Norovirüs İshal Ve Kusmayla Kendini Gösteriyor

Norovirüs enfeksiyonu – nedir? Norovirüs enfeksiyonu: belirtileri, tanı ve tedavi

Norovirüs İshal Ve Kusmayla Kendini Gösteriyor

Son zamanlarda, yetişkinler ve çocuklar giderek daha fazla bağırsak enfeksiyonlarından muzdariptir. Gelişimlerinin temel nedeni, birkaç türe ayrılan virüslerdir. Bunlardan biri norovirüs. Bu yazıda norovirüs enfeksiyonu gibi bir hastalık ele alınmıştır: ne olduğu, nedenleri, belirtileri, tedavi yöntemleri.

Genel bakış

Norovirüsler ve rotovirüsler, bağırsak enfeksiyonlarının ana etken maddeleridir. Başlangıçta, bu virüsler arasındaki farklar değildi, bu nedenle tanı kesin değildi: “Rotovirüs enfeksiyonu”.

1972'te, norovirüs önce izole edildi, ABD'de Norfolk kentinde (Ohio) oldu. Bu bağlamda, virüsün ilk adı “Norfolk ajanı” idi. Genetik araştırmalar sırasında Caliciviridae ailesine ait olduğu tespit edildi.

Bilim insanlarına göre, dünya çapında bakteriyel olmayan enterit vakalarının% 90'i norovirüs enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Bu ne çeşit bir virüs? Görelim.

İletim mekanizması

Virüsün vücuda girmesinin ana yolları:

 • yiyecek – yıkanmamış sebze veya meyveler kullanılırken;
 • su – bir virüs içeren sıvıları içerken;
 • temas ve ev, virüs bulaşıklardan, ev eşyalarından, yıkanmamış ellerden vücuda girdiğinde.

Bir virüsle enfekte olmuş bir kişi hastalığın akut fazı sırasında ve sonraki 48 saatlerinde başkalarına bulaşıcıdır.

Norovirüs enfeksiyonu: hastalığın belirtileri

İlk hastalık belirtileri enfeksiyondan 24-48 saat sonra ortaya çıkar. Kusma, bulantı, kusma, ishal, ateş, kas ve baş ağrıları, halsizlik haline dönüşme – norovirüs enfeksiyonu böyle kendini gösterir.

Hastalığın belirtileri genellikle 12-72 saat boyunca kendi başlarına geçer. İyileşme sonrasında vücut virüse karşı stabil olmayan bağışıklık sağlar – sekiz haftaya kadar.

Bu sürenin sonunda bir kişi tekrar norovirüs enfeksiyonu geliştirebilir.

Ne olduğunu ve hastalığın kendini nasıl gösterdiğini keşfettik. Şimdi tanı yöntemleri ve tedavi yöntemleri hakkında konuşalım.

Teşhis

Virüs tipini belirlemek için özel bir ihtiyaç yoktur. Çünkü bu tür hastalıkların tedavisi, bir kural olarak, aynı türdedir. Gerekirse, norovirüs tanımı özel kan testleri yapar (PFA veya PCR).

Hastalığın tedavi prensipleri

Çoğu durumda, eğer norovirüs enfeksiyonu tespit edilirse, tedavi gerekli değildir, çünkü bu tip bir enfeksiyon kendini kısıtlama özelliğine sahiptir ve hastalık herhangi bir komplikasyon olmadan düzelir.

Bu hastalık için ana öneri dehidratasyonu önlemek için yeterince sıvı tüketmektir. Şiddetli mide bulantısını veya kusmayı azaltmak için “Prochlorperazine”, “Promethazine”, “Ondansetron” gibi ilaçlar verilir.

Yüksek derecede dehidratasyon ile, elektrolit içeren intravenöz sıvılar gereklidir, kritik durumlarda hasta hastaneye yatırılmalıdır.

Профилактически меры

Norovirüs enfeksiyonu gibi bir hastalık dahil olmak üzere herhangi bir hastalık için, tedavi, özellikle ağır vakalarda, önleyici önlemlerden her zaman daha uzun ve daha pahalıdır. Bu nedenle, hastalığın gelişmesini önlemek için mümkün olan her şeyi yapmak gereklidir.

Bugüne kadar, bu enfeksiyon için bir aşı yoktur. Norovirüslerin dış ortamda son derece bulaşıcı, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına rağmen, norovirüs enfeksiyonunun önlenmesi temeldir.

Aşağıdaki basit kurallara uyulmalıdır:

 1. Kişisel hijyen kurallarına uyun (yiyecekleri hazırlamadan ve yemeden önce, tuvaleti kullandıktan sonra, sokaktan döndükten sonra ellerinizi yıkayın).

 2. Meyve ve sebzeleri iyice yıkayın, ısıl işlem görmüş yiyecekleri yiyin.

 3. Garantili güvenli su ve içecekler içiniz.

 4. Havuzlarda ve göletlerde yüzerken, ağzınıza su girmesini önleyin.

Ek önlemler

Norovirüs enfeksiyonu – nedir? Bu çok ciddi bir suçtur. Bu nedenle, aile üyelerinden biri hastalanırsa, hijyeni dikkatlice izlemelisiniz. Hastaları önemserken ya da etrafındaki cisimlerle temas ederken eller eldivenlerle korunmalı, sabunla iyice yıkanmalı ve alkol içeren antiseptiklerle tedavi edilmelidir.

Hastalığın temas ettiği tüm yüzeylere ıslak işlem günde en az bir kez yapılmalıdır. Norovirüs yüksek bir canlılığa sahiptir, bu nedenle klor içeren dezenfektanların eklenmesi ile temizlik yapılmalıdır.

Hasta tarafından kullanılan bulaşıkların yanı sıra tüm yıkanabilir eşyalar kaynatılmalıdır. Kusmayla kirlenen şeyler derhal en az 60 º sıcaklıkta silinmelidir. Bu kurallara uyarak, enfeksiyonun daha da yayılmasını ve insanların yeniden enfeksiyonunu önleyebilirsiniz.

Norovirüs enfeksiyonu: Çocuklarda belirtiler, çocukluk çağında hastalığın tedavisi

Bildiğiniz gibi, çocuklar ağızdaki tüm nesneleri çeker. Ve bu fenomen, çocuk evde temiz oyuncaklarla oynadığı için evde olursa çok tehli değildir. Ancak bu durum sokakta, oyun alanında, kum havuzunda ve diğer yerlerde ortaya çıkabilir.

Bu durumda, elbette, hiç kimse çevredeki cisimlerin saflığı ile ilgili hiçbir garanti vermeyecektir. Bu nedenle çocuklarda norovirüs enfeksiyonu dahil olmak üzere çeşitli bağırsak hastalıkları oldukça yaygındır.

Ayrıca, çocuklar genellikle herhangi bir enfeksiyonun yeterince çabuk yayıldığı ekipte (anaokulları, okullar, çeşitli kulüpler) bulunur.

Ebeveynler bu durumda ne yapar?

Her şeyden önce, erken çocukluk çağındaki bir çocuğa hijyen kurallarına uyması öğretilmelidir: sık sık ellerinizi yıkayın, yerden yemek yemeyin, vb. Doğal olarak, bu bebeği enfeksiyon oluşumundan korumaz, ancak birkaç kez gelişme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Çocuklarda norovirüs enfeksiyonu ortaya çıkarsa, tedavinin kendine has özellikleri vardır, çünkü çocuklarda vücudun dehidrasyonu ölümcül olabilen yetişkinlerden çok daha hızlı gerçekleşir.

Ebeveynlerin son derece dikkatli olmaları ve çocuğun durumunu kontrol altında tutmaları gerekir. Bir bebeğin hastalığının ilk belirtilerinde, yeterince sıvı sağlamak için gereklidir. Bu amaçla, kesirli içecek uygulayın. Çocuğa her 15 dakikada bir çay kaşığı sıvı verilir.

“Regidron”, “Glucosolan”, “Humana Elektrolit” gibi araçların kullanılması tercih edilir. Bu ilaçlar mevcut değilse, bir ön gaz bırakarak, maden suyu da verebilirsiniz.

Bebeğin ilk 6-8 saatlik hastalık süresi boyunca içmesi gereken sıvı miktarı, bebekler için 10 kg ağırlığında yaklaşık 1 ml, bir yıl sonra çocuklar için 50 kg ağırlığındaki 80-1 ml'dir.

Çocuğun kusmayı bırakmaması ve bu nedenle onu içmesi mümkün değilse ve bununla bile, bebeğin durumu kötüleşir, derhal bir ambulans çağırın. Hastanede deneyimli uzmanlar gerekli infüzyon tedavisini gerçekleştireceklerdir.

Diyet tedavisi bağırsak enfeksiyonlarında önemli bir rol oynar. Tıbbi beslenme, hastalığın her aşamasında tedavinin sürekli ve önemli bir yönüdür. Yiyeceklerin hacmi ve bileşimi, yaş, çocuğun ağırlığı, önceki hastalıkların doğasından etkilenir. Bağırsakların hızlı iyileşmesi için akılcı beslenme çok önemlidir.

Emzirme ishal olsa bile yapılmalıdır. İnsan sütü epitelyal, insülin benzeri ve dönüştürülebilir büyüme faktörleri içerir. Bu maddeler çocuğun bağırsak mukozasını hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olur. Ek olarak anne sütü, laktoferrin, lizozim, Ig A, bifidum faktörü gibi anti-enfektif faktörleri içerir.

Bebek biberonla beslenirse, hastalığın akut döneminde soya bazlı süt formüllerinden vazgeçmek gerekir. İshal bir çocuğun bağırsak mukozasının soya proteinine duyarlılığını arttırdığından.

Tamamlayıcı gıdalar alan çocuklar, su üzerinde püresi pişirmek için tavsiye edilir. Fermente süt ürünleri, pişmiş elma, muz, havuç ve elma püresi verebilirsiniz.

Unutmayın!

Kişisel hijyen kurallarına sıkı bir şekilde uyulması ve tıbbi bir kuruma yardım için zamanında temyiz, özellikle çocuklar için bağırsak hastalıklarına karşı temel savunmadır.

Bu makaleden, norovirüs enfeksiyonu gibi bir hastalık hakkında daha fazla şey öğrendiniz: ne olduğu, kendini nasıl gösterdiği ve tedavinin ilkeleri. Bu bilgilerin sizin için yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı olun ve çocuklarınıza iyi bakın!

Источник: https://info-4all.ru/tr/zdorove-i-t%C4%B1p/zdorove/Norovirusnaya-infekciya-chto-eto-takoe-Norovirusnaya-infekciya-simptomi-tan%C4%B1lama/

İshal ve kusmaya ne iyi gelir?

Norovirüs İshal Ve Kusmayla Kendini Gösteriyor

Yetişkinlerde kusma, genellikle ciddi bir şey işareti değildir ve yalnızca bir veya iki gün sürme eğilimindedir. Kusma, vücudun kendisini mideden zararlı maddelerden arındırma yoludur ya da bağırsakları tahriş eden bir şeye reaksiyon olabilir.

Yetişkinlerde kusmanın en yaygın nedenlerinden biri gastroenterittir. Bu, bakterilerin veya norovirus gibi bir virüsün neden olduğu bağırsakta bir enfeksiyondur. Gastroenterit ayrıca ishale neden olur. Bağışıklık sistemi genellikle birkaç gün sonra enfeksiyonla mücadele edecektir.

Bununla birlikte, kusma bazen bağırsak veya böbrek taşlarındaki tıkanıklık gibi ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, bu nedenle çok rahatsız olduğunuzu düşünüyorsanız veya kusmanız için endişeleniyorsanız içgüdülerinize güvenin ve doktorunuza başvurun. (1)

İshal ve kusmanın nedenleri

İshal ve kusmanın nedeni genellikle norovirus olarak kabul edilir.

Genel olarak, ishal ve kusma şu nedenlerden dolayı da oluşabilir:

 • Bakteriler, virüsler veya parazitler
 • Gıda zehirlenmesi (örneğin, yanlış depolanan yiyecekleri tüketmek)
 • Tahriş edici yiyecek, içecek veya ilacın tüketimi
 • Gebelik
 • Aşırı beslenme veya aşırı sıvı tüketimi (özellikle alkol)
 • Stres ya da endişe

Norovirus, kişiden kişiye kolayca yayılabilir. Kişi kendini iyileşmiş hissettiği andan itibaren bile en az üç gün içinde hala bulaşıcıdır. Bulaşıcı olmasını önlemek için hijyen çok önemlidir. Belirli bulaşma yolları şunlardır:

 • Enfekte olmuş bir başka kişi ile yakın temasta bulunmak, örneğin sağlık hizmeti sunmak; yiyecek veya mutfak eşyalarını paylaşmak
 • Kirlenen nesnelere dokunup sonrasında ağza dokunmak
 • Kirli yiyecek veya içecek tüketimi (2)

İshal ve kusmanın belirtileri

Gastroenteritin başlıca semptomları şunlardır:

 • Ani, sulu ishal
 • Hasta hissetmek
 • Kusma, çok sert bir şekilde olabilir
 • Hafif ateş

Bazı insanlarda iştah kaybı, mide rahatsızlığı, eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi diğer belirtiler de vardır.

Semptomlar genellikle enfekte olunduktan en fazla bir gün kadar sonra ortaya çıkar. Genellikle bir haftadan az sürer, ancak bazen daha uzun sürebilir. (3)

İshal ve kusmanın tedavisi

İshal ve kusma durumunda kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerini alması gerekecektir.

Bebekler için: Emziriyorsanız bebeğinize emzik vermeye devam edin. Anne sütü sıvılarını ve elektrolitleri dehidrasyonu önlemek için gereklidir. Doktorunuz ayrıca bebeğinize oral rehidrasyon çözeltisi vermenizi de isteyebilir.

Çocuklar için: Kaybolan vücut sıvılarının yerinin tekrar doldurulması için doğru tuz, şeker, potasyum ve diğer besin karışımlarını içeren bir oral rehidrasyon çözeltisi kullanılabilir.

1 yaşından büyük çocuklar dehidrasyonu önlemeye yardımcı olmak için açık çorbalar iş görebilir. Çocuğunuza su ve alkolsüz içecekler vermelisiniz. Su tek başına dehidrasyona yardımcı olmak için yeterli tuz ve besin içermez.

Alkolsüz içecekler genellikle şeker açısından çok yüksektir ve çocuğunuzun karnını tahriş edebilir.

Yetişkinler ve yaşlılar için: Kusma ve ishalden kaynaklanan sıvıların kaybını telafi etmek için, yetişkinler ve yaşlılar her gün en az 7-8 bardak su içmelidirler. Yaşlılar, kaybedilen vücut sıvılarının yerini almak için oral rehidrasyon veya sıvı yemek çeşitleri de kullanabilir. (4)

İshal ve kusma için tedavi yöntemleri

Tuzlu su: Tuz, kusma ve ishal kaynaklı dehidrasyonu önlemek için suya eklenebilen bir elektrolit olan sodyum içerir. Artı, tuz enfeksiyonla mücadeleye ve sindirim sisteminin pH seviyesini korumaya yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı tuzu 1 litreye veya 4 fincan suya ekleyin. 2 çorba kaşığı da şeker ekleyin ve iyice karıştırın. Bu çözümü gün boyunca kısa aralıklarla için.

Zencefil: Zencefil, antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı ishal ve kusma tedavisinde çok etkili bir çaredir.

Mide enfeksiyonunu önleyebilir ve tedavi edebilir; ayrıca bulantı, kusma ve karın krampları gibi belirtilerin sıklığını azaltabilir. 1 çay kaşığı taze doğranmış zencefil kökünü 1 bardak suyla kaynatın. Örtün ve 10 ila 15 dakika kadar demlenmesine gelmesine izin verin.

Süzün, bal ekleyin ve yavaşça yudumlayın. Daha iyi hissedene kadar bu yatıştırıcı çayı günde 2 veya 3 kez için. (5)

Yeşil çay: Hızlı ve etkili sonuçlar için, aynı zamanda yeşil çayı da deneyebilirsiniz. Hem antioksidan hem de antiinflamatuardır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve karnınızdaki acıyı hafifletir.

Bu viral gastroenteritin iyileştirilmesine gerçekten yardımcı olur. Yatıştırıcı çay, midenizde hafiftir ve aynı zamanda kusma ve dışkı süresini azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca her sabah yaşanan bulantıyı önlemeye yardımcı olan bulantı önleme özelliklerine de sahiptir.

Muz: Muz ishal ve kusma semptomlarında çok etkilidir. Yüksek amilaz dirençli nişasta içeriğinden dolayı, muz gastroenterit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Vücuda enerjiyi ve sağlığı koruyan gerekli mineralleri sağlarlar. Muzlar ayrıca, sindirim sisteminin kesintisiz çalışması için gereken iki elektrolit türü olan potasyum ve magnezyum bakımından zengindirler. (6)

Karbonat: İshal ve kusma semptomlarından kurtulmak için karbonat kullanabilirsiniz. Antibakteriyel özellikleri bakımından zengindir ve ağrınızı önemli derecede rahatlatabilir. Bir bardak su alın ve bir tutam karbonat ile karıştırın. Gastrointestinal sisteminizi yatıştırmak ve çeşitli semptomlardan kurtulmak için zaman zaman bu suyu yudumlayın.

Sarımsak: Bazı bireyler için sarımsağın keskin, keskin kokusu mide bulantısını ve kusmayı yoğunlaştırabilir.

Kokuya alışmanız durumunda, sarımsağın antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinden faydalanacaksınız. Midenizi ve bağırsakları yatıştırır ve rahatsız eden kramplarda rahatlama sağlar.

Bir diş taze sarımsak alın ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Sonrasında bunu yiyin. (7)

Nane: Nane, mide rahatsızlığını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır. Alternatif olarak, nane ailesinin bir parçası olan yabani nane, melisa, limon balsamı veya bahçe nanesi de kullanabilirsiniz.

Nane antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve sizi rahatlatabilir. Ayrıca antispazmodiktir ve hafif sakinleştiricidir. Hafif nane çayı hazırlayın ve gastroenterit semptomlarını hafifletmek için yudumlayın.

Çayları demleyin ve bir tatlı kaşığı bal ile tüketin, bal da antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Limon: Bir mide rahatsızlığınız olduğunda diyetinizde asidik meyveler tavsiye edilmemektedir. Limon bir istisnadır. Bir bardak suya eklenen bir çay kaşığı taze limon suyu içmeyi deneyin.

Limon suyu, ishale neden olan patojenleri yok edebilir. Vücudunuzun mide gribine karşı daha etkili bir şekilde savaşabilmesi için bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olacak C vitamini bakımından da zengindir.

Pirinç suyu: Suda pirinci pişirin. Süzün ve suyu soğutmak için bir kenara bırakın. İshal etkilerini hafifletmek için her saat bir bardak pirinç suyu içebilirsiniz. Biraz toz tarçın ve bal ekleyerek pirinç suyunu daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Mide bulantısı çekiyorsanız, tarçın yerine toz zencefili kullanın. (8)

Yoğurt: Kusma ve ishalle savaşta en önemli araçlardan biri vücudunuzdadır, ancak aşırı kusma ve ishal bu savunma hattını etkileyebilir.

Bağırsaktaki faydalı bakteriler, gıdaları sindirmeye ve gastrointestinal sisteminizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur, ancak bu bakteriler genellikle şiddetli kusma ve ishal ile kaybolur.

Probiyotikler, yoğurtta yüksek konsantrasyonlarda bulunabilir ve bu sadece midenizi yatıştırmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırmak için bağırsağınızdaki yararlı bakterilerin yeniden büyümesini ve koruyucu kapasitesini teşvik eder.

Papatya: Papatya çayı, mide rahatsızlığı tedavisinde en eski ve en güvenilir ilaçlardan biri olarak da bilinir. Papatya çayının güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri mide gribinin sebebi ne olursa olsun mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra mide bulantısını ve kusmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. (9)

Beyaz üzüm suyu: Beyaz üzüm suyu, bu tür bir sorun sırasında en iyi çözüm olabilir.

Bu meyve suları, bu soruna neden olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olacak bileşenlerle birlikte tıbbi özelliklere sahiptir. Gastroenteritten mustarip insanlar dehidrasyona maruz kalirlar.

Böylece, beyaz üzüm suyunun alımı yüksek su seviyesini muhafaza edecek ve vücudun tüm zararlı organizmalarını yok edecektir. (10)

Источник: https://www.acil.net/ishal-ve-kusmaya-ne-iyi-gelir/

Çocuklarda ishal ve evde tedavi! Uyarılar ve öneriler

Norovirüs İshal Ve Kusmayla Kendini Gösteriyor

 • Sık gelen, bol, sulu dışkı
 • Mide krampları
 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Karın şişkinliği

İshalin viral, bakteriyel, parazitsel ya da antibiyotik kaynaklı farklı pek çok sebebi olabilir. 

Viral enfeksiyon: Rotavirüs, adenovirüs, norovirüs ve astrovirüs gibi virüsler ishale neden olabilir ve kusma, karın ağrısı, ateş, titreme gibi belirtiler de ishale eşlik edebilir.

Bakteriyel enfeksiyon: Çocuğunuzda bakteriler (salmonella, E. coli, campylobacter veya staphylococcus)in neden olduğu bir mide enfeksiyonu (gastroenterit) varsa yoğun bir ishal ile birlikte karın krampları, dışkıda kan, bazen kusma ve yüksek ateş görülebilir.

Çoğu bakteriyel enfeksiyon kendiliğinden iyileşir, ancak az pişmiş et veya başka bir gıdadan kaynaklanan bir E. coli enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon çok ciddi olabilir. Çocuğunuzda bu semptomları gözlemliyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Doktorunuz çocuğunuzu muayene edip dışkı örneği alarak bakterinin türüne göre doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Kulak enfeksiyonu: Bazı durumlarda viral ya da bakteriyel bir kulak enfeksiyonu ishale neden olabilir. Bu durum 2 yaşından küçük çocuklarda daha sık görülür. Bu durumda, çocuğunuzda ishal yanında, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı olabilir.

Parazitler: Bazı paraziter enfeksiyonlar ishale neden olabilir. Öörneğin Giardiasis, bağırsakta yaşayan mikroskobik bir parazitten kaynaklanır.

Çocuğunuzun parazit enfeksiyonu varsa, sulu ishal yanında şişkinlik, gaz, bulantı ve kramp gibi şikayetleri olabilir.

Bu tür enfeksiyonlar daha çok, çocukların grup halinde bulunduğu ortamlarda (kreş, anaokulu, okul) kolayca yayılır ve mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi gerektirir.

İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Antibiyotikler: Çocuğunuzda antibiyotik kullanımı sırasında veya sonrasında ishal görülüyorsa, ilaç enfeksiyöz bakterilerle birlikte bağırsaklardaki iyi bakterileri de öldürmüş olabilir. Alternatifler ve ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun, ancak size söylemediği sürece çocuğunuza reçetelendirilmiş ilacını vermeyi bırakmayın.

Çok fazla meyve suyu: Meyve suyu (özellikle sorbitol içeren çeşitler) veya çok fazla şekerlendirilmiş içeceklerin dışkıyı sulandırma özelliği vardır. İçtiği su miktarını azaltmak bir hafta içinde sorunu çözer. American Academy of Pediatrics (AAP), çocuğunuza günde bir bardaktan fazla meyve suyu vermemenizi önermektedir.

Gıda alerjisi: Bir gıda alerjisi, çocuğunuzun bağışıklık sisteminin normalde zararsız gıda proteinlerine, derhal ya da birkaç saat içinde hafif veya şiddetli bir reaksiyona neden olacak şekilde tepki verdiği anlamına gelir. İnek sütü, en yaygın gıda alerjenidir. Diğerleri arasında yumurta, yer fıstığı, soya, buğday, ağaç fıstığı, balık ve kabuklu deniz ürünleri bulunur. Bir gıda alerjisinin belirtileri ishal, gaz ve karın ağrısıdır.

Daha ağır alerji vakalarında ek olarak kusma, ciltte döküntü, şişme ve nefes darlığı görülebilir. Çocuğunuzun bir gıda alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, doktoruyla konuşun ve nefes darlığı varsa veya yüzü veya dudakları şişerse, hemen acile götürün.

Gıda intoleransı: Gıda alerjisinin aksine, gıda intoleransı (bazen gıda duyarlılığı olarak adlandırılır) bağışıklık sistemiyle ilgisi olmayan anormal bir reaksiyondur. Buna bir örnek laktoz intoleransıdır.

Çocuğunuz laktoza tolerans göstermiyorsa, vücudu, laktozu sindirmek için gerekli bir enzim olan (laktozu ve diğer süt ürünlerindeki şekeri) laktazı yeterli miktarda üretmemektedir. Sindirilmemiş laktoz bağırsaklarda kalırsa ishal, karın krampları, şişkinlik ve gaz oluşturabilir.

Belirtiler genellikle süt ürünlerini tükettikten sonra 30 dakika ile iki saat arasında başlar.

Zehirlenme: Çocuğunuzun ishal ve kusması varsa ve bir ilaç, kimyasal madde veya bitki gibi gıda dışı bir maddeyi yutmuş olabileceğini düşünüyorsanız, derhal Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ni arayın (114).

Her sulu dışkılama ishal midir?

İshal, dışkılama sayısının artarak dışkı niteliğinin değişmesi olarak tanımlanır. İnce bağırsak hastalığı tarzında ishallerde dışkının miktarı ve sıvı içeriği fazla olur. Kalın bağırsak hastalığında ise az olur.

Sıvı içeriği fazla olanlarda parazitlerden sıklıkla giardia etken olabilir. Kolera bakterisi ise pirinç suyu görüntüsünde, ciddi sıvı elektrolit kaybıyla giden ishale neden olur.

Tifo ve tifo benzeri tablolara neden olan Salmonella bakterileri, yüksek ateşle ve genel durum bozukluğuyla seyreder.

Yaz ishallerine dikkat! Korunma ve tedavi için ne yapmalı?

Kalın bağırsak hastalığıyla giden ishallerde dışkı iltihaplı, sümüksü görünümde ve kanlı olur. Bu tabloya dizanteri denir. Bakterilerden Shigella bakteriyel dizanteri, protozoonlardan amip buna yol açar. Üst solunum yolu infeksiyonu ve beraberinde ishal yapabilen virüsler de sıklıkla görülür.

İshale ne gibi bulgular eşlik edebilir?

Sulu dışkılama yanında bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş yüksekliği yanında daha küçük çocuklarda iştahsızlık, halsızlık gibi bulgular izlenebilir. Özellikle bebeklerde emmede azalma, hareketlerde azalma, sürekli uyuma gibi bulgular eşlik edebilir. Bkz: >>>

Çocuklarda görülen ishallerde  evde yapılması gereken ilk müdahale

İshale bağlı gelişen sıvı ve tuz kaybı oldukça önem taşır. Bu nedenle bu kaybın derecesi belirlenip, az oranda ise ağız yoluyla, şiddetli oranda ise damardan yerine konması gerekir.

 Ev ortamında da hazırlanabilen; 5 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat konarak karıştırılır.

Her ishal sonrası mutlaka olmak üzere hastaya içebildiği kadar sık aralarla içirilir.

Sıvı ve tuz kaybının fazla olmadığı ishallerde, hastalar hastaneye yatırılmadan uygun diyetle ayakta tedavi edilir. Dizanteri vakaları, kolera ve fazla su/tuz kaybı hastaneye yatış gerektirir.

Antimikrobiyal tedavi gereken bakteriyel ve protozoal ishallerinde uygun tedavi başlanır.

İshal düzelene kadar yağsız ve posasız gıdalarla, ishal diyeti uygulanır ve hastanın ağızdan bol sıvı alması sağlanır.

İshal olan çocuklarda hangi durumda doktora gitmeli?

Çocuklarda ishal hızlı bir şekilde su kaybına yol açar. Eğer çocuğunuzun ishali 24 saat içinde iyileşmezse veya bebeğinizde aşağıdaki belirtiler varsa doktora gidin

 • Üç veya daha fazla saat içerisinde bezini ıslatmadıysa
 • Bebeğinizin ateşi 39ºC’ın üstündeyse
 • Dışkısı kanlı veya siyahsa
 • Ağzı kuruysa veya gözyaşı dökmeden ağlıyorsa
 • Olağandışı bir şekilde uykulu, uyuşuk, tepkisiz veya sinirliyse
 • Karnı, gözleri ve yanaklarında çöküklük varsa
 • Cildi sıkılıp bırakıldığında düzleşmiyorsa

En sık 0-5 yaş arası görülüyor

Yaz döneminde sıklıkla karşılaşılan ishaller en çok 0-5 yaş grubundaki çocukları etkileyebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra en sık görülen ishal durumlarıdır.

Daha anne sütü alan bebeklerde 6-7’den fazla, anne sütü almayan çocuklarda ise 3’den fazla sulu dışkılama ishal olarak kabul edilmektedir. Eğer ki sık dışkılama sulu değilse bu ishal değildir.

Çocuklarda ishale kusma ve ateş eşlik ediyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Ateşi olmayan, kusmayan, ishalli çocuklar evde tedavi edilebilir. Önemli olan çocukta sıvı kaybı olup olmadığının takip edilmesidir.

Sıvı kaybını anlayabilmek için çocuğun ne kadar idrar yaptığına ve idrarında bir azalma olup olmadığına bakılmalıdır. Kimi zaman bu ishallere kusma da eşlik edebilmektedir.

İshale kusma da eşlik ediyorsa çocuk yeterince beslenemediği ve sıvı alamadığı için vücudunda hızlı bir sıvı kaybı olabilir. Bu duruma mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Hava sıcaklıklarının gitgide artması ile bakteriyel enfeksiyon ajanları da besinlerde kolay ve hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Besinlerin saklanma koşullarına bağlı olarak mikroplarda ve ürettikleri toksinlerinde artış görülmektedir. Bu enfeksiyon içeren besinleri tüketen çocuklar genellikle gastroenterit olarak bilinen ishal durumu yaşar.

Bunun için uzun süre dışarıda açık bir şekilde beklemiş olan gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.

Özellikle tatildeki açık büfelerde uzun süre dışarıda kalmış süt, krema, mayonez, et içerikli yiyecekler çocuklarda ishale neden olabilir, çocukları uzak tutmak gerekir.

Dondurma, çikolata gibi çabuk eriyen ve bozulabilen yiyecekler de çocuklarda ishale yol açabilir. Bu konuda da dikkatli olunması gerekir.

Doktora danışmadan ilaç kullanmayın

İshal olan çocuk emzirme dönemindeyse mutlaka anne sütü almalıdır. Anne sütü, ishalden koruyan önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütü alan bebekler daha çabuk iyileşmektedir.

Eğer çocuk 6 aydan büyük ise ishal durumlarında ev yoğurdu, patates püresi, pirinç lapası ve muz püresi verilebilir. İshal döneminde çocuklara yağlı ve şekerli besinler verilmemelidir.

Çocuklarda yaşanan ishal durumlarında doktor onayı olmadan kesinlikle antibiyotik tedavisi uygulanmamalıdır.

Kirli sular da ishale neden olabiliyor

Hijyenik olmayan içme suları, mikropları barındırdığı için yaz döneminde ishallere yol açabilmektedir. Yine yaz döneminde çocukların kullandığı havuzlardan da ishaller kaynaklanabilmektedir. Havuzlardan yutulan mikroplu sular ishallere yol açabilir.

Bunun için çocukların kullanacağı havuzun temizliğinden emin olmak gerekir. Hem çocuklar hem de ebeveynler el temizliklerine çok dikkat etmelidirler. Özellikle yemek öncesinde ellerin yıkanması için çocuklar teşvik edilmelidir.

Yaz döneminde çocukların her gün yıkanması da genel temizlik için uygun olacaktır.

Çocuklarda ishallere neden olan rota virüse dikkat!

Rota virüsü enfeksiyonu da bebeklerde ve çocuklarda ishallere neden olabilmektedir. Rota virüsü mide-bağırsak sisteminin viral bir enfeksiyondur.

 Rotavirüs, özellikle 2 yaş altı çocuklardaki akut ishallerin en sık nedenlerinden biridir. Küçük yaşlarda görüldüğünde genellikle hastane yatışlarının sebebidir.

Aşırı kusma, ishal ve hayatı tehdit eden sıvı kaybı nedeniyle hastanede tedavi olmak zorunda kalınabilir.

Bu anlamda rota virüs aşıları oldukça önemlidir. Rota virüs aşısının ilk dozu 6. haftadan sonra olacak şekilde bebek 4. ayını bitirmeden yapılmalıdır. Aşı 4-8 hafta aralarla tekrar edilir. Aşı ağız yoluyla damla şeklinde uygulanır.

Rotavirüs aşısının diğer aşılarla birlikte aynı anda veya farklı zamanlarda uygulanmasında tıbben sakınca yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek aşı, ağızdan verilen çocuk felci aşısıdır.

2 aşı arası 15 günden az olmamalıdır

Gazlı ve şekerli içecekler ishalli çocuğa iyi gelmiyor

Çocuklarda ishal ve kusmanın aynı anda görülmesi, sıvı kaybını artırmaktadır. Bu durumda çocuklara ihtiyacı olan sıvı takviyesi yapılması gerekir. Sıvı kaybı hızlı olursa ve bu kayıp giderilmezse hayati teh oluşturabilir.

Vücuttaki su kaybı arttıkça, çocuklarda dudak, ağız kuruluğu artar, sürekli uyku hali yaşanır, göz kürelerinde çökme, nabızda hızlanma, el ve ayaklarda soğukluk meydana gelebilir.

İshalle birlikte bu belirtiler varsa en kısa sürede mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Çocuk ağızdan yeterli miktarda sıvı alamıyorsa bu durumda damardan sıvı ve elektrolit takviyesi tedavisi uygulanabilir. Bu dönemde çocuğa gazlı ve şekerli içecekler verilmemelidir. Bu tür içeceklerin ishale faydalı olduğuna inanılır; ancak bu yanlıştır. İshali kesmek için bitkisel ürünler de verilmemelidir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-ishal-ve-evde-tedavi/

Çocuklarda ishal salgınına dikkat

Norovirüs İshal Ve Kusmayla Kendini Gösteriyor

Kusma, ishal ve ateşe yol açan bu enfeksiyon hastalığının sebebi ise Norovirüs… Sonbahar ve kış aylarında daha etkin olan bu virüs, özellikle çocuklara okul ortamında bulaşıyor.  Peki, bu hastalıktan aileler kendilerini ve çocuklarını nasıl korur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Karaca Atakan, virüsün yayılma nedenleri, ailelerin dikkat etmesi gerekenler ve hastalık döneminde çocukların beslenmesi hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda Daha Ağır Tablolara Yol Açıyor

Genellikle İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinde salgınlar yapan Norovirüs
geçen ay ülkemizde de yaygın hastalık nedeni oldu.

Genellikle sonbahar ve kış aylarında etkinlik gösteren Norovirüs, insanlarda sindirim sistemini tutan, bulantı, kusma, ishal ateş ve baş ağrısı şikayetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına sebep olmaktadır.

Salgınlar tüm dünyada genelde otel, restoran, okul kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Sıvı kaybına erişkinlerden daha dirençsiz olan çocuklarda ağır tablolara neden olmaktadır.

Virüs Yemekhane ve Okul Mutfaklarından Yayılıyor

Hastalık etkenin ağız yoluyla alınması sonucunda bulaşmaktadır. Daha çok restoran, yemekhane ve okulların mutfaklarından yayılmakta ve bu yerlerde kontamine yiyecek ve içecekler yoluyla insanlara bulaşma olmaktadır.

Bundan başka, hasta olan insanlardan, onların çıkardıkları ile temas edenlere de bulaşma olabilmektedir. Çocukların kişisel temizliklerini özen göstermelerinin erken yaşlarda öğretilmesi bulaşıcı hastalıklara karşı korunmalarında önem taşımaktadır.

Özellikle yemeklerden önce ve tuvaletten sonra el yıkama alışkanlığı küçük yaşlarda kazandırılmalıdır. 

Bu Belirtilere Dikkat!

Norovirüs belirtileri etkenin alınmasından sonra 24-48 saat içinde görülebilir. İlk belirti aniden başlayan bulantı ve ardından gelen şiddetli kusma ve sulu ishaldir. Bazı hastalarda hafif ateş, baş ağrısı, mide krampları ve kol ve bacak ağrıları da olabilir.

Nadir norovirüs olgularında nöbetler de görülebilir. Hastalık 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçmekle birlikte özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve vücut direncinin düşük olduğu hastalığı bulunanlarda şiddetli seyredebilmektedir.

Fazla su kaybı çocuklarda ateş, halsizlik ve idrar miktarında azalmaya neden olabilir.

Günde 4’den Fazla İshal Yapıyor ve Kusuyorsa Hastaneye Başvurulmalı

Norovirüs enfeksiyonu için özel bir tedavi yoktur. Bol miktarda su içmek ishal ve kusmalar nedeniyle kaybedilen suyu geri kazandırarak sıvı kaybına uğramayı engeller.

Kusma ve ishal bulguları olan büyük çocukların bol sıvı alması, probiyotik kullanması yeterli olurken; özellikle küçük çocukların sıvı kaybını tolere edemedikleri için hastanede tedavi edilmesi gerekebilir.

Aileler öncelikle eczanelerden temin edecekleri elektrolit ve mineral karışımlarını çocuklarına ağızdan vermeyi deneyebilirler. Ancak sıvı kaybını yerine yeterli koyamazlarsa ya da çocuk günde 4’den fazla sulu ishal yapıyor ve kusuyorsa hastaneye başvurmalılar.

İshal ve Bulantısı Olan Çocuk Evde Nasıl Beslenmeli?

İshali olan çocukların muz, haşlanmış patates gibi lifli ve potasyumdan zengin gıdalarla beslenmeleri şikayetlerini azaltacaktır. Yağsız pirinç lapası, yoğurt ve leblebi de uygun besinlerdir.

Kaybedilen minerallerin yerine konması için ayran tercih edilebilecek bir içecektir. Sıvı alımını artıracak ıhlamur ve rezene gibi bitki çayları da çocuklara güvenle verilebilir.

Şeker yükü nedeniyle ishali artıracağından; meyve suları, asitli içecekler ve kızartmalar gibi yağlı yiyecekler ishal diyetinde uygun olmayan besinlerdir. 

Hastalığın Aşısı Olmadığı İçin Korunma Yöntemleri Önemli

Deniz ürünlerinin yenmesi ile de salgınların meydana geldiği bilinmektedir. Etken virüs soğukta canlılığını koruduğundan, dondurulmuş besinlerden de kaynaklanabilir. Ayrıca lağım suları ile kirlenme ihtimali olan çiğ sebze ve salata malzemelerinin çok iyi yıkanması gerekmektedir.

Norovirüs klor ve ısıya nispeten dayanıklı olduğundan; havuz, şebeke suyu ve gıda yoluyla bulaşması da mümkündür. Çok az miktarda virüs alınması hastalığın oluşumunda yeterli olduğu için hastalık, hızla yayılma ve salgın oluşturma eğilimi göstermektedir. Özellikle gıda hazırlayanların kişisel hijyen kurallarına uymaları büyük önem taşımaktadır.

Çocukların toplu yenmek yediği okul mutfakları ve kantinler bu açıdan önem taşımaktadır.

Hasta çocukların kullandığı çamaşır, çarşaf ve benzeri tekstil ürünlerinin ise yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir. Bir kişi bu hastalığa birden çok kez yakalanabilir.

Çünkü virüsün farklı tipleri bulunmakta ve bunlardan birisi ile hastalanan kişilerde, o tipe karşı oluşan antikorlar, diğer tiplere karşı koruyuculuk sağlamamaktadır.

Etken virüsün bu özelliği nedeniyle bir koruyucu aşısı da geliştirilememiştir. Bu nedenle korunma yöntemleri önem kazanmaktadır

Источник: http://www.haber7.com/anne-cocuk/haber/2209230-cocuklarda-ishal-salginina-dikkat

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.