Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

içerik

Nöropatik Artropati Hakkında Bİlgiler

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?
Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Diyabetikli olan hastalarda ayaklarında oluşan sorunlardan bir tanesine verilen isimdir. Ayaklarda ya da ayak bileklerinde meydana gelebilecek bir rahatsızlık türü olmaktadır.

İçindekiler

 • Nöropatik Artropati
 • Nedenleri
 • Belirtileri
 • Teşhis
 • Tedavisi
 • Kaynaklar

Nöropatik Artropati

Nöropatik Artropati

Diyabetikli hastaların ayaklarında yaşamakta olduğu sorunlardan bir tanesidir. Ayak bileğinde ya da ayakta görülecektir. Diğer ismi ise Charcot Eklemi olmaktadır.

İlerleyen zamanlarda kemiklerde veya eklemlerde şekil bozukluğunun oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de hastalığın her zaman için erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık sinsi bir şekilde başlayacaktır.

Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ayaklarda fonksiyon kaybına neden olacaktır. 

Özellikle de bacakların alt kısımlarında bozuklukların oluşmasına neden olacaktır. Bu rahatsızlık daha çok kendiliğinden oluşacaktır. Küçük kırıkların oluşması sonucunda yumuşak doku hasar görecektir.

Ağrı her zaman için olmayacaktır. Fakat şişlik her zaman için gözle görülebilecektir.

Hastalıkta çok büyük ağrılar olmamasından kişinin ayaklarına yüklenerek hareket yürümesi sonucunda hastalığın ilerlemesi de söz konusu olacaktır. 

Nedenleri

Ayaklarda herhangi bir travma ve ateşi duyarlılığın azalmasına neden olacak nöropati nedeniyle gelişecektir. Ayaklarda duyarlılık azalmasına rağmen hasta yürümeye devam edecek olduğundan hastalığın ilerlemesi söz konusu olacaktır.

Uzunca bir süre Nöropatili hastalarda ayakları risk altında olacaktır. Aşik tendonun gergin olması sonucunda hastaların bu Charcot hastalığına daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir. Kilolu hastalarda daha sıklıkla görülmektedir.

Bu nedenle de kilolu hastalarda bir an önce zayıflaması tavsiye edilir.

Belirtileri

 • Oluşan ayağa dokunulduğu zaman sıcaklık hissi;
 • Kızarıklığın oluşması;
 • Ayakta şişme;
 • İlk zamanlarda az giderek çoğalan ağrı;
 • Uyuşmalar;
 • Karıncalanma

Teşhis

Ön muayene sırasında ayakta ağrı olmayabilir. Cilt üzerinde kızarıklığın olması ile birlikte şişliğinde görülmesi söz konusu olacaktır. Bazı zamanlarda ise dokunulduğu zaman aşırı duyarlı bir hale ayaklar gelebilir. Kişinin ayak hareketleri son derece az olmasına rağmen ağrının olması da söz konusu olacaktır.

Eğer hastalıkta belirtileri doktor göremediyse o zaman kan testi isteyebilir. Landa lökosit değerlerine bakılacaktır. Hastanın şikayetleri değerlendirilecek ve buna göre bir tedavi şekli söz konusu olacaktır. Röntgen filminde hastalığın tanısı konulacaktır.

Ayağa dokunulduğu zaman sıcaklığın olması da hastalığın var olduğunu gösterecek bir durumdur.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi çok yavaş olacaktır. Charcot hastalığı yaşarken ayak ya da bileği son derece hassas olacaktır. Bu nedenle de zayıf olan kemiklerde kırılgan olduğundan her zaman için korunması gerekmektedir.

Üzerine yük binmediği zamanlarda zayıf olan kemikler kendisini tedavi ederek iyileştirecektir. Doktor tarafından izin verilmedikçe ayağın üzerine basmamak gerekmektedir. Bu nedenle ayak alçıya ya da atel ile korunacaktır.

 Hastanın koltuk değneği ya da tekerlekli sandelye kullanması gerekmektedir. Hastanın ayakkabısı içerisine yerleştirecek olduğu bir takım özel aparatlar sonrasında hasta tekrardan gündelik hayatına devam edebilir.

 Ayaklara oluşacak trvmalardan her zaman için kaçınmak gerektiğini unutmamalısınız. Ayağın birinde Charcot hastalığı geliştiği zaman diğerinde de gelişmesi mümkün olacağından iki ayakta korunmalıdır. 

Hastanın kan şekerini kontrol altında tutması gerekmektedir. Bu sayede ayaklarda oluşan sinir hasarının da kontrol altına alınabilir. Şikayet arttığı zaman doktora başvurmak gerekecektir.

Kilolu insanların her iki ayağını da zaman zaman kontrol etmeli ve belirtmiş olduğumuz belirtiler varsa hemen doktora gidilmelidir. Kişi her zaman için ideal kilosunda olması gerekmektedir.

Ayağınızı herhangi bir yere çarpmamalı ve ağır egzersiz hareketleri yaparak ayaklarınıza çok yüklenmemeniz gerekmektedir.

Hastalığın ilerleyen zamanlarında kişinin cildinde ülserler meydana gelecektir. Hastanın kemiksel çıkıntıları ve anatomik yapısında değişiklikler olması söz konusu olacaktır.Bu hastalar daha çok böbrek sorunları yaşadığı gibi göz sorunlarını da yaşaması mümkün olacaktır. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/noropatik-artropati.html

Nöropatik ağrı – Beyin ve sinir sistemi – 2019

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropati, duyu kaybına yol açan sinirlerin disfonksiyonudur. Pek çok insan nöropatiyi geliştirmesine rağmen, bu kişilerin sınırlı sayıdaı semptomlarıyla ilişkili acıyı yaşamaktadır. Bu durum ağrılı nöropati olarak bilinir ve ağrı nöropatik ağrı olarak tanımlanır.

Ağrının nöropati ile gelişmesinin özel nedeni bilinmemektedir. Bazı teoriler önerilmiştir. Bir teori, sinir hücrelerinin duyusal dürtüleri veya mesajları yapamadığı zaman, beynin acı olarak yorumladığı sinir hücreleri içinde kendiliğinden aktivite başladığını ileri sürer.

Bir yaralanmaya yanıt olarak ortaya çıkan ağrının aksine, nöropatik ağrı, herhangi bir ilişkili stimülasyon olmadan gerçekleşir. Zaman zaman, nöropatik ağrı, normal stimülasyona (hafif bir dokunuş veya giyim hissi gibi) karşı abartılmış veya artmış bir hassasiyetle ilişkili olabilir ve bu duyumlar ağrı olarak yanlış yorumlanabilir.

Ağrı herkese özgüdür. Bu nedenle, nöropatik ağrıyı tanımlamak için kullanılan kelimeler değişebilir. Sık yapılan açıklamalar arasında iğneleme, karıncalanma, yanma, bıçaklama veya ağrılar bulunur.

Ağrı, sabit bir temelde mevcut olabilir veya ağda olabilir ve şiddetli bir şekilde zayıflayabilir.

Açıklandığı gibi, ağrı en çok ilişkili stimülasyon olmaksızın mevcuttur, ancak taşıma ağırlığı gibi aksiyonlar acıyı dramatik bir şekilde şiddetlendirebilir veya kötüleştirebilir.

Nöropati ve Nöropatik Ağrı Nedenleri

Diyabetes mellitus (ABD'de nöropatinin en yaygın nedeni) arasında toksinlere maruz kalma arasında değişen pek çok nöropati nedeni vardır. Birçok hastalık – sadece diyabet değil – HIV ve böbrek yetmezliği de dahil olmak üzere nöropatinin gelişimi ile ilişkili olabilir. Periferik sinirin yaralanması nöropatiye yol açabilir.

Alkol ve tütün nöropatiye yol açabilir ve bazı reçeteli ilaçların nöropatiye neden olduğu gösterilmiştir. Zona (herpes zoster), döküntülerden etkilenen sinir liflerinde ağrıya neden olabilir. Nöropati geliştiğinde, ağrı herhangi bir noktada başlayabilir. Şu anda, doktorlar nöropatik ağrıyı kimin geliştireceğini tahmin edemiyorlar.

Aslında, pek çok insan, ağrı başlayana kadar nöropatinin varlığından habersizdir.

Periferik nöropatiye neden olabilecek faktörlerin kısmi listesi:

 • Şeker hastalığı
 • Yaralanma / travma
 • Disk herniasyonu / spinal stenoz
 • Böbrek hastalığı
 • Tiroid hormon anormalliği
 • Aşırı büyüme hormonu
 • Vitamin eksikliği (E vitamini, B1, B6, B12, Niasin)
 • Alkolizm
 • Vaskülit / kan damarı hastalığı
 • Tümör oluşumu / kanser
 • Tekrarlayan stres yaralanması (karpal tünel sendromu gibi)
 • Toksin maruziyeti (arsenik, kurşun, cıva, talyum, diğerleri)
 • Reçeteli ilaçlar (kemoterapötik ajanlar, antiseizür ilaçlar, antibiyotikler, diğerleri)
 • Enfeksiyonlar (zona, HIV, Lyme hastalığı, difteri, cüzzam)
 • Kalıtsal (genetik) nedenler
 • Küçük lif nöropatisi

İnsanlar, iyi bir genel sağlığın korunmasının yanı sıra alkol, tütün ve çevresel toksinlere maruz kalmalarını sınırlandırarak nöropati geliştirme risklerini azaltabilirler.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR

GÖRÜNÜM

Sinir Ağrısı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Kronik ağrı, nöropatik ağrılı hastaların en yaygın şikayetidir. Birçok kişi ayaklarında ağrı hissedse de, bacakları ve üst ekstremiteleri de dahil olabilir. Ağrının belirgin bir nedeni yoktur ve çoğu zaman hastalar değerlendirilmeden önce ağrı haftalar ve aylar arasında ortaya çıkmıştır.

Ağrının kalitesi her insan için benzersiz olabilir; yanma, bıçaklama, iğrenme veya karıncalanma, insanların yaşadığı semptomları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan kelimelerdir. Tüm eller ve ayaklar genellikle etkilendiğinden, semptomlar genellikle “çorap-eldiven dağılımı” olarak tanımlanır.

Nöropatik Ağrı Tanısı

Ağrı için objektif bir test geliştirilmemiştir. Bu nedenle, hastalar nöropatik ağrı şikayeti ile başvurduklarında, kanıt ya da nöropatinin nedenleri test edilir. Fizik muayene, hastanın sıcaklık veya ışık pinponlarını algılama yeteneğini azaltabilir. Kuvvet ve refleksler genellikle normaldir.

Hastalar, birisinin ayaklarını veya ayaklarını hareket ettirip geçirmediğini belirleyemeyebilir ve titreşimli bir ayar çatalını algılayamayabilir. Fizik muayenede nöropati kanıtı varsa, elektromiyografi (NCS ve EMG) ile sinir iletim çalışması istenebilir.

Bu test nöropatinin şiddetini belirlemek için kullanılır ve nöropatinin nedenine dair ek ipuçları sunabilir. Kan testleri, nöropatiye katkıda bulunan veya buna neden olan vitamin eksikliklerini veya diğer metabolik anormallikleri tanımlamak için kullanılabilir.

Bazı durumlarda, nöropatinin olası nedenlerini daha fazla tanımlamak için MRG veya BT taramaları gerekebilir. Deri veya sinir biyopsileri nadiren yapılır, ancak küçük lif nöropatisi gibi bazı durumlarda daha fazla bilgi sağlayabilir.

Nöropati tanımlandığında, hastanın yaşadığı rahatsızlığın daha fazla değerlendirilmesi yapılabilir. Görsel analog skalalar (VAS) genellikle hastaların yaşadığı ağrının şiddetini ölçmek için kullanılır.

Ağrı şeması için görsel analog skala (VAS).

Nöropatik Ağrı Tedavisi

Altta yatan nedenin tedavisi mümkün olduğunda anahtardır. Nöropatik ağrının tedavisinde birçok farklı ilaç kullanılabilir. Bununla birlikte, her tür ağrılı nöropatiyi tedavi etmek için belirli bir ilacın onaylanmamış olduğuna dikkat edilmelidir.

Trisiklik antidepresanlar, yıllarca değişen derecelerde başarı ile kullanılmıştır. Örnekler şunları içerir:

 • amitriptilin (Elavil, Endep),
 • nortriptyline (Pamelor) ve
 • desipramin (Norpamine)

Son zamanlarda, bazı hastalarda seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI'lar (örneğin paroksetin (Paxil), sitalopram (Celexa)) ve venlafaksin (Effexor) ve bupropion (Wellbutrin) gibi diğer antidepresanlar kullanılmıştır.

Antiseizür ilaçları karbamazepin (Tegretol), fenitoin (Dilantin), gabapentin (Neurontin), lamotrijin (Lamictal) ve diğerleri yıllardır kullanılmaktadır.

Şiddetli ağrılı nöropati vakalarında, genellikle kalp aritmilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bazı faydalar sağlayabilir. Topikal ajanlar (lidokain veya kapsaisin) da kullanılmıştır. Kronik ağrının tedavisinde opioid kullanımı sık görülen bir tartışma konusudur ve bu argüman burada tekrarlanmayacaktır. Opioidler bazı nöropatik ağrı vakalarının tedavisinde yer alabilir.

Kür nöropatik ağrı altta yatan nedene bağlıdır. Nedeni tersine çevrilebilirse, periferal sinirler yeniden canlanabilir ve ağrı azalır; Bununla birlikte, bu ağrı azalması yıllarca sürebilir.

Источник: //tr.thehealthylifestyleexpo.com/neuropathic-pain-43698

Nöropatik Ağrılar

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropatik ağrılar bilinen diğer adıyla sinir ağrıları, vücudun santral veya periferik sinir sistemlerinin hastalığına ya da deformitelerine bağlı olarak meydana gelen ağrılardır.

Nöropatik ağrılar ya da nevralji olarak da bilinen sinir ağrıları, sinirlerden sinyallerden dolayı oluşan bir deformitelerdir. Bir yaralanma sebebiyle meydana gelen yaygın ağrı tipinden daha farklı ilerleyen oluşumlardır. Vücutta genelinde hissedilen iki ağrı çeşidi vardır.

Birincisi kas ve iskelet ve organ kökenli ağrılardır. Bu tip ağrılara nosiseptif ağrıar denilmektedir.

İkinci ağrı tipi ise periferik sinirlerden, köklerden ( daha çok bel ve boyun ilişkili ağrılar) pleksus zedenlemesi, travma sonrası deformasyonları, omurilikler ve beyin sistemleri ile ilişkili yapılardan kaynaklı ağrılardır. Bu tip ağrılara nöropatik ağrılar denilmektedir.

Nöropatik Ağrı Nedenleri

Nöropatik ağrılar, merkezi sinir ağında bulunan sinirlerin zedelenmesiyle meydana gelmektedir.  Beyin, büyük çevresel sinirler, omurilik ve omurulikten çıkan sinir kökleri ile ilgili herhangi bir deformasyon sinir ağrılarına (nöropatik ağrıya) neden olabilmektedir.

Ayrıca cerrahi girişimlerin ya da travmaların sonrasında haraplanan hücrelerden salgılanan maddelerin meydana gelen ağrılar şeklinde gözlemlenebilir.

Ekstremitelerin herhangi bir kısmında sinir hasarları sonrası akson boyunca ektopik uyarı meydana gelmesiyle gözlemlenen ağrılar, duyusal yolların veya sempatik sistemlerin irritasyonu ile oluşan ağrılar, inen inhibitör mekanizmasının disfonksiyonu sonucu oluşan ağrılar şeklinde gözlemlenebilir.

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Sinir ağrılarında sıklıkla yanmalar, karıncalanmalar, iğnelenmeler, batma durumları, donma hisleri ve elektrik çarpmaları gibi  çoğu zaman net, baskın ve şiddetli şekilde hissedilen kimi zaman kısmi/ bölgesel olabilen sürükleyiciliği olmayıp  belirli aralıklarla zaman zaman ataklar halinde seyir gösteren, bazı durumlarda geceleri bazen ise istirahat ile kendini gösteren ağrılardır.

Nöropatik Ağrı Ve Nosiseptif Ağrının Beraber Görülmesi

Nöropatik ağrıların ve nosiseptif ağrılarının aynı anda görülmesi her iki ağrının birlikte görülme nedenlerindendir. Ağrı nedenleri bir arada bulunduğunda ağrı tipleri de birlikte görülebilir.

Nöropatik ağrıların tedavilerinde kullanılan ajanlar arasında sıklıkla antikonvülzanlar, antiaritmikler, trisiklik antidepresanlar, lokal anestezikler opioid analjezikler ve lokal anesteziklerdir.

 Bazı bireylerde cerrahi girişimlerde ve bölgesel sinir blokları uygulanması faydalı olmaktadır.

 Ayrıca TENS kullanımı, akupunktur uygulaması ve egzersizler gibi fizik tedavi yöntemleri de nöropatik ağrılarda faydalı olan sistemlerdir.

Nöropatik Ağrılarda Tens Kullanımları

Tens kullanımları yalnızca önerildiği zamanlarda ve fizyoterapistlerin yönlendirildiği şekilde kullanılmaktadır. TENS cihazları elektrofiziksel ajan olarak kullanılmakta olan tıbbi cihazlardır. Fizik tedavi ünitelerinden ağrı azalmalarına yönelik yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ev ortamlarında kullanılacağı zaman mutlaka her kullanım klavuzu kullanılmalıdır ve kullanım talimatlarına göre uygulama yapılmalıdır. TENS cihazları kısa süreli de olsa ağrı azalması sağlamaktadır ancak tedavi süreci mutlaka egzersizlerle desteklemek gerekmektedir.

Tens kullanımlarından önce bilgi edinilmesi veya kullanım sonrası istenmeyen belirtiler ortaya çıkarsa mutlaka sağlık uzmanlarına danışılmalıdır.

Источник: //www.ftrsaglik.com/noropatik-agrilar/

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavi, İlaç Tedavisi, Tanımı

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

 • Nöropatik Ağrı( Sinir Ağrısı) Merkezi
 • Ağrı Durumunda Şaşırtıcı Sebepler Slayt Gösterisi
 • Ağrı Sınavını Yap
 • Kronik Ağrı Slayt Gösterisi
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı – Tedavi
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı – Belirtiler
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı – Tedavi
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı –
 • Nedenleri Bulunduğunuz şehirdeki bir Nöroloji bul
 • Nöropatik ağrı nedir?
 • Nöropatik ağrı için risk faktörleri nelerdir?
 • Nöropatik ağrının nedeni nedir?
 • nöropatik ağrı belirtileri ve belirtileri nelerdir?
 • Nöropatik ağrı nasıl teşhis edilir?
 • Nöropatik ağrı için tedavisi nedir?
 • Nöropatik ağrı için prognoz nedir?
 • Nöropatik ağrı önlenebilir mi?

Nöropatik ağrı nedir?

Duyusal sistem yaralanma ya da hastalıktan etkilenirse, bu sistem içindeki sinirler beyne sansasyon iletmek için çalışamaz. Bu genellikle hissizlik hissi ya da sansasyon eksikliğine yol açar. Bununla birlikte, bazı durumlarda bu sistem yaralandığında, kişiler etkilenen bölgede ağrı çekerler.

Nöropatik ağrı aniden başlamıyor ya da çabucak gidermiyor;sürekli ağrı belirtilerine neden olan kronik bir durumdur.Çoğu hasta için semptomların yoğunluğu gün içinde yağlanıp kaybolabilir.

Nöropatik ağrının diyabet veya spinal stenozdan kaynaklanan nöropati gibi periferik sinir problemleri ile ilişkili olduğu düşünülse de, beyinde veya omuriliğindeki yaralanmalar da kronik nöropatik ağrıya neden olabilir.

Nöropatik ağrı, birisi bir çekiçle parmağını parçalamak veya çıplak ayakla yürürken ayak parmak gibi bir akut yaralanma yaşandığında ortaya çıkan ağrı türü olan nosiseptif ağrı ile karşılaştırılabilir. Bu tip ağrı tipik olarak kısa ömürlüdür ve nöropatik ağrıya karşıt olarak yaygın ağrı kesicilerine oldukça duyarlıdır.

Nöropatik ağrı için risk faktörleri nelerdir?

Duyusal sinir sisteminde işlev kaybına yol açan herhangi bir şey nöropatik ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, karpal tünel sendromundan kaynaklanan sinir problemleri veya benzeri koşullar nöropatik ağrıya neden olabilir.

Sinir yaralanmasına neden olan travma nöropatik ağrıya neden olabilir.

Hastaları nöropatik ağrıya yakalanmaya yatkın hale getirebilecek diğer durumlar diyabet, vitamin eksiklikleri, kanser, HIV, felç, multipl skleroz, zona ve kanser tedavileridir.

Piyasada, duloksetin( Cymbalta) ve Lyrica adı verilen yeni ilaçlar var. Bu ajanları tek başınıza ya da diğer ilaçlarla kombinasyon halinde denemenin olasılığı konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Diyabetik nöropati tedavisi hakkında daha fazla bilgi »

Nöropatik ağrıya neden olur?

 • Okuyucular Açıklamaları 5
 • Hikayenizi Paylaşın

Hastaların nöropatik ağrı geliştirebilmesinin pek çok nedeni vardır. Bununla birlikte, hücresel düzeyde, bir açıklama, ağrı sinyali veren bazı nörotransmitterlerin, sinirlerin bu sinyalleri düzenleyen yeteneğinin bozulmasıyla birlikte, artmış salınımın, etkilenen bölgeden kaynaklanan ağrı duyusuna yol açtığıdır.

Ayrıca, omurilikte, ağrılı sinyalleri yorumlayan alan nörotransmitterlerde karşılık gelen değişiklikler ve normal olarak işlev gören hücre cisimlerinin kaybı ile yeniden düzenlenir;bu değişiklikler harici uyarılmanın yokluğunda bile ağrı algısına neden olur. Beyinde inme veya travma gibi bir yaralanma sonrasında ağrı engelleme özelliği kaybedilebilir.

Zamanla, daha fazla hücresel hasar oluşur ve ağrı duygusu devam eder.

Nöropatik ağrı diyabet, kronik alkol alımı, bazı kanserler, vitamin B eksikliği, enfeksiyonlar, diğer sinirle ilgili hastalıklar, toksinler ve bazı ilaçlarla ilişkilidir.

Nöropatik ağrıların belirtileri ve belirtileri nelerdir?

 • Okuyucular Açıklama 3
 • Hikayen paylaş

Nöropatik ağrının tanımlanması, diğer nörolojik koşulların aksine zordur. Varsa, çok az nesnel işaretler var.

Müfettişler, hastaların ağrılarını tanımlamak için kullandığı kelimelerin bir koleksiyonunu deşifre etmek ve yorumlamak zorundadır.

Hastalar semptomlarını keskin, donuk, sıcak, soğuk, hassas, kaşıntılı, derin, ısıran, yanan veya başka bir tanımlayıcı olarak tanımlayabilir. Ayrıca, bazı hastalar hafif dokunma veya basınçla ağrı hissedebilirler.

Ağrı hastalarının yaşanabilecek miktarını belirlemeye yardımcı olmak amacıyla farklı ölçekler sıklıkla kullanılır.

Hastaların ağrılarını görsel ölçek veya sayısal grafik temelinde değerlendirmeleri istenir. Ağrı ölçeklerinin pek çok örneği vardır.

Çoğu zaman, çeşitli derecelerde ağrı gösteren yüzlerin resimleri, hastaların yaşadıkları ağrı miktarını tarif etmekte zorlanmaları durumunda yardımcı olabilir.

Ağrı için görsel analog skala( VAS).

 • Ağrı Durumunda Şaşırtıcı Sebepler Slayt gösterisi
 • Ağrı Sınavını Yap
 • Kronik Ağrı Slayt Gösterisi

Nöropatik ağrı nasıl teşhis edilir?

Ağrı tanısı bir hastanın geçmişinin daha ileri değerlendirilmesine dayanır. Altta yatan sinir hasarından şüpheleniliyorsa, sinirlerin testlerle değerlendirilmesi gerekebilir.

Sinirin hasar görüp görmediğini değerlendirmenin en yaygın yolu elektrodiagnostik tıp ile ilgilidir. Bu tıbbi uzmanlık, elektromiyelografi( NCS / EMG) ile sinir iletim çalışmalarının tekniklerini kullanmaktadır.

Klinik değerlendirme, fonksiyon kaybına ilişkin bazı kanıtları ortaya çıkarabilir ve hafif dokunma değerlendirmesi, keskinliğin keskinliğini ayırt etme yeteneği, sıcaklığı ayırt etme yeteneği ve titreşimin değerlendirilmesini içerebilir.

Tam bir klinik muayene yapıldıktan sonra, elektrodiyagnostik çalışma planlanabilir. Bu çalışmalar özel olarak eğitilmiş nörolog ve fiziyatristler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Nöropati şüphesi varsa, geri dönüşlü nedenlerin araştırılması gerekir. Bu, vitamin eksiklikleri veya tiroid anormallikleri için kan çalışması ve spinal kordu etkileyen yapısal bir lezyonun dışlanması için yapılan görüntüleme çalışmalarını içerebilir.

Bu testin sonuçlarına bağlı olarak, nöropatinin şiddetini azaltmanın ve hastanın yaşadığı ağrıyı potansiyel olarak azaltmanın bir yolu olabilir. Ne yazık ki, birçok durumda, nöropatinin altında yatan nedenin iyi kontrol edilmesi bile nöropatiyi tersine çeviremez.

Bu, sıklıkla diyabetik nöropati hastalarında görülür.

Nadir durumlarda, etkilenen bir bölgede cilt ve saç büyüme modelinde değişiklikler olduğuna dair kanıtlar olabilir. Bu değişiklikler terleme veya terlemedeki değişikliklerle de ilişkilendirilebilir. Mevcut olduğunda, bu değişiklikler kompleks bölgesel ağrı sendromu adı verilen bir durumla ilişkili nöropatik ağrının varlığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Nöropatik ağrı için tedavisi nedir?

 • Okuyucular Yorumlar 2
 • Hikayenizi Paylaşın

Nöropatik ağrı tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmıştır. Bu ilaçların çoğu etiket dışı olarak kullanılır, yani ilacın diğer koşulları tedavi etmek için FDA tarafından onaylandığı ve daha sonra nöropatik ağrı tedavisinde yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Uzun yıllardır nöropatik ağrı kontrolü için trisiklik antidepresanlar( amitriptilin, nortriptilin, desipramin) reçete edilmiştir. Bazı hastalar, bunların rahatlamada oldukça etkili olabileceğini düşünmektedir. Diğer antidepresan tiplerinin de hafifletici etkisi olduğu gösterilmiştir.

Bazı hastalarda selektif serotonin geri alım inhibitörleri( paroksetin ve sitalopram gibi SSRI'lar) ve diğer antidepresanlar( venlafaksin, bupropion) kullanılmaktadır.

Nöropatik ağrının diğer bir yaygın tedavisi antiseptür ilaçları( karbamazepin, fenitoin, gabapentin, lamotrijin ve diğerleri) içerir.

Ağrılı nöropatinin birinci basamak ilaçlara cevap vermeyen şiddetli vakalarda kalp aritmilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bazı yararlar sağlayabilir;Bununla birlikte, bunlar önemli yan etkilere neden olabilir ve yakından izlenmelidir. Doğrudan cilde uygulanan ilaçlar, bazı hastalar için belirgin fayda sağlayabilir.

Sık kullanılan biçimlere lidokain( yama veya jel şeklinde) veya kapsaisin dahildir. Kronik nöropatik ağrı tedavisinde narkotik ajanların kullanımını teşvik etmek veya kötülemek için çok sayıda argüman yapılmıştır.Şu an uyuşturucu kullanımı ile ilgili spesifik öneriler yapılmayacaktır.

Kür nöropatik ağrı altta yatan nedene bağlıdır. Nedeni tersine çevrilirse, periferik sinirler yeniden oluşabilir ve ağrı azalır;Ancak, ağrıda bu azalma yıllarca yıllar alabilir.

Nöropatik ağrı için prognoz nedir?

Nöropatik ağrıları olan birçok hasta, ağrısı devam ederse bile rahatlama ölçütü bulabiliyor. Nöropatik ağrı bir hastada tehli olmasa da, kronik ağrı varlığı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kronik sinir ağrısı olan hastalar depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere uyku yoksunluğu veya duygudurum bozukluklarına maruz kalabilir.

Altta yatan nöropati ve duyusal geribildirim eksikliği nedeniyle, hastalar yaralanma veya enfeksiyon gelişme riski altındadır veya bilinçsizce varolan bir yaralanmanın artmasına neden olur.

Nöropatik ağrı önlenebilir mi?

Nöropatik ağrıyı önlemenin en iyi yolu, nöropatinin gelişmesini önlemektir.

Tütün ve alkol kullanımını sınırlandırmayı da içeren yaşam tarzı seçeneklerini izleme ve değiştirme;şeker hastalığı, dejeneratif eklem hastalığı veya inme riskini azaltmak için sağlıklı bir kilo verme;ve tekrarlayan stres yaralanma riskini azaltmak için işyerinde iyi ergonomik form kullanımı veya hobileri uygulamak, nöropati ve muhtemel nöropatik ağrı geliştirme riskini azaltmanın yollarını arar.

 • Ağrıda Şaşırtıcı Sebepler Slayt gösterisi
 • Ağrı Sınavını Yap
 • Kronik Ağrı Slayt Gösterisi

Tıbbi olarak 9 /6/ 2016

'de İncelendi

Tıbbi olarak Joseph Carcione, DO tarafından incelendi;Amerikan Psikiyatri ve Nöroloji Kurulu KAYNAKÇASI: Magrinelli, F., ve ark.”Nöropatik ağrı: teşhis ve tedavi.”Pratik Nöroloji 13.5( 2013): 292-307. Marchettini, P., ve diğerleri.”Ağrılı periferik nevropatiler.”Mevcut Neuropharmacology 4.3( 2006): 175-181. Mendell, J., v.d.”Klinik uygulama, ağrısız duyu nöropati.”New England Journal of Medicine 348.13( 2003): 1243-1255. O'Connor, A. ve R. Dworkin.”Nöropatik ağrı tedavisinde: yeni yönergelere genel bir bakış.”Amerikan Tıp Dergisi 122.10 Suppl( 2009): S22-S32.

Источник: //medicaltipes.com/tr/posts/8786

Источник: //tr.lifehealthdoctor.com/what-you-should-know-about-neuropathic-pain-24272

Nöropatik Ağrı Nedir? Tanısı Teşhisi ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?
Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropatik Ağrı Nedir? Tanısı Teşhisi ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropatik Ağrı Nedir? Tanısı Teşhisi ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropatik Ağrı Nedir? Tanısı Teşhisi ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 14:38

Nöropatik Ağrı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sinir sistemindeki sinirlerin hasar görmesine bağlı olarak meydana gelen nöropatik ağrı, romatizmal hastalıkların yanı sıra kaslarda meydana gelen kırık-çıkık ve incinme gibi nedenlerle de oluşabilir.

Uzun süreli olmak üzere devam eden nöropatik ağrı nedenleri santral ve periferik olmak üzere iki grupta incelenir. Sinir sistemindeki fonksiyon bozukluğundan dolayı meydana gelen nöropatik ağrı, toplumda %1-2 oranında görülmektedir.

Nöropatik ağrı yanma, batma, acıma ve elektrik çarpması şeklinde tarif edilmektedir. Nöropatik ağrı söz konusu ise sinir liflerinin hasar görmüş durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Nöropatik ağrı, zaman içinde sinir hücre kılıfında meydana getirdiği değişiklik nedeniyle kalıcı hale gelebilir.

Gerek fiziksel gerekse psikolojik anlamda günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen nöropatik ağrılar, kişinin uyku düzenin bozulmasına ve hatta sosyal hayatının kısıtlanmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda nörolojik ağrılar kişinin gergin bir ruh haline sahip olmasına ve depresyona girmesine sebebiyet verebilir.

 Ağrının şiddeti ve seyri kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği gibi kişide gün içinde farklı şiddetlerde ve saatlerde ağrı oluşması söz konusu olabilir. Bazı vakalarda hastanın çalışmaz duruma gelebilir.

Bu tip şiddetli vakalarda ağrının neden olduğu yanma hissi, kıyafetlerin rahatsız etmesine sebebiyet verebilir. Nöropatik ağrı her 1000 kişiden 15’inde görülmektedir.

Nöropatik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Nöropatik Artropati Hakkında Bİlgiler

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?
Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Diyabetikli olan hastalarda ayaklarında oluşan sorunlardan bir tanesine verilen isimdir. Ayaklarda ya da ayak bileklerinde meydana gelebilecek bir rahatsızlık türü olmaktadır.

İçindekiler

 • Nöropatik Artropati
 • Nedenleri
 • Belirtileri
 • Teşhis
 • Tedavisi
 • Kaynaklar

Nöropatik Artropati

Nöropatik Artropati

Diyabetikli hastaların ayaklarında yaşamakta olduğu sorunlardan bir tanesidir. Ayak bileğinde ya da ayakta görülecektir. Diğer ismi ise Charcot Eklemi olmaktadır.

İlerleyen zamanlarda kemiklerde veya eklemlerde şekil bozukluğunun oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de hastalığın her zaman için erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık sinsi bir şekilde başlayacaktır.

Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ayaklarda fonksiyon kaybına neden olacaktır. 

Özellikle de bacakların alt kısımlarında bozuklukların oluşmasına neden olacaktır. Bu rahatsızlık daha çok kendiliğinden oluşacaktır. Küçük kırıkların oluşması sonucunda yumuşak doku hasar görecektir.

Ağrı her zaman için olmayacaktır. Fakat şişlik her zaman için gözle görülebilecektir.

Hastalıkta çok büyük ağrılar olmamasından kişinin ayaklarına yüklenerek hareket yürümesi sonucunda hastalığın ilerlemesi de söz konusu olacaktır. 

Nedenleri

Ayaklarda herhangi bir travma ve ateşi duyarlılığın azalmasına neden olacak nöropati nedeniyle gelişecektir. Ayaklarda duyarlılık azalmasına rağmen hasta yürümeye devam edecek olduğundan hastalığın ilerlemesi söz konusu olacaktır.

Uzunca bir süre Nöropatili hastalarda ayakları risk altında olacaktır. Aşik tendonun gergin olması sonucunda hastaların bu Charcot hastalığına daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir. Kilolu hastalarda daha sıklıkla görülmektedir.

Bu nedenle de kilolu hastalarda bir an önce zayıflaması tavsiye edilir.

Belirtileri

 • Oluşan ayağa dokunulduğu zaman sıcaklık hissi;
 • Kızarıklığın oluşması;
 • Ayakta şişme;
 • İlk zamanlarda az giderek çoğalan ağrı;
 • Uyuşmalar;
 • Karıncalanma

Teşhis

Ön muayene sırasında ayakta ağrı olmayabilir. Cilt üzerinde kızarıklığın olması ile birlikte şişliğinde görülmesi söz konusu olacaktır. Bazı zamanlarda ise dokunulduğu zaman aşırı duyarlı bir hale ayaklar gelebilir. Kişinin ayak hareketleri son derece az olmasına rağmen ağrının olması da söz konusu olacaktır.

Eğer hastalıkta belirtileri doktor göremediyse o zaman kan testi isteyebilir. Landa lökosit değerlerine bakılacaktır. Hastanın şikayetleri değerlendirilecek ve buna göre bir tedavi şekli söz konusu olacaktır. Röntgen filminde hastalığın tanısı konulacaktır.

Ayağa dokunulduğu zaman sıcaklığın olması da hastalığın var olduğunu gösterecek bir durumdur.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi çok yavaş olacaktır. Charcot hastalığı yaşarken ayak ya da bileği son derece hassas olacaktır. Bu nedenle de zayıf olan kemiklerde kırılgan olduğundan her zaman için korunması gerekmektedir.

Üzerine yük binmediği zamanlarda zayıf olan kemikler kendisini tedavi ederek iyileştirecektir. Doktor tarafından izin verilmedikçe ayağın üzerine basmamak gerekmektedir. Bu nedenle ayak alçıya ya da atel ile korunacaktır.

 Hastanın koltuk değneği ya da tekerlekli sandelye kullanması gerekmektedir. Hastanın ayakkabısı içerisine yerleştirecek olduğu bir takım özel aparatlar sonrasında hasta tekrardan gündelik hayatına devam edebilir.

 Ayaklara oluşacak trvmalardan her zaman için kaçınmak gerektiğini unutmamalısınız. Ayağın birinde Charcot hastalığı geliştiği zaman diğerinde de gelişmesi mümkün olacağından iki ayakta korunmalıdır. 

Hastanın kan şekerini kontrol altında tutması gerekmektedir. Bu sayede ayaklarda oluşan sinir hasarının da kontrol altına alınabilir. Şikayet arttığı zaman doktora başvurmak gerekecektir.

Kilolu insanların her iki ayağını da zaman zaman kontrol etmeli ve belirtmiş olduğumuz belirtiler varsa hemen doktora gidilmelidir. Kişi her zaman için ideal kilosunda olması gerekmektedir.

Ayağınızı herhangi bir yere çarpmamalı ve ağır egzersiz hareketleri yaparak ayaklarınıza çok yüklenmemeniz gerekmektedir.

Hastalığın ilerleyen zamanlarında kişinin cildinde ülserler meydana gelecektir. Hastanın kemiksel çıkıntıları ve anatomik yapısında değişiklikler olması söz konusu olacaktır.Bu hastalar daha çok böbrek sorunları yaşadığı gibi göz sorunlarını da yaşaması mümkün olacaktır. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/noropatik-artropati.html

Nöropatik ağrı – Beyin ve sinir sistemi – 2019

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropati, duyu kaybına yol açan sinirlerin disfonksiyonudur. Pek çok insan nöropatiyi geliştirmesine rağmen, bu kişilerin sınırlı sayıdaı semptomlarıyla ilişkili acıyı yaşamaktadır. Bu durum ağrılı nöropati olarak bilinir ve ağrı nöropatik ağrı olarak tanımlanır.

Ağrının nöropati ile gelişmesinin özel nedeni bilinmemektedir. Bazı teoriler önerilmiştir. Bir teori, sinir hücrelerinin duyusal dürtüleri veya mesajları yapamadığı zaman, beynin acı olarak yorumladığı sinir hücreleri içinde kendiliğinden aktivite başladığını ileri sürer.

Bir yaralanmaya yanıt olarak ortaya çıkan ağrının aksine, nöropatik ağrı, herhangi bir ilişkili stimülasyon olmadan gerçekleşir. Zaman zaman, nöropatik ağrı, normal stimülasyona (hafif bir dokunuş veya giyim hissi gibi) karşı abartılmış veya artmış bir hassasiyetle ilişkili olabilir ve bu duyumlar ağrı olarak yanlış yorumlanabilir.

Ağrı herkese özgüdür. Bu nedenle, nöropatik ağrıyı tanımlamak için kullanılan kelimeler değişebilir. Sık yapılan açıklamalar arasında iğneleme, karıncalanma, yanma, bıçaklama veya ağrılar bulunur.

Ağrı, sabit bir temelde mevcut olabilir veya ağda olabilir ve şiddetli bir şekilde zayıflayabilir.

Açıklandığı gibi, ağrı en çok ilişkili stimülasyon olmaksızın mevcuttur, ancak taşıma ağırlığı gibi aksiyonlar acıyı dramatik bir şekilde şiddetlendirebilir veya kötüleştirebilir.

Nöropati ve Nöropatik Ağrı Nedenleri

Diyabetes mellitus (ABD'de nöropatinin en yaygın nedeni) arasında toksinlere maruz kalma arasında değişen pek çok nöropati nedeni vardır. Birçok hastalık – sadece diyabet değil – HIV ve böbrek yetmezliği de dahil olmak üzere nöropatinin gelişimi ile ilişkili olabilir. Periferik sinirin yaralanması nöropatiye yol açabilir.

Alkol ve tütün nöropatiye yol açabilir ve bazı reçeteli ilaçların nöropatiye neden olduğu gösterilmiştir. Zona (herpes zoster), döküntülerden etkilenen sinir liflerinde ağrıya neden olabilir. Nöropati geliştiğinde, ağrı herhangi bir noktada başlayabilir. Şu anda, doktorlar nöropatik ağrıyı kimin geliştireceğini tahmin edemiyorlar.

Aslında, pek çok insan, ağrı başlayana kadar nöropatinin varlığından habersizdir.

Periferik nöropatiye neden olabilecek faktörlerin kısmi listesi:

 • Şeker hastalığı
 • Yaralanma / travma
 • Disk herniasyonu / spinal stenoz
 • Böbrek hastalığı
 • Tiroid hormon anormalliği
 • Aşırı büyüme hormonu
 • Vitamin eksikliği (E vitamini, B1, B6, B12, Niasin)
 • Alkolizm
 • Vaskülit / kan damarı hastalığı
 • Tümör oluşumu / kanser
 • Tekrarlayan stres yaralanması (karpal tünel sendromu gibi)
 • Toksin maruziyeti (arsenik, kurşun, cıva, talyum, diğerleri)
 • Reçeteli ilaçlar (kemoterapötik ajanlar, antiseizür ilaçlar, antibiyotikler, diğerleri)
 • Enfeksiyonlar (zona, HIV, Lyme hastalığı, difteri, cüzzam)
 • Kalıtsal (genetik) nedenler
 • Küçük lif nöropatisi

İnsanlar, iyi bir genel sağlığın korunmasının yanı sıra alkol, tütün ve çevresel toksinlere maruz kalmalarını sınırlandırarak nöropati geliştirme risklerini azaltabilirler.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR

GÖRÜNÜM

Sinir Ağrısı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Kronik ağrı, nöropatik ağrılı hastaların en yaygın şikayetidir. Birçok kişi ayaklarında ağrı hissedse de, bacakları ve üst ekstremiteleri de dahil olabilir. Ağrının belirgin bir nedeni yoktur ve çoğu zaman hastalar değerlendirilmeden önce ağrı haftalar ve aylar arasında ortaya çıkmıştır.

Ağrının kalitesi her insan için benzersiz olabilir; yanma, bıçaklama, iğrenme veya karıncalanma, insanların yaşadığı semptomları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan kelimelerdir. Tüm eller ve ayaklar genellikle etkilendiğinden, semptomlar genellikle “çorap-eldiven dağılımı” olarak tanımlanır.

Nöropatik Ağrı Tanısı

Ağrı için objektif bir test geliştirilmemiştir. Bu nedenle, hastalar nöropatik ağrı şikayeti ile başvurduklarında, kanıt ya da nöropatinin nedenleri test edilir. Fizik muayene, hastanın sıcaklık veya ışık pinponlarını algılama yeteneğini azaltabilir. Kuvvet ve refleksler genellikle normaldir.

Hastalar, birisinin ayaklarını veya ayaklarını hareket ettirip geçirmediğini belirleyemeyebilir ve titreşimli bir ayar çatalını algılayamayabilir. Fizik muayenede nöropati kanıtı varsa, elektromiyografi (NCS ve EMG) ile sinir iletim çalışması istenebilir.

Bu test nöropatinin şiddetini belirlemek için kullanılır ve nöropatinin nedenine dair ek ipuçları sunabilir. Kan testleri, nöropatiye katkıda bulunan veya buna neden olan vitamin eksikliklerini veya diğer metabolik anormallikleri tanımlamak için kullanılabilir.

Bazı durumlarda, nöropatinin olası nedenlerini daha fazla tanımlamak için MRG veya BT taramaları gerekebilir. Deri veya sinir biyopsileri nadiren yapılır, ancak küçük lif nöropatisi gibi bazı durumlarda daha fazla bilgi sağlayabilir.

Nöropati tanımlandığında, hastanın yaşadığı rahatsızlığın daha fazla değerlendirilmesi yapılabilir. Görsel analog skalalar (VAS) genellikle hastaların yaşadığı ağrının şiddetini ölçmek için kullanılır.

Ağrı şeması için görsel analog skala (VAS).

Nöropatik Ağrı Tedavisi

Altta yatan nedenin tedavisi mümkün olduğunda anahtardır. Nöropatik ağrının tedavisinde birçok farklı ilaç kullanılabilir. Bununla birlikte, her tür ağrılı nöropatiyi tedavi etmek için belirli bir ilacın onaylanmamış olduğuna dikkat edilmelidir.

Trisiklik antidepresanlar, yıllarca değişen derecelerde başarı ile kullanılmıştır. Örnekler şunları içerir:

 • amitriptilin (Elavil, Endep),
 • nortriptyline (Pamelor) ve
 • desipramin (Norpamine)

Son zamanlarda, bazı hastalarda seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI'lar (örneğin paroksetin (Paxil), sitalopram (Celexa)) ve venlafaksin (Effexor) ve bupropion (Wellbutrin) gibi diğer antidepresanlar kullanılmıştır.

Antiseizür ilaçları karbamazepin (Tegretol), fenitoin (Dilantin), gabapentin (Neurontin), lamotrijin (Lamictal) ve diğerleri yıllardır kullanılmaktadır.

Şiddetli ağrılı nöropati vakalarında, genellikle kalp aritmilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bazı faydalar sağlayabilir. Topikal ajanlar (lidokain veya kapsaisin) da kullanılmıştır. Kronik ağrının tedavisinde opioid kullanımı sık görülen bir tartışma konusudur ve bu argüman burada tekrarlanmayacaktır. Opioidler bazı nöropatik ağrı vakalarının tedavisinde yer alabilir.

Kür nöropatik ağrı altta yatan nedene bağlıdır. Nedeni tersine çevrilebilirse, periferal sinirler yeniden canlanabilir ve ağrı azalır; Bununla birlikte, bu ağrı azalması yıllarca sürebilir.

Источник: //tr.thehealthylifestyleexpo.com/neuropathic-pain-43698

Nöropatik Ağrılar

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropatik ağrılar bilinen diğer adıyla sinir ağrıları, vücudun santral veya periferik sinir sistemlerinin hastalığına ya da deformitelerine bağlı olarak meydana gelen ağrılardır.

Nöropatik ağrılar ya da nevralji olarak da bilinen sinir ağrıları, sinirlerden sinyallerden dolayı oluşan bir deformitelerdir. Bir yaralanma sebebiyle meydana gelen yaygın ağrı tipinden daha farklı ilerleyen oluşumlardır. Vücutta genelinde hissedilen iki ağrı çeşidi vardır.

Birincisi kas ve iskelet ve organ kökenli ağrılardır. Bu tip ağrılara nosiseptif ağrıar denilmektedir.

İkinci ağrı tipi ise periferik sinirlerden, köklerden ( daha çok bel ve boyun ilişkili ağrılar) pleksus zedenlemesi, travma sonrası deformasyonları, omurilikler ve beyin sistemleri ile ilişkili yapılardan kaynaklı ağrılardır. Bu tip ağrılara nöropatik ağrılar denilmektedir.

Nöropatik Ağrı Nedenleri

Nöropatik ağrılar, merkezi sinir ağında bulunan sinirlerin zedelenmesiyle meydana gelmektedir.  Beyin, büyük çevresel sinirler, omurilik ve omurulikten çıkan sinir kökleri ile ilgili herhangi bir deformasyon sinir ağrılarına (nöropatik ağrıya) neden olabilmektedir.

Ayrıca cerrahi girişimlerin ya da travmaların sonrasında haraplanan hücrelerden salgılanan maddelerin meydana gelen ağrılar şeklinde gözlemlenebilir.

Ekstremitelerin herhangi bir kısmında sinir hasarları sonrası akson boyunca ektopik uyarı meydana gelmesiyle gözlemlenen ağrılar, duyusal yolların veya sempatik sistemlerin irritasyonu ile oluşan ağrılar, inen inhibitör mekanizmasının disfonksiyonu sonucu oluşan ağrılar şeklinde gözlemlenebilir.

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Sinir ağrılarında sıklıkla yanmalar, karıncalanmalar, iğnelenmeler, batma durumları, donma hisleri ve elektrik çarpmaları gibi  çoğu zaman net, baskın ve şiddetli şekilde hissedilen kimi zaman kısmi/ bölgesel olabilen sürükleyiciliği olmayıp  belirli aralıklarla zaman zaman ataklar halinde seyir gösteren, bazı durumlarda geceleri bazen ise istirahat ile kendini gösteren ağrılardır.

Nöropatik Ağrı Ve Nosiseptif Ağrının Beraber Görülmesi

Nöropatik ağrıların ve nosiseptif ağrılarının aynı anda görülmesi her iki ağrının birlikte görülme nedenlerindendir. Ağrı nedenleri bir arada bulunduğunda ağrı tipleri de birlikte görülebilir.

Nöropatik ağrıların tedavilerinde kullanılan ajanlar arasında sıklıkla antikonvülzanlar, antiaritmikler, trisiklik antidepresanlar, lokal anestezikler opioid analjezikler ve lokal anesteziklerdir.

 Bazı bireylerde cerrahi girişimlerde ve bölgesel sinir blokları uygulanması faydalı olmaktadır.

 Ayrıca TENS kullanımı, akupunktur uygulaması ve egzersizler gibi fizik tedavi yöntemleri de nöropatik ağrılarda faydalı olan sistemlerdir.

Nöropatik Ağrılarda Tens Kullanımları

Tens kullanımları yalnızca önerildiği zamanlarda ve fizyoterapistlerin yönlendirildiği şekilde kullanılmaktadır. TENS cihazları elektrofiziksel ajan olarak kullanılmakta olan tıbbi cihazlardır. Fizik tedavi ünitelerinden ağrı azalmalarına yönelik yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ev ortamlarında kullanılacağı zaman mutlaka her kullanım klavuzu kullanılmalıdır ve kullanım talimatlarına göre uygulama yapılmalıdır. TENS cihazları kısa süreli de olsa ağrı azalması sağlamaktadır ancak tedavi süreci mutlaka egzersizlerle desteklemek gerekmektedir.

Tens kullanımlarından önce bilgi edinilmesi veya kullanım sonrası istenmeyen belirtiler ortaya çıkarsa mutlaka sağlık uzmanlarına danışılmalıdır.

Источник: //www.ftrsaglik.com/noropatik-agrilar/

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavi, İlaç Tedavisi, Tanımı

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

 • Nöropatik Ağrı( Sinir Ağrısı) Merkezi
 • Ağrı Durumunda Şaşırtıcı Sebepler Slayt Gösterisi
 • Ağrı Sınavını Yap
 • Kronik Ağrı Slayt Gösterisi
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı – Tedavi
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı – Belirtiler
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı – Tedavi
 • Hasta Yorumları: Nöropatik Ağrı –
 • Nedenleri Bulunduğunuz şehirdeki bir Nöroloji bul
 • Nöropatik ağrı nedir?
 • Nöropatik ağrı için risk faktörleri nelerdir?
 • Nöropatik ağrının nedeni nedir?
 • nöropatik ağrı belirtileri ve belirtileri nelerdir?
 • Nöropatik ağrı nasıl teşhis edilir?
 • Nöropatik ağrı için tedavisi nedir?
 • Nöropatik ağrı için prognoz nedir?
 • Nöropatik ağrı önlenebilir mi?

Nöropatik ağrı nedir?

Duyusal sistem yaralanma ya da hastalıktan etkilenirse, bu sistem içindeki sinirler beyne sansasyon iletmek için çalışamaz. Bu genellikle hissizlik hissi ya da sansasyon eksikliğine yol açar. Bununla birlikte, bazı durumlarda bu sistem yaralandığında, kişiler etkilenen bölgede ağrı çekerler.

Nöropatik ağrı aniden başlamıyor ya da çabucak gidermiyor;sürekli ağrı belirtilerine neden olan kronik bir durumdur.Çoğu hasta için semptomların yoğunluğu gün içinde yağlanıp kaybolabilir.

Nöropatik ağrının diyabet veya spinal stenozdan kaynaklanan nöropati gibi periferik sinir problemleri ile ilişkili olduğu düşünülse de, beyinde veya omuriliğindeki yaralanmalar da kronik nöropatik ağrıya neden olabilir.

Nöropatik ağrı, birisi bir çekiçle parmağını parçalamak veya çıplak ayakla yürürken ayak parmak gibi bir akut yaralanma yaşandığında ortaya çıkan ağrı türü olan nosiseptif ağrı ile karşılaştırılabilir. Bu tip ağrı tipik olarak kısa ömürlüdür ve nöropatik ağrıya karşıt olarak yaygın ağrı kesicilerine oldukça duyarlıdır.

Nöropatik ağrı için risk faktörleri nelerdir?

Duyusal sinir sisteminde işlev kaybına yol açan herhangi bir şey nöropatik ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, karpal tünel sendromundan kaynaklanan sinir problemleri veya benzeri koşullar nöropatik ağrıya neden olabilir.

Sinir yaralanmasına neden olan travma nöropatik ağrıya neden olabilir.

Hastaları nöropatik ağrıya yakalanmaya yatkın hale getirebilecek diğer durumlar diyabet, vitamin eksiklikleri, kanser, HIV, felç, multipl skleroz, zona ve kanser tedavileridir.

Piyasada, duloksetin( Cymbalta) ve Lyrica adı verilen yeni ilaçlar var. Bu ajanları tek başınıza ya da diğer ilaçlarla kombinasyon halinde denemenin olasılığı konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Diyabetik nöropati tedavisi hakkında daha fazla bilgi »

Nöropatik ağrıya neden olur?

 • Okuyucular Açıklamaları 5
 • Hikayenizi Paylaşın

Hastaların nöropatik ağrı geliştirebilmesinin pek çok nedeni vardır. Bununla birlikte, hücresel düzeyde, bir açıklama, ağrı sinyali veren bazı nörotransmitterlerin, sinirlerin bu sinyalleri düzenleyen yeteneğinin bozulmasıyla birlikte, artmış salınımın, etkilenen bölgeden kaynaklanan ağrı duyusuna yol açtığıdır.

Ayrıca, omurilikte, ağrılı sinyalleri yorumlayan alan nörotransmitterlerde karşılık gelen değişiklikler ve normal olarak işlev gören hücre cisimlerinin kaybı ile yeniden düzenlenir;bu değişiklikler harici uyarılmanın yokluğunda bile ağrı algısına neden olur. Beyinde inme veya travma gibi bir yaralanma sonrasında ağrı engelleme özelliği kaybedilebilir.

Zamanla, daha fazla hücresel hasar oluşur ve ağrı duygusu devam eder.

Nöropatik ağrı diyabet, kronik alkol alımı, bazı kanserler, vitamin B eksikliği, enfeksiyonlar, diğer sinirle ilgili hastalıklar, toksinler ve bazı ilaçlarla ilişkilidir.

Nöropatik ağrıların belirtileri ve belirtileri nelerdir?

 • Okuyucular Açıklama 3
 • Hikayen paylaş

Nöropatik ağrının tanımlanması, diğer nörolojik koşulların aksine zordur. Varsa, çok az nesnel işaretler var.

Müfettişler, hastaların ağrılarını tanımlamak için kullandığı kelimelerin bir koleksiyonunu deşifre etmek ve yorumlamak zorundadır.

Hastalar semptomlarını keskin, donuk, sıcak, soğuk, hassas, kaşıntılı, derin, ısıran, yanan veya başka bir tanımlayıcı olarak tanımlayabilir. Ayrıca, bazı hastalar hafif dokunma veya basınçla ağrı hissedebilirler.

Ağrı hastalarının yaşanabilecek miktarını belirlemeye yardımcı olmak amacıyla farklı ölçekler sıklıkla kullanılır.

Hastaların ağrılarını görsel ölçek veya sayısal grafik temelinde değerlendirmeleri istenir. Ağrı ölçeklerinin pek çok örneği vardır.

Çoğu zaman, çeşitli derecelerde ağrı gösteren yüzlerin resimleri, hastaların yaşadıkları ağrı miktarını tarif etmekte zorlanmaları durumunda yardımcı olabilir.

Ağrı için görsel analog skala( VAS).

 • Ağrı Durumunda Şaşırtıcı Sebepler Slayt gösterisi
 • Ağrı Sınavını Yap
 • Kronik Ağrı Slayt Gösterisi

Nöropatik ağrı nasıl teşhis edilir?

Ağrı tanısı bir hastanın geçmişinin daha ileri değerlendirilmesine dayanır. Altta yatan sinir hasarından şüpheleniliyorsa, sinirlerin testlerle değerlendirilmesi gerekebilir.

Sinirin hasar görüp görmediğini değerlendirmenin en yaygın yolu elektrodiagnostik tıp ile ilgilidir. Bu tıbbi uzmanlık, elektromiyelografi( NCS / EMG) ile sinir iletim çalışmalarının tekniklerini kullanmaktadır.

Klinik değerlendirme, fonksiyon kaybına ilişkin bazı kanıtları ortaya çıkarabilir ve hafif dokunma değerlendirmesi, keskinliğin keskinliğini ayırt etme yeteneği, sıcaklığı ayırt etme yeteneği ve titreşimin değerlendirilmesini içerebilir.

Tam bir klinik muayene yapıldıktan sonra, elektrodiyagnostik çalışma planlanabilir. Bu çalışmalar özel olarak eğitilmiş nörolog ve fiziyatristler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Nöropati şüphesi varsa, geri dönüşlü nedenlerin araştırılması gerekir. Bu, vitamin eksiklikleri veya tiroid anormallikleri için kan çalışması ve spinal kordu etkileyen yapısal bir lezyonun dışlanması için yapılan görüntüleme çalışmalarını içerebilir.

Bu testin sonuçlarına bağlı olarak, nöropatinin şiddetini azaltmanın ve hastanın yaşadığı ağrıyı potansiyel olarak azaltmanın bir yolu olabilir. Ne yazık ki, birçok durumda, nöropatinin altında yatan nedenin iyi kontrol edilmesi bile nöropatiyi tersine çeviremez.

Bu, sıklıkla diyabetik nöropati hastalarında görülür.

Nadir durumlarda, etkilenen bir bölgede cilt ve saç büyüme modelinde değişiklikler olduğuna dair kanıtlar olabilir. Bu değişiklikler terleme veya terlemedeki değişikliklerle de ilişkilendirilebilir. Mevcut olduğunda, bu değişiklikler kompleks bölgesel ağrı sendromu adı verilen bir durumla ilişkili nöropatik ağrının varlığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Nöropatik ağrı için tedavisi nedir?

 • Okuyucular Yorumlar 2
 • Hikayenizi Paylaşın

Nöropatik ağrı tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmıştır. Bu ilaçların çoğu etiket dışı olarak kullanılır, yani ilacın diğer koşulları tedavi etmek için FDA tarafından onaylandığı ve daha sonra nöropatik ağrı tedavisinde yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Uzun yıllardır nöropatik ağrı kontrolü için trisiklik antidepresanlar( amitriptilin, nortriptilin, desipramin) reçete edilmiştir. Bazı hastalar, bunların rahatlamada oldukça etkili olabileceğini düşünmektedir. Diğer antidepresan tiplerinin de hafifletici etkisi olduğu gösterilmiştir.

Bazı hastalarda selektif serotonin geri alım inhibitörleri( paroksetin ve sitalopram gibi SSRI'lar) ve diğer antidepresanlar( venlafaksin, bupropion) kullanılmaktadır.

Nöropatik ağrının diğer bir yaygın tedavisi antiseptür ilaçları( karbamazepin, fenitoin, gabapentin, lamotrijin ve diğerleri) içerir.

Ağrılı nöropatinin birinci basamak ilaçlara cevap vermeyen şiddetli vakalarda kalp aritmilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bazı yararlar sağlayabilir;Bununla birlikte, bunlar önemli yan etkilere neden olabilir ve yakından izlenmelidir. Doğrudan cilde uygulanan ilaçlar, bazı hastalar için belirgin fayda sağlayabilir.

Sık kullanılan biçimlere lidokain( yama veya jel şeklinde) veya kapsaisin dahildir. Kronik nöropatik ağrı tedavisinde narkotik ajanların kullanımını teşvik etmek veya kötülemek için çok sayıda argüman yapılmıştır.Şu an uyuşturucu kullanımı ile ilgili spesifik öneriler yapılmayacaktır.

Kür nöropatik ağrı altta yatan nedene bağlıdır. Nedeni tersine çevrilirse, periferik sinirler yeniden oluşabilir ve ağrı azalır;Ancak, ağrıda bu azalma yıllarca yıllar alabilir.

Nöropatik ağrı için prognoz nedir?

Nöropatik ağrıları olan birçok hasta, ağrısı devam ederse bile rahatlama ölçütü bulabiliyor. Nöropatik ağrı bir hastada tehli olmasa da, kronik ağrı varlığı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kronik sinir ağrısı olan hastalar depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere uyku yoksunluğu veya duygudurum bozukluklarına maruz kalabilir.

Altta yatan nöropati ve duyusal geribildirim eksikliği nedeniyle, hastalar yaralanma veya enfeksiyon gelişme riski altındadır veya bilinçsizce varolan bir yaralanmanın artmasına neden olur.

Nöropatik ağrı önlenebilir mi?

Nöropatik ağrıyı önlemenin en iyi yolu, nöropatinin gelişmesini önlemektir.

Tütün ve alkol kullanımını sınırlandırmayı da içeren yaşam tarzı seçeneklerini izleme ve değiştirme;şeker hastalığı, dejeneratif eklem hastalığı veya inme riskini azaltmak için sağlıklı bir kilo verme;ve tekrarlayan stres yaralanma riskini azaltmak için işyerinde iyi ergonomik form kullanımı veya hobileri uygulamak, nöropati ve muhtemel nöropatik ağrı geliştirme riskini azaltmanın yollarını arar.

 • Ağrıda Şaşırtıcı Sebepler Slayt gösterisi
 • Ağrı Sınavını Yap
 • Kronik Ağrı Slayt Gösterisi

Tıbbi olarak 9 /6/ 2016

'de İncelendi

Tıbbi olarak Joseph Carcione, DO tarafından incelendi;Amerikan Psikiyatri ve Nöroloji Kurulu KAYNAKÇASI: Magrinelli, F., ve ark.”Nöropatik ağrı: teşhis ve tedavi.”Pratik Nöroloji 13.5( 2013): 292-307. Marchettini, P., ve diğerleri.”Ağrılı periferik nevropatiler.”Mevcut Neuropharmacology 4.3( 2006): 175-181. Mendell, J., v.d.”Klinik uygulama, ağrısız duyu nöropati.”New England Journal of Medicine 348.13( 2003): 1243-1255. O'Connor, A. ve R. Dworkin.”Nöropatik ağrı tedavisinde: yeni yönergelere genel bir bakış.”Amerikan Tıp Dergisi 122.10 Suppl( 2009): S22-S32.

Источник: //medicaltipes.com/tr/posts/8786

Источник: //tr.lifehealthdoctor.com/what-you-should-know-about-neuropathic-pain-24272

Nöropatik Ağrı Nedir? Tanısı Teşhisi ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?
Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Nöropatik Ağrı Nedir? Tanısı Teşhisi ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Nedir? Tedavisi, Nedenleri ve Belirtisi Nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 14:38

Nöropatik Ağrı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sinir sistemindeki sinirlerin hasar görmesine bağlı olarak meydana gelen nöropatik ağrı, romatizmal hastalıkların yanı sıra kaslarda meydana gelen kırık-çıkık ve incinme gibi nedenlerle de oluşabilir.

Uzun süreli olmak üzere devam eden nöropatik ağrı nedenleri santral ve periferik olmak üzere iki grupta incelenir. Sinir sistemindeki fonksiyon bozukluğundan dolayı meydana gelen nöropatik ağrı, toplumda %1-2 oranında görülmektedir.

Nöropatik ağrı yanma, batma, acıma ve elektrik çarpması şeklinde tarif edilmektedir. Nöropatik ağrı söz konusu ise sinir liflerinin hasar görmüş durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Nöropatik ağrı, zaman içinde sinir hücre kılıfında meydana getirdiği değişiklik nedeniyle kalıcı hale gelebilir.

Gerek fiziksel gerekse psikolojik anlamda günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen nöropatik ağrılar, kişinin uyku düzenin bozulmasına ve hatta sosyal hayatının kısıtlanmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda nörolojik ağrılar kişinin gergin bir ruh haline sahip olmasına ve depresyona girmesine sebebiyet verebilir.

 Ağrının şiddeti ve seyri kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği gibi kişide gün içinde farklı şiddetlerde ve saatlerde ağrı oluşması söz konusu olabilir. Bazı vakalarda hastanın çalışmaz duruma gelebilir.

Bu tip şiddetli vakalarda ağrının neden olduğu yanma hissi, kıyafetlerin rahatsız etmesine sebebiyet verebilir. Nöropatik ağrı her 1000 kişiden 15’inde görülmektedir.

Nöropatik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Nöropatik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Nöropatik ağrının başlıca nedeni şeker hastalığıdır. Zona, travma ve çeşitli cerrahi girişimler nöropatik ağrıya neden olabilir.

Nöropatik ağrıya neden olan bir diğer unsur ise herhangi bir hastalık veya kaza sonucunda kişinin kol veya bacak gibi bir uzvunun kesilmesidir. Bu işlem sonucunda kesilen bölgedeki sinirlerin beyne mesaj göndermesi ağrıya neden olabilir.

 Nöropatik ağrının nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur ise kanser tedavisidir. Kanser tedavisi sonrasında veya kanser tedavisi sürecinde kemoterapi işlemi nedeniyle nöropatik ağrı oluşabilir. Nöropatik ağrının en yaygın nedeni alkolizim ve şeker hastalığıdır.

Ancak bunun yanı sıra HIV ve AIDS gibi hastalıklarda nöropatik ağrıya neden olabilir. Nöropatik ağrılar periferik ve santral olmak üzere iki grupta incelenmektedir.

Nöropatik Ağrıya Neden Olan Sağlık Sorunları

Nöropatik Ağrıya Neden Olan Sağlık Sorunları

 • Böbrek yetmezliği
 • Çeşitli damar hastalıkları
 • Diyabet
 • Kanser
 • Alkolizm
 • HIV ve AIDS
 • Multiple skleroz (MS)
 • Kanser tedavisi ve kemoterapi
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Trafik kazası sonucunda alınan darbeler

Periferik Nöropatik Nedenleri

Periferik Nöropatik Nedenleri

 • Metabolik rahatsızlıklar (diyabet, tiroid ve böbrek hastalıkları gibi)
 • AIDS
 • Zona
 • Beslenme bozuklukları
 • Kalıtsal hastalıklar
 • B vitamini eksikliği
 • Akciğer kanseri ve lenfoma
 • Kullanılan bazı ilaçlar

Santral Nöropatik Nedenleri

Santral Nöropatik Nedenleri

 • Omurilik iltihabı
 • İnme
 • Multiple skleroz
 • Omurga yaralanması

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Nöropatik ağrılar kişiden kişiye farklı şiddetlerde gözlemlenebilir. Hastalar nöropatik ağrıyı tarif ederken genellikle yanma, batma, karıncalanma, donma ve elektrik çarpması gibi terimleri sıkça kullanırlar. Ağrı çok şiddetli olabileceği gibi normal ağrılarda kullanılan ağrı kesicilere yanıt vermeyebilir.

 Genellikle geceleri yoğunlaşan ağrı, karakterize bir yapıya sahip olmakla birlikte birden fazla bulgu barındırır. Normalde herhangi bir ağrıya neden olmayacak durumlar veya hafif dokunmalar sonucunda anormal bir ağrı gözlemleniyorsa nöropatik ağrıdan şüphelenilebilir.

Nöropatik ağrı tarif edilirken en çok kullanılan terimler;

 • Elektrik çarpması gibi
 • Yanma veya donma hissi gibi
 • Karıncalanma hissi gibi
 • İğne batması gibi
 • Bir şey saplanmış gibi vb.

Nöropatik Ağrı Tanısı

Nöropatik Ağrı Tanısı

Nöropatik ağrı tanısında en önemli unsur hastanın anlattıklarıdır. Hastanın ağrıyı doğru bir şekilde tarif etmesi teşhisin konulmasını kolaylaştıran etkenlerdendir.

Doktorunuzun size sorduğu soruları yanıtladıktan sonra muayene işleminin yanı sıra kan testi ve EMG (elektromıyografi) gibi çeşitli tetkikler yapılabilir.

Nadiren de olsa sinir biyopsisi yapılacak tetkikler arasında yerini alabilir.

Nöropatik Ağrı Tanısında Doktorun Soracağı Önemli Sorular

Nöropatik Ağrı Tanısında Doktorun Soracağı Önemli Sorular

 • Ağrı ne zaman başladı?
 • Ne kadar şiddetli?
 • Ne sıklıkla görülüyor?
 • Yanma, batma, karıncalaşma veya elektrik çarpmasına benzer belirtiler var mı?
 • Ağrı hangi saatlerde yoğunlaşıyor?
 • Geceleri ağrıda yoğunlaşma meydana geliyor mu?
 • Ağrı yayılıyor mu?
 • Günlük hayatınızı kısıtlıyor mu?
 • Diyabet, zona, multiple skleroz veya HIV enfeksiyonu var mı?

Nöropatik Ağrı Tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi