Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

NEFES DARLIĞI NEDEN OLUR?

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Bu yazımızda sizlere nefes darlığı hakkında bilgiler vereceğiz. Birçok kişide görülmekte olan nefes darlığı nedenleri hakkında bilgi sahibi olarak, tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Nefes darlığı, kişinin güçlükle nefes alıp vermesi durumudur. Nefes darlığı diğer bir adıyla dispne olarak bilinmektedir.

Nefes darlığı farklı farklı insanlar tarafından deneyimli olması muhtemel olmakla birlikte, çoğu zaman boğulma göğüs ya da duyguların yoğun yaşanması sonucu bir sıkılaştırma olarak nitelendirilmektedir. Nedenine bağlı olarak, nefes darlığı sorununuz bir kere olabileceği gibi, tekrarlanarak kronik bir duruma da dönüşebilmektedir.

Çok yorucu egzersiz, aşırı sıcaklık, masif obezite ve yüksek irtifa sağlıklı bir kişide nefes darlığı neden olabilir. Bu örneklerin dışında, nefes darlığı muhtemel tıbbi bir sorunun işaretidir. Nefes darlığı açıklanamayan bir nedenden dolayı, aniden ve şiddetli bir biçimde gelirse, vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Ani başlayan nefes darlığı, kalp sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Eğer nefes darlığınız anksiyete sonucu ise, ev ziyareti yerine ameliyat için gelmek istenebilir. Eğer, uzun süreli nefes darlığı sorununuz var ise bu durumu asla göz ardı etmeyiniz.

Aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

 • Ayaklarınızda ve ayak bileklerinde şişme
 • Yüksek ateş, titreme ve öksürük
 • Dudağınız ya da parmaklarınız maviye dönerse
 • Hırıltı
 • Stridor – tiz bir ses
 • Nefes almadan öncesinde varolan darlığı kötüleşmesi söz konusu ise.

Uzun vadeli bir durumda nefes darlığı obezite , astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır bu yüzden doktorunuza görüşmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda doktorunuz sizlere aşağıdaki soruları yöneltecektir;

 • Nefes darlığı aniden ya da yavaş mı başladı?
 • Egzersiz gibi bunu tetikleyecek aktivitelerde bulundunuz mu?
 • Ne kadar kötü?
 • Nefes alışverişinde ağrı var mıdır?
 • Bir öksürük var mı?
 • Belirli pozisyonları daha kötü oluyor mu? örneğin, yattığınız zaman?

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Ama bu nedenler ani başlayan nefes darlığı ve uzun vadeli nefes darlığı nedenleri olarak 2 başlık altında toplanmaktadır. Ani başlayan nefes darlığı nedenleri;

1.Akciğer ve Hava Yollarındaki Sorunlar

Ani nefes darlığı astım krizi olabilir. Bu hava yolları daralmış demektir. Hırıltı ve öksürük oluşumu ise mukus üretiminin fazla olmasından kaynaklı olmaktadır. Ve bu kapsamda daralmış olan hava yollarından nefes alışverişi daha zor olacaktır.

Doktorunuz bu gibi durumlarda sizlere bir astım cihazı kullanmanızı önerebilmektedir. Bu akciğerlerinize daha fazla ilaç gitmesine yardımcı olarak, sizlerin bu konuda daha rahat nefes almanıza olanak sağlamaktadır.

 Pnömoni (akciğer iltihabı) de nefes darlığı ve öksürüklere neden olabilir. Eğer bir enfeksiyon sebebiyle oluşuyor ise, antibiyotikler yardımı ile bu durumda kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Eğer KOAH varsa, bu sizin nefes durumunuz aniden kötüleştirmektedir.

2.Kalp Sorunu

Nefes darlığı, “sessiz” bir kalp krizinin en önemli belirtisi olmaktadır. Bunun yanı sıra göğüs ağrısı da mevcut olmaktadır. Bu durumda nefes darlığı kalp krizine neden olmaktadır. Kalp yetmezliği de yine nefes darlığına neden olmaktadır.

 Bu hayatı tehdit eden bir durumdur ve genellikle kalp kasının çok zayıf ya da iş için sert bir hal alması nedeniyle vücudun yeterince kan pompalama sorununa sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Bu da sizlerin nefes darlığı yaşamanıza neden olur ve karaciğerlerde su birikmesine yol açar.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç ya da cerrahi müdahale ile kalp daha iyi pompalamaya başlayacak ve bunun sonucunda ise sizlerde daha kolay nefes almaya başlayacaksınızdır. Nefes darlığı aynı zamanda kalp atışı ritmi, atriyal fibrilasyon (düzensiz ve hızlı kalp hızı) veya supraventriküler (düzenli ve hızlı kalp atışı) taşikardi gibi sorunlarla da ilgilidir.

3.Panik Atak ya da Anksiyete

Panik atak ya da anksiyete, hızlı veya derin nefes almanın nedeni olabilir. Aynı zamanda nefes darlığı olarak da bilinir. Bir kağıt torba ile bu durumda nefes alışverişlerinizi kontrol edebilirsiniz.

4.Diğer Nedenler

Nefes darlığı kapsamında, oluşan diğer nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi)
 • Pnömotoraks – Hava akciğerlere etrafında sıkışabilir ve akciğer yüzeyinde küçük bir yırtılmaya neden olarak  akciğerinizin kısmi çöküşünü hazırlamaktadır.
 • Pulmoner emboli  – akciğer kan damarlarının bir tıkanıklık
 • İdiyopatik pulmoner fibrozis  –
 • Plevral – akciğere sıvı birikmesi
 • Diyabetik ketoasidoz – asitleri kanda ve idrarda kurmak, diyabetin bir komplikasyonudur.

Uzun Vadeli Nefes Darlığı Nedenleri

Uzun vadeli nefes darlığı genellikle aşağıdaki durumlardan dolayı oluşmaktadır;

 • Obezite ya da yetersiz olması
 • Kötü kontrollü astım
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) – genellikle uzun yıllar boyunca kullanılmış olan sigaradan kaynaklanan akciğerlere kalıcı hasarlardır
 • Anemi – (oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin bir kısmı), kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliğinden kaynaklanan kandaki oksijenin düşük bir seviyede olması
 • Kalp yetmezliği – kalp kası çok zayıf ya da düzgün çalışmaması sonucunda sert hale gelmiştir. Çünkü genellikle kalbiniz vücudunuzun etrafında yeterli kan pompalamaya çalışmaktadır.
 • Kalp hızı veya ritimde oluşan bir sorun atriyal fibrilasyon (düzensiz ve hızlı kalp hızı) veya supraventriküler taşikardi (düzenli ve hızlı nabız) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzun vadeli nefes darlığının diğer nedenleri ise şunlardır;

 • Bronşektazi – solunum yolları anormal genişlemiş olan ve inatçı balgamlı öksürük akciğer koşulu
 • Pulmoner emboli – akciğerde bir kan damarında tekrarlayan tıkanma
 • Akciğer kanseri – akciğerin kısmi çökmesi
 • Plevral – akciğerde sıvı birikimi
 • Vücudun geri kalanına kan akışını kısıtlayan, ana kalp kapak daralması
 • Sık panik atakları ile sizlerde hyperventilate de neden olablmektedir. (hızlı veya derin nefes almaya çalışın.)

Nefes Darlığı Tanısı ve Testleri

Sorunun ciddiyetini belirlemenize yardımcı olmak için, doktorlar parmak (pulse oksimetre) üzerine yerleştirilmiş bir sensör ile kandaki oksijen düzeylerini ölçecektir. Kişi açıkça astım ya da kalp yetmezliği gibi zaten tanısı kolay konulan bir sağlık sorunu ile karşı karşıya ise, bunun için bir  göğüs röntgeni çekilecektir.

Akciğer grafisinde çökmüş bir akciğer pnömonisi, diğer pek çok akciğer ve kalp anormalliklerinin kanıt gösterebilmektedir. Çoğu yetişkin için, elektrokardiyografi (EKG) kalbe yetersiz kan akımı kontrol etmek için yapılmaktadır.

Diğer testler ise, yukarıdaki testlerin sonuçlarına göre yapılmaktadır. pulmoner emboli orta veya yüksek risk altındaki kişilerin, özel görüntüleme testleri olan ventilasyon / perfüzyon taraması yapılır.

Pulmoner emboli riski düşük insanlar için, bir Dimer testi yapılabilir. Bu kan testi tanımlamak veya bir kan pıhtısı ekarte etmeye yardımcı olur.

Diğer testler teşhis ve ayrıca anemi, kalp problemleri ve bazı özel akciğer sorunları değerlendirmek için gerekli olabilmektedir.

Nefes Darlığı Tedavisi Nasıl Olur?

Nefes darlığı tedavisi nedene yöneliktir.

 Düşük kan oksijen seviyesinde olan insanlar plastik burun prongları veya yüz üzerine giyilen plastik maskeleri kullanarak oksijen desteği almaktadırlar.

Ağır vakalarda, özellikle insanların derin nefes ya da yeterince hızlı nefes alma sorunlar var ise, nefes borusuna sokulan bir solunum tüpü kullanarak mekanik ventilasyon yardımcı olabilmektedir.

Morfin, anksiyete ve kalp krizi, pulmoner emboli ve ölümcül hastalık gibi çeşitli bozukluğu olan kişilerde nefes darlığı rahatsızlığı azaltmak için verilebilmektedir.

Özbakım

Nefes darlığının daha kötüye gitmesini engellemek ve kronikleşmesini önlemek için sizlerinde yapması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Sigarayı bırakın. Sigarayı bırakmanın faydaları sizleri olumlu anlamda etkileyecektir. Eğer sigara tüketmezseniz, kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve kanser riskleri düşmeye başlar.
 • Kirleticilere maruz kalmaktan kaçının, mümkün olduğunca alerjenler ve çevresel toksinleri teneffüs etmekten kaçının.
 • Kilo verin. Eğer aşırı kilolu iseniz.
 • Kendinize iyi bakın. Eğer altta yatan bir sağlık sorununuz varsa, bunun için gereken önlemleri alın.
 • Belirtiler kötü olursa ne olacağı konusunda doktorunuzla tartışın.
 • Yüksekliklerden kaçının.
 • Eğer ek oksijene itimat ederseniz ekipmanlarınızın yeterli ve düzgün çalıştığından olduğundan emin olun.

Источник: https://evdesifa.com/nefes-darligi-neden-olur/

Nefes Darlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Nefes darlığı ortaya çıkış hızına ve şekline bağlı olarak akut, kronik ve subakut şeklinde ayrılabilir. Bir de bunlara ek olarak psikolojik nefes darlığından söz edilebilir.

Psikolojik nefes darlığı genellikle gençler arasında sık görülür. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler asla tam anlamıyla rahat nefes alıp veremezler ve göğüslerinde sürekli bir baskı olduğundan şikayet ederler.

Bu durum ruhsal problemlerden kaynaklanmaktadır.

Nefes Darlığı Nedir?

Tıp dilinde “dispne”olarak tabir edilen nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması şeklinde ortaya çıkar, kişi sanki tam nefes alamıyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Kişi nefes darlığını yürüme ya da merdiven çıkma gibi durumlarda zorlanma, hava alma isteği artması veya geçmişe göre daha fazla güç harcama, yeterince hava alamama şeklinde tanımlar.

Nefes darlığı, daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini için mutlaka bir sağlık kuruluşuna, hekime görünmesi gerekir.

1.

Astım
Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu süren ataklar ile hastanın yaşam kalitesini düşüren astım, dünyada 300 milyon insanı etkisi altına almıştır. Astım ataklarını en aza indirebilmek için öncelikle bu hastalığı tetikleyen etmenlerden kurtulmak gerekir. Astımın en yaygın belirtilerinin başında ise nefes darlığı ve öksürük gelir.

2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
KOAH, istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer alıyor. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilir ve tedavi edilir.

Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlarına ulaşmasının başlıca sebebi sigaradır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinde yaşanan gecikmeler de ölüm oranlarını artırmaktadır. İnsanlar nefes darlığı ya da öksürüğü ciddiye almadan yaşamlarına devam ederler.

Ancak bir zaman sonra KOAH fazlasıyla ilerlemiş olur ve tedavi edilemez bir hal alır.

3. Zatürre
Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Zatürre ilk olarak öksürükle birlikte kendini gösterir.

Diğer belirtileri ise kirli ve iltihaplı balgam, halsizlik, iştahsızlık, ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir.

Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp yetmezliği
Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır. Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır.

Diğer belirtileri ise öksürük, iştahsızlık, yorgunluk, ödem, çarpıntı, kilo alımı ve geceleri sık idrara çıkmadır.

5. Obezite
Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

Genellikle fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, dengesiz beslenme ve spor yapmadan hareketsiz bir yaşam sürmek giderek kilo artışına sebep olurken hayati organları da tehye sokmaktadır. Kilolu bir anne babanın çocuğu genetik olarak %80 oranında obezite riski taşımaktadır.

Obezitenin diğer belirtileri; aşırı terleme, eklemlerde ve sırtta ağrı, uyku apnesi, horlama ve gün içinde yorgun ve uykulu olmadır.

6. Anemi
Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır. Kan 4 farklı bileşenden oluşur. Bunlar; akyuvarlar, alyuvarlar, proteinler ve trombositlerdir.

Bu bileşenler azalırsa anemi belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir.

Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

 • Fiziksel bir aktivite gerçekleştirmeden, normal zamanda nefes darlığı hissetmek
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Öksürük krizleri
 • Hırıltı ve ıslık sesi şeklinde solunum
 • Vücudun çok çabuk ödem toplaması, ayak ve ayak bileklerinde şişme
 • Baş ağrısı
 • Yatarken rahatsızlık hissi yaşamakYukarıdakiler nefes darlığının yaygın olan belirtileri arasındadır. Ancak bazı belirtiler oldukça ciddi hastalıkların habercisi olabilir ve acilen hekime başvurmak gerekir. Nefes darlığında acil durumlar ise aşağıdaki gibidir:
 • Bilinç azalması
 • Dinlenme esnasında bile nefes darlığı yaşanması
 • Kilo kaybı
 • Gece terlemeleri
 • Ajitasyon ve karışıklık
 • Kalp atışının hızlanmasıBu gibi durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

Derin nefes alma teknikleri
Nefes darlığına evde ne yapılır sorusuna verilebilecek en faydalı yanıt nefes egzersizleridir. Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin. Nefesinizi birkaç saniye tutun. Sonra havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edebilirsiniz.

Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük dudak solunumu
Solunum egzersizlerinin en faydalı olanlarından birisi de büzük dudak egzersizidir. Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır.

Bu tekniği uygulamak için rahat bir pozisyon alarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken de dudaklarınızı büzerek tıpkı yanan bir mumun ateşini söndürmeden üfler gibi nefesinizi yavaşça verin.

Bu egzersiz düzenli yapıldığında nefes darlığı şikayetlerinde ciddi anlamda azalma görülür.

3. Bitkisel yöntemler
Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemleri ile azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Ancak tabii ki nefes darlığının altında yatan sebep mutlaka teşhis edilmeli ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Nefes darlığına iyi gelen doğal kaynakların başında ise keçiboynuzu gelir.

Keçiboynuzu kürü: 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkayın. Sonra küçük parçalara bölerek yarım litre kaynayan suya atın. 7-8 dakika kadar kaynatın ve suyunu süzüp bir kavanoza koyun. Keçiboynuzunu buzdolabında saklamalı ve 3 gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Bu kürü 20 gün boyunca ara vermeden uygulayın.

Sarımsak: Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin. Nefes darlığı şikayetleriniz hafifleyene kadar bu kürü tüketmeye devam edebilirsiniz.

Dededen kalma yöntemlerle yapıyorlar! 37 derece sıcakta…Nasır Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Miyop ve hipermetrop neden olur?

Источник: https://www.mynet.com/nefes-darligi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221815-mykadin

Nefes Darlığı Nedenleri ve Hastalığı Tetikleyici Faktörler

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Sağlıklı bir yetişkin dakikada ortalama 20 defa nefes alıp verir. Ortalama değerlerin üstünde kalan aşırı hızlı soluma hiperventilasyon, altında kalan nefes darlığı ise dispne olarak adlandırılır.

Nefes Darlığı Neden Olur? 

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı, oksijen açlığı olarak da tanımlanan ve vücuda yeterli oksijen taşınamadığında görülen rahatsız edici solunum yetersizliğidir. Nefes darlığının nedenleri nelerdir, sorusunun cevabı uykuda olmanıza, oturuş pozisyonunuza, ağır fiziksel aktiviteler yapıp yapmadığınıza göre değişebilir. 

Bu açıdan nefes darlığı nedenleri farklı kategorilerde değerlendirilir.

Örneğin: yürürken, merdiven çıkarken, konuşurken ya da egzersizle birlikte ortaya çıkan oksijen açlığı Efor Dispnesi;  otururken, sırt üstü uzanıp dinlenirken, herhangi bir fiziksel yorgunluğa bağlı olmadan ortaya çıkan oksijen açlığı Ortopne; Gece uykuda görülen ise Paroksismal Gece Dispnesi olarak adlandırılır. Her birinin altında yatan nefes darlığı nedenleri farklı değerlendirilir. İçinde bulunulan ortam, hastalık geçmişi, ilaç kullanımı, göğüs bölgesine alınan darbe, kalp ve akciğer hastalıkları ile üst solunum yolu enfeksiyonları nefes darlığı sebebi olabilir. 1 aydan uzun süren dispne sıklıkla altta yatan başka bir hastalığın belirtisidir. Akut gelişen dispne ile birlikte oksijen yetersizliğine bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, kramp ya da baygınlık görülebilir. 

Dispneyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dispneyi etkileyen birden fazla fizyolojik, psikolojik, sosyal ve çevresel faktör bulunmaktadır. Bu faktörler geçici, kronik, aralıklı, episodik ve durumsal olabilir. Bu durumlardan bazıları; 

 Faktörler  Dispneyi Tetikleyen Bazı Örnek Durumlar
FizyolojikGebelik, Enfeksiyonel-sistemik ve alerjik hastalıklar, Akşam yatmadan hemen önce yenilen ağır yemekler, B12- Demir gibi vitaminlerin eksikliği, Ağır ve yorucu egzersizler, Yorgunluk, Obezite, Yaş faktörü, uzun süreli ilaç kullanımı…
PsikolojikAkut Stres, Panik atak, Kapalı alan korkusu, Endişe, Anksiyete bozukluğu, Duygu durum bozuklukları…
ÇevreselHava kirliliği, Havasız bir ortamda uzun zaman geçirmek,  Çok soğuk ya da çok sıcak hava, Sigara dumanı, Toz, Kimyasal maruziyet, temizlik ürünleri, Alerjenler, Oksijen seviyesinin düşük olduğu yüksek rakımlı dağ tırmanışları, Katkı maddesi içeren Fast food türü gıdalar, Oturulan ya da yatılan odada eşya kurutmak, nem..

 Geçici yani akut dispne sıklıkla çevresel faktörler ile meydana gelirken; kronik yani dört haftadan uzun süre devam eden dispne fizyolojik bir rahatsızlıkla, episodik ve aralıklı dispne ise psikolojik faktörler ile bağlantılıdır.

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar Hangileridir?

Dispne sıklıkla tek başına bir hastalık değildir, çoğunlukla kalp, damar ve akciğerlerdeki metobolik hastalıklar ile birlikte görünür. Acil servis vakalarının % 60’ında dispne şikayeti bulunmaktadır.

Astım, konjestif kalp yetmezliği, miyokardiyal iskemi, KOAH, interstisyel akciğer hastalığı, pnömoni ve psikojenik hastalıklar tüm nefes darlığı vakalarının yaklaşık yüzde 85’ini oluşturur. 65 yaş üstü hastaların % 80’inde pnömoninin ana semptomudur

Aralıklı semptomları olan hastalarda reflü veya nükseden pulmoner emboli görülme olasılığı vardır. Aort kapak stenozu ve mitral yetmezlik, dispneye neden olan en yaygın kalp hastalıklarıdır.

 Dispneye Neden Olan Hastalıklar
Akciğer kökenli hastalıklarAstım, Bronşit, Amfizem, Kronik pnömoni, Pasif tıkanıklık, Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), İnterstisyel akciğer hastalığı, İntrabronşiyal neoplazi, Obezite, Pnömotoraks, Pulmoner emboli, İdiyopatik pulmoner hipertansiyon, Asbestozis, Akciğer tümörü, Küçük hücreli akciğer kanseri, Zatürre
Kalp problemlerine bağlı hastalıklarKalp ritim bozuklukları, Mitral kapak yetmezliği, İdiyopatik pulmoner hipertansiyon, Supraventriküler taşikardi, Hasta sinüs sendromu, Aort stenozu, Aortik yetersizlik, Konjestif kalp yetmezliği, Kardiyomiyopati, Koroner iskemi, Ventriküler septal kusur, Kalp Krizi
Mide-bağırsak bozuklukları Gastroözofageal reflü hastalığı, Bağırsak tıkanıklıkları, İrritabıl Bağırsak Sendromu, Gastrit
Nöromusküler kaynaklı hastalıklar Kas distrofileri, Sinir felci, Çocuk felci, Amyotrofik lateral skleroz (ALS)
Alerjenler Anaflaktik şok, Alerjik rinit, Ürtiker
Viral ve bakteriyel enfeksiyonlarÜst solunum yolu enfeksiyonu, Şiddetli akut solunum yolu sendromu(SARS), Boğmaca, Tetanoz 
DiğerUzun süreli ilaç kullanımı, Radyasyon terapisi, Zehirlenmeler, Hemoliz, Diyabet,Şişmanlık, İlerlemiş yaş, Yabancı cisim yutulması

Dispneye neden olan hastalığın teşhisi sürecinde dispne ile birlikte karın ağrısı, nefes alırken görülen göğüs ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, göğüste sıkışma, karın şişliği, sol kola yayılan göğüs ağrısı, damarlarda daralma, solunum yolu daralması, cilt renginde değişiklik gibi ayırt edici tanı belirtilerinin varlığı aranır. Hastada bilinç kaybı ,konuşmada azalma, konuşamama gibi belirtiler görülmesi acil müdahale nedenir. Acilmüdahalenin ardından değerleri stabilleşmeyen hastalar yoğun bakım ünitesine alınırlar.

Tanı sırasında hastanın kalp atış hızı, kan basıncı, kanın oksijen doymuşluğu ölçülür. Nabız oksimetresi, tam kan sayımı, temel metabolik panel, göğüs radyografisi, elektrokardiyografi gibi testlerden biri ya da bir kaçı istenebilir.

Tedavi yöntemleri tahlil sonuçlarına bağlı olarak ayakta tedavi, ilaçla tedavi, enjeksiyonlar, radyoterapi, kemoterapi, cerrahi müdahale gibi farklı tedavi yöntemlerinden biri ya da birkaçını içerebilir.

Dispne ile Yaşamak

Dispne ile Yaşamak

Hayat tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle nefes darlığı ataklarınızı azaltabilirsiniz. Öncelikle doktorunuz ile iletişim halinde olun. Alerji testi yaptırın. İlaçlarınızı düzenli kullanmaya özen gösterin. Doktor kontrollerinizi aksatmayın.

Hafif egzersiz ve yürüyüşler akciğerlerinizi güçlendirmeye yardım olur. Doktorunuza hangi faaliyetlerin sizin için uygun olduğunu sorun. Sigara kullanımı kalp, akciğer ve solunum yolları tahribatına neden olan en yaygın sebeplerden biridir. Eğer içiyorsanız, bırakın.

Uyumadan en az 4 saat önce yemek yemeyi bırakın. Papatya çayı, melisa çayı, adaçayı, kuşburnu, ıhlamur gibi bitki çayları rahatlamanıza yardımcı olur. Kafein ve tein ataklara neden olabilir. Kahve ve siyah çayı azaltın.

Bitki çaylarını kullanmadan önce ilaçlarınızla etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için doktorunuza danışın. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/nefes-darligi-neden-olur.html

Nefes Darlığı Nedir Neden Olur, Nefes Darlığı Belirtileri

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

nefes darlığı nedir neden olur, nefes darlığı belirtileri

Gün içerisinde veya bir işle uğraştığınız sıralarda yeterli miktarda nefes alamadığınızı hissettiğiniz zamanlara nefes darlığı denir. Bu zaman aralıklarına aklınıza gelen ilk düşünce nefes darlığı nedir neden oluşur gibi sorulardır.

Nefes alamadığınızı hissettiğiniz aralıklarda mutlak suretle altında yatan bir sorun veya problem bulunmaktadır. İlk olarak akciğer hemen arkasına kalp, sindirim ve bir takım böbrek sorunları bireyin nefes darlığı hissetmesine sebep olabilmektedir.

Nefes darlığı hissi hastanın vücuduna yeterli miktarda oksijen girmemesi durumudur. Bu sebeptendir ki hastalık sonucunda geniş kapsamlı tetkikler yapılmaktadır.

Nefes darlığı nedir, nasıl geçer gibi sorular ise hastalığın teşhisi konduktan sonra cevabı öğrenilmesi gereken sorulardır.

Her bireyin arada sırada nefesi kesilebilmektedir. Dik bir yokuşu çıkarken, hızlı bir şekilde koşarken, ağır bir antrenman yaparken veya vücudun ciğer kapasitesini zorlayacak bir fiziksel aktivitede bulunurken kişinin nefessiz kalması çok normaldir. Nefesin kontrolden çıktığı zamanlarda nefes darlığı yaşanılmaktadır.

Derin nefes alamama, nefesin yeterli miktarda vücuda girmemesi veya zorlanma durumları bu hastalığın tanımlarındandır. Kişi bu durumların içerisine girdiği vakit kendi kendine nefes darlığı neden olur, nasıl geçer gibi çeşitli sorular sorabilmektedir. Durup dururken veya hergün yaşanması bile kişinin korkması için önemli bir etkendir.

Sebebinin bilinmediği bir sebepten ötürü bireyin nefesinde ani kesilmeler yaşanabilmektedir.
Bir takım insanlar bu sorun ile karşılaşmamak için günlük işlerini aksatıp, tembel bir hayatı seçmeyi yeğlemişlerdir. Çok yanlış bir tutum olmakla birlikte birey içinde bir hayli zararlıdır. Bunun yerine günlük işlerinizi yavaş bir şekilde tamamlayıp işlerden kaçmayı engelleyebilirsiniz.

Nefes darlığı neden olur diyen bir kişi için fazla efor sarfettiği zamanları hatırlatabilirsiniz ya da aşırı sıcak havaların vermiş olduğu buhranı. Kısacası belirli sebeplerden ötürü kendini gösterip hiç beklemediğiniz anlarda da kişi için ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bir aylık bir süreç boyunca nefes darlığı çeken bir insanda kronik nefes darlığı sorunu bulunmaktadır.

Bu insanların hayat kalitesi düşüktür, yaptıkları işten keyif almazlar ve bir çok aktiviten kendilerini mahrum bırakırlar.

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı problemi kişide ani bir şekilde görülmektedir. Diğer hastalıklar gibi yavaş yavaş vücutta birikmek yerine bünyeyi bir anda sarsıp ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığı nedenleri çeşitli hastalıklardan ötürü oluşabilmektedir.

Akciğer ve solunum yolları hastalıklarından ötürü astım, zatürre ve koah hastalığı nefes darlığı sorununa yol açabilmektedir. Hemen arkasına kalp hastalıklarından kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp ritmi de nefes darlığına sebep olmaktadır. Bir diğer nefes darlığı nedeni de panik atak ve kaygıdır.

Bu durumlar içerisinde bulunan kişiler hızlı ve derin bir şekilde nefes alma ihtiyacı isterler. Bunun temel sebebide adrenalindir. Nefesi yoğunlaştırmak ve yavaşlatmak için çeşitli egzersizler olsa da anlık nefes kesilmeleri oluşabilmektedir.

Nefes darlığı nedenleri arasında bulunan diğer hastalıklarda; amfizem, anemi, akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri, akciğer sönmesi, aritmiler, astım, boğulma, hipotansiyon, gırtlak kapağı enfeksiyonu, bir takım sendromlar, kalp krizi, kalp yetmezliği, karbon monoksit zehirlenmesi, koah, kırık kaburga, kas hastalığı, obezite, panik atak, tüberküloz, krup hastalığı, solunum yolu tıkanıklığı, kan pompalama sorunu ve zatürredir.

Nefes darlığı bir çok insanın yanlış bildiği bir hastalık olup çeşitli belirtiler ile görülmektedir. Bireyin ağır bir spor yapması, ciğerlerini zorlaması veya yorucu tempoda iş görmesinin sonucunda nefes almakta zorlanması normal bir durumdur.

Bir çok insan bu aktivitelerden sonra nefes darlığı problemi çekmektedir ve bir takım hastalığı olduğunu düşünmektedir. Nefes darlığı belirtisi böyle bir şey olmayıp bireyin dinlenme halinde akciğerlerinin zorlanması, yeterli nefes alaması ile kendini göstermektedir.

Nefes darlığı göreceli bir kavramdır. Bazı insanlarda psikolojik sebeplerden ötürü oluşup hareket etmese dahi nefesi kesildiğini zanneder. Nefes darlığı belirtileri herhangi bir sağlık sorunu bulunmasa dahi oluşabilmektedir.

Tamamen psikolojik çöküntülerin yol açtığı bir hastalık olup tekrardan kişinin yenebileceği bir olaydır.

Psikolojik Nefes Darlığı

Gençler üzerinde sık bir şekilde gözlenen psikolojik nefes darlığı, diğer bir adı ile hava açıklığı son zamanlarda bir çok insanın başına gelmektedir. Herhangi sebepten ötürü oluşan bu hastalık kişinin rahat bir şekilde nefes almasını engelleyip, daha kalitesiz bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

nefes darlığı belirtileri

Normal nefes alma durumu bir refleks hali olup durduralamayan bir özelliktir. Siz farkında olmadan vücudunuz kendi kendine bu işlemi sürdürür. Bilinçsiz bir şekilde yaptığınız bu işlem bazı insanlarda devre dışı kalmaktadır. Nefes aldığınız sırada karnınız yerine göğsünüz şişmeye başlar.

Bu durum bir süre sonra göğüs ve sırt bölgesinde ağrılara neden olur. Bu işlem sürdükte kişide kaygılar ve endişeler devam eder. Bu hastalığa sahip olan kişiler doğru bir şekilde nefes alamazlar.

Beden içerisinde ise zamanla bir takım ruhsal hastalıklar ortaya çıkıp rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Nefes Darlığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinin belirlenmesi için öncelikle nefes darlığının sebebinin öğrenilmesi gerekilir. Uzman doktor tarafından fiziksel muayene, EKG ve bir takım testler ile hastalığın vücut içerisinde neden olduğu etkiler bulunmaktadır.

Tanı kesinleştiği zaman nefes darlığının neden olduğu hastalık bulunur ve buna uygun bir şekilde tedavi yöntemi uygulanır. Astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığı problemi için bronş gevşetici ilaçlar kullanılır.

Kansızlıktan ötürü oluşan nefes darlığında ise bu durum daha farklı gerçekleşip kansızlığın tedavisi üzerine gidilir. Nefes darlığı tedavisi için kişi kendi çapında da bir takım önlemler almaktadır. Öncelikle sigara kullanıyor ise bırakmalı ve ağır, yağlı besinler tüketmemelidir.

Üst solunum yolundan kaynaklanan hastalıklarda ise birey vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Nefes darlığı hastalığının tedavisi evde bir kaç btikisel ürün ile geçebildiği gibi tıbbi yolla da iyileştirilebilmektedir. Bu aşamada kişi vücudunu iyi tanımalı ve erken teşhis gibi önemli bir faktörü atlamamalıdır.

Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemi için uygulanan ilk tarif; iki su bardağı kadar kaynamış su, üç su bardağı kadar kurutulmuş nanedir. Kaynar suyun içerisine atılan nane parçalarını demlenmek üzere bir köşede bırakarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Diğer bir bitkisel tarif yöntemide; bir parça taze nane, bir şeker kaşığı kadar kuru nane ve üç yemek kaşığı kadar süzme baldır. İşlem için süzme balı ince bir bez parçası üzerine sürüp üstüne kuru nane ve taze naneyi serpiştiririz.

Ballı olan kısmı göğüs bölgesine yapıştırıp akşam o bez ile uyunması önerilmektedir. Nefes darlığı için önerilen diğer bitkiler ise; boru çiçeği, gelincik, günlük ağacı, mahlep, meyankökü ve okaliptüsdür.

Источник: http://saglikloji.com/nefes-darligi-nedir-neden-olur-nefes-darligi-belirtileri/

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Yoğun fiziksel efor sarfetmek ya da heyecan, üzüntü gibi duyguları yaşamak kısa süreli de olsa nefes darlığına neden olur. Bununla birlikte henüz farkedilmemiş bazı rahatsızlıklar da kişinin rahatça nefes alıp vermesine engel olabilir. 

Nefes darlığı hemen herkesin en az bir kere karşılaştığı bir sorun olmuştur. Yüksek katlı bir binanın merdivenlerini çıktıktan sonra, duraktaki otobüse koşarken ya da herhangi bir yoğun fiziksel aktiviteden sonra pek çok kişi nefesinin kesildiğini hisseder.

Nefes darlığına neden olan hastalıklar

Ancak bu geçici bir durumdur ve kısa süreli bir dinlenmenin ardından soluk alışverişi düzene girer. Nefes darlığına neden olan hastalıklar bu durum için söz konusu değildir.

Hangi belirti hangi hastalığın işareti?

Nefes darlığı neden olur dediğimizde bir başka etken de kişinin yaşadığı yoğun duygusal durumlardır. Kuvvetli üzüntü, heyecan ya da öfke halinde bazen vücudun tepkilerini kontrol etmekte zorlanılabilir. Titreme, göz yaşları ya da nefes darlığı böyle zamanlarda da görülebilir.

Biraz sakinleştikten sonra hissedilen duygusal ve fiziksel konrol tekrar ele alınabilir. Böyle durumlarda nefes darlığına neden olan hastalıklar bu kısa süreli rahatsızlığın sebebi olamaz.

Yukarıda bahsedilen durumlar sağlıklı her insanın başına gelebilir. Burada bir problem yok. Ancak bazen nefes darlığı neden olur, sadece yoğun fiziksel efor sarfemek ya da fiziksel olarak zorlanmak değildir. Nefes darlığı ve öksürük ya da başka belirtiler birlikte görülebilir. Görünenin ardında, nefes darlığına neden olan hastalıklar olabilir.

Nefes darlığı nasıl anlaşılır?

Uzun ve tempolu bir koşunun ardından soluğun kesilmesi, merdiven çıkarken nefes darlığı yaşamak burada bahsettiğimiz durum değildir. Sağlıklı her insanda yoğun fiziksel aktivite ya da egzersiz sonucu benzer durumlar yaşanabilir. Ancak bu kısa sürelidir ve dinlenince soluk alıp verme, kalp atış hızı normale döner.

Burada bahsettiğimiz nefes darlığı nasıl anlaşılır, kontrol altına alınamayan ve kişiyi zor durumda bıracak şekilde soluksuz kalma durumudur. Herhangi bir yoğun fiziksel efor ya da başka bir etken olmadan durduk yere yaşanan nefes darlığıdır. Soluk alınıp verilmeye çalışılırken zorlanılır ve nefes yetmez.

Bu durumun bir diğer adı dispne’dir. Böyle olan nefes alıp vermede zorlanma nefes darlığına neden olan hastalıklar konusunda şüphe etmeyi gerektirir.

Bu şekilde yaşanan nefes darlığı nedenleri ciddi hastalıklar olabilir. Nefes darlığı ve öksürük ya da titreme gibi başka belirtileri olup olmadığı gözlemlenmelidir. Altında yatan sebep, nefes darlığı neden olur ve nefes darlığına neden olan hastalıklar mutlaka araştırılmalıdır.

Nefes darlığı ile birlikte aşağıdaki belirtiler de varsa mutlaka bir doktora görünülmelidir:

 • Nefes darlığı ve öksürük
 • Titreme, yüksek ateş
 • Göğüsten gelen tiz ses
 • Kol, çene ya da boyun ağrısı da varsa
 • Nefes darlığı ile birlikte göğüs ağrısı varsa
 • Hırıltılar
 • Dudak ya da parmaklarda maviye dönen renk değişimi
 • Ayak ya da ayak bileklerinde şişme
 • Nefes darlığı dinlenme halindeyken görülüyorsa
 • Kilo alma ya da kilo kaybı ile iştahta azalma varsa
 • Nefes darlığı ile birlikte bayılma hissi varsa

Nefes darlığına neden olan hastalıklar

Nefes darlığına neden olan hastalıkların önemli bir kısmı solunum sistemi ile alakalıdır. Akciğerlerin çalışması ya da solunum yollarında meydana gelen olumsuz durumlar sonucu oluşur. Özellikle astım hastalığının en genel belirtisi nefes darlığıdır.

Bunun dışında akciğerlerde oluşan iltihap, akciğerde sıvı birikmesi, sigara kullanımından kaynaklanan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ya da amfizem gibi rahatsızlıklar nefes darlığı nedenleri arasında yer alır. Genellikle nefes darlığı ve öksürük birlikte görülür.

Solunum sistemindeki rahatsızlıklar dışında nefes darlığına neden olan hastalıklar kalp kasının düzgün çalışmaması, çok zayıf olması ya da kalp ritmindeki bozukluklar olabilir.

Kalp vücuda ihtiyacı olan kanı pompalayamaz. Ciğerlerde su birikir ve nefes alıp vermek zorlaşır. Nefes darlığına neden olan hastalıklardan bir diğeri ise kalp zarı iltihabıdır.

Nefes darlığı aşırı kaygılı olma ya da panik atak geçirme gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Anksiyete de nefes darlığına neden olan hastalıklar arasındadır. Böyle durumlarda bir süre için kese kağıdının içinde nefes alıp vermek nefes darlığına çözüm olabilir.

Yukarıda solunum sistemi rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve panik atak gibi nefes darlığına neden olan hastalıklar sonucu olan nefes darlığı nedenlerinden genel olarak bahsettik. Aşağıda daha ayrıntılı olarak nefes darlığına sebep olan hastalıkları bulabilirsiniz:

 • Amfizem
 • Akciğer embolisi
 • Akciğer ödemi
 • Akciğer kanseri
 • Akciğer sönmesi
 • Plörezi (akciğer zarında sıvı birikmesi)
 • Pulmoner fibrozis (akciğerlerin yara dokusuna dönüşmesi)
 • Pulmoner hipertansiyon (akciğer yüksek tansiyonu)
 • Zatürre
 • Astım
 • Tüberküloz
 • Üst solunum yolu tıkanıklığı
 • İnterstisyel akciğer hastalığı
 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
 • Kronik bronşit
 • Sarkoidoz hastalığı
 • Aritmi
 • Düşük kan basıncı
 • Krup hastalığı
 • Epiglotit (gırtlak kapağı enfeksiyonu iltihabı)
 • Guillain-Barre sendromu (sinir sisteminin bağışıklık kökenli bozulması)
 • Kalp tamponadı
 • Kalp krizi
 • Kalp yetmezliği
 • Kalp zarı iltihabı
 • Ventrikül disfonksiyonu (kalpte pompalama sorunu)
 • Kardiyomiyopati (kalp kası bozukluğu)
 • Karbon monoksit zehirlenmesi
 • Kırık kaburga
 • Myastenia gravis (kas hastalığı)
 • Obezite
 • Panik atak
 • Anksiyete bozukluğu
 • Anemi

Eğer sebepsiz yere nefes darlığı yaşıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz nefes darlığına neden olan hastalıklar sizde de olabilir, bu durumda mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Nefes darlığı neden olur?

Derin nefes alamama, alınan nefesin yetmemesi ve durumun kontrolden çıkması ürkütücü bir deneyim olabilir. Bununla birlikte nefes darlığı yaşamak çeşitli kalp sorunlarına ya da ilişkili başka hastalıklara da davetiye çıkarabilir.

Bu yüzden nefes darlığı neden olur mutlaka araştırılmalı, altında yatan sebepler ya da nefes darlığına neden olan hastalıklar tespit edilmelidir.

Ortada fiziksel efor, aşırı sıcak ya da yoğun üzüntü gibi bir etken yokken nefes darlığı yaşanıyorsa, nefes darlığı nedenleri çeşitli hastalıklar olabilir. Bir aydan uzun bir süre yaşanan nefes darlığı kronik nefes darlığıdır. Çoğunlukla kişinin günlük iş ve aktivitelerinin olumsuz yönde etkiler.

Nefes darlığı neden olur:

 • Akciğerler ya da solunum sistemindeki bir problem
 • Çeşitli kalp hastalıkları
 • Anksiyete ya da panik atak benzeri rahatsızlıklar
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Aşırı kilolu olmak ya da obezite
 • Astım
 • Anemi

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/nefes-darligina-neden-olan-hastaliklar/

Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 17:45

Nefes darlığı, gün içerisinde çoğu kişinin başına gelebilen bir anda nefesin kesilmesi durumunda nefes alıp vermede zorlanma halidir. Nefes darlığı tip dilinde “Dispne” olarak adlandırılmaktadır.

Fiziksel aktiviteler, koşma, hızlı yürüme, yokuş çıkma gibi eylemlerde nefesin kesilmesi çoğu kişi için kaçınılmaz bir durumdur. Nefes darlığı eğer herhangi bir fiziksel aktivitenin ve sıcakların etkisi olmaksızın hissediliyorsa başlı başına bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Sık yaşanan nefes darlığı kişinin hayat kalitesini etkileyerek birçok sosyal ve fiziksel ativiteden mahrum bırakmaktadır.

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı, vücudu yoran çeşitli fiziksel aktiviteler nedeni ile ortaya çıkmakla birlikte altta yatan bir hastalığın nedeni de olabilir. Nefes darlığının bir diğer nedeni ise solunum sistemindeki sorunlardır.

Astım, kalp ve ciğer hastalıkları nefes darlığına neden olan başlıca hastalıklardandır. Obezite, birçok hastalığa kapı açmakla birlikte nefes darlığında da önemli bir rol oynamaktadır.

Aşırı sigara kullanımı solum sistemi ile birlikte ciğer hastalıklarına neden olduğundan nefes darlığını tetikleyen en önemli unsurlardandır. Her hastalığın oluşmasında büyük rol oynayan stres, nefes darlığında da kendini göstermektedir.

Nefes darlığı yaşayan kişiler öncelikle stresten uzak durmalılardır. Stres, sigara ve diğer kötü alışkanlıklar gibi nefes darlığını tetiklemektedir.

Nefes Darlığının Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından normal olarak görülen herhangi bir fiziksel efor ve aktivite sonrasında oluşan nefes darlığının yanı sıra dinlenirken ve otururken ortaya çıkan nefes darlığı durumunda mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

Nefes darlığı kendi başına bir rahatsızlık olarak görülebilirken aynı zamanda altta yatan bir hastalığın nedeni de olabilir.

Uzun süre koşu ve yürüyüş gibi fiziksel aktivite, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve aşırı kilo gibi faktörlerin yanı sıra psikolojik olarak nefes darlığı yaşayanlar da söz konsudur. Nefes darlığı kimi zaman birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Uzmanlar yoğun efor sarfetmeden ortaya çıkan ve nefes darlığına dikkat çekiyor. Bu tip nefes darlığı problemi beraberinde birçok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Peki, nefes darlığının bir hastalık belirtisi olduğunu nasıl anlarız?

İşte nefes darlığının hastalık belirtileri şunlardır;

 • Terleme ile birlikte gelen nefes darlığı,
 • Çeşitli eklem ağrıları ile birlikte nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı,
 • Vücudun güçsüz kalması ve bayılma hissi ile birlikte nefes darlığı,
 • Aşırı yemek sonrası gelen nefes darlığı,
 • Öksürük ve nefes darlığı,
 • Kilo kaybı ve nefes darlığı,
 • Dinlenme halinde gelen nefes darlığı,
 • Ateş ve nefes darlığı,
 • Halsizlik ve nefes darlığı,
 • Hırıltı ve nefes darlığı gibi problemler altta yatan birçok hastalığın belirtisi olabilir

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Nefes darlığı çekmek büyük bir eziyettir. ​​​​​​Nefes darlığına neden olan hastalıklardan bazıları ise şunlardır;

 • Amfizem
 • Akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri ve akciğer sönmesi
 • Boğulma
 • Düşük kan basıncı
 • Kronik bronşit
 • Panik atak
 • Kırık kaburga
 • Akciğer zarında sıvı birikmesi
 • Tüberküloz
 • Üst solunum yolu hastalıkları
 • Kalpte pompalama sorunu
 • Kardiyomiyopati (Kalp kası bozukluğu)

1. Astım

Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu sürekli ataklar ile hastanın yaşam kalitesini bozan astım dünyada 350 milyon insanı etkisi altına almayı başarmıştır. Astım ataklarını en aşağıya indirmek için öncelikle hastalığı tetikleyen etkenlerden kurtulmanız gerekmektedir. Astımın en yaygın belirtilerinden biri de nefes darlığı ve öksürüktür.

2. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

KOAH istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer almaktadır. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilmektedir. Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlara ulaşmasının başlıca nedeni sigaradır.

3. Zatürre

Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir. Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır. Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır.

Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. 

5. Obezite

Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

6. Anemi

Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır.

Anemi hastalığının belirtilerinin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir

Nefes Darlığı Tedavisi 

 • Nefes darlığının tedavisinde de her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Birçok nedene bağlı olarak yaşanan nefes darlığının tanısında hatalığın öyküsü çok önemlidir. Öncelikle nefes darlığının neden dolayı kaynaklandığı araştırılmalıdır.

 • Kişi rastgele ilaç kullanımından kesinlikle kaçınmalıdır. Aksi halde altta yatan bir hastalık varsa rastgele ilaç kullanımı çeşitli olumsuzlukları ve yan etkileri beraberinde getirecektir. Nefes darlığından şikayetçi olan hasta öncelikle bir doktora başvurmalıdır.

 • Doktor nefes darlığının neden dolayı kaynaklandığını öğrenmek amacıyla fiziksel muayene, EKG gibi çeşitli testler uyguladıktan sonra hasta doktorun uygun gördüğü ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.

  Nefes darlığında tedavi yöntemi altta yatan hastalığa göre değişkenlik göstermektedir.

 • Hasta doktor kontrolü ve tedavisinin yanı sıra tedavinin hızlanması ve olumlu sonuçlar vermesi adına sigara ve alkol kullanımını kesinlikle bırakmalıdır.

  Bunun yanında astım teşhisi konulmuş veya astım olma ihtimaline karşı aşırı tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durun. Fazla kilolarınızdan kurtularak stresten uzak durmanız tedavi süreci için oldukça olumlu olacaktır.

1. Nefes Alma Egzersizleri

Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin.

Nefesinizi tutun ve havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edin. Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük Dudak Solunumu

Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır. Nasıl yapıldığına gelince hemen burnunuzdan bir nefes alın ve dudaklarınızı bir muma üflermiş gibi büzün ve nefes verin. Bu egzersizi düzenli olarak yaptığınızda nefes darlığı sorununun önüne geçmiş olacaksınız.

3. Keçi Boynuzu Kürü

7-8 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkadıktan sonra küçük parçalara bölün. Yarım litre kaynamış suyun içine atın. 7-8 dakika boyunca kaynayan keçiboynuzlarını bir kaba koyun. Buzdolabında saklayabileceğiniz içeceğinizi 3 gün içerisinde bitirmeyi ihmal etmeyin.

4. Sarımsak

Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin.

Önerilen İçerik; Solunum Yolu Hastalıkları Çeşitleri

Neoldu.com

UYARI!
Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.neoldu.com/nefes-darligi-ve-nedenleri-3341h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.