Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınmalıdır?

Obezite Ameliyatlarından Sonra Gebelik İle İlgili Tüm Bilgiler

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınmalıdır?

Doğum sonrası obezite cerrahisi geçirmiş olan kadınlar, hamilelik döneminden önce operasyon geçiren kadınlara göre 3 kat daha fazla gestasyonel diyabete yakalanmaktadırlar.

Obezite sorunu son yıllarda çok hızlı bir artış göstermeye başlamıştır. Bu nedenden dolayı bir çok kadın doğurgan çağlarında bariatrik cerrahi geçirmektedir.

Bu durum anneliğe hazırlanan bir çok kadının kafasında soru işaretleri oluşmasına sebep olmaktadır.

Hamile Kalmadan Önce Obezite Cerrahi Operasyon Geçirmiş Kadınlar

 1. Kilo vermek amacıyla uygulanan cerrahi operasyon sonrasında hamile kalınabilir mi? Kalınabilir mi?
 2. Eğer kalınabiliyorsa, ne kadar zaman sonra kalınabilir?
 3. Sağlıklı bir hamilelik ve doğum için hangi kurallara dikkat edilmeli?  gibi sorular olabilir.

Uzmanlar obezite cerrahi operasyon ardından gebe kalınmasının güvenli olduğunu düşünmektedir. Bu konuda çalışmalar halen devam etmektedir. Hatta bu cerrahi müdahale sonrasında hamile kalmak, obezite problemi olan bir kadının hamile kalmasına göre daha güvenli bir durumdur.

Bunun yanında morbid obezite hastalığına sahip kadınlarda kısırlık sorunu da sık rastlanan bir durumdur. Hamilelik gerçekleşmiş olsa bile bu riskli bir durum taşımaktadır.

Morbid obezite olan kadınlarda genellikle gebelik diyabeti, yüksek tansiyon gibi hamilelikle alakalı problemleri de yaşamaları daha sık rastlanan bir durumdur. Bu hastalarda sezaryene daha çok ihtiyaç duyulur.

Obezite Cerrahileri Sonrası Hamilelik Süreci

Obezite Cerrahileri Sonrası Hamilelik Süreci

Obezite problemi şiddetli olan hastalarda diyet, egzersiz ve ilaçlar çoğunlukla yeterli gelmemektedir. Bu hastalar bu şekilde bir başarıya ulaşamadıklarını fark ettiklerinde obezite cerrahisine başvururlar.

Yapılan araştırmalarda, ABD’de 1998-2005 arasında obezite cerrahisi olanlar yüzde 800 gibi yüksek oranlarda artış göstermiştir.

Bu operasyonları geçiren kısmın yüzde 90’ını doğurgan kadınlar oluşturmaktadır.

Obezite Ameliyatlarından Sonra Gebelik İçin Beklenmeli midir?

Obezite Ameliyatlarından Sonra Gebelik İçin Beklenmeli midir?

Obezite cerrahisi geçirmiş olan anne adayları genellikle hemen çocuk sahibi olma isteğinde olup, fazla beklemek istemezler. Ancak 12-18 ay gibi bir süre kesinlikle beklenmesi gereklidir. Bu ivmeyle kilo kaybının devam ettiği bir dönem olduğundan zorlayıcı geçebilir zorlu bir dönem olabilir. Bu kadar hızlı kilo kaybı bebeğin zarar görmesine sebep olabilir.

Mide bandı müdahalesi yapılan kadınların 6 ay kadar bir süre beklemeleri yeterli olacaktır. Çünkü mide bandı gibi teknikler daha aşamalı kilo kaybı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu teknikler besinlerde eksikliğe neden olmaz.

Bariatrik cerrahlar genellikle, hamilelik dönemindeki kadınlara doğum kontrol yöntemleri kullanmalarını tavsiye eder.

Çünkü bu obezite problemi olan hamile kalmakta zorlanan kadınlar, kilo kaybının sonrasında doğurganlık yetilerini tekrar kazanacaktır. Hormonlar normal düzeye geldiğinde hamilelik ile kısırlık arasındaki yakınlık da düzelir.

Sağlıklı bir hamilelik için obezite hastası olan kadınların son derece dikkatli olması gerekir.

Obezite Cerrahisinden Sonra mı, Önce mi Hamilelik Daha Güvenlidir?

Obezite Cerrahisinden Sonra mı, Önce mi Hamilelik Daha Güvenlidir?

Önceki araştırmalara göre obezite cerrahisi sonrasında gerçekleşen hamileliğin mide kanaması, bebekte gelişim geriliği, kansızlık gibi sorunlara sebep olduğu gözlenmiştir. Ancak son dönemde yapılan çalışmalar bu duruma iyimser yaklaşmaktadır.

Obezite cerrahisi, obezite problemi olan kadınlarda ve bebeklerde hamilelik diyabeti, yüksek kan basıncı, aşırı kilolu bebek gibi komplikasyonlardan korunmayı sağlar.

Esasında obezite cerrahisi, daha önce obezite sorunu olan kadınlarda ve bebeklerde sıraladığımız komplikasyonlardan korunmayı sağlamaktadır. Hamilelik diyabeti ve aşırı kilolu bebek doğumu zorlaştırır ve sezaryen riskini yükseltir.

Son yıllarda yapılan çalışmalara göre obezite cerrahi operasyon sonrası hamile kalmak, obezite hastalığı halen devam etmekte olan kişilerin hamile kalmasına göre daha az risk taşımaktadır. Yine yapılan çalışmalarda olumsuz durumların obezite cerrahisi sonrasında yaşanması oranları da düşük bulunmuştur.

Obez olan hamile anne adaylarında yüzde otuz oranında hamilelik diyabetine rastlanırken, obezite cerrahisi uygulanan kadınların gebelik diyabeti geçirmediği görülmüştür. Obezite cerrahisi uygulanan kadınlar hamilelik döneminde daha az kilo alımı yaşadığı gözlemlenmiştir.

Hamilelik esnasında kilo almak anneyi ve bebeği olumsuz anlamda etkilemekte ve risk faktörü oluşturmaktadır.

Sezaryen Yaptırmak Şart mı?

Sezaryen yöntemi, bebek için güvenli bir yöntem olmakla beraber normal doğumla kıyaslandığında çeşitli riskler taşımaktadır.

Obezite cerrahisi geçiren bir anne adayının sezaryen olma gibi bir zorunluluğu olmamakla beraber genellikle sezaryen yöntemi tercih edilmektedir.

Nasıl bir doğum yapmanızın sizin için uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar vermenizde fayda var. Tıbbi zorunluluk olmadığı takdirde normal doğum yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalırsam, Bebeğim Olumsuz Etkilenir mi?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalırsam, Bebeğim Olumsuz Etkilenir mi?

Rahat ve sağlıklı bir gebelik geçirmek isteniyorsa, obezite cerrahisi geçirdikten sonra beslenme rutinine özen göstermek gereklidir. Mide bandı operasyonu sonrasında doğum yapmış olan annelerin bebeklerinde görülebilecek olan riskler, cerrahi müdahale geçirmemiş olan kadınlarla aynıdır. Hatta daha düşük olma ihtimali bile vardır.

İyi Beslenmenin Hamilelik Döneminde Önemi

Mide bandı operasyonu veya Gastrik Bypass sonrasında anne beslenme düzenine özen gösterdiği sürece beslenme ile alakalı sorun yaşanmaz.

Ancak biliopankreatik diversiyon geçirmiş olan kadınların yüzde 20’ sinde gebelik döneminde çeşitli besleyicilerin damar yoluyla verilmesi gerekebilir. Hepsinden önce kadın doğum uzmanın, geçirilen obezite cerrahi operasyonu ile ilgili tüm detayları bilmesi gerekir.

Hamilelik sırasında kadın doğum uzman doktoru ile cerrahi uzman mümkünse irtibat halinde olmalı ve uygun beslenme programını özenle yapmaları gerekmektedir.

Obezite cerrahisi sonrasında gebe kalan anne adaylarının hamilelik esnasında devamlı olarak folat, B12, demir, kalsiyum, D vitamini kullanması gereklidir.

Mide Bandı Ameliyatı Geçirmiş Kadınlar İçin Gebelik Süreci

Mide Bandı Ameliyatı Geçirmiş Kadınlar İçin Gebelik Süreci

Mide bandı ayarlanabilen bir yapıya sahip olduğundan, gebelik döneminde boşaltılması tavsiye edilebilir. Bu sebeple hamilelikle ilgili kusma, bulantı, kayma gibi problemlerin önüne geçilmesi sağlanmış olur. Bu tamamıyla bireysel bir karardır.

Mide bandı olan kadınlar hamile iken büyük vitaminleri yutmak için zorluk çekebileceğinden, göğüs ağrısı, yutma güçlüğü gibi problemlerle karşılaşabilir. Yemek borusuna takılma riski taşıdığından, ülser hastalığına da sebep olabilir. Bu yüzden bariatrik cerrah ile görüşme sağlanarak, gereken vitaminlerin sıvı olarak alınması sağlanmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Gebe Kalındığında Yaşanan Kilo Alımı

Obezite cerrahi operasyon sonrası kaybedilen kiloların hamilelik esnasında geri alınabileceği düşüncesi doğru değildir. Ancak bu doğru değil diyerek besin alımına dikkat etmemek son derece yanlış bir durumdur.

Kilo alımı yaşanmaması için besinlerin miktarına ve alınan besinlere dikkat edilmesi gereklidir. Bulantı, reflü, kusma, aniden acıkma gibi hastalıklar hamileliği zor hale getirse dahi diyetisyeniniz ile irtibat halinde olmanız ve onun tavsiyelerine uymanız hamileliğinizin sağlıklı ve rahat geçmesine sebep olacaktır.

Kadınların birçoğu hamilelik döneminde aldıkları kiloları geri verirler. Bu durum obezite cerrahı geçirmiş anne adayları için de geçerlidir.

Obezite Ameliyatlarından Sonra Emzirme

Obezite Ameliyatlarından Sonra Emzirme

Obezite cerrahi operasyon sonrasında emzirme dönemine geçmiş kadınlar için bir sorun yoktur. Sütünün bebeğe yeterli gelmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Bu kendi sağlığını koruması içinde önemlidir.

Obezite Cerrahisi, Emzirmeye Engel Teşkil Eder mi?

Obezite cerrahisi emzirmeye engel değildir. Beslenmeye dikkat edildiği, vitaminlerin alımına özen gösterildiği takdirde bir sorun yoktur.

Besin ve vitaminlerin yeterli olmaması durumu, süte de yansır. Hamilelikten önce aşırı kilolu yada obez olan kişilerde sütün oluşması gecikebilir.

Bu korkulacak bir durum olmayıp, sütü arttırıcı yöntemlere başvurularak önlem alınması gerekir.

Kısaca Özetlemek Gerekirse;

 • Obezite cerrahisi sonrasında adet düzensizliği gibi problemler düzelerek, doğurganlık artar.
 • Operasyondan sonra gebe kalmadan önce ideal olarak 18 ay beklenmelidir.
 • Düzenli ve dengeli beslenme, gerekli vitaminlerin alımını ihmal etmemek son derece önemlidir.
 • Hamilelikle alakalı riskler azalıyor diye gerekli önlemleri almamazlık yapılmamalıdır. Çünkü risklerin azalması tamamen yok olduğu anlamına gelmez.
 • tamamen yok olmamaktadır.
 • Hamileliğin sezaryen ile olma riskini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Obezite ameliyatları sonrasında gebe kaldınız mı? Tüp mide ameliyatları sonrasında hamilelik süreci yaşadınız mı? Yaşadıysanız nelere dikkat ettiniz, bizlere neler önerebilirsiniz? Obezite cerrahisi sonrası gebe kalmak istiyorsunuz ama korkuyor musunuz? Bizlerle sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Источник: https://www.obezitehaber.com/obezite-ameliyatlarindan-sonra-gebelik-ile-ilgili-tum-bilgiler/

Kürtajdan Sonra Nezaman Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır Nezaman İlişkiye Girilir

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınmalıdır?

Kürtaj işlemi genel veya lokal anestezi altında rahimden; gebelik dokularının, döllenme çıktılarının veya fetüs ve plasentanın (bebeğin eşi) alınmasıdır. Kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok merak ettiği şey gelecekteki gebeliklerin etkilenip etkilenmeyeceğidir.

 Çoğu vakada, kürtajdan sonra gebe kalmakta bir sorun yoktur. Şu bir gerçektir ki, eğer kürtajdan kısa sürede hemen sonra cinsel ilişkiye girecekseniz, güvenilir doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız çünkü her an tekrar gebe kalabilirsiniz .

Kürtajdan sonra hamile kaldım diyen pek çok kadın vardır.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim?

Kürtajdan sonra ne zaman gebe kalacağınız hakkında endişeli misiniz? Kürtajdan sonra ne zaman gebe kalacağınız birçok sebebe bağlı olarak değişmektedir. Yumurtlama doğal bir hadisedir. Kürtajdan sonra yumurtlamanız düzene girdiğinde, yeniden gebe olma şansınız vardır.

 Eğer herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız, kürtajdan hemen sonra yani 7 ila 10 gün içinde gebe kalabilirsiniz. Hemen gebe kalmak mümkünse de vücudun kendi kendine iyileşmesi için hemen gebe kalmak önerilmez.

 Bundan dolayı kürtajdan sonraki haftalarda cinsel ilişkiye girilirse, güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

Kürtajdan sonra yeniden bebek sahibi olmaya karar vermeden önce en az 3 ay beklemeniz önerilir. Bu hem annenin hem bebeğin güvenliğini sağlamak içindir. Aynı zamanda kürtajdan sonra vücudunuz iyileşmek için zamana ihtiyaç duyacaktır. Doktorunuz birkaç test yapmayı ve düşük yapma riskinin tekrar oluşmaması için doğum öncesi tedavi uygulamayı önerecektir.

Kürtajdan Sonra Gebelik

Kürtaj travmatik ve ağrılı bir deneyimdir. Ancak kürtajdan sonra 7-10 gün içinde gebe kalmak mümkündür. Bu durum âdet kanaması yaşanıyor olsa bile mümkündür. Bu durumda, gebeliği sürdürmek için kaygı duyulacak hiçbir şey yoktur.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Tekrar İlişkiye Girebilirim?

Enfeksiyonlara karşı önlem olarak, kürtajdan sonra yaklaşık 1 hafta kadar kadınların vajinalarının içine bir şey girmemelidir.

Kürtajdan Sonra Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Mide bulantısı, göğüslerde şişme, sık idrara gitme, vajinadan hafif kan gelmesi ve halsizlik

Kürtaj Olmak Gebe Kalmayı Zorlaştırır Mı? 

Kürtaj yapmanın veya kürtaj işlemini tekrarlamanın gelecek gebelikleri etkileyen bir durum olduğuna dair bulgu yoktur. Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız ve rahminiz döllenmeye hazırsa, bunun için endişe duyacağınız hiçbir şey yoktur.

Kürtajın kadınların sağlığında veya doğurganlığında uzun süreli hiçbir etkisi yoktur. Çoğu kadın, kürtajdan 1-2 hafta sonra yumurta üretecek ve kürtajdan sonra 4 ila 5 hafta içine adet olmaya devam edecektir. Bu yüzden, kürtaj olduktan birkaç hafta içinde yeniden gebe kalınabilir ve hemen aile planlaması yapılması önerilir.

Önceden Kürtaj Yaptırdıysam Sonra Tekrar Gebe Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Basit bir gebelik testiyle gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer kürtaj üzerinden çok zaman geçmediyse gebe kalınmadan bile pozitif sonuç çıkabilir. Eğer gebe olduğunuzu düşünüyorsanız, doğum kontrol testi alıp emin olmak için bir hafta arayla tekrar yapmalısınız.

Kürtajdan Sonra Gebe Kalmak Kolay Mıdır? 

Vücutta yumurta üretimi devam edeceğinden kürtaj doğurganlığı etkilemez. Bu da demektir ki önceden kürtaj olmuş bir kadın yeniden gebe kalabilir.

 Ancak illegal yapılan kürtaj işlemleri idrar torbasında ve bağırsaklarda yaralanma gibi sorunlara sebep olacağından üreme sistemine uzun süreli zarar verilebilir.

 Bu gibi olaylar, acemi doktorlar nedeniyle veya işlemi gerçekleştirirken gerekli malzemelerin eksikliği durumunda meydana gelir.

Kürtajdan Sonra İyileşmeyi Nasıl Hızlandırılır, Nasıl Tekrar Hamile Kalınır?

 • Çok fazla su tüketin. Günde 8-10 bardak.
 • Birkaç gün boyunca mümkün oldukça ağır iş yapmayın.
 • Günde 8 saat uyuyun erken yatıp erken kalkın.
 • Sağlıklı besinler ve vitaminler tüketin.
 • Enfeksiyon riskini arttırmamak için doktorun yazdığı antibiyotikleri aksatmadan kullanın.
 • 2 hafta spor yapmayın
 • 2 hafta küvette banyo yapmayın ve yüzmeyin
 • 2 haftadan fazla 7 kilodan fazla ağırlık taşımayın
 • Tampon, douches gibi vajinal yolu kapatma veya cinsel ilişkiye girmekten 2 ila 4 hafta kadar uzak durun.

Kadınlar kürtajdan sonra 2 hafta içinde adet görmeye başlar o yüzden tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. Aynı zamanda eşinizle planlanmamış gebelik olması hakkında konuşunuz.

Kadınlar çeşitli mecburiyetler nedeniyle kürtaj yaptırmak durumunda kalabilirler. Bu gibi vakalarda, gelecekteki gebelikler ve gebelik kontrolü için doktora başvurmalısınız.

Eğer kürtajdan önce gebelik süresi 9 hafta veya daha fazla sürmüşse, kadında göğüsten süt akması yaşanabilir. Gebeliğin uzun süre yaşanması süt akıntıları yaşama riskini arttırır. Bu durumlar üzücü olabilir ancak çok uzun sürmeyecektir. Rahat sutyenler takmalı ve göğsün veya göğüs uçlarını sıkmaktan kaçınmalısınız. Süt kuruyana kadar günde 24 saat sutyen takmalısınız.

Malzemeler

 • 2 adet büyük havuç
 • 20 adet kuru incir
 • Yarım litre klorsuz su (klorsuz su yerine marketlerde satılan 500 ml’lik pet şişe suları da olur)

Yapılışı

Yarım litre yani 2 su bardağı klorsuz suyu tencerede kaynatın. Havuçları 4-5 cm uzunluğunda doğrayıp kaynayan suya ilave edin. Tencerenin kapağını örtüp, 20 dk boyuyunca kısık ateşte kaynatın.

Farklı bir tencerede kaynamakta olan yarım litre klorsuz suyun içine 20 adet kuru inciri bıçakla 1 kez kesip içine katın. Kapağını kapatıp, kısık ateşte 15 dk kaynatın. İki ayrı tencereyide ocaktan alıp, incir ve havuç haşlama suları çok ılınmadan karıştırın.

20 gün boyunca aç karına her sabah kahvaltıdan 15 dk önce 1 bardak için. Havuç-incir kürünü gün yaptıktan sonra 1 hafta ara verip, tekrar 20 gün boyunca kürü uygulayın.

Sual: Kürtaj yaptırmak istiyorum, dinimizde kürtaj olmak caiz mi?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından İlahiyatçı Osman Ünlü hoca’nın cevabı: (Yüz yirmi günden önce, dînini öğretememek, terbiye edememek niyyeti ile müdâhale câizdir.) Siz de bu niyette olmalısınız, başka sebepleri karıştırmamalısınız.

Kürtajdan Ne Kadar Kaç Gün Sonra Adet Olunur Kürtajdan Sonra İlk Adet 

İstenmeyen Gebelikte Bitkisel Çözüm Gebelik Nasıl Sonlandırılır? Tıklayınız

Kesin Bebek Düşürme Yöntemleri Düşük Yapmak İçin Bitkisel Ne Yapılır? Tıklayınız

Источник: https://selmasultan.com/kurtajdan-sonra-kurtaj-sonrasi-hamilelik-mumkun-mu-hamilelik-belirtileri

Histeroskopi Sonrası Hamile Kalma Şansı Artar mı?

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınmalıdır?

Kısırlık, düşük yapma ve erken gebelik sorunları ortadan kaldıran histeroskopi yöntemi sayesinde günümüzde hamile kalanların sayısı hızla artıyor.

Hem tanı koyma hem de tedavi etme amacıyla yapılan histeroskopi günümüzde en gelişmiş yöntemlerle yapılmaktadır. Uzman doktorlar tarafından kısa sürede uygulanan bu yöntem çocuk sahibi olmak isteyenleri mutlu ediyor.

Adet düzensizliği, rahim içi rahatsızlıklar, myom gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinin yanı sıra peş peşe düşük yapan, uzun zamandır çocuk sahibi olamayan kişilerin sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Kısırlığı ortadan kaldıran en etkili yöntemlerden biri haline gelen histeroskopi sonrasında hamile kalmak kolaylaşır. Histeroskopi sonrasında hasta en fazla 1 aylık iyileşme sürecinden sonra hemen hamile kalabilir.

Ancak histeroskopi yapıldıktan sonra ilk bir ay kişi adet göremeyebilir. Bu durum hamilelikle karıştırılmamalıdır. Tam teşhis için tahlil yapabilirsiniz.

Histeroskopi Sonrası Hamile Kalan Var mı?

Histeroskopi birçok rahim içi ve yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlığı ortadan kaldırarak tam bir düzelme sağlar. Bu durum hastanın daha önce yaşadığı kısırlık, düşük yapma, erken doğum yapma, rahim kanalının darlığı, rahim duvarının yapışık olması, kist ve poliplerden kaynaklanan hamile olamama problemini kesin olarak ortadan kaldırır.

 Günümüzde histeroskopi öncesi hamile kalamayan bir çok bayanın histeroskopi sonrasında daha rahat bir şekilde hamile kalabildiği bilinmektedir.  Bu yöntem gebeliğe engel olmadığı gibi gebeliği kolaylaştırmaktadır.

Adet düzensizliğinden kaynaklı olarak hamile kalamayanların sorunlarına da çözüm getirerek hamilelik şansını yüksek oranda artırır.

Histeroskopi Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?

Hastalığın teşhisini koymak amacıyla yapılan ofis histeroskopi 1-2 saat içerisinde anestezi uygulanmadan kolayca yapılır. Bu durumda kişinin rahim içi duvarında hiçbir kanama, ağrı ve acı meydana gelmediği için hasta uygulama sonrası hemen ilişkiye girebilir ve hamile kalabilir.

Ancak tedavi amacıyla yapılan cerrahi histeroskopi yaklaşık 6 saat kadar sürer ve anestezi verilir. Bu nedenle histeroskopi sonrası vajinanın iyileşmesi için en az 1 hafta beklemek gereklidir. Bu süre sonrasında girilen ilişki sonrasında hamile kalınabilir.

Özellikle kist ve miyomların alınması ile kısırlık tedavisi amacıyla yapılan histeroskopi sonrasında rahim ve yumurtalıkların iyileşmesi biraz daha uzun sürer. Bu dönemde hamile kalmak için acele edilmemelidir.

Rahim, vajina, tüpler ve yumurtalıklar tam olarak iyileşmeden hamile kalmak düşük riskini veya erken doğum riskini arttırabilir. Bu durumda en ideal zaman minimum 1 aydır. Rahim içinin iyileştikten sonra girilen ilişki sonrasında hemen hamile kalınabilir.

Ayrıca histeroskopi sonrasına denk gelen adet döngüsünde hasta adet göremeyebilir. Adet göremediği dönemlerde hamile kalma ihtimali düşüktür. Bu nedenle adet düzensizliğinin giderilmesi  için öncelikle hormon ilaçları kullanılır. Hastanın en az 1 ay sonrasında hamile kalma şansı başlar. Tam bir sonuç için doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Ofis Histeroskopi Ameliyatı Sonrası Gebelik Mümkün mü?

Ofis Histeroskopi hastalığın tanısını koymak amacıyla uygulanır. Bu nedenle cerrahi uygulamaya göre daha hızlı iyileşme gösterir. Yapılan araştırmalara göre günümüzde ofis ya da cerrahi histeroskopi ameliyatı sonrasında gebeliği engelleyici hiçbir bulguya rastlanmamıştır.

Aksine adet düzensizliğini, kısırlığı ve düşük yapma riskini ortadan kaldırdığı için gebelik şansı artmıştır. Ayrıca menopoz öncesinde ve sonrasında dönemlerde görülen adet düzensizliklerini ve aşırı kanamaları önler. Tekrarlayan büyük kist ve poliplerin tedavisi gibi ciddi sorunlar dışında rahmin alınmasını da engeller.

Böylece hamile kalmak isteyenlerin gebelik ihtimali yükselir.

Tüp Bebek Tedavisinde Histeroskopinin Etkisi Nedir?

Tüp bebek yapmak isteyen kişilerin rahim içinin uygun olup olmadığını görmek amacıyla kamera ile rahim içine girilerek histeroskopi yapılır. Tanı amacıyla yapılan bu yöntemin rahme hiçbir zararı yoktur. Rahim filmi çekilerek hidrosalpenks ve çikolata kisti gibi durumların olup olmadığı belirlenir ve tüp bebek uygulamasına başlanır. Böylece tüp bebek tedavisi 2 kat daha etkili olur.

RADYOLOJİ UZMANI
Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/histeroskopi-sonrasi-hamilelik

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.