Nefes Darlığı ve KOAH

Nefes Darlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Nefes Darlığı ve KOAH

Nefes darlığı ortaya çıkış hızına ve şekline bağlı olarak akut, kronik ve subakut şeklinde ayrılabilir. Bir de bunlara ek olarak psikolojik nefes darlığından söz edilebilir.

Psikolojik nefes darlığı genellikle gençler arasında sık görülür. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler asla tam anlamıyla rahat nefes alıp veremezler ve göğüslerinde sürekli bir baskı olduğundan şikayet ederler.

Bu durum ruhsal problemlerden kaynaklanmaktadır.

Nefes Darlığı Nedir?

Tıp dilinde “dispne”olarak tabir edilen nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması şeklinde ortaya çıkar, kişi sanki tam nefes alamıyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Kişi nefes darlığını yürüme ya da merdiven çıkma gibi durumlarda zorlanma, hava alma isteği artması veya geçmişe göre daha fazla güç harcama, yeterince hava alamama şeklinde tanımlar.

Nefes darlığı, daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini için mutlaka bir sağlık kuruluşuna, hekime görünmesi gerekir.

1.

Astım
Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu süren ataklar ile hastanın yaşam kalitesini düşüren astım, dünyada 300 milyon insanı etkisi altına almıştır. Astım ataklarını en aza indirebilmek için öncelikle bu hastalığı tetikleyen etmenlerden kurtulmak gerekir. Astımın en yaygın belirtilerinin başında ise nefes darlığı ve öksürük gelir.

2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
KOAH, istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer alıyor. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilir ve tedavi edilir.

Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlarına ulaşmasının başlıca sebebi sigaradır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinde yaşanan gecikmeler de ölüm oranlarını artırmaktadır. İnsanlar nefes darlığı ya da öksürüğü ciddiye almadan yaşamlarına devam ederler.

Ancak bir zaman sonra KOAH fazlasıyla ilerlemiş olur ve tedavi edilemez bir hal alır.

3. Zatürre
Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Zatürre ilk olarak öksürükle birlikte kendini gösterir.

Diğer belirtileri ise kirli ve iltihaplı balgam, halsizlik, iştahsızlık, ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir.

Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp yetmezliği
Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır. Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır.

Diğer belirtileri ise öksürük, iştahsızlık, yorgunluk, ödem, çarpıntı, kilo alımı ve geceleri sık idrara çıkmadır.

5. Obezite
Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

Genellikle fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, dengesiz beslenme ve spor yapmadan hareketsiz bir yaşam sürmek giderek kilo artışına sebep olurken hayati organları da tehye sokmaktadır. Kilolu bir anne babanın çocuğu genetik olarak %80 oranında obezite riski taşımaktadır.

Obezitenin diğer belirtileri; aşırı terleme, eklemlerde ve sırtta ağrı, uyku apnesi, horlama ve gün içinde yorgun ve uykulu olmadır.

6. Anemi
Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır. Kan 4 farklı bileşenden oluşur. Bunlar; akyuvarlar, alyuvarlar, proteinler ve trombositlerdir.

Bu bileşenler azalırsa anemi belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir.

Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

 • Fiziksel bir aktivite gerçekleştirmeden, normal zamanda nefes darlığı hissetmek
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Öksürük krizleri
 • Hırıltı ve ıslık sesi şeklinde solunum
 • Vücudun çok çabuk ödem toplaması, ayak ve ayak bileklerinde şişme
 • Baş ağrısı
 • Yatarken rahatsızlık hissi yaşamakYukarıdakiler nefes darlığının yaygın olan belirtileri arasındadır. Ancak bazı belirtiler oldukça ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve acilen hekime başvurmak gerekir. Nefes darlığında acil durumlar ise aşağıdaki gibidir:
 • Bilinç azalması
 • Dinlenme esnasında bile nefes darlığı yaşanması
 • Kilo kaybı
 • Gece terlemeleri
 • Ajitasyon ve karışıklık
 • Kalp atışının hızlanmasıBu gibi durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

Derin nefes alma teknikleri
Nefes darlığına evde ne yapılır sorusuna verilebilecek en faydalı yanıt nefes egzersizleridir. Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin. Nefesinizi birkaç saniye tutun. Sonra havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edebilirsiniz.

Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük dudak solunumu
Solunum egzersizlerinin en faydalı olanlarından birisi de büzük dudak egzersizidir. Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır.

Bu tekniği uygulamak için rahat bir pozisyon alarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken de dudaklarınızı büzerek tıpkı yanan bir mumun ateşini söndürmeden üfler gibi nefesinizi yavaşça verin.

Bu egzersiz düzenli yapıldığında nefes darlığı şikayetlerinde ciddi anlamda azalma görülür.

3. Bitkisel yöntemler
Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemleri ile azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Ancak tabii ki nefes darlığının altında yatan sebep mutlaka teşhis edilmeli ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Nefes darlığına iyi gelen doğal kaynakların başında ise keçiboynuzu gelir.

Keçiboynuzu kürü: 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkayın. Sonra küçük parçalara bölerek yarım litre kaynayan suya atın. 7-8 dakika kadar kaynatın ve suyunu süzüp bir kavanoza koyun. Keçiboynuzunu buzdolabında saklamalı ve 3 gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Bu kürü 20 gün boyunca ara vermeden uygulayın.

Sarımsak: Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin. Nefes darlığı şikayetleriniz hafifleyene kadar bu kürü tüketmeye devam edebilirsiniz.

İstanbul'da doğal yaşam mümkün mü?Nasır Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Miyop ve hipermetrop neden olur?

Источник: https://www.mynet.com/nefes-darligi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221815-mykadin

Nefes Darlığı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer? Nefes Darlığına Çözüm

Nefes Darlığı ve KOAH

Nefes darlığı, soluk alıp verme esnasında solunumu gerçekleştiremediğini hissetmesi ve kendisinin sıkıntılı ve güç nefes aldığını ifade etmesidir. Bir çok nedeni olabileceği gibi, evde veya eforla da ortaya çıkabilir.

Nefes darlığı nedir? Soluk alıp vermenin güç olmasına ya da hasta tarafından hissedilmesine denir. Kişinin soluk alma çabası olmasına rağmen bunu sağlayamadığının bilincine varmasıdır. Kişinin solunum sayısının artması, nabzının artması, solunum derinliğinin artması, titreme gibi durumlar nefes darlığı ile seyredebilir. 

Nefes Darlığı Nedenleri 

Akciğer hastalıkları nedeniyle kişide nefes darlığı olabilir. KOAH, astım, bronşit, bronşektazi, pnömoni, akciğer embolisi gibi akciğer ve akciğer zarı kaynaklı nefes darlığı görülebilir. Nefes darlığında sorun bir an önce giderilmesi gereken aciliyeti olan tıbbi bir problemdir. 

Akciğer hastalıkları kaynaklı olabileceği gibi, solunum yolu tıkanıklıkları gibi nedenlerle de oluşabilmektedir. Solunum yoluna yabancı cisim kaçması, kısmi ya da tam tıkanma oluşturan cisimler nefes darlığına neden olacaktır. Solunum yolu tıkanmasına diğer bir sebep ise üst solunum yollarında bulunan bademciklerin şişerek solunum yolunu kısmi ya da tam tıkaması olarak sayılabilir. 

Kişinin bir maddeye karşı alerjisi olması, özellikle ilaç alerjilerinde boğaz kısmında bulunan larenksin şişerek nefes almayı engellemesi de nefes darlığına neden olur.

Özellikle penicilin gibi güçlü antibiyotiklere ve diğer ilaç içerisinde bulunan maddelere karşı alerjisi bulunan kişiler yanlarında bununla ilgili kart taşımalı, rapor ile yanlarında acil durumda kullanılacak enjeksiyonluk çözelti bulundurmalıdırlar. 

Nefes Daralması Nasıl Geçer?

Hastalar nefes darlığı atağını; 

 • Nefesinin yetmediğini
 • Yeterince hava alamama
 • Göğsüm daralıyor
 • Göğsüm sıkışıyor
 • Boğazım daralıyor, olarak ifade ederler.

Nefes darlığı atağı geçiren kişilerde acil müdahale yapıldıktan sonra sorun detaylı şekilde araştırılmalıdır. Acil müdahalesinde, hastaya durumuna göre oturur, yarı oturur ya da ortopne (masaya yatar şekilde) pozisyonları verilmelidir. 

Kısmı ya ya tam cisim tıkanmalarında kişi elleri boğazında ve panik halde nefes alamama, aldığı nefesi verememe durumu gelişir. Hastada morarma olabilir. Bu durumda kişiye önce Heimlich manevrası uygulanıp yabancı cismi çıkarması sağlanmalıdır. 

Alerji kaynaklı yaşanan nefes alamama acil müdahale gerektiren sorunlar arasındadır. Kişiye acil tıbbi müdahale yapılarak larenks ödemi giderilerek solunum yolu açılmalıdır. 

Nefes borusunda daralma ifadesini kullanan kişilerin, boğazlarında kitle veya balgam hissi vardır. Genellikle astım hastalarında görülen bu belirti, soluk borusunda etkenle karşılaşılması ve ardından daralarak nefes darlığı tablosunu ortaya çıkarır.

Hastalar panik halinde öksürme, titreme ve bazen morarmalar görülebilir. Atak uzun sürerse baygınlıklar gelişebilir. Astım teşhisi koyulan hastalar yanlarında kısa sürede etki gösteren bronş genişletici ilaç taşımalıdır.

Astım atağı sırasında bu ilacı kullanması rahatlatacaktır. 

Nefes Darlığı Çözümü

Nefes darlığı yaşadığınız dönem önemlidir. Mevsimsel olup olmadığı, psikolojik bir baskı altında gelişip gelişmediği, günün hangi saatlerinde yaşandığı, evde dinlenirken ya da egzersiz sırasında olup olmadığı bunların hepsi önemli özelliklerdir ve doktor muayenesinde önem teşkil eder. 

En kısa zamanda bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olup sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Tedavi edilebilir bir hastalık olabileceği gibi tedavisi zor ya da mümkün olmayan hastalık kaynaklı da nefes darlığı yaşanabilir. 

Eforla gelen nefes darlığı şikayeti için kişi uygun yere oturtulur. Kesinlikle yatırılmaz. Nefes alırken konuşabileceği durumdaysa batma, acı, ağrı, baskı hissi var mı sorulmalıdır.

Yorgunluk ve akabinde kanın kasları tam anlamıyla eforla oksijen veremediği için kişide titreme olacaktır.

Nefes darlığı geçiren kişiyi kapalı ortamdaysa temiz havaya çıkartmak, ya da bulunduğu ortamı havalandırmak, sakinleşmesi için izin vermek ve gerekirse 112 aranarak yardım istemek gerekir. 

Nefes Darlığında Sistem İncelemesi

Ani gelişen, yani akut nefes darlığı ve kronikleşen nefes darlığı akciğer hastalığı olabileceği gibi kalp-damar hastalığı da olabilmektedir. İki sistem hastalığı birbirinden ayırıcı tanılar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kardiyak nefes darlığında hasta nefes darlığı ile uyanırken, akciğer hastalığı olan hasta balgam çıkarma hissi ile uyanır. 
 • Kardiyak nefes darlığında önce nefes alamama sonra öksürük, akciğer hastalığında önce öksürük sonra nefes darlığı görülür. 
 • Kardiyak nefes darlığı kalkıp oturmakla rahatlar, akciğer hastalığı balgam çıkarmakla rahatlar. Kalp hastalığı nedeniyle oluşan öksürük sonrası ağızdan balgama benzer pembe köpüklü balgam gelir. 
 • Kardiyak astımda aşırı terleme, kabarcıklı çıtırtılı solunum, aşırı yaş solunum sesleri eşlik eder, titreme ve genelde morarma görülürken, akciğer astımda bronşlar daralmıştır ve sadece hırıltı sesi duyulur. 
 • Kalp hastalığı nefes darlığında kronik kalp yetmezliği tedavisi, akciğer hastalığı bronş genişletici ilaçlarla rahatlama görülür. 

Nefes Darlığı Şikayeti Olanların İfadeleri

 1. Nefes alırken göğsüm acıyor, batma oluyor, yürürken bile yorulunca titreme geliyor.
 2. Soluk alırken göğsümde baskı hissediyorum, boğuluyor gibiyim. Kendimi çok güçsüz hissediyorum. 
 3. Aniden göğsümde yanma ve batma hissediyorum.

  Sonra hızlı hızlı nefes almaya başlıyorum ve aldığım soluk yetmiyor. 

 4. Soluk alamama durumu olunca ne yapabilirim? Hangi pozisyonda soluk almam rahatlar?
 5. Kalp ağrısı yanında göğsüm de sıkışıyor, daralma oluyor. Kendimi güçsüz hissedip, bayılma hissi geliyor.

   

 6. Öksürük o kadar şiddetli ve sık aralıklarla ki, bir miktar balgam çıkarında daha rahat hissediyorum. 
 7. Öksürük o kadar şiddetli ve sık aralıklarla ki, balgam da çıkmıyor. Arada pembe köpüklü balgam gibi sıvı geliyor.

Tüm bu ifadeleri taşıyan hastaların mutlaka göğüs hastalıklarına görünmesi, gerekirse kalp-damar ve/veya kardiyoloji bölümlerine mutlaka muayene olmaları gerekmektedir. 

Yapılan tetkiklerle nefes darlığının nedeni bulunur ve gerekli tedavi başlanır. Çekilen akciğer röntgeni, kan tahlilleri, gerekirse daha ileri tetkiklerle hastaların soluk alamama şikayetine çözüm aranır. 

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/nefes-darligi.html

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes Darlığı ve KOAH

Nefes darlığı neden olur? Dispne olarak da adlandırılan nefes darlığının bilinen birçok nedeni bulunmaktadır. En sık rastlanan nedenleri, solunum ve kardiyovasküler sistemde, altta yatan bir tıbbi bir durumdur. Bununla birlikte, nefes darlığının başka nedenleri de olabilmektedir.

Kişi nefes darlığı yaşarsa, altta yatan nedeni ve bunu idare etmek için uygun tedaviyi belirlemeye yardımcı olmasıyla ilgili sorular sormak ve fizik muayene yapmak önemlidir. Normalden daha fazla fiziksel zorlanma ya da stresle beraber biraz nefes darlığı yaşamak normaldir, ancak, nefes darlığı günlük aktiviteleri yerine getirmeyi zorlaştırıyorsa, bu ciddi bir sorun haline gelebilmektedir.

Nefes darlığı, durumun nedenine bağlı olarak akut veya kronik bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, astım veya anksiyete atağı durumunda, şiddetli belirtileri hızla artırabilmekte, ancak, sonrasında zamanla azalmaktadır. Diğer hastalar, obezite veya kalp rahatsızlığı gibi kronik nedenlerden dolayı solunumla ilgili devam eden nefes darlığı yaşamaktadırlar. (1)

Nefes darlığı nedenleri şöyle sıralanabilmektedir:

Pnömoni

Pnömoni, bir akciğer enfeksiyonudur. Bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmalar pnömoni nedeni olabilmektedir. İnsanlar üzerindeki etkisi hafif ile hayatı tehdit edebilen boyutlara ulaşabilmektedir.

Pnömoni, şiddetli olduğunda, 2 yaşından küçük çocuklarda ve 65 yaşından büyük yetişkinlerde daha ciddi olma eğilimindedir. Ayrıca, önceden mevcut sağlık sorunları olan veya zayıflamış bağışıklık sistemine sahip bireylerde daha yıkıcı olabilmektedir.

Pnömoni belirtileri öksürük, ateş, nefes darlığı, yorgunluk, göğüs ağrısı, bulantı, kusma ve ishal olabilmektedir. (2)

Astım

Astım, iltihaplanma ve solunum yollarının daralması ile karakterize edilen kronik akciğer hastalığıdır. Hava yolu iltihabı aşırı mukus üretimini tetiklemektedir. Hava yollarını çevreleyen kasların sıkılaştırılması hava yollarının daralmasına neden olur. Sonuç olarak da, akciğerlere hava akışı azalır.

Astımın şiddeti aralıklı, hafif, orta şiddetli kalıcı veya şiddetli kalıcı olabilir. Astım belirtileri öksürük, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı ve göğüs sıkışması olabilmektedir. (3)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ilerleyici bir akciğer hastalığıdır ve akciğerlerin içine veya dışına hava girmesini zorlaştırır. Bu hastalığın başlıca nedeni sigara içmektir. Hastalık, amfizem ve kronik bronşit olmak üzere iki ana tanıyı kapsamaktadır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı belirtileri büyük miktarlarda mukus, göğüs sıkışması, nefes darlığı, hırıltılı solunum, yorgunluk, kilo kaybı ve öksürüğü içerebilmektedir. (4)

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, akciğer dokusunda anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi durumudur. Kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir. Çoğunlukla nedeni sigara kullanımıdır.

Akciğer kanseri belirtileri arasında, nefes darlığı, sürekli öksürük, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, kan öksürme, kemik ağrısı ve kilo kaybı bulunmaktadır. (5)

Pnömotoraks ya da Akciğerde Hava Kaçağı

Pnömotoraks, akciğer ve göğüs duvarı arasındaki boşluğun anormal olması durumudur. Bu durum, akciğerin kısmen veya tamamen çökmesine neden olmaktadır.

Pnömotoraks, göğüs yaralanması, hava dolu kabarcık, akciğer hastalığı veya mekanik ventilasyon (solunum cihazları) nedeniyle olabilmektedir. Sigara içen ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS) tanısı konanlarda da pnömotoraks gelişme riski yüksektir.

Pnömotoraks belirtileri arasında nefes darlığı, aşırı terleme ve ani göğüs ağrısı bulunmaktadır. (6)

Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli akciğerlerde bir kan pıhtısı olarak tanımlanmaktadır. Kan pıhtısı akciğer dokusu sağlayan pulmoner arterlerden birinde tıkanmaya neden olur. Akciğer embolisinin başlıca nedeni alt ekstremitelerde derin kan pıhtılaşması olan derin ven trombozudur.

Pulmoner emboli belirtileri arasında, nefes darlığı, anksiyete, göğüs ağrısı, nemli bir cilt ve öksürürken kan görme bulunmaktadır. (7)

Anemi

Anemi, kandaki normal kırmızı kan hücrelerinin eksik olması durumudur. Kanama, kan üretiminin azalması veya tahribatın artması, kırmızı kan hücreleri eksikliğine neden olabilmektedir.

Kırmızı kan hücrelerinin işlevi, vücudun hücrelerine ve dokularına oksijen taşımaktır. Anemi hastalığının etkileri hafif ile şiddetli, süresi ise geçici ya da uzun olabilmektedir. Demir eksikliği anemisi en sık görülen anemi türüdür.

Anemi belirtileri arasında, nefes darlığı, yorgunluk, baş dönmesi, cilt solgunluğu ve göğüs ağrısı bulunmaktadır. (8)

Konjestif Kalp Yetmezliği

Konjestif kalp yetmezliği, vücudun yeterli işleyişini desteklemek için yeterli miktarda kan pompalanamayan kalp yetersizliği durumudur. Akut (kısa ömürlü) veya kronik (uzun ömürlü) olabilmektedir.

En yaygın nedeni kalp kasına kan sağlayan arterlerin daralması ve sertleşmesinden kaynaklanan koroner arter hastalığıdır. Diğer nedenler kalp krizi, yüksek tansiyon,  hasarlı kalp kapağı, akciğer hastalığı, diyabet ve anormal kalp ritimleri olabilmektedir.

Belirtileri arasında nefes darlığı, yorgunluk, alt ekstremitede şişme, öksürük, göğüs ağrısı, ani kilo alımı ve hızlı kalp atışı bulunmaktadır. (9)

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu, günlük yaşam aktivitelerine müdahale eden aşırı ve sürekli endişe etme durumudur. Genellikle kademeli olarak gelişmektedir. Stres, durumun seyrini kötüleştirebilmektedir.

Anksiyete bozukluğu belirtileri arasında aşırı endişe, nefes darlığı, sinirlilik, yorgunluk, uyku bozukluğu, mide bulantısı, kusma ve ishal bulunmaktadır. (10)

Plörezi ya da Plevra (Akciğer Zarı) İltihabı

Plörezi, plevra (akciğer zarı) iltihabıdır. Nedenleri arasında, enfeksiyonlar, kanserler, konjestif kalp yetmezliği, pulmoner emboli, bazı ilaçlar, pnömotoraks ve otoimmün hastalıklar (romatoid artrit, lupus) bulunmaktadır.

Plörezi belirtileri arasında keskin göğüs ağrısı ve nefes almanın kötüleşmesi bulunmaktadır. Diğer belirtiler ise nefes darlığı, öksürük, ateş ve omuz veya bel ağrısı olabilmektedir. (11)

Sarkoidoz

Sarkoidoz, insan vücudunun çeşitli organlarında granülomların veya inflamatuvar hücrelerin kümelenmesi durumudur. Hastalık herhangi bir organı etkileyebilmektedir, ancak çoğunlukla akciğerleri etkilemektedir.

Sarkoidoz hastalığı belirtileri arasında öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, ateş, yorgunluk, kilo kaybı, eklem ağrısı, deri döküntüleri, göğüs ağrısı, nöbetler ve görme kaybı bulunmaktadır. (12)

Tüberküloz

Tüberküloz akciğerleri etkileyen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Nedeni mycobacterium tuberculosis bakterisidir. Bakteriler öksürük ve hapşırma yoluyla yayılmaktadır.

Gizli veya aktif olmayan tüberkülozu bulunan kişiler belirti yaşamamaktadır. Aktif tüberkülozu bulunan bireylerde ateş, yorgunluk, nefes darlığı, kan öksürme, gece terlemesi ve kilo kaybı gibi belirtiler görülebilmektedir. (13)

Nefes Darlığı Belirtileri

Nefes darlığı ya da solunum sıkıntısı yeterince nefes alamama ya da akciğerlerde yeterli hava olmadığı duygusudur. Nefes darlığı nasıl anlaşılır? Nefes darlığı belirtileri şunlardır:

 • Nefes nefese kalma
 • Göğüste sıkışma
 • Hava alamama
 • Derin nefes alamama

Nefes darlığı, akut (ani) veya kronik (uzun süreli) olabilir. Akut nefes darlığı başlangıcı birkaç dakika veya saat içinde başlamaktadır. Ateş, kızarıklık veya öksürük gibi diğer belirtiler de olabilmektedir. Kronik nefes darlığı ise kişiye, odadan odaya yürümek veya oturma pozisyonundan kalkmak gibi günlük görevlerde bile nefes darlığı yaşatabilmektedir. (15)

Nefes darlığı belirtileri fazlası için tıklayınız

Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes darlığı nasıl geçer? Bazen, hafif olarak yaşanan nefes darlığı normal olabilmektedir ve endişe kaynağı değildir. Çok durumda nedeni burundan nefes alamamaktır. Yorucu egzersiz, özellikle sıklıkla egzersiz yapmadığınız da bu duruma başka bir örnektir.

Nefes darlığı yeni ise ya da kötüleşirse, ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Birçok neden tehli değildir ve kolayca tedavi edilebilmektedir. Rahatsız edici nefes darlığı sorunu için bir sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Akciğerlerinizde veya kalbinizde uzun süreli bir sorun yaşıyorsanız, bu soruna yardımcı olması için doktorunuzun talimatlarını takip etmelisiniz. (16)

Nefes Darlığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Başlangıç olarak, aile hekimi daha kolay rahat nefes almanız için size yardımcı olabilmektedir. Ancak, nefes darlığı kalp yetmezliği, astım veya KOAH gibi kronik bir sağlık sorunuyla ilgili ise göğüs hastalıkları uzmanına, onkoloji uzmanına, immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanına ya da kalp hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (17)

Nefes darlığı tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: https://www.acil.net/nefes-darligi-nedenleri/

KOAH hakkında bilinmesi gerekenler

Nefes Darlığı ve KOAH

Sigaranın yaşam kalitesini ne kadar düşürdüğünü bilmeyen yok. Kalp-damar hastalıklarından kansere kadar pek çok hastalığa zemin hazırlayan sigaraya bağımlıysanız hayatınızdan hemen çıkarın.

Zira sigara, kronik obstruktif akciğer hastalığının (KOAH) da en büyük nedenlerinden biri. Sık görülen KOAH, tüm dünyada 600 milyonu aşkın kişide bulunuyor. Yılda yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybediyor.

Türkiye’de de yaklaşık 3-5 milyon kişinin KOAH hastalığı olduğu biliniyor.

KOAH nedir?

Kronik hastalıklar uzun süreli olarak gelişen hastalıklar için kullanılan bir terimdir. Bronşların yapısındaki bozulmadan kaynaklı meydana gelen daralma nedeniyle obstruktif (tıkayıcı) olarak adlandırılmıştır. KOAH süregelen bronş ve hava keseciklerindeki bozulma sonucu hava akımının kısıtlanması ile seyrediyor.

KOAH teşhisi alan kişilerin bir grubuna belirttikleri şikayetler ve akciğerdeki yapısal değişiklikler göz önüne alınarak “kronik bronşit” ve “amfizem” tanısı da koyuluyor. Kronik bronşit; ardışık iki yılda, her yıl üç ayı geçen öksürük ve balgam şikayeti olan kişiler için kullanılıyor.

Amfizem ise akciğerdeki hava keseciklerinin yapısal bozukluğunun sonucunda keseciklerin anormal genişlemesi ve akciğerde hava akımının kısıtlanmasıdır.

KOAH nedenleri

En önemli nedeninin sigara içiciliği olduğu belirtilen KOAH, yaygın bir hastalıktır. KOAH’ın gelişimi içilen sigaranın günlük sayısı ve süresi ile ilişkilidir. KOAH, geçmişte erkeklerde daha sık görülürken, son yıllarda kadınlarda sigara kullanımının artmasıyla daha çok görülür oldu. KOAH hastalığının diğer nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Mesleki toz, duman ve gazların solunması (KOAH riskinin yüksek olduğu meslek alanları arasında maden ve metal işçiliği, ulaşım sektörü, odun ve kağıt imalatı, çimento, tahıl ve tekstil işçiliği yer alıyor)
 • Bazı genetik hastalıklar (alfa 1 antitripsin yetmezliği gibi)
 • Hava kirliliği (Evlerde ısınma ve yemek pişirme amacıyla kullanılan çeşitli bitkisel ve hayvansal kaynaklı yakıtlar, özellikle de kırsal kesimde kullanılan tezek, dış atmosferdeki duman, kül, amonyum sülfat gibi solid partiküller ile sülfür, nitrojenoksit, CO, hidrokarbonlar, fotokimyasal oksidanlar gibi gazlar ve radyoaktivite hava kirliliğinden sorumludur)

KOAH belirtileri

 • Kişiler genellikle öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından şikayetçidir. İlk ortaya çıkan yakınmalar öksürük ve fazla balgam çıkarmak olup kişiler tarafından önemsenmez. Öksürük ve balgam sabah saatlerinde daha fazladır. Bu yakınmalar genellikle sigara öksürüğü olarak nitelendiriliyor ve bu nedenle KOAH tanısı gecikebiliyor.
 • Balgam genellikle beyaz renklidir. Balgam miktarında artış ve renginde koyulaşma mikrobik bir iltihabın habercisi olabiliyor.
 • Nefes darlığı önce hareket kısıtlanmasıyla fark ediliyor ve yıllar içinde ilerliyor. Giyinirken, konuşurken ve hatta istirahat halinde bile nefes darlığı hissedilir hale geliyor. Nefesi verirken ortaya çıkan zorluk nedeniyle akciğerlerde kalan hava miktarı artıyor ve göğüs ön-arka çapı artarak fıçı şeklini almaya başlıyor.
 • Nefes darlığına yorgunluk, halsizlik gibi yakınmalar da ekleniyor. İleri dönemlerde kanın yetersiz oksijenlenmesine bağlı olarak parmak uçları, dil ve dudaklarda, kulak memelerinde mavi-mor renklenmeler olabiliyor. Ağır KOAH vakalarında kandaki karbondioksitin artmasına bağlı uyku eğilimi de artıyor. Özellikle sigara içen kişilerin öksürük, balgam ve eforla nefes darlığı oluyorsa doktora başvurmaları öneriliyor, çünkü KOAH erken dönemde teşhis edilirse ilerlemesi engellenebiliyor.

KOAH hastalığı solunum testi ile teşhis edilebiliyor

KOAH tanısı kişinin öyküsü, muayene bulguları ve solunum fonksiyon testleri ile konuluyor. Akciğer röntgeni, gerektiğinde biyokimya ve kan sayımı gibi testler, atar damarda oksijen ve karbondioksit ölçümü için arter kan gazı çalışılması gerekebiliyor.

Gerekli durumlarda bilgisayarlı tomografi çekilen KOAH hastalığında risk varsa, basit bir solunum fonksiyon testi (nefes ölçüm testi) ile hastalık tanısı kolaylıkla belirlenebiliyor. Özellikle sigara içenlerde kronik öksürük, nefes darlığı ve balgam sorunu olan her kişinin solunum fonksiyon testi, yani spirometri ile değerlendirilmesi erken tanıda büyük önem taşıyor.

Bu test hem KOAH tanısında hem de tedavi ile hastalığın seyrinin takibinde büyük önem taşıyor ve mutlaka uygulanması gerekir.

Solunum testi nasıl uygulanıyor?
Test uygulanacak kişinin kilosu ve boyu ölçülüyor, cinsiyeti ile doğum tarihi not ediliyor. “Spirometre” adı verilen cihaza tek kullanımlık bir ağızlık takılıyor.

Kişinin burnu özel bir mandal ile kapatılıp, ağızlığı ağız içine alıp, dudaklarını sıkıca kapatması isteniyor. Kişi istirahat halindeyken ağızdan 3 kez sakin bir şekilde nefes alıp veriyor. Ardından hızlı, zorlu ve derin bir nefes alarak tüm gücüyle akciğerindeki havayı üflemesi isteniyor.

Bu test ile havayollarında darlık veya kısıtlama olup olmadığı belirleniyor. Ayrıca varsa, havayollarındaki sorunun türü ve derecesi tespit ediliyor. Test üç kez tekrarlanıyor ve en iyi değerler kaydediliyor. Test uyumsuzluğu durumunda kişinin yorulma ihtimali de göz önüne alınarak test maksimum 8 kez tekrarlanıyor.

Son zamanlarda KOAH hastalığı olanların solunum durumunu değerlendirmek ve tedavi sonrası iyileşmeyi tespit etmek için yaşam kalitesi anketleri de yapılıyor.

Evre evre KOAH tedavisi

KOAH tamamen ortadan kaldırılamıyor. Tedavi altına alınmadığında kişinin en basit hareketleri bile yapamaz hale gelmesine ve yatağa bağımlı kalmasına yol açabiliyor.

Bu nedenle kişinin rahat bir soluk alabilmesi için sigarayı hayatından mutlaka çıkarması ve doktor önerilerini harfiyen uygulaması gerekiyor.

Solunum fonksiyon testi sonucuna ve kişinin yakınmalarına göre KOAH; hafif, orta, ağır ve çok ağır olarak 4 ayrı grupta değerlendiriliyor. Evresine göre de uygulanan tedavi ve kullanılan ilaçlar değişiyor.

Hafif KOAH: Hastalığın erken dönemlerinde sigaranın bırakılması ve sadece nefes darlığı olduğunda solunum açıcı sprey kullanması yeterli. Ancak çoğu zaman bu aşamada hastalığın tanısı konulamaz.


Orta ve ağır KOAH:
Bu evrelerdeki kişilerde düzenli ilaç tedavisi uygulanıyor. İlaçlar inhalasyon denilen özel cihazlarla kişiye solunum yoluyla veriliyor.

Bu tür ilaçlar mideye gidip kana karışmıyor, lokal olarak akciğere ulaşıp etkilerini göstermeye başlıyor. Doğrudan akciğere ulaştıkları için de yan etkileri oldukça azdır.

Günümüzde inhalasyon yoluyla kullanılan ilaçların çok daha etkin olması nedeniyle ağızdan tablet veya kapsül şeklinde ilaçlar fazla tercih edilmiyor.

Çok ağır KOAH: Çok ağır evredeki kişiler nefes alma kapasiteleri azalmış olduğundan spreyleri yeterince içlerine çekemiyor. Bu nedenle de bu tür ilaçlardan çok fazla fayda sağlanamıyor.

Ağır KOAH olan kişilere özellikle akut atak sırasında nebülizatör denilen bir cihazla ilaç tedavisi uygulanıyor. Sıvı formunda olan bu ilaçlar, 20 ila 40 dakikalık süre boyunca maske aracılığıyla kişiye veriliyor.

Cihazın bulunması durumunda tedavi evde de gerçekleştirilebiliyor.


KOAH riskiniz var mı?

KOAH hastalığından şüpheleniyorsanız aşağıdaki sorulara cevaplayın:

 • Sigara içiyor musunuz?
 • Öksürüyor musunuz?
 • Balgam çıkarıyor musunuz?
 • Yaşıtlarınızdan daha çabuk yoruluyor musunuz?
 • Nefesiniz daralıyor mu?

Bu sorulara yanıtınız ‘EVET’ ise KOAH hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Video: İnatçı öksürüğe ıhlamur çayı!

İlginizi çekebilir

Kronik öksürük idrar kaçırmayı tetikler mi?

Öksürüğe ne iyi gelir?

Kalbinizi seviyorsanız sigarayı bırakın!

Sigaranın yol açtığı hastalıklar ve ilk belirtileri

Türkiye'de 17 milyon sigara bağımlısı var!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/koah-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Nefes Darlığı Nedir Neden Olur, Nefes Darlığı Belirtileri

Nefes Darlığı ve KOAH

nefes darlığı nedir neden olur, nefes darlığı belirtileri

Gün içerisinde veya bir işle uğraştığınız sıralarda yeterli miktarda nefes alamadığınızı hissettiğiniz zamanlara nefes darlığı denir. Bu zaman aralıklarına aklınıza gelen ilk düşünce nefes darlığı nedir neden oluşur gibi sorulardır.

Nefes alamadığınızı hissettiğiniz aralıklarda mutlak suretle altında yatan bir sorun veya problem bulunmaktadır. İlk olarak akciğer hemen arkasına kalp, sindirim ve bir takım böbrek sorunları bireyin nefes darlığı hissetmesine sebep olabilmektedir.

Nefes darlığı hissi hastanın vücuduna yeterli miktarda oksijen girmemesi durumudur. Bu sebeptendir ki hastalık sonucunda geniş kapsamlı tetkikler yapılmaktadır.

Nefes darlığı nedir, nasıl geçer gibi sorular ise hastalığın teşhisi konduktan sonra cevabı öğrenilmesi gereken sorulardır.

Her bireyin arada sırada nefesi kesilebilmektedir. Dik bir yokuşu çıkarken, hızlı bir şekilde koşarken, ağır bir antrenman yaparken veya vücudun ciğer kapasitesini zorlayacak bir fiziksel aktivitede bulunurken kişinin nefessiz kalması çok normaldir. Nefesin kontrolden çıktığı zamanlarda nefes darlığı yaşanılmaktadır.

Derin nefes alamama, nefesin yeterli miktarda vücuda girmemesi veya zorlanma durumları bu hastalığın tanımlarındandır. Kişi bu durumların içerisine girdiği vakit kendi kendine nefes darlığı neden olur, nasıl geçer gibi çeşitli sorular sorabilmektedir. Durup dururken veya hergün yaşanması bile kişinin korkması için önemli bir etkendir.

Sebebinin bilinmediği bir sebepten ötürü bireyin nefesinde ani kesilmeler yaşanabilmektedir.
Bir takım insanlar bu sorun ile karşılaşmamak için günlük işlerini aksatıp, tembel bir hayatı seçmeyi yeğlemişlerdir. Çok yanlış bir tutum olmakla birlikte birey içinde bir hayli zararlıdır. Bunun yerine günlük işlerinizi yavaş bir şekilde tamamlayıp işlerden kaçmayı engelleyebilirsiniz.

Nefes darlığı neden olur diyen bir kişi için fazla efor sarfettiği zamanları hatırlatabilirsiniz ya da aşırı sıcak havaların vermiş olduğu buhranı. Kısacası belirli sebeplerden ötürü kendini gösterip hiç beklemediğiniz anlarda da kişi için ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bir aylık bir süreç boyunca nefes darlığı çeken bir insanda kronik nefes darlığı sorunu bulunmaktadır.

Bu insanların hayat kalitesi düşüktür, yaptıkları işten keyif almazlar ve bir çok aktiviten kendilerini mahrum bırakırlar.

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı problemi kişide ani bir şekilde görülmektedir. Diğer hastalıklar gibi yavaş yavaş vücutta birikmek yerine bünyeyi bir anda sarsıp ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığı nedenleri çeşitli hastalıklardan ötürü oluşabilmektedir.

Akciğer ve solunum yolları hastalıklarından ötürü astım, zatürre ve koah hastalığı nefes darlığı sorununa yol açabilmektedir. Hemen arkasına kalp hastalıklarından kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp ritmi de nefes darlığına sebep olmaktadır. Bir diğer nefes darlığı nedeni de panik atak ve kaygıdır.

Bu durumlar içerisinde bulunan kişiler hızlı ve derin bir şekilde nefes alma ihtiyacı isterler. Bunun temel sebebide adrenalindir. Nefesi yoğunlaştırmak ve yavaşlatmak için çeşitli egzersizler olsa da anlık nefes kesilmeleri oluşabilmektedir.

Nefes darlığı nedenleri arasında bulunan diğer hastalıklarda; amfizem, anemi, akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri, akciğer sönmesi, aritmiler, astım, boğulma, hipotansiyon, gırtlak kapağı enfeksiyonu, bir takım sendromlar, kalp krizi, kalp yetmezliği, karbon monoksit zehirlenmesi, koah, kırık kaburga, kas hastalığı, obezite, panik atak, tüberküloz, krup hastalığı, solunum yolu tıkanıklığı, kan pompalama sorunu ve zatürredir.

Nefes darlığı bir çok insanın yanlış bildiği bir hastalık olup çeşitli belirtiler ile görülmektedir. Bireyin ağır bir spor yapması, ciğerlerini zorlaması veya yorucu tempoda iş görmesinin sonucunda nefes almakta zorlanması normal bir durumdur.

Bir çok insan bu aktivitelerden sonra nefes darlığı problemi çekmektedir ve bir takım hastalığı olduğunu düşünmektedir. Nefes darlığı belirtisi böyle bir şey olmayıp bireyin dinlenme halinde akciğerlerinin zorlanması, yeterli nefes alaması ile kendini göstermektedir.

Nefes darlığı göreceli bir kavramdır. Bazı insanlarda psikolojik sebeplerden ötürü oluşup hareket etmese dahi nefesi kesildiğini zanneder. Nefes darlığı belirtileri herhangi bir sağlık sorunu bulunmasa dahi oluşabilmektedir.

Tamamen psikolojik çöküntülerin yol açtığı bir hastalık olup tekrardan kişinin yenebileceği bir olaydır.

Psikolojik Nefes Darlığı

Gençler üzerinde sık bir şekilde gözlenen psikolojik nefes darlığı, diğer bir adı ile hava açıklığı son zamanlarda bir çok insanın başına gelmektedir. Herhangi sebepten ötürü oluşan bu hastalık kişinin rahat bir şekilde nefes almasını engelleyip, daha kalitesiz bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

nefes darlığı belirtileri

Normal nefes alma durumu bir refleks hali olup durduralamayan bir özelliktir. Siz farkında olmadan vücudunuz kendi kendine bu işlemi sürdürür. Bilinçsiz bir şekilde yaptığınız bu işlem bazı insanlarda devre dışı kalmaktadır. Nefes aldığınız sırada karnınız yerine göğsünüz şişmeye başlar.

Bu durum bir süre sonra göğüs ve sırt bölgesinde ağrılara neden olur. Bu işlem sürdükte kişide kaygılar ve endişeler devam eder. Bu hastalığa sahip olan kişiler doğru bir şekilde nefes alamazlar.

Beden içerisinde ise zamanla bir takım ruhsal hastalıklar ortaya çıkıp rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Nefes darlığı hastalığının tedavisi evde bir kaç btikisel ürün ile geçebildiği gibi tıbbi yolla da iyileştirilebilmektedir. Bu aşamada kişi vücudunu iyi tanımalı ve erken teşhis gibi önemli bir faktörü atlamamalıdır.

Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemi için uygulanan ilk tarif; iki su bardağı kadar kaynamış su, üç su bardağı kadar kurutulmuş nanedir. Kaynar suyun içerisine atılan nane parçalarını demlenmek üzere bir köşede bırakarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Diğer bir bitkisel tarif yöntemide; bir parça taze nane, bir şeker kaşığı kadar kuru nane ve üç yemek kaşığı kadar süzme baldır. İşlem için süzme balı ince bir bez parçası üzerine sürüp üstüne kuru nane ve taze naneyi serpiştiririz.

Ballı olan kısmı göğüs bölgesine yapıştırıp akşam o bez ile uyunması önerilmektedir. Nefes darlığı için önerilen diğer bitkiler ise; boru çiçeği, gelincik, günlük ağacı, mahlep, meyankökü ve okaliptüsdür.

Источник: http://saglikloji.com/nefes-darligi-nedir-neden-olur-nefes-darligi-belirtileri/

Nefes Darlığı : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Nefes Darlığı ve KOAH

Nefes darlığı, nefes alıp vermede solunum zorluğu çekme sorunudur. Bu sorun yavaş yavaş gelişebildiği gibi, aniden de başlayabilir. Sanki yeterince hava alamıyormuş gibi hissetmeye sebep olabilir.

Egzersiz sonrasında yaşanan yorgunluk gibi hafif solunum sorunları bu kategoriye dahil edilemez. Çeşitli koşullar yüzünden ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları stres ve kaygıdır.

Şayet çok sık olarak nefesinizde daralma veya ani, yoğun ataklar meydana geliyorsa, tıbbi bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü bu durum, ciddi bir sağlık probleminin işareti olabilir.

Nefes darlığı ve öksürük birbirleriyle ilişkili iki sağlık problemidir.

Nefes daralması yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğunun öksürük problemi de yaşamasının sebebi daralan hava kanallarından geçen havanın gıdaklama etkisinin olmasıdır.

Böyle bir durumda asıl önemli olan nefes darlığının sebebini saptamaktır. Sebebin çözüme kavuşturulması halinde doğal olarak öksürük de ortadan kalkmış olur.

1. Akciğer ile ilgili rahatsızlıklar

Ansızın ortaya çıkan nefes darlığı, çoğu hastalığın habercisi olabilir. En yaygın sebebi bronşların daralmasıyla ortaya çıkan astım hastalığıdır.

Bazen kendi kendine, bazen de soğuk, egzersiz, alerji ve grip gibi bir uyarana bağlı olarak gelişen, hava yollarındaki spazmlar ile sonuçlanan bir sorundur. Akciğerlerde ıslık sesi ve hışıltı benzeri sesler duyulabilir.

Yeterince nefes alamama, göğüste tıkanıklık hissiyatı olarak da ifade edilen bu sorun, doktorun akciğer seslerini dinlemesiyle büyük ölçüde anlaşılan bir durumdur.

Astımın yanı sıra zatürre, kronik bronşit, KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalığı) gibi akciğer hastalıkları da nefeste daralmaya neden olabilir. Ayrıca akciğer arterlerinde kan pıhtılarının birikmesi, ağız, burun ya da boğazdaki hava geçişlerinde tıkanma olması, hava yollarına sıkışan bir nesne sonucunda boğulmak gibi durumlar da nefes darlığına sebebiyet verebilir.

Daha çok göğüs ağrılarının ön plana çıktığı kalp krizi rahatsızlığında, nefeste daralma da görülebilir. Omuza ve kola yayılan göğüs ağrısına nefes daralmasına eşlik edebilir.

Nadir olarak görülse de ağrısız, yalnızca nefeste daralma ile kendisini gösteren kalp krizleri de vardır.

Kalp krizinin yanı sıra kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, anjin, doğumdan gelen bazı kalp kusurları da kalp ile ilgili nedenlerden sayılabilir.

3. Diğer nedenler

Kalp ve akciğer rahatsızlıklarının yanı sıra; obezite (aşırı kilo), anemi, anksiyete (kaygı bozukluğu), panik atak, sigara, reflü, küf ya da polen gibi maddelere karşı alerjiler, çevredeki tozlar, göğüs duvarının sıkışması ve havada daha az oksijen olan yüksek rakımlara tırmanılması diğer nedenler arasında yer alır.

1. Pursed-lip solunum

Bu nefes alma yöntemi, nefes hızınızı hızla yavaşlatır ve normal nefes alıp vermenize yardımcı olur. Ayrıca pursed-lip soluma yöntemi, stres ve anksiyete sorunlarının giderilmesinde de yardımcı olur. Bu tekniğin aşamaları şu şekildedir;

 • Öncelikle rahat bir şekilde oturup, boyun ve omuz kaslarınızı gevşetin.
 • Dudaklarınızı, birbirine yapışacak biçimde sıkıca kapatın.
 • Birkaç saniye sadece burnunuzdan nefes almayı deneyin. 4’e kadar sayın ve büzdüğünüz dudaklarınızın arasından yavaş bir şekilde nefesinizi verin.
 • Bu şekilde nefes alıp vermeye 10 dakika devam edin. Sorun meydana geldiğinde, bu tekniği uygulayarak rahatlamanız mümkündür. Sizi birkaç dakika içerisinde daha iyi hissettirir.

2. Diyaframdan nefes almak

Karın boşluğundan veya derin nefes alma olarak da bilinen diyaframdan nefes almak, nefes daralmasını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Diyaframdan nefes alınması, özellikle KOAH hastalığına bağlı gelişen nefeste daralmanın hafiflemesine yardımcı olur. Bu yöntemin aşamaları şu şekildedir;

 • Sırt üstü uzanıp, ellerinizi karnınızın üstüne koyun.
 • Burnunuzdan derin bir şekilde nefes alın. Karnınızı genişletip sonrasında ciğerlerinizi hava ile doldurun. Birkaç saniye nefesinizi tutmalısınız.
 • Ağzınızdan yavaşça nefes verin ve akciğerlerinizi boşaltın.
 • Bu işlemi 5-10 dakika süreyle günde 2-3 kez olacak şekilde tekrarlayın.

3. Buhar solumak

Nefesinizin daralmasının nedeni bir solunum problemi ise, buhar soluma tekniği iyi bir tercih olabilir. Bu teknik, burun kanallarında oluşan tıkanıklığı dağıtır.

Ayrıca, buhardan gelen nem ve ısı, mukus yapısının kolay bir şekilde çözülmesine yardımcı olur. Bu işlem için bir kaba kaynamış suyu koyun. Bu suyun içerisine bir miktar okaliptüs veya nane esansından ekleyin.

Kaseyi yüzünüze yaklaştırıp başınızın üstüne havlu örtün. Buharı içinize çekip birkaç dakika derin derin nefes alın.

Nefes Darlığına İyi Gelen Şeyler

 • Balgamı artıran süt ürünleri, şeker, tuz, yağlı, kızarmış besinler tüketilmemelidir.
 • Baharatlı yiyecekler, sarımsak, biber, zencefil, narenciye beslenme düzeninde olmalıdır.
 • Sıvı tüketimi artırılmalıdır. Bitkisel çaylar içilebilir. Özellikle zencefil, nane, biberiye, ginseng çayı tüketilebilir.

  Çaylara biraz bal eklemesi de yapılabilir.

 • Günde 10-15 dakika, düzenli egzersiz ve yoga yapılmalıdır.
 • Sigara ve alkol kesinlikle içilmemelidir.
 • Düzenli uyku ve dengeli beslenme üzerine kurulu bir hayat tarzına sahip olunmalıdır.
 • Soğanı pişmiş veya çiğ olarak tüketebilirsiniz.

 • Göğüs tıkanıklık için tavuk çorbası içilebilir. Sıcak tavuk çorbası, akciğeri iltihabını azaltır.
 • Nefes darlığı bitkisel tedavisi için balı limonla karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Astım ve öksürük krizi yüzünden oluşan durumlarda, acıyı hafifletmek amacıyla koyu kahve de içebilirsiniz.

  Kafeinsiz kahveler önerilir.

Nefes Darlığına Evde Ne Yapılır?

 • 4-5 adet havucu rendeleyip sıkarak suyu çıkartın. İçerisine yarım bardak kaynamış süt ve 1 çay kaşığı bal ekleyip günde 3 kez için. Bu karışım rahatsızlığa çok iyi gelir.
 • Her sabah taze nane çayından yapıp için veya taze olarak çiğneyin. Nanenin yanı sıra; 1 çay kaşığı hardal tohumunu da kaynatarak çay olarak tüketebilirsiniz.
 • Sıcak su, göğüs ve boğazları yumuşatarak balgamı çözer. Ayrıca günde birkaç kere tuzlu suyla gargara da yapabilirsiniz.
 • Özellikle de kışın, kuru havayı yumuşatmak amacıyla nemlendirici kullanın.

Источник: https://sebboy.com/nefes-darligi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.