Neye Alerjiniz Olduğunu Biliyor Musunuz?

içerik

Ateş bir Alerji Belirti mi?

Neye Alerjiniz Olduğunu Biliyor Musunuz?
Biliyor muydunuz? İsmasına rağmen saman nezlesi genellikle ateş içermez.

Klinik olarak rinit olarak bilinen saman nezlesi, polen, küf sporları ve ot gibi çevredeki şeylere karşı alerjiyi tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir.

Allerji semptomları tipik olarak hapşırmalar, sulanmış gözler, burun akıntısı veya cilt döküntüsü sayılabilir. Bazı alerjenler, tıbbi aciller olan anafilaksi olarak bilinen alerjik reaksiyonları bile tetikleyebilir.

Fakat alerjiler ateş atabilir mi? Genellikle, hayır. Bazen, alerji belirtileri sizi bakteriyel veya viral bir enfeksiyona karşı savunmasız hale getirebilir. Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon alerjinizde dolaylı olarak sorumlu tutabileceğiniz bir ateş oluşturabilir.

AdvertisementAdvertisement

Allerji semptomları

Sık görülen alerji belirtileri

Semptomlarınız allerjinin nedeni, alerjen olarak bilinmelidir. Toz, fıstık ya da başka bir şey olup olmadığına alerjiniz olduğunda, vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üreterek allerjene tepki verir.

 • akıcı bir burun
 • kaşıntılı veya sulu gözler
 • hapşırma
 • öksürük
 • baş ağrısı veya sinüs ağrısı
 • boğaz ağrısı
 • hırıltılı solunum
 • burun sonrası damla

Bulantı ve ishal, bazı gıda alerjilerinin yaygın belirtileridir. Şişme ve deri döküntüleri de alerjik bir reaksiyon işaretidir.

Alerjik bir reaksiyon çok şiddetli olduğunda solunumunuz tehye atılır ve bilinç kaybedersiniz veya bilinç kaybetme riski altında olduğunuza anafilaksi denir. Anafilaksi acil tıbbi yardım gerektiren tıbbi bir acil durumdur.

Ateş

Alerji semptomları olan ateş

Neden oluşturursa tıkanıklık geliştiğinde, sinüslerinizdeki mukus birikimi bakteriler için üreme alanı olabilir. Bir enfeksiyon tutulduğunda birkaç gün sürecek bir ateşle vurulabilir.

Tıkanıklık, sinüzit, alerjiler veya grip virüsü gibi daha ciddi bir şeyin sonucu olabilir. Semptomlara neyin sebep olduğunu bilmek bazen güçtür, çünkü bir soğuk algınlığı veya grip bir alerjinin işaretlerini taklit edebilir. Süre ve mevsimsel değişim, doktorunuza söylemek için önemli ipuçları olabilir.

Hafif olsalar bile, belirtilerinize neden olanın tam olarak keşfedilmesi önemlidir. Belirtilerinizin sebebini bildikten sonra, etkili bir tedavi planı başlatabilir ve bir alerji durumunda, gelecekteki semptomları veya alevlenmeleri önlemek için önlemler alabilirsiniz. Bununla birlikte anahtar, doğru bir teşhis.

Daha fazla bilgi edinin: Allerjik veya soğuk mu? »999» Reklam Reklam Reklamı

Teşhis

Teşhis

Semptomlarınızın bir alerjinin sonucu olduğuna göre birincil bakım doktorunuzu görmelisiniz.Doktorunuz bir allerjist görmesini tavsiye edebilir. Alerji uzmanı, alerji testleri yapabilir ve reaksiyonunuzun kaynağını teşhis edebilir. Bir allerjist belirtilerinizi azaltmak veya önlemek için bir tedavi planı da hazırlayabilir.

Alerji teşhis etmek fiziksel bir muayene gerektirir. Doktorunuz ayrıntılı tıbbi tıbbi geçmişi de isteyecektir. Bir tıbbi geçmiş alerjeniz semptomları ile alerjenlere maruz kalma arasında bu semptomları tetikleyen bir bağlantı bulmanıza yardımcı olabilir. Alevlenmeleriniz olduğunda bir günlük tutmak, doktorunuza bir nedeni belirlemenize yardımcı olması için çok yardımcı olabilir.

Doktorunuz alerjinizi teşhis etmeye yardımcı olması için cilt testi önerebilir. Bu testte, bir toz akarı veya belirli bir gıda gibi az miktarda alerjen derinin hemen altına enjekte edilir. Cildinizin tepkisi, o belirli allerjene alerjiniz olup olmadığı ortaya koymaktadır. Bir kan testi, bazen alerjinin nedenini saptamak için de yararlıdır.

Devamını oku: Alerjiler: RAST testi veya cilt testi almalı mıyım? »

Sorun bir alerji değilse ateşinizde bir enfeksiyon olabilir. Isı yorulması gibi koşullar da ateşe neden olabilir.

Tedavi

Tedavi

Bir bakteriyel enfeksiyon genellikle ateş ve diğer belirtileri ortadan kaldırmak için antibiyotiklere ihtiyaç duyar. Bir virüs genellikle kendini çözmek için zamana ihtiyaç duyar.

Alerji tedavisi genellikle antihistaminikler olarak adlandırılan ilaçları içerir. Bu tezgah üstü ilaçlar bir alerjene tepki olarak üretilen histamin miktarını bloke eder veya azaltır.

Allerji atışları ve özel steroid türleri, bir alerjiden gelen belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Mevsimsel alerjiniz varsa, yıllık alerji atımı alerjenleriniz çiçek açtığında belirtileri önlemenize yardımcı olabilir.

AdvertisementAdvertisement

Görünüm

Görünüm

Enfeksiyon, bir enfeksiyona veya başka bir nedene geçici olarak yanıt vermek eğilimindedir. Soğuk algınlığı veya grip gibi altta yatan neden tedavi edildikten sonra ateş atılmalıdır. Bir alerji sıklıkla bakteriyel bir enfeksiyona neden oluyorsa, bu allerjenlerle temastan kaçınılması, sağlıklı kalmak için en iyi ihtimaldir. Allerjik atışlar sizin için yararlıysa, birkaç polen mevsimi belirtileri göstermeden geçtiğiniz için bir tanesini atlamayın. Unutmayın ki alerji atışı, sizi semptom içermeyen bir şeydir.

Alerjiniz toza, belirli gıdalara veya hayvan tüylerine ise, ev ortamınızda ve yaşam tarzınızda ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Polen suçlu ise, hava kalitesi raporlarına ve bölgenizdeki hava tahminlerine dikkat edin.

Reklam

Yönetim

Ateşi idare etmek için ipuçları

Bir ateşiniz varsa çok fazla dinlenin ve bol miktarda sıvı tüketin.

 1. Asetaminofen (Tilenol) veya ibuprofen (Advil, Motrin) bir ateşi azaltmaya yardımcı olabilir.
 2. Sıcaklık 100 ° C'ye veya 38 ° C'ye ulaşırsa veya ateşiniz birkaç gün sürerse doktorunuzla iletişim kurun.

 3. Bir ateşi idare etmek, doğru bir sıcaklık almaya başlar ve düşük dereceli bir ateşin ne zaman tıbbi müdahale gerektiren bir duruma geldiğini bilmekle başlar.Dilin altında tutulan bir dijital dijital termometre, yaklaşık 40 saniyede doğru bir okuma elde edebilir. Bebekler için rektal dijital termometre yaklaşık olarak aynı süreyi alır.

  Evinizde her iki çeşide sahipseniz, bunları açıkça etiketleyin ve her kullanımdan sonra sabun, soğuk su ve alkol ile ovarak temizleyin. Alkolle iyice durduğunuzdan emin olun.

Normal bir sıcaklık 98 ° F (37 ° C) 'dir. Herhangi bir sağlık kaygısı olmadan bir dereceye kadar değişebilir veya daha düşük olabilir.

Örneğin, sıcaklığınız sabah ilk şeyden daha düşük ve öğleden sonra daha yüksek olma eğilimindedir. Sıcaklığınız 100 ° C'ye (38 ° C) veya daha yüksek bir sıcaklığa ulaşırsa muhtemelen bir enfeksiyon geçirmiş olursunuz ve tedaviye başlamak için yakında tıbbi yardım almanız gerekir.

Bebeğinizde yüksek ateş, hayatı tehdit eden bir durum olabilir, bu nedenle bebeğinizin sıcaklığı 102 ° F (38 ° 8 ° C) yaklaşırsa derhal tıbbi yardım almalısınız.

Источник: https://tr.medic-life.com/is-fever-symptom-of-allergies-16128

Alerjiniz varsa bir kedi ile yaşayabilir misiniz?

Neye Alerjiniz Olduğunu Biliyor Musunuz?

Kedi alerjisi olan kişiler, tükürük, kese adı verilen deri pulları veya idrar gibi kedilerin ürettiği belirli maddelere tepki gösterir.

Bu reaksiyonlara neden olan maddeler alerjenler olarak adlandırılır. Bir kedi alerjisi, hafif solunum problemlerinden, anafilaksi adı verilen hayatı tehdit eden bir sendroma kadar değişen semptomlara neden olabilir.

Kedi alerjileri en yaygın alerjiler arasındadır. Bir araştırmaya göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 12’si kedilere alerjidir, ancak Avrupa’da yüzde 26 civarında çok daha yüksektir.

Kedi alerjileri hakkında hızlı gerçekler:

 • Çoğu insan hafif ila orta dereceli semptomlar yaşar.
 • Alerjisi olan bazı kişiler kedilerle yaşayabilir.
 • Araştırmacılar, bazı insanların neden kedi alerjisi geliştirdiğini ve diğerlerinin neden böyle olmadığını anlamıyorlar.

İnsanlar neden kedi alerjisi alır?

Bağışıklık sistemi genellikle zararsız bir maddeye aşırı tepki gösterdiğinde alerjiler gelişir.

Bu, bir kişinin bağışıklık sisteminin, o maddeye virüs, bakteri veya başka bir istilacı gibi tepki vermesine neden olur. Çoğu insan bir kedinin ter, tükürük ve anal bezlerinde bulunan maddelere tepki gösterir.

Kedilere olumsuz reaksiyonları olan bazı kişiler, kedi kedilerine alerjisi olduğunu düşünmektedir. Gerçi reaksiyona neden olan saç değildir.

Bunun yerine, sorun kedi kedisi, kedi idrarı, kedi tükürüğü ve kedinin saçına yapışabilen diğer maddeler gibi diğer maddelerdir. Bu maddeler alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bazı proteinler içerir.

belirtiler

Kedi alerjisinin semptomları, birisinin alerjisi olan proteine ​​ve bu proteine ​​maruz kalmasına bağlı olarak değişir. Örneğin, kedilerden gelen küçük alerjenler bir kişinin burnuna veya gözlerine inerek yanıklara veya kaşınmaya neden olabilir.

Bir kedi alerjisinin en yaygın belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • astımı olan insanlarda astım atağı
 • öksürme, hapşırma veya burun tıkanıklığı gibi solunum semptomları
 • tahriş olmuş veya kırmızı gözler
 • kaşınan cilt
 • kedi alerjenleri ile temas eden vücut bölgelerinde döküntü

Çok nadiren, bir kedi alerjisi olan kişiler, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyon geliştirebilir. Anafilaksi nefes almayı zorlaştırır, kan basıncını tehli seviyelere düşürebilir ve vücudu şoka sokabilir.

Nefes almada zorluk çeken veya kediyle teması takiben boğulma hissi veren bir kişi acil bir acil yardım almalıdır. Anafilaksi hayatı tehdit eden bir reaksiyondur.

Kedilere alerjisi olan bir kişi, kedi artık yokken bile semptomlara sahip olabilir. Bu, kedi kedisi ve diğer kedi alerjenlerinin mobilya ve kilim üzerine inebileceği, yıkanmamış çamaşırların üzerinde kalacağı ve çarşafların içinde kaldığı için olur.

Kedi alerjilerine ne sebep olur?

Bir teori, bir insanın hayatında çok erken bir zamanda hayvanlara maruz kalmanın, alerjilere karşı zaten savunmasız olanları hassaslaştırabilmesidir. Bu onların daha sonra kedilere alerjisi geliştirmelerine neden olur. 2015 yılında yapılan bir çalışma, daha sonraki alerjilere erken hayvan maruziyetine bağlanmıştır.

Diğer araştırmalar karşı sonuca varmıştır. Evcil hayvanlara erken yaşta maruz kalmak aslında astım ve alerji riskini azaltabilir. Bu, olası alerjiler hakkındaki endişelerin, bir ailenin evcil hayvan alıp alamayacağını belirlemesi gerektiği anlamına gelir.

Diğer alerjileri olan kişilerin kedilere alerjisi daha yüksektir. Köpeklere karşı bir alerji, kedilere karşı alerjiyle yakından ilişkilidir. İneklere, domuzlara ve atlara alerjisi olan kişiler de kedilere alerjik olabilirler. Bazı insanlar evcil hayvanların kudretindeki hayvanlara ve diğer maddelere karşı daha hassas olabilirler.

Kedilere alerjiniz varsa nasıl anlarsınız?

Çoğu insan, kedilerdeyken yaşadıkları semptomlara dayanarak kedilere alerjisi olduğundan şüphelenirler. Bununla birlikte, sadece semptomlar, bir kişinin alerjisi olduğu belirli proteinleri ortaya çıkarmayacaktır. Kan testleri veya bir deri dikeni testi de dahil olmak üzere alerji testleri, bir kişinin bir kedi alerjisi olup olmadığını belirleyebilir.

Deri prick testi, cildin hemen altında küçük bir miktar yaygın kedi alerjeni yerleştirmeyi ve ardından reaksiyonu beklemeyi içerir. Kan testleri, kedi ve diğer alerjilerle ilişkili spesifik immün maddeleri test edebilir.

Kişinin alerjisi olduğu belirli proteinleri bilmek doğru tedaviye karar vermede yardımcı olabilir. Yani kedi alerjisi olan ancak kedilerle yaşamaya devam etmek isteyenler bir alerjist görmelidir.

Bebeklerde kedi alerjileri

Bebekler semptomları hakkında konuşamazlar, bu nedenle bebeklerde kedi alerjileri fark edilmeden gidebilir. Genellikle hasta olan, uyumakta zorlanan, nefes almada zorluk çeken, kızarıklık yapan veya açıklanamayan solunum yolu semptomları olan bebeklerin ve bebeklerin alerjileri olabilir.

Evde kediler veya başka hayvanlar varsa, alerji testi için bir alerji görmeyi düşünün. Toz akarları veya küf gibi diğer ev alerjenleri de alerji semptomlarının tetikleyicileri olabilir.

Alerjik iseniz bir kedi ile yaşayabilir misiniz?

Kedi alerjilerini tedavi etmenin en kolay yolu, kedileri olan evlerden kaçınmak ve sizinle birlikte yaşayan tüm kedileri yeniden konumlandırmaktır. Evcil hayvanlarını aile olarak gören insanlar için bu düşünülemez.

Alerjinin şiddetine bağlı olarak, kedilerle yaşamak mümkün olabilir. Bunu yapmak, kedi kılı ve diğer parçacıkların alerji tedavisi ve titiz yönetimi kombinasyonunu gerektirir. Spesifik proteinlerin alerjik reaksiyona neden olduğunu bilmek, kedi alerjisi olan kişilere, semptomlarını nasıl en iyi şekilde yönetebilecekleri konusunda yardımcı olabilir.

Kedilere yanıt olarak anafilaktik reaksiyonlar ya da şiddetli astım atakları öyküsü olan kişiler kedilerle birlikte yaşamamalı ya da kedilerde bulunmamalıdır. Bu tip şiddetli alerjik reaksiyonlar hayatı tehdit edici olabilir.

Önleme ve yönetim

Kedilerle yaşamak ya da kedileri olan evleri ziyaret etmek isteyen alerjisi olan kişiler semptomlarını yönetmek için birkaç şey yapabilirler. Bunları denemek, alerjilerin şiddetini hafifletebilir.

Bunlar şunları içerir:

 • Alerji tedavileri hakkında bir doktora başvurun: İnhaler astım krizi riskini azaltabilir. Bazı burun spreyi de yardımcı olabilir. Bazı insanlar antihistaminiklerin semptomları azalttığını buluyor.
 • Alerji çekimleri düşünün: Bazen immünoterapi olarak adlandırılan alerjik atışlar, bağışıklık sistemini belirli alerjenlere karşı yavaş yavaş duyarsızlaştırır. Zamanla vücudu çok küçük miktarlarda alerjenlere maruz bırakarak, bu çekimler alerjik reaksiyonların şiddetini azaltabilir.
 • Halı veya kilim kullanmayın, çünkü evcil hayvan alerjenlerini yakalayabilirler: Düşük havlı halı, evlerde halı kullanması gereken belirtileri azaltabilir.
 • Evcil hayvanların belirli alanlardan uzak tutulması: Bunlar arasında yatak odası, mobilya dışı ve yataktan çıkma.
 • Tımar: Kedi düzenli olarak bakım yapar ve alerjisi olmayan kişilere bunları fırçalamasını isteyin.
 • Havayı filtrelemek için klima kullanın: HEPA hava temizleyicileri, alerjenlerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.
 • Vakum: Kedi alerjenlerinin havaya geri gitmesini önlemek için vakumda bir mikrofiltre torbası kullanın.
 • Kedileri kucaklamayın veya öpmekten kaçının: Onları püskürttükten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Mobilyaları ve halıları düzenli olarak vakumlayın ve zeminleri süpürün: Mümkünse evcil hayvan alerjisi olmayan biri bu işleri yapar.
 • Bir epinefrin enjeksiyon kalemi taşıyın: Kedilere daha şiddetli reaksiyonları olanlar için, bir epinefrin kalemin bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Bu, birisinin alerjen ile planlanmamış temas halinde olması durumunda ciddi alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir.

Özel bir tedavi veya önleyici strateji, bir kişinin kedi alerjileri geliştirmeyeceğini garanti edemez.

Paket servisi

Kedi alerjileri, küçük bir rahatsızlık veya iyi sağlık için büyük bir engel olabilir. Bir alerjiye rağmen kedilerle yaşamak mümkün olabilir, bu yüzden tedavi seçeneklerini tartışmak için bir doktora görünün. Semptomlar şiddetliyse, ziyaret etmeden önce alerjiyle ilgili sevdiklerinizi uyarın ve kedileri olan evlerden kaçının.

Bir alerjinin kronik acıya neden olması gerekmez, bu nedenle alerjik reaksiyon olasılığını azaltmak için proaktif önlemler alın.

Источник: https://trmedbook.com/alerjiniz-varsa-bir-kedi-ile-yasayabilir-misiniz/

Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Neye Alerjiniz Olduğunu Biliyor Musunuz?

Her dönem etrafımızdaki insanlarda gördüğümüz gibi kendimizde de özellikle mevsim değişikliklerinde sıkça değişik reaksiyonlar görebiliriz. Vücudumuz biz fark etmesek de gün içerisinde birçok canlı ya da cansız varlıkla ya da mikroorganizma ile temas halinde kalmaktadır.

Bu temas sonucunda havada bulunan mikroorganizmalar hastalığa sebep olmaktadır. Bu mikroorganizmalardan kişinin kendini koruması için ise bağışıklık sistemi öncelikle devreye girmektedir.

Bağışıklık sisteminin devreye girmesi ile beraber havadaki mikroorganizma önce solunum organlarımızda tutulur, süzülür ve mukus sayesinde de burundan dışarı atılır. Atılırken de bazı reaksiyonlarla karşı karşıya kalmamız da mümkündür.

Örneğin sürekli burun akıntınızın olması ya da sürekli olarak hapşırma hali bunlardan biridir. Ancak bunun haricinde vücudumuz bazı etken maddelere karşı daha seçicidir. Bu seçicilik ise kişinin kendisinin bünyesinden ve çevresel faktörlerden oluşmaktadır.

Bazı maddelere karşı vücudumuz olması gerektiğinden fazla reaksiyon gösterir. Bağışıklık sistemindeki organizmalar bu maddeye karşı olması gerektiğinden daha kuvvetli bir şekilde vücuttan atmaya çalışmaktadır. Bu da fiziki olarak kişiye yansımaktadır. Çünkü vücut bu savunmayı yaparken normalin dışında reaksiyonlar gösterebilir.

buna ise alerji denir. Ancak bazı alerji davranışlar daha ileri boyutta da görülebilir. Bu alerji boyutu kişinin genetiğine göre de değişkenlik göstermektedir. Etrafımızdaki her zararlı canlıya karşı vücudumuz bir alerji gösterir ancak bu normal seviyelerde olmalıdır.

Biraz fazlası kişinin o etken maddeye karşı vücudunun ne kadar sıkı bir savunma yaptığını yansıtır.

Alerjiler isimlere göre adlandırılır. Eğer bahar aylarında alerjiniz başlıyor ve bahar ayının bitmesiyle alerjiniz geliyorsa bunun adı bahar alerjisi olabilir ya da gözünüzle ilgili herhangi bir alerjik reaksiyon yaşandığı zaman bu da göz alerjisi olarak adlandırılmaktadır. En sık görünen alerji çeşidi ise polen alerjisidir.

Polen alerjisi, bahar alerjisiyle hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Kişinin bahar aylarında ya da sonbaharda ağaçlardan düşen polenlerin etrafa saçılması ve bununla beraber havaya karışıp alerjisi olan kişinin bunu solumasıyla ortaya çıkar.

Genellikle bu tip alerjiler ortamdan uzaklaşınca geçebilir ya da bununla beraber bu tip alerjiler kısa dönemlerde gerçekleşebilir Ancak herhangi bir  şekilde alerjik durumla karşılaştığınızda eğer bu durumu ortadan kaldırmazsanız vücudunuzda ciddi hasarlar oluşabilir.

Günümüzde alerjilerin teşhisi oldukça kolaydır. Teknolojinin giderek her alanda kullanılması özellikle bilim alanında kullanılmasıyla beraber artık insanların birçok hastalığında olduğu gibi alerjik reakysionların neye karşı olduğunu bulabilmekte oldukça kolay ve etkili bir yöntemdir.

Kişi neye alerjisinin olup olmadığını bilmiyor olabilir. Eğer kişi alerjik reaksiyonlar yaşıyorsa mutlaka hangi tür bir alerji olduğunu öğrenmeli ve buna karşı da tedbirini almalıdır. Kkişi uzman bir hekime başvurmalı ve bunun sonuncunda da tanı konulmalıdır.

Tanı konulduktan sonra kişi nelere alerjisini olduğunu öğrenir ve bundan sonraki düzenini bu şekilde kurarak vücudunun bu alerjik etken maddelerle karşılaşmaması için elinden geleni yapar. Ancak bu durum aslında çok çaba isteyen bir durum haline dönmemelidir.

Çünkü bu kez de kişi de gereksiz evhamla beraber psikoloji bozukluğu da görülebilir. Kişinin belli dönemlerde bu alerjik etken maddelere daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Eğer Polenlere Alerjiniz Varsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer polene alerjiniz varsa yapmanız gereken her ne kadar kısıtlı olsa da bunları yaptığınız takdirde bu süreci rahat atlatabilirsiniz. Öncelikle mutlaka özellikle ilkbaharda çiçeklerin açma döneminde olabildiğince açık havadan kaçınmalısınız. Havada sizlerin göremeyeceği şekilde polenler olabilir bu da alerjinizi tetikleyecektir.
 • Çiçeklerin açma dönemlerinde genellikle havalar ılık olur, mümkün olduğu kadar evinizin, odanızın, özellikle yatacağınız odanın penceresini olabildiğince kapalı tutmaya çalışın. Çünkü sizler fark etmeseniz de polenler en çok şafak vakti yayılmaya ve uçuşmaya başlarlar. Bu sırada uykuda olacağınız için pencerenin açık olması durumunda alerjinin reaksiyonlarını yaşayabilirsiniz.
 • Eğer bahçe işleriyle uğraşıyorsanız ya da sürekli olarak koşuya çıkıyorsanız bu dönemde bunları azaltmanızda fayda vardır.
 • Aynı zamanda ister istemez gün içerisinde dışarıya çıktığınız polenler kıyafetlerinizde kalabileceği gibi, aynı şekilde saçlarınızda da kalabilir. Bu nedenden dolayı gece yatmadan önce mutlaka duş almanızda fayda vardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu geçici bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bu maddelere dikkat edildiği takdirde en az zararla bu dönem geçecektir.

Ev Tozu Akarları ve Küf Mantarına Alerjiniz Varsa Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • En çok vakit geçirdiğiniz alanlardaki eşyaların kumaşların tamamını sentetik olan ürünlerle değiştirin. Özellikle yatak odanızda eğer kuş tüyü yün, pamuk gibi maddelerden yapılmış ürünleri olabildiğince sentetik ürünlerle değiştirin. Çünkü ev akarlarının geneli bu ürünlerin içerisinde barınmaktadır.
 • Yattığınız odadaki yatağın altını normalden biraz daha fazla aralıklarla temizlemenizde fayda olacaktır. Soluyacağınız ev akarları sizleri gece tıkayacaktır, bu nedenden dolayı sık sık yatak altlarını da süpürmeniz gerekmektedir.
 • Yorgan ya da battaniye gibi ürünleri direkt olarak üzerinize almayın, mutlaka bunları önce kılıflayın ve daha sonra kullanın ve bu kılıfların yıkanabilir olmasına da dikkat edin
 • Ev akarları yeterine havalandırma yapıldığı takdirde azalabilir. Bu yüzden yorgan ve yastıklarınızın tamamını günlük olarak havalandırın. Özellikle güneşli saatlerde havalandırmanızı tavsiye ederiz.
 • Etrafınızda olabildiğince toza engel olmaya çalışın, bunu gerek yastık ve çarşaflarınızı sık sık değiştirerek ya da sık sık temizlik yaparak ya da evinizde toz tutacak ürünler almayarak yapabilirsiniz. Bu ürünler genel olarak toz tutan ürünlerdir. Bu sebepten dolayı siz her ne kadar yeterince havalandırma yapsanız da sonuç yine aynı olacaktır.
 • Evinizi de rüzgarlı havalarda özellikle kapalı tutmaya çalışın. Bu havalarda pencere açmamaya özen gösterin. Evinizde olabildiğin kalın kumaşlı ya da çok dokulu olan şeyleri kullanmayın. Örneğin sık dokunmuş bir halı ya da duvardan duvara olan halıfleksler gibi ürünler tozları olabildiğince tutmaya çalışırlar. Mutlaka evinizdeki hali sayısını azaltın ya da az dokulu ürünler kullanmaya özen gösterin.
 • Rutubet birçok baterinin, birçok mikroorganizmanın oluşumunu ve çoğalmasını sağlayan ortam şartlarından biridir. Bu yüzden eviniz olabildiğince rutubetsiz olmalıdır. Özellikle gece uyuyacağınız oda olabildiğince rutubetsiz olmalıdır.
 • Evinizde rahatsız edebilecek diğer etmenler de bitkiler ve evcil hayvanlardır. Bitkiler ve hayvanlar da bazen tıkanmanıza neden olabilir.
 • Kıyafetlerinizin üzerinde zaman zaman deterjan kalabilir. Bu da sürekli olarak hapşuruğa neden olacaktır. Bu hapşırmaya engel olmak için toz deterjan değil, sıvı deterjan kullanılmalıdır.
 • Eğer evinizden temizlik günlerinde uzak kalabilme şansınız varsa temizlik esnasında mutlaka evden uzaklaşmanızı sağlayın. Bunun yanı sıra etken maddelere karşı alerjisi olan kişiler mutlaka haftada 1-2 gün nemli bir bezle temizlik yaparak tozların kalkmasını önleyebilir.

Источник: https://evdesifa.com/alerjisi-olanlarin-dikkat-etmesi-gerekenler/

Neye Alerjiniz Olduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Neye Alerjiniz Olduğunu Biliyor Musunuz?

Haber güncelleme tarihi 21.09.2018 09:29

Alerji zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı duyarlı olma durumudur. Aşırı reaksiyon gösterme hali ile alerji durumu yaşanmaktadır. Allerjen maddeler bağışıklık sistemi ile temasta bulunursa, vücut zararlı olmayan bu maddelere karşı fazla miktarda koruyucu madde üretmeye başlar.

Bağışıklık sistemi alerjen madde ile karşılaşması sonucunda aşırı reaksiyon gösterir ve o maddeyi hafızasında tutar. Tekrar karşılatığında ise aşırı miktarda tepki verir. Yani aşırı reaksiyon gösterir. Alerjik durumu olan kişilere atopik kişiler denilmektedir.

Alerjik Rinit

Alerjik rinit genellikle saman nezlesi ve grip olarak yaşanmaktadır. Alerjik rinit, bazı besinler, kimyasal maddeler, polenler, küf mantarları, ev tozu, kedi ve köpek tüyleri neden olmaktadır. Belirtileri kuru öksürük, burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, kızarılıklık, hapşırık ve boğaz kaşıntısı olarak görülmektedir. 

Alerjik Astım

Genellikle genetik olarak alerjiye yatkın kişilerde görülmektedir. Kişilerin duyarlı oldukları alerjen maddeye maruz kalmaları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Hava yollarına bağlı nedenlerden dolayı gelişmektedir. Belirtileri olarak öksürük, hırıtlı, nefes darlığı ve göğüs ağrıları, sıkışması olarak görülür. 

Atopik Dermatit

Atopik dermatit çocuk alerjisi olarak bilinmektedir. Çevresel ve genetik etkenler nedeniyle yaşanmaktadır. Bu durum tedavi edilmediğinde farklı hastalıklara neden olmaktadır.

Astım ve alerjik rinite kadar uzanan rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Genellikle 6 ay ila 2 yaş arasında ki çocuklarda görülmektedir.

Belirtileri ise yüz, eklem, gövdede ve kulak arkasında kaşıntı, kuruma ve kırmzı lezyonlar olarak görülmektedir.

Alerjik Konjuktivit

Alerjik konjuktivit, iltihaplanma ile meydana gelmektedir. Göz kapaklarının içinde ve gözün beyaz kısmında görülmektedir. Bu bölgede konjuktivit adını verilen zarın alerji nedeniyle iltihaplanmasıyla oluşur. 5 farklı çeşidi bulunmaktadır. Genel belirtileri ise gözlerde kaşıntı, sulanma ve yanma yaşanmaktadır. 

Deri Alerjisi

Deri alerjisi 2 çeşit olarak görülmektedir. Bunlardan biri kimyasal maddeye diğeri ise metal türüne karşı oluşan deri alerjileridir. Deri alerjisinde genel olarak ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kuruluk görülmektedir. Genellikle ilaç kullanımı sonrasında yaşanmaktadır.

Ürtiker

Hazır gıdalarda bulunan katkı maddeleri ve bazı besinlerden dolayı yaşanmaktadır. Domates, balık, inek sütü, kuru yemiş, çilek, çikolata ve mantar olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bazı ilaçlar da etki vermektedir. Polen, ev tozları, küf ve hayvan tozları da neden olur. Ürtikerin belirtileri kaşıntı, kabarıklık ve kızarıklık olarak görülmektedir. 

Besin Alerjisi

Besin alerjisi, besinlerde bulunan kimyasal bileşiklere karşı duyarlılık durumudur. Besinlerin içinde bulunan proteine karşı duyarlılık olarak adlandırılmaktadır.

Genel olarak süt, yumurta, mısır, soya, ceviz, yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri ve buğday alerjileri sıklıkla görülmektedir.

Belirtileri, mide ağrısı, ishal, kaşıntı, bulantı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlere neden olmaktadır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji çeşitlerine ve durumuna göre belirtileri farklılık taşımaktadır fakat genel olarak belirtileri bulunmaktadır.

 • Kaşıntı
 • Hapşurma
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Geniz akıntısı
 • Öksürük
 • Boğazda gıcık
 • Nefes darlığı
 • Kızarıklık

Alerji Olduğunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Alerji, kendini birçok belirti ile göstermektedir. Alerjiye ait reaksiyonlar görülmektedir. Genellikle deri görülen rahatsızlıklar yani kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi durumlar yaşanmaktadır. Kişiler bunun sebebini öğrenmek için doktora başvurmalıdır. Durumu inceleyen doktor vücudun alerji belirtisi verdiğini görür ve bu duruma göre tedavi uygulamaktadır.

► Alerji Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Bahar dönemlerinde görülen bazı rahatsızlıklar ise alerji olduğunuzun belirtisini vermektedir. Gözlerde sulanma, yanma, kaşıntı, hapşırma, burunda akıntı, tıkanma gibi belirtiler bahar nezlesi olduğunuzun kanıtıdır.

Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta görülen değişiklikler, cilt bulguları ve sorunları 6 haftadan az sürerese akut ürtiker, 6 haftadan fazla sürerse kronik ürtiker olarak adlandırılmaktadır. Vücudunda farklılık, rahatsızlık ya da sorun olduğunu gören kişiler, doktora başvurarak tanı koyulmasını sağlamalıdır. Bu şekilde neye alerjiniz olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Alerji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerji testleri, alerjinin belirtileri olmadığı, alerjinin tam olarak görülmediği ve alerjinin bilinmemesi durumlarında yapılmaktadır. Yapılan alerji testleri tanı koymak için gereklidir. Bu testler kişinin neye alerjisi olup olmadığını ve alerjinin ne sebeple oluştuğunu göstermektedir.

Alerji testi alerji şüphesi duyulan kişinin kanında eozinofil düzeyi ve total Ig E incelemesi yapılmaktadır. Deri testleri genellikle 20 dakikalık bir sürede yapılmakta ve sonuç alınmaktadır. Kan testi ise 1 ya da 2 gün içinde sonuç alınır. 

Prick Test

Genel olarak alerjik rinit, besin alerjisi ve deri alerjisi gibi durumlarda prirck test yapılmaktadır. Yani saman nezlesi, egzama, kurdeşen ve gıda sebebiyle yaşanan alerjilerde prick test ilk olarak yapılmaktadır. 

Bu testi yaparken, deriye alerjen sıvılar dökülmekte ve iğnelerle deriye enjekte edilmektedir. 15 dakika bekletilir. Süre sonunda meydana gelen durumlara göre tanı koyulmaktadır. Bu testle en sık görülen ev tozu akarlarına karşı görülen alerji tespit edilmektedir.

Alerjik Rinit Nedir Nasıl Geçer?

İntradermal Test

Bu alerji testi, prick testte özel iğneler kullanılmaktadır. İntradermeal test diğer testten farklılık taşımaktadır. Uygulanışı farklı bir yöntem ile yapılmaktadır.

Özel iğneler kullanılarak derinin daha derin kısmına enjekte edilmektedir. 20 dakika bekletilir. Süre sonunda ise tanı koyulmaktadır. 

Patch Test

Allerjen yapışkan bantlar üzerine yerleştirilen, küçük metal kuyucuklar kullanılmaktadır. Bu yöntem de diğer testlerden farklıdır. Metal kuyucuklar sırt bölgesine yapıştırılmaktadır. 10 dakika bekleme süresi vardır. Bu süre sonunda tanı koyulmaktadır.

Kan Testi

Kan testi kandaki Ig E düzeyini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. 

Alerji Nasıl Tedavi Edilir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji tedavisi, ilaç ve aşı tedavisi olarak uygulanmaktadır. Alerji nedeni ve sebebi araştırılarak alerjinin çeşidi belirlenmelidir. Daha sonra alerji tedavisinde çevresel nedenlerden dolayı oluşan maddelerle temas engellenmektedir. Besin yolu sebebiyle oluşan alerjiler ise bu besinlerden uzak durulması ile tedavi başlanmaktadır.

Alerji tedavisinde ilk olarak koruyucu tedbirler alınması gerekmektedir. Alerjinin nedenleri ve alerji çeşidine göre doktorun uygulayacağı tedavi uygulanmalıdır. Genellikle ilaç tedavisi ve aşı tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde kortizon ve antihistaminik ilaçlar kullanılmaktadır.

Alerji Nedeniyle Hayatını Kaybeden İnsanlar

Alerji Aşısı Nedir?

Alerji aşısı alerji tedavisinde aşı uygulanmaktadır. Bu uygulamada hastaya aşı uygulaması yapılmaktadır. Hastanın vücuduna uygulanan aşı düşün seviyelerde verilmekte ve alerjinin dozu arttırılmaktadır. Bu şekilde hastanın alerjiye olan duyarlılığının ortadan kaldırılarak tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Alerji aşısı 2 çeşitten oluşmaktadır.

Birinci yöntem olarak alerjiye yol açan madde iğne yardımıyla deri altına enjekte edilmektedir. Bu tedavi 6 ay ila 12 ay arasında sürmektedir. Doz arttırılarak alerjiye duyarlılık azaltılmaktadır. İkinci yöntem ise dil altından damla ile verilerek uygulanmaktadır. Bu yöntem ile vücudun alerjiye olan duyarlılığı azaltılmaya çalışılmaktadır.

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.neoldu.com/neye-alerjiniz-oldugunu-nasil-ogrenebilirsiniz-9541h.htm

Alerjileri Bozabilir misin?

Neye Alerjiniz Olduğunu Biliyor Musunuz?
Alerjileri: Onlardan Gider misiniz?

Alerjiler yaygındır. Çocuklar ve yetişkinlerde görülürler. İnsanlar çevreye, gıdalara, takviyata ve ilaçlara alerjiler de olabilir.

Bazı durumlarda, bazı alerjik reaksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Çocuğunuz ya da çocuğunuz gıda alerjileri yaşarsa, yeteri kadar büyümesiniz, ancak diyetinize yiyecek almadan önce sizi test etmesi için doktorunuza danışmalısınız.

Alerji nedir?

Bağışıklık sistemi vücudunuzdaki yabancı cisimlere tepki varken alerjik reaksiyonlar oluşur. Yanıt olarak, vücudunuz immünoglobulin E antikorları oluşturur.

Bu antikorlar sisteminize girdikten sonra cildinize, ciğerlerinize ve gastrointestinal sisteminize bağlanırlar.

Bu belirli allerjenle tekrar karşılaştığınızda, antikorlar kan damarlarını genişleten histamin salgılarlar. Bu alerjik reaksiyona neden olur.

şişlik

 • kızarıklık
 • soğuk benzeri belirtiler
 • solunum güçlüğü
 • -> Sindirim sorunları
 • Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız ve bir alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, şüphelenilen alerjenlerden kaçının ve daha ileri test için doktorunuza danışın.
 • Anafilaksi

Anafilaksi, hayatı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyondur. Belirtiler şunları içerebilir:

kovanlar

kızarık ya da soluk cilt

 • zayıf, hızlı atım
 • hırıltılı
 • nefes darlığı rahatsızlığı
 • boğazınızda birikme hissi
 • bulantı
 • kusma
 • ishal
 • baş dönmesi
 • bayılma
 • Siz veya birisinin anafilaksi yaşadığını biliyorsanız, 911'i arayın veya derhal en yakın acil servise gidin.
 • Alerjilerin ortaya çıkması

Yaşamınızdaki herhangi bir noktada bir alerji geliştirebilirsiniz. Çoğu insan, çocukluğunda veya genç yetişkinlikte alerji geliştirir, ancak onları daha sonra yaşamda da geliştirebilirsiniz. Mevsimsel alerjiler, yaşlandıkça gelişebilir, çünkü polen gibi çevresel alerjenlere maruz kalma miktarı artar.

Alerjilerden daha fazla büyüyebilirsin. Bazı uzmanlar, bir kişinin zaman içinde allerjenin çok düşük seviyelerine maruz kalması nedeniyle alerjenlere karşı hoşgörünün gelişebileceğine inanmaktadır. Bu, bazı bakteri ve virüslere karşı aşıların aşıların çalışma şekline benzer veya kişinin belirli bir alerjene karşı alerjik yanıtı azaltmak için alerji atışlarının çalışması şeklindedir.

Uzun süre alerjene sahip olan Lee Ann Shore, ergenlik döneminde alerjilerin başlamış olduğunu ancak semptomlarının zamanla azaldığını bildiriyor. Doktorları nedenini açıklayamadı.

“Asla anafilaktik reaksiyonum olmadı. En kötüsü bazı boğaz kaşıntı ve hapşırık olurdu. Sorunlar yıllar sonra azaldı “dedi Shore.

Hafif semptomlar yaşadığını ancak gençlik yıllarında olduğu kadar kötü olmadığını belirtiyor.

Alerjilerin tedavisi

Eğer bir alerjiniz varsa, doktorunuz size uygun bir tedavi planı vereceğiz. Alerjiye yönelik tedaviler alerjiye ve şiddete göre değişir ve şunları içerebilir:

kaçınma

ilaçlar

 • immünoterapi
 • acil epinefrin
 • Eğer sürekli alerjiniz varsa, immünoterapiyi de düşünebilirsiniz alerji atışları olarak bilinir. Bu tedavi sizi bilinen alerjenlere karşı daha az duyarlı hale getirebilir ve Alerji, Astım ve İmmünoloji Amerikan Akademisi'nin belirttiği gibi yaşam boyunca alerjileri yönetmenize yardımcı olabilir.
 • Gıda alerjileri

Özellikle küçük çocuklar için gıda alerjilerinin büyümesi mümkündür. Gıda alerjileri genel nüfusun yüzde 4'ünü ve 3 yaşın altındaki çocukların yaklaşık yüzde 6-7'sini etkiliyor.

Son yıllarda, gıda alerjisi olan insanların sayısındaki hızlı artış var. Bu, endişe kaynağıdır, çünkü alerjik reaksiyonlar ciddi olabilir ve bilinen ve bilinmeyen alerjenlerle olan tüm temastan kaçınılması zor olabilir.

Aşırı gıda alerjileri

Çocuklarda en yaygın allerjenler arasında şunlar sayılabilir:

Kanıtlar, küçük çocukların% 60 ila 80'inde 16 yaşına kadar süt veya yumurta alerjisinden daha fazla büyüyeceği ve% 20'sinin yetişeceğini göstermektedir bir yer fıstığı alerjisi ve yüzde 4-5 oranında bir balık ya da kabuklu deniz hayvanı alerjisi gelişebilir.

Yakın bir çalışmada, süt, yumurta ve soya alerjisi olan çocuklar, alerjilerini diğer alerjilere göre daha sık ve daha genç yaşta geçti. Ciddi reaksiyonlar yaşayan çocuklar aynı zamanda bir alerjiden daha az doğar. Çalışma, aynı zamanda yaşamın erken dönemlerinde bir gıda alerjisi yaşayan çocukların büyümekte daha olası olduğunu buldu.

Siz veya çocuğunuzun bir gıda alerjisi geçirip büyümediğini belirlemek için bir doktor ofisinde bir gıda sorunu yaşayabilirsiniz. Bu işlem sırasında, bir doktor bilinen bir alerjeni belirli bir süre için küçük miktarlarda uygulayacaktır.

Stephanie Seal, oğlunun, 1 yaşında fıstık alerjisi tanısı konduktan sonra, 3 yaşında fıstıklara tolere edebileceğini öğrendi. Çocuklara yönelik yiyeceklerde yerfıstığı fıstığı yaygınlığı yüzünden onu 3 yaşında test etmeye karar verdi.

Bu meydan okumadan sonra bile, yerfıstığı ürünleri tükettiği ilk birkaç kez diphenhidramini (Benadryl) elinde tuttu. Birkaç yıl içinde onu ağaç fındığı alerjileri için test etmeyi umuyor.

Yetişkinlerdeki gıda alerjileri

Yetişkinler de gıda alerjileri geliştirebilir. Rasgele bir şeye, hatta önceden alerjiniz olduğu bir şeye tepki gösterebilirsin. Bir reaksiyonunuza neden olan yiyeceklerden kaçının ve muhtemel alerji hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuza danışın.

Alerji semptomlarınız varsa veya bir alerjinin büyümesine neden olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzdan onaylamasını isteyin.

Şimdi neler yapabilirsiniz?

Bir gıda alerjisi geçirmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, alerjiniz olup olmadığını görmek için atabileceğiniz adımlar şunlardır:

Allerjistinizle bir plan hazırlamak için çalışın. Doktorunuz allerjeni güvenle test etmenize yardımcı olabilir.Kendi ofisinde yemek sıkıntısı çekmenizi isteyebilirler.

Diffenhidramini (Benadril) veya doktorunuz tarafından önerilen diğer ilaçları bir reaksiyonunuz olması durumunda el altında tutun.

 1. Bir tepkiniz varsa ne yapacaklarını bildiklerinden emin olun.
 2. Bir gıda sorununun alerjiniz olmadığını düşündüğünüz halde doktorunuz artık alerji yapmadığınızı belirlerse, yiyeceği zaman kendiniz tepki izlemeye devam etmelisiniz.

Источник: https://tr.oldmedic.com/can-you-outgrow-allergies-1299

BU ALERJİLERİ BİLİYOR MUYDUN?

Neye Alerjiniz Olduğunu Biliyor Musunuz?

Vücudun bağışıklık sisteminin herhangi bir maddeye karşı gösterdiği aşırı hassasiyet reaksiyonuna alerji adı veriliyor. Peki ya su alerjisini duydun mu? Ya da teknolojiye karşı alerji mümkün mü? Ayakkabıya alerjisi olan bir tanıdığın var mı?

Dr. Hakan Eren, alerjinin neden arttığı konusunda ve çok nadir görülen ilginç alerji tipleri hakkında bilgi veriyor.

“Ütopik” değil “Atopik”

Alerjiye yatkın insanlar ‘atopik’ olarak adlandırılıyor. Atopi bir hastalık olarak değerlendirilmiyor ancak kalıtsal bir özellik.

Normalde insan vücuduna zararı olmayan maddeler atopik (alerjiye yatkın) insanlarda reaksiyonlara neden olabiliyor. Alerjiye neden olan bu maddelere de “alerjen” adı veriliyor.

Alerjik hastalıklar temel olarak 4 ana klinik tablosu altında toplanıyor:

 • Alerjik nezle veya alerjik rinit
 • Göz nezlesi ya da alerjik konjiktivit
 • Alerjik astım
 • Ürtiker (Kurdeşen – deri alerjisi)

Yoğun çalışma da alerji nedeni olabiliyor

Değişen yaşam ve beslenme şartları alerjenlerin nedenini ve çeşidini de değiştiriyor. Stres, yoğun çalışma ortamı, elektro-manyetik kirlilik, hasta bina sendromu olarak adlandırılan havasız ortamlar, hava kirliliği, gıdalara eklenen katkı maddeleri gibi etkenler alerjilerin görülme sıklığının artmasına yol açıyor.

En sık görülen alerjiler

Dönemsel alerjilerin en fazla görüldüğü zaman bahar ayları. Bu dönemde ağaç, ot ve çiçek polenlerinin yoğunluğu en üst seviyeye çıkıyor.

En sık rastlanan alerjenler ise ot ve ağaç polenleri, evcil hayvanların deri döküntüleri; süt, yumurta, soya, deniz ürünleri, meyve ve kuruyemişler gibi çeşitli gıdalar, akarlar, küf mantarları, arı sokmaları, bazı ağrı kesici ve antibiyotikler; lastik, kauçuk benzeri maddeler (latex); kolye, küpe gibi takılar (kontakt dermatit ve egzema) olarak sıralanıyor. Ama bazı alerjiler var ki gerçekten de çok şaşırtıcı.

En ilginç 10 alerji

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Eren, çok nadir görülse de kimi insanların çok ilginç alerjileri olduğunu da kayda geçiriyor. Bunlar şöyle sıralanıyor:

 • Ayakkabı alerjisi: Bazı insanlar derinin işlenmesinde kullanılan kimyasallara egzama benzeri alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Deriden uzak durulduğunda birkaç gün içinde kaybolan bu dermatolojik reaksiyonu önlemek için deri ayakkabıların mutlaka çorapla kullanılması gerekiyor.
 • Çikolata alerjisi: Bazı kişilerde çikolata içindeki besin katkı maddelerine karşı deride kaşıntı, kabarıklık gibi ürtiker ve egzama benzeri reaksiyonlar olabiliyor. Tek çözüm reaksiyon oluşturan çikolata tipini listeden çıkarmak.
 • Güneş alerjisi: Güneşle temas edince kendini göstermeye başlayan ve güneşteki UV ışınlarından kaynaklanan bu alerji tipinde belirtiler ciltte kızarıklık, kabarma ve kaşıntı olarak kendini gösteriyor.
 • Soğuk alerjisi: Alerjik reaksiyonlara neden olan bu alerji tipinde sadece soğuk hava değil soğuk suda yüzmek gibi durumlar da teh arz ediyor. Alerjiye neden olan şey ise kan basıncının ani olarak düşmesi olarak biliniyor.
 • Spor alerjisi: Egzersizden sonra yemek yenince ortaya çıkabiliyor. Yemekten bağımsız bir şekilde de kendini gösterebiliyor. Egzersiz alerjisinde ciltte kızarıklıklar ve ağır durumlarda anaflaksi görülebiliyor.
 • Su alerjisi: Suyla temas sonrası ciltte ürtiker benzeri kızarıklıklar oluyor. Kısa sürede kaybolan bu alerji çok nadir ortaya çıkıyor.
 • Su hariç tüm yiyecek ve içeceklere alerji: Dünyada bilinen tek örneği Avustralyalı çocuk Kaleb Bussenschutt. Kaleb’in sadece suya, buza ve belli bir marka altında üretilen limonataya alerjisi yok. Onun dışında ne yerse yesin anında kusuyor. Beslenmesi ise günde 20 saat bir tüp yardımıyla midesine aktarılan gıdayla yapılıyor.
 • Teknoloji alerjisi: Migren benzeri baş ağrısı ve deri reaksiyonlarına neden olabilen bu alerji tipinde en olası neden saç kurutma makinesi, wireless sistemleri, mikrodalga fırınlar ve cep telefonlarına bağlı ortamda oluşan elektro-manyetik kirlilik. Son yıllarda bu durum “Hasta Bina Sendromu” olarak da adlandırılıyor.
 • İç çamaşırı alerjisi: Kauçuk ve sentetik dokuma ürünlerine karşı hassas kişilerde görülüyor. Özellikle iç çamaşırdakki lastikli bölümlerin tene değdiği noktalarda ortaya çıkıyor.
 • Meni alerjisi: Çok nadir görülen bir alerji türü. Kadınların sperme alerjileri olduğu gibi bazı erkeklerin de kendi spermlerine alerjik reaksiyonları olabiliyor.

Источник: https://www.womenshealth.com.tr/bu-alerjileri-biliyor-muydun/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.