Obezite Karaciğer yağlanmasına Neden Oluyor

içerik

Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Obezite Karaciğer yağlanmasına Neden Oluyor

Haber güncelleme tarihi 23.01.2019 17:11

Karaciğer Yağlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücut sağlığı için oldukça önemli olan karaciğerde anormal bir şekilde yağ birikmesi nedeniyle karaciğer yağlanması meydana gelir. Karaciğer, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için oldukça önemli bir rol oynayan organlar arasındadır.

 Tıp dilinde “hepatosteatoz” olarak adlandırılan karaciğer yağlanması, genellikle obezite, diyabet ve kolesterol hastalarında daha sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Sinsice ilerleyen bir rahatsızlık olan karaciğer yağlanması, çok fazla belirti vermemektedir.

Rahatsızlığın ilerlemesiyle birlikte yıllar sonra aşırı kilo kaybı ve halsizlik gibi belirtiler görülebilir.

Karaciğerde meydana gelen hastalıkların başında karaciğer yağlanması gelmektedir.

Aynı zamanda tedavi edilmemesi durumunda iltihaplı karaciğer yağlanması, siroz ve hepatitin bir türü olan steatoheapatit meydana gelmektedir.

 Sağlıklı bir karaciğerde neredeyse hiç yağ bulunmamakla birlikte düşük orandaki yağlanma normal olarak karşılanır. Yaklaşık 1-2 kg ağırlığında olan karaciğerin %5 – %10’dan fazlası yağ ise karaciğer yağlanması söz konusudur.

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenleri arasında sağlıksız beslenmek ve alkol gibi kötü alışkanlıklar gelmektedir. Birçok hastalığa neden olan sağlıksız beslenme ve alkol tüketiminin azaltılması ve sağlıklı beslenmeye geçilmesi karaciğer yağlanmasını durdurmaktadır.

 Beslenme şekli ve kötü alışkanlıkların yanı sıra kullanılan ilaçlar, hızlı kilo kaybı, bypass ameliyatı ve yaş durumları da karaciğer yağlanmasında etkili rol oynamaktadır.

50 yaş üstü yetişkinlerde karaciğer yağlanmasına daha sık rastlanılmasının yanı sıra ideal kilosunun 4-5 kg üstünde olan kişilerde de karaciğer yağlanmasına rastlanılmaktadır.

Alkol: Aşırı alkol tüketimi karaciğerdeki yağ parçalama metabolizmasının bozulmasına neden olarak karaciğerin yağ toplamasına sebebiyet vermektedir. Özellikle alkol nedeniyle meydana gelen karaciğer yağlanmasında tüketilen besinlerden elde edilen yağlar parçalanamaz ve sindirime gönderilemez.

Böylelikle karaciğerde aşırı yağlanma söz konusu olur. Alkole bağlı olarak meydana gelen karaciğer yağlanması tedavi edilmezse hepatite neden olarak ölüm ile sonuçlanabilir.
Obezite: Kilo problemi yaşayan kişilerin %70’inde karaciğer yağlanması problemine rastlanılmaktadır.

Hormonal rahatsızlıklar ve sağlıksız beslenme nedeniyle sürekli artan kilolar zamanla karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Sürekli artan kilo alımı sebebiyle yağ hücrelerinin yağ depolayamaz hale gelmesi bu yağların kanda dolaşmasına ve başta karaciğer olmak üzere iç organlarda birikmesine neden olur.

İnsülin Direnci: Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenlerinden biri de insülin direncidir. Pankeeas, insüline karşı direnç sağlayan hücrelere karşılık daha fazla insülün üretmektedir. İnsülin hormonunun artması ile birlikte kanda ve karaciğerde biriken yağ asitleri karaciğer yağlanmasına neden olur.

Kolesterol: Kandaki yağ hücrelerinin artması kolesterolü göstermektedir. Kandaki yağ oranının artmasıyla birlikte karaciğer bu yağları depolayamaz hale gelir ve karaciğer yağlanmasına neden olur.

Karaciğer yağlanmasına neden olan diğer faktörler;

 • Damardan beslenme
 • Kandaki trigliserid seviyesinin yüksek olması
 • Tip 2 diyabet
 • Wilson hastalığı
 • Gebelik
 • Bakteri ve virüsler karaciğer yağlanmasına neden olan diğer faktörlerdendir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Olur?

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinin yağla işgal edilmesi ve buna bağlı olarak karaciğerin büyümesidir. Genellikle orta yaş üstü ve kilolu insanlarda oldukça fazla görülebilir.

Erişkin insanların yaklaşık % 20 -30 unda karaciğer yağlanması olduğunu ve kabaca her on kişiden birinde karaciğer enzimlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 Karaciğer yağlanması, genel olarak hiçbir şikayete neden olmamakla birlikte ileri dönemlerinde karnın sağ üst kısmında dolgunluk ve şişkinlik hissine neden olabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması ve enzim yükselmesinin pek çok nedeni olabilir. Tabi ki bunların bir kısmı önemli olup ileri tetkikler gerektirir, ancak çoğu zararsızdır. Örneğin geçirilmiş basit viral hepatitler karaciğer enzimlerinde ömür boyu sürecek hafif yükselmelere neden olabilir.

Ülkemizde 50 yaşını geçen insanların % 80-90’ı (farkında olarak veya olmayarak) hepatit A geçirdiği için enzim yüksekliği de sık görülmektedir. İkinci en büyük karaciğer yağlanması nedeni Alkol kullanımıdır.

Bunun haricinde örneğin kolesterol ilaçları gibi bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak da karaciğer enzimleri yükselebilir. Örneğin uzun süreli antibiyotik kullanımı karaciğer yağlanması yapabilir.

 Hormon tedavileri, ağrı kesici ilaçlar, vitamin kullanımı da karaciğer yağlanması nedenleri arasında sayılabilirler. Son olarak şişmanlığında karaciğerde yağlanmaya neden olabileceğini söylemek gerekir.

 Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin artması ile karaciğer yağlanmasının daha sık görülmesi kaçınılmazdır. Karaciğerimiz, kanımızı toksinlerden, ölü hücrelerden, mikroorganizmalardan ve aşırı yağdan temizleme görevi yapan önemli bir organımızdır. Aşırı karaciğer yağlanması hücrelerin yeteri kadar fonksiyon görmesini, kanın temizlenmesini engeller.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Sinsice ilerleyen ve çok fazla belirti vermeyen karaciğer yağlanması hemen hemen herkeste meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Halsizlikle kendini belli eden karaciğer yağlanması zamanla ağırlık yaparak ağrıya neden olur.

Vücuttaki en ağır organ olan karaciğer yağlanmayla birlikte büyüyerek diğer organlara baskı uygular ve kaburganın alt bölümünde ağrıya neden olur. İlerleyen zamanlarda karaciğerdeki yağlanmanın artmasıyla birlikte ani kilo kaybı, güçsüzlük ve zihin karışıklığı gibi durumlar gözlenir.

Yağlanmanın oranına ve kişinin vücut direncine bağlı olarak değişkenlik gösteren belirtiler yıllar sonra gözlemlenebilir. Tüm bu belirtilerin yanı sıra;

 • Ciltte kızarıklık ve kaşıntı
 • Gözlerde kızarıklık
 • Hafızanın zayıflaması
 • Ten ve nefeste meydana gelen kötü kokular
 • Mide bulantısı
 • Hemoroid gibi sorunlar karaciğer yağlanmasının diğer belirtilerindendir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanması belirtilerinden şüpheleniyorsanız bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuzun uygun gördüğü kan testleri, karaciğer fonksiyonlarının incelenmesi, CT taraması, MR ve ultrasyon gibi tetkiklerin sonucunda teşhis konulur ve uygun tedavi yöntemi belirlenir. Nadiren de olsa kesin teşhisin konulabilmesi adına karaciğer biyopsisi yapılabilir.

 Karaciğer yağlanması tedavisinde en önemli faktör kilo vermek ve sağlıklı beslenmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra alkol ve sigara gibi birçok hastalığı tetikleyen kötü alışkanlıklardan uzak durmak tedavi sürecini olumlu yönde etkilerken daha hızlı iyileşme sağlamaktadır.

 Doktorunuzun uygun gördüğü beslenme ve egzersiz programına uygun olarak davranmak birçok hastalığın oluşmasını engellemekte ve tedavi sürecinin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Yağlanmanın nedeni ve oranına bağlı olarak doktorun uygun gördüğü ilaç tedavileri de uygulanmaktadır. 

Önerilen İçerik;

► Karaciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan karaciğer, sağlıksız beslenme ve aşırı alkol tüketimi gibi nedenlerle yağlanmaya başlar. Vücudun en ağır organı olan karaciğer yağlanmayla birlikte daha da büyür ve diğer organlara baskı yapmaya başlar. Büyüyen ve diğer organlara baskı yapmaya başlayan karaciğer kaburganın alt kısmında ağrıya neden olur. 
 • Sağlıksız beslenmenin yanı sıra aşırı alkolün büyük oranda tetiklediği karaciğer yağlanması kısa sürede belirti gösteren hastalıklardan değildir. Sinsice ilerleyen karaciğer yağlanmasının belirti vermesi yıllarca sürebilir.Karaciğer yağlanmasının durdurulması ve tedavi sürecinin hızlandırılması adına sağılıklı beslenilmeli ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. 
 • Sebze TüketimiSağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı şüphesiz ki sebze tüketimidir. Özellikle sülfür bakımından zengin olan sebzelerin tüketimidir. Sülfür bakımından zengin olan besinler çeşitli nedenlerden dolayı vücudumuzda yer edinen kimyasalların atılımını kolaylaştırır.Sülfür bakımından zengin gıdaları sırasıyla; soğan, sarımsak, lahana, brokoli ve brüksel lahanası olarak sırayabiliriz. Bu sebzelerin yanı sıra diğer sebzelerin tüketimi de oldukça önemli ve faydalıdır. 
 • Meyve TüketimiSebze tüketiminin yanı sıra meyve tüketimi de oldukça önemlidir. Meyve tüketiminde özellikle antioksidan kaynağı olan meyvelerin tüketimi oldukça faydalı olacaktır. Antioksidan kaynağı olan meyvelerin tüketilmesi vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve karaciğerin daha rahat çalışmasını sağlar.Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur karaciğer hastalığı olan kişilerin A vitamini bakımından zengin meyveleri tüketmemeleridir. Karaciğer yağlanmasında etkili sonuçlar almanıza yardımcı meyveler; kivi, çilek, yaban mersini, kızılcık, portakal, greyfurt, erik, armut ve elma olarak tercih edilebilir. 
 • Tahıl TüketimiSindirimi kolay olan ve yağ oranı düşük olan tahıl tüketimi karaciğerin ihtiyacı olan besinlerdendir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan tahıllar karaciğer sağlığı açısından faydalı besinler arasındadır. Özellikle buğday ve kepek ekmeğinin yanı sıra yulaf gevreği de tercih edilebilir. 
 • Lifli BesinlerVücut sağlığı bakımından oldukça faydalı olan ve sindirimi kolaylaştıran lifli gıdalar aynı zamanda karaciğer sağlığına da katkı sağlamaktadır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olan karaciğere yardımcı olan lifli gıdalar fazla yağın vücuttan atılmasını sağlar.Yulaf ezmesi, mercimek, ıspanak, kuru fasulye, kepek, ahududu, armut, elma ve muz lif bakımından zengin olan besinler arasındadır. 
 • LimonGüçlü bir antioksidan kaynağı olan limon, özellikle karaciğer iltihabına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılımını kolaylaştırır ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bir bardak ılık suya ekleyeceğiniz yarım limon suyunu günde 2-3 kere tüketebilirsiniz. 
 • Elma SirkesiKaraciğer yağlanmasının tedavisinde tercih edilen başlıca doğal yöntemlerin başında gelen elma sirkesi, kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda karaciğerde biriken yağların atılımını kolaylaştırır.Elma sirkesinin bir diğer faydası ise iltihaplı karaciğer yağlanmasını engeller ve iltihabı giderir. Bir bardak ılık suya elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bak ekleyerek tüketebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yemeklerden önce tüketebilirsiniz. 
 • PapatyaKaraciğerdeki yağların yakılmasına yardımcı olan ve karaciğer yağlanmasına karşı etkili bir tedavi imkanı sunan papatyayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. 5-6 adet kurutulmuş papatya tohumunu ezerek içine limon suyu ekleyin ve elde ettiğiniz karışımı günde 2 kere tüketebilirsiniz.
 • Yeşil ÇayZayıflamaya yardımcı özelliği ile bilinen yeşil çay, vücut sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Yağların yakılmasına yardımcı olan yeşil çay, karaciğer üzerinde biriken yağların atılımını kolaylaştırır ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Источник: https://www.neoldu.com/karaciger-yaglanmasi-belirtileri-ve-tedavisi-6775h.htm

Karaciğer Yağlanmasına Neden Olabilecek Yiyecekler Nelerdir?

Obezite Karaciğer yağlanmasına Neden Oluyor

Karaciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekler sandığımızdan daha fazla tüketiliyor. Hayatımızın her anında bu yiyeceklere dur dememiz gerekir.

Karaciğer yağlanmasını tetikleyen yiyecekler sanıldığı kadar masum değiller. Karaciğer fonksiyonunda bozulmaya sebep olabilecek kadar ciddi sorunlara yol açabiliyorlar.

Karaciğer Yağlanmasını Tetikleyen Yiyecekler

Bazı besinlerin karaciğer yağlanmasını tetiklediği için herkesin dikkat etmesi gereken bir beslenme formuna dahil olmalıdır.

Üstelik gündelik hayatımızda bunların birçoğunu tükettiğimiz bilinen bir gerçektir. Doğal olarak beslenmeye özen göstermemiz ve bunları belirli sınırlar çerçevesinde tüketmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

Aksi halde karaciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekler sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yenmemesi gereken yiyeceklerin başında ise basit karbonhidrat, tatlandırıcı ve şeker barındıran ürünler ilk sırada yer alıyor. Bunları iki ana gruba ayırmakta ve günlük tüketimimizi bu minvalde dengelemekte fayda görüyoruz.

Hepimizin yediği beyaz veya esmer ekmek bunlar arasındadır. Aynı zamanda pirinç ve patates gibi öğünlerimizde aksamayan alternatifleri bu grupta inceleyebiliriz. Kurtarıcımız olarak gördüğümüz pratikliğiyle öne çıkan makarna ve pizza tüketiminin yağlanmayı arttırdığı biliniyor.

Bilhassa karaciğer haricindeki organlara da zararlı olan hazır meyve suları, gazlı ve asitli içecekler, fruktoz içeriğine sahip ürünler risk faktörünü yükseltiyor. Cips ya da mısır gibi atıştırmalıklar ise daha da ciddi bir sorunla karşılaşmamızı sağlayan süreci hızlandırıyor.

Burada temel besin öğemiz ekmeği tam buğday ekmeği olarak görüyoruz. Eğer zarar görmemek için beslenecekseniz yeşil sebze yemekleriniz için vazgeçilmez bir elemana dönüşecektir. Baklagiller ve tahıl ürünleri yine tamamlayıcı olarak kullanılarak alternatifleri arttırabilir. Meyve sularını ise taze sıkılmış olarak tüketmek içecek alternatifiniz olabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Sebep Olan Yiyecekler Ne Kadar Tüketilmeli?

Karaciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekleri hiç tüketmemek veya çok az miktarda tüketmek en doğrusu olacaktır. Örneğin içeriğindeki şerbet ve şeker oranından ötürü baklava bunlar arasında örnek gösterilebilir.

Bir adet baklava yemek sağlığınız içi çok önemli bir handikap yaratmaz. Fakat her gün düzenli olarak 250 gram baklava yiyen birisinin diyabet, tansiyon düzensizlikleri, karaciğer fonksiyon bozuklukları ile karşılaşması gayet normaldir.

Mayonez, gofret ve bisküvi türevleri, şeker içeren içecekler, hazır gıdalar ve hazır içeceklerin tümünden uzak durulması gerekir.

Patates kızartması gibi tüm sağlığımıza olumsuz etkiler yaratacak besinleri soframıza sokmamamız gerekiyor. Aynı zamanda obezite oranını da arttıran bu besinler yenmemesi gereken gıdalar arasındadır.

Tehli olanlar bu şekilde sıralanmışken, karaciğer yağlanmasına sebep olmayan gıdalarında düzenli ve dengeli tüketilmesi önerilir.

Sürekli olarak taze meyve ve sebze yenmeli ve bu aşamada vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve proteinler doğal kaynaklardan elde edinmeli.

Yasak olan ve karaciğer yağlanmasına neden olan yiyecekler kesinlikle önemsenmelidir. Uzmanlar tarafından dikkat etmeniz gerekenler size diyet listesi olarak verilmektedir.

Haftada 0,5 kilo vererek sağlıklı bir biçimde yağlanma bağlarından kurtulmanın mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Verilen Kilonun Yağlanmayı Önleme Oranı
Kilonuzun %3’ünü%30
Kilonuzun %5’ini Verdiğinizde%50
Kilonuzun %10’unu verdiğinizde%100

TABLO (Verilen kilonun yağlanmayı önleme oranı)

 • Kilonuzun %3’ünü Verdiğinizde: %30
 • Kilonuzun %5’ini Verdiğinizde: %50
 • Kilonuzun %10’unu verdiğinizde: %100

Yukarıdaki oranlar tamamıyla aşırı kilo ve obezite problemi olanlar içindir. 50-55 kilo ile karaciğer fonksiyon bozukluklarından neden olan yağlanmalar için bu tavsiye önerilmez.

Diyetinizi kesinlikle kendinize özel olacak şekilde diyetisyen ve dahiliye uzmanınızdan isteyiniz. Kitle vücut endeksinizi ölçtürerek buna uygun hareket ediniz. Şok diyetler olması gereken sağlıklı kilo vermeyi sağlamaz.

Aksine daha kötü sonuçlar doğurur.

Karaciğer Yağlanmasını Önlemek İçin Doğru Beslenme Önerileri

Burada diyabet, hipertansiyon gibi sistemik hastalıklarınızı göz önüne getirerek daha verimli bir hayat için mücadele etmelisiniz. Şu sıralar karaciğer yağlanmasına neden olan yiyecekler kesinlikle yenmemesi gerekenler olarak nitelendirilmektedir. Toplumda %30-35 oranında görülen bu rahatsızlık için uygulanacak diyetler ise kişiye özel olmak zorundadır.

Herkesin kitle vücut endeksi farklılık gösterir. Yağlanma konumu, miktarı ve sebep olan faktör değişkendir. Muayene olduktan sonra diyetisyeninizin size verdiği beslenme programını uygulanmanız, belirttiği besinleri yememeli ve kilo verme gayreti göstermelisiniz.

Diğer sistemik hastalıklarınıza bağlı olarak diyet programınız değişebilir. Özellikle vücudunuzun endeksine bağlı olarak tüm protein ve vitamin ihtiyacını karşılayacak doğal bir beslenme formu yaratılacağını söylememiz gerekiyor. Kaliteli beslenme ve düzenli kilo vermek karaciğerde yağlanmayı önleyen faktörlerdir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karaciger-yaglanmasina-zararli-yiyecekler.html

Karaciğer yağlanması neden olur?

Obezite Karaciğer yağlanmasına Neden Oluyor

Kış aylarından yorgun çıkan karaciğerimizi baharda yenilemenin tam zamanı! Zira karaciğerimiz, biraz özen gösterdiğimizde kendini süratle yenileme özelliğine sahip bir organımız. Sağlıksız beslenmeden hareketsizliğe, şok diyetlerden alkole dek günlük yaşamdaki bazı yanlış alışkanlıklarımız karaciğerimizde yağlanmaya zemin hazırlıyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, ülkemizde her 4 yetişkinden birinde görülen ve tüm dünyada giderek yaygınlaşan karaciğer yağlanmasının, karaciğerde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açtığını belirterek, siroz ve karaciğer kanseri gibi çok tehli hastalıklara neden olabildiğini vurguluyor.

Karaciğer yağlanmasına karşı etkin bir tedavi yöntemi henüz yok ancak Prof. Dr. Nurdan Tözün, günlük yaşantımızda alacağımız bazı tedbirler sayesinde korunmanın mümkün olduğunu belirterek “Mevcut kilomuzda yüzde 3 oranında bir azalma bile, karaciğer yağlanmasının yüzde 35-yüzde 100 arası gerilemesini sağlıyor. Yüzde 10 oranında kilo kaybı ise karaciğerde oluşmuş bağ dokusunu bile geriletiyor.

Çalışmalar, hastalığa karşı günde en az 1 fincan şekersiz kahvenin faydalı olduğunu ortaya koyuyor” diyor.

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?

Prof. Dr.

Nurdan Tözün, alınabilecek 8 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının!

Gofret ve bisküviden krema ve mayoneze, baklava ve tatlılardan meşrubata dek pek çok ürünün içerisinde glikoz, fruktoz veya mısır şurubu gibi tatlandırıcılar bulunuyor.

Oysa yapılan çalışmalar; bu tatlandırıcıları içeren yiyecek ve içeceklerin şişmanlığı tetiklediğini, insülin direnci yarattığını, ardından da kısır döngü halinde yağlanmayı daha da kötüleştirdiğini ortaya koyuyor. Hem ambalajlı ve katkı maddeleri içeren hazır gıdalardan hem de beyaz undan yapılmış yiyeceklerden kaçının.

Basit karbonhidratlar yerine (Beyaz/esmer ekmek, pirinç, patates, un/mısır, pizza/makarna, cips, mısır gevreği, fruktoz içeren meyve suları, gazlı içecekler) kompleks karbonhidratları (tam buğday, tahıl, baklagiller, taze meyve, yeşil sebze) tercih edin.

Her gün en az 45 dakika tempolu yürüyün

Özellikle gün boyu oturarak çalışıyorsanız daha fazla risk altındasınız. Gün içerisinde mutlaka hareket edin. Her gün en az 45 dakika düzenli ve tempolu yürüyüşe çok özen gösterin.

Düzenli, tempolu yürüyüş yağlanmanın önemli ölçüde gerilemesine yardımcı oluyor. Karaciğer yağlanmasında önemli bir mekanizma olan insülin direncinin azalmasını sağlıyor. Bu da uzun vadede kalp ve damar hastalıklarından da koruyor.

İmkanınız varsa pilates, aerobik, aletli jimnastik, yüzme ve egzersizin her türlüsü faydalı.

Diyabet ve hipertansiyonunuzun tedavisini aksatmayın

Karaciğer yağlanması ‘metabolik sendrom’ denilen hastalığın bir parçası. Eğer ailede diyabet, obezite ve bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar, hipertansiyon varsa mutlaka check-up’tan geçip bu hastalıkların kontrolünü sağlamak gerekiyor.

Çünkü diyabetle, karaciğer yağlanması kol kola gidiyor. Hele şişmanlık da varsa bu durum daha da artıyor. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, karaciğer yağlanması ile kalp hastalıkları riskinin arttığına işaret ediyor.

Ayrıca diyabet ve karaciğer yağlanması olanlarda siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski de artıyor.

Şok diyetler karaciğeri yağlandırıyor, uzak durun!

Karaciğer yağlanmasına karşı fazla kilolardan kurtulmak şart. Ancak kesinlikle şok diyetlerden uzak durun. Şok diyetler karaciğer, kalp ve böbreklere zarar verirken ölüme bile yol açabiliyor.

Üstelik hızlı, ani kilo kaybı sanılanın aksine yağlardan kurtarmıyor, bilakis karaciğere yağ asidi akımını artırarak kendi başına karaciğer yağlanmasına yol açabiliyor.

Karaciğer yağlanması olan bir kişinin mevcut kilosunda yüzde 3 azalma sağlayabilmesi halinde karaciğer yağlanması gerilemeye başlıyor. Dengeli kilo verin.

Masadan doymadan kalkın

Prof. Dr.

Nurdan Tözün “Baharla beraber seyahatler, iş yemekleri ve sosyal etkinlikler daha da artacağından, dışarıda daha fazla yemek durumunda kalabilirsiniz. İştah açıcı ve özendirici yiyeceklere karşı koymak şüphesiz her defasında kolay olmayacak. Ancak ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyerek midenizi doldurmak yerine, gerek dışarıda gerekse evde masadan doymadan kalkın” diyor.

Mevsim sebzeleri tüketin

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyle karaciğer yağlanmasını geriye çevirmek mümkün olabiliyor. Kırmızı etten fakir, balık eti, sebze ve meyveden zengin, tahıl ve süt ürünlerini içeren ve faydası tescillenmiş Akdeniz diyetini uygulayın.

Hayvansal yağlardan, işlenmiş et ürünlerinden, aşırı karbonhidrattan kaçının. Meyveleri mutlaka aşırıya kaçmadan ve posası ile birlikte tüketin. Lifli gıdalar faydalı. Tavuğu derisi ile tüketmeyin.

Yemeklere lezzet vermesi için katılan krema, mayonez gibi ürünlerden, hamur işlerinden, unlu ve şerbetli tatlılardan, abur cuburdan uzak durun.

Alkolden kaçının

Karaciğere en çok zarar veren ve karaciğer yağlanmasına yol açan temel etkenlerden biri alkol. Düzenli, uzun süreli (10 yıldan fazla) ve karışık alkol türlerini kullananlarda karaciğer yağlanması ciddi boyutlara ulaşıyor.

Hele bu kişilerde kilo fazlalığının da olması karaciğer için teh çanlarının çaldığı anlamına geliyor.

Alkol sonucu vücutta biriken toksinler, karaciğer hücrelerine zarar vererek siroz oluşmasını kolaylaştırıyor; siroz ve karaciğer yetmezliği gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara neden olabiliyor. Alkolden mutlaka kaçının.

1 fincan şekersiz kahve için

Prof. Dr.

Nurdan Tözün “Yapılan çalışmalar kahvenin; içerdiği kafeol, kafestol, karweol, polifenol ve melanoid gibi antioksidan ve iltihabı önleyici maddeler sayesinde karaciğerde yağlanma ve alkole bağlı karaciğer hasarına iyi geldiğini, siroz hatta karaciğer kanserini önlediğini ortaya koyuyor. Biz de bu konuyla ilgili Acıbadem Üniversitesi bünyesinde bir yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz klinik çalışmada gördük ki 5 yıldan fazla düzenli kahve içen ve yağlı karaciğeri olan kişilerde, içmeyenlere göre hem karaciğer enzimleri daha düşük oluyor hem de yağlanmayla ilişkili bağ dokusu oluşumu daha az görülüyor. Yani günde bir fincan kahvenin karaciğerde kırk yıl hatırı var. Ancak kahvenin reflüyü artırdığı bilindiği için yine de hastaların doktorlarından vize almaları gerekiyor” diyor.

Bitkisel karışımlara dikkat!

Bilinçsiz olarak kullanılan bazı bitkisel ürünler karaciğere fayda yerine zarar verebiliyor.

Açıkta satılan, nereden geldiği belirsiz, içeriği bilinmeyen ve laboratuvar şartlarında sınanmamış ürünlerin kullanılması karaciğeri iflasa götürebiliyor. Bu konuda dolduruşa gelmemeli.

Öte yandan meryem ana dikeni (slymarin / slybin) içeren bileşikler de karaciğer koruyucu olarak biliniyor. Ancak mucize beklememek gerekiyor. Her karaciğer hastasına tavsiye etmek için çalışmalar yetersiz.

Yazı: Prof. Dr. Nurdan Tözün

ZAMANIN ZEHRİ: ŞEKER

Karaciğer yağlanması siroza yol açabilir

Memorial Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Zülfikar Polat, karaciğer yağlanması hakkında bilgi verdi.

Karaciğer yağlanması karaciğer hücreleri içinde yağ damlacıklarının birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Karaciğer hücrelerinde yağ birikiminin yanı sıra karaciğerde sertleşme ve bazı ilerleyici hasara yol açan durumlar, siroza kadar gidebilmektedir.

Karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı, obezite ve insülin direncinden kaynaklanan, hareketsizlik ve beslenme bozuklukları gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu yüzden önümüzdeki yıllarda yapılacak karaciğer nakillerinin çoğunun, karaciğer yağlanmasına bağlı gelişen sirozlu ve bu nedenle gelişecek karaciğer kanserli hastalara yapılacağı öngörülmektedir.

Halsizlik ve yorgunluk karaciğer yağlanması belirtisi olabilir

Karaciğer yağlanması olan kişilerde sıklıkla görülen belirtiler; halsizlik, bitkinlik ve isteksizliktir. Özellikle karaciğer testleri yükselen hastalarda halsizlik belirginleşir. Hastalığın tanısında kullanılan en temel yöntem ultrasonografidir.

Bu yöntemle hastaya herhangi bir zararlı ışın vermeden, ses dalgalarıyla karaciğerin yapısı belirlenebilir. Ultrasonografik olarak yağlanma saptanan hastanın kanında karaciğer testlerinde yükselme ve insülin direnci olup olmadığına bakılmalıdır.

Karaciğer testlerinde yükselme saptanan hastalar 3 veya 6 aylık düzenli takibe alınmalıdır. Hastalığın basit yağlanmamı yoksa ilerleyici tip mi olduğunu anlamanın en önemli yöntemi “karaciğer biyopsisi”dir.

Bu yöntemde karaciğerden bir iğne ile parça alınıp incelenir ve karaciğerde inflamasyon olup olmadığı, karaciğerdeki sertleşme derecesi(fibrozis) ve risk durumu tespiti yapılır.

Haftada en az 150 dakika tempolu yürüyüş yapın

Karaciğer yağlanmasını önlemede en önemli iki yöntem diyet ve spordur. Burada amaç hem kilo fazlası olan bireylerde ideal kiloya ulaşmak hem de insülin direncini düzeltmektir.

Diyette özellikle günlük kalori alımının azaltılması, trigliseridden fakir beslenilmesi, bol sebze tüketilmesi, glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçınılması önerilmektedir. Hastaların ayda en fazla 3 kg vermesi hedeflenmelidir.

Çünkü hızlı kilo alıp vermek de karaciğer yağlanmasının şiddetlendirebilmektedir. İnsülin direnci, karaciğer yağlanmasına neden oluşturma teorilerin temelini teşkil etmektedir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan kişiler günlük aktivitelerini artırmalıdır.

Haftada en az 150 dakika olacak şekilde hızlı tempolu yürüyüş veya hafif tempolu koşu en çok önerilen spordur. Ağır kas egzersizleri ise önerilmemektedir.

Yazı: Doç. Dr. Zülfikar Polat

MEYVELERİN ZARARLARI

Karaciğer yağlanması nasıl geçer?

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger'in karaciğer yağlanmasına ilişkin önerdiği besinler var işte karaciğer yağlanmasına karşı olan 7 besin…

Sarımsak, soğan, enginar gibi beyaz renkli sebzeler

Başta sülfür içeriği yüksek olan soğan ve sarımsak olmak üzere beyaz renkli sebzeler çok önemlidir. Sülfür maddesi karaciğer yağlanmasına neden olan kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerinden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca enginar, karaciğer detoksunu en iyi sağlayan beyaz sebzelerden biridir.

Yağsız süt ürünleri

Süt grubu besinleri tüketmek, vücudun ihtşyacı olan protein alımına destek olur. Miktarda aşırıya kaçmamak gerekir. Süt ürünlerini yağsız tercih etmek gerekir.

Böğürtlen, mor üzüm ve yaban mersini gibi mor renkli meyveler

Antioksidan açısından zengin olan meyvelerin tüketilmesi meydana gelmiş olan karaciğer fonksiyon bozukluklarını giderir. Karaciğer yağlanmasına neden olan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması için koyu mor renkteki kiraz, böğürtlen, kızılcık, mor üzüm ve yaban mersini gibi mor meyveler araöğünlerde tüketilmelidir.

Tam buğdaylı tahıllar

Tam buğdaylı ekmek, yulaf kepeği, çavdarlı gevrek gibi kompleks karbonhidrat bakımından zengin tahıl grubu besinler aynı zamanda liften de zengin olduğundan hergün uygun miktarlarda tüketilmelidir.

Kurubaklagiller

Bitkisel protein ve lif içeriğinin yüksek, doymuş yağ içeriğinin düşük olması bakımından kurubaklagiller karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi gereken besinlerdendir. Haftada 2 kez kurufasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kurubaklagil yemeği tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kırmızı renkli meyve ve sebzeler

Domates, karpuz, kızılcık, kırmızı biber başta olmak üzere kırmızı renkli meyve ve sebzeler de çok güçlü antioksidan olan likopen ve C vitamini bolca bulunur. Karaciğer yağlanmasına karşı antioksidan desteği için kırmızı meyve ve sebzeler öğünlerde tüketilmelidir.

Su ve diğer sağlıklı içecekler

Karaciğer detoksu için hergün 2-2,5 lt su içmeye özen gösterilmeli, suya ek olarak şekersiz komposto, ayran, çorbalar, maden suyu, kefir vb. tüketerek sıvı alımına destek olunmalıdır.

Yazı: Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger

BİR UYUŞTURUCU OLARAK ŞEKER

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1031320-karaciger-yaglanmasi-neden-olur

Karaciğer yağlanması nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Obezite Karaciğer yağlanmasına Neden Oluyor

Alkol kullanımının fazla olması nedeniyle oluşan karaciğer yağlanması tipidir. Alkol ilişkili karaciğer hastalığının erken evresidir. İlerlemesi durumunda alkolik hepatit ve siroz hastalıkları gelişir. Kadınlar için günde 20 cc’den fazla erkekler için günde 30 cc’den fazla etanol kullanımı ile oluşma riski artar.

Siroz nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Alkol kullanımı dışındaki nedenlere bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması tipidir. Sadece yağlanma olabileceği gibi iltihap gelişip karaciğer hücrelerinde hasar ve sonrasında siroz hastalığı oluşumu görülebilir. Tüm yaş gruplarında görülebilir. Alkole bağlı olan tipe göre daha sıktır. Obez kişilerde daha sık görülür.

Karaciğer yağlanması neden olur?

 • Obezite: Obezite sonucu karaciğerde yağ depolanmasını destekleyebilecek düşük oranda inflamasyon oluşabilir. Obez yetişkinlerin % 30–90’ında ve çocukluklarda da artan obezite oranı nedeniyle daha sık karaciğer yağlanması görülmektedir. Vücut kitle oranı 30 kg/m2 ve daha yukarı olanların 2/3’ünde; vücut kitle oranı 39 kg/m2 ’den fazla olanların %90’dan fazlasında hepatosteatoz olduğu saptanmıştır.

Karaciğer vücudumuzun en büyük ve önemli organıdır

 • Karın-bel bölgesinin aşırı yağlı olması: Normal kilolu insanlarda da eğer bel çevresinde fazla yağlanma varsa karaciğer yağlanması görülebilir.
 • İnsülin direnci: Yapılan araştırmalarda insülin direncinin ve yüksek insülin düzeyinin, tip 2 diyabet ve metabolik sendromu hastalarında karaciğer yağ depolamasını arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca:
 • Alkol
 • Tip 2 diyabet
 • Kan kolesterol ve trigliserid düzeylerinin yüksek olması
 • Hipertansiyon
 • Hızlı kilo kaybı
 • Steroidler, tamoksifen, amiodaron, tetrasiklin gibi bazı ilaçların kullanılması
 • Karaciğere zararlı bazı maddelere maruz kalınması (karbontetraklorür gibi)
 • İleri yaş da karaciğer yağlanmasına neden olan faktörler arasında sayılabilir.

Karaciğer nedir, ne işe yarar? Nasıl çalışır?

Karaciğer yağlanması belirtileri

 • Halsizlik
 • Çabuk yorulma
 • Karın sağ üst kadranında ağrı
 • Karın sağ üst kadranında dolgunluk hissi
 • İştah kaybı ve kilo kaybı
 • Bulantı ve kusma
 • Sarılık
 • Ödem
 • Karında sıvı birikmesine bağlı şişlik (asit)

Çoğu kişide karaciğer yağlanması başlangıç aşamalarında belirti oluşturmaz. Bu nedenle tanı koymak zordur. Yukarıdaki belirtiler, karaciğer yağlanmasına bağlı karaciğer iltihabı oluştuğu zaman görülebilir.

Karaciğer yağlanması teşhisi

 • Anamnez: Alkol kullanımı, şeker hastalığı, hipertansiyon gibi durumlar, kullanılan ilaçlar doktorunuz tarafından sorgulanır.
 • Fizik muayene: Karaciğer boyutu, sarılık, karın şişliği, ödem gibi belirtilerin tespiti için fiziki muayene yapılır.
 • Kan testleri: Kanda karaciğer enzim düzeyleri, hücre sayımı, kan şekeri düzeyi, kan kolesterol düzeyleri ölçülür. Karaciğer hastalığı oluşturabilecek diğer etkenlerin değerlendirilmesine yönelik testler istenir.
 • Görüntüleme testi: Ultrasonografi ile karaciğer değerlendirilir.
 • Biyopsi: Karaciğer biyopsisi teşhiste en güvenilir yöntemdir. Ancak her zaman değil gerekli durumlarda başvurulan bir testtir.

Hepatit B nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri ve yeni tedavi yöntemleri

Tedavide en önemli nokta egzersiz ve beslenmenin düzenlenmesi ile kilo vermektir. Alkole bağlı karaciğer yağlanması sonucu oluşabilecek iltihaplanma ilerleme eğilimindedir. Siroz, karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği gibi geri dönüşü olmayan hasarlar oluşma riski vardır. Bu nedenle düzenli takiplerle gerekli aşamada ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Karaciğer yağlanmasını tamamen tedavi eden bir ilaç bulunmamaktadır. Kullanılan ilaçlar başka hastalıklar için kullanılan veya karaciğer koruyucu etkisi bilinen ilaçlardır. Obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri gibi hastalıklara göre ilaç tedavisi belirlenir.

 • İnsülin duyarlılığını artıran ilaçlar: Pioglitazon, metformin gibi ilaçlardır. İnsülin direncini azaltıcı etkileri vardır.
 • Kilo azaltıcı ilaçlar: Orlistat bu amaçla kullanılan bir ilaçtır. Vücuttan yağ atılımını artırarak etki eder. Tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.
 • Lipid düşürücü ilaçlar: Statin grubu ve fibrat türevi kolesterol ilaçları bu gruptadır. Antiiltihap ve antifibrinojenik etkileri nedeniyle kullanılırlar.
 • Hepatoprotektif (karaciğer koruyucu) ilaçlar: Ursodeoksikolik asit, vitamin E, betain, pentoksifilin, lesitin, beta karoten, Omega-3 bu etkileri nedeniyle kullanılan ilaçlardır. Ancak bu ilaçların faydaları üzerine daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

Karaciğer nakli

Karaciğer yağlanmasına bağlı siroz ve karaciğer yetmezliği oluşursa karaciğer nakli gerekebilir. Karaciğer nakli kronik karaciğer yetmezliğinin tek tedavisidir. Hasta karaciğer başka bir kişiden alınan sağlıklı karaciğer ile değiştirilir.

Çocuklarda gizli Siroz tehsi: NASH Non-Alkolik Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanmasını tamamen tedavi edecek bir bitkisel tedavi yoktur. Bu yöndeki araştımalar devam etmektedir. Bitkisel tedavilerin kullanım amacı daha çok yağlanmaya bağlı iltihap oluşumunu engellemeye yöneliktir. Bazı bitkisel ürünler karaciğere zararlı olabileceği için doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel tedavi uygulamayın.

 • Kahve: Yapılan bazı çalışmalarda kahve tüketenlerde hiç kahve içmeyenlere göre karaciğer yağlanmasına bağlı daha az doku hasarı olduğu saptanmıştır. Kahvenin bu etkisinin mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Günde 1 bardak şekersiz kahve bu amaçla tüketilebilir.
 • Yeşil çay: Antiiltihap etki gösteren içeriği nedeniyle alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının neden olabileceği karaciğer iltihaplanması riskini azaltabilir.
 • Meryem ana dikeni bitkisi: Karaciğer ile birlikte veya tek başına kullanıldığında insülin direncini, iltihabı ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına bağlı hasarı azalttığı yönünde yapılan çalışmalar vardır. Ancak bu bitkinin ekstresinin kullanılmasına bağlı uzun ve kısa dönem etkiler tam bilinmemektedir.
 • E vitamini: Antioksidan etkisi olması nedeniyle alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının neden olduğu iltihabı engelleyebileceği düşünülmektedir. Badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, ıspanak, marul, tere, maydanoz, lahana gibi yiyeceklerde E vitamini içeriği fazladır.
 • Düzenli egzersiz yapmalısınız.
 • Fazla kilo, obezite gibi problemleriniz varsa diyetisyen ve doktorunuzdan yardım alarak kilo vermelisiniz.
 • Alkolü azaltmalı veya tamamen bırakmalısınız.
 • Şeker hastalığınız ya da hipertansiyon probleminiz varsa doktorunuz tarafından önerilen tedaviye uymalısınız.
 • Doğru beslenmek karaciğer yağlanması tedavisinde çok önemli. Akdeniz tipi diyet uygulamalısınız. Rafine şekerlerden, işlenmiş ürünlerden, aşırı yağ tüketiminden uzak durmalısınız.

E vitamini, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Karaciğer yağlanması ne tür sorunlara neden olur?

Karaciğer yağlanmasına bağlı gelişen iltihaplanma (non alkolik steatohepatit) vücut tarafından giderilmeye çalışılırken karaciğerde sertleşme (fibrozis) ve devamında siroz hastalığı oluşabilir. Siroza bağlı gelişebilecek sorunlar:

 • Karında şişlik (asit)
 • Yemek borusu damarlarında belirginleşme ve buna bağlı kanama
 • Bilinç bulanıklığı
 • Karaciğer kanseri
 • Son dönem karaciğer yetmezliği

Karaciğer yağlanması olanlar ne yemeli?

 • Protein: Yağsız süt ürünleri, yağsız tavuk-hindi eti, deniz ürünleri, yumurta beyazı, lif oranı yüksek olan nohut, kuru fasulye, mercimek, barbunya, bezelye gibi baklagiller tüketilmelidir.
 • Yağ: Zeytinyağı, soya yağı, mısır yağı tüketilmeli, tereyağı veya donmuş yağlar yenmemelidir.
 • Karbonhidrat kullanımı kısıtlı olmalıdır. Özellikle rafine şekerler diyet içeriğinde bulunmamalıdır.
 • Omega 3 oranı yüksek yiyecekler tüketilmelidir: Bu nedenle balık tüketimine önem verilmelidir. Somon balığı, sardalya, tuna balığı gibi balıklar tercih edilebilir.

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Kırmızı et bol salata ile yenmeli yanında garnitür olarak sebze yenmelidir.

Karaciğer yağlanması diyeti

Karaciğer yağlanması sorunu yaşayanlar, akdeniz diyeti ve düşük glisemik indeksli diyeti tercih etmelidirler.

Akdeniz diyeti

Meyve ve sebzeden zengin, somon balığı, ton balığı, fındık, ceviz, zeytinyağı, soya yağı, tahıl, kuru baklagil ağırlıklı bir beslenme şeklidir.

Düşük glisemik indeks diyeti

3 ana öğün ve 3 ara öğün tüketimine dikkat edilmelidir.

 • Kahvaltı: Kepekli ekmek, tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği içine yağsız peynir, marul, biber, domates ve salatalık konarak bir sandviç hazırlanabilir.
 • Öğle yemeği: Kuru baklagil, balık, yağsız et, tavuk, salata ve sonrasında meyve tercih edilebilir. Tatlı patates ve bulgur da glisemik indeksi düşük besinlerdir.
 • Akşam yemeği: Akşam yemekleri daha hafif olmalıdır. Sebze, yağsız et ve yoğurt yenmelidir. Tatlı yerine dondurma veya meyve tercih edilebilir.
 • Ara öğün: Meyve, yağsız süt veya yoğurt, kuru meyve, ceviz, badem tercih edilebilir.

Kivi, elma, erik, şeftali, portakal, mango, ananas gibi meyvelerin glisemik indeksi düşüktür. Bunlar hem meyve olarak hem de ev yapımı meyve suyu hazırlanarak tüketilebilir.

Hepatit C nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Yağda kızarmış kavrulmuş gıdalar, sosis gibi işlenmiş ürünler, rafine şeker içerikli gıdalar, içeriği bilinmeyen hazır gıdalar, hazır meyve suları, krema, mayonez gibi yağlı ürünler, gazoz, kola gibi içecekler tüketilmemelidir.

Karaciğer yağlanması olanlara öneriler

 • Hepatit A, Hepatit B aşılarınızı yaptırın. Karaciğer yağlanması ile birlikte hepatit enfeksiyonu gelişmesi karaciğer yetmezliğine neden olabilir.
 • Doktor kontrollerinizi aksatmayın ve önerilen ilaçları düzenli kullanın.
 • Takviye ilaç kullanmayı ya da bitkisel tedavi, alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemlerini denemeyi düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Bazı bitkisel ürünler karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıklarınız varsa yağlanmanın ilerlemesini önlemek için kontrollerinize ve tedavinize önem verin.

Referanslar: 1- Fatty Liver Disease, 2- Nonalcoholic Fatty Liver Disease & NASH, 3- Treatment for Non-Alcoholic Fatty Liver With Vitamin E

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/karaciger-yaglanmasi-nedir-neden-olur-belirtileri-tedavisi/

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Kazanç?

Obezite Karaciğer yağlanmasına Neden Oluyor

Karaciğer yağlanmasına ne iyi kazanç? Karaciğer yağlanması için çok özel bir rehabilitasyon usulü ya da operasyon uygulanmamaktadır. Bunun yerine, hekiminiz teh etmenlerini eksiltmek için teklifler sunacaktır.

 • İçkili meşrubatların hudutlandırılması veya önlenmesi
 • Kolesterolü yönetmek
 • Kilo vermek
 • Kan şekeri kontrolü

Obezite veya sıhhatsiz beslenme alışkanlıklarınızdan dolayı karaciğer yağlanması varsa, hekiminiz fiziksel etkinliğinizi çoğaldırmanızı ve perhizinizdeki belli gıda cinslerini ortadan kaldırdığınızı da önerebilir. Her gün yediğiniz gıdaların kalori ölçüsünü eksiltmek kilo vermenize ve karaciğerinizi iyileştirmenize destekçi olabilir.

Karaciğer yağlanmasına ne iyi kazanç sizler için listeledik.

Besin bedelleri açısından cılız ancak yağlı olan bir perhizin uygulanması karaciğer yağlanmasının önde gelen sebebidir. Özellikle, şeker ve beyaz undan yapılan besinler oldukça hasarlı olabilmektedir. Bu besinler tamamen önlenmelidir.

Karbonhidrat kapsayan gıdalar

Bununla beraber, karaciğer fazla karbonhidratı yağa dönüştürdüğünden, karbonhidrat açısından zengin olan besinlerin yüksek bir ölçüde alınması da karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır. Kısıtlanması gereken gıdalar arasında ekmek, makarna, pirinç, kahvaltılık hububatlar, patatesler ve unla yapılmış olan gıdalar bulunmaktadır.

İçki Tüketiminin Hudutlandırılması

Fazla içki tüketimi, karaciğer yağlanmasının öğrenilen ikinci büyük sebebidir. İçki, yağ infiltrasyonuyla sonuçlanan iltihaplanmaya ve karaciğer hücrelerinin hasar görmesine sebebiyet verebilir. Karaciğer yağlanmasına sahip olan insanlar, içki tüketimini günde bir alkolle sınırlamalı ve haftada en fazla iki defa içkili meşrubat içmelidir.

Sebze, Protein ve Doğru Yağları Daha Fazla Tüketme

Ham sebze ve meyveler en eforlu karaciğer temizleyicileridir.

Bu ham gıdalar, karaciğer filtresini arınmaya ve onarmaya destekçi olur; böylece, kan dolaşımından fazla yağ ve zehirli madde tutup atabilir. Olası oldukça çok sebze yemeye çalışın pişmiş ve ham salatalar.

Meyve çoğu şahıs için sıhhatlidir, ancak yüksek kan şekeri veya insülin mukavemetine sahipseniz, meyveyi günde 2 porsiyonla hudutlandırmanız en iyisidir.

Protein ehemmiyetlidir, zira kan şekeri seviyesini balansta yakalamaya destekçi olur, karın bölgesinden kilo vermeye destekçi olur ayrıca, açlık ve yeme isteği duygusunu eksiltir. Protein her yemekte harcanmalıdır. İyi protein kaynakları, yumurta, kümes hayvanları, deniz mahsulleri, et, fındık, tohumlar, baklagiller ve süt ürünleridir.

Çoğu nebatsal yağ ve margarinler karaciğer yağlanmasını makûslaştırabilir. Perhizinize daha fazla zeytinyağı, yağlı balıklar, keten tohumları, hindistancevizi yağı ve ham kuruyemiş ve tohumları ilave ederek sıhhatli yağları alabilirsiniz.

Ham Sebze Suları İçmek

Ham meyve suları, çok yoğun vitaminler, mineraller ve antioksidanların müthiş bir kaynağıdır. Meyve suyunuzun yüzde 80 ile 100 oranında sebzeden oluşması ve kalan kısmının meyvelerden oluşması gerekir. Hazır meyve suları içmeyin zira karbonhidrat bedelleri ve kalorileri çok yüksektir.

Karaciğer Tonikleri

B grubu vitaminleri, antioksidanlar ve sülfür açısından zengin olan ve bunları amino grup asitlerle birleştiren bir karaciğer toniği seçin. Karaciğer için verimli tonikler hazırlamak zarar görmüş karaciğer hücrelerinin onarımını basitleştirebilir ve karaciğerin yağ yakma ve detoksifikasyon özelliklerini basitleştirebilir.

Kilo Vermek

Karaciğer yağlanması olan bir hayli insan için bu vaziyet basit değildir, bu sebeple bir hekim veya diyetisyen tarafından iyi planlanmış bir idare tasarısına sahip olmak verimli olabilir. Ani, ciddi kilo kaybı hakikatinde gidişatı daha da makûslaştırabildiğinden kademeli olarak kilo vermek en doğrusudur. Bazı insanlar için kilo kaybı operasyonu da önerilebilir.

Karaciğer yağlanması operasyonu: Obez olan hastalarda, kilo kaybını teşvik etmek için bariatrik cerrahi obezite operasyonu karaciğer inflamasyonu ve içkiye bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının eksiltilmesinde çok etkilidir.

Egzersiz Yapmak

Bu doğrudan kilo kaybına yol açmasa dahi, egzersizin karaciğer yağlanması hastalığında kilit etken olan insülin mukavemetini eksilttiği gösterildiğinden, çok kıymetlidir. Düşük tempolu egzersiz ya da ağırlık idmanı destekçi olacaktır.

İlaç Kullanımını Kesmek

Karaciğerinizi etkileyebilecek bazı steroid gibi ilaçları kullanmaktan kaçının. Hekiminiz tarafından reçete edilmemiş rastgele bir ilacı almayın.

Karaciğer yağlanması için hangi hekime gidilir: Karaciğer yağlanması hastalığı ciddi bir vaziyettir ve karaciğer uzmanı tarafından kumpaslı olarak kollanması ve rehabilitasyon edilmesi gerekir. Karaciğer uzmanı hepatolog olarak öğrenilir ve aile hekiminiz tarafından zorunlu görülürse bir hepatoloğa se edilmeniz gerekir.

Karaciğer yağlanması hastalığının rehabilitasyonu için önerilen bazı ilaçlar bulunmaktadır, ancak bunların verimli olup olmadığı hala incelemektedir. Bunlar bazen hekimler tarafından belli gidişatlarda reçete edilebilir.

Karaciğer Yağlanması Hastalığı Nedir?

Karaciğer yağlanması oldukça yaygın bir vaziyettir. Özellikle diyabetli bireylerde ve fazla kilolu bireylerde daha sık görülür. Rastgele bir bulgu yaratmamasına karşın ehemmiyetli sıhhat problemlerine neden olabilir.

Karaciğer, bedenin gıda ve atık maddelerin işlenmesindeki ana uzvudur. Sıhhatlı bir karaciğer çok az yağ kapsamalı ya da hiç yağ kapsamamalıdır. Çok fazla içki harcamak veya fazla yemek yemek, bedenin bu kaloriyi yağa çevirmesine neden olur. Bu yağ daha sonra karaciğer hücrelerinde saklanır. Zamanla da karaciğer yağlanması gerçekleşir.

Birçok insanda karaciğer yağlanması tek başına çok fazla problem oluşturmaz. Bununla beraber, bazı insanlarda yağlı karaciğer iltihaplanır. Zamanla bu yavaş yavaş makûslaşır ve siroza neden olabilir. Bu oldukça ciddi bir hastalıktır. Karaciğer sirozu sürükleyen bazı bireyler karaciğer kanseri geliştirme de tehsine sahiptir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen rehabilitasyon usulleri böyleydi. Karaciğer yağlanmasının bulguları için alttaki irtibata tıklayabilirsiniz.

Источник: http://drsaglik.net/karaciger-yaglanmasina-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть