansiyon, gırtlak kapağı enfeksiyonu, bir takım sendromlar, kalp krizi, kalp yetmezliği, karbon monoksit zehirlenmesi, koah, kırık kaburga, kas hastalığı, obezite, panik atak, tüberküloz, krup hastalığı, solunum yolu tıkanıklığı, kan pompalama sorunu ve zatürredir.

Nefes darlığı bir çok insanın yanlış bildiği bir hastalık olup çeşitli belirtiler ile görülmektedir. Bireyin ağır bir spor yapması, ciğerlerini zorlaması veya yorucu tempoda iş görmesinin sonucunda nefes almakta zorlanması normal bir durumdur.

Bir çok insan bu aktivitelerden sonra nefes darlığı problemi çekmektedir ve bir takım hastalığı olduğunu düşünmektedir. Nefes darlığı belirtisi böyle bir şey olmayıp bireyin dinlenme halinde akciğerlerinin zorlanması, yeterli nefes alaması ile kendini göstermektedir.

Nefes darlığı göreceli bir kavramdır. Bazı insanlarda psikolojik sebeplerden ötürü oluşup hareket etmese dahi nefesi kesildiğini zanneder. Nefes darlığı belirtileri herhangi bir sağlık sorunu bulunmasa dahi oluşabilmektedir.

Tamamen psikolojik çöküntülerin yol açtığı bir hastalık olup tekrardan kişinin yenebileceği bir olaydır.

Nefes Darlığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinin belirlenmesi için öncelikle nefes darlığının sebebinin öğrenilmesi gerekilir. Uzman doktor tarafından fiziksel muayene, EKG ve bir takım testler ile hastalığın vücut içerisinde neden olduğu etkiler bulunmaktadır.

Tanı kesinleştiği zaman nefes darlığının neden olduğu hastalık bulunur ve buna uygun bir şekilde tedavi yöntemi uygulanır. Astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığı problemi için bronş gevşetici ilaçlar kullanılır.

Kansızlıktan ötürü oluşan nefes darlığında ise bu durum daha farklı gerçekleşip kansızlığın tedavisi üzerine gidilir. Nefes darlığı tedavisi için kişi kendi çapında da bir takım önlemler almaktadır. Öncelikle sigara kullanıyor ise bırakmalı ve ağır, yağlı besinler tüketmemelidir.

Üst solunum yolundan kaynaklanan hastalıklarda ise birey vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Nefes darlığı hastalığının tedavisi evde bir kaç btikisel ürün ile geçebildiği gibi tıbbi yolla da iyileştirilebilmektedir. Bu aşamada kişi vücudunu iyi tanımalı ve erken teşhis gibi önemli bir faktörü atlamamalıdır.

Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemi için uygulanan ilk tarif; iki su bardağı kadar kaynamış su, üç su bardağı kadar kurutulmuş nanedir. Kaynar suyun içerisine atılan nane parçalarını demlenmek üzere bir köşede bırakarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Diğer bir bitkisel tarif yöntemide; bir parça taze nane, bir şeker kaşığı kadar kuru nane ve üç yemek kaşığı kadar süzme baldır. İşlem için süzme balı ince bir bez parçası üzerine sürüp üstüne kuru nane ve taze naneyi serpiştiririz.

Ballı olan kısmı göğüs bölgesine yapıştırıp akşam o bez ile uyunması önerilmektedir. Nefes darlığı için önerilen diğer bitkiler ise; boru çiçeği, gelincik, günlük ağacı, mahlep, meyankökü ve okaliptüsdür.

Источник: //saglikloji.com/nefes-darligi-nedir-neden-olur-nefes-darligi-belirtileri/

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı neden olur?
85 / 100SEO Score

Nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması olarak ifade edilen bir hava açlığı durumudur. Tıpta dispne olarak bilinen bu durum, başta akciğer ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok nedene bağlı gelişebilir.

Nefes darlığı bazen uzun yıllar hafif seviyelerde seyrederken bazen de aniden başlayarak ölümcül olabilir. Nefes darlığının nedenlerini ortaya çıkış hızına göre akut, subakut ve kronik şeklinde ayırabiliriz.

En sık görülen nefes darlığı nedenleri:

 • Astım
 • Zatüre
 • KOAH(Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı)
 • Kalp krizi
 • Dekondisyon; uzun süre istirahat eden kişilerin küçük eforlarda nefes darlığı çekmesidir.

Ani Başlayan Nefes Darlığı Neden Olur?

Ani başlangıçlı(akut) nefes darlığı dakikalar içerisinde gelişen, kişide ciddi kaygıya ve korkuya neden olan bir durumdur. Bazen hayati bir  duruma bağlı gelişebilir. Göz ardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek kadar şiddetli olabilir. Nedenlerin büyük çoğunluğu kalp ve akciğer kaynaklıdır.

Akciğer Kaynaklı Nedenler

Pnömotoraks: Akciğerin bir kısmının sönmesi anlamına gelir. Akciğere hava kaçağı olarak da bilinir. Ani başlayan keskin (bıçak saplar tarzı) göğüs ağrısı ve nefes darlığına neden olur. Nefes almaya çalıştıkça keskin ve batıcı bir ağrı kişinin nefesini keser.

Travma sonrası gelişebileceği gibi kendiliğinden (spontan) de meydana gelebilir. Kendiliğinden gelişenler genellikle uzun boylu, zayıf gençlerde ve uzun süre sigara içmiş bireylerde görülür.

Astım ve hava yolları darlığı: Kendiliğinden veya bir uyarana (soğuk, alerji, egzersiz, grip..) bağlı hava yollarında spazm (kasılma) gelişir ve hava yolları daralır. Akciğerlerde hışıltı ve ıslık sesi benzeri sesler duyulabilir. Nefesini yeterince alamama, göğüste tıkanıklık hissi şeklinde de ifade edilen bu durum, doktorun akciğeri dinlemesi ile büyük ölçüde anlaşılır.

Astımda Daralmış Hava Yolları

Zehirli Gazların Solunması: Banyo ve tuvalet gibi küçük hacimli mekanları temizlemek isterken kullanılan kimyasalların solunması sonucu gelişen nefes darlığıdır. Genellikle çamaşır suyu ve kireç çözücülerin karıştırılması sonucu ortaya çıkan kimyasal gazlar solunur. Yüksek miktarda maruz kalınırsa bulantı, kusma ve başka belirtiler ortaya çıkabilir.

Soba zehirlenmesi yani karbonmonoksit zehirlenmeleri, nefes darlığına neden olan ve ölümcül seyredebilen bir durumdur.

Pulmuner Emboli: Ani başlangıçlı hayatı tehdit eden bir akciğer hastalığıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı, akciğer damarlarına pıhtı atması ve damarın kısmi yada tam tıkaması sonucu gelişir. Göğüs ağrısı, bayılma, kan tükürme gibi şikayetler eşlik edebilir. Tanısı zor bir hastalıktır. Akciğere pıhtı atması olarak da bilinir. (Bkz: Akciğere pıhtı atması nedir?)

Yabancı Cisimin Hava Yollarına Kaçması: Genellikle küçük çocuklarda görülen bir durumdur. Ani gelişen nefes alamama ve buna eşlik eden öksürük, stridor ve morarma görülebilir.  Acil müdahale gerektiren bir durumdur. Kısa sürede müdahale edilmezse ölümcül olabilir.

Stridor büyük hava yollarının tıkanması sonucu ,daha çok nefes almakla ortaya çıkan, yüksek ve kaba ıslığa benzeyen bir sestir.

Kalp Kaynaklı Nedenler

Kalp Krizi: Daha çok göğüs ağrısının ön planda olduğu kalp krizinde, nefes darlığı da görülebilir. Kola, omuza yayılan sıkıştırıcı göğüs ağrısı en tipik belirtisidir. Nadir olsa da ağrısız sadece nefes darlığı ile kendini gösterebilir. (bkz: Kalp krizi nedir, neden olur?)

Akciğer Ödemi: Her ne kadar isminde akciğer geçse de asıl sorun kalptedir. Kalp nedeniyle akciğerde sıvı birikmesi sonucu gelişen oldukça ciddi bir durumdur. Asıl nedenin genellikle kalp yetmezliği olduğu bu hastalık, yüksek tansiyon gibi nedenlerle tetiklenebilir. Kişi dakikalar içerisinde kötüleşir. Hızlı müdahale gerektirir.

Çarpıntı: Kalp hızının çok yüksek olduğu bazı hastalar çarpıntılarını hissedemez, ancak nefes almada zorlandıklarını söylerler.

Diğer Nedenler

Psikolojik Nedenler: Kişinin psikolojik durumuna, stresine bağlı gelişir ve altta herhangi bir organik neden bulunamaz.

Panik atak veya anksiyete bozukluğunda nefes alamama, nefesin yetmemesi ve nefesin duracakmış gibi hissedilmesi görülebilir. Hem doktor muayenesi hem de kan oksijen seviyeleri (oksijen saturasyonu) normaldir.

Kişinin çok hızlı nefes alıp vermesi sonucunda dudaklarda ve ellerde uyuşma şikayetleri de eşlik edebilir. Kişiler bazen çarpıntı hissedebilirler.

Diyafram Paralizi: Travma sonrası aniden başlar. Diyaframı uyaran sinirin tahrip olması sonucu gelişir. Düz yatarken kişideki nefes darlığı artar.

Subakut Nefes Darlığı

Aniden gelişmese de saatler ve günler içinde kendini gösteren nefes darlığıdır. Hem akciğere hem de kalp kaynaklı olabilir.

Zatürre (Pnömoni):  Ek olarak öksürük, balgam, ateş gibi şikayetler görülür. Özellikle koyu renkli balgam olması şüphe uyandırır.

Kalp damarlarında daralma (Anjiana): Özellikle efor esnasında göğüste sıkıntı hissi, göğüs ağrısı ve nefes daralması şikayetleri görülür. Ağrı tipik olarak sol kola, omuza, sırta ve çeneye vurabilir. Dinlenince ağrı tamamen geçse de oldukça ciddi ve dikkate alınması gereken durumdur. Yıllar içinde de gelişebilen bu durum bazen daha hızlı şekilde kendini gösterir.

Kalp zarı arasında sıvı birikmesi: Perikardiyal efüzyon adı verilen bu durum nefes darlığına neden olabilir. Tansiyonlar düşebilir. Kalbin çevresindeki sıvı fazla olursa kalbi sıkıştırır. Böylece kalp yeterince gevşeyemez ve içerisine yeterince kan dolmaz. Bazen ölümcül olabilir.

Kronik Nefes Darlıkları

Günler-yıllar içinde yavaş yavaş kendini gösteren nefes darlıklarıdır. Nedenleri:

Tıkayıcı Akciğer Hastalığı: Nam-ı diğer KOAH. Büyük çoğunluğu uzun süre sigara içen kişilerde gelişen bu hastalık, zamanla artarak devam eden ilerleyici bir nefes darlığı sebebidir. Ülkemizde de sık rastlanan bu hastalık daha çok orta ileri yaşlarda kendini gösterir.

Sigarayı bırakmak hastalığın ilerleyişini yavaşlatır ve ilk yapılması gerekendir.

İntersitisyel Akciğer Hastalıkları: Birçok akciğer hastalığı bu başlık altında toplanmıştır. Eforla meydana gelen nefes darlığının yanında kuru öksürük, kilo kaybı ve halsizlik görülür. Mesleki olarak zararlı tozlara veya gazlara maruz kalma, sigara, bazı ilaçlar ve bazı romatizmal hastalıkların sonucunda gelişir.

Restriktif Akciğer Hastalıkları

Akciğerde Sıvı Birikmesi (Plevral efüzyon): Akciğerde su toplaması olarak da bilinen bu durumda, bazen tek bazen de her iki akciğerde sıvı birikebilir. Kalp yetmezlikleri, zatürreler, bazı kanserler ve bazı romatizmal hastalıklarda gelişebilir. Genellikle akciğer filminde bu sıvı tespit edilir. (Bkz: Akciğerde su toplaması nedir, neden olur?)

Kalp Yetersizliği: Genellikle geçirilmiş bir kalp hastalığı zemininde gelişir. Sırt üstü yatmakla artan nefes darlığına bacaklarda şişlik eşlik edebilir.

Kişiler uyuduktan bir süre sonra nefes alamadıkları için uyanabilirler. Genellikle bu kişilerin efor kapasitesi düşüktür yani erken yorulurlar.

Böyle kişiler kısa yürüyüşlerle nefes alamadıklarını ve tıkandıklarını söylerler. (bkz: Kalp yetmezliği nedir, neden olur?)

Kansızlık (anemi): Özellikle kan değerlerinde ciddi düşüklük varsa eforla nefes darlığı ve çarpıntı hissedilir. Kansızlık arttıkça, nefes alamama şikayeti de artar.  Kişiler eforla nefeste tıkanıklık yaşadıklarını söylerler.

Zinde Olmamak: Sürekli istirahat halinde, hareketsiz yaşayan kişilerin efor kapasitesi düşer. Efor, bu kişilerde nefes darlığına neden olur.

Kalp damarlarının zamanla daralması da yıllar içinde ilerleyici nefes darlığı ve göğüs ağrısına neden olur. Bu şikayetler hemen her zaman eforla ortaya çıkarken dinlenmekle geçer.

Diğer Nefes Darlığı Nedenleri

 • Obozite: tek başına nefes almakta zorlanmaya neden olabilir.
 • Akciğer kanserleri
 • Verem (tüberkiloz)
 • Sarkoidoz
 • Epiglotit

Darbe ve travma sonrası gelişen kaburga kırıkları ve akciğere kanama da nefes alamamaya neden olabilir.

Источник: //www.saglikbilgi.net/nefes-darligi-neden-olur/

Nefes Darlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Nefes darlığı neden olur?

Nefes darlığı ortaya çıkış hızına ve şekline bağlı olarak akut, kronik ve subakut şeklinde ayrılabilir. Bir de bunlara ek olarak psikolojik nefes darlığından söz edilebilir.

Psikolojik nefes darlığı genellikle gençler arasında sık görülür. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler asla tam anlamıyla rahat nefes alıp veremezler ve göğüslerinde sürekli bir baskı olduğundan şikayet ederler.

Bu durum ruhsal problemlerden kaynaklanmaktadır.

Nefes Darlığı Nedir?

Tıp dilinde “dispne”olarak tabir edilen nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması şeklinde ortaya çıkar, kişi sanki tam nefes alamıyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Kişi nefes darlığını yürüme ya da merdiven çıkma gibi durumlarda zorlanma, hava alma isteği artması veya geçmişe göre daha fazla güç harcama, yeterince hava alamama şeklinde tanımlar.

Nefes darlığı, daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini için mutlaka bir sağlık kuruluşuna, hekime görünmesi gerekir.

1.

Astım
Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu süren ataklar ile hastanın yaşam kalitesini düşüren astım, dünyada 300 milyon insanı etkisi altına almıştır. Astım ataklarını en aza indirebilmek için öncelikle bu hastalığı tetikleyen etmenlerden kurtulmak gerekir. Astımın en yaygın belirtilerinin başında ise nefes darlığı ve öksürük gelir.

2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
KOAH, istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer alıyor. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilir ve tedavi edilir.

Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlarına ulaşmasının başlıca sebebi sigaradır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinde yaşanan gecikmeler de ölüm oranlarını artırmaktadır. İnsanlar nefes darlığı ya da öksürüğü ciddiye almadan yaşamlarına devam ederler.

Ancak bir zaman sonra KOAH fazlasıyla ilerlemiş olur ve tedavi edilemez bir hal alır.

3. Zatürre
Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Zatürre ilk olarak öksürükle birlikte kendini gösterir.

Diğer belirtileri ise kirli ve iltihaplı balgam, halsizlik, iştahsızlık, ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir.

Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp yetmezliği
Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır. Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır.

Diğer belirtileri ise öksürük, iştahsızlık, yorgunluk, ödem, çarpıntı, kilo alımı ve geceleri sık idrara çıkmadır.

5. Obezite
Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

Genellikle fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, dengesiz beslenme ve spor yapmadan hareketsiz bir yaşam sürmek giderek kilo artışına sebep olurken hayati organları da tehye sokmaktadır. Kilolu bir anne babanın çocuğu genetik olarak %80 oranında obezite riski taşımaktadır.

Obezitenin diğer belirtileri; aşırı terleme, eklemlerde ve sırtta ağrı, uyku apnesi, horlama ve gün içinde yorgun ve uykulu olmadır.

6. Anemi
Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır. Kan 4 farklı bileşenden oluşur. Bunlar; akyuvarlar, alyuvarlar, proteinler ve trombositlerdir.

Bu bileşenler azalırsa anemi belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

Derin nefes alma teknikleri
Nefes darlığına evde ne yapılır sorusuna verilebilecek en faydalı yanıt nefes egzersizleridir. Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin. Nefesinizi birkaç saniye tutun. Sonra havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edebilirsiniz.

Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük dudak solunumu
Solunum egzersizlerinin en faydalı olanlarından birisi de büzük dudak egzersizidir. Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır.

Bu tekniği uygulamak için rahat bir pozisyon alarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken de dudaklarınızı büzerek tıpkı yanan bir mumun ateşini söndürmeden üfler gibi nefesinizi yavaşça verin.

Bu egzersiz düzenli yapıldığında nefes darlığı şikayetlerinde ciddi anlamda azalma görülür.

3. Bitkisel yöntemler
Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemleri ile azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Ancak tabii ki nefes darlığının altında yatan sebep mutlaka teşhis edilmeli ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Nefes darlığına iyi gelen doğal kaynakların başında ise keçiboynuzu gelir.

Keçiboynuzu kürü: 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkayın. Sonra küçük parçalara bölerek yarım litre kaynayan suya atın. 7-8 dakika kadar kaynatın ve suyunu süzüp bir kavanoza koyun. Keçiboynuzunu buzdolabında saklamalı ve 3 gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Bu kürü 20 gün boyunca ara vermeden uygulayın.

Sarımsak: Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin. Nefes darlığı şikayetleriniz hafifleyene kadar bu kürü tüketmeye devam edebilirsiniz.

Dededen kalma yöntemlerle yapıyorlar! 37 derece sıcakta…Nasır Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Miyop ve hipermetrop neden olur?

Источник: //www.mynet.com/nefes-darligi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221815-mykadin

Nefes Darlığı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer? Nefes Darlığına Çözüm

Nefes darlığı neden olur?

Nefes darlığı, soluk alıp verme esnasında solunumu gerçekleştiremediğini hissetmesi ve kendisinin sıkıntılı ve güç nefes aldığını ifade etmesidir. Bir çok nedeni olabileceği gibi, evde veya eforla da ortaya çıkabilir.

Nefes darlığı nedir? Soluk alıp vermenin güç olmasına ya da hasta tarafından hissedilmesine denir. Kişinin soluk alma çabası olmasına rağmen bunu sağlayamadığının bilincine varmasıdır. Kişinin solunum sayısının artması, nabzının artması, solunum derinliğinin artması, titreme gibi durumlar nefes darlığı ile seyredebilir. 

Nefes Darlığı Nedenleri 

Akciğer hastalıkları nedeniyle kişide nefes darlığı olabilir. KOAH, astım, bronşit, bronşektazi, pnömoni, akciğer embolisi gibi akciğer ve akciğer zarı kaynaklı nefes darlığı görülebilir. Nefes darlığında sorun bir an önce giderilmesi gereken aciliyeti olan tıbbi bir problemdir. 

Akciğer hastalıkları kaynaklı olabileceği gibi, solunum yolu tıkanıklıkları gibi nedenlerle de oluşabilmektedir. Solunum yoluna yabancı cisim kaçması, kısmi ya da tam tıkanma oluşturan cisimler nefes darlığına neden olacaktır. Solunum yolu tıkanmasına diğer bir sebep ise üst solunum yollarında bulunan bademciklerin şişerek solunum yolunu kısmi ya da tam tıkaması olarak sayılabilir. 

Kişinin bir maddeye karşı alerjisi olması, özellikle ilaç alerjilerinde boğaz kısmında bulunan larenksin şişerek nefes almayı engellemesi de nefes darlığına neden olur.

Özellikle penicilin gibi güçlü antibiyotiklere ve diğer ilaç içerisinde bulunan maddelere karşı alerjisi bulunan kişiler yanlarında bununla ilgili kart taşımalı, rapor ile yanlarında acil durumda kullanılacak enjeksiyonluk çözelti bulundurmalıdırlar. 

Nefes Daralması Nasıl Geçer?

Hastalar nefes darlığı atağını; 

 • Nefesinin yetmediğini
 • Yeterince hava alamama
 • Göğsüm daralıyor
 • Göğsüm sıkışıyor
 • Boğazım daralıyor, olarak ifade ederler.

Nefes darlığı atağı geçiren kişilerde acil müdahale yapıldıktan sonra sorun detaylı şekilde araştırılmalıdır. Acil müdahalesinde, hastaya durumuna göre oturur, yarı oturur ya da ortopne (masaya yatar şekilde) pozisyonları verilmelidir. 

Kısmı ya ya tam cisim tıkanmalarında kişi elleri boğazında ve panik halde nefes alamama, aldığı nefesi verememe durumu gelişir. Hastada morarma olabilir. Bu durumda kişiye önce Heimlich manevrası uygulanıp yabancı cismi çıkarması sağlanmalıdır. 

Alerji kaynaklı yaşanan nefes alamama acil müdahale gerektiren sorunlar arasındadır. Kişiye acil tıbbi müdahale yapılarak larenks ödemi giderilerek solunum yolu açılmalıdır. 

Nefes borusunda daralma ifadesini kullanan kişilerin, boğazlarında kitle veya balgam hissi vardır. Genellikle astım hastalarında görülen bu belirti, soluk borusunda etkenle karşılaşılması ve ardından daralarak nefes darlığı tablosunu ortaya çıkarır.

Hastalar panik halinde öksürme, titreme ve bazen morarmalar görülebilir. Atak uzun sürerse baygınlıklar gelişebilir. Astım teşhisi koyulan hastalar yanlarında kısa sürede etki gösteren bronş genişletici ilaç taşımalıdır.

Astım atağı sırasında bu ilacı kullanması rahatlatacaktır. 

Nefes Darlığı Çözümü

Nefes darlığı yaşadığınız dönem önemlidir. Mevsimsel olup olmadığı, psikolojik bir baskı altında gelişip gelişmediği, günün hangi saatlerinde yaşandığı, evde dinlenirken ya da egzersiz sırasında olup olmadığı bunların hepsi önemli özelliklerdir ve doktor muayenesinde önem teşkil eder. 

En kısa zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olup sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Tedavi edilebilir bir hastalık olabileceği gibi tedavisi zor ya da mümkün olmayan hastalık kaynaklı da nefes darlığı yaşanabilir. 

Eforla gelen nefes darlığı şikayeti için kişi uygun yere oturtulur. Kesinlikle yatırılmaz. Nefes alırken konuşabileceği durumdaysa batma, acı, ağrı, baskı hissi var mı sorulmalıdır.

Yorgunluk ve akabinde kanın kasları tam anlamıyla eforla oksijen veremediği için kişide titreme olacaktır.

Nefes darlığı geçiren kişiyi kapalı ortamdaysa temiz havaya çıkartmak, ya da bulunduğu ortamı havalandırmak, sakinleşmesi için izin vermek ve gerekirse 112 aranarak yardım istemek gerekir. 

Nefes Darlığında Sistem İncelemesi

Ani gelişen, yani akut nefes darlığı ve kronikleşen nefes darlığı akciğer hastalığı olabileceği gibi kalp-damar hastalığı da olabilmektedir. İki sistem hastalığı birbirinden ayırıcı tanılar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kardiyak nefes darlığında hasta nefes darlığı ile uyanırken, akciğer hastalığı olan hasta balgam çıkarma hissi ile uyanır. 
 • Kardiyak nefes darlığında önce nefes alamama sonra öksürük, akciğer hastalığında önce öksürük sonra nefes darlığı görülür. 
 • Kardiyak nefes darlığı kalkıp oturmakla rahatlar, akciğer hastalığı balgam çıkarmakla rahatlar. Kalp hastalığı nedeniyle oluşan öksürük sonrası ağızdan balgama benzer pembe köpüklü balgam gelir. 
 • Kardiyak astımda aşırı terleme, kabarcıklı çıtırtılı solunum, aşırı yaş solunum sesleri eşlik eder, titreme ve genelde morarma görülürken, akciğer astımda bronşlar daralmıştır ve sadece hırıltı sesi duyulur. 
 • Kalp hastalığı nefes darlığında kronik kalp yetmezliği tedavisi, akciğer hastalığı bronş genişletici ilaçlarla rahatlama görülür. 

Nefes Darlığı Şikayeti Olanların İfadeleri

 1. Nefes alırken göğsüm acıyor, batma oluyor, yürürken bile yorulunca titreme geliyor.
 2. Soluk alırken göğsümde baskı hissediyorum, boğuluyor gibiyim. Kendimi çok güçsüz hissediyorum. 
 3. Aniden göğsümde yanma ve batma hissediyorum.

  Sonra hızlı hızlı nefes almaya başlıyorum ve aldığım soluk yetmiyor. 

 4. Soluk alamama durumu olunca ne yapabilirim? Hangi pozisyonda soluk almam rahatlar?
 5. Kalp ağrısı yanında göğsüm de sıkışıyor, daralma oluyor. Kendimi güçsüz hissedip, bayılma hissi geliyor.

   

 6. Öksürük o kadar şiddetli ve sık aralıklarla ki, bir miktar balgam çıkarında daha rahat hissediyorum. 
 7. Öksürük o kadar şiddetli ve sık aralıklarla ki, balgam da çıkmıyor. Arada pembe köpüklü balgam gibi sıvı geliyor.

Tüm bu ifadeleri taşıyan hastaların mutlaka göğüs hastalıklarına görünmesi, gerekirse kalp-damar ve/veya kardiyoloji bölümlerine mutlaka muayene olmaları gerekmektedir. 

Yapılan tetkiklerle nefes darlığının nedeni bulunur ve gerekli tedavi başlanır. Çekilen akciğer röntgeni, kan tahlilleri, gerekirse daha ileri tetkiklerle hastaların soluk alamama şikayetine çözüm aranır. 

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: //akciger.info/nefes-darligi.html

NEFES DARLIĞI NEDEN OLUR?

Nefes darlığı neden olur?

Bu yazımızda sizlere nefes darlığı hakkında bilgiler vereceğiz. Birçok kişide görülmekte olan nefes darlığı nedenleri hakkında bilgi sahibi olarak, tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Nefes darlığı, kişinin güçlükle nefes alıp vermesi durumudur. Nefes darlığı diğer bir adıyla dispne olarak bilinmektedir.

Nefes darlığı farklı farklı insanlar tarafından deneyimli olması muhtemel olmakla birlikte, çoğu zaman boğulma göğüs ya da duyguların yoğun yaşanması sonucu bir sıkılaştırma olarak nitelendirilmektedir. Nedenine bağlı olarak, nefes darlığı sorununuz bir kere olabileceği gibi, tekrarlanarak kronik bir duruma da dönüşebilmektedir.

Çok yorucu egzersiz, aşırı sıcaklık, masif obezite ve yüksek irtifa sağlıklı bir kişide nefes darlığı neden olabilir. Bu örneklerin dışında, nefes darlığı muhtemel tıbbi bir sorunun işaretidir. Nefes darlığı açıklanamayan bir nedenden dolayı, aniden ve şiddetli bir biçimde gelirse, vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Ani başlayan nefes darlığı, kalp sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Eğer nefes darlığınız anksiyete sonucu ise, ev ziyareti yerine ameliyat için gelmek istenebilir. Eğer, uzun süreli nefes darlığı sorununuz var ise bu durumu asla göz ardı etmeyiniz.

Aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

 • Ayaklarınızda ve ayak bileklerinde şişme
 • Yüksek ateş, titreme ve öksürük
 • Dudağınız ya da parmaklarınız maviye dönerse
 • Hırıltı
 • Stridor – tiz bir ses
 • Nefes almadan öncesinde varolan darlığı kötüleşmesi söz konusu ise.

Uzun vadeli bir durumda nefes darlığı obezite , astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır bu yüzden doktorunuza görüşmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda doktorunuz sizlere aşağıdaki soruları yöneltecektir;

 • Nefes darlığı aniden ya da yavaş mı başladı?
 • Egzersiz gibi bunu tetikleyecek aktivitelerde bulundunuz mu?
 • Ne kadar kötü?
 • Nefes alışverişinde ağrı var mıdır?
 • Bir öksürük var mı?
 • Belirli pozisyonları daha kötü oluyor mu? örneğin, yattığınız zaman?

1.Akciğer ve Hava Yollarındaki Sorunlar

Ani nefes darlığı astım krizi olabilir. Bu hava yolları daralmış demektir. Hırıltı ve öksürük oluşumu ise mukus üretiminin fazla olmasından kaynaklı olmaktadır. Ve bu kapsamda daralmış olan hava yollarından nefes alışverişi daha zor olacaktır.

Doktorunuz bu gibi durumlarda sizlere bir astım cihazı kullanmanızı önerebilmektedir. Bu akciğerlerinize daha fazla ilaç gitmesine yardımcı olarak, sizlerin bu konuda daha rahat nefes almanıza olanak sağlamaktadır.

 Pnömoni (akciğer iltihabı) de nefes darlığı ve öksürüklere neden olabilir. Eğer bir enfeksiyon sebebiyle oluşuyor ise, antibiyotikler yardımı ile bu durumda kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Eğer KOAH varsa, bu sizin nefes durumunuz aniden kötüleştirmektedir.

2.Kalp Sorunu

Nefes darlığı, “sessiz” bir kalp krizinin en önemli belirtisi olmaktadır. Bunun yanı sıra göğüs ağrısı da mevcut olmaktadır. Bu durumda nefes darlığı kalp krizine neden olmaktadır. Kalp yetmezliği de yine nefes darlığına neden olmaktadır.

 Bu hayatı tehdit eden bir durumdur ve genellikle kalp kasının çok zayıf ya da iş için sert bir hal alması nedeniyle vücudun yeterince kan pompalama sorununa sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Bu da sizlerin nefes darlığı yaşamanıza neden olur ve karaciğerlerde su birikmesine yol açar.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç ya da cerrahi müdahale ile kalp daha iyi pompalamaya başlayacak ve bunun sonucunda ise sizlerde daha kolay nefes almaya başlayacaksınızdır. Nefes darlığı aynı zamanda kalp atışı ritmi, atriyal fibrilasyon (düzensiz ve hızlı kalp hızı) veya supraventriküler (düzenli ve hızlı kalp atışı) taşikardi gibi sorunlarla da ilgilidir.

3.Panik Atak ya da Anksiyete

Panik atak ya da anksiyete, hızlı veya derin nefes almanın nedeni olabilir. Aynı zamanda nefes darlığı olarak da bilinir. Bir kağıt torba ile bu durumda nefes alışverişlerinizi kontrol edebilirsiniz.

4.Diğer Nedenler

Nefes darlığı kapsamında, oluşan diğer nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi)
 • Pnömotoraks – Hava akciğerlere etrafında sıkışabilir ve akciğer yüzeyinde küçük bir yırtılmaya neden olarak  akciğerinizin kısmi çöküşünü hazırlamaktadır.
 • Pulmoner emboli  – akciğer kan damarlarının bir tıkanıklık
 • İdiyopatik pulmoner fibrozis  –
 • Plevral – akciğere sıvı birikmesi
 • Diyabetik ketoasidoz – asitleri kanda ve idrarda kurmak, diyabetin bir komplikasyonudur.

Uzun Vadeli Nefes Darlığı Nedenleri

Uzun vadeli nefes darlığı genellikle aşağıdaki durumlardan dolayı oluşmaktadır;

 • Obezite ya da yetersiz olması
 • Kötü kontrollü astım
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) – genellikle uzun yıllar boyunca kullanılmış olan sigaradan kaynaklanan akciğerlere kalıcı hasarlardır
 • Anemi – (oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin bir kısmı), kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliğinden kaynaklanan kandaki oksijenin düşük bir seviyede olması
 • Kalp yetmezliği – kalp kası çok zayıf ya da düzgün çalışmaması sonucunda sert hale gelmiştir. Çünkü genellikle kalbiniz vücudunuzun etrafında yeterli kan pompalamaya çalışmaktadır.
 • Kalp hızı veya ritimde oluşan bir sorun atriyal fibrilasyon (düzensiz ve hızlı kalp hızı) veya supraventriküler taşikardi (düzenli ve hızlı nabız) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzun vadeli nefes darlığının diğer nedenleri ise şunlardır;

 • Bronşektazi – solunum yolları anormal genişlemiş olan ve inatçı balgamlı öksürük akciğer koşulu
 • Pulmoner emboli – akciğerde bir kan damarında tekrarlayan tıkanma
 • Akciğer kanseri – akciğerin kısmi çökmesi
 • Plevral – akciğerde sıvı birikimi
 • Vücudun geri kalanına kan akışını kısıtlayan, ana kalp kapak daralması
 • Sık panik atakları ile sizlerde hyperventilate de neden olablmektedir. (hızlı veya derin nefes almaya çalışın.)

Nefes Darlığı Tanısı ve Testleri

Sorunun ciddiyetini belirlemenize yardımcı olmak için, doktorlar parmak (pulse oksimetre) üzerine yerleştirilmiş bir sensör ile kandaki oksijen düzeylerini ölçecektir. Kişi açıkça astım ya da kalp yetmezliği gibi zaten tanısı kolay konulan bir sağlık sorunu ile karşı karşıya ise, bunun için bir  göğüs röntgeni çekilecektir.

Akciğer grafisinde çökmüş bir akciğer pnömonisi, diğer pek çok akciğer ve kalp anormalliklerinin kanıt gösterebilmektedir. Çoğu yetişkin için, elektrokardiyografi (EKG) kalbe yetersiz kan akımı kontrol etmek için yapılmaktadır.

Diğer testler ise, yukarıdaki testlerin sonuçlarına göre yapılmaktadır. pulmoner emboli orta veya yüksek risk altındaki kişilerin, özel görüntüleme testleri olan ventilasyon / perfüzyon taraması yapılır.

Pulmoner emboli riski düşük insanlar için, bir Dimer testi yapılabilir. Bu kan testi tanımlamak veya bir kan pıhtısı ekarte etmeye yardımcı olur.

Diğer testler teşhis ve ayrıca anemi, kalp problemleri ve bazı özel akciğer sorunları değerlendirmek için gerekli olabilmektedir.

Nefes Darlığı Tedavisi Nasıl Olur?

Nefes darlığı tedavisi nedene yöneliktir.

 Düşük kan oksijen seviyesinde olan insanlar plastik burun prongları veya yüz üzerine giyilen plastik maskeleri kullanarak oksijen desteği almaktadırlar.

Ağır vakalarda, özellikle insanların derin nefes ya da yeterince hızlı nefes alma sorunlar var ise, nefes borusuna sokulan bir solunum tüpü kullanarak mekanik ventilasyon yardımcı olabilmektedir.

Morfin, anksiyete ve kalp krizi, pulmoner emboli ve ölümcül hastalık gibi çeşitli bozukluğu olan kişilerde nefes darlığı rahatsızlığı azaltmak için verilebilmektedir.

Özbakım

Nefes darlığının daha kötüye gitmesini engellemek ve kronikleşmesini önlemek için sizlerinde yapması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Sigarayı bırakın. Sigarayı bırakmanın faydaları sizleri olumlu anlamda etkileyecektir. Eğer sigara tüketmezseniz, kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve kanser riskleri düşmeye başlar.
 • Kirleticilere maruz kalmaktan kaçının, mümkün olduğunca alerjenler ve çevresel toksinleri teneffüs etmekten kaçının.
 • Kilo verin. Eğer aşırı kilolu iseniz.
 • Kendinize iyi bakın. Eğer altta yatan bir sağlık sorununuz varsa, bunun için gereken önlemleri alın.
 • Belirtiler kötü olursa ne olacağı konusunda doktorunuzla tartışın.
 • Yüksekliklerden kaçının.
 • Eğer ek oksijene itimat ederseniz ekipmanlarınızın yeterli ve düzgün çalıştığından olduğundan emin olun.

Источник: //evdesifa.com/nefes-darligi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..