Obezite Ameliyatı Geçirenler Kurban Etini Nasıl Yemeli?

Obeziteye Bağlı Hastalıklar ve Obezite Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Geçirenler Kurban Etini Nasıl Yemeli?

Obezitenin yol açtığı hastalıklar çoğunlukla obezite ameliyatı sonrasında ortadan kalkmaktadır.

Bu makalemizde obeziteye bağlı hastalıklar ve obezite ameliyatı türlerini ele alacağız. Aynı zamanda obezite ameliyatı ile ilişkili riskleri, faydaları ve yan etkileri gözden geçireceğiz.

Doktorlar obez olduğunuzu söylediğinde, çoğunlukla bunu sizi kötü hissettirmek için yapmazlar. Obezite, kilo ile ilgili spesifik bir tıbbi terimdir.

“Obezite” sözcüğü vücutta çok fazla yağ bulunması anlamına gelir. Çoğunlukla vücut kitle indeksine dayalı olarak belirlenir. Vücut kitle indeksi kilonuzu boyunuzla karşılaştıran bir ölçüdür.

Vücut kitle indeksi 25 ila 29.9 arasında olan kişiler obez değil, fazla kilolu olarak kabul edilir. 30 ve daha fazla vücut kitle indeksi ise obezitenin işaretidir.

Obezitenin Zararları

Obezite;

 • Yüksek tansiyon
 • Kalp hastalığı ve felç
 • Tip 2 diyabet
 • Bazı kanser türleri
 • Kireçlenme
 • Gut
 • Yüksek kolesterol
 • Fazla kiloya bağlı eklem problemleri,
 • Uyku apnesi gibi, uyurken aniden nefesin durmasına neden olan nefes problemleri,
 • Safra kesesinde taş
 • Diğer safra kesesi hastalıkları

Gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Obez olan herkes bu sağlık sorunlarının tümünü yaşayacak diye bir kural yoktur. Ancak bu sağlık sorunları ailenizde bir veya daha fazla kişide varsa sizin de bu hastalıklara yakalanma riskiniz artmaktadır.

Bununla birlikte fazla kilonun nerede toplandığı da obezitenin zararları için önemli bir faktördür. Mide ve bel çevresinde toplanan yağlar, kalça ve basen bölgesinde toplanan yağlara göre daha zararlıdır.

Obeziteye Bağlı Hastalıklar

Şimdi, obeziteye bağlı hastalıkları daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Kalp Hastalığı ve Felç

Fazla kilolu kişilerde yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol görülme riski artmaktadır. Bunların her ikisi de kişiyi kalp hastalığı veya felce daha yatkın hale getirir.

Obez kişilerde az miktarda kilo vermek bile kalp hastalığı veya felç riskini azaltır. Kilonun %5-%10’unun verilmesinin ise kalp hastalığı riskini önemli ölçüde düşürdüğü tespit edilmiştir.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet hastalarının büyük çoğunluğu aşırı kilolu veya obezdir. Kilo vererek, sağlıklı beslenerek, yeterince uyuyarak ve daha fazla egzersiz yaparak tip 2 diyabet riskini düşürebilirsiniz.

Tip 2 diyabet hastalarının kilo vermesi ve fiziksel olarak daha aktif hale gelmesi kan şekeri düzeylerinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kilo vermek Tip 2 diyabet hastalarının ilaç kullanma ihtiyacını da azaltır.

Kanser

Kolon kanseri, menapoz sonrası göğüs kanseri, rahim duvarı kanseri, böbrek kanseri ve özofagus kanseri türlerinin obeziteyle ilişkili olduğu ispatlanmıştır. Bazı çalışmalar obezitenin safrakesesi, yumurtalık ve pankreas kanserine de neden olabildiğini göstermiştir.

Safra Kesesi Kanseri

Safra kesesi kanseri ve safra kesesi taşları en çok fazla kilolu kişilerde görülmektedir.

İronik bir şekilde hızlı kilo vermek veya çok fazla miktarda kilo vermek de safra kesesi taşı olasılığını yükseltmektedir. Bu nedenle obez kişilerde hızlı kilo verilmemelidir. Bunun yerine haftada yarım kilo ila bir kilo arasında kilo verimi sağlanmalıdır.

Osteoartirit (Kireçlenme)

Osteoartirit özellikle dizleri, kalçaları veya sırtı etkileyen yaygın bir eklem rahatsızlığıdır. Fazla kilolar bu bölgelerdeki eklemlere fazla yük bindirir  ve normal koşullarda eklemleri koruyan kıkırdak dokuya zarar verir.

Kilo vermek dizler, kalçalar ve sırtın alt bölgesindeki baskıyı azaltarak osteoartirit belirtilerini azaltır.

Gut Hastalığı

Gut, eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Özellikle kanda çok fazla ürik asit bulunduğunda meydana gelir. Fazla ürik asit eklemlerde kristal birikmesine yol açar.

Gut fazla kilolu kişilerde daha yaygındır. Ne kadar kilo alınırsa, gut hastalığına yakalanma riski o kadar artar.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi fazla kilodan kaynaklanan bir nefes problemidir.

Uyku apnesi kişinin uyku sırasında şiddetli bir şekilde horlamasına ve kısa süreli olarak nefesinin durmasına neden olur. Uyku apnesi gündüzleri uyuklamaya neden olabilir ve kalp hastalığı ve felç riskini yükseltir.

Kilo vermek çoğunlukla uyku apnesinin iyileşmesini sağlamaktadır.

Obeziteden kurtulmak için kilo vermenize yardımcı olacak adımlar atabilirsiniz. Birkaç kilo vermek bile sağlığınız ve moraliniz üzerinde olumlu etkiye sahip olacaktır.

Başlangıç olarak haftada yarım kilo ila 1 kilo vermeyi hedefleyin. Amerikan Ulusal Kalp, akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre fazla kilolu veya obez olan yetişkinler 6 ay içerisinde kilolarının %5-%10’unu vermeyi hedeflemelidir.

Bir zayıflama programına başlamaya hazırsanız kişisel hedeflerinizi belirlemek için doktorunuzla görüşün. Doktorunuz sizi bir diyetisyene yönlendirecektir. Diyetisyen sizin için bir beslenme planı hazırlar. Ayrıca fizyoterapist ve bir spor uzmanı da egzersiz konusunda size yardımcı olacaktır.

Obezite Ameliyatı

Aşağıdaki kriterleri göz önüne alarak obezite ameliyatı olma fikrini değerlendirebilirsiniz.

 • Yetişkin obezlerde tip 2 diyabet hastası olmak.
 • Obezite ameliyatı ile ilişkili risk ve faydaların farkında olmak.
 • Obezite ameliyatı sonrası beslenme programı hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Obezite ameliyatı sonrasında kiloyu korumak için yaşam tarzında değişiklikler yapmayı kabul etmek.

Obezite ameliyatı çoğunlukla ergenlik çağındaki bireylerde uygulanmamaktadır. Ancak vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan ve obeziteye bağlı ölüm riski taşıyan ergenlerde obezite ameliyatı bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Obezite ameliyatı hakkında sorularınız varsa doktorunuzla görüşünüz. Obezite ameliyatı her obez için mümkün olmayabilir. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.

Obezite Ameliyatı Türleri

Obezite ameliyatı olduğunuzda cerrah mide ve küçük bağırsağınızda belirli değişiklikler gerçekleştirir. En yaygın şekilde uygulanan obezite ameliyatı türleri şunlardır:

Gastrik Baypas

Roux-en-Y ameliyatı olarak da bilinir. Gastrik baypas ameliyatında cerrah midenin kese adı verilen çok küçük bir kısmını bırakır.

Bu kese çok fazla yiyecek ihtiva edemez ve dolayısıyla kişi daha az yemek yer. Yediğiniz yiyecekler midenin geri kalanını pas geçerek keseden doğrudan küçük bağırsağa ilerler.

Gastrik baypas ameliyatı mideyi görmek için bir kamera kullanılarak çeşitli kesikler yoluyla yapılır (laparoskopi).

Ayarlanabilir Gastrik Bant

Cerrah, midenin üst kısmının etrafına küçük bir bant koyar. Bu bandın içinde küçük bir baloncuk vardır ve bu baloncuk bandın ne kadar sıkı veya gevşek olduğunu kontrol eder. Bant midenize gidebilecek yiyecek miktarını sınırlar. Bu ameliyat laparoskopi kullanılarak yapılır.

Sleeve Gastrektomi Ameliyatı-Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen sleeve gastrektomi ameliyatında midenin büyük bir kısmı alınır ve yalnızca midenin üst kısmında dar bir kısım bırakılır. Bu kısma gastrik sleeve adı verilir. Tüp mide ameliyatı aynı zamanda ghrelin adı verilen acıkma hormonunu da azaltabilir. Böylece kişi daha az yemek yer.

Tüp mide ameliyatının yapılışı aşağıdaki videoda gösterilmiştir:

Duodenal Switch Ameliyatı

Duodenal Switch ameliyatı midenin büyük bölümünün alındığı ve yiyeceklerin küçük bağırsağa iletiminin gastrik sleeve ile sağlandığı karma bir ameliyattır. Kişinin yediği yiyecek miktarını sınırlar. Ancak duodenal switch ameliyatı sonucunda kişi besinlerin yeterince emiliminin sağlanmaması nedeniyle ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeteri kadar alamayabilir.

Obezite Ameliyatının Faydaları

Obezite ameliyatı sonrasında çoğu kişi 18-24 ay içerisinde sağlıklı kilosuna kavuşur. Bu noktadan itibaren bazı kişiler yeniden kilo almaya başlasa da bu çok az kişide meydana gelmektedir.

Obeziteye bağlı hastalıklar çoğunlukla obezite ameliyatı sonrasında ortadan kalkar. Diyabet gibi hastalıklar hızla iyileşir. Yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların iyileşmesi biraz daha zaman alabilir.

Obezite Ameliyatının Riskleri ve Yan Etkileri

Obezite ameliyatının yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, şişkinlik, ishal, aşırı terleme, gaz ve baş dönmesi yer almaktadır.

Obezite ameliyatı ile ilişkili ciddi yan etkiler arasında kanama, enfeksiyon, dikişlerin bulunduğu yerden sızıntılar, bacaklarda oluşan ve kalp ile akciğerlere ilerleyen kan pıhtıları yer almaktadır. Ancak bunlar az sayıda kişide görülür.

Obezite ameliyatı ile ilişkili uzun vadeli problemler, ameliyatın türüne göre değişir. En yaygın görülenler arasında özellikle gastrik baypas ameliyatından sonra görülen “boşaltma sendromudur”. Boşaltma sendromunda yiyecekler küçük bağırsağa çok hızlı ilerler.

Semptomlar arasında mide bulantısı, halsizlik, terleme, bayılma, öğün sonrasında ishal yer almaktadır. Bu semptomlar obezite ameliyatı olan kişilerin yaklaşık %50’sinde görülmektedir. Ancak şekerli yiyeceklerden kaçınmak ve bunun yerine lifli yiyeceklere yönelmek bu riskleri önemli ölçüde azaltır.

Obezite ameliyatı sonrasında D vitamini eksikliği yaşıyorsanız, D vitamini eksikliği makalemizi okumak için tıklayınız.

Hızlı kilo kaybı safra kesesinde taşa yol açabilir. Bunu önlemek için doktorunuz ameliyattan sonraki ilk 6 ay içerisinde takviye edici safra tuzları almanızı önerebilir.

Ameliyat sonrasında vücudun yiyeceklerden gerekli vitamin ve mineralleri alması zorlaştığından, kişinin yediği yiyeceklere çok dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle besleyici yönü kuvvetli yiyeceklerle beslenilmelidir.

Hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme hamile kadınlarda bebeğin gelişimine zarar verebilir. Doktorlar obezite ameliyatı sonrasında kişi sağlıklı kilosuna kavuşana kadar hamileliği tavsiye etmemektedir.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/obezite-ameliyati-turleri-yan-etkileri/

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri!

Obezite Ameliyatı Geçirenler Kurban Etini Nasıl Yemeli?

Mide küçültme ameliyatı kolay bir ameliyat gibi görünse de, her ameliyatın riskleri ve ameliyat sonrasında zorlukları vardır. Mide küçültme ameliyatını olduktan sonra önemli kısım hastaya düşmektedir. Hastanın yedikleri, içtikleri sonuç alabilmek adına oldukça önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Her zaman denildiği gibi en önemli detay bol su içmektir. Bu ameliyat döneminde vücut vitamin eksikliği, yağ, karbonhidrat eksikliği yaşamaz ancak susuz kalmaması oldukça önemlidir. Az az ama sık olarak gün içerisinde en az 1,5 litre su tüketilmelidir. Mide küçültme ameliyatı olan kişiler idrar renginden vücudun su ihtiyacını takip edebilirler.

Vücutta bulunan yağ oranının artması ile oluşan ve tüm vücudu ilgilendiren, hormonal dengesizlik, psikolojik sıkıntı, hiper tasiyon, şeker hastalığı, kalça ve eklem bozuklukları, polikıstık over ve cinsel sorunlarıda beraberinde getiren bir hastalıktır.

Türkiye için yapılmış istatistikler kadınlarda %41,erkeklerde ise %20.5 oranında obeziteye işaret etmektedir. 2008 yılında tüm dünyada yarım milyardan fazla obez birey olduğu bilinmekteydi.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Önceleri daha çok refah düzeyi yüksek toplumlarda görülen obezitede artık durum tersine dönmüştür. Günümüzde kilo problemi yaşayan diyet yaparak kilo veremeyen insanların en sık seçtikleri tercih cerrahi müdahale oluyor .

 • Mide küçültme ameliyatı sonrası yemenizde azalma tokluk hissi olduğu için kilo verimi kolaylaşıyor ve kısa bir süre sonra hem bedenen hem ruhen sağlığınıza kavuşuyorsunuz.
 • Doktor seçimi çok önemlidir. Bütün doktorlarımız bizim için özeldir çünkü onlar bizim ikinci hayatımıza kavuşmamıza neden oluyor ve hayatımızı kurtarıyorlar.

 Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

 • Mide küçültme ameliyatı sonrasında doktorunuz bir takım ilaçlar vermiş ise ve yutmayı zorlaştıracak büyüklükte ise ezilerek içilmesi tercih edilmelidir.
 • Su içmek yine sağlık açısından önemli detaylar arasındadır.
 • Tüketeceğiniz yemeklerin yine küçük lokmalar, yutulması kolay şekilde hazırlanmış olmalıdır.
 • Tüketeceğiniz sıvılar çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kesinlikle gazlı içecekler, patlamış mısır, cipslerden uzak durulmalıdır.

Obezite Ameliyatları Sonrası Neler Yenmelidir?

Obezite Ameliyatları Sonrası Neler Yenmelidir?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında yenileceklere özen gösterilmesi gerekmektedir. Sabah ve akşam yemeklerinde çorba çeşitleri tercih edilmelidir. Ancak çok sıcak tüketilmemelidir.

 • Baharat ve yağ az olmakla beraber kullanılabilir.
 • Yoğurt ve ayran sağlıklı süt ürünleri olarak tüketilebilir gıdalardandır.

İlk 3 gün önemli olmakla beraber, besleyici et ve tavuk ürünlerini didilmiş küçük parçalar olarak çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Vücudunuz güçten düşmemiş olacaktır.

 • Meyveleri püre olarak tüketebilirsiniz. Kalsiyum ve b12 vitaminler ilk ay özellikle alınmalıdır. Uzun süre de gün içerisinde vitamin kullanmıyorsanız, kullanmaya başlamanız gerekecektir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası yemek listesi oluşturmanız ve sağlığınıza zararlı olanlardan uzak durmanız önemlidir. Bu listede alkol, çikolata, dondurma kesinlikle olmamalıdır. Mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdiyseniz sağlıksız gıdalardan uzak durmaya karar vermiş olmanız gerekiyor.

Mide küçültme ameliyatları devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Daha rahat edeyim birebir doktorlar ilgilensin diyorsanız özel hastanelerde 6 bin TL ile 30 bin TL aralığında mide küçültme ameliyatları yapılmaktadır.

Artık insanlar kiloya karşı savaş açmış durumdadır. Genellikle sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişiler kendilerini spora adamaktadır. Spor yapan insanların yeme şekilleri çok farklıdır. Tamamen sağlıklı besinler vücuda alınmaktadır. Bunun dışına çıkılmamaktadır. Zaten insan bir süre sonra zararlı gıdaları kabul etmemektedir.

Bu dönemde alışma süreci çok önemli olmaktadır. Mide küçültme ameliyatı sonrası yemek tarifleri çok önemlidir. Aksi halde ameliyatın bir önemi de kalmamaktadır. Yani ameliyat olup da ertesi gün istenilen kiloya kesinlikle inilmez.

Zaten bir hafta da ya da bir günde aşırı kilo kaybı insanın sağlığını da tamamen bozmaktadır.

Yemek Tariflerinde Ne Kadar Kalori Tüketilmeli

Ameliyat sonrası çok sabır gerektiren bir süreç olmaktadır. İnsanlar doktorlarının diyet listesine çok iyi bir şekilde odaklanmalıdır. Ancak bu durumda kilo verilmeye başlanmaktadır. Mide ameliyatı belli kiloya ulaşan insanlar için yapılmaktadır. Yani belli kilonun üstünde değil ise bu kişiye ancak diyet uygulanmaktadır.

Ameliyat sürecinde ve sonrasında kendimizi disiplin etmeliyiz. Bu süreç bizim sabrımızı ölçmektedir. Yemek tariflerinde kesinlikle kalorisi çok yüksek olan gıdalara yer verilmemektedir. Hiç bir şey kesinlikle yasaklanmamaktadır. Bir miktar yenmektedir. Fakat tadımlıktır. Kesinlikle doyumluk olarak düşünülmemelidir.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatını her insan farklı yönlere çekmemelidir. Bazı kişiler ameliyata çok güvenmektedir. Yani yenilen içilen hiçbir şeye dikkat edilmemektedir. Çünkü ameliyatın var olduğu bilinmektedir. Ameliyatta sonuçta insanı bir gün içinde zayıflatmamaktadır. Bunun içinde bireylerde mutlaka sabır olmalıdır.

Azim ve sabır ile bir yola çıkılmalıdır. Eğer bunlardan bir tanesi bile yok ise yol da kalmanız olağandır. Hastane seçiminizi de kendiniz yapmalısınız. Ortalama olarak bir fiyat yoktur. Fakat 30,000 TL’ye ameliyat vardır. Ücretsiz olarak ise devlete yönelmeniz size daha iyi destek olacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite ile savaşılmasına rağmen kilo veremeyenler için önerilen mide küçültme ameliyatı olumlu sonuçları alınmaktadır. Uzman doktorların gerekli ve uygun gördüğü durumlarda yapılan bu ameliyat, öncesi ve sonrasıbeslenme düzeni gerektiriyor.

Obezite Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Obezite Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası uzman doktorların kontrolünde beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Öncesinde obezite olan kişilerin aşırı yemek yemekten kaçınılmak gerekmektedir.

Fazla sıvı tüketilmesi ve aşırı yemek tüketilmesi konusunda uzmanlar daha az tüketilmeli diye uyarılarda bulunmaktadır. Ameliyat sonrası beslenme çok daha önemlidir.

Bu nedenle ameliyat yaralarının hızlı iyileşmesi ve sağlıklı bir sonuç almak için beslenme son derece önemlidir.

Ameliyat sonrasında ilk 3 gün çok önemlidir. Bu ilk 3 günlük süre içinde bol su tüketmek gerekir. Ameliyat sonrası beslenme vücutta protein ya da vitamin eksikliği yaşatmaz.

Ancak vücutta su eksikliği yaşanır bu nedenle az ve sık sık su tüketmek gerekir. Günde 1,5 ya da2 lt su tüketmek gerekir, bunun için 1,5 lt lik şişelerden su içerseniz ne kadar su içtiğinizi takip edebilirsiniz.

Az sıvı tüketilmesini anlamanın yolu idrara bakarak anlaşılır. Koyu idrar rengi alının sıvının yetersiz olduğu anlamına geldiğini unutmamalıyız.

İlk kahvaltı bol sıvı yiyecekler ile yapılmalıdır. Çay şekerli olabilir,yumuşak beyaz peynir, taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz. Domates yenecekse rendelenmiş ve kabukları alınmış olmalıdır.

Yumurta kaynatabilir ya da kırabilirsiniz. Öğlen ve akşam yemeklerinde çorba tercih edin ancak sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz.

İlk 3 gün bu şekilde geçilir ve sonrasında katı gıdalar doktor kontrolünde tüketilebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Vitamin Tüketimi – Video

Mide küçültme ameliyatı olduysanız bizlerle beslenme düzeninizi paylaşabilirsiniz. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme süreciniz nasıl oldu? Neler tükettiğiniz, nelerden uzak durdunuz?

Источник: https://www.obezitehaber.com/mide-kucultme-ameliyati-sonrasi-beslenme-onerileri/

Ameliyat Sonrası İçin Merak Ettikleriniz

Obezite Ameliyatı Geçirenler Kurban Etini Nasıl Yemeli?

Ameliyattan 8 hafta sonra araba kullanmanıza izin verilebilir. Daha önce bu işe kalkışırsanız, direksiyonu hareket ettirirken kollarınız ve omuzlarınızda ağrı olabileceği gibi henüz gereği kadar seri hareket edememeniz sorun yaratabilir.

Ev İşi

Kendinizi zinde ve yapabilecek gibi hissettiğinizde (yaklaşık 3-4 hafta), hafif olmak üzere ev işlerinize başlayabilir hafif bahçe işleri de yapabilirsiniz. Ameliyatınızı takip eden 2 ay boyunca ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Seks

Seksüel ilişkilerinizi acele etmeden organize etmelisiniz. Çoğunlukla ameliyattan sonra 4 hafta beklemeniz önerilmektedir. Nefes almanızı ve göğsünüzü zorlamayan, sıkıntıya yol açmayan, en uygun pozisyonun belirlenmesi gerekli olacaktır. Erken girişimlerin başarısız veya zorlayıcı olması sizi üzmemelidir.

Banyo

Normal banyonuzu alabilirsiniz, yaralarınızın etrafındaki ince kabuklar yumuşayarak kendilerinden düşecektir. Yaralarınıza sabunlu su değmesinin sakıncası yoktur. İlk zamanlarda banyo yaparken oturur şekilde duş almanız size kolaylık sağlayacaktır.

Beslenme

Ameliyattan sonraki günlerde iyileşmenizin hızlı olabilmesi için aşırı miktarda kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle bir ay süre ile hiçbir diyet yapmayınız.Az tuzlu olmak şartı ile ne istiyorsanız yiyiniz. Fakat bilmeniz gerekir ki ameliyat sonrası uzun dönemde, kan yağlarınızın düşük olması kesinlikle gereklidir.

Bu ancak ömür boyu sağlıklı beslenme ile sağlanabilir. Bu nedenle kesinlikle hayvani yağlar (tereyağı, iç yağı) yağlı peynirden uzak durunuz.
Yemeklerde kesinlikle sıvı yağlar (ayçiçeği, mısır özü, soya yağı ve zeytin yağı) kullanınız. Kırmızı etten (özellikle kuzu eti) uzak durunuz. Bol balık, tavuk ve hindi eti yiyiniz.

Yumurtanın beyazı yenebileceği gibi haftada 1-2 adet tam yumurta yiyebilirsiniz. Beslenmenin ana temelinin bol sebze ve meyve olması gereklidir. Bu tür beslenme ile kan yağlarınız düzene gireceği gibi, kilo sorununuza da bir çözüm getirecektir.

Ekte bir beslenme örneği sunulduğu gibi bu konularda hastanemiz diyetisyeninden de yardım alabilirsiniz. (Kalp Koruma Diyeti)

Alkol

Eve döndükten sonra az miktarlarda, örneğin bir bardak kırmızı şarap veya bir duble damıtık içki almanızda sakınca yoktur. Tüm hayatınız boyunca aşırı alkol almaktan kaçınmalısınız.

Eğer uyku ilacı, sakinleştirici veya herhangi bir ağrı kesici ilaç alıyorsanız, ilaçların etkisi alkol ile birleşince artabilir.

Alkol, Coumadin ile de ciddi etkileşim yapacağı için, coumadin kullanan kapak hastalarının aşırı alkol konusunda daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Kontroller

Taburcu olduktan bir-iki hafta sonra kardiyolog doktorunuzla, üç-dört hafta sonra cerrah ile görüşmek üzere randevularınız olacaktır. Taburcu olduğunuz gün servis hemşireniz veya cerrahınızın koordinatör hemşiresi bu randevularınızı organize edecektir. Bu kontrollerinizde elektrokardiogram ve akciğer filmleri çekilecek, gerekiyorsa kan sayımları, üre ve şeker kontrolleri yapılacaktır.

Kapak ameliyatı olan hastaların protrombin zamanı baktırmaları da gereklidir. Doktorunuzun iyileşmenizi değerlendirmesine ve ilaçlarınızın yeniden planlanmasına olanak verecek bu randevular çok önemlidir. Bu ziyaret sırasında sormak istediğinizi doktorunuza gelmeden önce not ediniz. Bu görüşmede işinize geri dönme zamanını da doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Koroner Bypass Ameliyat Olan Hastalar

 • 6 ayda bir kan yağınızı kontrol ettiriniz ve EKG çektiriniz.
 • Her yıl efor testini yaptırınız, ECHO, akciğer filmi çektiriniz.
 • Kardiyolog doktorunuzun uzun dönem içinde (5 yıl gibi) bir kontrol anjiyografisi gerekli görebilir

Kapak Ameliyatı Olan Hastalar

 • Kardiyolog doktorunuzun coumadin dozunu ayarlayabilmesi için her ay protrombin zamanı (PTZ) baktırınız.
 • Her yıl ECHO yaptırınız, EKG ve akciğer filmi çektiriniz.

 • Vücudumuza kanamalı bir cerrahi müdahale yapılacaksa doktorunuzu Coumadin kullandığınız konusunda bilgilendiriniz.
 • Böyle bir işlem sırasında kapak enfeksiyonundan korunmak (endokordit profilaksisi) için antibiyotik kullanmanız gerekir.

 • Coumadin ayarlanması ve antibiyotik için ilgili doktorun kardiyolog ile görüşmesini sağlayın.

İyileşme Döneminizde Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Belirtiler

İyileşme döneminde basit ağrı kesici ilaçlar ile geçen ağrılar dışında aşağıdaki belirtileri ciddiye alarak hemen kardiyolog doktorunuz veya cerrahınız ile görüşmeniz gerekir:

 • Düzensiz ve hızlı kalp atışları,
 • Zorlu, sık ve kesik solunum,
 • Aşırı terleme ve ateş,
 • Görmede ani karışıklık ve baş dönmesi,
 • Basit eforlar ile gelen fenalık hissi.

Şayet iletişim kuramazsanız acil polikliniğine müraacat edebilirsiniz.

Serbest Olan Yiyecekler

 • Tavuk: Haşlama veya ızgara (derisi yenmeyecek),
 • Balık: Haşlama veya ızgara (çok yenecek),
 • Sebze: Sıvı yağlarda pişmiş veya haşlanmış (çok yenecek)
 • Meyve: Her çeşit meyve,
 • Salata: Mayonez ve sos içerenler hariç
 • Ekmek: Kepek, yulaf, çavdar ekmeği,
 • Peynir: Taze çökelek peyniri
 • Ürik asidi yüksek olan hastalarda kuruyemiş ve baklagiller sınırlanmalıdır. Diabetik hastaların, diabetik diyetlerine devam etmeleri gereklidir.

Az Yenecekler

 • Unlular: Ekmek , börek, pilav, makarna,
 • Tatlılar: Sütlüler, bal, reçel,
 • Beyaz peynir: Günde üç kibrit kutusu,
 • Süt: Günde bir bardak (yağsız),
 • Yoğurt: Günde 125 gr. (kaymağı yenmeyecek),
 • Sığır, dana eti: Yağı alınmış olarak
 • Alkol: Gün aşırı, 1-2 duble damıtık içki ya da günde 1-2 kadeh kırmızı şarap
 • Dil peyniri Yumurta beyazı, haftada 1-2 tam yumurta

Kesinlikle Yasak Olanlar

 • Sakatatlar: Dil, ciğer, beyin, dalak
 • Yağlar: Tereyağı, kuyruk, iç yağı, margarin,
 • Su ürünleri: Karides, midye, istakoz,
 • Peynir: Kaşar peyniri (özellikle eski kaşar),
 • Tatlılar: Dondurma
 • Etler: Koyun ve kuzu eti, hamburger, sosis, pastırma, sucuk
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ameliyat-sonrasi-icin-merak-ettikleriniz/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.