Nefes Darlığının Belirtileri

NEFES DARLIĞI NEDEN OLUR?

Nefes Darlığının Belirtileri

Bu yazımızda sizlere nefes darlığı hakkında bilgiler vereceğiz. Birçok kişide görülmekte olan nefes darlığı nedenleri hakkında bilgi sahibi olarak, tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Nefes darlığı, kişinin güçlükle nefes alıp vermesi durumudur. Nefes darlığı diğer bir adıyla dispne olarak bilinmektedir.

Nefes darlığı farklı farklı insanlar tarafından deneyimli olması muhtemel olmakla birlikte, çoğu zaman boğulma göğüs ya da duyguların yoğun yaşanması sonucu bir sıkılaştırma olarak nitelendirilmektedir. Nedenine bağlı olarak, nefes darlığı sorununuz bir kere olabileceği gibi, tekrarlanarak kronik bir duruma da dönüşebilmektedir.

Çok yorucu egzersiz, aşırı sıcaklık, masif obezite ve yüksek irtifa sağlıklı bir kişide nefes darlığı neden olabilir. Bu örneklerin dışında, nefes darlığı muhtemel tıbbi bir sorunun işaretidir. Nefes darlığı açıklanamayan bir nedenden dolayı, aniden ve şiddetli bir biçimde gelirse, vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Ani başlayan nefes darlığı, kalp sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Eğer nefes darlığınız anksiyete sonucu ise, ev ziyareti yerine ameliyat için gelmek istenebilir. Eğer, uzun süreli nefes darlığı sorununuz var ise bu durumu asla göz ardı etmeyiniz.

Aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

 • Ayaklarınızda ve ayak bileklerinde şişme
 • Yüksek ateş, titreme ve öksürük
 • Dudağınız ya da parmaklarınız maviye dönerse
 • Hırıltı
 • Stridor – tiz bir ses
 • Nefes almadan öncesinde varolan darlığı kötüleşmesi söz konusu ise.

Uzun vadeli bir durumda nefes darlığı obezite , astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır bu yüzden doktorunuza görüşmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda doktorunuz sizlere aşağıdaki soruları yöneltecektir;

 • Nefes darlığı aniden ya da yavaş mı başladı?
 • Egzersiz gibi bunu tetikleyecek aktivitelerde bulundunuz mu?
 • Ne kadar kötü?
 • Nefes alışverişinde ağrı var mıdır?
 • Bir öksürük var mı?
 • Belirli pozisyonları daha kötü oluyor mu? örneğin, yattığınız zaman?

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Ama bu nedenler ani başlayan nefes darlığı ve uzun vadeli nefes darlığı nedenleri olarak 2 başlık altında toplanmaktadır. Ani başlayan nefes darlığı nedenleri;

1.Akciğer ve Hava Yollarındaki Sorunlar

Ani nefes darlığı astım krizi olabilir. Bu hava yolları daralmış demektir. Hırıltı ve öksürük oluşumu ise mukus üretiminin fazla olmasından kaynaklı olmaktadır. Ve bu kapsamda daralmış olan hava yollarından nefes alışverişi daha zor olacaktır.

Doktorunuz bu gibi durumlarda sizlere bir astım cihazı kullanmanızı önerebilmektedir. Bu akciğerlerinize daha fazla ilaç gitmesine yardımcı olarak, sizlerin bu konuda daha rahat nefes almanıza olanak sağlamaktadır.

 Pnömoni (akciğer iltihabı) de nefes darlığı ve öksürüklere neden olabilir. Eğer bir enfeksiyon sebebiyle oluşuyor ise, antibiyotikler yardımı ile bu durumda kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Eğer KOAH varsa, bu sizin nefes durumunuz aniden kötüleştirmektedir.

2.Kalp Sorunu

Nefes darlığı, “sessiz” bir kalp krizinin en önemli belirtisi olmaktadır. Bunun yanı sıra göğüs ağrısı da mevcut olmaktadır. Bu durumda nefes darlığı kalp krizine neden olmaktadır. Kalp yetmezliği de yine nefes darlığına neden olmaktadır.

 Bu hayatı tehdit eden bir durumdur ve genellikle kalp kasının çok zayıf ya da iş için sert bir hal alması nedeniyle vücudun yeterince kan pompalama sorununa sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Bu da sizlerin nefes darlığı yaşamanıza neden olur ve karaciğerlerde su birikmesine yol açar.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç ya da cerrahi müdahale ile kalp daha iyi pompalamaya başlayacak ve bunun sonucunda ise sizlerde daha kolay nefes almaya başlayacaksınızdır. Nefes darlığı aynı zamanda kalp atışı ritmi, atriyal fibrilasyon (düzensiz ve hızlı kalp hızı) veya supraventriküler (düzenli ve hızlı kalp atışı) taşikardi gibi sorunlarla da ilgilidir.

3.Panik Atak ya da Anksiyete

Panik atak ya da anksiyete, hızlı veya derin nefes almanın nedeni olabilir. Aynı zamanda nefes darlığı olarak da bilinir. Bir kağıt torba ile bu durumda nefes alışverişlerinizi kontrol edebilirsiniz.

4.Diğer Nedenler

Nefes darlığı kapsamında, oluşan diğer nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi)
 • Pnömotoraks – Hava akciğerlere etrafında sıkışabilir ve akciğer yüzeyinde küçük bir yırtılmaya neden olarak  akciğerinizin kısmi çöküşünü hazırlamaktadır.
 • Pulmoner emboli  – akciğer kan damarlarının bir tıkanıklık
 • İdiyopatik pulmoner fibrozis  –
 • Plevral – akciğere sıvı birikmesi
 • Diyabetik ketoasidoz – asitleri kanda ve idrarda kurmak, diyabetin bir komplikasyonudur.

Uzun Vadeli Nefes Darlığı Nedenleri

Uzun vadeli nefes darlığı genellikle aşağıdaki durumlardan dolayı oluşmaktadır;

 • Obezite ya da yetersiz olması
 • Kötü kontrollü astım
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) – genellikle uzun yıllar boyunca kullanılmış olan sigaradan kaynaklanan akciğerlere kalıcı hasarlardır
 • Anemi – (oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin bir kısmı), kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliğinden kaynaklanan kandaki oksijenin düşük bir seviyede olması
 • Kalp yetmezliği – kalp kası çok zayıf ya da düzgün çalışmaması sonucunda sert hale gelmiştir. Çünkü genellikle kalbiniz vücudunuzun etrafında yeterli kan pompalamaya çalışmaktadır.
 • Kalp hızı veya ritimde oluşan bir sorun atriyal fibrilasyon (düzensiz ve hızlı kalp hızı) veya supraventriküler taşikardi (düzenli ve hızlı nabız) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzun vadeli nefes darlığının diğer nedenleri ise şunlardır;

 • Bronşektazi – solunum yolları anormal genişlemiş olan ve inatçı balgamlı öksürük akciğer koşulu
 • Pulmoner emboli – akciğerde bir kan damarında tekrarlayan tıkanma
 • Akciğer kanseri – akciğerin kısmi çökmesi
 • Plevral – akciğerde sıvı birikimi
 • Vücudun geri kalanına kan akışını kısıtlayan, ana kalp kapak daralması
 • Sık panik atakları ile sizlerde hyperventilate de neden olablmektedir. (hızlı veya derin nefes almaya çalışın.)

Nefes Darlığı Tanısı ve Testleri

Sorunun ciddiyetini belirlemenize yardımcı olmak için, doktorlar parmak (pulse oksimetre) üzerine yerleştirilmiş bir sensör ile kandaki oksijen düzeylerini ölçecektir. Kişi açıkça astım ya da kalp yetmezliği gibi zaten tanısı kolay konulan bir sağlık sorunu ile karşı karşıya ise, bunun için bir  göğüs röntgeni çekilecektir.

Akciğer grafisinde çökmüş bir akciğer pnömonisi, diğer pek çok akciğer ve kalp anormalliklerinin kanıt gösterebilmektedir. Çoğu yetişkin için, elektrokardiyografi (EKG) kalbe yetersiz kan akımı kontrol etmek için yapılmaktadır.

Diğer testler ise, yukarıdaki testlerin sonuçlarına göre yapılmaktadır. pulmoner emboli orta veya yüksek risk altındaki kişilerin, özel görüntüleme testleri olan ventilasyon / perfüzyon taraması yapılır.

Pulmoner emboli riski düşük insanlar için, bir Dimer testi yapılabilir. Bu kan testi tanımlamak veya bir kan pıhtısı ekarte etmeye yardımcı olur.

Diğer testler teşhis ve ayrıca anemi, kalp problemleri ve bazı özel akciğer sorunları değerlendirmek için gerekli olabilmektedir.

Nefes Darlığı Tedavisi Nasıl Olur?

Nefes darlığı tedavisi nedene yöneliktir.

 Düşük kan oksijen seviyesinde olan insanlar plastik burun prongları veya yüz üzerine giyilen plastik maskeleri kullanarak oksijen desteği almaktadırlar.

Ağır vakalarda, özellikle insanların derin nefes ya da yeterince hızlı nefes alma sorunlar var ise, nefes borusuna sokulan bir solunum tüpü kullanarak mekanik ventilasyon yardımcı olabilmektedir.

Morfin, anksiyete ve kalp krizi, pulmoner emboli ve ölümcül hastalık gibi çeşitli bozukluğu olan kişilerde nefes darlığı rahatsızlığı azaltmak için verilebilmektedir.

Özbakım

Nefes darlığının daha kötüye gitmesini engellemek ve kronikleşmesini önlemek için sizlerinde yapması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar ise;

 • Sigarayı bırakın. Sigarayı bırakmanın faydaları sizleri olumlu anlamda etkileyecektir. Eğer sigara tüketmezseniz, kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve kanser riskleri düşmeye başlar.
 • Kirleticilere maruz kalmaktan kaçının, mümkün olduğunca alerjenler ve çevresel toksinleri teneffüs etmekten kaçının.
 • Kilo verin. Eğer aşırı kilolu iseniz.
 • Kendinize iyi bakın. Eğer altta yatan bir sağlık sorununuz varsa, bunun için gereken önlemleri alın.
 • Belirtiler kötü olursa ne olacağı konusunda doktorunuzla tartışın.
 • Yüksekliklerden kaçının.
 • Eğer ek oksijene itimat ederseniz ekipmanlarınızın yeterli ve düzgün çalıştığından olduğundan emin olun.

Источник: https://evdesifa.com/nefes-darligi-neden-olur/

Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Nefes Darlığının Belirtileri

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 17:45

Nefes darlığı, gün içerisinde çoğu kişinin başına gelebilen bir anda nefesin kesilmesi durumunda nefes alıp vermede zorlanma halidir. Nefes darlığı tip dilinde “Dispne” olarak adlandırılmaktadır.

Fiziksel aktiviteler, koşma, hızlı yürüme, yokuş çıkma gibi eylemlerde nefesin kesilmesi çoğu kişi için kaçınılmaz bir durumdur. Nefes darlığı eğer herhangi bir fiziksel aktivitenin ve sıcakların etkisi olmaksızın hissediliyorsa başlı başına bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Sık yaşanan nefes darlığı kişinin hayat kalitesini etkileyerek birçok sosyal ve fiziksel ativiteden mahrum bırakmaktadır.

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı, vücudu yoran çeşitli fiziksel aktiviteler nedeni ile ortaya çıkmakla birlikte altta yatan bir hastalığın nedeni de olabilir. Nefes darlığının bir diğer nedeni ise solunum sistemindeki sorunlardır.

Astım, kalp ve ciğer hastalıkları nefes darlığına neden olan başlıca hastalıklardandır. Obezite, birçok hastalığa kapı açmakla birlikte nefes darlığında da önemli bir rol oynamaktadır.

Aşırı sigara kullanımı solum sistemi ile birlikte ciğer hastalıklarına neden olduğundan nefes darlığını tetikleyen en önemli unsurlardandır. Her hastalığın oluşmasında büyük rol oynayan stres, nefes darlığında da kendini göstermektedir.

Nefes darlığı yaşayan kişiler öncelikle stresten uzak durmalılardır. Stres, sigara ve diğer kötü alışkanlıklar gibi nefes darlığını tetiklemektedir.

Nefes Darlığının Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından normal olarak görülen herhangi bir fiziksel efor ve aktivite sonrasında oluşan nefes darlığının yanı sıra dinlenirken ve otururken ortaya çıkan nefes darlığı durumunda mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

Nefes darlığı kendi başına bir rahatsızlık olarak görülebilirken aynı zamanda altta yatan bir hastalığın nedeni de olabilir.

Uzun süre koşu ve yürüyüş gibi fiziksel aktivite, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve aşırı kilo gibi faktörlerin yanı sıra psikolojik olarak nefes darlığı yaşayanlar da söz konsudur. Nefes darlığı kimi zaman birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Uzmanlar yoğun efor sarfetmeden ortaya çıkan ve nefes darlığına dikkat çekiyor. Bu tip nefes darlığı problemi beraberinde birçok rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Peki, nefes darlığının bir hastalık belirtisi olduğunu nasıl anlarız?

İşte nefes darlığının hastalık belirtileri şunlardır;

 • Terleme ile birlikte gelen nefes darlığı,
 • Çeşitli eklem ağrıları ile birlikte nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı,
 • Vücudun güçsüz kalması ve bayılma hissi ile birlikte nefes darlığı,
 • Aşırı yemek sonrası gelen nefes darlığı,
 • Öksürük ve nefes darlığı,
 • Kilo kaybı ve nefes darlığı,
 • Dinlenme halinde gelen nefes darlığı,
 • Ateş ve nefes darlığı,
 • Halsizlik ve nefes darlığı,
 • Hırıltı ve nefes darlığı gibi problemler altta yatan birçok hastalığın belirtisi olabilir

Nefes Darlığına Neden Olan Hastalıklar

Nefes darlığı çekmek büyük bir eziyettir. ​​​​​​Nefes darlığına neden olan hastalıklardan bazıları ise şunlardır;

 • Amfizem
 • Akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri ve akciğer sönmesi
 • Boğulma
 • Düşük kan basıncı
 • Kronik bronşit
 • Panik atak
 • Kırık kaburga
 • Akciğer zarında sıvı birikmesi
 • Tüberküloz
 • Üst solunum yolu hastalıkları
 • Kalpte pompalama sorunu
 • Kardiyomiyopati (Kalp kası bozukluğu)

1. Astım

Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu sürekli ataklar ile hastanın yaşam kalitesini bozan astım dünyada 350 milyon insanı etkisi altına almayı başarmıştır. Astım ataklarını en aşağıya indirmek için öncelikle hastalığı tetikleyen etkenlerden kurtulmanız gerekmektedir. Astımın en yaygın belirtilerinden biri de nefes darlığı ve öksürüktür.

2. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

KOAH istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer almaktadır. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilmektedir. Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlara ulaşmasının başlıca nedeni sigaradır.

3. Zatürre

Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir. Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır. Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır.

Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. 

5. Obezite

Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

6. Anemi

Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır.

Anemi hastalığının belirtilerinin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir

Nefes Darlığı Tedavisi 

 • Nefes darlığının tedavisinde de her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Birçok nedene bağlı olarak yaşanan nefes darlığının tanısında hatalığın öyküsü çok önemlidir. Öncelikle nefes darlığının neden dolayı kaynaklandığı araştırılmalıdır.
 • Kişi rastgele ilaç kullanımından kesinlikle kaçınmalıdır. Aksi halde altta yatan bir hastalık varsa rastgele ilaç kullanımı çeşitli olumsuzlukları ve yan etkileri beraberinde getirecektir. Nefes darlığından şikayetçi olan hasta öncelikle bir doktora başvurmalıdır.
 • Doktor nefes darlığının neden dolayı kaynaklandığını öğrenmek amacıyla fiziksel muayene, EKG gibi çeşitli testler uyguladıktan sonra hasta doktorun uygun gördüğü ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Nefes darlığında tedavi yöntemi altta yatan hastalığa göre değişkenlik göstermektedir.
 • Hasta doktor kontrolü ve tedavisinin yanı sıra tedavinin hızlanması ve olumlu sonuçlar vermesi adına sigara ve alkol kullanımını kesinlikle bırakmalıdır. Bunun yanında astım teşhisi konulmuş veya astım olma ihtimaline karşı aşırı tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durun. Fazla kilolarınızdan kurtularak stresten uzak durmanız tedavi süreci için oldukça olumlu olacaktır.

1. Nefes Alma Egzersizleri

Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin.

Nefesinizi tutun ve havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edin. Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük Dudak Solunumu

Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır. Nasıl yapıldığına gelince hemen burnunuzdan bir nefes alın ve dudaklarınızı bir muma üflermiş gibi büzün ve nefes verin. Bu egzersizi düzenli olarak yaptığınızda nefes darlığı sorununun önüne geçmiş olacaksınız.

3. Keçi Boynuzu Kürü

7-8 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkadıktan sonra küçük parçalara bölün. Yarım litre kaynamış suyun içine atın. 7-8 dakika boyunca kaynayan keçiboynuzlarını bir kaba koyun. Buzdolabında saklayabileceğiniz içeceğinizi 3 gün içerisinde bitirmeyi ihmal etmeyin.

4. Sarımsak

Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin.

Önerilen İçerik; Solunum Yolu Hastalıkları Çeşitleri

Neoldu.com

UYARI!
Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.neoldu.com/nefes-darligi-ve-nedenleri-3341h.htm

Nefes Darlığı Nedir Neden Olur, Nefes Darlığı Belirtileri

Nefes Darlığının Belirtileri

nefes darlığı nedir neden olur, nefes darlığı belirtileri

Gün içerisinde veya bir işle uğraştığınız sıralarda yeterli miktarda nefes alamadığınızı hissettiğiniz zamanlara nefes darlığı denir. Bu zaman aralıklarına aklınıza gelen ilk düşünce nefes darlığı nedir neden oluşur gibi sorulardır.

Nefes alamadığınızı hissettiğiniz aralıklarda mutlak suretle altında yatan bir sorun veya problem bulunmaktadır. İlk olarak akciğer hemen arkasına kalp, sindirim ve bir takım böbrek sorunları bireyin nefes darlığı hissetmesine sebep olabilmektedir.

Nefes darlığı hissi hastanın vücuduna yeterli miktarda oksijen girmemesi durumudur. Bu sebeptendir ki hastalık sonucunda geniş kapsamlı tetkikler yapılmaktadır.

Nefes darlığı nedir, nasıl geçer gibi sorular ise hastalığın teşhisi konduktan sonra cevabı öğrenilmesi gereken sorulardır.

Her bireyin arada sırada nefesi kesilebilmektedir. Dik bir yokuşu çıkarken, hızlı bir şekilde koşarken, ağır bir antrenman yaparken veya vücudun ciğer kapasitesini zorlayacak bir fiziksel aktivitede bulunurken kişinin nefessiz kalması çok normaldir. Nefesin kontrolden çıktığı zamanlarda nefes darlığı yaşanılmaktadır.

Derin nefes alamama, nefesin yeterli miktarda vücuda girmemesi veya zorlanma durumları bu hastalığın tanımlarındandır. Kişi bu durumların içerisine girdiği vakit kendi kendine nefes darlığı neden olur, nasıl geçer gibi çeşitli sorular sorabilmektedir. Durup dururken veya hergün yaşanması bile kişinin korkması için önemli bir etkendir.

Sebebinin bilinmediği bir sebepten ötürü bireyin nefesinde ani kesilmeler yaşanabilmektedir.
Bir takım insanlar bu sorun ile karşılaşmamak için günlük işlerini aksatıp, tembel bir hayatı seçmeyi yeğlemişlerdir. Çok yanlış bir tutum olmakla birlikte birey içinde bir hayli zararlıdır. Bunun yerine günlük işlerinizi yavaş bir şekilde tamamlayıp işlerden kaçmayı engelleyebilirsiniz.

Nefes darlığı neden olur diyen bir kişi için fazla efor sarfettiği zamanları hatırlatabilirsiniz ya da aşırı sıcak havaların vermiş olduğu buhranı. Kısacası belirli sebeplerden ötürü kendini gösterip hiç beklemediğiniz anlarda da kişi için ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bir aylık bir süreç boyunca nefes darlığı çeken bir insanda kronik nefes darlığı sorunu bulunmaktadır.

Bu insanların hayat kalitesi düşüktür, yaptıkları işten keyif almazlar ve bir çok aktiviten kendilerini mahrum bırakırlar.

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı problemi kişide ani bir şekilde görülmektedir. Diğer hastalıklar gibi yavaş yavaş vücutta birikmek yerine bünyeyi bir anda sarsıp ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığı nedenleri çeşitli hastalıklardan ötürü oluşabilmektedir.

Akciğer ve solunum yolları hastalıklarından ötürü astım, zatürre ve koah hastalığı nefes darlığı sorununa yol açabilmektedir. Hemen arkasına kalp hastalıklarından kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp ritmi de nefes darlığına sebep olmaktadır. Bir diğer nefes darlığı nedeni de panik atak ve kaygıdır.

Bu durumlar içerisinde bulunan kişiler hızlı ve derin bir şekilde nefes alma ihtiyacı isterler. Bunun temel sebebide adrenalindir. Nefesi yoğunlaştırmak ve yavaşlatmak için çeşitli egzersizler olsa da anlık nefes kesilmeleri oluşabilmektedir.

Nefes darlığı nedenleri arasında bulunan diğer hastalıklarda; amfizem, anemi, akciğer embolisi, akciğer ödemi, akciğer kanseri, akciğer sönmesi, aritmiler, astım, boğulma, hipotansiyon, gırtlak kapağı enfeksiyonu, bir takım sendromlar, kalp krizi, kalp yetmezliği, karbon monoksit zehirlenmesi, koah, kırık kaburga, kas hastalığı, obezite, panik atak, tüberküloz, krup hastalığı, solunum yolu tıkanıklığı, kan pompalama sorunu ve zatürredir.

Nefes darlığı bir çok insanın yanlış bildiği bir hastalık olup çeşitli belirtiler ile görülmektedir. Bireyin ağır bir spor yapması, ciğerlerini zorlaması veya yorucu tempoda iş görmesinin sonucunda nefes almakta zorlanması normal bir durumdur.

Bir çok insan bu aktivitelerden sonra nefes darlığı problemi çekmektedir ve bir takım hastalığı olduğunu düşünmektedir. Nefes darlığı belirtisi böyle bir şey olmayıp bireyin dinlenme halinde akciğerlerinin zorlanması, yeterli nefes alaması ile kendini göstermektedir.

Nefes darlığı göreceli bir kavramdır. Bazı insanlarda psikolojik sebeplerden ötürü oluşup hareket etmese dahi nefesi kesildiğini zanneder. Nefes darlığı belirtileri herhangi bir sağlık sorunu bulunmasa dahi oluşabilmektedir.

Tamamen psikolojik çöküntülerin yol açtığı bir hastalık olup tekrardan kişinin yenebileceği bir olaydır.

Psikolojik Nefes Darlığı

Gençler üzerinde sık bir şekilde gözlenen psikolojik nefes darlığı, diğer bir adı ile hava açıklığı son zamanlarda bir çok insanın başına gelmektedir. Herhangi sebepten ötürü oluşan bu hastalık kişinin rahat bir şekilde nefes almasını engelleyip, daha kalitesiz bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

nefes darlığı belirtileri

Normal nefes alma durumu bir refleks hali olup durduralamayan bir özelliktir. Siz farkında olmadan vücudunuz kendi kendine bu işlemi sürdürür. Bilinçsiz bir şekilde yaptığınız bu işlem bazı insanlarda devre dışı kalmaktadır. Nefes aldığınız sırada karnınız yerine göğsünüz şişmeye başlar.

Bu durum bir süre sonra göğüs ve sırt bölgesinde ağrılara neden olur. Bu işlem sürdükte kişide kaygılar ve endişeler devam eder. Bu hastalığa sahip olan kişiler doğru bir şekilde nefes alamazlar.

Beden içerisinde ise zamanla bir takım ruhsal hastalıklar ortaya çıkıp rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Nefes Darlığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinin belirlenmesi için öncelikle nefes darlığının sebebinin öğrenilmesi gerekilir. Uzman doktor tarafından fiziksel muayene, EKG ve bir takım testler ile hastalığın vücut içerisinde neden olduğu etkiler bulunmaktadır.

Tanı kesinleştiği zaman nefes darlığının neden olduğu hastalık bulunur ve buna uygun bir şekilde tedavi yöntemi uygulanır. Astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan nefes darlığı problemi için bronş gevşetici ilaçlar kullanılır.

Kansızlıktan ötürü oluşan nefes darlığında ise bu durum daha farklı gerçekleşip kansızlığın tedavisi üzerine gidilir. Nefes darlığı tedavisi için kişi kendi çapında da bir takım önlemler almaktadır. Öncelikle sigara kullanıyor ise bırakmalı ve ağır, yağlı besinler tüketmemelidir.

Üst solunum yolundan kaynaklanan hastalıklarda ise birey vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Nefes Darlığı Bitkisel Tedavi

Nefes darlığı hastalığının tedavisi evde bir kaç btikisel ürün ile geçebildiği gibi tıbbi yolla da iyileştirilebilmektedir. Bu aşamada kişi vücudunu iyi tanımalı ve erken teşhis gibi önemli bir faktörü atlamamalıdır.

Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemi için uygulanan ilk tarif; iki su bardağı kadar kaynamış su, üç su bardağı kadar kurutulmuş nanedir. Kaynar suyun içerisine atılan nane parçalarını demlenmek üzere bir köşede bırakarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Diğer bir bitkisel tarif yöntemide; bir parça taze nane, bir şeker kaşığı kadar kuru nane ve üç yemek kaşığı kadar süzme baldır. İşlem için süzme balı ince bir bez parçası üzerine sürüp üstüne kuru nane ve taze naneyi serpiştiririz.

Ballı olan kısmı göğüs bölgesine yapıştırıp akşam o bez ile uyunması önerilmektedir. Nefes darlığı için önerilen diğer bitkiler ise; boru çiçeği, gelincik, günlük ağacı, mahlep, meyankökü ve okaliptüsdür.

Источник: http://saglikloji.com/nefes-darligi-nedir-neden-olur-nefes-darligi-belirtileri/

Nefes Darlığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Nefes Darlığının Belirtileri

Nefes darlığı problemi yaşıyorsanız öncelikle niçin nefes darlığı yaşadığınızı anlamanız gerekiyor. Belirtilerinizin ne zaman ortaya çıktığı, ne kadar sürdüğü, şiddeti ve ne kadar sürede bir tekrar ettiği altta yatan temel sorunu bulmaktaki ilk yol göstericiniz olacaktır.

Nefes Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Nefes Darlığı Belirtileri

Bulunduğunuz ortamda nedensiz bir şekilde ortaya çıkan kaygı, endişe gibi duygularla birlikte boğuluyormuş gibi hissediyorsanız, nefes almakta zorlanıyor, tanımlayamadığınız bir panik hali yaşıyorsanız, bulunduğunuz ortamdan çıkma kurtulma isteği ya da kendine alan açma ihtiyacı içindeyseniz nefes darlığının en tipik belirtilerini gösterdiğiniz içindir.

Nefes darlığı bazı kaynaklarda nefes açlığı olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım belki de durumu anlatmak için daha uygun bir ifade olabilir. Çünkü nefes darlığı, vücudunuz yeterli oksijeni alamadığı zamanlarda ortaya çıkar.

Kapalı alanlarda bulunmak, yoğun bir şekilde dumana maruz kalmak, ağır egzersizler yapmak hatta ağır bir yemek yemek bile  daha fazla oksijen ihtiyacı doğurur.

Hücrelere yeterli miktarda temiz kan gitmediği durumlarda vücudunuz alarm vermeye başlar. 

Bu belirtiler sıklıkla pencere önüne çıktığınız zaman, kısa bir yürüyüşün ardından ya da dinlenme pozisyonuna geçtiğinizde 5 dakika ile 30 dakika arasında kaybolur. Bu anlamda belirtiler, vücudunuzun oksijene açlık duyduğu zamanlarda ortaya çıkar, yeterli oksijenin yeniden alınması ile birlikte kendiliğinden kaybolur. 

Peki, yeterli oksijeni aldığınız halde oksijen açlığınız geçmiyor ataklar halinde devam ediyorsa, solunum yollarının daralması ile baş dönmesi, bulantı, kusma, kalp çarpıntısı gibi başka semptomlar varsa ne yapmak gerekir?

Nefes Darlığının Nedenleri ve İlişkili Olduğu Hastalıklar

Nefes darlığınız akut krizler halinde ortaya çıkıyor günde bir ya da birkaç defa tekrar ediyorsa, bu durum bir aydan daha uzun süredir mevcutsa, gece uykunuzdan kaldıracak kadar şiddetli oluyorsa, 3 haftadan uzun süren öksürük- mide bulantısı-göğüs ağrısı-kalp sıkışması gibi başka bulgularla birlikte seyir ediyorsa, şişmiş ayak ve el bileğiniz varsa, 30 dakika dinlenmenin ardından kaybolmuyorsa, oksijen yetersizliğine bağlı olarak cilt renginde değişiklik, dudaklarda morarma, parmak uçlarında sararma görülüyorsa; o zaman en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Yaşadığınız sıkıntı altta yatan başka bir hastalıkla ilişkili olabilir.  

Amerika’nın önde gelen hastanelerinden Mayo Clinic, acil servislere nefes darlığı şikayeti ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda sorunun kalp ya da akciğerlerdeki bir rahatsızlıktan kaynaklı olabileceğini belirtmiştir. 

 Bunun dışında kansızlık, solunum borusu üzerinde tümör varlığı, solunum borusu daralması,  kalp damarlarından birinin daralması, akciğer kaslarında düzleşmeye bağlı kavite, obezite, susuz kalmaya bağlı olarak gelişen dehidrasyon, hipertansiyon altta yatan diğer nedenler olabilir. Bunlar ancak yapılacak tahliller ve radyolojik görüntüleme ile tespit edilebilir.

Solunum yollarını etkilemesine bağlı olarak oksijen açlığı yaratan kalp ve akciğer hastalıkları şöyledir; 
Uzun süreli (kronik) nefes darlığına neden olan kalp ve akciğer hastalıklarıKısa süreli (akut) nefes darlığına neden olan kalp ve akciğer hastalıkları
Astım, Bronşit, Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), Kardiyomiyopati, Pulmoner hipertansiyon, Amfizem, İnterstisyel akciğer hastalığı, Akciğer Kanseri, Kalp yetmezliği, Kalp ritim bozukluklarıAkciğerde bir arterde kan pıhtısı, Akciğer enfeksiyonları, Pnömotoraks, Kalp Krizi 

Üst Solunum Yollarını Bloke Eden Diğer Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Üst Solunum Yolları

Nefes darlığı belirtileri kronik kalp ve akciğer hastalıkları dışında yüksek asit içeren endüstriyel bir ürünü yanlışlıkla içmek ya da solumak ile gelişen kimyasal yanıklar, nefes borusu üzerinde tahrişe neden olan çok sıcak gıdalar ve enfeksiyonlar, solunum borusu üzerinde daralmaya neden olan adenomlar, solunum borusunda şişmeye neden olan anafilaktik şok gibi üst solunum yolunu bloke eden durumlarda oluşabilir. 

 • Alerjik reaksiyonlar ve anafilaktik şok; Akut yani anlık görülen alerjik reaksiyonlar alerjiye neden olan alerjen ile temas durumunda ortaya çıkar. Alerjik reaksiyon solunum yollarını bloke ediyorsa anafilaktik şok olarak adlandırılır. Belirtileri arasında solunum borusu üzerinde şişme, cilt renginde değişiklik, solunum borusu üzerinde şişmeye bağlı olarak gelişen nefes darlığı ve solunum yollarının kapanması, solunum borusunun kapanmasının ardından solunum yetersizliğine bağlı olarak gelişen baygınlık, bilinç kaybı ve ölümle sonuçlanabilir. Anafilaktik şok acil müdahale gerektiren durumlardan biridir. Alerjik nedenlere bağlı solunum yollarında tıkanıklık, kapanma, şişlik görülen hastalarda ilk yardım ekipleri trakeostomi adı verilen acil durum cerrahisi yöntemi ile yeni bir hava yolu açarak yeniden solunumu sağlarlar. Alerjik reaksiyona neden olan durum ortadan kalkana kadar hasta steril oda tedavisi görür. 
 • Boğaz enfeksiyonları; Viral ya da bakteriyel kaynaklı olabilen enfeksiyonlar ses kısıklığı, boğazda yanma hissi, yutkunma zorluğu, burun deliklerinden tıkanma, mukus artışı, solunum esnasında hırıltı ile kendini gösterir. Erken müdahale de basit antibiyotiklerle tedavi edilebilir. İlerleyen durumlarda ise kronik solunum yolu hastalıklarına neden olarak bademcik ameliyatı gibi cerrahi operasyonlar gerektirebilir. 

Kaynaklar

(2 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/nefes-darligi-belirtileri.html

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes Darlığının Belirtileri
85 / 100SEO Score

Nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması olarak ifade edilen bir hava açlığı durumudur. Tıpta dispne olarak bilinen bu durum, başta akciğer ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok nedene bağlı gelişebilir.

Nefes darlığı bazen uzun yıllar hafif seviyelerde seyrederken bazen de aniden başlayarak ölümcül olabilir. Nefes darlığının nedenlerini ortaya çıkış hızına göre akut, subakut ve kronik şeklinde ayırabiliriz.

En sık görülen nefes darlığı nedenleri:

 • Astım
 • Zatüre
 • KOAH(Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı)
 • Kalp krizi
 • Dekondisyon; uzun süre istirahat eden kişilerin küçük eforlarda nefes darlığı çekmesidir.

Ani Başlayan Nefes Darlığı Neden Olur?

Ani başlangıçlı(akut) nefes darlığı dakikalar içerisinde gelişen, kişide ciddi kaygıya ve korkuya neden olan bir durumdur. Bazen hayati bir  duruma bağlı gelişebilir. Göz ardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek kadar şiddetli olabilir. Nedenlerin büyük çoğunluğu kalp ve akciğer kaynaklıdır.

Akciğer Kaynaklı Nedenler

Pnömotoraks: Akciğerin bir kısmının sönmesi anlamına gelir. Akciğere hava kaçağı olarak da bilinir. Ani başlayan keskin (bıçak saplar tarzı) göğüs ağrısı ve nefes darlığına neden olur. Nefes almaya çalıştıkça keskin ve batıcı bir ağrı kişinin nefesini keser.

Travma sonrası gelişebileceği gibi kendiliğinden (spontan) de meydana gelebilir. Kendiliğinden gelişenler genellikle uzun boylu, zayıf gençlerde ve uzun süre sigara içmiş bireylerde görülür.

Astım ve hava yolları darlığı: Kendiliğinden veya bir uyarana (soğuk, alerji, egzersiz, grip..) bağlı hava yollarında spazm (kasılma) gelişir ve hava yolları daralır. Akciğerlerde hışıltı ve ıslık sesi benzeri sesler duyulabilir. Nefesini yeterince alamama, göğüste tıkanıklık hissi şeklinde de ifade edilen bu durum, doktorun akciğeri dinlemesi ile büyük ölçüde anlaşılır.

Astımda Daralmış Hava Yolları

Zehirli Gazların Solunması: Banyo ve tuvalet gibi küçük hacimli mekanları temizlemek isterken kullanılan kimyasalların solunması sonucu gelişen nefes darlığıdır. Genellikle çamaşır suyu ve kireç çözücülerin karıştırılması sonucu ortaya çıkan kimyasal gazlar solunur. Yüksek miktarda maruz kalınırsa bulantı, kusma ve başka belirtiler ortaya çıkabilir.

Soba zehirlenmesi yani karbonmonoksit zehirlenmeleri, nefes darlığına neden olan ve ölümcül seyredebilen bir durumdur.

Pulmuner Emboli: Ani başlangıçlı hayatı tehdit eden bir akciğer hastalığıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı, akciğer damarlarına pıhtı atması ve damarın kısmi yada tam tıkaması sonucu gelişir. Göğüs ağrısı, bayılma, kan tükürme gibi şikayetler eşlik edebilir. Tanısı zor bir hastalıktır. Akciğere pıhtı atması olarak da bilinir. (Bkz: Akciğere pıhtı atması nedir?)

Yabancı Cisimin Hava Yollarına Kaçması: Genellikle küçük çocuklarda görülen bir durumdur. Ani gelişen nefes alamama ve buna eşlik eden öksürük, stridor ve morarma görülebilir.  Acil müdahale gerektiren bir durumdur. Kısa sürede müdahale edilmezse ölümcül olabilir.

Stridor büyük hava yollarının tıkanması sonucu ,daha çok nefes almakla ortaya çıkan, yüksek ve kaba ıslığa benzeyen bir sestir.

Kalp Kaynaklı Nedenler

Kalp Krizi: Daha çok göğüs ağrısının ön planda olduğu kalp krizinde, nefes darlığı da görülebilir. Kola, omuza yayılan sıkıştırıcı göğüs ağrısı en tipik belirtisidir. Nadir olsa da ağrısız sadece nefes darlığı ile kendini gösterebilir. (bkz: Kalp krizi nedir, neden olur?)

Akciğer Ödemi: Her ne kadar isminde akciğer geçse de asıl sorun kalptedir. Kalp nedeniyle akciğerde sıvı birikmesi sonucu gelişen oldukça ciddi bir durumdur. Asıl nedenin genellikle kalp yetmezliği olduğu bu hastalık, yüksek tansiyon gibi nedenlerle tetiklenebilir. Kişi dakikalar içerisinde kötüleşir. Hızlı müdahale gerektirir.

Çarpıntı: Kalp hızının çok yüksek olduğu bazı hastalar çarpıntılarını hissedemez, ancak nefes almada zorlandıklarını söylerler.

Diğer Nedenler

Psikolojik Nedenler: Kişinin psikolojik durumuna, stresine bağlı gelişir ve altta herhangi bir organik neden bulunamaz.

Panik atak veya anksiyete bozukluğunda nefes alamama, nefesin yetmemesi ve nefesin duracakmış gibi hissedilmesi görülebilir. Hem doktor muayenesi hem de kan oksijen seviyeleri (oksijen saturasyonu) normaldir.

Kişinin çok hızlı nefes alıp vermesi sonucunda dudaklarda ve ellerde uyuşma şikayetleri de eşlik edebilir. Kişiler bazen çarpıntı hissedebilirler.

Diyafram Paralizi: Travma sonrası aniden başlar. Diyaframı uyaran sinirin tahrip olması sonucu gelişir. Düz yatarken kişideki nefes darlığı artar.

Subakut Nefes Darlığı

Aniden gelişmese de saatler ve günler içinde kendini gösteren nefes darlığıdır. Hem akciğere hem de kalp kaynaklı olabilir.

Zatürre (Pnömoni):  Ek olarak öksürük, balgam, ateş gibi şikayetler görülür. Özellikle koyu renkli balgam olması şüphe uyandırır.

Kalp damarlarında daralma (Anjiana): Özellikle efor esnasında göğüste sıkıntı hissi, göğüs ağrısı ve nefes daralması şikayetleri görülür. Ağrı tipik olarak sol kola, omuza, sırta ve çeneye vurabilir. Dinlenince ağrı tamamen geçse de oldukça ciddi ve dikkate alınması gereken durumdur. Yıllar içinde de gelişebilen bu durum bazen daha hızlı şekilde kendini gösterir.

Kalp zarı arasında sıvı birikmesi: Perikardiyal efüzyon adı verilen bu durum nefes darlığına neden olabilir. Tansiyonlar düşebilir. Kalbin çevresindeki sıvı fazla olursa kalbi sıkıştırır. Böylece kalp yeterince gevşeyemez ve içerisine yeterince kan dolmaz. Bazen ölümcül olabilir.

Kronik Nefes Darlıkları

Günler-yıllar içinde yavaş yavaş kendini gösteren nefes darlıklarıdır. Nedenleri:

Tıkayıcı Akciğer Hastalığı: Nam-ı diğer KOAH. Büyük çoğunluğu uzun süre sigara içen kişilerde gelişen bu hastalık, zamanla artarak devam eden ilerleyici bir nefes darlığı sebebidir. Ülkemizde de sık rastlanan bu hastalık daha çok orta ileri yaşlarda kendini gösterir.

Sigarayı bırakmak hastalığın ilerleyişini yavaşlatır ve ilk yapılması gerekendir.

İntersitisyel Akciğer Hastalıkları: Birçok akciğer hastalığı bu başlık altında toplanmıştır. Eforla meydana gelen nefes darlığının yanında kuru öksürük, kilo kaybı ve halsizlik görülür. Mesleki olarak zararlı tozlara veya gazlara maruz kalma, sigara, bazı ilaçlar ve bazı romatizmal hastalıkların sonucunda gelişir.

Restriktif Akciğer Hastalıkları

Akciğerde Sıvı Birikmesi (Plevral efüzyon): Akciğerde su toplaması olarak da bilinen bu durumda, bazen tek bazen de her iki akciğerde sıvı birikebilir. Kalp yetmezlikleri, zatürreler, bazı kanserler ve bazı romatizmal hastalıklarda gelişebilir. Genellikle akciğer filminde bu sıvı tespit edilir. (Bkz: Akciğerde su toplaması nedir, neden olur?)

Kalp Yetersizliği: Genellikle geçirilmiş bir kalp hastalığı zemininde gelişir. Sırt üstü yatmakla artan nefes darlığına bacaklarda şişlik eşlik edebilir.

Kişiler uyuduktan bir süre sonra nefes alamadıkları için uyanabilirler. Genellikle bu kişilerin efor kapasitesi düşüktür yani erken yorulurlar.

Böyle kişiler kısa yürüyüşlerle nefes alamadıklarını ve tıkandıklarını söylerler. (bkz: Kalp yetmezliği nedir, neden olur?)

Kansızlık (anemi): Özellikle kan değerlerinde ciddi düşüklük varsa eforla nefes darlığı ve çarpıntı hissedilir. Kansızlık arttıkça, nefes alamama şikayeti de artar.  Kişiler eforla nefeste tıkanıklık yaşadıklarını söylerler.

Zinde Olmamak: Sürekli istirahat halinde, hareketsiz yaşayan kişilerin efor kapasitesi düşer. Efor, bu kişilerde nefes darlığına neden olur.

Kalp damarlarının zamanla daralması da yıllar içinde ilerleyici nefes darlığı ve göğüs ağrısına neden olur. Bu şikayetler hemen her zaman eforla ortaya çıkarken dinlenmekle geçer.

Diğer Nefes Darlığı Nedenleri

 • Obozite: tek başına nefes almakta zorlanmaya neden olabilir.
 • Akciğer kanserleri
 • Verem (tüberkiloz)
 • Sarkoidoz
 • Epiglotit

Darbe ve travma sonrası gelişen kaburga kırıkları ve akciğere kanama da nefes alamamaya neden olabilir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/nefes-darligi-neden-olur/

Nefes Darlığı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Nefes Darlığının Belirtileri

Nefes darlığı ortaya çıkış hızına ve şekline bağlı olarak akut, kronik ve subakut şeklinde ayrılabilir. Bir de bunlara ek olarak psikolojik nefes darlığından söz edilebilir.

Psikolojik nefes darlığı genellikle gençler arasında sık görülür. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler asla tam anlamıyla rahat nefes alıp veremezler ve göğüslerinde sürekli bir baskı olduğundan şikayet ederler.

Bu durum ruhsal problemlerden kaynaklanmaktadır.

Nefes Darlığı Nedir?

Tıp dilinde “dispne”olarak tabir edilen nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması şeklinde ortaya çıkar, kişi sanki tam nefes alamıyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı akciğer ve kalp damar hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Kişi nefes darlığını yürüme ya da merdiven çıkma gibi durumlarda zorlanma, hava alma isteği artması veya geçmişe göre daha fazla güç harcama, yeterince hava alamama şeklinde tanımlar.

Nefes darlığı, daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini için mutlaka bir sağlık kuruluşuna, hekime görünmesi gerekir.

1.

Astım
Hava yollarının daralması sebebiyle nefes almada güçlük çekilmesine yol açan ve yaşam boyu süren ataklar ile hastanın yaşam kalitesini düşüren astım, dünyada 300 milyon insanı etkisi altına almıştır. Astım ataklarını en aza indirebilmek için öncelikle bu hastalığı tetikleyen etmenlerden kurtulmak gerekir. Astımın en yaygın belirtilerinin başında ise nefes darlığı ve öksürük gelir.

2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
KOAH, istatistiklere göre dünyada ölüme yol açan hastalıklar arasında 4. sırada yer alıyor. İlerleyici ve geri dönüşümü olmayan bu akciğer hastalığı önlenebilir ve tedavi edilir.

Ancak KOAH'ın bu denli ciddi mortalite rakamlarına ulaşmasının başlıca sebebi sigaradır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinde yaşanan gecikmeler de ölüm oranlarını artırmaktadır. İnsanlar nefes darlığı ya da öksürüğü ciddiye almadan yaşamlarına devam ederler.

Ancak bir zaman sonra KOAH fazlasıyla ilerlemiş olur ve tedavi edilemez bir hal alır.

3. Zatürre
Akciğer dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan zatürre öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak ortaya çıkar. Zatürre ilk olarak öksürükle birlikte kendini gösterir.

Diğer belirtileri ise kirli ve iltihaplı balgam, halsizlik, iştahsızlık, ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığının yaşandığı durumlarda akla öncelikle göğüs boşluğuna iltihabi bir sıvının biriktiği ihtimali gelir.

Erken tanı ve tedavi ile hasta eski sağlığına kavuşabilir.

4. Kalp yetmezliği
Kalp her attığında kasılıp gevşeyen ve vücuda kan pompalayan bir kastır. Kalp kası görev bakımından düz kaslar gibi çalışır ancak yapı olarak çizgili kaslara benzer. Yani isteğe bağlı kasılmaz.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizi, kalp damar hastalıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar yüzünden kalp kasının zarar görmesinden kaynaklanır. Kalp yetmezliğinin başlıca belirtisi ise nefes darlığıdır.

Diğer belirtileri ise öksürük, iştahsızlık, yorgunluk, ödem, çarpıntı, kilo alımı ve geceleri sık idrara çıkmadır.

5. Obezite
Hastalık derecesine varan şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin belirtileri arasında ilk sırada nefes darlığı yer almaktadır.

Genellikle fast-food tarzı yiyecekler tüketmek, dengesiz beslenme ve spor yapmadan hareketsiz bir yaşam sürmek giderek kilo artışına sebep olurken hayati organları da tehye sokmaktadır. Kilolu bir anne babanın çocuğu genetik olarak %80 oranında obezite riski taşımaktadır.

Obezitenin diğer belirtileri; aşırı terleme, eklemlerde ve sırtta ağrı, uyku apnesi, horlama ve gün içinde yorgun ve uykulu olmadır.

6. Anemi
Kansızlık, hemoglobin seviyesinin bilinen değerlerin altına düşmesi olarak tanımlanır.

Ancak kişide anemi olup olmadığını teşhis etmek için yalnızca hemoglobin değerine değil kanda demir, demir bağlama kapasitesi ve demir depolarını gösteren değerlere de bakılır. Kan 4 farklı bileşenden oluşur. Bunlar; akyuvarlar, alyuvarlar, proteinler ve trombositlerdir.

Bu bileşenler azalırsa anemi belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin başında nefes darlığı gelirken diğer belirtiler ise; güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma halidir.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

Derin nefes alma teknikleri
Nefes darlığına evde ne yapılır sorusuna verilebilecek en faydalı yanıt nefes egzersizleridir. Derin nefes alma teknikleri için uygun bir ortam oluşturun ve uzanın. Ellerinizi karnınıza koyarak derin nefes alın. Göğsünüzün genişlediğini hissedin ve akciğerlerinizin havayla dolmasına izin verin. Nefesinizi birkaç saniye tutun. Sonra havayı yavaşça ağzınızdan vererek akciğerlerinizin boşaldığını hissedin. Bu egzersize 5-10 dakika kadar devam edebilirsiniz.

Günde birkaç defa tekrarlayarak nefes darlığının önüne geçebilirsiniz.

2. Büzük dudak solunumu
Solunum egzersizlerinin en faydalı olanlarından birisi de büzük dudak egzersizidir. Bu teknik dudakların büzülerek kontrollü bir şekilde nefes vermenin kolaylaştırılması için yapılır.

Bu tekniği uygulamak için rahat bir pozisyon alarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken de dudaklarınızı büzerek tıpkı yanan bir mumun ateşini söndürmeden üfler gibi nefesinizi yavaşça verin.

Bu egzersiz düzenli yapıldığında nefes darlığı şikayetlerinde ciddi anlamda azalma görülür.

3. Bitkisel yöntemler
Nefes darlığı bitkisel tedavi yöntemleri ile azaltılabilir ya da tamamen yok edilebilir. Ancak tabii ki nefes darlığının altında yatan sebep mutlaka teşhis edilmeli ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Nefes darlığına iyi gelen doğal kaynakların başında ise keçiboynuzu gelir.

Keçiboynuzu kürü: 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su ile iyice yıkayın. Sonra küçük parçalara bölerek yarım litre kaynayan suya atın. 7-8 dakika kadar kaynatın ve suyunu süzüp bir kavanoza koyun. Keçiboynuzunu buzdolabında saklamalı ve 3 gün içerisinde mutlaka tüketmelisiniz. Bu kürü 20 gün boyunca ara vermeden uygulayın.

Sarımsak: Nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında en doğal ve en etkili bitkisel kaynaklardan biri de sarımsaktır. 1,5 litre suya 1 yemek kaşığı lavanta, 1 diş sarımsak, kekik, gelincik çiçeği, dereotu, nane ve maydanozu ekleyerek birlikte kaynatın. Bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin. Nefes darlığı şikayetleriniz hafifleyene kadar bu kürü tüketmeye devam edebilirsiniz.

Nasır Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Miyop ve hipermetrop neden olur?

Источник: https://www.mynet.com/nefes-darligi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221815-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.