Obezite Cerrahisi Sonrası Kalıcı Kilo Vermek İçin Beslenme Önemli

Obezite cerrahisi nedir? Obez olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Obezite Cerrahisi Sonrası Kalıcı Kilo Vermek İçin Beslenme Önemli

Değişen yaşam şeklimiz ve beslenme alışkanlıklarımız sağlığımızı etkilemekte obeziteyi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sık rastlanan önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkartmaktadır.

Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, obezite hakkında sık sorulanları cevapladı.

Şişmanlık Cerrahisi nedir?

Beden Kitle İndeksi ya da vücuttaki yağ oranı ölçülerek şişman oldukları belirlenen hastaların kilo vermelerine yardımcı olmak amacıyla sindirim sistemine cerrahi müdahalede bulunulmasına “obezite cerrahisi” ya da “bariatrik cerrahi” denmektedir.

En uygun adaylar kimlerdir?

Öncelikle kişinin en az üç yıldır devam eden obezite şikayetinin bulunması, kronik alkol ve ilaç bağımlılığının bulunmaması ve kabul edilebilir ameliyat riski sınırları içinde olması gerekir. Obezite cerrahisi yapılacak bir hastanın aktif bir psikiyatrik hastalığı olmamalıdır.

Yaş sınırlaması olmamakla beraber 20-60 yaşları arasında daha güvenle ameliyat yapılabilir. Cerrahi, kilo vermede son çare olarak düşünülmelidir. Obezite cerrahisi hormonal rahatsızlığı olmadığı halde kilo veremeyen, diğer tedavi yöntemlerinde başarı sağlayamayan ya da tekrar kilo almış kişilerin, sağlık durumları bozulmaya başladığında yapılmalıdır..

Şişmanlık Cerrahisi Ameliyatı nasıl etkili oluyor?

Obezite tedavisinde cerrahi yöntemleri temelde gıda alımını azaltan, besinlerin emilimini kısıtlayan ya da her ikisini birden sağlayan yöntemler olarak sınıflandırabiliriz. Kısıtlayıcı ameliyatlarda, midenin hacmi küçültülür; mideye giren gıdaların miktarı ve kişinin yediği gıda miktarı azaltılır.

Emilimi azaltan ameliyatlarda, besin emilimini azaltmak için bağırsakların bir kısmı bypass edilir. Ameliyat olan hastanın yapılan ameliyat tipine bağlı olarak aldığı günlük gıda miktarı ve alınan gıdanın bağırsaklarda emilim oranı azalır.

Böylece hasta hızlıca kilo verir. Fakat Obezite cerrahisinin kilo verme konusunda kesin ve kalıcı bir etki sağlaması için kişinin önemli bir operasyon geçirdiğinin bilincinde olması, ameliyat sonrasında beslenmesine ve egzersizlerine devam etmesi gerekir.

En sık hangi ameliyat yapılıyor?

Günümüzde obezite cerrahisinde en sık yapılan iki ameliyat gastrik bypass (mide baypası) ve sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlar laparoskopik olarak, küçük deliklerden yapılabiliyor. Bu yöntem ile daha küçük kesilerle daha az ağrılı ve güvenli bir şekilde ameliyat gerçekleştirilebiliyor.

Gastrik bypass ameliyatında ilk olarak mide hacmi küçültülerek hastanın alabileceği yiyecek miktarı azaltılmaktadır. Buna ilave olarak ince barsakların bir kısmı bypass edilmektedir.

İnce bağırsakta gıdaların kat ettiği yol kısaldığı için besinlerin emilimi azalmaktadır. Bu ameliyat tekniği yüksek kalorili diyetle beslenme alışkanlığı olan hastalarda daha fazla tercih edilmelidir.

Çünkü bu tip hastalar az miktarda ama yüksek kalorili gıdalarla beslenme alışkanlığına sahiptirler.

Tüp midede ne yapılıyor?

Sadece gıda alımını azaltan ameliyatlarla yeterli kilo kaybına ulaşmak mümkün olmayabilir. Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatında ise midenin büyük kenarı kesilip çıkartılarak bir mide tüpü oluşturulur.

Bu teknik ile hem midenin hacmi azaldığı için alınan gıda miktarı azalır hem de çıkartılan mide bölümünden salgılanan ve açlık hormonu olarak tanımlanan GHRELİN hormon seviyesinde düşme sağlandığı için tokluk hissi oluşumu gerçekleşmektedir. Böylece hastaların normal sindirim sistemi bütünlüğü korunarak hızlıca kilo verebilmeleri sağlanabilir.

Dünyada ve Türkiye’de en çok Gastrik Bypass ameliyatı uygulanıyor!

Gastrik bypass ameliyatı yakın zamana kadar Amerika Birleşik Devletler’inde en sık uygulanan ameliyat tekniğiydi. Fakat tüp mide ameliyatı hem daha kolay olması hem de bypass ameliyatına benzer sonuçlar elde edilmeye başlanması nedeniyle hem dünyada hem de ülkemizde en sık uygulanmaya başlanan ameliyat olmuştur.

Ameliyat uzun sürüyor mu?

Ameliyat süresi yapılan ameliyatın tipine, hastanın şişmanlık derecesine ve cerrahi ekibin deneyim ve tecrübesine göre farklılık gösterebilir. Tüp mide ameliyatları genellikle 60-90 dk kadar sürmektedir.

Ayrıca hastanın ameliyata hazırlanması ve uyutulması 20-25 dk ve hastanın ameliyattan sonra uyandırılması da 20-25 dk kadar sürmektedir. Gastrik bypass ameliyatında bu süre bir miktar daha uzun olabilmektedir.

Obezite cerrahisi sonrası ne kadar sürede ne kadar kilo verilir?

Laparoskopik gastrik bypass ameliyatlarında iki yıl sonunda beklenen kilo kaybı yaklaşık yüzde 70, sleeve gastrektomi ameliyatında yaklaşık yüzde 60 civarında olup verilen toplam kiloda hastanın ameliyat sonrasındaki uyumu çok önemlidir. Kilo vermedeki başarı hastanın ameliyat sonrası diyet ve egzersiz programına uyması ile doğru orantılıdır.

Ameliyat sonrası ne zaman işe dönmek mümkün?

Obezite ameliyatlarından sonra genellikle hastalarımıza 15 gün ev istirahatı önermekteyiz. Hasta masa başı çalışıyor ise 15 gün sonra işine dönebilmektedir. Yoğun fiziksel aktivite gerektiren işler için ve spora başlamak için yaklaşık 30 gün beklenmesi tavsiye edilir.

Tekrar kilo alma riski var mı?

Obezite ameliyatlarından sonra kilo verme yaklaşık 1,5 – 2 sene kadar devam etmektedir. Bazı durumlarda hastalar fazla kilolarını bu süreç tamamlanmadan bir yıl gibi kısa bir sürede verebilmektedir.

Ameliyat sonrasında sağlıklı kilo verme ve ideal kilonun korunması için en önemli faktörler dengeli beslenme ve egzersizdir. Bununla beraber uzun dönemde asıl başarı size önerilen tüm kurallara ne kadar uyduğunuza da bağlıdır.

Eski beslenme alışkanlıklarını değiştirip, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmek, düzenli egzersiz yapmak, ameliyat sonrası kontrollerini aksatmamak, motivasyonunu bozmamak ve gerekirse psikolojik destek almak verilen kiloların geri alınmaması için önemlidir.

Şişmanlık ameliyatlarının riski nedir?

Obezite cerrahisi tüm diğer ciddi cerrahi müdahaleler gibi belirli riskler taşır. Standart risk faktörleri hastanın genel sağlık durumu, hastanenin teknik imkanları ve cerrahi ekibin deneyimidir.

Obezite ameliyatlarının en sık görülen riskleri kanama, anastomoz kaçakları (zımba hattında kaçak), demir, kalsiyum, vitamin D ve B12 eksiklikleri, beslenme bozuklukları ve safra kesesi taşı oluşumudur. Tüm laparoskopik obezite ameliyatlarından sonra açık cerrahiye dönme ve vücudun belli yerlerinde sarkmalar görülmesi mümkündür.

Şişmanlık ve şeker hastalığı riski

Источник: https://indigodergisi.com/2017/12/obezite-cerrahisi/

Obezite Ameliyatından Sonra Beslenme Düzeni De Değişmeli

Obezite Cerrahisi Sonrası Kalıcı Kilo Vermek İçin Beslenme Önemli
Genel Cerrahi
Memorial Şişli Hastanesi

Çağımızın sağlık sorunlarından biri haline gelen obezitenin en önemli sebeplerinin başında hareketsiz yaşam, düzensiz ve sağlıksız beslenme geliyor.

Ortalama yaşam uzadıkça kişisel hareketlerin azalmasıyla birlikte hem üretim kapasitesinin azalmasına hem de yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan aşırı kilonun mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Memorial Sağlık Grubu Cerrahi Bölümü uzmanları, obezite cerrahisi ve ameliyat sonrası yaşam hakkında bilgi verdi.

Obezite cerrahisi, yaşam tarzı değişikliğinin ilk aşamasıdır. Ancak bu, tek başına etkili değildir. Bu cerrahi, bir yağ alma ya da hemen zayıflama yöntemi de değildir.

Kişinin beslenme alışkanlıklarını, porsiyonlarını değiştirmesi çok büyük önem taşır Obezite, ortalama yaşam ömrü uzadıkça yaşam kalitesini düşüren, sağlık harcamalarını artıran, insanların üretim kapasitelerini azaltan, kişisel ve toplumsal refahı, toplumların yaşam konforunu olumsuz etkileyen, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Dünya Sağlık Örgütü fazla kilolu olmayı ve obeziteyi, vücutta genel sağlığı bozacak derecede anormal veya gereğinden fazla yağ depolanması olarak tanımlıyor.

Bir dünya sorunu…

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadaki obez sayısı 1980-2008 arasında ikiye katlanmıştır. 2008 rakamlarında ise 20 yaş ve üzeri fazla kilolu insan sayısının 1.4 milyar olduğu, bunların 200 milyonunu erkeklerin ve 300 milyonunu da kadınların oluşturduğu tespit edilmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre 2012 yılı verileri değerlendirildiğinde, 5 yaş altı 40 milyon çocuğun fazla kilolu veya obez olduğu saptanmıştır. 2015 verilerine göre, vücut kitle indeksi 25'in üstünde olanlar kilolu, 30'un üstünde olanlar obez yani aşırı kilolu kabul edilmektedir. Dünyada; 15 yaş üstü yaklaşık 2.

3 milyar erişkin kilolu, 700 milyon kişi ise obezite sorunu ile karşı karşıyadır.

Önce kilo vermeye çalışılmalı

İlk tedavi basamağı cerrahi mi? Obezitenin öncelikli tedavisi cerrahi değildir. Hastaların diğer kilo verme yöntemlerinden diyet, egzersiz, davranış terapileri ve ilaçlara rağmen kilo verememesi durumunda son seçenek olarak düşünülmelidir.

Aşırı kilo sorunu yaşayan hastalar buna ek olarak; Tip 2 diyabet, metabolik sendrom, hiperlipidemi, hipertansiyon gibi önemli sağlık problemleri de yaşıyorsa cerrahi ile ideal kiloya kavuşması sağlanmalıdır.

Obezite cerrahisi için kimler aday olabilir? Obezitenin tedavisinde kalıcı kilo kontrolü sağlayan, aşırı kilonun neden olduğu; şeker hastalığı, uyku problemleri, kolesterol bozuklukları, karaciğer yağlanması ve kalp- damar hastalıkları gibi sorunların ortadan kaldırılması için en etkili tedavi cerrahidir.

Obezite ameliyatları hangi durumlarda gerçekleştirilir ve ameliyat için kimler adaydır? Vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olanlar, Vücut kitle endeksi 35'in üzerinde olup, aşırı kilonun yol açtığı kronik hastalıkları, özellikle de Tip 2 diyabet hastalığı bulunanlar, Yıllar içinde diyetle obezite tedavisinde başarısızlık, Uzun süre takip edilmiş ve obezite cerrahisi için uygun kabul edilen hastalar, Ameliyat risklerinin hasta için kabul edilebilir olması. Amerikan Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Birliği hasta seçiminde hangi kriterleri öneriyor? Beden kitle indeksi 40'ın üzerinde olanlar. lBeden kitle indeksi 35'in üzerinde olanlar ve buna eşlik eden yüksek tansiyon, Tip 2 diyabet, uyku apne sendromu hastalığı bulunanlar. l18 yaşından büyük ve 65 yaş sınır olan hastalar. En az 3 yıldır obezite sorununun var olması. Hormonal hastalıkların bulunmaması. Alkol ve ilaç bağımlılığının olmaması. Hastanın uygulanacak yöntemi anlaması ve ameliyattan sonra uyum sağlayabilecek durumda olması. Kabul edilebilir girişim riski olması. Obezite cerrahisinde hangi hastaya hangi teknik uygulanmalı? Hangi ameliyatın hangi hastaya uygulanmasının optimal sonuç vereceği, ancak hekim hasta görüşmesinden ve tıbbi verilerin değerlendirilmesinden sonra karar verilecek bir durumdur. Günümüzde bu ameliyatlar minimal invazif yani laparoskopik yöntemle başarıyla uygulanabilmektedir. Bu şekilde iyileşme süreci kısalmakta, daha az ağrı duyulmakta risk ve komplikasyon olasılığı azaltılabilmektedir.

Yaşam tarzı değişikliğinin ilk aşaması

Ameliyat sonrası hasta nasıl takip ediliyor? Hastalar ameliyat sonrası erken dönemde aktiviteye başlamakta ve üçüncü günde ise hastaneden taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası beş hafta obezite cerrahı ve diyetisyen eşliğinde sıkı takibe devam edilmektedir. Beşinci haftada normal katı gıdaya geçişin ardından takipler iki ayda bir devam etmektedir.

Obezite cerrahisi sonrası hastaları nasıl bir yaşam bekliyor? Obezite cerrahisi, yaşam tarzı değişikliğinin ilk aşamasıdır. Ancak bu tarz değişikliğine yardımcıdır ve tek başına da etkili değildir. Bu cerrahi bir yağ alma ya da hemen zayıflama yöntemi olarak da değerlendirilmemelidir. Cerrahi sonunda hastanın iradesine yardımcı olur.

Yani yeni dönemde hastaya çok önemli görevler düşmektedir. En önemlisi, beslenme alışkanlığının tekrar düzenlenmesidir. Bunun için diyetisyen ve psikolog yardımı ile kısa bir eğitim gereklidir. Daha sonra hastanın hareket ve aktivitesinin düzenlenmesi ile kalıcı kilo kontrolüne yönelik çeşitli eğitimler verilir.

Hastaların ameliyat sonrası diyetin yanı sıra spor ve düzenli fiziksel aktiviteyi de yaşamlarına sokmaları çok önemlidir.

Obezite ameliyatı cerrahi robot ile yapılabilir

Son yıllarda gelişen teknolojik imkanlara paralel olarak artık obezite cerrahisi minimal invaziv olarak yapılabilmektedir. Minimal invaziv, cerrahi robotun obezite ameliyatlarında kullanılmasıdır. Cerrahi robot ile daha iyi görüş sağlanmakta ve daha az komplikasyonla bu ameliyatlar yapılabilmektedir.

Robotun sağladığı görüş alanı daha geniş olduğu için cerrah daha konforlu bir şekilde bu ameliyatları yapmaktadır. Ayrıca cerrahın ulaşamadığı ve laparoskopik yöntemle daha zorlandığı işlemler robot vasıtasıyla çok pratik yapılabilmektedir. Cerrahi robot, obezite cerrahisinde keskin görüş sağlar. İşlem sonrası komplikasyonlar robotun keskin görüşü ile azalır.

Ayrıca gastrik by-pass ameliyatlarında anastomozların robot ile yapılması daha pratik ve daha hızlı olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 01 Kasım 2018Yayınlanma Tarihi: 09 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/obezite-ameliyatindan-sonra-beslenme-duzeni-de-degismeli/

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme, Kilo Alımı ve Estetik

Obezite Cerrahisi Sonrası Kalıcı Kilo Vermek İçin Beslenme Önemli

Obezite cerrahisi ile obez hastaları sağlıklarına kavuşma ve günlük hayatlarına dönme fırsatı yakalarlar; kilo verirler, obezite hastalığından kaynaklı sağlık problemlerinde düzelme olur ve hayat kaliteleri artar. Obezite cerrahisi ile hasta kilo verme serüvenine büyük ve önemli bir başlangıç yapar ancak ameliyattan sonra da obezite ile mücadeleye devam etmelidir. 

Obezite cerrahisi tek başına bu hastalığı bitirmez, obezite hastalığından hayat boyu korunmak için hayat tarzının tamamen değiştirilmesi gerekir. Hastaların, obezite ameliyatından sonraki dönemde hem iyileşmeleri hem de daha sağlıklı olmaları adına beslenmelerine dikkat etmeleri, egzersiz yapmaları ve doktorların verdikleri direktiflere uymaları gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme 

Ameliyattan sonraki haftalarda, doktorlar tarafından hastalara beslenme ve fiziksel aktivitelerle ilgili takip etmeleri gereken planlar verilir. Bu planlarda sıvı besinler, yumuşak gıdalar, katı gıdaların alınması gereken zamanlar ve tüketilmeleri gereken miktarlar hakkında bilgiler bulunur. Verilen diyetlere tam olarak uyulması hastanın iyileşme süreci için oldukça önemlidir. 

Obezite ameliyatı sonrası ilk 2-3 hafta sıvı ya da püre besinler tüketilmeli ve yavaş yavaş besinlerin katılığı arttırılmalıdır. İlk 6 hafta tam katı gıdaların alınması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Başlangıçta hastaların doyma eşiği çok düşük olur, yaklaşık bir servis kaşığı dolusu yiyecekle mideleri tamamen dolar.

Katı gıdalara geçildiğinde her lokma 20-30 kere çiğnenmelidir; yeterince çiğnenmeyen ve bütün halde yutulan lokmalar daralan mide girişini kapatabilir ve kusmaya ya da göğüs kemiği ağrısına sebep olabilir. 

Gün içinde 3 ana öğün yerine 6 kez küçük porsiyonlar şeklinde yemek yenmelidir ve her bir öğün en az 30 dakikada tüketilmelidir; öğünler arasında atıştırma yapılmamalıdır. 

 • İyileşme sürecinin ilk aylarında dehidrasyonu, kabızlığı ve böbrek taşlarının oluşumu önlemek adına uzmanlar günlük 2 lt sıvı tüketilmesini önerirler. Vücudun susuz kalmaması ve aynı zamanda depolanmış yağların yakılması için su içilmesi gerekir. Yeterli derecede su içildiğinde idrarın rengi açık olur ve kişi susuz kalıp kalmadığını kolaylıkla tespit edebilir. Özellikle ameliyat sonrası dönemde idrarın rengi koyuysa bu yeterli derecede sıvı tüketilmediği anlamına gelir ve doktora başvurulması gerekmektedir. Sıvı tüketilirken de kesinlikle şekerli ve gaz yapıcı özellikte olanlar tercih edilmemelidir.
 • Obezite ameliyatı sonrası hayat boyu kullanılması gereken takviyeler arasında multivitaminler, D Vitamini, B12 Vitamini, kalsiyum ve demir bulunmaktadır. Bu takviyelere, yapılan operasyonun besin emilimi oranına dayanarak A vitamini de eklenebilir. Metabolizmayı desteklemek için kullanılan bu takviyeler özellikle obezite ameliyatı sonrası ilk günlerde, başlangıç olarak çiğnenebilen formlarda tercih edilmelidir.
 • Sağlıklı yaşam için doğru tercihler yapıldığı zaman obezite cerrahisi sonrası hayat kalitesi ciddi anlamda artmaktadır. Cerrahi operasyondan sonra protein bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir; hastalar geçirdikleri operasyonun niteliği, aktivite seviyeleri ve tıbbi durumları doğrultusunda günde 60 ile 100 gr arasında protein almalıdır. Obezite ameliyatı sonrası dönemde kilo kaybı çok hızlı olduğundan vücudun kas kitlesini koruması için daha fazla proteine gereksinimi vardır. Yeterli protein alınmadığı takdirde vücut ihtiyacı olan miktarı kaslardan karşılar ve bu nedenle dayanıksız hale gelebilir.
 • Obezite cerrahi sonrası dönemde hastaların ekmek, makarna, kraker, işlenmiş tahıl gibi yüksek karbonhidrat ve şeker içeren gıdaları tüketmemeleri önerilmektedir. Uzmanlar ameliyat sonrası dönemde günlük karbonhidrat tüketimini 50 gr ile sınırlandırarak hem açlık sorununun çözüleceğini hem de tekrar kilo alınmasının engelleneceğini vurgulamaktadırlar.
 • Obezite ameliyatı sonrası yaklaşık 1 aylık dönemde mide hassas olduğu için kafein içeren içeceklerin tüketilmesi önerilmemektedir. İyileşme sürecinden sonraki dönemde doktorlara danışarak kafein içeren içecekler tüketilebilir. Alkol ise tamamen bırakılmalıdır. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alımı

Başarılı bir obezite cerrahisi sonrası 1 yıllık dönemde hasta fazla kilolarının en az %50’sinden kurtulmuş olur. Bu dönemden sonra spor yapmaya devam etmesi, beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir.

Obezite cerrahisi kişinin daha az yemek yemesini ve daha çabuk doymasını sağlar; mucize yaratmaz.

Hasta ameliyat olduktan sonra aldığı kalorilere dikkat etmez, yeterli ölçüde egzersiz yapmaz ise tekrar kilo alması kaçınılmaz olur. 

Obezite cerrahisi sonrası verilen kiloların tekrar geri alınmaması veya cerrahi sonrası dönemde kilo verme hızını yavaşlatmamak için alınan kalori miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yağ, karbonhidrat ve şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır, en az katı gıdalar kadar kalori içerebilen kremalı, şekerli ve alkollü içecekleri tüketimi bırakılmalıdır. 

Obezite ameliyatı olanların %20’si ile %30‘u tekrar kilo almaktadır. Kilo alma sebepleri incelendiğinde farklı bulgular elde edilmiştir.

  Hastaların tekrar kilo almasının başlıca sebebi, kendilerini obez yapan eski hayat tarzlarına ve yeme alışkanlıklarına geri dönmeleridir.

Verilen kiloların etkisiyle doktor direktiflerinden uzaklaşan kişiler eski hayatlarına hızla dönüş yaparlar ve zaman içerisinde tekrar kilo alırlar. 

Obezite ameliyatı sonrası kilo alınmasının diğer bir sebebi ise küçültülen midenin genişlemesidir; bu durum tüm bariatrik cerrahi operasyonlarında görülebilir.

Midenin tekrar genişlemesi söz konusu olduğunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli, beslenme uzmanları ve psikologlarla görüşülmelidir.

Mide genişlemesi durumunda tekrar cerrahi müdahale yapılması gerekebilir; mide “gastrik plikasyon (mide katlama)” yöntemi ile küçültülebilir, StomaphyX yani endolüminal endoskopik gastropeksi yöntemi ile de kesi yapılmadan midede geniş dokular katlanarak gıda alımı kısıtlanabilir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Hastalarda obezite ameliyatı sonrası kısa zaman içerisinde ciddi oranda kilo kaybı yaşanır. Vücudun şekli değişir; bu değişiklikler deri sarkması ve kas kütlesinin azalması olarak görülür. Kilo vermeye devam edildikçe vücuttaki sarkmalar da artıp ciddi deformasyonlara sebep olabilir.

Göğüslerde yassılaşmalar, sarkmalar, büyümeler veya küçülmeler görülebilir.

Kasık bölgesinde, üst bacaklarda, dizlerin iç taraflarında deri yığılmaları; karın ve bel bölgesinde sarkmalar ve katlanmalar görülebilir.

Bedende oluşan bu sarkmalar psikolojik olarak hastayı etkileyebilir ve motivasyonun düşmesine neden olabilir. Vücut deformasyonlarına çare olarak “Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi” devreye girer.

Kol Germe Estetiği: Brachioplasti olarak da bilinen kol germe operasyonunda, kol altında meydana gelen sarkmalar giderilir. Ameliyat izleri koltuk altlarında ve kolun iç kısımlarında olur ve hasta ortalama 2 hafta içinde iyileşir. 

Vücut Şekillendirme: Body Contouring olarak da bilinen vücut şekillendirme operasyonlarında karın sıkılaştırma (Tummy Tuck), kalça kaldırma gibi yöntemler kullanılarak vücudun alt kısmı yeniden şekillendirilir. Bu operasyonlarla fazla yağ ve selülitlerle birlikte sarkan deriler de alınır. 

Göğüs şekillendirme: Mamoplasti olarak da bilinen bu operasyonların temel amacı göğüslerde meydana gelen sarkıkları gidermek ve ideal görüntüye kavuşmalarını sağlamaktır. Ameliyatın nasıl yapıldığına bağlı olarak hasta en geç bir ay içerisinde tamamen iyileşmiş olur. 

Yüz ve Boyun Estetiği: Yüzde ve boyunda meydana gelen sarkmaların giderilmesi için uygulanan bu operasyonda yara izleri kulak arkalarında kalmaktadır. 

Yağ aldırma: Liposuction olarak da bilinen yağ aldırma yönteminde fazla yağlar vakumla çekilir. Ameliyat geçiren hastalarda dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. 

Jinekomasti: Obezite cerrahisi sonrası çok kilo kaybeden erkeklerde göğüs büyümesi görülebilir. Jinekomasti yöntemi ile göğüslerden hem yağ hem de fazla deri alınır. Hastanın iyileşme süresi yaklaşık bir haftadır. 

Abdominoplasti: Tummy Tuck olarak da bilinen karın germe operasyonlarında fazla yağ ve sarkan deriler alınmaktadır. Bu operasyona giren hastalar bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler ve en geç 1 ay içerisinde iyileşmiş olurlar. Hastaların obezite ameliyatı sonrası dönemde yoğun fiziksel aktivite ve ağırlık kaldırmaktan uzak durmaları gerekir.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Obezite-Cerrahisi-Sonrasi-Beslenme-Kilo-Alimi-ve-Estetik

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite Cerrahisi Sonrası Kalıcı Kilo Vermek İçin Beslenme Önemli

Obezite ameliyatı, bir kişinin fazla vücut ağırlığı kaybetmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir cerrahi tedavidir.

Tedavinin ana fikri gastrik bypass veya sleeve gastrektomi yaparak gastrointestinal sistemin yapısını değiştirerek fiziksel olarak kalori alımını azaltmaktır. Operasyonun cerrahi kısmının önemi konusunda şüphe yoktur.

Ancak bununla birlikte, hastanın fiziksel olarak aktif bir yaşam biçiminin benimsenmesi de aynı derecede önemlidir ve sağlıklı beslenme alışkanlığı, uzun vadeli başarı için kritiktir.

İlgili Haber

Obezite ameliyatı sonrası hastanın midesi küçüldüğü için yeni bir beslenme alışkanlığı edinmesi şarttır. Ancak ameliyatın hemen ardından nasıl beslenilmesi gerektiğine dair yanlış bilgiler olabilmektedir.

Midenin küçülmüş olması daha az yemek yeme isteğine ve daha az yemek yemeye neden olsa da eğer sağlıklı beslenme düzeni devam ettirilmezse mide yeniden büyüyecek ve hasta yeniden kilo alacaktır.

Bu nedenle ameliyat sonrasında beslenme diyet olarak görülmemeli, bir yaşam tarzı olarak kabul edilmelidir.

Obezite Cerrahisi Sonrasında Kilo Almak Mümkün Müdür?

Obezite cerrahisi, hastaların tek başına diyet ve egzersiz yaparak kilo vermeye çalışmalarından çok daha etkilidir. Üstelik hastalar daha hızlı ve güvenilir şekilde kilo verirler.

Buna ek olarak, Tip 2 diyabet gibi kilo ile ilişkili rahatsızlıkların semptomlarının genellikle cerrahiden sonra hızlı bir şekilde iyileştiği bilinmektedir. Açıkçası, başarılı obezite ameliyatının faydaları çok büyük olabilir.

Ancak obezite cerrahisi sonrası kilo almak tamamen imkansız mı?

Obezite ameliyatında midenin kapasitesi küçültülür ve böylelikle kişinin daha az yemek yiyerek tokluk hissine ulaşması sağlanır. Ancak bu beslenme düzeninin kişinin hayat tarzını oluşturması şarttır.

Mide küçültülse ve hacmi daraltılsa bile eğer sağlıklı beslenme düzenine uyulmaz, obezite cerrahisi sonrası egzersiz yapılmaz, sağlıksız besinler tüketilir ve bu şekilde bir hayata yeniden adapte olunursa o halde mide yeniden büyüyecek ve obezite cerrahisi hiçbir işe yaramamış olacaktır.

Eğer obezite cerrahisinin ardından kilo almaya başlarsanız eski halinize geri döneceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Mide büyüyebilen bir organdır. Bu nedenle kilo almayacağınızı düşünerek istemsizce yemek yemeniz sağlığınıza zarar verecektir.

Obezite ameliyatı sonrasında eğer yeniden kilo alırsanız hemen doktorunuza danışarak yeni bir beslenme listesi isteyebilirsiniz. Uzun vadede diyetinize dikkat etmeye devam etmeniz önemlidir.

Yüksek kalorili yiyeceklerle veya porsiyon boyutlarının fazla olduğu yemeklerle daha mutlu olduğunuzu fark ederseniz, düzeltmeniz gereken ilk şeyin de bu olduğunu anlamanız gerekir.

İlgili Haber

Bazı durumlarda, revizyon cerrahisi önerilebilir. Mideyi yeniden küçültmek için yapılabilecek bazı operasyonlar vardır. Ancak tüm bunlara gerek kalmaması çok daha önemlidir.

Bu nedenle obezite cerrahisi öncesinde ve sonrasında nasıl zorlukların üstesinden geldiğinizi hatırlamanız işe yarayacaktır. Kilo almak obeziteye geri dönüş anlamına gelir.

Bunca zorlukla baş edebilmek için sağlıklı beslenmeye devam etmeli ve spor yapmalısınız.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyattan sonra 2-3 hafta boyunca yalnızca sıvı veya püre yiyecekler yemeniz gerekmektedir. Ameliyatın ardından yavaşça yumuşak gıdalara geçerek, sonrasında katı gıdaları yemeniz mümkündür.

Tekrar katı yiyecekler yemeye başladığınızda, ilk başta midenizin çok hızlı dolduğunu hissedeceksiniz. Sadece birkaç ısırık yiyecek ile tok hissetmeniz normaldir. Bunun nedeni, yeni mide kesenizde bir çorba kaşığı yemeğin bile bir ceviz büyüklüğünde yer etmesidir.

Ancak mideniz zamanla biraz daha büyük olacaktır. İlk 3-6 ayda kilo kaybedeceksiniz. Bu süre zarfında şunlardan yakınmanız mümkündür;

 • Vücut ağrısı
 • Yorgunluk hissi
 • Kuru cilt
 • Ruh hali değişmesi
 • Saç dökülmesi veya incelmesi

Özellikle obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi ve yorgunluk hastalar tarafından çok sık şikayet edilen semptomlardır. Ancak tüm bu belirtiler normaldir. Vücudunuz kilo kaybına alıştıkça, daha fazla protein ve kalori aldığınız zaman tüm belirtiler kaybolacaktır.

Obezite ameliyatı sonrası beslenme süresince günde en az 6-8 bardak su tüketmeye alışmalısınız. Bu vücuttaki dehidrasyonu engelleyecektir.

Eğer yeteri kadar su tüketmezseniz mide bulantısı, halsizlik, koyu renkli idrar ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer yandan ameliyatın ardından yemek yeme düzeninizi tamamen değiştirerek yemekleri iyice çiğneyip en az 25 dakikada bitirmeye çalışmalısınız. Bu yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlayacaktır.

Doygunluk hissinin oluştuğunu anladığınız anda yemeği bırakmalısınız. Aksi halde mideniz zorlanacak ve bulantı hissi oluşacaktır. Yemeklerinizi hazırlarken protein ağırlıklı olmalarına ve meyve, sebze içermelerine dikkat etmeniz şarttır.

Obezite Ameliyatının Ardından Sporun Önemi

Zayıflama ameliyatısonrasında iyileşme ameliyatın türüne bağlıdır. Ameliyattan sonra hastanede kalırken fiziksel aktivitelerde dikkatli olmak önemlidir.

Ameliyattan sonraki ilk gün, solunum egzersizleri yapın, yatarken pozisyon değiştirin, oturun, hatta dikkatli bir şekilde ayağa kalkın ve yürüyüşe çıkın . İlk başta hareket etmek için yeterince iyi hissetmeyebilirsiniz, ancak gücünüz arttıkça hareket etmeniz çok önemlidir.

Bu gibi faaliyetler kan dolaşımını teşvik etmeye ve kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Obezite ameliyatı sonrası spor yapmak, hastalarının iyileşme süresini kısaltır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca daha az yiyecek yiyerek doyduğunuz için kilo kaybedersiniz. Bundan dolayı, vücudunuz doğal olarak kaslarınızda enerji arar. Bu, kilo kaybıyla kas kütlesi de kaybedeceğiniz anlamına gelir. Fiziksel aktivite kas kütlenizi arttırır, bu nedenle vücudunuz kas depolarını kullanmaktan yavaş yavaş vazgeçer ve bunun yerine yağ deposunu kullanmaya başlar.

Eve döndükten sonra egzersizlere yavaş başlayın ve giderek fiziksel aktivitenizi arttırın. Evin etrafında yürümek, bazı hafif ev işleri yapmak, merdiven kullanımı bunlara dahildir. Yürüyüş, kilolu insanlar için en iyi egzersizlerden biridir. Günde 10 dk yürüyerek başlayabilir, gerektiğinde dinlenebilir ve yürüme süresi ve mesafesini kademeli olarak artırabilirsiniz.

Ameliyattan iki ile dört hafta sonra, egzersiz programınıza başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz fiziksel aktiviteleri seçin. Buna yürüyüş, yüzme, dans, bisiklet sürmek ve yoga da dahildir. Yüzme, eklem sorunları olan insanlar için uygundur. Tüm yaralar tamamen iyileştiğinde, genellikle 2-3 hafta sonra yüzmeye başlayabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/obezite-cerrahisi-sonrasi-beslenme-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.