Nefrotik Sendrom Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

içerik

Nefrotik Sendrom Neden Ortaya Çıkar?

Nefrotik Sendrom Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Önceliklenefrotik sendrom nedir sorusuyla başlayalım. Nefrotik sendrom (Protein Kaçağı)olarak da bilinir. İdrarda protein kaçağı, kandaki protein düzeyinin düşmesi,şişlikler (ödemler) ve kandaki yağ oranının yükselmesiyle isimlendirilir.

Temel nedenböbreklerin proteini tutamamasıdır. Normal düzeylerde idrarda protein atılımı150 mg altındadır. Ve normal idrar analizlerinde negatif olarak görülür.Nefrotik sendromlu hastalarda bu atılım artmaktadır.

İdrarla atılan proteinmiktarı artmakta ve kandaki albumin miktarı azalmakta buda damar içindekisıvıların sızmasına, sonrasıda ise şişlikler oluşmasına neden olur. Her yaştagörülebileceği gibi genel olarak 2-10 yaş arası çocuklarda sık rastlanır.

Herzamanki temel nedenler çocuklar ve yetişkinler arasında değişim gösterir.

Nefrotik Sendromun Vücutta Oluşumu

Genel anlamda böbrekte oluşan hasar sonucu böbrek içerisinde küçük damarlar meydana gelir.

Glomerül olarak isimlendirilen bu damar kümeleri, böbrekte sağlıklı çalıştıkları süre boyunca akış halindeki kanı süzerek, kandaki gereksiz maddelerin atılımını sağlamak için ayırır. Vücutta gerekli olabilecek olan bileşenleri ile pompalar ve saklar.

Bu glomerüller, sağlıklı bir yapıya sahip oldukları süre boyunca, vücuda gerekli olan bileşenleri başarı ile ayırarak faydalı olanı ayırır, gereksiz olanı idrar yoluna aktarır.

Ancak bu glomerüllerin yapısı bozulduğu takdirde, neyin gerekli olup neyin gereksiz olduğunu doğru ayırt edemez. Bu nedenle bir süre sonra gereksiz olan bileşenleri vücutta tutarken, gerekli olan bileşenleri ise vücuttan atmaya başlar. Bunun bir sonucu olarak ta vücuttan eksilen proteinler ile, vücutta nefrotik sendrom problemi meydana gelir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:Hamilelik Çatlakları Nasıl Giderilir?

NefrotikSendromun Belirtileri ve Tanısı

Vücudun belirli bölgelerinde oluşan ödemler, idrarda köpüklenme, halsizlik, yorgunluk gibi belirtileri vardır. Vücut genelinde oluşan ödemler özellikle el ve ayak bölgelerinde kendini gösterir.

Kol ve bacaklara yayılması ile de belirgin bir hal alır. İlerleyen safhalarda bu şişlikler göz çevrelerinde de görülmeye başlar. Bu en ileri aşamada görülebilecek bir belirtidir.

  Gün içinde kişinin kendini oldukça yorgun hissetmesine ve halsiz kalmasına yol açar.

Nefrotik sendrom genellikle su ve tuz tutmayla birbirine eşlik eder. Yani proteini atmaya başlayan vücut, bunun yerine su ve tuzu vücutta tutarak biriktirmeye başlar. Su ve tuzun vücutta yüksek oranda bulunmasının sonucu olarak ta vücutta şişlikler ve ödemler meydana gelmektedir.

Nefrotik Sendrom Teşhis Yolları

 Tanı için ilk olarak idrar tahliline yapılması gerekir. 24 saatlik idrar toplanarak protein atılımına bakılmalıdır.

 Günün çeşitli saatlerinde alınacak idrar örneklerini biriktirerek toplu şekilde incelemeye göndermek sureti ile geçerli bir sonuç alınabilir. Çocuklarda bu 24 saatlik idrar toplama durumları olmaz ise anlık olarak ta idrarından saptanabiliyor.

Çocukların idrar özelliklerinden gelen bir durum olması nedeni ile anlık olarak bakılacak idrar örneklerinden uzun dönemli sonuçlar elde etmek mümkündür.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kırışıklıklara Karşı Botoks Önerisi ve Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Kan testininyeterli olmadığı durumlarda diğer başka hastalıklara da yol açabileceğindendolayı bir takım tetkikler yapılarak sonuca ulaşılmaya çalışılır. Akciğerfilmi, Tüberküloz (PP) testi ve böbrek ultrasonlarını çektikten sonra sonuçlarincelenerek gerekli tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. 

Genetik Kalıntılar Ve Erken Teşhis

Diyabet hastalığı, hipertansiyon problemi, romatizma hastalıkları gibi rahatsızlıklara sahip hastalar, her kontrollerinde düzenli olarak böbrek testinden geçtikleri için, bu hastalarda erken dönemde teşhis ve erken müdahale adımları uygulanabilir. Bazı durumlarda genetik özellikler gösteren bir rahatsızlıktır.

Böyle durumlarda başka bir hastalık belirtisi oluşmadan kişi sadece nefrotik sendrom hastası olarak teşhis edilir. Böyle durumlarda ailenin diğer üyeleri de kontrole çağırılarak onlara da tetkik yapılması gerekmektedir. Gizli yürüyen bir hastalık olabildiğinden fark edilmediği durumlarda tetkikler ile hemen ebeveynlere de tedaviye başlanır.

Karakteristik olarak;

 • Sabahları göz çevrelerinde şişlikler,
 • Bacaklarda çukur ödemi denen ödem türü,
 • Daha fazla sıvı ile daha sık ilişkili akciğer ödemi

NefrotikSendromun Tedavisi Nelerdir?

Bu hastalığın alt kaynağında başka bir neden yatmıyorsa eğer bağışıklık sistemini düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

Geçici bir tedavi olarak uygulanan ilaç tedavisinde vücudun gerekli proteini alması ve organların bu kazanımı yeniden sağlaması hedeflenir. Kısa süreli uygulanan bu tedavi, eğer bu durumun altında yatan başka bir neden yoksa büyük oranda sonuç verir.

Başka bir hastalıktan dolayı oluşmuş hastalıklarda ise tuz miktarında düzenlemeye, idrarla atılan protein miktarını düzenlemeye gidilir.

Bu aşama da genelde uygun perhizler ve diyet programları ile vücuttaki fazla tuzun atılması için uğraşılır. Vücut ödemden ve şişliklerden kurtulduktan sonra normal düzende protein atımının nedenleri araştırılarak tedavi programı bu problemi çözme yolunda seyreder.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Botoks Nedir? Yapılmasının Zararı Var Mı?

Uygun İlaç Tavsiyeleri

Çocuklarda tuzsuz beslenmek çok önemlidir. 2-10 yaş arası çocuklarda Steroid tedavisi hemen başlanır. Böbrek biyopsisi yapılmadan başlanır. Uzun süreli bir tedavi uygulanır. Bir takım ilaçlar kullanıldıktan sonra kesilir ve hastanın durumuna bakılır. Bazı hastalar bu tedaviye cevap vermezler ve iyileşmezler.

Böyle durumlarda 6-10 haftalık düzenli steroid tedavisi aldıktan sonra diğer bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç tedavilerine geçilir. Hastanede olan ve sürekli kontrol altında olan hastalara idrar söktürücüler uygulanabilir. Bazı durumlarda Albumin de verilebilir. Bu noktada en doğru bilgiyi ve yönlendirmeyi doktorunuzun yapacağını unutmayın.

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

Источник: https://bakimliyim.org/nefrotik-sendrom-neden-ortaya-cikar/

Nefrotik sendrom: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Nefrotik Sendrom Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Nefrotik sendromu ICD (Uluslararası hastalık sınıflandırması) değil, bağımsız bir hastalık, böbrek ve belirtilerin bir grup topluluğu olan gösteriyor ki, bir böbrek çalışmıyor gibi iyi olmalıdır.

Küçük kan damarları (venüller, arteriol ve kılcal damarlar), böbrek işlev микрофильтры kaldırarak toksinler, metabolizmasının son ürünleri ve aşırı su kan. Bu atık ve su girer mesane ve terk vücudumuzun ile birlikte idrar. Normal idrarda olmamalıdır protein.

Böbrek damarlarının bir parçası glomeruliarna ağ filtre sistemi, böbrek. Ne zaman фильтрационная ağ zarar, çok fazla protein geçer, filtreler, idrar. Sonucu ne нефропатический sendromu, yani ilerleyici bir yıkım çalışma böbrek dokusu (nefronov).

Bu böbrek hastalığı etkiler hem yetişkinler hem de çocuklar için.

Belirtileri böbrek hastalığı

Çoğu insan, tanısı kondu, bu patoloji, bilmiyordum onun hakkında, henüz bir рутинном fizik muayene geçti normal klinik çalışmalar.

Belirtiler нефропатологии şunlardır:

 • Aşırı atılımı idrarda protein (proteinüri).
 • Içeriği Düşük protein plazma. Tıbbi kaydında yazılı olabilir: «hipoalbüminemi».
 • Yüksek kan kolesterol. Tıp için kullanılan bir terimdir bu – hiperlipidemi.
 • Yüksek düzeyde nötr yağ, kan, sözde trigliserid.
 • Yüz Şişmesi, el, ayak ve ayak bilekleri.
 • Ağırlık Artışı.
 • Sürekli yorgunluk hissi.
 • Köpüklü idrar.
 • Düşük açlık duygusu.

Bu sonuçlara göre genel testler var, tanısı klinik nefrotik sendrom, sizi tedavi eden doktorunuzla gerekir nedenini bulmak sorun. Bu gerektirebilir, daha fazla analiz ve tanı yöntemleri tespit etmek için ana nedenleri.

Daha:

Etkili olur mu “Фемостон 2/10” gebelik planlarken?

Anne – temel amacı kadın. Bu adil seks vardır nedense ulaşamadığı bu değerli hedef kendini hazır tıbbi bakım aramak en farklı uzmanlar, yapılacak bir sürü anketler, tahammül etmek hoş olmayan bir yordam. Ancak, tüm ve her zaman çok trajik. Orad…

Aracı, “Суперчистотело”: incelemeler hastalar ve doktorlar

Siğiller – belirti varlığı, vücutta insan papilloma virüsü. Ne yazık ki, bugüne kadar, henüz icat değil bir tedavi yöntemi, hastalığın. Ancak satış vardır bir sürü ilaç, hangi yönetmek, kolayca kurtulmak için, siğil ve papillom. İyi başarılı ka…

Böbrek Hastalığı genellikle hiçbir klinik belirti kadar çalışma kumaş böbrek ciddi zarar görmüş (70-80 %).

Tüm gerekli proteinler

Orada birçok çeşit protein, vücudumuzun tüketir proteinler çeşitli şekillerde dahil olmak üzere, kemik oluşumu, kas ve diğer dokular, hangi organları oluşur, yanı sıra enfeksiyonlarla mücadele.

Ne Zaman böbrek kumaş uğrar, böbrekler çalışmamaya normal izin böylece bir sincap, sözde albümin geçmesi onun filtrasyon sistemi ve idrar.

Albümin vücut yardımcı olur kurtulmak için aşırı sıvı. Eksikliği, albümin, kan sıvı vücutta birikir neden, şişlik yüz bölgesinde ve alt vücut parçaları.

Kolesterol gibi önemli bir bileşeni, vücut

Bizim vücut için gerekli kolesterol, üretilen onun kendi. Ayrıca kolesterol de içine girer gıda.

Aşırı alımı, kolesterol, kan damarları zarar, damlacıkları, bu madde yapıştırılır duvarlarında damarlar ve arterler ve pıhtı oluşabilir (tam veya kısmi tıkanma damar lümeni).

Kan pıhtıları kan damarlarının çalışmasını engellemektedir kalp ve kan akımını organ ve dokulara, daha sonra geçebilir, miyokard infarktüsü veya inme.

Trigliserid – görünüm «enerji» yağ, kan

Kullandığınızda gıda, vücudumuzun tüketir kalori ile alınan gıda, eğitim, enerji. Eğer biz tüketmek daha fazla kalori tüketmek, ekstra kalori trigliserid dönüştürülür.

Trigliserid çorap vardır, içinde yağ dokusu, bir zorunluluk olarak kullanılırlar ve enerji korumak için normal hücre aktivitesi. Yüksek düzeyde bulunması, trigliserid, kan göstergesidir yüksek yatkınlık, kalp hastalığına.

Kim eğilimli нефротическому sendromu?

İnsanlar her yaş, cinsiyet ve etnik gruplar eğilimli olabilir, bu hastalık, ancak, sağlık Bakanlığı verilerine göre, Rusya (sağlık Bakanlığı), erkeklerde, kadınlardan daha.

Nefrotik sendrom çocuklarda kendini gösterir genellikle yaşları 2 ila 6 yıl.

Bazı faktörler olasılığını artırmak ilerleyici böbrek hastalığı, bunlar:

 • Нефропатологии (гломерулонефриты, taş, vb.).
 • Urolithiasis – urolithiasis.
 • Uzun vadeli reçeteli ilaçlar gibi non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve antibiyotikler.
 • Enfeksiyon: HIV, viral hepatit, sıtma.
 • Diyabet, lupus ve amiloidoz.

Этиологические faktörler (nedenler)

Sendromu neden olabilir gibi, çeşitli böbrek hastalıkları ve diğer faktörler.

Eğer bir hastalığı etkiler, böbrek, onlar denir birincil nedenleri nefrotik sendrom. Etkileyen diğer faktörler tüm vücudu, böbrekler de dahil olmak üzere, denir ikincil nedenleri.

Çoğu insan acı ilerleyici böbrek hastalığı nedeniyle ikincil nedenleri.

En sık görülen birincil nedeni erişkinlerde bir hastalık olarak adlandırılan dava сегментарным гломерулосклерозом (ФСГС). ФСГС neden olan mikroskobik yara izi üzerindefiltreler böbrek denilen beyazı.

Çeşitli otoimmün hastalıklar ve kronik hastalıklar bağışıklık ciddi böbrek zarar verir.

Amiloidoz – genetik olarak kaynaklanan bir hastalıktır birikimi, protein maddeler, sözde амилоидом kan. O gecikirse, kan damarlarının duvarlarında, çeşitli organlarda dahil olmak üzere, böbrek taşı.

En yaygın ikincil bir faktör erişkinlerde diyabet olduğunu. Patoloji eşlik böbrek hastalığı olarak bilinen ренальный (böbrek) diyabet.

En yaygın birincil faktör renal sendromu çocuklarda, minimal değişiklik hastalığı (БМИ). Hastalık minimal değişikliklere neden olan gizli böbrek hasarı, bir tespit ile çok güçlü bir mikroskop.

En yaygın ikincil bir faktör çocuklarda şeker hastalığı olduğunu.

Tüm formları ayırt edici birleştirici bir işareti bu hastalık ilerleyici bir yıkım renal glomerül.

Böbrek Hastalığı, vurmak kanalcık ve интерстиций, örneğin interstisyel nefrit, neden nefrotik sendrom.

Tanılama özellikleri

 1. Kan testi tanım glomerüler filtrasyon hızı böbrek (eGFR, Estimated Glomerular Filtration) hızlı testtir değerlendirmek için, fonksiyonel yetenek, böbrek. Senin eGFR – bu sayı dayalı bir analiz düzeyi, üre ve kreatinin serum. Birincil idrar oluşur filtrasyon ile plazma kan yoluyla клубочковый bariyer; kişilerde glomerüler filtrasyon hızı (GFR) yaklaşık 125 ml/dk.

 2. Klinik çalışmada idrar. Yüksek hasar, böbrek, çok sayıda protein geçer ve idrar. Bu biri olabilir erken belirtileri, nefrotik sendrom, böbrek. Kontrol etmek için idrarda protein (sözde proteinüri), geçmek, idrar tahlili ile микроскопией draft. Fizyolojik değeri, plazma albümin eşittir 0,1 % olan normal geçebilir bariyer clubockova filtreleme.

 3. Ultrason böbrek ve mesane tanı nefrotik sendrom. Sağlayacak değerlendirmek morfolojik (yapısal) durumu, böbrek ve kan dolaşımını artırır. ULTRASONOGRAFİ de yardımcı olacaktır ortaya çıkarmak için, eşlik eden patoloji üriner sistem.

Şüpheli patoloji böbrek sonra hızlı bir idrar analizi ile test şeridi.

Yüksek референтном anlamı proteinüri gösterge şeridi kendi rengini değiştirir.

Klinik çalışmada kan gösteren düşük serum protein, albümin denilen, bir teyit tanı.

Bazı durumlarda, reçete tedavi etkisiz atanır böbrek biyopsisi. Bu çok küçük bir örnek böbrek doku ile çıkarılır iğne, tarama ve mikroskop altında.

Böbrek proteinüri – bu kaybı üç veya daha fazla gram günlük protein idrar yoluyla ya da bir defalık toplama idrar varlığı, 2 gram protein gram kreatinin idrar.

Nefrotik sendrom tipik bir kombinasyon proteinüri nefrotik aralığı ile гипоальбуминемией serum, kan ve ödem yüz, uzay ve alt vücut parçaları.

Komp faktörler renal sendromu

Proteinler yerine, bir çok farklı özellik. Düşük düzeyde serum (kan) protein vücut olur nöbetler eğilimli sorunları, kan pıhtılaşma ve neden enfeksiyonları (göz önüne alındığında, protein fraksiyonu, kan dahil immünoglobulinler – ana hücreleri bağışıklık).

En sık bakteriyel ve viral komplikasyonlar akut sepsis, pnömoni ve peritonit.

Venöz tromboz ve pulmoner emboli (PE) için, yaygın olarak bilinen, etkileri akut nefrotik sendrom.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • Малокровию (anemi).
 • Kardiyomiyopati, iskemi dahil olmak üzere.
 • Yüksek kan basıncı – sistemik hipertansiyon.
 • Kronik ödem.
 • Akut ve kronik böbrek yetmezliği (ABY, KBY).

Tedavi edici özellikleri böbrek hastalığında

Yok, belirli bir tedavi nefrotik sendrom, tedavi yöntemleri, genellikle sadece semptomatik (kırpılmış belirtileri ve komplikasyonları) ve önleyici (önlemek için daha fazla yıkım böbrek doku).

Ne olduğunu bilmek Önemlidir tam bir reddi böbrek yetmezliği (son dönem böbrek yetmezliği) diyaliz gerekli ve daha fazla böbrek nakli için bir hayat kurtarmak için.

Doktorunuz reçete ilaç çekilmesi için belirli belirtileri. Bu kontrol etmek için ilaçlar hipertansiyon ve kolesterol riskleri azaltmak için kalp-damar hastalığı,.

Azaltmak için İlaçlar hipertansiyon olarak adlandırılan, ACE inhibitörleri (anjiyotensin dönüştürme enzim) ve BRA (arb'ler), düşük basınç kapiller ve engel çıkmak için protein idrar.

Diüretikler atanır yardımcı olmak için, kurtulmak vücut aşırı su yanı sıra, kan basıncı kontrolü ve azaltılması ödem.

Кроверазжижающие ilaçlar (antikoagülanlar) tavsiye edilir durumlarda risk kan pıhtıları önlemek için kalp krizi (miyokard infarktüsü) veinme.

Tedavisinde Çok önemli bir rol oynar, diyet değişikliği; düşük yağlı diyet teşvik, kontrol kan kolesterol düzeyi. Tercih vermek, balık veya обезжиренному et.

Tüketiminizi Sınırlayın tuz (sodyum klorür) azaltmak için ödem oluşumu ve korumak, kan basıncını sağlıklı bir düzeyde.

İmmünsüpresif ilaçlar inhibe aşırı tepki bağışıklık sistemi, гломерулонефритах ve sistemik lupus eritematozus gibi глюкокортикостероиды (“Prednizon”, “Декортин”, “Медопред”, vs.).

önlemek için Nasıl ilerleyici yıkımı, böbrek?

önlemek için Tek yolu bu sendromu профилактировать hastalık, neden olabilir.

Varsa, bir hastalık, bir zarar böbreklere danışın doktorunuz geliştirmek için klinik öneriler нефротическому sendromu kontrol etmek için onun altta yatan hastalığı ve böbrek hasarı önlemek.

Tartışın doktorunuzla fırsat tutan özel testler tanımı için fonksiyonel böbreklerin yeteneği.

Bu çok önemli kişiler için diyabet, yüksek tansiyon veya ailede böbrek hastalığı. Böbrek hasarı her zaman geri dönüşü olmayan, kendi hücreleri öldükten sonra yeniden değil. Ama eğer ortaya bir altta yatan hastalığı erken bir aşamada ve atanmış zamanında tedavi için bir şans var ve durumun kötüleşmesini önlemek.

Patoloji böbrek çocuklarda

Rağmen, nefrotik sendrom etkileyebilir, her yaştan insanlar, genellikle o ilk teşhis çocukların yaşları 2 ila 5 yıl.

Patoloji etkiler daha fazla erkek kızlar. Her yıl yaklaşık 50 000 çocuk teşhis glomerülonefrit nefrotik sendromlu. Genellikle, bu daha yaygın öyküsü olan ailelerde böbrek veya otoimmün hastalıklar, ya da asya kökenli olsa da, hala belli değil, neden.

Belirtiler böbrek hastalığı çocuklarda

Aynı erişkinlerde olduğu gibi, şişme, ilk göze çarpan, göz çevresi, daha sonra bu alanları bölümler alt bacak ve diğer vücut parçaları.

İmmünoglobulinler – antikor olan özel bir grup protein kandaki enfeksiyonlarla mücadele. Ne zaman vücut kaybeder proteinler, çocuklarda çok daha yüksek bir oran hasta bulaşıcı bir hastalıktır.

Gözlenen değişiklikler, idrarda bazen yüksek protein seviyesi, giren, idrar, neden olur, köpüklü.

Çoğu çocuk nefrotik sendromu var «hastalık minimal değişiklik ile». Bu demektir ki, onların böbrek testleri normal veya hemen hemen normal, kadar, kumaş örneği, alınan biyopsi, mikroskop altında incelenir. Hastalığın nedeni minimal değişiklik ile bilinmiyor.

Kalıtsal nefroticescom sendromu fin tipi için gen нефрина, protein filtrasyon yarık, mutasyona yol açan hastalık böbrek bebeklik.

Ayrıca, o bir sonucu olarak ortaya çıkar böbrek sorunları veya diğer koşullar, örneğin:

 • гломерулосклероз – ne zaman iç yapısı böbreklerin zarar görmesi;
 • Glomerülonefrit – iltihabı filtrasyon sistemi böbrek;
 • Bir enfeksiyon, örneğin HIV veya hepatit b ve c İle;
 • Sistemik lupus eritematozus;
 • Diyabet;
 • Orak hücreli anemi;
 • çok nadir durumlarda, bazı kanserler gibi lösemi, multipl miyelom veya lenfoma.

Ama bu sorunlar daha sık görülür yetişkin, çocuk daha.

Belirtiler nefrotik sendrom çocuklarda ile kontrol edilebilir steroid ilaçlar.

Çoğu çocuk iyi yanıt steroidler, ve böbrek yetmezliği riski en aza indirgenir. Ancak, az sayıda çocuk vardır (miras) konjenital nefrotik sendrom, ve o, genellikle, kötü, meydan okuyan terapi. Sonuçta sendromu var biter, kronik böbrek yetmezliği, ve bu çocuklar için gerekli böbrek nakli.

çocukların çoğu, olumlu yanıt, tedavisi, belirtileri kontrol altına almak, remisyon – geçici olarak askıya hastalığın gelişimi, daha sonra bir süre sonra belirtiler tekrar geri geliyor – geliyor nüks.

çoğu durumda, nüks daha sık olma, çünkü çocuklar büyüdükçe, nefrotik sendrom genellikle durdurulur var gençler.

Kontrolü patolojik durum

Anne aramak gerekir bir çocuk uzmanına (pediatrik nefrolog) hakkında öneriler almak için нефротическому sendromu, testler ve özel bir tedavi.

Temel tedavi yöntemi vardır steroid (KORTİKOSTEROİDLER – глюкокортикостероиды), ancak ek tedavi teknikleri de kullanılabilir, eğer bir çocuk geliştirmek önemli yan etkileri vardır.

çoğu çocuk meydana nüks geç ergenlik ve bu dönemlerde ihtiyaç duydukları steroid almak.

Çocukların konjenital nefrotik sendrom genellikle reçete en az 4 haftalık bir kurs “Prednizon”, ve sonra сниженную doz bir gün sonra başka bir dört hafta. Bu engeller proteinüri.

Zaman “Prednizon” atanır kısa süreler için, genellikle herhangi bir ciddi ya da uzun süreli yanetkileri olsa da bazı çocuklarda gözlenir:

 • Artan iştah;
 • Kilo;
 • Yüz kızarması;
 • Sık sık ruh hali değişikliği.

Çoğu çocuk tedaviye iyi yanıt nefrotik sendrom “Prednizolon”, ve protein genellikle kaybolur onların idrar ve ödem birkaç hafta içinde kaybolur. Bu dönemde remisyon.

Diüretikler, ya da idrar söktürücü ilaçlar da kullanılabilir azaltmak için sıvı birikimi. Bunlar çalışan sayısını artırarak, üretilen idrar.

Penisilin, antibiyotik ve tayin sırasında nüks olasılığını azaltmak için enfeksiyon.

Önemli diyet. Gerekli tuz miktarını azaltmak, diyet çocuğunuzun önlemek için daha fazla su tutma vücutta ödem oluşumu.

Источник: https://tostpost.com/tr/sa-l-k/17977-nefrotik-sendrom-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi.html

Nefrotik sendrom – hastalığının tedavisi. Belirtiler ve hastalıkları Nefrotik sendromda önleme

Nefrotik Sendrom Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Nefrotik sendrom – Bu hastalık nedir? Nefrotik sendrom bir semptomdur, böbrek yetmezliği zemine karşı ortaya çıkan ve büyük Proteinüri içerir, protein-lipid metabolizması ve şişme ihlali.

Nefrotik sendrom – Neden

Kökenli birincil Nefrotik sendrom olabilir (bağımsız böbrek hastalığı karmaşık hale getiren) veya ikincil (hastalıklar sonucu, ikincil böbrek tutulumu ile devam).

Birincil Nefrotik Sendromu oluşur ne zaman glomerulonefrite, pyelonephritis, birincil amiloidoze, nefropati hamile, Böbrek tümörleri (gipernefrome) vb.

Nefroticski Sendromu ikincil geliştirme birçok koşulları neden: kollagenozami ve romatizmal lezyonlar (SLE, uzelkovm periarteriitom, Hemorajik vaskulitom, Skleroderma, romatizma, Romatoid artrit); nagnoitel'nymi işlemleri (bronşiektazi, Akciğer apsesi, Septik endokardit); lenfatik sistemi hastalıkları (Lenfoma, Hodgkin hastalığı); enfeksiyöz ve paraziter hastalıklar (Tüberküloz, Sıtma, Frengi) vb. Bazı durumlarda Nefrotik sendrom ilaç hastalık arka planı geliştirir., şiddetli alerji, ağır metal zehirlenmesi (cıva, kurşun), arı sokması ve yılan ve bu yüzden. d.

Bazen, ağırlıklı olarak çocuklarda, nefroticski Sendromu neden algılayamıyor, Vurgulama seçeneği hastalığı idiyopatik etkinleştirme.

nefrotik sendromu semptomları

Nefroticski Sendromu belirtileri benzer, Rağmen neden ayrım.

Müşteri adayının Proteinüri tezahürü hizmet vermektedir., ulaşan 3,5-5 ve daha fazla g/gün, ile ilâ 90% idrar protein form ile albumins görüntülenme.

Büyük protein kaybı idrarda genel peynir altı suyu proteini düzeyi azalmaya neden olur. 60-40 ve daha az g/l.

Nefroticescom Sendromunda sıvı retansiyonu, periferik ödem meydana gelen, assit, anasarkoj (subkutan doku şişmesi Genelleştirilmiş), gidrotoraksom, gidroperikardom.

İlerleme tarafından genel halsizlik eşlik nefroticski Sendromu, ağızda kuruluk, susuzluk için, iştah kaybı, baş ağrısı, sırt ağrısı şiddeti, kusma, vzdutiem ömrü, ishal. Nefroticski Sendromu'nin karakteristik özelliği oliguria günlük diurezom daha az ile hizmet vermektedir 1 l.

Orada fenomen paresthesia, kas ağrısı, kasılmalar. Hydrothorax ve gidroperikarda gelişimi ile hareket ve istirahat darlığı neden olur. Periferik ödem zincirleyin hastanın motor aktivite. Nefrotik sendromlu hastaların limp, sedanter, soluk; Not artan peeling ve kuruluk, kırılgan saç ve tırnak.

Nefrotik sendrom yavaş yavaş veya hızlı bir şekilde gelişebilir; tarafından daha az ve daha fazla belirtiler eşlik, Bu ana hastalığı akışının niteliğine bağlı. Klinik akışı değişir 2 Nefroticski Sendromu-saf ve karışık çesidi. Hematüri ve hipertansiyon ilk Nefrotik Sendromu oluşur; İkinci nefroticheski-gematuricheskuju veya nefroticheski hipertonik formu alabilir.

Nefroticski sendrom komplikasyonları periferik flebotrombozy neden olabilir, Viral, Bakteri, fungal enfeksiyonlar, retina ve beyin şişmesi, Prensip olarak Kriz (hipovolemik şok).

Nefrotik sendrom – Teşhis

Nefroticescom içinde Sendromu objektif muayene soluk ortaya çıkarır («İnci»), soğuk ve kuru dokunmatik cilt için, kaplanmış dil, Karın boyutunu artırma, hepatomegali, şişme.

Ne zaman gidroperikarde kalp ve kısma sesleri genişlemesi kaydetti; Ne zaman gidrotorakse-kısalma perkutornogo ses, rahat nefes, hırıltı durgun melkopuzyrchatye.

Etiyolojisi EKG'nin kaydedildi, Miyokardiyum dejenerasyonu belirtileri.

Nefroticescom idrarda genel analizinde Sendromu göreli yüksek yoğunluklu tarafından tanımlanır (1030-1040), lökositüri, цilindrurija, kolesterol kristali çamur ve nötr yağ damlaları varlığı, nadiren mikrogematuria.

Periferik kanda ESR arttı (için 60-80 mm / saat), Geçen eozinofilia, trombosit sayısının artırılması (için 500-600 THS.), hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri hafif bir düşüş. Pıhtılaşma, bir çalışma koagülasyon diyagram tarafından tespit, bir küçük geliştirme veya Dissemine intravasküler koagülasyon Sendromu belirtileri gelişimi ifade edilebilir.

Karakteristik gipoal'buminemiju ve gipoproteinemiju kan nefroticescom Sendromunda biyokimyasal analizini üzerinde çalışma ortaya çıkarır (daha az 60-50 g / l), giperholesterinemiju (kolesterol daha fazla 6,5 mmol / L); Biyokimyasal idrar analizinde tanımlanmış proteinurija bitti 3,5 Günde g.

Böbrek dokusunun önem tespit için yapılan değişiklikler nefroticescom Sendromunda böbrek ultrason tutan gerektirebilir, USDG böbrek damarlarının, nefroscintigrafii.

Nefrotik sendrom – Hastanın eylemleri

Doktorunuza danışın, Kendinizi Nefrotik Sendromu belirtileri bulursanız. Eğer yeni doktorunuzla belirtiler, idrara çıkma gibi, işeme sırasında rahatsızlık, ateş, Güçlü baş ağrısı, isilik. Ambulans çağırın, Yeni belirtiler varsa.

nefrotik sendrom tedavisi

Ortak tedavi müdahaleler, nefroticski Sendromu etyolojisinde bağlı değildir, kısıtlanmış sıvı diyetler bessoleva randevu hizmet, yatak istirahati, semptomatik ilaç tedavisi (diüretikler, potasyum ürünleri, antihistaminikler, vitaminler, Kardiyak araçları, antibiyotikler, geparina), Albümin infüzyonu, reopoligliukina.

Nefroticescom Sendromunda belirsiz Genesis, nedeniyle bir toksik veya otoimmün böbrek lezyon olarak yanı sıra, steroid tedavisi prednisone veya Metilprednizolon tanıtıldı gösterir (oral veya intravenöz darbe terapi modu). İmmünsüpresif tedavi steroidler ile antikor oluşumu bastırır, CEC, böbrek kan ve clubockovu filtreleme geliştirir.

Zitostatical tedavi siklofosfamid ve hlorambucilom ile tedavi gormonorezistentnogo nefroticski Sendromu iyi bir tedavi edici etkisini elde, devam eden darbe oranları.

Nefrotik sendrom – Komplikasyonlar

Kalan Nefrotik sendrom uçlarının kronik böbrek yetersizliği olgularında Relaps veya kalıcı sonuçla ele geçirebilir.

nefrotik sendrom Önleme

Önleme içerir erken ve kapsamlı tedavisi böbrek ve vnepochechnoj patoloji, Bu nefroticski Sendromu geliştirme tarafından karmaşık, dikkatli ve kontrollü kullanım ilaçların, nefrotoksicski ve Alerjik etkisi sahip.

Источник: https://omedicine.info/tr/nefroticheskij-sindrom-lechenie-bolezni-simptomy-i-profilaktika-zabolevaniya-nefroticheskij-sindrom.html

Nefrotik sendrom – nedenleri, belirtileri, teşhis ve tedavisi

Nefrotik Sendrom Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Nefrotik sendrom böbrek hastalıklarında ortaya çıkar ve proteinin uzun süre idrarda kaybedilmesi ile albümin düzeyinde önemli bir düşüş meydana gelir; kanda su ve tuz vücutta tutulur, yağlar yağda kanda artar.

Bu hastalık, farklı yaşlarda, çoğunlukla iki ila dört yıl arasında çocuklarda görülür, daha sık bu hastalık erkekleri etkiler. Yaşlı insanlar da nefrotik sendromdan mustariptir.

Bu hastalığın neden ve yöntemlerine rehberlik edilmesi çok önemlidir.

Nefrotik sendrom belirtileri

İlk önce bir adam tuz ve sıvının vücuda sıkışıp idrarla köpük oluşturması nedeniyle iştahını kaybeder, kötü hisseder, göz kapakları şişer, karında ağrı oluşur, kaslar atılır, dokular şişer.

Karın, karın boşluğunda biriktiği için artar. Akciğerleri çevreleyen bölgede sıvı biriktiği için kişi nefes darlığı çeker.

Hastada şişlik diz eklemleri, erkek şişmiş skrotum. Sıvı, doku şiştiğinden sabah saatlerinde göz kapaklarında, ayak bileğinde oluşturduğu akşam için hareket edebilir. Zamanla şişmeye dikkat etmek çok önemlidir, kas atrofisine neden olurlar.

Çocuklar hipotansiyon yaşayabilir – çocuk uyandığında basınç dramatik bir şekilde düşer, bazen de şok halini alır. Yetişkinlerde normal kan basıncı olabilir, ancak yükselebilir veya düşük olabilir.

Kan hacmi azaldığından, böbreklerdeki kan dolaşımı azalır, idrar azalır; böylelikle böbrek yetmezliği gelişmeye başlar; idrarda çok miktarda protein bulunduğunda idrar analizi yardımıyla görülebilir.

Kişinin alçalması ve dengesiz beslenmesi durumunda besin maddeleri idrarda kaybedilir. Bu nedenle çocuk yavaş yavaş büyür, kemiklerde kalsiyum olmaz, saç dökülmeye başlar, çiviler sıklıkla bozulur. Tırnaklarda beyaz tırnaklar görünüyor.

Bazı durumlarda, peritonit var, bir kişi bakteriyel çevre nedeniyle ortaya çıkan patojenik bulaşıcı hastalıkları araştırmaya başlar.

Enfeksiyöz komplikasyonlar, her zaman aktif olarak enfeksiyonla savaşan antikorların yeterli miktarda oluşmamasına rağmen idrarla birlikte başlaması gerçeği ile tetiklenebilir.

Kan pıhtılaşması ile ilgili problemler olabilir, bu tehli, çünkü tromboz ile tehdit ediyor. Ayrıca, kan pıhtılaşmadığı için kanama artar. Yüksek tansiyon nedeniyle, beyindeki ve kalpte, çoğunlukla şeker hastalığının veya bağ dokulardaki sistemik hastalıkların karakteristik sorunları olabilir.

Nefrotik Sendrom Nedenleri

Bu hastalık glomerülopati nedeniyle oluşur. Ayrıca sendrom, böbrekler üzerinde toksik etki yapan ilaçların alınmasının bir sonucudur. Nefrotik sendrom alerjilere eşlik edebilir, bazı vakalarda sendrom genetik bir sorundur.

Ayrıca, sendrom, HIV enfeksiyonu olan hastalar için tipiktir. Bu durumda hastalık hızla gelişiyor – 4 ay sonra böbrek yetmezliği eşliğinde.

Nefrotik sendromun sonuçları bilinmemektedir, her şey semptomlara ve böbreklerin hasar gören seviyesine bağlıdır, tüm bunlar, biyopsi kullanılarak alınan dokuların mikroskobik çalışmaları yardımıyla belirlenebilir.

Tamamen kurtulmak belirtileri kurtulabilirsiniz hastalığın – enfeksiyon, şişme, bazı ilaçlar almak için reddetme olabilir. Konjenital bir nefrotik sendroma sahip çocuklar böbrek nakli yoluyla kurtarılabilir.

Hastalığın glomerülonefrit nedeniyle ortaya çıkması durumunda hastalığın olumlu tahminleri. Şiddetli form membranöz glomerülonefrittir , hem yetişkin hem çocuğu etkileyebilir. Idrarda sürekli olarak protein bulunur, böbrekler normal olarak işlev görür.

Ailenin nefrotik sendromunun ciddi tedavisi, çünkü böbrekler ciddi şekilde etkilenir. Mesangial proliferatif glomerülonefrit kortikosteroidlerle tedavi edilemez.

Nefrotik sendrom semptomlarını azaltmak için, diabetes mellitus, lupus eritematosus, amiloidozdan kaynaklanması mümkündür .

Nefrotik sendrom bir alerjik reaksiyon, enfeksiyon veya bir narkotik madde – eroin kötüye kullanılması sonucu ortaya çıkarsa, nedeni derhal ortadan kaldırmanız gerekir, böylece hiçbir komplikasyon yoktur.

Nefrotik sendrom tanısı

Kan hücrelerinde yüksek protein seviyesinin tespit edilmesine yardımcı olacak bir idrar testi uygulamak çok önemlidir. Albumin, protein idrarla atılır ve oluşumu bozulursa azalabilir. Ayrıca idrarda, düşük bir sodyum seviyesi görebilirsiniz, potasyum yükselir.

Böylece lipidler kan yükselir. Bu nedenle, kişide anemi vardır.

Bir kan ve idrar testi yardımıyla nefrotik sendromun gelişimini tetikleyen bir hastalık hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böbrek hasarını netleştirmek için böbrek biyopsisi yapmak çok önemlidir.

Nefrotik sendrom tedavisi

Önemli olan, nefrotik sendroma neden olan sebebi ortadan kaldırmaktır. Hastalık malign bir tümör nedeniyle ortaya çıkarsa, tedaviden sonra ancak böbrek semptomunun kaybolduğu söylenebilir.

Ayrıca, sıklıkla bu hastalık uyuşturucu bağımlıları için tipiktir, bu nedenle zamanında eroin bırakmak önemlidir.

Güneş, böcek ısırığı ve zehirli sarmaşıktan dolayı tepki gösteren alerjik rahatsızlıklar kendilerini onlardan korumaya çalışmalıdır. Hassaslaştırma yardımı ile nefrotik sendromdan kurtulabilirsiniz.

Doktor hastalığın nedenini tespit etmezse, bağışıklığı düzeltebileceğiniz kortikosteroidler ve ilaçların reçetelenebilir. Ancak bu ilaçlar çocuklar tarafından kullanılamaz, çünkü çocukların kendileri nedeniyle büyüme ve gelişme ile ilgili sorunlara neden olurlar.

Bir nefrotik sendromun normal bir miktarda potasyum ve protein içeren bir diyet izlemesi, bunun yanında sodyum ve katı yağlardan kaçınılması zorunludur.

Dolayısıyla sebebi ortadan kaldırmak zaman içinde çok önemli, çünkü bir nefrotik sendrom var.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/nefroticheskij-sindrom-prichiny-simptomy-diagnostika-i-lechenie_default.htm

Nefrotik Sendrom Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Nefrotik Sendrom Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Nefrotik sendrom, şiddetli proteinüri (kandan ürine protein sızması) durumudur. Düşük kan protein seviyeleri ve şişmeye (ödeme) neden olan glomerul hasarı ile sonuçlanan belirtiler ve bulgular topluluğu nefrotik sendrom olarak adlandırılır.

Ödem, kanda yağ artışı, kan basıncı değişiklikleri, kanda albumin değerinin normalin altına düşmesi gibi komplikasyonlar nefrotik sendromun neden olduğu komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlar her hastada görülmeyebilir.

Komplikasyonlar ve bulgular hastanın doktora başvurma zamanına göre değişir. Nefrotik sendrom her yaş grubunda görülebildiği gibi en sık çocuklarda görülür. Nefrotik sendrom erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla daha fazla ve genellikle 3-6 yaşları arasında görülür.

Nefrotik sendrom tipleri ve nedenleri

Nefrotik sendrom tek başına (primer) ya da başka bir sistemik hastalığa bağlı (sekonder) olarak gelişebilir.

Nefrotik sendrom şeker hastalığının, amiloidoz birikiminin (dokularda anormal bir protein birikimi), sistemik lupus eritemetozus, malign hastalıklar (hodgkin ve diğer lenfomalar) gibi hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca nefrotik sendrom şiddetli hipertansiyon zehire karşı reaksiyon (Mercury veya kadmiyum  gibi) reaksiyonlara bağlı gelişebilir.

Altın,  ya da penisilamin, NSAI gibi ilaçların yan etkisi olarak da nefrotik sendrom ortaya çıkabilir. Nefrotik sendrom hepatit B veya malarya,  sifiliz, sıtma, bakteriyel endokardit, HIV enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi vücudun başka bir yerindeki bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir.

Fokal segmental glomerüloskleroz, membranoproliferatif glomerulonefrit, mesengioproliferatif glomerulonefrit, membranöz glomerulonefrit ve konjenital nefrotik sendrom diğer primer nefrotik sendrom nedenleri arasındadır.

Nefrotik sendrom belirtileri

Nefrotik sendromun belirtileri (semptomları) günler ya da haftalar geçtikten sonra ortaya çıkar ve protein ürinde kayboldukça durum kötüleşir.

Nefrotik sendromun erken belirtileri köpüklü ürin ve azalan ürin üretimidir.

En sık görülen temel belirti ödemin (dokularda sıvı birikimi) sonucu olarak bacakların ve yüzün şişmesidir. Göğüs boşluğunda da ödem oluşabilir ve plevral efüzyon ve nefes darlığı gelişebilir.

Sıvı karında da toplanarak karında şişkinliğe (karında su toplanması durumuna), göbek ve kasık fıtığına neden olur.

Karında sıvı birikimine bağlı oluşan asit karın ağrısına yol açabilir.

Ayrıca bilinç bulanıklığı görülebilir, iştah kaybı nedeni ile de zayıflama (kilo kaybı) gibi belirtiler ortaya çıkar. Kan basıncı (tansiyon değeri) çoğunlukla normal düzeyde olabileceği gibi, % 5 veya 15 vakada yüksek düzeye çıkabilir. Hastada enfeksiyonlara yatkınlık artış göstermiştir. Genellikle deri ve akciğer enfeksiyonları gelişir. Atar ve toplardamarlarda tıkanma meydana gelebilir.

Nefrotik sendrom teşhisi

Nefrotik sendrom belirtileri görülen hastanın tanı için öncelikle nefroloji veya üroloji uzmanına başvurması gerekir. Doktorun yapacağı fizik muayene sırasında hastanın aile öyküsü, yaşadığı sıkıntılar ve hastada görülen bulgular dikkate alınır. Fizik muayeneden sonra kan tetkikleri, idrar tetkikleri ve böbrek biyopsisi gibi tetkikler istenir.

Proteinüri esas tanı koydurucu tetkiktir. 24 saatlik idrar toplanarak ya da idrar toplanmasının zor olduğu küçük çocuklarda porsiyone idrar miktarı tayin edilir.

Hasta hastaneye ilk başvurduğunda idrar miktarında azalma vardır. Hastaların % 15-30’unun idrar tetkikinde, idrarda mikroskop incelemesinde kan (mikroskopik hematüri) görülür.

Gözle görülen kanama (makroskopik hematüri) çok sık görülmez.

Nefrotik sendrom şüphesi olan hastalarda hemogram, serum elektrolitleri, kan lipitleri ve serolojik testler tanıda yardımcı testlerdir.

Böbrek biyopsisi, eskiden bazı görüşlere göre nefrotik sendrom tanısı konulan hastalara kesin yapılmakta idi fakat günümüzdeki görüşler, hasta başlangıç tedavisi olan steroid tedavisine olumlu yanıt verirse biyopsi yapılmaması gerektiği ve bu hastanın minimal lezyon hastası olduğu kabul görmektedir.

Böbrek biyopsisi steroide yanıt vermeyen hastalarda, steroid dışı tedavi verilmesi planlanan hastalarda, nedeni bilinmeyen nefrotik sendromun genel özellikleri ile bağdaşmayan bulguları olan (hastalığın başlama yaşı 1 yıl veya 8-10 yaş arası, gözle görülen idrarda kanaması, kalıcı yüksek tansiyonu, düşük kompleman düzeyi, klinik bulguların başka bir sistemik hastalıktan kaynaklandığını göstermesi gibi) hastalarda ve böbrek fonksiyon bozukluğunun devam ettiği durumlarda biyopsi tetkiki önerilir.

Nefrotik sendrom teşhisi

Nefrotik sendrom tedavisi

Nefrotik sendrom tedavisinde, tedavi planlı ve takipli uygulanır. Tedavi genellikle altta yatan nedene yöneliktir. Ödemin giderilmesi için düşük sodyumlu diyet önerilir ve diüretik ilaçlar verilebilir.

Proteinin damar yolundan (intravenöz yoladan) verilmesi gerekebilir fakat etkileri kısa ömürlüdür. Kortikosteroid ilaçlar da reçete şeklinde hastaya verilebilir ve kortikosteroid ilaçlar özelikle nefrotik sendromlu çocuklarda etkilidir.

Nefrotik sendrom tedavisinde nelere dikkat etmeli?

Başlangıç steroid tedavisinin önerildiği şekilde düzenli olarak kullanılması gerekir. Steroid tedavisi ile ilgili doktorun verdiği uyarıcı bilgiler düzenli olarak uygulanmalıdır.

Uzun süre steroid kullanan hastalarda katarakt ve kemik erimesi gelişebileceği için düzenli kontrolünün yapılması gerekir.

Steroidlerin ve diğer alternatif ilaçların uzun süre kullanımı sonrası yan etkileri her zaman akılda tutulmalıdır.

Nefrotik sendrom hastalığında tedavi ve takip süreci nedir?

Destekleyici tedavide hastanın doktor tarafından önerilen hareketleri yapması, mobilize olması gerekir. Küçük çocuklarda basit kol ve bacak hareketlerinin yaptırılması önemlidir. Beslenme desteğinde hastanın yaşına uygun miktarda protein ve enerji alması sağlanmalı, steroid tedavisi süresince tuz kullanılmamalıdır.

Çok yaygın ödemi olan hastalarda ödem düzelene kadar ağız yolundan penisilin profilaksisi kullanımı tavsiye edilebilir. Steroidin yan etkileri hafife alınmamalı ve gelişebilecek komplikasyonlar belirli aralıklar ile araştırılmalıdır. Hastanın ayrıca bu nedenle düzenli kontrollere gitmesi önemlidir.

Nefrotik sendromlu hastaya yüksek tansiyon için her kontrolde, katarakt için 6 ayda bir göz birimi kontrolleri önerilir. Çocukların takip kontrollerinde büyüme ve kemik dansimetrisi için yılda bir kontrolü gerekir. Eğer çocuğun büyümesi duraklamış ise çocuğun kemik yaşı ve puberte gelişimi incelenmelidir.

Çocuk su çiçeği geçirmiş ise veya geçirme olanağı var ise (varicella zoster antikoru bakılarak) aşı yapılması gerekir. Peritonit gelişme riskinden dolayı ataklar sırasında nedeni bilinmeyen karın ağrısı şikayeti olan her çocuğa parasentez yapılıp, peritonit ayırt edilmeli ve araştırılmalıdır.

Nefrotik sendrom hastalığının seyri nedir?

Nefrotik sendromu olan hastada hastalığın seyri böbrek hasarının büyüklüğüne ve genellikle steroid tedavisine verilen yanıta göre değişebilir. Tedaviden sonra bile nefrotik sendrom tekrarlayabilir. Hastalığın seyri sırasında fazla kan pıhtılaşması sorunu olabilir ve antikoagülan ilaçlar ile tedavi gerekebilir.

Ürinde immünoglobin kaybı sonucunda enfeksiyonlar gelişebilir. Nefrotik sendrom genellikle artan kolesterol seviyesi ile ilişkilidir. Bu da ateroskleroz gelişimine neden olabilir ve kalp krizi (miyokard infarktüsü) riskinde artış ortaya çıkar.

Ağır olguların birçoğunda kronik böbrek yetmezliği ve bunun sonucu olarak da geri dönüşümü olmayan böbrek fonksiyon kaybı oluşabilir. Nedeni bilinmeyen nefrotik sendromlu hastaların % 20-30 kadarında tek atak görülür. Hastalığın ilk 6 ayında steroide verdiği yanıt ilk 18 aydaki atak sıklığına göre hastalığın seyri hakkında bilgi verir.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-ve-eriskinlerde-nefrotik/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.